كرونا را شكست مي دهيم
هرکدام از دستکش‌ها چه کارایی دارند؟


متخصصان بهداشت در مقابله با ویروس کرونا استفاده از دستکش را توصیه می‌کنند، اما هر کدام از آن‌ها عملکرد متفاوتی دارند.

ویروس کرونا؛ هرکدام از دستکش‌ها چه کارایی دارند؟

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،این روزها برای پیشگیری از ویروس کرونا، رعایت بهداشت فردی جدی گرفته شده است. سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با کرونا به شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون ، پرهیز از روبوسی و در آغوش کشیدن یکدیگر تاکید دارد.

با توجه به شیوع روزافزون ویروس کرونا در کشور افراد به منظور رعایت بهداشت فردی و پیشگیری از ابتلا به این ویروس کشنده، تهیه ماسک و دستکش را از ملزومات روزانه خود می‌دانند. اما هر کدام از این دستکش‌ها برای مصرف مدت زمانی دارند که باید از آن با خبر بود و طبق همان به خرید دستکش اقدام کرد.

به همین منظور در این بسته به معرفی انواع دستکش های محافظ و روش های ارزیابی کارایی آنها پرداخته‌ایم.

دستکش نایلونی

دستکش نایلونی یا مشمایی مقاومت مناسبی در برابر ویروس کرونا نداشته و در صورت ضدعفونی با اتانول میزان نفوذش بالا‌تر می‌رود.

دستکش نیتریل

دستکش نیتریل با رنگ آبی در میان افراد شناخته شده است و مقاومت خوبی در برابر ویروس کرونا دارد، اما مدت زمان استفاده از آن ۸ ساعت است و می‌تواند با اتانول ضدعفونی شود؛ چرا که باعث کاهش نفوذ ویروس کرونا خواهد شد.

دستکش لاتکس

لاتکس بهترین نوع دستکش برای مقاومت در برابر کروناست که در بیمارستان ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین قابل ضدعفونی با اتانول بوده و عمر مصرف آن تنها ۱۶ ساعت است.

دستکش وینیل

دستکش وینیل بی رنگ است و قابلیت نفوذ ویروس حدود یک سوم است. نباید این دستکش را بعد از ضدعفونی دوباره استفاده کرد؛ چرا که در صورت ضدعفونی قابلیت نفوذ ویروس افزایش می‌یابد و شانس ابتلا به کرونا را بالا خواهد برد.

این روزها در خیابان‌ها شاهدیم که افراد به محض رسیدن به منزل یا هنگام تعویض، دستکش‌ها و ماسک‌های خود را همانجا روی زمین رها می‌کنند اما آیا می‌دانید که این کار به راحتی باعث به خطر افتادن سلامت جسمانی خود و دیگران می‌شود؟.

بهترین کار این است که دستکش‌ها یا ماسک را هنگام تعویض در کیسه انداخته و پس از گره زدن در کیسه، آن را در سطل زباله دردار بیندازید و بعد از تمامی این مراحل به منظور استفاده مجدد از ماسک دستان خود را با آب و صابون بشویید. در صورتی که این شرایط مهیا نبود می‌توان از ژل‌ ضدعفونی کننده  استفاده کرد. با این اقدامات ساده؛ گام صحیحی در پیشگیری از ابتلا به کرونا خواهیم برداشت.

(0) نظر
برچسب ها :
توصیه‌های بهداشتی برای بنزین زدن در زمان شیوع کرونا


۱) تا حد امکان دفعات بنزین، گاز و یا گازوئیل گرفتن خود را کاهش دهید.

۲) در هر بار مراجعه به پمپ بنزین‌ها و یا ایستگاه‌های سی ان جی، سعی کنید حداکثر باک خودرو خود را پرکنید تا کمتر مجبور به مراجعه برای گرفتن سوخت شوید.

۳) در صورت نیاز، اگر با قصد گرفتن سوخت از منزل خارج شدید حتما با خودتان حداقل یک عدد دستکش یکبار مصرف به همراه داشته باشید.

۴) هنگام رسیدن به محل سوخت گیری با هوشیاری کامل عمل کنید و به هیچ چیز دست نزنید. ابتدا یکی از دستانتان را به دستکش مجهز کنید سپس با دست دیگر کارت سوخت را در محل کارت دستگاه قرار دهید.

۵) کارت را با دقت و بدون تماس دست با دستگاه وارد محل کارت خوان کرده و با دست دستکش دار رمز خود را روی صفحه کلید دستگاه وارد کنید.

گرگانی//// در روز‌های کرونایی چگونه بنزین بزنیم؟
۶) از تماس مستقیم با دسته نازل در جایگاه سوخت خودداری کنید. با دست دستکش دار دسته نازل را بردارید سوخت گیری کنید.

۷) پس از اتمام سوخت گیری، با دست بدون دستکش کارت سوخت را از دستگاه بردارید و در جیب بگذارید.

۸) تا حد امکان کارت را به اپراتور پمپ بنزین (مسئول دریافت مبلغ سوخت) ندهید و سعی کنید خودتان شخصا کارت را در دستگاه اخذ وجه سوخت بکشید. سپس از اپراتور بخواهید که رمز شما را وارد کند و یا خودتان با دست دستکش دار رمز کارت خود را وارد کنید.

۹) در نهایت دستکش را طوری از دستتان خارج کنید که هیچ جای بدنتان با قسمت رویی دستکش که در تماس با دستگاه و نازل قرار گرفته است تماس پیدا نکند.

۱۰) بلافاصله دستکش را در اولین سطل زباله نزدیک خودتان (ترجیحا دربسته) بیندازید.

۱۱) در صورتی که به پمپ بنزین رفته و دستکش همراه تان نبود، حتما دقت کنید و یک دستمال کاغذی به دور انگشتان بپیچید به طوری که انگشتان شما با پانل دکمه‌های دستگاه تماس پیدا نکند. سپس دستمال کاغذی را بلافاصله در اولین سطل زباله نزدیک خودتان(ترجیحا دربسته) بیندازید.

