كرونا را شكست مي دهيم
آخرین دستاوردهای تولید واکسن ایرانی کرونا


آخرین دستاوردهای تولید واکسن ایرانی کرونا


🔹دکتر رسول دیناروند: هیچکدام از واکسنهای چینی و روسی مرحله سوم که مرحله اثرگذاری است را پشت سر نگذاشته‌اند اما در شرایط اورژانسی استفاده می‌شوند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.


🔹رئیس انستیتو پاستور ایران: تمرکز کشور برای تولید واکسن کرونا، ژنوم ویروس است که با تزریق به بدن موجب تولید آنتی ژن می‌شود و فرد را واکسینه می‌کند.


🔹رییس اتاق فکر ستاد مدیریت کرونا در تهران: این ویروس روی ۹۰ درصد مردم تأثیر چندانی ندارد و روی همه اندامها اثر می‌گذارد اما تمرکزش بر ریه هاست.

(0) نظر
برچسب ها :
تولید داروی جدید کووید بدون عوارض طولانی‌مدت

تولید داروی جدید کووید بدون عوارض طولانی‌مدت

یک دانشمند اتریشی از تولید منطقی‌ترین داروی کووید - ۱۹ خبر داد که حداقل عوارض جانبی را دارد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یک ایمونولوژیست و متخصص ژنتیک اتریشی بیان کرد: در حال تولید منطقی‌ترین دارو برای ویروس کروناست که نه تنها ویروس را از بین می‌برد، بلکه خطر عواقب طولانی مدت را نیز کاهش می‌دهد.

این دانشمند متذکر شد که ۱۵ سالی می‌شود که بر اساس مطالعه اولین ویروس کرونا، که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ انجام شده است، در حال تولید داروست.

پنینگر گفت: در حال حاضر آزمایش‌های بالینی فاز II را انجام می‌دهیم، زیرا می‌خواهیم بدانیم که آیا این دارو موثر است یا خیر، ما زمان را کاهش نمی‌دهیم، اما یک مطالعه کام انجام خواهیم داد.

او در مورد منحصر به فرد بودن این دارو تأکید کرد: داروی ما، اولاً ویروس را مسدود می‌کند و می‌توانیم هزاران بار آن را کاهش دهیم. ثانیاً، آن دارای فعالیت آنزیمی است که از اندام‌ها ریه ها، قلب و غیره محافظت می‌کند؛  یعنی ما دو عمل در دارو گنجانده ایم.

(0) نظر
برچسب ها :
دلیل آسیب پذیر بودن سالمندان در برابر کرونا کشف شد

دلیل آسیب پذیر بودن سالمندان در برابر کرونا کشف شد

دانشمندان آمریکایی در مطالعه‌ای کوچک به علت شکننده بودن سالمندان در برابر ویروس کرونا پی بردند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان آمریکایی می‌گویند که حداقل یک نوع سلول ایمنی برای مقابله با کرونا به خصوص در افراد مسن باید وجود داشته باشد. زمانی که مواد میکروب زا وارد بدن می‌شوند ابتدا با سیستم دفاعی عمومی بدن روبرو می‌شوند که این نوع دفاع در همه موارد یکسان است.

اما پس از شناسایی میکروب مورد نظر، سیستم دفاعی دوم بدن وارد کار می‌شود و با تولید پادتن یا سلول‌های ایمنی T وارد مقابله با ویروس یا باکتری می‌شود.

برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ سلول‌های ایمنی T یکی از اساسی‌ترین‌هاست. در یک مطالعه مشخص شد بیماران کووید ۱۹ که ابتلای خفیف‌تری داشتند، دارای پاسخ‌های ایمنی سازگارتر و به ویژه پاسخ سلول‌های T قوی‌تر به ویروس کرونا بودند.

شین کروتی از موسسه ایمونولوژی لاژولا کالیفرنیا و یکی از محققان این مطالعه گفت: افراد بالای ۶۵ سال به احتمال زیاد پاسخ سلول‌های T ضعیف و به طور کلی پاسخ ایمنی ضعیف‌تری دارند.

او توضیح داد: با افزایش سن، میزان ذخیره سلول‌های ساده کاهش می‌یابد. به بیان دیگر، سالمندان سلول‌های T اولیه کمتری در دسترس دارند که برای پاسخگویی به مهاجم جدید فعال شود.

