كرونا را شكست مي دهيم
۴۵ روزه می‌توانیم واکسن هر جهشی را بسازیم/ واکسیناسیون عمومی را از نیمه اردیبهشت آغاز می‌کنیم
نمکی:

۴۵ روزه می‌توانیم واکسن هر جهشی را بسازیم/ واکسیناسیون عمومی را از نیمه اردیبهشت آغاز می‌کنیم

وزیر بهداشت گفت: ما این قابلیت را داریم که در عرض ۴۵ روز علیه جهش‌های ویروس کرونا واکسن بسازیم.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  سعید نمکی وزیر بهداشت با بیان این‌که اولین نهاد و گروهی که در ایام شیوع کرونا باعث دلگرمی ما شد ستاد اجرایی فرمان امام بوده است، گفت: از ابتدای شیوع ویروس کووید ۱۹ و در اوج تحریم‌ها، برای تولید ماسک، گان، محلول ضدعفونی، دارو و ونتیلاتور ستاد اجرایی بلافاصله به میدان آمد و کمک‌های قابل توجهی به ما کرد و ازبسیاری از تنگنا‌ها نجات‌مان داد که این اقدامات در تاریخ جمهوری اسلامی ایران خواهد ماند.

واکسن ایرانی کرونا بزرگترین حربه نجات ما خواهد بود

نمکی با بیان اینکه ستاد جزو اولین گروه‌هایی بود که به بحث تولید واکسن ایرانی کرونا ورود کرد، تاکید کرد: ما از هیچ تلاشی برای واردات واکسن دریغ نکرده و نمی کنیم البته برای من مثل روز روشن بود که واردات واکسن مشکل خواهد بود و لذا معتقد بودم و هستم واکسن ایرانی کرونا بزرگترین حربه نجات ما خواهد بود.

وی افزود: لحظه به لحظه روند پیشرف واکسن‌های ایرانی را رصد و دنبال می‌کنم، واکسن کوو ایران برکت به مراتب از همه واکسن‌های ایرانی جلوتر حرکت می‌کند.

وی تأکید کرد: همانطور که وعده داده بودیم، در بهار سال جاری واکسن ملی به مردم تزریق خواهد شد.

نمکی گفت: یکی از قابلیت‌هایی که در مجموعه ساخت واکسن ایرانی کرونا به دست آوردیم برخورد با جهش‌هاست؛ ما این قابلیت را داریم که در عرض ۴۵ روز علیه جهش‌ها واکسن کرونا را بسازیم و واکسن منطبق بر جهش جدید ویروس را بسازیم.

برخی واکسن کرونا را به حربه سیاسی تبدیل کرده‌اند

وی با اشاره به برخی اظهارنظر‌ها درخصوص واکسن ایرانی گفت: برخی واکسن کرونا را به حربه سیاسی تبدیل کرده‌اند و به جای تقویت غرور ملی و حمایت از دستاورد بزرگ و ارزشمند دانشمندان ایرانی، تشکیک ایجاد می‌کنند و امید مردم را خدشه‌دار می کنند که البته این روسیاهی هم در تاریخ خواهد ماند.

نمکی گفت: برخی ادعا می‌کنند علم پزشکی می‌دانند، اما این افراد، تاریخ پزشکی درایران را مطالعه نکرده‌اند ما سال ۱۳۰۳ در انستیتو رازی و در ۱۲۹۹ در انستیتو پاستور شروع به تولید واکسن کرونا کرده‌ایم. افرادی که عظمت و غرور ملی را به خاطر خوشامد فلان جریان سیاسی تخریب می‌کنند و به واکسن برکت و دانشمندان دارویی حمله میکنند، یا مغرض‌اند یا بی‌اطلاع هستند.

واکسیناسیون عمومی را از نیمه اردیبهشت آغاز کنیم

وزیر بهداشت تاکید کرد: قصد داریم به محض اینکه نتایج فاز دوم مطالعه بالینی واکسن مشخص و تأیید شد، برای فاز سوم اجازه بدهیم که جمعیت انبوهی را با واکسن ایرانی واکسینه کنیم و واکسیناسیون عمومی را از نیمه اردیبهشت آغاز کنیم.

