كرونا را شكست مي دهيم
ثبت نخستین واکسن ضد کرونا در چین


چینی‌ها نخستین واکسن ضد کرونای خود را ثبت اختراع کردند تا نشان دهند این واکسن، کاملا ایمن و کارآمد است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مقامات چینی به اولین واکسن کرونای داخلی چین، گواهی ثبت اختراع دادند.

به گفته کارشناسان، اصالت و خلاقیت واکسن چینی نشان می‌دهد که می‌تواند اعتماد بازار بین المللی برای مقابله با این بیماری کشنده جذب کند.

واکسن چینی که Ad۵-nCoV نام دارد ترکیبی جدید از آدنوویروس است. این واکسن توسط شرکت بیوشیمیایی چینی "CanSino Biologics Inc"، توسعه یافته است و تیمی به رهبری متخصص بیماری‌های عفونی ارتش چین بر روند آن نظارت می‌کنند.

مقامات چینی گفتند: با توجه به اطلاعات داده شده، این واکسن قابلیت دارد در مدت زمان کوتاهی تولید شود و همچنین اعطای گواهی ثبت اختراع به این واکسن نشانه ایمن و کارآمد بودن آن است.

این واکسن چینی یکی از کاندیداهای اصلی برای مقابله با کروناست که در حال حاضر جدی ترین رقیب واکسن کرونای روسی محسوب می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
تاثیرات مخرب ویروس کرونا بر مغز و راهکار‌هایی ساده برای جلوگیری


محققان می‌گویند کووید ۱۹ به شدت می‌تواند بر کارکرد مغز، تاثیر مخرب داشته باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی  باشگاه خبرنگاران جوان، چه شما به ویروس کرونا مبتلا شده باشید و یا هنوز به این ویروس آلوده نشده باشید، کارکرد مغز شما در چند ماه گذشته به دلیل همه گیری این ویروس تغییر کرده است. در کنار ایجاد اضطراب و افسردگی، ویروس کرونا خود می‌تواند باعث چند مشکل مرتبط با سیستم عصبی در انسان شود. همچنین قرنطینه و نگرانی از همه گیری کووید ۱۹ می‌تواند فعالیت شیمیایی مغز را تغییر دهد و باعث اختلالات خُلقی در فرد شود.

با این حال، محققان به دنبال راهکاری برای مقابله با تاثیرات منفی ویروس کرونا بر کارکرد مغز هستند. بیایید از ابتلا به کووید ۱۹ شروع کنیم.

در کنار تغییرات خلقی در فرد، رایج‌ترین علائم ابتلا به این ویروس که مرتبط با مغز می‌شود شامل بی حالی و سرگیجه، سردرد، از دست دادن حافظه و مشکلات مرتبط با توجه و تمرکز کردن است. دلایل متعددی برای تغییر کارکرد ذهن به دلیل ابتلا به کرونا مطرح می‌شود که از آن جمله می‌توان به ایجاد التهاب در بدن و ایجاد مشکلات مغزی – عروقی اشاره کرد.

تاثیر ویروس کرونا بر مغز

محققان می‌گویند احتمالاً ویروس کرونا از راه بینی و از طریق عصب مربوط به حس بویایی وارد مغز می‌شود. این عصب در کارکرد حس بویایی اهمیت زیادی دارد. از همین رو، از دست دادن حس بویایی یکی از علائم رایج در میان مبتلایان به ویروس کرونا است. بخشی از مغز که مسئول حس بویایی است با سایر بخش‌های مغز در ارتباط است و به آن‌ها پیام‌هایی می‌فرستد. این مناطق خود مسئول بخش یادگیری، حافظه و احساسات هستند.

بخش حس بویایی مغز برای ارتباط با سایر بخش‌ها از مواد شیمیایی مانند دوپامین که نقش مهمی در لذت و تحرک ما دارد، استفاده می‌کند. احتمالا ویروس کرونا باعث تغییر سطح دوپامین خون می‌شود. همچنین این ویروس احتمالا بر میزان مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین و استیل کولین تاثیرگذار است. تمامی این مواد شیمیایی در فرآیند‌هایی مانند تمرکز و توجه کردن، یادگیری، حافظه و رفتار فرد اثرگذار هستند.

این تغییرات در مواد شیمیایی منجر به تغییرات در رفتار، خستگی و تغییرات شناختی می‌شود که در بیماران مبتلا به کرونا شایع است. همین موضوع منجر به بروز عوارضی مانند استرس، نگرانی و اضطراب، و افسردگی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ می‌شود.

