كرونا را شكست مي دهيم
در روز‌های کرونایی عمر سبزیجات را چگونه افزایش دهیم؟


در روز‌های شیوع ویروس کرونا که محدودیت تردد داریم و کمتر از گذشته باید به خرید برویم، ذخیره کافی مواد غذایی و داشتن ابتکار برای افزایش ماندگاری آن‌ها یک چالش مهم برای خانواده‌ها است.

عمر سبزیجات و صیفی‌جات را چگونه افزایش دهیم؟

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از مشکلات صیفی‌جات و سبزیجات طول عمر کوتاه آن‌ها است. در روزهایی که به دلیل شیوع کرونا مجبور هستیم بسیار کمتر از گذشته به خرید برویم، ذخیره کافی موادغذایی و داشتن ابتکاراتی برای افزایش ماندگاری آن‌ها یک چالش مهم برای خانواده‌ها است.

پیاز، سیر، موسیر

پیاز، سیر، موسیر از جمله سبزی‌هایی هستند که احتیاج به نگهداری در یخچال ندارند و کافی است آن‌ها را در محیطی خنک، تاریک و خشک نگهداری کنید. می‌توانید پیازهایتان را برعکس به‌صورتی که ریشه‌شان به سمت بالا باشد نگهداری کنید. زمان خرید پیاز فراموش نکنید پیاز‌های سالمی که جوانه نزده باشند را بخرید تا عمر بیشتری داشته باشند.

سیب‌زمینی

سیب‌زمینی هم احتیاج به محیط یخچال ندارد و در محیطی خنک و دور از رطوبت تا چند هفته سالم می‌ماند. می‌توانید روی سیب‌زمینی‌ها را با پارچه مشکی بپوشانید تا مانع رسیدن نور به آن‌ها شود یا اینکه چند عدد سیب درختی بین سیب‌زمینی‌ها بگذارید تا تازه‌تر بمانند.

سبزی خوردن

سبزی خوردن‌ را هربار به مقداری که می‌خواهید مصرف کنید بشویید و بقیه آن‌ها را نشسته در ظرف در بسته درون یخچال نگهداری کنید. اگر سبزی‌های شسته‌تان زیاد آمد، آن‌ها را کاملا خشک کنید و در ظرف در بسته یا درون کیسه پارچه‌ای در یخچال قرار دهید. بهتر است تره‌ها را از سبزی‌های شسته شده دیگر جدا کنید؛ زیرا تره خیلی زود فاسد شده و موجب خرابی سبزی‌های دیگر می‌شود.

افزایش عمر سبزجات

کاهو، بادمجان، کدو

بادمجان و کدو هم بهتر است نشسته در داخل ظرف در بسته نگهداری شوند تا دیرتر خراب شوند. برای تازه نگهداری کاهو‌ تا چند هفته، آن‌ها را داخل دستمال یا روزنامه پیچیده و در ظرفی دردار داخل یخچال قرار دهید، هربار هنگام استفاده چند برگ از آن را جدا کرده و بشویید.

سبزیجاتی مثل کلم‌سفید، گل کلم و بروکلی را نیز مانند کاهو نگهداری کنید.

قارچ

اگر می‌خواهید از قارچ‌هایتان در مدت زمان بیشتری استفاده کنید، می‌توانید آن‌ها را شسته و بعد از خشک شدن کامل در کیسه بریزید، چند قطره آبلیمو به آن‌ها اضافه کرده و در فریزر نگهداری کنید. آبلیمو باعث می‌شود قارچ‌ها سیاه نشوند. اگر قرار است طی یک الی دو روز قارچ‌ها را مصرف کنید آن‌ها را در پاکت کاغذی درون یخچال نگهداری کنید.