وضعیت کرونایی کشور مطلوب نیست

نمکی همچنین در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت کرونا در کشور گفت: از نظر آمار بیماران سرپایی، بستری و مرگ‌ها وضعیت کشور مطلوب نیست و تعداد بیماران بستری روبه افزایش است و که اثرات افزایش بیماران سر پایی را در روز‌های آینده خواهیم دید.  

او افزود: با این اینها همه کنار هم هستیم دولت، سازمان های مردم نهاد، نیروهای مسلح و ستاد فرمان اجرایی حضرت امام با همکاری می کنیم تا بتوانیم موج چهارم را با سرافرازی پشت سر بگذاریم.

او اظهار کرد: در برخی بیمارستان‌های کشور  یک سری کمبود‌ها وجود داشت  و دستگاه‌های اکسیژن ساز توسط ستاد اجرایی فرمان امام تامین شد، دوستان از نخستین روز‌ها برای تهیه دارو‌ها و تجهیزات پزشکی وارداتی در کنار ما بودند و تعداد قابل توجهی دستگاه‌های تنفسی را به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان هدیه کردند.

(0) نظر
برچسب ها :
عارضه‌ای بعد از تزریق واکسن‌ کرونا به کادر درمان مشاهده نشده است
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی:

عارضه‌ای بعد از تزریق واکسن‌ کرونا به کادر درمان مشاهده نشده است

تاجرنیا گفت: خوشبختانه تا الان گزارشی در خصوص عارضه‌ای بعد از تزریق واکسن‌ کرونا به کادر درمان دریافت نکرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علی تاجرنیا معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی در نشست خبری پرسش و پاسخ جهت ارائه گزارش عملکرد واکسیناسیون اعضای نظام پزشکی شاغل در بخش خصوصی، اظهار کرد: در خصوص واکسینه شدن مردم در برابر کرونا سازمان نظام پزشکی در حال بررسی‌های لازم است تا هر چه سریع‌تر کشور به شرایط عادی خود بازگردد.

تاجرنیا افزود: با توجه به واردات واکسن تا به الان بخشی از گروه‌های هدف در کشور واکسینه شده اند. دستورالعمل انجام واکسیناسیون در برابر کرونا شامل ۴ فاز است. فاز یک به کادر درمان اختصاص داده شده است، گروهی که داخل اتاق‌های‌ آی‌سی‌یو مشغول به بستری بیماران کرونایی و بیشتر در معرض خطر هستند، زودتر واکسن دریافت می‌کنند.

او گفت: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده، بخش‌های درمانی خصوصی هم نیاز به واکسینه شدن در برابر کرونا دارند؛ زیرا در صورت در دسترس نبودن بیمارستان‌های دولتی یا پر بودن ظرفیت آن‌ها، مردم مجبور می‌شوند به این مراکز مراجعه کنند.

تخصیص ۳۰ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا به کادر درمان شهرستان‌ها

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: قرار شده است کادر درمان بالای ۵۰ سال در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار بگیرند. تا الآن حدود ۴۵ هزار دز واکسن استپوتنیک وی از کشور روسیه وارد کشور شده است که براساس پراکندگی اعضا نظام پزشکی توزیع خواهد شد. از این ۴۵ هزار دز حدود ۳۰ هزار و ۵۰۰ دز در اختیار همکاران در شهرستان‌ها قرار گرفته و حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ دز هم برای اعضا نظام پزشکی تهران اختصاص داده شده است.

تاجرنیا بیان کرد: به برخی از استان‌ها از جمله خوزستان واکسن دیر رسیده است، اما خوشبختانه الان شاهد انجام شدن واکسیناسیون در تمام استان‌ها هستیم. در حال حاضر حدود ۱۶ بیمارستان‌ خصوصی برای تزریق واکسن به کادر درمان اعلام آمادگی کرده اند.

آغاز تزریق ۱۱۰ هزار دز واکسن آسترازنکا به کادر درمان زیر ۵۰ سال از پنجشنبه هفته جاری

او گفت: حدود ۱۱۰ هزار دز واکسن آسترازنکا برای کادر درمان زیر ۵۰ سال در شهرستان‌ها و تهران اختصاص داده شده است و از روز پنجشنبه هفته جاری همکاران شروع به تزریق خواهند کرد. 

او در پایان افزود: خوشبختانه تا الان گزارشی در خصوص عارضه‌ای بعد از تزریق واکسن‌های کرونا دریافت نکرده‌ایم.

