كرونا را شكست مي دهيم
کرونا سبب نارسایی کلیه می‌شود
رئیس انجمن اورولوژی ایران:

کرونا سبب نارسایی کلیه می‌شود

بصیری گفت: ویروس کرونا علاوه بر اینکه ریه و گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد به دستگاه ادراری نیز نفوذ کرده و نارسایی کلیه به وجود می‌آورد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، عباس بصیری رئیس انجمن اورولوژی ایران در بیست و سومین کنگره (وبینار) انجمن اورولوژی اظهار کرد: ویروس کرونا علاوه بر اینکه ریه و گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد به دستگاه ادراری نیز نفوذ کرده و نارسایی کلیه بوجود می‌آورد.گزارش‌هایی وجود دارد که ویروس کرونا کلیه‌ها را نیز تخریب کرده و برخی از افراد مبتلا به این بیماری دچار نارسایی کلیه می‌شوند.

او با بیان اینکه سه نفر از پزشکان اورولوژی بر اثر ابتلا به کرونا در حین خدمت شهید شدند، گفت: تعداد زیادی نیز از متخصصان اورولوژی به کرونا مبتلا شده و تحت درمان قرار گرفتند.

بصیری از تدوین راهنمای بالینی برای کرونا توسط انجمن اورولوژی ایران خبر داد و بیان کرد: این راهنما توسط اعضای انجمن تهیه و به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه شده و در آن همه موارد آسیب کرونا، پیشگیری و مقابله با آن اشاره شده است. رعایت اصول بهداشتی و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت مربوط به فاصله گذری اجتماعی در زمینه پذیرش بیمار در بیمارستان و اتاق عمل الزامی است و فقط در حضور آن‌ها امکان انجام اعمال جراحی وجود دارد.

او ادامه داد: بیماران نیازمند به عمل جراحی باید با آگاهی از امکان ابتلا به ویروس کرونا رضایت کتبی و آگاهانه به انجام درمان داشته باشد و به تعویق افتادن عمل جراحی در فرد مبتلا به کرونا ضروری بوده مگر در موارد اورژانس که با هماهنگی متخصص عفونی و بیهوشی باید انجام شود. مسئولیت اقدامات حرفه‌ای پزشکی بر عهده پزشک معالج بوده و تصمیم گیری در این زمینه مبتنی بر مشارکت بیمار و پزشک در این امر است.

این اورولوژیست با بیان اینکه ایران در زمینه درمان سرطان‌های پروستات، مثانه و پیوند کلیه پیشگام است، افزود: امیدواریم تحریم‌ها ما را تهدید نکند، زیرا پیشرفت در دنیا با تکنولوژی همراه است و نباید از امکانات بی نصیب بمانیم.

ایران، یکی از کشور‌های سنگ خیز در دنیا

بصیری تصریح کرد: سالانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، ۱۳۵ نفر به داشتن سنگ در کلیه اضافه می‌شود. ایران یکی از کشور‌های سنگ خیز در دنیاست، طبق آمار سرطان‌های مثانه و پروستات از شایع‌ترین بیماری‌ها در مردان بوده و رتبه چهار و سه را در بین سرطان‌ها دارد.

او با بیان اینکه سرطان مثانه به راحتی قابل پیشگیری است، گفت: مصرف سیگار و اشتغال در کارخانه‌های رنگ سازی و لاستیک سازی از عوامل محیطی در بروز سرطان مثانه هستند و مسئولان بهداشتی باید به این مسئله بیشتر توجه کنند.

رئیس انجمن اورولوژی ایران، بیماری مادرزادی دستگاه ادراری را نیز شایع دانست و گفت: این بیماری بیشترین اختلال را در اعضای بدن بوجود می‌آورد و علل نارسایی کلیه در اطفال ناشی از این بیماری است. لازم است والدین در این زمینه دقت بیشتری داشته و برای کودکان خود سونوگرافی و آزمایش ادرار انجام دهند.

