كرونا را شكست مي دهيم
بازار داغ خریدهای شب عید همزمان با اوج‌گیری دوباره کرونا/ نوروز خود را با حضور در بازارها عزا نکنیم!

بازار داغ خریدهای شب عید همزمان با اوج‌گیری دوباره کرونا/ نوروز خود را با حضور در بازارها عزا نکنیم!

همزمان با شعله‌ور شدن مجدد آتش کرونا در کشور، در چند هفته اخیر شاهد شلوغی مراکز خرید در آستانه عید نوروز هستیم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در حال حاضر وضعیت تهران و بسیاری از استان‌ها بسیار شکننده و ناپایدار است و در شرایطی که کرونای انگلیسی به سرعت استان‌ها را در می‌نوردد و موارد مثبت قطعی افزایش پیدا می‌کند، رفتار مردمی که خود را برای نوروز آماده می‌کنند، بازار می‌روند، خرید می‌کنند و زندگی عادی را ادامه می‌دهند، بسیار عجیب است. وزارت بهداشت روز دوشنبه (۱۱ اسفند) اعلام کرد آمار مرگ‌ومیر روزانه کرونا بعد از ۵۰ روز بار دیگر وارد کانال سه رقمی شد و ۱۰۸ خانواده در آستانه سال جدید عزیزشان را از دست دادند.

اگر این روزها گذرتان به بازارها و مراکز خرید افتاده باشد شاهد عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و ازدحام بیش از حد مردم خواهید بود.

به‌رغم تمام هشدار‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا و برخلاف الفبای شیوه نامه‌های بهداشتی، همچنان شاهد شلوغی‌ها خطرناک بازارها و مراکز خرید در آستانه سال جدید هستیم آن هم در شرایطی که کارشناسان از چرخش کرونا در بازارهای شب عید ابراز نگرانی شدید می‌کنند. موج چهارم شیوع کرونا با خریدهای نوروزی رابطه مستقیمی دارد و می تواند با عادی ‌انگاری موجب افزایش شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ شود. موضوعی که کارشناسان بهداشت و درمان بارها در این باره ابراز نگرانی کرده و نسبت به شرایط بحرانی در شب عید هشدار داده اند، پس بیاییم کمی بیشتر به فکر سلامت خود و عزیزانمان باشیم و کاری نکنیم که کرونای انگلیسی در کشور خیز بردارد، زیرا کرونا با کسی شوخی ندارد.

پیام طبرسی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: حضور مردم در بازارها، حجم مسافرت ها و مهمانی ها و شلوغی رستوران ها نشان می دهد که احتمال پیک چهارم وجود دارد و متاسفانه اگر اقدام عاجلی انجام ندهیم اواسط اسفند ماه به پیک می رسیم.

کرونا

خرید عید نوروزمان را تلخ می‌کند

حمید سوری رئیس کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: هر تجمعی می‌تواند موجب افزایش بار بیماری و گسترش اپیدمی شود. تجمع در مترو و بازار‌ها و پاساژ‌هایی که سرپوشیده هستند بسیار خطرناک است. همچنین رفت و آمد‌ها و تجمع‌های غیرضروری، در آستانه سال نو برای خرید عید می‌تواند خطرآفرین باشد و نوروز امسالمان را تلخ کند.

سوری افزود: در حال حاضر شرایط کاملا شکننده و آماده برای مواجهه با خیز چهارم کروناست و مردم باید آگاه باشند و از ایجاد تجمع‌ها خودداری کنند.

او ادامه داد: در مورد تجمع مترو‌ها می‌توانیم بخشی از جمعیت را به دلیل کار و فعالیت توجیه کنیم و بگوییم برای دلایل اقتصادی ناچارند، اما افرادی که به قصد خرید و تفریح باعث شلوغی مترو، پاساژ‌ها و بازار‌های سربسته می‌شوند، به خود، هموطنان و کادر درمان ظلم می‌کنند.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کشوری کرونا بیان کرد: استفاده از ماسک به تنهایی کافی نیست و باید ضمن استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی به ویژه در مکان‌های شلوغ و برای فعالیت‌های غیرضروری، رعایت شود تا نتیجه مطلوب به دست بیاید.

بازار

از حضور در بازارها و مراکز خرید خودداری کنید

مهری نیک‌بین متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به شلوغی بازار و مراکز خرید در آستانه عید نوروز، اظهار کرد: درحال حاضر مشاهده می‌کنیم که افراد جهت انجام خرید‌های عیدانه به بازارها مراجعه می‌کنند و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به شدت کاهش پیدا کرده است و امکان خیز موج چهارم بیماری وجود دارد، از مردم خواهش می‌کنیم که چند ماه دیگر تحمل کنند تا سطح ایمنی جامعه در برابر کرونا از طریق واکسیناسیون افزایش یابد.

او ادامه داد: در صورتیکه بتوانیم از طریق واکسیناسیون در جامعه ایمنی ۵۰ درصدی ایجاد کنیم آن زمان می‌توانیم با خیال راحت و آرامش بیشتر به بازار‌ها و مراکز خرید مراجعه کنیم. در شرایط کنونی توصیه می‌کنیم افراد از تجمع در بازار‌ها جهت انجام خرید‌های نوروزی خودداری کنند.

نیک‌بین با بیان اینکه بیماری کرونا شوخی ندارد و به کسی رحم نمی‌کند، گفت: تنها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و محدود کردن حضور در اماکن شلوغ و شرکت در تجمعات می‌توان از ابتلا به کرونا در امان ماند. در شرایط کنونی باید به این اندیشید که آیا ارزش دارد بخاطر خرید عیدانه باعث خیز بیماری شده و جان دیگران را به خطر بیاندازیم؟.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه ماسک تنها ۷۵ درصد در برابر کرونا ایمنی ایجاد می‌کند، ادامه داد: استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تا حدودی از ابتلا به کووید ۱۹ پیشگیری می‌کنند و هیچکدام از این موارد بطور صد درصد مانع ورود ویروس به بدن نمی‌شوند، افراد تصور نکنند که با استفاده از ماسک از مبتلا شدن به کرونا در امان خواهند ماند.

با نزدیک شدن به ایام نوروز در حالی که کارشناسان توصیه می‌کنند در شرایط موجود هموطنان خرید اینترنتی را جایگزین خرید حضوری کنند. برخی از مردم بیماری کرونا را جدی نگرفته اند و به دلیل حضور آن‌ها در بازارها و مراکز جهت انجام خریدهای عیدانه رعایت دستورالعمل های بهداشتی به شدت کاهش پیدا کرده است.

متاسفانه در برخی موارد افراد با وجود آگاهی از لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، باز هم در رعایت کردن آن‌ها سهل انگاری می‌کنند و باعث ایجاد گرفتاری برای افراد زیادی می‌شوند.  نباید فراموش کنیم در شرایط حساس کنونی رعایت توصیه‌های بهداشتی وظیفه عقلی و انسانی هر یک از ما است.

به گفته متخصصان امر در شرایط کنونی از آنجا که کرونا درمان قطعی ندارد و واکسیناسیون تمام افراد هم زمان می‌برد، فقط با پیروی از سبک زندگی جدیدی که در یک سال گذشته در پیش گرفته‌ایم می‌توان از ابتلا به کووید ۱۹ در امان ماند و تنها نسخه شفابخش در مقابله با این ویروس، "شفا" (ش: شستن دست‌ها، ف: فاصله گذاری اجتماعی و ا: استفاده از ماسک) است.