۱۲) اگر دستکش همراه تان نبود حتما دقت کنید برای برداشتن نازل سوخت گیری نیز از یک دستمال کاغذی استفاده کنید.

۱۳) در طول حضور در پمپ بنزین و بعد از آن به هیچ وجه صورت خودتان را لمس نکنید.

۱۴) در اولین فرصت ممکن بعد از اتمام سوخت گیری دست خود را حداقل ۴۰ ثانیه با آب و صابون بشویید. هم چنین برای اطمینان بیشتر کارت سوخت خود را ضدعفونی کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
مسافران مترو از دستکش و ماسک استفاده کنند


افرادی که مجبور به تردد با مترو هستند باید برخی نکات بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در شرایطی که مدارس و دانشگاه های پایتخت برای جلوگیری از انتشار هرچه بیشتر ویروس کرونا تعطیل شده است، هنوز برخی مردم تهران به دلایل مختلف از مترو برای تردد خود استفاده می کنند.

نکاتی که باید در ایستگاه های مترو رعایت شوند

کلیه منافذ مشترک کابین ابتدا و انتهای قطار با سالن مسافری اعم از دریچه درب حائل، زیر در و سایر منافذبا روش مناسب مسدود شود و کابین از نظر هوایی کاملاً از سالن مسافری ایزوله شود.

خود کابین، درب و دستگیره کابین، تجهیزات، پنل و گوشی تلفن داخل کابین در هر سفر کامل و در حین تعویض راهبر با مواد مناسب گندزدایی شود. در صورت امکان در هر کابین یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر هپا قرار داده شود.

برای هر راهبر در هر شیفت به تعداد سفرهایش دستکش یک بار مصرف توزیع شود. همچنین در هر شیفت یک ماسک N۹۵، FFP۲، یا معادل آن‌ها و یا یک ماسک ساده معمولی به ازای حداکثر هر دو ساعت استفاده داده شود. به علاوه مواد ضدعفونی کننده دست در اختیار راهبران گذاشته شود. لازم به ذکر است که ماسک¬ها در حین استفاده نباید بیش از حد مرطوب شوند و پس از مرطوب شدن باید تعویض شوند. همچنین در افراد مشکوک و دارای علائم، استفاده از ماسک سوپاپ دار ممنوع است.

لباس کار با لباسی که تا منزل پوشیده می شود تفکیک شود و امکان شستشوی آن لباس در محل کار فراهم گردد. کلیه اماکن مشترک راهبران، اعم از سرویس بهداشتی، غذاخوری، اتاق‌های استراحت به طور مرتب گندزدایی شوند. کلیه لوازم مشترک مثل اسکاچ ظرفشویی و ظروف مشترک جمع آوری شود و ظروف یک بار مصرف جایگزین شوند. همچنین پک‌های تغذیه ای در کابین میل نشوند. در‌های مشترک و عمومی جهت جلوگیری از تماس دستگیره‌ها باز بمانند، سرویس‌های بهداشتی و وسایل موجود در آن‌ها باید به دفعات بیشتر گندزدایی شوند.

پرسنل راهبری ۱۲ ساعته و پایانه حتی الامکان شب ها در محل کار نخوابند و به منزل بروند. در صورتی که امکان رفتن به منزل برای فرد فراهم نبود، در محل خواب شبانه تهویه و تصفیه هوا به طور مرتب انجام شود. نیرو‌های خدماتی در هنگام نظافت و جمع آوری پسماند باید از لباس حفاظتی، ماسک، چکمه و دستکش استفاده کنند. افراد مسئول نظافت در هنگام نظافت باید از وسایل حفاظت فردی شامل ماسک، دستکش و لباس کار مناسب و مقاوم در برابرخوردگی آب ژاول استفاده کنند.

مأموران فروش بلیت و گیت های ورود و خروج مسافران ضمن حفظ رعایت بهداشت عمومی از جمله شستشوی مرتب دست ها و پرهیز از دست زدن به چشمان، بینی، یا دهان خود با دست‌های نشسته، لازم است از دستکش و ماسک فاصله ۵/۱ متری را با مسافران رعایت نمایند. دریچه های ارتباط مأموران با مسافران تا حد ممکن و لازم کوچک شود و تمهیدات لازم به منظور کاهش این ارتباط انجام شود.

فضا و تجهیزات ایستگاه ها اعم از پله برقی ها، گیت ها، صندلی ها، دیوار‌ها و کف زمین مکرراً با محلول‌های مناسب گندزدایی شوند. دستگاه‌های فروش خودکار بلیط کاغذی و شارژ اعتباری به صورت مرتب گندزدایی شوند. فروش کاغذی بلیت باید ممنوع شود و اقدامات جایگزین برای فروش بلیت در نظر گرفته شود. همه دریچه‌های موجود در بدنه و یا سایر منافذ احتمالی واگن‌ها باید باز باشند تا فشار مثبت در واگن‌ها ایجاد نشود. فن‌های مکشی واگن‌ها (دکمه sa۲ داخل واگن) همزمان با سیستم تهویه مورداشاره بند قبل فعال باشند و دائم هوای واگن را به بیرون تخلیه نمایند.

سیستم تهویه مطبوع به طور مداوم روشن باشد و در دمایی فعال باشد که آسایش حرارتی مسافران فراهم شود و همیشه هوای تازه به هوای واگن اضافه شود. کلیه المان‌های داخل قطار مرتباً (در صورت امکان بعد از هر نیم راه در ابتدا و انتهای خط) توسط فردی با لوازم حفاظت فردی مناسب گندزدایی شوند. این کار باید در موقعیت و زمان شانت قطار‌ها صورت پذیرد و از تخلیه و مسافرگیری همزمان خودداری شود. حتی الامکان از سطل‌های زباله درب دار در ایستگاه‌ها استفاده شود.

کیسه‌های زباله به همراه رعایت احتیاط‌های لازم (از جمله لزوم داشتن ماسک و دستکش برای کارگر خدماتی) مرتب تعویض شوند و از استفاده چند باره از کیسه‌های زباله جداً خودداری شود. پیام‌های بهداشتی در رابطه با احتیاط‌های لازم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا از جمله استفاده از دستکش یا دستمال کاغذی برای گرفتن دستگیره ها، نرده‌های پله و از طریق تابلو‌ها و ویدئو مانیتور‌ها به مسافران آموزش داده شود.

