كرونا را شكست مي دهيم
بلایی که ویروس کرونا ظرف چند ساعت بر سر ریه‌ها می‌آورد

بلایی که ویروس کرونا ظرف چند ساعت بر سر ریه‌ها می‌آورد

محققان با ابتلای عمدی سلول‌های انسانی به ویروس کرونا، نشان دادند که چگونه این ویروس می‌تواند ظرف چند ساعت ریه‌ها را آلوده کرده و از بین ببرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اگر دانشمندان بدانند که ویروس سارس-کووید ۱۹ طی چند ساعت اول آلوده شدن دقیقا چه تاثیری در سلول‌های ریه ما دارد آیا آن‌ها می‌توانند از این اطلاعات برای یافتن دارو‌هایی استفاده کنند که روند تکثیر ویروس را قبل از شروع کامل آن مختل کند؟ این کشف که چندین داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا از جمله دارو‌های اصلی برای مقابله با سرطان، می‌توانند ویروس کرونا را متوقف کنند، نشان می‌دهد که جواب مثبت است.

تیمی از محققان دانشگاه بوستون در تحقیقی همزمان ده‌ها هزار سلول ریوی انسان را به ویروس سارس-کووید ۱۹ آلوده کردند و سپس دقیقا آنچه را که در چند لحظه اول پس از عفونت در تمام آن سلول‌ها اتفاق می‌افتد، ردیابی کردند. به نظر می‌رسید که این مسئله به اندازه کافی پیچیده نبوده است. نتیجه این تحقیق جامع‌ترین نقشه را از تمام فعالیت‌های مولکولی در هنگام گسترش ویروس کرونا در داخل سلول‌های ریه نشان می‌دهد؛ آن‌ها همچنین کشف کردند که حداقل ۱۸ داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا وجود دارد که به طور بالقوه می‌توانند برای مقابله با عفونت‌های کووید ۱۹ بلافاصله پس از آلوده شدن فرد مورد استفاده قرار گیرند. به طور تجربی، پنج مورد از این دارو‌ها بیش از ۹۰ درصد ویروس کرونا را در سلول‌های ریه انسان کنترل می‌کنند.

به گفته محققان اگر چه واکسن‌های کووید ۱۹ در حال استفاده هستند، اما احتمالا این یک سال زمان می‌برد تا به منظور ایجاد ایمنی گله‌ای همه افراد واکسینه شوند و هیچ تضمینی وجود ندارد که فرمولاسیون فعلی واکسن در آینده موثر باشند، زیرا ممکن است این ویروس با گذشت زمان دچار جهش‌های جدید شود. مداخلات درمانی موثرتر و به موقع می‌توانند به کاهش تعداد کلی مرگ و میر مربوط به بیماری کووید ۱۹ کمک کنند.

الک مولبرگر یکی از محققان ارشد این مطالعه و یک ویروس شناس می‌گوید آنچه این تحقیقات را غیرمعمول می‌کند این است که این مطالعات در ساعت اولیه آلوده شدن به ویروس انجام شده است در صورتی که معمولا افراد با گذشت روز‌ها از زمان ابتلا، به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و روند بسیار ترسناکی است مشاهده اینکه چگونه این ویروس حین ورود به بدن به سلول آسیب می‌رساند.

چگونه ویروس کرونا به سلول‌های ریه آسیب می‌زند؟ 

اندرو امیلی یکی دیگر از محققان ارشد مطالعه می‌گوید قابل توجه‌ترین جنبه این است که چگونه بسیاری از مسیر‌های مولکولی تحت تاثیر ویروس قرار می‌گیرند. ویروس‌ها نمی‌توانند خودشان را تکثیر کنند، زیرا فاقد ماشین آلات مولکولی برای تولید پروتئین‌ها هستند، به همین دلیل آن‌ها برای ربودن ماشین داخلی سلول‌ها و استفاده از آن‌ها برای انتشار مواد ژنتیکی خود به آلودگی سلول‌ها اعتماد می‌کنند.

امیلی می‌گوید هنگامی که ویروس کرونا قدرت را به دست می‌گیرد، فرآیند‌های متابولیک سلول‌ها را کاملا تغییر می‌دهد و حتی در عرض سه تا شش ساعت پس از ابتلا به غشای هسته‌ای سلول آسیب می‌رساند که به نظر تیم تعجب آور است؛ از سوی دیگر به گفته مولبرگر سلول‌های آلوده به ویروس کشنده ابولا هیچ تغییر ساختاری واضحی در اوایل زمان آلودگی نشان نمی‌دهند و حتی در مراحل آخر، غشای هسته‌ای هنوز سالم است.

