كرونا را شكست مي دهيم
خرید شب عید پیشواز موج چهارم کرونا

خرید شب عید پیشواز موج چهارم کرونا

در صورت ایجاد تجمع در فضا‌های سرپوشیده مثل بازارها، مهار موج چهارم کرونا که همزمان با شیوع ویروس انگلیسی است سخت‌تر از موج‌های قبلی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سالی که گذشت، سال خوبی برای ایرانیان نبود  و شاهد از دست دادن تعداد زیادی از هموطنانمان و ورزشکاران بودیم و ورود و تزریق واکسن ویروس سرسخت کرونا کورسوی امید در قلب ایرانیان روشن کرد و همزمان با آغاز واکسیناسیون، خبر‌های خوشی از تولید و صاردات واکسن‌های ایرانی، از سوی مسئولان منتشر شد.

این روز‌ها با توجه به مشاهده موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در ایران و هشدار جدی مسئولان، متخصصان و کادر درمان در مورد آغاز موج چهارم، با توجه به افزایش شدت سرایت و میزان مرگ و میر این ویروس جهش یافته، رعایت تمام اصول بهداشتی از جمله، استفاده از ماسک (اثربخشی بیشتر استفاده از دو ماسک همزمان، طبق تحقیقات جدید)، رعایت فاصله گذاری اجتماعی (اجتناب از برگزاری مراسم عزا و عروسی و دورهمی و به طور کلی قرار گرفتن افراد در فضای بسته) و همچنین شستشوی مکرر دست‌ها و ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوحی که مدام مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ تنها راهکار جلوگیری از خیز مجدد کروناست.

خرید شب عید یا پیشواز موج چهارم کرونا

خرید عید + کرونای انگلیسی = موج چهارم کرونا

با توجه به آمار اخیر مبنی بر افزایش ابتلا و مرگ و میر و همچنین شیوع ویروس انگلیسی در ایران و به دلیل روز‌های پایانی سال، متخصصان توصیه اکید به مردم دارند که از تجمع در بازار‌ها و قرار گرفتن در پاساژ‌ها و مراکز تجاری به ویژه با فرزندانشان، جدا خودداری کنند.

خرید عید همواره برای کودکان و نوجوانان، جذاب بوده است، اما امسال، کرونای جهش یافته انگلیسی، هشدار جدی برای رفت و آمد در فضا‌های بسته و حضور در شلوغی پاساژ‌ها و بازار‌های سرپوشیده به خانواده‌ها می‌دهد و کمترین سهل انگاری در این موارد می‌تواند عید امسال را برای خانواده‌ها تلخ کند. پس برای اینکه تحویل سال جدید را در بیمارستان ها، در کنار تخت بستری فرزندانمان، سپری نکنیم؛ امسال هم از رسوم همیشگی نوروز و قبل و بعد آن پرهیز کنیم تا عیدمان عزا نشود.

ده درصد از افراد جامعه نسبت به هشدارها بی تفاوت هستند

حمید سوری استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بشر تاکنون با ویروسی تا این حد تغییرپذیر و پیچیده مواجه نشده بود و سیاست‌هایی که برای کنترل اپیدمی اعمال می‌شود، در برابر جهش‌های این ویروس و بیماری زایی آن، کافی نیست.

سوری افزود: نباید اقداماتی را که برای کنترل اپیدمی ضروری است، دست کم گرفت. در اردیبهشت ۹۹ یک بار اپیدمی به مرز کنترل رسید، ولی به دلیل ساده انگاری و کم توجهی که صورت گرفت، پیک جدید اپیدمی آغاز شد و در ماه‌های مهر و آبان روزانه شاهد ۵۰۰ مورد مرگ در کشور بودیم و بسیاری از بیمارستان‌ها دیگر تخت و ظرفیت خالی برای پذیرش بیمار نداشتند و کادر درمان خسته و افسرده و فرسوده شدند و با اقدامات دولت و همکاری همراهی مردم، موفق به مهار نسبی موج جدید شدیم.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی گفت: متاسفانه علی رغم کنترل نسبی اپیدمی، جهش‌ها و طغیان‌های بیماری، در شهر‌ها و استان‌های مختلف گزارش می‌شود. برای مثال در خوزستان، به ویژه شهر اهواز که چند روز پیش در وضعیت قرمز و هشدار قرار گرفت، با طغیان اپیدمی مواجه شدیم که عمده‌ترین دلیلش تجمع مردم در مراکز غیررسمی حاشیه شهر بود. رعایت فاصله گذاری در چنین شرایطی امکان پذیر نیست و ازدحام مردم به ویژه با حضور کودکان در این بازار‌ها به راحتی به افزایش بیماری دامن زد اما خوشبختانه به کمک تیم واکنش سریع اقداماتی در حال مهار است.

