كرونا را شكست مي دهيم
تولید ماسک‌ ضدکرونا با قابلیت ۱۰۰ بار شستشو

تولید ماسک‌ ضدکرونا با قابلیت ۱۰۰ بار شستشو

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: با همت متخصصان داخلی موفق به تولید نوعی ماسک ضدکرونا با قابلیت ۱۰۰ بار شستشو شده‌ایم.

علی زینعلی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: شرکت ما موفق به تولید ماسک‌های پارچه‌ای با خاصیت ضد ویروسی و آنتی وایرال شده است که تنها در ۵ کشور تهیه می‌شود. الیاف به کار رفته در این ماسک پارچه‌ای از جنس نقره است.

او افزود: برخلاف نمونه مشابه خارجی که تنها ۳۰ بار قابلیت شستشو دارد ماسک تولید شده در شرکت ما را تا ۱۰۰ بار می‌توان شستشو داد، در حالی که از خواص آنتی باکتریال آن کاسته نخواهد شد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان بیان کرد: تفاوت ماسک تهیه شده از الیاف نقره با ماسک‌های نانو در این است که ذرات نانویی به کار رفته در ماسک‌ها بعد از چند بار شستشو از بین می‌رود، اما فلز نقره بر اثر شستشو از بین نخواهد رفت.

زینعلی گفت: علت اصلی انتخاب فلز نقره برای ساخت این ماسک خاصیت گندزدایی و ضدویروسی عنصر نقره است.

او بیان کرد: یکی دیگر از مزیت‌های این ماسک تنفس راحت‌تر و عبور راحت هوا است، اما این به منزله آسیب پذیر بودن ماسک نیست، بلکه الیاف به کار رفته در این ماسک به دلیل داشتن بارالکتریکی، زمانی که ویروس برروی سطح آن می‌نشیند ویروس را ضعیف کرده و از بین خواهند برد. همچنین به دلیل اینکه قطر الیاف به کار رفته در ماسک نقره نسبت به سایز ویروس ۱ به هزار است از انتقال آن جلوگیری می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
مردم اصراری بر انجام سی‌تی‌اسکن نداشته باشند
استاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

مردم اصراری بر انجام سی‌تی‌اسکن نداشته باشند

گیتی گفت: انجام سی‌تی‌اسکن می‌تواند به بافت‌های بدن آسیب برساند و توصیه می‌شود مردم اصراری بر انجام آن نداشته باشند.

معصومه گیتی استاد رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا افراد زیادی تقاضای انجام سی‌ تی ‌اسکن ریه را دارند و می‌توان گفت برخی از مراکز بطور شبانه روزی در حال انجام سی تی اسکن ریه هستند.

او گفت: شیوع بیماری کرونا به طور ناگهانی بود که این موضوع موجب شد تا در بخش‌های مختلف بیمارستانی آمادگی کافی برای تهیه دستگاه‌های  مناسب جهت رفع نیاز مردم نداشته باشیم، از طرفی دستگاه‌های موجود هم کفاف مراجعات در بعضی از شهر‌ها را نمی‌دهد. در بسیاری از مراکز بار مراجعات به قدری  زیاد است که با خرابی‌ دستگاه‌های سی تی اسکن و بعضا تعویض تیوپ اشعه x  رو به رو شده ایم. 

او بیان کرد: معیار‌هایی برای انجام سی تی اسکن قرار داده شده که باید به آن ها توجه ویژه ای شود. اگر بیمار بدحال بود یا تنگی نفس شدیدی داشت باید به پزشک مربوطه مراجعه کرده و در صورت تجویز او سی تی اسکن  انجام دهد.

سی تی اسکن

گیتی گفت: در صورتیکه بیماری کووید۱۹ علائم خفیفی داشت، فرد مبتلا باید در خانه استراحت کند و نیازی به انجام سی تی اسکن ریه ندارد. درحال حاضر افراد به صورت بی رویه اقدام به انجام سی تی اسکن می‌کنند که این کار اشتباه بوده و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد. همه می‌دانیم که دستگاه سی تی اسکن با اشعه ایکس کار می‌کند و انجام سی تی اسکن غیرضروری می‌تواند به بسیاری از بافت‌های بدن آسیب برساند و در آینده تغییراتی درون  آن ها ایجاد کند.

او تصریح کرد: در صورتیکه پزشک تشخیص داد مردم می توانند سی تی اسکن انجام دهند و اصراری بر انجام آن نداشته باشند.

(0) نظر
برچسب ها :
جزییات طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا
رییس رصدخانه معاونت بهداشت وزارت بهداشت خبر داد:

جزییات طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا

خسروی درباره جزییات طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا و رصد همزمان اطلاعات خبر داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،اردشیر خسروی رییس رصدخانه وزارت بهداشت از مقابله با شیوع کووید ۱۹ و پیشگیری از آن در طرح شهید سلیمانی و رصد همزمان اطلاعات خبر داد و گفت: در این طرح به صورت فعال وارد فاز مبارزه با کووید ۱۹ و امر پیشگیری از توسعه بیماری شده ایم. یعنی دیگر منتظر نمی‌شویم بیمار به سراغ ما بیاید بلکه با شناسایی بیماران توسط تیم‌های داوطلب و مجری طرح، بیماران در مراحل اولیه تحت درمان قرار می‌گیرند و این امر از سخت شدن درمان و عوارض بیماری همچون توسعه آن و افزایش مرگ‌ها جلوگیری می‌کند.

او  افزود: در طی اپیدمی ده ماهه کووید ۱۹ در کشور، برنامه‌های مختلفی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرا شده که یکی از این برنامه‌ها که با عنوان طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در حال اجراست، بحث مدیریت پیشگیری و کنترل کووید ۱۹ به شیوه محله محور توسط نیرو‌های داوطلب مردمی اعم از بسیج، هلال احمر، دانشجویان، داوطلبان سلامت و پرسنل وزارت بهداشت است.

او  ادامه داد: این طرح از اول آذر شروع شده و قرار است در محور‌های مختلف فعالیت‌ها با همکاری بین بخشی تا اردیبهشت ۱۴۰۰ انجام گیرد. به طور کلی چهار تیم محله محور در طرح شهید سلیمانی شکل می‌گیرد.