(0) نظر
برچسب ها :
ابتکار جدید ژاپنی‌ها برای درمان بیماران کرونایی


محققان ژاپنی موفق شدند با داروی افراد مبتلا به روماتیسم مفاصل، مبتلایان به کرونا را درمان کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با گذشت بیش از ۸ ماه از شیوع ویروس کرونا و جان باختن صد‌ها هزار نفر در جهان به دلیل ابتلا به این ویروس، دانشمندان تمامی تلاش خود را برای یافتن راهکار درمانی موثر برای مقابله با آن به کار بسته اند. غول‌های بزرگ داروسازی جهان در حال توسعه واکسن کرونا هستند و بیش از ۲۵ واکسن هم اینکه مرحله آزمایش انسانی خود را طی می‌کند و ۱۵۰ واکسن دیگر نیز در حال تکمیل فرآیند آزمایشات خود است.

در کنار تلاش برای یافتن واکسن کرونا، دانشمندان به دنبال یافتن دارویی برای درمان بیماران هستند. برای یافتن دارو برای درمان مبتلایان به کرونا دو راهکار وجود دارد: نخست اینکه دانشمندان از ابتدا یک داروی جدید برای مقابله با کرونا بسازند که این امر به دلیل وجود قوانین سختگیرانه دارویی، می‌تواند سال‌ها به طول بیانجامد. راهکار دوم نیز این است که دانشمندان دارو‌های موجود در بازار که برای بیماری‌های دیگر استفاده می‌شوند را برای درمان کووید ۱۹ مورد استفاده قرار دهند.

به تازگی دانشمندان ژاپنی اعلام کردند داروی "آکتمرا" که برای درمان بیماران مبتلا به روماتیسم مفاصل استفاده می‌شود، می‌تواند به بهبود حال مبتلایان به کرونا کمک کند.

محققان می‌گویند این دارو به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد می‌تواند به کنترل بیماری در مبتلایان به کووید ۱۹ کمک کند.

التهاب یکی از مکانیسم‌های دفاعی سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زاست. شدت التهاب در بیماران کرونایی به ویژه التهاب در ریه‌ها می‌تواند بسیار خطرناک و کشنده باشد. داروی "آکتمرا" با کاهش التهاب بدن، می‌تواند جلوی واکنش بیش از حد سیستم ایمنی به ویروس کرونا را بگیرد.

دانشمندان ژاپنی در تحقیقات خود به ۷ بیمار کرونایی که شرایط بسیار وخیمی داشتند دوز‌هایی از این دارو را تجویز کردند. شواهد نشان داد حال عمومی این بیماران پس از دریافت این دارو بهبود یافت و تب آن‌ها قطع شد. همچنین این افراد دیگر برای نفس کشیدن به دستگاه تنفس مصنوعی وابسته نبودند.

داروی "آکتمرا" جزو دارو‌های مربوط به جلوگیری از فعال شدن "اینترلوکئین ۶" است. اینترلوکئین ۶ نوعی پروتئین است که در مقابل ویروس می‌تواند منجر به "طوفان سیتوکین" شود و در این حالت سیستم ایمنی بدن واکنش به شدت خطرناکی به عوامل ویروسی نشان می‌دهد. این واکنش می‌تواند برای بیمار خطرناک و کشنده باشد.

در بیماری کرونا طوفان سیتوکین می‌توانند باعث مشکلات شدید تنفسی شود که درپی آن چند اندام مختلف درگیر و در نهایت فرد دچار مرگ می‌شود. با این حال، هنوز سازمان جهانی بهداشت و یا سازمان غذا و داروی آمریکا به دلیل معیار‌های سختگیرانه‌ای که دارند، تجویز این دارو برای درمان مبتلایان به کووید ۱۹ را تایید نکرده اند.

این نخستین باری نیست که محققان از دارو‌های دیگر برای درمان مبتلایان به کرونا استفاده می‌کنند. پیشتر محققان کانادایی اعلام کردند یک داروی ضدویروس که برای درمان بیماری کشنده ویروسی در گربه‌ها استفاده می‌شود می‌تواند در مبارزه با کرونا در انسان‌ها موثر باشد.