او بیان کرد: باید در هر اقدامی ابتدا به سلامت مردم اهمیت دهیم. با توجه افزایش آمار ابتلای کودکان و نوجوانان به کرونای انگلیسی، همراهی بچه‌ها با والدین در مکان‌هایی مثل دورهمی‌ها  یا حضور در پاساژ، بازار، مراکز پر رفت و آمد و وسایل حمل و نقل عمومی کهمحل  ازدحام جمعیت است، بسیار خطرآفرین خواهد بود.

او گفت: بچه‌ها تصمیم گیرنده نیستند و نباید قربانی بی احتیاطی و بی توجهی و ساده انگاری والدینشان شوند. همانطور که خانواده‌ها به تغذیه و سلامت فرزندانشان اهمیت می‌دهند، باید مراقب سلامت فرزندانشان در شرایط خاص کرونایی باشند و با کم توجهی و سهل انگاری فرزندانشان را به مهلکه نیندازند.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی افزود: در صورتی که خانواده‌ها نیاز به خرید ضروری و حضوری دارند باید با حداقل  زمان اقدام به خرید کنند و بدانند تجمع در مراکز خرید به دلیل حضور خانوادگی، به افزایش اپیدمی کمک و مهار بیماری را سخت می‌کند.

سوری گفت: به طور کلی ده درصد از افراد جامعه به رعایت دستورالعمل ها کم توجهی می‌کنند و  بسیاری فکر می‌کنند، چون جوان هستند و نیروی بدنی بالایی دارند به ابن بیماری مبتلا نخواهند شد در حالی که شاهد بودیم چندی پیش دو تن از ورزشکاران ما در دهه ۴۰ زندگی بر اثر ابتلا به این ویروس سرسخت جانشان را از دست دادند.

او گفت: لازم است مسئولان اقدامات جدی مثل محدودیت سفر‌ها و ساعات حضور در مراکز تجاری و پاساژ‌ها برای خرید را در نظر بگیرند وگرنه این ده درصد می‌توانند به ابتلا ۹۰ درصد دیگر مردم دامن بزنند.

خرید شب عید یا پیشواز موج چهارم کرونا

خرید و سفر ممنوع

جلیل کوهپایه زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت:  با توجه به بررسی‌های انجام شده در استان تهران در موج‌های اول تا سوم، آمار ابتلای جمعیت زیر ۳۰ سال و ۱۷ سال کم بود، اما با توجه به افزایش آمار بستری‌ها در روزهای اخیر و با توجه به شدت سرایت ویروس جهش یافته انگلیسی، ابتلا در سنین ۵ تا ۱۷ سال رو به افزایش است.

کوهپایه زاده گفت: آمار مرگ و میر نسبت به بستری‌ها در سنین زیر ۱۰ سال که قبلا زیر یک درصد بود، اکنون به ۴ درصد رسیده است و سنین پایین هم به شدت در معرض درگیری هستند و رعایت خانواده‌ها نقش به سزایی در کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر کودکان زیر ۱۰ سال دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: با توجه به تعطیلات و مناسبت‌های پیش رو، خانواده‌ها در این ایام از رفت و آمد در فضا‌های بسته مانند مراکز تجاری و پاساژ‌ها و مسافرت در ایام تعطیلات نوروز، جدا خودداری کنند و با رعایت دستورالعمل‌ها حافظ جان فرزندانشان باشند.

او گفت: اگر امسال تجمع ها و دورهمی ها برقرار باشد، فاجعه رخ خواهد داد. مردم فهمیم ما باید امسال عید را هم مثل سال گذشته با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی پشت سر بگذارند و مراقب خود و فرزندانشان باشند تا با کمک خدا امسال آخرین سال حضور این ویروس در ایران باشد.

رعایت شیوه نامه های بهداشتی از گرفتار شدن در بیمارستان ها، آسانتر است

مسعود مردانی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته کشوری کرونا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به احتمال زیاد و با توجه به قدرت و سرعت انتقال این ویروس، آمار ابتلای هموطنانمان به کرونای بریتانیایی بیشتر از آمار اعلام شده است. از طرفی چون فقط از افراد مشکوک، تست گرفته می‌شود و نمی‌توان همه افراد را مورد بررسی قرار داد نمی‌توان آمار دقیقی اعلام کرد.