غشایی که هسته را احاطه کرده است بیشتر اطلاعات ژنتیکی سلول را در اختیار دارد و عملکرد‌های سلولی طبیعی را کنترل و تنظیم می‌کند. با به خطر افتادن هسته سلول توسط کووید ۱۹، به سرعت به طرز نامطلوبی روند کلی سلول تغییر می‌کند. در محاصره، سلول‌هایی که به طور معمول در حفظ تبادل ضروری اکسیژن و دی اکسید کربن که هنگام تنفس اتفاق می‌افتد، نقش دارند، می‌میرند. با مرگ سلول‌ها، آن‌ها سیگنال‌هایی را نیز منتشر می‌کنند که باعث افزایش التهاب و ایجاد یک فعالیت بیولوژیکی می‌شود که مرگ سلول را تسریع کرده و در نهایت منجر به ذات الریه، ناراحتی حاد تنفسی و نارسایی ریه شود.

این تیم از تخصص ارگانوئید CReM برای رشد سلول‌های کیسه هوای ریه انسان، نوعی سلول که در داخل ریه‌ها قرار دارد، استفاده کرد. نگهداری و رشد سلول‌های کیسه هوا و استخراج مستقیم آن‌ها از بیماران برای اهداف تحقیق دشوار است، به همین دلیل بسیاری از تحقیقات ویروس کرونا تا به امروز به استفاده از سلول‌های سهل الوصول‌تری مانند سلول‌های کلیوی میمون‌ها متکی بوده است. مشکل این است که سلول‌های کلیوی میمون‌ها همان واکنش سلول‌های ریه انسان را در برابر ویروس کرونا نشان نداده و آن‌ها را به یک مدل ضعیف برای مطالعه ویروس تبدیل می‌کند و اطلاعات به دست آمده از آن‌ها به راحتی به یافته‌های کلینیکی برای درمان بیماران انسانی تبدیل نمی‌شود.

رمدیسیویر چه زمان می‌تواند در درمان کووید ۱۹ موثر باشد؟

در مطالعه اخیر دیگری که با استفاده از مهندسی سلول‌های ریه انسانی CReM انجام شده است، تیم تحقیق تأیید کرد که داروی رمدیسیور در مبارزه با ویروس موثر است، هرچند این نیز راه حل مناسبی برای کنترل التهاب کووید ۱۹ نیست. رمدیسیور، یک ضد ویروس پرکاربرد است که قبلا در بیماران ویروسی کرونا به صورت بالینی استفاده شده است. این دارو در ساعات اولیه ابتلا می‌تواند ویروس را مهار کند، اما در صورت پیشرفت بیماری نمی‌تواند جان انسان را نجات دهد و نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی است.

مشاهده اینکه ویروس کرونا چقدر استادانه سلول‌های انسان را فرماندهی و آن‌ها سرنگون می‌کند تا کار تکثیر ژنوم ویروسی را انجام دهد، محققان را یاد یک مهاجم مرگبار دیگر انداخت.

مولبرگر می‌گوید: من تعجب کردم که شباهت‌های زیادی بین سلول‌های سرطانی و سلول‌های آلوده به کووید ۱۹ وجود دارد. این تیم تعدادی از دارو‌های سرطانی را به عنوان بخشی از مطالعه خود بررسی کرده و دریافت که چندین مورد از آن‌ها قادر به جلوگیری از تکثیر ویروس هستند. سلول‌های سرطانی مانند ویروس‌ها می‌خواهند ژنوم خود را تکثیر کرده و بار‌ها و بار‌ها تقسیم شوند. برای انجام این کار آن‌ها نیاز به تولید پیریمیدین زیادی دارند که یک عنصر اساسی برای تولید مواد ژنتیکی است. قطع تولید پیریمیدین با استفاده از داروی سرطانی که برای این منظور ساخته شده است، همچنین مانع ساخت ژنوم کووید ۱۹ می‌شود. اما مولبرگر هشدار می‌دهد که دارو‌های سرطانی معمولا عوارض جانبی زیادی دارند. آیا ما واقعا می‌خواهیم از این مواد سنگین در برابر ویروس استفاده کنیم؟ او می‌گوید برای سنجش موافقان و مخالفان چنین رویکردی، به مطالعات بیشتری نیاز است.

دانشمندان معتقدند آنچه برای پزشکان و دانشمندان آشکار شده است درک مهم بودن زمان بندی است. هنگامی که یک فرد از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌کند، برای انجام اقدامات لازم، آن‌ها دچار محدودیت می‌شوند، بنابراین زمان بندی و شناسایی اولیه مداخله بسیار مهم است و می‌تواند در درمان و بهبود مبتلایان حیاتی باشد.


(0) نظر
برچسب ها :
اقدامات جهادی وجه تمایز کرونای ایرانی و کرونای خارجی

اقدامات جهادی وجه تمایز کرونای ایرانی و کرونای خارجی

در دوران شیوع کرونا روحیه جهادی ضمن تامین نیازهای کشور، ایران را در زمره کشور‌های موفق برای مدیریت این ویروس قرار داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ویروس کرونا در روزهای پایانی سال گذشته با ورود به کشورمان همه را شوکه کرد. پس از شیوع کرونا تمهیدات بهداشتی که وزارت بهداشت آن‌ها را اعلام و بر اجرای آن‌ها تاکید کرد زدن ماسک، شستن دست‌ها و استفاده از ضد عفونی کننده‌ها بود، اما با شیوع این ویروس در کشور دچار کمبود اقلام بهداشتی مانند ماسک، مواد ضدعفونی کننده و... شدیم.

