كرونا را شكست مي دهيم
اهمیت تغذیه در روزهای کرونایی


در روزهای کرونایی توجه به برخی نکات تغذیه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ ضروری است.

اهمیت تغذیه در روزهای کرونایی

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در روزهای کرونایی تغذیه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا خوردن مواد غذایی مقوی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن خواهند شد. تغذیه مناسب نه تنها از ابتلا به کرونا پیشگیری می کند، بلکه می تواند در رفع بیماری‌های زمینه ای نیز موثر باشد. 

در روزهای کرونایی افراد باید توصیه‌های تغذیه‌ای سازمان جهانی بهداشت را مورد توجه قرار دهند تا بتوانند سلامتی خود را تضمین کنند. ارتباط مستقیمی میان رژیم غذایی ناسالم و ابتلا به بیماری‌هایی همچون فشار خون، دیابت، چربی خون بالا، مشکلات قلبی- عروقی و چاقی و اضافه وزن وجود دارد، اما افراد می‌توانند با اصلاح الگوی تغذیه‌ای گام مهمی برای حفظ سلامت خود بردارند.

بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت مصرف غذا‌های متنوع، محدود کردن مصرف نمک، کاهش مصرف شکر، نوشیدن مقدار کافی آب و کنترل مصرف چربی و روغن ترانس از مهمترین نکاتی هستند که افراد با رعایت کردن  آن‌ها می توانند از رژیم غذایی سالمی برخوردار باشند.

گروه های غذایی مهم در سبد تغذیه افراد

برای متنوع کردن رژیم غذایی باید به مصرف میوه‌ها و سبزیجات توجه ویژه‌ای داشته باشید.

همچنین افراد باید مصرف نمک را به کمتر از پنج گرم (یک قاشق چایخوری) در روز کاهش دهند.

محدود کردن مصرف شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های قندی می‌تواند نقش بسزایی در کاهش قند دریافتی داشته باشد.

مصرف مقادیر کافی آب می‌تواند بدن را همواره هیدراته نگه دارد.

غذاهای سالم

افراد باید از مصرف گوشت‌های فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و انواع کباب‌ها پرهیز کنند؛ زیرا گوشت‌های فرآوری شده به دلیل نیم پز بودن می‌توانند منتقل کننده آلودگی‌ها به بدن انسان باشند.

تخم مرغ یکی از مفید‌ترین مواد غذایی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و مهم‌ترین نکته‌ای که باید درباره این منبع غذایی غنی از پروتئین رعایت شود، پخته شدن کامل آن است.

افراد باید از غذا‌هایی که به راحتی هضم نمی شوند کمتر استفاده کنند؛ زیرا در این صورت به سیستم ایمنی بدن  آسیب وارد می شود.

غذا‌های سنتی ایرانی مانند خورش فسنجان به راحتی هضم شده و سرشار از پروتئین و کمک کننده به سیستم ایمنی بدن هستند.

غذاهای مفید

هیچ گروهی از مواد غذایی نمی‌تواند جایگزین گروه‌های دیگر باشند.

مصرف شیر با مکمل‌هایی نظیر عسل، خرما یا موز توصیه دیگری برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن در روز‌های سخت کرونایی است.

به طور کلی مصرف روزانه پروتئین‌ها و مایعات فراوان در هنگام شیوع کرونا توصیه می‌شود و افراد تاجایی که ممکن است باید از مصرف غذا‌های رستورانی پرهیز کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
نحوه فاصله‌گذاری اجتماعی و خودمراقبتی هنگام برگزاری امتحانات نهایی


خودمراقبتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در زمان امتحانات نهایی یک روش مناسب برای مدیریت استرس و پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا است.

در حال ویرایش/راهکار‌های خودمراقبتی در برگزاری امتحانات نهایی/ نحوه فاصله گذاری اجتماعی و خودمراقبتی در برگزاری امتحانات نهاییبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دانش آموزان در ایام امتحانات و برای حضور در مدارس، باید از وسایل شخصی استفاده کرده و فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشت فردی را رعایت کنند تا زنجیره انتقال ویروس کرونا شکسته شود.

