كرونا را شكست مي دهيم
خطر ۶۰۰ تایی شدن فوتی‌های کرونا در موج چهارم/ تعطیلی ۲ هفته‌ای سراسری در کشور مصوب می‌شود؟

خطر ۶۰۰ تایی شدن فوتی‌های کرونا در موج چهارم/ تعطیلی ۲ هفته‌ای سراسری در کشور مصوب می‌شود؟

موج چهارم کرونا به سرعت در حال پیشروی بوده و خطر ۶۰۰ تایی شدن مرگ‌های کرونا تخمین زده شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر هشدار معاونت بهداشت وزارت بهداشت بر اساس داده‌های جمع آوری شده در اپلیکیشن ماسک به ستاد ملی مقابله با کرونا اخطار دادند که خیز چهارم کرونا باعث مرگ حداقل ۲۰ هزار نفر و رسیدن تعداد روزانه مرگ به بالای ۶۰۰ نفر خواهد شد. متخصصان پیش بینی کننده بر اساس داده‌های آمار ابتلا و بستری کرونا عنوان کردند که از هم اکنون باید تعطیلی سراسری دو هفته‌ای اعلام کنید.

آمار بستری در خیز چهارم کرونا با چنان سرعتی در حال افزایش است که نظیر آن را هیچ وقت تجربه نکرده‌ایم. تعطیلی نصفه و نیمه هیچ فایده‌ای ندارد، شاهد آن مدت زمان طولانی خیز سوم در استان‌های شمالی کشور بود که به دلیل فصل برداشت مرکبات عملا به طور جدی تعطیل نشدند. تعطیلی جدی سراسری می‌تواند روند ابتلا را در کمتر از دو هفته نزولی کند.

همه این هشدار‌ها نشان می‌دهد که باید هر چه سریعتر تصمیم جدی گرفته و محدودیت‌ها اعمال شود. طبق اعلام وزارت بهداشت، ویروس کرونا تا سه شنبه یک میلیون و ۹۶۳ هزار و ۳۹۴ نفر را مبتلای قطعی کرده و ۶۳ هزار و ۵۰۶ نفر را به کام مرگ کشانده است. از سوی دیگریک میلیون و ۶۶۷ هزار و ۷۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند.

اوج گیری محسوس کرونا در موج چهارم بیماری

بررسی آمار‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد که طی ۱۰ روز اخیر (۷ تا ۱۷ فروردین ۱۴۰۰) بطور متوسط هر ساعت ۴۴۷ نفر در ایران مبتلا و تقریبا ۵ نفر قربانی کرونا شده‌اند و در هر ساعت حدود ۳۴۰ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

وضعیت شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور بسیار گسترده و نگران کننده بوده و موج چهارم بیماری با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی کشور به سمت نیمه شرقی است.

در روز‌های اخیرشاهد اوج گیری محسوس کرونا در موج چهارم بودیم، اول فروردین ماه ١۴٠٠ شمار فوتی‌های کرونا ٧٣ نفرو مبتلایان ٧ هزار و ٢۶٠ نفر بود و شاهد روند افزایشی فوتی‌ها و مبتلایان در هفته نخست سال بودیم و هفتم فروردین ماه شمار مبتلایان به ٨ هزار و ١٢٠ نفر و فوتی‌ها ٨۵ نفر رسید و دهم تا دوازدهم فوتی‌های کرونا بین ٩١ تا ٩۶ نفر بود و نهم فروردین آمار مبتلایان به ٩ هزار و ٣١٠ نفر و دهم فروردین ماه به ١٠ هزار و ٢۵٠ نفر رسید و شاهد افزایش هزارتایی بیماران شناسایی شده بودیم.

١٢ فروردین ماه شمار مبتلایان به ١١ هزار و ٧۵٠ رسید، ١٣ فروردین ماه فوتی‌های کرونا با جهش ٢٠ تایی ١١٧ مورد شد و شاهد سه رقمی شدن آمار از این روز هستیم و این روند سه رقمی شدن آمار تا هفته‌های متوالی ادامه دارد و دیروز رکورد مبتلایان کرونا در کشور از ابتدای بیماری در ایران تاکنون شکسته شد و ١٧ هزار و ۴٣٠ بیمار جدید به کرونا مبتلا شدند.

