كرونا را شكست مي دهيم
آیا بهبود یافتگان از کرونا می‌توانند به زندگی قبل از بیماری بازگردند؟

آیا بهبود یافتگان از کرونا می‌توانند به زندگی قبل از بیماری بازگردند؟

پزشکان نگرانی‌هایی مطرح کرده اند که بیماری کووید ۱۹ می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل یا بیماری پارکینسون را در فرد بهبود یافته از ویروس افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از الشرق الاوسط، یک فیزیوتراپیست می‌گوید: یکی از بیماران تحت معالجه احساس سرگیجه و آتاکسی (اختلال تعادل) می‌کند. پس از گذشت سه چهارم سال، پزشکان معالج این بیمار در شهر اینگولشتات آلمان بسیار خوشحال شدند، زیرا این امکان وجود دارد که بیمار مجدداً صحبت کند و با پای خود وارد کلینیک شود.

این مرد از پزشک معالج خود «توماس وورکورن» که متخصص مغز و اعصاب است اطمینان خاطر یافت که روزی می‌تواند به علاقه خود برای بازی تنیس برگردد البته نه در همان سطح.

این بیمار ۵۱ ساله که نخواست نامش فاش شود، از سندرم «جیلان باریه» رنج می‌برد. این سندرم نوعی اختلال است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به اعصاب حمله کند، این همان چیزی است که کارشناسان در حال حاضر معتقد هستند که ممکن است ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در موارد نادر باشد.

این بیماری ایمنی نادر باعث التهاب  و گاهی آسیب در لایه پوششی رشته‌های عصبی می‌شود  در نتیجه، اعصاب قادر به انتقال دستور‌های عصبی به مغز نیستند. همین موضوع منجر به ضعف عضلانی و احساس بی حسی در اندام‌ها می‌شود و ممکن است کار به فلج برسد. این مرد اگرچه بیشتر اوقات هوشیاری کامل داشت، اما به مدت پنج هفته قادر به حرکت نبود.

او توضیح می‌دهد: این اتفاق تأثیر زیادی در زندگی فرد ایجاد می‌کند، زیرا او قادر به بازگشت به زندگی روزمره خود نیست. حتی اگر چنین موارد شدید را کنار بگذاریم، بسیاری از مبتلایان به بیماری کووید ۱۹، پس از گذشت مدت زمان طولانی از بهبودی رسمی، آثار بیماری خود را احساس می‌کنند.

مطالعه روی ۱۴۳ بیمار در ایتالیا نشان داد که ۸۷ درصد از افراد آلوده با وجود گذشت ۶۰ روز از شروع علایم اولیه ویروس کرونا دستکم از یک علامت یا بسیاری از علایم کوید ۱۹ رنج می‌برند.

این علایم شامل احساس خستگی در ۵۳ درصد  از افراد آلوده و دشواری تنفس در ۴۳ درصد از آن‌ها می‌شود. علاوه بر این درد عضلات و قفسه سینه، سرفه و از دست دادن حس بویایی نیز از جمله مشکلات باقی مانده پس از بهبودی از ویروس کروناست.

سایر مطالعات نیز به نتایج مشابهی رسیده اند. این پدیده به عنوان «کووید طولانی مدت» یا «سندرم پسا کووید» توصیف شده است که حتی در افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند و درمان آن‌ها نیازی به ماندن در بیمارستان نداشته نیز ظاهر می‌شود.

برخی از احساس سرگیجه شکایت دارندو برخی از عدم توانایی برای تمرکز تمرکز رنج می‌برند: این عدم تمرکز ممکن است مربوط به دانشجویی باشد که دیگر نتواند نوشتن پایان نامه خود را به پایان برساند، یا مهندسی که اکنون کد شناسایی شخصی خود را فراموش می‌کند، یا یک غواصی که ریه‌های وی به قدری آسیب دیده است که هنوز احساس می‌کند گویی تحت فشار آب است.

اکنون گروه‌هایی مشغول ارائه خودیاری برای چنین گروه جدیدی از قربانیان اپیدمی کرونا هستند. «کارل باومان»، که چنین گروهی را در «رگنسبورگ»، در جنوب شرقی آلمان تأسیس کرده می‌گوید: از طریق این گروه‌ها، مردم عمدتا تشویق می‌شوند که در مورد تجربیات خود صحبت کنند، از یکدیگر حمایت و اطلاعات را رد و بدل کنند.

این بازرگان ۵۲ ساله که دیگر نمی‌داند چه زمانی می‌تواند به طور کامل به کار خود برگردد یا اینکه اصلا این اتفاق خواهد افتاد یا خیر، می‌گوید: یک موج عظیمی در حال نزدیک شدن به سیستم مراقبت‌های بهداشتی ماست.