مسافران مترو 

رد و بدل پول بین مأموران فروش بلیت مترو باید حتی الامکان حذف شود و بلیت کاغذی صادر شده توسط خود مسافر از دستگاه برداشته شود. مسافران مترو در صورت امکان از دستکش استفاده کنند. مسافران هرگز صورت خود و بخصوص چشم ها، بینی و صورت خود را لمس نکنند. مسافران در مترو از ماسک استفاده کنند.

مسافران دست‌های خود را مکرر بعد از استفاده از مترو در هر ایستگاه بشویند یا با مواد ضدعفونی کننده در کیف شخصی خود برای ضدعفونی دست-های خود استفاده کنند.  رعایت فاصله ایمن یک متر در مترو بین محل قرار گرفتن مسافران رعایت شود.

(0) نظر
برچسب ها :
با کم حوصلگی کودکان و نوجوانان برای در خانه ماندن چه کنیم؟


یک روانشناس درباره نحوه پر کردن اوقات و سرگرم کردن کودکان و نوجوانان در قرنطینه خانگی توضیحاتی داد.

با کم حوصلگی کودکان و نوجوانان برای در خانه ماندن چه کنیم؟

لیلا شقاقی روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره حمایت روحی از کودکان در روزهای کرونایی اظهار کرد: امروزه باید بسیار بیشتر از قبل مراقب کودکان خود باشید، زیرا روح لطیف تری نسبت به بزرگسالان دارند.

این روانشناس گفت: به طور غریزه ای تمام افراد احساساتی همچون ترس و دلهره از اتفاق های سخت طبیعی در خود دارند. این روزها هم که تمام افراد با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کنند، بیماری کرونا موجب ایجاد احساساتی نظیر اضطراب، استرس و عدم اطمینان می‌شود.

او  افزود: والدین بایستی در صحبت با فرزندان خود درباره بیماری کرونا و نقش مهمی که  در حفظ سلامت کودکان  خود دارند، پیش قدم شده و با آرامش در این باره صحبت کنند.

شقاقی گفت: به آن‌ها بگویید که شاید هر یک از اعضای خانواده نشانه‌های بیماری را داشته باشند که اغلب هم شبیه سرماخوردگی عادی یا آنفولانزاست، بنابراین احساس ترس بی‌مورد را به خود راه دهند.

این روانشناس اضافه کرد: والدین باید فرزندان خود را تشویق کنند که اگر حالشان خوب نیست یا اگر احساس نگرانی درباره این بیماری دارند با آن‌ها صحبت کنند و کمک بخواهند.

شقاقی بیان کرد: بزرگسالان باید این واقعیت را که کودکان ممکن است درمورد این بیماری عصبی و نگران باشند، درک کرده و با کودکان همدلی کنند. به فرزندان خود مرتباً اطمینان بدهید که بیماری کرونا به خصوص برای کودکان و نوجوانان معمولاً خفیف می‌باشد.

او ادامه داد: همچنین به خاطر داشته باشید که نشانه‌های بیماری کرونا قابل درمان هستند. همینطور می‌توانیم به کودکان یادآوری کنیم که کار‌های موثر زیادی می‌توانیم انجام دهیم که هم خود و هم دیگران را ایمن نگه‌داریم و احساس کنیم که بر شرایط بوجود آمده مسلط هستیم،

شقاقی افزود: کودکان نیاز به برنامه منظم روزانه دارند. آنچه که همه ما باید هرچه سریع‌تر انجام بدهیم، تهیه یک برنامه منظم روزانه است تا به همه ما در انجام کار‌های روزانه کمک نماید.

این روانشناس گفت: به والدین موکدا توصیه می‌کنم که برنامه روزانه منظمی برای فرزندان خود درنظر بگیرند که شامل زمان بازی و استفاده از موبایل و ارتباط با دوستان‌شان نیز باشد.

شقاقی  ادامه داد: آن ها همچنین زمان‌هایی برای دوری ازتکنولوژی و کمک در کار‌های خانه درنظر داشته باشند. باید فکر کنیم که چه چیز برایمان با ارزش است و برنامه منظم مورد نظرمان را طبق آن ارزش‌ها وضع کنیم.

یک روانشناس تصریح کرد: حفظ یک برنامه منظم و قابل پیش بینی می‌تواند در کودکان احساس آرامش خاطر بوجود آورد، به نحوی که بدانند چه زمان باید به کار‌های ضروری بپردازند و چه زمان را به بازی سپری کنند.

شقاقی اظهار کرد: برای کودکان ۱۰ و ۱۱ ساله یا بزرگتر، پیشنهاد می‌کنم که از خود کودک کمک بگیرند و برنامه روزانه را با هم طراحی کنند. کودکان در تکالیف درسی و تمام کار‌های خانه که باید کمک کنند.

او گفت: درمورد برخی خانواده‌ها به نظر می‌رسد که شروع انجام برنامه از ابتدای صبح برای فرزندان بهتر است. ولی بعضی خانواده‌ها ممکن است ترجیح بدهند که کمی دیرتر شروع کنند تا بتوانند بیشتر بخوابند و از خوردن صبحانه در کنار هم لذت ببرند.

این روانشناس ادامه داد: خانواده‌ها بگذارند فرزندشان احساسات خود را بروز بدهند. با تعطیلی مدارس، تفریحات داخل مدرسه، کنسرتها، مسابقات ورزشی و فعالیت‌هایی که بچه‌ها پیش از این در آن شرکت می‌کردند، لغو شده و بنابراین کودکان به دلیل دست دادن تمام این فعالیت‌ها احساس نا امیدی می‌کنند.

او گفت:  در زندگی یک نوجوان، از دست دادن این‌ها غم بسیار بزرگی است، بسیار بزرگتر از آنچه که ما به‌عنوان افراد بزرگسال دارای تجربه ممکن است احساس کنیم. بنابراین، آن‌ها را از لحاظ عاطفی حمایت کنید، انتظار این که به‌خاطر از دست دادن زندگی عادی و روزمره‌شان خیلی غمگین و خسته شوند و سعی در عادی کردن شرایط کنید.


