كرونا را شكست مي دهيم
آیا هوا می‌تواند ناقل ویروس کرونا باشد؟


بخشی از جامعه‌ پزشکی جهانی معتقدند که هوا یکی از مهمترین عوامل گسترش ویروس کرونا است.

تاکید دانشمندان بر نقش هوا در گسترش عامل کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، طبق اطلاعیه جدید سازمان جهانی بهداشت؛ شواهدی مبنی بر انتشار ویروس کرونا از طریق هوا وجود دارد.

چند روز پیش ۲۳۹ دانشمند به نمایندگی از ۳۲ کشور در نامه‌‌ای به سازمان جهانی بهداشت از این سازمان خواستند اعلام کند ویروس کرونا از طریق هوا قابل انتقال است.

در این نامه شواهدی از موقعیت ویروس کرونا وجود دارد که مسیری را در هوا را طی می‌کند و باعث ایجاد عفونت در افراد می‌شود.

 سازمان جهانی بهداشت پیش تر اعلام کرده بود که ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی هنگام عطسه، سرفه و صحبت کردن وارد محیط می‌شود و سطوح را آلوده می‌کند. به گفته این سازمان؛ سطوح، مهمترین نقش را در گسترش بیماری کرونا دارد.

بخشی از جامعه علمی معتقدند که ویروس از طریق هوا انتقال می‌یابد و می‌تواند افراد را به هنگام استنشاق هوا آلوده کند. برخی دانشمندان می‌گویند حتی قطرات حامل ویروس می‌توانند به تدریج در طول اتاق حرکت کنند و در هوا باقی بمانند.

انتقال هوایی به یک عامل مهم در گسترش ویروس کرونا تبدیل شده است. صرف نظر از اینکه فاصله اجتماعی حفظ شود، ماسک زدن در تمام محیط‌های داخلی ضروری است. همچنین کارکنان مراقبت‌های بهداشتی به ماسک‌های N۹۵ احتیاج دارند که بتواند ذرات کوچک ویروس کرونا را فیلتر کند.

(0) نظر
برچسب ها :
مبتلایان به بیماری کرونا از ماسک‌های دریچه‌دار استفاده نکنند


رحمانی گفت: مبتلایان به بیماری کرونا نباید از ماسک‌های دریچه‌دار استفاده نکنند، زیرا این ماسک‌ها ویروس را به بیرون منتقل می‌کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، فریدون رحمانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، گفت: کارشناسان به مردم و بیماران توصیه می‌کنند که مبتلایان به بیماری کرونا به هیچ عنوان از ماسک‌های دریچه‌دار استفاده نکنند؛ زیرا  این نوع ماسک‌ها باعث انتقال ویروس به بیرون می‌شود و باعث ابتلای اطرافیان فرد بیمار خواهد شد.

رحمانی با اشاره به اینکه برخی از مردم معتقد هستند ابتلا به بیماری کرونا در فصل تابستان به دلیل ضعیف شدن فعالیت ویروس کم‌تر خواهد بود، ادامه داد: اگر این منطق درست بود  روش همه گیری جوابگو بود و کشورها با گرم شدن هوا به دنبال کنترل و مهار بیماری نبودند.

لطف الله داودی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: میزان سرایت پذیری ویروس کرونا در دوره  شیوع جدید بیشتر از قبل شده است  و مردم باید تا حد امکان از ترددهای غیرضروری جلوگیری کنند و دست های خود را به طور مرتب با آب و صابون شستشو دهند.

(0) نظر
برچسب ها :
ابتلا به آسم بر افزایش شدت کرونا موثر نیست


در حالی که ابتدا تصور می‌شد در هنگام شیوع ویروس کرونا افراد مبتلا به آسم در معرض خطر بیشتری قرار دارند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که باور درست نیست.

آسم شدت کووید ۱۹ را افزایش نمی‌دهدبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، براساس تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه راتجرز آمریکا مشخص شده است که که آسم خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش نمی‌دهد یا بر افزایش شدت بیماری تأثیرگذار نیست.

دکتر رینولد پانتیری جونیور، یکی از محققان این مطالعه می‌گوید: سن و شرایطی از قبیل بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، بیماری انسداد مزمن ریوی، دیابت و چاقی از عوامل خطر برای پیشرفت و شدت کووید ۱۹ به شمار می‌روند.

