كرونا را شكست مي دهيم
تعطیلی برخی مشاغل با هدف کاهش ازدحام جمعیت
زالی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

تعطیلی برخی مشاغل با هدف کاهش ازدحام جمعیت

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: بستگی به رنگ بندی شهر تهران و با هدف کاهش ازدحام جمعیت شاید برخی از محدودیت‌ها مانند تعطیلی بعضی از مشاغل را داشته باشیم.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: در حال حاضر کلانشهر تهران از نظر رنگ بندی در وضعیت زرد قرار داشته و بسیار شکننده و ناپایدار است.

او ادامه داد: متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل‌ها در تهران کاهش پیدا کرده است و این موضوع ما را دچار چالش و مشکلاتی خواهد کرد، همچنین میزان مراجعه و بستری بیماران کرونا با یک شیب ملایم روبه افزایش است.

زالی بیان کرد: در روز‌های جمعه انتظار کاهش تردد‌های افراد در سطح شهر و به خصوص پاساژ‌ها را داشته ایم، اما با انجام بررسی‌های میدانی متوجه شده ایم که در روز‌های جمعه بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار نفر از مترو برای حمل و نقل استفاده می‌کنند.

او افزود: مردم باید به طور دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی مانند زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و از تردد‌های غیر ضروری در سطح شهر بپرهیزند. هرگونه ساده انگاری افراد، تصمیمات عجولانه و شتاب زده مشکلاتی را در آینده با توجه به چموش بودن ویروس کرونا در کشور ایجاد خواهد کرد.

زالی گفت: یکی از نگرانی‌های ما بروز پیک بعدی بیماری کرونا است و من از تمام مردم درخواست دارم که دستور العملی‌های بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند.

او ادامه داد: روز‌های تعطیل باید یک پنجره فرای برای ردیابی بیماری کرونا و بررسی بهتر شاخص‌ها و وضعیت بیماری باشد، اما متاسفانه شلوغی بازار و پاساژ‌ها باعث ایجاد نگرانی در بین کارشناسان شده است.

زالی گفت: اگر این شرایط ادامه پیدا کند ما در ایام پایانی سال مانند سال گذشته اعمال محدودیت‌هایی خواهیم داشت. بستگی به رنگ بندی شهر تهران و با هدف کاهش ازدحام جمعیت و با نظر ستاد ملی کرونا شاید برخی از محدودیت‌ها مانند تعطیلی بعضی از مشاغل را داشته باشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
آشنایی با تمرینات تنفسی ویژه مبتلایان به کرونا و تنگی نفس

آشنایی با تمرینات تنفسی ویژه مبتلایان به کرونا و تنگی نفس

یک فیزیوتراپیست درباره آشنایی با تمرینات تنفسی ویژه افرادی که به کرونا و یا تنگی نفس مبتلا هستند توضیحاتی داد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، امیررضا آفتابی فیزیوتراپیست با حضور در برنامه طبیب با تأکید براینکه  آشنایی با تمرینات تنفسی ویژه مبتلایان به کرونا و تنگی نفس در واقع همان تمرینات فیزیوتراپی معروف است که پرستاران و پزشکان در بخش مراقبت‌های ویژه انجام می‌دهند، اظهار کرد: پس چه بهتر که این تمرینات را قبل از رسیدن با آن مراحلی که ریه درگیر شود در منزل داشته باشید، در واقع این تمرینات باعث می‌شود که حجم ریه افزایش پیدا کند.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه خاصیت ویروس کرونا این است که حجم ریه را کم می‌کند، عنوان کرد: از روزی که علائم کرونا آغاز شده و یا تست مثبت می‌شود حتی اگر مشکل ریه و علائم تنفسی ندارید این تمرینات را آغاز کنید، چون مرتب می‌شنویم که بیمار کاملا خوب بوده و به یکباره ریه‌اش درگیر شده، پس بهتر است افراد سالم هم این کار را انجام دهند.

او در ادامه توضیح داد: اولین تمرین این است که صاف ایستاده و هوا را از داخل بینی به داخل داده و لب‌ها را به به شکلی که می‌خواهیم سوت بزنیم درآورده و هوا را خارج کنیم، اما باید طی پنج ثانیه هوا را از بینی تنفس کرده و طی پنج ثانیه آن را خارج کنیم، در تمرین بعد یک دست را روی سینه و دیگری را روی شکم قرار می‌دهیم، اما باید زمانی که هوا را از بینی تنفس می‌کنیم تنها شکم حرکت کند، نباید سینه حرکت کند و با دهان هوا را خارج کنیم.

آفتابی همچنین یادآور شد: در این تمرین نیز قانون پنج ثانیه وجود دارد این تمرین را به صورت خوابیده نیز می‌توان انجام داد، تمرین بعدی این است که دست را از دو طرف روی دنده‌ها گذاشته و باز پنج ثانیه هوا را تنفس و پنج ثانیه آن را خارج کنیم با این تفاوت که باید ریه‌ها از دو طرف پر و بزرگ شوند، این تمرین نیز برای افزایش حجم ریه‌هاست، تمرین بعدی ترکیبی از دو حرکت قبلی است یعنی یک دست روی شکم و یک دست روی دنده قرار می‌گیرد و حجم هر دو آن‌ها باید در این تمرین افزایش پیدا کند.