او  در تشریح فعالیت این تیم‌ها گفت: یک تیم مسئول رهگیری افرادی است که در تماس با بیمار کووید ۱۹ بوده اند که اگر لازم باشد باید شناسایی شده و از آنان تست گرفته شود. تیم دوم، تیم ویزیت (مراقبت) در منزل است که یک تیم پزشکی افراد را ویزیت و درمان کنند. یک تیم نظارتی هم داریم که تیم اخیر توسط نیرو‌های بهداشت محیط و حرفه‌ای در مراکز خدمات جامع سلامت مدیریت می‌شوند. ولی از نیرو‌های داوطلب هم برا‌ی نظارت بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در این تیم‌ها استفاده خواهد شد.

رییس رصدخانه وزارت بهداشت بیان کرد: تیم نظارتی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن نظارت خواهد کرد. یک تیم حمایتی هم وجود دارد که اختصاص دارد به حمایت از افراد آسیب پذیر، حال چه از نظر اقتصادی، چه از نظر سالمندی و چه از نظر بیماری‌های خاص و غیرواگیر که مسئولیت این تیم به عهده بسیج و داوطلبان بسیجی است. افرادی که نیاز به کمک دارند در این طرح مورد پشتیبانی و حمایت‌های لازم قرار می‌گیرند.

خسروی بیان کرد: برای اجرا و رصد درست طرح شهید سلیمانی، داشبوردی از شاخص‌هایی که برای طرح تعریف شده در اختیار داریم و در رصدخانه معاونت بهداشت که هفته پیش تشکیل شده است اطلاعات این شاخص‌ها وارد خواهد شد و این اطلاعات، تبدیل به یکسری شاخص‌های عملکردی می‌شوند تا بتوانیم با ارتباطی که از طریق صدا و سیما با مردم گرفته می‌شود روند اجرایی طرح را به جامعه نمایش دهیم.

او  افزود: قرار است ضمن ارتباط با دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، روسای دانشگاه ها، استانداران و فرمانداران شهرستان ها، این اطلاعات رصد شده و کاستی‌ها و میزان تحقق اهدافِ طرح، تعیین شده و در نهایت فعالیت‌ها به صورت اعداد و ارقام اطلاع رسانی شوند.

 خسروی تصریح کرد: در حال حاضر اولویت برنامه‌های رصدخانه معاونت بهداشت، پوشش طرح شهید سلیمانی است، ولی در دراز مدت برنامه‌های رصدخانه خیلی بیش از این طرح خواهد بود. قرار است اطلاعات شاخص‌های کلان معاونت بهداشت را هم بتوانیم در رصدخانه احصاء کرده و نتایج و گزارش آن‌ها را به سیاستگذاران، کارشناسان و مدیران عرضه کنیم. بخشی از این اطلاعات هم با رعایت دستورالعمل‌های امنیتی تعریف شده، در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.

رییس رصدخانه وزارت بهداشت گفت: ابعاد شاخص‌های داشبورد رصدخانه، شامل وضعیت سلامت مردم، پوشش خدماتی که دریافت می‌کنند، امکانات بهداشتی که در اختیار ماست، تعداد نیروی انسانی و سایر شاخص‌های مورد نیاز است. پایش روند این شاخص‌ها که آیا افزایشی یا کاهشی است و تحلیل داده‌های دریافتی برای کمک به سیاستگذاری توسط مدیران ارشد نظام سلامت از اهداف رصدخانه معاونت بهداشت خواهد بود.

خسروی افزود: این رصدخانه به نظام برنامه ریزی سلامت کشور کمک خواهد کرد تا تصمیم سازی‌های سلامت در حوزه بهداشت و درمان کشور مبتنی بر شواهد علمی باشد.

او گفت: کار‌های مقدماتی اجرای طرح شهید سلیمانی در روز‌های اخیر انجام گرفته و قرار است اطلاعات از سامانه‌های مختلف دریافت شود تا بتوانیم آن‌ها را تحلیل و گزارش کنیم و بازخوردشان را در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز قرار دهیم.

رییس رصدخانه وزارت بهداشت ادامه داد: بیماری کووید ۱۹ هرچه زودتر شناسایی شود بار بیمارستان‌ها کمتر شده و موجب کاهش عوارض بیماری و مرگ‌ها می‌شود. هرچه بیماری دیرتر شناسایی شود درمان بیماری سخت‌تر و عوارض آن شدیدتر است. پوشش درمانی و دارویی گروه‌های پرخطر مثل سالمندان نیز در این طرح پیش بینی شده است.

او با اشاره به این که هم اکنون تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تیم‌های اجرایی طرح را تشکیل داده اند و برنامه ریزی‌های عملیاتی انجام گرفته است، گفت: برای تمام محلات یکسری پایگاه‌های بسیج و پایگاه‌های وزارت بهداشت مشخص شده اند. تعداد تست‌ها افزایش یافته است. در این طرح تست سریع تشخیص کووید ۱۹ حتی درب منزل خواهیم داشت تا بتوانیم تهاجمی‌تر نسبت به ویروس عمل کنیم و حجم مراجعه به مراکز درمانی و آی سی یو‌ها را کم کنیم.

رییس رصدخانه وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه در چند هفته اخیر، بیماری کرونا به دلیل رعایت دستورالعمل‌ها روند کاهشی پیدا کرده و امیدواریم با اجرای طرح شهید سلیمانی موارد بیماری روز بروز کاهش یابد.

 خسروی افزود: رصد داده‌ها همزمان با اجرای طرح شروع شده است. شاخص‌ها طبقه بندی شده اند. در این طرح مشخص خواهد شد چقدر توانسته ایم بیماری را کم کرده و مرگ‌ها را کاهش دهیم و چقدر توانسته ایم از مردم آسیب پذیر حمایت کنیم.

او اظهار کرد: در طرح شهید سلیمانی برای اولین بار پیش بینی شده است تا تیم‌ها بتوانند با مراجعه به مردم با کمک تلفن همراه اطلاعات را جمع آوری کرده و تست سریع انجام دهند. آموزش تیم‌ها و نیرو‌های مجری طرح نیز توسط پایگاه‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت وزارت بهداشت انجام می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین جزییات از تامین واکسن کرونا در ایران

آخرین جزییات از تامین واکسن کرونا در ایران؛ از خبرهای خوش واردات تا تست واکسن ایرانی

ایران برای تامین واکسن کرونا سه مسیر واردات، تولید مشترک و تولید داخل را دنبال می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، واکسن‌های کرونا بعد از یکسال از شیوع کرونا در جهان حالا به مرحله تزریق رسیده اند و بارقه‌های امید در دل مردم به ویژه کادر بهداشت و درمان کشور‌های مختلف جهان روشن شده است چرا که واکسن‌ها توانسته اند بدون عارضه و با اثربخشی بیش از ۹۰ درصدی در برابر ویروس کرونا ایمنی ایجاد کنند.