با این حال، افراد مبتلا به آسم در مقایسه با افراد سالم از شانس یکسانی در برابر بیماری کرونا برخوردار هستند.

در اثر شیوع ویروس کرونا، افراد مبتلا به آسم ممکن است نسبت به بهداشت شخصی و رعایت فاصله اجتماعی خود بیش از حد هوشیار باشند. این موضوع باعث می‌شود افراد در معرض محرک‌های فصلی مانند آلرژن‌ها یا ویروس‌های تنفسی نباشند که این روند به بهبودی و کنترل بیماری آسم کمک می‌کند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مبتلایان به آسم نسبت به مصرف دارو‌های خود در طول همه گیری ویروس کرونا توجه بیشتری می‌کنند و این می‌تواند به سلامت کلی فرد کمک کند.

ویروس کرونا بیماری است که باعث اختلال در سلول‌های خونی رگ‌های سراسر بدن می‌شود، دیابت، بیماری‌های قلبی، چاقی و سایر بیماری‌های زمینه‌ای ممکن است احتمال ابتلا به بیماری کرونا را افزایش دهد.

(0) نظر
برچسب ها :
رفتار هزار چهره کرونا/ ویروسی که تمام ارگان های بدن را درگیر می کند


متخصصان هشدار داده‌اند کرونا می‌تواند بیشتر ارگان‌های بدن مانند عروق را درگیر کند و سکته مغزی و علائم عمومی کووید ۱۹ را برای بیمار به همراه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،کرونا در ماه‌های اخیر نشانه‌های مختلفی را از خود به نمایش گذاشته است و متخصصان در این زمینه هشدار داده اند. کرونا می‌تواند بیشتر ارگان‌های بدن مانند عروق را درگیر کند. این روز‌ها با اوج گرفتن بیماری کرونا شاهد رفتار‌های متفاوتی از این ویروس هستیم که بیشتر مردم از این رفتار‌ها اطلاعی ندارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند تمام ارگان‌های بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد. متخصصان معتقدند رفتار این ویروس را می‌توان در درگیری عروق بدن مشاهده کرد که دیواره عروق می‌تواند به وسیله این ویروس صدمه پیدا کند و عوارض کرونا را به صورت سکته‌های مختلفی از خود نشان دهد.

در یک فرد همزمان علائم سکته مغزی و علائم عمومی کرونا مانند خستگی و بی حالی با هم همراه بوده است که نگرانی همزمان شدن این دو موضوع با یکدیگر بیشتر می شود.

این بیماری هزار چهره در این روز‌ها تمام گروه‌های سنی را تهدید می‌کند. به طوری که در یک آمار کلی از طرف معاون وزارت بهداشت می‌توان گفت از هر ۱۹ مریض، ۱۲ نفر  زیر ۵۰ سال هستند. حتی افرادی با سن ۲۷ و ۱۶ ساله در بین بیماران دیده می‌شود. در این شرایط با وجود خدمات درمانی، رفتار‌های من و شما است که در مهار این بیماری تعیین‌کننده است. بنابراین می‌توان گفت بازگشت به حالت عادی و فروکش کردن افزایش آمار‌ها به رعایت اصول بهداشت افراد جامعه بستگی دارد.

مقابله با این ویروس قوی پازلی است که همراهی مردم و مسئولان در کنار هم آن را تکمیل می‌کند. حال و احوال این روز‌های بیمارستان‌ها و کادر درمانی چندان خوب نیست، بنابراین بهتر است با رعایت موارد بهداشتی نیروی دوباره را به بدنه سلامت کشور تزریق کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
درمان دردناک کرونا با ونتیلاتور/ هشدار درباره پر شدن تخت‌های اطفال مبتلا به کووید ۱۹


متخصص بیماریهای عفونی گفت:در موج اول و دوم بیماری کرونا اطفال نیز مبتلا شده اند و امروزه تخت های ویژه اطفال نیز در حال پر شدن است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شبنم تهرانی متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان لبافی نژاد تهران با اشاره به اینکه تعداد مراجعان به اورژانس و کلینیک ها زیاد شده است و ما با موج جدید بیماری کرونا روبه رو هستیم، اظهار کرد: به دلیل افزایش میزان مراجعه به بیمارستان ها ما با کمبود تخت مواجه هستیم و مطالعات انجام گرفته نشان می دهد که بهترین راه مقابله با بیماری کووید ۱۹ پیشگیری است و به مردم توصیه می‌کنم که کرونا را جدی بگیرند.

