كرونا را شكست مي دهيم
باید و نباید‌های رفتن به دندانپزشکی در روزهای کرونایی


در روزهای کرونایی برای جلوگیری از انتقال کرونا ویروس در مطب های دندانپزشکی برخی موارد بهداشتی را باید رعایت کرد.

باید و نباید‌های رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پس از شیوع کرونا ویروس در جهان افرادی که به دندان‌درد‌های شدید و عفونت لثه‌ای مبتلا هستند و حتی آن دسته از بیمارانی که روند درمانشان نیمه‌کاره باقی مانده به علت ترس از ابتلا به کرونا از مراجعه به دندانپزشکی پرهیز می‌کنند که طبق مطالعات علمی انجام شده اینگونه هراس باعث پیدایش مشکلات جدی برای بعضی از افراد شده است.

همه ما می‌دانیم که بهداشت دهان و دندان با سلامت افراد رابطه مستقیمی دارد و بعضی بیماران با وجود نیاز به درمان اورژانسی همچنان از مراجعه به پزشک پرهیز می‌کنند و همین عامل نشان دهنده مصداق «خودکشی از ترس مرگ» است.

به عقیده متخصصان علم پزشکی در سراسر جهان، دندانپزشکی یکی از شاخه‌های علم پزشکی است و با این وجود درمانگران بیش از سایر بیماران به موضوعات بهداشتی توجه می‌کنند. نباید هیجانات جامعه را بی‌جهت بالا ببریم و باید بدانیم که ویروس کرونا در مقایسه با سارس و دیگر بیماری ها، آنقدر کشنده و خطرناک نیست.

درمان‌های غیر اورژانسی دندانپزشکی در دوران کرونا

کشیدن دندان، روکش و بریج، ترمیم دندان شکسته یا خرد شده، جرم گیری، هالیتوز «بوی بدن دهان»، مشکلات مفصل فک «صدای فک یا سایش فک»، دندان‌های لق بدون خطر بلعیده شدن و خفگی از درمان‌های غیر اورژانسی دندانپزشکی در بحران کرونا هستند که باید از آن ها اجتناب کرد.

باید و نباید‌های رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا

درمان‌های اورژانسی دندانپزشکی در روزهای کرونایی

کشیدن دندان و درمان ریشه در صورت درد شدید، علائم تورم، مراقبت‌های بعد از عمل جراحی، خونریزی مداوم، زخم شدن و سایر مشکلات لثه از درمان‌های اورژانسی دندانپزشکی هستند.

پروتکل‌های بهداشتی در شرایط اورژانسی

مواردی از قبیل عدم پذیرش بیماران خاص، امحا پسماند‌ها در کیسه زباله، استریل کردن مداوم دستگاه ها، استفاده از وسایل یک بار مصرف، عدم تجویز دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی، مجهز بودن دندانپزشک به ماسک ۹۵ N، دستکش و شیلد یا عینک محافظ از پروتکل‌های بهداشتی در شرایط اورژانسی مراجعه به دندانپزشکی هستند.

متخصصان مدعی هستند که با ایجاد ترس و استرس تنها سیستم ایمنی بدن ضعیف خواهد شد که در این صورت حتی اگر یک ویروس ضعیف وارد بدن شود برای فرد به شدت خطرناک است و بیماری پیشرفت خواهد کرد؛ چرا که دفاع سیستم ایمنی بدن برای مقابله با کرونا کاهش می‌یاید.

باید و نباید‌های رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا

ایجاد آرامش و ذهنی آرام در کنار توجه به مسائل پزشکی و رعایت کنترل عفونت از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از انتشار ویروس یا عفونت خواهد بود.

دندانپزشکان برای جلوگیری از شیوع کرونا چه تدبیراتی اندیشیده اند؟

تقریبا تمامی متخصصان دندانپزشکی مدعی این موضوع هستند که براساس پروتکل‌های بهداشتی، تمامی سطوح دندانپزشکی‌ها قبل و بعد ورود و خروج هر بیمار کاملا ضدعفونی می‌شود. در ضمن برای جلوگیری از ابتلا به کرونا وقت دهی به بیماران طوری تنظیم می‌شود که پس از خروج هر بیمار، بیمار بعدی حاضر شود تا به این صورت در اتاق انتظار تجمعی نباشد.