همچنین والدین، معلمان و کادر آموزشی باید آموزش‌های لازم در زمینه رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را در اختیار دانش آموزان قرار دهند. توصیه می‌شود معلمان و کادر آموزشی مدرسه از ماسک و دستکش استفاده کنند تا چرخه انتقال ویروس کرونا کاهش یابد.

دانش آموزان باید به این نکته توجه داشته باشند که خود مراقبتی و فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از عوامل مهم در مدیریت استرس با توجه به شرایط امتحانات و روز‌های کرونایی محسوب می‌شود. همچنین وجود برنامه درسی، تغذیه مناسب، خواب کافی و ورزش به تقویت سیستم ایمنی بدن و مدیریت شرایط امتحان و کرونا کمک می‌کند. از مهم‌ترین راهکار‌های خود مراقبتی در شرایط امتحان و کرونا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ قبل از ورود به محل آزمون، کارت ورود به جلسه را بر روی لباس خود نصب کنید.

_ دانش‌آموزان باید از لوازم التحریر شخصی استفاده کنند.

_ از حضور زودهنگام در محل حوزه امتحان و توقف بعد از پایان امتحان خودداری شود.

_ از دست زدن و نشستن بر روی صندلی امتحان دیگران خودداری کنید.

_ از آوردن هرگونه لوازم اضافی مانند تلفن همراه و کیف خودداری شود.

_ دانش آموزان آب و مواد خوراکی را به صورت شخصی تهیه و با خود به جلسه امتحان ببرند.

_ تمامی دانش آموزان قبل از ورود به جلسه امتحان، دست‌های خود را ضدعفونی کنند.

_ از تجمع، دست دادن و صحبت مستقیم با همکلاسی‌ها خودداری شود.

_ استفاده از ماسک و دستکش برای دانش‌آموزان الزامی است.

_ پنجره‌های کلاس‌ها و مکان‌های بسته باز باشد.

_ دستان خود را قبل از ورود به مدرسه و همچنین قبل و بعد از پایان امتحان با آب و صابون بشویید.

_ قبل از شستن دست ها، از تماس مستقیم دست با چشم، دهان و بینی خود حتما خودداری کنید.

_ دانش آموزان و کادر مدرسه ماسک و دستکش را به همراه داشته باشند.

_ از رها کردن ماسک و دستکش استفاده شده در مدرسه و محیط بیرون، خودداری کنید.

_ دانش‌آموزان به صورت تک تک محل آزمون را ترک کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
تولید نانوپوششی ضدویروس برای استفاده در تلفن‌های همراه


یک شرکت خارجی نانوپوششی حاوی آلیاژ اکسید مس تولید کرده که دارای خواص ضدویروس است.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، براساس مطالعات، ریزقطرات ناشی از عطسه و سرفه‌ی افراد مبتلا به کووید۱۹ ممکن است تا فاصله دو متری پخش شده و روی سطوح و اشیا بماند. مقاومت این ویروس برای زنده ماندن بر روی سطوح خارجی، بسیار شبیه به ویروس سارس است.

پژوهشگران بیان می‌کنند که ویروس کرونا بر روی سطوح شیشه‌ای و در دمای اتاق، بین ۹۶ تا ۱۲۰ ساعت (۴ تا ۵ روز) و بر روی سطوح پلاستیکی صیقلی تا ۷۲ ساعت (سه روز) ممکن است زنده بماند. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که بدانید، افراد در طول شبانه روز و به طور متوسط ۷۶ بار تلفن همراه خود و ۳۶۸ بار سر و صورت خود را لمس می‌کنند.

نتایج پژوهش انجام شده در مرکز علوم سلامت دانشگاه تنسی ایالات متحده در زمینه بیماری کرونا، نشان می‌دهد که در دمای طبیعی اتاق، ویروس کرونا می‌تواند بر روی سطوحی نظیر صفحه نمایش تلفن همراه تا ۹۶ ساعت (۴ روز) زنده بماند.

