كرونا را شكست مي دهيم
پاسخگویی به سوالات تغذیه‌ای در دوران شیوع کرونا در سامانه ۴۰۳۰


امکان پاسخگویی به سوالات تغذیه‌ای در دوران شیوع بیماری کرونا از طریق سامانه ۴۰۳۰ میسر شده است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به شیوع بیماری واگیر کرونا در دنیا و اهمیت بهره‌گیری از تغذیه صحیح در این دوران، از ۳۱ فروردین ماه امسال، ارائه مشاوره تغذیه از طریق سامانه تلفنی ۴۰۳۰ کلید خورد.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، این اقدام به سفارش دفتر بهبود تغذیه معاونت بهداشت وزارت بهداشت و طی برنامه‌ریزی، پیگیری و هماهنگی‌های صورت گرفته با همکاری شرکت احسان برکت زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و مدیران تغذیه این معاونت‌ها، توسط مشاوران تغذیه در شبکه بهداشت و درمان کشور که همواره پا به پای اعضای تیم سلامت، در ارتقای سلامت جامعه تلاش می‌کنند، میسر شد.

هم اکنون کلیه هم‌میهنان می‌توانند از سراسر کشور با شماره‌گیری ۴۰۳۰ و انتخاب کلید ۶ با مشاورین محترم تغذیه ارتباط برقرار کرده و سوالات خود را در زمینه کرونا در حوزه تغذیه مطرح کرده و مشاوره دریافت کنند.

تعداد مشاوره‌های ارایه شده طی اردیبهشت ماه تا نیمه خردادماه بالغ بر ۴۵۰۰۰ ثبت شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
برگزاری تجمعات، عامل اصلی افزایش آمار مبتلایان کرونا/ هنگام تردد در شهر از ماسک استفاده کنید
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مطرح کرد؛

برگزاری تجمعات، عامل اصلی افزایش آمار مبتلایان کرونا/ هنگام تردد در شهر از ماسک استفاده کنید

ملک زاده گفت: علت عمده ابتلا افراد به بیماری کرونا و افزایش آمارها در هفته‌های اخیر، حضور در تجمعات است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در اخبار ساعت ۲۰ شبکه چهار اظهار کرد: در حال حاضر تنها ۲۰ درصد از جمعیت  شهری و حدود ۱۰ درصد ساکنان مناطق روستایی در مواجهه با ویروس کرونا هستند و حداقل تا سه سال آینده این بیماری را نمی‌گیرند.

او  ادامه داد: در حال حاضر اکثر جمعیت کشور استعداد ابتلا به ویروس کرونا دارند و نباید این تصور را داشته باشیم که این ویروس تمام شده است.

ملک‌زاده بیان کرد: در حال حاضر ۸۵ درصد افراد بدون آنکه خود متوجه شده باشند به بیماری کرونا مبتلا و نسبت به این بیماری ایمن شده‌اند و تنها تعداد کمی از مردم  مبتلا به نوع شدید بیماری کرونا می‌شوند.

برگزاری تجمعات، عامل اصلی افزایش آمار مبتلایان کرونا

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تا دو سال آینده تجمعاتی مانند عروسی و عزا عامل انتقال ویروس هستند، تاکید کرد: علت عمده ابتلا افراد به کرونا در هفته‌های اخیر، حضور در تجمعات است.

او افزود: بر اساس مطالعاتی انجام شده در کشور‌هایی مانند اسپانیا، ایتالیا، آمریکا و فرانسه ایمنی در این کشور‌ها زیر ۲۰ درصد است. در کشور‌های آلمان و کره جنوبی که در کنترل بیماری کووید-۱۹ موفق بوده‌اند پس از برگزاری تجمعات مختلف، این عارضه اوج گرفته است.