باومن در ماه مارس بیمار شد. شرایط او ایجاب می‌کرد که برای حفظ جانش به دستگاه‌های حیاتی وصل باشد. او در حالی که در کما بود سکته هم کرد و به طرز معجزه آسایی نجات یافت. بیماری او ریه‌ها، قلب، یکی از کلیه‌ها و کبد را تحت تأثیر قرار داد و هنوز هنوز به طور کامل بهبود نیافته است، اما آثار بیماری او فقط جسمی نیست.

باومن می‌گوید: این مرد باید از تروما عبور کند. همسر او نیز به رغم ابتلای خفیف به کوید ۱۹ از خستگی و عدم تمرکز رنج می‌برد.طبق یک تحقیق آمریکایی که در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا (جاما) منتشر شده، این احتمال وجود دارد که ویروس کرونا طی سه مرحله بر فرد مبتلا تأثیر گذارد.

هفته‌ها پس از ابتلای شدید به ویروس کرونا، افراد می‌توانند به التهابات شدید مبتلا شوند که به احتمال زیاد به دلیل واکنش ایمنی بیش از حد فعال است که بر اندام‌هایی که در مرحله اول بیماری تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند مانند قلب یا کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، طبق گزارش تهیه شده توسط «آمیش تالوار»، از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، عوارض قلبی عروقی، ریوی، عصبی و روانشناختی نیز می‌تواند در ادامه عارض فرد مبتلا شود.

پیش از این نگرانی‌هایی مطرح شده بود که بیماری کووید ۱۹ می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل یا بیماری پارکینسون را بعداً در زندگی یک فرد بهبود یافته از ویروس افزایش دهد.

(0) نظر
برچسب ها :
اختلاف نظر دستگاه‌های مختلف کشور و سردرگمی دانش آموزان!

اختلاف نظر دستگاه‌های مختلف کشور و سردرگمی دانش آموزان!

در حالی که چند روز پیش مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر آغاز محدود آموزش حضوری بود، اما گویی هنوز این تصمیم قطعیتی ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مخالفت و موافقت با آغاز آموزش حضوری دانش‌آموزان موضوعی که طی چند روز اخیر نُقل و نَقل محافل شده است و دانش آموزان و خانواده‌هایشان در این میانه سردرگم مانده اند.

اوایل هفته گذشته اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا زمزمه‌هایی از بازگشایی مدارس را مطرح کردند و ٢١ دی بود که آموزش و پرورشی‌ها این موضوع را با تاییدیه مصوبه ستاد ملی کرونا به طور رسمی اعلام کردند.

براساس آنچه ستاد ملی کرونا تأیید کرده بود و محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش به آن اذعان کرد دانش آموزان پایه‌های اول و دوم ابتدایی و هنرجویان رشته‌های مهارتی در مناطق زرد و آبی همچنین دانش‌آموزان مناطق آبی با جمعیت کمتر از ۵٠ نفر امکان آموزش حضوری دارند، اما این موضوع سرآغاز حواشی بسیاری از سوی خانواده‌ها و مسئولان شد.

اعلام آمادگی آموزش و پرورش برای آموزش حضوری محدود

آغاز رسمی آموزش حضوری مدارس از اول بهمن اعلام شد و آنطور که رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی گفته بود چگونگی اجرای کار و مدت زمان حضور در مدرسه تابع نظر شورای مدرسه خواهد بود ضمن آنکه هیچ الزامی برای حضور نیست.

عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش تهران هم اعلام کرده بود که مدارس پایتخت تا اول بهمن خود را برای حضور در مدارس آماده می‌کنند ضمن آنکه به جز پایه‌های اول و دوم ابتدایی و هنرستانی‌ها سایر پایه‌ها به هیچ وجه اجازه حضور ندارند همچنین هشدار جدی به مدارس غیردولتی داده شد تا این چارچوب قانونی را زیر پا نگذارند.

اما و اگر‌های رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس

از ابتدای شیوع کرونا مصوبه‌های ستاد ملی کرونا و بخشنامه‌های بهداشتی وزارت بهداشت مبنای عمل دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف کشور شده است، بر همین اساس هم آغاز بازگشایی آموزش حضوری مدارس اعلام رسمی شد و وزارت بهداشت هم بخشنامه‌ای برای اجرای این کار صادر کرد که به موجب آن حضور حداکثری ١٠ دانش آموز در هر کلاس درس و ١۵ هنرجو در هر کارگاه آن هم با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی الزامی شد.

