كرونا را شكست مي دهيم
توصیه‌هایی برای پیشگیری از چاقی در روز‌های کرونایی

توصیه‌هایی برای پیشگیری از چاقی در روز‌های کرونایی

یک متخصص تغذیه برخی نکات برای پیشگیری از چاقی در روزهای کرونایی را مطرح کرد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به گزارش اسپوتنیک، یک متخصص تغذیه گفت: اگر در محدودیت‌های قرنطینه‌ای هستند و از راه دور درس می‌خوانید یا کار می‌کنید، سبک زندگی شما را می‌توان کم تحرک دانست. به همین دلیل باید حجم وعده‌های غذایی خود در صبحانه، ناهار و شام را کاهش دهید. افزایش قند و چربی در رژیم غذایی یکی از دلایل اصلی ایجاد چاقی است که منجر به دیابت نوع ۲ و سایر بیماری‌های خطرناک می‌شود.

او بیان کرد:غذا‌های ارزان قیمت سرشار از شکر و چربی، مانند سوسیس، کالباس، کلوچه و نان‌های شیرین باعث پرخوری می‌شوند و عامل اصلی افزایش وزن هستند. از خوردن جلوی تلویزیون، مصرف فست فود، میان وعده‌های ساندویچی و نوشابه در طول روز خودداری کنید و بر اساس یک برنامه غذایی سالم غذا بخورید و صبحانه، ناهار و شام را کنار نگذارید، اما به تدریج حجم غذا‌ها را در عصر کاهش دهید. هر روز نیز زمانی را برای ورزش اختصاص دهید.

(0) نظر
برچسب ها :
دورهمی‌های خانوادگی، مهمترین عامل پیک مجدد کرونا

دورهمی‌های خانوادگی، مهمترین عامل پیک مجدد کرونا

یک کارشناس سلامت عمومی گفت: اگر از انجام دورهمی خانوادگی پرهیر نکنیم شاهد پیک دیگری از بیماری کرونا در اواسط زمستان خواهیم بود.

فاز اولیه واکسن کرونا دو‌ماه طول می‌کشد/ تولید واکسن چهار فاز دارد/ اظهار نظر قبل از پایان چهار فاز تولید واکسن آسیب زاست /احمد مهری اپیدمیولوژیست و کارشناس سلامت عمومی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد:  مباحث علمی درباره واکسن پس از تحقیق و مطالعه و انتشار مقالات در این خصوص می‌توان به عنوان نقشه راه قرار بگیرد و سپس بعد از طی مراحل مختلف آن اطلاعات را در اختیار مردم قرار داد.

او افزود: نباید به برخی از مطالب در خصوص زمان تولید واکسن داخلی یا خارجی که در فضای مجازی مطرح می‌شود توجه کرد، اظهار نظر در خصوص اینگونه مطالب فقط باید در کرسی‌های دانشگاهی و مجامع علمی کشور انجام شود.

این کارشناس سلامت عمومی بیان کرد: فاز اولیه تولید واکسن کرونا حدودا دو ماه به طول می‌انجامد؛ تولید واکسن چهار فاز دارد بنابراین قبل از پایان این مراحل، اظهار نظر‌های غیر اصولی به افکار عمومی آسیب می‌زند.

او تاکید کرد: در حال حاضر تمام متخصصان اپیدمیولوژی و ویروس شناسی معتقدند که بعد از پایان یافتن فاز سوم در صورت کسب نتایج علمی مطلوب، واکسن ساخته شده می‌تواند در اختیار مردم قرار بگیرد.

این اپیدمیولوژیست افزود: در صورت عدم استفاده از واکسن، ما شاهد پیک‌های بعدی بیماری کرونا خواهیم بود. صحبت‌های نابجا توسط برخی از صاحبنظران که به میان مردم کشیده شده است سلامت عمومی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سابقه صد ساله ایران در زمینه تولید واکسن‌های مختلف

مهری بیان کرد: در زمینه تولید واکسن‌های مختلف در کشور ما سابقه صد ساله داریم و بیماری‌های واگیر خطرناکی مانند سرخک را با انجام واکسیناسیون گسترده در ایران حذف و گواهی آن را از مجامع معتبر بین المللی دریافت کرده ایم.

او گفت: تا زمان آمدن واکسن مردم باید از تردد‌های غیر ضروری در سطح شهر پرهیز کنند و نکات بهداشتی مثل زدن ماسک را رعایت کنند.

