كرونا را شكست مي دهيم
برای ریشه کن شدن کرونا، قید سفر را بزنیم/ مراقب باشید کرونای انگلیسی در کمین است

برای ریشه کن شدن کرونا، قید سفر را بزنیم/ مراقب باشید کرونای انگلیسی در کمین است

با توجه به مشخص شدن رنگ بندی شهرها و محدودیت های اعمال شده، همچنان صلاح کار در این است که هموطنان از سفر پرهیز کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  در چند هفته اخیر، بسیاری بار سفرهای نوروزی بسته و برای پیش خرید بلیط‌های نوروزی اقدام کرده بودند، اما برخی منتظر اعلام محدودیت‌ها و رنگ بندی جدید استان‌ها بودند. از سوی دیگر هشدار‌های مسئولین مبنی بر اجتناب از هر گونه سفر غیرضروری به دلیل سرعت فراگیری ویروس جهش یافته انگلیسی، بلاتکلیفی مردم را افزایش می‌داد.

تا اینکه پس از کشمکش‌ها بین گردشگری به دلیل اهمیت بحث اقتصادی و وزارت بهداشت به دلیل شیوع کرونای انگلیسی و سرعت شیوع این ویروس جهش یافته، بالاخره دو شب پیش مسئولان به جمع بندی رسیدند و جزییات محدودیت‌ها، رنگ بندی نهایی شهر‌ها و بالاخره تکلیف مردم برای مسافرت‌های نوروزی مشخص شد.

از سوی دیگر با توجه به اهمیت بحث گردشگری و نقش مهم آن در اقتصاد کشور، مسئولان این حوزه تلاش‌هایی مبنی بر برگزاری سفر‌های نوروزی به مطمئن‌ترین و امن‌ترین شکل داشتند و طرحی با نام سفر‌های سبز نیز مطرح شد که بر اساس آن وسایل حمل و نقل عمومی با حداقل ظرفیت برای جابه جایی مسافران اقدام کنند و هتل‌ها نیز با رعایت دقیق‌ترین شیوه نامه‌های بهداشتی و استفاده از بخشی از ظرفیتشان، میزبان مسافران نوروزی باشند.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره مشکلات بخش گردشگری اظهار کرد: گردشگردی در یک سال گذشته ضربات بسیار سنگینی را متحمل شده و ما هم به واسطه حفظ سلامت و جان مردم، همراهی کاملی با وزارت بهداشت داشتیم. موضوعی که وزارت بهداشت دغدغه‌مند آن است تا سفر‌های انبوهی در نوروز خارج از چارچوب بهداشتی انجام نشود؛ البته که ما هم از انجام این نوع سفر‌ها به دلیل شیوع کرونا استقبال نمی‌کنیم.

البته وزارت بهداشت با توجه به همه گیری سریع ویروس جهش یافته کرونا و امکان انتقال سریع این ویروس از مبدا شهر‌های آلوده توسط مردم به شهر‌های دیگر که وضعیت نسبتا بهتری داشتند، تاکید شدیدی برای لغو سفر‌های نوروزی داشت و عنوان می‌کرد که مردم تحت هیچ شرایطی حتی اقدام به سفر‌های بین شهری نکنند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور چند روز پیش اعلام کرد: بر اساس مصوبه ستاد، به جزء شهر‌های قرمز و نارنجی، مسافرت به بقیه شهر‌ها البته با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نسبتاً شدید، آزاد است اما مردم از سفر‌های غیر ضروری، پرهیز کنند.

نوروز با کرونای انگلیسی مراقب باشید

همچنین علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد کرونا با اشاره به اینکه ٢٩ استان کشور درگیر ویروس جهش یافته است، گفت: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی اثر مهمی دارد،  چهار شهر خوزستان با رعایت شیوه نامه از وضعیت قرمز به نارنجی در آمدند.

او گفت: ورود به شهر‌های قرمز و خروج به آن هم ممنوع است، خروج به شرطی میسر است که مسافران تست منفی کرونا داشته باشد. اگر شهری وضعیت اش بدتر شود تذکرات لازم داده می‌شود. این احتمال وجود دارد که وضعیت شهر‌ها تغییر کنند، اما شهر‌های قرمز به زرد یا آبی بعید است تغییر کنند.

سخنگوی ستاد کرونا با اشاره به اینکه دورهمی و عید دیدنی از سفر نوروزی خطرناک‌تر است، اظهار کرد: مردم حتی اگر یه سفر رفتند از دورهمی آن هم در فضای سربسته اجتناب کنند.

با توجه به شیوع ویروس جهش یافته در و سرعت انتقال ویروس و از آن مهمتر، افزایش آمار ابتلا و مرگ و میر هموطنان در چند ماه گذشته، منطقی‌ترین راه برای در امان ماندن از این ویروس، به حداقل رساندن رفت و آمد و جا به جایی و متوقف کردن هر نوع تردد بین شهری و برون شهری است.