ملک‌زاده گفت: افراد هنگام حضور در مراکز شلوغ و تردد در سطح شهر از ماسک استفاده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند، همچنین افراد مسن و بیماران قلبی عروقی به دلیل آنکه بیشتر در معرض خطر هستند باید خودمراقبتی بیشتری داشته باشند.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا؛ لباس‌ها را در چه دمایی بشوییم؟


یک متخصص عفونی درباره نحوه شستن و ضدعفونی کردن لباس‌ها در روز‌های کرونایی می‌گوید.

اتونشر عید// ویروس کرونا؛ لباس‌ها را در چه دمایی بشوییم؟

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یکیاز سوالات متداول مردم در این روزها، چگونگی ضدعفونی و گندزدایی سطوح و لباس‌ها برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا به داخل خانه است. با وجود اینکه ویروس کرونا روی سطوح پارچه به مدت ۶ تا ۱۲ ساعت زنده مانده و از بین می‌رود، اما رعایت نکات بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس ضروری است.


محبوبه علیزاده فلوشیپ پیشگیری و کنترل عفونت‌های بیمارستانی و مدیر درمان بیمارستان بهارلو در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص چگونگی تمیز و ضدعفونی کردنلباس‌ها برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به داخل خانه، گفت: پس از ورود به منزل لباس‌ها باید بلافاصله تعویض شوند و در مکانی دور از دسترس کودکان وجدا از سایر لباس‌های تمیز نگهداری شوند. همچنین لباس‌ها با کمک مواد شوینده‌ معمولی در دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد شسته شده و ترجیحا در مقابل نور آفتاب خشک شوند.

مدیر درمان بیمارستان بهارلو همچنین افزود: برای شست و شوی لباس‌ها و ملحفه‌های آلوده‌ی فرد بیمار، دمای ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد توصیه می‌شود.

علیزادهدر خصوص چگونگی ضدعفونی محیط خانه اظهار کرد: برای گندزدایی سطوح در منزل یا محل کار، از محلول‌های گندزدای آماده (مخصوص سطوح) می‌توان استفاده کرد یا پارچه‌ای تمیز را به محلول رقیق شده‌ی سفید کننده خانگی (یک قسمت هیپوکلریت سدیم ۵ درصد با ۹۹ قسمت آب) آغشته کرده و با کمک آن سطوح آلوده را دستمال کشید.

او در توصیه به مردم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا،گفت: برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا داشتن تغذیه سالم، خواب و استراحت کافی، برقراری تهویه طبیعی در محل کار یا منزل، رعایت بهداشت دست ورعایت آداب عطسه و سرفه ضروری است.

علیزادههمچنین تاکید کرد: تا زمان کنترل پاندمی فعلی، مردم باید تا حد امکان از حضور در مجامع عمومی و مسافرت‌های غیر ضروری اجتناب کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی در روزهای کرونایی


در روز‌های کرونایی باید برای ضدعفونی کردن و استفاده مجدد ماسک‌های خانگی برخی نکات بهداشتی را رعایت کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، باتوجه به شیوع ویروس کرونا لازم است درباره استفاده از انواع ماسک‌ها و نحوه ضدعفونی کردن آن‌ها اطلاعات داشته باشید.

کارماسک‌های پارچه‌ای و جراحی جلوگیری از پخش و انتقال قطرات تنفسی حاوی ویروس است و به همین دلیل در همه‌گیری‌های ویروسی به عموم توصیه می‌شوند.

مهم‌ترین دلیل استفاده عمومی از ماسک جلوگیری از پخش و انتقال ویروس توسط مبتلایان یا ناقلان بی‌علامت است.

ماسک و پوشش‌های خانگی

دربعضی از کشور‌ها به دلیل کمبود ماسک جراحی و N۹۵ و ضرورت استفاده کادر درمانی از این ماسک‌ها، به عموم مردم توصیه می‌شود تا از ماسک‎های خانگی استفاده کنند، به خصوص در مکان‌های شلوغ که حفظ فاصله با دیگران ممکن نیست.

