كرونا را شكست مي دهيم
روش‌هایی جالب برای مقابله با افسردگی در دوران خانه نشینی

روش‌هایی جالب برای مقابله با افسردگی در دوران خانه نشینی

یک متخصص روانشناسی روش‌های موفقیت آمیزی را برای مقابله با افسردگی خانه نشینی در دوران کرونا ارائه داد.

طاهر علیزاده، متخصص روانشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: یکی از مهم‌ترین معیار‌های مراقبت از سلامت خود و اطرافیان، میزان ارتباط‌های حضوری است. در شرایط اپیدمی ویروس کرونا این کاهش ارتباط حضوری با توجه به اینکه باعث حفظ سلامتی و عدم ابتلا به بیماری شده اما بی توجهی به تمام ابعاد شرایط موجود می‌تواند زمینه ساز بیماری‌های مختلف روانی مانند افسردگی باشد. 

کاهش ارتباطات فیزیکی

علیزاده بیان کرد: کم شدن ارتباط‌های فیزیکی می‌تواند زمینه ساز کاهش کیفیت زندگی و شادی در افراد شود. البته برای جبران این مسئله می‌توانیم از وسایل ارتباطی فضای مجازی مانند تماس تصویری استفاده کنیم.  باید به این نکته توجه داشت اگر این ارتباط مجازی به قصد تامین نیاز احساسی افراد صورت بگیرد، می‌تواند در این زمینه کمک دهنده مناسبی باشد. اما اگر از این وسیله ارتباطی برای وقت گذرانی بدون نزدیک شدن به احساسات استفاده شود به هیچ عنوان شاهد تاثیر مثبت این ارتباط نخواهیم بود.

افزایش ساعت حضور افراد در خانواده

او در ادامه افزود: افزایش میزان حضور تمام افراد در خانه و به تبع آن افزایش احتمال تنش و تعارض‌ها یکی از دلایل افزایش بیماری های  روانی از جمله افسردگی است. به هر میزان که تنش در خانواده‌ها افزایش پیدا کند، خشم و عصبانیت و در نتیجه بی حالی و حالات افسردگی را شاهد خواهیم بود؛ بنابراین به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم حتما در این شرایط صبر و حوصله خود را افزایش دهند و والدین هم سعی کنند به عنوان الگو نقش کاهش دهنده در تنش‌های خانوادگی داشته باشند.

اضطراب مداوم

این متخصص روانشناسی مطرح کرد: نگرانی و اضطراب مداوم از ابتلای خود و نزدیکان به بیماری کرونا می‌توند شرایط روانی ما را کاهش دهد. تحقیقات هم ثابت کرده است بین اضطراب شدید و افسردگی شاهد همبستگی بالایی هستیم. توصیه می شود از جملات مثبت و انگیزشی استفاده کنید. همچنین برای حفظ روحیه خود از پیگیری مداوم اخبار منفی در زمینه بیماری کرونا پرهیز کنید.

مرگ‌های بدون سوگواری

او در ادامه افزود: در شرایط کرونا ممکن است خانواده‌ها تجربه از دست دادن یکی از عزیزان خود را داشته باشند و به این دلیل که امکان برگزاری مراسمات فراهم نیست؛ فرآیند سوگواری و همدردی را با اختلال رو به رو ‌کند. در فرهنگ ما، اطرافیان نقش حمایتی بسیار مهمی را در موقعیت‌های فوت و بحران داشته اند. در این شرایط می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا نوشتن پیام برای انتقال احساس خود، نقش حمایتی و همدردی را برای نزدیکان ایجاد کنید.

کاهش فعالیت‌های جسمانی

علیزاده گفت: کاهش فعالیت های ورزشی می‌تواند نقش مهمی را در کاهش سلامت جسم و روان ایجاد کند. با خلاقیت و برنامه ریزی‌های مناسب حتما فعالیت جسمانی و ورزشی سبک را در منزل پیگیری کنید تا به سلامت جسمی و روانی خود در شرایط اپیدمی کرونا کمک کرده باشید.