او در خصوص دستگاه ونتیلاتور گفت: دستگاه ونتیلاتور با کپسول اکسیژن متفاوت است و بیمارانی که نوع شدید کرونا را گرفته باشند به دلیل مسائل مختلف به سمت نارسایی تنفسی می‌روند که در این زمان تنفشان به خودی خود و به طور طبیعی انجام نمی‌شود و نیازمند استفاده از دستگاه تنفسی هستند.

او اضافه کرد: در چنین حالتی فرد به خوبی نمی تواند صحبت کنند و به خاطر اینکه بتواند لوله دستگاه ونتیلاتور را تحمل کند ما سطح هوشیاری فرد را کم‌ می کنیم.

او بیان کرد: افرادی که از دستگاه ونتیلاتور استفاده می کنند غذا به خوبی نمی خورند و جدا کردن آنها از دستگاه به دلیل مشکلات تنفسی کمی سخت می شود.

تهرانی ادامه داد: فرد مبتلا به مرور زمان آنتی‌بادی و محفاظتش در برابر بیماری کرونا را از دست می دهد و افراد مبتلا ممکن است دوباره به کرونا دچار شوند.

تهرانی گفت: در موج اول و دوم بیماری کرونا اطفال نیز مبتلا به بیماری کرونا با علائم نوع متوسط خفیف و شدید شده به طوری که برخی از آنها به دلیل مشکلات تنفسی نیازمند بستری در بیمارستان ها و مراکز درمانی شده اند و امروزه تخت های ویژه اطفال نیز در حال پر شدن است.

(0) نظر
برچسب ها :
تالارها و استخرها در کدام مناطق کشور فعال هستند؟


فرهادی درباره فعالیت تالارهای پذیرایی و استخر‌ها در مناطق سفید، زرد و قرمز کرونایی توضیح داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن فرهادی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تشریح مصوبات ستاد ملی کرونا اعلام کرد: خدمت دهنده موظف است از ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، خودداری کند.
 
فرهادی گفت: در جلسات ستاد ملی کرونا تصمیمات خوبی گرفته شده و تاکید شده است تمام پروتکل های بهداشتی باید اجرا شوند و مسئول اجرا هم تمام دستگاه ها هستند. نظارت کماکان بر عهده وزارت بهداشت است و این وزارتخانه باید اقدامات کنترلی اش را تشدید کند. 
 
او تصریح کرد: خدمت دهنده و خدمت گیرنده و فضایی که کار و خدمات در آن صورت می گیرد مورد هدف هستند. معنایش این است که خدمت دهنده و خدمت گیرنده هر دو وظایفی دارند. یعنی اگر من خدمتی را از یک فروشگاه زنجیره ای می گیرم این فروشگاه باید در صورتی به من خدمت دهد که پروتکل بهداشتی را رعایت کرده باشم. در فضای سربسته ماسک زده باشم و فاصله اجتماعی خود را رعایت کرده باشم. 
 
فرهادی ادامه داد: نکته دیگری که ستاد مصوب کرد این است که بر اساس این مصوبه رنگ بندی ها و فعالیت گروه های شغلی مطابق دستورات کشوری انجام نمی شود. یعنی این که ما ابتدای شیوع کرونا مثلا می گفتیم رستوران ها در کل کشور تعطیل هستند، اکنون چنین نیست. تصمیم خوب ستاد ملی کرونا در این مرحله این است که اختیار داده با توجه به رنگ بندی ها و تعیین گروه های شغلی، محدودیت ها در سطح شهرستان و حتی شهر و روستا اعمال شود.  
 
او افزود: یعنی اگر یکی از شهرهای یکی از شهرستان های یک استان قرمز شده است، ما محدودیت های گروه های شغلی را فقط در آن شهر اعمال می کنیم و دلیلی ندارد که مثلا تالارهای پذیرایی در کل کشور تعطیل شوند. طبیعتا در جایی که وضعیت قرمز و در مرز هشدار است محدودیت ها اعمال می شود. 
 
فرهادی بیان کرد: مزیت دیگر این تصمیم این است که زمانی که پروتکل ها را رعایت کنیم گشایش ها هم ایجاد و کسب و کارها رونق پیدا می کند. زمانی که رعایت نکنیم و شرایط به مرز خطر برسد، محدودیت های شغلی اعمال و رونق کسب و کار کاهش می یابد.
 