این متخصص فیزیوتراپی با توضیح اینکه تمرین بعدی با استفاده از بادکنک و یا کیسه فریزر است، اظهار کرد: در این تمرین باید دم را داخل داده و بازدم را داخل آن خالی می‌کنیم که در این تمرین نیز برای دم و بازدم ۱۰ ثانیه لازم است، کسانی که کرونا دارند شاید توان پر کردن بادکنک را نداشته باشند، اما اصلا مهم نیست و باید این تمرین را ادامه دهیم با باد شدن بادکنک میزان حجم ریه ما هم مشخص می‌شود.

او در خصوص تمرین بعدی گفت: در این تمرین دم را پنج ثانیه به حالت اول انجام داده، اما بازدم را به شدت داخل یک نی که در داخل لیوان آب است خالی می‌کنیم و بعد از استراحت دوباره تکرار می‌کنیم و حرکت دیگر بیشتر مختص افرادی است که ریه‌شان درگیر کرونا شده، در این حرکت باز پنج ثانیه دم را انجام داده و طی پنج ثانیه سعی می‌کنیم با بازدم دستمال کاغذی که در فاصله ۳۰ سانتی گرفتیم حرکت دهیم و بعد فاصله را بیشتر می‌کنیم.

آفتابی در پایان توضیح داد: در واقع این تمرین برای پاکسازی مجاری تنفسی از خلط و ترشحات است و، اما بهترین حالت برای افرادی که ریه‌شان مشکل دارد خوابیدن روی شکم است لذا ما دو بالش را روی هم و زیر شکم قرار داده و دست‌ها را از دو طرف به حالت ۹۰ درجه باز می‌کنیم، فرد همراه هم باید با دست به پشت ریه بزند و بعد از چند ضربه فرد باید سرفه کند که این تمرین نیز برای سهولت در تنفس، خارج شدن ترشحات و باز شدن ریه‌ها انجام می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
آغاز واکسیناسیون علیه کرونا از ۱۰ صبح امروز

آغاز واکسیناسیون علیه کرونا از ۱۰ صبح امروز

تزریق واکسن کرونا از امروز در تهران و چند استان دیگر کشور آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شمارش معکوس برای آغاز واکسیناسیون ملی کرونا در تهران و چند استان دیگر آغاز شد.

قرار است نخستین واکسیناسیون در تهران از ساعت ۱۰ صبح امروز (سه شنبه،‌ ۲۱ بهمن‌) در تالار بیمارستان امام خمینی انجام شود.

به گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت اولین گروه اولویت دار برای واکسیناسیون، کادر درمانی فعال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها هستند.

گفتنی است نخستین فاز واکسیناسیون علیه ویروس کرونا از امروز در استان قم آغاز خواهد شد. در مرحله نخست پزشکان و پرستارانی که در بخش آی سی یو بیمارستان امیرالمومنین(ع) که در حال حاضر بیماران کرونایی را پذیرش می‌کنند،‌ واکسینه خواهند شد.

(0) نظر
برچسب ها :
کشورهای متقاضی واکسن روسی اسپوتنیک وی/ این واکسن کدام تأییده‌های علمی را دارد؟

کشورهای متقاضی واکسن روسی اسپوتنیک وی/ این واکسن کدام تأییده‌های علمی را دارد؟

واکسن کرونای اسپوتنیک وی روسی پس از حواشی زیاد وارد کشور شد اما ایمنی و اثربخشی این واکسن برای بسیاری از مردم جای ابهام دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، هفتم بهمن برای اولین بار اعلام شد، ایران برای مقابله با کرونا، واکسن روسی کرونای اسپوتنیک وی را که کشور روسیه سازنده آن است، خریداری می‌کند.

دو روز بعد سازمان غذا و داروی ایران اعلام کرد که این واکسن توسط این سازمان تأیید شده است و پنجشنبه گذشته اولین محموله از واکسن اسپوتنیک وی وارد کشور شد.

پس از اعلام خبر خرید این واکسن توسط ایران، حاشیه‌های زیادی پیرامون ایمنی و اثربخشی آن در کشور ایجاد شد و واکسن اسپوتنیک وی موافقان و مخالفان زیادی پیدا کرد. حواشی ایجادشده، این سؤال بزرگ در ذهن اکثر مردم ایران ایجاد کرد که آیا این واکسن ایمن و اثربخش است یا خیر. به همین دلیل در این گزارش سعی کردیم این موضوع را بررسی کنیم که واکسن اسپوتنیک وی تا الآن توسط چند کشور خریداری شده است و کدام تأییده‌های علمی در جهان را دارد.

واکسن اسپوتنیک وی نخستین واکسن ضدکرونای روسی، در مسکو ساخته شده و با درجه کارایی بیش از ۹۱ درصد تا کنون در بیش از ۱۶ کشور از جمله ایران ثبت شده است و تعدادی از این کشور‌ها برای خرید یا تولید مشترک این واکسن با مسکو قرارداد امضا کرده اند.

