كرونا را شكست مي دهيم
کاهش تلفات کرونا با حمایت از محصولات دانش‌بنیان ایرانی
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد؛

کاهش تلفات کرونا با حمایت از محصولات دانش‌بنیان ایرانی

قاضی زاده هاشمی گفت: با حمایت از محصولات دانش‌بنیان ایرانی می‌توان تلفات کرونا را به میزان چشمگیری کاهش داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و عضو ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با اشاره به سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری که تولید واکسن آزمایش‌شده ایرانی برای مقابله با کرونا را مایه‌ افتخار و عزت کشور خواندند، اظهار کرد: علاوه بر واکسن کرونای تولید داخل که نقش درمان این بیماری را دارد، محصولات ایرانی دیگری نیز در حجم انبوه تولید شده که قابلیت پیشگیری و مقابله با کرونا را دارند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به بازدیدش از یک کارخانه تولید نسل جدید مواد ضدعفونی کننده در صفادشت شهریار، گفت: در این بازدید که مدیران ارشد سازمان غذا دارو و وزارت صمت نیز حضور داشتند، از خط تولید یک ماده ضدعفونی کننده بدون الکل ایرانی با نام «نانوسیل» بازدید کردیم که با ترکیب گرید دارویی هیدروژن پروکساید و یون نقره علاوه بر قدرت ده برابری حذف ویروس «کرونا» در مقابل الکل، هیچ گونه عوارضی برای بدن انسان و اشیاء ایجاد نکرده و ضمن اینکه دست، صورت، اشیاء و هوا را ضد عفونی می‌کند، تا ۲ ساعت پایداری در مقابل «ویروس کرونا» ایجاد خواهد کرد.

اوتصریح کرد: این محصول کاملا ایرانی، تاییدیه دانشگاه تهران و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را اخذ کرده و بخشی از فرآیند ضدعفونی کردن صحن، رواق‌ها و ضریح مطهر حریم رضوی (ع)، توسط محصولات این شرکت انجام می‌شود.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه اگر پیشگیری را در کرونا جدی بگیریم، کادر درمان و مدافعان سلامت را حمایت کرده ایم، افزود: محصول دیگر این شرکت که سابقه سه دهه فعالیت در حوزه سلامت را دارد، یک دهانشویه ضدعفونی کننده حاوی هیدروژن پروکساید و یون نقره است که با استفاده از این دهانشویه و قرقره به مدت سی ثانیه، ۹۹ درصد ویروس کرونا را ازبین می برد.

او تصریح کرد؛ تحقیقات این شرکت نشان می‌دهد افراد مبتلا به کرونا با استفاده از دهانشویه می‌توانند امکان انتقال کرونا را تا پنجاه درصد کاهش دهند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: روز گذشته رهبر معظم انقلاب با تأکید بر لزوم استمرار مراقبت‌های بهداشتی مردم و انجام وظایف مسئولان برای مقابله با کرونا فرمودند: «برخی تجربه‌های خوب، موفق و امتحان‌پس داده دارویی در زمینه کرونا وجود دارد که مسئولان هم آن‌ها را تصدیق می‌کنند، این موارد نباید انکار شود بلکه باید مورد بررسی قرار بگیرد.»، لذا مسوولین مربوطه باید با حمایت از تولید انبوه این محصول و واکسن ایرانی که باعث کاهش چشمگیر تلفات کرونا می‌شود، می‌توانند این محصولات را به کشور‌های منطقه صادر کنند تا از طریق فروش آن عایدات اقتصادی زیادی برای کشور حاصل شود و این عایدات را در حوزه بهداشت و درمان صرف کنند که ضمن جلوگیری از خروج ارز، می‌توانیم در این حوزه استراتژیک خودکفا شویم.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۸۲ بیمار در شبانه روز گذشته

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۸۲ بیمار در شبانه روز گذشته

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با فوت ۸۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، تعداد جانباختگان به ۵۶ هزار و ۱۰۰ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد:  از دیروز تا امروز (شنبه، ۲۰ دی) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۹۲۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۵۶ نفر از آن‌ها بستری شد.

او افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۸۰ هزار و ۴۳۸ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۲ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۱۰۰ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۶۷ هزار و ۴۶۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۴ هزار و ۶۸۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

او ادامه داد: تا کنون ۸ میلیون و ۹۹ هزار و ۱۹۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع بیماری کرونا

لاری بیان کرد: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۷ شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همچنین ۳۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
فرانسه هم واکسن‌های فایزر و مدرنا را تایید نکرده است
عضو کمیته ملی تحقیقاتی واکسن کوویران:

فرانسه هم واکسن‌های فایزر و مدرنا را تایید نکرده است

طبرسی گفت: فرانسوی‌ها هم واکسن‌های فایزر و مدرنا را تایید نکرده اند، آن‌ها معتقدند که این واکسن‌ها ممکن است در دراز مدت باعث ایجاد سرطان شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، پیمان طبرسی، عضو کمیته ملی تحقیقاتی واکسن کوویران اظهار کرد:  سخنان مقام معظم رهبری درباره ممنوعیت ورود واکسن کرونا دو فراز مهم داشت یکی اینکه واکسن را تائید کردند و از سازندگان واکسن ایرانی تشکر کردند و اعلام کردند که اگر از کشور دیگری جز سه کشوری که نام برند واکسن تهیه شود مشکلی وجود ندارد. فراز دوم ممنوعیت خرید واکسن بود که با هدف بالا بردن عزت ملی بوده است.

عضو کمیته ملی تحقیقاتی واکسن کوویران بیان کرد: برای همه واکسن‌های کرونا در دنیا مجوز اضطراری صادر شده است. دریافت مجوز برای واکسن های مختلف پیش از ورود کرونا بین ۶ تا ۱۰ سال زمان می برد اما برای ورود واکسن کرونا مجوز اضطراری صادر شده است.

مشخص نیست واکسن فایزر در دو یا سه سال آینده چه عوارضی داشته باشد

او با بیان اینکه مشخص نیست واکسن فایزر در دو یا سه سال آینده چه عوارضی داشته باشد، گفت: دو واکسن مورد تایید آمریکا تکنولوژی جدید است و عوارض آن مشخص نیست. چندین مورد مختلف در کشورهای متعدد بعد از تزریق این واکسن ها به علت های مختلف فوت کرده اند.

او افزود: بیشترین زمانی که از تزریق این واکسن ها گذشته بر روی داوطلبین ۶۰ روز بوده که عارضه عمده نداشته است اما حالا که واکسن بر روی جمعیت عمده در حال تزریق است، عوارض در حال ظاهر شدن است.

طبرسی ادامه داد: واکسن های فایزر و مدرنا دارای این عوارض هستند. این دو واکسن بر پایه mRNA ساخته شده اند. فرانسوی‌ها هم این واکسن‌ها را تایید نکرده اند، آنها معتقدند که این واکسن ها ممکن است در دراز مدت باعث ایجاد سرطان شوند.

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا  با بیان اینکه واکسن های دیگر بر پایه ویروس های ضعیف شده، کشته شده و یا ساب ژنیک هستند و عوارض خاصی نخواهند داشت، افزود: واکسنی که در داخل کشور ساخته شده نیز از همین نوع است. 

او ادامه داد: تا زمانی که ما اعلام نکرده بودیم که واکسن کرونا را ساخته ایم هیچ کشوری حاضر نبود به ما واکسن بدهد و در این مدت شیوع کرونا حتی واردات دارو را تحریم کرده بودند. واکسن ایرانی کرونا از حدود ۵ تا ۶ ماه پیش تحقیقاتش شروع شد و فاز مطالعه حیوانی را شروع کرد و بالای ۹۰ درصد حفاظت ایجاد کرد و بعد سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق وزارت بهداشت تائید شد. هم اکنون یکی از بزرگترین سایت‌های تحقیقاتی کشور بر اساس اصول علمی و بدون عجله در حال کار روی این واکسن هستند.  