وضعیت رنگ بندی کرونا در کشور؛ نقشه ایران قرمز و نارنجی شد

تمام مراکز استان‌ها از امروز ۱۸ فروردین در وضعیت قرمز قرار گرفتند. هم‌اکنون ۲۵۷ شهرستان، قرمز ۱۲۹ شهرستان نارنجی، ۵۱ شهرستان زرد و ۱۱ شهرستان آبی هستند.

سرعت افرایش بستری در خیز سراسری چهارم به مراتب شدیدتر از خیز‌های قبلی است.

بنابر اعلام اپلیکیشن ماسک از طرف معاونت بهداشت وزارت بهداشت ضروری است ستاد ملی کرونا بلافاصله دو هفته تعطیلی کامل سراسری (شامل تمامی ادارات دولتی، شرکت‌ها و اصناف غیر ضروری)، منع کامل سفر (شامل خودرو‌های شخصی و وسایل نقیله عمومی)، بیرون بر شدن تمام رستوران‌ها و غذاخوری هتل‌ها، محدودیت جدی تردد شامگاهی و اعمال جرایم سنگین برای هرگونه مراسم یا تجمعات در سراسر کشور وضع نماید. در غیر این صورت، باید منتظر فوت حداقل ۲۰ هزار نفر از هم میهنان و آمار روزانه فوت بالای ۶۰۰ نفر باشیم.

کرونا نه با گریه و زاری و التماس کنترل می‌شود و نه با خبر و پست و استوری گذاشتن در فضای مجازی و یا یادداشت و گلایه... تناقض رفتاری و عملکردی نمی‌تواند ویروس به این پیچیدگی را کنترل کند. زمین گیر کردن ویروس به این خطرناکی نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و برنامه‌های راهبردی و البته اجرای بسیار دقیق‌تر آن در نقطه به نقطه کشور دارد.

شاید همان روز که سفر‌های نوروزی ممنوع نشد و مجوز سفر به شهرستان‌های زرد و آبی را صادر شد تا آن‌ها هم نارنجی و قرمز شوند باید می‌دانستیم که پس از نوروز شاهد فاجعه در استان‌های با وضعیت زرد و آبی خواهیم بود چرا که افراد از نقاط قرمز و نارنجی به نقاط زرد و آبی رفته و ویروس هم با آن‌ها سفر می‌کند و جابجا می‌شود و این بود داستان قصه رشد صعودی کرونا در ایران...

افزایش  ٢ برابری بستری شدگان در بیمارستان‌های کرونا

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد: اکنون تخت‌های بیمارستان‌ها در حال پر شدن بوده و تعداد شهر‌های قرمز و نارنجی کرونا در حال افزایش بوده و روند بستری کرونا فزاینده است و در برخی بیمارستان‌های ارجاعی کرونا آمار بستری شدگان به بیش از ٢ برابر رسیده است و تعداد قابل توجه استان‌ها بالای ٣٠ تا بیش از۵٠ درصد موارد مثبت کرونای انگلیسی است و فرض باید کرد که اکثر موارد مثبت در کشور کرونای انگلیسی است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: درخواست داریم که مردم در شرایط کنونی کمک به بیماران و خانواده بیماران را مدنظر قرار دهند چرا که اغلب اعضای خانواده‌ها با هم به کرونا مبتلا می‌شوند. در شهر‌های قرمز گروه‌های شغلی ٢، ٣و ۴ تعطیل شده اند و این موضوع به معیشت مردم آسیب می‌زند.

حریرچی گفت: باید توجه داشت که کرونا علاوه بر آسیب به سلامت هزینه دارد گرچه که در بیمارستان‌ها هزینه‌ها بسیار ناچیز است، اما برای آزمایش و سی تی اسکن که به صورت سرپایی انجام می‌شود خانواده‌ها باید هزینه‌هایی پرداخت کنند و به همین دلیل درخواست ما است که نهاد‌ها و مردمی که کمک‌های مومنانه انجام می‌دادند این کمک‌ها را ادامه دهند و با توان بیشتری این کار‌های خیرخواهانه ادامه پیدا کند.

حریرچی درباره احتمال تعطیلی ۱۰ روزه تهران گفت: درخواست شده به جز مشاغل گره یک بقیه درتهران در تعطیلی کامل باشند و حتماً تصمیمی که مطابق با خرد جمعی و به نفع عموم مردم باشد در ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته خواهد شد.