او افزود: از همه مردم عزیز تقاضا داریم، ایام عید امسال را هم مثل پارسال، سپری و از هر گونه تجمع غیرضروری و خانوادگی در محیط‌های بسته و سرپوشیده مانند مراکز تجاری و بازار‌ها خودداری کنند و بسیار بیشتر از قبل مراقب فرزندانشان باشند تا با کمک خدا، پس از واکسیناسیون سراسری بتوانیم زندگی عادی و روزمره خود را از سر بگیریم و فراموش نکنیم که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این ایام، بسیار آسانتر از رفت و آمد در بیمارستان‌ها یا دیدن عزیزانمان روی تخت بیمارستان است.

(0) نظر
برچسب ها :
سفر غیر ضروری یعنی انتخاب رفت و آمد در راهروی بیمارستان‌ها
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا مطرح کرد؛

سفر غیر ضروری یعنی انتخاب رفت و آمد در راهروی بیمارستان‌ها

مردانی گفت: از فکر مسافرت بیرون بیایید در غیر این صورت مجبورید بعد از سفر، در راهرو‌ی بیمارستان‌ها رفت و آمد کنید.

مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: کرونای جهش یافته انگلیسی نسبت به گونه قبلی، قدرت سرایت بسیار بالاتری دارد.

او افزود: گونه قبلی، افراد سالمند را بیشتر درگیر می‌کرد و بیماری زمینه‌ای در آن نقش مهمی داشت اما این نوع جهش یافته، جوانان زیر ۲۰ سال را درگیر می‌کند. 

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: با توجه به فراگیری این ویروس بین کودکان، در مناطق قرمز و نارنجی، کودکان اصلا نباید به مدرسه بروند و در مناطق آبی و زرد، با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی، به ویژه فاصله گذاری صحیح و تاکید بر استفاده از ماسک، کودکان می‌توانند در صورت نیاز در مدارس حاضر شوند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا افزود: در ایام تعطیلات قبل از عید نوروز، خانواده‌ها باید از فکر مسافرت بیرون بیایند وگرنه مجبورند بعد از سفر، در راهرو‌های بیمارستان‌ها رفت و آمد کنند.

او تاکید کرد: قدرت سرایت این ویروس بالاست بنابراین با سفر کردن به راحتی در کل کشور گسترش پیدا خواهد کرد و دوباره شاهد سیل عظیم بستری و ابتلا و مرگ و میر خواهیم بود. دولت نیز در نظر دارد با اجرای تمهیداتی، از مسافرت‌های غیر ضروری در ایام تعطیلات نوروز جلوگیری کند و به جد با مسافران نوروزی برخورد خواهد شد.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونای انگلیسی هیچ تفاوتی با نوع قبلی ندارد

مردانی گفت: راه‌های پیشگیری از ابتلا به کرونای انگلیسی هیچ تفاوتی با گونه قبلی ندارد. راهکار‌های قبلی مثل شستشوی دست، فاصله گذاری اجتماعی، عدم شرکت در تجمعات، دورهمی‌ها و پرهیز از سفر‌های غیر ضروری و استفاده از ماسک از ابتلا به همه انواع و جهش‌های کرونا، جلوگیری می‌کند.

او تصریح کرد: به احتمال زیاد و با توجه به قدرت و سرعت انتقال این ویروس، آمار ابتلای هموطنانمان به کرونای انگلیسی بیشتر از آمار اعلام شده است. همچنین به این دلیل که فقط از افراد مشکوک، تست گرفته می‌شود و نمی‌توان همه افراد را مورد بررسی قرار داد، نمی‌توان آمار دقیقی اعلام کرد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا افزود: از همه مردم عزیز تقاضا داریم، شال و کلاه سفر را جمع کنند و امسال را هم مثل پارسال، ایام عید را سپری کنند تا پس از واکسیناسیون سراسری بتوانیم زندگی عادی و روزمره خود را از سر بگیریم؛ فراموش نکنیم که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این ایام، بسیار آسانتر از رفت و آمد در بیمارستان‌ها و یا دیدن عزیزانمان روی تخت بیمارستان است.