افزایش عمر سبزجات

هویج

اگر می‌خواهید هویج‌ ماندگاری بیشتری داشته باشند ساقه سبزشان را تا زمان مصرف جدا نکنید و بدون شستن آن‌ها را در یخچال یا محل خنک و مرطوب نگهداری کنید. اگر یخچالتان فضای زیادی دارد، می‌توانید هویج‌ها را با موادی مانند شن نرم از هم جدا کنید. برای نگهداری طولانی‌تر، هویج‌ها را شسته و در کیسه‌ای که دارای روزنه است در فریزر نگهداری کنید و تا ۲ یا ۳‌ماه از آن‌ها استفاده کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
شغل‌هایی با بیشترین آمار مبتلا به کرونا


همزمان با شیوع کرونا ویروس در کشور در میان گروه‌های عمده شغلی، ۵ گروه بیشتر در معرض تهدید مستقیم قرار گرفته اند.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، این‌روزها ویروس کرونا در همه جا اعم از منزل، محل کار، بیمارستان، مترو و اتوبوس و ...، حسابی ما را درگیر کرده است. اگرچه برخی رده‌های شغلی و اجتماعی بیشتر در معرض آسیب قرار دارند اما در یک رفتار اجتماعی، همه آحاد جامعه باید برای مبارزه با این بیماری  تلاش کنند.

طبق تحقیقات و آمار بدست آمده تا به امروز بررسی هایی درباره مشاغل پر خطر شده که به تفکیک تعداد مبتلایان و فوت شدگان تقسیم شده اند. 

در این مطلب به ۵ عنوان شغلی پرداخته ایم که از کرونا آسیب دیده اند:

کادر درمانی بیمارستان‌ها در خط مقدم مبارزه با این ویروس هستند. با توجه به آمار به دست آمده تعداد مبتلایان در این حوزه از ۲ هزار و ۲۸۶ فرد مبتلا، تعداد  ۱۲۲ نفر فوت شده اند .

شغل‌هایی با بیشترین آمار مبتلا به کرونا

یکی دیگر از مشاغلی که پر خطر شناخته شده است، کارمندان بانک هستند که همه روزه با افراد زیادی در ارتباط هستند. براساس آمار از ۳ هزار فرد مبتلا، تعداد ۴۵ نفر فوت شده اند.

کارمندان بانک

مشاغلی مانند رانندگان تاکسی حدود ۴۵۰ نفر مبتلا و ۳۱ نفر تا به امروز فوت شده اند و کادر مامایی هم از ۲۴۰ فرد مبتلا تنها ۳ نفر فوت شده‌اند. 

رانندگان تاکسی

خوشبختانه تا به امروز کارمندان مترو فوتی نداشته اند و تنها ۳۵ نفر مبتلا به ویروس کرونا در بین آن ها دیده شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا سلول‌های روده را آلوده می‌کند


دانشمندان هلندی دریافتند که ویروس کرونا سلول‌های روده را نیز آلوده می‌کند.

فوری/ ویروس کرونا سلول‌های روده را آلوده می‌کند/ مشکلات گوارشی نیز از علائم اصلی ابتلا به کرونا است/

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از scitechdaily، محققان هلندی با استفاده از پیشرفته‌ترین مدل‌های کشت سلولی روده انسان دریافتند ویروس کرونا که عامل ایجاد بیماری کووید ۱۹ در افراد است، سلول‌های روده را نیز مانند سلول‌های ریه آلوده کرده و باعث می‌شود برخی از افراد مبتلا، علائم گوارشی مانند اسهال را تجربه کنند.

بیماری کووید ۱۹ علائم مختلفی را در افراد مبتلا ایجاد کرده است. بیشترین علائمی که از ابتدای شیوع این ویروس در افراد مبتلا دیده شد، علائم تنفسی مانند سرفه، عطسه و تنگی نفس بود. اما با گذشت زمان علائم گوارشی مانند تهوع و اسهال نیز در برخی افراد مبتلا مشاهده شد. هم چنین، ویروس حتی پس از بر طرف شدن علائم تنفسی، در مدفوع فرد باقی می‌ماند.

اگر چه ممکن است علائم تنفسی و گوارشی متفاوت به نظر برسند، اما شباهت‌هایی در آن‌ها دیده می‌شود. تاکنون این موضوع که سلول‌های روده نیز به ویروس کرونا آلوده می‌شوند، اثبات نشده بود. 