(0) نظر
برچسب ها :
مراجعه زودهنگام به پزشک، مانع بدحال شدن بیمار کرونایی می‌شود
یک اپیدمیولوژیست در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

مراجعه زودهنگام به پزشک، مانع بدحال شدن بیمار کرونایی می‌شود

مهری گفت: بر اساس شواهد علمی معتبر، اگر موارد مشکوک به کرونا زود به پزشک مراجعه کنند، از حرکت بیماری به سمت بدحالی پیشگیری می‌شود.

احمد مهری کارشناس بهداشت عمومی و اپیدمیولوژیست در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در حال حاضر ما در مقدمه پیک چهارم اپیدمی کرونا قرار گرفته‌ایم و شاهد رشد فزآینده آمار بستری‌های ناشی از بیماری کووید ۱۹ در کشور هستیم معلوم نیست دو هفته دیگر چه وضعیتی در آمار فوتی‌ها داشته باشیم. ویروس کرونا جهش یافته انگلیسی در سراسر کشور چرخیده است و تمام استان‌های کشور درگیر با این بیماری شده‌اند.

او ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار مورد مثبت جدید در کشور شناسایی شده و هر فرد بیمار بین چهار تا هفت نفر دیگر را با بیماری کرونا درگیر کرده است. متاسفانه سرعت واکسیناسیون بسیار پایین است، ولی با انجام واکسیناسیون گسترده تا چند ماه آینده احتمالاً اپیدمی کنترل می‌شود، اما تا آن زمان باید افرادی که در ایام نوروز مسافرت رفته‌اند خود را تا ۱۴ روز در خانه قرنطینه کنند و در محل کار نیز حتماً از ماسک استفاده و پنجره‌ها را باز کنند و تهویه برقرار باشد.

با مشاهده علائم ساده سرماخوردگی به پزشک مراجعه شود

او تاکید کرد: ویروس جهش یافته انگلیسی خیلی سریع خودش را نشان می‌دهد و افرادی که علائم ساده سرماخوردگی دارند خودشان را گول نزنند و به پزشک مراجعه کنند تا در صورت درگیری با بیماری کرونا، با مراقبت‌های ساده و انجام اقدامات پزشکی درمان شوند.

او افزود: حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران در صورت مراجعه زودهنگام بدون لزوم بستری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌توانند در سطح اول درمان شوند. مردم از انجام تست ترسی نداشته باشند و با حضور در مراکز ۱۶ ساعته با پزشک و مراقب سلامت موضوع را در میان بگذارند.

او گفت: باید از روند تولید بیمار بیش از پیش جلوگیری شود چراکه اگر ویروس بیشتر بچرخد چند برابر تخت‌های بیمارستانی فعلی جوابگوی تعداد موارد بستری نیست.

مهری افزود: شواهد علمی معتبر داریم که اگر موارد مشکوک زود به پزشک مراجعه کنند، از حرکت بیماری به سمت بدحالی پیشگیری می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس جهش یافته را جدی بگیرید

ویروس جهش یافته را جدی بگیرید

عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: ویروس جهش یافته کرونا بیشتر از نمونه قبلی قدرت سرایت دارد، می‌طلبد مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد کرونا در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیر اعمال محدودیت ها در کنترل بیماری اظهار کرد: برای کنترل بهتر بیماری کرونای انگلیسی باید مرزها بسته شود تا بیماری جهش یافته کرونا بیشتر از این به داخل کشور منتقل نشود. 

او افزود: ویروس جهش یافته قدرت سرایت پذیری و انتقال بالایی دارد به همین دلیل مردم باید بیشتر از گذشته دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

عضو کمیته علمی ستاد کرونا بیان کرد: اعمال محدودیت ها و حتی قرنطینه بیشتر به این دلیل است تا جلوی تجمع و تردد غیرضروری مردم در سطح شهرها گرفته شود زیرا رفت و آمد در اماکن شلوغ، احتمال انتقال ویروس کرونا را افزایش خواهد داد.

محرز ادامه داد: در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت معتقد است که اگر ۹۷ درصد از مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت و درست ماسک بزنند دیگر احتیاجی به اعمال محدودیت ها و قرنطینه نخواهد بود. 

او با اشاره به اینکه واکسن ها بر ویروس جهش یافته انگلیسی اثر دارد یا خیر، گفت: هیچ مرجع علمی ذکر نکرده که واکسن های تولید شده بر ویروس جهش یافته انگلیسی اثر ندارند.

