كرونا را شكست مي دهيم
درخواست زالی برای حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در نامه‌ای به استاندار تهران خواستار حضور حداقلی کارکنان آسیب پذیر در محل کار شد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در نامه‌ای خطاب به محسنی بندپی استاندار تهران درخواست کرد که کارکنان آسیب پذیر استان تهران با تایید پزشک معتمد دستگاه با استفاده از مرخصی استعلاجی حداقل حضور را در محل کار خود داشته باشند.

 طبق این مکاتبه، افراد آسیب پذیر شامل لیست زیر می‌شوند:

 وجود بیماری زمینه‌ای شامل: قلبی- عروقی، ریوی، دیابت، بیماری کبدی مزمن، بیماری کلیوی مزمن، سابقه سرطان
 وجود هرگونه نقص ایمنی (مادرزادی یا اکتسابی) از قبیل: نقص‌های ایمنی مادرزادی، استفاده از دارو‌های سرکوب کننده ایمنی، استفاده از کورتون طولانی مدت.
 مادران باردار و شیرده که دارای کودک زیر سه سال باشند.
 زنان سرپرست خانوار و یا دارای فرزند یا همسر معلول
 افراد دارای علائم تنفسی با شک به بیماری ویروسی تنفسی فوقانی.
 افراد بدون علامت که دارای سابقه تماس نزدیک با بیمار کووید ۱۹ طی دو هفته اخیر داشته اند. (در خانواده درجه یک یا افادی که در یک محل زندگی می‌کنند.)
 افراد بالای ۶۰ سال
 افراد با سابقه پیوند اعضا (کبد، کلیه و ...)
 افراد دارای بیماری مالتیپل اسکلروزیس، پارکینسون، صرع، چاقی مفرط و فشار خون.
 بیماران خاص و دارای شرایط ویژه
 جانبازان شیمیایی

(0) نظر
برچسب ها :
عطسه فرد مبتلا به کرونا در مترو ۱۰ نفر را آلوده می‌کند
رئیس اپیدمیولوژی کرونا:

عطسه فرد مبتلا به کرونا در مترو ۱۰ نفر را آلوده می‌کند

حق دوست گفت: یک نفر آلوده‌ در مترو اگر عطسه کند می‌تواند۱۰ نفر را به کرونا مبتلا کند و رفتار اجتماعی مردم آمار مبتلایان را متغیر می کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علی اکبر حق دوست رئیس اپیدمیولوژی کرونا اظهار کرد:  تغییراتی که روزانه  می بینیم نباید فکر کنیم که این ویروس در حال  کاهش یا  افزایش است.  وضعیت , وضعیت مطلوبی نیست. ویروس در کل کشور وجود دارد  گاهی اوقات استانی در حالت  هشدار یا نیمه هشدار قرار می‌گیرد و این دو تفاوت زیادی باهم ندارد.

او درباره شیوع کرونا گفت: یک شاخص ما است؛ اگر عدد یک باشد یعنی ثبات داریم زیرا یک به معنای بیماری در حال کاهش است و بالای یک در حال افزایش,در اردیبهشت ماه به زیر یک دهم رسیدیم، ولی متاسفانه در خرداد ماه در بعضی از استان‌ها بالای یک رسیده ایم و در دو هفته گذشته تقریباً بالاترین عدد را برای کل کشور داشتیم یعنی شاخص نزدیک  ۱.۱  رسید در همان زمان در برخی  از استان‌ها به ۱.۴  رسید.

حق دوست ادامه داد: اگر هیچ مراقبتی نباشد به طور مثال یک نفر آلوده‌ای در مترو اگر عطسه کند  می تواند۱۰   نفر را مبتلا کند.

رئیس اپیدمیولوژی کرونا گفت: مراقبت‌ها و حساسیت‌های افراد در جامعه کمتر شده و اگر ما در مقابل این ویروس  رفتار عادی داشته باشیم حتما به این بیماری مبتلا می شویم چراکه این ویروس  در جامعه وجود دارد و در کمین افرادی است که مراقبت نمی‌کنند.