واکسن اسپوتنیک وی در مرداد امسال در روسیه تایید شد و صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم این کشور دست‌اندر کار تامین مالی طرح تولید این واکسن شد و آن را با موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه تولید کرد. همچنین این صندوق با کشور‌های مختلف برای عرضه و تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی مذاکره کرد و محموله‌هایی از این واکسن به چند کشور ارسال شد.

چند هفته پیش" کریل دیمیتریف" رئیس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه در اجلاس جهانی اقتصاد اعلام کرد که به زودی واکسن اسپوتنیک وی در ۲۵ کشور به ثبت خواهد رسید. همچنین دولت مسکو تدابیری برای صادرات این واکسن به کشور‌های دیگر و یا تولید در آن کشور‌ها اندیشیده است و بیش از ۵۰ کشور جهان برای خرید بیش از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن ابراز تمایل کرده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر ۵۰ کشور دنیا بیش از ۵۵۰ میلیون از واکسن اسپوتنیک وی را خریداری کرده اند و به دنبال آغاز واکسیناسیون هستند.  بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت واکسن اسپوتنیک وی، کشور‌های ایران، روسیه، بلاروس، آرژانتین، تونس، بولیوی، صربستان، الجزایر، فلسطین، ونزوئلا، پاراگوئه، ترکمنستان، قزاقستان، مجارستان، گینه و امارات، این واکسن را ثبت کرده اند.

شخصیت‌های مهم سیاسی برخی از کشور‌های اتحادیه اروپا ضمن تایید واکسن اسپوتنیک وی از هر واکسنی که اثرگذاری، امنیت و تاثیر کافی را داشته باشد، فارغ از ملیت آن واکسن حمایت کردند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، ضمن دیدار با پوتین رییس جمهور روسیه و صحبت در مورد واکسن اسپوتنیک وی گفت: به دلیل داده‌های خوبی که از واکسن روسی دریافت کرده ایم، از این واکسن برای حفاظت از مردم اتحادیه اروپا استفاده می‌کنیم.

روزنامه گاردین نیز در این باره نوشت: آلمان به دلیل تاخیر در برنامه واکسیناسیون این کشور و بدعهدی شرکت‌های اروپایی از واکسن‌های روسی و چینی به منظور تقویت برنامه ایمن سازی آلمان استفاده خواهد کرد و سیاست مسئولان بر این است که از هر واکسن مفید و موثر صرف نظر از کشور تولید کننده استفاده خواهند کرد.

در این بین نشریه پزشکی معتبر لنست نیز با بررسی نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن اسپوتنیک وی، ضمن اشاره به اثر بخشی ۶. ۹۱ درصدی این واکسن، آن را تایید کرد.

به دنبال تایید این واکسن از سوی نشریه لنست و تایید صدر اعظم آلمان، فرانسه برای دریافت واکسن روسی ابراز تمایل کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه گفت: واکسن‌ها ملیت ندارند و در صورت مطابقت واکسن اسپوتنیک وی با استاندارد‌های علمی، هیچ مانعی برای توزیع این واکسن روسی در فرانسه وجود ندارد.

به تازگی نیز حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان ثبت واکسن روسی اسپوتنیک وی که از طریق بخش خصوصی و برای تزریق اضطراری ارائه شده بود، را تایید کرد. همچنین به گزارش سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه لبنان، وزیر امور خارجه، هفته گذشته در تماسی تلفنی با سفیر روسیه در بیروت، خواست تا دولت مسکو ۲۰۰ هزار دوز واکسن روسی را به لبنان ارسال کند.

ماهان غفاری پژوهشگر اپیدمیولوژی و تکامل ویروس دانشگاه آکسفورد گفت: واکسن روسی اسپوتنیک وی از موسسه گامالیا تکنولوژی مشابهی با واکسن آکسفورد-آسترازنکا دارد و از ویروس‌های سرماخوردگی (آدنوویروس‌وکتور AD ۲۶ و AD ۵) به‌عنوان حامل کد ژنتیکی پروتئین شاخکی (اسپایک) برای ورود به سلول استفاده می‌کند. به دلیل همین تشابه تکنولوژی با واکسن آکسفورد انتظار می‌رود این واکسن هم امنیت کافی برای گرفتن اجازه استفاده اضطراری در کشور‌های مختلف را بیابد.

از نظر این پژوهشگر، گزارش‌های به دست آمده از کشور‌هایی که تا‌کنون این واکسن را آزمایش کرده‌اند حاکی از آن است که این واکسن عوارض جانبی به خصوصی ندارد اما باید در نظر داشت که جزئیات فاز ۳ آزمایش‌های بالینی این واکسن هنوز به صورت عمومی منتشر نشده و کماکان در انتظار تایید سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. با این وجود نهاد‌های غذا و دارو در کشور‌های مختلف می‌توانند با کسب اطلاعات کافی از نتایج آزمایش‌های بالینی و بررسی‌های پزشکی و آماری این واکسن، آن را به صورت اضطراری استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آمار‌ها حاکی از آن است که تاکنون حدود یک میلیون نفر از مردم روسیه حداقل یک دوز از واکسن اسپوتنیک وی را دریافت کرده اند؛ مقامات این کشور قصد دارند در سه ماه نخست سال جاری میلادی ۲۰ میلیون نفر را در برابر کووید ۱۹ واکسینه کنند.

