كرونا را شكست مي دهيم
چه کسانی باید آزمایش کرونا بدهند؟


آزمایش‌های مرتبط با کرونا بسیار جدید هستند و اینکه چه کسانی می‌توانند آزمایش دهند بستگی به امکانات آزمایشگاهی در آزمایشگاه و آن منطقه دارد.

چه کسانی باید آزمایش کرونا بدهند؟

مسعود ضیایی استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و نماینده علمی ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که چه کسانی باید آزمایش کرونا بدهند؟ گفت: افرادی که علائمی مانند تنگی نفس، سرفه و کاهش بویایی دارند، باید حتما به منظور ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا باید آزمایش دهند.

او افزود: دومین گروهی که باید برای فهم سلامت خود از ویروس کرونا آزمایش دهند، کسانی هستند که نزدیک افراد مبتلا به این آلودگی قرار گرفته اند که نزدیک‌ترین افراد خانواده یا کسانی هستند که با هم زیر یک سقف زندگی کرده اند باید آزمایش دهند حتی اگر علائم اصلی شان شروع نشده باشد.

ضیایی تصریح کرد: اینکه چه کسانی می‌توانند آزمایش دهند کاملا بستگی به امکانات آزمایشگاهی در خود آزمایشگاه و آن منطقه دارد؛ چرا که آزمایشات مربوط به تشخیص کرونا تخصصی هستند و با محدودیت انجام می‌شود.

استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: حتی افرادی هم که طی ۵ الی ۷ روز گذشته با فرد مبتلا در تماس بودند بعد از چک کردن علائم اگر سرفه، تنگی نفس و تب داشتند حتما باید آزمایش دهند و از سلامت خود اطمینان حاصل کنند.

اگر به ویروس کرونا مبتلا شدید حتما تا ۱۴ روز بعد از زمان بهبودی خود را در خانه قرنطینه کنید و از حضور در اجتماع پرهیز کنید و اگر با افراد دیگر مانند اعضای خانواده، دوستان یا آشنایان در تماس بودید، از آن‌ها بخواهید که برای دادن آزمایش حتما اقدام کنند.

ویروس کرونا؛ چه کسانی باید آزمایش دهند؟

آزمایش‌های مرتبط با کرونا بسیار جدید هستند و ارزیابی آن‌ها کاملا تخصصی و زمانبر است. آزمایش‌های PCR ممکن است نتایج منفی کاذب داشته باشند گاهی اوقات این نتایج منفی کاذب ممکن است به علت خطای انسانی یا مشکلات مربوط به فرآیند انجام آزمایش باشند. به عنوان مثال، انجام آزمایش زمانی که خیلی زود یا خیلی دیر اتفاق بیفتد، می‌تواند باعث بروز نتیجه منفی کاذب شود.

تست‌های اولیه ویروس کرونا، تست‌های CBC , CRP ,ESR ,LDH و CPK با امکان نمونه گیری در منزل یا محل کار با جواب دهی آنلاین را شامل می‌شوند.

(0) نظر
برچسب ها :
بدن درد می‌تواند از نشانه‌های کرونا باشد؟


بدن درد می‌تواند به عنوان یکی از علائم بیماری باشد، ولی ملاک قطعی برای تشخیص کرونا نیست.

بدن درد می‌تواند از نشانه‌های کرونا باشد؟

مسعود ضیایی استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و نماینده علمی ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که اگر فردی بدن درد داشته باشد به ویروس کرونا مبتلا خواهد شد؟ گفت: بله، می‌تواند به عنوان یکی از علائم بیماری باشد، ولی ملاک قطعی برای تشخیص کرونا نیست و این درد باید در کنار سایر علائم مانند ضعف، بی اشتهایی، تب، سرفه و ... بررسی شود.

استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: چند علامت باید در بدن افراد بروز پیدا کند و صرفا وجود یک علامت نشانه بیماری کرونا نخواهد بود.

عطسه، سرفه و تنگی نفس از علائم اصلی ابتلا به ویروس کروناست. اما متخصصان ارتوپد و عفونی یا سایر متخصصان و کارشناسان عقیده دارند که  علائم دیگری مانند از دست دادن حس بویایی، شنوایی، عارضه چشمی صورتی، بدن درد و ... در کنار این علامت‌ها می‌تواند باعث بروز کرونا شوند و به تنهایی نشانگر این بیماری نخواهند بود.