در این مورد محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار آموزش و پرورش گفت که مشکلی بابت تامین سرانه بهداشتی مدارس وجود ندارد و با توجه به اینکه مدارس از ابتدای شروع سال تحصیلی مدت زمان زیادی بازگشایی نشدند بنابراین اقلام بهداشتی باقی مانده است.

او ادامه داد: طبق بخشنامه ارسالی وزارت بهداشت هم شیوه نامه‌های بهداشتی به مدارس ابلاغ شده است تا برای همین تعداد محدود دانش آموز با رعایت تمام شیوه نامه‌ها حضور چند ساعته دانش آموزان انجام شود.

آنطور که پیشتر محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده بود برای تأمین سلامت دانش آموزان و بهداشت مدارس از ابتدای شیوع کرونا تا آغاز سال تحصیلی جاری ٢۴٠ میلیارد تومان اعتبار در اختیار مدارس قرار گرفته بود.

زنگ خطر بی‌عدالتی آموزشی در مناطق محروم و آموزش مجازی

روی دیگر سکه بازگشایی مدارس ضمن جبران نیاز دانش آموزان ابتدایی به حضور چهره به چهره با معلم، توجه به دانش آموزان مناطق کمتر توسعه‌یافته بود و حتی در این مورد سید جواد حسینی معاون وزیر آموزش و پرورش گفته بود که ٣٠ درصد دانش آموزان یعنی حدود پنج میلیون نفر  از این نوع آموزش بی بهره هستند و برای جبران آن ١٢ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، بر این اساس بازگشایی مدارس در مناطق با خطر کم شیوع کرونا دور از ذهن نبود و حتی حکیم زاده گفت که با تایید این مصوبه برخی افراد از مناطق محروم از آن استقبال کردند.

به دنبال این موضوع سید علی موسوی رئیس فراکسیون مناطق محروم مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش ضمن موافقت مشروط با بازگشایی مدارس در مناطق محروم با توجه به شرایط خلأ‌های زیرساختی در مناطق نیازمند توسعه گفت که این آموزش حضوری نباید سلامت دانش آموزان را به مخاطره بیاندازد و در غیر این صورت به عنوان نمایندگان مردم در مجلس ورود کرده و نقش نظارتی خود را بر حسن اجرای کار انجام خواهیم داد.

او تصریح کرد که البته باید برای تامین زیرساخت‌های آموزش مجازی دانش آموزان مناطق کمتر توسعه یافته تمهیداتی جدی اندیشیده شود و به به مرحله اجرا برسد.

واکنش دیرهنگام مسئول سلامت کشور و استعانت از روایات صدر اسلام

بعد از زمزمه‌های نگرانی کارشناسان بهداشتی از تعجیل در بازگشایی مدارس، اما ستاد ملی کرونا و آموزش و پرورشی‌ها همچنان بر تصمیم خود بودند و جزئیات کار به تدریج در حال طی شدن بود که در نهایت پنج شنبه سعید نمکی وزیر بهداشت بعد از چند روز تاخیر از اعلام مصوبه بیان کرد که مخالف بازگشایی مدارس هستیم.

او ادامه داد: نگرانیم که دوباره با عادی انگاری به تله اردیبهشت و خردادماه بیفتیم. اگر این بار گرفتار شویم، موج و شدت خیز جدید کرونا در کشور شاید بیشتر باشد و نیرو‌های ما ممکن است توان مقابله چندباره با موجی جدید را نداشته باشند همچنین با یادآوری واقعه‌ای از صدر اسلام اضافه کرد که عمده‌ترین دلیل شکست مسلمانان در جنگ احد، مغرور شدن به پیروزی بود تا جایی که پیامبر اسلام را تا حمراءالاسد تعقیب کردند و آنجا دوباره لشکر آرایی جدیدی شد.

واکنشی عجیب و غریب از وزیر بهداشت که بار دیگر نمایش چند پرده‌ای برگزار شدن یا نشدن کنکور سراسری در بهار و تابستان امسال با توالی تایید و تکذیب‌های مختلف را به ذهن متبادر می‌کرد.

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش هم در این مورد گفت که هسته اصلی ستاد ملی کرونا وزارت بهداشت است و موضوع بازگشایی طبق توافق با همه اعضای ستاد و موافقت آن‌ها بوده است.

او تصریح کرد که وزیر آموزش و پرورش به عنوان یکی از اعضای ستاد کروناست و نظراتی در کارگروه تخصصی داشته، اما در نهایت با اتفاق آرا مصوبه تایید و تصویب شده است.