واکسیناسیون سراسری ویروس کرونا در روسیه با تزریق واکسن تولیدی این کشور از ماه دسامبر برای گروه‌های خاص آغاز شد و از یک ماه پیش تزریق آن برای عموم مردم انجام گرفت. تاکنون بیش از ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز از این واکسن در روسیه تولید و ۲ میلیون ۷۰۰ هزار دوز از آن در مراکز درمانی توزیع شده است.

اما در مورد جزییات تست و بررسی این واکسن تا کنون بررسی‌های زیادی انجام شده است و نتیجه تمام این تحقیقات تاثیرگذاری بالا و ریسک پایین تزریق این واکسن روسی است.

این واکسن با استفاده از فناوری ویروس حامل توسط موسسه پژوهشی گمالیا ساخته شده است و از نظر فناوری شبیه به واکسن‌های آسترازنکا/دانشگاه آکسفورد و واکسن تک‌نوبتی شرکت بلژیکی یانسن (متعلق به شرکت آمریکایی جانسون اند جانسون) است. طبق مطالعاتی که روی بیش از ۲۰ هزار نفر انجام شده است، ۷۵ درصد افراد شرکت کننده در این مطالعه واکسن اسپوتنیک و بقیه، دارونما دریافت کرده اند.

اثر محافظتی این واکسن به ویژه در گروه‌های سنی بالای ۶۰ سال قابل مشاهده بود و در افرادی که دچار عفونت کرونا بودند نیز شدت این بیماری خفیف بود. از تمام دریافت کنندگان این واکسن فقط سه نفر فوت شدند که هر سه نفرشان، بیماری زمینه‌ای حاد داشتند و مرگشان ارتباطی با واکسیناسیون نداشت. نکته قابل توجه دیگر این است که در این مطالعه، عارضه جدی مهمی در گروه دریافت کننده واکسن مشاهده نشد.

به طور کلی نتایج تحقیقات تولید‌کننده واکسن اسپوتنیک نشان می‌دهد که فاز اول و دوم آزمایش این واکسن موفقیت‌آمیز بوده است. در این تحقیقات، مشخص شده که این واکسن اثرات جانبی شدیدی نخواهد داشت.

با توجه به نتایج آزمایش فاز سه این واکسن، کارایی این واکسن، بیست و یک روز پس از تزریق دوز اول واکسن ۹۱.۶ درصد اعلام شد، همچنین شدت بیماری بعد از تزریق اول، کاهش یافت.

با توجه به عدم شفافیت در روند تولید این واکسن در مطالعات ابتدایی، نتایج مطالعات اخیر شفاف و مثبت بوده است و حاکی از رعایت اصول علمی در واکسیناسیون است و همه این مطالب بیانگر تولید واکسن مفید دیگری برای مقابله با کروناست و اثربخشی این واکسن، در رده واکسن‌های تایید شده مثل فایزر بایون تک و مدرناست.

پژوهشگران از بی‌خطر بودن  واکسن اسپوتنیک وی خبر می‌دهند

این واکسن در دو نوبت و به فاصله ۲۱ روز، تزریق می‌شود و برخلاف دیگر واکسن‌های دو نوبتی کووید ۱۹، نوبت اول و دوم با هم متفاوت هستند، با این ایده علاوه بر افزایش اثربخشی، دوام تاثیر آن را هم افزایش می‌دهد. یکی از تفاوت‌های دیگر این واکسن با واکسن‌هایی مثل فایزر و مدرنا استفاده از فناوری جدیدتر mRNA است که به واسطه استفاده از این فناوری، این واکسن نیازی به نگهداری در سرمای زیاد ندارد و می‌توان آن را در یخچال معمولی نگه داشت.

علاوه بر سایر مزایای واکسن اسپوتنیک وی، قیمت این واکسن نسبت به نمونه‌های آمریکایی بسیار پایین‌تر است و برای کشور‌های با درآمد پایینی مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. قیمت این واکسن در حال حاضر از ۳ تا ۱۰ دلار است و در مقایسه با قیمت واکسن‌های فایزر و مدرنا که بیش از ۱۵ دلار هستند بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود.

سال گذشته، روسیه اولین کشوری بود که واکسیناسیون سراسری شهروندانش را آغاز کرد و پس از آن به تدریج بقیه کشور‌ها به خصوص آمریکای لاتین شامل آرژانتین، برزیل و بولیوی، این واکسن را سفارش دادند. علاوه بر خرید حدود ۵۵۰ میلیون دوز از این واکسن، روسیه ادعا کرده که تا کنون بیش از ۵۰ کشور، متقاضی ۲/ ۱ میلیارد دوز از این واکسن بوده اند.