به تازکی یک شرکت خارجی نانوپوششی حاوی آلیاژ اکسید مس تولید کرده که دارای خواص ضدویروس است.  آزمایش‌ها نشان داده است که این نانوپوشش قادر به از بین بردن ویروس کرونا است.

نانومواد مختلفی وجود دارند که دارای خواص ضدباکتری و ضدویروس هستند؛ یکی از این موادی که توسط شرکت نانوویو (Nanoveu) تولید شده نوعی پوشش موسوم به Nanoshield است که می‌توان از آن برای سطح نمایشگر‌های لمسی در تلفن‌ها و تبلت‌ها استفاده کرد.

تولید نانوپوششی با خواص ضدویروس، برای استفاده در تلفن های همراه

توسعه روکش‌های ضدویروس مانع از تجمع ویروس و باکتری در سطح شده و به‌عنوان یک افزودنی عالی در صنعت الکترونیک محسوب می‌شود. شرکت نانوویو پوشش ضدویروسی با استفاده از نانوذرات مس تولید کرده است که می‌تواند به‌صورت غیرتهاجمی از کاربر محافظت کند. مدت‌هاست که خواص ضدویروسی عالی مس شناخته شده است و از دهه ۱۹۰۰، از مس برای محافظت در برابر میکرو‌ب‌ها استفاده می‌شود.

در سطوح نمایشگر‌ها باید از ذرات بسیار کوچک مس استفاده کرد؛ از این رو، محققان نانوذرات مس را برای این کار تولید کردند. نانوذرات مس به دلیل مساحت سطحی بالاتر نسبت به مس توده‌ای، فعالیت بیشتری داشته و عملکرد ضدمیکروبی بالاتری نیز دارند. مس، خواه به‌صورت توده‌ای خواه نانوساختار، تمایل به کدر شدن دارد و این در ادوات همراه که رطوبت و گرمای ناشی از تابش وجود دارد، بیشتر خواهد بود.

برای حل این مشکل، شرکت نانوویو از راهبرد آلیاژ کردن مس استفاده کرده است، این شرکت سطوح پلیمری ساخته که نانوذرات آلیاژی اکسید مس درون آن پخش شده است. زمانی که این نانوذرات با اکسیژن هوا واکنش می‌دهند، خاصیت ضدویروس پدیدار می‌شود. این واکنش منجر به تولید گونه‌های رادیکالی از اکسیژن شده که می‌تواند روی ساختار ویروس اثر مخربی داشته باشد.

این نانوپوشش در حال حاضر توسط چندین آزمایشگاه در کشور‌های مختلف نظیر آمریکا و سنگاپور در حال آزمایش است تا اثربخشی آن روی ویروس کرونا مشخص شود. آزمایش‌ها در ژاپن نشان داده بود که این پوشش می‌تواند ۹۹٫۹۹ از ویروس‌های کرونا را از بین ببرد.

(0) نظر
برچسب ها :
دچار غرور کاذب شکست کرونا نشویم
معاون کل وزیر بهداشت:

دچار غرور کاذب شکست کرونا نشویم

حریرچی گفت: نباید دچار غرور کاذب شکست کرونا شویم، رعایت نکردن نکات بهداشتی آمار مبتلایان به کرونا را افزایش داده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی و ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت امشب ۱۲ خرداد ماه با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر به بررسی علل افزایش ابتلا و فوتی ها‌ی بیماری کرونا پرداختند.

کاهش اعتقاد به فاصله‌گذاری اجتماعی در جامعه

حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه واقعیت این است که دچار مشکل شده ایم و اعتقادات مردم و رفتار آن‌ها دچار غرور کاذب در پیروزی در مقابله با کرونا شده است، گفت: متاسفانه اعتقاد به فاصله‌گذاری اجتماعی از ۹۰ درصد در اسفندماه به حدود ۴۰ درصد رسیده است.

