كرونا را شكست مي دهيم
آیا دستکش پارچه‌ای برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر است؟


یک فلوشیپ کنترل عفونت‌های بیمارستانی درباره استفاده از دستکش پارچه ایی در روزهای کرونایی توضیح داد.

حسنی// ویروس کرونا؛ از دستکش پارچه ایی استفاده نکنید/ ویروس کرونا؛ آیا می‌توانیم از دستکش پارچه ایی استفاده کنیم؟

محبوبه علیزاده فلوشیپ کنترل عفونت‌های بیمارستانی در گفت و گو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره درباره استفاده از دستکش پارچه ایی در روزهای کرونایی گفت: یک نکته مهم در پیشگیری از انتقال بیماری‌های مسری به ویژه در محیط‌های وابسته به مراکز درمانی، استفاده از وسایل محافظت فردی مانند دستکش و ماسک است. این وسایل باید یک بار مصرف باشند و بلافاصله بعد از آلوده شدن به روش بهداشتی دفع شوند.

این فلوشیپ کنترل عفونت‌های بیمارستانی افزود: در سایر محیط‌ها مانند محیط‌های اجتماعی در فضای باز، اگر تهویه طبیعی وجود داشته باشد و فاصله حدود دو متری بین افراد رعایت شود، استفاده از ماسک توصیه نمی‌شود.

علیزاده تاکید کرد: اگر افراد به دستکش و ماسک یک بار مصرف و با کیفیت مناسب دسترسی ندارند، بهترین توصیه رعایت دقیق بهداشت دست و آداب سرفه و عطسه است.

او افزود: استفاده از دستکش پارچه ای، به دلایل زیر توصیه نمی‌شود:

دستکش‌های پارچه‌ای بعد از آلوده شدن، بلافاصله دور انداخته نمی‌شوند؛ افراد پس از استفاده آن‌ها را در جیب یا کیف خود قرار می‌دهند و این ممکن است آلودگی را به سایر وسایلشان منتقل کند.

جنس اغلب آن‌ها به گونه‌ای است که نمی‌تواند مانع ورود و خروج ویروس شود؛ بنابراین استفاده از آن‌ها با ایجاد اطمینان کاذب، سبب کاهش دفعات شستشوی دست‌ها شده و باعث انتشار بیشتر ویروس می‌شوند.

حسنی// ویروس کرونا؛ از دستکش پارچه ایی استفاده نکنید/ ویروس کرونا؛ آیا می‌توانیم از دستکش پارچه ایی استفاده کنیم؟
علیزاده اظهار کرد: باید به این نکته توجه داشت که استفاده از دستکش یک بار مصرف نیز، در مقابل ویروس کرونا برای فرد مصونیت کامل ایجاد نمی‌کند. بسته به جنس دستکش (لاتکس، نیتربل، وینیل یا پلاستکی) ویروس می‌تواند به درجات مختلف از دستکش عبور کرده و دست‌ها را به ویروس آلوده کند؛ بنابراین لازم است بلافاصله پس از ورود به خانه و خارج کردن و دور انداختن دستکش ها، دستان خود را با آب و صابون بشویید.

او در پایان گفت: هنگام شست و شوی دست‌ها همه بخش‌های آن، از جمله مچ‌ها و بین انگشتان که اغلب در شست و شو نادیده گرفته می‌شوند، باید به خوبی شسته شوند. ویروس کرونا می‌تواند از طریق دست‌های آلوده، طی تماس دست با صورت حتی با وجود استفاده از دستکش، به دهان و بینی انتقال یافته و فرد را به ویروس آلوده کند.

(0) نظر
برچسب ها :
نکاتی که هنگام استفاده از ماسک نباید فراموش کنیم


برای استفاده صحیح از ماسک و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در این روزها افراد باید برخی نکات بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از سازمان جهانی بهداشت افراد برای استفاده صحیح ماسک در روزهای کرونایی حتما باید چند نکته را رعایت کنند تا به بیماری کووید ۱۹ مبتلا نشوند.

در صورت رعایت نکردن این نکات ماسک به جای محافظت از شما، به عاملی برای ابتلا به کرونا تبدیل خواهد شد؛ زیرا ویروس‌ها به‌راحتی روی سطح آن قرار می‌گیرند.

