كرونا را شكست مي دهيم
واکسن کرونا جای ماسک را نمی‌گیرد!

واکسن کرونا جای ماسک را نمی‌گیرد!

متخصصان تاکید دارند که استفاده از ماسک حتی پس از واکسیناسیون عمومی نیز ضروری است.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از گاردین، پس از آغاز فعالیت‌های واکسیناسیون در اکثر کشور‌های جهان، متخصصان نگران یک احساس کاذب نزد مردم هستند که ممکن است جهان را فرا گیرد.

متخصصان نگران هستند که مردم خیال کنند واکسیناسیون علیه همه گیری کرونا برای پیشگیری کافی بوده و بقیه اقدامات پیشگیرانه چیزی جز تجملات و کار‌های اضافه بی معنی نیست.

در مواجهه با این نگرانی ها، متخصصان بهداشت عمومی با تأکید بر اینکه اگر شخصی واکسن بزند به معنای محافظت از وی در برابر ویروس نیست، توضیح داده اند که افراد حتما باید همچنان از ماسک استفاده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

بر اساس گزارشی که روزنامه "گاردین" منتشر کرده، پاسخ به این سوال پیچیده است، به گونه‌ای که اطلاعات موجود نشان می‌دهد پس از انجام واکسیناسیون، اکثریت قریب به اتفاق خود افراد در برابر ویروس محافظت می‌شوند، اما این افراد واکسینه شده که هیچ علائمی از ویروس را ندارند، هنوز قادر به انتقال آن هستند.

اوری آگوست استاد ایمونولوژی دانشگاه کرنل اظهار کرد: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که واکسن‌ها می‌توانند در برابر عفونت محافظت کنند، اماهنوز مشخص نیست که آیا از انتقال ویروس هم جلوگیری می‌کند یا نه.

او تصریح کرد: ویروس ممکن است حتی وقتی سلول‌های ایمنی، کل بدن را در برابر بیماری ناشی از کووید ۱۹ محافظت می‌کند نیز به حضور در سیستم تنفسی ادامه دهد.

علاوه بر این، متخصصان توصیه می‌کنند که حتما مردم به شستن دستها، حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک که می‌تواند خطر ابتلا را تا ۷۰ درصد کاهش دهد، باید ادامه دهند.

بر اساس گزارش دیگری از ایالات متحده، دلایلی از جمله اینکه واکسیناسیون مصونیت فوری را تأمین نمی‌کند، وجود دارد که استفاده از ماسک را حتی پس از واکسیناسیون همگانی به یک ضرورت تبدیل می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
نگران موج چهارم کرونا هستیم/ امسال ما عید نداریم
حریرچی:

نگران موج چهارم کرونا هستیم/ امسال ما عید نداریم

معاون کل وزارت بهداشت گفت: امسال ما عید نداریم و از مردم می خواهیم از سفر و دید و بازدید خودداری ‌کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه زنده تلویزیونی به وقت ایران در مورد وضعیت آموزش و تاثیر آن بر مهار ویروس کرونا در یک سال گذشته گفت: پس از شیوع ویروس کرونا، راه پر تلاطمی را در  ۱۳ ماه طی کردیم، هرجا آموزش ما کافی نبود، باور و عملکرد مردم کاهش پیدا کرد و با افزایش تعداد بستری و مرگ و میر مواجه بودیم و در  اردیبهشت مردم شیوه نامه ها را بیشتر رعایت کرده اند و توانستیم ویروس را مهار کنیم .

او بیان کرد: کرونا مردم را خسته کرده است و ما شاهد نوسان عملکرد در بین مردم هستیم. حتی کشورهای اروپایی که مدعیان آزادی و فرهنگ هستند؛ شاخص مرگ و میرشان بسیار زیاد است و حتی در خیابان تجمع و علیه اقدامات مبارزه با کرونا اعتراض می کنند. حتی در مورد واکسیناسیون، ۷۰.۶ درصد از مردم فرانسه گفته اند واکسن نمی زنیم زیرا از لحاظ فرهنگی اختلاف دیدگاهی دارند.

حریرچی افزود: در اردیبهشت سال ۹۹ به دلیل تحریم های ناجوانمردانه آمریکا با مشکلات ارزی، کاهش فروش نفت و افزایش قیمت دلار دولت و مردم دچار مشکلات متعددی شدند، ما برای خرید واکسن حدود ۳ تا ۴ ماه منتظر و حتی نگران اقدامات آمریکا بودیم.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: ملت ایران در این بحبوحه موفق بودند و توانستند بیماری را کنترل کنند. آمریکا ۵۵ میلیارد دلار هزینه فقط برای واکسن اختصاص داده است که ده ها برابر هزینه‌ای است که ما اختصاص داده و توانسته ایم موفق باشیم و حتی در عرصه واکسن نیز مدام در حال پیشرفت هستیم .

حریرچی معاون کل وزارت بهداشت و درمان گفت: صداو سیما ۶۰ الی ۷۰ درصد اطلاعات و آموزش در مورد رعایت اصول بهداشتی را به مردم منتقل کرد. آموزش اصولی بسیار پر هزینه است. استان خوزستان تا یک ماه و نیم پیش دو موج را پشت سر گذاشته بود، از اوایل دی در این استان رعایت دستورالعمل‌ها به زیر ۵ درصد رسید و ویروس جهش یافته از عراق وارد شد و بیش از چند هفته ۳۰ درصد فوتی‌ها و ۲۵ درصد بستری‌های کشور مربوط به خوزستان بود.

او افزود: افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند اگر ۱۴ روز قرنطینه را جدی بگیرند و رعایت کنند، زنجیره انتقال قطع می‌شود.

او گفت: حامل و ناقل ویروس، انسان است. افرادی که حتی در نزدیکی فرد مبتلا هستند نیز باید خود را قرنطینه کنند. طبق آمار افرادی که تست قطعی کرونایشان مثبت بوده بیش از ۲ کیلومتر از خانه شان فاصله گرفته اند و این موضوع می‌تواند فاجعه ایجاد کند. این مورد دو دلیل دارد یکی نقص در آموزش و باورپذیری افراد و یکی شرایط کاری افراد که مثلا روزمزد هستند و نمی توانند در خانه بمانند. کسی که ماهی یکی دو میلیون درآمد دارد، برای ۱ ماه خرید و انبار نمی‌کند و روزانه خرید می‌کند و باید برای این خرید‌ها از خانه بیرون بیاد.

حریرچی ادامه داد: کمتر از ۵ درصد مردم در خانه‌شان یک سرویس بهداشتی بیشتر ندارند. افرادی که در خانه‌های ۶۰ متری زندگی می کنند نمی‌توانند در این شرایط، کامل خود را ایزوله کنند.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: طرح شهید سلیمانی در این مورد به کمک ما آمد و در این طرح بسیجیان به کمک خانواده‌های مبتلایان رفتند و کار‌های روزمره و خرید‌های بیرون از خانه و کار‌های بانکی شان را انجام می دادند تا فرد مبتلا از خانه بیرون نرود و بقیه را مبتلا نکند.

حریرچی گفت: ما نگران موج چهارم  هستیم و علاوه بر خوزستان علائمی از خیز بیماری در استان چهارمحال و بختیاری گزارش شده است. باید توجه داشت که راه اصلی مقابله با کرونا ایمنی جمعی واکسیناسیون است و  طبق گفته وزیر بهداشت، ابتلای مردم باید به تاخیر بیفتد و به ویژه جلوی شیوع ویروس انگلیسی تا واکسیناسیون عمومی گرفته شود.

او گفت: تا اردیبهشت ده میلیون واکسن در دسترس ما قرار خواهد گرفت اما نکته مهم این است که باید در این سه چهار ماه پیش رو مراقب جان هر هموطن باشیم . با فوت و پژمردگی هر خوزستانی؛ ما از صمیم قلب اندوهگین می شویم و تحمل این شرایط برایمان سخت است.

