كرونا را شكست مي دهيم
بیماری لثه، علائم کرونا را تشدید می‌کند

بیماری لثه، علائم کرونا را تشدید می‌کند

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که بیماران کووید ۱۹ در صورت ابتلا به بیماری لثه، حداقل سه برابر بیشتر دچار عوارض می‌شوند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وب سایت "خبرنی، مطالعه‌ای که اخیراً، بر روی بیش از ۵۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ انجام و در ژورنال پریودنتولوژی بالینی منتشر شد، نشان داد که افراد مبتلا به بیماری لثه ۳.۵ برابر بیشتر در معرض مراقبت‌های ویژه و ۴.۵ برابر بیشتر نیازمند به دستگاه تنفس و تقریباً ۹ برابر بیشتر از افراد فاقد بیماری لثه در معرض مرگ قرار می‌گیرند.

مارکر‌های خونی نشان دهنده التهاب در بدن بیماران کووید ۱۹ مبتلا به بیماری لثه در مقایسه با کسانی که این بیماری را مشکل لثه‌ای نداشتند، به طور قابل توجهی بالاتر بود که این نشان می‌دهد که التهاب می‌تواند علت میانگین بالای عوارض در این افراد را تبیین کند.

پروفسور Lior Schapira، رئیس منتخب اتحادیه پریودنتولوژی اتحادیه اروپا (EFP) گفت: نتایج مطالعه نشان می‌دهد که التهاب در حفره دهان ممکن است باعث شدیدتر شدن تاثیرات کرونا شود؛ بنابراین مراقبت از دهان و دندان باید بخشی از توصیه‌های بهداشتی برای کاهش خطر نتایج کرونای حاد باشد.

پریودنتیت چیست؟

پریودنتیت یک شکل جدی از بیماری لثه است که نیمی از بزرگسالان در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پریودنتیت باعث التهاب لثه می‌شود و در صورت عدم درمان، التهاب آن می‌تواند به تمام بدن گسترش یابد.

کووید ۱۹ با یک واکنش التهابی مرتبط است که می‌تواند کشنده باشد. بنابراین، مطالعه جدید رابطه بین التهاب لثه و عوارض کووید ۱۹ را بررسی کرده است.

این یک مطالعه موردی و مراقبتی در کشور قطر بود که دارای سوابق الکترونیکی بهداشتی حاوی داده‌های پزشکی و دندانپزشکی است. این مطالعه شامل ۵۶۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ بین ماه‌های فوریه و ژوئیه سال ۲۰۲۰ بود.

از این تعداد ۴۰ نفر دارای عارضه (مراجعه به بخش ICU، نیاز به دستگاه تنفس یا مرگ) بودند و ۵۲۸ مورد عارضه‌ای نداشتند.

اطلاعات در مورد بیماری لثه و سایر عواملی که ممکن است با عوارض کووید ۱۹همراه باشد، از جمله شاخص توده بدن (BMI)، سیگار کشیدن، آسم، بیماری قلبی، دیابت و فشار خون بالا جمع آوری شد. همچنین داده‌ها در مورد سطح خون مواد شیمیایی مربوط به التهاب در بدن به دست آمد.

از ۵۶۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در این مطالعه، ۲۵۸ نفر (۴۵ درصد) به بیماری لثه مبتلا بودند. بعد از اصلاح بر اساس سن، جنس، شاخص توده بدنی، وضعیت استعمال دخانیات و سایر شرایط، نسبت احتمال بروز عوارض "Covid-۱۹" در بیماران مبتلا به بیماری لثه، در مقایسه با افراد فاقد بیماری لثه، ۳.۶۷ درصد برای تمام عوارض کووید ۱۹، و ۳.۵۴درصد برای پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه، ۴.۵۷ درصد برای نیاز به دستگاه تنفس، و ۸.۸۱ درصد برای مرگ بوده است.

نویسندگان اظهار کردند: اگر بین علت پریودنتیت و افزایش میزان نتایج منفی در بیماران کووید ۱۹ رابطه علتی برقرار شود، ایجاد و حفظ سلامت لثه ممکن است به بخشی مهم در مراقبت از این بیماران تبدیل شود. 