باید‌های استفاده از ماسک

برای استفاده صحیح از ماسک باید به نکات زیر توجه کنید:

_ ضدعفونی کردن دست‌ها قبل از لمس کردن ماسک
_ بررسی ماسک از نظر سلامت
_ عدم فاصله بین ماسک و صورت
_  پرهیز از لمس ماسک
_ پوشاندن کامل دهان، بینی و چانه
_ ضدعفونی کردن دست‌ها قبل از برداشتن ماسک

نکاتی که هنگام برداشتن ماسک از روی صورت باید رعایت کنیم

_  برداشتن ماسک از قسمت بند آن
_ دور کردن ماسک از مقابل صورت
_ قرار دادن ماسک در کیسه تمیز برای استفاده مجدد در صورت اطمینان از سالم بودن آن

_ شستن دست‌ها بعد از برداشتن ماسک

نکاتی که هنگام استفاده مجدد از ماسک باید رعایت کنیم

_ خارج کردن ماسک از کیسه، از قسمت بنددار آن
_ شستشوی روزانه ماسک با مواد شوینده

نباید‌های استفاده از ماسک

برای استفاده صحیح از ماسک در برابر ویروس کرونا نباید اقدامات زیر را انجام دهید:

_ استفاده نکردن از ماسک‌های آسیب دیده
_ از ماسک‌های شل و گشاد استفاده نکنید.
_ پرهیز از قراردادن ماسک زیر بینی
_ برداشتن ماسک در فاصله یک متری از افراد
_  استفاده نکردن از ماسکی که در تنفس مشکل ایجاد می‌کند
_ عدم استفاده از ماسک آلوده یا خیس
_پرهیز از استفاده از ماسک مشترک

هنگام برداشتن ماسک چه کنیم؟

سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است که برای برداشتن ماسک، بدون لمس قسمت جلوی ماسک که روی دهان قرار می‌گیرد و با استفاده از بند یا کش ماسک را از صورت جدا کرده و آن را داخل سطل زباله دردار بیندازید، سپسدست‌هایتان را با آب و صابون بشویید یا با مایع ضدعفونی‌کننده‌ی الکلی ضدعفونی کنید.

اما اگر به صورت اتفاقی در زمان استفاده از ماسک، دست‌هایتان با سطح جلوی آن برخورد کرد، باید به سرعت دست‌ها را شسته یا ضدعفونی کنید.

اگر ماسک ناخواسته مرطوب شد چه کنیم؟

اگر ماسک، روی صورت مرطوب شد، باید آن را با یک ماسک تازه عوض کنیم، همچنین هرگز نباید از یک ماسک دوبار استفاده کنیم.

در کنار همه این نکات نباید فراموش کنیم که استفاده از ماسک به تنهایی ما را از خطر ابتلا به کرونا محافظت نمی‌کند. بلکه نکات بهداشتی درباره شستشوی مداوم دست‌ها و دیگر اقدامات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید رعایت شوند.

(0) نظر
برچسب ها :
کدام گروه‌های پزشکی رکورددار ابتلا به کرونا هستند؟


رییس روابط عمومی نظام پزشکی در پیام توییتری از آمار مبتلایان به کووید ۱۹ بر اساس رده شغلی خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین کرمانپور رییس روابط عمومی نظام پزشکی در پیام توییتری از آمار مبتلایان به کووید ۱۹ بر اساس رده شغلی خبر داد.

متن توییت به شرح زیر است:

‏آمار مبتلایان قطعی به ‎کووید ۱۹ در کادر درمان ایران تا این لحظه (فوت و ابتلاء)، بیشترین ابتلاء، پزشکان با حدود ۴۸٪، پرستاران ۲۹٪، پرسنل دیگر۲۲٪، ماما ۲/۱۵٪، داروساز۱/۱۱٪ و دندانپزشک۰/۷۲٪. 

بین پزشکان، بیشترین: پزشک عمومی با ۱۴/۳۳٪، تخصص زنان۶/۲۹٪، داخلی و بیهوشی هریک۳٪ بوده ‌است.