ویژگی‌های ماسک‌های خانگی

ماسک‌هایخانگی پارچه باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا بتواند از انتشار ویروس درمحیط جلوگیری کند. ویژگی‌ این ماسک‌ها عبارتند از:

بینی و دهان را تا زیر چانه و پهلوی صورت به خوبی بپوشاند و در عین حال مانع تنفس عادی نشود.

با بند و یا کش به راحتی قابل استفاده و برداشتن از روی صورت باشد بی آن که سبب آلودگی دهان، بینی و چشم شود.

چند‌لایه باشد.

بدون آسیب و تغییر شکل قابل شستن و خشک کردن باشد.

ترفندهایی برای ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی در روزهای کرونایی

ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی برای استفاده مجدد

برای ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی باید برخی نکات بهداشتی را رعایت کرد که عبارتند از:

-نیم ساعت گرم کردن ماسک در دمای ۷۰ درجه در فر، ماکروویو یا تستری که مرتب در آن غذا گرم نمی‌شود.
- شستن ماسک در ماشین لباسشویی به همراه سایر لباس‌هایی که خارج از منزل استفاده می‌شوند.
- گذاشتن ماسک در یک قاشق چایخوری محلول سفید کننده و ۴ پیمانه آب به مدت پنج دقیقه
- پنج دقیقه اتو کردن ماسک در دمای ۷۰ درجه
- ۵ دقیقه جوشاندن ماسک در آب جوش

دراستفاده از ماسک باید به رعایت این دو نکته توجه داشته باشید: ۱- ماسک خودرا بیش از ۱۰ بار ضدعفونی نکنید. ۲- هر روز بعد از هر بار استفاده ماسک راضدعفونی کنید.

فواید استفاده درست از ماسک

۱) باعث کاهش محسوس پخش قطرات تنفسی حامل ویروس در فضا می‌شود.

۲) مانع ورود قطره‌‌های ریز تنفسی حامل ویروس به بینی، حلق و ریه افراد سالم می‌شود.

۳) از آلوده شدن بینی و دهان با دست جلوگیری می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا چه عوارضی در بدن ایجاد می‌کند؟


ممکن است در بدن افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند برخی عوارض خاص بروز پیدا کند.

ویروس کرونا چه عوارضی در بدن ایجاد می‌کند؟

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کووید۱۹ تنها یک بیماری تنفسی نیست، تحقیقات بر روی بیماران در سراسر جهان نشانمی‌دهد که این ویروس مستقیم به ارگان‌های مختلف بدن حمله ‌کرده و آن‌ها رادچار آسیب می‌کند. کرونا ویروس می‌تواند باعث بروز مشکلات فراوان برای فرداز طریق کاهش عملکرد سیستم دفاعی بدن شود.

سازمان جهانی بهداشت شستشوی دست‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن رامهم‌ترین راهکار برای مقابله با ویروس کشنده کرونا می‌داند و در صورت رعایت کردن موارد بهداشتی دیگر نباید نگران ابتلا به ویروس کرونا بود.

عوارض ابتلا به ویروس کرونا در بدن

۱_ ابتلا به ویروس کرونا در برخی افراد می‌تواند با عوارضی مانند لخته شدن خون در اندازه‌های مختلف همراه باشد.

۲_ التهاب قرمز یا بنفش انگشتان پا از دیگر عوارض ابتلا به کووید ۱۹ است.

۳_ اختلال‌های گوارشی و اسهال نیز از عوارض کرونا ویروس به شمار می رود.

۳_ تضعیف سیستم دفاعی بدن

۴_ سندرم التهابی مولتی سیستم

۵_ بی نظمی در ضربان قلب و التهاب در عضلات قلب

۶_ انسفالیت یا التهاب در مغز

۷_ سندرم حاد تنفسی

۸_ ورم ملتحمه چشم که با رعایت نکات بهداشتی هرچه سریع‌تر برای درمان باید راهی بیمارستان شد.