مختل شدن سرگرمی‌ها

علیزاده بیان کرد: کم شدن مسافرت‌ها و تفریحات سابق و عدم جایگزینی روش‌های مناسب، می‌تواند افراد را به سمت فرسودگی روان سوق دهد. ایجاد بازی‌های خلاق، هم صحبتی با افراد خانواده به جای تنش روزانه و ارتباط‌های موثر درون خانوادگی می‌تواند مانع از بروز افسردگی در این شرایط زمانیشودکودکان

این متخصص روانشناسی گفت: یکی از دلایل افسردگی دائمی دانستن این شرایط توسط افراد است که فرافکنی در این موضوع باعث ایجاد درماندگی و از دست دادن انگیزه می‌شود. سعی کنید روحیه امیدواری را در خود و اعضای خانواده به شدت افزایش دهید و از فرافکنی شرایط سخت پرهیز کنید.

علیزاده در پایان تصریح کرد: توجه به موقتی بودن این شرایط و کمک فعالانه به کنترل این بیماری، می‌تواند ما را در مدیریت کرونا کمک کند. همچنین از سرزنش و تنها شدن خود در این شرایط خودداری کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام افراد جامعه شرایط یکسانی دارند؛ بنابراین سعی کنید نسبت به خود مهربان‌تر باشید و روحیه تان را حفظ کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
چگونه پس از ابتلا به کرونا روند بهبود ریه‌ها را سرعت دهیم؟

چگونه پس از ابتلا به کرونا روند بهبود ریه‌ها را سرعت دهیم؟

یک پزشک متخصص گفت: ریه‌های انسان پس از عفونت از طریق ابتلا به کرونا به طور خودکار احیا می‌شوند، اما با انجام برخی اقدامات ساده می‌توان این روند را تسریع کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری نووستی، دکتر الکساندر کارابننکو متخصص ریه اظهار کرد: التهاب ریه ناشی از عفونت با ویروس کرونا عواقبی دارد که باید مدتی با آن مقابله کرد. از جمله آثار سوء ویروس کرونا بر ریه بیمار ایجاد منطقه وسیعی از تغییرات فیبروکیستیک، سرفه و تنگی نفس است که همه آن‌ها به شرط عدم مداخله در این فرآیند، در یک دوره زمانی کمتر از ۱.۵ ماه ناپدید می‌شوند.

او افزود: فرآیند‌ احیا در بدن همواره صورت می‌گیرد و وقتی سلول‌ها می‌میرند، سلول‌های جدیدی به جای آن‌ها تولید می‌شود، از همین طریق ساختار ریه‌ها نیز احیا می‌شود. اما در برخی موارد مانند زمانی که فرد بدست خود، جانش را به خطر می‌اندازد این روند به طور کامل انجام نمی‌شود.

به گفته این پزشک متخصص، فردی که سیگار می‌کشد به ریه‌های خود فرصت بهبودی نمی‌دهد؛ بنابراین سیگار کشیدن در این مورد نه تنها عادت بدی است، بلکه یک نوع خودکشی آرام است.

کارابننکو توضیح افزود: اگر فرد مبتلا به ویروس کرونا سیگار بکشد، ریه‌های او هرگز از التهاب شدید یا آثار سوء این ویروس بهبود نمی‌یابند. سیگار کشیدن پس از ابتلا به این بیماری به بیان ساده یک خودکشی آرام است؛ اما اگر سیگار نکشیم، ریه‌ها به راحتی بهبود می‌یابند که البته روند آن در افراد مختلف، متفاوت است.

او تاکید کرد: این روند به طور متوسط ​​بین سه ماه تا یک سال کامل طول می‌کشد و بستگی زیادی به وضعیت سیستم ایمنی بدن و آمادگی جسمانی فرد دارد.

این پزشک متخصص گفت: تمام بیماری‌های مربوط به ویروس کرونا و سایر بیماری‌های تنفسی مسری نشان دهنده ضعف سیستم دفاعی بدن هستند که مهمترین آن‌ها سیستم ایمنی بدن و سپس آمادگی جسمانی است. کسی که ورزش می‌کند و سبک زندگی سالمی دارد، حتی اگر به این بیماری هم مبتلا شود، به مانند فردی که از سلامتی خود مراقبت نمی‌کند، تحت تاثیر این بیماری قرار نخواهد گرفت.