کرار سناریوی تلخ کرونای انگلیسی در تهران؛ پیشنهاد تعطیلی ۷ تا ۱۰ روزه تهران

علیرضا زالی  رییس ستاد کرونای استان تهران اظهار کرد: پیشنهاد ما برای گذر از بحران، تعطیلی یک هفته تا ۱۰ روزه استان تهران است. میزان بالای ابتلا و سرعت انتقال ویروس موجب شده است تا سرایت پذیری کووید ۱۹ در موج جدید کرونا، بسیار بیشتر از دفعات قبل باشد.

وی با بیان اینکه هفته آینده، هفته ای بسیار سخت برای پایتخت خواهد بود، افزود: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم. متاسفانه با جدی نگرفتن توصیه های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: میزان بستری بیماران کرونایی به چهار هزار و ۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و ۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش های مراقبت ویژه هستند.در ۱۴ ماه گذشته رکورد بستری روزانه یک هزار و ۱۲۰ نفر در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران کننده ای برای روزهای آینده است.

وی ادامه داد: از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جوابهای منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می شود.

رییس ستاد کرونای استان تهران گفت: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و بر اساس گزارش های دو هفته ابتدایی سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۴۳ درصد بیماران بستری شده بالای ۶۰ سال سن داشتند و ۷۵ درصد مرگ و میر هم در همین گروه سنی بوده است.تعداد مبتلایان زیر ۱۰  سال به ۸.۲ درصد رسیده که نشان می دهد که نرخ بستری و مرگ و میر در گروه های سنی پایین تر نیز در حال تغییر است.

خطر ۵۰۰ تایی شدن دوباره مرگ‌های روزانه کرونا

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه این وضعیت قابل پیشگیری بود و می‌شد در تعطیلات عید بهتر برخورد کرده و وضعیت بیماری کنترل شود، ادامه داد: در حال حاضر تنها راه کنترل این شرایط، تعطیلی است. حداقل باید تعطیلی دو هفته‌ای را در تهران داشته باشیم.

وی درباره شرایط موجودی تجهیزات و داروهای مرتبط با کرونا نیز گفت: فعلا تجهیزات و داروی مورد نیاز وجود دارد، اما اگر این روند ادامه یابد، طبعا این حوزه هم ممکن است دچار مشکل شود.

طبرسی با بیان اینکه طی هفته‌های آینده افزایش مرگ و میرها را در کشور شاهد خواهیم بود، اظهار کرد: تا دو - سه هفته آینده میزان مرگ‌های ناشی از کرونا در کشور افزایش می‌یابد و حتی تا مرگ ۴۰۰ تا ۵۰۰ تایی هم می‌رویم، اما بحث این است که باید اقدامی انجام دهیم که مرگ‌هایمان به حد بالای ۱۰۰۰ مرگ در روز نرسد. باید در وضعیت کنونی اقدامات لازم را انجام دهیم تا مرگ‌هایمان چهار رقمی نشوند. زیرا این ویروس ویروس جهش یافته انگلیسی است. این ویروس در هر خانواده تعداد افراد زیادی را درگیر می‌کند و هر یک نفر ممکن است، هفت تا هشت نفر را آلوده کند. وقتی تعداد افزایش یابد، میزان مرگ و میر هم افزایش می‌یابد. در این ویروس شدت بیماری هم بیشتر است.

با این حال در نقاط مختلف شهرستان‌ها و البته روستا‌ها علی‌رغم شرایط بحران و وضعیت خطرناک شیوع کرونا، باز هم شاهد تجمعات و مراسمات هستیم. ضمن اینکه در بسیاری از ادارات نیز قوانین مربوط به دورکاری و مصوبات ستاد مبارزه با کرونا اجرا نشده است. امروز نظارت و پیگیری و کنترل وضعیت اجرای دستورالعمل ها و مصوبات حلقه گمشده‌ی زنجیره مبارزه با کرونا است و همین امر نیز اشکال در اجرا علی‌رغم وضع برخی قوانین درست موجب شکست مکرر ما از کرونا می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
برخی در ستاد مانع خاموشی شعله‌های کرونا در نوروز شدند/ خاطره ای از رهبر انقلاب درباره دریافت واکسن
معاون کل وزارت بهداشت:

برخی در ستاد مانع خاموشی شعله‌های کرونا در نوروز شدند/ خاطره ای از رهبر انقلاب درباره دریافت واکسن