واکسیناسیون در انگلیس و ایالات متحده آمریکا آغاز شده است، نخستین واکسنی که مجوز تزریق مگانی گرفت واکسن فایزر بود و حالا چند کشور به این واکسن با وجود مشقت‌های حمل و جا به جایی مجوز مصرف داده اند.

واکن فایزر باید در دمای منفی ۷۰ درجه حمل و نکهداری شود و بسیاری از کشور‌های جهان امکانات حمل و نگهداری این واکسن را ندارند.

«سومیا سوامیناتان»، دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد این سازمان درباره صدور مجوز استفاده اضطراری برای واکسن‌های ساخته شده توسط شرکت‌های «فایزر»، «مدرنا» و «آسترازنکا» تصمیماتی را اتحاذ خواهد کرد.

سوامیناثان گفت: سازمان جهانی بهداشت ظرف دو هفته تصمیماتی در خصوص واکسن فایزر خواهد گرفت. او اندکی بعد گفت که واکسن‌های مدرنا و آسترازنکا هم طی چند هفته آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

صدور مجوز استفاده برای این واکسن‌ها توسط سازمان جهانی بهداشت امکان استفاده از آن‌ها را در کشور‌هایی که نظام‌های پزشکی آن‌ها هنوز قادر به ارزیابی‌های این واکسن‌ها نبوده‌اند میسر خواهد کرد.

در این بین اتحادیه کووکس زیر نظر سازمان جهانی بهداشت ایجاد شده است تا کشور‌های مختلف جهان بتوانند واکسن را بر اساس عدالت دریافت کنند و ۱۸۱ کشور جزو این اتحادیه هستند و کشور‌های فقیر بدون هزینه واکسن دریافت خواهند کرد کشور‌های با سطح متوسط و بالا باید واکسن را پیش خرید کنند و یکی از سه راهی که ایران برای تامین واکسن کرونا دنبال می‌کند، همین اتحادیه کووکس است.

روحانی رئیس جمهور یکی از اولویت‌های شرایط کنونی را تامین و تهیه واکسن دانست و گفت: مقدمات و مسیر ساخت این واکسن با اتکا به توانایی دانشمندان و مراکز تخصصی داخلی فراهم شده و تهیه و خرید آن از خارج از کشور نیز در دستور کار است.

خریداری واکسن کرونا برای ۲۱ میلیون ایرانی از خارج کشور

سعید نمکی درباره وضعیت خرید واکسن کرونا، گفت: تامین واکسن را از سه طریق داریم دنبال می‌کنیم؛ یکی از طریق خرید واکسن از مجموعه کووکس سازمان بهداشت جهانی است که قرار شده ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا را از طریق کووکس وارد می‌کنیم که این میزان حدود هشت میلیون و ۴۰۰ نفر را پوشش می‌دهد که حدود ۱۰ درصد از جمعیت ما است که از مراکز خاص داریم آن را تهیه می‌کنیم. همچنین حدود ۵.۵ میلیون دوز را در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی‌های صاحب‌نام دنبال می‌کنیم. حدود ۲۰ میلیون دوز را از کمپانی دیگری در دنیا داریم می‌خریم و نهایتا ما بین ۴۱ تا ۴۲ میلیون دوز واکسن را برای ۲۰ تا ۲۱ میلیون نفر از جمعیت‌مان داریم تدارک می‌بینم. البته واکسن کووید-۱۹ دو دوزه است و باید در دو مرتبه تزریق کرد.

وی ادامه داد: واکسن کرونای داخلی هم خوشبختانه به خوبی دارد پیش می‌رود و علی‌رغم ذهنیت برخی افراد که به تولید داخلی ایمان و باور ندارند و شرکت‌های دانش بنیان و جوانان خوش فکر و خوش اندیشه و دانشمند کشور را قبول ندارند، در این راستا هم به خوبی پیش رفتیم و از بین ۱۲ شرکت، چهار شرکت جلوتر از بقیه هستند و سازمان جهانی بهداشت مراحل پیشرفت کار را قبول کرده است.

بودجه یک هزار میلیارد برای تامین واکسن کرونا

در بودجه سال آینده در کنار تمامی هزینه‌هایی که متوجه وزارت بهداشت است، هزینه خرید واکنس کرونا نیز وجود دارد که این روز‌ها در مورد تامین مالی، نحوه خرید و انتقال ارز آن مباحثی مطرح بوده است.

به گفته خانلو سخنگوی ستاد بودجه ۱۴۰۰ به دلیل اهمیت و ضرورت تامین واکسن کرونا، مبلغ یک هزار میلیارد تومان برای این موضوع پیش‌بینی شده است.

سایه تحریم‌ها بر سر واکسن کرونا

با این حال به نظر می‌رسد باز هم تحریم‌های ظالمانه آمریکا دسترسی به واکسن را برای ایرانیان دشوار کرده است.

همتی رئیس کل بانک مرکزی از مشکلات پیش روی خرید واکسن از مسیر رسمی در پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز، به دلیل تحریم‌های آمریکا وضرورت اخذ مجوز اوفک، انتقاد کرده بود.

رئیس کل بانک مرکزی در این باره گفته که کره جنوبی، بابت انتقال پول از مسیر U-turn دلار برای خرید‌های بشر دوستانه، نتوانست تضمینی برای عدم مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا درهنگام انتقال بدهد، از سویی صندوق بین‌المللی پول با فشار و تهدید آمریکا، و علیرغم اذعان به حق ایران و عدم وجود هیچ گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، حتی جرأت مطر ح کردن وام بشردوستانه ایران در هیئت مدیره صندوق را پیدا نکرد.

ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو درباره مشکل نقل و انتقال ارز برای خرید واکسن کرونا گفت: بر خلاف بسیاری از سایر داروهایی‌ها که به کشور وارد می‌شود و بخش خصوصی، نقش محوری را در آن‌ها ایفا می‌کند، کواکس اعلام کرده که در این برنامه تنها با دولت‌ها همکاری خواهد کرد و همین موضوع کار را برای ایران دشوار کرده است.

وی افزود: بخش خصوصی به هر حال در این سال‌ها راه‌هایی را برای کاهش فشار تحریم‌ها و واردات دارو به کشور پیدا کرده است، اما کار برای دولت بسیار دشوار است. دولت ایران در جابجایی منابع مالی واقعا با محدودیت مواجه است و همین امر، کار را برای واریز ارز موردنیاز برای خرید واکسن دشوار کرده است.