با این حال، تنها کسانی که مبتلا به ویروس کرونا شده اند از استرس و افسردگی رنج نمی‌برند. متاسفانه همه گیری ویروس کرونا در جهان و متعاقب آن قرنطینه و تنهایی افراد منجر به تغییر فعالیت شیمیایی مغز افراد شده است. استرس مزمن ریشه در وجود التهاب دائمی در بدن دارد که می‌تواند مغز را تحت تاثیر قرار دهد و باعث کوچک شدن هیپوکامپ مغز شده و در نتیجه احساسات ما را مورد هدف قرار می‌دهد. هیپوکامپ قسمتی از دستگاه لیمبیک مغز است که مسئول یادگیری و حافظه است و در بیماری آلزایمر اولین ناحیه مغز است که آسیب می‌بیند.

استرس همچنین باعث برهم خوردن سطح سروتونین و کورتیزول مغز می‌شود که می‌تواند خلقیات و رفتار ما را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، این تغییرات می‌تواند باعث افسردگی، و نگرانی و اضطراب در فرد شود.

راهکار‌هایی ساده برای مقابله با کرونا

راهکار مقابله با اثرات مخرب ویروس کرونا بر مغز

یکی از نکات جالب درباره مغز این است که این اندام به شدت قابل انعطاف و تغییرپذیر است. این بدان معناست که مغز می‌تواند با انجام تغییراتی، آسیب‌های وارد شده را جبران کند. حتی شرایط وخیمی مانند از دست دادن حافظه و نیز افسردگی‌های حاد را نیز می‌توان با انجام اقداماتی که منجر به تغییر کارکرد مغز و مواد شیمیایی آن می‌شود، بهبود بخشید. انجام ورزش ذهنی و تمرین ذهن آگاهی، روش‌هایی هستند که می‌توانند به مبارزه با استرس به ما کمک کنند.

ذهن آگاهی (mindfulness) به ما می‌گوید که انسان برای آرامش و دور کردن نگرانی‌ها و اضطراب‌ها لازم است تا با جریان مستمر و لحظه به لحظه زندگی رابطه‌ای عمیق و واقع گرایانه برقرار کند. شواهد عملی این مفهوم را برخی با تمرین‌هایی همراه با تمرکز و دقت کردن به حواس پنجگانه در درک عمیق و با آرامش لحظه‌ها و لذت‌ها توصیه می‌کنند.

برای مثال غذا خوردن آهسته و تلاش و تمرکز برای درک مزه‌ها، تمرکز بر تنفس و درک عمیق دم و بازدم، تمرکز و آرامش دوره‌ای در طی روز، یادآوری آن چیز‌هایی که از آن برخوردار هستیم از مصادیق تمرین‌هایی است که در این زمینه توصیه شده است.

مطالعات نشان می‌دهد تمرین ذهن آگاهی می‌تواند کارکرد قشر جلوی مغز (که مسئول تصمیم گیری و برنامه ریزی است)، هیپوکامپ و آمیگدال را تغییر دهد. مهم‌تر از همه، این مناطق مغزی، اصلی‌ترین مناطقی هستند که از سوی ویروس کرونا هدف قرار می‌گیرند. تمرین‌های ذهنی می‌تواند باعث بهبود تمرکز و توجه کردن، کارکرد حافظه و افزایش انگیزه شود. کسانی که از علائم مغزی شدید رنج می‌برند، بهتر است در این زمینه به روانشناس و یا روانپزشک مراجعه کنند. در این موارد، راهکار‌هایی دارویی مانند دارو‌های ضد افسردگی وجود دارد که از سوی روانپزشک تجویز می‌شود. همچنین روانشناسان می‌توانند از راهکاری‌های درمانی مانند روش‌های شناختی –رفتاری برای درمان بیماران استفاده کنند.

دستگاه‌های پوشیدنی (مانند ساعت‌های هوشمند، دستگاه تعیین ضربان قلب و فشارخون و ...)، ابزار‌های مناسبی هستند که فرد در صورت استفاده از آن‌ها می‌تواند به زمان‌هایی که دچار استرس زیاد است پی ببرد. این دستگاه‌ها می‌توانند وسیله‌ای مناسب برای تشخیص حال فرد باشند. برای مثال، فرد می‌تواند تشخیص دهد زمانی که استراحت کرده و یا بیشتر می‌خوابد، استرسش کاهش می‌یابد. همچنین نرم افزار‌هایی وجود دارند که با نصب بر روی تلفن‌های هوشمند، می‌توانند به کاهش استرس در فرد کمک کنند.