(0) نظر
برچسب ها :
راهکارهایی طبیعی برای بهبود حس بویایی بیماران کرونایی

راهکارهایی طبیعی برای بهبود حس بویایی بیماران کرونایی

اختلال در حس بویایی یکی از علائم کروناست البته زمان برگشت این حس در بیماران متفاوت است.  

راهکارهایی طبیعی برای بهبود حس بویایی بیماران کروناییبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ابتلا به بیماری کرونا افراد را دچار اختلالات جسمی گوناگونی می‌کند و از آنجا که علائم این بیماری هم متغیر و مختلف است، طی شدن دوره درمان افراد نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

بسیاری از افرادی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند از روزهای نخست ابتلا حس بویایی خود را از دست می‌دهند و علاوه بر بروز مشکلات تنفسی، قادر به درک بوهای مختلف هم نیستند.

در این گزارش شما را با چند راهکار ساده و مفید برای بازگشت هر چه سریعتر حس بویایی شما پس از طی کردن دوره نقاهت به شما معرفی می‌کنیم و امیدواریم که در بهبود حال جسمی شما تاثیر گذار باشد.

حس بویایی

بو کردن مواد غذایی خانگی را فراموش نکنید

- اگر شما هم حس بویایی خود را پس از ابتلا به بیماری کرونا از دست داده‌اید، بهتر است بدانید که سیر خواص ضد التهابی دارد و مصرف جوشاندن آن برای بازگرداندن حس بویایی شما بسیار مفید و موثر است. بهتر است برای بازگشت حس بویایی خود سیر را جوشانده و مصرف کنید.

- آب لیمو ترش تازه را بگیرید و پس از مخلوط کردن با عسل آن را میل کنید. فراموش نکنید ترکیب این دو ماده ، خاصیت آنتی اکسیدانی قوی و موثری دارد و در بازیابی حس بویایی شما تاثیرگذار است.

- مبحث توانبخشی بویایی را فراموش نکنید. تا ۳ ماه در طول روز ۲ بار مواد غذایی خوشبو مثل اوکالیپتوس، لیمو، میخک و گل رز را بو کرده و با استمرار بو کردن مواد مذکور حس بویایی خود را که در نتیجه بیماری کرونا از بین رفته است را بازیابی کنید.

حس بویایی بیماران کرونایی

- به یاد داشته باشید که ضمن داشتن یک رژیم غذایی کم چرب و سالم، از مکمل‌ روی، منیزیم و مس نیز طبق تجویز پزشک معالج خود استفاده کنید و قدرت استفاده از بخور آب گرم را نیز فراموش نکنید.

- چکاندن یک قطره روغن کرچک گرم در بینی خود را به طور مداوم و مستمر ادامه بدهید و باز هم به تشخیص پزشک خود از انواع ویتامین‌های  D , A و B12 در زمان مورد توصیه پزشک استفاده کنید.

- در صورت فراهم بودن شرایط مورد نیاز برای انجام و بهره‌مندی از طب سوزنی، این کار را هم دست کم نگیرید و با مشورت پزشک متخصص از خدمات طب سوزنی هم استفاده کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
شرایط استحمام بیماران کرونایی
مردانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

شرایط استحمام بیماران کرونایی

عضو کمیته کشوری کرونا در خصوص شرایط استحمام بیماران مبتلا به کرونا توضیحاتی را ارائه کرد.

مسعود مردانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته کشوری کرونا و آنفلوانزا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: استحمام برای بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری هستند و اکسیژن خون آن‌ها از ۹۰ درصد کمتر است به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. بیمارانی که در منزل نگهداری می‌شوند، در صورتی که اکسیژن خون آن‌ها از ۹۰ تا ۹۳ درصد کمتر نباشد؛ می‌توانند از حمام منزل استفاده کنند.

او در ادامه افزود: بیماران مبتلا به کرونا که در منزل نگهداری می‌شوند و اصرار بر استحمام دارند، در صورتی می‌توانند از حمام استفاده کنند که در درجه اول اکسیژن خون کمتر از ۹۳ درصد نداشته باشند و در مرحله بعد مدت زمان بسیار کوتاهی از حمام استفاده کنند. در واقع بیماران مبتلا به کرونا باید میزان حضور خود در حمام را به حداقل برسانند.