حریرچی گفت: از مردم خواهش میکنیم تا پایان واکسیانسیون عمومی ، سه "ت"  تردد، تجمع و تهویه را ورد توجه قرار دهند چرا که  هر نوع تجمعی اعم از سفر، دورهمی، بازار و حتی شلوغی ها، تردد با مترو ، اتوبوس، هواپیما و  تهویه نامناسب به ویژه در محل های پر تجمع و پر تردد می تواند عامل افزایش بیماری باشد..

او گفت: تردد نسبت به شرایط عادی غیرکرونایی، تاکنون فقط ۳ درصد کاهش داشته است در حالیکه با توجه به خانه نشین کردن ۱۴ میلیون دانش آموز و ۴ میلیون دانشجو، باید شاهد کاهش چشمگیر تردد می بودیم . این به این معناست که تردد به شکل های دیگر قوت گرفته است . به طور مثال، مسافرت کاهش داشته اما کوهنوری اطراف تهران بسیار افزایش یافته است.

حریرچی بیان کرد: اقدامات محافظتی مردم باید به میزان توانشان تنظیم شود. مردم از این شرایط ، خسته شده اند و رعایت ضدعفونی سطوح طبق آخرین تحقیقات، تاثیر زیادی در جلوگیری از شیوع کرونا ندارد . اما رعایت برخی اصول مهم مثل استفاده از ماسک و کاهش تردد و تجمع بسیار مهم و موثر است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: امسال ما عید نداریم و از مردم می خواهیم از سفر و دید و بازدید خودداری ‌کنند .

(0) نظر
برچسب ها :
بلا‌هایی که کرونا بر سر ریه‌ها می‌آورد/ چند هفته بعد از ابتلا به کووید ۱۹ ریه‌ها سالم می‌شود؟

بلا‌هایی که کرونا بر سر ریه‌ها می‌آورد/ چند هفته بعد از ابتلا به کووید ۱۹ ریه‌ها سالم می‌شود؟

یک فوق تخصص بیماری‌های ریوی درباره آسیب های کرونا به ریه و زمان بهبود فرد پس از ابتلا توضیح داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ذاکر فوق تخصص بیماری‌های ریوی اظهار کرد: کرونا بیماران را در سه دسته خفیف، متوسط و شدید گرفتار می‌کند، کسانی که دچار بیماری خفیف می‌شوند به صورت سرپایی درمان را دنبال می‌کنند، اما گروهی که به درجه متوسط یا شدید بیماری دچار می‌شوند اکثراً در بیمارستان و یا در بخش آی سی یو بستری می‌شوند و معمولاً پس از یک یا دو هفته اگر حال عمومی آن‌ها بهبود پیدا کند و مرخص می‌شوند.

او با اشاره به اینکه ما به همه بیماران اکسیژن نمی‌دهیم، افزود: بیمارانی که اکسیژن خون آن‌ها کمتر از ۹۰ درصد باشد نیازمند اکسیژن هستند لذا ما با توجه به شرایط اکسیژن را برای بیمار تجویز می‌کنیم.

ذاکر با اشاره به اینکه بیماران پس از اینکه از بیمارستان مرخص می‌شوند باید ۴ تا ۶ هفته بعد، ویزیت مجدد شوند گفت: معمولاً در این ویزیت تصویربرداری نیاز نیست و با توجه به معاینه، آزمایش و اکسیژن بیمار چک آپ لازم صورت می‌گیرد و پس از آن باید سه ماه بعد از شروع بیماری مجدد به پزشک مراجعه کرد، در این مرحله به یک عکس ساده نیاز داریم.

این فوق تخصص بیماری‌های ریوی با اشاره به اینکه تصویربرداری علاوه بر مزایا، معایبی نیز در بر دارد، گفت: خیلی از بیماران متاسفانه وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند اصرار بر انجام سی تی اسکن دارند، در مرحله اولیه نیاز به یک عکس داریم و اگر در عکس چیزی رویت شد و در معاینه بالینی یافته‌هایی داشته باشیم یک تست تنفس از بیمار می‌گیریم.

او ادامه داد: هنوز نمی‌توانیم به مریض بگوییم که مثلاً پس از یک سال، قطعاً آسیب ریه دائمی است یا نه. زیرا ریه تا دو سال می‌تواند بهبود پیدا کند، در ویزیت ماه سوم با تست تنفس و یک عکس ساده می‌توانیم وضعیت فرد را ارزیابی کنیم، در فاصله ۴ تا ۶ هفته انتظار پاک شدن ریه را مخصوصاً در افراد سالمند نداریم.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه افزود: متاسفانه بیمارانی را داریم که در یک فاصله کوتاه سه یا چهار سی تی اسکن انجام داده اند و این موضوع مقداری به ندانم کاری همکاران پزشک و بخشی دیگر به اصرار‌های بی دلیل بیمار برمی گردد، متاسفانه برخی از بیماران اصرار بر انجام سی تی اسکن دارند و این موضوع اصلا به صلاح نیست، زیرا در خیلی از مواقع به سی تی اسکن نیاز نداریم.

او افزود: در خانم‌های شیرده حساسیت زیادی درخصوص انجام سی تی اسکن داریم به طوری که خانمی که شیرده است بافت پستانش فعال است و اشعه حساس‌تر می‌شود و این موضوع می‌تواند در آینده فرد را به دلیل انجام سی تی اسکن‌های مکرر دچار مشکل کند.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه عنوان کرد: ما هنوز ایمنی این بیماری را نمی‌دانیم که تا چه حد است، کرونا به صورت مجدد می‌تواند در فرد بروز پیدا کند، برخی از افراد ممکن است دوباره دچار بیماری کرونا شوند، کرونا در برزیل دچار جهش جدید شد و فکر می‌کردند که ایمنی دسته جمعی ایجاد شده است، اما ۷۰ درصد جمعیتی که در ابتدای اپیدمی دچار شده بودند مجدداً بیمار شدند.

او اظهار کرد: همه کشور‌ها مانند انگلستان دستورالعمل‌ها را اجرا می‌کنند، کسانی که دچار بیماری کرونا شدند ممکن است ۳ تا ۴ ماه ایمنی داشته باشند لذا این عده در اولویت واکسن قرار نمی‌گیرند، مگر اینکه کادر درمان باشند.

ذاکر بیان کرد: اکثر واکسن‌ها دو نوبته هستند، اما در این بیماری به امید اینکه ایمنی اولیه ایجاد شده واکسن را در کسانی که یکبار دچار بیماری شده‌اند در یک نوبت تزریق می‌کنند، اما باید بدانیم که ایمنی که واکسن می‌دهد بیشتر از ایمنی بیماری است، ایمنی واکسن دوام بیشتری دارد، لذا کسی که بیماری را گرفته در اولویت قرار نمی‌گیرد.

او گفت: پاندمی وقتی تمام شد، ممکن است بیماری به صورت کم در جامعه بماند، اما باز هم هنوز هیچ چیزی به صورت مشخص نیست، واکسن کرونا ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند، این در حالی است که واکسن آنفلوآنزا ۷۰ درصد ایمنی زایی دارد و برای افراد مسن ۳۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند، اما خوشبختانه در واکسن کرونا میزان ایمنی زایی بسیار بالاست.

ذاکر عنوان کرد: همه مردم دنیا در قبال این بیماری مسئول هستند، لذا باید اصول بهداشتی را به درستی رعایت کنیم تا پاندمی طولانی‌تر از این نشود، تا زمانی که واکسن بخواهد در دسترس همگان قرار بگیرد باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.


