كرونا را شكست مي دهيم
گلایه مشاور وزیر بهداشت از لغو نشدن پروازهای ترکیه

گلایه مشاور وزیر بهداشت از لغو نشدن پروازهای ترکیه

مشاور رسانه ای وزیر بهداشت در توییتی گفت: پرواز ها و برگزاری تورها به مقصد ترکیه با وجود قرمز بودن وضعیت مناطق مختلف این کشور انجام می شود.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،علیرضا وهاب زاده مشاور رسانه ای وزیر بهداشت در توییتی اعلام کرد که تقریبا تمام مناطق ترکیه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد، اما تمام پروازها و تورهای گردشگری به این کشور در جریان است.

 

انچام پرواز ها و برگزاری تورها به مقصد ترکیه با وجود قرمز بودن وضعیت مناطق مختلف این کشور

 

(0) نظر
برچسب ها :
اعلام فراخوان مشترک برای تامین مواد اولیه پروژه های واکسن کرونا

اعلام فراخوان مشترک برای تامین مواد اولیه پروژه های واکسن کرونا

با همکاری مشترک معاونت علمی و ستاد اجرایی فرمان امام، نیاز بازار داخلی به مواد اولیه واکسن کرونا با اعلام فراخوان تامین می‌شود.

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری و ستاد اجرایی فرمان امام؛ نیاز بازار داخلی به مواد اولیه واکسن کرونا تامین می‌شود و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرایی فرمان امام از تامین داخلی و بومی مواد اولیه تولید واکسن کرونا حمایت می‌کنند.

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی به عنوان دو مجموعه پیشرو در شکل‌دهی به زیست‌بوم توسعه فناوری در کشور، اقدام به سرمایه‌گذاری و حمایت از طرح‌های تولید مواد اولیه واکسن کرونا با استفاده از ظرفیت داخلی کرده‌اند.

این همکاری مشترک به انتشار فراخوانی برای استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده «محیط‌های کشت، مواد معدنی با گرید دارویی مورد نیاز در فرآیند‌های تولید واکسن»، «ژل‌های تخلیص و ادجوانت‌های فرمولاسیون» و همچنین «مواد پلی استایرنی مورد نیاز در کشت‌های سلولی» منجر شده است.

این حمایت‌ها در قالب «توسعه بازار در همکاری با تولید کنندگان داخلی واکسن کرونا»، «ارائه تسهیلات افزایش مقیاس صنعتی، سرمایه در گردش و یا تکمیل دانش فنی»، «تسریع در دریافت مجوز‌ها و حل مشکلات رگولاتوری» و «ارائـه خدمات ویژه در حـوزه بین‌الملل و گمرک» ارائه خواهد شد.

شرکت‌های دانش‌بنیان و تولیدکنندگان دارای زیرساخت، مجوزات و سهم بازار، شتاب‌دهنده‌ها و تیم‌های فناوری که توانمندی تولید مواد اولیه واکسن کرونا را دارند برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام تا آخر فروردین‌ماه سال جاری به آدرس اینترنتی http://biodc.isti.ir مراجعه کنند.

بیش از یک سال از شیوع بیماری کرونا در کشور می‌گذرد، اتفاقی که شاید بهترین زمان برای اثبات توانمندی علمی جوانان و متخصصان ایرانی به دنیا بود. روز‌هایی که به سرعت همه نیاز‌ها و تجهیزات درمانی این بیماری توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تامین شد و در اختیار مردم قرار گرفت.

یکی از این حوزه‌ها تولید واکسن کرونا بود که در ذیل چند پروژه تحقیقاتی آغاز شد و در حال حاضر نیز این طرح‌ها در حال پیگیری است و به نظر می‌رسد، با وجود تمامی فشارها، تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی، عزم ایران برای ورود واکسن‌های کرونای ملی به بازار دارویی کشور در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ جدی است.