(0) نظر
برچسب ها :
هشدار درباره سفر‌های نوروزی/ ممنوعیت سفر به شهرهای مسافرپذیر
معاون کل وزیر بهداشت مطرح کرد؛

هشدار درباره سفر‌های نوروزی/ ممنوعیت سفر به شهرهای مسافرپذیر

حریرچی گفت: با توجه به وضعیت حاد کرونای انگلیسی سفر به شهرهای مسافرپذیر ممنوع است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، هشدار درباره سفر‌های نوروزی امشب ۱۲ اسفندماه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با حضور ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت مورد بررسی قرار گرفت.

حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با توجه به وضعیت حادی که کرونا و ویروس جهش یافته انگلیسی پیدا کرده است سفر به شهرهای مسافرپذیر مازندران، گیلان، گلستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان، شیراز، مشهد و اصفهان ممنوع اعلام شده است گفت: پیش بینی ها بر این اساس است تا تکلیف سفرهای نوروزی اینگونه مشخص شود.

او با اشاره به اینکه در هر صورت استقرار در پارک ها، چادر زدن در خیابان، حضور در مدارس و سایر اماکن دولتی ممنوع است افزود: اگر به هتل‌ها مجوز داده شود البته با توجه به وضعیت شهر‌ها حتماً با رعایت دستورالعمل‌ها و با ۵۰ درصد ظرفیت خواهد بود.

حریرچی خاطرنشان کرد: ۱۱ شهرستان قرمز،۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.

معاون‌کل وزیر بهداشت با بیان اینکه سلامت مردم مهمتر از مسافرت است افزود: بیش از یک پنجم جمعیت کشور آموزش و پرورشی یعنی فرهنگی هستند، از سال گذشته تاکنون با وجود اعلام محدودیت‌ها ۲ تا ۳ درصد از میزان تحرکات جامعه کاهش یافته است، در جلسه ۴۴ ستاد ملی مقابله با کرونا سند کنترل هوشمند محدودیت‌ها مصوب شد.

حریرچی با اشاره به اینکه فعلاً برنامه ریزی جدی برای سفر‌های نوروزی نداشته باشید عنوان کرد: دو نوروز گذشته سفری انجام نشده و میزان تحرک خیلی از افراد جامعه کم بوده، اما در کل تغییری محسوسی وجود نداشته است، چون برخی ها به شیوه نامه ها پایبند نبودند.

او با بیان اینکه سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است اضافه کرد: سفر به شهر‌های زرد در استان‌های مسافر پذیر هم ممنوع اعلام شده است، در کرونای معمولی دو هفته زمان نیاز بود تا بیشتر جامعه درگیر ویروس شود اما در کرونای جهش یافته این زمان خیلی کمتر است و مثل قبل دو هفته طول نمی‌کشد.

حریرچی با بیان اینکه شیوع کرونا در خوزستان ما را نگران کرده اظهار داشت: وضعیت کشور به جز خوزستان کاهشی است، اما این وضعیت شکننده است.

معاون‌کل وزیر بهداشت عنوان کرد: خوزستان یک پیک شدید داشت، اما اخیراً با ویروس جهش یافته مواجه شده است لذا بیش از ۵۰ درصد موارد کرونا در استان خوزستان ویروس جهش یافته ورودی از عراق است.

معاون‌کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در تمام شهرها با هر رنگ کرونایی استقرار مسافران در فضای عمومی ممنوع است گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی می تواند کمتر از ۲۴ ساعت جان بیمار را بگیرد.

او با اشاره به اینکه استان خوزستان بیشتر از هر استان دیگری در خطر است بیان کرد: از نظر ما سفر چه با وسیله نقلیه عمومی و چه با وسیله شخصی باعث انتقال کرونا می‎شود لذا سفر با خودروی شخصی به شهرهای قرمز، نارنجی و مسافرپذیر ممنوع است.

معاون‌کل وزیر بهداشت با اشاره به اینکه  آبان ماه موج سنگینی بیشتر مناطق کشور را فرا گرفت خاطر نشان کرد:موارد سرپایی به علت افزایش تست‌ها بیشتر است، هفته‌های بعد از افزایش بستری، مرگ و میر ها بیشتر می شود، در روزهای اخیر اکثر شهرای ما زرد هستند.

حریرچی با اشاره به اینکه در هفته اخیر روند بستری و فوت در استان سیستان و بلوچستان صعودی شده است لذا بروز موارد بستری در استان همچنان از متوسط کشوری پایین‌تر است گفت: امکانات ما در سیستان و بلوچستان زیاد نیست، اما به دلیل خصوصیات اقلیم، آب و هوا و فاصله‌گذاری طبیعی که وجود دارد رعایت دستورالعمل‌ها در سیستان و بلوچستان از متوسط کشوری پایین‌تر است.

او با اشاره به اینکه در استان‌های جنوبی مانند سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان روند بستری از متوسط کشوری پایین‌تر است عنوان کرد: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در کشور دچار نوسان است، خبر واکسن، دارو و اینکه وضعیت بهتر شده است باعث شد تا رعایت شیوه نامه‌ها به ۷۴ درصد برسد، اما دوباره به ۸۳ درصد رسید و هم اکنون دوباره به زیر ۸۰ درصد سقوط کرده است، این موضوع به این معناست که از هر پنج نفر یک نفر شیوه نامه‌ها را رعایت نمی‌کند.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به پیش بینی سایت دانشگاه واشنگتن افزود: متاسفانه برای تعطیلات عید روند فوت صعودی پیش‌بینی شده است، میزان حرکت اجتماعی شرایط معمول در دو، سه سال پیش کاهش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد، اما الان نسبت به گذشته فقط ۳ درصد ترددمان را کم کرده ایم خیلی منت بر سر کرونا نگذاریم.

او تصریح کرد: روند بستری در هفته اخیر استان مازندران نزولی بوده است لذا میزان موارد بستری و مرگ و میر استان همچنان با فاصله زیاد بالاتر از متوسط کشوری قرار دارد.

حریرچی گفت: روند بستری و فوت استان گیلان در هفته اخیر کاهش یافته است، اما بروز موارد بستری و به خصوص موارد مرگ و میر به متوسط کشوری نزدیک شده، ولی هنوز بیش از متوسط کشوری است.

او اظهار کرد: در استان گلستان روند بستری مختصری کاهش یافته، ولی فوت در هفته اخیر افزایش یافته است، لذا میزان موارد بستری همچنان بیش از متوسط کشوری است.

حیاتی معاون استاندار خوزستان طی ارتباط تصویری با برنامه گفت: ۱۱ شهر خوزستان در حالت قرمز کرونایی است و ورود و خروج شدیداً کنترل می‌شود.

معاون استاندار خوزستان با اشاره به اینکه مرز‌های زمینی با عراق بسته است عنوان کرد: ۸۰ درصد مردم شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، مردم تحت هیچ شرایطی به خوزستان سفر نکنند؛ چون به شدت جلوگیری می‌شود.

رئوفی معاون استاندار هرمزگان هم در ارتباط تصویری افزود: ما برای سفر‌های نوروزی برنامه ریزی نکرده ایم، به جز چند شهر آبی در استان بقیه شهر‌های استان وضع مناسبی ندارند.

او با اشاره به اینکه سفر نوروزی به استان هرمزگان ممنوع است اظهار کرد:آماده پذیرایی مسافران نوروزی نیستیم.