این اپیدمیولوژیست یادآوری کرد: در فصل سرد زمستان به دلیل بسته بودن پنجره‌ها تهویه هوا به خوبی انجام نمی‌شود، این موضوع باعث می‌شود تا احتمال انتقال بیماری در محیط بسته افزایش پیدا کند. افراد باید از انجام دورهمی خانوادگی به شدت بپرهیزند تا چرخه انتقال بیماری در کشور شکسته شود وگرنه شاهد پیک دیگری در اواسط زمستان خواهیم بود.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونای انگلیسی کشنده‌تر است؟

ویروس کرونای انگلیسی کشنده‌تر است؟

دانشمندان انگلیسی در جدیدترین مطالعات خود به قدرت کشندگی ویروس جهش یافته جدید کرونا پرداختند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از یاهو نیوز، همزمان با یک سالگی همه گیری کووید ۱۹ در جهان، محققان انگلیسی یک نوع جهش یافته از ویروس کرونا را در این کشور کشف کردند که قابلیت سرایت بیشتری نسبت به نسخه پیشین دارد. همین موضوع باعث ایجاد موجی از نگرانی در کشور‌های مختلف شده است. با این حال، تحقیقات جدید علمی نشان می‌دهد دلیل زیادی برای نگرانی درباره این موضوع وجود ندارد.

بر این اساس، تحقیقات دانشمندان در آمریکا، انگلیس، و دیگر نقاط جهان نشان داده است ویروس کرونای جدید باعث ایجاد علائم شدید در بیماران نمی‌شود. تحقیقات دانشمندان انگلیسی بر روی بیش از یک هزار و ۷۰۰ بیمار مبتلا به کرونا نشان می‌دهد هیچ ارتباط معناداری میان ابتلا به نوع جهش یافته ویروس و افزایش نرخ مرگ و میر یا بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد.

در این مطالعات ۴۲ بیمار در بیمارستان بستری شدند که از این میان ۲۶ مورد به کرونای جهش یافته و ۱۶ مورد به کووید ۱۹ معمولی مبتلا شده بودند. همچنین ۱۲ بیمار مبتلا به کرونای معمولی جان خود را از دست دادند که این آمار درباره کرونای جهش یافته تنها ۱۰ مورد بود.

کرونای انگلیسی

دانشمندان می‌گویند این موضوع نشان می‌دهد میزان کشندگی ویروس جهش یافته جدید و ویروس کرونا تفاوتی با یکدیگر ندارند. همچنین هر دو ویروس تقریباً به یک اندازه می‌توانند باعث علائم شدید بیماری در فرد و بستری شدن آن‌ها در بیمارستان شود.

با این حال، محققان می‌گویند ویروس کرونای جهش یافته جدید قابلیت سرایت بیشتری دارد و همین موضوع می‌تواند شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در جهان را افزایش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد در انگلیس نسبت افرادی که به ویروس کرونای جهش یافته مبتلا شده اند نسبت به کسانی که به ویروس کرونا معمولی آلوده شده اند، در حال افزایش است.

این نسخه جهش یافته کووید ۱۹ که برای نخستین بار در ماه سپتامبر در انگلیس مشاهده شد، تاکنون در دستکم ۱۸ کشور مختلف از جمله ژاپن، سوئد، آلمان، فرانسه و کانادا پخش شده است. روز سه شنبه مقامات بهداشتی آمریکا اعلام کردند نخستین مورد از ابتلا به این ویروس در کلرادو مشاهده شد.

(0) نظر
برچسب ها :
مراقب نباشیم وضعیت در زمستان وحشتناک می‌شود

مراقب نباشیم وضعیت در زمستان وحشتناک می‌شود

مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه در همه جای دنیا ثابت شده که عملکرد مردم در کنترل بیماری کووید-۱۹ بسیار مهم است، گفت: در حال حاضر که مردم به خوبی رعایت و همراهی کرده‌اند، شرایط بیماری کمی بهتر شده است، اما اگر رعایت‌ها مجددا کاهش یابد و تجمعات برگزار شود، با توجه به اینکه در آستانه زمستان هستیم، بیماری مجددا اوج می‌گیرد و در زمستان هم با سایر ویروس‌ها همراه شده و وضعیت دوباره وحشتناک می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر مردم رعایت نکنند و بر همین اساس یک پیک زمستانه داشته باشیم، اوضاع بدتر می‌شود، گفت: بنابراین عملکرد مردم بعد از این بسیار مهم است. این تجربه‌ای است که در اردیبهشت ماه هم داشتیم. عملکرد مردم می‌تواند نشان دهد که آیا می‌خواهند کووید-۱۹ کنترل شده باشد و یا می‌خواهند بیماری مجددا اوج بگیرد.