متخصصان توصیه می‌کنند که بلافاصله بعد از دیدن علائمی شبیه به کرونا در بیمارستان‌ها حاضر نشویم؛ چرا که ممکن است این علائم تنها به علت سرماخوردگی یا آنفلوانزا باشند و ما با حضور در این مراکز سلامت خود را به خطر اندازیم. بدن درد می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد ممکن است فردی در تمام شبانه روز خواب کافی نداشته باشد و بعد از بیدار شدن از خواب با حالت کسل کننده در جمع حاضر شود و به سرعت بدن درد بگیرد.

بدن درد می‌تواند از نشانه‌های کرونا باشد؟

باید بدانیم که درد‌های عضلانی همیشه بدون خطر نیستند و در برخی موارد هم درمان‌های خانگی به هیچ عنوان برای بهبود آنها کفایت نمی کند. با این حال چند روز استراحت کنید و در صورتی که درد شما درمان نشد حتما به بیمارستان مراجعه کنید؛ در صورتی که بدن درد با علائمی مانند تنگی نفس، سرفه، عطسه همراه بود احتمال زیادی دارد به و. یروس کرونا مبتلا شده باشید در غیر اینصورت ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شده باشید.

(0) نظر
برچسب ها :
درخواست کشورهای اروپایی برای واردات کیت تشخیص کرونا از ایران
ستاری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد:

درخواست کشورهای اروپایی برای واردات کیت تشخیص کرونا از ایران

ستاری گفت: در حال حاضر تقاضاهای زیادی از سمت اروپا، روسیه و کشور‌های اطراف برای واردات کیت تشخیص کرونا از ایران وجود دارد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره صادرات محصولات در حوزه کرونا اظهار کرد: ما در حال حاضر در برخی از اقلام توانسته‌ایم نیاز داخل را برطرف کنیم و ظرفیت صادرات داریم؛ در برخی از موارد مجوز‌های صادرات هم اخد شده است.

او با اشاره به صادرات کیت‌های تشخیص کرونا، گفت: کیت‌های تشخیص کرونا جزء اقلامی است که اگر وزارت بهداشت تایید کند می‌توانیم آنها  را صادر کنیم. در حال حاضر سه شرکت دانش بنیان تاییدیه cu اروپا را کسب کرده‌اند و تقاضاهای زیادی از سمت اروپا, روسیه و کشور‌های اطراف وجود دارد و این فرصت خوبی برای بازاریابی تولیدات شرکت‌های دانش بنیان است.

ستاری بیان کرد: در این هفته باید تعیین تکلیف و در صورت رفع نیاز داخل، اقدامات لازم برای صادرات این اقلام انجام شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا؛ افراد بهبود یافته چند روز باید در خانه بمانند؟


به طور معمول افراد باید تا ۱۴ روز بعد از مثبت بودن نتیجه آزمایششان در مورد ویروس کرونا قرنطینه خانگی داشته باشند.

ویروس کرونا؛ افراد بهبود یافته به مدت چند روز باید در خانه بمانند؟

مسعود ضیایی استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و نماینده علمی ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که فرد بهبود یافته از کرونا تا چه زمانی می‌تواند ناقل باشد، گفت: ویروس کرونا بر حسب شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

او افزود: به طور معمول افراد باید تا ۱۴ روز بعد از مثبت بودن نتیجه آزمایششان در مورد ویروس کرونا قرنطینه خانگی داشته باشند؛ چرا که بیماری از طریق ذرات تنفسی تا ۱۴ روز و از طریق مدفوع تا ۲۱ روز قابل انتقال است.

ضیایی تصریح کرد: در صورتی که فرد با وجود علائم خفیف نیاز به بستری کردن نداشت و به سرعت بهبود یابد، معمولا یک هفته تا ۱۰ روز بعد از بهبود علائم می‌تواند به محل کار رود، اما اگر شخصی با علائم بستری شد باید حداقل ۱۴ روز در خانه بماند.

استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: اگر علائم تنفسی، سرفه و تنگی نفس در فردی ادامه دارد، می‌تواند تا ۲۱ روز این فرد انتقال دهنده بیماری باشد و باید در این مدت استراحت و قرنطینه در خانه را داشته باشد.