البته این آمار با تلاش زیاد در حال جمع‌آوری و تکمیل است. تا کنون همچنین ۱۰۸ نفر از همکارانمان آسمانی شده‌اند.

کدام گروه‌های پزشکی رکورددار مبتلا به کرونا هستند؟

(0) نظر
برچسب ها :
نقش محافظتی ویتامین K در برابر ویروس کرونا


مطالعات اخیر پژوهشگران هلندی ثابت کرد که ویتامین K موجود در موادغذایی می‌تواند در مقابله با کووید ۱۹ مؤثر باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نظر می‌رسد بیمارانی که براثر ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند، یا شدیداً به بیماری کووید ۱۹ مبتلا بوده‌اند، دچار کمبود ویتامین K بودند.

محققان در حین مطالعه بیمارانی که در بیمارستان کانیسیوس ویلهلمینا (Canisius Wilhelmina) در یکی از شهر‌های هلند بستری شده بودند، فواید ویتامین K را پس از کشف ارتباط بین کمبود این ویتامین و پیامد‌های آن بررسی کردند.

ویروس کرونا باعث لخته شدن خون شده و منجر به الیاف الاستیکی در ریه‌ها می‌شود. ویتامین K که از طریق مواد غذایی مصرف می‌شود، در دستگاه گوارش جذب شده و پروتئین‌های ضد انعقاد خون تولید می‌کند که می‌تواند در برابر بیماری‌های ریوی از این عضو، محافظت کند.

محققان هلندی اکنون به دنبال تأمین بودجه برای کارآزمایی بالینی تحقیق خود هستند، اما دکتر راب جانسن، دانشمندی که روی این تحقیق کار می‌کند، با توجه به یافته‌های اولیه، جذب ویتامین K را موثر در مقابله با ویروس کووید- ۱۹ دانست.

نقش محافظتی ویتامین K از ریه‌ها در برابر ویروس کرونا

او افزود: اکنون که این بیماری در سراسر جهان وجود دارد و در اوج خود است، تأمین ویتامین K هیچ عوارض جانبی ندارد.

این محقق هلندی به مصرف مکمل‌های ویتامین K توصیه کرد وگفت: حتی اگر این ویتامین کمکی در مقابله با کووید- ۱۹ نکند، مصرف آن‌ می‌تواند برای رگ‌های خونی، استخوان‌ها و ریه‌ها مفید باشد.

این پزشک افزود: ما دو نوع ویتامین K۱ و K۲ داریم، ویتامین K۱ در اسفناج، کلم بروکلی، سبزیجات سبز، زغال اخته، انواع میوه و سبزیجات وجود دارند و ویتامین K۲ در پنیر هلندی و پنیر فرانسوی یافت شده و بهتر جذب بدن می‌شود.

این محقق هلندی افزود: طی کار کردن با یک دانشمند ژاپنی در لندن متوجه این موضوع شدم که در مناطقی از ژاپن که در آن تعداد زیادی ناتو (غذای سنتی ژاپنی حاصل از تخمیر سویا) می‌خورند، هیچ مرگی بر اثر کووید- ۱۹ اتفاق نمی‌افتد.

این تحقیق که با همکاری مؤسسه تحقیقات قلبی و عروقی ماستریشت (Maastricht)، یکی از بزرگترین موسسه‌های تحقیقات قلبی و عروقی اروپا انجام شده، ۱۳۴ بیمار مبتلا به کووید- ۱۹ (بین ۱۲ مارس و ۱۱ آوریل) که در بیمارستان بستری بودند را با ۱۸۴ بیمار با سن مشابه که به این بیماری  مبتلا نبودند را مورد بررسی قرار داد.

نقش محافظتی ویتامین K از ریه‌ها در برابر ویروس کرونا

جونا واک، دومین محقق این پژوهش، گفت: قصد داریم تا مبتلایان به کرونا را که دارونما یا ویتامین K دریافت می‌کنند، بررسی کنیم و همچنین به این بیماران به میزان کافی ویتامین K بدهیم تا پروتئینی که بر اثر مصرف این ویتامین تولید می‌شود از ریه‌های محافظت کند و از بی‌خطر بودن آن آگاه شویم.

