كرونا را شكست مي دهيم
صف‌های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس کرونا تبدیل نکنید
عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا:

صف‌های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس کرونا تبدیل نکنید

مردانی گفت: مردم صف‌های تزریق واکسن کرونا را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه در ۱۵ استان روند رو به رشد بیماری با تعطیلی‌ها و رعایت شیوه‌نامه‌ها در حال توقف است، اظهار کرد: هنوز ورودی‌های ما به ویژه در کلانشهر‌ها در سطح بالایی است، بخش‌های مراقبت‌های ویژه پر و موارد بستری و تعداد مرگ‌ومیر نیز بالاست.

او افزود: تحقیقات نشان داده که برخی از افرادی که با شدت بیشتری بیماری را می‌گیرند و یا فوت می‌کنند اغلب به این دلیل است که ایمنی سلولی آن‌ها مشکلی داشته که به طور طبیعی مشخص نبوده و با وجود ویروس خود را نشان داده است.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: صف‌های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنید، اگر برای یکی دو، روز منتظر شویم تا مراکز خلوت‌تر شوند برای خودمان بهتر است، مسئله دیگر این است که خیلی از این افراد ممکن است در طول دو، سه سال اخیر توسط پزشکی معاینه نشده باشند، اگر از سلامت این افراد مطمئن نیستید، با پزشک‌شان تماس بگیرید و اگر فردی بیماری حاد تب‌دار دارد یکی، دو هفته واکسن را عقب بیندازد، اما باقی افراد مشکلی ندارند. افرادی هم که کرونا دارند، چهار هفته بعد از بهبودی می‌توانند واکسن بزنند.

مرگ به دنبال تزریق واکسن نداریم

او ادامه داد: بسیاری از مردم هنوز سؤال دارند اصلا واکسن بزنیم یا نزنیم، می‌گویم حتما بزنید، در کشور‌هایی که واکسیناسیون انجام شده ماسک‌ها را برداشته و زندگی به حالت طبیعی برگشته، اگر شما می‌خواهید به طرح ملی که قصد دارد بیماری را در کشور کنترل کند ملحق شوید، پس باید مروج طرح باشید، مرگ به دنبال تزریق واکسن گزارش شده، اما در رقمی نیست که به آن رجوع کنید، خطر واکسن نزدن از زدن آن بیشتر است، چون هم از مرگ جلوگیری می‌کند و هم فرم شدید بیماری را نمی‌گیرید، حتی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های را با واکر ببرید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی درخصوص نوع واکسن تزریقی گفت: به جز واکسن تقلبی بهترین واکسن، در دسترس‌ترین واکسن است. افرادی که به واکسن چینی اعتماد ندارند باید بدانند قسمت عمده مردم امارات در مراحل تجربی همین واکسن را زدند، برخی هم می‌گویند واکسن را از ناصرخسرو بخریم، خواهش می‌کنم به هیچ وجه اعتماد نکنید، ما از زنجیره سرد واکسن‌هایی که از طریق وزارت بهداشت وارد چرخه شده مطمئنیم، اما شما چه اطمینانی می‌کنید که این واکسن‌ها زنجیره سرد را حفظ کرده باشند.

او در خصوص برگزاری حضوری امتحانات نهایی نیز توضیح داد: من در مقامی نیستم که پاسخ این سؤال را بدهم، اما به عنوان یکی از اعضای علمی کمیته کشوری کرونا، ما هیچ گونه تجمعی را توصیه نمی‌کنیم، اما اگر مقامات این حوزه تصمیمی می‌گیرند حتما صلاح و سلامت مردم را هم در نظر گرفته‌اند.

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا در پایان در خصوص تزریق واکسن به بانوان باردار یادآوری کرد: بانوان باردار در برنامه واکسیناسیون دنیا قرار ندارند، علی‌رغم اینکه ۱۶۰۰ زن باردار بعد از واکسن زدن متوجه شدند که باردار هستند و همه بچه‌های سالم به دنیا آوردند، شاید تا چند ماه آینده دستورالعمل جدید در این خصوص ابلاغ شود، اما هوز بچه‌ها و بانوان باردار در دستورالعمل تزریق واکسن نیستند.