جدال دستگاه‌ها برای به کرسی نشاندن نظر!

حمید سوری رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا معتقد است که به آثار مخرب روانی، اجتماعی، اقتصادی و آموزشی این وضع واقفیم، ولی نگران تصمیمات عجولانه و نسنجیده برای لغو محدودیت‌های سفر، تشکیل اجتماعات، کم توجهی به موازین محافظتی و بازگشایی مدارس هم هستیم.

او تاکید کرد که معلوم نیست پشتوانه علمی و تحقیقاتی جناب وزیر آموزش و پرورش مبنی بر این که بازگشایی مدارس در این مقطع تاثیر تعیین کننده‌ای بر شیوع کرونا ندارد چیست؟ همچنین با اشاره به مخالفت وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس گفت که همانگونه که مردم اختیار تربیت فرزندان خود را به وزارت آموزش  وپرورش سپرده اند آیا بهتر نیست تصمیم گیری در حوزه سلامت را به عهده متولیان اصلی آن یعنی وزارت بهداشت و متخصصان حوزه سلامت واگذار کنیم و متواضعانه به تصمیم کارشناسان بهداشتی و درمانی احترام بگذاریم و به آن تن دهیم؟

این موضوع و اختلاف نظر‌ها در حالی مطرح می‌شود که هم آموزش و پرورش و هم وزارت بهداشت یکی از اعضای ستاد ملی کرونا هستند و در نهایت هم قرار بر این است که نظرات همه اعضای این ستاد متشکل از دستگاه‌های مختلف کشور بعد از بحث و بررسی یکپارچه شده و مبنای عمل قرار گیرد، اما نظر مسئولان بهداشتی نشان می‌دهد که گویی مسیر راه تغییر کرده و کشمکش دستگاه‌ها بر سر به کرسی نشاندن نظرشان اولویت پیدا کرده و در این میانه بلاتکلیفی خانواده‌ها و جامعه ثمره این اختلاف نظرهاست.

آنچه باعث شده است تا سردرگمی خانواده‌ها دوچندان شود ضمن نگرانی از سلامت فرزندان این یک بام و دوهوای تصمیم گیری است که هر دستگاه بی توجه به مصوبه ستاد کرونا و بدون اتمام حجت در این ستاد ساز خودش را کوک می‌کند و معلوم نیست در نهایت مبنای عمل کدام نهاد است؟!

تنها ٣ روز به موعد اعلام شده آغاز آموزش حضوری مدارس باقی مانده است، اما مسئولان تصمیم گیر همچنان در کش و قوس انذار و استدلال تصمیم هستند.

(0) نظر
برچسب ها :
تفاوت بین سرفه ناشی از ویروس کرونا و سرفه فرد سیگاری

تفاوت بین سرفه ناشی از ویروس کرونا و سرفه فرد سیگاری

علائم ویروس کرونا وحشت زیادی ایجاد کرده است و برای اطمینان شما تفاوت سرفه ناشی از کرونا یا سیگار را بررسی می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، سرفه ناشی از سیگار اغلب با سرفه افراد مبتلا به ویروس کرونا اشتباه گرفته می‌شود، اما تفاوت‌های زیادی در این علائم وجود دارد.

«الکساندر کارابیننکو»، متخصص ریه تفاوت اصلی بین این دو مورد را چنین توضیح می‌دهد که سرفه فرد سیگاری مقطعی است و معمولاً صبح بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب اتفاق می‌افتد، در حالی که فرد مبتلا به ویروس کرونا تقریباً کل روز و بدون توجه به عنصر زمان سرفه می‌کند.

قابل ذکر است که محققان در آمریکا الگوریتم جدیدی از هوش مصنوعی ایجاد کرده اند که می‌تواند افراد آلوده به کوید ۱۹ را از طریق صدای سرفه آن‌ها شناسایی کند.

این محققان اعلام کرده اند که تفاوت مهم در صدای سرفه بیمار بدون علامت کووید ۱۹ توسط گوش انسان قابل برداشت نیست.

متخصصان بیماری‌های قفسه سینه همچنین نسبت به اشتباه گرفتن ویروس کرونا با بیماری‌های فصلی مانند آلرژی، آسم و ورم ملتحمه که در ابتدای فصل بهار ظاهر می‌شوند، هشدار داده اند.