او تصریح کرد: یکسری هم واحد صنفی داریم که این واحدها بنا به طبیعت کارشان مخاطراتشان بیشتر است مثل تالارهای پذیرایی، استخرهای شنا و مراکز تفریحی آبی، شهربازی ها و باغ وحش ها و ... طبیعتا اینها چون جمعیتی در آن جا تردد می کند، حتی با رعایت پروتکل ها در مناطق قرمز این مکان ها دچار مشکل خواهند شد. چون در یک مرکز تفریحی آبی که مردم خانوادگی برای تفریح می روند محدودیت نمی توان ایجاد کرد زیرا تمرکز جمعیت خواهد بود لذا در مناطق قرمز فعالیت این مراکز ممنوع است.
 
فرهادی گفت: حتی در مناطق سفید و زرد هم این مراکز باید با رعایت دقیق تر پروتکل ها باز باشند. برای همین طی هماهنگی هایی با وزارت ورزش و فدراسیون پزشکی ورزشی و جلسات فیمابین توافقاتی انجام و به استخرها در مناطق سفید و زرد اجازه فعالیت داده شد.
 
معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: دغدغه از آب استخرها در این مناطق نداریم. البته اگر سیستم تصفیه آب و PH و کلر آزاد آب در حد استاندارد باشد، ویروس کوید 19 نمی تواند فعالیت کند. نگرانی ما سطوح مشترکی است که این مراکز دارند. رختکن و سرویس های بهداشتی، راهروهای تردد، بوفه، سطوح لبه استخرها می تواند ویروس را منتقل کند و زدن ماسک هم برای شناگر معنا ندارد.
 
او افزود: برای همین در مناطق سفید فعالیت های استخرها آزاد و در مناطق زرد با تایید مرکز بهداشت شهرستان می تواند فعال باشد. لذا استخرها و باشگاه های ورزشی که امکان فاصله گذاری داشته باشند در این مناطق می توانند فعال باشند. چون برخی مراکز حتی اگر بخواهند هم امکان فاصله گذاری و رعایت پروتکل ها را ندارند. 
 
فرهادی تاکید کرد: تالارهای پذیرایی هم در مناطق سفید و زرد با رعایت پروتکل های بهداشتی سخت گیرانه باز هستند. این به این معنی نیست که این تالارها جمعیت کثیری در خود جای دهند و ارتباطات نزدیک برقرار باشد. در واقع فعالیت تالارهای پذیرایی شبیه یک رستوران خواهد بود و با حداکثر نصف ظرفیت تالارها می توانند جمعیت بپذیرند.
 
او گفت: یک تالار زمانی می تواند نصف گنجایش خود جمعیت بپذیرد که فاصله یک تا دو متری بین میزها رعایت شده باشد. 
 
فرهادی ادامه داد: در نظر است که با توجه به افزایش بیماری در برخی مناطق تشدید نظارت و کنترل توسط دانشگاه های علوم پزشکی اعمال شده و با همکاری دستگاه های مربوطه خصوصا ناجا و مقامات قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی نظارت صورت گیرد. 
 
او گفت: قرار است در مورد جاهایی که فاصله گذاری ها را رعایت نمی کنند برخورد قضایی و حقوقی انجام شود. بررسی های اخیر نشان می دهد عدم رعایت پروتکل های بهداشتی منجر به افزایش بیماری و بستری شده است. لذا دو روش ساده بیشتر برای این بیماری نمی شناسیم. یک رعایت بهداشت و زدن ماسک و دوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، این دو مورد را اگر همه رعایت کنند طبیعتا شرایط به شرایطی که بیماری کنترل شده بود برمی گردد.
(0) نظر
برچسب ها :
مسئولان حساسیتشان را نسبت به کرونا از دست داده‌اند/ تشکیل جلسه اضطراری ستاد کرونای تهران با وزیر بهداشت
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران:

مسئولان حساسیتشان را نسبت به کرونا از دست داده‌اند/ تشکیل جلسه اضطراری ستاد کرونای تهران با وزیر بهداشت

زالی گفت: متاسفانه برخی از مردم و مسئولان حساسیت خود را نسبت به بیماری کووید ۱۹ از دست داده اند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جلسه شورای فرماندهی ستاد مقابله با کرونا در تهران با حضور روسای دانشگاه های علوم پزشکی  برگزار شد.