او با اشاره به اینکه اعتقاد به در خانه ماندن از ۸۶ درصد به حدود ۳۰ درصد رسیده است، افزود: در محدوده ۲۵ اسفندماه تا ۲۵ فروردین فوتی‌ها به صورت روزانه سه رقمی بود این در حالی است که از ۲۶ فروردین به این سمت رقم مرگ و میر دو رقمی شده به طوری که اوایل خرداد به رقم ۳۴ نفر رسید، اما در چند روز اخیر به دلیل عدم فاصله گذاری اجتماعی به خصوص در سه استان جنوبی مرگ و میر متاسفانه امروز به حدود ۸۱ نفر رسید.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ثمربخش‌ترین راه مقابله با کرونا رعایت اصول فاصله‌گذاری اجتماعی است، گفت: عدم رعایت بهداشت فردی عواقب سنگین خواهد داشت که جبران ناپذیر است.

او با اشاره به اینکه گزینه محدودیت‌های جدی هنوز بر روی میز است، بیان کرد: ۱۴ میلیون دانش آموز، بیش از یک میلیون معلم و چهار میلیون دانشجو هنوز تعطیل هستند به طوری که تمامی مراکز هنری، مهدکودک‌ها، آموزشگاه ها، سینما‌ها و مراکز علمی، ورزشی و تمامی مراسم‌های ترحیم و جشن عروسی تعطیل است.

حریرچی با اشاره به این که تک تک ایرانیان باید اصول بهداشتی را رعایت کنند، گفت: متاسفانه مردم کمتر به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌پردازند، قبلا مطابق با منابع علمی روز دنیا بر روی استفاده از ماسک تاکید کمی می‌شد، اما الان می‌گویم که هر کسی که می‌خواهد از خانه خارج شود بهتر است ماسک بزند.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه دچار غرور کاذب شکست کرونا نشویم، ادامه داد: رعایت نکردن نکات بهداشتی آمار مبتلایان به کرونا را افزایش داده است، در صورت رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی آمار جانباختگان مبتلا به کرونا افزایش می‌یابد.

مردم باید به کادر درمان رحم کنند

حریرچی با بیان اینکه نباید جنگ رزمندگان پرستار با بیماری کرونا فرسایشی شود بیان کرد: تعداد مبتلایان به بیماری کرونا دو برابر شده است.

او با بیان اینکه کشور از نظر بهبودی بیماران کرونایی در رتبه هشتم است، افزود: کارکنان بخش بهداشت و درمان سه ماه و دوازده روز است که به صورت فرسایشی به مجاهدت مشغول هستند و حماسه آفرینی می‌کنند این در حالی است که مردم باید به این پرسنل رحم کنند.

او با اشاره به اینکه تعداد موارد بستری در کل کشور روزانه به حدود ۳۰۰ نفر کاهش یافته بود که اکنون تعداد روزانه افراد بستری شده به ۶۰۰ نفر رسیده است، افزود: اگر در تابستان و فصل گرما وضع ما به این منوال باشد در چند ماه آینده علی‌رغم اینکه به نتایج خوبی رسیده‌ایم ممکن است وضعیت به گونه‌ای دیگر باشد.

اوگفت: از نظر تعداد ابتلا در میان کشور‌ها رتبه ۵۴ را داریم به طوری که قطر، عمان و امارات از نظر تعداد ابتلا به مراتب از ما بیشتر هستند، در کشور عراق دو هفته حکومت نظامی و قانون منع رفت و آمد اعمال شده است، این در حالی است که ما بسیار نرم عمل می‌کنیم به طوری که کمک مردم در به وجود آمدن موفقیت بسیار موثر بوده است، اما عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی عواقب سختی خواهد داشت.

اعمال طرح ترافیک در تهران از ۱۷ خرداد

حریرچی با اشاره به اینکه برای معیشت مردم حداکثر بازگشایی را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی داریم، ادامه داد: طرح ترافیک در تهران از ۱۷ خردادماه اعمال می‌شود. در جلسه ستاد بحث و قرار شد بررسی مجدد انجام شود. وزیر بهداشت دغدغه بیماری کرونا را دارند و اعلام کردند که اولویت اول مقابله با کرونا است؛ لذا آلودگی هوا در شرایط کنونی موضوعی مهم نیست به طوری که آلودگی نداریم.