شقاقی با بیان اینکه در چنین شرایطی، همدلی و حمایت بهترین راه است، اظهار کرد: اطلاعات نادرست زیادی در باره بیماری کرونا در حال انتشار است. از کودک در مورد اطلاعاتی که در مورد بیماری شنیده است، سوال بپرسید و میزان درستی این اطلاعات را بسنجید.

او گفت: صرف ارائه اطلاعات صحیح به کودک کافی نیست، چرا که ممکن است کودک اطلاعات جدید را با برداشت‌های نادرست قبلی ترکیب کند.

این روانشناس با بیان اینکه سعی کنید دانسته‌های قبلی کودک را بفهمید، آن‌ها را اصلاح و تکمیل کنید، افزود: اگر فرزندتان سوالی پرسید که جوابش را نمی‌دانید، به‌جای حدس زدن، از این فرصت استفاده کنید و با هم به دنبال پاسخ بگردید. بسیاری از کودکان در مدرسه یا در دنیای مجازی به خاطر بیماری کرونا مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. مهم است که فرزندان‌تان بدانند که اگر مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، شما همیشه پشتیبان آن‌ها هستید. کمک خواستن از دیگران بهترین راه مواجهه با هر نوع آزار و قلدری است. نباید از بچه‌ها و نوجوانانی که مورد آزار و قلدری قرار گرفته‌اند انتظار داشته باشیم که به تنهایی درمقابل چنین سوء‌رفتار‌هایی از خود دفاع کنند، بلکه باید آن‌ها را تشویق کنیم که از دوستان و بزرگسالان کمک و حمایت بخواهند.

یک روانشناس گفت: اگرفکر می‌کنید کودکان‌تان در هضم احساسات دشوارشان با مشکل رو‌به‌رو هستند، برای ایجاد راه‌حل ازخود کودک سرنخ بگیرید. سعی کنید میان زیاد صحبت کردن درباره احساسات و یافتن موضوعاتی برای معطوف کردن حواس او به امری دیگر، تعادل برقرار کنید.

شقاقی ادامه داد: هر چند روز یک‌بار یک بازی خانوادگی انجام دهید یا با همدیگر آشپزی کنید.

او تصریح کرد: درمورد نوجوانان و استفاده مداوم از اینترنت انعطاف‌پذیرتر باشید، ولی آن‌ها را کاملا به حال خود رها نکنید. با نوجوانان رو راست باشید و به آن‌ها بگویید که درک می‌کنید در این شرایط زمان بیشتری دارند، ولی دسترسی بی‌وقفه به صفحات مجازی و رسانه‌های اجتماعی هم ایده چندان خوبی نیست.

شقاقی گفت: بطور یقین والدین نیز احساس اضطراب می‌کنند و فرزندان از حالات و احساسات آن‌ها الگو می‌گیرند. از همه پدر‌ها و مادر‌ها می‌خواهیم، تا حدی که می‌توانند اضطراب و نگرانی‌های خود را مدیریت کنند و این نگرانی‌ها را بیش از حد در حضور فرزندان خود بروز ندهند. این دقیقا یعنی خوددار بودن و کنترل کردن احساسات، که گاهی کار بسیار سختی است، به خصوص اگر این احساسات در آن‌ها هم بسیار شدید باشد.

این روانشناس تاکید کرد: کودکان برای احساس ایمنی و امنیت، به والدین خود متکی هستند. این مهم است که به خاطر داشته باشیم که کودکان همچون مسافرین اتومبیلی هستند که ما راننده آن هستیم؛ بنابراین حتی اگر احساس اضطراب می‌کنید، اجازه ندهید که سایر مسافران احساس ناامنی کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
برگزاری پویش عکس «بازی در خانه»


پویشِ عکس «بازی در خانه» با حمایت مرکز سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری و مشارکت تعدادی از تولیدکنندگان اسباب بازی در حال برگزاری است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ، پویش عکس «بازی در خانه» با مشارکت انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی ایران و برند‌های باهمزی، مهارت افزا، جی‌جی وی‌جی، نوباوه، هوپا، جامپی و زینگو و با حمایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

با گذشت بیش از یک ماه از ورود ویروس کرونا به کشور که با زیباترین روزگار ایرانیان یعنی نوروز همراه شده که بر همین اساس، تعدادی از تولیدکنندگان اسباب‌بازی تلاش کرده اند شرایطی برای سرگرمی و دورهمی‌های شادمانه کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها فراهم کنند تا سختی در خانه ماندن با بازی_در_خانه کمتر شود و همه بتوانند با سرگرم کردن خانواده و مراقبت از عزیزان‌شان این روزگار را با تندرستی و شادمانی سپری کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال عکس‌های خود با هشتگ بازی_ در_ خانه، در_خانه_می‌مانیم، در_خانه_بمانیم_بازی_کنیم، کرونا و کرونا_را_شکست_می‌دهیم، به این پویش بپیوندند و برنده جایزه‌های آن شوند.

شرکت کنندکان باید از بازی کردن در منزل همچون بازی با اسباب‌بازی، بازی رومیزی، بازی حرکتی، پازل و... عکس بگیرند و برای صفحه اینستاگرام انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی ایران به نشانی @IranToyAssociation دایرکت کنند.

بر همین اساس، بازی می‌تواند ساخت ایران یا کشور دیگری باشد و شرکت کنندگان باید از ارسال ویدیو و گیف خودداری کنند.

همچنین کیفیت عکس‌های ارسالی شرکت کنندگان، قرار گرفتن تمام محتویات بازی در قاب، نور، کادربندی و زیبایی عکس در داوری نهایی موثر خواهد بود و تعداد عکس‌ها شانس برنده شدن را افزایش نمی‌دهد.

علاقه‌مندان تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ فرصت شرکت در این پویش را دارند.