محرز تاکید کرد: اگر مردم می‌خواهند بیماری کنترل شود، باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم و اقداماتی را که بار‌ها و بار‌ها تاکید کرده‌ایم انجام دهند؛ یعنی ماسک بزنند، فاصله فیزیکی را رعایت کنند، تجمع نکنند، دست‌شان را مرتب بشویند و تا حد امکان از خانه بیرون نیایند، به محض اینکه مردم نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بیخیال شوند و به حالت قبل بازگردند، دوباره بیماری اوج خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد بستری در بیمارستان‌ها بسیار کاهش یافته است، گفت: البته هنوز به شرایط پایدار نرسیده‌ایم. اگر مردم رعایت نکنند ممکن است در زمستان یک پیک مجدد از بیماری داشته باشیم. در عین حال ثابت شده که بیشتر دورهمی‌ها باعث افزایش کرونا در خانواده شده است. با توجه به اینکه قدرت سرایت ویروس در جهشی که داشت، بیشتر شده بود، کافی است یک نفر در خانواده مبتلا شود تا سایر افراد هم مبتلا شوند؛ بنابراین دورهمی‌ها نباید برگزار شود. اگر ۹۷ درصد مردم در یک جامعه درست ماسک بزنند، تجمعات و دورهمی‌ها هم کنترل شود و برگزار نشود، می‌توان بیماری را کنترل کرد و دیگر هم نیازی به تعطیلی مشاغل و ... نخواهد بود.

باید توجه داشت ثابت شده است که کرونا آفت دورهمی ها و تجمعات است. گرفتاری با همین موضوعات شروع می‌شود، پس تا اطلاع ثانوی مهمانی‌های خانوادگی، عروسی و عزا و... را کنار بگذاریم چرا که اگر مراقبت نکنیم دوباره روز از نو و روزی از نو خواهد بود.

(0) نظر
برچسب ها :
احتمال بروز پیک زمستانی کرونا در اواخر بهمن یا اسفند

احتمال بروز پیک زمستانی کرونا در اواخر بهمن یا اسفند

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره احتما پیک مجدد کرونا هشدار داد و گفت:  میزان رعایت دستورالعمل‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده و میزان آن به بالای ٨۶ درصد رسیده و این موجب شده است که تعداد شهر‌های نارنجی به ۶۳ مورد برسد و بقیه شهر‌ها زرد هستند البته در استان مازندران دچار چالش هستیم و شهر‌های این استان نارنجی و قرمز هستند.

رئیسی با بیان اینکه نگران ورود ویروس انگلیسی به کشور هستیم، افزود: ویروس پشت دروازه‌های کشور است، تجربه نشان می‌دهد ویروس‌های تنفسی با وجود همه مراقبت‌ها وارد کشور‌ها می‌شوند و باید آمادگی کامل داشته باشیم و آمادگی با عمل به توصیه‌هایی مانند پرهیز از دورهمی خانوادگی و تجمعات به ویژه در فصل زمستان است زیرا تهویه به دلیل بسته بودن پنجره‌ها کم می‌شود و می‌تواند بسیار خطرناک باشد و اگر رعایت نکنیم اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه می‌توانیم شاهد پیک بعدی بیماری کرونا باشیم.

او تاکید کرد: باید موضوع را جدی بگیریم وامیدواریم میزان رعایت دستورالعمل‌ها به بالای ٩٠ درصد برسد و به همین روال ادامه پیدا کند و یادآوری می‌کنم در اردیبهشت بیماری به حداقل رسید و رعایت دستورالعمل‌ها به ٢٧ درصد رسید و این موجب شد خیز بیماری را شاهد باشیم و این هشدار جدی است که بدانیم کرونا ضعیف نشده و روز به روز قوی‌تر شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
هشدارها و دستورات وزیر بهداشت برای مقابله با طوفان سهمگین کرونا در زمستان

هشدارها و دستورات وزیر بهداشت برای مقابله با طوفان سهمگین کرونا در زمستان

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور ضمن قدردانی از تلاش‌های مدافعان سلامت، دل نگرانی‌هایی در راستای گرفتاری مجدد به گرداب سهمگین بیماری کرونا را مطرح کرد.