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو بیان کرد: به نظر می‌رسد توانسته راهی برای پرداخت مبلغ موردنیاز برای واکسن پیدا کند و این امید وجود دارد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن لااقل بخشی از جمعیت کشور این واکسن را استفاده کنند.

واکسن کرونا در راه است

اما با این حال به نظر می‌رسد که تلاش‌ها از مسیر‌های مختلف ادامه درد و خبر‌های خوشی در راه است چرا که رئیس بانک مرکزی این امید را داده که موانع پیش رو حل و فصل شود و گفته که انتقال پول از مسیر‌های دیگر تحت پیگیری است که با همکاری و اقدام به موقع دستگاه‌های ذیربط به نتیجه خواهد رسید.

نمکی گفت: تهیه واکسن کرونا تحت تاثیر فشار‌های ناجوانمردانه آمریکایی‌ها و مشکلات در نقل و انتقال پول قرار داشت که خوشبختانه گره‌های آن دارد گشوده می‌شود و به این ترتیب واکسن وارداتی کرونا برای تزریق در گروه‌های آسیب پذیر به زودی وارد کشور خواهد شد.

به نظر می‌رسد با توجه به مشکلات دولت ایران برای نقل و انتقال ارز سازمان غذا و دارو همزمان برای تامین واکسن کرونا اعلام فراخوان کرده است تا شرکت‌ها در مزایده واردات واکسن کرونا شرکت کننده و از این مسیر هم واکسن کرونا وارد و تامین شود.

واکسن پایان کرونا نیست

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ما راهی جز اینکه خلاف رویه‌های گذشته عمل کنیم، نداریم، بیان کرد: موثرترین واکسن دنیا را برای این کشور تامین می‌کنیم؛ روز‌های آینده این خبر خوش را خواهیم داد که این واکسن از معتبر‌ترین منابع وارد می‌شود.

نمکی با بیان اینکه واکسن پدیده‌ای نیست که بشریت را از کرونا نجات دهد؛ هرچند تاثیرگذار است، اما تمام داستان نیست، تصریح کرد: از مردم می‌خواهیم امسال یلدا را به شیوه‌ای متفاوت برگزار کنیم، نمی‌دانیم در پیک جدید چه هجمه جدیدی را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه سخن‌های زیادی را در مورد واکسن شنیده‌اید، افزود: هر گونه ساده انگاری و عادی انگاری، شرایط زمستانه را سخت می‌کند و باید شب یلدای سال جاری را به گونه‌ای متفاوت با دیگر سال‌ها ببینیم.

اجازه نمی‌دهم هم وطن ایرانی گروه هدف تست واکسن شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تمام تلاش ما بر این است که مردم این سرزمین حسرت نداشتن امکاناتی را که دیگران دارند نخورند، تصریح کرد: به دنبال این هستیم که با نگاه اعتقادی، ملی و مردم سالاری دینی، ملت شریف ایران به آنچه که درخور شان آن‌ها است، دست یابند.

نمکی بیان کرد: نمی‌گذاریم ملت ایران موش آزمایشگاهی هیچ جریانی شود و نمی‌گذاریم غیرت ملی این سرزمین پایمال برخی از فزون خواهی‌های دیگران شود.

قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: ایران در اتحادیه جهانی واکسن اعلام کرد که واکسن فایزر را نمی‌خواهد، زیرا این نوع از واکسن زنجیره سرد منفی ۷۰ درجه می‌خواهد و ما حمل و نقل آن را داریم و اعلام کرده ایم که از سایر واکسن‌ها به ما بدهند.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسیناسیون اطفال اجباری است و برخی کشور‌ها اعلام کرده اند که واکسن کرونا را اجباری نمی‌کنند، اما اگر واکسن همگانی نشود زنجیره انتقال بیماری قطع نخواهد شد و برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها باید همه واکسن زده باشند. به طور قطع یقین اگر تست سریع و همگانی همراه واکسن کرونا نباشد زنجیره انتقال بیماری تا سال بعد ادامه خواهد داشت.

تبلیغات فروش و تزریق واکسن کرونا در فضای مجازی

به دنبال خبر‌های مختلف درباره آغاز واکسیناسیون در برخی کشور‌ها سودجویان مانند همیشه سعی کردند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و انواع اقسام تبلیغات فروش و تزریق واکسن کرونا در قالب پیش خرید یا تور‌های گردشگری واکسن کرونا با قیمت‌های نجومی را تبلیغ کردند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ضمن تاکید بر اینکه هرگونه تبلیغ، فروش و تزریق واکسن کرونا در فضای مجازی ممنوع است، هشدار داد: این ترفند مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از شهروندان است.

سرهنگ رامین پاشایی ادامه داد: مجرمان سایبری با شگرد‌های مختلف نظیر اعطای واکسن کرونا در قبال ثبت نام در تور‌های مسافرتی و یا تبلیغات فریبنده، ثبت نام آزمایشی انسانی تزریق واکسن کرونا در کشور‌های خارجی به همراه تور توریستی و تفریحی، درصدد کلاهبرداری از متقاضیان هستند که در این راستا تمامی تحرکات و جریان‌های مشابه در کارگروه ویژه پلیس فتا در حال رصد است.

پاشایی با بیان اینکه تنها مسیر واقعی دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی صرفا مجاری قانونی اعلام شده از وزارت بهداشت است، گفت: هرگونه تبلیغ و فروش دارو و واکسن از طریق فضای مجازی جرم تلقی می‌شود و با متخلفان این حوزه برخورد قانونی خواهد شد.

اعلام آمادگی شرکت آسترازنکا برای فروش واکسن کرونا به ایران

مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: ایران واکسن کرونا را از کووکس خریداری کرده است اما به دلیل تحریم ها هنوز موفق به انتقال ارز واکسن کرونا نشده ایم و به جز واکسن فایزر اعلام کرده ایم که سایر واکسن ها را خریداری خواهیم کرد.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت در شرایط کنونی هیچ واکسن را به طور عادی تایید نمی کند و در دوران کرونا واکسن ها به صورت اضطراری تاییدیه اخذ خواهند کرد چرا که تایید واکسن ها به شکل عادی چندین سال زمان نیاز دارد.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، با اشاره به اعلام آمادگی یکی از شرکت های سازنده واکسن کرونا در زمینه فروش واکسن به ایران اظهار کرد: در حال حاضر سازمان غذا و دارو در سایت خودش فراخوان واردات واکسن کرونا اعلام کرده است و بر این اساس شرکت هایی که تمایل دارند به ایران واکسن بفروشند باید در سایت این سازمان ثبت نام کنند و تاکنون شرکت آسترازنکا در خصوص فروش واکسن کرونا به ایران اعلام آمادگی کرده است البته باید توجه داشت در حال حاضر هیچ واکسن کرونایی مجوز سازمان جهانی بهداشت را نگرفته است.