(0) نظر
برچسب ها :
آشنایی با تمرینات تنفسی ویژه مبتلایان به کرونا و تنگی نفس

آشنایی با تمرینات تنفسی ویژه مبتلایان به کرونا و تنگی نفس

یک فیزیوتراپیست درباره آشنایی با تمرینات تنفسی ویژه افرادی که به کرونا و یا تنگی نفس مبتلا هستند توضیحاتی داد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، امیررضا آفتابی فیزیوتراپیست با حضور در برنامه طبیب با تأکید براینکه  آشنایی با تمرینات تنفسی ویژه مبتلایان به کرونا و تنگی نفس در واقع همان تمرینات فیزیوتراپی معروف است که پرستاران و پزشکان در بخش مراقبت‌های ویژه انجام می‌دهند، اظهار کرد: پس چه بهتر که این تمرینات را قبل از رسیدن با آن مراحلی که ریه درگیر شود در منزل داشته باشید، در واقع این تمرینات باعث می‌شود که حجم ریه افزایش پیدا کند.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه خاصیت ویروس کرونا این است که حجم ریه را کم می‌کند، عنوان کرد: از روزی که علائم کرونا آغاز شده و یا تست مثبت می‌شود حتی اگر مشکل ریه و علائم تنفسی ندارید این تمرینات را آغاز کنید، چون مرتب می‌شنویم که بیمار کاملا خوب بوده و به یکباره ریه‌اش درگیر شده، پس بهتر است افراد سالم هم این کار را انجام دهند.

او در ادامه توضیح داد: اولین تمرین این است که صاف ایستاده و هوا را از داخل بینی به داخل داده و لب‌ها را به به شکلی که می‌خواهیم سوت بزنیم درآورده و هوا را خارج کنیم، اما باید طی پنج ثانیه هوا را از بینی تنفس کرده و طی پنج ثانیه آن را خارج کنیم، در تمرین بعد یک دست را روی سینه و دیگری را روی شکم قرار می‌دهیم، اما باید زمانی که هوا را از بینی تنفس می‌کنیم تنها شکم حرکت کند، نباید سینه حرکت کند و با دهان هوا را خارج کنیم.

آفتابی همچنین یادآور شد: در این تمرین نیز قانون پنج ثانیه وجود دارد این تمرین را به صورت خوابیده نیز می‌توان انجام داد، تمرین بعدی این است که دست را از دو طرف روی دنده‌ها گذاشته و باز پنج ثانیه هوا را تنفس و پنج ثانیه آن را خارج کنیم با این تفاوت که باید ریه‌ها از دو طرف پر و بزرگ شوند، این تمرین نیز برای افزایش حجم ریه‌هاست، تمرین بعدی ترکیبی از دو حرکت قبلی است یعنی یک دست روی شکم و یک دست روی دنده قرار می‌گیرد و حجم هر دو آن‌ها باید در این تمرین افزایش پیدا کند.

این متخصص فیزیوتراپی با توضیح اینکه تمرین بعدی با استفاده از بادکنک و یا کیسه فریزر است، اظهار کرد: در این تمرین باید دم را داخل داده و بازدم را داخل آن خالی می‌کنیم که در این تمرین نیز برای دم و بازدم ۱۰ ثانیه لازم است، کسانی که کرونا دارند شاید توان پر کردن بادکنک را نداشته باشند، اما اصلا مهم نیست و باید این تمرین را ادامه دهیم با باد شدن بادکنک میزان حجم ریه ما هم مشخص می‌شود.

او در خصوص تمرین بعدی گفت: در این تمرین دم را پنج ثانیه به حالت اول انجام داده، اما بازدم را به شدت داخل یک نی که در داخل لیوان آب است خالی می‌کنیم و بعد از استراحت دوباره تکرار می‌کنیم و حرکت دیگر بیشتر مختص افرادی است که ریه‌شان درگیر کرونا شده، در این حرکت باز پنج ثانیه دم را انجام داده و طی پنج ثانیه سعی می‌کنیم با بازدم دستمال کاغذی که در فاصله ۳۰ سانتی گرفتیم حرکت دهیم و بعد فاصله را بیشتر می‌کنیم.

آفتابی در پایان توضیح داد: در واقع این تمرین برای پاکسازی مجاری تنفسی از خلط و ترشحات است و، اما بهترین حالت برای افرادی که ریه‌شان مشکل دارد خوابیدن روی شکم است لذا ما دو بالش را روی هم و زیر شکم قرار داده و دست‌ها را از دو طرف به حالت ۹۰ درجه باز می‌کنیم، فرد همراه هم باید با دست به پشت ریه بزند و بعد از چند ضربه فرد باید سرفه کند که این تمرین نیز برای سهولت در تنفس، خارج شدن ترشحات و باز شدن ریه‌ها انجام می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
واکسن بزنید، بدون توجه به اینکه بیمار شده اید
توصیه سازمان بهداشت جهانی به بهبودیافتگان کرونا؛

واکسن بزنید، بدون توجه به اینکه بیمار شده اید

کارشناس علمی سازمان بهداشت جهانی گفت: به بهبودیافتگان کرونا توصیه می‌کنیم بدون توجه به اینکه بیمار شده‌اند، واکسن بزنند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، سومیا سوامیناتان کارشناس علمی سازمان بهداشت جهانی اظهار کرد: ما توصیه می‌کنیم که بدون توجه به اینکه بیمار شده اید یا خیر، واکسن بزنید.