نقش ویتامین K

ویتامین k در کمک به انعقاد خون و جلوگیری از انعقاد خون نقش دارد همچنین این ویتامین در سلامت استخوان‌ها نقش دارد.

همچنین این ویتامین خطر خونریزی در بیماری‌های کبدی، یرقان، سوء جذب و یا خطر خونریزی در اثر مصرف بلند مدت آسپیرین و آنتی بیوتیک‌ها را کاهش می‌دهد.

به دلیل اینکه نوزادان تازه متولد شده در معرض خون‌ریزی هستند، به آنها این ویتامین را تزریق می‌کنند.

ویتامین k موثر در پیشگیری سنگ کلیه

ویتامین k علاوه بر ساخت پروتئین لازم برای تشکیل لخته‌های خون، چندین پروتئین دیگر برای خون، استخوان‌ها و کلیه‌ها نیز تولید می‌کند.

ویتامین K و نقش آن در جلوگیری از سرطان ریه

محققان معتقدند که افرادی که مواد غذایی حاوی ویتامین K را بیشتر مصرف می‌کنند، به انواع سرطان‌ها به خصوص سرطان ریه و پروستات کمتر مبتلا شده یا کمتر بر اثر سرطان می‌میرند.

مطالعات نشان داده ارتباط مستقیمی میان مصرف این ویتامین و کاهش ابتلا به سرطان وجود دارد؛ هر چند چگونگی این ارتباط به درستی شناخته نشده است.

نقش محافظتی ویتامین K از ریه‌ها در برابر ویروس کرونا

ویتامین K در این مواد غذایی وجود دارند:

_سبزیجات برگ دار تیره رنگ
_ پیازچه
_ کلم بروکسل
_ کلم بروکلی
_ فلفل قرمز، زردچوبه
_ مارچوبه
_ خیارترشی

(0) نظر
برچسب ها :
بهبودی بیمار ۹۲ ساله پس از ابتلا به کرونا


بیمار ۹۲ ساله‌ای که به بیماری کرونا مبتلا شده بود، با کمک مدافعان سلامت این بیماری را شکست داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بیمار ۹۲ ساله کرونا را با کمک مدافعان سلامت مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی لقمان حکیم شکست داد. این بیمار ۹۲ ساله که باسابقه بیماری آلزایمر، ایسکمیک قلبی و فشارخون و با علائم دیسترس تنفسی و کاهش هوشیاری پنجم اردیبهشت ماه در بخش مراقبت‌های تنفسی کرونای مرکز پزشکی لقمان حکیم بستری شده بود، پس از گذراندن ۳۱ روز با کمک کادر درمان توانست کرونا را شکست دهد.

این بیمار و خانواده او، ضمن تقدیر و تشکر از زحمات کادر درمان که با تلاش‌های شبانه روزی و بی وقفه در این مهم سهیم بودند برای تمامی جهاد گران خط مقدم مبارزه با کرونا آرزوی سلامت و دعای خیر کردند.

(0) نظر
برچسب ها :
ساخت دستگاه «ازنایزر» برای ضد عفونی اماکن مختلف


یک شرکت دانش بنیان در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید دستگاه «ازنایزر» برای ضد عفونی اماکن مختلف شده است.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شرکت دانش بنیان «شاره فراز پایدار» مستقر در برج علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحت مدیریت فریبرز رشیدی با سابقه ده ساله در حوزه فناوری‌های مبتنی بر پلاسما در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و HSE هم اکنون با توجه به وضعیت کنونی کشور و اهمیت ضد عفونی نقاط پرخطر، توان خود را در عرضه انواع «ازنایزر و دستگا‌های ضد عفونی کننده» متمرکز کرده است تا بتواند رسالت خود را در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامت هموطنان ایفا کند.

ازن به عنوان یک اکسیدکننده قوی توانایی از بین بردن میکروارگانیسم‌هایی مانند انواع باکتری، قارچ و ویروس را دارد. شرکت شاره فراز پایدار در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا توانایی ارائه انواع ازنایزر جهت ضدعفونی هوا، ازنایزر جهت تولید آب ازنیت، محفظه استریل، تونل (یا کابین) استریل و سنسور‌های نمایش غلظت ازن را دارد.