از آن جایی که متخصصان دندانپزشکی با ناحیه آناتومیک سر و گردن بیمار و مستقیم با دهان بیمار یا سیستم تنفسی فوقانی که درست در منطقه آلوده است در ارتباط هستند؛ باید با رعایت تدابیری که اندیشیده اند از بروز بیماری‌های گوناگون به خصوص کرونا جلوگیری کنند.

باید و نباید‌های رفتن به دندانپزشکی در دوران کرونا

سعی کنید در این روز‌هایی که کرونا گریبانگیر تمامی افراد جامعه در سطح جهانی شده است از منزل خارج نشوید و در صورت لزوم حتما از ماسک و دستکش استفاده کرده و فاصله یک و نیم تا دو متری با دیگران را رعایت کنید. اگر دچار بیماری خاصی شدید با روش‌های درمانی خانگی آن‌ها را کنترل کنید یا با پزشک خود به صورت تلفنی در ارتباط باشید و اگر بهبود نیافتید با رعایت تمامی اصول و نکات بهداشتی، برای رفتن به مراکز درمانی آماده شوید.

(0) نظر
برچسب ها :
راهکار طلایی برای جلوگیری از بخار شیشه عینک هنگام ماسک زدن


برای جلوگیری از بخار شیشه عینک هنگام ماسک زدن در روزهای کرونایی می‌توان از یک راهکار طلایی استفاده کرد.

راهکار‌هایی برای جلوگیری از بخار شیشه عینک هنگام استفاده از ماسک

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  ویروس کرونا مدتی است که در سراسر جهان نفوذ پیدا کرده و افراد زیادی را تاکنون به کام مرگ کشانده است. متخصصان و سازمان جهانی بهداشت مهم‌ترین عامل ابتلای افراد به کرونا را نشستن دست ها، عدم استفاده از ماسک و رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی می‌دانند که بی توجهی به آن‌ها می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای فرد داشته باشد.

این روز‌ها با توجه به شیوع ناگهانی ویروس کرونا افرادی که از عینک استفاده می‌کنند‌ مشکلات زیادی برای استفاده از ماسک دارند. زدن ماسک باعث می‌شود بخار تنفس از بالا خارج شود و شیشه‌های عینک را بخار بگیرد. اما راهکار‌ ساده‌ای برای رفع این مشکل وجود دارد که در ادامه می‌خوانید.

برای جلوگیری از بخار شیشه‌ عینک چه کنیم؟

ابتدا دستان خود را ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید، سپس عینک را خیس و مرطوب کرده و به لنز‌ها صابون بزنید، سپس عینک را زیر آب گرم شسته و به آرامی آن را با یک حوله یا پارچه خشک کنید. توجه داشته باشید که آب و صابون بر روی لنز‌ها مانند یک کلاه عمل می‌کند و باعث کاهش فشار بر سطح لنز‌ها می‌شود.

اگر چه این راهکار ساده و معمولی به نظر می‌رسد، اما بخار شیشه عینک مشکلی است که افراد را همواره اذیت کرده و آرامش را از آن‌ها می‌گیرد. این معضل در روز‌های بارانی هم به وجود می‌آید و می‌تواند در دید افراد اختلال ایجاد کند.

ممکن است برخی افراد به علت همین مشکل از زدن ماسک در خارج از منزل پرهیز کنند، اما متخصصان معتقد هستند در روزهای کرونایی استفاده از ماسک برای تمام افراد لازم و ضروری است.

راهکار‌هایی برای جلوگیری از بخار شیشه عینک هنگام استفاده از ماسک

ممکن است برای برخی افراد این سوال پیش بیاید که آیا عینک هم می‌تواند آلوده به ویروس باشد؟ متخصصان چشم پزشکی این نظریه را تایید کرده اند و می‌گویند افراد باید قبل و بعد از استفاده از عینک آن‌ها را کاملا ضدعفونی کنند.

اگر توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت مانند شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، ماندن در خانه، استفاده از ماسک و دستکش و موارد بهداشتی دیگر را جدی بگیریم زنجیره انتقال ویروس کرونا شکسته خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
توصیه‌های کرونایی برای مبتلایان به آسم


افراد مبتلا به بیماری آسم برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ در روز‌های کرونایی باید برخی نکات بهداشتی را رعایت کنند.