(0) نظر
برچسب ها :
عارضه‌ای عجیب از کرونا؛ مبارزه نفسگیر اعضای بدن با یکدیگر

عارضه‌ای عجیب از کرونا؛ مبارزه نفسگیر اعضای بدن با یکدیگر

دانشمندان در مطالعه‌ای جدید دریافتند که ویروس کرونا ممکن است با فریب بدن، اعضای آن را به حمله علیه یکدیگر سوق دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الکوثر، یک مطالعه جدید نشان داده است که برخی از عواقب نادر ناشی از کرونا، ممکن است تا حدی باشد که بدن را فریب داده و موجب شود تا اعضای بدن به یکدیگر حمله کنند.

این مطالعه که در مجله علمی "رادیولوژی اسکلتی" منتشر شده، نگاه جدیدی به برخی از علائم مرموز ناشی از این بیماری را ارائه می‌دهد؛ به گونه‌ای که تاکید می‌کند ممکن است سیستم ایمنی بدن را به صورت اشتباهی به مقابله با اعضای دوست سوق دهد.

سواتی دشموخ یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید این ویروس باعث می‌شود بدن به خودش حمله کند و این ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد.

دشموخ افزود: طبیعی است که ویروس‌ها باعث بروز درد عضلانی و بروز مشکلاتی در مفاصل شوند، اما آنچه در عفونت کووید ۱۹ مشاهده کرده‌ایم مشابه آنچه تاکنون دیده ایم نیست، به ویژه آنکه این ویروس طیف گسترده‌ای از علائم و دامنه ابتلای بزرگی دارد.

دانشمندان هنوز کشف نکرده اند که چرا این ویروس گاهی اوقات باعث این واکنش‌های ایمنی بیش فعال می‌شود، اما فرضیه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها می‌گوید برخی از افراد ممکن است در از بین بردن ویروس‌های پوشیده شده با آنتی بادی‌ها با مشکل روبرو شوند که این امر منجر به تجمع باصطلاح " زباله " یا اجسام خارجی در بدن می‌شود.

این امر بدن را به سمت یک واکنش زنجیره‌ای تصادفی مانند حمله سلول‌های ایمنی به سلول‌های سالم سوق می‌دهد.

دشموخ توضیح داد که این ویروس بدن را فریب می‌دهد تا تصور کند برخی از سلولها، عضلات یا مفاصل آن بیگانه هستند و باید از بین بروند.

(0) نظر
برچسب ها :
دست پرخیر خیرین در روز‌های کرونایی

دست پرخیر خیرین در روز‌های کرونایی

سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان سربیشه از تجهیز بانک امانات جمعیت هلال احمراین شهرستان توسط خیرین خبرداد.

 به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، ثانی سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان سربیشه گفت: ۱ دستگاه اکسیژن ساز خانگی، ۳دستگاه کپسول اکسیژن و ۳دستگاه مانومتر توسط خیرین به بانک امانات جمعیت هلال احمر شهرستان اهدا شده است.

او افزود: این تجهیزات جهت بهبود بیماران تنفسی و ریوی مورد استفاده قرار خواهد گرفت چرا که  در شرایط کرونایی، نیاز اساسی و اولویت دارمردم دستگاه اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن است.

ثانی بیان کرد:بانک امانات در شعب جمعیت هلال احمر سربیشه رو به توسعه و تجهیز است و تلاش می‌کنیم تا با تامین تجهیزات موردنیاز هموطنان نیازمند و کم بضاعتی که دچار بیماری شده اند و توان تهیه تجهیزات درمانی جهت بهبودی بیماری شان را ندارند، گامی در جهت تسکین آلام آنان برداریم.

سرپرست جمعیت هلال احمر سربیشه بااشاره به اینکه از زمان شیوع کرونا موجی از نوع دوستی بین مردم ایجاد شده است گفت: بسیاری از مردم در شرایط سختی از لحاظ معیشتی قرار گرفتند، اما هموطنان زیادی در قالب خیرین و داوطلبان، کمک به افراد نیازمند و مبتلایان به بیماری کرونا را با مشارکت با شکوهی ترتیب دادند.

او ادامه داد:جمعیت هلال احمر نمادخدمت به مردم و حلقه اتصال توان توانمندان به نیاز، نیازمندان است.

(1) نظر
برچسب ها :
واکسن کووپارس در برابر جهش‌های کرونا شکست نخواهد خورد
کوهپایه زاده:

واکسن کووپارس در برابر جهش‌های کرونا شکست نخواهد خورد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: براساس مطالعاتی که انجام گرفته به نظر می‌رسد واکسن کووپارس در برابر جهش‌های ویروس کرونا شکست نخواهد خورد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در نشست شورای فرماندهی ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران که صبح امروز هفدهم اسفند با محوریت واکسن کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار کرد: واکسن کووپارس یک واکسن نو ترکیب است و اولین مرحله فاز انسانی آن در مجتمع بیمارستانی حضرت رسول اکرم آغاز شده است. تا به امروز ۱۳ نفر این واکسن را دریافت کرده اند و خوشبختانه هیچ عارضه جدی در آن‌ها دیده نشده است. از روز سه‌شنبه هفته جاری واکسن کووپارس به ۱۱۳ نفر دیگر تزریق خواهد شد که امیدواریم تا پایان سال این کار پایان یابد.

او ادامه داد: بعد از اجرای موفقیت آمیز فاز اول مطالعات انسانی واکسن کووپارس، این واکسن در مرحله دوم به دو گروه ۲۵۰ نفره تزریق خواهد شد که امیدواریم بعد از اخذ مجوز توسط سازمان غذا و دارو فاز سوم این واکسن به شکل تولید انبوه آغاز شود.

به گفته این مقام مسئول، انجام فاز‌های انسانی یک و دو واکسن کووپارس حدود چهار ماه به طول می‌انجامد و امیدواریم مطالعات بالینی این واکسن نو ترکیب انجام شود و به قدرتی در زمینه تولید واکسن برسیم.

کوهپایه زاده گفت: هیچ واکسنی بالاتر از رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مانند زدن ماسک و شستن دست‌ها در برابر کرونا موثر نیست، اما واکسن نقش برجسته‌ای را در مبارزه با این ویروس ایفا خواهد کرد.

او بیان کرد: براساس مطالعاتی که انجام گرفته به نظر می‌رسد که واکسن کووپارس در برابر جهش‌های ویروس کرونا شکست نخواهد خورد.

این مقام مسئول تاکید کرد: واکسن استنشاقی که به صورت اسپری است بعد از تزریق واکسن برای پیشگیری از انتشار احتمالی ویروس داخل حلق کاربرد دارد.

انجام واکسیناسیون به زودی در کشورها انجام نمی شود

حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست اظهار کرد: امروزه کارهای خوبی در زمینه واکسن های کرونا توسط شرکت های دانش بنیان انجام شده است. ویروس کرونا بنا بر فرمایش رهبری یک ویروس منحوسی است که هر روز رنگ عوض می کند.

شهریاری ادامه داد: متاسفانه برخی از مردم دستورالعمل های بهداشتی را به خوبی رعایت نمی کنند در حالی که رعایت این نکات بهترین راه برای مقابله با ویروس کرونا است و مردم باید مسائل بهداشتی را تا انجام واکسیناسیون به طور دقیق رعایت کنند.

او گفت: انجام واکسیناسیون در برابر کرونا به زودی در کشورها انجام نمی شود و ما هنوز نمی دانیم که این واکسن ها بر روی ویروس های جهش یافته چقدر اثر بخش است.

این مقام مسئول بیان کرد: این مقدار واکسن که به کشور وارد شده کم است و مردم باید دستورالعمل های بهداشتی مانند زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

آغاز فاز دوم تزریق واکسن روسی در بیمارستان بقیه الله  از فردا

در ادامه صمدی نیا رئیس بیمارستان بقیه الله اظهار کرد: با شیوع بیماری کرونا تعداد ۱۰ هزار و ۴۰۰ بیمار کرونایی در این بیمارستان بستری شده‌اند که اقدامات درمانی خوبی بر روی آن‌ها انجام گرفته است.