معاون کل وزیر بهداشت افزود: اگر حمل و نقل مشکل ساز شود حتماً نقش بازدارندگی خودمان را اعمال خواهیم کرد ما مطمئنا کرونا را به شرط همکاری مردم شکست می‌دهیم.

ایران در رتبه هشتم بهبودیافتگان کرونایی

مسعود مردانی با اشاره به اینکه ایران در رتبه هشتم بهبود یافتگان ویروس کرونا قرار دارد، گفت: کشورمان با وجود همه‌ی تحریم‌ها نسبت به بسیاری از کشور‌های دارای امکانات درمانی بیشتر، در رتبه‌ی بهتری قرار دارد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به ایتکه کرونا تمام نشده است، افزود: ویروس کرونا پیر و جوان نمی‌شناسد، هر کس با آن درگیر شود محکوم به بستری شدن است.

تظاهرات بالینی کرونا مدام در حال تغییر است

مردانی با اشاره به اینکه کرونا فعلا واکسن ندارد، ادامه داد: هنوز هیچ واکسن کرونایی در دنیا برای تزریق به انسان‌ها در دسترس نیست؛ لذا کرونا ویروس هزار و یک چهره دارد به طوری که تظاهرات بالینی این بیماری مدام در حال تغییر است.

(0) نظر
برچسب ها :
دچار عادی سازی کرونا نشوید
دبیرستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا:

دچار عادی سازی کرونا نشوید

جمشیدی با بیان اینکه مردم دچار عادی سازی کرونا نشوند، گفت: گروه‌های آسیب پذیر مانند سالمندان در شهر حضور پیدا نکنند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حمیدرضا جمشیدی، دبیر ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا در گفتگو با برنامه سلام صبح بخیر "رادیو ایران" با اشاره به استفاده شهروندان از خودرو‌های شخصی در سطح شهر، اظهار کرد: خوشبختانه با عنایت خداوند، همکاری مردم و تصمیم گیری مسئولان کشور توانستیم به مرحله کنترل و مهار کرونا در بسیاری از شهر‌های کشور برسیم. طبق آمار مرگ و میر و بستری حاصل از کرونا هم کاهش پیدا کرده است.

او افزود: به دلیل مشکلات اقتصادی در کشور، ناچار به آغاز بازگشایی‌ها شدیم، اگر شهروندان عزیز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند ما در ستاد ملی مقابله با کرونا مجبور به اعمال محدودیت‌های جدید می‌شویم.

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: یکی از گرفتاری‌های این روز‌های ما ترافیک در سطح شهر و تجمعات است. به همین دلیل مقرر شد که لغو اجرای طرح ترافیک را انجام دهیم؛ اگر طرح ترافیک برگردد موجب فشار به بخش عمومی حمل و نقل می‌شود.

جمشیدی تصریح کرد: در جلسه ستادملی کرونا مقرر شد که ظرف چند روز آینده تمامی مردم از ماسک استفاده کنند و فاصله مسافران برای استفاده از مترو افزایش یابد؛ البته انتظار ما این بود که با فرا رسیدن فصل تابستان مشکلات کاهش یابد، اما متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد.

او بیان کرد: برای افزایش ناوگان‌های عمومی هم شهرداری تدابیری اندیشیده تا در ساعات پیک، ترابری بیشتری فراهم کنند.

ظرفیت واگن‌های مترو افزایش نیابد، با مشکل مواجه می‌شویم

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: شهرداری برای ارائه خدمات در روز‌های کرونایی به هیچ وجه نگاه درآمدی نداشته است. اگر مسافران از ماسک استفاده نکنند، فاصله گذاری انجام نشود و ظرفیت واگن‌های مترو افزایش پیدا نکند؛ ممکن است دچار مشکل‌های بزرگی شویم.

جمشیدی گفت: ما به سلامت مردم فکر می‌کنیم و در این خصوص کوتاه نمی‌آییم. البته هرکس در بخش کاری خود استدلال شخصی و خاصی دارد؛ هرچه پیشگیری بیشتری شود، هزینه‌های آن اثرگذاری بهتری خواهند داشت.