عبدالرضا قاسم‌پور معاون استاندار فارس با بیان اینکه تا بهبود شرایط قرمز کرونایی آنچه که مربوط به مسافرت‌های نوروزی است؛ در استان فارس تعطیل است گفت: زمان مسافرت به مازندران نیست

او خاطرنشان کرد: در استان فارس از ابتدای شیوع کرونا همدلی خوبی میان مردم و مسئولین وجود دارد، اخیراً آمار مراجعه و بستری کرونایی رو به افزایش است، ستاد اسکانی نوروزی کاملاً تعطیل است، اجازه برقراری کمپ‌های مسافری داده نمی‌شود.

مهدی رازجویان معاون استاندار مازندران با اشاره به اینکه هرگونه خدمات مسافرتی در استان ممنوع است افزود: شرایط کرونایی استان مازندران شکننده است.

معاون استاندار مازندران گفت: مردم سفر به این استان را به بعد از کرونا موکول کنند، زیرا ستاد تسهیلات سفر، هر گونه ارائه خدمات به مسافرین را ممنوع اعلام کرده است.

(0) نظر
برچسب ها :
سفر‌های نوروزی ۱۴۰۰؛ بالاخره بلیت بخریم یا نخریم؟

سفر‌های نوروزی ۱۴۰۰؛ بالاخره بلیت بخریم یا نخریم؟

نوروز ۱۴۰۰ کم کم در حال رسیدن است و مردم در هیاهوی رفتن به سفر، اما با این شرایط کرونایی و قرنطینه برخی از استان‌ها تکلیف چیست؟

 

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، در خیابان قدم میزنم نگاهی به اطرافم می کنم آدم ها هر کدام به شکلی در اطرافم در حال عبورند  یکی با سرعت  یکی هم با آرامش قدم زنان . تا اینجای کار چیزی عوض نشده اما وقتی نگاهی به صورتشان می کنم تازه یادم می افتد که ای دل غافل کرونا با ماست . 

در میان انبوه کارهایم یادم می افتد که سر راه باید سری به آژانس های فروش بلیت بزنم بعد از کمی پیاده روی وارد یکی از این آژانس ها می شوم، تقریبا می توانم بگوییم که  تعداد کمی در تدارک خرید بلیت هستند. امسال با خانواده تصمیم گرفته ایم که به شیراز سفر کنیم و از آنجا هم سری به استان هرمزگان و جزایر زیباش بزنیم  در فکر و خیالات خودم غوطه ور هستم که نوبت به من می رسد به باجه که می رسم مقابل رزرو کننده بلیت می نشینم و ۵ بلیت برای شیراز می خواهم  که می گوید امسال عید برای شیراز بلیت رزرو نمی کنیم با تعجب  علت را جویا می شوم که فروشنده توضیح می دهد که امسال به دلیل شیوع کرونا برخی از استان ها اعلام کرده اند که به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا مسافر نمی پذیرند.  به همین راحتی باورم نمی شود! دوباره خواهش می کنم ولی پاسخ همان  چند کلمه قبلی است. 

سفر ممنوع

گشتیم نبود، نگرد نیست

با خودم می گویم جوینده یابنده است خوب می روم سراغ  یک آژانس دیگر . در طول راه با مادرم تماس می گیرم و موضوع را توضیح می دهم و با هماهنگی های خانوادگی که انجام می دهد تصمیم بر این می شود که استان هدف سفرمان را تغییر دهیم . از صبح کارم همین است ساعت ۲ بعد از ظهر شده و این آژانسی که می روم اگر اشتباه نکنم نهمین آژانس است. داخل که می شوم از فروشنده بلیت برای چهار محال و بختیاری را می خواهم  در کمال ناباوری فروشنده می گوید که این استان هم از جمله استان هایی است که برای ایام نوروز مسافر نمی پذیرد. 

از فروشنده می پرسم که دیگر چه استان هایی شرایط پذیرش مسافر ندارند که می گوید مشهد ، چهار محال و بختیاری ، گیلان ، خوزستان و کرمانشاه از جمله استان هایی هستند که فعلا برای سفر به آنها بلیتی نداریم . 

حیرانم که امسال عید تکلیفمان چیست؟  عید را چه کنیم و دایره انتخابمان محدود می شود با خودم فکر می کنم چقدر از یکسال پیش به این طرف اوضاع عوض شده  و  ما به راحتی قادر به انتخاب آزاد نیستیم . 

آری ویروس کرونا بر گلویمان چنگ انداخته و  جان می‌گیرد و علی رغم همه محدودیت‌های اعمال شده همچنان می تازد .از خودم می پرسم راه حل این مشکل چیست نگاهی به وضعیت برخی از شهرها و مقایسه  فوتی آنها مسئولان را به فکر انداخته است گویا چاره دیگری غیر از قرنطینه نیست شاید اگر روزهایمان را متفاوتر بگذرانیم بهتر است تا اینکه عزیزانمان را دیگر هیچ گاه نبینیم .

بلیط نوروز

گردشگری در گیلان تعطیل است

حمید رضا آذرپور معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با تشریح وضعیت مبتلایان به کرونا در خصوص تمهیمدات گرفته شده برای جلوگیری از شیوع این بیماری در شهر می گوید: همه تفرجگاه ها، موزه‌ها و مکان‌های تاریخی گیلان تا اطلاع بعدی تعطیل است؛ مراجعه نکنید.

حمید رضا آذرپور ادامه می‌دهد: مدیران مراکز اقامتی هم می‌گویند کاش! در قالب مصوبه تعطیل می‌کردند تا کمتر متضرر می‌شدیم؛ اما این مراکز با رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی برای خدمات رسانی به مسافرانی که از طریق حمل و نقل عمومی و برای انجام کار‌های ضروری وارد گیلان می‌شوند، باز است.

او می‌گوید: مراکز اقامتی طبق دستور وزارتخانه آمادگی این را دارند که تخت‌های هتلی به عنوان پشتیبان تخت‌های بیمارستانی باشد؛ رسمی و کتبی اعلام شده است و این آمادگی را داریم در شرایط بحرانی پشتیبان وضعیت بیمارستانی باشیم.

آذر پور تاکید می کند، تفرجگاه ها، موزه‌ها و بنا‌های تاریخی بسته است، اما در شرایط آماده باش هستیم.

فضای مجازی بر شدت باران خبر افزوده ؛ کادر بهداشت و درمان جان برکفان مبارزه با شیوع کرونا معرفی شدند و راه به راه بر تعداد جان نثاران این عرصه افزوده شد و آمار از دست رفتگان در اثر کرونا این روز‌ها هر بار بیشتر غافلگیرمان می‌کند.

سفر به مشهد در ایام تعطیلات نوروز ممنوع شد

در ایام تعطیلات نوروز مسافرت در شهرهای زرد مسافر پذیر از جمله مشهد ممنوع است.

مهدی قلیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اکنون ۱۲ شهرستان خراسان رضوی که بیشتر آنان پرجمعیت هستند در وضع زرد و ۲۱ شهرستان  در وضع آبی به لحاظ ابتلا به کرونا قرار دارند.

او افزود: بر اساس رنگ بندی نرم افزار ماسک هم اکنون شهرستان‌های مشهد، کلات، قوچان، کاشمر، گناباد، سبزوار، تربت‌حیدریه، طرقبه و شاندیز، خلیل آباد، کوهسرخ، خواف و بردسکن در وضع زرد هستند.