نمکی گفت: هرگونه عادی پنداری و سهل انگاری به دلیل فروکش کردن بیماری کرونا در استان‌های مختلف موجب بازگشت رفتار‌های اجتماعی نادرست و شیوع مجدد بیماری خواهد شد؛ لذا بیداری و وسواس مستمر در عدم کاهش سطح رعایت شیوه نامه‌ها توسط مردم و مسئولان ضروری است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همکاری موثر در اجرای طرح شهید سلیمانی با کاهش موارد بستری و مرگ و میر نباید سست و کمرنگ شود، تعداد تست‌ها هنوز در حد قابل قبول نیست، لذا علاوه بر شناسایی موارد علامت دار، تست افراد مرتبط به طور متوسط ده تست به ازای هر فرد علامت دار مثبت باید ادامه یابد همچنین توجه ویژه به قرنطینه افراد مبتلا و آلوده به ویروس، رکن اساسی مهار و ایزولاسیون بیماری است.

نمکی تصریح کرد: با گزارش ویروس جهش یافته جدید از انگلیس و تعداد زیادی از کشور‌های اروپایی و غیر اروپایی، ردیابی مستمر و گزارش سریع هرگونه تغییر در ویروس داخلی و همچنین اعمال کنترل شدید بر ورودی‌های زمینی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه برخوردارست. استمرار فعالیت مراکز سرپایی ۱۶ ساعته بسیار ضروری است، هرگونه کاهش فعالیت یا تعطیلی این مراکز بدلیل کاهش بیمار غیرمنطقی است همچنین تیم‌های نظارتی مشترک جهت اعمال و اجرای شیوه نامه‌ها در کلیه سطوح باید فعال‌تر از قبل در صحنه بمانند.

(0) نظر
برچسب ها :
ماجرای واردات واکسن کرونا به کشور صحت دارد؟

ماجرای واردات واکسن کرونا به کشور صحت دارد؟

صبح امروز در رسانه‌های خارجی خبری مبنی بر واردات واکسن کرونا به کشور منتشر شد که واکنش مسئولان را به دنبال داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، امروز صبح خبری درباره ورود یک محموله واکسن کرونا به کشور از طریق یکی از شرکت‌های هواپیمایی منتشر شد و بار دیگر برخی رسانه های خارجی بر  روی این خبر موج سواری و اعلام کردند که یک محموله واکسن خریداری شده ⁧‫ایران‬⁩ از ⁧‫کره‌جنوبی‬⁩ بارگیری شد و ساعتی پیش به تهران رسید.

در این خبر اعلام شده بود که محموله وارداتی از کره جنوبی واکسن کروناست و عملیات انتقال هوایی این واکسن‌ها به کشور ایران انجام شده است.

 خبر ورود محموله واکسن کرونا از کره جنوبی به ایران واکنش مسئولان وزارت بهداشت و راه و شهرسازی را به دنبال داشت.

واردات واکسن کرونا به کشور صحت ندارد

کیانوش جهانپور  سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این خبر در پیام توییتری نوشت: « تا این لحظه هیچ محموله واکسن ⁧کرونا از هیچ مبدایی به مقصد ایران بارگیری و ارسال نشده است».


توییتت جهانپور درباره تکذیب واردات واکسن کرونا به کشور

علیرضا وهاب زاده مشاور رسانه ای وزیر بهداشت هم به خبر ورود محموله واکسن کرونا به کشور واکنش نشان داد و در پیام توییتری نوشت: «ما همچنان در نوبت خرید واکسن هستیم تا پیش از تولید انبوه واکسن داخلی بتوانیم گروه‌های در معرض خطر و کادر درمان را واکسینه کنیم.

توییتت وهاب زاده در تکذیب واردات واکسن کرونا به کشور

تا این لحظه واکسنی به ایران تحویل داده نشده و قطعا فهرست کشورهایی که واکسن تحویل گرفته‌اند، مشخص است».

محموله وارداتی واکسن آنفلوانزا بوده است

بنابر اعلام مسئولان وزارت راه هم  خبر ورود محموله واکسن کرونا به کشور صحت ندارد و محموله واکسنی که امروز از طریق یک شرکت هواپیمایی  وارد کشور شده است، واکسن آنفلوآنزا بوده و محموله وارداتی حاوی واکسن‌های کرونا نبوده است.