حریرچی گفت: برخی در ستاد کرونا مانع شدند تا از فرصت نوروز برای خاموشی شعله‌های کرونا استفاده کنیم و نمی‌توانم اسامی این افراد را بگویم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برخی در ستاد ملی کرونا مانع شدند تا از فرصت طلایی عید برای خاموش کردن شعله های کرونا استفاده کنیم؛ نمی توانم اسامی این افراد را بگویم، انها وزن دهی متفاوتی به کرونا در اولویت های کشور می دهند اما خواسته وزارت بهداشت ممنوعیت مسافرت‌ها بود.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: ما سال گذشته کار خاصی در نوروز انجام ندادیم و با تعطیلی ها توانستیم بیماری را مدیریت کنیم، نوروز فرصت مناسبی برای مدیریت بیماری بود چرا که حتی کارخانه های تولیدی تعطیل هستند ما می خواستیم جلوی سفرها را بگیریم و با طرح شهید سلیمانی شعله های کرونا را خاموش کنیم.

حریرچی بیان کرد: امروز ۲۵۷ شهر در وضعیت قرمز قرار دارند و نسبت به سه روز پیش تعداد شهر‌های قرمز سه برابر شده است و ۱۲۹ شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند و ۸۵ درصد شهر‌ها قرمز و نارنجی هستند و تمام مراکز استان‌ها قرمز شده اند و ۱۱ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

رهبر انقلاب تاکید کردند، واکسن ایرانی تزریق می کنند

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: به هیچ مقام مسئولی که در کشور واکسن زده نشده است و حتی ما که با گروههای درمانی ارتباط داریم از سهم خود برای تزریق واکسن استفاده نکرده ایم. شفاف بگویم زمانی که واکسن آنفلوانزا در داروخانه ها بود، برای مقام معظم رهبری پیشنهاد شده بود که واکسن آنفلوانزا بزنند و ایشان فرمودند چون همه واکسن نزده اند، من نیز واکسن نمی‌زنم و از ایشان سوال شد آیا واکسن کرونا می زنید؟ و ایشان تاکید کردند که منتظر واکسن داخلی می‌مانم.

حریرچی گفت: مردم مطمئن باشند عدالت و دسترسی را در واکسن کرونا رعایت خواهیم کرد البته استثنایی مانند ورزشکاران پاراالمپیک برای تزریق واکسن وجود دارد که این موارد را خیلی شفاف اعلام می کنیم.

تشریح کارشکنی‌های آمریکا در انتقال پول واکسن کرونا

حریرچی همچنین با تشریح کارشکنی‌های آمریکا در نقل و انتقال پول برای خرید واکسن کرونا گفت: برای همین واکسن کوواکس که دو شب قبل وارد کشور شد برای اینکه ۴۵ میلیون دلار از دلار‌های کره جنوبی خود را که ۵ الی ۶ میلیارد دلار آنجا پول داشتیم، دولت کره می‌گفت این پول برود آمریکا و به حساب شرکت برگردد ممکن است توقیف شود.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه مشکل اصلی دسترسی به پول و انتقال آن بوده است، افزود: دولت پول را تامین کرد، اما در خارج مشکل داشتیم. حدود چهار ماه معطل انتقال پول برای واکسن کوواکس بودیم. طرف کوبایی هم حدود ۸ میلیون دلار تا ۱۵ میلیون دلار در دو قسط می‌خواست که برای انتقال آن مشکل داشتیم. همه مردم می‌دانند که به دلیل تحریم‌های ظالمانه و دردناک آمریکا، در خرید واکسن کرونا مشکل داشتیم.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: البته مثلا در واردات شکلات خیلی سخت گیری نمی‌کنند، اما انگشت روی نیاز‌های اساسی مثل دارو و واکسن می‌گذارند. همین الان برای خرید مواد موثره برای تولید واکسن که در آمریکا انحصاری تولید می‌شود سنگ اندازی می‌کنند و جلوی آن را می‌گیرند و این همان جنگ است. ما درگیر جنگ همه جانبه هستیم و راهش اتکا به تولید داخلی است و در واکسن کرونا هم در حال تولید هستیم.

آخرین وضعیت واکسن های وارداتی به کشور

معاون کل وزیر بهداشت تصریح کرد: ما یک میلیون و ۶۹۵ هزار دُز واکسن تا حالا وارد کردیم که ۵۲۰ هزار دُز اسپوتنیک روسی، ۱۲۵ هزار دُز کواکسین بهارات هند، ۱۰۰ هزار سوبرنا کوبا و ۷۰۰ هزار دز واکسن آسترازنکای تولید کروه جنوبی و ۲۵۰ هزار دز هم سینوفارم چین است و واکسن تولید داخل هم با سرعت خوبی پیش می رود.

