كرونا را شكست مي دهيم
میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

ویروس کرونا مانند دیگر اعضای خانواده ویروس‌ها، می‌تواند تا یک هفته روی اجسام زنده باقی بماند.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کرونا ویروس عمدتا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. وقتی شخصی که آلوده است، سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات حاوی ویروس را به هوا می‌فرستد.

کرونا ویروس می‌تواند ساعت‌ها و حتی روز‌ها روی سطوح مانند دستگیره‌های در و میز‌های پیشخوان زنده بماند. مدت ماندگاری این ویروس به ماده‌ای بستگی دارد که آن سطح از آن ساخته شده است.

یکی از سوالات مهم که در ذهن افراد ایجاد می‌شود این است که طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف چقدر است؟

در اینفوگرافی زیر جزئیات ماندگاری کرونا ویروس را روی سطوح مختلف مشاهده  و از آن آگاهی پیدا می کنید:

میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

(0) نظر
برچسب ها :
کدام کارهای درمانی در ایام کرونا نیاز به مراجعه بیمارستانی دارد؟

کدام کارهای درمانی در ایام کرونا نیاز به مراجعه بیمارستانی دارد؟

در شرایط فعلی که با شیوع کرونا مواجه هستیم صرفا برای انجام برخی درمان‌ها باید به دکتر مراجعه کرد.

برای چه کارهایی حتی تو دوره کرونا هم باید بریم دکتر

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در دوران شیوع کرونا بارها و بارها تاکید شده است که افراد به دلیل آلوده بودن مراکز درمانی برای دریافت خدمات درمانی غیر اورژانسی به مراکز درمانی مراجعه نکنند. 

اما برخی از بیماری های وجود دارند که افراد مبتلا به آنها در ایام شیوع ویروس کرونا، نباید از آنها غافل شده و برای حفظ سلامت خود باید برای درمان با رعایت دستورالعمل‌ها به مراکز بهداشتی مراجعه کنند. 

مورد اول بیماری های قلبی مخصوصا در افراد دارای فشار خون بالاست  یا آن دسته از بیماران قلبی که سابقه جراحی قلب و باز کردن عروق را داشته اند. 

مورد بعد مشکلات روانی است که زندگی را مختل  کرده‌اند، مثل افسردگی حاد، فوبیا و وسواس  که حتی در ایام شیوع کرونا باید برای درمان آنها مراجعه کرد. 

مواردبعدی مشکلات ضروری ارتوپدی مثل شکستگی دست و پا و قند کنترل نشده برای بیماران دیابتی، جراحی آب سیاه چشم، خانم های که سابقه سرطان پستان در خانواده خودشان دارند و وقت چکاپ آنها رسیده است، انجام واکسیناسیون نوزادان، بیماران مبتلا به ام اس و مبتلایان به سرطان نیز از جمله افرادی هستند که باید حتی در ایام کرونا به پزشک مراجعه کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
کاهش کشندگی ویروس کرونا با گذشت زمان
کیوانی مطرح کرد؛

کاهش کشندگی ویروس کرونا با گذشت زمان

یک ویروس شناس گفت: کرونا مانند سایر بیماری‌های ویروسی بعد از مدتی آرام‌تر شده و قدرت کشندگی آن کاهش پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،، حسین کیوانی ویروس شناس با اشاره به جهش‌های ویروس کرونا اظهار کرد: همه موجودات زنده مانند گیاهان، باکتری‌ها و ویروس‌ها جهش دارند که این جهش‌ها از نظر بالینی مهم است.

او با اشاره به اینکه جهش ویروس از نظر مولکولی مورد بررسی قرار می‌گیرد، افزود: در ویروس اچ آی وی جهش زیاد است و حتی می‌توان گفت که جهش‌های این ویروس در یک نفر از نظر مولکولی شبیه نیست، در مورد ویروس کرونا جهش به این شدت نیست لذا باید اذعان داشت که تغییرات عمده‌ای در ویروس کرونا ایجاد نشده است.

این ویروس شناس با اشاره به اینکه ویروس کرونا به طور مرتب مورد بررسی قرار می‌گیرد، اظهار کرد: این ویروس همچون سایر بیماری‌های ویروسی بعد از مدتی آرام‌تر شده و قدرت کشندگی آن کمتر خواهد شد.

ویروس کرونا عامل ۳۰ درصد از سرماخوردگی‌ها است

او با اشاره به اینکه ویروس‌های حاد افراد را بیمار می‌کنند، ادامه داد: علت ۳۰ درصد از سرماخوردگی‌ها در سال‌های گذشته کرونا ویروس بوده است، اما ویروس کرونا کنونی نوع جدیدی است که بیماری زایی و قدرت سرایت بیشتری دارد.