۹_ نارسایی کلیه و عفونت در آن که نیازمند مراجعه فوری به پزشک مربوطه است.

۱۰_ درگیر کردن ریه و بروز اختلالات گوناگون در آن

۱۱_ بروز پنونومی و انباشت سلول‌های مرده در بدن از دیگر عوارض ویروس خطرناک و کشنده کرونا در بدن است.

به محض مشاهده کردن علائم ذکر شده هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه کنید.

برایپیشگیری از ابتلا به کرونا و جلوگیری از بروز عوارض آن در بدن خود مسائل ونکات بهداشتی مانند شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون یا مایع به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، استفاده از ماسک و دستکش، پرهیز از روبوسی و دست دادن، رعایت فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرید.

ویروس کرونا چه عوارضی در بدن ایجاد می‌کند؟

تقویتسیستم ایمنی بدن هم یکی دیگر از مواردی است که در صورت نادیده گرفتن می‌تواند باعث ابتلای شما به ویروس کرونا شود؛ بنابراین نوشیدن مایعات گرم،مصرف غذا‌های مفید و مغذی، پروتئین، حبوبات، لبنیات و ... را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

علائم اصلی ابتلا به ویروس کرونا تب،تنگی نفس و سرفه است؛ بنابراین بروز علائم دیگر باید حتما در کنار این موارد باشد تا بتوان گفت که فرد به کرونا مبتلا شده است. در غیر این صورت ممکن است نشانه‌ای از بروز بیماری‌های عفونی دیگر باشد که باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
آمار افزایشی مبتلایان به کرونا؛ دلیل صعودی بودن روند فوتی‌ها چیست؟


روند ابتلا به کرونا ویروس و به تبع آن رشد فوتی‌ها در حالی پیش می‌رود که عادی‌سازی شرایط برای عموم جامعه تلقی خداحافظی با این ویروس را دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شیب تند ابتلا به کرونا و به تبع آن افزایش مرگ و میر ناشی از آن بعد از فروکش کردن نسبی موج این بیماری بار دیگر نگرانی بابت ابتلا به آن را افزایش داده است؛ نگرانی که این بار شرایط متفاوت تری نسبت گذشته دارد.

ابتلا به کرونا ویروس در نخستین روز‌های ورود به کشور ضمن ایجاد وحشت و دلهره موجب شد تا پروتکل‌های بهداشتی با دقت بالایی از سوی مردم رعایت شود همچنین قرنطینه سبب شد تا طغیان ابتلا کاهش یابد.

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و بعد از بازگشایی اماکن مختلف تلقی عادی شدن اوضاع و احوال جامعه و کاهش همه گیری کرونا برای بخش عمده جامعه مطرح شد؛ موضوعی که فارغ از ابعاد مثبت و منفی عادی‌سازی آنطور که نشان می‌دهد موجب ماندگاری بیشتری این ویروس منحوس در جامعه شده است.

آمار افزایشی مبتلایان به کرونا؛ دلیل صعودی بودن روند مبتلایان و فوتی ها چیست؟

بهانه‌تراشی برای دور زدن پروتکل‌های بهداشتی

عادی‌سازی و بازگشایی تدریجی اماکن مختلف با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تصمیمی است که در سراسر جهان برای پیشبرد برنامه‌های روزمره اتخاذ شده است و تحقیقات متعدد پژوهشگران بر ضرورت انجام برخی اقدامات بهداشتی تاکید دارد، اما گرمای هوا و طولانی شدن روز‌های انجام اقدامات بهداشتی ویژه موجب شده است تا برخی افراد با بهانه تراشی‌های مختلف از قبیل تضعیف شدن بیماری، تصور مصونیت از ابتلا و خسته شدن از توجه به مراقبت‌های بهداشتی استفاده از ماسک، ضدعفونی کردن و شستن دست و دیگر اقدامات این چنینی را نادیده می‌گیرند.