کشور‌های غربی جلوی واردات اقلام بهداشتی به ایران را گرفتند و بر مشکلاتمان دامن زدند، اما خیلی زود خط تولید شرکت‌های دانش بنیان، کارخانجات و مراکز تولید کننده لوازم بهداشتی در راستای رفع نیاز‌های مردم به سوی ساخت ماسک و محلول‌های ضد عفونی کننده سوق پیدا کرد. مسئولان با تمام توان از تولیدکنندگان حمایت کردند و حتی در مدارس تعطیل شده هم خط تولید ماسک راه اندازی شد.

در همین راستا رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در فرودین ۹۹ اعلام کرد که  به همت تولیدکنندگان داخلی، تولید ماسک در کشور ۳ برابر  بیشتر از قبل شده و حتی به تکنولوژی ساخت دستگاه تولید کننده ماسک هم رسیده‌ایم. بسیاری از کارگاه‌ها ترغیب شدند که خط تولید را به اقلام محافظتی تغییر دهند همچنین یکی از تولیدات داخلی ما دستگاه  تنفس مصنوعی بود که اکنون بسیاری از کشور‌ها در جهان برای تامین آن با مشکل مواجه هستند.

در دوران کرونا علاوه بر مبارزه جهادگران عرصه سلامت با این ویروس منحوس سایر افراد جامعه هم به این مسیر ورود کردند. نیروهای بسیجی بصورت شبانه روزی اقدام به ضدعفونی کردن خیابان‌ها و معابر می‌کردند و گروه‌های زیادی هم خط تولید ماسک راه اندازی کرده بودند. همچنین محققان و شرکت‌های دانش بنیان کشورمان تولید کیت تشخیص کرونا و دستگاه تنفس مصنوعی را در دستور کار خود قرار داده و در این زمینه به موفقیت‌های چشمگیری دست یافتند.

کرونا

تولید روزانه ۳۰ دستگاه تنفس مصنوعی در کشور

در این میان یکی از مهمترین اقدامات تولید دستگاه تنفس مصنوعی بود، دستگاهی که وظیفه شبیه سازی سیستم انتقال اکسیژن در بدن را به عهده دارد .

علاوه بر آن در فروردین سال جاری سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از تولید روزانه ۳۰ عدد دستگاه تنفس مصنوعی توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی خبر داد.

این اقدامات جهادی با سرعت مثال زدنی در کشور در حال پیشرفت بود و همزمان برخی دارو‌ها مثل فاویپیراویر برای درمان کرونا به دست محققان کشور تولید شد.

شرکت‌های دانش بنیانی هم زیر نظر ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در حال تولید واکسن کرونا بودند که حدود یک ماه پیش با موفقیت خبر به اتمام رسیدن آزمایش‌های فاز حیوانی آن اعلام شد و با آغاز آزمایشات فاز انسانی، تاکنون چهار مرحله به انسان ترزیق انجام شده است و به گفته مسئولان تا پایان اسفند سال جاری مرحله تزریق گسترده این واکسن شروع خواهد شد.

اقدام جهادی دیگری که در این یک سال انجام شد طرح حاج قاسم سلیمانی بود که در قالب بیماریابی، جداسازی و آموزش هموطنان برای کاهش بیماران مبتلا به کووید١٩ از آذر آغاز شد و پشتیبانی این طرح بر عهده سازمان اورژانس کشور بود.

در طرح حاج قاسم سلیمانی بسیج حضور فعالی داشت و ارگان‌های مختلف در سراسر کشور برای اجرای آن دست به کار شدند. نتیجه این اقدام جهادی خیلی زود و بعد از یک ماه نمایان شد. این طرح توانست آمار مرگ و میر روزانه کرونا را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره گفت: کشور ما در شرایط تحریم در اقیانوس بلا با دست بسته شنا کرد و دستاورد‌های برجسته‌ای نسبت به کشور‌های پیشرفته به دست آورد؛ در این میان کمک بسیجیان در طرح شهید سلیمانی بسیار ارزنده بود. عده‌ای در بیرون کشور منتظر بودند ما در شرایط سخت اقتصادی در باتلاق فرو رویم، اما این اتفاق نیفتاد.

حسن جلیلی، مدیر تیم تولید واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)  نیز درباره موفقیت‌های کشور در ساخت واکسن کرونا گفت: از ۱۲۰ پلتفرم واکسن کرونا در دنیا حدود ۴۰ پلتفرم ویروس غیرفعال هستند.