برگزیدگان نیز روز ۵ اردیبهشت اعلام و به پنج برنده اول یک محصول از حامیان پویش بازی_در_خانه به عنوان جایزه اهدا می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
افت فشار خون ربطی به بیماری کرونا دارد؟


یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی درباره ارتباط افت فشار خون با بیماری کرونا توضیحاتی داد.

هاشمیان فوق تخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال  آیا افت فشار خون، گرفتگی صدا و بی حالی همراه با تب در فرد سالمند علامت کروناست؟ اظهار کرد: افت فشار هیچ ربطی به بیماری کرونا ندارد .

او ادامه داد:  بی حالی شدید به تنهایی علامت  این عارضه محسوب نمی‌شود، اما اگر افراد دچار تنگی نفس یا تب شدید باشند این مشکوک  به بیماری بوده و باید به مراکز از  پیش تعیین شده  وزارت بهداشت جهت انجام تست مراجعه کنند.

 چه کسانی دچار افت فشارخون وضعیتی می شوند؟

افت فشارخون  می تواند به دلایل مختلفی مانند کم آبی بدن، کمبود مواد غذایی، زمان طولانی در گرما بودن و یا خستگی بیش از حد رخ دهد، همچنین می تواند تحت تاثیر عواملی مانند ژنتیک، روند پیری، دارو، رژیم غذایی، عوامل روانی و محرک های حاد مانند عفونت و آلرژی قرار گیرد.

افت فشارخون وضعیتی، اغلب در افرادی که در حال مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا هستند، رخ می دهد. سالمندان به ویژه کسانی که فشار خون بالا یا اختلال عملکرد سیستم عصبی خودکار دارند، بیشتر تحت تاثیر افت فشارخون وضعیتی هستند.

 افت فشار خون پس از صرف غذا نیز، از علت های شایع سرگیجه است که می تواند به دلیل تجمع خون در رگ های معده و روده باشد.

داروهایی مانند نیترات، داروهای درمان بیماری پارکینسون، داروهای ضد روان پریشی، دارو های ضد اضطراب، آرام‌بخش ها، خواب‌آورها و داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای، دو دسته عمده داروهایی هستند که منجر به افت فشار خون می شوند.

کم شدن آب بدن و از دست دادن الکترولیت ها که ممکن است به دلیل اسهال، استفراغ، از دست دادن بیش از حد خون در دوران قاعدگی و یا در شرایط دیگر برای فرد ایجاد شده باشد  از دیگر دلایل افت فشار خون است.

بیماری ها و آزمایش های مرتبط با افت فشارخون

 اختلالات سیستم اعصاب مرکزی، مشکلات عصبی مانند نوروپاتی محیطی و یا نوروپاتی خودکار، بیماری های ناشی از تغذیه نامناسب، اختلالات قلبی و عروقی و اعتیاد به نوشیدن الکل؛ از علت های شایع پاتولوژیک و افت فشارخون وضعیتی است.

 آزمایش هایی مانند الکتروکاردیوگرام یا (ECG) برای چک ضربان قلب، اکوکاردیوگرام، آزمایش خون برای چک کردن کم خونی یا سطح قند خون و همچنین تست ورزش یا تست الکتروفیزیولوژی، از جمله آزمایش هایی است که برای تشخیص افت فشارخون وضعیتی انجام می شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا را با یاد خدا و توسل به ائمه اطهار شکست دهیم


در این ایام علاوه بر توصیه پزشکان و قرنطینگی خانگی برای مقابله با ویروس کرونا از یاد خدا هم غافل نشوید.

ویروس کرونا را با یاد خدا و توسل به ائمه اطهار شکست دهیم

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، از آن جایی که این بیماری جهان شمول است و درمان خاصی تاکنون برای آن یافت نشده، این یک بلیه محسوب می‌شود و بنابراین راه برطرف کردن بلیه دعاست، پس با تذکر (عبادت، دعا، استغفار)، تفکر، توسل (به ویژه توجه به صاحب الزمان عج) از خدا بخواهیم ما را در برابر این بلیه کمک کند. کرونا در کمین است پس در خانه بمانیم.

رعایت کامل دستورالعمل‌های ایمنی و بهداشتی ستاد ملی کرونا

۱_ در خانه بمانیم و از رفتن به سفر، دید و بازدید و میهمانی، اماکن عمومی پرهیز کنیم.

۲_ بهداشت فردی و محیط را رعات کنیم و مرتب دست‌ها را بشوییم.

۳_ در هنگام خرید‌های ضروری از دستکش استفاده کرده و فاصله با افراد را رعایت کنیم.

۴_ آموزش‌های لازم بهداشتی و ایمنی را از افراد متخصص فرا بگیریم.

فضای مجازی را مدیریت کنیم

۱_ هر خبری را که می‌بینیم نپذیریم و منتشر نکنیم.

۲_ پیام‌های امید پخش تولید و منتشر کنیم.

۳_ توصیه‌های بهداشتی و ایمنی را جهت آگاه سازی دیگران نشر دهیم.

۴_ به افراد شایعه ساز و دروغ پرداز تذکر دهیم و به پلیس فتا معرفی کنیم.

اگر بخواهیم همه در خانه پایبند بمانند باید به فکر معیشت خانواده‌های بی بضاعت و کم درآمد و به ویژه کارگران روزمره باشیم. با تقبل کمک‌های مالی و همکاری با گروه‌های جهادی در تامین مایحتاج این خانواده‌ها بکوشیم و از داشته‌های خود، آن‌ها را بهره‌مند سازیم تا مشمول رحمت الهی گردیم.

با دورکاری بگذاریم فعالیت‌های علمی و اقتصادی تعطیل شوند و ابتکار به خرج دهیم و با امکانات موجود در خانه، فعالیت‌های علمی، پژوهشی و تولید برخی محصولات ممکن را برای کمک به پیشرفت کشور انجام دهیم.

اصلاح سبک زندگی

۱_ شیوه تغذیه خود را اصلاح کنیم.

۲_ مدیریت زمان و برنامه ریزی در زندگی را تمرین کنیم.

۳_ تربیت فرزندان را جدی‌تر بگیریم.