محققان گفتند: پیری و کمبود سلول‌های T اولیه ممکن است از عوامل خطر و عدم موفقیت در ایجاد پاسخ ایمنی سازگار و در نتیجه باعث افزایش شدت کووید ۱۹ است.

(0) نظر
برچسب ها :
بازرسی اقلام کرونایی در داروخانه‌های پایلوت

بازرسی اقلام کرونایی در داروخانه‌های پایلوت

سرپرست دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو از راه اندازی سامانه الکترونیک نظارت و بازرسی سازمان غذا و دارو خبر داد.

بازرسی اقلام کرونایی در داروخانه های پایلوت

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی قنبری، سرپرست دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو در مراسم راه اندازی سامانه نظارت و بازرسی آنلاین سازمان غذا و دارو، اظهار کرد: برنامه پایلوت زیر سامانه الکترونیک نظارت و بازرسی سازمان غذا و دارو در سامانه «تی‌تک» برنامه ریزی شده و قرار است این پایلوت را در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی اجرا کنیم. مصوبه مربوط به این زیر سامانه طی مکاتباتی ابلاغ و فرایند اجرایی کار تشریح شده است.

او افزود: برنامه پایلوت با هدف اصلی شناسایی چالش‌ها و ایرادها زیر نظر سامانه الکترونیک نظارت و بازرسی انجام می‌شود و قرار است ۲۰ درصد از داروخانه‌های تحت پوشش و نظارت هر معاونت سازمان غذا و دارو را در ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی در مرحله اول پایلوت، به صورت مانیتورینگ تحت بازرسی قرار دهیم.

قنبری ادامه داد: زیر سامانه آدیت، بخشی از سامانه اصلی «تی‌تک» است. حساسیت‌هایی که سیستم‌های نظارتی در زمینه الکترونیک کردن نظارت بر کالا‌های سلامت محور داشتند و تاکید کردند که کالا‌های سلامت محور باید از بستر اولیه واردات، تولید، انبارش و توزیع و عرضه تحت پایش و نظارت دقیق الکترونیک قرار گیرند، باعث شد که ما به این کار سرعت ببخشیم. امیدواریم بعد از اجرای برنامه پایلوت و رفع معایب، بتوانیم این برنامه را به تمام استان‌های کشور تعمیم دهیم. برنامه پایلوت گام اول برنامه و در جهت رفع نواقص بازرسی و نظارت است.

او گفت: فرم‌های بازرسی را در زیر سامانه آدیت بارگذاری کردیم. بعد از اجرای برنامه پایلوت و رفع مشکلات، کشور برای پایش و نظارت الکترونیک ‌و منسجم در حوزه کالا‌های سلامت محور آماده می‌شویم. در حال حاضر اولویت و هدف بازرسی از داروخانه‌ها در قالب این برنامه پایلوت، اقلام کرونایی، قلم انسولین و واکسن آنفلوانزا است.

(0) نظر
برچسب ها :
موج سوم کرونا پر قدرت تر پا به میدان گذاشته است
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

موج سوم کرونا پر قدرت تر پا به میدان گذاشته است

طبرسی با بیان اینکه موج سوم کرونا پرقدرت تر از دو موج قبل پا به میدان گذاشته است، بر ضرورت رعایت نکات بهداشتی توسط مردم تاکید کرد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیام طبرسی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی، با اشاره به آغاز موج سوم بیماری کرونا در کشور، اظهار کرد: باوجود تمام هشدار‌های وزارت بهداشت در خصوص لزوم کاهش تردد‌های غیرضروری از جمله مسافرت‌ها و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها  در روز‌های اخیر شاهد افزایش آمار مراجعه کنندگان دارای علائم ویروس کووید-۱۹بوده ایم.

او با اشاره به افزایش چشمگیر مراجعه به اورژانس کرونای بیمارستان مسیح دانشوری، تصریح کرد: تجربه نشان می‌دهد وقتی همه گیری وارد موج می‌شود، نسبت به موج قلبی شدت بیشتری خواهد داشت؛ بنابراین به نظر می‌رسد موج سوم از موج قبلی شدید‌تر باشد. همچنین پیش بینی می‌شود این موج بین یک تا دو هفته طول خواهد کشید و بعد از آن باید وضعیت را ارزیابی کرد.