(0) نظر
برچسب ها :
سودجویان به دنبال واردات واکسن کرونا با ۱۲ برابر قیمت/ نگران مسیر ورود واکسن به ایران هستیم
جهانپور مطرح کرد؛

سودجویان به دنبال واردات واکسن کرونا با ۱۲ برابر قیمت/ نگران مسیر ورود واکسن به ایران هستیم

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: نگران واکسن گیت یا مسیر واردات به ایران هستیم و این بحث با محوریت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مطرح می‌شود.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در کلاب هاوس و در جمع فعلان بخش خصوصی درباره واکسن کرونا گفت: نگران واکسن گیت در ایران هستیم و این بحث مرتبط با ظرفیت بخش خصوصی مطرح می‌شود. باید شفاف با مردم صحبت کنیم. وقتی پروفورم ۵۰ دلاری واکسن آسترازنکا را یک شرکت ارائه می‌کند، آن هم به وسیله یک شرکت واسطه دیگر، مسئله مورد دار است، بسیاری از پروفورم‌ها به دست ما می‌رسد که کار کروه و ماموریت آن شرکت در حوزه واکسن نیست و مشخص نیست که رابطه آنها با شرکت‌های واکسن ساز چیست و اغلب موارد تردید جدی درباره پروفروم‌های خرید واکسن وجود دارد.

می خواهند واکسن را به ۱۲ برابر قیمت وارد کنند

وی با بیان اینکه بحث دوم قیمت واکسن‌هایی اعلامی از طریق بخش خصوصی است، گفت: در پروفورم ۲.۵ تا ۱۲ برابری قیمت واکسن باید پرسید که واقعا دنبال چه چیزی هستیم؟ نباید انتطار داشت که وزارت بهداشت مجوز سفته بازی و فسساد ارزی را بدهد و گاهی احتیاط می‌کنیم و این احتیاط‌ها منجر به سوء برداشت‌ها می‌شود. اگر برای واکسن ۴ دلاری، پروفورم ۵۰ دلاری بیاید، علامت سوال جلوی آن وجود دارد و ما حق نداریم مجوز واردات این چنینی بدهیم.

جهانپور با بیان اینکه با واکسن تقلبی و فیک مواجه هستیم، بیان کرد: تردید نکنید بسیاری از این پروفورم‌ها با اعداد و ارقام و حجم ارائه شده، وجود ندارد. چنین تولیدهایی وجود ندارد که کسی بخواهد بفروشد. اکنون ۷ خط تولید در روسیه راه افتاده است و این‌ کشور تولید بالایی ندارد واینکه که در اسفند یا فروردین کسی ادعای خرید ۲۰ میلیون دوز اسپوتنیک وی در ماه را کند، جای سوال دارد و باید این حق را باید به طرف مقابل بدهیم که در مورد واکسن‌ها تصمیم بگیرد.

نباید واردات موازی با دولت ایجاد شود

سخنگوی سازمان غذا و دارو  افزود: اغلب موارد دوستان در دقیقه ۹۰ می‌گویند به ما نامه بدهد. ما در روسیه و چین و هند مذاکره کننده رسمی داریم و پیشانی مذاکرات سفیر ایران است و خرید درخواست شده را سفیر تایید نمی کند، چرا باید به بخش خصوصی یا غیردولتی به موازات سفیر خودمان نامه یا مجوز واردات واکسن بدهیم این در حالی است که به طور رسمی سفیر از طرف دولت یا وزارت بهداشت می‌خواهد مذاکره کند، استفاده از بخش خصوصی وقتی است که بخش دولتی نتواند آن ظرفیت را فعال کند. نامه‌ای می‌خواهند که بعد آن می‌شود مذاکره کننده موازی سفیر ایران در روسیه و هند و چین.

جهانپور گفت: تکلیف واکسن‌ها باید روشن باشد. واکسن وارداتی باید اصالت‌ آن مشخص شود و در اختیار نظام شبکه بهداشت قرار بگیرد. در آمریکا مگر کمتر از ما میلیاردر  دارند و کمتر از ما ضرر کرده‌اند؟ کجا سراغ دارید که کارفرما برای کارگرهای خود واکسن خریده باشد؟ تنها مورد توزیع واکسن به صورت پولی توسط بخش خصوصی در زیمباوه بود که به سرعت شکست خورد.