«ازنایزر‌های ضدعفونی هوا» برای ضد عفونی بیمارستان‌ها، ادارات، اتاق جلسات و کنفرانس، مجلس، بانک‌ها، هوای منزل یا محل کار، هتل‌ها، اماکن عمومی، قطار و پایانه‌های مسافربری و غیره مناسب است.

از دیگر محصولات این شرکت ازنایزر تولید «آب ازنیت» است که این امکان را برای مصرف کننده فراهم می‌آورد که همیشه از وجود مخزن ذخیره از آب ازنیت با قابلیت ضدعفونی کنندگی بالا اطمینان خاطر داشته باشد.

امکان ضدعفونی مواردی مانند سطوح، تجهیزات، منسوجات، موادغذایی و جامعه انسانی را با اسپری آب ازنیت می‌توان فراهم آورد. محفظه استریل می‌تواند جایگزین اتوکلاو‌های بیمارستانی باشد و در راستای استریل ماسک‌های پزشکی، البسه و وسایل آزمایشگاهی و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین جهت مصارف خانگی می‌توان البسه، مواد غذایی، میوه و سبزیجات و هر مورد مشکوک به آلودگی را در این محفظه قرار داد که پس از مدت زمان قید شده در دستورالعمل دستگاه محتویات محفظه ضد عفونی می‌شود.

تونل و کابین‌های ضدعفونی با پاشش آب ازنیت توانایی ضدعفونی کالا و جامعه انسانی در گیت‌های ورودی مراکز درمانی، ادارات، وزارتخانه‌ها، کارخانه‌ها، هتل‌ها، زندان‌ها و مجتمع‌های مسکونی را دارند.

مزایا ضد عفونی با ازن

دستگاه «ازنایزر» عموما به صورت پرتابل و با وزن کم است که بدون نیازمندی به مواد شیمیایی، از اکسیژن موجود در هوای پیرامون، گاز ازن را به صورت آنسایت تولید می‌کند. در مقایسه با ضدعفونی کننده‌های رایج که با پاشش روی سطوح باقی می‌مانند و اثرات خوردگی و هدر رفت سرمایه را در بلند مدت موجب می‌شوند ازن روی سطوح ذخیره نمی‌شود.

با توجه به زمان نیمه عمر پایین ازن، این مولکول پس از مدت کوتاهی دوباره تبدیل به اکسیژن شده و هیچ گونه اثرات جانبی پس از ضدعفونی را ندارد. همچنین عدم تاثیر مخرب و ایجاد لک روی سطوح و البسه از دیگر مزایای ضدعفونی با ازن است.

سهولت استفاده از ازنایزر و پوشش کامل تمامی نواحی، ریسک خطای نیروی انسانی را در انجام عملیات ضد عفونی به حداقل رسانیده و اثربخشی عملیات ضد عفونی را تضمین می‌کند. در واقع گاز ازن می‌تواند به تمامی سطوح، منافذ، ترک‌ها، فیلتر‌های تهویه و غیره برسد و آن‌ها را ضد عفونی کند. قدرت اکسایش بالا، سرعت بالای ضدعفونی و یکنواختی ضدعفونی از دیگر مزایای استفاده از ازن است.

پروتکل ضد عفونی با استفاده از ازن

تضمین عملیات ضدعفونی ایمن با استفاده از هریک از فناوری‌های مرتبط با ازن نیازمند به رعایت پروتکل استاندارد خاص به استفاده از هر دستگاه است که توسط این شرکت تدوین و به مصرف کننده آموزش داده می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
استرس و اضطراب را با کرونا اشتباه نگیرید


علائمی مانند لرز، درد قفسه سینه، گرگرفتگی و تنگی نفس از جمله علائم مشابه بیماری کرونا با مشکلات استرس و اضطراب است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  افرادی که در معرض ویروس کرونا قرار گرفته اند، اما دارای هیچ علامتی نیستند، باید حداقل به مدت ۱۴ روز در قرنطینه باشند، با کسی تماس مستقیم نداشته و اگر تنها زندگی می‌کنند در منزل بمانند؛ این افراد همچنین اگر در کنار دیگران زندگی می‌کنند باید در یک اتاق تنها باشند. آنها می‌توانند اجناس را از خانواده یا پیک دریافت کنند، اما نباید هیچ تماس یا گفت‌وگویی با فرد مقابل داشته باشند.