برزیل ۵۰ میلیون دوز و کشور‌های دیگر نیز ۴۹۶ میلیون دوز دیگر را سفارش داده‌اند. همچنین مجارستان تنها کشور در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود علاوه بر صدور مجوز ورود این واکسن، ۲ میلیون دوز واکسن را سفارش داده است. امارات متحده عربی نیز مجوز فوری واکسیناسیون را در کشورش صادر کرد. مکزیک قصد دارد ۳۲ میلیون دوز و هند، ۱۰۰ میلیون دوز را از شرکت روسی خریداری کنند. قبل از آن کشور‌های برزیل و قزاقستان نیز با شرکت روسی برای تولید مشترک واکسن به توافق رسیده بودند.

از سوی مقامات بهداشتی ایران نیز واکسن روسی اسپوتنیک، تایید شده است و طبق رایزنی‌های انجام شده، می‌توان به تولید مشترک واکسن توسط ایران و روسیه نیز امیدوار بود.

با این وجود آکسفورد نیز که سازنده واکسن آسترازنکا بوده به شرکت روسی برای همکاری در ساخت واکسن مشترک پیشنهاد داده است، در نتیجه، این همکاری نشان می‌دهد که این واکسن در مجامع علمی به رسمیت شناخته شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
شلوغی‌های خطرناک در چند قدمی اموات کرونایی/ عزای این روزها را دوچندان نکنیم

شلوغی‌های خطرناک در چند قدمی اموات کرونایی/ عزای این روزها را دوچندان نکنیم

به‌رغم همه هشدار‌ها و مرگ‌ومیر‌های کرونا، همچنان شاهد شلوغی‌های خطرناک آن هم در مراسم‌های فوتی‌های کرونا هستیم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به گفته مسئولان ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در حال حاضر تعداد شهر‌های نارنجی کشور که هفته قبل ۱۸ عدد بود دو برابر شده است. در برخی استان‌ها شاهد خیز ملایم کووید ۱۹ هستیم و با کوچکترین سهل انگاری باید منتظر بروز موج چهارم بیماری باشیم.

سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: موارد بستری روزانه در برخی استان‌های کشور روند افزایشی پیدا کرده است که در صورت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حضور در تجمع ها باید منتظر خیز سراسری چهارم در کشور باشیم.

لاری ضمن هشدار نسبت به برگزاری دورهمی‌ها و تجمعات در دوران همه گیری کرونا، گفت: باتوجه به شرایط همه گیری، برگزاری میهمانی‌ها و دوره همی‌ها تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت.

او افزود: نباید فراموش کنیم در شرایط حساس کنونی رعایت توصیه‌های بهداشتی وظیفه عقلی و انسانی هر یک از ما است.

در شرایط کنونی که ویروس کرونا در جهان همه‌گیر شده است، امکان بالای سرایت این ویروس از افراد فاقد علامت (که تب یا سرفه ندارند یا بسیار خفیف است) و ماندگاری نسبتاً بیشتر ویروس در محیط، تغییراتی در سبک زندگی را می‌طلبد.

مسعود مردانی عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: درحال حاضر با یک وضع بسیار شکننده در تهران مواجه هستیم و متاسفانه موارد جدید بیماری دوباره آغاز شده و آمار مبتلایان رو به افزایش است. نسبت به دو هفته پیش، تعداد بیماران مطب من بسیار زیاد شده است و مطب پر از بیمار کرونا مثبت است.

به‌رغم تمام هشدار‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا و مرگ و میر‌های روزانه این ویروس منحوس همچنان شاهد شلوغی‌های خطرناک آن هم در چند قدمی اموات کرونایی هستیم.

در روز‌های گذشته دو پیشکسوت فوتبال که گفته می‌شود حضور در ویژه برنامه یکی از باشگاه‌های فوتبال پایتخت برای تماشای دربی زمینه‌ساز ابتلای آن‌ها به کرونا بود، در بیمارستان بستری شدند و پس از چند روز فوت کردند، اما قسمت تامل برانگیز ماجرا این است که از همان روز‌های ابتدایی بستری شدن آن‌ها در بیمارستان، شاهد رفتار‌های عجیبی بودیم.

برخلاف الفبای دستورالعمل‌های مقابله با ویروس کرونا، چهره‌های سرشناس ورزشی برای پیگیری روند درمان این دو پیشکسوت فوتبال به بیمارستان می‌آمدند و خبر حضور ستاره‌ها، بلافاصله در صفحات مجازی منعکس می‌شد. همین موضوع بر اشتیاق هواداران می‌افزود تا خودشان را زودتر به بیمارستان برسانند. در نهایت پس از فوت این دو ورزشکار پیشکسوت مردم به بهانه مراسم خاکسپاری آن‌ها در بهشت زهرا گردهم آمدند.


تجمع، یکی از عوامل مهم گسترش کروناست

فرشید رضایی کارشناس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: اگر دستورالعمل‌ها به خوبی رعایت شود و هموطنان عزیز، به مقوله‌ مسافرت در ایام تعطیلات، تجمعات و دورهمی‌ها به عنوان یک عامل خطر گسترش دهنده کرونا نگاه کنند، می‌توان از شکل‌گیری موج بعدی بیماری کرونا در این روز‌های پایانی سال جلوگیری کرد. می‌توانیم با همدلی، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به خصوص زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، روز‌های شیرین‌تری را به همدیگر هدیه دهیم.