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: بر اساس مجوز وزارت بهداشت در مرحله اول ۳ نفر و در مرحله دوم ۴ نفر این واکسن را دریافت کردند و حال آن‌ها  کاملا مساعد است. وزارت بهداشت در حال تصمیم گیری برای واکسیناسیون گروه سوم است. 

(0) نظر
برچسب ها :
واکسن‌های فایزر و مدرنا فقط مجوز اضطراری تزریق دارند/ ایمنی این واکسن‌ها تأییدشده نیست
پرفسور کرمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

واکسن‌های فایزر و مدرنا فقط مجوز اضطراری تزریق دارند/ ایمنی این واکسن‌ها تأییدشده نیست

یک فوق‌تخصص مهندسی ژنتیک گفت: واکسن‌هایی مانند فایزر و مدرنا فقط مجوز اورژانسی تزریق از سازمان FDA آمریکا دارند.

واکسن‌های فایزر و مدرنا فقط مجوز اضطراری تزریق دارند/ ایمنی این واکسن‌ها تأییدشده نیست

علی کرمی، متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و فوق‌تخصص مهندسی ژنتیک در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به سابقه طولانی کشور در زمینه ساخت واکسن اظهار کرد: کشورمان سابقه درخشان و طولانی در خصوص تولید واکسن دارد. موسسه انیستیتو پاستور و رازی واکسن‌های خوبی را در ایران تولید می‌کنند.

او ادامه داد: واکسن‌های تولید داخل حدود ۱۰۰ سال است که در کشور تزریق می‌شود، این واکسن‌ها از نوع ویروس کشته‌شده و خوشبختانه ایمن و بدون عوارض هستند.

کرمی بیان کرد: واکسن‌هایی مانند فایزر و مدرنا بر اساس نوع ژنوم و ژنتیک تولید شده است و در مدت کوتاهی ارزیابی آن انجام گرفته است. سازمان FDA آمریکا فقط مجوز اورژانسی تزریق را به دلیل شرایط اضطراری صادر کرده است اما هنوز ابهامات زیادی در زمینه عوارض بلندمدت این واکسن‌ها برای دانشمندان وجود دارد.

این فوق‌تخصص مهندسی ژنتیک بیان کرد: بر خلاف اظهار نظر غیرکارشناسی برخی از افراد در فضای مجازی، واکسن فایزر و مدرنا ایمن نیستند و ابهامات زیادی در مورد این واکسن‌ها در بین دانشمندان و صاحبنظران وجود دارد.

او با بیان اینکه واکسن کوواکس از نوع ژنی است، گفت: واکسنی که قرار  بود از طریق کوواکس به ما بدهند، همان واکسن‌های فایزر یا مدرناست. معتقدم که اگر آمریکا توانایی تولید واکسن به مقدار فراوانی داشت آن را به مردم خودش تزریق می‌کرد.

کرمی اضافه کرد: کشور‌های خارجی تحت عنوان کمک یا هدیه واکسن‌های ساخت خودشان را به کشور‌های فقیر داده تا نتایج این واکسن را بر مردم آن کشور‌ها بررسی و ارزیابی کنند. اسناد زیادی وجود دارد که نشان می دهد آمریکایی ها در گذشته دارو و واکسن های خود را ابتدا  بر روی مردم کشورهای آفریقایی و حتی هندوستان آزمایش کرده و بعد از کسب نتایج خوب آن را به مردم خودشان تجویز می‌کردند. در گذشته مواد غذایی تراریخته را بر روی مردم کشورهای فقیر آزمایش کرده و سپس این نوع مواد غذایی را در  بازار داخلی خودشان عرضه می‌کردند.