مسافرت"از" و "به" شهر‌های نارنجی و قرمز ممنوع است

پس از کش و قوس های فراوان، تصمیم نهایی دو شب پیش در اطلاعیه ای به مردم شریف ایران ابلاغ شد که به شرح زیر است :

برابر تکلیف قانونی مصوب در ستاد ملی مقابله با کرونا، مسافرت"از" و "به" شهر‌های نارنجی و قرمز ممنوع می­ باشد. 

اگرچه وضعیت بیماری در شهر‌ها روند مطلوبی پیدا نموده، اما با توجه به وجود ویروس جهش یافته در ۲۹ استان، این وضعیت بسیار شکننده می ­باشد. هرگونه تحرک، جابجایی، برگزاری دورهمی، تردد و تجمع، می­تواند نه­ تنها برای تک تک مردم بلکه برای همه کشور خطرات جدی به همراه داشته باشد؛ لذا از همه عزیزان درخواست می­ شود تا مسئولین را در ادامه این مسیر یاری رسانده و سفر را به زمان مناسب موکول نمایند.

چنانچه مردم عزیز قصد سفر ضروری دارند، درخواست می­شود به نکات ذیل توجه ویژه داشته و با رعایت آن‌ها از سلامت خود و خانواده صیانت نمایند:

حتی­ المقدور با خودروی شخصی مسافرت نمایند.

از وضعیت سلامت خود و خانواده اطمینان کامل داشته و بعد برنامه ­ریزی سفر نمایند.

از برگزاری دورهمی خانوادگی به شدت بپرهیزند.
از تجمع و تردد‌های غیرضرور خودداری گردد.

دستورالعمل رعایت سلامت و بهداشت در سفر که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده را به صورت جدی رعایت نمایند.

در صورت اعلام تغییر روند بیماری در شهرها، ظرف کمترین زمان ممکن افراد غیربومی اقدام به بازگشت نمایند.

افرادی­که از وضعیت بیماری خود اطلاع دارند (تست مثبت) به هیچ عنوان اقدام به تردد و عزیمت به مسافرت، ننماید.

رهبر انقلاب : من قطعا سفر نخواهم رفت

مسئولان وزارت بهداشت در این ایام، با توجه اعلام شرایط نسبتا پایدار و مناسب کشور در مواجه با کرونا و نوع جهش یافته اش، تاکید داشتند که مردم از رفت و آمد به شهر‌های زرد و آبی هم خودداری کنند و بیش از این باعث انتشار ویروس در سطح کشور نشوند.

مقام معظم رهبری نیز چند روز پیش با بیان اینکه خودشان هم امسال به مسافرت نمی‌روند گفتند، باید برای مهار این ویروس، از رفتن به سفر، حذر کرد.


(0) نظر
برچسب ها :
واکسینه‌شدن بسیاری از مردم با تولید انبوه واکسن کووید ۱۹ فخرا از تیرماه ۱۴۰۰
سردار الله‌ورن در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد؛

واکسینه‌شدن بسیاری از مردم با تولید انبوه واکسن کووید ۱۹ فخرا از تیرماه ۱۴۰۰

سخنگوی بهداشت و درمان وزارت دفاع گفت: می‌توانیم در تیرماه ۱۴۰۰ به یک تولید قابل قبول از واکسن فخرا برسیم.

سردار سرتیپ دوم پاسدار رضا الله‌ورن سخنگوی بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح  در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره واکسن ایرانی کووید نوزده «فخرا» گفت: اولین تزریق این واکسن بر روی فرزند شهید فخری زاده انجام گرفت. پس از آن قرار است تا تزریق این واکسن بر روی ١٣۵ نفر از داوطلبان انجام شود.

وی ادامه داد: این واکسن از پلتفرم ویروس کشته شده تهیه شده و بسیار امیدواریم تا مراحل کارآزمایی را با موفقیت به اتمام برساند و به صورت انبوه تولید شود.

سخنگوی بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ضمن تشکر از وزارت بهداشت و درمان اظهار کرد: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در صدور تاییدیه و مجوز‌های لازم همکاری‌های خوبی با مجموعه وزارت دفاع داشته اند. امیدوارم پس از تزریق واکسن به فرزند شهید فخری‌زاده بتوانیم گام موثری در جهت مقابله با این بیماری منحوس برداریم و بسیار امیدواریم تا بتوانیم بسیاری از نیرو‌های مسلح و مردم کشورمان را در قبال ویروس کرونا واکسینه کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره زمان انبوه سازی واکسن فخرا اظهار کرد: هر پروژه علمی از این دست باید مراحل تحقیقاتی خود را طی کند. این واکسن مانند هر واکسن دیگر دارای سه فاز است که فاز اول آن آغاز شده و انشاالله پس از اخذ تاییدیه‌های لازم وارد فاز‌های دوم و سوم تولید می‌شویم.