۴: مطالعه جدی را در برنامه روزانه خود قرار دهیم.

با ترویج فرهنگ جهادی می‌توانیم همه بحران‌ها را حل کنیم

۱_ در بحران‌ها هر مقدار توان مالی داریم انفاق کنیم.

۲_ اگر توان جمعی و مهارت داریم به کمک امدادگران بشتابیم.

۳_ با روحیه دادن به آسیب دیدگان و اموزش به افرادی که معلومات کمی دارند از عمق فاجعه کم کنیم.

در این ایام علاوه بر توصیه پزشکان و قرنطینگی خانگی برای مقابله با ویروس کرونا مواردی مانند دعا و استغفار، تفکر و به یاد خدا بودن، توسل به ائمه اطهار به ویژه حضرت صاحب الزمان (عج) و توصیه‌های پزشکی و بهداشتی را رعایت کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
تغذیه سالم در برابر ویروس کرونا ضروری است


غذا‌هایی که در دمای ۶۵ درجه به مدت ۳ دقیقه حرارت ببینند، از شر ویروس کرونا در امان می مانند.

تغذیه سالم در برابر ویروس کرونا ضروری است

کورش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره انتقال ویروس کرونا از طریق مواد غذایی گفت: با توجه به نوپدید بودن بیماری کوئید ۱۹ و عدم تکمیل اطلاعات جهانی در خصوص این ویروس؛ اما با توجه با مطالعات قبلی در خصوص خانواده ویروس کرونا می‌توان مواردی را استخراج کنیم. در واقع تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق غذا و آلودگی سیستم گوارشی وجود ندارد.

او  افزود: با توجه به اینکه ویروس کرونا به حرارت حساسیت دارد، بنابراین غذا‌هایی که در دمای ۶۵ درجه به مدت ۳ دقیقه حرارت ببینند اگر ویروسی هم وجود داشته باشد از بین خواهدرفت. همچنین فرهنگ خوب و سالم غذای ایرانی، اجازه مصرف غذای خام و نیم پخته به افراد را نمی‌دهد.

صمدپور در خصوص صنایع غذایی بیان کرد: صنایع غذایی با توجه به اینکه تمام استاندار‌های لازم را رعایت می‌کنند، مشکلی در این زمینه وجود ندارد. توصیه ما این است که در دوره اپیدمی کرونا از تمام گروه‌های غذایی استفاده ، اما شرایط مصرف و نگهداری از مواد غذایی به طور کامل حفظ و رعایت شود. به عنوان مثال لبنیات به طور کامل پاستوریزه باشد، زیرا تمام استاندارد‌های لازم در تهیه و تولید این مواد در کارخانه‌ها به طور کامل رعایت شده است.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی تشریح کرد:خطری که بعضی از محصولات غذایی را تهدید می‌کند مربوط به امور حمل و نقل و جابجایی این مواد می‌شود. به عنوان مثال بطری شیر و کاور یا پلاستیک گوشت که خریداری می‌کنید حتما شستشو و در یخچال قرار دهید.

صمدپور درباره غذا‌های رستورانی گفت: باید به این نکته توجه داشت که غذای پخته شده آلودگی ندارد، اما نگرانی و مشکلی که وجود دارد مربوط به کسی است که غذا را آماده می کند و باید اطمینان کامل داشته باشیم که تمام نکات بهداشتی مانند زدن ماسک و شستن دست توسط این افراد رعایت شده است.

کورش صمد پور متخصص تغدیه و رژیم درمانی در پایان افزود: با توجه به ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف توصیه می‌شود که سطوح آشپزخانه را به طور مرتب با مواد ضدعفونی مناسب یا آب و صابون پاکسازی کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
چند نکته مهم برای پیشگیری از کرونا در ادارات


رعایت برخی نکات برای پیشگیری از کرونا در ادارات و محل کار ضروری است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، افرادی که مجبور هستند همزمان با شیوع کرونا به محل کار خود بروند باید به نکاتی توجه کنند.

محل کار مکانی است که افراد ساعت‌های زیادی را در آن می‌گذرانند و احتمالا با نفرات دیگری هم سروکار دارند.

در حال حاضر واکسن و درمان مناسب برای nCoV وجود ندارد و لذا داشتن ظن بالینی بالا و پرسش از شرح حال سفر و تماس از بیماران تب دار و بیماران دارای علائم تنفسی نقش بسیار مهمی در برنامه پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.

درمان اصلی مراقبت‌های حمایتی برای بیمار است و بیمار به‌ قدر کافی اکسیژن دریافت کند و درصورت لزوم استفاده از دستگاه ونتیلاتور برای فرستادن هوا به ریه‌ها انجام می شود و بیماران درحالی‌ که سیستم ایمنی آنها فعال است، باید استراحت و مایعات زیادی مصرف کنند. 

۸ نکته مهم برای پیشگیری از کرونا در ادارات

بنابراین راه‌های پیشگیری از ابتلا به شبیه راه‌های پیش گیری از سرماخوردگی است، به طوری که افرادی که به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند، حساس باشند و به پزشک مراجعه کنند.

 اگر در منطقه زندگی شما ویروس کرونا شیوع پیدا کرده، مقامات بهداشتی ممکن است به مردم توصیه کنند از وسایل نقلیه عمومی و اماکن شلوغ دوری کنند.

 در محل کار  ظرف‌های مخصوص ژل ضدعفونی دست‌ها را در جاهای مختلف و در دسترس همگان بگذارید و اجازه بدهید ارباب رجوع، از آب و صابون برای شستشوی دستهای‌شان استفاده کنند.

پس از ورود به محل کار حتما دست‌های خود را بشویید، زیرا شستن دست‌ها زمینه انتقال عوامل بیماری‌زا را کاهش می‌دهد. انگشتان و بین انگشتان باید ۱۵ تا ۲۰ ثانیه با آب ولرم و صابون شسته شده و در صورت امکان با محلول آنتی باکتریال ضدعفونی شوند، این توصیه را باید پیش از صرف غذا نیز رعایت کرد.