نتایجی که از این مطالعات به دست آمده است، دانشمندان را به سمت دستیابی به روش‌های جدیدی برای درمان بیماری کشاند. این موضوع که آیا وجود ویروس کرونا در روده می‌تواند نقش مهمی در انتقال ویروس داشته باشد، هنوز مشخص نیست و باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۱۰۱۶۵۰ نفر افزایش یافت


تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی ۱۶۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد.

او افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۰۱۶۵۰ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

 جهانپور تصریح کرد: مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۴۱۸ نفر رسید. خوشبختانه تا کنون ۸۱۵۸۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: ۲۷۳۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۵۳۱ هزار و ۲۷۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

او یادآوری کرد: افزایش نسبی آمار مبتلایان به رفتار افراد طی دو هفته گذشته باز می‌گردد. متاسفانه شاهد انجام مسافرت‌ها و رفت و آمد‌های غیرضرور در کشور هستیم.

(0) نظر
برچسب ها :
قبل از قرنطینه، کرونا در کشورهای اروپایی وجود داشت


جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد قبل از قرنطینه، کرونا در کشورهای اروپایی وجود داشت.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتشار پستی در صفحه توییتر خود اعلام کرد قبل از قرنطینه، کرونا در کشورهای اروپایی وجود داشت و در این شرایط قرنطینه کردن بی‌معنی بود.

جهانپور در توییتر نوشت:

مشخص شده که کووید۱۹ در فرانسه از دسامبر (آذرماه) در حال انتشار بوده، این یعنی همزمان یا بعد ازون، کشورهای اروپایی همجوار هم درگیر بودند.

الان واقعا کجا رو برای چی قرنطینه کردند خدا میدونه

کیانوش

(0) نظر
برچسب ها :
عادی تلقی کردن شرایط توسط مردم به معنای بروز یک خطر جدی است


زالی گفت: اگر مردم شرایط را عادی تلقی کنند، به معنای بروز یک خطر جدی برای مواجهه با امواج جدید بیماری کروناست.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در اخبار شبکه ۵ اظهار کرد: شتاب در عادی‌‌‌‌‌سازی شرایط اتفاق خوشایندی نیست و اگر مردم شرایط را عادی تلقی کنند این مسئله به معنای بروز یک خطر جدی برای مواجهه با امواج جدید بیماری کرونا است. وقتی که ویروس کرونا در کشور و تهران ریشه کن یا واکسن آن ساخته نشده باشد پس هنوز این ویروس در کشور و تهران وجود دارد و با افزایش سطح تماس و تردد‌ها در سطح شهر میزان ابتلا به این ویروس می‌تواند افزایش یابد.

او ادامه داد: با توجه به دوره نهفتگی بیماری کرونا، آثار تردد‌های غیرضروری در سطح شهر و افزایش تماس‌ها در آینده مشخص می‌شود و من به مردم توصیه می‌کنم که ملاحظات بهداشتی را رعایت کنند.

زالی با اشاره به اینکه روحیه مردم کاهش پیدا کرده است، افزود: یکی از موارد مواجهه با این ویروس ایجاد اضطراب است که می‌تواند باعث ایجاد تغییرات خلقی در افراد شود، اما سلامتی مردم مهم‌ترین مسئله است؛ این خطر باید بیشتر از سوی افراد و شهروندان باید مورد توجه قرار گیرد.

او گفت: در بیماری‌های اپیدمی و بیولوژی ما شاهد تغییر در رفتار مدنی حقوقی و حتی تغییر در رفتار ویروس هستیم، اما به طور کلی باید مردم از تردد‌های غیرضروری در سطح شهر جلوگیری و مسائل بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

زالی با اشاره به پیشگویی یک موسسه تحقیقاتی در سنگاپور در خصوص فروکش شدن ویروس کرونا در اردیبهشت در ایران، تاکید کرد: ما هیچ نظر قطعی با توجه به ماهیت ویروس کرونا و رفتار آن در زمینه فروکش شدن آن به طور قطع نمی‌توانیم بدهیم و ما باید پیش‌بینی‌های خود را بر اساس گزارش‌های میدانی و تحقیقات بیشتر ارائه دهیم.