حمایت اعضای خانواده و دوستان، تمرکز کردن و استراحت کافی، داشتن تفریحات مناسب ذهنی و دور ماندن از تنش‌ها و استرس‌های محیطی از مواردی است که می‌تواند باعث ایجاد آرامش در فرد شود و در بلند مدت کارکرد مغز را به حالت قبل بازگرداند.

(0) نظر
برچسب ها :
مجوز تولید دستگاه تشخیص کووید ۱۹ ایرانی صادر شد
توسط سازمان غذا و دارو؛

مجوز تولید دستگاه تشخیص کووید ۱۹ ایرانی صادر شد

سازمان غذا و دارو مجوز تولید دستگاه تشخیص ویروس کووید ۱۹ با استفاده از نمونه خلط بیماران که توسط محققان ایرانی توسعه داده شده است را صادر کرد.

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، چندی پیش خبری درباره ساخت دستگاه تشخیص ویروس کرونا توسط گروه نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران به رهبری محمد عبدالاحد منتشر شد. این گروه که نتایج یافته‌های خود را در یک مقاله معتبر بین‌المللی به چاپ رسانده بودند، به تازگی موفق به دریافت مجوز تولید از سازمان غذا و دارو شدند تا مسیر تولید این دستگاه ایرانی در قالب شرکت نانوحسگرسازان سلامت آسیا هموار شود.

به گفته عبدالاحد نمونه اولیه این دستگاه تولید شده و در چند بیمارستان از جمله بیمارستان‌های امام خمینی، بیمارستان لقمان حکیم، بیمارستان امام حسین و نورافشار روی بیش از ۶۰۰ بیمار مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است.

دریافت مجوز تولید این دستگاه مسیر را برای ادامه تجاری‌سازی این دستگاه ایرانی هموار می‌کند.

به گفته مخترعان این ابزار، این دستگاه تنها برای تشخیص ویروس کووید ۱۹ نیست، بلکه برای تشخیص بیماری‌های ریوی قابل استفاده است. برخی از بیماری‌ها نظیر آسم و سل نیز می‌توانند در خلط بیمار تغییراتی ایجاد کنند که با استفاده از این دستگاه قابل رهگیری هستند. هرچند که این دستگاه در شرایط فعلی می‌تواند برای تشخیص زودهنگام بیماری کرونا استفاده شود. در واقع اگر کسی توسط این دستگاه مشکوک به کرونا تشخیص داده شد باید برای تست‌های تکمیلی اقدام کند. این دستگاه برای پایش جمعی و عام مناسب است تا افراد کرونایی بی‌علامت را مشخص کند.

محمد عبدالاحد، از آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران درباره ساز و کار این دستگاه می‌گوید: «این دستگاه می‌تواند از گونه‌های اکسیژن فعال برای تشخیص بیماری‌های مربوط به ریه استفاده کند. افزایش گونه‌های اکسیژن فعال در خلط یکی از شاخص‌هایی است که می‌تواند نشان‌دهنده بیماری کرونا باشد. در بیماران کرونایی، حتی زمانی که هنوز علائم بیماری مشخص نشده است، میزان گونه‌های اکسیژن فعال در خلط بیمار تغییر می‌کند که این حسگر با استفاده از این شاخص می‌تواند وجود بیماری را مشخص کند. دلیل افزایش گونه‌های اکسیژن فعال در خلط را می‌توان به عملکرد التهابی بدن در برابر حضور ویروس نسبت داد. همچنین فعالیت‌های سلولی نیز در زمان درگیری با ویروس موجب تشکیل گونه‌های اکسیژن فعال می‌شوند.»

(0) نظر
برچسب ها :
آیا خستگی و خواب آلودگی نشانه بیماری کووید ۱۹ است؟


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: خواب آلودگی علامت اختصاصی بیماری کووید ۱۹ محسوب نمی شود.

طالبی طاهر متخصص عفونی  و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران  در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خستگی و خواب آلودگی نشانه بیماری کرونا است؟ اظهار کرد: خستگی و خواب آلودگی می تواند علائم هر عفونتی باشد، اما خواب آلودگی علامت اختصاصی  بیماری کووید ۱۹ محسوب نمی شود.