این فوق‌تخصص مهندسی ژنتیک با اشاره به اینکه اگر حمایت‌های ستاد فرمان امام (ره) نبود، توجهی به واکسن تولید داخل نمی‌شد، ادامه داد: مسئولان به جای اینکه صد‌ها میلیون دلار پول بابت خرید واکسن هایی مانند فایزر و مدرنا کنند، بهتر است این سرمایه را در جهت تولید واکسن داخلی هزینه کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
مرگ دلخراش یک پزشک آمریکایی پس از دریافت واکسن شرکت فایزر

مرگ دلخراش یک پزشک آمریکایی پس از دریافت واکسن شرکت فایزر

مرکز کنترل بیماری‌های عفونی آمریکا مرگ یک پزشک ۵۶ ساله را پس از دریافت واکسن کرونای شرکت فایزر – بیوان تک تایید کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از سی ان ان، با تایید دو واکسن شرکت‌های داروسازی فایزر - بیوان تک و مدرنا از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا، طی هفته‌های گذشته واکسیناسیون عمومی در ایالات مختلف این کشور آغاز شد.

به تازگی یک پزشک در ایالت فلوریدا به نام گریگوری مایکل، پس از دریافت واکسن کرونای شرکت فایزر جان خود را از دست داد. مرکز تحقیقات پزشکی میامی در حال تحقیق درباره علت مرگ این پزشک است.

یکی از مقامات مرکز کنترل بیماری‌های عفونی آمریکا با تایید مرگ این پزشک اعلام کرد: ما گزارشی از ایالت فلوریدا دریافت کرده ایم که نشان می‌دهد یک پزشک ۵۶ ساله بدون سابقه بیماری قبلی پس از دریافت واکسن کرونای ساخته شده از سوی شرکت فایزر - بیوان تک جان خود را از دست داده است.

این پزشک واکسن کرونا را در ۱۹ دسامبر دریافت کرده و در ساعات پایانی ۳ ژانویه جان خود را از دست داده است.

شرکت فایزر، غول داروسازی آمریکا و بزرگترین شرکت داروسازی جهان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: ما نیز به صورت مستقل در حال تحقیق درباره مرگ این پزشک هستیم.

این بیانیه می‌افزاید: ما نسبت به مرگ این پزشک آگاهی یافته و تحقیقات خود در این زمینه را آغاز کرده ایم. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد دلیل مرگ این پزشک ترومبوسیتوپنی (Thrombocytopenia) بوده است.

ترومبوسیتوپنی یک بیماری مرتبط با اختلال در پلاکت‌های خون یا ترومبوسیت‌هاست. تعداد پلاکت‌های خون به طور طبیعی بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ هزار در هر میکرولیتر است. زمانی که شمار پلاکت‌های خونی به کمتر از ۵۰ هزار در هر میکرولیتر برسد، این بیماری بروز کرده که می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد شمار پلاکت‌های خون این پزشک آمریکایی بدون سابقه قبلی شاهد افت شدید بوده که همین امر منجر به از دست دادن جان وی شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
آلودگی هوا؛ آژیر خطر افزایش شیوع کرونا را به صدا درآورد
هشدار یک مسئول وزارت بهداشت:

آلودگی هوا؛ آژیر خطر افزایش شیوع کرونا را به صدا درآورد

جهانپور گفت: با توجه به آلودگی هوا و نوع جدید ویروس کرونا ممکن است در میانه‌های زمستان باز هم شاهد خیز دوباره بیماری باشیم.

کیانوش جهانپور، رئیس روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تاثیر آلودگی هوا بر میزان شیوع کرونا بیان کرد: آلودگی هوا موضوعی زیست محیطی است و با بیماری‌های تنفسی ارتباط دارد. ممکن است آلودگی هوا در روند بیماری زایی بیماری کرونا اثرات منفی داشته باشد، ولی نمی‌توان اظهارنظر قطعی کرد و منوط به شواهد و مستنداتی است که باید در تحقیقات بدست بیاید که تا این لحظه کامل نیست. در کل آلودگی هوا علاوه بر تاثیر منفی بر سلامت افراد باعث تشدید بیماری قلبی، عروقی و تنفسی است.