جون لمیکس، استاد دانشگاه آلبرتای کانادا اعلام کرد: این دارو می‌تواند مانع از تکثیر ویروس کرونا در سلول‌های انسان شود. این دارو در درمان بیماری ویروسی مرگبار در گربه‌ها بسیار موثر عمل کرده است. ما در تحقیقات خود شاهد بودیم که این دارو به همان اندازه در انسان‌ها نیز موثر عمل می‌کند. امیدواریم بتوانیم از این دارو به عنوان یک درمان موثر بر ضد ویروس کرونا استفاده کنیم.

محققان می‌گویند این دارو با مداخله در روند تکثیر ویروس می‌تواند به بیماری در بدن انسان پایان دهد. دانشمندان تاکید دارند این دارو با ممانعت از عملکرد برخی مولکول‌های پروتئاز در بدن افراد احتمالاً می‌تواند باعث بهبود بسیاری از بیماری‌ها از فشار خون بالا تا سرطان شود. این دارو برای نخستین بار در سال ۲۰۰۳ و در همه گیری ویروس سارس (یکی دیگر از ویروس‌های خانواده کرونا) مورد آزمایش قرار گرفته بود.

تا زمان کشف واکسن موثر برای واکسیناسیون عمومی مردم در مقابل کووید ۱۹، محققان و دانشمندان در سرتاسر جهان در حال بررسی و مطالعه بر روی دارو‌های موجود در بازار برای بررسی تاثیرگذاری آن‌ها در درمان ویروس کرونا هستند.

برآورد اولیه سازمان جهانی بهداشت این است که نسخه اولیه واکسن کرونا احتمالا در اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی به بازار عرضه خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
شیلد محافظ را جایگزین ماسک صورت نکنید!


شیلد‌های پلاستیکی محافظ صورت، می‌توانند سپری در برابر انتقال ویروس کرونا باشند اما جایگزین مناسبی به جای ماسک نیستند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کارشناسان می‌گویند اگرچه شیلد‌های پلاستیکی محافظ صورت می‌توانند سپری در برابر انتقال ویروس کرونا باشند، اما این خاصیت شیلد‌ها فقط زمانی است که به همراه ماسک استفاده شوند و نه به جای آن.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده تاکید می‌کند که ماسک‌های صورت اصلی‌ترین روش برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس کرونا هستند.

با این حال، شیلد‌های پلاستیکی صورت در میان برخی افراد به دلیل عدم تحمل گرما و تنفس محدود، بسیار محبوبیت پیدا کرده‌اند. هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا شیلد‌های صورت به تنهایی می‌توانند به جلوگیری از شیوع ویروس کمک کنند، وجود ندارد. با این حال، استفاده از این شیلد‌ها به همراه استفاده از ماسک، شستن منظم دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی ابزار بسیار مناسبی برای کنترل انتقال ویروس است.

شیلد محافظ

برای به دست آوردن بهترین نتیجه از یک محافظ پلاستیکی صورت، رعایت چند نکته ضروری است:

- همیشه به همراه شیلد‌های پلاستیکی ماسک بزنید. با این کار احتمال انتقال ویروس را بسیار کمتر از زمانی می‌کنید که هر کدام از این دو ابزار را به تنهایی استفاده کنید.

- اطمینان حاصل کنید که این شیلد‌ها در جای مناسبی روی صورت قرار گرفته است. شیلد باید به سطح چانه یا زیر آن برسد.

- شیلد‌ها باید فاصله بین دو گوش را به طور کامل پوشش داده و نباید بین پیشانی و جلوی این محافظ‌ها شکاف وجود داشته باشد. در غیر این صورت قطرات تنفسی می‌تواند از شکاف وارد شده و روی صورت بیفتد.

- پس از هر بار استفاده از شیلد، صورت خود را تمیز و ضد عفونی کنید.

- به کمک مواد شوینده و آب گرم، شیلد را ضد عفونی کنید. شیلد‌ها بهتر است ترجیحا با محلول‌های حاوی کلر ضدعفونی شوند. الکل می‌تواند به مرور زمان به پلاستیک و چسب آن‌ها آسیب برساند.

- بعد از شستشوی شیلد، با حوله‌های کاغذی تمیز، رطوبت آن‌ها را از بین ببرید.