او افزود: مردم باید بهداشت فردی را به طور کامل رعایت کنند و از مسافرت های غیر ضروری جدا پرهیز کنند.

علت خستگی بیش از حد در طول روز:

خواب ناکافی

یکی از شایع ترین دلایل خستگی،کم خوابی است. راه حل: هر شب ۷ الی ۸ ساعت بخوابید.

قطع تنفس در خواب یا آپنه خواب Sleep Apnea

بعضی افراد با این که شبانه ۸ ساعت یا بیشتر هم می خوابند،باز هم در طول روز خسته اند. Sleep Apnea در واقع قطع موقتی تنفس در خواب است که مدت چندین ثانیه طول می کشد.هر بار که شما دچار این حالت می شوید برای لحظاتی از خواب بیدار می شوید و ممکن است خود شما هم از این بیدار شدن های کوتاه اطلاعی نداشته باشید.

راه حل: در صورت اضافه وزن، وزن خود را کم کنید، سیگار را ترک کنید.

غذای ناکافی

تغذیه ناکافی هم یکی دیگر از دلایل خستگی است.همچنین خوردن غذاهای اشتباه! می تواند چنین مشکلی ایجاد کند.اگر شما روز خود را با خوردن شیرینی جات شروع می کنید،گلوکز خون شما به سرعت افزایش می یابد و به همان سرعت نیز پایین می آید در نتیجه شما پس از مدت کوتاهی احساس کسالت و خستگی می کنید.

راه حل: همیشه یک صبحانه کامل بخورید.سعی کنید صبحانه شما شامل پروتئین و کربوهیدرات های کمپلکس باشد مانند تخم مرغ و غلات.این ترکیب غذایی یک منیع انرژی است که به تدریج در اختیار سلول های بدن شما قرار می گیرد.

کم خونی Anemia

آنمی یکی از دلایل خستگی در خانم هاست و زمانی اتفاق می افتد که اکسیژن کافی توسط گلبول های قرمز در اختیار سلول های بدن قرار نمی گیرد.آنمی با یک تست خون ساده قابل تشخیص است.

راه حل: درمان آنمی به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد.مثلا آنمی کمبود آهن(Iron Deficiency Anemia) با کمک مکمل غذایی آهن یا غذاهای دارای آهن مانند گوشت،جگر،لوبیا و … درمان می شود.

افسردگی

افسردگی علاوه بر اینکه بر روی روان اثرات سوء می گذارد،بلکه باعث اختلالات فیزیکی مانند خستگی، سردرد و بی میلی جنسی می شود.اگر به مدت ۲ هفته یا بیشتر به این علایم دچار شدید،احتمالا به افسردگی دچار شده اید.افسردگی به خوبی به روان درمانی و دارو پاسخ میدهد.برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید.

کم کاری تیروئید Hypothyroidism

تیروئیدیکی از غدد درون ریز بدن است که در گردن و جلوی حنجره واقع شده است.این غده متابولیسم و سوخت و ساز بدن را کنترل می کند.هنگامی که فعالیت این غده کم می شود شما دچار خستگی و کسالت می شوید.

راه حل:یک تست خون می تواند کم بودن هورمون های تیروئید شما را تایید کند.هورمون های سنتتیک که توسط پزشک شما تجویز می شوند به راحتی متابولیسم بدن شما را به حالت عادی بر می گردانند

خوردن کافئین زیاد

همه ما می دانیم که خوردن کافئین باعث افزایش هوشیاری و تمرکز می شود.اما محققان به این نتیجه رسیده اند که خوردن مقادیر زیاد مواد غذایی حاوی کافئین ممکن است باعث ایجاد خستگی شود.

راه حل: از خوردن قهوه،چای،شکلات و داروهای حاوی کافئین به مقدار زیاد پرهیز کنید.

عفونت پنهان مجرای ادرار

معمولا عفونت مجرای ادرار با علائمی چون سوزش ادرار و احساس ادرار فراوان داشتن شناخته می شود.اما این عفونت بعضی وقت ها هیچ علامتی غیر از خستگی ندارد.

راه حل:یک تست ادرار می تواند وجود یا عدم وجود این عفونت را تایید کند.با پزشک خود مشورت کنید.این عفونت و خستگی ناشی از آن به راحتی در عرض یک هفته از بین می رود

دیابت

در افراد دیابتی گلوکز در خون باقی می ماند و توسط سلول ها استفاده نمی شود و به انرژی تبدیل نمی شود.در نتیجه بدن به کمبود انرژی و خستگی دچار می شود.