طبرسی با اشاره به وضعیت بحرانی کنونی، نسبت به احتمال افزایش مرگ و میر‌ها در پاییز هشدار داد و گفت: آن‌هایی که تاکنون به دستورالعمل‌های بهداشتی توجهی نداشتند، بهتر است ماسک زدن و رفتار‌های بهداشتی را جدی بگیرند، از مسافرت‌ها و تجمعات غیرضروری خودداری کنند و در اماکن سربسته حضور پیدا نکنند. امیدواریم مسئولان هم نگاه جدی تری به این موضوع داشته باشند.

واکسن آنفلوانزا هیچ تاثیری بر ویروس کووید-۱۹ ندارد

او از واردات ۱۰ برابری واکسن آنفلوانزا نسبت به سال‌های قبل خبر داد و تصریح کرد: وزارت بهداشت امسال ۱۶ میلیون دوز واکسن وارد کرده است. از ابتدای مهر، تزریق این واکسن برای افراد در گروه‌های پرخطر آغاز می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه، بیان کرد: واکسن آنفلوانزاا فقط در مقابل ویروس آنفلوانزا موثر است و هیچ تاثیری بر ویروس کووید-۱۹ ندارد، فقط موجب کاهش مرگ و میر افرادی می‌شود که زمان بروز همه گیری آنفلوانزا در معرض خطر بیشتری هستند. 

تا سال آینده منتظر واکسن کرونا نباشید

 طبرسی در خصوص آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در جهان، گفت: مطالعات مختلف در برخی از کشور‌ها در حال انجام است، اما نکته قابل توجه این است که نباید منتظر واکسن ماند چراکه تولید و توزیع آن قطعا در سال آینده هم به طور کامل اتفاق نمی‌افتد، پس مهمترین نکته، به ویژه در سه یا چهار ماه آینده، رعایت بی، چون و چرای نکات بهداشتی است.

تختی برای بستری بیماران خالی نیست

او در خصوص بازگشایی مدارس در این شرایط بحرانی، تاکید کرد: مسئولان وزارت آموزش و پرورش باید در خصوص این موضوع بازنگری جدی داشته باشند، یکی از دلایل آغاز موج سوم، همین بازگشایی مدارس بوده است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی افزود: این اواخر به کررات معلمان و دانش آموزان مبتلا به بخش‌های کرونایی مراجعه کرده اند، پیامد‌های حضور این افراد در کلاس درس قابل تصور نیست. این احتمال وجود دارد که بیماری در دانش آموزان شدت نگیرد، اما می‌توانند ناقلان خوبی باشند.

طبرسی با بیان لزوم توجه به توان خود برای رعایت کامل دستورالعمل‌ها به منظور اتخاذ این چنین تصمیمی، ادامه داد: فکر نکردن به این موضوع موجب می‌شود، شرمنده مردم شویم. در حال حاضر در بیمارستان مسیح دانشوری تختی برای بستری بیماران خالی نیست و شاهد تکرار شرایط یک ماه پیش هستیم.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی همچنین در خصوص بازگشایی دانشگاه‌ها بیان کرد: درباره استان تهران بهتر است تا زمانی که از این موج گذر نکرده ایم، آموزش‌ها مجازی ارائه شود. اگر این موج کنترل نشود، تبعات به مراتب وخیم تری نسبت به دو موج قبلی خواهد داشت.

دارو‌ها معجزه نمی‌کنند

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری از تامین دارو‌های رمدسیویر، فاویپیراویر و اکتمرا توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این دارو‌ها هیچ کدام معجزه‌ای در درمان کرونا نمی‌کنند، ممکن است درصدی تاثیر داشته باشند، اما موجب جلوگیری از مرگ و میر به طور کامل نخواهند شد.

 طبرسی، ادامه داد: تاثیر هیچ کدام از این دارو‌ها در مطالعات بالینی به اثبات نرسیده و فقط اثراتی در مطالعات موردی گزارش شده است وزارت بهداشت این امکان را برای پزشکان ایجاد کرده تا در صورت نیاز این دارو‌ها را تجویز کنند. بدون رعایت نکات بهداشتی، نباید امید داشته باشیم که بیماری کنترل می‌شود.

آبریزش بینی می‌تواند نقطه شروع کرونا باشد

طبرسی در خصوص علائم کرونا، تصریح کرد: علائم اصلی بیماری تغییر خاصی نداشته، فقط بر اساس مطالعات به روز، مواردی از جمله سکسکه به علائم قبلی اضافه شده است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، آنسفالیت را علامت غیر شایعی از کرونا دانست که در برخی افراد ایجاد می‌شود و گفت: این عارضه ممکن است موجب تغییر خلق و خو و سطح هوشیاری، بروز سردرد‌های شدید و بیقراری شود.