او با اشاره به صحبت هایی در خصوص کاهش ۱۵ درصدی جمعیت به دنبال تزریق واکسن‌ها و مخالفت برخی ها با تزریق واکسن کرونا گفت: افراد اگر مستنداتی در این خصوص دارند باید در محافل علمی و دانشگاهی و به صورت سخنرانی و انتشار مقالات علمی ارائه بدهند.

آخرین خبر‌ها از واکسن کرونای ایرانی

همزمان با خبر‌های خریداری واکسن از کشور‌های خارجی، تولید داخل آن نیز در کشور مسیر خود را به خوبی پیش می‌گیرد و تاکنون یک واکسن توانسته مجوز اولیه برای آغاز تست انسانی را از کمیته اخلق در پژوهش وزارت بهداشت اخذ کند و در نیمه نخست دی ماه پس از مجوز سازمان غذا و دارو تست انسانی این واکسن اغاز خواهد شد.

محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه تمامی امکانات و مقدمات لازم این واکسن فراهم شده است، اظهار کرد: تست انسانی این واکسن در سه فاز از هفته نخست دی ماه شروع خواهد شد. این واکسن از مسیری تولید شده است که کم‌ترین تبعات را دارد و امتحان شده است.


(0) نظر
برچسب ها :
توصیه‌های مهم به بیماران دیابتی در روز‌های کرونایی

توصیه‌های مهم به بیماران دیابتی در روز‌های کرونایی

متخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم گفت: افراد دیابتی در صورت ابتلا به کرونا ممکن است با افت قند خون رو به رو شوند.

پوپک اسدی، فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: افراد دچار دیابت در صورت ابتلا به ویروس کرونا نسبت به افراد عادی علائم و عوارض شدیدتری را تجربه می‌کنند. در صورتی که دیابت به خوبی کنترل شده باشد، خطر ابتلا به ویروس کرونا در افراد دیابتی کمتر می‌شود. اما در صورتی که شاهد نوسان قند خون باشیم، علاوه بر مشکلات ناشی از دیابت؛ احتمال ابتلا به ویروس کرونا افزایش پیدا می‌کند.

او افزود: در صورت ابتلای افراد دیابتی به ویروس کرونا، معالجه این گروه به دلیل تحلیل سیستم ایمنی آن‌ها دشوارتر می‌شود. همچنین از مشکلات دیگر می‌توان به طولانی شدن دوره نقاهت و رشد ویروس در بستر گلوکز بالای این افراد اشاره کرد.

افراد دیابتی چگونه از خود مراقبت کنند؟

اسدی بیان کرد: در مرحله اول تمام افراد دیابتی باید دستورالعمل‌های بهداشتی را مانند شستشوی مرتب دست ها، عدم حضور در مکان شلوغ، قرنطینه خانگی، رعایت فاصله اجتماعی و ماسک زدن با حساسیت بیشتری نسبت به افراد عادی پیگیری کنند. در مرحله دوم سعی کنند انسولین کافی، نوار‌های تست و قرص های دیابت را در خانه داشته باشند و برای تامین یکی از افراد خانواده از خانه خارج شود. در صورت ابتلا به ویروس، دارو‌های مصرفی خود را با پزشک معالج بررسی کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم بیان کرد: در صورت ابتلای فرد دیابتی به کرونا ممکن است با توجه به نظر پزشک، تغییراتی در دارو‌های فرد بیمار داده شود.

اسدی گفت: افراد دیابتی در صورت ابتلا به کرونا ممکن است با افت قند خون رو به رو شوند؛ بنابراین توصیه می‌شود چند مرتبه در روز قند خون خود را کنترل کنند. همچنین این افراد به میزان کافی آب بنوشند و فشار خون خود را هم به طور مرتب چک کنند.

فوق تخصص بیماری‌هایی غدد افزود: مدیریت و بهبود احساس و استرس در افرد دیابتی بسیار حائز اهمیت است. چرا که استرس میزان قند خون را افزایش می‌دهد؛ بنابراین سعی کنند با برنامه‌های متنوع مثل ورزش در حد توان، تنفس عمیق، صحبت کردن با خانواده و خواب کافی میزان استرس خود را کاهش دهند.

اسدی بیان کرد: در بیماران با بیماری متوسط تا شدید که نیاز به بستری در بیمارستان دارند با نظر پزشک معالج اغلب دارو‌های خوراکی آن‌ها قطع شده و تزریق انسولین به جهت کنترل قند خون شروع می‌شود. این بیماران بعد از ترخیص و مراجعه سرپایی به پزشک معالج راهنمایی‌های لازم را برای ادامه روند درمانی دریافت می‌کنند.

مصرف دارو در بیماران کرونایی مبتلا به دیابت

این فوق تخصص بیماری‌های غدد گفت: بیماران تب دار یا مبتلا به اسهال و استفراغ، در معرض کم آبی هستند. توصیه می شود دارو‌های خانواده امپا مانند گلوریپا و پگلینو مصرف نکنند. همچنین این افراد از دارو‌های لیراگلوتاید و ملیتاید به دلیل تشدید علائم و احتمال نارسایی کلیه استفاده نکنند. بیماران دیابتی بد حال به این نکته توجه داشته باشند در صورتی که در معرض اسیدوز لاکتیک هستند، از قرص متفورمین استفاده نکنند.

اسدی در پایان تصریح کرد: پس از ترخیص با صلاحدید پزشک ممکن است به طور مجدد بیماران به درمان خوراکی قبل بستری برگردند یا تا مدتی همچنان تحت درمان با انسولین تراپی باشند. در واقع تا زمانی که در طوفان سیتوکینی هستند، درمان با انسولین برای بیمار بهتر است و بقا بیمار را افزایش می دهد.

(0) نظر
برچسب ها :
واکسن کرونا تا چه مدت باعث ایمنی در بدن می‌شود؟

واکسن کرونا تا چه مدت باعث ایمنی در بدن می‌شود؟

دانشمندان آمریکایی در جدیدترین تحقیقات خود مدت زمان مصونیت ایجاد شده با واکسن کرونا در بدن را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از سی تی وی، با آزمایش موفقیت آمیز واکسن کرونای دو شرکت مدرنا و فایزر، دو غول داروسازی آمریکا امید‌ها برای پایان همه گیری کووید ۱۹ در جهان افزایش یافته است. هر دو شرکت اعلام کرده اند واکسن هایشان می‌تواند نزدیک به ۹۵ درصد کارایی و تاثیرگذاری داشته باشد. با این حال، یکی از چالش‌هایی که در این زمینه مطرح است طول زمانی است که این واکسن‌ها بدن را در برابر ویروس مصون نگه می‌دارند.