او درباره جهش این ویروس بیان کرد:  هنوز مستندات علمی در باره جهش این ویروس وجود ندارد و آن چیزی که آمار‌ها را بالا و پایین کرده رفتار اجتماعی مردم است.

  حق دوست اظهار کرد: ما باید چند کار را جدی بگیریم اول محافظت شخصی یعنی ماسک زدن را جدی بگیریم, دوم تجمعات بسیار خطرناک است  چراکه  حالت تصاعدی دارد و سوم  رعایت اصول اجتماعی و تنها شاه کلید مقابله با این بیماری  این سه گزینه است.

  او درباره محدودیت‌های استان تهران گفت: باید با توجه به شرایط تصمیم گیری انجام شود چرا که یک هفته برای بیماری خیلی کوتاه نیست و واقعا باید یک هفته رصد کنیم تا ببینیم چه تاثیری خواهد داشت.

(0) نظر
برچسب ها :
تجمعات افراد حتی خانوادگی عاملی برای گسترش کرونا

مدیر بخش عفونی بیمارستان دانشوری از ابتلای بیست نفر به دلیل شرکت در مهمانی خانوادگی خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، طبرسی، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، اظهار کرد: متاسفانه در یک مهمانی خانوادگی ۲۰ نفر به کرونامبتلا شدند.

او اشاره کرد: به دلیل افزایش تجمعات و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، شیوع ویروس کووید-۱۹ بیشتر شده است.

طبرسی افزود: در هفته‌های قبل متاسفانه جشن‌های عروسی، مراسم عزاداری و حتی مهمانی‌های خانوادگی به شدت افزایش یافته بود که یکی از علل بیشتر شدن آمار مبتلایان است.

مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: در یک مهمانی خانوادگی بیست نفر حضور داشتند که همه آن‌ها به این بیماری مبتلا و حتی دو نفر نیز بستری شدند.

او در پایان گفت: بیماری کرونا در این روزها در اوج خودش قرار دارد؛ بنابراین از شرکت در اجتماعات پرهیز کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
۵ دقیقه صحبت کردن به اندازه یک عطسه کرونا را منتقل می‌کند
معاون کل وزیر بهداشت:

۵ دقیقه صحبت کردن به اندازه یک عطسه کرونا را منتقل می‌کند

ایرج حریرچی گفت: سه الی پنج دقیقه صحبت کردن معمولی به اندازه یک عطسه، ویروس را در محیط پخش می کند، از این رو باید تغییر رفتار دهیم تا به نقطه مناسب برسیم. 

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه مهمترین اقدامی که ما می توانیم انجام دهیم استفاده از ماسک است، گفت: اگر ۹۵ درصد مردم هنگام خروج از خانه تا زمانی که به خانه برسند از ماسک استفاده کنند و در خانه هم رعایت شستشوی دستان را انجام دهند و در بیرون فاصله‌گذاری فیزیکی را در حد یک متر رعایت کنند، می‌توان با این ویروس منحوس مقابله کرد.

او با اشاره به اینکه مردم باید از انجام برخی از کارها پرهیز کنند، گفت: از لحاظ فرهنگی پرحرف هستیم سه الی پنج دقیقه صحبت کردن معمولی به اندازه یک عطسه، ویروس را در محیط پخش می کند، وقتی ما وارد مترو ،اتوبوس و تاکسی می شویم هر چیزی را تفسیر می کنیم از این رو  یک مقدار باید تغییر رفتار دهیم تا به نقطه مناسب برسیم. 

(0) نظر
برچسب ها :
نوع حاد کرونا در کمین افراد سیگاری

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا ادعا کردند افراد سیگاری بیشتر در معرض نوع حاد کرونا قرار دارند و جوانی نمی‌تواند از ابتلای افراد جلوگیری کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محققان دانشگاه کالیفرنیا  طی تحقیقی این ادعا که  افراد سیگاری به کرونا مبتلا نمی شوند را رد کردند چراکه در این پژوهش  خطر ابتلا به کرونا در کسانی که سیگار می‌کشند بسیار زیاد است.