به گفته طبرسی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، جزو علائم حساس است و ممکن است فردی فقط دچار این علامت شود.

او همچنین افزود: عطسه و آبریزش بینی هم می‌تواند اولین نشانه کرونا باشد، افراد با مشاهده این علائم حتما خود را قرنطینه و استراحت کنند، بهتر است بدانید استراحت کردن فقط به منظور جلوگیری از انتقال ویروس توصیه نمی‌شود، بلکه می‌تواند موجب توقف پیشرفت بیماری شود.

به گفته فوق تخصص بیماری‌های عفونی، سکته‌های قلبی، مغزی و علائم عصبی همچون سندرم گیلن باره نیز می‌تواند از عوارض بیماری کرونا باشد.

علائم تنفسی می‌تواند نشانه ابتلا به ویروس کووید-۱۹ باشد

عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر هر گونه علائم تنفسی می‌تواند نشانه ابتلا به ویروس کووید-۱۹ باشد، گفت: هر فردی در صورت بروز تب، آبریزش بینی و تنگی نفس سریعا باید خود را قرنطینه کند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: علائم بیماری آنفلوانزا در زمان شروع شدیدتر از کروناست، از طرفی آنفلوانزا از اواخر مهر و اوایل آبان شیوه پیدا خواهد کرد.

 طبرسی با اشاره به نحوه صحیح خود قرنطینگی، گفت: افراد از شروع علائم تا دو هفته باید قرنطینه شوند و اگر ۷۲ ساعت آخر قرنطینه تب و سرفه نداشته باشند، می‌توانند از قرنطینه خارج شوند، در این موارد احتیاجی به تست دادن نیست. تست در بیشتر موارد برای افرادی که بستری شده اند، تجویز می‌شود.

به گفته رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، در هیچ مطالعه‌ای تاثیر پیشگیرانه و درمانی ویتامین دی و زینک ثابت نشده است، فقط افرادی که از قبل هم این مکمل‌ها را استفاده می‌کردند، مصرف آن را متوقف نکنند.

 طبرسی همچنین در خصوص برخی ابهامات استفاده از مواد ضدعفونی کننده و مدت زمان تاثیرگذاری آنها، ادامه داد: به محض استفاده از محلول‌ها روی دست یا سطوح، ویروس از بین می‌رود.

کادر درمان خسته شده اند

فوق تخصص بیماری‌های عفونی ضمن تاکید مجدد بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم و توجه ویژه به وضعیت بحرانی موجود، تصریح کرد: کادر درمان و رزیدنت‌ها به شدت از لحاظ روحی و جسمی خسته اند و تعدادشان به نسبت حجم کاری کم است.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری از تعداد بالای موارد بیماران بستری و بیماران بد حال خبر داد و افزود: امیدواریم این ویروس کووید-۱۹ هرچه زودتر در همه کشور‌ها ریشه کن شود، کشور ما نیز همچون برخی دیگر از این بیماری بسیار آسیب خورده است.

(0) نظر
برچسب ها :
آغاز توزیع واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر طی دو روز آینده
رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد:

آغاز توزیع واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر طی دو روز آینده

شانه ساز گفت: واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر وارد کشور شده است و طی دو روز آینده تحویل معاونت بهداشتی می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه نظارت و بازرسی آنلاین بر کالاهای سلامت محور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به سامانه‌ای که داروخانه‌ها به آن دسترسی دارند توزیع واکسن آنفلوانزا صورت می‌گیرد.

او درباره قیمت واکسن آنفلوانزا گفت: قیمت واکسن آنفلوانزا در کشور ما بسیار پایین‌تر از کشور‌های اطراف است چرا که ما این واکسن را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کنیم. بر این اساس با سامانه تی تک می‌توانیم بر عرضه واکسن نظارت و از خروج آن از کشور جلوگیری کنیم.

شانه ساز افزود: قیمت واکسن‌های آنفلوانزایی که از منابع مختلف وارد کشور می‌شوند، به هم نزدیک است، زیرا از ماه‌ها قبل فراخوان گذاشتیم و ارقام متنوع و متفاوتی مطرح شد، اما تا یک سقف عددی را یورویی پذیرفتیم و فعلا اعداد بالاتر از آن را نپذیرفتیم. به همین دلیل قیمت‌ها خیلی بالا نیست.