او افزود: میزان فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در حدود ۱۰/۸ درصد است و کمتر از ۱۰۰ بیمار در بیمارستان بستری هستند. در اوج بیماری کرونا حدود ۹۵۰ بیمار در شش بخش بستری بودند.

صمدی نیا بیان کرد: در حال حاضر ۵ درصد از کارمندان این بیمارستان، واکسن روسی اسپوتنیک وی را تزریق کرده اند و خوشبختانه تا به امروز هیچ عارضه‌ای در آن‌ها دیده نشده است؛ از فردا نیز وارد فاز دوم تزریق واکسن خواهیم شد.

او افزود: ما اولین بیمارستانی بودیم که وارد مرحله پلاسما درمانی شدیم که تاثیر خوبی بر روی بیماران کرونایی داشته است.

 رئیس بیمارستان بقیه الله گفت: در حوزه طب سنتی تحقیقات خوبی انجام شده است به طوریکه برخی از دارو‌های گیاهی علائم و عوارض بیماری را کاهش داده است اما نیازمند تحقیق بیشتری هستند.

صمدی نیا افزود: در حوزه ساخت واکسن مبتنی بر ویروس کشته شده و واکسن نو ترکیب مطالعاتی را انجام داده ایم. ساخت واکسن ویروس کشته شده با حمایت معاونت علمی و واکسن نوترکیب با حمایت سپاه در حال انجام است.

(0) نظر
برچسب ها :
میزان انتقال ویروس کرونا در بین افراد یک خانواده چقدر است؟

میزان انتقال ویروس کرونا در بین افراد یک خانواده چقدر است؟

اطلاعات جدید نشان می‌دهد از هر ۱۰ فرد آلوده به ویروس کرونا فقط یک نفر ویروس را به شخصی که با آن زندگی می‌کند، انتقال می‌دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس تحقیقی که توسط روزنامه دیلی میل منتشر شد، محققان آمریکایی اطلاعات مربوط به بیش از ۷ هزار خانه در بوستون را تجزیه و تحلیل کردند، جایی که بیش از ۲۵ هزار نفر از ۴ مارس تا ۱۷ مه سال ۲۰۲۰ در آنجا زندگی می‌کردند.

در این دوره، ۷ هزار و ۲۶۲ نفر به کرونا آلوده شده اند، اما آن‌ها این ویروس را فقط به یک هزار و ۸۰۹ نفر دیگر که با آن‌ها زندگی می‌کردند، انتقال دادند که میزان انتقال معادل ده و یک دهم درصد بوده است.

این مطالعه نشان داد که احتمال انتقال ویروس به شخصی که با او زندگی می‌کنید در خانواده‌های بزرگتر کمتر است.

به عنوان مثال، فردی در یک خانه با سه تا پنج عضو که یکی از آن‌ها مبتلا شده ، ۲۰ درصد کمتر از فردی که فقط با یک نفر در خانه زندگی می‌کند، در معرض خطر است.

خطر ابتلا به ویروس در فرد مبتلا به آسم ۳۱ درصد، در بیماران سرطانی ۶۷ درصد و در صورت چاقی یکی از اعضای خانواده ۳۵ درصد افزایش می‌یابد. با این حال، خطر ابتلا به عفونت در افراد مبتلا به بیماری کبد بیش از دو برابر است.

محققان بیمارستان ماساچوست در مطالعه خود نوشتند: عوامل مستقلی که به طرز چشمگیری با خطر انتقال ویروس مرتبط هستند، شامل سن بالای ۱۸ سال و بیماری‌های متعدد می‌شود. این نتایج، تحقیقات دیگری را که حاکی از میزان پایین مشابه برای انتقال خانگی ویروس است، تثبیت می‌کند.

بررسی ۵۴ مطالعه منتشر شده در دسامبر سال ۲۰۲۰ نشان داد که میزان انتقال در بین اعضای خانواده در خانه ۱۶.۶ درصد است. مطالعه جدیدی از مقامات بهداشت عمومی کانادا نشان می‌دهد که در سراسر انتاریو در مرحله اول جولای تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ میزان انتقال تنها ۱۹.۵ درصد بود.

(0) نظر
برچسب ها :
خستگی و بی‌حالی اولین علامت کرونای انگلیسی/ برای مراجعه به پزشک منتظر بروز علائم عجیب‌وغریب نباشید
فوق تخصص بیماری‌های عفونی:

خستگی و بی‌حالی اولین علامت کرونای انگلیسی/ برای مراجعه به پزشک منتظر بروز علائم عجیب‌وغریب نباشید

ابراهیم‌زاده گفت: خستگی و بی‌حالی اولین علامت کرونای انگلیسی است و نباید برای مراجعه به پزشک منتظر بروز علائم عجیب و غریب باشید.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن ابراهیم‌زاده فوق تخصص بیماری‌های عفونی با حضور در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه خستگی و بی‌حالی اولین علامت کرونای انگلیسی است، گفت: با توجه به اینکه این ویروس در حال تکثیر است و هر ویروسی که مرتبا در حال تکثیر است در حال جهش‌های متوالی است، لذا بیماران با علائم متفاوتی به ما مراجعه کنند.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه در کرونای قبلی دو فاز مستقل ویروسی و التهابی داشتیم، اظهار کرد: اما در ویروس جهش‌یافته این دو فاز در هم ادغام شده و همزمان با تکثیر ویروس فاز التهابی هم شکل گرفته و ضربه‌های خودش را می‌زند، لذا بیماری که دو شب قبل با حال عمومی خوب دیده بودیم بعد از ۴۸ ساعت با درگیری مواجه می‌شود چیزی که اصلا انتظار نداشتیم در این مرحله ببینیم.

او همچنین عنوان کرد: این ویروس به دلیل چسبندگی زیاد مسری‌تر است، بیماری داشتم که با یک سوار اتوبوس شدن شب علائمش ظاهر شده و دو شب بعد هم ریه درگیر و در بخش مراقبت‌‍‌های ویژه هم بستری شده، یا فردی که با مترو به بازار رفته و فردای آن روز تب و لرز گرفته، لذا افراد خستگی، بی‌حالی و ضعف را جدی بگیرند، چون اولین علامت به ویژه در کرونای انگلیسی است و منتظر علائم عجیب و غریب دیگری نباشند.

ابراهیم‌زاده با تأکید بر اینکه هر چه فرد زودتر مراجعه کند و ما زودتر و به موقع‌تر از ابزار‌ها و دارو‌ها استفاده کنیم موفق‌تر هستیم، یادآوری کرد: نباید زمان طلایی درمان را از دست داد، منتظر کاهش اکسیژن خون و تب و لرز نباشید، به ویژه جوانان، چون رزرو ریه‌شان زیاد است ممکن است در مراحل اولیه درگیری ریه خودش را نشان ندهد مثل اتفاقی که برای فوتبالیست‌های عزیزمان افتاد و علائم و درگیری ریه دیر خودش را نشان داد.

داروی جدیدی برای درمان کرونای انگلیسی نداریم

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در ادامه تصریح کرد: ما داروی جدیدی برای درمان کرونای انگلیسی نداریم و در این مورد هم فقط به اقدامات حمایتی‌مان تکیه می‌کنیم، این اقدامات مهمترین اصل درمان است یعنی اینکه جلو برویم تا ببینیم بیمار چه علائمی پیدا می‌کند و از عهده آن نواقصی که در ارگان‌های مختلف ایجاد می‌شود به موقع برآییم.

او همچنین توضیح داد: مثلا کسی که وارد بخش مراقبت‌های ویژه می‌شود ما باید با روش‌های غیر تهاجمی اکسیژن خون او را بالای ۹۰ نگه داریم، هر چه به سمت لوله‌گذاری و تهویه مکانیکی پیش برویم احتمال اینکه بتوانیم این فرد را از زیر دستگاه درآوریم کمتر است، لذا در پروتکل‌های جدید هم توصیه شده تا آنجا که ممکن است بیماران را لوله‌گذاری نکنیم و از روش‌هایی مثل «ان آی وی» یعنی ماسک‌هایی که با فشار اکسیژن‌رسانی می‌کنند استفاده شود که البته این هم بسیار سخت است، چون این فشار هوا به همه اندام‌ها وارد می‌شود.