(0) نظر
برچسب ها :
۸۰ درصد کادر درمان کشور واکسینه شده اند
معاون وزیر بهداشت:

۸۰ درصد کادر درمان کشور واکسینه شده اند

حضرتی با تاکید بر اولویت کادر درمان بیماران کرونایی برای تزریق واکسن کرونا گفت: تاکنون ۸۰ درصد کادر درمان بیماران کرونایی در کشور واکسینه شده‌اند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، مریم حضرتی معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از بیمارستان واسعی سبزوار گفت: واکسیناسیون کرونا در کشور در حال انجام است و فعالان بخش مراقبت‌های ویژه و درگیر با بیماران کرونایی در اولویت قرار دارند.

او افزود : واکسیناسیون کرونا برای سایر افراد جامعه و گروه‌های پرخطر نیز بر اساس دستور العمل های  ارائه شده وزارت بهداشت، مرحله به مرحله انجام می‌شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  با اشاره به اینکه وضعیت کرونا در کشور کنترل شده است، ادامه داد: این دغدغه وجود دارد که در پی افزایش سفر‌های نوروزی، دید و بازدید‌ها و کاهش رعایت دستور العمل های  بهداشتی، موج چهارم کرونا بالا بگیرد.

حضرتی بیان کرد: البته بر اثر کاهش رعایت دستورالعمل ها ی بهداشتی  و افزایش سفر‌ها عملا برخی استان‌ها و شهرستان‌های کشور وارد موج چهارم همه گیری ویروس کرونا شده‌اند.

او با اشاره به وضعیت ویروس جهش یافته کرونا در کشور، تصریح کرد: خطر افزایش شیوع این ویروس وجود دارد، اما هم اینک با برنامه ریزی لازم و رهگیری در حال مدیریت شرایط هستیم.

(0) نظر
برچسب ها :
تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به ۱۱۷ رسید

 تعداد شهرهای قرمز و نارنجی به ۱۱۷ رسید

بنابر اعلام وزارت بهداشت تعداد شهر‌های قرمز و نارنجی در کشور به ۱۱۷ رسید و ۳۲ شهر نارنجی و ۸۵ شهر قرمز شدند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، تعداد شهرستان‌های قرمز کرونا به ۳۲ و نارنجی به ۸۵ افزایش یافت. ۲۷۲ شهرستان زرد و تنها ۵۹ شهرستان آبی هستند.

رنگ جدید شهرستان‌ها که از امروز ۱۱ فروردین رسمی می‌شود، در قسمت نقشه اپلیکیشن ماسک قرار گرفت.علاوه بر جنوب، غرب و مرکز کشور، شهرستان‌هایی از شمال و شرق درگیر افزایش روند مبتلایان شده‌اند.

دورهمی خانوادگی، عدم استفاده از ماسک در بیرون منزل، مراسم عروسی و عزا و سایر تجمعات به خصوص در محیط سرپوشیده، خوردن غذا در محیط‌های عمومی سرپوشیده مثل رستوران، تالار و غذاخوری هتل و سفر با وسایل نقیله عمومی به خصوص اتوبوس و قطار از مهمترین عوامل افزایش مبتلایان است.(0) نظر
برچسب ها :
تامین ۳۶۱ هزار کیت تشخیص کرونا در تعطیلات نوروز

تامین ۳۶۱ هزار کیت تشخیص کرونا در تعطیلات نوروز

هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران ۳۶۱ هزار کیت تشخیص کووید ۱۹ در تعطیلات نوروز برای ۳۱ دانشگاه علوم پزشکی کشور تامین کرده است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران کیت‌های تشخیص کرونا را برای بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور تامین کرده است.

از ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ تا تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۴۰۰ با توجه به نیاز مراکز درمانی و تعطیلات رسمی، هیات امنای صرفه جویی ارزی به صورت مداوم در حال خدمت رسانی بوده است تا نیاز مراکز بیمارستانی و درمانی کشور را تامین کند.

هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران در تعطیلات نوروز ۳۶۱ هزار کیت تشخیص کووید ۱۹ را برای ۳۱ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور تامین کرده است.

همچنین برای تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی دستگاه‌های و تجهیزاتی مانند ونتیلاتور، تخت بستری، الکتروشوک، انواع مانیتور ثابت و پرتابل، پمپ سرم و سرنگ نیز توسط هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران تأمین شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ ۹۶ فوتی و ۱۰۳۳۰ مبتلای جدید کرونا در کشور

آخرین آمار کرونا در ایران؛ ۹۶ فوتی و ۱۰۳۳۰ مبتلای جدید کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۶۶۵ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۳۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۲۸۸ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۸۵ هزار و ۵۶۴ نفر رسید.  