افراد مبتلا به آسم کمتر در معرض ابتلا به کرونا هستند؟ / شباهت علائم آسم با کرونا، افراد را دچار اشتباه می‌کند/ توصیه‌های کرونایی برای افراد مبتلا به آسمحمید براهیمی متخصص بیماری‌های داخلی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: آسم یک عارضه بهداشتی است که از عوامل خطر ابتلا به کرونا محسوب می‌شود. سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه و احساس فشار از علائم آسم هستند و افراد مبتلا به این بیماری، بر اساس شدت علائم به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌شوند.

این متخصص بیماری‌های داخلی ادامه داد: آسم کنترل شده با معیار‌هایی مانند: علائم بیماری در طول هفته دو بار یا کمتر بروز پیدا می‌کند، فرد دچار محدودیت در فعالیت نمی‌شود و علایم شبانه ندارد، در طول هفته دو بار یا کمتر نیاز به استفاده از اسپری آبی (سالبوتامول) وجود دارد و وجود تنفس طبیعی در فرد شناخته می‌شود. اگر هر کدام از معیار‌های ذکر شده مشاهده نشد بیمار مبتلا به آسم متوسط یا شدید است و نیاز به مداخله پزشکی دارد.

شباهت علائم کرونا و آسم

او افزود: علائم اصلی کرونا شامل تب بالا و یک سرفه مداوم جدید است. شباهت علائم تشدید یافته بیماری آسم با کرونا، ممکن است فرد را به اشتباه بیندازد؛ بنابراین اگر بیمار مبتلا به آسم دچار علائم کرونا شد باید در خانه مانده و با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرد. همچنین تشدید علائم آسم در فرد نیز از مواردی است که باید فرد مبتلا به آن توجه کرده و با مراکز اطلاع رسانی درباره بیماری کرونا مانند ۴۰۳۰ و یا پزشک شخصی خود تماس بگیرد.

این متخصص بیماری‌های داخلی اظهار کرد: دقت داشته باشید که تنگی نفس، سرفه و سنگینی قفسه سینه ناشی از آسم، با اسپری آبی بهبود می‌یابد و در صورتی که برطرف نشود، می‌تواند از علائم ابتلا به کرونا باشد. اگر با مراقبت‌های معمول علائم بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده به ویروس کرونا، رعایت ۱۴ روز قرنطینه خانگی برای فرد الزامی است.

بیماران مبتلا به آسم چه نکاتی را باید بدانند؟

براهیمی در ادامه تاکید کرد: بیماران مبتلا به آسم برای پیشگیری از تشدید علائم بیماری یا ابتلا به ویروس کرونا، در حال حاضر باید در خانه مانده و تنها در شرایط ضروری مانند: تهیه غذا و دارو، ورزش، نیاز به پزشک و برای کار در صورت نبود شرایط دورکاری، از خانه خارج شوند. در این شرایط نیز رعایت فاصله حداقل ۲ متری با دیگران، شستن مرتب دست‌ها به مدت ۲۰ ثانیه، اجتناب از لمس صورت و استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه، اقداماتی است که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس باید انجام شوند.

او افزود: پیشگیری از تشدید علائم بیماری آسم، در این زمان برای افراد مبتلا اهمیت زیادی دارد. استفاده از اسپری تنفسی طبق تجویز پزشک، همراه داشتن اسپری تنفسی آبی هر روز و استفاده از آن موقع شروع حمله تنفسی و استفاده از دستگاه نفس سنج (Peak flow meter) برای سنجش بازدم روزانه، از اقدامات پیشگیرانه برای شدت نیافتن علائم بیماری آسم هستند.

افراد مبتلا به آسم کمتر در معرض ابتلا به کرونا هستند؟ / شباهت علائم آسم با کرونا، افراد را دچار اشتباه می‌کند/ توصیه‌های کرونایی برای افراد مبتلا به آسم
او گفت: افراد مبتلا به آسم در صورت داشتن علائم سرماخوردگی باید با پزشک در تماس باشند. همچنین مصرف سیگار احتمال ابتلا به کرونا در این افراد را افزایش می‌دهد و باید آن را ترک کنند. تماس با ۱۱۵ هنگام ایجاد حمله شدید تنفسی، تماس با پزشک در صورت تشدید علائم بیماری و تهیه جزوات سلامت مربوط به بیماری آسم از مرکز جامع سلامت، از نکات ایمنی بسیار مهم برای بیماران آسمی است.