او در پایان تصریح کرد: خواسته ما از مردم این است که دچار عادی سازی کرونا نشوند و گروه‌های آسیب پذیر همچون سالمندان در شهر حضور پیدا نکنند، زیرا تعداد مرگ و میر در جوانان بسیار کم است و سالمندان نیاز بیشتری به مراقبت دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
مقابله با کرونا مستلزم یک اقدام جهانی است
مدیر مرکز مدیریت بحران فنلاند در پاسخ به نامه عاملی:

مقابله با کرونا مستلزم یک اقدام جهانی است

مدیر برنامه مرکز مدیریت بحران فنلاند بر ضرورت یک اقدام جهانی برای کاهش خسارات و یافتن راه درمانی برای بیماری فراگیر کووید-۱۹ تأکید کرد.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر ویل برومر مدیر برنامه مرکز مدیریت بحران فنلاند ضمن تشکر از ارسال نامه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابراز کرد: بیماری فراگیر کووید-۱۹ مستلزم یک اقدام جهانی برای کاهش خسارات و یافتن راه درمانی برای آن است.

همچنین وی خاطرنشان کرد: جامعه بین‌الملل باید از طریق سازوکار‌های مرتبط، اقدامات بشردوستانه لازم را در راستای حفظ نهاد‌های چندجانبه، توسعه و ایجاد صلح انجام دهد.

دکتر برومر با بیان این مطلب که بیماری کووید-۱۹ چالش‌های بزرگی را ایجاد کرده است، گفت:، اما از سوی دیگر علی‌رغم اختلافات سیاسی می‌تواند فرصتی مناسب برای همکاری بیشتر جامعه بین‌الملل باشد.

وی در پایان تأکید کرد: بدون شک خاورمیانه برای تحقق آرمان‌های مردم منطقه برای صلح و رفاه، نیاز به چارچوب‌های همکاری پیشرفته دارد.

گفتنی است؛ سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی نامه‌ای به رهبران دینی و اجتماعی جهان در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹ بر ضرورت تشکیل کمیته مشترکی از رهبران ادیان بزرگ الهی و همچنین رؤسای پویش‌های اجتماعی بزرگ جهان به منظور یافتن راه حل مناسب برای کمک به مردم مظلوم جهان در این شرایط حاد تأکید کرده بود.

(0) نظر
برچسب ها :
داروی هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا بی اثر است
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

داروی هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا بی اثر است

ملک زاده گفت: داروی هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا بی اثر است و این دارو هم مرگ و اریتمی قلبی را در بیماران کرونایی زیاد می‌کند.

داروی هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا بی اثر است

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت صبح امروز در جلسه کمیته علمی کشوری سیاستگذاری بیماری کووید۱۹ که در بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: تا به این لحظه ۱۸ هزار مقاله در دنیا درباره بیماری کرونا به چاپ رسیده است و کشور ایران با ۲۸۳ مقاله در خصوص پژوهش و تحقیق بر روی این بیماری در جایگاه دهم قرار دارد.

ملک زاده بیان کرد: مطالعه دانشمندان نشان می‌دهد، داروی هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا بی اثر است و این دارو هم مرگ و اریتمی قلبی را در بیماران کرونایی زیاد می‌کند.

باید منتظر موج‌های دوم و سوم کرونا باشیم

او با اشاره به اینکه درمان بیماری کرونا باید زود شروع شود، افزود: باید به زودی منتظر موج‌های دوم و سوم کرونا در کشور باشیم.

ملک زاده ادامه داد: در حال حاضر یک فاز مطالعاتی جدید در زمینه بیماری کرونا بر روی ۳۰۹۵ بیمار از ۲۵ کشور دنیا آغاز شده است. در ایران هم این تحقیق بر روی ۹۸۸ بیمار در ۳۵ مرکز تحقیقاتی و ۳۰ بیمارستان انجام می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر این مطالعه در ۱۵ استان کشور انجام می‌شود، افزود: با اینکه ایران دیر‌تر از سایر کشور‌ها وارد این فاز مطالعاتی شده، اما یک سوم از موارد مورد نظر را وارد این تحقیق کرده است.