عضو کمیته علمی ستاد کرونا گفت: واکسن وسیله‌ای برای پیشگیری از بروز بیماری‌های ویروسی مانند کروناست و اگر همین واکسن‌ها نبود در سالیان گذشته بیماری‌های مانند کزاز و دیفتری فاجعه بزرگی بر سر فرزندانمان می‌آوردند.

(0) نظر
برچسب ها :
مجوز اعلام رنگ‌بندی با کرونای انگلیسی را به وزارت بهداشت ندادند/ موج چهارم را نمی‌توان به گردن یک مسئول و دستگاه انداخت
پیش از نوروز؛

مجوز اعلام رنگ‌بندی با کرونای انگلیسی را به وزارت بهداشت ندادند/ موج چهارم را نمی‌توان به گردن یک مسئول و دستگاه انداخت

وزارت بهداشت نتوانست پیش از نوروز مجوز استفاده از فرمول رنگ بندی بر مبنای کرونای انگلیسی را کسب کند و شهرها با همان فرمول قبلی رنگ‌بندی شدند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اواخر اسفند ۹۹ نگرانی از شروع یک موج جدید کرونا به خاطر انتشار ویروس انگلیسی در کشور جدی بود. طبق فرمول‌ قبلی، اکثر نقاط کشور آبی یا زرد بود.

به پیشنهاد تیم اپلیکیشن ماسک و تایید وزارت بهداشت، فرمول جدیدی ارائه شد که طبق آن رنگ تمام مرکز استان‌هایی که انتشار ویروس انگلیسی در آنها تایید شده بود موقتا نارنجی می‎شد تا از عدم شروع خیز اطمینان کسب شود.

در صورتی که این فرمول تصویب می شد، در نوروز ۱۴۰۰ مسافرت از مبدا یا به مقصد ۲۸ مرکز استان کشور ممنوع میشد. تصویر ضمیمه، رنگ‌بندی طبق فرمول پیشنهادی برای نوروز ۱۴۰۰ است.

وزارت بهداشت نتوانست مجوز استفاده از فرمول جدید را کسب کند. لذا شهرها با همان فرمول قبلی رنگ‌بندی شدند.

بیان این موضوع صرفا برای شفافیت است. ایجاد موج چهارم را نمیتوان فقط به گردن یک مسوول یا دستگاه اجرایی انداخت. اگر ما جزو افرادی هستیم که توصیه‌های پزشکان و پرستاران و التماس وزیر بهداشت را شنیدیم ولی به سفر یا دورهمی‌های نوروزی رفتیم، خود ما هم سهمی در این موضوع داریم.

(0) نظر
برچسب ها :
هیچ واکسن کرونایی بدون عارضه نیست حتی ایرانی‌اش/ هر واکسنی در دسترس باشد، تزریق می کنم
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد؛

هیچ واکسن کرونایی بدون عارضه نیست حتی ایرانی‌اش/ هر واکسنی در دسترس باشد، تزریق می کنم

رئیسی گفت: از هر ۲۵۰ هزار نفری که واکسن می‌زنند ممکن است یک نفر با لختگی خون رو به رو شود و واکسن ایرانی هم عوارض خاص خود را دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله کرونا گفت: معتقدیم هر واکسنی که در دنیا وجود دارد، باید زده شود و بعد از آن به عوارض آن‌ها می‌پردازیم. از هر ۲۵۰ هزار نفری که واکسن می‌زنند ممکن است یک نفر با لختگی خون رو به رو شود. در پاسخ به سوال کدام واکسن عوارض نداشته است باید بگوییم همه آن‌ها عوارض خاص خود را داشته اند.

او در ادامه افزود: در واقع ما با یک محدودیت واکسن رو به رو هستیم و برای واکسینه شدن ۷۰ درصد جمعیت جهانی به ۱۰ میلیارد دوز واکسن نیاز است تا این اپیدمی از بین برود. در حقیقت این مقدار تولید واکسن وجود ندارد. همه واکسن‌ها عوارض خاص خود را دارند و این موضوع در خصوص تولید واکسن ایرانی هم صدق می‌کند که عوارض خاص خود را دارد.