ضیایی اظهار کرد: توصیه می‌شود افرادی که مدت زمان قرنطینگی آن‌ها تمام می‌شود، حتما به مدت یک هفته تا ۱۰ روز از ماسک استفاده کنند به خصوص زمانی که به دیدار بزرگان خانواده یا کسانی که ریز فاکتور دارند، می‌روند حتما آن را جدی بگیرند تا باعث انتقال بیماری نشوند.

تنها زمانی بیماران مبتلا به ویروس کرونا را می‌توان به عنوان افراد بهبود یافته معرفی کرد که حداقل به مدت سه روز تب، مشکلات تنفسی اعم از سرفه، تنگی نفس عطسه و هیچ گونه علائمی از از این قبیل در ریه‌های خود نداشته باشند.

ویروس کرونا؛ افراد بهبود یافته به مدت چند روز باید در خانه بمانند؟

متخصصان نتوانسته اند تا کنون به نتیجه اثبات شده در مورد اینکه آیا ویروس کرونا می‌تواند افراد بهبود یافته را مجدد مبتلا سازد یا خیر؟ برسند. با این حال بهترین گزینه این است که به مدت ۲ هفته در حالت قرنطینگی بمانید و از خانه خارج نشوید تا بیماری به صورت کامل از بدن شما خارج شود. متاسفانه بسیاری از افراد بعد از بهبود یافتگی به سرعت از خانه خارج شده و در محل کار حاضر می‌شوند، اما باید دانست که این کار تنها باعث طولانی‌تر شده زنجیره انتقال ویروس خواهد شد و می‌تواند افراد بی گناه دیگر را به کرونا مبتلا سازد.

(0) نظر
برچسب ها :
مکمل‌های غذایی چه تاثیری در پیشگیری و درمان کرونا دارند؟


نائب رئیس انجمن داروسازان کشور ایران درباره تاثیر مکمل های غذایی در پیشگیری و درمان کرونا توضیح داد.

مصرف مکمل‌های غذایی برای پیشگیری و درمان بیماری ناشی از ویروس کرونا

علی فاطمی متخصص فارماکولوژی  نائب رئیس انجمن داروسازان کشور ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که بسیاری از افراد در همه گیری جهانی ویروس کرونا با آن مواجه هستند تقویت سیستم دفاعی بدن با مکمل‌های غذایی موجود در داروخانه هاست.

او  گفت: در این راستا معمولا مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین، مواد معدنی یا گیاهان دارویی زیر برای افراد توصیه می‌شود؛

ویتامین D یکی از مواد مغذی است که برای سلامتی و عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ضروری است. به ویژه سطح پایین این ویتامین با افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، از جمله آنفلوانزا و آسم آلرژیک همراه است. بررسی ها نشان داده شده که مکمل‌های ویتامین D ممکن است درمان‌های ضد ویروسی را در افراد مبتلا به عفونت‌های ویروسی بهبود ببخشد.

فاطمی تصریح کرد: روی ماده معدنی است که برای رشد و ارتباط بین سلول‌های ایمنی مورد نیاز است و نقش مهمی در ایجاد پاسخ التهابی در بدن دارد. کمبود این ماده مغذی به میزان قابل توجهی منجر به افزایش خطر عفونت و بیماری از جمله ذات الریه می‌شود. البته باید توجه داشت که مقادیر بیش از حد روی ممکن است در جذب مس اختلال ایجاد کند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

او گفت: ویتامین C عملکرد سلول‌های مختلف ایمنی را پشتیبانی می‌کند و توانایی آن‌ها در محافظت در برابر عفونت را تقویت می‌کند. علاوه بر این ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند عمل می‌کند و بدن را در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. علاوه بر این درمان با ویتامین C (با دوز بالا) به طور قابل توجهی علائم را در افراد مبتلا به عفونت‌های شدید، از جمله سپسیس و سندرم پریشانی حاد تنفسی (ARDS) ناشی از عفونت‌های ویروسی بهبود می‌بخشد.

یک داروساز افزود: آزمایش‌ها پتانسیل ضد باکتری و ضد ویروسی گیاه آقطی سیاه را در برابر عوامل بیماری زا باکتریایی مسئول عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و سویه‌های ویروس آنفلوانزا نشان می‌دهد.  این گیاه همچنین پاسخ سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و ممکن است به کاهش مدت زمان و شدت سرماخوردگی و همچنین کاهش علائم مربوط به عفونت‌های ویروسی کمک کند.