او در تشریح نحوه استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، بیان کرد: در مکان‌هایی که امکان فاصله گذاری اجتماعی نبوده و هنگام تماس با افرادی که معمولا با آن‌ها ملاقات نمی‌کنید، استفاده از ماسک ضروری است.

براهیمی در پایان تاکید کرد: افراد بالای ۷۰ سال با بیماری زمینه ای، افرادی که دچار علائم متوسط و شدید بیماری آسم هستند، زنان باردار و افراد ناتوان باید به توصیه‌ها بیشتر توجه کرده و در صورت بروز هرگونه علائم مشکوک، با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند.

(0) نظر
برچسب ها :
از بین بردن ویروس کرونا با نانوپوشش خوداستریل شونده


یک شرکت کانادایی به دنبال ایجاد زیرساخت برای تولید نانوپوشش خوداستریل شونده جهت مقابله با ویروس کرونا است.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان، تقاضا برای تجهیزات و فناوری‌هایی که بتواند از گسترش این ویروس ممانعت کند، افزایش یافته است.

شرکت انویژن‌اس‌کیو (EnvisionSQ) با دریافت حمایت مالی از دولت کانادا به دنبال ایجاد زیرساخت برای تولید نانوپوشش خوداستریل شونده برای مقابله با ویروس کرونا است.

نانوپوشش خوداستریل شونده موسوم به NanoCleanSQ در لیست فناوری‌هایی قرار دارد که دولت کانادا در قالب برنامه نسل جدید تولید در کانادا، از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

این نانوپوشش می‌تواند ویروس‌هایی نظیر کووید ۱۹ را به سرعت از بین ببرد، در حالت عادی هفته‌ها زمان نیاز است تا این کار انجام شود. این نانوپوشش توسط شرکت انویژن‌اس‌کیو (EnvisionSQ) و دانشگاه گلف توسعه داده شده‌است.

ویروس کووید ۱۹ می‌تواند روی برخی سطوح تا چند روز باقی بماند که این کار احتمال گسترش بیماری را افزایش می‌دهد. NanoCleanSQ یک پوشش شفاف است که می‌تواند ۹۹٫۹ درصد از ویروس‌ها و باکتری‌ها را از روی سطح حذف کند. قدرت ضدمیکروبی این پوشش ریشه در نور دارد، در واقع تابش نور موجب محافظت طولانی‌مدت و جلوگیری از انتقال ویروس به انسان می‌شود.

نانوپوششی که مانع گسترش ویروس کرونا می شود

بیل‌وان هیست از محققان این پروژه می‌گوید: «می‌توان این نانوپوشش را روی سطوح مختلف نظیر پلاستیک به کاربرد برد تا مانع از گسترش ویروس کرونا شود. فرصت فوق‌العاده‌ای برای استفاده از NanoCleanSQ در بیمارستان‌ها و مراکز مراقبتی وجود دارد. استفاده از این فناوری در وسایل حمل و نقل عمومی می‌تواند روی محدودیت گسترش ویروس تاثیر به سزایی داشته باشد. این نانوپوشش در محافظت از کارگران و کمک به بازگشت سریع‌تر به حالت عادی نقش موثری دارد.»

NanoCleanSQ تحولی نشات گرفته از یک فناوری جدید تصفیه هوا به نام SmogStop است که برای حذف آلودگی‌های صنعتی و مواد شیمیایی از هوا به کار گرفته می‌شود. در این فناوری از یک پوشش فتوکاتالیستی استفاده شده که با کمک نور و انجام واکنش شیمیایی، مواد آلاینده و مضر را به اکسیژن و نیتروژن تجزیه می‌کند.

پوشش فتوکاتالیستی SmogStop در بزرگراه‌ها مورد استفاده قرار گرفته و نتایج مثبتی نیز به‌دست آمده است. بودجه در نظر گرفته شده برای این فناوری قرار است برای ایجاد تاسیسات تولید این محصول هزینه شود.