زدن واکسن آنفلوانزا برای همه ضرورت ندارد

شانه ساز درباره سهمیه هر داروخانه ادامه داد: بر اساس اولویت‌هایی که معاونت بهداشت و درمان برای دریافت واکسن آنفلوانزا تعریف کردند، مانند زنان باردار، بیماران پیوندی، افراد پرخطر قلبی و عروقی و افراد بالای ۶۵ سال در درجه اول باید واکسن را دریافت کنند.

او تاکید کرد: زدن واکسن آنفلوانزا برای همه ضرورت ندارد. امسال به دلیل گسترش ویروس کرونا، فاصله فیزیکی رعایت می‌شود و استفاده از ماسک، شست و شو و ضدعفونی کردن دست‌ها و ... در کاهش ابتلا به آنفلوانزا و کاهش مصرف واکسن موثر خواهد بود.

شانه ساز تصریح کرد: برای گروه‌هایی که ضرورت تزریق دارند، واکسن را تامین می‌کنیم. در عین حال واکسن آنفلوانزا بین ۳۰ تا حداکثر ۴۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند بنابراین نیاز به تزریق برای همه نیست.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره میزان واردات واکسن آنفلوانزا و در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر اینکه گفته می‌شود بخشی از واکسن‌های سفارش داده شده وارد کشور نشده است، بیان کرد: واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر وارد کشور شده است و طی دو روز آینده تحویل معاونت بهداشتی می‌شود.

او با اشاره به چالش انتقال ارز واکسن آنفلوانزا گفت: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و مشکل در نقل و انتقال ارز، علی رغم اینکه با زحمت ارز را تامین می‌کنیم و منابع واردات از ماه‌ها قبل دیده شده و توافقات انجام شده، شیطنت‌هایی در نقل و انتقال ارز مورد نیاز به کمپانی خارجی به دلیل تحریم‌ها اتفاق می‌افتد.

شانه ساز افزود: این در حالی است که دشمنان به دروغ می‌گویند دارو، واکسن و تجهیزات پزشکی تحریم نیست، اما وقتی راه بانکی را می‌بندند و اجازه نمی‌دهند تا نقل و انتقال پول انجام شود، به چه معنی است. تلاش می‌کنیم تا در اسرع وقت این اقلام برسد البته واکسن مربوط به گروه‌های پرخطر وارد شده است و در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌گیرد و بقیه هم به مرور در این ماه وارد کشور خواهد شد و در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.

او درباره واردات واکسن آنفلوانزا با ارز نیمایی، گفت: فعلا واکسنی که وارد کردیم، با ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است، بعد از این اگر شاهد مطالبه مردم باشیم، احتمال دارد برای پارت‌های بعدی، روی استفاده از ارز نیمایی هم فکر کنیم.

تخصیص سهمیه واکسن آنفلوانزا برای دندانپزشکان و پزشکان بخش خصوصی

شانه ساز درباره سهمیه واکسن آنفلوانزا برای دندانپزشکان و پزشکان بخش خصوصی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران گفت: این افراد هم جزو کادر درمان هستند. باید برای پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان به عنوان گروهی که به طور مرتب با بیماران مواجهه هستند، سهمیه واکسن آنفلوانزا را در نظر بگیریم.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت دپوی دارو و اقلام کرونایی برای پاییز گفت: واقعا در حوزه کرونا کمترین نگرانی را داریم. در زمینه اقلام کرونا دپو‌های استراتژیک ما کافی است. علی رغم اینکه هر از گاهی موجی ایجاد می‌شود که فلان دارو موثر است، اما اینطور نیست. در حوزه تجهیزات هم میزانی که در ستاد کرونای وزارت بهداشت و قرارگاه دارو و تجهیزات از ماه‌ها قبل صحبت شده بود، ذخایر تامین شده است و در تامین اقلام کرونایی مشکلی نداریم.