پروفسور ماریانو سانز از دانشگاه کامپلوتنس در مادرید اسپانیا که یکی از نویسندگان این تحقیق است، تصریح کرد: باکتری‌های دهان در بیماران پریودنتیت می‌توانند ریه‌ها را دچار عفونت کنند، به ویژه در کسانی که از دستگاه تنفس استفاده می‌کنند.

او با بیان اینکه ممکن است این امر به وخیم شدن وضعیت بیماران کووید ۱۹ منجر شود و خطر مرگ را افزایش دهد، گفت: کارکنان بیمارستان باید بیماران کووید ۱۹ مبتلا به التهاب لثه را شناسایی کرده و از دارو‌های ضد عفونی کننده خوراکی برای کاهش انتقال باکتری استفاده کنند.

پروفسور شاپیرا توضیح داد که رابطه بین پریودنتیت و بیماری‌های ریوی از جمله آسم، ذات الریه و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) کاملاً ثابت شده است.

او افزود: این مطالعه شواهد بیشتری در مورد ارتباط بین بهداشت دهان و دندان و بیماری تنفسی اضافه می‌کند. این یک بیماری شایع است اما می‌توان از آن پیشگیری و درمان کرد.

پروفسور نیکولاوست، دبیرکل اتحادیه اروپا برای بیماری پریودنتال نیز گفت: این مطالعه ارتباط دیگری بین بیماری پریودنتال و سلامت سیستمیک ما را برجسته می‌کند و نیاز به مراقبت‌های مداوم و مستمر دندانپزشکی را برای افراد در معرض خطر بیماری لثه و یک رویکرد پیشگیرانه قوی در برابر التهاب لثه در مردم تأکید می‌کند.

برای جلوگیری از بیماری لثه چه کاری می‌توان انجام داد؟

- با استفاده از مسواک دستی یا برقی بیش از یک بار در روز دندان‌های خود را با دقت مسواک بزنید.

- هر روز با مسواک بین دندان‌های خود را تمیز کنید (یا اگر فاصله‌ها بسیار کم است از نخ دندان استفاده کنید).

- برای کاهش التهاب می‌توان از دهان شویه یا خمیر دندان در بالای اسکراب استفاده کرد.

- سیگار نکشید، وزن و رژیم متعادل داشته باشید، ورزش کنید و استرس را کاهش دهید.

- اگر دیابت دارید، باید سطح قند خون خود را کنترل کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
٧۵ درصد مبتلایان کرونا ماسک می‌زدند
زالی:

٧۵ درصد مبتلایان کرونا ماسک می‌زدند

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: ٧۵ درصد مبتلایان به کرونا ماسک می‌زدند اما فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضازالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: اگرچه بیماری کرونا یک تهدید جدی برای جامعه بشری محسوب می‌شود، اما فرصت‌هایی را خلق کردو در واقع ما به مرحله‌ای رسیدیم که دستاورد‌های خوبی در سطح بین المللی داریم.

اوافزود: با شیوع کرونا با کمبود اقلام بهداشتی رو به رو بودیم اما امروز درشرایط مطلوب به سر می‌بریم و حتی می‌توانیم در بحث صادرات بین المللی فعالیت کنیم.

فرمانده ستاد مدیریت کرونا گفت: تا شرایط واکسیناسیون برای تمام مردم فراهم نشود؛ دستور العمل‌های بهداشتی شامل ماسک زدن، فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی مداوم دست باید به طور جدی ادامه یابد.

زالی بیان کرد: در واقع یک تحقیق بر روی بیماران کرونایی شکل گرفت و مشخص شد ۷۵ از بیماران از ماسک استفاده می‌کردند؛ اما به دلیل عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی به کرونا مبتلا شده بودند ، بنابراین توصیه می‌کنیم تا ماسک زدن، فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی مداوم دست‌ها در کنار یکدیگر باشند تا راهکارهای پیشگیری موثر واقع شوند.

اوافزود: خوشبختانه امروز نه تنها به خودکفایی در تولید ماسک رسیده ایم بلکهتوانسته ایم به تولید نانو ماسک برسیم که محافظت بیشتری در برابر ویروس کرونا ایجاد می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
پیشگیری از مرگ بیماران کرونایی با استفاده از هوش مصنوعی

پیشگیری از مرگ بیماران کرونایی با استفاده از هوش مصنوعی

دانشمندان در تحقیقات اخیر خود به روشی دست یافتند که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی پیش بینی کند کدام بیمار کرونایی، جان خود را از دست خواهد داد.