جدیدترین تحقیقات در آمریکا نشان داده است واکسن مدرنا می‌تواند در بدن بیماران باعث ایجاد پاسخ ایمنی شود. این پاسخ ایمنی می‌تواند برای ۳ ماه در بدن افراد باقی بماند.

متخصصان می‌گویند واکسن کرونای شرکت مدرنا باعث جلوگیری از حمله ویروس به سلول‌های بدن انسان می‌شود. اما همان طور که از قبل پیش‌بینی می‌شد از سطح آنتی بادی بدن به مرور زمان کاسته می‌شود. با این حال، مشاهده شده است در تمامی داوطلبان واکسن کرونا حداقل برای ۳ ماه به اندازه کافی اثرگذار است که بتواند باعث ایجاد مصونیت شود.

واکسن شرکت مدرنا که براساس ام آر ان‌ای (mRNA) است دو بار و در فاصله ۲۸ روز به فرد تزریق می‌شود. متخصصان می‌گویند اگر چه میزان آنتی بادی (پادتن) خون با گذشت زمان کاسته می‌شود، اما این موضوع جای نگرانی ندارد.

واکسن کرونا تا چه مدت باعث ایمنی در بدن می‌شود؟

آنتونی فائوچی، مدیر مرکز مقابله با بیماری‌های عفونی آمریکا در این باره می‌گوید: احتمال دارد که سیستم ایمنی بدن بتواند با به یاد داشتن ویروس کرونا، پس از کاهش سطح آنتی بادی بدن در صورت مواجهه مجدد با کووید ۱۹، پادتن لازم را دوباره تولید کند.

آمریکا و بسیاری از کشور‌های اروپایی اقدام به پیش خرید میلیون‌ها دوز از واکسن کرونای تولید شده شرکت مدرنا کرده اند. پیش‌بینی می‌شود روند واکسیناسیون عمومی در کشور‌های غربی از اواخر دسامبر و اوایل ماه ژانویه به طور رسمی آغاز شود. قرار است در مرحله نخست افراد آسیب پذیر و کسانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند آن را دریافت کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
آیا افراد بهبود یافته از کرونا به واکسن نیاز دارند؟

آیا افراد بهبود یافته از کرونا به واکسن نیاز دارند؟

دانشمندان درخصوص نیاز به تزریق واکسن برای افراد بهبود یافته از کرونا توضیحاتی ارائه کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وبسایت "الکتائب"، از زمان انتشار خبر تولید واکسن کرونا، بخصوص پس از تصمیم دولت انگلیس مبنی بر صدور مجوز برای واکسن شرکت "Pfizer" و "Biontech" و پخش آن برای واکسینه کردن مردم سوالات زیادی مطرح شده است.

از جمله مهمترین سوالاتی که مطرح شده این است که آیا افرادی که از ویروس کرونا بهبود می‌یابند، نیاز به دریافت واکسن دارند یا خیر؟ یا اینکه آیا آن‌ها پس از ساخت آنتی بادی در سیستم ایمنی بدن، در برابر این بیماری ایمن خواهند بود؟

در مورد واکسن "Pfizer" و Biontech "، دانشمندان مشخص نکرده‌اند که آیا کسانی که از این ویروس بهبود می‌یابند باید واکسن را دریافت کنند یا نیازی نیست. منطق می‌گوید که سیستم ایمنی بدن آن‌ها با ویروس مبارزه کرده و این به معنی آن است که نیازی به واکسیناسیون ندارند.

این عقیده با مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه آمریکایی "راکفلر" انجام شد، مورد تایید قرار گرفت؛ براساس نتایج این مطالعه کسانی که از کرونا بهبود می‌یابند، در صورت مواجهه مجدد با این بیماری، دفاع سریع و مؤثری دارند.

با این حال، سخنگوی وزارت بهداشت انگلیس به وب سایت "هافینگتن پست" گفته است که این وزارتخانه افرادی که از کرونا بهبود یافته اند را نیز به دریافت واکسن تشویق می‌کند.

آزمایشات واکسن کرونا بر روی افرادی که قبلاً در معرض ویروس قرار نگرفته اند تمرکز دارد، بنابراین هنوز مشخص نیست فردی که از بیماری بهبود می‌یابد در مقابل واکسن چه واکنشی دارد.

به نظر نمی‌رسد کارشناسان نگران این موضوع باشند؛ به گونه‌ای که سارا فورچون، رئیس بخش ایمنی شناسی و بیماری‌های عفونی در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد می‌گوید: هیچ شواهدی وجود ندارد که این واکسن برای افرادی که از کرونا بهبود می‌یابند ایمن نیست.

با این حال، این کارشناس آکادمیک تأکید می‌کند که تحقیقات بیشتری لازم است.

واکسن کرونا

النور رایلی استاد ایمونولوژی و بیماری‌های عفونی در دانشگاه ادنبرگ اسکاتلند گفت: کسانی که از کرونا بهبود می‌یابند دارای سطح متفاوتی از آنتی بادی و فعالیت خنثی سازی (از بین بردن آثار عفونت از سلول ها) هستند.

رایلی افزود: نتیجه می‌گیریم ایمنی که این افراد از آن برخوردار هستند از نظر طول مدت در آینده متفاوت است و برخی از ممکن است نسبت به دیگران ایمنی قوی تری داشته باشند.

او معتقد است که احتمال وجود دارد گروهی از افراد بهبودیافته مجدداً در معرض خطر ابتلا به این بیماری همه گیر قرار داشته باشند و این مسئله ایجاب می‌کند تا برای آن‌ها نیز ایمنی ایجاد شود.

رایلی گفت: واکسن‌ها باعث تحریک پادتن‌ها در سطح بالایی از بدن می‌شوند که به آن‌ها کمک می‌کند تا برای مدت طولانی تری از آن ایمنی داشته باشند.

قرار است انگلیس از روز سه شنبه آتی، روند واکسیناسیون گروهی از مردم را با واکسن "Pfizer" و "Biontech" آغاز کند. با این حال، اکثر افراد سالم تا سال آینده واکسن دریافت نمی‌کنند؛ زیرا کادر پزشکی، افراد مسن و افرادی که بیماری‌های مزمن دارند در اولویت هستند.