عضو کمیته کشوری کرونا و آنفلوانزا بیان کرد: بعد از استحمام فرد مبتلا به کرونا در منزل، همراه بیمار حتما با داشتن ماسک و دستکش نسبت به ضدعفونی کردن حمام با آب و صابون یا آب و وایتکس رقیق شده اقدام کند. همچنین بعد از ضدعفونی کردن حمام، در صورت وجود پنجره حتما آن را برای ساعتی باز بگذارند.

حمام مبتلایان به کرونا را چگونه ضد عفونی کنیم؟

توصیه می‌شود در صورتی که امکان اختصاص حمام جداگانه برای فرد مبتلا به کرونا وجود دارد؛ حتما توصیه مجزا بودن حمام را انجام دهید. اما در صورتی که امکان اختصاص حمام جداگانه وجود ندارد؛ وسایل غیر ضروری را قبل از استحمام خارج کنید و به طور کلی لیف، صابون و حوله جداگانه برای فرد مبتلا در نظر بگیرید.

سعی کنید یک تهویه مناسب برای حمام در نظر بگیرید و در صورت وجود پنجره بعد از استحمام، آن را برای ساعتی باز بگذارید.

همراه بیمار بعد از استحمام با استفاده از ماسک و دستکش نسبت به ضدعفونی کردن کامل سطوح، دستگیره در، کلید، پریز و شیرآلات اقدام کند. برای ضد عفونی می‌توانید از آب و صابون یا آب و وایتکس رقیق شده استفاده کنید.ضدعفونی

به عنوان همراه بیمار دوش گرفتن و تعویض لباس بلافاصله بعد از نظافت را فراموش نکنید.

(0) نظر
برچسب ها :
موفقیت ۹۷ درصدی واکسن کرونای چین

موفقیت ۹۷ درصدی واکسن کرونای چین

به گفته محققان واکسن کرونای تولید شده در شرکت چینی سینوواک توانسته است ۹۷ درصد آنتی بادی موثر ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر اعلام یک شرکت داروسازی چینی به نام سینوواک واکسن کرونای ساخت این شرکت ۹۷ درصد موفق بوده است.

به گفته مسئولان شرکت داروسازی چینی آخرین مرحله این واکسن در کشور اندونزی در حال کارآزمایی است. اندونزی حدود یک میلیون دوز از واکسن کرونای شرکت سینوواک را روی داوطلبان آزمایش کرده تا میزان تاثیرگذاری آن مشخص شود.

سخنگوی شرکت سینوواک گفت: میزان تاثیرگذاری واکسن کرونای ما هنوز در حال بررسی است، اما تایید می‌کنیم که این واکسن تا ۹۷ درصد آنتی بادی موثر ایجاد می‌کند.

گفتنی است؛ در گزارش‌های اخیر اعلام شده آزمایش‌ واکسن سینوواک در برزیل به دلیل ایجاد عوارض در داوطلبان متوقف شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
چگونه سرطان ریه و ابتلا به کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

چگونه سرطان ریه و ابتلا به کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

با همه گیری کووید ۱۹ در جهان، تشخیص ابتلا به سرطان ریه و یا ویروس کرونا به یک چالش برای کادر درمانی تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اکسپرس، همه گیری ویروس کرونا در جهان به یکی از چالش‌های بزرگ بهداشتی کشور‌ها تبدیل شده است. دانشمندان می‌گویند کووید ۱۹ بافت ریه‌ها را درگیر و حتی می‌تواند باعث تخریب گسترده سلول‌های این بخش شود. با این حال، کرونا مرگبارترین بیماری مربوط به ریه نیست. سرطان ریه شایع‌ترین سرطان در جهان است. تنها در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲ میلیون و ۹۰ هزار نفر در جهان به دلیل ابتلا به سرطان ریه جان خود را از دست دادند. این در حالی است که تلفات ویروس کرونا در یک سال گذشته هنوز به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن نرسیده است.