۸ نکته مهم برای پیشگیری از کرونا در ادارات

برای کاهش احتمال بیماری در دوره‌های همه‌گیری از دست دادن هنگام احوالپرسی با همکاران خود خودداری کنید.

وسایل مورد نیاز محل کار خود را با الکل ۷۰ درصد طبی حتما تمیز کنید و اجازه به دیگران ندهید به آن‌ها نزدیک شوند.

دستکش و ماسک استفاده شده خود را داخل کیسه قرار دهید و در سطل آشغال بیرون محل کار خود بیندازید.

از تلفن مشترک استفاده نکنید. هر یک ساعت یک بار دست خود را به مدت ۲۰ ثانیه شست و شو دهید.

سعی کنید به درب دستشویی دست نزنید.کلید‌های برق هم منبع آلودگی هستند و بهتر است تماس مستقیمی با آن‌ها نداشته باشید.

در دوران شیوع بیماری کرونا در صورت امکان برای شغل‌هایی که امکان کار از راه دور را دارند، مدیران به کارمندان خود اجازه کار در منزل را بدهند.

بسیاری از امور اداری و بانکی را از طریق اینترنت انجام دهید، حتی بهتر است این روز‌ها از اتومبیل شخصی به جای وسایل عمومی استفاده شود.

(0) نظر
برچسب ها :
افزایش روند ترخیص بیماران مبتلا به کرونا
معاون درمان وزارت بهداشت مطرح کرد؛

افزایش روند ترخیص بیماران مبتلا به کرونا

جان بابایی گفت: در کنار کاهش مراجعات سرپایی، روند ترخیص بیماران مبتلا به کرونا نیز افزایش پیدا کرده است.

روند ترخیص بیماران مبتلا به کرونا افزایش یافته است

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه با تعداد تخت‌های بیمارستانی که در نظر گرفتیم، مراجعات سرپایی بیمارستانی کاهش پیدا کرده است، گفت: اورژانس بیمارستانی خلوت شده است و ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی ما خالی است و این نشان از همکاری مردم دارد.
 
او افزود: میزان ماندگاری بیماران بدحال بیشتر شده و ظرفیت تخت‌های آی سی یو تکمیل است. نزدیک به ۴ هزار تخت آی‌سی‌یو در نظر گرفته بودیم که همه اِشغال هستند.

جان بابایی ادامه داد: در کنار کاهش روند مراجعات سرپایی روند ترخیص نیز افزایش پیدا کرده است و ما به سمت مهار در حال حرکت هستیم که علامت خوبی است البته تا مهار کامل بیماری زمان زیادی داریم و باید مراقب باشیم. نگرانی‌هایی که بعضی از کشور‌های اروپایی در بستری دارند، در کشور ما دیده نمی‌شود و هر گونه تغییر در رفتار می‌تواند موجب بروز پیک شود.

۳۰۰ تخت آی سی یو به تجهیزات بیمارستانی اضافه شده است

معاون درمان وزارت بهداشت افزود:  در ۴۰ روز گذشته ۳۰۰ تخت به تخت‌های آی سی یو اضافه شده است و با همراهی خیرین و تولیدکنندگان، نگرانی برای حفاظت کادر درمان نداریم چراکه خیرین پای کار آمدند و از تهیه غذا تا لباس محافظتی و تجهیزات سرمایه‌ای کمک کردند؛ همچنین گروه‌های جهادی به جای مساجد در بیمارستان‌ها حضور پیدا کردند و به کمک کادر درمان شتافتند.
 
جان بابایی گفت: با کمک بودجه‌ای که از صندوق ذخیره ارزی برداشت خواهد شد؛ توسعه بخش‌های ایزوله‌بندی برای بیماری‌های واگیردار و سایر زیرساخت‌ها را در دست داریم، بالغ به ۶ هزار تخت بیمارستانی به بهره برداری خواهد رسید تا نگرانی‌های ما به حداقل برسد.

او درباره نحوه اقامت بیماران در نقاهتگاه‌ها توضیح داد: تصمیم گرفتیم با بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام و هتل داران، مکان‌هایی را مشخص کنیم تا از بیماران بدحال بعد از چند روز که نیاز به آی سی یو ندارند، با خدمات رفاهی و پرستار در نقاهتگاه مراقب کنیم.

جان بابایی ادمه داد: موضوع دیگر در نقاهتگاه‌ها این بود که در غربالگری سرپایی بیماران مشکوک و مثبت که شرایط قرنطینه خانگی را ندارند و نیاز به بستری در بیمارستان ندارند، به این مراکز منتقل شوند. در استان گلستان با هتل یا مراکز رفاهی آموزش و پرورش با تمام تسهیلات قرارداد بستند، در تهران هم نمایشگاه بین المللی را تبدیل به نقاهتگاه کردیم اما بستری در این مراکز اجباری نیست.براین اساس صحنه‌هایی مثل جسد در کنار خیابان را که در برخی کشور‌های پیشرفته دنیا و اروپا می‌بینیم در ایران نمی‌بینیم.

حضور سفیران سلامت در خانه‌ها

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به روز جهانی بهداشت اظهار کرد: روز جهانی بهداشت امسال با عنوان «حمایت از پرستار و ماما» نامگذاری شده است و امیدواریم جذب این گروه‌ها افزایش پیدا کند. با توجه به بازدید نمایندگان سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که کشور‌های منطقه می‌توانند از ارائه خدمت در ایران الگوبرداری کنند و این که در کرونا مثل سایر کشور‌ها دچار بحران نشدیم، نتیجه شبکه مویرگی بهداشت بود چراکه سفیران سلامت در خانه‌ها حضور داشتند و بهورز‌ها و نیرو‌های بهداشت جمعیتی را تحت پوشش دارند.

میزان مراجعات سرپایی کاهش یافته است

جان بابایی گفت: میزان مراجعات سرپایی ما در بعضی بیمارستان‌ها یک پنجم شده است. روز‌های اول میزان مراجعات ما خیلی زیاد بود. الان کسانی که مراجعه می‌کنند، اغلب نیاز به بستری دارند؛ بنابراین نگرانی کمتر شده است. غربالگری که از طریق بهداشت انجام می‌شود، توانسته بار مراجعات سرپایی را کمتر کند و مردم در منزل از خود مراقبت می‌کنند.
 