به گزارش خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، از ظهور و شیوع ویروس کرونا در جهان تاکنون بیش از یک سال می‌گذرد، تاکنون میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به این ویروس مبتلا و هزاران نفر نیز جان باخته‌اند؛ و حالا در نتیجه تلاش‌های شبانه روزی دانشمندان، چندین واکسن در جهان به مرحله ظهور رسیده است و کشور‌های مختلف فرآیند واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند که کادر درمان و سالمندان و نیز افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای در اولویت دریافت هستند؛ اما برخی از مبتلایان نیز وجود دارند که به دلیل شرایط اضطراری، می‌توانند در گروه‌های اولیه دریافت واکسن قرار بگیرند.


گفته می‌شود هوش مصنوعی قادر است پیش بینی کند چه کسی به احتمال زیاد بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهد؛ همچنین می‌تواند تصمیم بگیرد که چه کسی باید در صف اول واکسن‌های گرانبها باشد که اکنون در سراسر جهان در حال تجویز است.

این نتیجه حاصل مطالعه‌ای است که اخیرا توسط محققان گروه علوم رایانه‌ای دانشگاه کپنهاگ دانمارک انجام شده است. از زمان موج اول ابتلا به بیماری همه گیر کووید-۱۹، محققان در تلاشند مدل‌های رایانه‌ای تولید کنند که بر اساس تاریخچه بیماری و داده‌های مربوط به وضعیت سلامت بیماران، پیش بینی کند که افراد تا چه حد تحت تاثیر کووید-۱۹ قرار می‌گیرند.

 هوش مصنوعی

بر اساس داده‌های بیماران، نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند با اطمینان ۹۰ درصدی، تعیین کند که آیا یک فردی که هنوز آلوده نشده است، اگر مبتلا شود، زنده می‌ماند یا خیر؟ همچنین پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا، رایانه می‌تواند با دقت بالا پیش بینی کند که آیا فرد به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارد یا خیر.

به گفته پروفسور مادس، محققان برای کمک به بیمارستان‌ها کار خود را روی مدل‌ها آغاز کردند، زیرا در موج اول، به اندازه کافی دستگاه تنفس مصنوعی در بیمارستان‌ها وجود نداشت، بنابراین جان بسیاری از بیماران در خطر بود.  یافته‌های جدید همچنین می‌تواند برای شناسایی دقیق نیاز به واکسن مورد استفاده قرار گیرد.

مردان مسن با فشار خون بالا بیشتر در معرض خطر هستند

محققان داده‌های مربوط به سلامت ۳۹۴۴ بیمار کرونایی در دانمارک را با استفاده از یک برنامه کامپیوتری مورد بررسی قرار دادند. این برنامه به گونه‌ای طراحی شده بود که الگو‌ها و همبستگی‌ها را در بیماری‌های قلبی و در دوره‌های مبارزه با کرونا تشخیص می‌داد.

نتایج تعجب آور است، اما این مطالعه نشان می‌دهد که سن و BMI تعیین کننده‌ترین پارامتر‌ها در تشدید بیماری کرونا در آقایان است و احتمال مرگ یا نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی را افزایش می‌دهد. عواملی مانند فشار خون یا یک بیماری عصبی نیز می‌توانند تاثیرگذار باشند.

هوش مصنوعی

بر اساس این مطالعه، عواملی که بیشترین تاثیر را در تشدید بیماری و نیاز به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی دارند، شامل BMI، سن، فشار خون بالا، مرد بودن، بیماری‌های عصبی، آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شوند. منطقی است کسانی که تحت تاثیر هر یک از این پارامتر‌ها هستند، به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت در آن‌ها و در نهایت استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی، باید در اولویت دریافت واکسن باشند.

پیش بینی نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی با استفاده از هوش مصنوعی 

محققان در حال حاضر در تلاشند تا از این دسته نتایج تازه در عمل استفاده کنند. آن‌ها امیدوارند که هوش مصنوعی به زودی بتواند با پیش بینی مداوم نیاز به دستگاه تنفس به کمک بیمارستان‌ها بیایند.