وی اظهار کرد: بخش خصوصی هرجا بتواند واکسن وارد کند، منتظر سازمان غذا و دارو نمی‌ماند. در آینده هم اگر بتواند تهیه کند، منتظر ما نمی‌ماند. اگر واکسنی پشت مرزهای ایران مانده بود تاکنون سازمان غذا و دارو ناشی از فشارها منحل شده بود و باید دانست که ما در وزارت بهداشت مشتری واکسن هستیم .

پورسانت‌های نجومی در واردات واکسن کرونا

سخنگوی سازمان غذا و دارو  بیان کرد: وقتی واکسن ۴ دلاری، ۱۵ و ۱۶ و ۲۰ دلار می‌خواهد عرضه شود، قطعا یک شکافی وجود دارد و کسانی که پروفورم‌ها را می‌آورند باید توضیح بدهند. وقتی واکسن 10 دلاری با پروفروم 25 تا 70 دلاری می آید ماجرا دارد و پایان ماجرای واردات این واکسن ها در حالت خوش واکسن گیت است،  ما رستوران می‌رویم و به ما می‌گویند دوستی داریم که می‌خواهد ۴۰ میلیون  اسپوتنیک وی  بیاورد و وزارت بهداشت نمی‌گذارد. این تفاوت قیمتی شاید در اسمش در شیک ترین حالت اسمش پورسانت باشد. منطق حکم می‌کند، واکسنی که ارزش آن امروز حدود ۴ یا ۵ دلار است، اگر تا ۵۰ دلار فاکتور شده، مسئله دار است.

جهانپور افزود: ممکن است بپرسید مراکش چطور توانسته ۸ میلیون دوز واکسن بیاورد؛ باید بگویم  در آنجا هم از ظرفیت بخش خصوصی به جای بخش دولتی صورت نگرفته است. کدام کشور را می‌توانید مثال بزنید که بخش دولتی ۸ میلیون دوز واکسن وارد کرده باشد. الگوی غلبه بخش خصوصی بر بخش دولتی، ایالات متحده آمریکاست، در این کشور که حداقل ۳ واکسن تولید می‌شود. کدام شرکت آمریکایی آماده است بگوید که واکسن فایزر یا مودرنا را می‌خریم تا افراد ته صف نایستند. اولین اصل در مراقبت بهداشتی عدالت در دسترسی است و اگر واکسن در دسترس است، باید بر اساس اولویت بندی و الگوریتم منطقی توزیع و تزریق شود. در آمریکا وقتی ۲۵۰ میلیون دوز تزریق کرده اند، حداقل ۳۰۰ میلیون دوز دیگر در نوبت قرار دارند.

باید دست بخش خصوصی را در واردات غیر موازی دولت بوسید

سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اگر بخش خصوصی بتواند مازاد بر تعامل دولتی و دیپلماسی بتواند واکسن وارد کند، باید دست او را بوسید و پولش را نقد داد و از بخش خصوصی خرید. ولی اگر قرار باشد نظام شبکه بهداشت را به هم بریزد، با این نوع فعالیت بخش خصوصی مخالفم.

جهانپور درباره ممنوعیت خرید واکسن از روسیه و هند توسط بخش خصوصی گفت: این تصمیم در ابتدا تصمیم ایران و بعد به نوعی به درخواست کشورهای مبدا بود زیرا واکسن در روسیه به صورت مستقیم از زیر دست ولادیمیر پوتین عبور می‌کند. تاکنون ۱۳ میلیون دوز واکسن  اسپوتنیک وی  به ۶۳ کشور صادر شده است. تقریبا ۵ درصد از واکسن صادراتی روسیه به ایران داده شده است. توان تولید داخل روسیه 5 میلیون است و این گشور به دنبال تولید مشترک در ایران، هند، چین، کره جنوبی، الجزایر، آرژانتین، صربستان، ایتالیا و مکزیک را دنبال می کند و 1.2 میلیارد دوز واکسن تولید تا پایان سال 2021 بر این اساس است.