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۶۶۵ نفر رسید.

وی افزود: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۳۳۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.سه هزار و ۹۵۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: تا کنون ۱۲ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۸۴۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع بیماری کرونا

لاری گفت: در حال حاضر ۳۲ شهرستان قرمز و ۸۵ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت "از" و "به" شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: همچنین ۲۷۲ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
ورود واکسن کوو ایران برکت به فاز دوم مطالعات بالینی/ اجازه استفاده اضطراری از واکسن در اواخر خرداد ماه
صالحی مطرح کرد؛

ورود واکسن کوو ایران برکت به فاز دوم مطالعات بالینی/ اجازه استفاده اضطراری از واکسن در اواخر خرداد ماه

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: اجازه استفاده اضطراری از واکسن کوو ایران برکت در اواخر خرداد ماه به شرط کسب نتایج خوب داده می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمد رضا صالحی متخصص بیماری های عفونی با حضور در برنامه ضربان شبکه سلامت اظهار کرد: بنده در کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت مشارکت داشتم و وارد مرحله دوم کارآزمایی بالینی شده‌ام.

او با اشاره به اینکه کارآزمایی بالینی مرحله اول شامل دو نوبت واکسن بود افزود: در مرحله اول ۵۶ نفر مورد واکسیناسیون قرار گرفتند که این مرحله به پایان رسیده است لذا نتایج بسیار امیدوارکننده بود و موافقت های لازم برای ورود به مرحله دوم گرفته شد به طوری که در این مرحله ۳۰۰ داوطلب تحت واکسیناسیون قرار می گیرند لذا در اواسط مرحله دوم با ارائه داده ها به وزارت بهداشت و مراجع ذیصلاح انشاالله وارد مرحله سوم خواهیم شد و ۲۰ هزار نفر در ۵ یا ۶ مرکز استان و دانشگاه‌های مختلف کشور تحت واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

صالحی با اشاره به اینکه در مورد واکسن کوو ایران برکت اگر همه چیز خوب پیش برود به احتمال قوی برای اواخر خرداد ماه بر اساس شاخص‌هایی که وجود دارد انشالله اجازه استفاده اضطراری از واکسن را خواهیم گرفت خاطرنشان کرد: برای اواخر خرداد ماه و یا نهایتاً اوایل تیرماه اجازه استفاده از واکسن را خواهیم گرفت تا واکسن کوو ایران برکت در اوایل تابستان به سبد واکسیناسیون عمومی کشور اضافه شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه حداقل ۱۰ پلتفرم دیگر بر روی واکسیناسیون کشور مشغول به فعالیت هستند اظهار داشت: متاسفانه ویروس کرونا مانند ویروس های دیگر قدرت جهش دارد اما برخی از جهش ها به شدت قابلیت واگیری ویروس را افزایش داده است، هنوز گزارشات دقیق درخصوص اینکه رفتار تهاجمی بالینی چه تغییری کرده وجود ندارد اما قدرت واگیری در کشورهای مختلف دیده شده که به چه صورت است لذا قدرت واگیری به شدت افزایش یافته است.

او با اشاره به اینکه اکثر کمپانی هایی که واکسن در دنیا تولید می کنند و معتقدند که می توانند بر روی واریانت های جدید اثر بگذارند گفت: ویروس بریتانیایی تحت کشت قرار گرفت و نهایتاً با سرم افرادی که تحت واکسیناسیون قرار گرفته بودند نزدیک شد به طوری که صددرصد ویروس بریتانیایی را واکسن کوو ایران برکت از بین برد.

(0) نظر
برچسب ها :
افزایش آمار ابتلا به کرونا، زنگ خطر موج چهارم
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

افزایش آمار ابتلا به کرونا، زنگ خطر موج چهارم

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: اگر رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط هموطنان، کاهش پیدا کند، باید منتظر موج خطرناک و جدید کرونا باشیم.