الله‌ورن در پایان یادآور شد: اگر همه مراحل مورد نظر به خوبی طی شود می‌توانیم در تیرماه ۱۴۰۰ به یک تولید قابل قبول از نظر کیفیت برسیم.

(0) نظر
برچسب ها :
باید در ساخت واکسن کووید ۱۹ روی پای خودمان بایستیم / واکسن سازان بزرگ دنیا به ما واکسن نخواهند داد
وزیر بهداشت:

باید در ساخت واکسن کووید ۱۹ روی پای خودمان بایستیم / واکسن سازان بزرگ دنیا به ما واکسن نخواهند داد

نمکی گفت: با جلسات و گفتگو‌های متعددی که داشتیم، قدم به قدم در مسیر ساخت و تولید واکسن پیش رفته‌ایم

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح امروز سه شنبه ۲۶ اسفندماه در مراسم آغاز فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی فخرا، اظهار کرد: سال نو انشاالله سالی پر از آرامش برای هموطنان خواهد بود.

وی با اشاره به حضور جانبازان سرافراز کشورمان، گفت: تردید ندارم تا زمانی که این نفس‌های عارفانه هست، باکی از دشمنی‌ها نداریم.

نمکی با خطاب قرار دادن همسر شهید فخری زاده، ادامه داد: بزرگ‌ترین رنج بشر تحمل داغ عزیزانی است که از دست داده‌ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جهان، گفت: همان روز‌ها به دوستانم گفتم که باید خودمان را آماده کارزاری بسیار سخت و سنگین کنیم و امروز در روز‌های پایانی سال با افتخار می‌گویم که به رغم همه تحریم‌ها و مشکلاتی که برای ما به وجود آوردند، به عنوان یک کشور مطرح در مدیریت کرونا می‌درخشد.

وی افزود: واکسن سازان بزرگ دنیا به ما واکسن نخواهند داد و باید روی پای خودمان بایستیم.

نمکی گفت: با جلسات و گفت‌وگو‌های متعددی که داشتیم، قدم به قدم در مسیر ساخت و تولید واکسن پیش رفته‌ایم و مته به خشخاش گذاشتن در پروسه‌های عادی در مسیر ساخت واکسن جایگزین نیست و سازمان غذا و دارو، به طور شبانه روزی استاندارد‌های محکم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تهیه کردند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: ایران در بهار آینده یکی از بهترین واکسن سازان جهان خواهد شد.

وی ادامه داد: ما امروز به دلیل شرایط خاص گروه‌های آسیب پذیر، در تلاش برای تأمین واکسن از بهترین واکسن‌های تولید شده در جهان هستیم.

وزیر بهداشت گفت: ما از معتبرترین منابع دنیا، کم ضررترین واکسن‌ها را تهیه کرده‌ایم و امروز منتقدان ما متوجه شدند که چه اشتباهی کردند.

نمکی در پایان یادآور شد: برای پدیده واکسن نمایشی عجله نمی‌کنیم، اما برای واکسن زدن از معتبرترین منابع عجله می‌کنیم. اما امید ما به واردات نیست، بلکه امید ما به تولیدات ملی است. اولین واکسن ما که تزریق آن به صورت انبوه آغاز خواهد شد، واکسن پاستور خواهد بود و به دنبال آن، واکسن کووایران و واکسن رازی خواهند بود و در ادامه واکسن سپند را خواهیم داشت.

(0) نظر
برچسب ها :
نوروز امسال سفر نروید +فهرست شهرهای قرمز و نارنجی کرونا
لاری:

نوروز امسال سفر نروید +فهرست شهرهای قرمز و نارنجی کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اسامی شهرهای قرمز و نارنجی گفت: نوروز امسال هم مانند سال گذشته از اقدام به سفر پرهیز کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز و ۳۱ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی بیماری کرونا قرار دارند.

وی افزود: شهرستان گچساران از استان کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر و کارون از استان خوزستان از جمله شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز بیماری کرونا هستند.

لاری ادامه داد: همچنین شهرستان‌های سراب و عجب‌شیر از استان آذربایجان شرقی، ارومیه، چایپاره، ماکو و نقده از آذربایجان غربی، شهرستان گلپایگان از استان اصفهان، شهرستان دهلران از استان ایلام، شهرستان‌های دیلم، کنگان و گناوه از استان بوشهر، شهرستان سامان از چهارمحال و بختیاری، شهرستان‌های امیدیه، ایذه، اندیمشک، باغ‌ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، دشت آزدگان، شادگان و مسجد سلیمان از استان خوزستان، شهرستان‌های ارسنجان و زرین دشت از استان فارس، شهرستان دیوان‌دره از کردستان، شهرستان‌های پل دختر و درود از لرستان، شهرستان خمین از استان مرکزی، شهرستان بندر خمیر از استان هرمزگان، شهرستان نهاوند از استان همدان و شهرستان خاتم از استان یزد از جمله شهرستان‌های دارای وضعیت نارنجی بیماری هستتند.