راه حل: برای تایید ابتلا یا عدم ابتلا به دیابت به پزشک مراجعه کنید.این بیماری نیز قابل کنترل است.

بیماری های قلبی

بیماری های قلبی خصوصا در سنین بالا باعث ایجاد خستگی حتی در حین انجام کارهای ساده روزانه می شوند.

راه حل: مشورت با پزشک و استفاده مرتب از داروهای تجویز شده و تغییراتی در سبک زندگی،باعث تحت کنترل در آمدن بیماری های قلبی می شوند.

حساسیت های غذایی

بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که آلرژی به بعضی مواد غذایی می تواند باعث خواب آلودگی و خستگی شود.چنانچه پس از خوردن بعضی مواد غذایی خاص دچار کسالت میشوید،احتمال حساسیت به آن ماده غذایی را در نظر بگیرید.

راه حل: می توانید با پزشک خود مشورت کنید و یا اینکه از خوردن مواد غذایی که این حالت را در شما به وجود می آورند خودداری کنید.

سندرم خستگی مزمن Chronic Fatigue Syndrome

چنانچه خستگی شما بیش از ۶ وجود داشته و شدت خستگی شما به حدی است که از عهده کارهای روزانه خود بر نمی آیید،احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد.شایع ترین علامت این بیماری، خستگی شدید و دائم بدون علت خاص است.

راه حل: مشورت با پزشک و انجام دادن بعضی تمرینات بدنی خاص و تغییراتی در سبک زندگی باعث بهبودی می شود.

راه حلی سریع برای خستگی های متوسط

چنانچه شما به خستگی متوسط که هیچ دلیل خاص پزشکی برای آن پیدا نشده است دچارید،ممکن است ورزش کردن یک راه حل خوب باشد.یک پیاده روی یا دوچرخه سواری ۲۰ دقیقه ای به مدت ۳ روز در هفته راه بسیار مناسبی برای غلبه بر خستگی است.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار جهانی کروناابتلای ۵۷۰۰۰ هندی در ۲۴ ساعت گذشته 


(0) نظر
برچسب ها :
کشف منشأ اصلی ویروس کرونا در یک معدن چینی


🔹دانشمندان می‌گویند احتمالاً ویروس کرونا برای نخستین بار از شهر ووهان چین و بازار خیس (فروش حیوانات زنده) ظهور نکرده است، بلکه در یک هزار مایل آن طرف‌تر و در سال ۲۰۱۲ در میان کارگران چینی معدن مشاهده شده است.


🔹یک پزشک چینی در آن زمان این بیماری را در کارگران معدن مشاهده کرد و نمونه‌های آزمایش آن‌ها را به آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان فرستاد. دانشمندان چینی تشخیص دادند این بیماری ناشی از نوعی ویروس کروناست که از خفاش به این کارگران معدن منتقل شده است.


🔹این نظریه دو دانشمند است و تاکنون نتایج رسمی تحقیقات در این باره منتشر نشده است. سازمان جهانی بهداشت اقدام به ارسال بازرسان و کارشناسان خود به شهر ووهان برای کشف منشا اصلی ویروس کرونا کرده است.


👉 yjc.ir/00VInH

(0) نظر
برچسب ها :
راهکارهایی برای کاهش اضطراب داوطلبان کنکور در روزهای کرونایی


یک متخصص روانشناسی گفت: همزمان شدن برگزاری کنکور سراسری با اپیدمی کرونا استرس داوطلبان را چند برابر کرده است که با به کار بردن چند راهکار ساده می‌‌توان آن را کاهش داد.

حمید خاکباز متخصص روانشناسی و مشاوره در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: با اپیدمی ویروس کرونا اضطراب و استرس کنکور در بین دانش‌آموزان و والدین آن‌ها افزایش پیدا کرده است. در واقع بسیاری از دانش‌آموزان با نزدیک شدن زمان برگزاری کنکور به علت ترس ابتلا به بیماری، استرس زیادی را متحمل می‌شوند؛ البته عوامل دیگر مانند عملکرد ضعیف، پذیرفته نشدن در رشته مورد نظر و عدم اطمینان نسبت به آینده تحصیلی و شغلی در افزایش ترس دانش‌آموزان از آزمون سراسری بسیار حائز اهمیت است.