از این رو، به دلیل شایع بودن هر دو بیماری، سوالی که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان تفاوت ابتلا به ویروس کرونا و سرطان ریه را تشخیص داد؟

سرویس بهداشت همگانی انگلیس سرفه‌های خشک و مداوم را یکی از اصلی‌ترین علائم ابتلا به کووید ۱۹ معرفی کرده است. با این حال، این سرفه‌های خشک بعد از دو یا سه هفته از بین می‌رود یا از شدت آن کاسته می‌شود. این در حالی است که سرفه‌های مربوط به سرطان ریه به طور همیشگی و مداوم ادامه دارد و با مرور زمان تسکین نخواهد یافت.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد حتی بسیاری از پزشکان عمومی به دلیل همه گیری کرونا در تشخیص ابتدایی خود، ابتلا به سرطان ریه را با ابتلا به کووید ۱۹ اشتباه می‌گیرند. تداخل این دو بیماری باعث مرگبارتر شدن سرطان ریه شده است. برای مثال، متخصصان دانشگاه ناتینگهام انگلیس اعلام کردند دستکم یک سوم از مبتلایان به سرطان ریه در این کشور از زمان همه گیری کرونا جان خود را از دست داده اند.

چگونه سرطان ریه و ابتلا به کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

تحقیقات نشان داده است حتی شماری از جان باختگان از سرطان ریه برچسب ابتلا به کرونا خورده اند و علت مرگ آن‌ها به درستی تشخیص داده نشده است. از فصل بهار تاکنون در انگلیس شمار افرادی که از سوی پزشکان عمومی به عنوان مبتلایان به سرطان ریه به پزشکان متخصص ارجاع داده شده اند به میزان ۷۵ درصد کاهش یافته است.

متخصصان می‌گویند تشخیص سرطان ریه و ابتلا به کرونا از یکدیگر کار بسیار دشواری است و نیازمند آزمایش‌های تخصصی در بیمارستان است. با این حال، رایج‌ترین علائم ابتلا به سرطان ریه شامل بالا آوردن خون، عفونت دائمی قفسه سینه، درد و رنج در زمان سرفه یا نفس کشیدن، تنگی نفس دائمی، خستگی دائمی یا نداشتن انرژی، از دست دادن اشتها و یا کاهش وزن غیر منطقی است.

(0) نظر
برچسب ها :
میزان بالای کلسترول خون، عامل احتمالی وخامت حال بیماران کرونایی

میزان بالای کلسترول خون، عامل احتمالی وخامت حال بیماران کرونایی

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد میزان کلسترول موجود در بدن ممکن است عامل اصلی وخامت عفونت کرونا باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روزنامه "اکسپرس"، معروف است که ویروس کرونا به طرق مختلف بر روی افراد تأثیر می‌گذارد؛ به گونه‌ای که برخی افراد از عفونت شدید رنج می‌برند و برخی دیگر هیچ علامتی ندارند. نتایج اخیرا یک مطالعه نشان داده است که میزان کلسترول موجود در بدن ممکن است عامل اصلی وخامت عفونت کرونا باشد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد کسانی که دارای شرایط متابولیکی از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی- عروقی هستند و همچنین کسانی که غالبا کلسترول خون آن‌ها بالاست، بیش از دیگران در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند.

محققان دریافتند که ویروس کرونا می‌تواند به مولکول‌های کلسترول متصل شوند که این موضوع به ویروس کرونا یک موقعیت مهم برای اتصال به عامل بیماری و تکثیر آن می‌دهد.

در این مطالعه در ژورنال Nature Metabolism منتشر شده است، گیرنده نوع ۱ HDL-scavenger B که ورود ویروس کرونا را تسهیل می‌کند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

این مطالعه نشان داد ویروس کرونا که باعث سندرم حاد تنفسی می‌شود، سلول‌های میزبان را از طریق اتصال پروتئین ویروسی اسپایک به گیرنده‌های سطح سلول با آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ۲ (ACE۲) آلوده می‌کند.

/

گیرنده‌هایی که تراکم بالای HDL نوع B ۱ دارند، ورود ویروس کرونا را تسهیل می‌کنند. دانشمندان دریافتند که واحد فرعی S۱ ویروس کرونا به کلسترول و احتمالاً اجزای HDL متصل می‌شود تا جذب ویروس را افزایش دهد.

به گفته دانشمندان، این نتایج ممکن است به تبیین نحوه شیوع ویروس و تکثیر آن در سلول‌ها کمک کرده و رابطه مولکولی احتمالی بین آن و متابولیسم پروتئین چرب را مشخص کند.