مادس نیلسن می‌گوید: ما در حال دستیابی به هدفی هستیم که بتوانیم پنج روز جلوتر با استفاده از دسترسی رایانه به داده‌های وضعیت سلامت بیماران در افرادی که نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت شده است، نیاز به دستگاه تنفس را پیش بینی کنیم. رایانه هرگز نمی‌تواند جایگزین ارزیابی پزشک شود، اما می‌تواند به پزشکان و بیمارستان‌ها کمک کند تا بسیاری از بیماران آلوده به کووید-۱۹ را همزمان ببینند و اولویت‌های مداوم را تعیین کنند. محققان همچنان بر روی ابعاد مختلف و داده‌های مربوط به سلامت بیماران کار می‌کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
عارضه عجیب واکسن مدرنا که روی پوست ظاهر می‌شود

عارضه عجیب واکسن مدرنا که روی پوست ظاهر می‌شود

به گفته محققان بر روی پوست افرادی که برای مقابله با کرونا واکسن شرکت مدرنا را تزریق کرده‌اند، عارضه‌ای عجیب مشاهده شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از العالم، ده‌ها نفر از افرادی که با واکسن آمریکایی "مدرنا" علیه ویروس کرونا واکسینه شده بودند، از ظهور بثورات و لکه عجیب در محل تزریق شکایت کرده اند.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، برخی از افرادی که با واکسن "مدرنا" واکسینه شده اند اعلام کردند که پس از گذشت ۷ الی ۱۰ روز از دریافت واکسن این شرکت، لکه‌ای عجیب را در محل تزریق مشاهده کرده اند.

پزشکان تأیید کردند که تورم و بروز بثورات پوستی یک اثر جانبی نادر و بی خطر است که واکنش سیستم ایمنی بدن به واکسن محسوب شده و طی یک هفته از بین می‌رود.

استر فریمن رئیس گروه بیماری‌های پوستی در بیمارستان ماساچوست آمریکا در مصاحبه باروزنامه "USA Today" با اشاره به اینکه این پدیده در علم پزشکی هنگام دریافت واکسن‌های مختلف شناخته شده است، تأکید کرد که نباید از این موضوع نگران بود.


(0) نظر
برچسب ها :
فرآورده رازی کوو پارس وارد فاز یک کارآزمایی بالینی شده است
اسحاقی:

فرآورده رازی کوو پارس وارد فاز یک کارآزمایی بالینی شده است

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: فرآورده رازی کوو پارس مجوز‌های لازم برای کارآزمایی بالینی و تست بر روی انسان را دریافت کرده است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علی اسحاقی رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در خصوص اینکه فراورده رازی کوو پارس در چه مرحله‌ای از ساخت واکسن کرونا است؟ اظهار کرد: این فرآوری ساخته شده مجوز‌های لازم برای کارآزمایی بالینی و تست بر روی انسان را دریافت کرده است و وارد فاز یک کارآزمایی بالینی خواهد شد.

وی افزود: همانطور که وزیر بهداشت عنوان کردند ما زمانی به واکسن دسترسی داریم که بتوانیم آن را به بازار عرضه کنیم و آن را به فروش برسانیم تا مردم از آن استفاده کنند و در واقع مراحل تست بالینی این واکسن آغاز شده است تا در نهایت بتوانیم آن را وارد بازار کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
تعداد شهر‌های نارنجی از ۱۸ به ۳۶ شهر رسیده است
استاندار تهران:

تعداد شهر‌های نارنجی از ۱۸ به ۳۶ شهر رسیده است

بندپی گفت: تعداد شهر‌های نارنجی از ۱۸ به ۳۶ شهر رسیده است و در افزایش آمار بستری‌ها خیز ملایمی داریم.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، اظهار کرد: تعداد شهرهای نارنجی از ۱۸ به ۳۶ شهر رسیده است و خیز ملایمی در افزایش آمار بستری‌ها به‌ویژه در استان تهران داریم.

محسنی بندپی با اشاره به ممنوعیت تردد به استان‌های شمالی مازندران، گیلان و گلستان، گفت: هیچ مجوزی در سامانه برای تعطیلات پیش‌رو صادر نخواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
شناسایی ۵۰ هزار جهش در ویروس کرونا

شناسایی ۵۰ هزار جهش در ویروس کرونا

۵۰ هزار جهش مختلف تاکنون برای ویروس کرونا گزارش شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ،دکتر جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه ۵۰ هزار جهش تاکنون برای ویروس کرونا گزارش شده است، گفت:از این تعداد تنها ۵ هزار جهش این ویروس شاخص و جدی‌تر است.