این ویروس شناس تصریح کرد: واکسن هم به صورت صددرصدی از ابتلا به کرونا ویروس جلوگیری نمی‌کند، در صورتی که یک واکسن ۵۰ درصد افراد را در برابر ویروس کرونا ایمن کند، واکسن قابل قبول است.

او بیان کرد: پلتفرم ما در کشور برای ساخت واکسن کرونا، ویروس کشته است که ایمن‌تر است و راحت‌تر در دسترس قرار می‌گیرد، در کشور سخت گیری‌های زیادی در تولید واکسن انجام می‌شود زیرا جان مردم مهم است.

کیوانی با اشاره به مراحل تولید واکسن کرونا در کشور گفت: برای تولید واکسن کرونا در کشور مطالعات حیوانی انجام شده است و بعد از آن کارآزمایی بالینی انجام می‌شود. در فاز سوم می‌توانیم اثر بخشی ویروس را مورد بررسی قراردهیم و اگر مقدار ایمنی ایجاد شده ۵۰ درصد باشد این واکسن موثر خواهد بود. واکسنی که مورد آزمایش قرار گرفته است از ویروس کشته شده کروناست و خطری ندارد، البته مرحله تزریق به انسان هنوز انجام نشده است.

این ویروس شناس ادامه داد: ما باید مثل روسیه و آمریکا دو فاز کارآزمایی بالینی را یکی کنیم تا زودتر به نتیجه برسیم، لذا دو گروه از شرکت‌های وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و گروه دیگر با همکاری وزارت دفاع این ویروس و واکسن کرونا را مورد بررسی قرار داده اند.

(0) نظر
برچسب ها :
ورود کاروان‌های پیاده به خراسان رضوی ممنوع است


ورود کاروان‌های پیاده به خراسان رضوی ممنوع است


مراسم پیاده روی زائران در دهه پایانی ماه صفر به سمت مشهد مقدس، امسال انجام نمی شود.

بگفته معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی: با تصمیم ستاد کرونای استان، پیاده روی سالانه ی زائران به سمت مشهد و حرم حضرت ثامن الحجج (ع) در دهه آخر صفر، منتفی است.

(0) نظر
برچسب ها :
اختلالات روانی گسترده در بهبود یافتگان از کرونا


🔸اختلالات روانی گسترده در بهبود یافتگان از کرونا


🔹مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد کسانی که به ویروس کرونا آلوده شده اند، یک ماه پس از ابتلا مستعد مبتلا شدن به بیماری‌های روانی هستند.


🔹محققان تاکید کردند موارد بسیار زیادی از انواع اختلالات روانی و اختلالات اضطراب در بهبود یافتگان از کرونا دیده شده است. عوارض روانی دیگر بیماری کرونا در مبتلایان شامل افسردگی و بی خوابی می‌شود.


🔹این تحقیقات همچنین نشان داد کسانی که در گذشته سابقه بیماری روانی داشته اند به طور میانگین از انسان‌های معمولی بیشتر به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

(0) نظر
برچسب ها :
ابداع ماسکی که بوی بد دهان را می‌گیرد

ابداع ماسکی که بوی بد دهان را می‌گیرد🔹محققان موفق به ابداع یک نسخه پیشرفته از ماسک‌های N۹۵ شده‌اند که با لایه‌های کربن قادر است همراه با نابودی ویروس‌ها و باکتری‌ها، بوی بد دهان را نیز از بین ببرد.

🔹 پس از استفاده طولانی از ماسک قسمت درونی آن بوی بدی می‌گیرد. این بو همان بوی نفس ما است که با باکتری‌های که با بازدم خود بیرون می‌دهیم و در ماسک گیر کرده‌اند، مخلوط شده است.

🔹طبق گفته سازندگان لایه کربنی، ذراتی را که منجر به بوی بد می‌شوند، می‌مکد.

(0) نظر
برچسب ها :
عوارض واکسن آلمانی-آمریکایی کرونا اعلام شد


عوارض واکسن آلمانی-آمریکایی کرونا اعلام شد


🔹طبق گزارشی جدید واکسن کرونایی که با همکاری آلمان و آمریکا تولید شده ، عوارضی معتدل یا خفیف از جمله خستگی و سردرد در بدن داوطلبان ایجاد کرده است.

🔹 به گفته محققان بیش از ۱۲ هزار داوطلب دومین دوز از واکسن فایزر را دریافت کرده اند. 

🔹پس از دریافت دوز دوم ۳۶ درصد از شرکت کنندگان در گروه سنی ۱۸تا ۶۴ سال و ۲۷ درصد از گروه ۶۵ تا ۸۴ سال خستگی را گزارش کردند.