رئیسی گفت: اگر شنیدید واکسنی تزریق شده که هیچ عارضه‌ای نداشته است؛ مطمئن باشید این واکسن هیچ خاصیتی نداشته است. در خصوص آسترازنکا، تاییدیه سازمان جهانی بهداشت دارد؛ اما قول می‌دهم و با جرات می‌گویم این واکسن جزو واکسن‌های معقول خواهد بود و کشور‌هایی که برای تحقیقات، تزریق را متوقف کرده اند به زودی برای تزریق مجدد باز می‌گردند؛ و در پایان اگر قرار شد برای خود و خانواده واکسن بزنم، هر واکسنی که مورد تایید باشد تزریق می‌کنم.

(0) نظر
برچسب ها :
احتمال ۹۰ درصدی انتقال ویروس کرونا از طریق هوا

احتمال ۹۰ درصدی انتقال ویروس کرونا از طریق هوا

شواهد جدید نشان می‌دهد ویروس کرونا نه از طریق لمس سطوح بلکه از طریق هوا منتقل شده و به سرعت افراد را آلوده می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، یافته‌های اخیر دانشمندان تمام تصورات درباره ماندگاری ویروس کرونا در سطوح و احتمال انتقال آن را به چالش می‌کشد. تاکنون چنین تصور می‌شد که لمس سطوح مهمترین راه انتقال ویروس به بدن است به این معنی که افراد ناقل از طریق سرفه یا عطسه سطوح را آلوده کرده و موجب انتقال ویروس می‌شوند، اما حالا شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد.

به طور کلی شواهد نشان می‌دهد ویروس از طریق دستگیره‌های در، چنگال‌ها یا صندلی‌های توالت منتقل نمی‌شود و احتمالا تمام این «تئاتر‌های بهداشتی» اتلاف وقت بوده و در بدترین حالت می‌تواند ایجاد احساس امنیت کاذب ایجاد و افراد را از خطرات واقعی منحرف کند.

یک سال پیش هنگامی که کووید-۱۹ شروع به انتشار در جهان کرد، این ایده وجود داشت که می‌توان آن را از روی سطوح جذب کرد، مثلا فردی که به ویروس آلوده باشد می‌تواند سرفه یا عطسه کند و قطرات مملو از ویروس را روی سطح یا دستان افراد اسپری کرده و یا اشیا را لمس کند و ما از طریق تماس با آن‌ها دچار بیماری شویم؛ اما دانشمندانی که بر روی این موضوع مطالعه کردند، این اتفاق نظر را دارند که این خطر واقعی نیست. البته تمیز نگه داشتن دستان هنوز یک توصیه محتاطانه است، اما درک ما از کووید-۱۹ تغییر پیدا کرده است و به نظر می‌رسد بر اساس شواهد امکان انتقال ویروس از طریق هوا بسیار زیاد است. افراد می‌توانند از طریق بازدم ویروس موجود در هوا را دریافت کرده و به کرونا مبتلا شوند که نیمی از آن‌ها بدون علامت هستند.

اگر افراد خیلی نزدیک شوند به عنوان مثال یک مکالمه طولانی رو در رو داشته باشند، می‌توانند مستقیما هوای یکدیگر را تنفس کنند و انتقال از این طریق اتفاق می‌افتد. هنگام انتقال، ویروس می‌تواند معلق بماند و مانند دود در اطراف شناور باشد، اما اگر در فضای باز یا در فضایی با تهویه مناسب باشد، خیلی زود از بین می‌رود. در فضای داخلی، ذرات ویروسی می‌توانند جمع شوند و به سرعت فضا را پر کنند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که این ابر‌ها می‌توانند به سرعت حرکت کنند. اگر افراد دیگر در آن فضا باشند، ویروس را تنفس کرده و آلوده می‌شوند. طبق مطالعات متعدد، تقریبا همه وقایع به اصطلاح فراگیر (شیوع‌هایی که همزمان چندین نفر به آن آلوده می‌شوند) به این شیوه اتفاق می‌افتند.

بر اساس این یافته‌ها حایل میان دو نفر در محل کار یا هر فضای دیگر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، چندان هم موثر نیست. در حالی که ابتلا به ویروس کرونا، از سطح یا اشیاء که در اصطلاح علمی به آن fomites می‌گویند، از لحاظ تئوری قابل قبول است، اما به نظر نمی‌رسد که این اتفاق رخ می‌دهد. 