افرادی که در معرض ویروس قرارگرفته، ولی دارای علامت نیستند باید آب و غذا را به میزان کافی ذخیره کنند و نباید با افرادی که اجناسی را به آن‌ها تحویل می‌دهند تماس مستقیم داشته باشند و خانه را جز در موارد ضروری ترک نکنند.

افراد مشکوک به ابتلای کرونا نباید با دیگران تعامل چهره به چهره و مستقیم داشته باشند و باید با اعضای خانواده یا هم اتاقی نیز حداقل ۲ متر فاصله داشته باشند.

افرادی که جواب تست کرونای آنها مثبت است باید از هنگام شروع علائم حداقل به مدت ۷ روز خود قرنطینگی کنند و با هیچ فردی تماس مستقیم نداشته و اگر در خانه تنها زندگی می‌کنند در منزل بمانند و اگر در کنار افراد دیگر هستند باید در یک اتاق مجزا باشند؛ این افراد نیز می‌توانند اجناس مورد نیاز خود را از طریق خانواده یا پیک دریافت کنند.

اگر افراد، علائمی مانند تب، سرفه خشک، درد عضلانی یا احساس خستگی شدید دارند، مشکوک به بیماری کرونا هستند و بهتر است برای انجام آزمایش دقیق‌تر به مراکز معرفی شده مراجعه کنند.

افرادی که دارای استرس بوده و به همین دلیل از علائمی مانند تپش قلب، دل درد و دلهره رنج می‌برند نیز نباید اینگونه علائم را با بیماری کرونا اشتباه بگیرند. علائمی مانند لرز، درد قفسه سینه، گرگرفتگی و تنگی نفس از جمله علائم مشابه بیماری کرونا با مشکلات استرس و اضطراب است.

(0) نظر
برچسب ها :
نکات کلیدی برای استفاده صحیح از ماسک


استفادهٔ درست از ماسک مناسب می‌تواند باعث کاهش محسوس پخش قطره‌های تنفسی حامل ویروس کرونا شود.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کار ماسک‌های پارچه‌ای و جراحی جلوگیری از پخش و انتقال قطرک‌های تنفسی حاوی ویروس است و به همین دلیل در همه‌گیری‌های تنفسی به عموم توصیه می‌شوند. 

استفاده درست و اصولی از ماسک در مقابله با بیماری کرونا باید به شیوه صحیح انجام شود تا بتواند مانع انتقال بیماری در بین افراد شود. با شیوع ویروس کرونا هر فردی هنگام خروج از منزل بهتر است از ماسک و دستکش استفاده کند.

ثابت شده است که ماسک می‌تواند در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا موثر باشد اما تمام افراد باید حین استفاده از ماسک، نکاتی را رعایت کنند.

نکات کلیدی برای استفاده صحیح از ماسک

روش های استفاده صحیح از ماسک

۱- عدم استفاده از ماسک های پاره یا سوراخ.

۲- ماسک را تنها روی دهان نگذارید و بینی را هم حتما پوشش دهید.

۳- عدم استفاده از ماسکی که شل شده است.

۴- لمس نکردن هیچ کدام از قسمت های ماسک به جز کش های کناری آن.

۵- برنداشتن و پایین نکشیدن ماسک هنگام صحبت با دیگران.

۶- عدم قرار دادن  ماسک استفاده شده در محل تماس یا عبور سایرین.

۷- عدم استفاده مجدد از ماسک استفاده شده.

باید توجه داشت که استفاده از ماسک همواره باید همراه با رعایت سایر نکات بهداشتی از جمله شستشوی دست و پاکیزگی وسائل شخصی و رعایت فاصله مناسب باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
چند تکنیک ساده برای کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا در زمان امتحانات


یک متخصص روانپزشکی توضیحاتی را برای کاهش استرس ناشی از کرونا در زمان امتحانات دانشجویان و دانش آموزان ارائه کرد.

چند تکنیک ساده برای کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا در زمان امتحاناتمحمدرضا خدایی متخصص روانپزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: یکی از خصوصیات خوب انسان‌ها کنار آمدن با شرایط و سختی‌های موجود در زندگی بوده که به عنوان نقطه قوت انسان شناخته شده است.