هیچ پیش پرداختی برای قرارداد خرید 60 میلیون واکسن روسی نداده ایم

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ضریب تحقق قرارداد 60 میلیون دوز واکسن روسی 100 درصد در نظر گرفته نشده است، در مجموع خریدهای قراردادی و تولید داخل بیش از 240 میلیون دوز است اما در 6 ماهه نخست سال 2021 ضریب تحقق واکسن ها 25 درصد بود و پیش بینی ها این گونه است که تعهدات خرید واکسن در نیمه دوم سال 2021 به 50 درصد برسد و بر این اساس تا پایان سال 1400 خواهیم توانست گروه های هدف را واکسینه کنیم و هیچ پولی برای قرارداد 60 میلیون دوز اسپوتنیک وی نداده ایم و 50 درصد هزینه واکسن هنگام تحویل پروفروم و 50 درصد هنگام تحویل و ارسال پرداخت می شود.

وی بیان کرد: امروز حجم ادعاها و پروفورم‌ها فراتر از دو سه شرکتی است که می‌شناسید، حتی در فضای مجازی پول پاشی می‌کنند و فضا را به سمتی سوق می‌دهند که کانتینرهای یخچال دار واکسن دورتادور ایران را محاصره کرده اند و اعلام می کنند سازمان غذا و دارو اجازه نمی‌دهد که واکسن ها وارد شود.

جهانپور ادامه داد: کل واکسنی که عمان از فایزر گرفته حدود ۲۰۰ هزار دوز است. ژاپن دسترسی و خرید هم داشت، اما دست به عصا جلو می‌رود و با فشار افکار عمومی واکسیناسیون را شروع کرد. بحث های بسیاری در این حوزه وجود دارد که بخشی از این موارد سیاسی و بخشی اقتصادی است. رضایت از واکسیناسیون در کشور ما زمانی حاصل می شود که حداقل نیمی از کشور را واکسینه کنیم، اما این واقع بینانه نیست.

در مورد تولید داخلی واکسن کرونا ظلم می‌شود

وی گفت: در مورد واکسن تولید داخل واقعا ظلم می‌شود، هیچ‌کس منتظر تولید داخل نمی‌ماند، ولی با تجربه ماه‌های گذشته، قطعا کشورهایی که می‌توانند واکسیناسیون را روی ریل پیش ببرند، کشورهایی هستند که به تولید داخل متکی باشد اما مانع واکسن داخلی برای واکسن وارداتی نداریم و تولید مشترک پاستور که با کوبا شروع شده، تولید واکسن خودش هم پشت خط است. اگر قرار بود فقط ژست تولید داخل بگیرد، واکسن آدنو ویروس خود را که در مرحله پیش بالینی است، لابی و وارد تولید می‌کردند، حتی برکت برای واردات اقدام کرد اما موفق نبود.

جهانپور بیان کرد: قطعا وعده‌هایی که در مورد واکسن داخلی داده شده در خرداد ماه محقق خواهد شد. در مورد واکسن هم جوجه را آخر پاییز می‌شمارند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو بیان کرد: ما به 35 شرکت مجوز واردات واکسن داده ایم و اینکه برخی پروفروم 100 تا 200 میلیون دوز می آورند، معلوم است، پروفروم غیر واقعی است و اگر این شرکت ها برای واردات می توانند موفق عمل کنند، وزارت بهداشت بزرگترین مشتری است.

(0) نظر
برچسب ها :
نقش شتاب دهنده‌ها در کنترل ویروس کرونا

نقش شتاب دهنده‌ها در کنترل ویروس کرونا

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی گفت: نسل دوم زیست بوم‌های استارتاپی نقش فعالی در کنترل و پیشگیری از شیوع کرونا داشته اند.

اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شتاب دهنده‌ها در حقیقت نهاد‌های واسطه برای سرمایه گذاری، هدایت و حمایت از استارتاپ‌ها در قالب‌های مشخص هستند این نهاد‌های واسط که عمدتا زیر مجموعه بخش خصوصی هستند توسط حامیان کسب و کار‌های نوپا ایجاد می‌شوند.

او افزود: ماهیت شتاب دهنده‌ها تاثیرگذاری در مسیر نوآوری و فناوری کشور خواهد بود به همین دلیل این نهاد‌های واسط با هدایت، حمایت و سرمایه گذاری بر استارتاپ‌ها سعی در تبدیل ایده‌های آنان به کسب و کار‌های بزرگ و حتی شرکت‌های دانش بنیان دارند. در واقع هدف اصلی شتاب دهنده‌ها تزریق نیروی انسانی متخصص و کاربلد به حوزه‌های استارتاپی است تا از این طریق به جریان نوآوری و فناوری کشور کمک شود.