او گفت: با توجه به شرایط فعلی جهان و گسترش تدریجی ویروس‌های جهش یافته کرونا باید برای حفظ سلامت کشورمان، از برگزاری دورهمی‌ها و مسافرت‌های غیرکاری و غیرضروری صرف نظر کنیم.

رضایی با بیان اینکه تجمع به عنوان یکی از عوامل مهم گسترش کرونا همیشه باید در خاطرمان باشد، تاکید کرد: هرچه زمان حضورمان در یک محل پرخطر را کوتاه‌تر کنیم، احتمال ابتلا به کرونا کمتر می‌شود. لازم است برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری زمان بسیار کوتاه حضور در فضای بسته، تهویه مناسب، استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، توجه به پیام‌های وزارت بهداشت، خودداری از تردد و تجمع غیرضروری را همیشه بخاطر داشته باشیم.

بحث ریشه‌کنی کرونا منتفی است

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، اظهار کرد: با تحقیق روی بیماران کرونایی مشخص شد که ۷۵ از بیماران از ماسک استفاده می‌کردند؛ اما به دلیل عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی به کرونا مبتلا شده بودند، بنابراین توصیه می‌کنیم ماسک زدن، فاصله گذاری اجتماعی و شستشوی مداوم دست‌ها در کنار یکدیگر باشند تا راهکار‌های پیشگیری موثر واقع شوند.

زالی گفت: بحث ریشه‌کنی کرونا منتفی است و ما فقط می‌توانیم شتاب آن را کم کنیم، حداقل تا مدت‌های مدیدی بشر درگیر این بیماری خواهد بود و طبعاً به یک بیماری فصلی و آندمیک تبدیل خواهد شد.

او بیان کرد: از آنجا که کرونا درمان قطعی و داروی خاص ۱۰۰ درصدی ندارد و بحث واکسیناسیون هم زمان می‌برد، همچنان باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
همکاری شرکت های ایرانی و روسی در زمینه صادرات دارو
رئیس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

همکاری شرکت های ایرانی و روسی در زمینه صادرات دارو

شانه ساز از همکاری مشترک شرکت های ایرانی و روسی در زمینه صادرات و انتقال تکنولوژی تولید دارو و واکسن خبر داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا شانه ساز، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در سفر به روسیه اظهار کرد: ایران و روسیه ظرفیت‌های بالایی برای همکاری در حوزه دارو و واکسن دارند اما تاکنون آنطور که باید از این ظرفیت‌های ارزشمند استفاده نشده است.

او افزود: دو طرف، ظرفیت‌های قابل توجهی در زمینه تامین دارو و انواع واکسن دارند؛ باتوجه به همکاری‌هایی که از امروز سرعت بیشتری خواهد گرفت، قادر خواهیم بود بسیاری از نیاز‌های پزشکی و دارویی کشور را رفع کنیم.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه با تلاش‌های صورت گرفته قرار است ظرفیت‌های بالقوه و متقابل در این عرصه را به صورت همکاری‌های بالفعل تبدیل کنیم، تصریح کرد: ایران ظرفیت‌های زیادی در تولید واکسن دارد و از دانش روسیه هم استفاده کردیم تا بتوانیم ضمن صادرات، زمینه تقویت تکنولوژی دارویی را نیز فراهم کنیم.

او با بیان اینکه ۹۸ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تامین می‌شود، گفت: با فعال کردن بخش خصوصی، تلاش داریم که نیاز‌های کامل دارویی کشور را تامین کنیم.

طی دو ماه آینده به تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران می‌رسیم

در ادامه کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اظهار کرد: شرایط برای ارسال محموله‌های بعدی واکسن کووید ۱۹به کشور فراهم شده است.

او افزود: محموله‌های بعدی واکسن ۳۰ بهمن و ۱۰ اسفند و در فروردین ارسال می‌شود. تلاش بر این است میزان دوز خرید واکسن به میزان بیشتری افزایش یابد.

جلالی گفت: در تلاشیم با اهتمام صورت گرفته از سوی تهران و مسکو طی دو ماه آینده به تولید مشترک واکسن اسپوتنیک در ایران برسیم.

(0) نظر
برچسب ها :
پس از دریافت ۳ دوز واکسن کووپارس می توانید دیگر ماسک نزنید/ نحوه شرکت داوطلبان در کارآزمایی بالینی واکسن رازی
رئیس موسسه سرم سازی رازی:

پس از دریافت ۳ دوز واکسن کووپارس می توانید دیگر ماسک نزنید/ نحوه شرکت داوطلبان در کارآزمایی بالینی واکسن رازی

رئیس سرم سازی رازی گفت: پس از دریافت ۲ دوز تزریق و یک دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس می‌توانید دیگر ماسک نزنید.

علی اسحاقی رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با تشریح پلتفرم واکسن رازی کوو پارس اظهار کرد: ما اکنون به مرحله تست انسانی واکسن کوو پارس رسیده ایم و داوطلبان شرکت در کارآزمایی بالینی می توانند به سایت covid.rvsri.ac.ir مراجعه و ثبت نام کنند، کارآزمایی بالینی و غربالگری را متخصصان در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می دهند و افراد مناسب برای شرکت در فاز نخست بالینی انتخاب می‌شوند.