جلیل کوهپایه زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت :گفت : از اوایل سال جدید با افزایش مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی مواجه شده ایم همچنین آمار بستری‌های ما نیز رو به افزایش است. آمار کشوری و تغییر رنگ شهر‌ها از آبی و زرد به نارنجی و قرمز، نیز گویای افزایش آمار مراجعات است . 

کوهپایه زاده افزود: تهران و البرز و استان‌های همجوار نیز در حال تغییر رنگ به نارنجی و قرمز هستند. فاصله شهر‌ها با هم خیلی زیاد نیست و در صورت رعایت نکردن هموطنان و افزایش تعداد سفر و جابه جایی ها، سرعت قرمز شدن شهر‌ها افزایش پیدا میکند.

او ادامه داد: وضعیت به این صورت است که در چند هفته اخیر، شاهد سیر افزایشی و کاهشی مراجعات بوده ایم، اما از آغاز سال جدید با یک سیر خفیف افزایش یابنده رو به جلو مواجه شده ایم.

او گفت: بیمارستان‌ها به صورت تابع الشرایط، با مراجعات مواجه هستند و آمادگی صد درصدی دارند، ولی از طرفی ابتلا‌ها از سوی مردم شکل می‌گیرد و اصلی‌ترین دلیل آن جابه جایی‌های بین شهری، سفر و دید و بازدید و تجمع در فضا‌های سربسته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: ما نمی خواهیم که علاوه بر آسیب‌هایی که این بیماری به سلامتی افراد وارد می‌کند در روز‌های آغازین سال شاهد تلفات هموطنانمان باشیم.

کوهپایه زاده گفت: قبل از عید رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، کاهش قابل توجهی داشت در ایام عید نیز طبق آمار رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به طور میانگین در کشور، ۵۶ درصد کاهش داشته است و اثرش در افزایش ابتلا و بستری منعکس شده است .

او گفت: امیدواریم مردم عزیز هرچه سریعتر از سفر‌ها بازگردند و حتی الامکان از دورهمی در فضا‌های بسته خودداری کنند. همچنین به طور کلی انتظار می‌رود که درماه پیش رو با بازگشت هموطنان از سفر، شاهد افزایش آمار بستری‌ها باشیم.

محدودیت ها باید با باور مردم همراه باشد

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: مسئولان کشور در وزارت بهداشت، از وزیر بهداشت تا معاون اول و سخنگو و روسای دانشگاه‌ها و سایر معاونین، بار‌ها شرایط احتمالی که در انتظار ماست را یادآور شده اند و هشدار‌های لازم را داده اند، اما در نهایت ستاد مقابله با کرونا با توجه به جمیع جهات، آخرین محدودیت‌ها را نیز قائل شدند. اما محدودیت‌ها باید بیشتر با باور مردم همراه باشد. یعنی اگر مردم از میزان خطرناک بودن بیماری مطلع باشند بدون هیچ گونه نیاز به جریمه، خودشان محدودیت قائل می‌شوند. 

کوهپایه زاده ادامه داد: باید بعد از یک سال به این آگاهی رسیده باشیم که این ویروس به هیچ وجه شوخی بردار نیست و متاسفانه در اشکال جدید و جهش یافته، شدیدتر و سنگین‌تر وارد عمل می‌شود و شدت سرایت و ابتلای بالایی نیز دارد و میزان کشندگی اش هم رو به افزایش است.

او در مورد واکسیناسیون کرونا گفت: جمعیت هنوز به طور کامل واکسن دریافت نکرده و به زمان زیادی برای واکسیناسیون عمومی احتیاج است و حتی کادر درمان و بیماران پرخطر نیز به طور کامل واکسینه نشده اند.

کوهپایه زاده بیان کرد: امیدواریم که با اتمام واکسیناسیون عمومی، بتوانیم جهش‌ها و پیک‌ها و افزایش موج‌های جدید را کنترل و مهار کنیم و در حال حاضر که واکسن نداریم بهتر است که مراقبت‌های بهداشتی و به ویژه فاصله گذاری اجتماعی را بیشتر از پیش رعایت کنیم.