او افزود:اگر فردی به یکی از این انواع این ویروس‌های جهش یافته کرونا مبتلا شود تا حد بسیار زیادی در برابر بقیه سویه‌های جهش یافته  ویروس کرونا ایمنی موقتی و البته مشروط خواهد داشت.

دکتر جلالی در مورد ایمنی واکسن‌های کرونا  هم گفت: افراد داوطلبی که واکسن را در ایران تزریق کرده بودند با وجود اینکه این واکسن از ویروس جهش یافته تهیه نشده بود ولی در برابر سویه ‌های جهش یافته هم ایمنی داشته اند.
او افزود:این امید را داریم که واکسن‌های خوب بیشتر از آن چیزی که فکر کنیم عمل کرده و ایمنی گسترده تری را ایجاد کنند.
دکتر جلالی گفت:کسانی که بیماری‌های قلبی و عروقی زمینه‌ای مانند فشار خون، نارسایی قلبی، بیماری‌های دریچه‌ای و مادر زادی داشته و حتی که فردی که قلبی سالم دارد هم در صورت ابتلا به کرونا عوارضی برای قلب وی ایجاد شود.
او افزود:ویروس کرونا وقتی بدن را درگیر می‌کند شبیه به یک بیماری سیستمیک عمل کرده و می‌تواند در همه جای بدن تاثیر داشته باشد.
دکتر جلالی گفت:خود ویروس کرونا و مهم‌تر از آن عوارض ناشی از ابتلا می‌تواند موجب حملات مغزی، قلبی، چشمی و ریوی شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود:اگر بیمار سریع تر به پزشک مراجعه کرده و بیماری زودتر تشخیص داده شده و درمان شود می‌توان از این عوارض پیشگیری کرد.
(0) نظر
برچسب ها :
ورود ۱۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در هفته آینده/ ۱.۳ میلیون نفر تا پایان سال واکسینه می‌شوند
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد؛

ورود ۱۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در هفته آینده/ ۱.۳ میلیون نفر تا پایان سال واکسینه می‌شوند

رییسی گفت: تا پایان سال ۹۹، گروه آسیب پذیر فاز یک که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند، واکسینه می‌شوند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت درخصوص واردات واکسن کووید ۱۹ گفت: پنجشنبه هفته گذشته اولین محموله واکسن از روسیه وارد کشورمان شد و برنامه ریزی شده که براساس اولویت ها، واکسیناسیون انجام شود.

او افزود: اولویت بندی واکسیناسیون برطبق سند ملی واکسیناسیون کووید ۱۹ مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا بوده و در فاز اول، کادر بهداشت و درمان و گروهی از سالمندان، معلولین و جانبازان که در مراکز نگهداری می‌شوند، واکسینه خواهند شد.

رییسی گفت: اولین گروهی که واکسینه می‌شوند، پرسنل بخش کرونا و پرسنل آی سی یو‌هایی که مستقیما با افراد مبتلا به کووید ۱۹ سروکار دارند، خواهند بود و بعداز آن به سراغ مراکز نگهداری سالمندان، معلولین و جانبازان می‌رویم.

واکسن از منبع دیگری نیز به دستمان خواهد رسید

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: خبر خوش دیگر اینکه واکسن از منبع دیگری نیز به دستمان خواهد رسید و تا پایان سال ۹۹، گروه آسیب پذیر فاز یک که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند، واکسینه می‌شوند.

واردات واکسن از منابع دیگر

او درخصوص میزان واردات واکسن کووید ۱۹ گفت: تاکنون ۲۰ هزار دوز واکسن کووید ۱۹ وارد شده و هفته آینده نیز ۱۰۰ هزار دوز دیگر وارد خواهد شد و به همین ترتیب محموله‌های بعدی نیز وارد خواهند شد.

واکسیناسیون کووید ۱۹ اجباری نیست

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه با بیان اینکه واکسیناسیون کووید ۱۹ کاملا رایگان بوده و از طریق شبکه بهداشت و درمان انجام خواهد شد، عنوان کرد: برای انجام واکسیناسیون کووید ۱۹ هیچگونه اجباری وجود ندارد و ما از کسی تعهدی نمی‌گیریم و هرکسی که بخواهد می‌تواند داوطلبانه واکسینه می‌شود و اجباری درکار نیست.