در این جلسه علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: تاکنون تلاش شده مراکز بهداشتی و درمانی پاسخگوی مراجعان باشد. متاسفانه کادر درمان دچار خستگی شده و شمار بسیاری از این افراد به کرونا مبتلا و از چرخه درمان خارج شده اند. با توجه به افزایش بار مراجعان به بیمارستان‌ها، در آینده نزدیک دچار چالش خواهیم شد.

او گفت: از مردم درخواست می‌کنیم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و از حضور در مکان‌های شلوغ که عامل اصلی ابتلا به کروناست، خودداری کنند تا بار بیمارستان‌ها کم شود. افراد دارای علائم خفیف به جای مراجعه به بیمارستان‌ها به مراکز جامع سلامت مراجعه کنند و مورد غربالگری قرار بگیرند. همچنین افرادی که در بیمارستان بستری می‌شوند، حداقل همراهان و ملاقات کنندگان را داشته باشند چراکه بیمارستان محل مهم انتقال بیماری محسوب می‌شود و در این زمینه باید محدودیت‌هایی اعمال شود.

زالی گفت: اگر ورودی بیمارستان‌ها کنترل نشود ما با چالش کمبود تخت مواجه می‌شویم. از مردم می‌خواهیم این بیماری را جدی بگیرند متاسفانه برخی از مردم و مسئولان حساسیت خود نسبت به بیماری را از دست داده اند.

او هشدار داد: با الگوی جدید این بیماری، با بیماران بدحالتر مواجه هستیم و بیماری در حال تسخیر سنگر‌های انسانی است.

زالی بیان کرد: جلسه ستاد فرماندهی کرونای تهران تشکیل و آخرین پیشنهادات درباره محدودیت‌ها مطرح شد که این پیشنهادات امروز به وزیر بهداشت اعلام می‌شود.

وضعیت بسیار شکننده ای در شهر تهران حاکم است

زالی بیان کرد: دبا توجه به اینکه در روز های اخیر در تهران در وضعیت هشدار قرار داریم و وضعیت بسیار شکننده ای در شهر تهران حاکم است، آمار مبتلایان، فوتی‌ها و افراد نیازمند بستری در 10 روز گذشته به صورت تصاعدی رو به افزایش است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: همه اعضایی که در جلسه امروز حضور داشتد نگرانی زاید الوصف خود را از شرایط فعلی عنوان کردند و قرار شد تا تصمیمات جدی تر، کاراتر و موثرتری با انسجام بین بخشی صورت گیرد و نمایندگان دستگاه های اجرایی، انتظامی، نظارتی، نیروهای مسلح، روسای دانشگاه علوم پزشکی و ... در جلسه امروز حضور داشتند و مقرر شد به یک وحدت رویه برسیم و به نظر می رسد مداخلااتی که شب گذشته اعمال شده کافی نبوده است

نیازمند مداخلات و اقدامات سختگیرانه تر هستیم

او با اشاره به اینکه نیازمند مداخلات و اقدامات سختگیرانه تر هستیم ، بیان کرد : مقرر شد نمایندگان دستگاه‌ها با کارهای کارشناسی که در دستگاه های خود انجام خواهند داد، بسته ای را در زمینه کنترل بیماری در ابعاد مختلف آماده کنند تا بعدازظهر امروز در جلسه اضطراری ستاد فرماندهی استان تهران که با حضور دکتر نمکی وزیر بهداشت برگزار می‌شود، این بسته ارائه شود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: به نظر می رسد فرایندی که در تهران با آن روبرو هستیم، هم در زمینه رعایت فاصله گذاری اجتماعی و هم درباره شیوه‌نامه های بهداشتی، در روزهای اخیر کمتر مورد توجه واقع شد و از طرفی آمار مراجعان به مراکز بهداشتی و درمانی رو به افزایش است، نیازمند مداخلات جدی‌تری است.

تهران در وضعیت نگران کننده ای به سر می‌برد

در ادامه انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران اظهار کرد: در استان تهران با وضعیت هشداردهنده و نگران کننده مواجه هستیم. از ابتدای اسفند تا امروز مدافعان سلامت خدمات اثربخشی دادند و ما توانسته بودیم، بیماری را مدیریت کنیم، اما به دنبال تعطیلی و سفر‌های غیرضروری اکنون شاهد افزایش موارد ابتلا، بستری و فوت هموطنان هستیم.