(0) نظر
برچسب ها :
اما و اگرهای انجام عمل‌های زیبایی در روزهای کرونایی


هنوز زمان مناسبی برای انجام عمل‌های زیبایی مانند بوتاکس یا عمل های زیبایی دیگر نرسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سحر عبدالهی، متخصص پوست و مو اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با ویروس کرونا شست و شوی مکرر دست‌هاست. البته شست و شوی دست‌ها با مواد شویند وضدعفونی کننده یا حتی استفاده از دستکش‌های لاتکس می‌تواند منجر به خشکی یا اگزمای شدید شود. این نوع بیماری پوستی با علائمی مثل خارش و سوزش همراه خواهد بود.

او افزود: بهتر است هنگام شستن دست از شوینده‌ حاوی کرم یا گلیسیرین استفاده کرد. شما می‌توانید از آب ولرم برای شستشوی دست‌ها استفاده کنید، زیرا از خشکی پوست جلوگیری می‌کند.

عبدالهی بیان کرد: افرادی که سابقه بیماری پوستی یا خشکی و اگزما دارند بهتر است از کرم‌های مرطوب کننده به طور مداوم استفاده کنند. معمولا کرم‌های مرطوب کننده برپایه وازلین یا اوسرین هستند که برای افراد نقش تامین کننده آب را ایفا می‌کنند.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: استفاده از دستکش لاتکس برای افرادی که داری بیماری پوستی هستند، مناسب است.

او گفت: این نوع دستکش‌ها هم می‌توانند مانع عارضه‌های پوستی شوند و هم در برابر ویروس‌ها از دست محافظت کنند. اگر افراد در منزل هنگام انجام کار‌های روزمره خود از مواد شوینده زیادی استفاده می‌کنند، باید به همراه دستکش‌های پلاستیکی از نخی هم استفاده کنند. همین امر موجب می‌شود حساسیت فرد نسبت به دستکش‌های پلاستیکی کمتر شود.

تزریق بوتاکس

عمل های زیبایی در دوران کرونا خطرناک است

متخصص پوست و مو تصریح کرد: هنوز زمان مناسبی برای انجام عمل‌های زیبایی مانند بوتاکس یا عمل های زیبایی دیگر نرسیده است. به خصوص اقداماتی مانند لیزر که موجب می‌شود لایه‌ای از پوست حرارت زیادی ببیند. زمانی که حرارت صورت می‌گیرد، بخار ایجاد شده ممکن است حاوی ویروس باشد و وارد چشم یا مخاط بینی شود.

او در پایان گفت: جراحی‌های ضروری اگر یک ماه به تعویق بیفتند، ممکن است بیمار را دچار مشکلاتی کنند اما عمل‌های غیرضروری باید به زمانی دیگر موکول شوند.

(0) نظر
برچسب ها :
کنایه جهانپور به عملکرد ضعیف دولت انگلیس در مقابله با ویروس کرونا


سخنگوی وزارت بهداشت در پستی توئیتری عملکرد ضعیف دولت انگلیس در مقابله با ویروس کرونا به روایت یکی از نشریه‌های این کشور را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، نشریه بی ام جی در تازه‌ترین تحلیل خود از پاندمی جدید، عملکرد دولت انگلیس در مواجهه با این ویروس را مورد نقد قرار داده است. در بخشی از این تحلیل چنین آمده است:

" از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در جهان و اعلام همه گیری این ویروس از سوی سازمان جهانی بهداشت، دولت‌های مختلف جهان در تلاش برای ارتقاء سیستم سلامت و مهار تاثیرات اقتصادی این ویروس بوده‌اند، ظاهر امر این را نشان می‌دهد، اما در بطن ماجرا ما شاهد تفاوت بسیاری در عملکرد دولت‌های مختلف جهان در برخورد با این ویروس هستیم.

گرچه تفاوت زمانی ورود ویروس به کشور‌های مختلف و همچنین شیوه اطلاع رسانی و اعلام رسمی رویکرد‌ها از سوی دولت‌ها، کمی مقایسه را سخت می‌کند، اما این نمی‌تواند توجیه خوبی برای ضعف عملکردی انگلیس در مواجهه با این پاندمی باشد.