قادری فر بیان کرد: با روی کار آمدن شتاب دهنده‌های حامی استارتاپ‌های حوزه‌ ict و فناوری اطلاعات نسل اول اکوسیستم استارتاپی کشور با نقش آفرینی شتاب دهنده‌های تخصصی در سال‌ها ۹۵ و ۹۶ شکل گرفته است.

او گفت: نسل اول اکوسیستم استارتاپی فعالیت خود را در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ict در قالب تاکسی‌های اینترنتی، خرید و فروش کالای دیجیتال آغاز کرده است.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی افزود: شتاب دهنده‌ها با شناسایی، هدایت، حمایت و سرمایه گذاری بر استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات به موفقیت‌های بسیار خوبی در کشور رسیده اند که این کار سبب شده است تا ما در حوزه زیست بوم نوآوری در بخش‌های ict و فناوری اطلاعات یکی از پیشروترین اکوسیستم‌ها و زیست بوم‌های منطقه آسیای جنوب غربی و موسوم به خاورمیانه باشیم.

او گفت: نسل دوم زیست بوم‌های استارتاپی از سال ۹۶ فعالیت خود را در حوزه‌های انرژی، آب، حوزه سلامت زیست فناوری، سلول‌های بنیادی علوم شناختی و سایر حوزه‌های فناوری محور آغاز کرده است. با ظهور و بروز شتاب دهنده‌های تخصصی در حوزه‌های زیست فناوری و بیوتکنولوژی حمایت‌های بسیار زیادی در این دو حوزه انجام شده است. به عنوان مثال با شیوع ویروس کرونا در جهان استارتاپ‌ها و شتاب دهنده‌های تخصصی حوزه زیست فناوری با کمک به جامعه علمی فناوری وحوزه سلامت کشور سعی در پیش گیری و کنترل ویروس کرونا داشته اند.

قادری فر بیان کرد: همچنین ما تا قبل ازشیوع ویروس کرونا در حوزه سلول‌های بنیادی و طب بازشناختی به موفقیت‌های بسیار خوبی دست یافته ایم؛ بنابراین نسل اول شتاب دهنده‌های فناوری (فناوری اطلاعات) و نسل دوم (فناوری‌های تخصصی و یا تکنولوژی پایه) با حمایت از استارتاپ‌های مربوطه به توسعه فناوری در کشور کمک کرده اند.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی در نهایت افزود: امروزه نزدیک به ۲۵۰ شتاب دهنده نوآوری در کشور فعال هستند که ۵۰ تا ۶۰ درصد آن‌ها خارج از تهران قرار دارند. درواقع در تمام نقاط کشور شتاب دهند‌های تخصصی با هدف پرورش و جذب نخبگان قابل مشاهده هستند، به عنوان مثال درمنطقه ویژه عسلویه که از آن به عنوان پایتخت انرژی کشور یاد می‌شود شتاب دهنده‌های تخصصی حوزه انرژی فعال هستند.

(0) نظر
برچسب ها :
آغاز فاز ۴ واکسیناسیون عمومی کرونا از مهر/ جزو اولین کشور‌هایی خواهیم بود که مردم را واکسینه می‌کنیم
معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد:

آغاز فاز ۴ واکسیناسیون عمومی کرونا از مهر/ جزو اولین کشور‌هایی خواهیم بود که مردم را واکسینه می‌کنیم

رئیسی گفت: از مهر سال جاری، واکسیناسیون فاز ۴ کووید ۱۹ در کشور که واکسیناسیون عمومی است، آغاز می‌شود.

به گزارش حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اجلاس مشترک روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و فرماندهان سپاه استان‌ها با حضور وزیر بهداشت و رییس سازمان بسیج به صورت مجازی برگزار شد.

در این اجلاس علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: بیش از ۱۴ ماه گذشته همواره شاهد همکاری وزارت بهداشت، سازمان بسیج و هلال احمر، بوده ایم و در آینده بیشتر در مورد مدیریت بیماری در ایران قضاوت خواهند کرد و خواهیم دید که ایران با توجه به تحریم‌ها و شرایطی که داشته، از موفق‌ترین مدیریت‌های بیماری را داشته است.