تهران در وضعیت زرد هم، قرمز است

او ادامه داد: ما باید اقدامات نظارتی و محدودیت‌هایی برای محل‌های تجمع مثل تالار‌های پذیرایی و برگزاری مراسم‌های تحریم در نظر بگیریم، اما متاسفانه برخی اعتقاد دارند، چون تهران در وضعیت قرمز نیست و وضعیت زرد دارد؛ امکان برگزاری مراسم‌ وجود دارد. اما نظر ستاد؛ توقف هر گونه مراسم و فعالیت تالار‌های پذیرایی است که امیدواریم با همکاری ناجا و دستگاه قضایی این مصوبه اجرایی شود.

بندپی با اشاره به درخواست ستاد کرونا تهران برای لغو طرح ترافیک تصریح کرد: برخی تصمیمات باید در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شود؛ ۲ پیشنهاد داریم که یکی از آن‌ها لغو طرح ترافیک است که در جلسه فردای ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح خواهد شد.

او درباره وضعیت کرونایی تهران بیان کرد: وضعیت تهران متفاوت است و اگر به وضعیت قرمز برسد کنترل آن بسیار دشوار خواهد بود.

 استاندار تهران درباره دورکاری بانوان اظهار کرد: ما اعلام کرده ایم که بانوان دارای فرزند مهدکودکی باید شرایط دورکاری فراهم شود.

بندپی بیان کرد: اینکه ما می‌گوییم فاصله گذاری اجتماعی زیر ۱۰ است، این نیست که مردم رعایت نمی‌کنند بلکه شرایط تهران به گونه‌ای است که فاصله گذاری اجتماعی را تحت تاثیر می‌گذارد. اگر یک میلیون مسافر حمل و نقل عمومی حتی ۹۹ درصد ماسک بزنند باز هم فاصله گذاری اجتماعی کاهش پیدا می‌کند و به زیر ۳۰ درصد می‌رسد. از مردم درخواست داریم مانند ماه‌های اسفند و فروردین در صورتی که کار ضروری ندارید از منزل خارج نشوید.

(0) نظر
برچسب ها :
کاهش مرگ ناشی از کرونا با داروی پوکی استخوان


یک تیم تحقیقاتی در اروپا با استفاده از هوش مصنوعی و ابر کامپیوتر‌ها توانست، داروی جدیدی برای درمان کرونا معرفی کند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یک پلتفرم محاسباتی با کارایی بالا تحت حمایت اتحادیه اروپا، تأثیر مولکول‌های شناخته شده را در برابر ساختار ژنومی ویروس کرونا آزمایش کرده و اثر بخشی بعضی از داروهای عمومی از قبل شناخته شده را مشخص کرده است.

یک گروه خصوصی که توسط پلتفرم EXSCALATE۴CoV تحقیق می‌کند، نتایج امیدوار کننده‌ای را برای مبارزه با ویروس کرونا اعلام کرده است.

این متخصصان معتقدند داروی رالوکسیفن که برای درمان پوکی استخوان موثر است، می‌تواند برای درمان بیماران مبتلا به کرونا با عفونت خفیف علامت دار نیز موثر باشد.

پلتفرم EXSCALATE۴CoV مراکز ابر رایان‌های آلمان، اسپانیا ، ایتالیا، شرکت‌های داروسازی، مراکز تحقیقاتی بزرگ و موسسات بیولوژیکی در سراسر اروپا را گرد هم آورده است.

این پلتفرم از "ترکیبی منحصر به فرد از قدرت محاسباتی با کارایی بالا و هوش مصنوعی با پردازش بیولوژیکی" استفاده می‌کند. همچنین حدود ۱۲۰ محاسبه کننده قدرت دارد که امکان تحقیق در مورد رفتار‌های مولکول‌ها را با هدف شناسایی یک درمان مؤثر در برابر بیماری کرونا فراهم می‌کند.

انتظار می‌رود که داروی پیشنهادی این پلتفرم  ( رالوکسیفن)، یکی از موثرترین دارو‌های درمانی برای کرونا باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
عمر ویروس کرونا با گرما متوقف می‌شود؟


محققان معتقدند درجه حرارت بالا در محیط، باعث خشک شدن ویروس کرونا شده و ماندگاری آن را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در یک مطالعه جدید ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح در شهر‌های مختلف بررسی شد. در این مطالعه چند مؤلفه از جمله دما، رطوبت و جنس سطوح مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این مطالعه محققان قطرات آلوده به ویروس را بر سطوح‌های مختلف در شهر‌های نیویورک، شیکاگو، لس آنجلس، میامی، سیدنی و سنگاپور بررسی کردند.