فاطمی بیان کرد: علاوه بر موارد اشاره شده، مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین ب کمپلکس، عنصر سلنیوم، بره موم زنبور عسل، گیاهان: گون، زردچوبه، سیر، سرخارگل، نائین آوندی، شمعدانی عطری و همچنین انواعی از قارچ‌های دارویی ممکن است ایمنی را از روش‌های مختلف تقویت کرده و علائم برخی بیماری‌ها از جمله آسم و عفونت‌های ریه را کاهش دهند.

او گفت:  اگرچه مکمل‌های غذایی موجود در بازار ممکن است فوایدی برای سیستم ایمنی داشته باشند، اما نباید از آن‌ها به عنوان جایگزینی برای یک شیوه زندگی سالم استفاده شود. حفظ رژیم متعادل، خواب کافی، انجام فعالیت‌های بدنی منظم و سیگار نکشیدن از مهمترین راه‌های کمک به سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن و کاهش احتمال ابتلا به عفونت و بیماری است. اگر تصمیم به مصرف مکمل‌های غذایی دارید باید حتما با یک متخصص تغذیه، پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید، زیرا ممکن است برخی از مکمل‌ها برای بعضی افراد مناسب نباشند یا با برخی از دارو‌ها تداخل داشته باشند.

(0) نظر
برچسب ها :
توصیه ای به کارمندان؛ افکار نگران کننده را از خود دور کنید


افرادی که مجبور به خروج از خانه در زمان اپیدمی کرونا هستند برای پیشگیری از به خطر افتادن سلامت روانشان باید از افکار نگران کننده پرهیز کنند.

حسنی// ویروس کرونا؛ توصیه ایی به کارمندان/ افکار نگران کننده را از خود دور کنید
کارمندان چگونه با ویروس کرونا مواجه شوند؟

مژگان نیکنام روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: شیوع ویروس کرونا یک وضعیت بحرانی برای همه افراد است؛ بنابراین همه سیستم‌ها باید برای مبارزه با این ویروس اقدام کرده و شیوع کرونا را مدیریت کنند. هم چنین افراد باید به چگونه رفتار کردن با ویروس و حفظ یک دستورالعمل برای خودشان پایبند باشند.

او افزود: اگر افراد خود را با وجود ویروس سازگار نکنند و برای مبارزه با آن اقدامی انجام ندهند، به مرور از لحاظ ذهنی دچار فرسایش شده و بدون آن که متوجه شوند به علائمی مانند بی حوصلگی، عصبانیت، پرخاشگری، کلافگی و در نهایت افسردگی مبتلا می‌شوند. پس همه ما باید برای ایجاد تغییراتی که به سازگاری با زندگی در بحران به ما کمک می‌کند، تلاش کنیم.


نیکنام گفت: افرادی که قبل از شیوع ویروس کرونا روزمرگی ثابت تری داشتند مانند کسانی که کارمند هستند، در شرایط قرنطینه و شیوع ویروس نیز تغییر زیادی را در زندگی خود احساس نمی‌کنند. برخی مشاغل مانند کارمندان بانک، هم اکنون نیز به کار خود مشغول هستند. این افراد به دلیل اجبار در رفت و آمد خارج از خانه، باید رفتار و فعالیت هایشان را مطابق با شرایط بحران تغییر دهند.

این روانشناس تاکید کرد: مسئله ایی که همه افراد باید در نظر بگیرند رعایت یک سری نکات بهداشتی ساده است. رعایت نکات بهداشتی در همه حالت برای همه افراد الزامی است. شستن دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی از این دست رفتار‌ها هستند. کارمندان به دلیل داشتن سطح تماس بیشتر با محیط بیرون و آلوده، باید بهتر از افراد دیگر این نکات را رعایت کنند.

او افزود: باید به این نکته نیز توجه کرد که کارمندان و کسانی که مجبور به حضور در محل کارشان هستند، در شرایط قرنطینه نیز تحرک و فعالیت دارند که برای سلامت روان بسیار مهم است. این مسئله می‌تواند یک نکته مثبت برای آن‌ها باشد. اما ریسک مواجهه با ویروس کرونا نیز در آن‌ها بیشتر بوده که این موضوع باعث نگرانی برخی افراد شده است.