او ادامه داد: آلودگی هوا با توجه به تاثیر روی بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی قطعا باعث بیماری زایی کووید ۱۹ می‌شود و یکی از عوامل افزایش مشکلات بیماران کرونایی است، البته به طور اختصاصی نمی توان  میان آلودگی هوا و بیماری کووید ۱۹  اظهار نظر قطعی داشت.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت درباره افزایش احتمالات شروع خیز جدید گفت: با توجه به شیوع نوع جدید از ویروس کرونا که به کشور‌های همسایه نیز رسیده است قطعا در مورد اینکه در میانه‌های زمستان شاهد خیز جدید باشیم، احتمالات زیادی وجود دارد.

جهانپور تاکید کرد: مردم حتما از شرکت در اجتماعات و مهمانی‌ها کوچک پرهیز کنند و تابع محدودیت‌های ایجاد شده باشند. همزمان شدن خیز جدید به همراه نوع جهش یافته ویروس انگلیسی تهدید بزرگی برای ما محسوب می‌شود.

او در پایان گفت: اگر خلل کوچکی در مجموعه کار‌های مقابله کننده با ویروس کرونا وجود داشته باشد قطعا اثرات منفی آن را در افزایش مبتلایان و جانباختگان خواهیم دید.خواهشمندیم مردم  هدایت، نظارت و خودمراقبتی را مدنظر قرار بدهند؛ نظام سلامت هم با مشارکت دستگاه‌های مختلف در قالب طرح شهید سلیمانی  تمام سعی خود را برای حفظ سلامتی مردم به کار می‌گیرند.

(0) نظر
برچسب ها :
آیا کرونا در جوانان باعث ایجاد سکته می‌شود؟

آیا کرونا در جوانان باعث ایجاد سکته می‌شود؟

افزایش سکته‌های ناگهانی در جوانان و میانسالان، می‌تواند یکی از عارضه‌های بیماری کووید۱۹ باشد.

آیا کرونا در جوانان باعث ایجاد سکته می‌شود؟

فرناز مشیری متخصص زنان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: هر چه زمان بیشتری از پاندمی کووید ۱۹ می‌گذرد، زوایای نهفته بیشتری از این بیماری آشکار می‌شود و در جدیدترین گزارش ها، پزشکان در مورد احتمال افزایش وقوع حوادث عروقی مغزی به دنبال ابتلا به کروناویروس هشدار داده اند.

او ادامه داد: شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه بیماری کرونا، با روش‌هایی «نامعمول» موجب تشکیل لخته خون در شریان‌های بزرگ شده و  می‌تواند به حوادث عروقی از جمله سکته مغزی ایسکمیک منتهی شود.

مشیری همچنین ادامه داد: به گفته «توماس اکسلی» جراح مغز و اعصاب مجتمع درمانی «مونت سینای» نیویورک، در دو هفته گذشته، در جریان پاندمی بیماری کووید - ۱۹، سکته‌های ناگهانی در میان افراد جوان، هفت برابر افزایش یافته است و این در حالی است که این بیماران، ریسک فاکتور و سابقه بیماری زمینه‌ای نداشتند و آزمایش تشخیصی بیماری کرونا، در همه بیماران مثبت بوده است؛ همچنین اکثر بیماران، پیش از وقوع حوادث عروقی با علایم خفیف بیماری کووید ۱۹، در خانه بوده و نیازی به بستری نداشتند.

او ادامه داد: او و گروه همکارانش از مردم درخواست می‌کنند که مراقب نشانه‌های درگیری عروقی، در زمینه ابتلا به ویروس کورونا باشند و در صورت شک به سکته مغزی، سریع با خدمات اورژانس بیمارستانی تماس بگیرند.

مشیری درباره عوامل وقوع سکته مغزی درمیان افراد مبتلا به کرونا گفت: برای یادآوری نشانه‌های هشدار دهنده وقوع سکته مغزی از سرنخ‌های این کلمه کمک بگیرید:FAST  به این معنی که:
F: Face drooping در افتادگی صورت
A: Arm weakness در ضعف بازو
S: Speach difficulty در اختلال تکلم
T: Time for call وقت آن است با اورژانس تماس بگیرید.