همچنین رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم گفته است: برای سفر نوروزی بلیط رزرو نکنید اگر همین روند پیش رود، موج چهارم در فروردین رخ می‌دهد.

چک کردن وضعیت مسافران

مهمان نواز هستیم، اما مسافر نمی‌پذیریم

اقبال عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری در ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: برگزاری هرگونه تجمع، همایش، مراسم عروسی و ختم، سیمنار و جشنواره‌ها ظرف دو هفته آینده در تمامی مناطق استان ممنوع است و در این مدت از پذیرش هرگونه مهمان به ویژه از استان خوزستان خودداری شود.

او افزود: همچنین به منظور پیشگیری از ورود ویروس جهش‌یافته به استان به ویژه از سمت استان خوزستان، محدودیت‌های شدید ترددی در استان اعمال می‌شود.

او، کنترل پایانه‌های مسافر و بار استان را از دیگر ضرورت‌های پیشگیری از همه‌گیری ویروس جهش‌یافته در استان برشمرد و ادامه داد: علاوه بر جلوگیری از ورود خودرو‌های شخصی به استان، ناوگان حمل مسافر و بار را نیز کنترل و چنانچه موارد مشکوکی شناسایی شود از ادامه سفر و یا فعالیت افراد مبتلا جلوگیری شود.

عباسی افزود: این محدودیت‌ها تا دو هفته در استان اعمال می‌شود و پس از آن بر اساس رنگ بندی‌های جدید شیوع کرونا تصمیمات بعدی گرفته می‌شود.

مدارس استان کرمانشاه میزبان مسافران نوروزی نیستند

 مجید یزدان پناه مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت : به دلیل شیوع ویروس کرونا و احتمال ورود به پیک چهارم این بیماری همانند پارسال اسکان نوروزی مسافران در مدارس استان کرمانشاه انجام نخواهد گرفت.

او گفت : در سال‌های گذشته برای فراهم آوردن محل اسکان برای میهمانان نوروزی و کمک به گردشگری، بیش از ۴۰۰ مدرسه میزبان مسافران نوروزی در تعطیلات ایام عید در استان کرمانشاه بوده‌اند.

خسته شدیم به فکر کادر درمان باشید

حال و روز کادر درمان این روزها بازهم خوب نیست تا چند روز پیش به نظر می رسید که  انتهای راه حال همه خوب شود اما با شروع موج دیگر این افکار شیرین تبدیل به رویا شد. کادر درمان ، قشری که مظلوم این جنگ نابرابر است و نگاهی به آمار فوت این قشر نشان می دهد که  چه صادقانه پای این جنگ ایستادند تا ما از پا نیفتیم. 

پای درد دلشان که می نشینی می گویند اگر بازهم نیاز باشد هستند اما چهره آنها گواه این است که خسته شده اند و دیگر رمقی ندارند  و در نهایت خواهش و تمنا در صدایشان موج می زند که مردم دستورهای بهداشتی را جدی بگیرند و خیال سفر در نوروز را از افکار خود دور کنند .  

کادر درمان

عید نوروز بلیط بخریم با نخریم؟

درست است که برای عید ۱۴۰۰ دچار چالش شده ایم که بالاخره سفر برویم یا نرویم، اما نگاهی به وضعیت شهرها و آمار فوتی ها که روز به روز در حال افزایش است خود به خود گویای  همه چیز است و بازهم نگاهی به مصاحبه های مسئولان برخی از استان ها هم گواه این مطلب است که این روزها روزنامه ها و مطبوعات استانی با تیتر بزرگ منتشر می کنند امسال  مسافر نمی پذیریم. 

در انتهای راه باید بگوییم که امسال را شاید اگر اصراری برای رفتن به بعضی از شهرها که قرنطینه هستند نکنیم بهتر است و  از راه هایی که تنها خودمان با خبریم حاضر به سفر نشویم همه این ها تنها برای یک هدف است اینکه ما سلامت بمانیم و یک عمر دورهمی ها را به کرات تجربه کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
امیدی تازه برای درمان کرونا

امیدی تازه برای درمان کرونا

همه گیری کرونا محققان را بر آن داشت تا در مورد چگونگی اتصال پروتئین اصلی این ویروس به سلول‌های انسان در طی فرآیند ابتلا تحقیق کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وب سایت العین، گروهی از دانشمندان اطلاعاتی را در مورد پروتئین اصلی ویروس کرونا شناسایی کرده اند که نه تنها می‌تواند توضیح دهد که جهش‌های جدید این ویروس چگونه سریعتر فرد را مبتلا می‌کنند، بلکه می‌تواند به درمان و تولید واکسن نیز کمک کند.

در حال حاضر تحقیقات مهمی برای بررسی چگونگی اتصال این پروتئین به سلول‌های انسانی در حال انجام است، اما درباره تغییرات دیگری که در این پروتئین در نتیجه ارتباط با سلول انسانی رخ می‌دهد اطلاعات کمی در دست است.

جانش آناند استادیار شیمی در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و محقق اصلی تحقیق می‌گوید: ما در زیر پروتئین اصلی کرونا، نقاط گرمی را شناسایی کردیم که برای تسری ویروس بسیار اهمیت دارد و ممکن است اهداف جدیدی برای مداخله درمانی باشد.

آناند و همکارانش از فرآیندی به نام طیف سنجی جرمی تبادل هیدروژن - دوتریم (HDXMS) برای شناسایی تغییرات ویروس هنگام اتصال پروتئین اصلی به سلول انسانی استفاده کردند.

طیف سنج آب سنگین یا اکسید دوتریم (D۲O) که یک ایزوتوپ طبیعی غیر رادیواکتیو بوده و از هیدروژن سنگین یا دوتریم تشکیل شده، برای ترسیم پروتئین‌ها به عنوان یک کاوشگر استفاده می‌کند.

این تیم تحقیقاتی پروتئین اصلی کرونا و گیرنده ACE۲ را در آب سنگین قرار داده و اثرات گیرنده‌ها بر روی پروتئین را به دست آوردند.

آناند می‌گوید: اگر پروتئین اصلی و گیرنده ACE۲ را در محلولی از آب سنگین یا اکسید دوتریم قرار دهید، سطح و نواحی انعطاف پذیرتر هر دو پروتئین در مقایسه با داخل آن، هیدروژن را با دوتریم راحت‌تر مبادله می‌کنند. 

با استفاده از این روش، تیم تحقیقاتی تشخیص داد که اتصال پروتئین اصلی و گیرنده ACE۲ برای پروتئاز‌های شبیه فورین (خانواده‌ای از آنزیم‌های انسانی) ضروری است.

آناند گفت: پروتئین‌های اصلی موجود در سطح ویروس مدام می‌چرخند تا گیرنده‌های ACE۲ را جستجو کنند و به آن‌ها بچسبند. بعد از اینکه پروتئاز فورین پروتئین را قطع کرد، قسمت باقیمانده با غشای سلول ترکیب می‌شود و اجازه ورود به آن را می‌دهد.

آناند یادآوری کرد: محققان پیش از این چگونگی اتصال پروتئین اصلی کرونا به گیرنده‌های ACE را پیدا کرده اند، اما تاکنون هیچ کس نمی‌داند که چگونه این پیوند به پروتئاز فورین پیام می‌دهد که پروتئین اصلی را قطع کند. این پدیده فعالیت از راه دور نامیده می‌شود.