این نشریه برای سندیت بخشیدن به تحلیل خود تصویری از تایم‌لاین ورود ویروس کرونا به کشور‌های مختلف را منتشر کرده است که نشان می‌دهد انگلیس فرصت کافی برای مهار این ویروس را داشته است.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت نیز با به اشتراک گذاشتن تصویری از تحلیل این نشریه در حساب توئیتری خود، عملکرد ضعیف دولت انگلیس را در این باره مورد انتقاد قرار داد. 
جهانپور در پست توئیتری خود نوشت:
«توصیف ژورنال پزشکی بریتانیا از اقدامات انگلیس در مقابله با کرونا:

خیلی کم، خیلی دیر، خیلی ناقص،

به نظر آشنا می‌آید؟

انگلستان (همسان آمریکا) ناتوان در پاسخ سیستم بهداشت عمومی به کووید ۱۹

جهانپور

(0) نظر
برچسب ها :
سازمان جهانی بهداشت در پی یافتن رابطه‌ کرونا و کاوازاکی


اگر چه رابطه‌ میان کووید-۱۹ و کاوازاکی بارها رد شده اما سازمان بهداشت جهانی از آغاز پژوهش‌ها به منظور یافتن ارتباط احتمالی میان بیماری کووید-۱۹ و بیماری کاوازاکی خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اگر چه رابطه‌ میان کووید-۱۹ و کاوازاکی بارها رد شده است اما سازمان جهانی بهداشت از آغاز پژوهش‌ها به منظور یافتن ارتباط احتمالی میان بیماری کووید-۱۹ و بیماری کاوازاکی خبر داد.

 تدروس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت، در کنفرانس خبری روز جمعه این نهاد گفت: «براساس گزارش‌های اولیه تئوری‌هایی مبنی بر وجود ارتباط سندروم کاوازاکی و کووید‌۱۹ مطرح شده است.»

آدهانوم پزشکان و متخصصان سراسر دنیا را به همکاری در شناخت بهتر این سندروم دعوت کرده است.

 تاکنون بیش از ۸۵ کودک زیر ۱۵ سال در ۹ ایالت آمریکا و همچنین چند کشور اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه و بریتانیا به سندروم کاوازاکی یا سندروم پاسخ التهابی سیستمیک مبتلا شده‌اند.

 سندروم کاوازاکی از بیماری‌های نادری است که برخی پزشکان احتمال داده‌اند با ویروس کرونا ارتباط داشته باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
سالمندان روزه‌دار در روز‌های کرونایی چه نکات تغذیه‌ای را رعایت کنند؟


کارشناستغذیه مرکز بهداشت استان خوزستان گفت: سالمندانی که روزه می‌گیرند باید بیش از پیش نکات تغذیه‌ای را در روز‌های کرونایی رعایت کنند.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، سیده معصومه تقی‌زاده کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان خوزستان با بیان اینکه قدرت سیستم ایمنی و مقاومت در برابر بیماری‌ها با افزایش سن و سالمندی کاهش می‌یابد، گفت: سالمندان اگر روزه می‌گیرند باید بیش از پیش مراقب سلامت خود باشند و برای عمل به این فریضه الهی باید با پزشک مشورت کنند تا در ویروس کرونا هم مبتلا نشوند.

اوکم‌آبی و کاهش قند خون را یکی از عوامل بروز سرگیجه، از حال رفتن و سقوط بخصوص در سالمندان عنوان کرد و بیان داشت: علاوه بر آن نیز کم‌آبی بدن و خشکی دهان و گلو زمینه را برای ابتلا به بیماری کرونا ویروس فراهم می‌کند، بنابراین باید به توصیه‌های مربوط به پیشگیری از افت قند خون و کاهش مایعات بدن بیشتر توجه شود.

تقی‌زادهاظهار کرد: سالمندان عموما از مشکلات دهان و دندان رنج می‌برند، لذا مصرف میوه رنده شده، لبنیات خصوصا شیر کم‌چرب، استفاده از انواع سوپ‌ها و آش‌ها در افطار و سحر و نوشیدن آب و چای کمرنگ در فاصله افطار تا سحر برای آن‌ها مفید و مورد تاکید است و می‌تواند تعادل آب و مواد معدنی را نیز برقرار کند.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: سالمندان دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند؛ فشارخون بالا، بیماری قلبی – عروقی، سرطان‌ها و دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری کووید – ۱۹ هستند بنابراین توصیه می‌شود حتما به پزشک مراجعه کرده و به توصیه‌های پزشک عمل کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
توصیه‌های تغذیه‌ای برای کودکان و نوجوانان در روزهای کرونایی


مدیر برنامه‌های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درباره تغذیه کودکان و نوجوانان در روزهایی کرونایی توضیحاتی را ارائه کرد.