(0) نظر
برچسب ها :
بلایی که ویروس کرونا بر مغز وارد می کند

بلایی که ویروس کرونا بر مغز وارد می کند

دانشمندان آلمانی در تحقیقات خود از چگونگی آلوده شدن مغز به وسیله کرونا پرده برداشتند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ایندیا، تنها یک سال از همه گیری ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و از همین رو، بسیاری از ابعاد رفتاری این ویروس هنوز برای دانشمندان ناشناخته است و محققان زمان بیشتری برای بررسی و کشف این موضوع نیاز دارند. دانشمندان آلمانی در جدیدترین تحقیقات خود به شواهد جالبی درباره رفتار کووید ۱۹ دست یافته اند.

بر این اساس، دانشمندان دانشگاه برلین در مطالعات خود مشاهده کرده اند که ویروس کرونا می‌تواند از راه بینی به مغز انسان برسد. نتایج رعب آور این تحقیقات حاکی از آن است که کووید ۱۹ نه تنها سیستم تنفسی انسان بلکه می‌تواند به راحتی سیستم عصبی را مورد آسیب قرار دهد. در واقع بروز علائمی مانند از دست دادن حس بویایی و چشایی، سردرد، بی حالی و حالت تهوع  ناشی از آلوده شدن سیستم عصبی به کووید ۱۹ است.

با این حال، محققان می‌گویند هنوز سوالات زیادی درباره چگونگی تکثیر و پخش شدن این ویروس در مغز وجود دارد که نیازمند تحقیقات بیشتر است. تحقیقات روی ۳۳ بیمار کرونایی که جان خود را از دست داده اند نشان می‌دهد که منطقه نازوفارنیکس (حفره بالای گلو که باعث اتصال به حفره بینی می‌شود) احتمالاً نخستین منطقه اثرگذاری و تکثیر کووید ۱۹ است.

دانشمندان در بررسی‌های خود روی جان باختگان از وجود آر ان‌ای RNA و پروتئین ویروس کرونا در مغز بیماران خبر داده اند. بیشترین سطح آر ان‌ای ویروس در غشای مخاطی بویایی مشاهده شد. همین موضوع نشان می‌دهد به احتمال زیاد کووید ۱۹ از طریق بینی خود را به مغز رسانده است.

این تحقیقات بار دیگر ضرورت استفاده از ماسک را نشان می‌دهد. ماسک‌های استاندارد این توانایی را دارند که مانع از ورود ویروس کرونا به مجاری بینی و آلوده شدن مغز شوند. تحقیقات متعدد تاثیرگذاری استفاده از ماسک در جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ را نشان داده است.

ویروس کرونا چگونه مغز را آلوده می‌کند؟

تحقیقات سایر دانشمندان چه می گوید؟

دانشمندان دانشگاه ییل آمریکا اعلام کرده اند که ویروس کرونا می‌تواند با تاثیر بر سلول‌های مغزی و ربودن آن ها، از این سلول‌ها برای تکثیر خود استفاده کند. دانشمندان در این تحقیقات اعلام کرده اند که سلول‌های مغزی یکی از اهداف مورد علاقه ویروس کروناست.

آکیکو ایواساکی، مدیر این تحقیقات اعلام کرد: یافته‌های ما نشان داده است که ویروس کرونا می‌تواند نورون‌های مغزی را مورد حمله قرار دهد. ما در مغز بیماران کرونایی شاهد نورون‌های آلوده به کووید ۱۹ بوده ایم. زمانی که نورون‌های آلوده را مورد مطالعه قرار داده ایم شاهد آن بوده ایم که این سلول‌ها از منظر متابولیکی (سوخت و ساز سلولی) بسیار فعال بوده اند. این نکته نشان دهنده آن است که ویروس پس از ابتلای سلول‌های مغزی، آن‌ها را از بین نمی‌برد بلکه با تغییر کارکرد این سلول ها، از آن‌ها برای تکثیر خود استفاده می‌کند. در واقع ویروس سلول‌های مغز را به بردگی خود در می‌آورد.

او افزود: زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، این سلول‌های می‌توانند باعث کاهش اکسیژن در سلول‌های مجاور مغز شوند. از زمانی که ویروس سلول‌های مغزی را درگیر خود می‌کند، می‌تواند صدمات قابل توجهی به آن سلول و سلول‌های مجاور آن وارد کند.