قطرات حاوی ویروس کرونا هنگامی که شخص مبتلا به ویروس کرونا سرفه یا عطسه می‌کند، بر روی سطوح مختلف از جمله دستگیره درب، گوشی‌های تلفن همراه، میز و ... می‌نشیند. محققان زمان خشک شدن ویروس کرونا را بر روی این سطوح با استفاده از یک مدل ریاضی حساب کردند.

در این مطالعه مشخص شد که درجه حرارت بالاتر در محیط باعث زودتر خشک شدن ویروس می‌شود و ماندگاری ویروس را نیز کاهش می‌دهد، براساس این مطالعه در مکان‌هایی که رطوبت بیشتری دارند، قطرات موجود بر روی سطوح مدت زمان طولانی‌تری باقی می‌ماند.

محققان زمان خشک شدن قطرات را در شرایط مختلف هوایی خارج از منزل بررسی کردند تا مشخص شود که این خشک شدن ویروس موجود بر روی سطوح با سرعت رشد بیماری ارتباط دارد یا خیر.

آمیت آگراوال، یکی از نویسندگان این پژوهش گفت: شناخت بقای ویروس در قطرات می‌تواند برای سایر بیماری‌ها از جمله آنفلوانزای A مفید باشد.

این مطالعه نشان می‌دهد که باید سطوحی مانند صفحه نمایش تلفن‌های هوشمند، پنبه و چوب را بیشتر از سطوح شیشه و فولاد تمیز کنید، زیرا سطوح دوم نسبتاً آبگریز هستند و قطرات در این سطوح سریعتر تبخیر می‌شوند.

ماندگاری ویروس کرونا

ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف

تحقیقات قبلی نشان داده است که اگر فردی عطسه یا سرفه کند، ویروس کرونا پس از خروج از بدن فرد می‌تواند در حالت قطرات ریز تا سه ساعت در محیط دوام بیاورد.

کرونا روی پلاستیک و استیل بیشتر از هر سطح دیگری قابلیت انتقال خود را حفظ می‌کند. یعنی ۲ تا سه روز این ویروس همچنان روی سطح پلاستیکی «زنده» باقی می‌ماند.

بنابر مطالعاتی که قبلا انجام شده است، ویروس کرونا می‌تواند تا بیست و چهار ساعت روی گوشی‌های هوشمند و صفحه نمایش آن‌ها دوام بیاورد؛ پژوهش‌های دیگر این عدد را تا ۹۶ ساعت هم برآورد می‌کنند.

آزمایش‌ها نشان داده است که الکل ۶۲ تا ۷۱ درصد، مواد ضدعفونی کننده خانگی حاوی کمتر از ۰.۱ درصد هیپوکلریت سدیم یا حاوی ۰.۵ درصد ماده سفیدکننده می‌توانند در عرض کمتر از یک دقیقه ویروس کرونا را از بین ببرند.

محققان آمریکایی قبل از این دریافتند که ویروس کرونا می‌تواند تا مدت ۷ روز بر روی ماسک‌ها زنده بمانند، همچنین این مطالعه نشان داد که ویروس کرونا می‌تواند تا چهار روز بر روی سطوح فولادی ضدزنگ و پلاستیک بماند و این ویروس بر روی لایه بیرونی ماسک صورت به مدت یک هفته باقی می‌ماند.

به گفته این محققان ویروس کرونا در شیشه و اسکناس در روز دوم همچنان مشاهده می‌شد، اما تا روز چهارم از بین رفته، در حالی که روی فولاد ضدزنگ و پلاستیک بین چهار تا هفت روز ماندگار است.

همچنین قابلیت ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح جامد مانند میز کار، صندلی، دستگیره‌های در از ۲ ساعت تا ۹ روز است که بهترین ضدعفونی کننده روی این سطوح آب و محلول‌های سفید کننده است.

این مطالعه در مجله فیزیک فلوید (Physics of Fluids) منتشر شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
آیا می‌توان با آزمایش خون کرونا را تشخیص داد؟


یک فوق تخصص عفونی درباره تشخیص ویروس کرونا از طریق آزمایش خون توضیحاتی داد.

ویروس کرونا؛ آزمایش خون روشی قطعی برای شناسایی این آلودگی است؟

جمال میرزایی فوق تخصص عفونی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان با آزمایش خون کرونا را تشخیص داد، گفت: جواب قطعی از طریق آزمایش خون به دست نمی‌آید.