مدیر تیم تولید واکسن کرونای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اظهار کرد: مثل سایر کشور‌های دنیا به محض آغاز مطالعات بالینی، سایت تولید انبوه و چند ده هزار تایی را فراهم کردیم. فاز دوم مطالعات بالینی را در اسفند ماه با تولید یک تا دو میلیون دوز واکسن و فاز سوم را هم در اردیبهشت با ۱۰ میلیون تن دوز به بالا به بهره برداری خواهیم رساند.

اقدامات دانش بنیان ها در مبارزه با کرونا

اسماعیل قادری‌فر، مدیرکل دفتر تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره اقدامات شرکت های دانش بنیان در مبارزه با کرونا، گفت: در روز‌های اولیه شیوع کرونا با کمبود اقلامی مثل ماسک و یا مواد ضدعفونی کننده مواجه بودیم که بلافاصله با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تولید ماسک‌های N۹۵، ماسک‌های سه لایه و انواع مواد ضد عفونی کننده سطوح وارد شدیم. 

قادری فر درباره اقدامات شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تشخیص ویروس کرونا اظهار کرد: در حوزه تشخیص کرونا یکی از افتخارات کشور ساخت انواع کیت‌های تشخیصی بوده است. به عنوان مثال شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تولید کیت‌های PCR که مورد استفاده مراکز درمانی کشور است، تولید کیت‌های سرولوژی که آن هم بر پایه تشخیص از روی نمونه خون افراد به کار برده می‌شود  یا تولید کیت‌های شرکت‌های دانش بنیان برای تشخیص بیماران مبتلا به کرونا بسیار موفق عمل کرده اند.

کاهش محسوس آمار کرونا در کشور با اقدامات جهادی 

در شرایط کنونی نتیجه این اقدامات نشات گرفته از روحیه جهادی مردم انقلابی ایران اسلامی کنترل بیماری و کاهش چشمگیر تعداد مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا نسبت به ماه‌های گذشته در کشور است.

اقداماتی که با همراهی مردم و دولت موجب شد تا خیز کرونا در کشور فروکش کند و بعد از چند روند سینوسی ابتلا به این بیماری، در نهایت مرگ و میر شمار دو رقمی پیدا کرد، فعالیت‌هایی که با حال و هوای افرادی که جهادگرانه پا در میدان عمل گذاشتند و دوشادوش کادر درمان برای مقابله با کرونا اقدام کردند، به ثمر رسیده است.

(0) نظر
برچسب ها :
سازوکار‌های رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارس

سازوکار‌های رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارس

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی آموزش و پرورش درباره چگونگی رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارسی که بازگشایی شدند، خبر داد.

محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره چگونگی رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارسی که بازگشایی شدند، اظهار کرد: با توجه به شیوه نامه‌های بهداشتی که وزارت بهداشت برای بازگشایی شهریور مدارس در نظر گرفته شده بود عمل خواهیم کرد و تنها تفاوت در این دوره درباره برنامه‌های بهداشتی در نظر گرفتن تراکم افراد در کلاس‌های درس است که حداقل ۱۰ نفر خواهد بود.

او ادامه داد: در مدارس سازوکار‌هایی برای نظارت بر حسن اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی در نظر گرفته شده است و کار‌های آن را هم در تمامی استان‌ها انجام دادیم.

محسن‌بیگی در پاسخ به این پرسش که خانواده‌ها و دانش آموزان چنانچه شرایطی مغایر با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مدارس را مشاهده کردند، چطور می‌توانند آن را منعکس کنند، گفت: در تمام استان‌ها ادارات کل ارزیابی عملکرد حضور دارند علاوه بر آن امکان انعکاس شکایات و نقطه نظرات به مدیران مدارس وجود دارد.

مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برای بازگشایی محدود مدارس آمادگی کامل وجود دارد، تصریح کرد: خانواده‌ها در روند ایاب و ذهاب فرزندان خود هم همراهی لازم را داشته باشند تا مشکلی وجود نداشته باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین خبرها از واکسن‌های کرونای ایرانی/ سازمان غذا و دارو مرجع تایید واکسن‌هاست
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد؛

آخرین خبرها از واکسن‌های کرونای ایرانی/ سازمان غذا و دارو مرجع تایید واکسن‌هاست

رییسی گفت: همه جای دنیا سازمان غذا و داروی یک کشور مرجع رسمی برای تایید واکسن‌هاست.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آخرین خبرها از واکسن‌های کرونای ایرانی گفت: تا ١٠ روز دیگر فاز نخست واکسن ستاد فرمان اجرایی امام خمینی (ره) به نام کووبرکت به پایان خواهد رسید و پس از تایید سازمان غذا و دارو فاز ٢ و ٣ به طور همزمان آغاز خواهد شد و این فاز بین ۴۵ تا ۶٠ روز زمان خواهد برد و کوو برکت اواخر اردیبهشت ماه سال آینده وارد فاز تولید می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: واکسن کوو برکت بر ویروس انگلیسی موثر است، ویروس کرونای انگلیسی در مواجهه سرم خونی دریافت کنندگان واکسن از بین رفت و این اثربخشی بر کرونای جهش یافته بسیار ارزشمند است.