(0) نظر
برچسب ها :
علائم کرونای انگلیسی با کرونای فعلی تفاوتی ندارد/ حال دریافت کنندگان واکسن ایرانی خوب است
محرز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

علائم کرونای انگلیسی با کرونای فعلی تفاوتی ندارد/ حال دریافت کنندگان واکسن ایرانی خوب است

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: براساس بررسی‌های انجام شده علائم کرونای انگلیسی با کرونای فعلی تفاوتی ندارد.

مینو محرز عضو کمیته علمی کشوری کرونا در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به علائم و عوارض بیماری کرونای انگلیسی اظهار کرد: بر اساس آخرین تحقیقات دانشمندان و کارشناسان علائم و عوارض بیماری کرونای انگلیسی با دیگر انواع کرونا تفاوتی ندارد و علائمی مانند از دست رفتن حس چشایی و بویایی، سرفه و مشکلات ریوی جز عوارض ابتلای افراد به بیماری کروناست.

او ادامه داد: سرگیجه، سکسه و حتی بروز سکته‌های قلبی و مغزی از جمله عوارض بیماری کرونا محسوب می شود و آمبولی یا همان لخته در اندام های مختلف نیز به همراه اسهال و تهوع از دیگر علامت های شایع این بیماری در بین مردم است.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا  بیان کرد: آخرین یافته ها حاکی از آن است که ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی تاثیری در میزان شدت بیماری کرونا ندارد و تنها سرایت پذیری آن را در بین افراد بیشتر شده است.

محرز با اشاره به اقدامات ضروری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونای انگلیسی در کشور ادامه داد: اقدامات لازم برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونای انگلیسی همان رعایت نکات بهداشتی مانند زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی همچنین شستن مرتب دست ها با آب و صابون است و این موارد هیچ تفاوتی با راه مقابله با بیماری کرونای فعلی ندارد.

داوطلبان واکسن ایرانی دو دوز واکسن دریافت می‌کنند

عضو کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به تزریق واکسن تولید داخلی به داوطلبان گفت: پس از تزریق واکسن به سه نفر در مرحله اول  فاز انسانی ، واکسن به  چهار داوطلب دیگر تزریق و در این مرحله داوطلبان دو دوز واکسن دریافت می کنند .

محرز افزود: تاکنون حال داوطلبان واکسن ایرانی خوب ارزیابی شده است و وضعیت جسمانی آنها به طور مرتب  بررسی خواهد شد؛ پس از انجام این مراحل  و زمانی که دو بار واکسن به داوطلبان تزریق شد، برای سایرین هم این کار تکرار خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
کرونا قابل پیش بینی نیست/ مشارکت های مردمی موثرترین راه مبارزه با کووید-۱۹ است
سخنگوی وزارت بهداشت:

کرونا قابل پیش بینی نیست/ مشارکت های مردمی موثرترین راه مبارزه با کووید-۱۹ است

لاری گفت: مشارکت های مردمی به عنوان موثرترین عامل مبارزه با کووید-۱۹ در جهان محسوب می شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تجربه مبارزه بشر با ویروس بیماری کووید-۱۹ به خوبی نشان می دهد که رفتار این ویروس مطلقا قابل پیش بینی نبوده و هر لحظه می تواند سیستم های بهداشت و درمان دنیا را غافلگیر کند. از طرفی مشارکت های مردمی به عنوان موثرترین عامل مبارزه با کووید-۱۹ در جهان محسوب می شوند.

وی افزود: همانطور که بارها اعلام کرده ایم، هرگونه تلاش از طرف پرسنل خدوم نظام سلامت، بدون همکاری مردم در عمل به توصیه های بهداشتی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

لاری بیان کرد: دوران کرونا فعلا تمام شدنی نیست و ویروس کرونا همچنان مهمان مردم دنیاست. امیدواریم با استمرار و تقویت وفاق و همدلی ایجاد شده میان مردم با پرسنل نظام سلامت در جهت شکست بیماری و پرهیز از هرگونه عادی انگاری شرایط، شاهد تداوم روند کاهشی بیماری در اقصی نقاط کشور پهناورمان باشیم.