قبل از آن دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا از حمله مستقیم ویروس کرونا به سلول‌های مغزی خبر داده بودند.

دانشمندان آمریکایی اعلام کرده اند که ویروس کرونا توانایی آن را دارد که به طور مستقیم به مغز حمله کند. این حمله می‌تواند منجر به بروز علائمی مانند سردرد، گیجی و پریشانی، و هذیان گفتن بیمار شود.

اندرو ژوزفسن، مدیر این پژوهش از دانشگاه کالیفرنیا در این خصوص گفت: برای انجام تحقیقات از فناوری بسیار دقیقی بهره گرفتیم. دانستن این موضوع که ویروس کرونا می‌تواند چه تاثیراتی بر مغز داشته باشد برای دانشمندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

محققان می‌گویند به هیچ عنوان شگفت آور نخواهد بود که ویروس کرونا بتواند باعث پاره شدن غشای خونی مغز شود. در حقیقت غشای خونی دور سلول‌های مغزی را گرفته و علاوه بر خون رسانی به این سلول ها، مانع از ورود عوامل خارجی و بیماری زا به آن‌ها می‌شود. حال به نظر می‌رسد کووید ۱۹ می‌تواند این غشا را نابود و به سلول‌های مغزی حمله کند.

محققان معتقدند احتمالاً ویروس کرونا از راه بینی و از طریق عصب مربوط به حس بویایی وارد مغز می‌شود. این عصب در کارکرد حس بویایی اهمیت زیادی دارد. از همین رو، از دست دادن حس بویایی یکی از علائم رایج در میان مبتلایان به ویروس کروناست. بخشی از مغز که مسئول حس بویایی است با سایر بخش‌های مغز در ارتباط است و به آن‌ها پیام‌هایی می‌فرستد. این مناطق خود مسئول بخش یادگیری، حافظه و احساسات هستند.

بخش حس بویایی مغز برای ارتباط با سایر بخش‌ها از مواد شیمیایی مانند دوپامین که نقش مهمی در لذت و تحرک ما دارد، استفاده می‌کند. احتمالا ویروس کرونا باعث تغییر سطح دوپامین خون می‌شود. همچنین این ویروس احتمالا بر میزان مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین و استیل کولین تاثیرگذار است. تمامی این مواد شیمیایی در فرآیند‌هایی مانند تمرکز و توجه کردن، یادگیری، حافظه و رفتار فرد اثرگذار هستند.

این تغییرات در مواد شیمیایی منجر به تغییرات در رفتار، خستگی و تغییرات شناختی می‌شود که در بیماران مبتلا به کرونا شایع است. همین موضوع منجر به بروز عوارضی مانند استرس، نگرانی و اضطراب، و افسردگی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ می‌شود.

همچنین استرس باعث برهم خوردن سطح سروتونین و کورتیزول مغز می‌شود که می‌تواند خلقیات و رفتار ما را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، این تغییرات می‌تواند باعث افسردگی، و نگرانی و اضطراب در فرد شود.

(0) نظر
برچسب ها :
مردم نباید فریب تزریق واکسن کرونای دیگر کشور‌ها را بخورند

مردم نباید فریب تزریق واکسن کرونای دیگر کشور‌ها را بخورند

میر سیدی گفت: مردم نباید فریب تزریق واکسن کرونای دیگر کشور‌ها را بخورند چرا که ممکن است این موضوع یک کلاهبرداری باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ماهی گیرانی که از هر آب گل آلودی ماهی می‌گیرند و این موضوع حکایت برخی از شرکت‌های گردشگری است که حتی در این ایام کرونایی هم دست از سر افراد برنداشته و این بار به اسم تور‌های واکسن زنی در کشور‌های همسایه برای مردم تور پهن کرده اند.