او در پایان خاطرنشان کرد که گروه هدف برای انجام واکسیناسیون، در شبکه بهداشت مشخص بوده و براساس سند ملی واکسیناسیون عمل خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
«کووپارس» اولین واکسن استنشاقی- تزریقی کرونا در جهان/ ایران به زودی یکی از قطب‌های واکسن‌سازی می‌شود
وزیر بهداشت:

«کووپارس» اولین واکسن استنشاقی- تزریقی کرونا در جهان/ ایران به زودی یکی از قطب‌های واکسن‌سازی می‌شود

نمکی گفت: کووپارس اولین واکسن جهان به شکل تزریقی- استنشاقی در دنیاست و عوارض بسیار کمی دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح یک‌شنبه نوزدهم بهمن ۹۹، در مراسم رونمایی از نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی کووید ۱۹ مؤسسه رازی، اظهار کرد: ایران در منطقه تنها کشوری است که سابقه ساخت واکسن را دارد.

تنها چاره کووید ۱۹ واکسن است

او با بیان اینکه یکی از کار‌ها در این مدت تکیه بردانش داخلی در ساخت واکسن بود، افزود: تولید واکسن کووید ۱۹ کار ساده‌ای نیست همانطور که ویروس کووید ۱۹ ساده نیست. البته باید دانست که آینده کرونا روشن نیست و به همین دلیل است که آینده واکسن کووید ۱۹ هم مشخص نیست و ایمونولوژیست‌ها و واکسن ساز‌ها نمی‌توانند بگویند واکسن‌ها چقدر آینده کووید ۱۹ را تعیین خواهند داد، اما تنها چاره کووید ۱۹ واکسن است که جهان باید به آن فکر کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: برای تولید واکسن کرونا نخست با تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان و بضاعت‌های داخلی که بسیار برجسته‌ است، به تولید واکسن در همه پلتفرم‌ها پرداختیم. دوم اینکه با کشور‌هایی که با ما رفتار دوستانه دارند شروع به تولید واکسن کردیم؛ سراغ صاحبان دانش رفتیم که با ما رفتار دوستانه‌تری داشتند. با کوبا و روسیه همکاری داریم که در بیوتکنولوژی سابقه درخشانی دارند. راه سوم ورود واکسن از منابع معتبر بود.

نمکی با بیان اینکه یکی از نقاط مثبت در کووید ۱۹ این بود که نهضت واکسن سازی در ایران را توانستیم زنده کنیم، گفت: به لطف خدا و همکاری دوستانی که در کنار ما هستند در ماه‌های آینده جمهوری اسلامی ایران از قطب‌های واکسن جهان خواهد شد. ریل گذاشته و راه گشوده شد و ما در آینده نزدیک بهترین واکسن‌های دنیا را تولید خواهیم کرد. وقتی صاحب زیرساخت شدیم برای تولید همه واکسن‌ها آماده هستیم.

نمکی بیان کرد: واکسن رازی (کووپارس) اولین واکسن جهان به شکل تزریقی- استنشاقی در دنیاست و عوارض بسیار کمی دارد که فرد با استفاده از آن می‌تواند قابلیت ناقل بودن ویروس را به طور کلی از دست دهد.

(0) نظر
برچسب ها :
آغاز کارآزمایی بالینی اولین واکسن نوترکیب کرونا در کشور
سخنگوی سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

آغاز کارآزمایی بالینی اولین واکسن نوترکیب کرونا در کشور

جهانپور با انتشار یک پیام توییتری از آغاز کارآزمایی بالینی اولین واکسن تزریقی_ استنشاقی نوترکیب کووید ۱۹ در کشور خبر داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو و رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در  صفحه شخصی خود در توییتر از آغاز کارآزمایی بالینی اولین واکسن تزریقی_ استنشاقی نوترکیب کووید ۱۹ در کشور خبر داد.

متن پیام جهانپور به شرح زیر است:

خبری در راه است...

" رونمایی و آغاز کارآزمایی بالینی اولین واکسن تزریقی_ استنشاقی نوترکیب کووید ۱۹ 

ادامه دارد..."

آغاز کارآزمایی بالینی اولین واکسن تزریقی_استنشاقی


(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82001
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X