او افزود: ممکن است در دوران زندگی، سختی‌هایی بروز پیدا کند، اما انسان‌ها به سرعت با شرایط موجود سازگاری پیدا کرده و به آسانی درصدد رفع مشکلات بر می‌آیند.

خدایی درباره تحمل دوران سخت زندگی افراد با توجه به روز‌های کرونایی، مطرح کرد: چند ماهی است که ویروس کرونا در سطح جامعه بروز پیدا کرده است، با این حال و با وجود سختی ها، افراد توانسته اند با مشکلات ناشی از این دوران به نسبت روز‌های اول تا حدودی کنار بیایند.

این متخصص روانپزشکی اظهار کرد: دانش آموزان و دانشجویان باید بدانند که شرایط موجود در کره زمین به علت ویروس کرونا جدید است و همین عامل نقاط ضعف و قوتی برای انسان‌ها دارد که از مزایای آن می‌توان به ارتقای توانمندی‌های انسان جهت استفاده از صفحات مجازی و افزایش سواد آموزی در این زمینه اشاره کرد. 

خدایی تصریح کرد: ویروس کرونا توانست شرایط موجود را برای تمامی افراد تغییر دهد و با ایجاد فرصت‌های مناسب زیر ساخت‌های مجازی را در جهت استفاده بهتر، بیشتر و بهینه‌تر انسان‌ها ارتقا بخشد. ممکن است برخی سازمان‌ها و نهاد‌ها بیشتر یا کمتر از این زیرساخت‌ها استفاده کنند، اما در نهایت امکانات فضای مجازی توانایی انسان‌ها را در جهت فضای آموزشی افزایش می‌دهد.

چند تکنیک ساده برای کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا در زمان امتحانات

اندیشیدن تهمیدات لازم در زمان امتحانات توسط مسئولان 

او درباره توصیه‌هایی برای کنترل تمرکز دانش آموزان و دانشجویان در دوران امتحانات با توجه به همزمانی آن با شیوع ویروس کرونا، گفت: در هر دو حالت مجازی یا حضوری بودن امتحانات باید به این نکات توجه کرد که مسئولان امر تمهیدات و ایمنی‌های لازم را برای برگزاری امتحانات پیش رو، به عمل آورده اند؛ چرا که مسئولان هم صاحب فرزند هستند و به همین علت به فکر سایر فرزندان ایران زمین خواهند بود و از این بابت نباید نگرانی گریبانگیر افراد شود.

این متخصص روانپزشکی با بیان اینکه قدرت بیماری ویروس کرونا به نسبت روز‌های اول تا حدودی کمتر شده است، تاکید کرد: این موضوع می‌تواند باعث کاهش سطح نگرانی در میان خانواده‌های ایرانی شود و امیدواریم با کشف واکسن و پیشرفت روند درمان، این موضوع برای تمامی افراد به صورت کامل کنار گذاشته شود تا دیگر دغدغه‌ای در سطح جامعه از بابت این موضوع وجود نداشته باشد.

خدایی ادامه داد: والدین، دانش آموزان و دانشجویان باید در این روز‌ها به خصوص در دوران امتحانات، استرس‌ها را از خود دور کنند. هرچند وجود کمی استرس برای تمامی افراد لازم است، اما بیش از حد بودن آن‌ آزار دهنده خواهد بود. طبق مشاهده آمار، عوارض استرس برخی افراد حتی از عوارض خود بیماری کرونا هم بیشتر است و این وسواس‌های بیش از حد باعث افزایش نگرانی در سطح جامعه می‌شوند؛ بنابراین مدیریت استرس در این دوران بسیار حائز اهمیت است.

چند تکنیک ساده برای کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا در زمان امتحانات

این متخصص روانپزشکی با بیان اینکه مسئولان امر در زمینه برگزاری امتحانات دقت لازم را به عمل آورده اند، تاکید کرد: فاصله گذاری اجتماعی در صورت برگزاری حضوری امتحانات، در اختیار گذاشتن ماسک و مواد ضدعفونی کننده، برگزاری اکثر امتحانات در فضا‌های باز، پیش بینی فضا‌هایی به نام فضای الکترونیکی در صورت برگزاری مجازی امتحانات با آماده سازی زیر ساخت‌های لازم کمک زیادی به قشر سواد آموزان کرده است تا کمتر نسبت به این قضیه برای خود تنش ایجاد کنند.