اما واقعا در کشور‌ها به میزانی واکسن کرونا یافت می‌شود که به صورت رایگان در اختیار گردشگران و تجار ایرانی قرار بگیرد و به آن‌ها تزریق شود؟

مردم باید مراقب کلاهبرداری کشور‌های دیگر در زمینه تزریق واکسن کرونا باشند

عاطفه میرسیدی، پزشک و سردبیر سلامت اخبار درباره شروع واکسیناسیون در کشور‌های همسایه گفت: قرار گرفتن واکسن در کشور‌های همسایه بین گردشگران یک خبر دروغ است و برای مردم ما کلاهبرداری است، چرا که اگر همه کشور‌ها بخواهند واکسنی هم داشته باشند به کادر درمان، سالمندان و بیماران خود تزریق خواهند کرد و تعداد بسیار محدود است و واکسیناسیون در هیچ کجای دنیا به جزء بریتانیا شروع نشده است که این کشور هم امروز با تزریق به یک سالمند ۹۰ ساله فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرد.

او افزود: واکسن کرونا یک زنجیره سرد بسیار پیچیده‌ای دارد و باید در زیر ۷۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود، بنابراین نمی‌توان در هر مکانی آن را تزریق کرد و باید در مکان‌های معتبر خاص با داشتن مجوز آن را انجام داد و این کشور متعهد شده است که به افراد ویژه آن کشور با کدملی خود مردم تزریق شود.

میر سیدی تصریح کرد: شاید حدود ۲۰۰ شرکت فناوری در دنیا روی تولید واکسن کرونا فعالیت می‌کنند و بعد از تولید باید آن را برای تست به افراد تزریق کنند و به همین ترتیب شاید به علت نداشتن مجوز با این ترفند قصد گول زدن مردم در کشور‌های دیگر را داشته باشند تا به اینصورت کاربرد و نتیجه محصول تولیدی خود را متوجه شوند و افراد باید متوجه این موضوع و عوارض آن باشند چرا که در صورت بروز هر گونه مشکل هیچ مکانی برای رسیدگی به شکایت افراد وجود ندارد.

(0) نظر
برچسب ها :
تست کرونا ارزان شد

تست کرونا ارزان شد

دبیر و رئیس شورای عالی بیمه سلامت در نامه‌ای از کاهش ۵۰ درصدی تعرفه تشخیص کرونا در بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سید سجاد رضوی دبیر و رئیس شورای عالی بیمه سلامت در نامه ای با قیمت کیت تشخیص کووید ۱۹ و  تعرفه نهایی تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ را در بخش دولتی و خصوصی اعلام کرد و بر این اساس هزینه تشخیص کووید ۱۹  در بخش خصوصی ارزان شد و هزینه تست کرونا در آزمایشگاه‌های خصوصی حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد و به ۳۰۰ هزار تومان رسید.

متن نامه تعرفه تست تشخیص کووید ۱۹  در بخش دولتی و خصوصی به شرح زیر است:

موضوع: قیمت کیت تولید داخل برای تعرفه تست آزمایشگاهی تشخیصی کووید ۱۹
با سلام و تحیات

با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و با تقدیم احترام؛ با عنایت به تصویب نامه هیات محترم وزیران به شماره ۹۷۵۳۰/ت ۵۸۱۳۷ هـ مورخ ۱۳۹۹/۸/۲۸ در خصوص تعرفه تست آزمایشگاهی تشخیصی کووید ۱۹ و ابلاغیه شماره ۱۴۲/۳۱۱ مورخ ۱۳۹۹/۹/۳ این دفتر، در خصوص قیمت مجموعه ابزار‌های (کیت) تولید داخل، با عنایت به نامه معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شماره ۴۰۰/۱۶۸۰۹ د مورخ ۱۳۹۹/۹/۱۶، مبلغ یک میلیون و هشتصد و سی هزار (۱۸۳۰۰۰۰) ریال تعیین می‌گردد که به استناد تصویب‌نامه هیات محترم وزیران، به صورت جداگانه به تعرفه مذکور اضافه می‌گردد؛ بنابراین تعرفه نهایی آزمایش گلوبال تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ (شامل پذیرش، نمونه‌گیری در محل آزمایشگاه، انجام آزمایش استخراج و RT PCR، گزارش و ثبت در سامانه) در بخش دولتی مبلغ  ۲۵۵، ۳۸۴، ۲ ریال و در بخش خصوصی مبلغ ۰۹۳، ۰۱۷، ۳ تعیین می‌گردد.

دکتر سید سجاد رضوی

دبیر و رئیس شورای عالی بیمه سلامت

تعرفه تست کرونا

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81994
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X