 🔹بقیه عوارض این واکسن سردرد، درد ماهیچه ای، لرز و درد مفاصل اعلام شده است.


(0) نظر
برچسب ها :
توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا در وسایل نقلیه عمومی


با رعایت چند نکته ساده بهداشتی در حمل‌و‌نقل عمومی می‌توان از جولان ویروس کرونا جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، رعایت نکات بهداشتی در شرایط کرونایی در وسایل حمل و نقل عمومی موضوع جدی است و باید بین مسافران و رانندگان وسایل نقلیه همکاری متقابل شکل بگیرد تا کرونا نتواند سلامتی فردی را تهدید کند.

موارد بهداشتی که مسافران باید رعایت کنند شامل عدم پرداخت هزینه به صورت نقدی، لمس نکردن دستگیره یا صندلی، همراه داشتن اسپری یا ژل ضدعفونی کننده، رعایت فاصله در صف‌ها و استفاده حداقلی از اتوبوس‌ها است.

با توجه به شرایط ، بعضی‌ مجبور هستند که از اتوبوس‌ها استفاده کنند. این افراد حتما باید از ماسک استفاده کنند. از خوردن، آشامیدن و زیاد حرف زدن پرهیز و پس از  لمس  دستگیره‌ها  از ژل ضدعفونی کننده استفاده کنند.

رانندگان هم نباید به رعایت اصول بهداشتی کم توجهی کنند. آنها باید وسیله نقلیه خود را به صورت مداوم ضدعفونی کرده، از تماس با مسافر خودداری کنند و در صورت مشاهده مسافری مشکوک، از سوار کردن آن پرهیز کنند. مواد ضدعفونی را در دسترس مسافران قرار دهند و شیشه‌های خودرو را نیمه باز بگذارند تا تهویه هوا صورت بگیرد. بر رعایت فاصله بین مسافران نظارت کنند و هر چه مسافر کمتر باشد مناسب‌تر است.

قبل رعایت این نکات، زدن ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و شستن دست‌ها مهمترین اصولی است که نباید در این دوران فراموش کنیم و بیشترین تاثیر را در پیشگیری از کرونا دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
میوه‌هایی برای پاکسازی بدن در روز‌های کرونایی


مصرف برخی از میوه‌ها در طول روز کمک زیادی به پاکسازی و تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد کرد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدنبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، تمام متخصصان تغذیه و رژیم درمانی برای حفظ سلامت و ارتقای سیستم ایمنی بدن مصرف میوه‌ها را در طول روز امری لازم و ضروری می‌دانند.

میوه‌ها و سبزیجات حاوی مقدار زیادی از ویتامین‌های سالم هستند که مصرف آن‌ها هر چند به مقدار اندک در طول روز توصیه می‌شود. در ادامه به معرفی میوه‌هایی پرداخته‌ایم که مصرف آن‌ها در روزهای کرونایی باعث پاکسازی بدن می‌شود.

پاکسازی کبد و مثانه با انجیر

انجیر میوه‌ای مغذی با خواص پاک کنندگی است که از تولید سم در ادرار جلوگیری کرده و کبد و مثانه را پاکسازی می‌کند. مصرف خشک این میوه باعث تقویت ذهن و ایجاد آرامش در افراد می‌شود، اما زیاده روی در مصرف آن باعث تحریک آلرژی یا حساسیت خواهد شد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن با زغال اخته

زغال اخته یک میوه ضدباکتری است و باکتری‌ها و ویروس‌های مضری که در مجاری ادرار معلق می‌مانند را از بین می‌برد. مصرف زغال اخته باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

سم‌زدایی کبد با گریپ فروت

گریپ فروت، میوه‌ای شبیه به پرتقال، اما درشت‌تر از آن است و به رنگ‌های سفید، صورتی و قرمز وجود دارد. این میوه، سم زدای طبیعی روده، معده و کبد است. فیبر و عصاره سرشار از مواد مغذی آن یک سم زدای قوی بوده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

پیشگیری از عفونت مجاری ادرار با بلوبری

بلوبری میوه‌ای به رنگ آبی است که با حبس باکتری‌ها در مجاری ادرار، مانند آنتی بیوتیک‌ عمل کرده و از بروز عفونت جلوگیری خواهد کرد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

دفع سموم بدن با مصرف هندوانه

هندوانه یکی از میوه‌های شگفت انگیز است که خواص درمانی زیادی دارد و به علت اینکه سرشار از آب است باعث تسکین درد‌های عضلانی خواهد شد. در واقع هندوانه یک میوه تابستانی است که مصرف آن به دفع سموم بدن کمک می‌کند. این میوه حاوی مقداری سیترولین است که مانند یک فیلتر برای پاکسازی بدن عمل می‌کند.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