وی بیان کرد: همانطور که پیش از این اعلام شده است، تا تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۰، هرگونه سفر از و به شهرستان‌های دارای وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در عین حال کماکان توصیه ما و همکارانمان در وزارت بهداشت به مردم این است که نوروز امسال هم مانند سال گذشته از اقدام به سفر پرهیز کنند تا با همراهی و کمک شما شاهد گذران روز‌های آرام و به دور از خطر در روز‌های آغازین سال جدید باشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۹۷ بیمار در شبانه روز گذشته

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۹۷ بیمار در شبانه روز گذشته

مجموع جانباختگان ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت و به ۶۱ هزار و ۴۲۷ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز (دوشنبه، ۲۶ اسفند) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیص، ۸ هزار و ۳۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۸۹ نفر از آن‌ها بستری شدند.

او افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۷۶۳ هزار و ۳۱۳ نفر رسید. متاسفانه در طول شبانه روز گذشته، ۹۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۱ هزار و ۴۲۷ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۵۰۶ هزار ۳۶۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. ۳ هزار و ۸۴۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری ادامه داد: تا کنون ۱۱ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۵۲۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

او گفت: در حال حاضر۹ شهرستان قرمز، ۳۱ شهرستان نارنجی، ۲۹۵ شهرستان زرد و ۱۱۳ شهرستان در وضعیت آبی هستند.

(0) نظر
برچسب ها :
واکسن کووید ۱۹ ایرانی «فخرا» رونمایی شد
با حضور وزرای دفاع و بهداشت؛

واکسن کووید ۱۹ ایرانی «فخرا» رونمایی شد

با حضور وزرای دفاع و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن «فخرا» ویژه کووید ۱۹ رونمایی شد

به گزارش  خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی «فخرا» صبح امروز سه شنبه ٢۶ اسفندماه با حضور امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار سرتیپ دوم پاسدار دکتر الله ورن سخنگوی بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، شانه رئیس سازمان غذا و دارو، امیر نوروزی مدیرعامل سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح و جمعی از پزشکان و فرماندهان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار شد. 

احمد کریمی مدیر پروژه واکسن فخرا در این مراسم با درود به روح شهدای اسلام بالاخص دانشمند هسته‌ای و دفاعی شهید دکتر محسن فخری زاده، با ارائه گزارشی از فعالیت‌های سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) در عرصه مبارزه با بیماری کرونا به ویژه تولید واکسن فخرا گفت: از ابتدای همه گیری کرونا این سازمان با تکیه بر نیروی انسانی متخصص، متعهد و مجرب، همچنین وجود زیرساخت‌های تخصصی مناسب، با همت شهید والامقام دکتر محسن فخری زاده (رئیس شهید سپند) دوشادوش همکاران خود در عرصه سلامت کشور، تلاش ویژه‌ای در جهت مقابله با این بیماری آغاز نمود.

وی افزود: ساخت انواع کیت‌های تشخیصی کووید ۱۹ و آزمایشگاه‌های تخصصی سیار سطح (۳) که دو دستگاه آن تحویل انستیتو رازی و انستیتو پاستور شد سرفصل شروع این جهاد همه جانبه بود.

مدیر پروژه واکسن «فخرا» ادامه داد: فرایند تحقیق و توسعه واکسن کووید ۱۹ از اسفند ۹۸ آغاز شد و با جداسازی این ویروس از بین ۳۵ هزار نمونه بیماران ایرانی و کشت ۳۰ ایزوله مناسب اولین بذر واکسن از بین آن‌ها انتخاب و تولید شد. با انجام انواع تست‌های تعیین هویت ویروس، شناسنامه آن تهیه شد و کاندید واکسن کووید ۱۹ در خرداد ۹۹ به مرحله تولید آزمایشی رسید.

دکتر کریمی تصریح کرد: فرآیند تولید شامل مراحل کشت سلول، تلقیح، تکثیر، جداسازی و تخلیص، غیرفعالسازی و فرمولاسیون در مدت کوتاهی راه اندازی شد و سپس تست‌های حیوانی و انواع تست‌های کنترل کیفی انجام شد.

وی ادامه داد: پس از طی مراحل آزمایشگاهی و تست‌های حیوانی بر روی بیش از ۶۵۰ سر حیوان از گونه‌های مختلف موش، خرگوش، خوکچه هندی و میمون، بی ضرری و اثر بخشی واکسن به اثبات رسید و پرونده این واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال شد. هم زمان کار طراحی و ساخت کارخانه تولید انبوه این واکسن نیز آغاز شد که با تایید نقشه‌ها توسط سازمان غذا و دارو این پروژه به سرعت در حال انجام است و امید داریم تا تابستان وارد فاز تولید شود.