نیکنام گفت: در کنار داشتن فعالیت و تحرک که یک نکته مثبت برای کارمندان است، ریسک بالاتر ابتلا به ویروس کرونا و رفتار‌های وسواسی برای در امان ماندن از این ویروس، می‌تواند برای آن‌ها مشکل ساز شده و سلامت روانشان را به خطر بیندازد.


او اظهار کرد: توصیه روانشناختی به کارمندان این است که رعایت اصول بهداشتی را در روزمره خود قرار داده و با آن به عنوان یک فعالیت عادی مواجه شوند. هم چنین از انجام فعالیت‌های وسواسی پرهیز کرده و به افکار مزاحم و نگران کننده اجازه ورود ندهند. آن چه که باید انجام دهند را در روزمره خود گنجانده و از زیاده روی و وسواس فکری پرهیز کنند.

این روانشناس در پایان تاکید کرد: ممکن است ویروس کرونا یک بیماری فصلی بوده و دوباره برگردد؛ بنابراین با این ویروس نیز باید مانند آنفلوانزا و ویروس سرماخوردگی برخورد کرده و از ایجاد نگرانی‌های بیش از اندازه پرهیز کرد. باید هیجانات و احساسات خود را حتی در این شرایط بحرانی کنترل کنیم تا بتوانیم به زندگی عادی برگردیم.

(0) نظر
برچسب ها :
شلوغی مترو و اتوبوس یکی از مشکلات جدی است
معاون آموزشی وزارت بهداشت:

شلوغی مترو و اتوبوس یکی از مشکلات جدی است

حقدوست گفت: شلوغی اتوبوس و مترو یکی از مشکلات جدی است و یکی از راه‌ حل‌های آن تغییر ساعت بازگشایی است.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در اخبار ساعت ۲۱ اظهار کرد: ترافیک بالاتر از حد معمول در روز اول بازگشایی مشاغل قابل پیش بینی بود ما باید همه مسائل و نکات را به طور دقیق رصد کنیم تا نقاط ضعف برای آینده برطرف شود. مردم نشان دادند که همیشه از ما آگاه‌تر هستند.

او ‌افزود: باید مسائل مختلف را به طور صریح و واضح گوشزد کنیم، زیرا ممکن است اتفاقات ناخوشی در صورت عدم رعایت مسائل بیفتد. مردم، اصناف و سازمان‌های غیر دولتی باید به دنبال حل مسئله باشند.

حق دوست ادامه داد: شلوغی اتوبوس و مترو یکی از مشکلات جدی است و یکی از راه‌ حل‌های آن تغییر ساعت بازگشایی است.

او بیان کرد: هیچ کس نه تنها در ایران بلکه در دنیا آینده را نمی‌تواند به خوبی پیش بینی کند، زیرا این ویروس رفتارش جدید است ما باید پویا اقدام کنیم و بعد این اقدام نتیجه را ببینیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: هر چه افراد مدت زمان بیشتری در کنار هم باشند خطر بیشتر است و ما سناریو‌های مختلفی را آماده کرده ایم و یکی از اقدامات مهم توزیع ساعت بازگشایی است.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا؛ بهبودیافتگان ممکن است دوباره مبتلا شوند


سازمان جهانی بهداشت هشدار داد هیچ شواهدی مبنی بر اینکه بهبودیافتگان دوباره مبتلا نمی‌شوند، وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه افراد بهبود یافته دوباره به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند، وجود ندارد.

دولت انگلستان ۳.۵ میلیون تست سرولوژی خریداری کرده است که میزان آنتی بادی‌های موجود در پلاسمای خون را اندازه گیری می‌کند.

اما اپیدمیولوژیست‌های ارشد WHO هشدار داده‌اند که شواهدی مبنی بر وجود چنین آزمایش‌های آنتی بادی وجود ندارد که نشان دهد آیا کسی که به کووید ۱۹ آلوده شده است، نمی‌تواند دوباره آلوده شود.

بسیاری از آزمایشاتی که انجام می‌شود آزمایش خون سنجی شبیه به آزمایش فوری HIV است و میزان آنتی بادی‌هایی را که بدن برای مبارزه با ویروس استفاده می‌کند، اندازه گیری می‌کند.