کاهش چربی بدن با لیمو ترش

لیموترش به علت ویتامین C فراوانی که دارد باعث تنظیم خواب افراد، تنظیم ساعت بیولوژیک بدن، کاهش هورمون‌های استرس و کاهش سلول‌های چربی در بدن خواهد شد. برخی از افراد به جای سس سفید از آب لیموترش در کنار سالاد استفاده می‌کنند که عاملی مهم در جهت تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد بود.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

خیار

برخی از افراد برای حفظ سلامت پوست خود از خیار به عنوان ماسک صورت استفاده می‌کنند، اما باید بدانید که این میوه نه تنها برای مراقبت‌های پوستی حائز اهمیت است، بلکه اضافه کردن چند تکه از آن به آب آشامیدنی آب رسانی فوق العاده‌ای برای شما به همراه خواهد داشت.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

سم‌زدایی طبیعی بدن با پاپایا

پاپایا یکی از مهم‌ترین میوه‌های استوایی و بومی مناطق حاره‌ای آمریکا و مکزیک بوده که در کشور‌های هند، آفریقای جنوبی، سریلانکا و فیلیپین رشد می‌کند، این میوه به طور طبیعی از بدن سم زدایی کرده و باعث افزایش انرژی و سلامت دستگاه گوارش خواهد شد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

افزایش شادی و نشاط با مصرف روزانه کیوی

کیوی یکی از خوشمزه‌ترین میوه‌هایی است که طرفداران زیادی دارد؛ ویتامین C موجود در کیوی باعث پاکسازی عمیق بدن شده و مصرف آن در طول روز باعث افزایش شادی و نشاط به خصوص در اوایل صبح خواهد شد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن


بیشتر بخوانید

  • خواص غذایی شگفت‌انگیز کیوی

آووکادو

آووکادو یک میوه با پوستی به رنگ سبز بسیار تیره یا حتی سیاه و هسته‌ای نسبتا بزرگ است که در ۱۵ سال گذشته به عنوان یک میوه محبوب در دنیا شناخته شده است. این میوه سرشار از آنتی اکسیدان بوده و رگ‌های خونی را باز می‌کند، همچنین مصرف آن سموم تخریب کننده شریان‌ها را از بین می‌برد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

پاکسازی دستگاه گوارش با مصرف سیب

سیب یکی دیگر ازمیوه‌های خوشمزه و سالم است که در چهار فصل سال وجود دارد و به علت اینکه سرشار از ماده‌ای به نام پکتین است، باعث کاهش سموم در بدن شده و دستگاه گوارش را پاکسازی خواهد کرد.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

درمان کم خونی با انار

انار میوه‌ای خوشمزه است که منبع غنی از آنتی اکسیدان بوده و مصرف آن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش تمرکز خواهد شد. اگر دچار کم خونی هستید حتما از انار یا آب انار در طول روز استفاده کنید.

در حال تکمیل/ ۱۵ میوه برای پاکسازی بدن

کاهش وزن با توت فرنگی

مصرف توت فرنگی به دفع سموم بدن کمک کرده و به علت خواص ادرار آوری که دارد باعث کاهش وزن در افراد خواهد شد. توت فرنگی حاوی پروتئین، ویتامین C، منگنز، فولات، منیزیوم و ویتامین K است.

آناناس

آناناس یکی از میوه‌های گرمسیری است که حاوی مقداری بروملین بوده و با داشتن آنزیم هاضمه باعث پاکسازی روده‌ها و تقویت دستگاه گوارش خواهد شد.

گوجه بری

گوجه بری به علت داشتن مقدار زیادی ویتامین C به از بین بردن ضایعات بدن کمک کرده و بتاکاروتن موجود در آن عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد. مصرف این میوه فواید بیشتری نسبت به پرتقال دارد، این میوه به روش‌های مختلف یعنی به صورت خام یا به‌عنوان یکی از مواد لازم برای تهیه انواع غذا، سس یا نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(0) نظر
برچسب ها :
وزیر بهداشت: رهبر انقلاب نپذیرفت مراسم محرم در فضای مسقف حسینیه برگزار شود

وزیر بهداشت: رهبر انقلاب نپذیرفت مراسم محرم در فضای مسقف حسینیه برگزار شود


🔹ستاد کرونا تصویب کرده بود که مراسم محرم نباید در فضای مسقف باشد. با این حال به‌خاطر فضای بزرگ حسینیه امام خمینی، به رهبر انقلاب گفتیم می توان با تعداد محدودی عزادار مراسم را برگزار کرد.


🔹اما ایشان نپذیرفته و فرمودند چون مراسم در فضای مسقف ممنوع است، من هم از تصمیم ستاد کرونا تبعیت می‌کنم.


(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81983
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X