آنطور که رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفته است تا دو سال آینده تجمعاتی مانند عروسی و عزا عامل انتقال ویروس هستند و علت عمده ابتلا افراد به کرونا در هفته‌های اخیر، حضور در تجمعات است البته که در شرایط فعلی ۸۵ درصد افراد بدون آنکه خود متوجه شده باشند به بیماری کرونا مبتلا و نسبت به این بیماری ایمن شده‌اند؛ تنها تعداد کمی از مردم مبتلا به نوع شدید بیماری کرونا می‌شوند.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت هم در گفت‌وگوهای مختلف نبود فاصله‌گذاری اجتماعی را عامل بروز تبعات مختلف بهداشتی و ابتلا به کرونا ویروس دانسته است و بر استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید دارد.

آمار افزایشی مبتلایان به کرونا؛ دلیل صعودی بودن روند مبتلایان و فوتی ها چیست؟

قهر و آشتی سکاندار وزارت بهداشت در روزهای اوج کرونا!

عادی سازی اوضاع، آمار فزاینده ابتلا به کرونا ویروس، اعلام  وضعیت قرمز در برخی استان‌ها و همچنان بی‌توجهی به پیک دوم بروز بیماری در کشور جریان دارد و در این میان اخباری از گوشه و کنار مبنی بر نارضایتی سعید نمکی وزیر بهداشت از اوضاع عادی‌سازی به گوش می‌رسد موضوعی که موجب شده است تا او استعفا دهد هرچند که این خبر تکذیب شد و این بار اولی نیست که در روزهای اوج گیری ابتلا به کرونا چنین خبری مطرح می‌شود اما هر بار بعد از رسانه‌ای شدن، خبر استعفا تکذیب می‌شود.

نمکی دلیل حضور کمرنگش در جلسات اخیر هیئت دولت را هم رسیدگی به امور استانی و برنامه‌ریزی برای کاهش موارد ابتلا و پیشگیری از شیوع مجدد کرونا دانسته است.

آمار افزایشی مبتلایان به کرونا؛ دلیل صعودی بودن روند مبتلایان و فوتی ها چیست؟

کرونا در یک قدمی بازگشت به روزهای اوج

بیش از ۱۰۰ روز از ورود مهمان ناخوانده کروناویروس می‌گذرد و موج سینوسی کاهش و افزایش‌های ابتلا به بیماری موجب شده است تا هنوز خوف و رجا برای وخیم‌تر شدن یا بهبود اوضاع وجود داشته باشد و آنطور که شرایط نشان می‌دهد همه راه‌ها برای رهایی ازاین ویورس منحوس به کشف واکسن ختم می‌شود؛ موضوعی که کل دنیا در کنکاش برای دستیابی به آن هستند.

چند روز پیش بود که علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ضمن هشدار نسبت به افزایش آمار ابتلا از نگرانی بروز بیشتر این بیماری در پاییز خبر داده بود و گفت که کرونا را باید به عنوان دشمن تلقی کنیم، ویروس کرونا مقاوم و فریبنده است.

سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت آخرین امار ابتلا به بیماری در کشور را دو هزار و ۴۴۹ بیمار جدید و مجموع ابتلاها را هزار و ۸۷۶ نفر اعلام کرده است و این در حالی است که آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس هم هزار و ۹۵۰ نفر رسیده است در کنار این موارد آمار روزانه فوتی‌ها سه رقمی شده است و باز هم در این شرایط گویی باور اجتماعی خطرناک بودن اوضاع را چندان جدی باور ندارند.