یک منبع آگاه در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد که این محموله واکسن آنفلوآنزا بوده و هیچ واکسن کرونایی هنوز وارد کشور نشده است.

او اظهار کرد: ظاهرا این محموله مربوط به سازمان غذا و دارو است.

همچنین پیش از این با پیگیری های باشگاه خبرنگاران جوان از شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی اعلام شد که این شرکت هواپیمایی آمادگی کامل برای واردات واکسن کرونا را دارد.

مدیر کل روابط عمومی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه شرکت ایران ایر دارای یک فروند هواپیمای کارگو برای واردات واکسن کرونا است ادامه داد: شرکت هواپیمایی ایران ایر با همکاری معاونت مهندسی و تعمیرات خود قابلیت آن را دارد که هواپیما‌های مسافری خود را به هواپیمای باری برای حمل واکسن‌کرونا تبدیل کند.

او افزود: هم اکنون یک فروند هواپیمای ۷۴۷ در شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای واردات این واکسن وجود دارد در صورت نیاز هم قابلیت تبدیل هواپیمای مسافری ایرباس به هواپیمایی کارگو را داریم.

جهانی بیان کرد: با وزارت بهداشت برای واردات واکسن کرونا رایزنی و جلساتی داشته ایم، اما وزارت بهداشت در مورد شرایط نگهداری و همچنین واردات این واکسن تاکنون با ما صحبتی انجام نداده اند.

طبق گزارش‌های اعلام شده کره جنوبی قرار بود در ازای بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران، واکسن و دارو به کشورمان صادر کند.

(0) نظر
برچسب ها :
آغاز تست واکسن کرونا محصول نگاه راهبردی حکیم انقلاب اسلامی است
عاملی:

آغاز تست واکسن کرونا محصول نگاه راهبردی حکیم انقلاب اسلامی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشت: دست یابی به فناوری تولید واکسن کرونا اتفاقی نبوده و محصول نگاه راهبردی حکیم انقلاب اسلامی است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در پی موفقیت محققین کشور و ورود واکسن ایرانی کرونا به مرحله آزمایش انسانی سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی با صدور پیامی این موفقیت را به جامعه علمی کشور و دست‌اندرکاران تولید این واکسن ایرانی تبریک گفت.

متن این پیام به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

رهبر معظم انقلاب: علاج درد‌ها و مشکلات کشور در پیشرفت علمی است

موفقیت دانشمندان کشور در دستیابی به واکسن ایرانی برای مقابله با ویروس کرونا موجب غرور، عزت و سربلندی جمهوری اسلامی ایران شد.

در شرایطی که تحریم‌های ظالمانه مانع از ورود واکسن بیماری کرونا به کشور عزیزمان شده است، محققان کشور موفق شدند که واکسن ایرانی تولید شده برای ویروس کرونا را وارد فاز آزمایش انسانی کنند که با انعکاس گسترده در جهان، غرور و عزت نفس هموطنان و ناراحتی دشمنان و بدخواهان ایران اسلامی همراه بوده است.

علاوه بر این گروه پیشرو در مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، گروه‌های دیگری از دانشمندان کشور به‌صورت موازی در حال تلاش برای دستیابی به واکسن کرونا هستند که اخبار خوبی از موفقیت‌های آن‌ها نیز رسیده است.

علم و فناوری به برکت انقلاب اسلامی رشد چشمگیری داشته است و مقام معظم رهبری مدظله‌العالی مهمترین پشتیبان و پرچم‌دار این جریان در کشور بوده‌اند؛ توصیه به علم و پژوهش، نگاه به توان و ظرفیت داخل و تامین استقلال کشور برخی از نکات راهبردی معظم‌له است که در این روز‌ها اهمیت آن را بیشتر احساس می‌کنیم.

قطعا این توانایی علمی در کشور اتفاقی نبوده و محصول نگاه راهبردی حکیم انقلاب اسلامی است و به‌طور حتم این نگاه راهبردی همراه با حمایت‌های دولت محترم و همه کارگزاران نظام و البته تلاش فراگیر و خودباورانه اندیشمندان و محققان ایرانی، هم در گذشته و هم در حال و آینده موفقیت‌های بزرگتری را برای پیشرفت و استقرار جامعه سالم و الهی در پیش دارد.