در مطالعات اولیه مدت زنده ماندن ویروس بر روی سطوح مورد بررسی قرار گرفت، بعضی از آن‌ها حاکی از آن است که میکروب‌ها می‌توانند تا شش روز زنده بمانند، اما این‌ها شامل بررسی مقدار زیاد و غیر واقعی کووید-۱۹ در آزمایشگاه بوده است. تحقیقات اخیر در محیط‌هایی شبیه به زندگی واقعی نشان می‌دهد که ویروس در طولانی مدت یا حداقل در هیچ مقداری که احتمال ایجاد عفونت وجود داشته باشد، زنده نمی‌ماند.

(0) نظر
برچسب ها :
مرگ یک زن پس از دریافت واکسن آمریکایی جانسون اند جانسون

مرگ یک زن پس از دریافت واکسن آمریکایی جانسون اند جانسون

سایت خبری مدیکال اکسپرس از مرگ یک زن پس از دریافت واکسن کرونای جانسون اند جانسون آمریکایی و تصمیم بر توقف تزریق آن خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در بیانیه‌ای مشترک روز سه شنبه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کردند که در حال بررسی گزارش‌های دریافتی مبنی بر لختگی خون در شش زن پس از دریافت واکسن جانسون اند جانسون هستند. لخته‌ها همراه با کاهش تعداد پلاکت مشاهده شدند، موضوعی که منجر به خطرناک شدن درمان معمول لخته‌های خون و هپارین رقیق کننده خون به طور بالقوه می‌شود.

بیش از ۶.۸ میلیون دوز واکسن J&J در آمریکا تجویز شده است که از میان آن‌ها تاکنون مرگ یک زن تایید شده و به گفته مقامات آمریکایی حال یک زن دیگر نیز بحرانی گزارش شده است.

دکتر آن شوچات، معاون اصلی CDC و دکتر پیتر مارکس، مدیر مرکز بیولوژیک FDA در این بیانیه گفتند کمیته مشورتی CDC در زمینه روش‌های ایمن سازی روز چهارشنبه برای بحث در مورد موارد گزارش شده تشکیل جلسه می‌دهد و FDA نیز تحقیق در مورد علت لختگی خون و تعداد کم پلاکت را آغاز کرده است.

آن‌ها هشدار داده‌اند افرادی که واکسن J&J را دریافت می‌کنند، طی سه هفته دچار سردرد شدید، درد شکم، درد پا یا تنگی نفس می‌شوند که در صورت مشاهده این علائم با مراکز درمانی تماس بگیرند.

واکسن J&J در اواخر فوریه با شور و نشاط فراوان مجوز استفاده اضطراری را از FDA دریافت کرد به این امید که تک دوز بودن و نیاز‌های ذخیره سازی نسبتا ساده آن باعث سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در سراسر آمریکا شود. اما چنین نشد.

تا پیش از این نگرانی‌ها در مورد لخته شدن خون غیرمعمول پس از دریافت واکسن آسترازنکا گزارش شده بود که هنوز مجوز دریافت نکرده است و حالا مورد واکسن جانسون اند جانسون نیز بر این نگرانی‌ها دامن زد.

(0) نظر
برچسب ها :
کرونا با قدرتی مضاعف در حال گسترش است
لاری :

کرونا با قدرتی مضاعف در حال گسترش است

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: روند اپیدمی کرونا در کشور همچنان فزاینده بوده و کرونا با قدرتی مضاعف در حال گسترش است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: روند اپیدمی کرونا در کشور همچنان فزاینده است و ویروس کرونا خستگی ناپذیرتر از گذشته با قدرتی مضاعف در سراسر کشور در حال گست  رش است.

وی افزود: مثلث شفا شامل شست و شوی مرتب دست‌ها، فاصله گذاری ۱.۵ تا ۲ متری مناسب و استفاده از ماسک به عنوان سد ایمنی و محکم در جبهه نبرد با بیماری کرونا محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امیدواریم در صورت عمل به توصیه‌های بهداشتی توسط مردم فهیم کشورمان و همکاری مناسب با دستگاه‌های اجرایی کشور در اجرای مناسب محدودیت‌های مصوب و البته خودداری از حضور در هرگونه تجمع و دورهمی شاهد توقف روند نگران کننده بیماری در کشور باشیم.