او افزود: در زمینه تامین ماسک و سایر اقلام کرونایی به جز در هفته‌های اول شروع و هجوم کرونا به کشور، مشکلی نداشتیم. در حوزه تامین نگرانی نداریم، زیرا مردم و بسیج اصناف پای کار آمدند. در بحث قیمت هم باید بین تولیدکنندگان ساماندهی کنیم. سازمان حمایت از مصرف کنندگان، تولیداتِ یکسری از شرکت‌ها را در اختیار ما گذاشته است که اداره کل تجهیزات و داروی ما در تلاش هستند ساز و کار لازم را فراهم کرده تا تولیدات را به شرکت‌های توزیع وصل کنند و ماسک صنعتی در اختیار داروخانه‌ها قرار گیرد تا ماسک به قیمت مصوب عرضه شود.

شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره تبلیغ برخی دارو‌ها در حوزه کرونا از سوی برخی پزشکان، گفت: در این زمینه دستگاه‌های ناظر باید اظهار نظر کنند. اگر این اقدام تخلف هم نباشد، قطعا اقدامی غیر اخلاقی است. اینکه ما بدون مستندات کافی تبلیغ یکسری شرکت‌ها را انجام دهیم، کار غیر اخلاقی است.

کمبود‌های دارویی به لحاظ تامین مدیریتی نیست

رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت کمبود‌های دارویی، گفت: کمبود‌های دارویی به لحاظ تامین مدیریتی نیست، بلکه همه کمبود‌های دارویی به نوعی به حوزه تحریم‌ها برمی‌گردد که گاهی در بحث تامین ارز مشکل پیدا می‌کنیم که این هم ناشی از تحریم هاست.  

شانه ساز درباره تامین و تولید واکسن کرونا گفت: تامین واکسن کرونا جزو مصوبات ستاد ملی کرونا بوده است. در عین حال ما جزو کشور‌های هستیم که برای پیش خرید واکسن کرونا هم اقدام و درخواست مان را اعلام کرده ایم. در کنار آن با اولویت اصلی چند مورد از شرکت‌های ما برای تولید این واکسن هم کار می‌کنند. دستورالعمل‌های لازم را هم سازمان غذا و دارو دارد انجام می‌دهد و گام به گام در مسیر حرکت می‌کنیم.

او افزود: امیدواریم جزو کشور‌ها و اولین‌هایی باشیم که می‌توانیم در حوزه تولید واکسن کرونا ادعای جدی و عملی داشته باشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
ماسک بزن و مراقب باش!
ماسک بزن و مراقب باش!


(0) نظر
برچسب ها :
هر کروناویروس طی ۲۴ ساعت ۹۰۰ ویروس جدید تولید می‌کند


🔸هر کروناویروس طی ۲۴ ساعت ۹۰۰ ویروس جدید تولید می‌کند


 🔹نتایج تحقیقات جدید در نشریه لانست نشان می‌دهد که یک‌ذره ویروس سارس- کووید- دو در ۲۴ ساعت، تقریبا ۳۰ ذره ویروسی جدید تولید می‌کند؛ این ۳۰ ذره جدید می‌تواند ۳۰ سلول دیگر را آلوده کند و در ۲۴ ساعت یا بیشتر ۹۰۰ ذره جدید تولید شود.

(0) نظر
برچسب ها :
خبر مهم درباره تأثیرگذاری داروی جدید کرونا


طبرسی مسئول بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره مطالعات انجام شده پیرامون داروی ایرانی بیماری کرونا توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیام طبرسی متخصص بیماری‌های عفونی و مسئول بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره مطالعات انجام شده پیرامون داروهای بیماری کرونا، اظهار کرد: تا امروز درباره دارو‌های درمان کرونا مطالعات زیادی انجام شده که اغلب آنها به نتیجه نرسیده است، اما نتیجه اولیه اولین مطالعه بزرگ در مورد توسیلیزومب امروز توسط گروه مطالعاتی به دست من رسید.

او ادامه داد: این مطالعه یک مطالعه چند کشوری بین آمریکا، برزیل، کنیا و چند کشور دیگر است که روی ۳۸۹ بیمار تست شده است و نتیجه‌اش نشانگر آن بود که تجویز اکتمرال می‌تواند ۴۴ درصد از میزان نیاز به دستگاه‌های تهویه مکانیکی و بستری شدن ‌در آی‌سی‌یو و میزان مرگ و میر بیماران را کاهش دهد که این نتیجه بسیار مهم است.