هفته گذشته دولت انگلیس موافقت کرد که این واکسن به افراد بالای ۱۶ سال تزریق شده و به طور موقت از واکسینه کردن کودکان و زنان باردار جلوگیری شود. این واکسن در دو دوز به فاصله ۲۱ روز تزریق خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
مهلک‌ترین علائم کرونا که پس از مشاهده باید به بیمارستان مراجعه کرد

مهلک‌ترین علائم کرونا که پس از مشاهده باید به بیمارستان مراجعه کرد

دانشمندان آمریکایی اعلام کردند برخی علائم ابتلا به کووید ۱۹ می‌تواند حاکی از شرایط بسیار خطرناکی باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پرِوِنشن، ویروس کرونا همچنان در حال جولان دادن در جهان است. با آغاز فصل زمستان در نیمکره شمالی که محل اقامت ۹۰ درصد از ساکنان کره زمین است، مقامات سازمان جهانی بهداشت روز‌های تیره‌ای را برای کشور‌ها از لحاظ شمار قربانیان کووید ۱۹ پیش‌بینی می‌کنند. ساده‌ترین راهکار برای قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا، شناسایی مبتلایان و قرنطینه آنهاست.

متخصصان تاکید دارند باید نسبت به علائم ابتلا به این ویروس آگاه سازی صورت گیرد. تب، سرفه خشک، خستگی و بی حالی، درد و رنج، گلو درد، اسهال، التهاب ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، و بثورات پوستی رایج‌ترین علائم ابتلا به کووید ۱۹ است. با این حال، این موارد تنها علائم ابتلا به کرونا نیست. محققان می‌گویند یکی از علائم ابتلا به کرونای شدید آبی شدن لب هاست.

لوئیس نلسون، استاد دانشگاه علوم پزشکی نیوجرسی آمریکا در این باره می‌گوید: برای بسیاری از مردم که به صورت جدی بیمار نیستند، آبی شدن لب‌ها معمولاً به دلیل سرمای هواست که به دلیل کند شدن روند خون رسانی به این ناحیه رخ می‌دهد.

با این وجود، ممکن است اندام‌های بدن بخصوص لب‌ها به دلیل بیماری نیز آبی شوند که اصطلاحاً به آن سیانوز می‌گویند. سیانوز یکی از نشانه‌های بیماری است و در اثر کمبود اکسیژن در هموگلوبین‌های خون در زیر پوست رخ می‌دهد. اگر اشباع اکسیژن در خون به کمتر از ۸۵ درصد افت کند، سیانوز رخ می‌دهد و در صورت ادامه یافتن این روند ممکن است فرد دچار نِکروز (بافت مردگی) شود.

در واقع با کاهش خون حاوی اکسیژن در بافت، رنگ پوست و لب‌ها آبی رنگ می‌شود. متخصصان می‌گویند اگر شاهد آبی شدن رنگ لب‌های خود هستید، باید سریعاً به سایر علائم مربوط به بیماری توجه کنید.

تحقیقات نشان داده است متاسفانه آبی شدن رنگ لب‌ها یکی از علائم ابتلا به کرونای شدید است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا این علامت را در لیست علائم هشدار آمیز و اضطراری ابتلا به کووید ۱۹ قرار داده است. این مرکز تاکید دارد اگر افراد مبتلا به کرونا علائمی مانند مشکلات تنفسی شدید، درد یا فشار مداوم در قفسه سینه، گیجی و سردرگمی، ناتوانی در بیدار شدن و یا خوابیدن، و نیز لب‌های مایل به آبی را مشاهده کردند باید سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

جان سیلیک، استاد علوم پزشکی دانشگاه بوفالو نیویورک می‌گوید: بسیاری از انسان‌هایی که لب هایشان به دلیل ابتلا به کرونا متمایل به آبی می‌شود، علائم دیگر بیماری را نیز از خود نشان می‌دهند. به طور معمول این افراد دچار تنگی نفس، و نفس نفس زدن می‌شوند.

با این حال، ممکن است آبی شدن لب‌ها یگانه علامت ابتلا به کرونای شدید در بیماران باشد. این افراد گرچه ممکن است علائم دیگر ابتلا به کووید ۱۹ را از خود نشان ندهند، اما به طور قابل توجهی دچار افت اکسیژن موجود در خون می‌شوند. در واقع کرونا بیشتر به عنوان یک بیماری عروقی تشریح می‌شود که رگ‌های کوچک بدن را درگیر خود می‌کند تا یک بیماری که تنها شش‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مهلک‌ترین علامت ابتلا به کرونا که پس از مشاهده باید سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید/ تاپ نیوز

آبی شدن لب‌ها همیشه نشانه ابتلا به کروناست؟

ریچارد واتکینز، استاد دانشگاه علوم پزشکی اوهایو آمریکا تاکید دارد که بدانیم آبی شدن لب‌ها به ندرت به معنای ابتلا به کووید ۱۹ است اما این علامت به معنای واقعی یکی از علائمی است که نشان دهنده ابتلا به یک بیماری جدی و شدید است. آبی شدن لب‌ها می‌تواند ناشی از طیف گسترده‌ای از بیماری‌های مختلف باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد ذیل است:

۱- قرار گرفتن در معرض هوا یا آب سرد

۲- لخته شدن خون

۳- خفگی

۴- عفونت ریه

۵- زمانی که فرد در آستانه غرق شدن قرار دارد.

۶- مشکلات بلند مدت ریه مانند آسم که به مرور شدیدتر شود.

۷- ذات الریه شدید

۸- تورم در اطراف تار‌های صوتی

۹- التهاب‌های بافتی که منجر به بسته شدن مجاری تنفسی مانند نای و نایژه شود.

۱۰- نقص مادرزادی قلب، نارسایی قلبی، یا ایست قلبی

۱۱- مصرف بیش از حد دارو

۱۲- تشنج طولانی مدت

۱۳- سمومی مانند سیانور

زمانی که شاهد آبی شدن لب‌ها بودیم چه کاری باید انجام دهیم؟

متخصصان آمریکایی تاکید دارند حتی اگر مبتلا به کرونای شدید هم نشده باشید، آبی شدن لب‌ها زنگ خطری است که نشان دهنده وقوع یک رخداد خطرناک در بدن است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا توصیه دارد در صورت مشاهده این علامت در خود و یا دیگران سریعاً و بدون فوت وقت اقدام به مراجعه به مراکز درمانی و دریافت خدمات اورژانسی کنید.

در صورتی که حال فرد وخیم باشد، حتماً با اورژانس تماس حاصل کرده و درخواست آمبولانس کنید. مراجعه سریع به مراکز درمانی می‌تواند خطرات احتمالی جانی را کاهش دهد.