(0) نظر
برچسب ها :
بیشتر موارد جدی ابتلا به کرونا در کودکان با علائم خفیف همراهند

بیشتر موارد جدی ابتلا به کرونا در کودکان با علائم خفیف همراهند

محققان آمریکایی در مطالعه جدیدی که درباره اثرات ویروس کرونا انجام دادند، دریافتند بیشتر موارد جدی ابتلا به ویروس کرونا در کودکان با علائم خفیف آغاز می‌شوند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، تحقیقات جدید آمریکا نشان می‌دهد بیشتر کودکان مبتلا به بیماری التهابی جدی مرتبط با ویروس کرونا، عفونت اولیه کووید-۱۹ را بدون هیچ علامتی یا فقط به صورت داشته‌اند.

براساس تجزیه و تحلیل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، وضعیت غیرمعمول پس از عفونت در کودکانی که مبتلا به کووید-۱۹ بودند، خفیف‌تر است، اگرچه بیش از نیمی از جوانان مبتلا تحت مراقبت‌های ویژه بیمارستان قرار گرفتند.

این مطالعه که تاکنون بزرگترین تجزیه و تحلیل انجام شده در مورد موارد سندرم التهابی چند سیستم در آمریکاست، نشان می‌دهد که این یک پاسخ ایمنی تاخیری به کووید-۱۹ است. این مطالعه شامل تقریباً ۱۸۰۰ مورد گزارش شده از CDC از مارس ۲۰۲۰ تا اواسط ژانویه است. بیشتر آن‌ها در کودکان زیر ۱۵ سال بودند.

به گفته محققان پیک ابتلا در مواردی دو تا پنج هفته و از آغاز شیوع و به دنبال گسترش عفونت‌های اولیه از مناطق شهری به روستایی رخ داده است. داده‌های اخیر CDC نیز نشان داده است اوج جدید دیگری در وضعیت کودکان مطابق با این روند وجود دارد.

وب سایت CDC نشان می‌دهد موارد گزارش شده توسط ایالت‌ها تا ۲۹ مارس بالغ بر ۳ هزار و ۱۸۵ مورد بوده که از میان آن‌ها ۳۶ نفر جان باخته‌اند. گزارش‌های ایالتی همیشه به موقع نیستند، بنابراین مشخص نیست که از زمان پایان مطالعه چند کودک آمریکایی به این بیماری مبتلا شده‌اند.

اکثر کودکانی که کووید-۱۹ داشتند به بیماری پس از عفونت مبتلا نمی‌شوند. طبق داده‌های جمع آوری شده توسط آکادمی اطفال آمریکا و انجمن بیمارستان‌های کودکان، تقریبا ۳.۵ میلیون کودک و نوجوان آمریکایی آزمایش کووید-۱۹ مثبت را انجام داده‌اند.

این بیماری اولین بار در اواخر زمستان و بهار سال گذشته در اروپا گزارش شد. برخی موارد به ویژه مواردی که به دنبال عفونت‌های خاموش و بدون تشخیص کووید-۱۹ می‌آیند، ممکن است با بیماری کاوازاکی اشتباه گرفته شده باشند، یک بیماری نادر که می‌تواند باعث قرمزی پوست، تورم و مشکلات قلبی شود.

دکتر شان اولری، نایب رئیس کمیته بیماری‌های عفونی کودکان در آمریکا می‌گوید: این بیماری التهابی به طور معمول باعث می‌شود که کودکان خیلی زود بیمار شوند، اما اکثر آن‌ها خیلی خوب به درمان پاسخ می‌دهند و اکثریت قریب به اتفاق کاملا بهبود می‌یابند. درمان‌ها ممکن است شامل استروئید‌ها و سایر دارو‌هایی باشند که می‌توانند التهاب را کاهش دهند.

به گفته او بهترین روش برای جلوگیری از آن، جلوگیری از عفونت کووید-۱۹ است، واکسن‌هایی که انجام آن‌ها بسیار خوب است. مطالعات واکسن COVID-۱۹ در کودکان در حال انجام است.