مریم زارعی مدیر برنامه‌های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: اگر چه گزارش‌های اولیه کشور چین حاکی از احتمال کم ابتلای کودکان و نوجوانان به بیماری کووید- ۱۹ بوده است، اما آخرین تحقیقات علمی منتشر شده نشان می‌دهد که کمتر از ۳ درصد بیماران مبتلا به کرونا، افراد زیر ۱۵ سال هستند.

او افزود: با توجه به ناشناخته بودن ویروس کرونا، احتمال ابتلای کودکان و نوجوانان به بیماری کووید- ۱۹ را نباید از نظر دور داشت. آموزش کامل اصول بهداشتی و نکاتی که در تغذیه نوجوانان باید رعایت شود، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری و تسریع روند بهبودی حائز اهمیت است.

زارعی بیان کرد: گروه سنی نوجوانان  در دوران رشد هستند و به دلیل کم اشتهایی و تغذیه نامناسب در زمان ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ در معرض خطر سوءتغذیه و اختلال رشد نیز قرار خواهند گرفت؛ لذا باید کودکان ونوجوانان وعده‌های اصلی غذایی و میان وعده در طی روز را به طور منظم مصرف کنند.

برنامه غذایی مناسب برای کودکان و نوجوانان در روزهای کرونایی

مدیر برنامه‌های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ادامه داد: توصیه می‌شود برای وعده صبحانه تخم مرغ، شیرکم چرب و پنیرکم چرب و کم نمک، نان و غلات سبوس دار و میوه و سبزی در نظر گرفته شود. همچنین روزانه از منابع غذایی حاوی ویتامین C مانند: انواع میوه‌ها و سبزی‌ها از جمله انواع مرکبات، کیوی، فلفل‌های دلمه ای، سبزی‌های برگ سبز، انواع کلم ها، انواع جوانه‌ها و پیاز استفاده شود.

او تاکید کرد: توصیه می‌کنیم کودکان و نوجوانان روزانه از منابع غذایی سرشار از ویتامین D مانند: زرده تخم مرغ، شیر و لبنیات پاستوریزه و انواع ماهی‌های چرب استفاده کنند. مکمل ویتامین D با دوز ۵۰ هزار واحدی به طور ماهانه می‌تواند میزان مورد نیاز روزانه ویتامین D را برای کودکان و نوجوانان تامین کند. ویتامین D باعث کاهش التهاب شده و نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد.

زارعی گفت: بهتر است نوجوانان روزانه از منابع غذایی حاوی آهن و روی مانند: گردو، بادام، پسته، فندق، بادام زمینی، تخم مرغ، حبوبات، انواع گوشت‌های کم چرب و غلات سبوس دار، جگر، ماهی و حبوبات استفاده کنند.

او ادامه داد: به دلیل اینکه دختران در سنین بلوغ نیاز بیشتری به آهن دارند، استفاده از هفته‌ای یک عدد قرص فروس سولفات در ایام تعطیلی مدارس برای آن‌ها مفید خواهد بود. در روزهایی که  مدارس دایر هستند مطابق با دستورالعمل وزارت بهداشت این قرص در دبیرستان‌های دخترانه توزیع می‌شود.

توصیه‌های تغذیه‌ای برای کودکان و نوجوانان در روزهای کرونایی

بهترین زمان مصرف قرص آهن در روزهای قرنطینه

زارعی اضافه کرد: خانواده‌ها می‌توانند مکمل آهن  را از داروخانه تهیه کرده و به مدت ۱۶ هفته در سال آن را به نوجوانان دختر و پسر بدهند. دقت شود که قرص آهن را نباید با معده خالی مصرف کرد. مصرف همزمان قرص آهن با چای و یا شیر هم از جذب آن جلوگیری می‌کند. در دوران قرنطینه خانگی بهترین زمان مصرف قرص آهن پس از نهار و یا شام است.