(0) نظر
برچسب ها :
۲۳ نروژی پس از دریافت واکسن فایزر جان باختند

۲۳ نروژی پس از دریافت واکسن فایزر جان باختند

آژانس دارویی نروژ ضمن هشدار درباره واکسن فایزر، از مرگ ۲۳ تن، پس از دریافت واکسن فایزر در این کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، نروژ تاکنون با تمرکز بر افراد مسن و آن‌هایی که در معرض خطر ابتلای به کرونا هستند، حداقل یک دوز واکسن کرونا به ۳۳ هزار نفر تزریق کرده است که به گفته رسانه‌ها و وزارت بهداشت این کشور، ۲۳ نفر پس از دریافت واکسن، جان خود را از دست دادند.

نروژ پس از مرگ این ۲۳ نفر، واکسیناسیون کووید-۱۹ را برای افراد مسن و بسیار مریض، خطرناک توصیف کرد.

طبق آژانس دارویی نروژ، از میان فوتی‌ها، ۱۳ نفر تاکنون کالبدشکافی شده‌اند که نشان می‌دهد عوارض جانبی شایع ممکن است در واکنش‌های شدید در افراد ضعیف و سالخورده نقش داشته باشد.

موسسه بهداشت عمومی نروژ گفت برای کسانی که شدیدترین ضعف و شکنندگی را دارند، حتی عوارض جانبی نسبتا خفیف نیز می‌تواند عواقب جدی داشته باشد. برای کسانی هم که به هر حال طول عمر بسیار کمی دارند، فواید واکسن ممکن است حاشیه‌ای یا بی‌ربط باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
۶۰ درصد از کادر درمان آمریکا حاضر به دریافت واکسن کرونا نیستند

۶۰ درصد از کادر درمان آمریکا حاضر به دریافت واکسن کرونا نیستند

بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، ۶۰ درصد از کادر درمان در آمریکا از دریافت واکسن کرونا امتناع ورزیدند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند هزاران نفر از کادر درمان در آمریکا از دریافت واکسن امتناع ورزیده‌اند. حداکثر نیمی از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در ایالت کالیفرنیا و بیمارستانی در تگزاس می‌گویند که این واکسن را دریافت نخواهند کرد، ۶۰ درصد از کارکنان خانه سالمندان در اوهایو در حال لغو سفارش هستند و ۴۰ درصد از کارگران بهداشتی در لس آنجلس نیز آن را دریافت نمی‌کنند.

پاسخ دهندگان به تعدادی از نظرسنجی‌ها به ترس از عوارض جانبی خطرناک اشاره می‌کنند، پوستر‌های انجمن بهداشت و درمان حاکی از این باور است که از آن‌ها به عنوان خوکچه هندی استفاده می‌شود و کارشناسان اطلاعات نادرست را علت اصلی آن می‌دانند.

اگرچه عوارض جانبی تهدید کننده زندگی نادر است، اما نمونه‌هایی از آن‌ها در روز‌های اول توزیع واکسن در دو نفر از کادر درمان در آلاسکا که یکی از آن‌ها هیچ سابقه آلرژی نداشت، ایجاد شد که چند دقیقه پس از دریافت اولین دوز واکسن فایزر دچار شوک آنافیلاکتیک شد. این مسئله تنها در آمریکا نیست، کادر درمان آمریکا و هلند شکایت دارند که از آن‌ها به عنوان خوکچه هندی استفاده می‌شود.

اما این یک مسئله وخیم در آمریکاست، جایی که ۳۰۰۰ نفر به طور روزمره در طی فقط ۲۴ ساعت می‌میرند و توزیع واکسن با سرعت حلزونی در حال انجام است و فقط حدود ۱۴ درصد از ۲۰ میلیون نفر از افراد دارای سرعت عمل قول داده‌اند که تا پایان واکسن بزنند.

مایک دی واین، فرماندار اوهایو، روز پنجشنبه گفت ۶۰ ٪ از کارگران خانه سالمندان از دریافت واکسن خودداری کرده‌اند. به گفته لس آنجلس تایمز، ۴۰ درصد از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در لس آنجلس و ۵۰ درصد در شهرستان ریورساید حاضر به تزریق واکسن نیستند. میلیون‌ها دوز واکسن کرونا در بسیاری از شهر‌های آمریکا در دسترس است، اما بدون استفاده مانده است.

به دنبال توصیه‌های مرکز پیشگیری از بیماری عفونی آمریکا، کادر درمان در اولویت دریافت واکسن قرار دارند. کارشناسان بهداشت عمومی امیدوارند که واکسیناسیون کادر درمان نه تنها از آن‌ها در برابر بیماری محافظت کند بلکه خطر انتشار ویروس را کاهش داده و از کمبود پرسنل بیمارستان‌ها جلوگیری کند.