در تجزیه و تحلیل CDC، تب از جمله علائم رایج بود. درد شکمی، استفراغ، اسهال و بثورات قرمز پوستی حداقل در نیمی از کودکان مبتلا مشاهده شد. تقریبا یک سوم آن‌ها التهاب قلب یا درگیری قلبی دیگری داشتند. این علائم در بین کودکان تا ۴ سالگی که در آن‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه نسبت به کودکان بزرگتر وجود داشت، کمترین میزان را به خود اختصاص داده بود.

(0) نظر
برچسب ها :
محدودیت تردد بین تهران و کرج وجود ندارد

محدودیت تردد بین تهران و کرج وجود ندارد

طی اعمال محدودیت‌های خودرویی تردد خودروهایی که پلاک تهران دارند در البرز و خودروهایی که پلاک البرز دارند در تهران بلامانع است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از البرز،سرهنگ غلامعلی شرق، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز با اشاره به اینکه محدودیت تردد خودرویی در استان همچنان ادامه دارد، گفت: با توجه به این که البرز در وضعیت قرمز قرار دارد، هم خروج خودرو با پلاک بومی از استان و هم ورود خودرو با پلاک غیربومی به استان یک میلیون تومان جریمه دارد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز گفت: محدودیت تردد خودروها از ساعت ۱۰ شب الی سه صبح نیز همچنان برقرار است و رانندگانی که به این مساله توجه نکنند جریمه می‌شوند.

سرهنگ شرق گفت: در اعمال محدودیت‌های خودرویی، تهران و البرز همچنان یکپارچه دیده شده‌اند و تردد خودروهایی که پلاک تهران دارند در البرز و خودروهایی که پلاک البرز دارند در تهران بلامانع است.

او در ادامه با اشاره به وضعیت قرمز البرز افزود: هر چند در گذشته تاکید می‌شد مردم برای تردد در شهر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند ولی با توجه به اینکه کرونا در فضاهای سربسته و تجمعات انتشار بیشتری دارد، از مردم درخواست می‌شود که در مرحله اول جز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند و در صورت لزوم هم کمتر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی البرز با اشاره به این که مرکز تعویض پلاک خودروی قزلحضار از امروز تعطیل است گفت: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد خودروهای البرز با پلاک غیر بومی است به همین دلیل از صاحبان این خودروها که در البرز سکونت دارند درخواست می‌شود بعد از بهتر شدن شرایط و بازگشایی مرکز تعویض پلاک، نسبت به تعویض پلاک خودروی خود اقدام کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
تمام مراکز استان‌ها در وضعیت قرمز قرار گرفتند/ ضرورت تعطیلی ٢ هفته‌ای سراسری

تمام مراکز استان‌ها در وضعیت قرمز قرار گرفتند/ ضرورت تعطیلی ٢ هفته‌ای سراسری

بنابر اعلام اپلیکیشن ماسک تمام مراکز استانها از امروز ۱۸ فروردین در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، تمام مراکز استانها از امروز ۱۸ فروردین در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

هم‌اکنون ۲۵۷ شهرستان، قرمز ۱۲۹ شهرستان نارنجی، ۵۱ شهرستان زرد و ۱۱ شهرستان آبی هستند.

بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت بر اساس داده‌های اپلیکیشن ماسک سرعت افزایش بستری در خیز سراسری چهارم به مراتب شدیدتر از خیزهای قبلی است.

ضروری است ستاد ملی کرونا بلافاصله دو هفته تعطیلی کامل سراسری (شامل تمامی ادارات دولتی، شرکتها و اصناف غیر ضروری)، منع کامل سفر (شامل خودروهای شخصی و وسایل نقیله عمومی)، بیرون بر شدن تمامی رستورانها و غذاخوری هتل‌ها، محدودیت جدی تردد شامگاهی و اعمال جرایم سنگین برای هرگونه مراسم یا تجمعات در سراسر کشور وضع نماید. در غیر این‌ صورت، باید منتظر فوت حداقل ۲۰ هزار نفر از هم میهنان و آمار روزانه فوت بالای ۶۰۰ نفر باشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
موزه‌های تهران هم تعطیل شدند
در پی اعلام وضعیت قرمز کرونایی؛

موزه‌های تهران هم تعطیل شدند

تمام موزه‌های شهر و استان تهران از امروز (۱۸ فروردین‌ماه) تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

به گزارش حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در پی اعلام وضعیت قرمز کرونایی در تهران و بنا به دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تمامی موزه های شهر و استان تهران از امروز (۱۸ فروردین‌) تعطیل شدند.