انتهای پیام/

(0) نظر
برچسب ها :
برگزاری محافل قرآنی در مراکز درمانی بستری بیماران کرونایی


معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت از برگزاری محافل قرآنی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری بیماران کرونایی با همکاری مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور خبر داد.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین همتی معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، در خصوص برگزاری محافل قرآنی در بیمارستان‌های کشور با اولویت مراکز بستری بیماران کرونایی، گفت: همه ساله در ماه مبارک رمضان فعالیت‌های قرآنی رنگ و بوی خاص خود را پیدا می‌کند و مردم به خصوص جوانان تلاش می‌کنند انس خود با کلام الله مجید را بیشتر کنند. در سال جاری با توجه به شیوع بیماری کرونا تا اندازه‌ای برگزاری فعالیت‌های حضوری قرآنی تحت الشعاع قرار گرفت، از این رو دستگاه‌های مختلف بررسی‌هایی انجام دادند تا شکل برگزاری فعالیت‌های قرآنی را مطابق با شرایط کشور تغییر داده و تا حد امکان فعالیت‌های قرآنی بدون تعطیلی انجام شود.

او ادامه داد: یکی از این فعالیت‌ها که مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت اکنون در حال رایزنی و انجام مقدمات آن است، همکاری با مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه برای برگزاری محافل قرآنی در بیمارستان‌های کشور است که با اولویت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بستری بیماران کرونایی انجام می‌شود.

همتی در تشریح جزئیات بیشتر این طرح، بیان کرد: بر این اساس طی جلسات متعدد بر آن شدیم که در شهر تهران ۱۰ بیمارستان را برای برگزاری محافل قرآنی مشخص کرده و از طرفی سازمان اوقاف نیز به تمامی استان‌های کشور نامه‌ای ارسال کرد تا در صورت صلاح دید دانشگاه علوم پزشکی آن استان، حداقل در یک بیمارستان برگزاری چنین محفلی را داشته باشیم.

معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با بیان اینکه در تهران در حال حاضر امکان برگزاری «محفل قرآنی» در شش بیمارستان قطعی شده است، گفت: مرکز طبی کودکان، بیمارستان بهارلو، بیمارستان طرفه، بیمارستان بقیه الله (عج) و بیمارستان خاتم الانبیاء (ع) از جمله این مراکز درمانی هستند، در برگزاری این طرح سه دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (ع)، تهران و شهید بهشتی اعلام آمادگی کرده‌اند.

او در پایان تصریح کرد: این محفل با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از یک ساعت مانده به اذان مغرب و هنگام افطار آغاز می‌شود، حضور یک قاری برجسته استان و یا شهر مورد نظر برای تلاوت قرآن، همنوایی گروه تواشیح و در نهایت سخنرانی کوتاه یک پیشکسوت قرآنی برای تزریق روحیه و امید به کادر درمانی و تقدیر و تشکر از کادر درمانی، مسئولان، پرسنل و ریاست بیمارستان از جمله برنامه‌های این محفل قرآنی است.

(0) نظر
برچسب ها :
کشف نوعی آنتی بادی برای از بین بردن ویروس کرونا


دانشمندان موفق به کشف نوعی آنتی بادی شدند که می‌تواند از آلوده شدن سلول‌های جدید به ویروس کرونا جلوگیری کند.

فوری/ کشف نوعی آنتی بادی برای از بین بردن ویروس کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از Newsweek، دانشمندان موفق به کشف نوعی آنتی بادی در آزمایشگاه شده اند که می‌تواند از آلوده شدن سلول‌های جدید به ویروس کرونا جلوگیری کند.

دانشمندان امیدوارند که از این آنتی بادی برای درمان ویروس کرونا استفاده کنند. نتایج تحقیقات این تیم در مجله Nature Communications منتشر شده است.