این کارشناس تاکید کرد: اکثر افرادی که بیمار شده اند، ایمنی نسبت به ویروس پیدا می‌کنند، اما در برخی خیلی قوی نیست. به همین خاطر سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند در هر صورت واکسن بزنید.

او افزود: نکته مثبت این است که سیستم ایمنی آنتی ژن و پروتئین مشابه را تشخیص می‌دهد. این بدان معناست که اگر فرد بیماری را پشت سر گذاشته است، واکسن واکنش سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

به گفته او فعلا فقط افراد بزرگسال می‌توانند واکسن بزنند.

(0) نظر
برچسب ها :
پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا با چند روش ساده/ والدین برای فرزندان ماسک رنگی و جذاب تهیه کنند

پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا با چند روش ساده/ والدین برای فرزندان ماسک رنگی و جذاب تهیه کنند

سخنگوی وزارت بهداشت درباره راهکارهای پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا توضیح داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ابتلای کودکان به کرونا اظهار کرد: همانطور که بارها اعلام کردیم، تمام گروه‌های سنی، از جمله کودکان و نوجوانان در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند. بنابراین لزوم استفاده از ماسک در این گروه سنی و نظارت مداوم والدین در نحوه استفاده صحیح از آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: بنابراین توصیه ما این است که برای کودکان از ماسک‌های متناسب با اندازه صورت و برای تشویق آنها به ماسک زدن از ماسک‌های رنگی و جذاب استفاده کنید. به کودکان خود آموزش دهید که تحت هیچ شرایطی ماسک خود را با فرد دیگری تعویض نکنند، هرگز به بخش جلویی ماسک دست نزنند و هنگام برداشتن ماسک از روی صورت از قسمت بندها آن را خارج کنند. همچنین در صورت مرطوب یا آلوده شدن ماسک، حتما آن را تعویض کرده و ماسک آلوده را در سطل‌های زباله دردار بیندازند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ضروری است که در صورتی که کودک دارای اختلالات شناختی یا تنفسی شدید است و در تحمل استفاده از ماسک مشکل دارد، حتما با پزشک مشورت شود. اگرچه معمولا برای کودکان مبتلا به نقص ایمنی، مبتلا به فیبروز کیستیک یا بیماری‌هایی مانند سرطان، استفاده از ماسک توصیه می‌شود، اما این قدام باید با مشورت پزشک اتفاق بیفتد.

وی گفت: توصیه می‌شود برای کودکانی که مهارت لازم جهت استفاده از ماسک را ندارند، مانند کودکان دچار اختلالات تکاملی، ناتوانی، کم شنوایی، معلولیت و ... از محافظ صورت یا شیلد استفاده شود. همچنین لازم است، محافظ‌های صورت چندبار مصرف، بعد از هربار استفاده به درستی با آب و صابون و مواد شست شو، شسته شوند یا با الکل ۷۰ درصد ضدعفونی شوند.

یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از انتقال کروناویروس، رعایت  بهداشت فردی به ویژه شستن دست‌ها به صورت مکرر و هر بار به مدت حداقل ۲۰ ثانیه اعلام شده است.

چند نکته برای ترغیب کودکان به شستن دست‌ها

- به الگوی موثری برای کودک خود تبدیل شوید. حتماً خودتان نیز به آنچه کودکتان را به آن ترغیب می‌کنید، عمل کنید. پیش از غذا پختن یا خوردن، دست‌های خود را بشویید. پس از دستشویی، بازگشت به خانه از بیرون، کار کردن یا بازی کردن نیز حتماً دست‌های خود را بشویید.

- صبور باشید: مدت زمانی طول می‌کشد که کودک به شستن دست‌های خود عادت پیدا کند و این کار را به درستی انجام دهد. در صورت لزوم حتماً او را راهنمایی کنید.

هر زمان که شست‌وشو لازم بود به او یادآوری کنید: کودکان تنها در صورت مشخص بودن خاک، گل و لای یا رنگ روی دست‌هایشان آن‌ها را کثیف می دانند و شستشو خواهند داد. لازم است به آن‌ها یادآوری شود تا میکروب‌هایی را که دیده نمی‌شوند نیز باید از بین ببرند.