او در پایان یادآوری کرد: در ایران تحقیق بر روی داروی فاویپیراویر انجام شده و ما متوجه شدیم که این دارو اثر بخش نیست.

(0) نظر
برچسب ها :
شاخص سرایت کرونا در تهران همچنان زیر یک است


فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، از روند مطلوب کنترل بیماری کرونا در پایتخت خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جلسه ستاد کرونا کلانشهر تهران اظهار کرد: با شیوع کرونا وضعیت سرمایه گذاری در عرصه ملی تغییر کرده و بخشی از درآمد ناخالصی ملی در سبد غیرمترقبه کرونایی قرار گرفته است.

او افزود: ثبات اقتصادی جهانی تا ۲۰۲۲ شدنی نیست و در این بازه زمانی آثار میان مدت و بلند مدت کرونا در حوزه اقتصادی را شاهد خواهیم بود. تاکنون تخصیص یک هزار میلیارد تومان وام برای مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته شده است.

زالی با بیان اینکه تهران ۱۴ میلیون و ۸۰۰ نفر جمعیت دارد، گفت: حدود یک میلیون نفر در تهران به عنوان جمعیت شناور تردد می‌کنند، براین اساس تهرانی‌ها به اندازه جمعیت ۲ استان، از ناوگان حمل و نقل عمومی تهران استفاده می‌کنند.

افزایش تعداد کارگاه‌های تولید ماسک در کشور

او ادامه داد: قبل از شیوع کرونا تنها ۲ موسسه ماسک تولید می‌کردند اما اکنون تعداد کارگاه‌های تولید ماسک به ۴۳ کارگاه رسیده است، همچنین تولید البسه پزشکی ۶ برابر شده است.

زالی با بیان اینکه تاکنون یک بیمار هم پشت در‌های بیمارستان نمانده است، گفت: حدود ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی در یک هفته ایجاد کردیم. بیشترین مراجعات در سنین بالای۵۰ سال بوده و بالاترین سن فوتی‌ها بین سنین ۷۰ تا ۷۹ سالگی بوده است.

او با اعلام اینکه بالاترین آمار مرگ و میر بیماران کرونا در تهران مربوط به ۲۶ اسفند ۹۸ است، گفت: پیک‌های بعدی کرونا در سال ۹۹، مربوط به روز‌های ۴، ۱۰ و ۲۴ فروردین بود و در اردیبهشت به شدت کم شده است.

زالی با اشاره به عدد مولد پایه برای ارزیابی بیماری‌های عفونی، افزود: هرچقدر این عدد پایین‌تر باشد وضعیت مطلوب‌تر است، به طوری که شرایط در تهران کسری از عدد ۳ بود که به زیر یک رسیده است.

زالی با اشاره به اینکه اوج این عدد، ۶ دهم و مربوط به ۱۱ فروردین ۹۹ بود، تصریح کرد: جمع بندی آمار ابتلا، مرگ و میر و بستری نشان می‌دهد میزان مرگ و میر نسبت به مراجعات  ۱.۶۹ و میزان بهبودیافتگان ۸۸.۷ درصد بوده که یک رکورد جهانی است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: خوشبختانه در تهران با یک حالت نسبتاً ثابت مواجه هستیم و همچنان شاخص زیر یک است.

زالی تصریح کرد: پس از شیوع کرونا برنامه خوبی با بانک‌ها داشتیم، در حال حاضر آماده‌ایم پروتکل بهداشتی برای بانک‌ها تدوین کنیم .

وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تاکید کرد: وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات پزشکی در شرایط سختی قرار دارد بنابراین باید بضاعت حوزه سلامت را برای پیک دوم در فصل سرد سال افزایش دهیم، این امر با تخصیص ارز و مشارکت بانک مرکزی ممکن خواهد شد.

زالی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان در مقابله با کرونا اقدامات بزرگی انجام داده اند، تصریح کرد: از بانک مرکزی درخواست کردیم شرایط جدیدی برای شرکت‌های دانش بنیان کوچکتر ایجاد شود تا مواد اولیه این شرکت‌ها با سهولت بیشتر تامین شود.