در این تحقیقات، دانشمندان به بررسی تاثیر آنتی بادی‌هایی به نام مونوکلوئال در درمان بیماران مبتلا به کرونا پرداخته اند. آنتی بادی‌های مونوکلونال نوعی پروتئین هستند که در آزمایشگاه ایجاد شده و می‌توانند به ماده خاصی در بدن متصل شوند.

این نوع آنتی بادی‌ها که ۴۷D۱۱ نام دارند، نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن به یک تهدید را تقلید کرده و برخی از انواع سرطان‌ها را درمان می‌کند. این آنتی بادی در درمان بیماری‌های سارس و مرس موفق بوده اند و دانشمندان امید دارند که روی بیماری کووید ۱۹ که از خانواده کرونا ویروس‌ها است نیز جواب دهد.

ویروس کرونا
محققان برای انجام مطالعه خود از موش‌هایی استفاده کردند که زیست شناسی آن‌ها برای ایجاد آنتی بادی شبیه به انسان بود. موش‌هایی که ۴۷D۱۱ را دریافت کردند، قادر به خنثی کردن فعالیت ویروس کرونا شدند. به گفته این تیم تحقیقاتی، ۴۷D۱۱ می‌تواند مسیر عفونت را در میزبان آلوده تغییر بدهد و ویروس را از بدن خارج کرده یا از فرد غیر عفونی که در معرض ویروس باشد محافظت کند.

این روش، هنوز مورد آزمایش بوده و به نتایج نهایی نرسیده است. هنوز مشخص نیست که این آنتی بادی‌ها روی بدن انسان نیز مانند موش‌ها موثر واقع خواهند شد.

این روش می‌تواند روش بهتری نسبت پلاسما درمانی که اخیرا برای درمان ویروس کرونا استفاده می‌شود، باشد. آنتی بادی‌هایی مانند ۴۷D۱۱ می‌توانند به جای خالص شدن از خون افراد در آزمایشگاه ساخته شده و از آن‌ها به عنوان درمانی برای بیماری استفاده کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
آیا معده درد نشانه ابتلا به کرونا است؟


یک متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص معده درد و ارتباط آن با ابتلا به کرونا ویروس توضیحاتی را ارائه کرد.

آیا معده درد نشانه ابتلا به کرونا است؟

محبوبه علیزاده فلوشیپ پیشگیری و کنترل عفونت‌های بیمارستانی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که آیا معده درد از علائم ابتلا به ویروس کرونا است، گفت: در بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید، علائم گوارشی در مقایسه با علائم تنفسی، شیوع کمتری دارند. بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، اسهال و یا درد شکمی از جمله علائم گوارشی هستند که ممکن است در این بیماران ایجاد شوند.

او افزود: با توجه به تظاهرات متنوع کووید ۱۹، نمی‌توان با قطعیت گفت که درد معده از علائم ابتلا به این ویروس هست یا نه؛ ولی اگر در فردی فقط درد معده وجود داشته باشد، به ویژه درد‌های مزمن، ممکن است نشانه‌ای از زخم معده و یا دوازدهه یا سایر بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش باشد که ربطی به ویروس کرونا ندارد؛ بنابراین افراد با درد معده، بهتر است با پزشک خود مشورت کرده تا علت آن دقیق‌تر بررسی شود.

علیزاده در ادامه بیان کرد: سرفه‌های خشک، مکرر و تب بالای ۳۷.۷ درجه سانتیگراد، از علائم اصلی ابتلا به ویروس کرونای جدید هستند که به دلیل شباهت این علائم با سایر بیماری‌های تنفسی و عفونی، تنها راه تشخیص قطعی ابتلا به ویروس کرونا انجام آزمایش و استفاده از کیت‌های تشخیصی است.