او در ادامه افزود: فشار روانی دوستان، اطرافیان و به خصوص خانواده برای قبولی در آزمون کنکور یکی از عوامل اصلی افزایش استرس دانش‌آموزان کنکوری است.

خاکباز بیان کرد: چندین نکته برای جلوگیری و کنار آمدن با وحشت کنکور در دوران اپیدمی ویروس کرونا مطرح است که توصیه می‌شود دانش‌آموزان و والدین نسبت به انجام این موارد اقدام کنند:

_ دانش‌آموزان از همین لحظه خود را برای حضور در جلسه کنکور آماده کنند: توصیه می‌شود دانش‌آموزان میزان آمادگی روانی و روانشناختی خود را برای حضور در جلسه کنکور افزایش دهند. همچنین داوطلبان می‌توانند یک جمع بندی مختصر برای افزایش اعتماد به نفس خود انجام دهند.

_ خواب کافی: توصیه می‌کنیم دانش‌آموزان در این فرصت باقی مانده تا زمان کنکور، به میزان کافی استراحت کنند و شب‌ها زودتر بخوابند. همچنین والدین و دانش‌آموزان سعی کنند در این روز‌ها اخبار مربوط به کرونا و تعویق کنکور را به میزان کمتر دنبال کنند تا استرس آن‌ها افزایش پیدا نکند. در واقع توصیه‌های ذکر شده برای دوری داوطلبان از حاشیه و افزایش تمرکز آن‌ها در این دوره حساس است.

_ کمک گرفتن از معلم یا روانشناس برای حفظ آرامش: اگر با افزایش شدید استرس و عدم توانایی در کاهش آن رو به رو شدید، حتما از معلم، روانشناس یا اشخاصی که در آرامش شما نقش دارند کمک بگیرید.

_ یادگیری نحوه تنفس عمیق: توصیه می‌شود تکنیک ۴۴۴ را برای تنفس صحیح و عمیق تمرین کنید. به این صورت که به مدت ۴ ثانیه با بینی عمل دم انجام شود، سپس به مدت ۴ ثانیه نفس خود را حبس کنید (سعی کنید در این ۴ ثانیه حالت انقباض بدن را حفظ شود) و در نهایت عمل بازدم توسط دهان در ۴ ثانیه سوم را انجام دهید. در مرحله پایانی سعی کنید بدن خود را در حالت آزاد قرار دهید. توصیه می‌شود این کار را قبل یا حتی حین آزمون برای اکسیژن رسانی کافی به قلب و مغز انجام دهید.

_ رها سازی از باید و نبایدها: دانش‌آموزان سعی کنند خود را از باید یا نباید‌ها رها کنند. به عنوان مثال خود را از جملاتی مانند " باید قبول شوم، باید فلان رشته را قبول شوم و نباید اضطراب داشته باشم" رها کنند.

_ سناریو‌های ترسناک برای خود نسازید: به عنوان مثال خود را با جملاتی مانند "اگر قبول نشوم، فلان اتفاق می‌افتد" رو به رو نکنید. در واقع سعی کنید ازجمله‌های دارای کلمات اگر و پس استفاده نکنید.

_ استفاده از تجربیات گذشته: توصیه می‌شود از تجربه افرادی که سال قبل آزمون داده‌اند استفاده کنید و در زمینه‌های درسی و مشاوره از آن‌ها کمک بگیرید.

_ تغذیه کامل و مناسب: دانش‌آموزان در این فاصله زمانی تا برگزاری کنکور از مواد مغذی استفاده کرده و اصول مربوط به تغذیه سالم را رعایت کنند. البته کمک والدین در این قسمت بسیار حاِئز اهمیت است.

_ کاهش میزان مصرف چربی: داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که در این بازه زمانی مصرف مواد غذایی چربی دار را کاهش دهند. توصیه می‌شود در صورت امکان از شکلات تلخ استفاده کنید. پژوهش‌ها در مقایسه دو گروه که شکلات تلخ و چربی استفاده می‌کنند نشان می‌دهد گروهی که در برنامه روزانه خود مصرف شکلات تلخ را قرار می‌دهند میزان یادگیری و یادآوری مطالب آن‌ها افزایش پیدا می کند.

_ آماده سازی وسایل مربوط به کنکور از چند روز قبل: توصیه می‌شود دانش‌آموزان وسایل مورد نیاز برای کنکور مانند مداد، پاک‌کن و ساعت را چند روز قبل از برگزاری کنکور فراهم کنند.کنکور

_ نگرانی مفید را درون خود تقویت کنید: در واقع به هیچ دانش آموزی توصیه نمی‌کنیم اصلا نگران نباشد؛ بلکه توصیه می‌شود نگرانی مفید از جنس امیدواری و دستیابی به موفقیت ناشی از تلاش خود داشته باشند.