راه‌های تشخیص ابتلا به ویروس کرونا کدام‌ها هستند؟

کیت‌هایی که در مراکز درمانی و بیمارستان‌های خصوصی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان برای تست تشخیص کرونا از افراد گرفته می‌شود، ولی بیمارستان‌های دولتی به صورت رایگان این کار را برای بیماران انجام می‌دهند.

راه دوم عکس برداری ساده از قفسه سینه است که در صورت مشکوک بودن بعد از سی تی اسکن ریوی ساده، بدون تزریق انجام می‌شود تا مشخص کند که وضعیت ریه به چه شکلی است.

ویروس کرونا طی چند روز اخیر بحث جدی است که تقریبا تعداد زیادی از افراد را به آن مبتلا کرده است، اما خیلی از آن‌ها هنوز به این باور نرسیده اند که چقدر می‌تواند کشنده باشد! در کشور آمریکا معمولا افراد در فصل‌های پاییز و زمستان به این ویروس مبتلا می‌شوند، هر چند احتمال ابتلا در هر زمان از سال وجود دارد.

راه‌های حفاظتی از خود در برابر ویروس کرونا

تا کنون هیچ واکسنی برای حفاظت در برابر ابتلا به ویروس انسانی کرونا کشف نشده است. اما می‌توان از طرق مواردی زیر خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهیم.

۱: تا حد امکان در خانه بمانیم و از رفت و آمد‌های غیر ضروری به بیرون منزل خود داری کنیم.

۲: دستان خود را مرتب با آب و صابون یا مایع بشوییم و از دست دادن و روبوسی با دیگران پرهیز کنیم.

۳: متخصصان تغذیه و رژیم درمانی توصیه زیادی درمورد نوشیدن مایعات گرم دارند؛ با این حال بسیاری از افراد فکر می‌کنند مصرف بیش از اندازه میوه جات و سبزیجات هیچ ضرر و زیانی ندارد، اما باید بدانید که مصرف زیاد آن‌ها شانس ابتلا به کرونا را افزایش خواهد داد.

۴: در صورتی که یکی از اعضای خانواده یا اقوام شما به کرونا مبتلا شده بود از تماس نزدیک با آن‌ها پرهیز کنید.

در صورت ابتلا به کرونا چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

اگر در اثر ویروس‌های انسانی بیمار شده‌اید، می‌توانید با روش‌های زیر مانع ابتلای دیگران به این بیماری شوید:

۱: در صورتی که بر اثر ابتلا به کرونا بیمار شده اید در خانه بمانید و از تماس نزدیک با سایر افراد خودداری کنید.

۲: هنگام سرفه و عطسه، جلوی دهان خود را بگیرید.

۳: اشیا و سطوح غیر آلوده را با مواد ضدعفونی کننده یا الکل تمیز کنید.

ویروس کرونا؛ آزمایش خون روشی قطعی برای شناسایی این آلودگی است؟

چگونه کرونا را تشخیص دهیم؟

با استفاده از تست‌های آزمایشگاهی می‌توان از ابتلا به کرونا اطمینان حاصل کرد. انجام این تست‌ها همیشه استفاده نمی‌شود؛ چرا که افراد معمولا علائم بیماری خفیف را دارند، همچنین ممکن است انجام این آزمایش‌ها تنها به چند آزمایشگاه تخصصی محدود شود. 

نمونه‌برداری از بینی و گلو بهترین، مناسب‌ترین و شایع‌ترین انواع برای نمونه‌برداری برای شناسایی ویروس‌های انسانی کرونا است. آزمایش سرم شناسی هم نیازمند جمع‌آوری نمونه‌های خونی است.

درمانی برای شناسایی ویروس کرونا وجود دارد؟

هیچ درمان خاصی برای بیماری‌های مرتبط با ویروس کشنده کرونا وجود ندارد و افرادی که به این ویروس مبتلا هستند، پس از مدتی بدون مراجعه به پزشک بهبود می‌یابند.

در صورتی که بیمار هستید، باید نوشیدن زیاد مایعات گرم را جدی بگیرید و با ماندن در منزل زمان زیادی را به استراحت اختصاص دهید. همچنین اگر نگران علائم بیماریتان هستید، به مراکز درمانی مراجعه کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82009
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X