نکات مهم درباره آموزش شستن دست‌ها به کودکان

اما چگونه می‌توان شست‌وشوی صحیح دست‌ها را به کودکان آموزش داد؟ در ادامه چند نکته مهم در این ارتباط به نقل از پایگاه اطلاع رسانی "استنفورد چیلدرن" آورده شده است:

- برای فرزندان خود با صبر و حوصله توضیح دهید که شست‌وشوی دست به جلوگیری از مریض شدن آن‌ها و نیز بیمار شدن افراد دیگر کمک می‌کند. هیچ کس دوست ندارد بیمار شود یا شخص دیگری را بیمار کند. شست‌وشوی دست می‌تواند به جلوگیری از بروز این موارد کمک کند.

- به فرزندان خود بیاموزید تا پیش از مواردی چون غذا خوردن، لمس چشم، بینی و دهان یا لمس یک زخم با جراحت باید حتماً دست‌های خود را بشویند.

همچنین یادآوری کنید شست‌وشوی دست‌ها پس از استفاده از سرویس بهداشتی، بازی کردن یا لمس حیوانات، دست زدن به غذا یا داروی حیوانات خانگی، بازگشتن از بیرون، بازی کردن در فضای بیرون از خانه، دست زدن به زباله‌ها، دست زدن به پوشک کثیف و بودن در اطراف یک فرد بیمار الزامی است.

مراحل اصلی شست‌وشوی دست‌ها چیست؟

همچنین مراحل زیر را برای شست‌وشوی صحیح دست‌ها به کودکان خود بیاموزید:

- دست‌های خود را با آب تمیز خیس کرده و با صابون یا مایع دستشویی آن‌ها را کفی کنید.

- دست‌های خود را به اندازه‌ای که بتوانید آهنگ «تولدت مبارک» را دوبار در ذهن خود تکرار کنید به یکدیگر بمالید. کف دست، پشت دست و بین انگشتان خود را تمیز کنید. فراموش نکنید که زیر ناخن‌های خود را نیز تمیز کنید. ناخن‌ها می‌توانند خاک و میکروب‌ها را زیر خود به دام بیندازند.

- دست‌های خود را زیر آب تمیز و جاری بگیرید و آنقدر آن‌ها را به یکدیگر بمالید تا به طور کامل کف از روی آن‌ها شسته شده و تمیز شوند.

- چند بار دست‌های خود را بتکانید تا قطرات آب از روی آن بچکد. سپس آن‌ها را با دستمال کاغذی یا حوله تمیز کاملاً خشک کنید.

- اگر فرزند شما کوچک است، او را بالا نگه دارید تا به او کمک کنید که به سینک ظرفشویی یا روشوییِ داخل سرویس بهداشتی برسد. اگر فرزند شما می‌تواند به تنهایی بایستد، از یک چهارپایه ایمن برای رسیدن او تا شیر آب استفاده کنید.

اگر برایتان مقدور نیست فرزندتان را بلند کنید و هیچ چهارپایه‌ای هم در نزدیکی‌تان وجود ندارد، دست‌های او را با دستمال کاغذی مرطوب و صابون پاک کنید. سپس از یک دستمال کاغذی مرطوب دیگر استفاده کنید تا کف‌ها را پاک کنید. در آخر دست‌های او را با یک دستمال کاغذی تمیز سوم خشک کنید. دست‌های خود را بعد از کمک به کودک خود برای تمیز کردن دست‌هایش، بشویید.

- همچنین ضد عفونی کننده دست زمانی که دست‌ها کاملاً کثیف یا چرب باشد به خوبی کار نمی‌کند. صابون و آب بهترین گزینه هستند زیرا خاک، چربی و میکروب‌ها را کاملاً از بین می‌برند. اما ضدعفونی کننده دست هنگامی که صابون و آب در دسترس نیست، جایگزین خوبی است. از یک ضدعفونی کننده بر پایه الکل با حداقل ۶۰ درصد الکل استفاده کنید.

در مورد مواد ضدعفونی کننده حتما به فرزندتان آموزش صحیح دهید و اگر کودکتان خردسال است خودتان حتما در این کار به او کمک کنید تا به خودش آسیبی نزند.

(0) نظر
برچسب ها :
راهکار‌های طلایی برای رفع تنگی نفس


سختی تنفس یا دیس پنه یک وضعیت ناراحت کننده است که ورود کامل هوا به درون ریه‌ها را دشوار می‌سازد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با وجود شرایط کرونا همه افراد مجبور هستند طریقه مدیریت  تنگی نفس را یاد بگیرند.  بسیاری از افراد مبتلا به ویروس کرونا حتی بعد از بهبودی ممکن است همچنان تنگی نفس داشته باشند.