او افزود: یافته‌های ما نشان می‌دهد که اتصال گیرنده ACE۲ به پروتئین اصلی باعث تغییرات طولانی مدت و تجزیه پروتئاز در محل تجزیه زیر واحد S۱ / S۲ دیستال می‌شود.

در حالی که محققان در حال حاضر فقط بر روی روش‌های درمانی متمرکز هستند که از اتصال پروتئین اصلی کرونا به گیرنده ACE۲ جلوگیری می‌کند، آناند تاکید کرد این تنها ضعف ویروس کرونا نیست که می‌توان از آن استفاده کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کرونا به ۱۰۴ درصد رسیده است
رییسی:

میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کرونا به ۱۰۴ درصد رسیده است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی به بیان توضیحاتی درباره سیاست‌های تشویقی کشور برای افزایش فرزند آوری پرداخت.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در نشست کشوری اجرایی سازی کمیته صیانت از جمعیت که در بیمارستان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: در مقوله جمعیت با توجه به اینکه حاصل کار‌های فرهنگی، اقتصادی، معیشتی و ... است، بسیاری عوامل بر نرخ باروری و جمعیت تاثیر دارند و همانطور که نرخ باروری یک شبه پایین نمی‌آید و یک شبه بالا نمی‌رود نیاز به مشارکت جمعی دارد و به هم افزایی در این حوزه نیاز داریم.

رییسی ادامه داد: چند سالی است که بحث جمعیت را به طور جدی دنبال می‌کنیم و سیاست‌های وزارت بهداشت بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری پیش می‌رود. جوانی یک جمعیت بسیار حائز اهمیت است و کشور‌هایی که سن جمعیتی بالا داشتند در دوران کرونا بیشتر ضرر کردند و بیش از ۸۰ درصد مرگ و میر‌ها در جمعیت سالمندان بود. ۶۲ درصد مرگ و میر کشور‌های اروپایی در مراکز نگهداری سالمندان در ابتدای کرونا رخ داد.

فرزندان آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت

او بیان کرد: سال ۶۳ نرخ رشد جمعیت کشور حدود ۳.۵ بوده است و سال ۹۸ نرخ رشد سالانه جمعیت به زیر یک و عدد ۰.۹۶ رسید. از سال ۵۸ تا ۶۵ بالاترین جمعیت خانم‌ها در سنین باروری را داشتیم و این میزان کاهش پیدا کرد، تا اینکه از سال ۹۴ دوباره جمعیت بانوان در سنین باروری افزایش پیدا کرد، زیرا فرزندان این مادران در دهه ۶۰ به سنین باروری رسیده بودند وگرنه نرخ باروری در حال کاهش بوده است و اگر بخواهیم از شرایط کنونی رهایی پیدا کنیم باید برنامه ریزی بلند مدت داشته باشیم تا به اهداف خود برسیم.

رییسی گفت: نرخ باروری کشور در سال ۶۰ تا ۶۲ به عدد ۶.۸ درصد رسید و اکنون نرخ جانشینی جمعیت به زیر ۲ رسیده که به معنای منفی شدن نرخ رشد جمعیت است و فرزندان آینده بستگان نزدیک نخواهند داشت؛ چرا که برخی تک فرزندی را با کلاسی می‌دانستند. باید بدانیم که ما اسیر فرهنگ‌های نادرست شدیم و متاسفانه در برهه‌ای ذهنیت‌ها به سمت فرزند کمتر زندگی بهتر رفت واکنون اکثر خانواده‌ها یک یا ۲ فرزند دارند و مادران و پدران عنوان می‌کنند که هر چه فرزندمان بگوید همان است و به سمت فرزند سالاری رفته‌ایم. هم اکنون شاهد آن هستیم که فرزندان و پدر و مادران را تربیت می‌کنند.

تک فرزندی عوارض اجتماعی زیادی دارد

سخنگوی وزارت بهداشت توضیح داد: کاهش جمعیت روی همه موضوعات تاثیر گذاشته است و تک فرزند‌ها اغلب افسرده می‌شوند. بسیاری از این فرزندان لوس و وابسته هستند و ما به فرزند کمتر زندگی بهتر دست پیدا نکردیم و فقط فرزند کمتر محقق شد، اما زندگی بهتر را تجربه نکردیم. باید دانست که فرزند کم اصول تربیتی را هم به هم می‌ریزد و کاهش جمعیت و تک فرزندی عوارض اجتماعی بسیاری دارد.

رییسی با بیان اینکه به نظر من موضوعی مهمتر از جمعیت در جامعه نیست، گفت: شاهد آن هستیم سن ازدواج بالا رفته است و ایجاد مراکز ناباروری رو به رشد است، در صورتیکه جمعیت را با مراکز ناباروری نمی‌توان اصلاح کرد و باید ذهنیت افراد را اصلاح کرد. از سال ۹۵ تا ۹۸ حدود ۲۰ درصد میزان باروری کاهش پیدا کرده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به استان‌های دارای کمترین و بالاترین نرخ رشد جمعیت، بیان کرد: در سال‌های ۹۶ و ۹۷ میزان باروری کل در ۱۷ استان بالاتر از میانگین باروری سراسر کشور بود و در سال ۹۸ استان‌های گیلان، سمنان، البرز، مازندران و تهران کمترین میزان باروری و استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خوزستان بیشترین میزان باروری را داشتند و فقط در این سه استان نرخ رشد جمعیت بالای ۲.۱ است که این جای نگرانی دارد و باید توجه داشت که موضوع جمعیت و نرخ باروری بحث مهمی است.

رییسی با اشاره به سیاست‌های تشویقی برای افزایش فرزندآوری، ادامه داد: باید توجه داشت که در زمینه افزایش جمعیت اقدامات مهمی در دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت انجام شده و وزیر بهداشت ابلاغیه‌ای در زمینه توسعه جمعیت داشتند که آن را به دانشگاه‌ها ابلاغ کردیم و تدوین نقشه راه در حوزه جمعیت، نشست تخصصی ارائه راهکارها، نشست تخصصی معاونان ستادی و تدوین برنامه عملیاتی صیانت از جمعیت در ۴ دانشگاه علوم پزشکی اجرا شد که با همین روش امیدواریم در اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی جمعیت این سیاست اجرایی شود. البته در این میان نباید از اقدامات تشویقی از جمله مصوبه مجلس برای ارائه وام ۷۰ میلیونی به افرادی که فرزند سوم خود را به دنیا می‌آورند، غافل شد. همچنین ارائه پیشنهاد افزایش حق اولاد در حقوق کارکنان نیز می‌تواند سیاست تشویقی خوبی باشد.

اجرای برنامه صیانت از جمعیت ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد

او ادامه داد: اجرای برنامه صیانت از جمعیت در روز ملی جمعیت در ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد که در تلاش هستیم تا برنامه عملیاتی صیانت از جمعیت و اخذ تایید ملی تا فروردین ۱۴۰۰ تدوین و نهایی شود. برنامه را پس از آغاز هر ۶ ماه پایش و سالیانه ارزشیابی کنیم.