کرونا همچنان ادامه دارد

آنطور که پیش آگهی‌های محققان نشان می‌دهد اوضاع ابتلا به کرونا ویروس در روزهای سرد سال وخامت بیشتری پیدا می‌کند و تا کشف واکسن باید همزیستی با این ویروس  ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی تداوم داشته باشد اما طولانی‌شدن حضور این ویروس در زندگی روزمره مردم موجب شده است تا به دور از کم یا زیاد بودن اقلام بهداشتی، استفاده از این موارد مغفول واقع شده است.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی روند نزولی و امار مبتلایان وو فوتی‌ها رشد داشته است و لی رغم اطلاع‌سرسانی‌های متعدد نسبت به اوضاع خطرناک موجود اما باور اجتماعی حساسیت موضوع را نپذیرفته است و دور زدن موارد بهداشتی با بهانه های گوناگون نقش پررنگی ایفا می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
نکات بهداشتی برای مقابله با کرونا در کفشداری حرم ها

- کفشداری‌ها هر کفشی را در یک جا کفشی قرار داده و از تحویل گرفتن کفش بدون نایلون خودداری کنند.

- کفشداری ها و قفسه‌های آن‌ها به صورت مرتب ضدعفونی شود.

- کیسه نایلونی نو در اختیار زائرین قرار گیرد.

- همیشه از ماسک و دستکش در زمان حضور در کفشداری استفاده شود.  

- در محل کفشداری محلول ضدعفونی برای استفاده زائرین قرار داده شود.

(0) نظر
برچسب ها :
مقابله داروی سوزش معده با ویروس کرونا


محققان معتقدند داروی درمان سوزش معده به نام "فاموتیدین" می‌تواند برای مقابله با موارد خفیف تا ​​نسبتاً شدید ابتلا به کووید-۱۹ استفاده شود.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، فاموتیدین (Famotidine) دارویی است که برای درمان سوزش معده استفاده می‌شود، بر اساس مطالعاتی که در مجله گوت منتشر شد، استفاده از این دارو، نتایج مثبتی در درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ داشته است.

در حال حاضر بیشتر تحقیقات بر روی تولید واکسن و راه‌های درمان دارویی برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ متمرکز شده است، بنابراین برای کاهش عوارض مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا به راه‌های درمانی موثری برای بیمارانی که در بیمارستان‌ها بستری نیستند، نیاز داریم.

فاموتیدین که به خانوادهی دارو‌های ضد اسید تعلق دارد، ممکن است یکی از کاندیدای درمان ویروس کرونا محسوب شود. این دارو می‌تواند در مقابله با ویروس کرونا به بیماران دارای علائم خفیف و شدید کمک کند.

دکتر توبیاس جانوویتز، محقق آزمایشگاه "کلد اسپرینگ هاربر"می‌گوید: بررسی‌های ما درباره نتیجه این دارو بر روی بیماران مبتلا به کووید ۱۹، نشان داد که استفاده از این دارو می‌تواند برای بیماران غیر بستری یا سرپایی مفید باشد.

داروی فاموتیدین


این مطالعه بر روی ۱۰ نفر (۶ مرد، ۴ زن) مبتلا به کووید ۱۹ که میانگین سنی آنها بین ۲۳ تا ۷۱ سال بود، انجام شد. همه این افراد در زمان ابتلا به بیماری داروی فاموتیدین مصرف کردند. این بیماران دارای عوامل خطرناک تشدید کننده کووید ۱۹ از جمله چاقی و فشار خون بودند و همچنین تنوع نژادی داشتند.

این بیماران داروی فاموتیدین را در زمان شروع ابتلا به بیماری مصرف کردند. بهبودی این افراد بین ۲ تا ۲۶ روز طول کشید. بیشترین میزان مصرف این دارو ۳ بار در روز با دوز ۸۰ میلی گرم بود؛ براین اساس میانگین دوره درمان آنها ۱۱ روز طول کشید، اما این دوره درمان بین ۵ تا ۲۱ روز متغیر است.