رییسی گفت: واکسن رازی مجوز تست انسانی را دریافت کرده و به زودی تست انسانی را آغاز می کند و فرایند تولید این واکسن بسیار امید بخش است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: واکسن کرونای ایرانی-کوبایی فاز ٣ را در کشور ادامه خواهد داد؛ باید توجه داشت کوبا در واکسن سازی پیشرو بوده و از ١۵ سال پیش واکسن هپاتیت B با همکاری کوبا در ایران تولید شده است و امیدهای بسیاری به واکسن کرونای وزارت دفاع داریم.

رییسی درباره برخی هجمه به سازمان غذا و دارو در تایید واکسن روسی گفت: همه جای دنیا سازمان غذا و داروی یک کشور مرجع رسمی برای تایید واکسن‌هاست نه کشورهای دیگر. باید توجه داشت که تاییدیه های ایران برای واکسن کرونا سختگیرانه است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه سند ملی واکسیناسیون کرونا تصویب شده است، بر این اساس کادر بهداشت و درمان، سالمندان و افراد دارای بیماری نقص ایمنی و سرطانی ها و ... در اولویت هستند و ما بر طبق سند تعداد دوز برای واکسیناسیون را برنامه ریزی خواهیم کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
وسواس در تایید واکسن‌های وارداتی کرونا/ تزریق ١.۵ میلیون دوز اسپوتنیک وی در روسیه
رئیس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

وسواس در تایید واکسن‌های وارداتی کرونا/ تزریق ١.۵ میلیون دوز اسپوتنیک وی در روسیه

شانه ساز گفت: بیش از ١.۵ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی در روسیه به عموم مردم تزریق شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو درباره واردات واکسن کرونا اظهار کرد: برنامه ریزی ما تأمین واکسن از منابع داخلی است اما از آنجایی که سلامت هموطنان برای ما بسیار حایز اهمیت است تهیه از منابع مطمئن بین المللی را پیگیری می کنیم و وسواس و حساسیت در این زمینه خاص داریم.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: ما واکسن کرونا را از منابعی در دنیا تامین می‌کنیم و شروطی مانند استفاده از واکسن به میزان زیاد در کشور مبدا مدنظر قرار دارد.

شانه ساز گفت: بیش از ١.۵ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی در روسیه تزریق شده است و کشورهای بسیاری این واکسن را مورد استفاده قرار دادند و ١۵ کشور دنیا مجوز اضطراری واکسن اسپوتنیک روسیه را صادر کرده اند.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: واکسن ها با دوز ٢ به فاصله حدود یک ماه باید تزریق شوند و پیش بینی می شود واکسن های کرونا مانند واکسن آنفلوآنزا ایمنی یکساله داشته باشند و به همین دلیل زیرساخت های تولید واکسن در کشور شکل گرفته است.

(0) نظر
برچسب ها :
برخی‌ها به دنبال خارج کردن توزیع واکسن کرونا از شبکه بهداشت هستند
مهری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

برخی‌ها به دنبال خارج کردن توزیع واکسن کرونا از شبکه بهداشت هستند

یک اپیدمیولوژیست گفت: برخی‌ها به دنبال خارج کردن توزیع واکسن کرونا از شبکه بهداشت کشور هستند، در حالی که توزیع آن باید از طریق این شبکه‌ها باشد.

احمد مهری اپیدمیولوژیست و کارشناس سلامت عمومی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: نظام سلامت کشورمان از ساختار قوی برخوردار است و در طول چهل سال گذشته شبکه‌های بهداشتی و درمانی ایران در زمینه ارائه خدمات مراقبتی اقدامات درخشانی داشته‌اند.

او ادامه داد: در حال حاضر شبکه‌های بهداشتی در تمام روستاها، شهر‌ها و حتی مناطق محروم و حاشیه شهر‌ها خدمات مراقبتی خوبی توسط بهورزان و مراقبان سلامت به مردم ارائه می‌شود. یکی از خدمات که در شبکه‌های بهداشتی به مردم و مراجعه کنندگان ارائه می‌شود، واکسیناسیون بیماری‌های عفونی مختلف است که باعث حذف یا ریشه کنی بیماری‌های مختلف در بین مردم شده است.

مهری بیان کرد: باوجود اقدامات موثر شبکه‌های بهداشتی کشور در زمینه واکسیناسیون عمومی در طول چهل سال گذشته، متاسفانه عده‌ای سعی دارند که واکسیناسیون کرونا و حتی توزیع عادلانه آن را از شبکه‌های بهداشتی خارج کنند در صورتیکه این کار همیشه توسط مراقبان سلامت و بهورزان انجام می‌شود.

او تاکید کرد: در کشور‌هایی که محل تزریق واکسن داروخانه ها هستند، ساختار شبکه‌های بهداشتی مانند کشور ما وجود ندارد. شبکه‌های بهداشتی ایران مانند یک شبکه در هم تنیده از روستا‌های دورافتاده تا شهر‌های پرجمعیت با نیروی تخصصی فعالیت می‌کنند و مورد تایید سازمان‌های جهانی هستند.