در این پژوهش شاخص‌های تحقیق مانند شرایط قلب, وزن, دیابت, ایمنی بدن, کبد و سیگار کشیدن گروهی از افراد بررسی شده و محققان با بررسی آسیب پذیری پزشکی بر اساس شاخص ارزیابی شده دریافتند خطر ابتلای افراد سیگاری به نوع حاد ویروس کرونا بسیار بالا است به گفته پژوهشگران جوان بودن نمی‌تواند از ابتلای افراد به نوع حاد کرونا جلوگیری کند.

(0) نظر
برچسب ها :
هشدار رئیس کل نظام پزشکی کشور درباره افزایش مرگ و میر مبتلایان کرونا

محمدرضا ظفرقندی نسبت به اوج‌گیری مجدد بیماری کووید ۱۹ و افزایش مرگ‌ومیر بیماران در بسیاری از استان‌های کشور هشدار و راهکارهایی را ارائه داد.

 به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی درباره اوج گیری کرونا اظهار کرد:اوج‌گیری مجدد بیماری کووید-۱۹ و افزایش مرگ‌ومیر بیماران در بسیاری از استان‌های کشور موجب نگرانی مسئولان و مردم شده و ضرورت بازنگری جدی در روش‌های مواجهه با این بیماری را ایجاب می‌کند.

او گفت: نگرش علمی، علتی قاطع و البته همه جانبه و با توجه به تجربیات بین‌المللی و روش‌های موفق در بعضی از کشور‌ها در کنترل بیماری، چاره راه و حلال مشکل و معضلی است که هر روز چهره جدیدی از آن عرضه و شناخته می‌شود. با توجه  به اعلام اخیر مجامع علمی در مورد عدم ایمنی پایدار و طولانی در افراد مبتلا شده به این بیماری، مباحث اعلام شده قبلی در مورد امکان «ایمنی جمعیتی» را زیر سؤال برده و از سوی دیگر عدم چشم‌انداز روشن برای دسترسی به واکسن و داروی مؤثر در کوتاه مدت، تنها راه مواجهه علمی و کنترل مطلوب بیماری را به اعمال روش‌های علمی، دقیق و قاطع پیشگیری منحصر کرده است.

ظفرقندی بیان کرد:موفقیت کشور‌هایی مانند کره جنوبی، استرالیا و حتی کشور‌های در حال توسعه مثل ویتنام مؤید این مطلب است که با غربالگری و پیگیری افراد مرتبط با فرد مبتلا و اعمال نظارت دقیق بر اجرای ضوابط بهداشتی می‌توان با حداقل آسیب از گسترش بیماری کرونا جلوگیری کرد.

وی گفت:اگر چه با توجه به شرایط اقتصادی مردم و کشور باید پذیرفت اجرای روش‌های تحدیدی شدید برای ما امکانپذیر نیست و زندگی با کرونا برای مدت‌های طولانی اجتناب ناپذیر است، ولی این به معنای عادی سازی اوضاع و بی‌توجهی به گسترش روزافزون این بحران نیست.

ظفرقندی بیان کرد:بخش‌های درگیر بیماری کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که با توجه به اقدامات سنجیده و ارزشمند در آغاز شیوع بیماری به تدریج کاهش یافته بود مجدداً رو به افزایش رفته و ظرفیت پذیرش تخت‌های ICU برای بیماران بدحال کاهش یافته است.

او تصریح کرد: با این شرایط بازنگری جدی علمی و اپیدمیولوژیک در سیاستگذاری‌ها و ادامه مسیر مواجهه و کنترل بیماری کرونا ضرورتی قطعی است که در این راستا و با توجه به مطالعات و بررسی‌های انجام شده در سازمان نظام پزشکی موارد ذیل به استحضار می‌رسد:

۱- نگرش راهبردی اولویت سلامت بر امور دیگر علیرغم ضرورت توجه به اهمیت امور اقتصادی و اجتماعی، مبنای سیاستگذاری‌های صحیح در این بحران است. بدیهی است بدون در نظر گرفتن اولویت سلامت در برنامه‌ها، تحصیل اهداف اقتصادی و اجتماعی میسر نخواهد شد.