لاری بیان کرد: در روزهای اخیر شاهد تغییر وضعیت رنگبندی استان‌های کشور بودیم. ۲۹۵ شهرستان‌ قرمز، ۹۹ شهرستان نارنجی، ۴۵ شهرستان زرد و ۹ شهرستان آبی هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: هیچ نقطه ای در کشور عاری از آلودگی به ویروس کرونا نیست و  روند شیوع بیماری کرونا در همه استان‌های کشور پر شتاب است و ما همچنان شاهد خیز فزاینده عمودی در آمار بیماران سرپایی و بستری در کشور هستیم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به قدرت سرایت بالای ویروس جهش یافته انگلیسی توصیه کرد: حضور در تجمعات و اماکن سرپوشیده به مراتب پر خطرتر است و ضروری است، از برگزاری و حضور در تجمعات و مهمانی‌ها و مراسم عروسی و عزا در این ایام به طور جد خودداری شود. همچنان توصیه ما به مردم ماندن در خانه است.

(0) نظر
برچسب ها :
راهکارهایی برای حفظ سلامت روان در دوران همه‌گیری کرونا

راهکارهایی برای حفظ سلامت روان در دوران همه‌گیری کرونا

ترس و نگرانی هنگامی که بیماری مانند کرونا جان ما را تهدید می‌کند، می‌تواند تاثیرات منفی بر زندگی ما بگذارد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بدون شک یکی از مهم‌ترین تبعات همه گیری کرونا علاوه بر آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی، مرگ و میر، عوارض روان شناختی است که در گروه‌های مختلف جامعه باعث افزایش استرس، اضطراب و ترس شده است.

این شرایط مبهم و غیر قابل پیش بینی منجر به بروز طیفی از افکار ناامید کننده و احساس فرسودگی و درماندگی شده است که همین باعث افزایش ترشح هورمون‌های استرس و تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود، اما باید به یک نکته مهم توجه کنیم که این بحران برای همه مردم دنیا اتفاق افتاده است و با همکاری، همدلی، مدیریت ترس و اضطراب می‌توانیم از این شرایط عبور کنیم. البته باید بدانید ویروس کرونا قرار نیست کنترل زندگی را از دستمان بگیرد.

اخبار را دنبال نکنید

رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های خبری خود را ببینید و از سکوت لذت ببرید. اگر برایتان دشوار است در روز فقط ۱۵ دقیقه از زمان خود را به خواندن اخبار از خبر گذاری‌ها و پیج‌های خبری معتبر اختصاص دهید و از دنبال کردن پیج‌های زرد که به شایعات دامن می‌زنند و منبع علمی و رسمی ندارند خودداری کنید.

تصویر سازی ذهنی و تنفس عمیق

تصویر ذهنی یک روش مدیریت اضطراب و کنار آمدن با شرایط دشوار است که شما از تخیل خود استفاده میکنید. فردی، مکانی یا زمانی را تصور کنید که باعث احساس رهایی، آرامش و شادی در شما میشود سپس با بینی خود نفس عمیق بکشید و به آرامی عمل بازدم را انجام دهید، دقت کنید عمل بازدم باید طولانی‌تر از دم باشد.

لیستی از کار‌های مورد علاقه خود تهیه کنید

اکنون زمان مناسب برای انجام دادن کار‌های مورد علاقه خود رسیده است. کار‌هایی مانند درست کردن پازل، رنگ آمیزی، گوش کردن به موسیقی آرامش بخش و ورزش است.

افکار منفی را به چالش بکشید

گاهی اوقات تفسیر ما از رویدادها باعث می‌شود هیجانات منفی مثل اضطراب و افسردگی را تجربه کنیم. زمانیکه اضطراب داریم، جهان را بسیار خطرناک و تهدید کننده می‌بینیم. این شیوه تفکر می‌تواند بسیار منفی و غیر واقع بینانه باشد. یک راهکار برای کمک به شما جهت مدیریت کردن اضطراب این است اندیشه‌ واقع گرایانه یا متواضع را جایگزین اندیشه‌ مضطرب یا نگران آلود کنید.
 
توقف فکر
هر زمان افکار مزاحم به ذهن آمد، با صدای بلند به خودتان فرمان ایست دهید. در ابتدا این کار سخت به نظر می‌رسد، اما تکرار آن باعث می‌شود که به مرور حواس شما پرت شود. پس از ایست چند بار نفس عمیق بکشید و به کار خود ادامه دهید.
(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82026
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X