(0) نظر
برچسب ها :
راهکارهای مطمئن برای مهار کرونا

راهکارهای مطمئن برای مهار کرونا

مراقبت و آموزش عمومی برای کنترل بیماری کرونا یک ضرورت جدی است که همه افراد می‌توانند با چند راهکار ساده از پیشرفت سریع این بیماری جلوگیری کنند.

////به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، تمام افراد در سراسر جهان درگیر بیماری کووید ۱۹ شده‌اند.به گفته پزشکان افرادی که بیماری زمینه‌ای ندارند و دارای سیستم ایمنی قوی هستند، اگر به کرونا مبتلا شوند می‌توانند دوره درمان راحت تری را سپری کنند. ممکن است علائم آن‌ها تا حدودی مانند یک سرماخورگی بروز کند و با گذراندن دوره درمان مجددا حال خوب خود را به دست آورند.

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند سیستم ایمنی افراد را ضعیف کند؛ استرس است. استرس می‌تواند در روند بیماری موثر باشد و سیستم ایمنی را تضعیف کند. افرادی که به طور سبک‌تر دچار کووید ۱۹ می‌شوند، دوره درمان آن‌ها بین ۲  تا ۳ هفته زمان می‌برد.

اگر پزشک برای افراد مبتلا به کرونا دارو‌های کنترل کننده‌ای تجویز کرد به این دلیل است که  دوره درمان زود‌تر و راحت‌تر طی شود و همچنین ریسک انتقال این بیماری را به اطرافیان کم کرده تا عفونت ثانویه ایجاد نشود. البته هنوز دارویی برای درمان قطعی ویروس کرونا تهیه نشده و اگر دارویی تجویز می‌شود صرفا برای کنترل بیماری خواهد بود.

ویروس کرونا

راه های‌ موثر برای مهار کرونا

- استراحت کردن، استفاده از مایعات فراوان مانند چایی کمرنگ بدون قند، آب میوه طبیعی و دوغ خانگی که شامل (آب، ماست، نمک)، مصرف شیر البته نه از نوع کاکائویی است.

- در زمان ابتلا به کرونا بهتر است فرد مبتلا غذا‌هایی که کم حجم، کم‌چرب، کم‌ادویه است بیشتر مصرف کند. در این دوره هر چه غذای مصرفی سبک‌تر باشد، سریع‌تر بیماری رفع می‌شود. اگر اشتها هم ندارید حتما در برنامه غذایی خود سوپ ساده، کته ماست و مایعات را بگنجانید.

- محل استراحت خود و سرویس بهداشتی را از بقیه اعضا خانواده حتما جدا کنید. شما می‌توانید در جمع خانواده حاضر شوید اما فاصله لازم و استفاده از ماسک را فراموش نکنید.

- هوای محل استراحت باید تهویه داشته و خنک باشد ولی نباید در معرض مستقیم باد قرار بگیریم.  

- افراد بهتر است در دوره درمان از هر موارد آلرژی زایی مانند ضدعفونی کننده‌ها، شوینده‌ها، اسپری معطر و حیوان خانگی دوری کنند تا علائم تنفسی آن‌ها دوباره تشدید نشوند.

طول درمان کرونا به طور متوسط ۲ هفته زمان می‌برد اما اگر علامت‌های هشدار دهنده مانند تب بالای ۳۷.۵، سرفه خشک و تنگی نفس داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
بررسی عواملِ دخیل در ایجاد حساسیت‌های پوستی در روز‌های کرونایی

بررسی عواملِ دخیل در ایجاد حساسیت‌های پوستی در روز‌های کرونایی

داریوش دائر، متخصص پوست و عضو هیئت مدیره انجمن متخصصین پوست ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: با توجه به شیوع کووید ۱۹ استفاده از ماسک اجتناب ناپذیر و ضروری است اما در بعضی از افراد هم واکنش‌های آلرژیک و آکنه‌ای و جوش‌زا در نواحی که از ماسک استفاده می‌شود، ایجاد خواهد شد.

او افزود: واکنش‌های حساسیت‌زا معمولا از نوع واکنش‌های حساسیت تماسی (اگزمای تماسی) هستند که  دو علت عمده از قبیل نوع موادی که در ماسک‌ها به کار می‌رود که در برخی موارد، از مواد نامرغوب و حتی بدونِ لایه‌ میانی ساخته می‌شوند که تماس پوست با این لایه‌ داخلی، باعث ایجاد خارش، قرمزی یا حتی جوش‌های ریز زیرپوستی می‌شود.

این متخصص پوست ادامه داد: عارضه دیگر، واکنش به کِش ماسک است که معمولا در ناحیه‌ دور گوش و پشت گوش بروز می‌کند.

او برای جلوگیری از آسیب‌های پوست چند راهکار توصیه کرد و گفت: بهتر است از ماسک‌های باکیفیتی که جنس لایه داخلی آنها، پنبه یا پارچه‌ خالص است، استفاده شود. از آنجایی که ممکن است با هر نوع ماسکی این مشکلات ایجاد شود از یک لایه‌ محافظ مثل دستمال کاغذی خشک برای ایجادِ فاصله بین ماسک و پوست صورت استفاده شود.

دائر افزود: خانم‌ها از آرایش‌های سنگین  زیر ماسک خودداری کنند، چون این عوامل بالقوه حساسیت‌زا هستند. با توجه به بسته شدن محیط، تعریق بیش از حد و بخارِ ناشی از تنفس؛ محیط را مرطوب و مستعد جوش می‌کند و استفاده از شوینده‌های سبک و مناسب پوست‌های خشک و حساس ضروری است.

او تاکید کرد: احتمال حساسیت و مشکلات پوستی در ماسک‌های تولیدی که بیشتر جنبه‌ زیبایی و سِت شدن با لباس را دارند بیشتر است، چون الیاف پارچه‌ای و نایلونی و پلی‌استریل که در این ماسک‌ها به کار می‌رود، احتمال ایجاد حساسیت را بالاتر می‌برند. ماسک‌های غیرپزشکی فقط در صورتیکه پنبه یا پارچه خالص باشند، مورد تایید هستند.

این متخصص پوست بیان کرد: حتی رنگِ استفاده شده در ماسک‌های دست دوز و خانگی که با پارچه‌های مختلف رنگی و طرح دار آماده می‌شود و پارچه‌هایی که پُرز دارند و یا به مرور استفاده، پرزدار می‌شوند هم از علل مهم ایجاد التهاب و آکنه است.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82018
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X