او تاکید کرد: تاکنون هیچ دارویی برای درمان اختصاصی کرونا تایید نشده است که بتواند میزان مرگ ومیر بیماری را کمتر کند. آنچه ثابت شده، فقط مراقبت درست در منزل یا بیمارستان بوده و تمام دارو‌های مطرح شده برای میزان کاهش بار ویروس است.

احتمال پیک مجدد کرونا وجود دارد

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه احتمال پیک مجدد کرونا وجود دارد، گفت: اکنون شرایط آرام است، اما احتمال پیک هست و مقرر شد در صورتی که پیک مجدد داشته باشیم با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا ۱۵۰۰ تخت آی سی یو راه اندازی کنیم تا در بحران به ما کمک کند. اگر پیک رخ دهد، ظرفیت بالقوه را پای کار می‌آوریم؛ مصوبه‌ای داریم که اگر در شرایط بحرانی، تخت‌های بخش دولتی کفاف ندهد از بخش خصوصی خرید خدمت کنیم.

جان بابایی درباره ورشکستگی بیمارستان‌های خصوصی تصریح کرد: همانطور که روزمزد‌ها و کاسبان در بحران کرونا دچار آسیب اقتصادی شدند، بیمارستان‌ها هم دچار بحران اقتصادی شدند. این آسیب‌های اقتصادی مختص ایران نیست و وضع بورس و فروش نفت در دنیا دچار مشکل شده است؛ غول‌های بزرگ اقتصادی دنیا دچار بحران شده اند چه برسد به ما که اقتصاد نیم بندی داریم.

او در پاسخ به سوالی درباره زمان مهار بیماری کرونا در کشور گفت: ما زیرساخت‌های بهداشت و درمان را در سخت‌ترین شرایط توسعه داده‌ایم تا میزان بستری‌هایمان در دوران کرونا به گونه‌ای باشد که کسی برای بستری معطل نشود و یا اگر بیماری نیازی به آی‌سی‌یو دارد، بتواند در بخش‌های ویژه بستری شود. بر همین اساس در پیک کرونا بزرگ‌ترین بیمارستان‌های ما زیر بار بیماری رفتند و خوشبختانه با این اقدامات خدمات مورد نیاز مردم به روی زمین نماند.
 
معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: برای اینکه بخواهیم تا پایان اردیبهشت به نقطه مهار بیماری برسیم، باید بحث فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی اتفاق بیفتد. این کار نیازی به زیرساخت‌های بهداشتی درمانی ندارد، بلکه نیازمند مراعات نکات بهداشتی و موارد فاصله‌گذاری اجتماعی است؛ به طوری که افراد در خانه بمانند و بنا به ضرورت خارج شوند.

برخی افراد بیمه همگانی نشدند

جان‌بابایی در پاسخ  باشگاه خبرنگاران جوان، درباره رایگان شدن هزینه درمان کرونا گفت: ما با تعداد افراد معدودی در بیمارستان‌ها مواجهیم که تاکنون تحت پوشش بیمه همگانی قرار نگرفته‌اند. طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، کسانی که تابعیت ایرانی دارند، اما بیمه نشدند، بیمه سلامت در بالین بیمار این افراد را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد تا برایشان از دفترچه بیمه استفاده شود.

او ادامه داد: در عین حال افرادی که تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارند، از ظرفیت بیمه تکمیلی برایشان استفاده می‌شود و در افرادی که تمکن مالی ندارند از طریق مددکاری بیمارستان و سامانه مربوط به طرح تحول سلامت، کمک به آن‌ها انجام می‌شود. هزینه درمان کمتر از ۱۰ درصد سهم بیمار است که در آن هم اگر بیمار تمکن مالی نداشته باشد، از طریق مددکاری بیمارستان کمک می‌کنیم.
 
جان بابایی درباره تعدیل پرستاران از بیمارستان‌های خصوصی، اظهار کرد: درباره تعدیل نیرو در خصوصی هنوز گزارش مکتوبی به دست ما نرسیده است و ما هم این مباحث را از بیرون شنیده ایم البته باید توجه داشت که ممکن است برخی افراد نتواند با این شرایط کار کنند و اکنون نمی‌توانیم درباره این مسئله اظهار نظر کنیم و درباره تغییر وضعیت شغلی و استخدامی اولویت با کادر درمانی است که در بخش‌های کرونا فعالیت کردند، ظرفیت استخدامی امسال ۵۰ درصدی بوده که سال قبل احصاء نشده است که امیدواریم از این تعداد بتوانیم بیشتر برای تکمیل کادر آی‌سی‌یو استفاده کنیم، زیرا یکی از کمبود‌های ما کادر نیرو‌های بخش آی‌سی‌یو است که در بحران‌ها به کمک ما می‌آیند.
معاون درمان وزارت بهداشت درباره شیوع و درمان کرونا در استان‌های شمالی اظهار کرد: استان‌های شمالی نسبت به استان‌های دیگر مثل خراسان رضوی، شیراز و اصفهان پیک زودتری داشتند و تعداد زیادی از بیماران در روز‌های نخست در استان گیلان و در استان مازندران شناسایی شدند. اکنون این استان‌ها نسبت به سایر استان‌های کشور وضعیت آرام تری دارند و دوران پر مراجعه به مراکز درمانی در این استان‌ها کمتر شده و آمار فوتی‌ها کاهش داشته است.

۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی ظرفیت خالی دارند

او ادامه داد: در این استان‌ها بیش از ۵۰ درصد تخت‌هایی که در روز‌های پیک بیمار کرونا بستری بودند خالی هستند البته این بدان معنا نیست که ما شرایط مطمئنی داریم چرا که درصد بسیاری از افراد از زمان شروع بیماری در این استان‌ها در خانه مانده اند و اگر فاصله گذاری اجتماعی تا مهار کرونا را رعایت نکنند، احتمال شروع پیک در استان‌های شمالی هم وجود دارد.
(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82014
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X