او گفت: در شبکه‌های بهداشتی کشور شرایطی فراهم است تا در چهارچوب دستورالعمل‌های بهداشتی خدمات واکسیناسیون به خوبی ارائه شود.

مهری یادآوری کرد: توزیع واکسن کرونا باید از طریق شبکه‌های بهداشتی کشور انجام شود.

(0) نظر
برچسب ها :
اغراض سیاسی و تجاری پشت انتقادات از واکسن روسی
رئیس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

اغراض سیاسی و تجاری پشت انتقادات از واکسن روسی

شانه ساز گفت: به نظر می‌رسد پشت برخی اظهارنظر‌ها درباره واکسن روسی اغراض سیاسی و تجاری است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به شائبه‌ها به واکسن کرونای روسی اظهار کرد: به عنوان عالی‌ترین مرجع ملی ۱۰ سال پیش از سازمان بهداشت جهانی تاییدیه واکسن را دریافت کردیم؛ براین اساس هر واکسنی که سازمان غذا و داروی ایران تایید کند، مجوز مصرف در داخل و سایر کشور‌ها را دریافت خواهد کرد.

او ادامه داد: اینکه برخی‌ها ادعا می‌کنند سازمان غذا و داروی ایران توانمندی تایید واکسن را ندارد، حرف بی ربطی است. من تعجب می‌کنم برخی در حیطه‌ ای اظهارنظر می‌کنند که در حوزه کاری آن‌ها نیست. باید توجه داشت که ما در وهله اول، تولید واکسن مدنظرمان است و وزیر بهداشت در حوزه تولید و واردات واکسن به طور کامل نظارت می‌کنند.

واکسنی که در کشور مبداء مصرف ندارد، وارد نمی کنیم

شانه ساز درباره اینکه گفته می‌شود مردم روسیه واکسن کرونای اسپوتنیک را تزریق نمی‌کنند، گفت: برنامه ما به هیچ وجه این گونه نیست، واکسنی که در کشور مبدا مصرف نمی‌شود در ایران مورد مصرف قرار گیرد و من این خبر را تکذیب می‌کنم. بسیاری از کشور‌های منطقه قبل از ما واکسیناسیون را آغاز کرده اند، زیرا آنها در فاز سوم کارآزمایی بالینی برخی واکسن‌ها، مشارکت کرده‌اند.

واکسن روسی از ۱۵ کشور دنیا مجوز مصرف اضطراری گرفته است

شانه‌ساز با بیان اینکه واکسن چهار فاز مطالعات بالینی دارد، گفت:  اکنون که کرونا به صورت گسترده تلفات می‌گیرد، سازمان بهداشت و مراجع رسمی را متقاعد کرده است که فاز سوم کارآزمایی بالینی را برای تزریق بپذیرند.در شرایط حال دنیا که کرونا به صورت گسترده تلفات می‌گیرد، سازمان جهانی بهداشت و مراجع رسمی را متقاعد کردند که فاز سه مطالعه بالینی را بپذیرند.

وی افزود: واکسنی که این روزها درباره آن بحث می‌شود که یک واکسن روسی است، فاز سوم مطالعه بالینی را گذرانده است و از ۱۵ کشور مجوز مصرف اورژانس یا EUL را دریافت کرده است. همچنین علاوه بر کشور سازنده در کشورهای دیگر مانند برزیل، آرژانتین، الجزایر و حتی اتحادیه اروپا خریدار این واکسن است.

اغراض سیاسی و تجاری پشت پرده پرده اظهارات غیرکارشناسی

شانه ساز گفت: ما نمی‌خواهیم این واکسن را تبلیغ کنیم اما متاسفانه صحبت‌های غیرکارشناسی و بدون اطلاع مطرح شده است و به نظر می‌رسد پشت این اظهارنظر‌ها اغراض سیاسی و تجاری است تا نگرانی از بابت سلامت مردم.

شانه ساز گفت: ما سبدی از واکسن های مختلف مدنظر داریم و سیاست وزیر بهداشت بر اساس مصوبات کمیته کشوری کروناست و واکسن هایی وارد کشور می شوند که فاز سوم بالینی را پشت سر گذاشته باشند و اگر می توانستیم واکسن ایرانی را قبل از بهار تولید و تامین کنیم واکسن داخلی مورد استفاده قرار می گرفت اما به دلیل اینکه تا آن زمان ممکن است شماری از هموطنان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دهند تامین واکسن از انواع وارداتی مطمئن صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هدف اصلی تامین واکسن کرونا از منابع داخلی است، گفت: در این فاصله برنامه ریزی شده است تا چند میلیون دوز از کشورهای مختلف واکسن و نه فقط روسیه وارد ایران کنیم و باید توجه داشت که سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع این موضوع که باید تاییدیه‌های لازم را صادر کند، بر اساس مستنداتی که مراجع بین المللی می‌پذیرند، بررسی و کارش را به صورت ویژه انجام می‌دهد و در درجه اول تولید داخل و پس از آن واردات واکسن از منابع مطمئن که سلامت مردم را به خطر نمی اندازد در دستور کار است.

سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت فصل الخطاب است

شانه ساز با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت درباره واکسن کرونا فصل الخطاب است، گفت: متاسفانه برخی که رشته تحصیلی شان نامرتبط با داروسازی است، اظهار نظرهایی می کنند و شاهد قضاوت های خام و دخالت هایی در امر واکسن هستیم که موجب تشویق اذهان عمومی می شود باید دانست که این گونه اظهارنظر کردن درست نیست چرا که ما پیچیده ترین داروها را تولید می کنیم و بررسی این داروها در سازمان غذا و داروست و از طرفی تایید داروها و واکسن ها در مواردی پیچیده تر از تولید آن بوده و ۱۰ سال پیش سازمان غذا و دارو ایران به عنوان مرجع تایید و مصرف واکسن از طرف سازمان جهانی بهداشت مجوز دریافت کرده است و برخی اعلام می کنند که اگر مرجع خارجی واکسنی را تایید نکرده باشد سازمان غذا و دارو نمی تواند مجوز مصرف واکسن را بدهد و من فکر می کنم اینها از روی بی اطلاعی یا غرض ورزی است یا برخی خود کم بینی دارند و به خودشان باور ندارند.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: ما در سبد واکسن کرونا، کشور خاصی را هدف‌گذاری نکردیم، ما از روسیه، چین، هند و کوبا که صاحب نظر هستند، واکسن وارد خواهیم کرد و باید دانست که روسیه اولین بار نیست که به ایران واکسن ارسال می کند و ما واکسن آنفلوانزا را چند سال و در حجم بالا از روسیه وارد کرده ایم و گزارشی از عوارض واکسن های روسی به سازمان غذا و دارو اعلام نشده است.

دستخوش  تهدید و شانتاژ رسانه ای نمی شویم

شانه ساز ادامه داد: ما به عنوان مرجع به دنبال واردات واکسن از کشور خاصی و اهداف سیاسی و تجاری نیستیم و وظیفه ما دفاع از سلامت مردم است و باید توجه داشت که برخلاف باور مردم بسیاری از کشورهای به نام و پیشرفته توان تولید و کنترل واکسن را ندارند و ما صرف نظر از اسم کشورها مستندات، شواهد علمی و کیفیت واکسن ها و داروها را بررسی می کنیم و بر این اساس مجوز می دهیم و به هیچ عنوان قرار نیست دستخوش جو، تهدید و شانتاژ رسانه ای شویم و کارشناس های آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو تخصص های لازم را دارند و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت هستند.

وی با اشاره به شاخص‌های انتخاب «اسپوتنیک V» گفت: ظرف چند هفته آینده واکسن اسپوتنیک روسیه دارد کشور می شود و سایت تولید و مصرف واکسن در کشور مبدا نه در قالب مطالعات بالینی شاخص های مدنظر برای واردات واکسن  «اسپوتنیک V» است و باید دانست که وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا اجازه آزمایش های واکسن کرونای خارجی را در ایران ندادند و باید مطالعات بالینی واکسن کرونا در کشورهای دیگر انجام شده باشد و بر این اساس تاییدیه لازم صادر می شود.

شانه درباره اینکه برخی ادعا می‌کنند سازمان غذا و دارو به دلیل فشارهای سیاسی و به دلایل دیپلماسی مجوز واردات واکسن «اسپوتنیک V» را داده است، گفت: ادعای هر کس به خودش بر می گردد و من وظیفه دارم به عنوان سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت کار خود را درست انجام دهم و بر اساس مستندات مجوزهای واردات واکسن را صادر کنم و باید توجه داشت که دنیا مجوز مصرف اضطراری را پذیرفته است تا شمار قربانیان کرونا بیشتر نشود و ما مانند کشورهای پیشرفته دنیا دارای قدرت تایید واکسن و حتی با وسواس بیشتر بررسی های لازم را انجام می دهیم و مجوزها را صادر می‌کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
مازندران همچنان رکورددار بستری و مرگ‌های کرونا/ از ملاقات‌های محلی در مناطق روستایی پرهیز شود
لاری مطرح کرد؛

مازندران همچنان رکورددار بستری و مرگ‌های کرونا/ از ملاقات‌های محلی در مناطق روستایی پرهیز شود

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: آمار بستری و مرگ و میر کرونا در استان مازندران بالاتر از میانگین کشوری است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت کرونا در استان مازندران اظهار کرد: در حال حاضر ۱۸ شهرستان در کشور در وضعیت نارنجی قرار دارند که ۱۰ مورد از این شهرستان‌ها در استان مازندران قرار دارند.