تأثیر ۱۴ روز داروی فاموتیدین برروی مبتلایان به کرونا

به گفته این بیماران پس از شروع مصرف فاموتیدین علائم آنها به سرعت پس از گذشت ۲۴ الی ۴۸ ساعت بهبود یافت و اکثر آنها بعد از گذشت ۱۴ روز هیچ علائمی از کووید ۱۹ نداشتند.

زمان بهبودی علائم در این مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفت. علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس با سرعت بیشتری نسبت به علائم سیستمیک مانند خستگی بهبود یافته است.

۷ نفر از این بیماران هنگام مصرف از داروی فاموتیدین هیچ عارضه‌ای نداشتند، اما ۳ نفر دیگر دارای عوارض خفیف ناشی از مصرف این دارو از جمله فراموشی موقت داشتند.

به گفته محققان، اثر این دارو بر روی تعداد کمی از افراد مورد بررسی قرار گرفته و هنوز مشخص نیست که این دارو چگونه بر درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تأثیر می‌گذارد.

این مطالعه اثر بخشی فاموتیدین خوراکی را در کنترل و بهبود علائم بیماری، تأثیر دارو بر ایجاد ایمنی طولانی مدت بر روی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و همچنین کاهش انتقال ویروس به دیگران را بررسی کرده است.

عوارض فاموتیدینعوارض داروی فاموتیدین

مصرف فاموتیدین ممکن است منجر به عوارضی مانند سردرد، یبوست یا اسهال شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافت یا بدتر شد به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که دکتر گوارش داروی فاموتیدین را برای شما تجویز کرده است، مطمئن باشید فواید آن بیش از مضراتش خواهد بود.

در حال حاضر کار آزمایی بالینی بر روی ترکیب دو داروی فاموتیدین و ضد مالاریا برای درمان بیماری کووید ۱۹ در حال انجام است.

(0) نظر
برچسب ها :
ماسک پزشکی و ماسک پارچه‌ای در چه مواردی باید استفاده شوند؟


ماسک پزشکی و ماسک پارچه‌ای هرکدام در شرایطی خاص مورد استفاده قرار می گیرند که در این گزارش به آن پرداخته ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،درپی تأکید سازمان جهانی بهداشت برای استفاده از ماسک به منظور مقابله با کرونا، نوع و مکان مورد استفاده انواع ماسک ها از اهمیت بسیاری برخوردار است که در ادامه به آن پرداخته ایم.

ماسک‌های پزشکی

ماسک‌های پزشکی که به ماسک‌های جراحی معروف هستند باید توسط پرسنل سلامت استفاده شوند و همچنین افرادی که علائم بیماری کووید ۱۹ دارند و یاکسانی که از افراد مشکوک به بیماری کرونا مراقبت می‌کنند باید از این نوع ماسک‌ها برای حفاظت از سلامت خود و عزیزانشان استفاده کنند.

در مناطقی که بیماری کرونا در سطح منطقه شیوع پیدا کرده است و رعایت فاصله فیزیکی حداقل یک متری امکان پذیر نیست، ماسک های پزشکی را باید افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که بیماری زمینه ای دارند، استفاده کنند.

ماسک‌های پارچه‌ای

ماسک‌های پارچه‌ای که به ماسک‌های غیر‌پزشکی مشهور هستند، باید توسط افرادی که علائم ویروس کرونا را ندارند در شرایط زیر استفاده شود:
الف)بیماری در سطح جامعه پخش شده باشد و فاصله گذاری فیزیکی حداقل یک متری امکان پذیر نباشد که این شامل حال کسانی ‌است که بیشتر با افراد جامعه سر و کار دارند مانند صندوق‌داران، فروشندگان، کارکنان رستوران‌ها و...

ب)ماسک‌های پارچه‌ای باید همچنان در مکان‌های عمومی و شلوغ مانند وسایل نقلیه عمومی( اتوبوس، تاکسی و ...) مورد استفاده قرار گیرد.

ج)در محل‌‌های کار و ادارات، فروشگاه‌های سطح شهر و سایر محیط‌های شلوغ نیز استفاده از ماسک ضروری‌ است.