رییسی به سیاست‌های کاهش جمعیت در سال‌های گذشته اشاره و گفت: زمانی که بحث تنظیم خانواده مطرح بود وزارت بهداشت مجری اجرا بود و سیاست‌های ابلاغی بالا دستی را اجرا می‌کرد و خانم‌ها و آقایانی که اکنون برای کاهش و پیری جمعیت داد می‌زنند سیاست‌های غلط جمعیتی را تبیین کردند و حاصل سیاست‌های غلط آن‌ها وضعیت را این چنین کرده است. باید توجه داشت که ممکن است بهورزان ما به دلیل اینکه سیاست‌های پیشین در ذهن‌شان نقش بسته است در مواردی همان مسیر را دنبال کنند، باید دانست که توصیه‌های بهورزان می‌تواند نقش مهمی در فرزندآوری داشته باشد. اگر جایی نرخ جمعیت مثبت بود باید افراد مورد تشویق قرار بگیرند، البته ما ۳۰ هزار بهورز داریم و ممکن است از این بین یک نفر توصیه غلط در فرزندآوری داشته باشد.

عدد و رقم درستی از سقط جنین نداریم

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه اقلام پیشگیری از بارداری در مراکز بهداشتی توزیع نمی‌شود، بیان کرد: یکی از موضوعات مهم سقط جنین است که موضوع بسیار مهمی محسوب می‌شود، اما این عدد‌ها مهم نیستند، زیرا حدسی هستند سقط جنین یک اقدام غیرقانونی است و چون خود فرد درخواست سقط دارد و آن را با رضایت انجام می‌دهد، شاکی نداریم نمی‌توانیم عدد و رقم درستی عنوان کنیم.

او با بیان اینکه سقط غیر قانونی پدیده شومی است و باید از آن جلوگیری کرد، گفت: یکی از توصیه‌های بهورزان و پیگیری‌ها باید در این زمینه باشد تا مادرانه باردار به دنبال سقط غیرقانونی نروند، هر چند دلایل بسیاری برای این اقدام وجود دارد و باید دانست که سقط غیرقانونی قتل نفس بوده و کاری حرام و گناه کبیره محسوب می‌شود. باید مراقبت کنیم و محکم به بهورزان بگوییم مراقبت کنند تا در جمعیت تحت پوشش چنین اقدامی رخ ندهد.

قرص مهمترین ابزار سقط جنین است

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه بالاترین آمار سقط غیرقانونی در خانه‌ها اتفاق می‌افتاد، افزود: مهمترین ابزار سقط غیرقانونی قرص است که این قرص‌ها باعث سقط ناقص یا کامل می‌شود و بعد مادران به دلیل خونریزی نیاز به بیمارستان پیدا می‌کنند. بنا بود تا قرص‌های سقط جنین در دسترس نباشند، اما با یک جستجو در اینترنت قرص سقط جنین در کمتر از یک ساعت به دست فرد می‌رسد که باید پلیس فتا و دادستان‌ها به موضوع سقط غیرقانونی و عرضه این قرص‌ها در فضای مجازی ورود کنند.

رییسی تاکید کرد: اینکه یک بهورز مادر بارداری را به مرکز سقط غیرقانونی ارجاع دهد نابخشودنی است و باید محکم برخورد کرده با کوچکترین تخلفات برخورد و از بروز این تخلفات کوچک جلوگیری کرد.

او با تاکید بر لزوم ساماندهی تبلیغات سیاست‌های جمعیتی، یادآوری کرد: تبلیغات و آموزش‌های به روز بسیار موثر هستند و هر پوستری که در مراکز ما نصب می‌شود باید مطابق با سیاست‌های جمعیتی باشد. گاهی همه سیاست‌ها به خاطر یک پوستر نادرست زیر سوال می‌رود. باید دقت کنید که حوزه جمعیت تنها با وزارت بهداشت نیست و بسیاری از نهاد‌ها و دستگاه‌ها مسئول هستند و باید اقدامات مناسبی در سلامت باروری انجام دهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به رشد میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کووید ۱۹ بیان کرد: میزان مراقبت از مادران باردار در دوران کرونا افزایش پیدا کرد و به ۱۰۴ درصد رسیده است.

(0) نظر
برچسب ها :
تاکنون جهش اساسی از کروناویروس در ایران گزارش نشده است
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت:

تاکنون جهش اساسی از کروناویروس در ایران گزارش نشده است

جهانپور گفت: از زمان شیوع کرونا در کشور، افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که هیچ کدام تغییر معناداری ایجاد نکرده است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره موتاسیون (جهش)‌های ویروس کووید ۱۹ در ایران، اظهار کرد: ویروس‌های RNA دار نسبت به ویروس‌های DNA دار، سرعت جهش بیشتری دارند و با توجه به اینکه کرونا ویروس‌ها از زمره ویروس‌های RNA دار است، طبیعتا در آن‌ها بیشتر مشاهده می‌شود، سرعت جهش در ویروس‌های RNA دار بصورت میانگین شاید ۱۰ هزار برابر ویروس‌های DNA دار است. کرونا نیز اگرچه نسبت به برخی ویروس‌های RNA دار لزوما سرعت جهش بیشتری ندارد لکن در همه ماه‌های گذشته جهش‌های متعددی را در ایران و جهان به خود دیده است که البته بسیاری از این جهش‌ها لزوما منتهی به تغییر رفتار ویروس یا واکنش متفاوتی به واکسن و آنتی بادی‌ها و سیستم ایمنی نشده اند و قابل توجه نبوده و نیستند.

او افزود: متاسفانه انتقال ناقص مطالب و گزارش‌های علمی مطروحه هفتگی در ستاد ملی مقابله با کرونا آن هم از جانب افراد غیر از سخنگوی رسمی این ستاد و یا پوشش خبری ناقص آن در مواردی موجب سوء تفاهم و سوء برداشت شده و انتظار می‌رود اکنون که ستاد ملی مقابله با کرونا سخنگوی رسمی و مشخص دارد، اعلان مصوبات و اطلاعات منحصر به سخنگو باشد و سایر اظهارات، وجهی ندارد و رسانه‌ها این موضوع را در اطلاع رسانی مطالب، لحاظ کنند و البته اعضای ستاد نیز توجه بیشتری به این مهم داشته باشند، واژگان موتاسیون ایرانی که به نقل از نائب رییس محترم مجلس نیز منتشر شده است، اطلاق درستی نیست و صحت ندارد و تا امروز از میان واریانت‌های شناخته شده با مبدا انگلیس، آفریقای جنوبی، برزیل و کالیفرنیا صرفا واریانت انگلیسی در ایران مشاهده شده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت بیان کرد: بسان همه ماه‌های گذشته، مونیتورینگ و رصد مستمر ژنتیک ویروس و بررسی‌های فیلوژنتیکی و توالی یابی ژنتیکی در کشور در مراکز مشخص جریان دارد و تا کنون جهش اساسی با تغییر معنادار رفتار ویروس در ایران مشاهده و گزارش نشده است.

(0) نظر
برچسب ها :
علائم کرونا در سالمندان بی‌اشتهایی، تب خفیف و ضعف است
معاون درمان وزارت بهداشت:

علائم کرونا در سالمندان بی‌اشتهایی، تب خفیف و ضعف است

جان بابایی گفت:قسمت اعظم مرگ و میر در سن‌های بالا رخ می‌دهد، باید کوچکترین علائم بی‌اشتهایی، تب خفیف و ضعف را در افراد سالمند جدی بگیریم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، همه‌گیری ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی امشب نهم اسفند ماه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با حضور قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت مورد بررسی قرار گرفت.

جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تعداد تست های کرونا از مرز ۱۰۰هزار مورد در روز عبور کرده است گفت: فراوانی تعداد تست ها، به مدیریت بیماری کمک شایانی کرده است.