(0) نظر
برچسب ها :
تایید دومین واکسن چینی کرونا برای استفاده اضطراری


دولت چین دومین واکسن ساخته شده در این کشور را مورد تایید قرار داد و اجازه استفاده اضطراری آن را صادر کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مقامات چینی با تایید واکسن کرونای شرکت داروسازی «سینوواک بیوتیک» این کشور اعلام کردند این واکسن در مواقع بسیار ضروری و اورژانسی می‌تواند برای واکسیناسیون گروه‌های پرخطر مانند پرسنل کادر درمان که با بیماران کرونایی در ارتباط هستند مورد استفاده قرار گیرد.

بر این اساس، از ۷ واکسن کرونایی که هم اینک در مرحله آخر تست انسانی قرار دارند، ۴ واکسن در چین در حال توسعه است. از ماه ژوئیه دولت چین در حال واکسیناسیون گروه‌های پرخطر مانند کادر درمانی در مقابل این ویروس است. همچنین مقامات بهداشتی پکن می‌توانند دستور اضطراری برای واکسیناسیون عمومی مردم در فصل‌های پاییز و زمستان را با این واکسن بدهند.

پیش‌تر رسانه‌های چینی در ماه ژوئن اعلام کرده بودند از ۴ واکسنی که این کشور در حال توسعه آن است، دولت ۲ واکسن را برای استفاده در مواقع ضروری تایید کرده است. با این حال، آن زمان نام واکسن مورد نظر منتشر نشده بود.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد تاکنون دولت چین اطلاعات بسیار کمی درباره دو واکسن مورد تایید خود منتشر کرده است. پیش‌تر یکی از شرکت‌های تابع شرکت داروسازی سینوفارم، غول داروسازی دولتی چین مدعی شده بود تا انتهای سال جاری میلادی واکسن کرونا را به بازار عرضه خواهد کرد. با این حال، هر چهار واکسن چینی‌ها در مرحله سوم آزمایش انسانی قرار دارد و تاکنون سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و داروی آمریکا با توجه به معیار‌های سختگیرانه‌ای که دارند این واکسن‌ها را مورد تایید قرار نداده اند.

هم اینک غول‌های بزرگ داروسازی جهان در حال توسعه واکسن کرونا هستند و بیش از ۲۵ واکسن مرحله آزمایش انسانی خود را طی می‌کنند و ۱۵۰ واکسن دیگر نیز در حال تکمیل فرآیند آزمایش خود هستند. از این میان، تنها ۷ واکسن در مرحله آخر آزمایش انسانی قرار دارد و برآورد می‌شود اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی به بازار عرضه شود. پیش‌تر روسیه بدون انجام آخرین مرحله آزمایش انسانی واکسن کرونا اقدام به ثبت این واکسن کرد. با این حال، مقامات سازمان جهانی بهداشت از تایید رسمی این واکسن خودداری کردند.

تاکنون بیش از ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند. از این میان، ۸۵۰ هزار تن جان خود را از دست داده اند. سازمان جهانی بهداشت تاکید دارد مردم باید تا زمان کشف واکسن موثر برای مقابله با ویروس کرونا، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرده و در جامعه از ماسک استفاده کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
حیوانات خانگی؛ ناقلان خاموش ویروس کرونا


بسیاری از افراد تمایل زیادی برای نگهداری حیوانات خانگی دارند، اما امروزه با توجه به شیوع و گسترش ویروس کرونا در جهان نگهداری از حیوانات خانگی به چالش تبدیل شده است.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به ناشناخته بودن ویروس کرونا برخی بر این باور بودند که کودکان به ویروس کرونا مبتلا نمی‌شوند در حالی که با گذشت زمان این فرض رد شد و کودکان نه تنها به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند بلکه ناقلان خاموش این ویروس به بزرگسالان هم هستند.

ویروس کرونا حدود ۸ ماه پیش از یک خفاش به انسان منتقل شد و با سرعت بین انسان‌ها گسترش پیدا کرد. در ابتدا تصور پژوهشگران این بود که این ویروس به حیوانات منتقل نمی‌شود، اما تنها با گذشت ۳ ماه از اعلام اولین ابتلا به این ویروس مرگ بار آزمایش کرونای ۲ سگ در هنگ کنگ و یک هفته بعد در یک باغ وحش در شهر نیویورک آزمایش کرونای ۴ ببر و ۳ شیر مثبت اعلام شد که بیانگر این امر بود که این حیوانات به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

همچنین اولین مورد تایید شده از مبتلا بودن حیوانات خانگی به کرونا در اروپا و انگلیس بود که یک گربه با علائمی شبیه به عفونت تنفسی و تنگی نفس و ترشحات بینی به دام پزشکی منتقل شد که آزمایش این حیوان هم مثبت اعلام شد.