_ رعایت اصول بهداشتی درمانی: داوطلبان باید خودجوش به کمک والدین تمام اصول بهداشتی را فراهم و رعایت کنند. همچنین تمرکز خود را نسبت به موضوع کرونا کاهش دهند و قبل از آزمون فقط به آزمون و عملکرد خود توجه کنند.

نقش والدین در مدیریت استرس دانش‌آموزان برای کنکور

خاکباز در ادامه مطرح کرد: نقش والدین در مدیریت و کاهش اضطراب فرزندان بسیار حائز اهمیت است که شامل موارد زیر می‌شود:

_ والدین فرزندان خود را درباره قبولی در آزمون تهدید نکنند. در واقع باید و نباید‌های والدین کنار گذاشته شود.

_ والدین فرزندان خود را تحت هیچ شرایط با دیگر داوطلبان کنکور و کسانی که سال قبل آزمون داده‌اند، مقایسه نکنند. مقایسه فرزندان با دیگر داوطلبان ضمن کاهش عزت نفس، میزان استرس آن‌ها را افزایش می‌دهد.

_ والدین در این شرایط زمانی سعی کنند نقش حمایتی از فرزند را بیشتر از گذشته انجام دهند و این اطمینان را به فرزند خود بدهند در صورت قبولی یا عدم قبولی در کنکور همیشه آن‌ها را دوست خواهند داشت.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا بسیار عجیب و غریب است


رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: متاسفانه ویروس کرونا بسیار عجیب و غریب است و علائم جدیدی از خود نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور با حضور در برنامه تلویزیونى طبیب اظهار کرد: اطلاعات مردم نسبت به ویروس کرونا بهتر شده است، سامانه ۴۰۳۰ پاسخگوی سوالات مردم است به طوری که مبتلا شدگان در مرحله اول می‌توانند به مراکز ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته به صورت سرپایی مراجعه کنند، در غیر این صورت ما با اعزام همکارانمان در مراکز فوریت‌های پزشکی اقدام به بستری کردن بیماران بدحال می‌کنیم.

او علائم گوارشی را از عمده‌ترین مشکلات شایع بیماری کرونا دانست و افزود: متاسفانه کرونا علائم جدیدی را از خود نشان داده و این ویروس بسیار عجیب و غریب است.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به اینکه مردم هر وقت احساس نگرانی کردند می‌توانند با سامانه ۱۱۵ تماس بگیرند، گفت: ما برای مردم کم نمی‌گذاریم، اگر زمانی علائم سرفه همراه با تب و درد عضلانی بود حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند و توصیه‌های پزشکی را جدی بگیرند.

رعایت بهداشت سلامت مردم را تضمین می‌کند

کولیوند با اشاره به اینکه از مردم خواهش می‌کنیم تا بهداشت فردی و اجتماعی را رعات کنند، ادامه داد: مردم باید همواره از ماسک استفاده کنند و به شستشوی مکرر دستان خود بپردازند، همچنین باید از مسافرت‌های غیر ضروری پرهیز کرده و در تجمعات حضور پیدا نکنند.

او با اشاره به اینکه رعایت بهداشت هزینه‌های کمتری دارد و می‌تواند سلامت مردم را بیشتر تضمین کند، گفت: باید اصول بهداشتی را رعایت کنیم، تیم سلامت و پزشکی از جان مایه می‌گذارند و نباید به آن‌ها فشار وارد کنیم.

او اظهار کرد: همکاران ما وارد میدان جنگ با کرونا شده‌اند. هرگاه یکی از آن‌ها بیمار و آلوده به کرونا می‌شود حداقل یک ماه از چرخه کار خارج شده و فشار مضاعفی بر سایر همکاران وارد می‌شود؛ بنابراین از مردم درخواست می‌کنیم تا بیشتر مراعات کنند تا فشار کمتری بر روی کادر درمان وارد باشد.