خدایی مطرح کرد: شرایط روحی و روانی دانش آموزان و دانشجویان توسط اساتید در نظر گرفته شده است و خانواده‌ها هم باید با رفتار‌های درست این نگرانی‌ها را از فرزندانشان دور کنند. همچنین خود دانش آموزان و دانشجویان با خواب کافی، مدیریت استرس یا اضطراب ها، تغذیه مناسب در زمان امتحانات، مطالعه کافی در این روزها، حفظ آرامش، حاضر شدن در جلسه امتحانات و توکل به خدا باعث کاهش سطح نگرانی‌ها شوند.

چند تکنیک ساده برای کاهش استرس ناشی از ویروس کرونا در زمان امتحانات

این متخصص روانپزشکی در پایان یادآوری کرد: علی رغم تمام تاکیدات لازم در جهت بهبود وضعیت در دوران کرونا، باید حتما دانش آموزان و دانشجویان خودشان تا حد توان نکات بهداشتی را رعایت کنند و از اینکه «دیگران تمامی مسائل بهداشتی را رعایت می‌کنند و اگر من جدی نگرفتم، مهم نیست» کناره گیری کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
فلزی که در چند ساعت ویروس کرونا را از بین می‌برد


به گفته دانشمندان انگلیسی فلز "مس" به دلیل خاصیت ضد باکتریایی که دارد، می‌تواند از ماندگاری طولانی مدت ویروس کرونا روی سطوح جلوگیری کند.

بلبل نیا/خاصیت ضد کرونایی فلز مس و کاربرد آنبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در بررسی‌های جدید، دانشمندان درباره ماندگاری ویروس کووید_۱۹ روی سطوح مختلف، به نتایج جالبی دست یافتند.

طبق این تحقیقات ویروس کرونا روی سطوح پلاستیکی و فولادی تا سه روز باقی می‌ماند اما روی سطوح مسی پس از ۴ ساعت از بین می‌رود، زیرا فلز مس خاصیت آنتی باکتریایی دارد.

DNA یکی از مهم‌ترین اجزای ویروس است و با از بین رفتن آن، ویروس کاملا نابود می‌شود. بنابراین هنگامی که ویروس کرونا روی فلز مس فرود می‌آید, یون‌های این فلز به غشای لیپید ویروس حمله کرده و DNA این ویروس را از بین می‌برند.

پروفسور ویلیام کیویل، میکروبیولوژیست ارشد دانشگاه ساوتهمپتون انگلستان بیش از دو دهه است که در حال مطالعه در مورد اثرات ضد میکروبی مس است، ضمن پیشنهاد استفاده از مس در فروشگاه‌ها، حمل و نقل عمومی و باشگا‌ه‌ها می‌گوید: انگلیس از سایر کشور‌های دیگر در استفاده کردن از مس در مکان‌های عمومی عقب مانده است.

او افزود: برای مثال اتوبوس‌های لهستان مجهز به دستگیره‌های مسی هستند، همچین فرودگاه‌های شیلی و کیوسک‌های مهاجرت برزیل با این فلز پوشیده شده اند. در باشگاه‌‌های ورزشی آمریکا نیز هالتر‌ها و دیگر تجهیزات دارای رویه مسی هستند.

تحقیقاتی که در ماه نوامبر گذشته در آمریکا صورت گرفت، نشان داد که تخت‌خواب‌های مسی در بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان به طور متوسط ۹۵ درصد کمتر از تخت بیمارستان معمولی باکتری‌ها را در خود جای داده است.

طی مشاهدات پزشکان، سطوح، یکی از مهمترین عوامل انتقال بیماری کرونا و دیگر بیماری‌های عفونتی است. عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی فرد مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس روی سطوح می‌شود و سایر افراد با لمس سطوح آلوده به ویروس، در معرض ابتلا به بیماری قرار می‌گیرند.


(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82031
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X