بنا بر اعلام محمدرضا کارگر مدیر کل امور موزه ها، فعالیت موزه‌ها و محوطه‌های تاریخی در سایر شهرها تابع نظر ستاد استانی کرونا است.

ناگفته نماند که موزه‌ها تنها برای بازدیدکنندگان تعطیل هستند و انجام امور جاری در این مراکز بدون تعطیلی همچنان ادامه دارد.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ جهش ۲۰ تایی فوتی‌های کرونا

آخرین آمار کرونا در ایران؛ جهش ۲۰ تایی فوتی‌های کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۸۹۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۸ نفر از آنها بستری شدند.

 او افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۴۵ هزار و ۹۶۴ نفر رسید.

لاری تصریح کرد:  متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۳۳۲ نفر رسید.

 او گفت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۶۵۸ هزار و ۹۷۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

لاری اضافه کرد: چهار هزار و ۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

 او افزود: تا کنون ۱۳ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۷۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری تصریخ کرد: در حال حاضر ۸۸ شهرستان قرمز و ۱۳۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت "از" و "به" شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

او گفت:  همچنین ۱۹۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
رویکرد جهانی برای آموزش در دوران همه‌گیری کرونا چیست؟

رویکرد جهانی برای آموزش در دوران همه‌گیری کرونا چیست؟

یونسکو در یک گردهمایی، چگونگی فعالیت های آموزشی در دوران همه گیری کرونا را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از یونسکو، یک سال پس از شیوع پاندمی کووید ۱۹، ۸۵ تن از وزرای آموزش وپرورش کشور‌های مختلف اقدامات خود را برای باز نگه داشتن مدارس، رسیدگی به آسیب‌های یادگیری و سازگاری سیستم‌های آموزشی خود در رویدادی که توسط یونسکو در مارس ۲۰۲۱ برگزار شد، برجسته کردند.

نزدیک به نیمی از دانش آموزان جهان همچنان تحت تاثیر شرایط، با تعطیلی جزئی یا کامل مدارس مواجه هستند و بیش از ۱۰۰ میلیون کودک در نتیجه این همه گیری به زیر سطح مهارت کافی در خواندن رسیدند.

در حالی که مراقبت از معلمان در بازگشایی ایمن مدارس مهم است، مطالعه انجام شده توسط یونسکو نشان می‌دهد که فقط ۱۷ کشور از ۱۴۹ کشور برای فاز نخست واکسیناسیون، معلمان را در اولویت قرار دادند؛ ۲۰ کشور هم معلمان را در فاز دوم واکسیناسیون در اولویت قرار دادند و ۵۶ کشور هم هیچ اولویتی برای برای واکسیناسیون معلمان در سطح بین المللی انجام ندادند.

طی سه جلسه موازی کنفرانس پشتیبانی قوی‌تر برای محافظت و آموزش معلمان مورد توجه قرار گرفت؛ در اولین میزگرد درباره باز نگه داشتن مدارس و حمایت از معلمان، وزرا بر لزوم مقاومت و انعطاف پذیری مدارس تأکید کردند.

آن‌ها اقدامات لازم برای پیشگیری و کنترل را شامل آزمایش در مدارس، برنامه‌های واکسیناسیون معلمان، سرمایه گذاری در بهداشت روان و اهمیت مشارکت قوی‌تر با وزارت بهداشت را تبیین کردند.

در میزگرد دوم در زمینه کاهش افت تحصیلی و میزان یادگیری، وزرا بر تمرکز بر عدالت، دو چندان شدن سرمایه‌گذاری در آموزش‌های درمانی، تقویت خدمات اجتماعی، اولویت بندی برای کودکان و فرمول‌های بودجه برای رسیدن به اهداف توجه داشتند.

در سومین میزگرد با محوریت تحول دیجیتال و آینده آموزش، وزیران اهمیت آموزش معلمان و توسعه حرفه‌ای را برجسته کردند همچنین مشارکت دولتی، خصوصی و مشارکت اجتماعی برای ارتقای مهارت‌های قرن بیست و یکم و اشتغال جوانان مورد توجه قرار گرفت.

تدروس آدانوم مدیرکل سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که بدون دسترسی جهانی به خدمات آموزشی و بهداشتی، نابرابری‌های ایجاد شده در دوران همه گیری همچنان در حال رشد هستند.

سازمان بهداشت جهانی نقش اصلی مدارس در حفاظت از سلامتی و تندرستی دانش آموزان را تصدیق می‌کند.