داشتن ضعف و ناتوانی یکی از نشانه هایی است که در دوره درمان بارها دچار آن می شوند. احساس تنگی نفس می‌تواند در فرد مبتلا به کرونا ایجاد اضطراب کند که همین امر خود تنگی نفس را وخیم تر خواهد کرد.

حفظ خونسردی و یادگرفتن راه حل‌های مناسب، بهترین راه برای مدیریت تنگی نفس است. تنگی نفس  با افزایش تدریجی فعالیت‌ها و تمرین های مناسب  بهبود خواهد یافت اما افراد بهتر است تکنیک های مناسب نفس کشیدن را آموزش ببینند.


راه های  مختلفی وجود دارد تا مبتلایان و بهبودیافتگان بتوانند با استفاده از این روش ها کمی مشکلات  تنگی نفس خود را کاهش دهند. 

تنفس کنترل شده

این روش به شما کمک می‌کند آرام باشید و تنفس خود را کنترل کنید.

- در وضعیتی راحت که تکیه گاه داشته باشد، بنشینید.

 - یک دست را روی سینه و دست دیگر را روی شکم قرار دهید.

- چشم هایتان را اگر به شما آرامش می‌دهد، ببندید، در غیر این صورت آن‌ها را باز نگه دارید و بر روی تنفس خود تمرکز کنید.

-  به آرامی از طریق بینی نفس بگیرید و یا با دهان اگر این کار برایتان غیر ممکن است و سپس آن را از دهان بیرون دهید.

- در حالی که نفس می‌گیرید متوجه می‌شوید که دستی که بر روی شکم است بیشتر از دستی که روی سینه قرار دارد بالا می‌رود. در این حالت سعی کنید نفسهایتان آرام، نرم و بدون تنش باشد.

تنفس مرحله به مرحله

وقتی فعالیت‌هایی انجام می‌دهید که نیاز به تلاش بیشتر دارند، ممکن است با تنگی نفس مواجه می‌شوید؛ در این حالت بهتر است از روش تنفس مرحله به مرحله استفاده کنید مانند بالا رفتن از پله‌ها یا بالا رفتن از یک تپه. به خاطر داشته باشید که نیازی به تعجیل در بهبودی نیست.

- سعی کنید فعالیت خود را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنید تا بتوانید آن را بدون خسته شدن یا تنگی نفس در انتها انجام دهید.

- قبل از تلاش برای انجام فعالیت، نفس بگیرید برایمثال قبل از بالا رفتن از پله‌ها

- در حین انجام فعالیت، نفس خود را بیرون بدهید مثال زمانی که دارید از پله‌ها بالا می‌روید.

- بهتر است از بینی نفس بگیرید و از دهان بیرون بدهید.

(0) نظر
برچسب ها :
بیشترین انتقال ویروس کرونا از طریق هوا

بیشترین انتقال ویروس کرونا از طریق هوا

احتمال انتقال ویروس کرونا در هوا بیشتر تخمین زده شده، اما تمرکز بیش از حد روی ضدعفونی سطوح است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از نیچر، ویروس کرونا عمدتا از طریق هوا و توسط افراد در حال صحبت و تنفس منتقل می‌شود و قطرات بزرگ و ذرات کوچکی به نام آئروسل را پخش می‌کنند. انتقال ویروس کرونا از روی سطوح، اگرچه قابل قبول، اما به نظر نادر است.

با وجود این، برخی از آژانس‌های بهداشت عمومی هنوز تأکید می‌کنند که سطوح باید مرتباً ضد عفونی شوند. سازمان بهداشت جهانی در جدیدترین راهنمای عمومی خود که در اکتبر گذشته به روز شده، توصیه کرده است: از لمس سطوح به ویژه در محیط‌های عمومی خودداری کنید، زیرا فرد مبتلا به کووید ۱۹ ممکن است قبلا آن‌ها را لمس کرده باشد. سطوح را مرتباً با مواد ضد عفونی کننده استاندارد تمیز کنید.

یک نماینده سازمان بهداشت جهانی در ژانویه به سایت نیچر گفته است که شواهد محدودی وجود دارد که ویروس کرونا از طریق سطوح آلوده، که اقلام ناقل بیماری نامیده می‌شود، منتقل شود.

 آن‌ها اضافه کردند که هنوز هم با استفاده از شواهدی مبنی بر شناسایی ویروس کرونا در مجاورت افراد آلوده به عنوان یک روش انتقال احتمالی در نظر گرفته می‌شود. اگرچه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده در وب سایت خود می‌گوید که انتقال ویروس از سطوح تصور نمی‌شود که روشی رایج برای گسترش کووید ۱۹ باشد، اما همچنین می‌گوید که ضد عفونی مکرر سطوح و اشیا لمس شده توسط چند نفر مهم است.