مدیر پروژه واکسن «فخرا» با بیان اینکه طی تعاملات با سازمان غذا و دارو و انجام اصلاحات لازم مقرر شد تا واکسنی در سطح بالاترین استاندارد‌های بین المللی تقدیم ملت عزیز و شریف ایران شود تا انشاءالله موجب فخر ایرانیان شود گفت: به همین جهت و به یاد شهید عزیزمان (شهید فخری زاده) نام واکسن به (فخرا) مزین گردید که این واکسن به یادگار این شهید به فرزند گرامی ایشان، تزریق شد.

وی در پایان از تلاش‌های بی دریغ همه محققین و همکاران این پروژه از پشتیبانی و حمایت‌های همه ارکان وزارت دفاع به ویژه امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع، پشتیبانی و پیگیری‌های ستاد کل نیرو‌های مسلح و همچنین همکاری بی شائبه دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دانشگاه جامع امام حسین (ع)، شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان شهید چمران و دانشگاه صنعتی مالک اشتر کمال تشکر و قدردانی کرد.

گفتنی است، در این مراسم خانواده شهید محسن فخری زاده نیز حضور دارند و قرار است تا نخستین دوز از این واکسن به فرزند شهید فخری زاده تزریق شود.

(0) نظر
برچسب ها :
نگرانیم مردم با سفرهای نوروزی کرونا را در کشور پخش کنند
وزیر بهداشت:

نگرانیم مردم با سفرهای نوروزی کرونا را در کشور پخش کنند

وزیر بهداشت گفت: نگرانیم که مردم ویروس را از نقاط آلوده‌تر به نقاط کمتر آلوده ببرند و گرفتاری تازه ایجاد کنند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی، وزیر بهداشت در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه‌های نوین بیمارستانی سیّار تخصصی دفاع زیستی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رویکرد مقابله با کرونا اظهار کرد: همکاران ما در کنار بسیج، هلال احمر و سایر ارگان ها، سراسر کشور را از نظر بیماری در استمرار اجرای طرح بسیار موفق شهید قاسم سلیمانی، پایش می‌کنند که اگر نقاطی را از ویروس جدید، مشتعل دیدیم، بلافاصله به آن حمله کنیم.

او ادامه داد: با وجود هجمه ویروس جهش یافته انگلیسی که توانست کشور‌های اروپایی را با همه امکانات اقتصادی و زیرساخت‌هایی که داشت به زانو در بیاورد، بعد از یک ماه از ورود این ویروس به کشور و چرخش آن، با وجود شرایط سختی که در خوزستان پیدا کردیم، امروز خیلی از شهر‌های قرمز این استان که تحت هجوم وحشتناک ویروس بود، با همت تمام دست اندرکاران و از جان گذشتگی ایثارگران نظام سلامت به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل شده است.

 توانسته ایم مرگ و میر‌ها دو رقمی نگه داریم

نمکی بیان کرد: در شرایط کنونی وضعیت کشور مناسب است و مرگ و میر‌های دو رقمی را با لطف خداوند و همت همه عزیزان و ایثار همکارانمان در نظام سلامت نگه داشته ایم، درحالی‌که در همین روز‌ها ویروس کرونا توانسته در کشوری مانند انگلیس، تا دو هزار مرگ را رقم بزند، اما امروز توانسته ایم، مرگ و میر‌ها را در حد دو رقمی نگه داریم و امیدوارم مردم گوش دهند.

او اظهار کرد: سفر‌ عامل اصلی انتقال ویروس است و از این بابت بسیار نگرانیم که مردم ویروس را از نقاط آلوده‌تر به نقاط کمتر آلوده ببرند و گرفتاری تازه‌ای ایجاد کنند.

ایام پرچالش نوروز در مواجهه با ویروس کرونا

وزیر بهداشت تاکید کرد: همانگونه که مقام معظم فرمودند و رییس جمهور نیز در ستاد ملی مقابله با کرونا و سایر بزرگان و مسئولان نظام توصیه کردند، از مردم تقاضا داریم که سفر نروند. امسال هم علیرغم خستگی مردم و افسردگی مردم از یک سال در خانه ماندن، باز هم تقاضا داریم که در خانه بمانند، مسافرت نروند.

نمکی بیان کرد: اگر این توصیه‌ها رعایت شود، امیدواریم که روز‌های بهتری داشته باشیم، اما من و همکارانم همواره این دلهره را داریم که اگر خدای ناکرده به توصیه‌ها و فاصله گذاری توجه نشود و تجمعات و دید و بازدید‌های نوروزی بدون رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ادامه پیدا کند و سفر‌ها باعث جابجایی ویروس بسیار چموش جهش یافته شود، دچار گرفتاری می‌شویم.