(0) نظر
برچسب ها :
فلج صورت ۱۳ صهیونیستی پس از دریافت واکسن فایزر

فلج صورت ۱۳ صهیونیستی پس از دریافت واکسن فایزر

نشریه جروزالم پست از عارضه فلج صورت ۱۳ صهیونیستی پس از دریافت واکسن کرونا خبر داد. گفته می‌شود احتمال موارد بیشتر وجود دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از جروزالم پست، وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی گزارش داد حدود ۱۳ نفر پس از دریافت واکسن فایزر، دچار فلج صورت شدند حتی تخمین زده می‌شود تعداد موارد بیشتر باشد.

مقامات بهداشتی سوالاتی را در مورد مصرف یا عدم مصرف دوز دوم به این افراد مطرح کرده‌اند، اما وزارت بهداشت توصیه می‌کند که دوز دوم نیز به آن‌ها داده شود.

یکی از آن ۱۳ نفر می‌گوید ۲۸ ساعت دچار فلج صورت عمیق بوده و نمی‌تواند بگوید کاملا از بین رفته است. در مورد دریافت دوز دوم او اعتراف می‌کند که بلاتکلیف است.

مدیر بخش بیماری‌های عفونی در مرکز پزشکی شبا در این باره گفت: من اخیرا با یک فرد واکسینه شده که دچار فلج صورت شده بود، مواجه شدم و تصمیم گرفتم دوز دوم به او ندهم. درست است که طبق وزارت بهداشت می‌توان آن را داد، اما من نمی‌توانستم آن را انجام دهم.

او افزود: هیچ کس نمی‌داند این به واکسن ارتباط دارد یا خیر به همین دلیل از دادن دوز دوم به فردی که از فلج بعد از دوز اول رنج می‌برد خودداری می‌کنم. وزارت بهداشت اظهار کرد با این حال دوز دوم باید البته در صورت رفع فلجی ارائه شود.

(0) نظر
برچسب ها :
برای هیچ یک از واکسن‌های کرونا تایید موقت صادر نشده است
سخنگوی سازمان غذا و دارو:

برای هیچ یک از واکسن‌های کرونا تایید موقت صادر نشده است

جهانپور گفت: تاکنون برای هیچکدام از واکسن‌های کرونا تایید موقت یا مجوز ورود از سوی این مرجع ملی در ایران صادر نشده است.

برای هیچ یک از واکسن‌های کرونا تایید موقت صادر نشده است

 

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در صفحه شخصی توییتر خود نوشت:

فرآیند بررسی ایمنی و اثربخشی #واکسن‌های کرونا در سازمان غذا و دارو بر پایه شواهد و مدارک ارائه شده و تاییدیه‌های احتمالی، جریان دارد، اما تاکنون برای هیچکدام از واکسن‌های کرونا تایید موقت یا مجوز ورود از سوی این مرجع ملی در ایران صادر نشده است، روند بررسی ادامه خواهد داشت ...

(0) نظر
برچسب ها :
بهترین میوه‌ها برای تقویت سلامت بدن در فصل زمستان

بهترین میوه‌ها برای تقویت سلامت بدن در فصل زمستان

محققان می‌گویند افراد می‌توانند با مصرف برخی میوه‌ها به سلامت بدن خود در فصول سرد سال کمک کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اِوری دی هلث، با گذشت حدود یک ماه از فصل زمستان، بسیاری از مردم نگران سلامت بدن خود به دلیل همه گیری کرونا و نیز ابتلا به بیماری‌های دیگر هستند. فصول سرد سال همواره با ابتلا بیماری‌های مختلف عجین شده است. با این حال، نباید زیاد نگران باشید. محققان می‌گویند می‌توانید با مصرف میوه‌ها و سبزیجات به تقویت سلامت بدن خود کمک کنید.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته از سوی دانشمندان دانشگاه هاروارد، ویتامین C به بدن برای تولید گلبول‌های سفید خون کمک می‌کند. گلبول‌های سفید خون وظیفه مبارزه با عوامل بیماری زا را برعهده دارند و مصرف میوه‌ها می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

از جمله میوه‌هایی که می‌توانید در زمستان برای سلامت بدن خود استفاده کنید می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- آناناس: این میوه یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین C است به طوری که براساس اعلام مرکز اطلاعات غذایی آمریکا در یک فنجان از آن معادل  ۷۹ میلی گرم از این ویتامین وجود دارد. همچنین این میوه دارای خواص ضدآنتی اکسیدانی است که می‌تواند با التهابات بدن مبارزه کرده و مانع آسیب سلول‌ها در فرآیند اکسیداسیون شود.