این عدم شفافیت در مورد خطرات انتقال ویروس از سطوح، در مقایسه با خطر بسیار بزرگتر ناشی از انتقال از طریق هوا، پیامد‌های جدی دارد.

افراد و سازمان‌ها همچنان ضدعفونی کردن را در اولویت قرار می‌دهند، در صورتی که می‌توانند منابع بیشتری را برای تأکید بر اهمیت ماسک‌ها و بررسی اقدامات برای بهبود تهویه مورد استفاده قرار دهند.

اداره کل حمل و نقل شهر نیویورک تخمین می‌زند که هزینه‌های بهداشتی سالانه مربوط به کووید تا سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۳۸۰ میلیون دلار باشد. در اواخر سال گذشته، این مقام از دولت فدرال ایالات متحده درخواست مشاوره در مورد تمرکز فقط روی مواد آئروسل کرد. به آن گفته شد که روی اقلام ناقل بیماری نیز تمرکز کنید و تاکنون درمورد تمیز کردن سطوح منابع بیشتری را نسبت به مقابله با آئروسل‌ها ارائه کرده است.

اکنون توافق شده است که ویروس از طریق هوا، به صورت قطره‌های بزرگ و کوچک منتقل می‌شود، برای جلوگیری از گسترش باید به بهبود تهویه هوا دقت شود همچنین باید به مردم یادآوری شود که از ماسک استفاده کنند و فاصله ایمن را رعایت کنند.

تحقیقات در مورد ویروس کرونا به سرعت پیش می‌رود، بنابراین آژانس‌های بهداشت عمومی وظیفه دارند اطلاعات واضح و به روز را ارائه دهند که نیاز‌های افراد برای حفظ امنیت خود و دیگران را فراهم می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
تفاوت ویروس کرونای انگلیسی با نوع قبلی چیست؟

تفاوت ویروس کرونای انگلیسی با نوع قبلی چیست؟

نوع جدید ویروس کرونا که در انگلیس پیدا شده است سریع‌تر از سایر گونه‌ها انتقال می‌یابد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گونه‌ جدیدی از ویروس کرونا برای اولین بار در کنت واقع در جنوب شرق انگلیس کشف شده که به سرعت در حال انتشار به تمام نقاط جهان است. این ویروس به‌دلیل نوع جهشی که داشته، نگرانی‌های جدی را در سطح جهان به وجود آورده است.

محققان می‌گویند ویروس کرونای جهش یافته جدید، قابلیت سرایت بیشتری دارد و همین موضوع می‌تواند شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در جهان را افزایش دهد. 

گفتنی است واکسن‌های فعلی قادر به مقابله با آن هستند اما اگر باز هم جهش کند، ممکن است واکسن‌ها کارآیی نداشته باشند.

(0) نظر
برچسب ها :
تشدید بیماری کرونا با مصرف خودسرانه دارو

تشدید بیماری کرونا با مصرف خودسرانه دارو

پزشکان معتقدند مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک در درمان کرونا بسیار خطرناک است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، چنانچه فردی مبتلا به کرونا باشد و برخی دارو‌ها مثل مسکن، آنتی بیوتیک را خودسرانه استفاده کند، علائمش مخفی می‌شود و بیماری بدون اینکه متوجه شود، رشد می‌کند.

متاسفانه درصد بالایی از مبتلایان به کرونا بدون دارو درمان می‌شوند در حالیکه آنتی‌بیوتیک ها، باکتری‌های طبیعی مقابله با ویروس را در بدن ضعیف ومقاومت بدن را کم می‌کنند.

این روزها خوددرمانی کرونا افزایش یافته است و این روند مسمومیت دارویی را زیاد می‌کند که خوش‌بینانه‌ترین نتیجه آن تاخیر درمان است اما به مرگ هم منجر می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۸۹ بیمار در شبانه روز گذشته

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۸۹ بیمار در شبانه روز گذشته

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با فوت ۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، تعداد جانباختگان به ۵۹ هزار و ۱۱۷ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز (سه شنبه، ۲۸ بهمن) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیص، ۸ هزار و ۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۹۰ نفر از آن‌ها بستری شدند.

او افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۳۴ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۱۱۷ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۳۱۰ هزار ۸۲۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. ۳ هزار و ۶۹۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری ادامه داد: تا کنون ۱۰ میلیون و ۱۶۱ هزار و ۴۹۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع بیماری کرونا

او بیان کرد: بر اساس آخرین تحلیل ها، در حال حاضر ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

آخرین آمار کرونا در ایران

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82000
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X