برای حمایت از استراتژی‌های ملی، یونسکو، یونیسف و بانک جهانی مأموریت مشترک "Recovering Education ۲۰۲۱" را با تمرکز بر سه اولویت اعلام کردند: اطمینان از بازگشت همه کودکان و جوانان به مدرسه و دریافت پشتیبانی همه جانبه از جمله بهداشت، تغذیه و حمایت روانی - اجتماعی، تسریع در یادگیری و از بین بردن شکاف یادگیری دیجیتال و آماده سازی و توانمند سازی همه معلمان از امکانات موجود.

(0) نظر
برچسب ها :
پیشنهاد قرنطینه ۱۰ روزه تهران به ستاد ملی کرونا/ برگزاری آزمون وکالت در شهر‌های قرمز ممنوع است
در گفت‌‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

پیشنهاد قرنطینه ۱۰ روزه تهران به ستاد ملی کرونا/ برگزاری آزمون وکالت در شهر‌های قرمز ممنوع است

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران از پیشنهاد قرنطیه ۱۰ روزه تهران به ستاد ملی کرونا خبر داد.

نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای تهران در گفت‌ وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به بروز وضعیت قرمز در تهران اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل شرایط قرمز در تهرانُ ستاد کرونای استان پیشنهاد داده است تا تهران به مدت ۱۰ روز قرنطینه شود. اگر پیشنهاد ستاد کرونای تهران در ستاد ملی به تصویب برسد به جز مشاغل گروه یک که شامل شغل‌های امدادی و تامین کننده مایحتاج مردم هستند، سایر مشاغل فعالیتشان متوقف می‌شود.

او افزود: در بسته پیشنهادی ستاد کرونای استان تهران به ستاد ملی همه پاساژ‌ها، همایش‌ها و مکان تجمعی و به خصوص سربسته باید تعطیل شوند.

توکلی گفت: در جلسه دیروز مصوب شده است که حدود هشت هزار تخت کاربردی بیمارستان‌های استان تهران برای پذیرش بیماران کرونایی آماده باشند در حال حاضر از بین ۱۷۵ بیمارستان استان تهران در حدود ۱۷۳ مرکز درمانی فعال در حوزه بیماری کرونا هستند.

برگزاری آزمون‌های حضوری در شهر‌های قرمز ممنوع است

معاون درمان ستاد کرونای تهران اشاره به برگزاری آزمون‌های حضوری اظهار کرد: در حال حاضر شرایط تهران از نظر وضعیت کرونایی قرمز است و بر اساس دستورالعمل‌های تدوینی و ابلاغ شده برگزاری هر نوع آزمون حضوری و همایش‌ها و تجمعات ممنوع است.

او افزود: آزمون وکالت روز جمعه در تهران نیز قائدتا به دلیل شرایط قرمز تهران نباید به صورت حضوری برگزار شود.

(0) نظر
برچسب ها :
جزئیات «دورکاری» کارمندان در شهرهای قرمز و نارنجی اعلام شد/ نحوه فعالیت ادارات تهران در روزهای آینده چگونه است؟

جزئیات «دورکاری» کارمندان در شهرهای قرمز و نارنجی اعلام شد/ نحوه فعالیت ادارات تهران در روزهای آینده چگونه است؟

بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا نحوه فعالیت کارمندان در شهرهایی که قرمز و نارنجی شدند، تغییر می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا در شهرهای  نارنجی یک سوم کارمندان مشاغل ضروری و مهم باید به صورت دورکاری فعالیت کنند در واقع ۷۰ درصد کارمندان به صورت حضوری فعالیت می کنند و در سایر ادارات هم باید نیمی از کارمندان به صورت دورکاری کارهای خود را انجام دهند

در شهرهای قرمز از جمله تهران مشاغل ضروری تا ۵۰ درصد می‌توانند به صورت حضوری از کارمندان استفاده کنند و حضور کارمندان به نصف کاهش پیدا می‌کند و در سایر اداراتی که خدمات غیرضروری ارائه می‌دهند، دو سوم کارمندان به صورت دورکار، وظایف خود را باید انجام دهند.

اجرای مصوبات ستادملی کرونا لازم‌الاجراست و بر همین اساس اجرای شرایط شهرهای نارنجی و قرمز  به تمامی دستگاه‌های ابلاغ شده و بر اجرای آن نیز نظارت خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81982
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X