براساس تحقیقات انجام شده توسط محققان، کرونا در گربه‌ها معمولا بی علامت بوده و این حیوانات می‌توانند ناقلان بی علامتی باشند که این ویروس را به صاحبان خود منتقل می‌کنند.

اصلاح شود//علی بیگی

عامل اصلی ابتلاء حیوانات خانگی به ویروس کرونا صاحبان آن‌ها هستند. زیرا اگر فردی نداند که به ویروس کرونا مبتلا شده است و یک ناقل خاموش باشد به هنگاه نوازش و تماس با حیوان خانگی اش تنها با یک عطسه این ویروس را به حیوانش منتقل می‌کند که با قرار گرفتن ترشحات و قطرات ویروس بر روی خز‌های حیوانات باعث می‌شود تا این حیوانات هم به ویروس کرونا مبتلا شده و یک ناقل خاموش باشند.

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان آمریکایی و ژاپنی حیوانات ناقلان خاموش این ویروس مرگ بار هستند که نه تنها این ویروس را به انسان بلکه می‌توانند به دیگر حیوانات هم انتقال دهند و چون معمولا این ویروس در حیوانات بی علامت است پس حیوانات به راحتی یکی از عاملان گسترش و شیوع ویروس کووید ۱۹ هستند که آن را به صاحبان خود و اطرافیانشان انتقال می‌دهند.

اصلاح شود//علی بیگی

در نتیجه لازم است تا افرادی که حیوان خانگی دارند این نکات را رعایت کنند:

۱- تا حد امکان از نوازش حیوانات خانگی خودداری کنند.
۲- از تماس حیوانات خانگی با سایر حیوانات به ویژه سگ و گربه‌های ولگرد جلوگیری شود.
۳- از مصرف آب و غذای آلوده توسط حیوانات خانگی جلوگیری شود.
۴-حیوانات خانگی باید بطور مستمر مورد معاینه دامپزشک قرار گیرند.
۵- به محض بروز علائمی دال بر بیماری تا رفع تمام علائم و تایید دامپزشک مبنی بر درمان کامل حیوان در مکانی مجزا نگهداری شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ساعت تربیت بدنی در مدارس ممنوع است
معاون آموزش متوسطه:

ساعت تربیت بدنی در مدارس ممنوع است

کمرئی گفت: با توجه به شیوع کرونا ساعت تربیت بدنی در مدارس ممنوع است و باید تلاش کنیم تا حجم وسایل دانش‌آموزان در کوله پشتی‌ها کم شود.

ساعت تربیت بدنی در مدارس ممنوع است

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه عصر امروز در ادامه اولین روز سی و چهارمین اجلاس سالیانه آموزش و پرورش که امسال به طور مجازی برگزار می‌شود، با اشاره به وضعیت بازگشایی مدارس در سه وضعیت قرمز، زرد و سفید اظهار کرد: در شرایط زرد در دوره متوسطه اول هر دانش‌آموز دو روز آموزش حضوری دارد یعنی در مجموع ۴ روز آموزش حضوری داریم، اما دانش‌آموزان باید در قالب ۲ گروه و به طور شیفت بندی به مدرسه بیایند و یک روز هم آموزش آن‌ها مجازی خواهد بود.

او ادامه داد: در وضعیت زرد و قرمز هم روند کار متقاوت خواهد بود همچنین در مدارس نوار‌های رنگی در راهرو‌ها و حیاط مدرسه به منظور رعایت ایمنی دانش‌آموزان نصب خواهد شد.

برای بازگشایی مدارس منتظر نتایج بررسی‌های ستاد کرونا هستیم

معاون آموزش متوسطه با اشاره به اینکه دانش‌آموزان در فضا‌های مختلف و در قالب گروه‌های کوچک زنگ تفریح خواهند داشت، گفت: ساعت تربیت بدنی ممنوع است علاوه بر آن باید تلاش کنیم تا حجم وسایل دانش‌آموزان در کوله پشتی‌ها کم شود.