۲- قاعده استقرار روش‌های پیشگیرانه در همه بحران‌ها، رویکرد مردمی و جلب مشارکت مردم از طریق اطلاع‌رسانی، روشنگری، آگاه کردن مردم از ابعاد و عواقب بیماری به صورت مستدام و ارائه هشدار‌های به موقع از طرق مختلف و به خصوص توسط رسانه ملی است.استفاده از تمام ظرفیت‌های علمی، تبلیغی و هنری در این زمینه موجب تأثیر بیشتر و همراهی بهتر مردم خواهد شد.

۳- علاوه بر روش‌های ارشادی و توصیه‌های لازم، ضروری است که نظارت جدی و انتظامی و برخورد قانونی با موارد بی‌توجهی به ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی از طریق دستگاه‌های ذیربط اعمال شود.

۴- توصیه می‌شود رصد و پیگیری فعال افراد مبتلا به بیماری و جستجوی دقیق افراد مرتبط با فرد بیمار در روز‌های قبل از بروز علائم بیماری و مسیر غربالگری و ارزیابی افراد مرتبط و اعمال محدودیت‌های ضروری و مراقبت‌های پزشکی برای آنان در دستور کار قرار گیرد.

۵- در شرایط موجود با توجه به پراکندگی جغرافیایی و ابعاد اپیدمیولوژیک بیماری و شرایط متفاوت گسترش و شدت بیماری در مناطق مختلف کشور، پیشنهاد می‌شود تدوین دستورالعمل‌های منطقه‌ای به صورت سیال و منعطف جایگزین دستورالعمل‌های عمومی و ملی شده و حتی با توجه به شیوع و پراکندگی بیماری برای هر شهر و در کلان شهر‌ها برای هر منطقه شهری مقررات خاص و هوشمند معین و ابلاغ شود.

۶- ارزیابی دقیق و مداوم و بازنگری در مورد بازگشایی و تعلیق موقت بعضی فعالیت‌ها و مشاغل و اماکن عمومی به صورت سیال و با توجه به ۳ اصل:
الف: میزان تأثیر در آلوده‌کنندگی و گسترش بیماری
ب: ضرورت ادامه فعالیت به لحاظ شرایط اقتصادی
ج: امکان تعطیل موقت فعالیت به لحاظ نیاز‌های مردم و ضرورت‌های اجتماعیدر مناطق مختلف کشور دائماً مورد رصد، توجه و اقدام قرار گیرد.

به طور مثال با توجه به ۳ اصل فوق بعضی از فعالیت‌ها ممکن است برای مدت کوتاهی تعطیل و با بهبود شرایط بازگشایی شوند.

حتی در شرایط حاضر با توجه به مشکلات مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و کمبود تخت‌های ویژه و امکان آلودگی کادر درمانی توصیه می‌شود برای مدتی اعمال جراحی غیر ضروری و بعضی اقدامات دیگر به تعویق افتاده و در زمان مناسب دیگری انجام شود.

۷- به منظور حفاظت از کارکنان ادارات و کارمندان در بخش‌های دولتی، در مناطق قرمز و هشدار و به خصوص در شهر‌های بزرگ حداقل ۳۰% از کارکنان اداری و دولتی به صورت گردشی و با انجام دورکاری از حضور در محل کار منع شده تا هم بار تجمعی این مراکز کاهش داده شود و هم اثرات مثبت حمل و نقل و ترافیک شهری حاصل شود.

۸- در خصوص سهولت دسترسی آحاد مردم و جامعه پزشکی به ملزومات پیشگیری و بهداشتی و حفاظتی پیش‌بینی درازمدت و کافی و تمهیدات اجرایی مقتضی مورد توجه قرار گرفته و از تولید تا توزیع صحیح توسط دولت و مراکز نظارتی مورد رصد قرار گیرد.

۹- تخصیص اعتبارات لازم و کافی برای جبران هزینه‌های ناشی از بیماری کرونا در مراکز درمانی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، ضرورت ادامه کار طولانی و با کیفیت مناسب برای مدیریت مناسب این بیماری است.

لازم به ذکر است که هنور بخش عمده اعتبارات تخصیص یافته از صندوق ذخیره ارزی که با مجوز رهبری برای این بحران در نظر گرفته شد، تأمین و تحویل بخش سلامت نشده است.