افزایش ۴ برابری تماس های اورژانس با شیوع کرونا

او با اشاره به اینکه سازمان اورژانس کشور بعد از زلزله کرمانشاه تیم واکنش سریع تشکیل داد افزود: سازمان ما ضمن ارائه خدمات فوریت هاى پزشکى در زمان بحران با تمام تجهیزات به هموطنان خدمات ارائه می‌دهند. در بحران کرونا صد در صد انتقال بیماران کرونایى توسط پرسنل اورژانس ١١٥ انجام شد.

کولیوند با بیان اینکه تیم عملیات ویژه سازمان اورژانس کشور از ابتداى شیوع کرونا نیز با گذراندن دوره‌هاى تخصصى مواجهه با کرونا، در کنار هموطنان بود، ادامه داد: تماس‌هاى اورژانس از زمان شیوع کرونا در ایران ۴ برابر شد که تصمیم به راه اندازى یک مرکز پاسخگویى به سؤالات مردمى در خصوص ویروس کرونا در محل سازمان اورژانس کشور گرفتیم.

او روحیه تکنسین هاى اورژانس را جهادى دانست و عنوان کرد: تاکنون یک هزار و نهصد نفر از پرسنل سازمان اورژانس کشور به بیمارى کرونا مبتلا شده و ۴ نفر نیز شهید شدند. پرسنل اورژانس با عشق و علاقه به هموطنان خدمات ارائه مى کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
استفاده از واکسن کرونا چندان امیدبخش نیست
معاون کل وزیر بهداشت:

استفاده از واکسن کرونا چندان امیدبخش نیست

حریرچی گفت: با توجه به شرایطی که ویروس کرونا دارد، استفاده از واکسن چندان هم امیدبخش نیست.

استفاده از واکسن کرونا چندان امیدبخش نیست

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی معاون  کل وزیر بهداشت در برنامه نگاه یک درباره آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا، اظهار کرد: برخی جرائم و تنبیه برای افرادی که مسائل بهداشتی از جمله ماسک زدن را رعایت نمی‌کنند در نظر گرفته شد و اگر این افراد به ادارات دولتی و اماکن عمومی مثل مساجد و صنوف مراجعه کنند، نباید به آن‌ها خدماتی ارائه شود.

او افزود: برای آن دسته از کارمندان و صاحبان مشاغلی که به متخلفان شیوه‌نامه‌های بهداشتی خدمات می‌دهند، جرائمی از جمله توبیخ کتبی، کسر حقوق و انفصال خدمت تا یک سال در نظر گرفته شده است و این مجازات به هیچ عنوان قابل تجدید نظر هم نیست.

معاون  کل وزیر بهداشت با بیان اینکه چون خود ویروس کرونا در افراد مبتلا شده ایمنی دائم نمی‌دهد، تاکید کرد: پس نباید درخصوص استفاده از واکسن‌کرونا امید زیادی داشت.

ماسک‌های پارچه‌ای هم تاثیر مثبت دارد

حریرچی درخصوص اثر گذاری انواع ماسک‌ها گفت: حتی ماسک‌های دوخته شده پارچه‌ای تأثیر مثبت خودش را در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا می‌گذارد؛ در خصوص محرم نیز با توجه به ممنوع شدن موکب‌ها و مراکز توزیع نذری مانند چای ما درخواست داریم که مردم در مناطق محروم نذر ماسک انجام دهند.

او با اشاره به دارو‌های کمکی که این روز‌ها برای  التیام بیماران و درمان کرونا استفاده می‌شود، بیان کرد: این دارو‌ها اکثرا موثر نیستند. خصوصا در بعضی مراحل؛ به طور مثال داروی رمدیسیور رواج هم است، اگر مریض لوله گذاری شده و وارد آی سی یو شده باشد، دیگر هیچ جای دنیا کسی نمی‌تواند ادعا کند که این دارو کوچکترین تاثیری بر بیمار داشته باشد.

حریرچی اظهار کرد: شاید در مراحل قبل از لوله گذاری، تاثیرات ۱۰ الی ۲۰ درصدی داشته باشد، ولی متاسفانه برخی از مردم به دلیل شرایط وخیمی که عزیزشان سپری می‌کند، به هر درمان و دارویی روی می‌آورند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: تمام دارو‌هایی که بیرون از شبکه رسمی هستند قاچاق و تقلبی‌اند. مشاهده شده است برخی دارو‌ها با وعده درمان کرونا به قیمت‌های چند ۱۰ میلیونی فروخته می‌شود، ولی در نهایت اغلب داخل بسته‌ دارو، خالی بوده و یا قرص و داروی تقلبی دیگری در آن تعبیه شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81996
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X