۲- خرمالو: این میوه که به طور گسترده در کشور‌های آسیایی مصرف می‌شود یکی از بهترین منابع ویتامین A است به طوری که براساس اعلام مرکز اطلاعات غذایی آمریکا در یک عدد خرمالوی متوسط نزدیک به ۱۳۸ میکروگرم از این ویتامین وجود دارد. ویتامین A باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داده است این ویتامین می‌تواند از بدن در مقابل بیماری‌های عفونی محافظت کند.

۳- مرکبات: انواع مختلف پرتقال، لیمو شیرین و نارنگی بمب ویتامین C محسوب می‌شوند. یک پرتقال متوسط دارای نزدیک به ۸۲ میلی گرم ویتامین C است. همانطور که تاکید شد، این ویتامین می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. علاوه بر آن، تحقیقات نشان داده است مصرف پرتقال کامل بهتر از آب آن است، زیرا پرتقال دارای فیبر است که در فرآیند آب گیری به عنوان تفاله دور ریخته می‌شود.

۴- انار: براساس مرکز اطلاعات غذایی آمریکا، یک فنجان انار دارای ۷ گرم فیبر و نزدیک به ۱۸ میلی گرم ویتامین C است. همچنین این میوه یکی از بهترین منابع ویتامین K است که در انعقاد خون و نیز تقویت سلامت استخوان‌ها بسیار با اهمیت است.

از دیگر میوه‌های مفید که می‌تواند برای تقویت سیستم ایمنی افراد موثر باشد می‌توان به گریپ فروت، کیوی و سیب اشاره کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
شرایط برگزاری کلاس‌های حضوری هنرستانی‌ها
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

شرایط برگزاری کلاس‌های حضوری هنرستانی‌ها

مدیر کل دفتر فنی حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش درباره چگونگی برگزاری کلاس‌های حضوری هنرستانی‌ها توضیح داد.

مصطفی آذرکیش مدیرکل دفتر فنی حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره چگونگی برگزاری کلاس‌های درس هنرستانی‌ها با توجه به امکان برگزاری آموزش‌های حضوری اظهار کرد: در شرایط جدید بیماری کرونا نقش فناوری اطلاعات در آموزش بسیار پررنگ دیده شده است و این موضوع باعث می‌شود تا ضمن ارتقای مهارت فناوری اطلاعات سواد اطلاعاتی هم بالا رود.

او ادامه داد:در شرایطی که آموزش مجازی برگزار می‌شود محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد از طرفی تعامل میان دانش آموز و معلم به نظام راهبری معلم تغییر پیدا کرده است همچنین فرصتی طلایی برای برخی آموزش‌ها ایجاد کردیم و کانون یادگیری در همه جا وجود دارد و محدودیتی برای آن قائل نیستیم.

آذرکیش با اشاره به اینکه در کنار این آموزش‌ها با مشکلاتی درباره حوزه آموزش هنرستانی‌ها مواجه هستیم، گفت: ماهیت دروس کارگاهی به نحوی است که باید آموزش حضوری باشد.

مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش آموزش و پرورش تصریح کرد: با توجه به شرایط مدارس بخشنامه‌ای در ۲۷ مهرماه امسال به تمام مدارس کشور ابلاغ کردیم که بر اساس آن جریان تربیت یادگیری در هنرستان‌ها با توجه به اقتضائات و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی دنبال شود بنابراین برای جلوگیری از هرگونه آسیب احتمالی به سلامت دانش آموزان برگزاری دروس کارگاهی به بعد از بهبود شرایط موکول شد.

او ادامه داد: در شرایط فعلی با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا بنا بر این شد تا دروس شایستگی فنی و استاندارد آموزش مهارت و کارآموزی و کارورزی هنر جویان با توجه به شرایط از اول بهمن به صورت حضوری برگزار شود.

شرایط حضور در کارگاه های آموزشی

به گفته آذرکیش هنرجویان کاردانش در هر ماه ۱۲ جلسه و هنرجویان فنی و حرفه‌ای در هر ماه ۸ جلسه کارگاه دارند و با توجه به این شرایط یعنی حدود ۳۲ روز کارگاه باید برای این هنرجویان در نظر گرفته شپد که در ایام آموزش حضوری با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و حضور حداکثر ۱۵ نفر در هر کارگاه این برنامه برگزار می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای و کاردانش آموزش و پرورش درباره چگونه ارزشیابی این هنرجویان گفت که در شاخه مهارتی آموزش و ارزشیابی همزمان انجام می‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

(0) نظر
برچسب ها :
پویش «سپاس رهبرم» با امضای بیش از ۱۰ هزار پرستار

پویش «سپاس رهبرم» با امضای بیش از ۱۰ هزار پرستار

بیش از ۱۰ هزار پرستار با امضای پویش «سپاس رهبرم» حمایت خود را از مواضع افتخار آفرین رهبر معظم انقلاب در مورد واکسن کرونا اعلام کردند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بیش از ۱۰ هزار پرستار با امضای پویش «سپاس رهبرم» حمایت خود را از مواضع حکیمانه، مقتدرانه و افتخار آفرین رهبر معظم انقلاب در مورد واکسن کرونا و نیز مسائل زیربنایی حوزه مراقبت‌های پرستاری اعلام کردند.