دکتر ماریا ون کرکوو در یک کنفرانس خبری در ژنو اظهار کرد: بسیاری از کشور‌ها پیشنهاد می‌کنند از آزمایشات سریع سرولوژیکی تشخیصی استفاده کنند تا بتوانند آنچه را که فکر می‌کنند معیار مصونیت باشد، ضبط کنند.

او افزود: این تست‌های آنتی بادی قادر به اندازه گیری میزان شیوع سرمی آن آنتی بادی‌ها هستند، اما این بدان معنا نیست که شخصی با آنتی بادی می‌تواند در برابر ویروس مصون باشد. 

دکتر ون کرکوو گفت: اینکه خوب است که آزمایشات زیادی در حال انجام است، اما آن‌ها باید اعتبار سنجی شوند.

همکار او دکتر مایکل رایان نیز در این باره گفت: آزمایش آنتی بادی همچنین سؤالات اخلاقی را ایجاد کرده است.

او ادامه داد: پیرامون استفاده از چنین رویکردی مسائل اخلاقی جدی وجود دارد و ما باید با دقت آن را مورد بررسی قرار دهیم، همچنین باید به طول محافظتی که آنتی بادی می‌دهد توجه کنیم. این آزمایشات باید به عنوان بخشی از یک سیاست منسجم بهداشت عمومی استفاده شود.

WHO قرار است این آخر هفته راهنمای جدیدی را درباره این موضوع منتشر کند.

(0) نظر
برچسب ها :
رعایت فاصله حداقل یک تا دو متر در صف مشتریان


۱_ ضرورت استفاده از دستکش و انبرک توسط مسئول تحویل نان که در این مورد در نظر گرفتن یک نفر مسئول برای تحویل نان توصیه می‌شود.

۲_ دریافت وجه نقدی و پرداخت غیر الکترونیکی در نانوایی ممنوع است و پرداخت‌ها به صورت آنلاین و توسط مشتری صورت پذیرد؛ به هیچ عنوان مسئول تحویل نان مجاز به دریافت پول نقد نیست.

۳_ در حد امکان از پیک برای تحویل نان، با رعایت موارد بهداشتی مانند استفاده از ماسک و دستکش استفاده شود.

۴_ نان‌های فانتزی و محلی در واحد‌های صنفی به صورت کامل با روکش قابل رویت پوشیده شود.

ویروس کرونا؛ رعایت فاصله گذاری در نانوایی ها را جدی بگیرید

۵_ از عرضه نان در واحد‌های صنفی محلی به صورت روباز خودداری شود.

۶_ عرضه نان در واحد‌های نانوایی انجام و از فروش نان به متصدیان جهت عرضه نان در واحد‌های صنفی مانند سوپر مارکت‌ها و نظایر آن به صورت جدی خودداری شود.

۷_ نان تامینی واحد‌های صنفی مانند اغذیه فروشی ها، رستوران ها، طباخی، کبابی و ... در پوشش کامل یک بار مصرف به متصدی نان تحویل گردد.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا؛ روحیه خود را در هوای طوفانی زندگی حفظ کنیم


دکترای تخصص روانشناسی معتقد است هوای طوفانی زندگی را باید با راهکارهای مناسب برای حفط روحیه مدیریت کنیم.

حسنی/ روحیه خود را در هوای طوفانی زندگی حفظ کنیم/هوای طوفانی زندگی را مدیریت کنیم/چگونه در هوای طوفانی زندگی روحیه قوی داشته باشیم؟

حمید خاکباز دکترای تخصصی روانشناسی و مشاوره در گفتگو با خبرنگار حوزه کلینیکگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت:در زندگی همه افراد اتفاق‌های مختلف رخ می‌دهد، اما نحوه پاسخ به این مسائل بسیار مهم و متفاوت است. افراد زمان برخورد با چالش‌های مختلف و اتفاق‌های غیرمنتظره زندگی ممکن است موج ناامیدی و سردرگمی را تجربه کنند. به عنوان مثال اخراج شدن از کار، چالش‌های زناشویی، شکستن دل در یک رابطه عاشقانه، مرگ یک عزیز و هم اکنون شرایط  ویروس کرونا بحرانی را در زندگی ایجاد می‌کنند که غیرمنتظره بودن یکی از ویژگی این اتفاق‌ها است؛ بنابراین راهبرد‌های مورد نیاز در این مواقع را باید پیگیری کنیم.