برپایی بیمارستان سیّار و صحرایی، حماسه‌ای بزرگ از نیروی زمینی سپاه

نمکی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: سردار خاکپور، همکاران او و همه نیرو‌های مسلح در طول بیش از یکسال گذشته در کنار ما بوده‌اند، اما حماسه بزرگی که نیروی زمینی سپاه امروز خلق کرده و من به عنوان سرباز کوچک نظام سلامت، افتخار کردم و به آن بالیدم، استفاده از بیمارستان و امکانات مجهز رسیدگی به بیماران اورژانسی به صورت صحرایی و سیّار است.

او افزود: مجموعه امکانات درمانی و بیمارستان‌های سیار نیروی زمینی سپاه که امروز از آن‌ها بازدید کردم، یکی از نفیس‌ترین و ارزشمندترین مجموعه‌های سیار و اورژانسی دنیا است که در دقایق بسیار کوتاه این امکانات برپا می‌شود، فقط حمل و نقل این مجموعه‌ها ممکن است کمی زمان بر باشد، اما برپایی این مجموعه‌ها که هیچ چیزی از بیمارستان‌های فوق تخصصی پیشرفته کم ندارد، کمتر از دو تا سه ساعت زمان نیاز دارد. این مجموعه‌ها شامل، اتاق‌های عمل، خدمات تصویربرداری و بخش‌های درمانی است.

وزیر بهداشت اظهار کرد: تجربه بسیار گرانسنگی از دوران دفاع مقدس داریم. شیوه مدیریت مجروحان در دوران دفاع مقدس، در جهان منحصر بفرد بود. در همه جای دنیا معمولا مجروحان شدیدتر را به پشت خط مقدم می‌فرستند، اما در جمهوری اسلامی ایران، مدلی طراحی شد که پیچیده‌ترین عمل جراحی‌ها را در بیمارستان‌های خط مقدم مانند علی ابن ابیطالب (ع) و سایر بیمارستان‌های صحرایی انجام دادند و این مدل را امروز به شکل بسیار پیشرفته‌تر و با تجربه‌ای که در این سال‌ها اندوخته شده است، به دست آوردیم.

نمکی یادآوری کرد: پزشکان ما در روز‌های سخت که امیدواریم پیش نیاید، در خدمت مردم بودند و این امکانات می‌تواند به عنوان ذخیره استراتژیک برای خدمت رسانی به مردم مهیا باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
متاسفانه هیچ شهری بی خطر نیست/تا اطلاع ثانوی رنگ بندی تغییر نمی‌کند
معاون کل وزیر بهداشت :

متاسفانه هیچ شهری بی خطر نیست/تا اطلاع ثانوی رنگ بندی تغییر نمی‌کند

حریرچی گفت:بر اساس اطلاعیه شماره ۵ کمیته این رنگ بندی وضعیت شهر‌ها تا آخر ۱۵ فروردین باقی است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت در خبر ۲۱ درباره احتمال تغییر رنگ بندی وضعیت شهر‌ها گفت: بر اساس اطلاعیه شماره ۵ که در کمیته امنیت اجتماعی ستاد مقابله با کرونا آمده این رنگ بندی تا آخر ۱۵ فروردین باقی است، اما اگر به دلیل تغییرات ویروس کرونا شرایط تغییر کند، مصوبات ما نیز تغییر می‌کند.

حریرچی با اشاره به دو عامل ویروس انگلیسی و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی که می‌تواند شرایط شهر‌ها را تغییر دهد، ادامه داد: تا کنون ۹ شهر پرخطر، ۳۱ شهر نارنجی، ۲۹۵ شهر زرد و ۱۱۳ شهر کم خطر داریم و متاسفانه هیچ شهری بی خطر نیست.

او تاکید کرد:اگر اتفاق غیر منتظره نیفتد تا اطلاع ثانوی رنگ بندی‌ها تغییر نمی‌کند.

معاون کل وزیر بهداشت توضیح داد: از اتفاقات غیر منتظره می‌توان به آمار امروز اشاره کرد که ما امروز بعد از دو هفته رقم فوتی‌ها سه رقمی شد و حدود ۲۳ درصد افزایش بستری نسبت به روز گذشته داشتیم. این یک زنگ خطر است و نشان می‌دهد وضعیت نسبتا پایدار شکننده است.

حریرچی درباره شهر‌های شمالی که در وضعیت زرد قرار دارند، توضیح داد: بر اساس مصوبات سفر به شهر‌هایی که زرد و آبی هستند مانند شهر‌های شمالی منع قانونی ندارد، اما ما توصیه می‌کنیم که سفر را به سه ماه آینده موکول کنند. از سه ماه آینده واکسیناسیون سراسری بالای ۱۰ میلیون نفر صورت خواهد گرفت که مردم می‌توانند با خیالی راحت سفر کنند.

او درباره منابع آخرین رنگ بندی شهر‌ها گفت: سایت ماسک و همین طور اطلاعیه کمیته امنیت اجتماعی ستاد مقابله با کرونا که از طریق صدا و سیما و رسانه‌ها اطلاع رسانی می‌شود، دو منبع اصلی ما هستند.