(0) نظر
برچسب ها :
استفاده از کاشی‌های آنتی‌باکتریال نانو در بیمارستان‌های کشور


یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید کاشی‌های آنتی‌باکتریال نانو شده است که در بیمارستان‌های مختلفی در کشور استفاده می‌شود.

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یک شرکت دانش بنیان پیشرو در حوزه تولید کاشی‌های آنتی‌باکتریال است که پیش تر از محصولات این شرکت در بیمارستان‌های مختلفی در سراسر کشور استفاده شده است.

علی ‌سید معصومی، عضو هیئت مدیره این شرکت درباره‌ فروش محصولات اظهار کرد: طی ماه‌های گذشته بیمارستان‌های مختلفی نظیر بیمارستان تامین اجتماعی در چند شهر مختلف و هم چنین یک بیمارستان خصوصی در کرمانشاه از کاشی‌های آنتی باکتریال نانو استفاده کرده‌اند.

او ‌افزود: پیش از این در بیمارستان‌های چابهار، خرم‌آباد، سمنان، تهران، ایلام، بندرعباس، ارومیه، سیستان و بلوچستان و کرج از این کاشی‌ها استفاده شده و دامنه استفاده از این فناوری در بخش بیمارستانی کشور رو به گسترش است. هرچند هنوز اطلاع‌رسانی درباره مزیت‌های این فناوری کم بوده و بسیاری از بیمارستان‌ها باید برای استفاده از این فناوری‌های جدید توجیه شوند. ما از سازمان‌های مربوطه نظیر وزارت بهداشت انتظار داریم تا نسبت به معرفی مزیت‌های فناوری‌هایی نظیر این نوع کاشی آنتی‌باکتریال اقدام کنند.

‌سید معصومی گفت: برای انجام تست‌های ضدویروسی نیز اقدام شده تا عملکرد این کاشی‌های آنتی باکتریال در برابر ویروس نیز آزموده شده و گواهینامه‌های مربوطه دریافت شود. با توجه به این که پوسته ویروس‌ها از اغلب باکتری‌های ضعیف‌تر است ما انتظار داریم که این کاشی‌ها بتوانند ویروس‌ها را نیز از بین ببرند. در صورت تایید عملکرد ضدویروسی، با توجه به شیوع ویروس کرونا، بازار این کاشی‌ها گسترش بیشتری خواهد یافت.این فعال فناور از تلاش‌های این شرکت برای صادرات محصولات به کشور‌های حوزه خلیج فارس خبر داد و گفت: این کاشی‌ها به دلیل عملکردی که دارند مورد توجه کشور‌های مختلف بوده و بازار صادراتی قابل توجهی دارند که به دنبال استفاده از این پتانسیل‌ها هستیم.

گفتنی است استفاده از کاشی‌های آنتی‌باکتریال در بیمارستان‌ها، هتل‌ها، آشپزخانه‌های صنعتی، استخر‌ها و مجموعه‌های ورزشی و همچنین اماکنی نظیر خانه سالمندان می‌تواند مزیت‌های بهداشتی قابل توجهی ایجاد کند، افزایش نفوذ این نانومحصولات امکان ارتقای کیفی پروژه‌های عمرانی کشور را فراهم خواهد کرد.

ایران با ظرفیت تولید ۷۰۰ میلیون مترمربع، عنوان چهارمین تولیدکننده کاشی و سرامیک جهان را یدک می‌کشد. در سال ۱۳۹۶ ایران بیش از ۱۴۷ میلیون مترمربع کاشی به ارزش ۳۹۵ میلیون دلار به ۵۲ کشور صادر کرده ‌است. ایجاد خواص آنتی‌باکتریال می‌تواند ارزش افزوده‌ این محصولات را بهبود داده و شرایط بهتری برای فروش در داخل کشور و صادرات فراهم کند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81997
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X