۱۰- در پایان وظیفه خود می‌دانم ضمن تقدیر و سپاس بیکران از همکاران خدوم و ایثارگر جامعه پزشکی و کادر درمان و پرستاران ارجمند به استحضار برسانم با توجه به طولانی شدن این معضل و افزایش حجم کار و خدمات و فرسودگی پرسنل ضروریست راهکار‌های حمایتی و تشویقی به صورت عملی و اجرایی مد نظر و عمل دولت محترم قرار گیرد.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا با جهش جدید وحشی‌تر شده است؟

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت درباره جهش ویروس کرونا و تاثیر آن در قدرت سرایت و مرگ و میر بیماری توضیح داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره جهش ویروس کرونا و تاثیر آن در قدرت سرایت و مرگ و میر بیماری اظهار کرد: در مطالعات جدید ادعا شده است که قدرت سرایت ویروس کرونا بیشتر شده، اما مبتلایان بیماری وخیم تری را تجربه نمی‌کنند و جهش فقط روی قدرت انتقال و انتشار ویروس کرونا اثرگذار بوده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: همه کشور‌هایی که درگیر کووید ۱۹ هستند ممکن است به خوشه ویروس جهش یافته مبتلا نشده باشند، ردپای جهش ویروس کرونا در اروپا شناسایی شده است و درکشور‌های دیگر هم ادعا شده که ویروس جهش یافته از اروپا به این کشور‌ها منتقل شده است و به نظر می‌رسد جهش ویروس کرونا در حین گردش در اروپا رخ داده باشد.

او ادامه داد: جهش ویروس کرونا هیچ تاثیری بر روش‌ها و توصیه‌های پیشگیری از بیماری و کنترل و مهار آن ندارد و همچنان توصیه‌ها بر قوت خود باقی است و شستن مرتب دست‌ها، رعایت فاصله گذاری و پرهیز از حضور در تجمعات غیر ضرور همچنان باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: در راس همه توصیه ها استفاده همگانی از ماسک به خصوص در زمان حضور در مکان‌های عمومی قرار دارد و در شرایط کنونی ماسک تنها راه مصونیت و واکسنی بوده که در دسترس ماست و تا بیش از ۲۰ برابر انتقال و شیوع بیماری را در جوامع مختلف کاهش می‌دهد.

(0) نظر
برچسب ها :
مصونیت ۹۰ درصدی سالمندان و افراد آسیب پذیر در برابر کرونا با روش درمانی جدید

محققان انگلیسی به تازگی موفق به کشف روشی شدند که می‌تواند حداقل برای ۶ ماه سالمندان و افراد آسیب پذیر را در برابر ویروس کرونا حفظ کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یک غول دارویی انگلیسی در حال انجام آزمایش‌های انسانی از طریق تزریق آنتی بادی است. این روش در صورت تایید می‌تواند تاثیر بسزایی در محافظت از سالمندان و افراد آسیب پذیر داشته باشد.

در این روش ظرف سه دقیقه آنتی بادی به بدن بیماران تزریق می‌شود. این شرکت قرار است ماه آینده روش مذکور را بر روی ۳۰ بیمار آزمایش کند و در صورتی که بی‌خطر بودن آن ثابت شود، در پاییز و زمستان درست زمانی که انتظار می‌رود شمار مبتلایان افزایش یابد، می‌تواند سریعا بر روی هزاران نفر آزمایش شود.

دانشمندان روش درمان از طریق آنتی بادی را بسیار شگفت انگیز دانستند، روشی که با استفاده مجدد از مواد طبیعی بدن در آزمایشگاه و تزریق آن‌ها به بیماران آسیب پذیر انجام می‌شود.

با استفاده از این روش افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای حداقل تا ۶ ماه در برابر بیماری کووید ۱۹ در امان خواهند بود. این روش درمانی را می‌توان برای افرادی که از قبل آلوده شده‌اند نیز استفاده کرد تا از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

مدیر این شرکت در توضیح اثربخشی این روش درمانی گفت: برخی از افراد سالمند وجود دارند که بدن آن‌ها نسبت به واکسن هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد و آنتی بادی لازم را نمی‌سازد بنابراین این روش می‌تواند از ابتلا آن‌ها به بیماری جلوگیری کند. در حال حاضر ما به دنبال حصول اطمینان از بی‌خطری این روش هستیم که باید بسیار سریع انجام شود، گرچه تجربه ثابت کرده است آنتی‌بادی‌ها معمولا خطری در پی ندارند.