در حال حاضر با رخداد رو به افزایش مواجهیم نه پیک چهارم

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تفکیک و شناسایی نوع ویروس در افرادی که مبتلا شده اند، بسیار زمان بر و هزینه بردار است به همین دلیل نمیتوان به طور دقیق گفت چند درصد از مبتلایان، درگیر ویروس جهش یافته شده اند. اما با بررسی رفتار بالینی ویروس‌هایی که در حال حاضر در بین مبتلایان وجود دارد، متوجه شده ایم که این ویروس با رفتار ویروس اولیه متفاوت است و این نمادی از این است که این ویروس جهش یافته است و خطرناکتر نیز هست و خطر مهم نگران کننده در مورد ویروس‌های جهش یافته این است که افرادی که قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده اند باز هم قابلیت ابتلا به این نوع جهش یافته را دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
مشکلات گوارشی از علایم بیماری کروناست
مردانی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

مشکلات گوارشی از علایم بیماری کروناست

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: مسمومیت غذایی و مشکلات گوارشی می‌تواند از علایم بیماری کرونا باشد.

مسعود مردانی عضو کمیته علمی کشوری کرونا در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به بروز علایم جدید کرونا در دنیا اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام گرفته بیماری کرونا در حال جهش های مختلفی در هر زمان است و این مسئله موضوع جدیدی در خصوص ویروس کرونا محسوب نمی شود.

او ادامه داد: در حال حاضر یکی از علامت های جدید بروز بیماری کرونا ایجاد مشکلات گوارشی و ضعف و بی حالی است به طوری که اگر افرادی دچار استفراغ، اسهال و حتی تهوع شدند بعد از بررسی مسمومیت غذایی این امکان وجود دارد که این علائم از عوارض ابتلای افراد به بیماری کرونا محسوب شود.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: مشکلات گوارشی مانند مسمومیت غذایی می تواند از علایم ویروس کرونای انگلیسی با نوع قبلی آن باشد و افراد در صورت مشاهده عوارضی مانند استفراغ و اسهال باید به پزشک مراجعه کرده تا در صورت ابتلا به بیماری کرونا مراحل درمان بیماران هرچه سریع تر شروع شود.

مردانی تاکید کرد: متاسفانه وضعیت کشور در زمینه بیماری کرونای انگلیسی خوب نیست و میزان موارد مراجعه کنندگان و بیماران بستری در مراکز درمانی رو به افزایش است. دورهمی ها و سفرهای نوروزی باعث افزایش میزان موارد بستری و ابتلا در کشور شده است.

او گفت: مردم باید دستورالعمل‌های بهداشتی را به طور دقیقی رعایت و در هنگام خروج از منزل حتما از ماسک استفاده کنند؛ متاسفانه مردم کرونا را عادی فرض کرده اند و شلوغی جاده ها و سطح شهر این موضوع را تایید می کند.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: در حال حاضر دید و بازدیدها، دورهمی و ترددهای غیرضروری در سطح شهر باعث افزایش میزان موارد ابتلای افراد به بیماری کرونا و به خصوص ویروس جهش یافته در جامعه می شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس انگلیسی در کودکان، ناشناخته و خطرناک
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ویروس انگلیسی در کودکان، ناشناخته و خطرناک

فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان درباره علائم و عوارض ابتلا به کرونای انگلیسی در کودکان توضیح داد.

شهناز آرمین، متخصص بیماری‌های کودکان و فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه ویروس کرونا، جهش‌های متعددی می‌کند و امکان دارد که این جهش‌ها در حالت عادی علائم بالینی و اپیدمیولوژیکی شدید نداشته باشد، بیان کرد: به این دلیل که در انگلستان و در برهه‌ای از زمان گزارشی از افزایش موارد ابتلا ارائه شد، اینگونه تصور شد که از نظر اپیدمیولوژیکی، شکل ویروس تغییر کرده و به همین دلیل توالی یابی ویروس انجام شد، به این معنی که نقشه ویروس را  بررسی کردند و متوجه شدند این ویروس، جهشی نسبت به ویروس ووهان چین داشته است.

آرمین افزود: در ایران و طبق آخرین اطلاعات تا کنون چیزی به عنوان توالی یابی روتین که در انگلیس انجام شده است، نداشته ایم یعنی به طور مثال، در حال حاضر که با یک مدل کرونا برای اطفال مواجهیم، چند نمونه مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته اند، اما اینکه بگوییم در کودکان یا بزرگسالان به صورت روتین، این توالی یابی را انجام می‌دهیم، درست نیست؛ زیرا این کار، فعالیت پژوهشی است.