لاری ادامه داد: علی‌رغم روند کاهشی در تعداد موارد بستری مثبت و موارد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در هفته گذشته در استان مازندران، نسبت به دو هفته قبل، اما همچنان نرخ بروز موارد بستری و مرگ و میر در این استان به میزان قابل توجهی بالاتر از میانگین کشوری بوده و وضعیت بیماری در اغلب شهرستان‌های این استان، ناپایدار، حساس و شکننده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بنابراین هرگونه سهل‌انگاری در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند وضعیت بیماری را در استان مازندران به مراتب سخت‌تر کند. متاسفانه طبق بررسی‌های انجام شده، مازندران از جمله استان‌های با کمترین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور است و با توجه به ارتباطات اجتماعی گسترده در مناطق روستایی شمال کشور، لزوم پرهیز از هرگونه دید و بازدید و برپایی دورهمی‌های خانوادگی در مناطق روستایی استان، بسیار حائز اهمیت است.

لاری ادامه داد: حضور تیم‌های بیماریابی در معابر شلوغ و پرتردد استان مازندران و همچنین غربالگری، انجام تست‌های گسترده رپید و مراقبت‌های منزل به منزل و محله به محله در قالب طرح سردار سلیمانی با تلاش شبانه روزی همکاران ما در نظام سلامت استان، هلال احمر و نیروی بسیج در حال انجام است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: امیدواریم با هماهنگی بیشتر تیم‌های نظارتی و حمایتی در قالب این طرح و همکاری جدی‌تر مردم استان مازندران در عمل به توصیه‌های بهداشتی به خصوص پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی و خودداری از هرگونه ملاقات‌های محلی در مناطق روستایی شاهد توقف روند نگران کننده شیوع بیماری در استان مازندران باشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
اعضای کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا منصوب شدند
با ابلاغ معاون بهداشت وزارت بهداشت؛

اعضای کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا منصوب شدند

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ابلاغی، اعضای کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا را منصوب کرد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ابلاغی، اعضای کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا را منصوب کرد.

 در این ابلاغیه آمده است؛

جناب آقای دکتر جعفر صادق تبریزی، رئیس محترم مرکز مدیریت شبکه
جناب آقای دکتر گویا، رییس محترم مرکز مدیریت بیماریهای واگیر
جناب آقای دکتر افشین استوار، مدیرکل محترم دفتر مدیریت بیماریهای غیر واگیر
جناب آقای دکتر احمد جنیدی جعفری، رییس محترم مرکز سلامت محیط و کار
جناب آقای دکتر برکاتی، مدیرکل محترم دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس
جناب آقای دکتر نامدار عبداللهیان، رییس محترم مرکز حراست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر کیانوش جهانپور، رییس محترم مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی
جناب آقای دکتر ویسی، سرپرست محترم دفتر آموزش و ارتقای سلامت
جناب آقای دکتر عاطفی، مشاور محترم اجرایی معاونت بهداشت
جناب آقای دکتر زهرایی، رییس محترم اداره مبارزه با بیماری های قابل پیشگیری با واکسن و قرنطینه
جناب آقای دکتر نیما اختردانش، رییس محترم گروه سامانه ها، منابع و بانک های اطلاعاتی
جناب آقای دکتر شهنام عرشی، معاون محترم فنی
جناب آقای نوروزی نژاد، معاون محترم مرکز مدیریت بیماریهای واگیر
جناب آقای دکتر حمیدرضا نجاری، رییس گروه بیماری های آنفلوانزا

با توجه به نزدیک شدن زمان اجرای برنامه واکسیناسیون کرونا و حسب سند کشوری گسترش واکسیناسیون کرونا (فایل پیوست)، به موجب این ابلاغ به عنوان عضو کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا منصوب می شوید تا با هماهنگی درون بخشی وزارت متبوع عملیات واکسیناسیون به نحو احسن عملیاتی شود.

دکتر علیرضا رییسی

معاون بهداشت وزارت بهداشت

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ شناسایی ۶۲۶۸ بیمار در شبانه روز گذشته

آخرین آمار کرونا در ایران؛ شناسایی ۶۲۶۸ بیمار در شبانه روز گذشته

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر اساس معیار‌های قطعی تشخیص در شبانه روز گذشته، ۶ هزار و ۲۶۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد.

آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۱۷۵ هزار و ۹۲۷ نفر رسیدبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز (یکشنبه، ۱۲ بهمن) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیص، ۶ هزار و ۲۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۴۶۹ نفر از آن‌ها بستری شدند.

او افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۴۱۷ هزار و ۹۹۹ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۷ هزار و ۹۵۹ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۲۱۰ هزار و ۵۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. ۳ هزار و ۹۳۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری ادامه داد: تا کنون ۹ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۲۸۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع بیماری کرونا

او بیان کرد: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شهرستان‌های نارنجی در استان‌های شمال و شامل آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران و صومعه سرا، رودسر و لاهیجان در گیلان هستند.

آخرین آمار کرونا در ایران

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82036
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X