وی ادامه داد: ویروس کرونا چند پروتئین دارد که یکی از پروتئین های این ویروس تاجکدار است و اسپایک نام دارد، با این تاجک ها ویروس می‌تواند به داخل گیرنده های بدن بچسبد؛ ما ژنوم ویروس را انتخاب کرده ایم و در سیستمی پروتئین تخلیص شده است و با فرموله کردن خاص واکسن را فرآوری کردیم.

هیچ ویروسی در واکسن کوو پارس وجود ندارد

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه هیچ میکروارگانیسمی در واکسن کوو پارس وجود ندارد، بیان کرد: هیچ ویروس، جرم زنده یا ویروس نوترکیب و به طور کلی هیچ میکروارگانیسمی در واکسن کوو پارس وجود ندارد و به همین دلیل از ایمن ترین واکسن ها و پلتفرم ها محسوب می شود.

اسحاقی با تریح نحوه تزریق و ایمنی زایی واکسن رازی کوو پارس بیان کرد: دوز اول و دوم تزریقی و دوز سوم استنشاقی هستند و با تزریق دوز اول و دوم ایمنی در بدن فرد ایجاد می شود اما مشکل اینجاست که در قسمت فوقانی مجاری دستگاه تنفسی ایمنی ایجاد نمی شود بنابراین ویروس می تواند در انتهای بینی لانه گزیند و جای بگیرد در این شرایط فرد ایمن است و فرد بیمار نمی شود اما ناقل ویروس است و می تواند بیماری را به سایر افرادی که ایمن نیستند منتقل کند.

واکسن کووپارس

 ۱۴ روز بعد از دوز سوم واکسن کرونا می توانید دیگرماسک نزنید

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ادامه داد: وقتی دوز سوم استنشاقی استفاده می شود فرد بعد از ۱۴ روز می تواند ماسک خود را بردارد و اکنون در دنیا اعلام می کنند که حتی با تزریق واکسن باید افراد همچنان ماسک بزنند اما پس از دوز سوم استنشاقی کووپارس فرد دیگر ناقل ویروس نخواهد بود.

اسحاقی با اشاره به جزییات کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس بیان کرد: فاز نخست واکسن کووپارس رازی با ۱۳۳ داوطلب آغاز می‌شود و داوطلبان باید ثبت نام کنند و کارآزمایی بالینی واکسن در بیمارستان حضرت رسول دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می شود.

جزییات کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس

کارآزمایی بالینی فاز ۱، تصادفی شده، دوسوکور، با کنترل پلاسبو که بر روی ۱۳۳ نفر انجام خواهد شد. ۱۳ نفر اول بصورت پیش قراول و ۱۲۰ نفر بعدی در چهار گروه وارد مطالعه می‌شوند.

فاز یک، بررسی ایمنی و ایمونوژنیسیتی واکسن نوترکیب پروتئین اسپایک کووید– ۱۹ تولید موسسه رازی (Razi Cov Pars)، فاز یک در جمعیت بالغین سالم ۱۸ تا ۵۵ ساله؛ طراحی موازی، ۴ گروه شامل ادجوانت به تنهایی و واکسن در دوز‌های ۵، ۱۰ و ۲۰ میکروگرم در ۲۰۰ میکرولیتر؛ کارآزمایی بالینی تصادفی شده، دو سو کور.

شرایط شرکت در کارآزمایی بالینی

داوطلبان شرکت در کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس باید دارای شرایطی باشند که به اختصار به این شرایط در زیر اشاره شده است.

فرد باید ایرانی، دیپلم وبالاتر باشد.

سن ۵۵-۱۸ سال

سلامت کامل جسمی بر اساس معیار‌های بالینی و آزمایشگاهی

تیتر منفی IgG و IgM علیه آنتی ژن s ویروس

RT-PCR منفی برای تشخیص کووید ۱۹

امضای رضایتنامه آگاهانه

در خانمها: عدم بارداری و عدم تمایل به فرزندآوری تا ۳ ماه بعد از آخرین واکسن

افرادی که نمی توانند در کارآزمایی بالینی شرکت کنند

ابتلا به هر بیماری حاد یا مزمن علامتدار نیازمند مراقبت مداوم داخلی یا جراحی (از جمله بیماری‌های ریوی، قلبی عروقی، سابقه مداخلات قلبی، فشارخون، دیابت، نورولوژیک مزمن، جدی روانپزشکی، اختلالات خونی تشخیص داده شده یا تحت درمان پزشک)

شیردهی

سابقه ابتلا به بیماری‌های آلرژیک یا حساسیت به دارو/واکسن.