آنتی بادی

این روش از آنتی بادی‌های به اصطلاح مونوکلونال استفاده می‌کند که در آزمایشگاه ساخته شده و آنتی بادی‌های تقلیدی را که به طور طبیعی توسط بیماران بهبود یافته تولید شده‌اند، می‌سازد. در حال حاضر آنتی بادی‌های مونوکلونال برای درمان کزاز، ابولا و دیفتری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته محققان این روش در خنثی کردن کووید ۱۹ موثر است که از طریق تزریق و به صورت ترکیبی به بیماران داده می‌شود. این آنتی بادی‌ها با اتصال به پروتئین‌های سنبله، راه آن‌ها را مسدود و از ورودشان به بدن جلوگیری می‌کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ شیوع کرونا در ۱۲ استان به اوج رسیده است

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت و به ۲۶۲ هزار و ۱۷۳ نفر رسید.

آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۱۷۵ هزار و ۹۲۷ نفر رسیدبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز ( سه شنبه، ۲۴ تیر) بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۸۲۰ نفر از آن‌ها بستری شدند.

لاری افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۶۲ هزار و ۱۷۳ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳ هزار و ۲۱۱ نفر رسید.

 سخنگوی وزارت بهداشت  بیان کرد: خوشبختانه تا کنون ۲۲۵ هزار و ۲۷۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.  ۳۳۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

انجام بیش از ۲ میلیون تست تشخیصی کرونا در کشور

او گفت: تا کنون دو میلیون و ۲۳ هزار و ۷۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری تصریح کرد: استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآوری کرد: استان‌های تهران، فارس، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، همدان، یزد و خراسان شمالی نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
چند روش برای ضدعفونی کردن ماسک‌


در بسیاری از مواقع این امکان وجود دارد که از یک ماسک چند بار استفاده شود؛ لذا روش‌های ضدعفونی کردن ماسک‌ها را در این گزارش بخوانید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در این روزهایی که موج دوم کرونا شروع شده و دولت ماسک زدن را اجباری کرده پس بهتر است هنگامی که از خانه خارج می‌شوید و به خصوص زمانی که در مکان‌های عمومی و شلوغ رفت‌وآمد می‌کنید از ماسک استفاده کنید.

طبق گفته‌های ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت؛ استفاده از ماسک یکی از بهترین روش‌ها برای کنترل و پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ است، لذا توصیه می‌‌شود مردم به محض خروج از خانه از ماسک استفاده کنند.

از آنجایی که همه اقشار جامعه بضاعت تهیه ماسک را نداشته باشند، مجبوریم از هر ماسک چندین بار استفاده کنیم. به همین علت تصمیم گرفتیم مطلبی در مورد روش‌های مفید ضدعفونی ماسک ارائه کنیم.

روش های ضدعفونی کردن ماسک 

روش اول: ماسک را در ظروفی که محلول ضدعفونی‌کننده و آب گرم در آن ریخته شده است قرار دهید، سپس آن را با دست بشویید یا در ماشین لباسشویی قرار دهید. پس از شست‌وشو، ماسک را در یک محیط مناسب خشک کنید و آن را در جای تمیز نگهداری کنید.

روش دوم: ماسک خود را در محلول حاوی یک قاشق چایخوری محلول سفیدکننده و چهار پیمانه آب به مدت ۵ دقیقه قرار دهید و سپس آن را آبکشی کنید.

روش سوم: ماسک را به مدت ۵ دقیقه با دمای ۷۰ درجه اتو کنید.

روش چهارم: ماسک را به مدت پنج دقیقه در آب بجوشانید و سپس آن را در محل مناسب قرار دهید تا خشک شود. ضدعفونی کردن ماسک‌ها

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82038
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X