ابراهیم‌زاده در پایان گفت: البته در اثر این فشار اکسیژن ممکن است ریه دچار حبابچه‌های هوایی شود و من مواردی داشتم که بعد از چند ماه وقتی سی تی می‌گیریم ظرفیت ریه کم شده و حالت‌هایی شبیه تاول یا بادکنک‌های کوچکی در ریه بیمار ایجاد شده که در اثر همان اکسیژن‌تراپی است که البته در شرایط بحرانی قطعا باید از آن‌ها استفاده شود، به همین دلیل است که فقط پیشگیری حرف اول را می‌زند.

(0) نظر
برچسب ها :
مرگ در عرض سه روز؛ سوغات شوم سفرهای نوروزی/ سفر به کدام شهر‌ها در نوروز ۱۴۰۰ ممنوع است؟

مرگ در عرض سه روز؛ سوغات شوم سفرهای نوروزی/ سفر به کدام شهر‌ها در نوروز ۱۴۰۰ ممنوع است؟

تنها ۱۲ روز به نوروز مانده است و خیلی‌ها با وجود هشدار‌ها در فکر و خیال سفر هستند این در حالی است که کرونای انگلیسی گاهی سه روزه حال فرد را وخیم می‌کند و جان او را می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در آستانه نوروز ۱۴۰۰ هستیم و حال و هوای بهاری در بسیاری از شهر‌ها موج می‌زند؛ بهاری که رنگ و بوی آن فقط عطر گل و صدای بلبل و پرنده‌ها نیست، این دومین نوروزی است که بهار حال و هوای کرونا به خود گرفته و لبخند را از روی لب هایمان ربوده است.

پارسال این موقع هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که این قاتل نامرئی که از راه رسیده است، یکسال مهمان ناخوانده‌ای باشد که اوقات خوش را از ما بگیرد و روزگارمان را سیاه کند، روز‌هایی که این قاتل سریالی بتواند روزی حدود ۵۰۰ نفر را از مردم ایران بگیرد و داغشان را بر دل هایمان بگذارد.

کرونا تاکنون جان بیش از دو میلیون و ۶۰۴ هزار و ۸۴۷ نفر را در جهان و جان ۶۰ هزار و ۶۸۷ نفر از هموطنان‌مان را بطور ناگهانی و در کمال ناباروری گرفته است، این ویروس بی رحم در انتظار یک لحظه غفلت است تا سر از خانه هایمان در بیاورد، مهمان ناخوانده‌ای بدشگون که بدون دعوت به خانه هایمان می‌آید و نفس‌ها را به شماره می‌اندازد و آن زمان که انتظارش را نداریم، کیش و ماتمان می‌کند، حال می‌خواهد با گرفتن جان‌مان باشد یا داغدار کردن‌مان.

حالا در آستانه دومین نوروز کرونایی هستیم، تعطیلی و بهار از یک طرف و خستگی در خانه ماندن و سفر نرفتن و ... از یک طرف باعث شده دلمان لک بزند برای یک سفر، آن هم بدون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و آسودگی خیال، اما هنوز وقت این سفر‌ها نشده است.

پارسال نوروز محدودیت‌های کرونایی در سراسر کشور اعمال شد و تردد بین استانی ممنوع بود، اما حالا بعد از یک سال که زندگی با کرونا را یاد گرفته ایم، داستان کمی فرق دارد و اجازه سفر به ضرورت داده شده است.

دور سفر را خط بکشید

حسن روحانی در ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تردد و سفر در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است و کسی برای مسافرت به این شهرها برنامه ریزی نکند. مردم در ایام آخر سال تردد، دورهمی‌ و رفت و آمدهای بیشتری دارند و تعداد سفرها نیز افزایش می‌یابد لذا از مردم خواهش می‌کنیم حتی‌الامکان در ایام عید از رفتن به سفر صرف‌نظر کنند.

روحانی اظهار داشت: با توجه به اینکه در دو سال گذشته مردم به خاطر سیل و کرونا نتوانستند به سفر بروند لذا چنانچه به هر دلیلی تصمیم به مسافرت داشتند حتما باید دستورالعمل‌های بهداشتی را بیش از همیشه مراعات کنند اما قطعا سفر نرفتن بهتر از سفر رفتن است ضمن اینکه از مردم خواهش می‌کنیم که در خرید ایام عید فاصله‌ها و موارد بهداشتی را به دقت مراعات کنند و تا جایی که امکان دارد خرید خود را اینترنتی انجام دهند.

نوروز در پیش است و نگرانیم

حالا در آستانه نوروز، وزارت بهداشتی ها از ترافیک خیابان‌ها، شلوغی بازارها و تب و تاب مردم برای خریدهای نوروزی و کاهش رعایت نکات بهداشتی و استفاده نکردن برخی ها از ماسک  نگران هستند و وزیر بهداشت هم در این باره اظهار نگرانی کرده است.

سعید نمکی وزیر بهداشت  با هشدار درباره خطر خیز چهارم کرونا با سفرهای نوروزی گفت: عید نوروز در پیش است و ما همه نگران هستیم. مسافرت به عنوان اصلی ترین عامل در گردش ویروس بسیار موثر است و به عنوان وزارت بهداشت مطلقا موافق هیچ مسافرتی نیستیم. فکر می کنیم مانند سال گذشته که ایستادیم و گفتیم از ۲۵ اسفند فرصتی برای احیا و بازتوانی کادر بهداشت داشته باشیم، امسال هم باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم؛ این درحالی است که سال گذشته ویروس ووهان بود با قدرت ابتلا و کشندگی کمتر، اما اکنون در خوزستان صحنه های دردناکی می بینیم. در عرض ۴۸ ساعت ریه بیمار پُر است و فرصت عمل به ما نمی دهد.

وی افزود: با چنین ویروس سهمگینی می خواهیم مسافرت هم برویم؟. می دانیم مردم خسته هستند و حوصله شان سر رفته و صنعت گردشگری آسیب جدی دیده است، اما همه دنیا این طور است  ناچاریم برای حفظ سلامت مردم روی برخی دستورالعمل ها بایستیم. یکی از دغدغه های ما همین تعطیلات نوروز بوده و پیشنهاد ما این است که تردد و مسافرت نباید باشد. از جاده های پرازدحام و ترددهای بی رویه و درهم آمیختگی جمعیت آلوده از اقصی نقاط و انتقال یک ویروس موتاسیون یافته به شدت اضطراب داریم.

کرونای انگلیسی با سفر تخت بیمارستان ها را پر می‌کند

«تنها ظرف مدت یک هفته مادر و خواهرش را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌بود؛ خواهرش در مراسم خاکسپاری مادر به کرونا مبتلا شده‌بود و وقتی به بیمارستان رسید در کمتر از یک ساعت فوت کرد»؛ این ماجرا روایتی از وضعیت این روز‌های خوزستان است که مشاور وزیر بهداشت آن را روایت کرده و در صورت ادامه شیوع افسار‌گسیخته کرونای انگلیسی در کشور این روایت مصادیق بسیاری پیدا خواهد کرد. هم‌اکنون وضعیت خوزستان وخیم است، چهارمحال و بختیاری، البرز و قزوین هم وضعیت مناسبی ندارند. معاون درمان وزارت بهداشت از شناسایی ۳۴۴ بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی خبر می‌دهد و این آمار رو به افزایش است و این ویروس جهش یافته گاهی در طول دو تا سه روز فرد را از پای در می آورد.

رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به اینکه وضعیت استان خوزستان با شرایط قرمز هنوز مطلوب نیست، گفت:  رعایت دستورالعمل ها در خوزستان نسبت به دو هفته قبل خیلی بهتر شده است همچنان محدودیت تردد در استان داریم و خودروهای با پلاک غیر بومی خوزستان نمی‌توانند وارد استان شوند و افراد در صورت تخلف با جرایم سنگینی مواجه خواهند شد، همچنین خوزستانی ها هم نمی‌توانند از استان خارج و به استان دیگری وارد شوند. در مورد پروازها هم محدودیت ایجاد شده است و افرادی که بخواهند از خوزستان با هواپیما یا قطار خارج شوند باید تست منفی کرونا داشته باشند.

وی افزود:  رعایت دستورالعمل ها در برخی شهرهای خوزستان به زیر ۲۰ درصد رسیده بود و اکنون رعایت دستورالعمل ها در برخی شهرهای استان به حدود ۵۰ درصد و در برخی دیگر به ۸۰ درصد رسیده است‌ و هنوز هم به حد مطلوبمان نرسیده‌ایم‌.

رییسی درباره رعایت دستورالعمل ها در سطح کشور بیان کرد: متاسفانه در سطح کشورهم شاهد افت در رعایت دستورالعمل ها بودیم و میزان رعایت ها به حدود ۷۰ درصد رسیده بود و در سه هفته کاهش شدیدی داشت و در حال حاضر وضعیت خیلی مطلوب نیست ولی در سراسر کشور رعایت دستورالعمل‌ها حدود ۷۶ درصد تخمین زده می‌شود. باید یادمان باشد که رعایت دستورالعمل ها اگر کمتر از ۸۵ درصد باشد، خیلی خیال ما راحت نیست.

شهرهایی که سفر به آنها ممنوع است؛ تست منفی کرونا شرط سفر با قطار و هواپیما 

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه سفر‌های نوروزی به شهر‌های قرمز و نارنجی کاملاً ممنوع است گفت: در شهر‌های زرد و آبی با رعایت دستورالعمل های سختگیرانه فقط مجوز سفر‌های ضروری داده می‌شود.

وی افزود:در تمام شهر‌های قرمز و نارنجی سفر ممنوع است و رنگ بندی نهایی شهر‌ها ٢۵ اسفند اعلام می‌شود و هر هفته رنگ‌بندی‌ها اعلام خواهد شد،تعطیلات بعد بعد از واکسیناسیون  شرایط بهتر و راحت تری از حیث مسافرت و مهمانی داریم.

شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارند و ارومیه، اشنویه، خوی، ماکو، نقده در استان آذربایجان غربی، شهرضا در استان اصفهان، امیدیه، ایذه، باغ ملک، حمیدیه، شوش، هفتکل، هندیجان و اندیمشک در استان خوزستان، دهلران در استان ایلام ،دامغان و شاهرود در استان سمنان، پاسارگارد، گراش، لامرد،خنج و مهر در استان فارس، سیرجان در استان کرمان، کهگیلویه و گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد، گرگان در استان گلستان، رودبار و رودسر در استان گیلان، آمل، رامسر و ساری در استان مازندران و خمین در استان مرکزی شهرهای با وضعیت نارنجی کرونا هستند و سفر به آنها ممنوع است.

 کرونای انگلیسی و رعایت دستورالعمل ها در رنگ بندی شهرها اعمال شود

علیرضا زالی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه قرار است شیوه نامه‌های دقیق تر سفر ابلاغ شود، گفت: نمی توان شرایط را پیش بینی کرد و موج سوم نشان داد سرعت بیماری به قدری زیاد بود که نمی توانستیم شرایط را پیش بینی کنیم و باید چند روز آینده تحلیل بیشتری نسبت به شرایط داشته باشیم .

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در تهران با اشاره به سرعت بالای شیوع کرونای انگلیسی گفت: در یک واحد اداری بیمارستانی در تهران فردی به کرونای انگلیسی مبتلا شده بود و تست بیش از صد نفر از کارکنان فردای آن روز مثبت شد چرا که ویروس جهش یافته قدرت سرایت و شدت بیشتری دارد.

زالی بیان کرد: گروه‌های سنی ۱۰ تا ۲۵ سال در این روز‌ها بیشتر مبتلا می‌شوند همچنین بیماران بیشتری جان خود را از دست می‌دهند چرا که مبتلایان با شرایط وخیم به بیمارستان مراجعه می‌کنند و درصد مرگ و میر قبل از مراجعه به بیمارستان و در بخش اورژانس بالا رفته است و بررسی در خوزستان نشان می‌دهد که بیماران با حال بدتر مراجعه می‌کنند و مرگ و میر در ساعات اولیه بالاست.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در تهران بیان کرد: پیشنهادها ما این است که شاخص رنگ بندی شهرها برای سفرها تغییر کند و سه شاخص به شاخص‌های قبلی افزوده شود، میزان نرخ تغییرات بیماری در هفته های آینده و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در رنگ بندی ها اعمال شود زیرا در شهر آبی و زردی که دستورالعمل های بهداشتی رعایت نمی شود شرایط مانند شهر قرمز و نارنجی است همچنین آمار ویروس جهش یافته در رنگ بندی ها شهرها اعمال شود چرا که ممکن است یک شهر آبی با شیوع کرونای انگلیسی چند روزه به سرعت به شهر قرمز تبدیل شود.

دستورالعمل‌های سفر ابلاغ خواهد شد

رحمانی فضلی رئیس قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: موضوع سفر، سیاحت و زیارت امری اجتماعی است که مورد بررسی قرار گرفت. ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است که به جز شهرهای قرمز و نارنجی شهروندان می توانند با رعایت دستورالعمل‌ها به صورت مضاعف سفر داشته باشند. قطعا دستورالعمل‌های جدید ابلاغ خواهد شد و برای دستگاه ها به صورت جداگانه وظایفی نوشته شده است که باید به صورت کامل نسبت به اجرای آنها اقدام کنند.

وی تاکید کرد: امیدواریم با رعایت کامل دستورالعمل‌ها نوروزی با نشاط داشته باشیم و باید مراقب باشیم که پس از نوروز با یک شیوع دیگر مواجه نشویم که این نشاط و شادابی را به غم تبدیل کند.

رحمانی فضلی گفت: وزارت بهداشت و ستاد ملی در همین راستا نگرانی هایی را مطرح می کنند. رهبر معظم انقلاب نیز روز گذشته اعلام کردند که خودشان به سفر نخواهند رفت و مردم نیز باید به سیاست های ستاد ملی مقابله با کرونا توجه کنند. بی تردید باید حداقل سفر و حداکثر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی محقق شود. در این راستا ما زمینه ها را فراهم می کنیم اما بیش از همه مشارکت مردم در این حوزه لازم است.

استان های رکورددار بستری و مرگ کرونا

اینها در حالی است که آمارها از کاهش دستورالعمل های بهداشتی در شهرهای مختلف خبر می دهد، 

سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت هم با اشاره به کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور  گفت:  نمودار موارد مثبت بستری روزانه در برخی استان‌های کشور رو به افزایش است. به طوری که در استان خوزستان شاهد شیب بسیار تند موارد بستری روزانه و در استان‌های چهارمحال بختیاری، قزوین و البرز شاهد ایجاد روند افزایشی در موارد بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ هستیم.

وی افزود: در هفته گذشته بیشترین موارد بروز موارد مثبت بستری به ترتیب در استان‌های خوزستان، مازندران و چهارمحال بختیاری و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ به ترتیب در استان‌های خوزستان، مازندران و سمنان گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه به دنبال عادی‌انگاری شرایط بیماری در هفته گذشته نیز شاهد تداوم روند کاهشی در میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در کشور بوده‌ایم و استان‌های کردستان، قم و گلستان دارای پایین‌ترین میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور شناسایی شده‌اند.