زخم معده
او در پایان گفت: مشورت با پزشکی آگاه یا استفاده از منابع خبری و اطلاعاتی معتبر در زمینه ویروس کرونا، می‌تواند به افراد برای تشخیص علت علائم بیماری کمک کند. همچنین افراد باید توجه داشته باشند که در صورت بروز علائم خفیف این بیماری، تا حد امکان به مراکز درمانی مراجعه نکرده و در خانه به خودمراقبتی بپردازند. داشتن رژیم غذایی سالم، استراحت کافی، رعایت قرنطینه، کاهش تماس با دیگر افراد حاضر در خانه، رعایت بهداشت فردی و استفاده از وسایل حفاظت فردی برای پیشگیری از انتقال بیماری به افراد دیگر، از مواردی است که افراد با علائم خفیف بیماری کووید ۱۹ در قرنطینه خانگی و خودمراقبتی باید به آن‌ها توجه داشته باشند.

(0) نظر
برچسب ها :
نحوه فاصله‌گذاری اجتماعی در پایانه‌های مسافربری


حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی در هر مکان و رده شغلی باعث می‌شود موقعیت‌های انتشار و سرایت ویروس کرونا کاهش پیدا کند.

در حال ویرایش/فاصله گذاری اجتماعی در پایانه‌های مسافربری

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،در حال حاضر طرح فاصله گذاری اجتماعی باید به منظور کاهش موقعیت‌های سرایت ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر اجرا شود؛ بنابراین تمام افراد در هر مکان، رده شغلی و به جهت احترام به حقوق سلامت شهروندی، نسبت به اجرای این طرح اقدام کنند.یکی از مکان‌هایی که تردد در آن زیاد است و رعایت فاصله گذاری اجتماعی ضرورت بیشتری پیدا می‌کند پایانه‌های مسافربری است.

از جمله موارد مهم و قابل رعایت در پایانه‌های مسافربری جهت رعایت فاصله گذاری اجتماعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ استفاده از سیستم تهویه و یا بازگذاشتن پنجره‌ها در قسمت اداری فرودگاه، ایستگاه‌های قطار و اتوبوس به منظور تهویه مناسب محل

_ رعایت فاصله ۱ تا ۲ متر در ارائه تمام خدمات مربوط به بازرسی، تهیه بلیط و تحویل بار

_ محدودیت حمل مسافر توسط قطار، اتوبوس و هواپیما به منظور فاصله گذاری مناسب حداقل ۱ تا ۲ متر اعمال گردد.

_ تب سنجی مسافران و جلوگیری از ورود افراد تب بالای ۳۷/۸

_ در هر کوپه قطار حداکثر ۲ نفر مسافر پذیرفته شود و در صورتی که کوپه قطار توسط یک خانواده استفاده می‌شود، حداکثر ۴ نفر در هر کوپه پذیرش شود.

_ در اتوبوس‌ها با افزایش تعداد ناوگان و کاهش فواصل زمانی تا حد امکان در جهت فاصله گذاری مناسب حداقل ۱ تا ۲ متر بین مسافران و عدم تراکم افراد در اتوبوس اقدام شود.

_ در هواپیما با کاهش تعداد مسافران، فاصله گذاری حداقل ۱ تا ۲ متر رعایت شود.

_ در قسمت‌های بازرسی مسافران، رعایت فاصله ۱ تا ۲ متر در صف‌ها رعایت شود. همچنین در قسمت تشخیص هویت و بازرسی، با افزایش مامور تشخیص هویت و بازرس نسبت به عدم تشکیل صف اطمینان حاصل شود.

_ توصیه می‌شود بازرسی بدنی با تجهیزات الکترونیکی صورت بگیرد و تمام کارکنان بازرسی در قسمت ورودی یایانه، باید از وسایل حفاظت شخصی مانند ماسک فیلتر دار و دستکش استفاده کنند.

_ اجتناب از تجمع کارکنان در اتاق کار، آبدارخانه، اتاق کپی و هر مکانی که امکان تجمع کارکنان وجود دارد.

_ صرف غذا به صورت مجزا برای کارکنان و استفاده از ظروف یکبار مصرف

_ پایش و نظارت‌های مستمر از پایانه در راستای اجرای تمام موارد بهداشتی

_ اجتناب از مسافرت‌های غیر ضروری

_ در زمان گندزدایی احتیاط‌های لازم به منظور پیشگیری از برق گرفتگی و حریق به عمل آید.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81992
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X