او در ادامه افزود: در زمان رو به رو شدن با بحران باید به راهکار‌های زیر توجه کنیم:

۱. پذیرش: باید بپذیریم که در شرایط سخت و بحران قرار گرفته ایم. بسیاری از مردم با انکار از پذیرش شرایط بحرانی، خود را ناراضی می‌کنند و توصیه می‌کنیم برچسب‌های نارضایتی را کنار بگذارید. در واقع باید افکار و احساسات این شرایط را تجربه کنیم.

۲. انتخاب پاسخ: یک پاسخ جسورانه و قدرتمندانه انتخاب کنیم. افراد در این شرایط باید خود را در چالش قرار دهند تا بتوانند از این اتفاق درس و عبرت بگیرند. بعنوان مثال به جای حسادت تحسین کنند، به جای نگرانی اقدامات لازم انجام دهند و به جای تردید ایمان داشته باشند. در واقع همیشه پاسخ ، قوی‌تر از شرایط شما است؛ پس اقدام کنید.

۳. صبر: توصیه می‌کنیم افراد کلمات عجله و ترس را از خزانه لغات خود حذف کنند و صبور باشند. بسیاری از مردم زمان قرار گرفتن در شرایط، سعی می‌کنند بلافاصله جبران کنند و این مسئله چالش جدیدی بوجود می‌آورد. افراد باید به یاد داشته باشند رشد شخصی در شرایط بحرانی، چالش برانگیز و غلبه بر موانع حاصل می‌شود. بعنوان مثال اگر چالشی برای شما اتفاق افتاده است؛ باید در همان روز یک قدم برای حل مشکل بردارید. مهم نیست چه اتفاقی افتاده ، مهم این است که هر روز برای برطرف شدن چالش یک قدم بردارید. در واقع ارزش صبر کردن بیش از انتظار است.


۴. انتخاب مسیر: توصیه می‌کنیم افراد یک مسیر مثبت را انتخاب و امتحان کنند. در واقع اکثر افراد در موقعیتی که قرار دارند ناراضی هستند و می‌خواهند در کمترین فاصله زمانی، وارد موقعیت و شرایط بهتر شوند؛ اما در واقع تلاش‌های مکرر و کوچک در یک مسیر مثبت ما را به هدف نزدیک می‌کند. یک راه موثر برای انجام اقدامات کوچک در مسیر مثبت، نوشتن انگیزه و آرزو‌های فرد محسوب می‌شود. همچنین از کمک دوستان و خانواده در این زمینه استفاده کنید.

۵. ارزش کار: توصیه می‌کنیم افراد از خود تخریبی و سرزنش فاصله بگیرند و برای خود و کاری که انجام می‌دهند، ارزش ویژه‌ای قائل شوند. همیشه ماندن در شرایط دشوار غیر ممکن است، اما هوای طوفانی زندگی یک ویژگی است که همه ما باید به آن افتخار کنیم. در واقع در روانشناسی معتقدیم این طوفان و بحران‌ها روح انسان را جلا می‌دهد و باعث رشد افراد می‌شود. توصیه می‌کنیم افراد در شرایط سخت و بحرانی، خود را با جملاتی مانند "دیگه تموم شد، دیگه به آخر خط رسیدم و نمیتونم" رو به رو نکنند. اما در مقابل برای خود احترام و ارزش قائل شوند.

۶. بخشنده بودن: اگر شخص دیگری را باعث بوجود آمدن شرایط فعلی خود می‌دانید؛ پاسخ اصلی عصبانیت و خشم نسبت به آن فرد است. بعنولن مثال اگر در یک رابطه عاشقانه با چالش رو به رو شدید، قاعدتا پاسخ اصلی احساس عصبانیت و خشم است؛ اما اگر فرد را مورد بخشش قرار دهید، احساس عصبانیت در مقابل شما قرار نمی‌گیرد و در نهایت تمرکز شما به سمت هدف اصلی و مسیر مثبت خواهد بود. در پایان توصیه می‌کنیم افراد تمرکز خود را در مسیر مثبت و هدف اصلی قرار دهند و کار خود را با نبخشیدن سخت‌تر نکنند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82013
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X