او با اشاره به اینکه روند ابتلا و بستری ها در خوزستان کندتر شده است افزود: ما در فروردین ماه بیشتر مراقب سالمندان بودیم اما آرام‌آرام افزایش بیماری را در سالمندان دیدیم، دلیل آن این است که جوانان پدربزرگ ها و مادربزرگ های خود را مبتلا کردند.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هر چه سن بالاتر می رود بیشتر باید مراقب بود افزود: قسمت اعظم مرگ و میر در سن های بالا رخ می دهد، باید کوچکترین علائم را در افراد سالمند جدی بگیریم یعنی تب خفیف را باید در آنها جدی بگیریم، افراد سالمند تب خفیف می کنند و تب شدیدی پیدا نمی‌کند و دچار بی اشتهایی می شوند. لذا باید این علایم را جدی بگیریم ،اگر بیماری را در افراد سن بالا زود تشخیص بدهیم قطعاً می‌تواند جلوی مرگ و میر را بگیریم.

جان بابایی با اشاره به اینکه بیشترین مشکل ما در استان خوزستان است که البته با زحمات همکارانمان و همراهی مردم تا حدی سیر افزایشی بیماری کنترل شده است افزود: در مواردی حتی بیماری حالت سکون پیدا کرده است، اما هنوز تعداد زیادی بستری در استان خوزستان داریم.

او با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها با شیب ملایم، بیماری رو به افزایش است گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده امیدواریم بتوانیم روند بیماری را متوقف کنیم، اگر قرار باشد که اوضاع را مدیریت کنیم، باید در شروع پیک اقدامات لازم صورت بگیرد.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه یکی از امتیازات ما افزایش تست است اظهار کرد: در روز تا صد هزار تست را انجام می‌دهیم و این تست زیاد مردم را متوجه بیماری خود می‌کند حتی اگر علائم خفیف و یا مشکوکی داشته باشند با انجام تست متوجه وضعیت خود می‌شوند، لذا این زیرساخت در کشور فراهم شده است به طوری که تست سریع با حداکثر ظرفیت در دانشگاه‌ها در حال انجام است، هر فردی که مشکوک به علائم کرونا باشد بلافاصله می‌تواند به مراکز ما مراجعه کند و در آنجا رایگان تست انجام می‌شود، این موضوع خودش مهمترین عامل است تا افراد در خانه ایزوله و قرنطینه شوند.

جان بابایی اظهار کرد: با ظرفیتی که الان در کشور برای بستری وجود دارد بیماران می‌توانند در صورت تشخیص پزشک بستری شوند.
بیشترین زمان انتقال بیماری همان چند روز است یعنی کمتر از یک هفته، که میزان انتقال ویروس در این مدت بیشتر است، اما از هفته دوم میزان انتقال ویروس کمتر می‌شود و در نهایت احتمال ابتلای دیگران کمتر می‌شود.

او ادامه داد: هنوز استان‌هایی داریم که میزان آلودگی در آن‌ها زیاد نشده است و لذا پیک‌های سنگین نداشتند، استان‌هایی که پیک سنگین داشتند در معرض پیک‌سنگین می‌توانند قرار بگیرد البته در صورتی که غفلت صورت گرفته باشد.

معاون درمان وزیر بهداشت تصریح کرد: از مردم می‌خواهم تا کسی که علامت دارد حتماً به مراکز درمانی مراجعه کند، اگر نیاز به بستری بود، حتما بستری شود، هرچه درمان زودتر شروع شود می‌توان به نتیجه بهتری رسید، در این صورت تعداد مرگ و میر نیز کمتر می‌شود، یکی از دلایل کاهش مرگ و میر تشخیص زودرس و انجام تست‌های فراوان است و در نهایت مراقبت زودتر اتفاق افتاده لذا هر چه این بیماری را زودتر مراقبت کنیم میزان مرگ و میر کمتر می‌شود.

جان بابایی با اشاره به ظرفیت کافی تخت‌های بیمارستانی درباره جهش ویروس کرونا گفت: جهش جزو ذات ویروس است و ویروس مرتب تغییرات ژنی پیدا می‌کند که ممکن است این تغییرات بی اهمیت باشد یا این که خطرناک باشد، در ایران و در پیک‌های دوم و سوم جهش‌هایی از ویروس را دیدیم، اما جهش‌های مهم و خطرناکی نبودند.

او با اشاره به اینکه هر بار که پیکی اتفاق می‌افتد خطر جهش ویروس هم بیشتر می‌شود خاطرنشان کرد: برای همین نباید بگذاریم پیک بیماری اتفاق بیفتد تا مانع جهش‌های بیشتر ویروس شویم.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بروز کووید ۱۹ در استان‌های مختلف متفاوت است گفت: میزان مرگ و میر در استان‌ها و بیمارستان‌ها با هم فرق می‌کند، لذا عوامل مؤثر بر کووید ۱۹ شامل سن و سال، بار بیماری، بیماری‌های زمینه ای، چاقی، شدت بیماری و پراکندگی جمعیت است.

جان بابایی اظهار کرد: هرجا که میانگین سنی جمعیت بیشتر و جمعیت متراکم‌تر و چاقی و بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر بوده، بار بیماری و میزان بستری‌ها و فوتی‌ها هم بیشتر بوده است.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: واقعیت این است که خطر کرونا همچنان بخش بزرگی از جمعیت کشور را تهدید می‌کند برای همین باید شیوه نامه‌ها را به درستی رعایت و با انجام تست و شناسایی زود هنگام مبتلایان و قرنطینه آن‌ها از بار بیماری کم کنیم.

او گفت: ۷۳ درصد کسانی که فوت کرده اند بالای ۶۰ سال داشتند، برای همین باید بیشتر حواسمان به افراد مسن باشد.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه برای پیشگیری از جهش‌های بیشترِ ویروس کرونا، باید تلاش کنیم پیک‌های بعدی رخ ندهد، افراد چاق بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند، برای کنترل کرونا باید حتما فشارخون و بیماری‌های قلب و عروق را مدنظر قرار دهیم.

بابایی با اشاره به اینکه هر جا که دستورالعمل‌ها را رعایت نکردیم بلافاصله با پیک بیماری مواجه شدیم افزود: امسال سرماخوردگی و آنفولانزا را به صورت جدی نداشتیم، شدت بیماران بدحال ما که با کاهش سطح هوشیاری می‌آیند در طول زمان بیشتر می‌شود، نباید بگذاریم بیمار بدحال شود، به محض شروع بیماری باید سریع درمان صورت بگیرد، لذا نسبت به افراد سالمند باید بسیار مراقب باشیم.

ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم با ارائه آماری از میزان مبتلایان و بستری‌های بیماران در این استان گفت: در حال حاضر ۳۰۰ بیمار بستری داریم که یک چهارم آن‌ها در آی سی یو بستری و بیشتر آن‌ها هم بدحال هستند، بیشتر شهر‌های استان نارنجی و قرمز است.

سالاری با اشاره به شناسایی چند مورد ویروس کرونای انگلیسی در استان گیلان اظهار کرد: از مردم می‌خواهیم تا همچنان شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

خسرو صادق نیت رئیس بیمارستان امام خمینی نیز با تشکر از مردم تهران به دلیل رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی گفت: خوشبختانه در ۲ هفته اخیر سیر افزایش بیماری ثابت بوده است و دیروز و امروز شاهد مرگ بیماران نبوده ایم.