چهار گروه مطالعه واکسن رازی کوو پارس: سه گروه واکسن با دوز‌های ۵ یا ۱۰ یا ۲۰ میکروگرم در ۲۰۰ میکرولیتر؛ یک گروه آدجوانت به تنهایی، این گروه‌ها فرآورده مطالعه را در روز نخست و ۲۱ بصورت تزریقی دریافت می کنند؛ در روز ۵۱ سه گروه واکسن یک دوز داخل بینی به میزان ۱۰ میکروگرم در ۲۰۰ واکسن و گروه ادجوآنت یک دوز ادجوانت را دریافت می‌کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
راهکار‌های طلایی برای رفع تنگی نفس

راهکار‌های طلایی برای رفع تنگی نفس

سختی تنفس یا دیس پنه یک وضعیت ناراحت کننده است که ورود کامل هوا به درون ریه‌ها را دشوار می‌سازد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با وجود شرایط کرونا همه افراد مجبور هستند طریقه مدیریت  تنگی نفس را یاد بگیرند.  بسیاری از افراد مبتلا به ویروس کرونا حتی بعد از بهبودی ممکن است همچنان تنگی نفس داشته باشند.

داشتن ضعف و ناتوانی یکی از نشانه هایی است که در دوره درمان بارها دچار آن می شوند. احساس تنگی نفس می‌تواند در فرد مبتلا به کرونا ایجاد اضطراب کند که همین امر خود تنگی نفس را وخیم تر خواهد کرد.

حفظ خونسردی و یادگرفتن راه حل‌های مناسب، بهترین راه برای مدیریت تنگی نفس است. تنگی نفس  با افزایش تدریجی فعالیت‌ها و تمرین های مناسب  بهبود خواهد یافت اما افراد بهتر است تکنیک های مناسب نفس کشیدن را آموزش ببینند.

نفس کشیدن

راه های  مختلفی وجود دارد تا مبتلایان و بهبودیافتگان بتوانند با استفاده از این روش ها کمی مشکلات  تنگی نفس خود را کاهش دهند. 

تنفس کنترل شده

این روش به شما کمک می‌کند آرام باشید و تنفس خود را کنترل کنید.

- در وضعیتی راحت که تکیه گاه داشته باشد، بنشینید.

 - یک دست را روی سینه و دست دیگر را روی شکم قرار دهید.

- چشم هایتان را اگر به شما آرامش می‌دهد، ببندید، در غیر این صورت آن‌ها را باز نگه دارید و بر روی تنفس خود تمرکز کنید.

-  به آرامی از طریق بینی نفس بگیرید و یا با دهان اگر این کار برایتان غیر ممکن است و سپس آن را از دهان بیرون دهید.

- در حالی که نفس می‌گیرید متوجه می‌شوید که دستی که بر روی شکم است بیشتر از دستی که روی سینه قرار دارد بالا می‌رود. در این حالت سعی کنید نفسهایتان آرام، نرم و بدون تنش باشد.

تنفس مرحله به مرحله

وقتی فعالیت‌هایی انجام می‌دهید که نیاز به تلاش بیشتر دارند، ممکن است با تنگی نفس مواجه می‌شوید؛ در این حالت بهتر است از روش تنفس مرحله به مرحله استفاده کنید مانند بالا رفتن از پله‌ها یا بالا رفتن از یک تپه. به خاطر داشته باشید که نیازی به تعجیل در بهبودی نیست.

- سعی کنید فعالیت خود را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنید تا بتوانید آن را بدون خسته شدن یا تنگی نفس در انتها انجام دهید.

- قبل از تلاش برای انجام فعالیت، نفس بگیرید برای مثال قبل از بالا رفتن از پله‌ها

- در حین انجام فعالیت، نفس خود را بیرون بدهید مثال زمانی که دارید از پله‌ها بالا می‌روید.

- بهتر است از بینی نفس بگیرید و از دهان بیرون بدهید.

(0) نظر
برچسب ها :
گشایش کلاس‌های عملی دانشجویان در شهرهای زرد و آبی
خاکی صدیق مطرح کرد؛

گشایش کلاس‌های عملی دانشجویان در شهرهای زرد و آبی

معاون آموزشی وزارت علوم از اخذ مجوز ستاد ملی مدیریت کرونا برای بازگشایی کلاس‌های عملی در خارج از شهر‌های قرمز و نارنجی (شهر‌های زرد و آبی) خبر داد.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مصوبات پنجاه و ششمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: بر پایه این مصوبات، کلاس‌های عملی دانشجویان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خارج از شهرهای قرمز و نارنجی که نیاز به خوابگاه ندارند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار خواهد شد.

به گفته او در این مصوبه آمده است؛ در صورتی که در هر اتاق خوابگاه یک دانشجو اقامت کند، استفاده از خوابگاه نیز مانعی ندارد.

معاون آموزشی وزارت علوم، درخصوص دیگر مصوبه ستاد یادشده گفت: وزارت علوم، مجاز شده است با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با رعایت مفاد پروتکل آزمون‌های زبان و افزایش تعداد حوزه‌های آزمون، نسبت به برنامه‌ریزی و برگزاری امتحانات MSRT اقدام کند.

 خاکی صدیق بیان کرد: این مصوبات بتواند برطرف کننده برخی کاستی‌ها در روند آموزش دانشجویان ناشی از شرایط شیوع بیماری کووید -۱۹ در کشور باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82025
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X