نحوه تشخیص ویروس انگلیسی چگونه است ؟ 

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان افزود: نحوه تشخیص ویروس جهش یافته انگلیسی اینگونه است که در پی سی آر، دو ژن کشف می‌شود. وقتی ژن S، مشاهده نشود و یک ژن دیگر قابل شناسایی باشد و علائم نیز منطبق باشد، می‌توان احتمال جهش یافتگی ویروس را تایید کرد.

او ادامه داد: از آن جایی که در کرونای انگلیسی، جهش در ژن S اتفاق می‌افتد، اگر کیتی باشد که ژن S یا سایر ژن‌ها را بسنجد و در نتیجه این سنجش، یکی از این ژن‌ها مثبت و ژن S منفی باشد، می‌توان شک کرد که این مورد کرونای انگلیسی است که با این ژن مطابقت ندارد و باید آن را برای آزمایش ارسال کرد تا از نظر اپیدمیولوژی سنجیده شود. در موارد مشکوک به کرونای انگلیسی در ایران نیز همین مراحل پشت سر گذاشته شده و کاملا دقیق بررسی شده است.

آرمین گفت: در حال حاضر نمی‌توان کاملا قطعی اعلام کرد که ویروسی که کودکان و افراد زیر ۱۷ سال درگیر آن هستند ویروس انگلیسی است یا برزیلی یا سایر جهش‌ها.

این متخصص بیماری‌های کودکان ادامه داد: دلیل اعلام شیوع کرونای انگلیسی در خوزستان این بود که به صورت اپیدمیولوژیک نه به صورت آزمایشگاهی و بر اساس افزایش آلودگی و افزایش سریع همه گیری احتمال داده شد که نوع این ویروس با نوع قبلی متفاوت است و و یروس جهش یافته وارد ایران شده و این امکان وجود دارد که در کمترین زمان در سطح کشور شیوع پیدا کند.

آرمین با اشاره به اینکه تعداد کودکان کرونا مثبت در چند هفته اخیر افزایش پیدا کرده است، بیان کرد: یک مورد آن درگیری طبیعی ریه است که خیلی شدید نیست و فقط در مواردی که کودک دچار تنگی نفس می‌شود و بیماری زمینه‌ای دارد، بستری می‌شود و ممکن است سیر حادی هم پیدا کند، اما قابل درمان بوده و این روند، به طور کلی سیر شایعی نیست.

او ادامه داد: مورد بعدی درگیری ارگان‌های متعدد بدن است که به علت التهاب کرونا ایجاد می‌شود و فقط ریه را درگیر نمی‌کند و قلب و مغز و دستگاه گوارش و کبد و کلیه هم درگیر هستند و مختص افراد زیر ۲۱ سال است البته در کودکان هم ایجاد می‌شود و اگر آگاهی مناسب از علائمش وجود نداشته باشد و بررسی دقیق نشود با مرگ و میر قابل توجهی همراه می‌شود. در این مورد، علائمی مانند تب، اسهال و دل درد و ایجاد دانه‌هایی روی پوست و ... نیز جزو علائم ابتلا به کروناست.

افزایش بازه سنی کودکان در ابتلا به کرونا 

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: در رده سنی اطفال، هر چه سن بالاتر باشد شکل بیماری به الگوی بالغان نزدیکتر می‌شود و یکی از دلایل افزایش آمار مرگ و میر در افراد زیر ۲۵ سال این است؛ البته افرادی که نزدیک سنین بلوغ هستند، بیماری‌های شدیدتر ریوی پیدا کرده اند.

او افزود:کرونا فقط یک سال است که شیوع پیدا کرده و هنوز داده‌های دقیقی از اتفاقاتی که بعد از بهبودی برای بیماران می‌افتد وجود ندارد، اما می‌توان گفت که متاسفانه کرونا، اکثر ارگان‌های بدن کودکان را درگیر می‌کند و تا مدت‌ها پس از ترخیص از بیمارستان، ممکن است اختلالاتی برای کودک ایجاد شود.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82024
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X