مدیر برنامه‌های تغذیه نوجوانان دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: استفاده روزانه از منابع غذایی ویتامین‌های گروه B مثل انواع میوه‌ها و سبزی ها، غلات سبوس دار، حبوبات، شیر و لبنیات پاستوریزه، انواع گوشت ها، زرده تخم مرغ باعث افزایش سوخت و ساز بدن در تمام سلول‌ها و افزایش سطح ایمنی بدن می‌شود. همچنین باید روزانه مقدار کافی آب و مایعات  به منظور رقیق کردن ترشحات درون مجاری هوایی استفاده شود.

زارعی ادامه داد:  کمبود خواب شبانه نیز تاثیر منفی بر تقویت سیستم ایمنی و تنظیم فشارخون دارد. خواب کافی باعث محافظت از سلول‌های ایمنی می‌شود.

او یاد آوری کرد: ورزش منظم و با شدت متوسط، خطر ابتلا به عفونت را در مقایسه با سبک زندگی بی تحرک کاهش می‌دهد.

(0) نظر
برچسب ها :
ورود بیمار به مراکز فیزیوتراپی بدون ماسک ممنوع است


رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، گفت: ورود بیمار و همراه او به مراکز فیزیوتراپی سطح کشور بدون ماسک ممنوع است.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، احمد موذن زاده، فیزیوتراپیست و رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران افزود: با توجه به کنترل نسبی شیوع بیماری کووید ۱۹ در سطح کشور و بررسی تمامی مسائل حفاظتی و بهداشتی، تصمیم گرفته شد فعالیت مراکز فیزیوتراپی که در برخی از استان‌ها در فروردین متوقف شده بود، دوباره آغاز شود.

او ادامه داد: درحال حاضر تمامی مراکز فیزیوتراپی در سطح کشور آماده ارائه خدمت به مردم بر اساس پروتکل ابلاغی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.

این فیزیوتراپیست در عین حال رعایت نکات بهداشتی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه بیماری کووید ۱۹ کاملا ریشه کن نشده، توصیه می‌کنیم که برای افرادی که بیماری‌های مزمن و ناتوان کننده‌ای دارند حتی الامکان خدمات مورد نیاز آنها در قالب آموزش، ورزش و توانبخشی و فیزیوتراپی از راه دور صورت گیرد و از مراجعه حضوری تا کنترل کامل این پاندمی پرهیز کنند.

موذن زاده افزود: در مورد سایر بیمارانی که مراجعه کننده به بخش‌های فیزیوتراپی هستند، لازم است حتماً از ماسک استفاده کنند، زیرا ورود بیمار و همراه او به مراکز فیزیوتراپی سطح کشور بدون ماسک ممنوع است.

لزوم استفاده از لوازم حفاظت فردی و فاصله گذاری اجتماعی

او گفت: همچنین لازم است بیمار از لوازم شخصی شامل ملحفه، پد الکترود، حوله و ... استفاده کند تا احتمال انتقال هر گونه آلودگی منتفی شود.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران ادامه داد: آموزش‌های لازم و گایدلاین مناسب برای ارائه نحوه خدمات فیزیوتراپی در شرایط پاندمی کرونا تهیه شده و به تمامی مراکز ابلاغ شده تا خدمات فیزیوتراپی به صورت کاملاً ایمن و مطمئن به بیماران ارائه شود.

موذن زاده گفت: ما برای ارائه خدمات درمانی در شرایط پاندمی کرونا باید از لوازم حفاظتی مثل ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده و ... استفاده کنیم که این مسئله هزینه‌های سرباری زیادی را متوجه مراکز فیزیوتراپی می‌کند.

او افزود: درخواست می‌کنم توسط وزارت بهداشت و با کمک سایر مراجع مانند سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های پزشکی این هزینه‌های سرباری محاسبه شود و سازمان‌های بیمه‌گر این هزینه‌ها را تقبل کنند، چون که این موارد هزینه‌های مازادی است که به مراکز فیزیوتراپی و سایر موسسات درمانی و توانبخشی در شرایط بسیار سخت اقتصادی فعلی تحمیل می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82015
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X