او ادامه داد: همچنین خواستیم وقتی دانشگاه علوم پزشکی محصول این شرکت ها را تایید کرد، در تخصیص ارز ورود کند. امیدواریم با توسعه سامانه ویژه‌ای که برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده است، بتوانیم در مسیر خودکفایی گام برداریم.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر رسید


تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز ( دوشنبه،۱۲ خرداد) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۹۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد.

جهانپور ادامه داد: از بین مبتلایان جدید، ۶۵۲ مورد بستری و ۲ هزار و ۳۲۷ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به ۷ هزار و ۸۷۸ نفر رسید.

بهبودی بیش از ۱۲۱ هزار بیمار کرونایی

او افزود: خوشبختانه تا کنون ۱۲۱ هزار و ۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.  ۲۵۷۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته جهانپور تا کنون ۹۵۵ هزار و ۸۶۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
قدردانی وزیر بهداشت از روزنامه‌نگار ۷ ساله


سعید نمکی با ارسال نامه‌ای از یک دانش‌آموز هفت ساله که با شیوع کرونا اخبار مربوط به این بیماری را در قالب یک روزنامه‌دیواری تنظیم کرده بود قدردانی کرد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مسائل و اتفاقات پیرامونمان جدا از تاثیری که بر بزرگسالان می‌گذارد، در کودکان نیز نفوذی غیرقابل انکار دارد. شیوع کرونا و افزایش تنش در بین بزرگسالان و به تبع آن کودکانشان، طبیعی به نظر می‌رسد، اما اینکه این اضطراب نوظهور را چگونه مدیریت کنیم، نیازمند توانایی حل مساله است که برخی با موفقیت این چالش را از سر گذرانده و برخی هنوز گرفتارش هستند. والدین در ایجاد نشاط روانی و آموزش توانایی حل مساله در کودکانشان تاثیر بسیاری دارند و این موضوع را می‌توان در چالش‌های مختلف نقاشی و داستان نویسی که در دوران کرونا برای کودکان به وجود آمد، دید.

در این میان، آنچه بسیار جلب نظر کرد، ساختن روزنامه دیواری توسط کودکی ۷ ساله به نام بامداد رضایی است که از حروف و کلمات تازه آموخته اش، بهره برده و تیتر اخبار را در کادر‌های تزیینی رنگارنگ، به تصویر کشیده است. نکته جالب اینکه هشتک "کرونا را شکست می‌دهیم و "در خانه می‌مانیم" را از قلم نینداخته و در جایی از خبر اشاره کرده که دکتر نمکی از مردم به دلیل رعایت کردن اصول بهداشتی و عدم شلوغی شهرها، قدردانی کرده است، همچنین، اشاره‌های بامداد به خبر بستری بیماران در بیمارستان ها، کاهش تعداد بیماران و تدارک تخت‌های خالی و تلاش برای ساخت واکسن کرونا، بسیار قابل توجه بوده و نشان دهنده دقت بالای این دانش آموز ۷ ساله در ادراک و استنباط خبر‌ها است.

گفتنی است، زمانی که روزنامه دیواری بامداد برای سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال شد بسیار مورد توجه ایشان قرار گرفت. وزیر بهداشت با آماده کردن یک تقدیرنامه‌برای بامداد کار خلاقانه این دانش آموز ۷ ساله را مورد تشویق قرار داد.

در ادامه، متن تقدیرنامه وزیر بهداشت از بامداد رضایی را می‌خوانید:

بامداد عزیزم

سلام

هوشیاری و آگاهی شما و بسیاری از دوستان و همسالانت سرمایه ارزنده‌ای برای آتیه میهن عزیز ماست، که نمونه آن را در روزنامه‌های دیواری زیبایت دیدم. به عنوان یک پدر، یک پدر بزرگ، البته وزیر بهداشت، خوشحالم و خدا را شکر می‌کنم که آینده سرزمینم به دستان فرزندان برومندی، چون شما ساخته خواهد شد.

مراقب خودت باش

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81983
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X