این موفقیت کشور را برای دستیابی به واکسن کرونا به عموم مردم و جامعه علمی و به‌طور خاص محققین و پژوهشگران کشور تبریک عرض نموده و به مسئولان محترم ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دست‌اندرکاران تولید این واکسن ایرانی خدا قوت عرض می‌کنم و مجددا از مدافعان عزیز سلامت در کشور که در یک سال گذشته شبانه‌روز کوشش و فداکاری برای مقابله با ویروس کرونا داشتند تقدیر و تشکر صمیمانه دارم.

سعید رضا عاملی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

(0) نظر
برچسب ها :
خوراکی‌های ممنوع در زمان مبارزه با ویروس کرونا

خوراکی‌های ممنوع در زمان مبارزه با ویروس کرونا

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید از خوردن برخی غذاها پرهیز کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اخبار الیوم، ویروس کرونا در حال حاضر یکی از خطرناکترین ویروس‌های موجود به شمار می‌رود به گونه‌ای که افراد آلوده به این ویروس با اتخاذ بسیاری از اقدامات پیشگیرانه و تغذیه‌ای در خانه قرنطینه می‌شوند تا به سرعت از این بحران استثنایی بهداشتی خارج شوند و در طول دوره بیماری دچار عوارض سلامتی نشوند.

ویروس کرونا به تهدیدی برای زندگی خانواده‌ها در سراسر جهان تبدیل شده است و شهروندان باید به ماندن در خانه پایبند باشند.

آن‌ها همچنین باید به عادت‌های مناسب سلامتی پایبند باشند و از مصرف برخی غذا‌ها و نوشیدنی‌ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری پرهیز کنند. از جمله:

۱- پرهیز از مصرف ترشی

۲- عدم مصرف چربی‌ها

۳- پرهیز از انواع ادویه‌های تند

۴- خودداری از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و گازدار

۵- پرهیز از مصرف غذا‌های سرخ شده در روغن

۶- کاهش مصرف قند‌ها و تامین قند مورد نیاز بدن از طریق خوردن میوه در مقادیر متوسط

۷- پرهیز از مصرف غذا‌های حاوی مواد نگهدارنده

۸- اجتناب از خوردن فست فود

(0) نظر
برچسب ها :
برخی علائم کرونا فقط یک روز دوام دارند

برخی علائم کرونا فقط یک روز دوام دارند

محققان آمریکایی معتقدند که برخی علائم اولیه کووید ۱۹ می‌توانند فقط یک روز دوام داشته باشند.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، علائم خفیف گوارشی مانند از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ و اسهال پیش ساز‌های بیماری هستند.

این‌ها مهمترین علائم کووید ۱۹ نیستند و می‌توانند فقط یک روز دوام داشته باشند. پزشکان اصرار دارند که اسهال و حالت تهوع بیشتر قبل از بروز علائم تنفسی رخ می‌دهد و به نظر آن‌ها حالت تهوع می‌تواند از تعدادی بیماری دیگر برای مثال، آنفلوانزا، میگرن، اختلالات دستگاه گوارش یا افسردگی صحبت کند. در مورد ویروس کرونا، پس از حالت تهوع، سرفه، تب، از دست دادن چشایی و بو ظاهر می‌شود.

پیش از این محققان کالج کینگ لندن هفت علامت ویروس کرونا را شناسایی کرده بودند که نیاز به واکنش سریع دارد؛ آن‌ها به دنبال سردرد، ضعف، کاهش اشتها، درد‌های عضلانی، اسهال، گیجی و بثورات پوستی بودند.

علاوه بر این، افرادی که تحت ویروس کرونا ویروس طولانی قرار گرفته اند، اختلالات حس بویایی و چشایی را به یکی از علائم درک بو‌های ناموجود نسبت می‌دهند. بنابراین، بسیاری از بیماران در مورد بوی نفرت انگیز ماهی، گوگرد یا بوی نامطبوع شیرین صحبت کردند. این عارضه جانبی به این دلیل است که سارس-کووید-۲ یک ویروس نوروتروپیک است.

در دسامبر سال ۲۰۱۹، سازمان بهداشت جهانی اطلاعیه‌ای در مورد تشخیص خوشه‌ای از موارد ذات الریه از نوع ناشناخته در ووهان، استان هوبئی چین دریافت کرد.

در ژانویه سال جاری، مقامات چینی مشخص کردند که عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس سارس-کووید-۲ است و در ۱۱ فوریه سال ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی نام آن را ویروس کرونا (ویروس کووید۱۹) قرار داد. در ۱۱ مارس ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی شیوع کووید۱۹ را یک بیماری همه گیر اعلام کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81999
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X