متن نامه به شرح زیر است:

«ما پرستاران نه تنها از مواضع اخیر رهبر معظم انقلاب در زمینه واکسن کرونا و نیز مسائل اساسی حوزه پرستاری و زیربنا‌های عظیم نظام سلامت حمایت می‌کنیم بلکه خود را مجری، مدافع و عامل به فرامین و منویات رهبر عزیزمان می‌دانیم و می‌دانیم که واکسن به طور عام عامل پیشگیری است، اما واکسن داخلی کرونا دراین شرایط عامل «افتخار و اقتدارملی و عامل تضمین سلامت آحاد ملت و به ویژه نیروی انسانی درنظام سلامت» است.

مواضع حکیمانه؛ دلسوزی و توجه ویژه رهبری معظم انقلاب به دانشمندان تولید واکسن؛ سلامت تضمین شده آحاد مردم و توجه و تاکید ایشان به رسیدگی تخصصی به تعداد و شرایط سرمایه انسانی در حوزه مراقبت‌های پرستاری؛ عامل اصلی پیشران، پیش برنده و «موتور محرکه قدرت ما می‌توانیم» است؛ بنابراین با تمام وجود به معظم له و مواضع حکیمانه ایشان افتخار و حمایت می‌کنیم و به خود و آحاد ملت عزیز ایران برای داشتن چنین رهبر دلسوز، زمان شناس و مقتدری تبریک می‌گوییم.     

همانطور که بار‌ها گفته ایم، ما پرستاران و امضاء کنندگان این پویش در خط مقدم مبارزه با کرونا هم به عنوان خاکریز دفاع از سلامت مردم و هم به عنوان مجاهدین لبه جلویی میدان نبرد؛ محافظت از حیات و سلامت مردم را با تمام وجود به گونه‌ای به عهده می‌گیریم تا همکاران عزیزمان در حوزه ساخت واکسن داخلی به موفقیت کامل و تضمین شده برسند و نیز مسئولان حوزه تامین واکسن از سایر کشور‌ها به مطمئن‌ترین و بهترین آن‌ها دست یابند.

بی شک برای ما که یک سال است در جبهه مبارزه با کرونا جان خویشتن را سر دست گرفته ایم، ورود واکسن به کشور را با هدف تکمیل شدن پروژه‌های تحقیقاتی بیگانگان؛ ننگی تاریخی می‌دانیم و از همه مسئولان می‌خواهیم جان یکایک مردم عزیز را مثل جان خود و اعضای خانواده خود بدانند و تا به بهترین محصولات؛ دست نیافته اند اجازه ورود ندهند.  

همچنین از آنجا که در فصل بودجه هستیم، از مجلس انقلابی و محترم انتظار می‌رود برای یکایک مواضع حکیمانه، مقتدرانه و افتخارآفرین رهبری معظم انقلاب تا آنجا که نیاز به پشتوانه محکم؛ بودجه و امکانات اجرایی دارد، از هیچ کمکی فروگذار نکرده  و برای هر کدام از منویات معظم له اعتبارات لازم را در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی کنند  و دولت محترم نیز در اجرای آن‌ها لحظه‌ای تردید و تعلل به خود راه ندهد. تا به فضل و رحمت الهی با رسیدن به حاصل دستاورد‌های داخلی میهن اسلامی مان چشم مان فقط به  فکر؛ مغز  و سرپنجه افتخار آفرین و عملکرد جوان ایرانی باشد، نه به خارج ازمرزها.   

 ما تمامی اعضای شورای عالی سازمان نظام پرستاری کشور نیز با حضور در این پویش عظیم از تمامی پرستاران عزیزی که به آن پیوسته اند تشکر و قدردانی می‌کنیم و مطمئنیم اگر فرصت بیشتری در اختیار پرستاران عزیز می‌گذاشتیم آمار‌ها بسیار فراتر از امروز می‌رفت.

از خداوند منان سلامتی و توفیق رهبرعزیز؛ ملت سربلند و دانشمندان توانمند ایران اسلامی عزیز را خواستاریم». 

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81994
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X