او با بیان این که در بیمارستان امام خمینی کرونای انگلیسی شناسایی نشده است گفت: همه بخش‌های بیمارستان فعال هستند و به همه بیماران خدمت لازم را ارائه می‌کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
مرگ یک نفر در ژاپن پس از تزریق واکسن کرونا

مرگ یک نفر در ژاپن پس از تزریق واکسن کرونا

وزارت بهداشت ژاپن از مرگ یک زن حدود ۶۰ ساله پس از دریافت نخستین دوز از واکسن فایزر خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن روز سه شنبه از مرگ یک زن ۶۰ و اندی ساله پس از دریافت نخستین دوز از واکسن فایزر خبر داد.

این زن که دچار هیچ بیماری زمینه‌ای یا آلرژی نبوده، روز بیست و ششم فوریه واکسن فایزر را دریافت کرده بود.

او روز اول ماه مارس بر اثر آنچه که نوعی خونریزی مغزی نام برده شده است، جان خود را از دست داد.

از همین رو وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن قصد دارد تحقیقات درباره ارتباط مرگ این زن با این واکسن را بررسی کند.

حدود دو هفته پس از آنکه ژاپن واکسن فایزر را تائید کرد، نخستین محموله از این واکسن‌ها وارد ژاپن شد.


(0) نظر
برچسب ها :
تاثیر مخرب کرونا بر مغز

تاثیر مخرب کرونا بر مغز

دانشمندان مشکلات مغزی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و ارتباط آن با اصطلاح «مه مغزی» را دریافتند.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان در تحقیقات خود دریافتند که چه عواملی منجر به مشکلات مغزی یا اصطلاحاً «مه مغزی» در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ می‌شود.

کارشناسان مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering در نیویورک و همکارانش مایع مغزی نخاعی ۱۸ بیمار سرطانی را پس از ابتلا به کووید ۱۹ و دارای اختلال عملکرد عصبی را بررسی کردند.

این بیماری با علائمی مانند خستگی، از دست دادن حافظه، گیجی و ناهنجاری‌های دیگر همراه است. محقق جان رمسیک در این خصوص گفت: ما در این بیماران التهاب و سطح بالای سیتوکین‌ها را در مایع مغزی نخاعی یافتیم که علائم این بیماری را توضیح می‌دهد. 

سیتوکین‌ها دسته‌ای از پروتئین‌ها هستند که رشد سیستم ایمنی بدن را کنترل می‌کنند. به گفته محققان در بعضی موارد، ویروس کرونا بیش از حد این مولکول‌ها را تحریک می‌کند و منجر به اصطلاح طوفان سیتوکین (مه) در مغز می‌شود؛ بنابراین متخصصان نتیجه گرفتند که با ابتلا به کرونا، در برخی موارد چنین مواد شیمیایی در سیستم ایمنی بدن وارد مغز می‌شود. دانشمندان نتیجه گرفتند: این امر باعث ایجاد علائم انسفالوپاتی - آسیب مغزی - در بیماران می‌شود.

پیش از این گزارش شده بود که محققان ارتباطی بین بیماری آلزایمر غیر قابل درمان و کووید ۱۹ شدید، پیدا کرده اند. مشخص شد که ژن ApoE۴، که خطر ابتلا به زوال عقل را در افراد سالخورده را افزایش می‌دهد، همچنین حساسیت فرد به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.

(0) نظر
برچسب ها :
انتقال ژن انسان به موش برای بررسی واکسن‌های کرونا
عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان مطرح کرد؛

انتقال ژن انسان به موش برای بررسی واکسن‌های کرونا

بصیری گفت: موش تراریخت کوویا از انتقال ژن انسانی به ژنوم موش به دست آمده است که برای مطالعه واکسن‌ها و دارواهای کووید۱۹ مناسب است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  محسن بصیری عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان، استادیار و متخصص ژنتیک در نشست رونمایی از موش تراریخت hACE۲ برای ارزیابی تولید واکسن کووید ۱۹، اظهار کرد: بسیاری از دارو‌ها و واکسن‌ها پیش از آزمایش روی انسان، بر روی موش‌های آزمایشگاهی تست می‌شوند، اما آزمایش واکسن‌ها و دارو‌های کووید۱۹ بر روی موش‌ها امکان پذیر نیست، زیرا سلول‌های بدن موش‌ها گیرنده لازم برای وارد شدن ویروس را ندارد و همین موضوع آن‌ها را به این ویروس مقاوم می‌کند.

او افزود: این گیرنده که در انسان وجود دارد پروتئینی به نام ACE۲ است. موش تراریخت کوویا از انتقال ژن انسانی به ژنوم موش به دست آمده است. این موش تراریخت مدل حیوانی مناسبی برای مطالعه عفونت‌های کروناویروسی به حساب می‌آید.

بصیری بیان کرد: ویروس‌های کووید ۱ و ۲ از طریق اتصال به گیرنده پروتئینی ACE۲ وارد سلول انسانی می‌شوند. انتقال ژن ACE۲ انسانی به موش آزمایشگاهی این جانور را نسبت به عفونت‌های ویروسی کووید ۱ و ۲ (ویروس جهش یافته) مستعد می‌سازد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان گفت: به طور کلی می‌توان شرایط حاد بیماری کووید ۱۹ را در این مدل حیوانی شبیه سازی کرد. از موش تراریخت کوویا می‌توان برای بررسی پیش بالینی واکسن ها، دارو‌های بالقوه برای موارد حاد کووید۱۹ و شناسایی ساز و کار‌های بیماری زایی کرونا ویروس استفاده کرد.

بصیری بیان کرد: موش تراریخت در واقع برای مطالعات پیش بالینی واکسن‌های کووید۱۹ و‌ دیگر عفونت‌های کرونا ویروسی وابسته به گیرنده ACE۲ که ممکن است در آینده ظاهر شوند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تلاش محققان پژوهشگاه رویان برای کشف درمان کرونا

عبدالحسین شاهوردی رییس پژوهشگاه رویان در ادامه این مراسم اظهار کرد: پژوهشگاه رویان در سال ۹۹ توانست ۵۷ پروژه را به سرانجام برساند که از این میان ۲۴ پروژه با همکاری مراکز علمی خارج از کشور بوده است.

او افزود: ۲۸۹ مقاله ملی و بین المللی و ۸ کتاب در سال ۹۹ توسط پژوهشگاه رویان نوشته شد که از این میان نگارش۱۲۰ مقاله و ۳ کتاب با همکاری مراکز علمی خارج از کشور صورت گرفت. همچنین ۵۴ درصد مقالات در مجلات کیو وان نیز ثبت شده که در راستای اهداف مجموعه بوده است.

رییس پژوهشگاه رویان با بیان اینکه در دوران کرونا سعی بر این بوده که دست از آموزش برنداریم، ادامه داد: در این دوران به منظور تداوم آموزش‌ها، بیش از ۲۴ وبینار برگزار شده است.

شاهوردی بیان کرد: همکاران ما در دوران شیوع ویروس کرونا تلاش‌های بسیاری در زمینه کشف درمان‌های علمی کرونا داشتند.

او در پایان گفت: یکی از اقدامات پژوهشگاه رویان در دوران کرونا رونمایی از موش تراریخت کوویا به منظور ارزیابی پیش بالینی واکسن‌های کووید ۱۹ و دیگر عفونت‌های کرونا ویروس است که احتمال دارد در آینده ظاهر شوند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82003
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X