وی گفت: هموطنان عزیز مشاهده روند کاهشی در موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور، مرهون همکاری مسئولانه شما در عمل به توصیه‌های بهداشتی، توسعه همکاری‌های بین بخشی و تلاش‌های شبانه روزی پرسنل نظام سلامت کشور است.

لاری افزود: البته باید توجه کرد که این روند نزولی هرگز به معنی از بین رفتن بیماری نیست. ویروس کرونا همچنان بدون هیچ گونه تسامحی در کمین ماست و مطمئنا هرگونه عادی انگاری شرایط و سهل‌انگاری در عمل به توصیه‌های بهداشتی می‌تواند وضعیت بیماری را به روزهای سخت گذشته بازگرداند.

لاری ادامه داد: مبارزه با این ویروس همچنان با جدیت ادامه دارد و امیدواریم با تداوم عزم ملی مردم در عمل به توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از هرگونه رفتار اجتماعی خطرآفرین، شاهد ادامه روند نزولی بیماری در کشورمان باشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
کووَکس توزیع واکسن‌های کرونا را از ماه جاری میلادی آغاز می‌کند
سازمان جهانی بهداشت:

کووَکس توزیع واکسن‌های کرونا را از ماه جاری میلادی آغاز می‌کند

مدیر ایمن سازی سازمان جهانی بهداشت از آغاز توزیع واکسن کرونای کووَکس با هدف کمک به کشورهای فقیر و در حال توسعه خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، کیت اوبراین، مدیر ایمن سازی سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد کشور‌های فقیرتر می‌توانند دریافت و تزریق واکسن کووید-۱۹ را در این ماه با برنامه و تصمیمی تحت حمایت این سازمان با هدف کمک به پایان همه گیری، شروع کنند.

اوبراین در رویدادی مجازی گفت: کووَکس ۶ میلیارد دلار جمع‌آوری کرده تا بتواند به ۹۲ کشور فقیر و در حال توسعه جهان که امکانات ضعیفی برای خرید واکسن دارند، کمک مالی کند.

تاکنون کشور‌های ثروتمندتر از جمله انگلیس، اعضای اتحادیه اروپا، آمریکا، سوئیس در صف دریافت واکسن از شرکت‌هایی از جمله فایزر، مدرنا و واکسن آکسفورد هستند.

WHO در تاریخ ۳۱ دسامبر لیست استفاده اضطراری خود را به واکسن فایزر اختصاص داد و اکنون در حال بررسی واکسن‌های آکسفورد و سینوفارم چین برای وضعیت مشابه است و همچنین با مدرنا و موسسه گامالیای روسیه در مورد تصمیم خود گفتگو کرده است.

اوبراین افزود: این مرکز به بیش از ۲ میلیارد دوز واکسن دسترسی دارد. ما احتمالا اواخر ژانویه تحویل این واکسن‌ها را آغاز خواهیم کرد، و در غیر این صورت توزیع واکسن مطمئنا اوایل یا اواسط فوریه انجام خواهد شد.

او گفت: تاکنون حدود ۱۵ سازنده واکسن داده‌هایشان را به WHO ارسال کرده‌اند و از آن‌ها خواسته شده است که از این الگو پیروی کنند. ما انتظار داریم که در هفته‌های و ماه‌های آینده واکسن‌های اضافی را برای موارد اضطراری استفاده کنیم و این پایان ماجرا نیست.

اتحاد واکسن و ائتلاف نوآوری‌های آمادگی همه گیری نیز از کووَکس پشتیبانی می‌کند. در مجموع ۱۹۰ کشور مشمول این طرح هستند، از جمله کشور‌های ثروتمندتر که خود سرمایه گذاری می‌کنند.

ایران هم برای خرید ۱۶.۸ میلیون دوز واکسن کرونا از کووکس اقدام کرده است.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82027
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X