وی بیان کرد: همانطور که بارها اعلام کردیم بین کاهش عمل به توصیه‌های بهداشتی و افزایش موارد ابتلا، بستری و به دنبال آن افزایش در موارد مرگ و میر ناشی از کرونا رابطه مستقیم و معنی‌داری وجود دارد. بنابراین وجود روند نگران‌کننده کاهشی در عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور و تقارن آن با شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در بسیاری از استان‌ها می‌تواند به عنوان زنگ خطری جدی در جهت ایجاد خیز جدید بیماری قلمداد شود.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین جزییات از وضعیت کرونای انگلیسی در کشور/ همه آنچه از پیشگیری تا تشخیص باید بدانید

آخرین جزییات از وضعیت کرونای انگلیسی در کشور/ همه آنچه از پیشگیری تا تشخیص باید بدانید

موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور در حال افزایش است و برخی توصیه ها در این روزها باید جدی تر گرفته شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، زمستان ٩٨ بود که سر و کله اش پیدا شد و حالا بعد از یکسال رنگ عوض کرده و قوی تر شده؛ کرونای انگلیسی ویروس جهش یافته ای که نگرانی های زیادی ایجاد کرده است.

این ویروس جهش یافته چند ماه پیش در انگلیس شناسایی شده بود و سیاستمداران این کشور بعد از چند ماه مخفی کاری به جهش ویروس و عواقب هولناک آن اعتراف کردند اما این مخفی کاری انگلیسی ها باعث شد که ویروس در اروپا به طور وحشتناکی شیوع پیدا کند البته دایره شیوع کرونای انگلیسی محدود به اروپا نماند زیرا ویروس ها پاسپورت نمی خواهند و تاکنون ردپای این ویروس جهش یافته در بیش از ٨١ کشور دنیا گزارش شده است.

طی هفته گذشته تعداد موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در کشور نسبت به هفته ماقبل روند افزایشی داشت. بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های مازندران و خوزستان و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ به ترتیب در استان‌های مازندران و گیلان گزارش شده است، همچنین در هفته گذشته استان‌های خوزستان، قم و ایلام به عنوان استان‌های با کمترین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور شناسایی شده‌اند.

شهرستان‌های شوط و ماکو در استان‌های آذربایجان غربی، دره شهر در ایلام، اندیمشک، ایذه، باغ ملک، حمیدیه، هفت گل و هندی‌جان در خوزستان، شهرستان پاسارگاد، خنج، گراش و مهر در استان فارس و شهرستان خمین استان مرکزی وضعیتشان نارنجی شد و در مجموع ۱۱ شهرستان کشور همگی از استان خوزستان در حال حاضر در وضعیت قرمز، ۵۲ شهرستان در وضع نارنجی، ۲۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌های کشور در وضعیت آبی بیماری قرار دارند.

کرونای انگلیسی در همه کشور چرخیده و موارد قطعی ابتلا به این بیماری در استان های خوزستان، البرز، قزوین، تهران و فارس گزارش شده است.

میزان سرایت کرونای انگلیسی چقدر است؟

بر اساس گفته متخصصان در انگلیس قدرت سرایت و بیماری زایی ویروس جهش یافته افزایش پیدا کرده است.

رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:  کسی که ویروس کرونای معمولی داشت در یک جمع می توانست دو تا سه نفر را مبتلا کند اما اگر فرد به ویروس انگلیسی مبتلا باشد، هفت تا ۱۰ نفر همزمان مبتلا می شوند. زیرا قدرت سرایت بسیار بالاست اما اگر درست ماسک بزنیم و فاصله را رعایت کنیم و تهویه مناسب وجود داشته باشد، می توانیم پیشگیری کنیم.

وی گفت: متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل ها افت قابل توجهی داشته است و در میانگین کشوری ۱۴ درصد کاهش داشتیم، در برخی استان ها میزان رعایت دستورالعمل ها به شدت افت کرده است، در عین حال در قسمت های مختلف هر استان هم میزان رعایت دستورالعمل ها  فرق دارد. به عنوان مثال اگر میزان رعایت دستورالعمل در تهران ۷۰ درصد باشد، وقتی به مترو یا بازار می روید، دستورالعمل های بهداشتی این میزان رعایت نمی شود.

نمی توان در برابر ویروس ها دیوار بلندی کشید

کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران  بیان کرد: پیش از این هم بارها از سوی وزیر بهداشت اعلام شده بود که نمی توان دیوار بلندی دور مرزهای کشور در برابر ویروس ها کشید و فقط با اعمال محدودیت ها روند ورود ویروس جهش یافته به ایران کندتر از برخی کشورها بود و مواردی در برخی استان های کشور مشاهده شد.

وی ادامه داد: ویروس جهش یافته قدرت سرایت و ٣٠ تا ٣۵ درصد میزان بیماری زایی بالاتری دارد و در روزهای آینده اخبار بیشتری به دنبال افزایشی سرایت بیماری خواهیم شنید.

استفاده از دو ماسک روی هم و پرهیز از تجمعات؛ فرمولی برای مقابله با کرونای انگلیسی

جهانپور بیان کرد: همچنان تداوم و تشدید مراقبت ها و محدودیت ها در مبادی ورودی مرزها علاوه بر محدودیت هوشمند در داخل کشور به جدیت دنبال می‌شود.

 رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: روش های پیشگیری همان روش های قبلی است و  حتی استفاده از یک ماسک پارچه ای روی ماسک یک بار مصرف توصیه می شود و فاصله گذاری فیزیکی که بارها در ماه های گذشته بر آن تاکید شد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: دورهمی ها و مهمانی ها و تجمعات نباید برگزار شوند و سفرهای برون و درون شهری باید کاهش پیدا کند و همه اینها اقدامات پیشگیرانه ای است که می تواند شیوع بیماری را کاهش دهد و زنجیره انتقال بیماری را قطع کند تا بهار را با روزهای سخت شروع نکنیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت عنوان کرد: با ورود به پیک چهارم این احتمال وجود دارد که تجربه بدی داشته باشیم و حتی این نگرانی وجود دارد که تجربه پیک چهارم کرونا از پیک های قبلی سخت تر باشد و به منظور کنترل بیماری محدودیت ها با صلاحدید و تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا سخت تر خواهد شد، باتوجه به اینکه محدودیت ها هوشمند است ما در خوزستان شاهد اعمال محدودیت های هوشمند هستیم.

کرونای انگلیسی را چگونه می توان تشخیص داد؟

 رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت درباره تشخیص  کرونای انگلیسی بیان کرد: با تست های معمولی می توان ابتلای فرد به کرونا را تشخیص داد اما نوع ویروس قابل تشخیص نیست و نیازمند توالی یابی ژنتیکی و تست های بیشتر هستیم که انجام این روش ها هزینه و زمان بیشتری دارد و اکنون چند آزمایشگاه مرجع توالی یابی ژنتیکی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: احتمال افزایش تعداد آزمایشگاه ها برای توالی یابی ژنتیکی وجود دارد و اکنون موارد مشکوک برای تست NGS یا توالی یابی ژنتیکی به آزمایشگاه های مرجع ارسال می شود ودستگاه های لازم برای توالی یابی ژنتیکی در کشور به میزان کافی وجود دارد اما نیاز به توالی یابی برای همه نمونه ها نیست.

جهانپور گفت: تعداد افراد مبتلا به کرونای انگلیسی بیش از آمارهای اعلامی بوده و آمارهای اعلام شده موارد قطعی شناسایی شده‌ است و ما فقط موارد قطعی شناسایی شده را که توالی‌یابی ژنتیکی برایشان انجام شده است می‌توانیم در آمار اعلام کنیم.

وی گفت: در مواردی که شرح حال و علائم بالینی شدیدتر باشد و پزشکان مشکوک به کرونای انگلیسی در فردی شوند، نمونه تست فرد برای توالی‌یابی به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود. خوشبختانه تاکنون مواردی از ویروس جهش یافته آفریقایی و برزیلی در کشور گزارش نشده است.