کمرئی تصریح کرد: برای بازگشایی مدارس تابع نظرات ستاد ملی مدیریت کرونا هستیم؛ بنابراین منتظر نتایج بررسی‌های ستاد ملی کرونا هستیم که اگر اعلام کردند وضعیت قرمز است، مدارس را به صورت حضوری نداریم.

او افزود: در شرایط زرد برنامه بازگشایی را خواهم داشت. همچنین هر استانی که در مرحله هشدار است می‌تواند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بازگشایی مدارس را داشته باشد.

او تأکید کرد: زمان بندی حضور دانش‌آموزان باید به گونه‌ای باشد که با همکلاسی‌ها و معلمان خود در ارتباط باشند؛ سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در حال بررسی است تا برخی محتوا‌ها به صورت خودخوان آموزش باشد.

اگر کودکان از ما سرسختی ببینند، شهروندانی با آموزه‌های نامناسب می‌شوند

در ادامه رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی اظهار کرد: امروز در مدارس برای فرزندان تلاش می‌کنیم و اگر دنبال آن هستیم که در آینده سرزمین‌ خود اثر داشته باشیم، کودکانی که در اختیار ما هستند، می‌توانند از ما تعامل بیاموزند و اگر از ما فقط سرسختی ببینند، تبدیل به شهروندانی با آموزه‌های نامناسب می‌شوند.

او ادامه داد: بیشتر تاثیر را مدیران و معلمانی بر ما گذاشتند که ما را به رسمیت شناختند و به ما احترام گذاشتند. بنابراین باید به کودکان احترام بگذاریم.

معاون آموزش ابتدایی بیان کرد: به هیچ وجه نباید در بحران‌ها متوقف شویم و باید با تدابیر لازم این مسیر را در پیش بگیریم.

(0) نظر
برچسب ها :
توزیع واکسن آنفلوآنزا از اواخر شهریور


سازمان غذا و دارو: تا قبل از پایان شهریورماه توزیع واکسن آنفلوآنزا را انجام می‌دهیم. هر فرد با مراجعه به داروخانه و با ارائه کارت ملی می‌تواند این واکسن را تهیه کند.
(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا خارج از بدن ما تکثیر می‌شود؟


ویروس کرونا می‌تواند ساعت‌ها و حتی روز‌ها بر روی سطوح مانند دستگیره‌های در و میز‌های پیشخوان زنده بماند.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، باتوجه به گسترش و همه گیر شدن ویروس کرونا باور‌های بسیار زیادی نسبت به ویروس کرونا به وجود آمده است و به دلیل اینکه این ویروس به راحتی انتقال می‌یابد برای بسیاری از افراد این پرسش به وجود آمده است که آیا ویروس کرونا توانایی تکثیر در محیط‌هایی همچون سطح میز، دستگیره‌ها و مواردی از این دست را دارد؟.

ویروس‌ها و باکتری‌ها از میکروارگانیسم‌هایی هستند که باعث بروز بیماری در افراد خواهند شد. باکتری شکل اولیه‌ای از حیات است که از یک سلول تشکیل شده و می‌تواند به تنهایی تولید مثل کند. اما ویروس بسیار کوچکتر از باکتری است. ویروس یک رشته ژن یا اسید نوکلئیک است، یک پوشش محافظ دارد، اما در خود سلولی ندارد. ویروس‌ها نمی‌توانند به خودی خود تکثیر شوند و باید فقط داخل سلول‌های زنده انسان یا حیوانی که آن را مبتلا کرده اند، تکثیر شوند.

آیا ویروس کرونا خارج از بدن ما تکثیر می شوند/علی بیگی

بنابراین ویروس کرونا هم نمی‌تواند روی دیوار یا سطوح آلوده تکثیر شود اما این توانایی را دارد که روی سطوح تا مدتها خود را حفظ کند. برای جلوگیری از آلوده شدن به ویروس باید بعد از تماس با سطوحی مانند دستگیره در‌ها و نرده پله‌ها موقع رسیدن به خانه یا اداره و یا قبل از غذا خوردن دست هایتان را بشویید  یا با محلول ضدعفونی کننده الکلی تمیز کنید.