طبرسی افزود: تحقیقات در مورد این دارو دومین موفقیت بزرگی است که  بعد از تحقیقاتی که در مورد داروی کورتون نتیجه داد، برای کاهش مرگ و میر موثر است و نشان‌دهنده آن است که  استفاده از این دارو سبب کاهش ۴۴ درصدی استفاده از تهویه‌های مکانیکی می‌شود.

مسئول بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تصریح کرد: در ایران هم در بیمارستان مسیح دانشوری اولین مطالعات در مورد این دارو صورت گرفته که به چاپ رسیده است و برای بیماران نیز استفاده می‌شود. سازمان غذاوداروی ایران مجوز ساخت داروی اکتمرال ایرانی را داد که با اسم تمزیوا در داروخانه‌های کشور با قیمت ۲ میلیون تومان که قیمت معقولی است، وجود دارد.

(0) نظر
برچسب ها :
تاثیر خارق‌العاده استفاده از عینک در پیشگیری از ابتلا به کرونا


دانشمندان چینی اعلام کردند استفاده از عینک به میزان قابل توجهی از خطر ابتلای افراد به کووید ۱۹ می‌کاهد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ماه‌ها پس از شیوع جهانی ویروس کرونا، دانشمندان همچنان در تلاش هستند به راه‌هایی برای کنترل و مدیریت این ویروس دست یابند. استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و نیز شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون از توصیه‌های بهداشتی دانشمندان برای قطع زنجیره شیوع کووید ۱۹ است. با این حال، درباره استفاده از دستکش در مقابله با ویروس کرونا در میان دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد. برخی از محققان استفاده از دستکش را مفید می‌دانند و برخی دیگر می‌گویند بهتر است مردم به جای این کار، دست‌های خود را به صورت مداوم بشویند. از دیگر ابزار‌ها و تجهیزات بهداشتی برای مقابله با همه گیری کووید ۱۹ می‌توان به زدن عینک اشاره کرد. تحقیقات دانشمندان چینی ابعاد دیگری از استفاده از تجهیزات بهداشتی را نمایان می‌کند.

بر این اساس، محققان چینی اعلام کردند شواهد نشان می‌دهد افرادی که به طور مداوم از عینک استفاده می‌کنند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به کرونا در آن‌ها کاهش می‌یابد. از زمان شیوع کرونا در شهر ووهان در ماه دسامبر ۲۰۱۹ شمار بسیار کمی از بیمارانی که از عینک استفاده کرده اند به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ به بیمارستان مراجعه کرده اند.

دانشمندان در این مطالعه شرایط تمامی بیماران بستری شده در بیمارستان به دلیل کرونا را مورد بررسی قرار دادند. این تحقیقات نشان داد کسانی که بیش از ۸ ساعت در طول روز از عینک استفاده کرده اند کمتر از ۶ درصد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان را تشکیل می‌دهند. همچنین تمامی بیماران عینکی بستری شده در بیمارستان نزدیک بین بوده اند.

دانشمندان می‌گویند این موضوع نشان دهنده اهمیت استفاده از تجهیزات مربوط به صورت و بخصوص عینک است. در واقع چشم‌ها یکی از راه‌ها برای ورود هر ویروسی از جمله کرونا به بدن انسان محسوب می‌شوند، به همین دلیل هم تاکید می‌شود افراد دست‌های آلوده خود را به صورت و چشم‌های خود نزنند.

در حالی که تمامی بدن ما از یک لایه پوست مقاوم در مقابل ورود ویروس‌ها و عوامل بیماری زا تشکیل شده است، اما چشم‌ها فاقد این لایه دفاعی بوده و در عوض دارای یک غشای نازک هستند. چشم ها، مجاری تنفسی و سیستم گوارشی انسان‌ها دارای این غشای نازک هستند و ویروس‌ها می‌توانند به راحتی از طریق آن وارد بدن شوند. در واقع وظیفه این غشای نازک برخلاف پوست اجازه دادن به ورود عوامل خارجی مانند اکسیژن، غذا و در مورد چشم‌ها نور است. متاسفانه ویروس‌ها یاد گرفته اند چگونه از این موضوع سوء استفاده کنند.

با این وجود، محققان می‌گویند این تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و برای توصیه عمومی در استفاده از عینک باید تحقیقات بیشتری بر روی افراد انجام شود. هم اینک کادر درمانی کشور‌ها که با بیماران کرونایی سر و کار دارند علاوه بر پوشیدن روپوش مخصوص و ماسک، از عینک‌های ویژه استفاده می‌کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82010
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X