(0) نظر
برچسب ها :
سفر و دید و بازدید‌ها عامل چرخش کرونای انگلیسی در کشور
رییسی مطرح کرد؛

سفر و دید و بازدید‌ها عامل چرخش کرونای انگلیسی در کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سفر و دید و بازدید‌ها در نوروز عامل تهدید کننده و گسترش دهنده ویروس کرونا به ویژه از نوع جهش یافته خواهد بود.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در آخرین جلسه شورای مدیران معاونت بهداشت وزارت بهداشت در سال ۱۳۹۹، گفت: دید و بازدید‌ها در نوروز عامل تهدید کننده و گسترش دهنده ویروس کرونا خصوصا از نوع جهش یافته خواهد بود و همه هموطنان ضمن توجه ویژه به این موضوع برای حفظ جان خود و خانواده بخصوص کودکان و سالمندان از میهمانی‌ها و دید و بازدید در نوروز جدا خودداری کنند.

وی استفاده از فضای مجازی را بهترین روش جایگزین دید و بازدید‌ها خواند و گفت: با رعایت این موضوع خواهیم توانست در مناسبت‌های بعدی و اعیاد سال‌های آینده عزیزان خویش را در کنار خود داشته باشیم.

رییسی ضمن اشاره به خرید‌های نوروزی در روز‌های آخر سال افزود: با توجه به تقویت زیرساخت‌ها در کشور طی یک سال گذشته، بهترین روش برای انجام خرید‌ها مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی است و این اقدام باعث کاهش قابل ملاحظه تردد‌ها و شیوع کرونا خواهد شد.

وی سفر را یکی از عوامل مهم انتقال و شیوع کرونا خواند و افزود: هموطنان در نوروز سفر نروند و ان شاءالله با گسترش واکسیناسیون و کاهش شیوع بیماری طی ماه‌های آینده زمینه مناسب برای سفر‌ها فراهم خواهد شد.

 رییسی در ادامه این جلسه ضمن اشاره به فعالیت‌های حوزه بهداشت طی سال ۱۳۹۹ در سراسر کشور گفت: همکاران من در اوج همه گیری کووید ۱۹ با تمام توان در طی سالجاری از مراکز بهداشتی شهر‌ها تا دوردست‌ترین خانه‌های بهداشت ایثارگرانه خدمت کردند و جا دارد از بهورزان، مراقبین سلامت، پزشکان، ماماها، کارشناسان بهداشت محیط و کار، دندانپزشکان، کارشناسان مبارزه با بیماری‌ها و سایر کارکنان این حوزه تقدیر نمایم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان ضمن اشاره به آماده باش کامل مراکز بهداشتی در طول نوروز ۱۴۰۰ افزود: علاوه بر تشدید بازرسی‌های بهداشت محیطی در طول این ایام سایر مراکز بهداشتی نیز آماده خدمت رسانی به مردم شریف ایران خواهند بود.

(0) نظر
برچسب ها :
اسامی شهر‌های ممنوعه سفر نوروزی ۱۴۰۰ اعلام شد

اسامی شهر‌های ممنوعه سفر نوروزی ۱۴۰۰ اعلام شد

بنابر اعلام وزارت بهداشت فهرست شهر‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایام نوروز ۱۴۰۰ که سفر به آن‌ها ممنوع است، اعلام شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا فهرست شهرهای قرمز و نارنجی ممنوعه سفر نوروزی ۱۴۰۰ بنابر اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.

طبق آخرین بروزرسانی وضعیت رنگ‌بندی رسمی شهر‌های کشور در اپلیکیشن ماسک وزارت بهداشت، از امروز بیست و پنجم اسفند ماه تا پایان نوروز، ۹ شهرستان وضعیت قرمز کرونایی دارند و ۳۱ شهر نارنجی هستند.

در شهر‌های نارنجی گروه‌های شغلی ۳ و ۴ مشمول محدودیت می‌شوند.

در شهر‌های قرمز گروه‌های شغلی یک، ۲، سه و چهار مشمول محدودیت می‌شوند.

متن کامل اطلاعیه ستاد ملی مدیریت کرونا بدین شرح است:

ملت شریف و عزیز ایران
 ضمن تبریک حلول ماه مبارک شعبان و اعیاد سراسر نور و سرور این ماه و همچنین تهنیت و شادباش پیشاپیش فرا رسیدن سال نو و بهار طبیعت، در ابتدا لازم است از همراهی، همدلی، همکاری و عنایت ویژه آحاد مردم عزیز (اصحاب رسانه، اصناف، صداوسیما و...) صمیمانه تقدیر و تشکر نماییم که بار دیگر ،مسئولین و خادمین خود را در عرصه مدیریت بیماری کووید ۱۹ تنها نگذاشتند تا شاهد روزهای تلخ و تاسف آور بیش از این نباشیم.
هرساله فرارسیدن نوروز و بهار طبیعت آغاز یک جنبش زیبا در ایرانیان بوده که با برپایی آداب و رسوم سنتی و تکریم شعائر دینی و اخلاقی  اقدام می­نمودند.
امسال اما به دلیل شیوع ویروس و مخاطرات جدی آن بر سلامت تک تک شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ را با چالش جدی مواجه نمود. همانگونه­ که استحضار دارید، یکسال از تجربه مدیریت بیماری کرونا می­گذرد که دستاوردهایی گرانقدر اما به بهای سنگین رقم زده است. خادمین شما، ماه­ ها قبل از رسیدن موعد نوروز برنامه­ ریزی این ایام را در دست اقدام داشته اما بخاطر غیرقابل پیش­ بینی بودن روند بیماری کووید ۱۹ ،تمام تصمیمات تحت­ الشعاع آن قرار ­گرفت. به ­همین دلیل نیز احتمالات و سناریوهای مختلف پیش­ بینی تا متناسب با وضعیت بیماری در کشور، اجرایی گردد.

بحمدا... با همراهی و مساعی دلسوزانه همه شما عزیزان، برابر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وضعیت شهرها از منظر بیماری به نقطه خوبی رسیده، اگرچه این امر بسیار شکننده بوده و هرآن امکان اوجگیری بیماری به­ خصوص ویروس جهش یافته وجود دارد.

برابر تکلیف قانونی مصوب در ستاد ملی، مسافرت"از" و "به" شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع می­ باشد. بر همین اساس، مقرر گردید تا لیست آخرین وضعیت شهرها در ۲۵ اسفند ماه به استحضار ملت شریف رسانده شود. در این راستا اطلاعیه حاضر ضمن اعلام لیست مذکور، نکات مهم ذیل را نیز اعلام تا به صورت جدی از سوی همه مردم مورد توجه و رعایت قرار گیرد:

  • اگرچه وضعیت بیماری در شهرها روند مطلوبی پیدا نموده اما با توجه به وجود ویروس جهش یافته در ۲۹ استان، این وضعیت بسیار شکننده می ­باشد. هرگونه تحرک، جابجایی، برگزاری دورهمی، تردد و تجمع، می­تواند نه­ تنها برای تک تک مردم بلکه برای همه کشور خطرات جدی به همراه داشته باشد. لذا از همه عزیزان درخواست می­ شود تا مسئولین را در ادامه این مسیر یاری رسانده و سفر را به زمان مناسب موکول نمایند.
  • مجدداً تاکید و یادآوری می­ شود که مسافرت از و به شهرهای نارنجی و قرمز برابر لیست ذیل، ممنوع می باشد.
  • چنانچه مردم عزیز قصد سفر ضروری دارند، درخواست می­شود به نکات ذیل توجه ویژه داشته و با رعایت آنها از سلامت خود و خانواده صیانت نمایند:
  • حتی­ المقدور با خودروی شخصی مسافرت نمایند.
  • از وضعیت سلامت خود و خانواده اطمینان کامل داشته و بعد برنامه ­ریزی سفر نمایند.
  • از برگزاری دورهمی خانوادگی به شدت بپرهیزند.
  • از تجمع و ترددهای غیرضرور خودداری گردد.
  • دستورالعمل رعایت سلامت و بهداشت در سفر که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ شده را به صورت جدی رعایت نمایند.
  • در صورت اعلام تغییر روند بیماری در شهرها، ظرف کمترین زمان ممکن افراد غیربومی اقدام به بازگشت نمایند.
  • افرادی­که از وضعیت بیماری خود اطلاع دارند (تست مثبت) به هیچ عنوان اقدام به تردد و عزیمت به مسافرت، ننماید.

 تبصره:
چنانچه وضعیت هریک از شهرهای زرد و آبی در طول مدت ایام تعطیلات به وضعیت نارنجی و قرمز تغییر یابد، کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی نسبت به اعلام وضعیت به ستاد استانی اقدام می نماید.
در پایان ضمن تاکید مجدد در خصوص انجام سفر در زمان مناسب، با اطمینان خاطر و به ­دور از کرونا، این نکته را یادآور می­ شود که عزیزان ما در مراکز درمانی و بهداشتی به عنوان سربازان خط مقدم مبارزه با این ویروس، در سال گذشته با ایثار و فداکاری و به خطر انداختن جان خود تلاش فراوانی نمودند تا وضعیت بیماری به شرایط حال حاضر برسد. قطعاً باتوجه به تلاش­های دولت محترم و پیگیری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امر واردات و تولید واکسن، بی­شک همه عزیزان اذعان می ­نمایند، که استمرار شرایط فعلی طی چند ماه آینده و انجام واکسیناسیون می تواند فرصت مناسب ایمن و مطمئن را در ماه­های نه چندان دور فراهم نماید.

اسامی شهر‌های ممنوعه سفر نوروزی ۱۴۰۰ اعلام شد

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82002
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X