(1) نظر
برچسب ها :
اکثر مناطق محروم در وضعیت سفید قرار دارند
مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش:


محسن‌بیگی گفت: روند بازگشایی مدارس متناسب با وضعیت قرمز، زرد و سفید متغیر است و در شرایط فعلی اکثر مناطق محروم در شرایط سفید قرار دارند.

اکثر مناطق محروم در وضعیت سفید قرار دارند

به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد محسن‌بیگی مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: تصمیم‌گیری نهایی در مورد بازگشایی مدارس کشور بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا است.

او افزود: ستاد ملی مقابله با کرونا با موضوع بازگشایی مدارس ایران در نیمه شهریور امسال موافقت کرده است.

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به این که میزان شیوع ویروس کرونا در استان‌ها و شهر‌های مختلف متفاوت است، اظهار کرد: دستورالعمل‌های بازگشایی مدارس بر اساس هر یک از وضعیت‌های «سفید»، «هشدار» و «قرمز» رویکرد متفاوتی را مورد توجه قرار می‌دهند.

او تاکید کرد: کلاس‌های درس در مناطق «قرمز» به صورت حضوری برگزار نمی‌شوند و تا زمان اتمام این وضعیت، امور آموزشی به واسطه ظرفیت‌های آنلاین پیگیری می‌شود.

محسن‌بیگی ادامه داد: مدارس حاضر در مناطق «هشدار» با رعایت استاندارد‌ها (حداقل تراکم و نوبت‌بندی دانش‌آموزان ) به طور نیمه‌حضوری فعالیت خواهند کرد.

او افزود: دانش‌آموزان حاضر در مناطق «هشدار» به دو دسته زوج و فرد تقسیم‌بندی می‌شوند و در مدارس حضور پیدا می‌کنند.

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: مدارسِ مناطق «سفید» با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و لحاظ تراکم حداقلی می‌توانند بر اساس روال عادی فعالیت خود را ادامه دهند.

او با اشاره به این که وضعیت‌های «سفید»، «هشدار» و «قرمز» در شهر‌های مختلف قابل پیش‌بینی نیستند، گفت: در برخی از مواقع وضعیت یک شهر یا استان می‌تواند در عرض یک روز تغییر پیدا کند، بر همین اساس فعالیت مدارس باید منطبق با وضعیت اعلام شده پیش برود.

محسن‌بیگی با اشاره به مدارس حاضر در مناطق محروم کشور، توضیح داد: اکثر مدارس مناطق محروم در حال حاضر از نظر میزان شیوع ویروس کرونا در وضعیت «سفید» قرار دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
استفاده از شیلد، خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد
مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت:

استفاده از شیلد، خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد

جهانپور در پیام توییتری نوشت: میزان ابتلا به کرونا در افرادی که هنگام مراقبت از بیماران از شیلد استفاده کرده اند، ۵۰ درصد کمتر از دیگران بوده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در توییت خود نوشت: در یک مطالعه سرولوژی بین ۳۲۴۸ نفر از کادر درمان، ۶ درصد از افراد سابقه عفونت با کرونا را نشان دادند. ۲۹ درصد این افراد مبتلای بدون علامت بوده و ۶۹ درصد این افراد هیچگاه قبل از تست سرلوژی از ابتلای خود به کرونا اطلاعی نداشتند.

در این تحقیق نشان داده شده که میزان ابتلا به ویروس کرونا در افرادی که هنگام مراقبت از بیماران از محافظ صورت (شیلد) استفاده می‌کردند پنجاه درصد کمتر از سایر افراد بوده است.

این تحقیق اهمیت استفاده از محافظ صورت علاوه بر ماسک در کادر درمان را نشان می دهد. همچنین تعداد بسیار زیاد مبتلایان بدون علامت احتمالا می‌تواند تایید کننده نقش مهم ماسک در کاهش میزان بار ویروسی اولیه و در نتیجه احتمال ابتلا به نوع خفیف‌تر بیماری کووید ۱۹ باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81970
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X