کرونای انگلیسی در کمین جوانترها و کودکان

کرونای چینی با همه بدی هایش اما یک حسن داشت چرا که کمتر سراغ کودکان و کم سن و سال ها می رفت اما کرونای انگلیسی خوی وحشیانه دارد و تاکنون دو کودک در خوزستان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونای انگلیسی از دست داده اند.

طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در حال حاضر ابتلای بچه ها و نوجوانان بیش از پیک های قبلی شده است، گفت: البته خوشبختانه هنوز عوارض شدید در کودکان و نوجوانان اعم از مرگ یا بستری نداشتیم و شدتی را که از ویروس انگلیسی در انگلیس مشاهده شده بود، هنوز ندیده‌ایم. در یک برهه ای که ویروس انگلیسی در آلمان شایع شد، حدود ۵۰۰ هزار کودک مبتلا شده بودند که نشان می دهد اگر لحظه ای غافل شویم، این ویروس می تواند در آنی ما را غافلگیر کند.

وی ادامه داد: به هر حال ویروسی که آمده، جهش یافته است. حتی کسانی که در دوره‌های قبلی مبتلا شده بودند و بهبود یافتند، ممکن است دوباره مبتلا شوند و شدید هم مبتلا شوند. در عین حال حتما باید رعایت کنیم تا غافلگیر نشویم. متاسفانه کرونا یک ویروس هزار چهره است و هر نوع علائمی را ممکن است شامل شود، اما داشتن تنها تپش قلب و... نمی تواند علامت کرونا باشد، اگر کسی مجموعه ای از علائم اعم از تب، ضعف، سرفه، تنگی نفس، اسهال، احساس فشار روی قفسه سینه و ... را داشت، حتما برای تست مراجعه کند.

تست سریع در مطب ها و قرنطینه اجباری مبتلایان کرونای انگلیسی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت و گو با با باشگاه خبرنگاران جوان اشاره به تمهیدات وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی به صورت گسترده در کشور اظهار کرد: حفاظت از مرزها یکی از اقدامات اساسی برای پیشگیری از شیوع کرونای انگلیسی در کشور است و به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برای رصد و پیشگیری از ورود افراد آلوده توصیه های لازم را کرده‌ ایم و دستورالعمل‌های بهداشتی برای حفاظت از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی ابلاغ شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: بر این اساس فردی که به کشور وارد می شود، باید تست منفی کرونا داشته باشد همچنین اگر فرد از کشور اروپایی به ایران سفر کند در هنگام ورود به کشور در مبادی مرزی تست از او گرفته و توصیه می‌شود حتی اگر فرد تست منفی کرونا دارد؛ ۱۴ روز در منزل قرنطینه شود.

رییسی ادامه داد: اقدام بعدی که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی در کشور صورت خواهد گرفت آن است که وقتی فرد کرونا مثبت را شناسایی می کنیم، باید تمام اقدامات به طور کامل برای او انجام شود و فرقی نمی کند که فرد به ویروس کرونای قبلی یا کرونای جهش یافته مبتلاست.

رییسی از تست سریع کرونا در مطب های پزشکان خبر داد: از طرفی برای شناسایی زودهنگام مبتلایان و قطع زنجیره انتقال بخش خصوصی و مطب ها هم به چرخه شناسایی بیماران مبتلا به کرونا خواهند پیوست و پزشکان در مطب‌های خصوصی هم می‌توانند بیماریابی را انجام دهند و تست های سریع کرونا در اختیار آنها قرار خواهد گرفت تا از فرد مشکوک تست گرفته و ضمن اقدام درمانی لازم از طریق پزشک با ثبت اطلاعات بیمار در سامانه الکترونیکی فرد به مراقبان سلامت متصل شود و تیم ها در ذیل طرح شهید سلیمانی از اطرافیان بیمار تست خواهند گرفت و فرد درصد و پیگیری خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: هر فرد کرونا مثبت باید در قرنطینه بماند اما ما این قید را گذاشتیم که اگر فردی به کرونای انگلیسی مبتلا شده بود، حتما باید فرد به قرنطینه اجباری که وزارت بهداشت تعیین می کند، برود و مدت بیماری خود را در آن محل خاص سپری کند زیرا در این صورت کنترل بیماری راحت تر خواهد بود.

گرفتاری خوزستان با ویروس جهش یافته کرونا

در روزهای گذشته خبرهای نگران کننده ای از افزایش موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در خوزستان مخابره شده است وشرایط خیلی خوب نیست.

نمکی وزیر بهداشت درباره شرایط خوزستان اظهار کرد: گرفتاری در استان خوزستان با ویروس جهش یافته کرونا، خواب و خوراک را از همکاران ما گرفته است. این ویروس در شادگان به عنوان اولین کانون و بعد در رامهرز، اهواز، آبادان، قسمت‌های جنوب و به خصوص غرب استان خوزستان به شدت گرفتاری ایجاد شده است.

وزیر بهداشت گفت: ویروس جهش یافته به مراتب سرکش‌تر و مهاجم‌تر از ویروس قبلی است و علی رغم حرفی که از روز اول انگلیسی‌ها می‌زدند، این ویروس هم ابتلای بالاتر و هم بیماری زایی و مرگ و میر بیشتری به نسبت ویروس ووهان به دنیا تحمیل می‌کند.

وی ادامه داد: متاسفانه کانون اصلی گرفتاری ما در خوزستان مسافرانی بودند که از کشور عراق می آمدند و ما مرزها را برستیم و عبور و مروری نخواهیم داشت و از وزیر کشور به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا خواستیم و مرزهای کشور به عراق از استان‌های غربی مثل کرمانشاه و ایلام هم به سرعت بسته شود و ترددی نداشته باشیم وتصمیم گرفتیم که پروازها به استان خوزستان هم مدیریت شود.

نمکی گفت: استان‌هایی مثل هرمزگان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و اصفهان که معمولا بعد از خیزهای استان خوزستان، به شدت گرفتار می‌شوند ،باید به شدت مراقب باشند.

در تله ویروس سرکش‌تری افتادیم

وی بیان کرد: مردم عزیز ما باید به شدت مراقب باشند و متاسفانه آنچه پیش بینی می‌کردیم، محقق شد و در تله ویروس سرکش‌تری افتادیم، اما نباید این موضوع وحشت ایجاد کند، زیرا تنها راه مقابله با ویروس سرکش، فاصله گذاری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

نمکی افزود: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بسیاری از شهرهای خوزستان به کمتر از ۱۰ درصد رسیده بود. قبلا بارها اعلام کرده بودم که بین میزان دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ارتباط مستقیم وجود دارد و اگر مردم فاصله گذاری را رعایت کنند، ما  دچار هراس و وحشت از شیوع ویروس جهش یافته نمی‌شویم.

روسای بیمارستان‌های اهواز خواستار قرنطینه فوری خوزستان شدند

روسای بیمارستان‌های بزرگ اهواز در نامه‌ای خطاب به استاندار خوزستان، خواستار قرنطینه دو هفته‌ای استان خوزستان در پی شیوع گسترده کرونای انگلیسی شدند.

در این نامه اعلام شد: «سرعت انتشار ویروس به حدی بالا است که با نیاز به بستری شدن تعداد زیادی از مبتلایان، گنجایش چند بیمارستان بزرگ در اهواز تکمیل شده و به ترتیب باعث درگیری بیمارستان‌های جدید می‌شود.

با عنایت به اینکه تداوم وضعیت فعلی منجر به اشباع نظام درمان و تکمیل ظرفیت درمان در استان خوزستان خواهد شد از شما تقاضامندیم نسبت به پیگیری جهت قرنطینه کامل و تعطیلی حداقل دو هفته‌ای استان خوزستان به ویژه شهرهای قرمز اقدام نمایید.»

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82039
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X