او افزود: همیشه برای بسیاری از کشور‌های دیگر و برخی افراد که در داخل کشور هستند و اطلاعات درستی ندارند، این سوال وجود دارد که این موفقیت‌ها ناشی از اشکال در آمار است و مگر می‌شود که وضعیت ایران اینگونه باشد، اما ثابت کردیم که بسیاری از کار‌هایی که دیگران فکرش را هم نمی‌کنند، ما انجام می‌دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: سایت‌های معتبری در دنیا وجود دارد که میزان مرگ و میر و ابتلا به بیماری را با توجه به جهش ویروس پیش بینی می‌کنند. سال گذشته در ماه های آذر و دی بر اساس مدل سازی‌هایی که در دنیا انجام شده بود، باید مرگ و میر بیشتر از هزار و ۲۰۰ مورد در روز داشتیم و اتفاقا در دی ماه، پایین‌ترین میزان مرگ و میر بیماران را در کشور داشتیم و به زیر ۱۰۰ نفر رسید. این اشتباه محاسباتی که همواره کشور‌های دیگر در همه زمینه‌ها در مورد ایران می‌کنند، در مورد بیماری هم اتفاق افتاد.

رئیسی ادامه داد: این موسسات و کشور‌ها بر اساس فرمول‌های ریاضی و خشک، محاسبات می‌کنند اما قدرت هم افزایی نیرو‌هایی که در ایران در کنار همدیگر قرار می‌گیرند را در محاسباتشان، در نظر نمی‌گیرند. ما با توجه به شبکه گسترده بهداشتی و همچنین نهادینه سازی همکاری بین بخشی که همواره بسیج و سازمان‌های مردم نهاد در کنار ما بوده اند، قدرتی است که نمی‌شود با محاسبات ریاضی آن‌ها را در نظر گرفت و در فرمول قرار داد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت یادآوری کرد: در این مدت اقدامات بسیار خوبی با همکاری بسیج و وزارت بهداشت انجام شد و هنوز هم در حال انجام است. هم اکنون هم طرح شهید سلیمانی در حال اجراست و هیچ وقت متوقف نشده است؛ باید به استان‌ها رفت و دید که چه جلوه‌هایی از مدیریت شکل می‌گیرد.

او گفت: دکتر نمکی همواره تاکید داشته که اگر موفقیتی در مدیریت بیماری‌ها کسب شود، موفقیت نظام است و به تنهایی مربوط به وزارت بهداشت نیست، گرچه ما شاید نواقصی داشته ایم که بر عهده می‌گیریم، اما اگر موفقیتی حاصل می‌شود، موفقیت نظام است و اگر به رسانه‌های معاند و بیگانه نگاه کنید می‌بینید که زبان شان بند آمده و نمی‌دانند که چه بگویند. به یک باره یک مدت فضاسازی می‌کنند، اما بلافاصله منتفی می‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: تاکنون ۵ گام در قالب بسیج ملی مقابله با کرونا اجرا کرده ایم. این گام‌ها یک ابتدا و یک انتها دارد، همانگونه که ابتدای هر گام را اعلام می‌کنیم، انتهای هر گام را نیز اعلام می‌کنیم. انتهای گام پنجم، پایان شهریور امسال است و اول مهر نیز گام ششم آغاز می‌شود.

او اضافه کرد: گام پنجم با اهداف کلی از جمله مدیریت و کنترل کووید ۱۹ از طریق بیماریابی فعال، رهگیری حداکثری و واکسیناسیون در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰، در حال اجرا است و علاوه بر بیماریابی فعال و رهگیری و قرنطینه، هدف بزرگی که به گام پنجم اضافه کرده ایم، واکسیناسیون عمومی است. همچنین، اهداف اختصاصی ما در این گام، واکسیناسیون فاز اول تا ۹۰ درصد در سه ماهه اول است که به آن رسیده ایم. واکسیناسیون فاز دوم تا ۹۰ درصد در سه ماهه اول و دوم یکی دیگر از اهداف جزیی ما است که شروع شده و به کمک بسیج به پایان خواهیم برد.

رئیسی گفت: یکی از اهداف جزیی ما در گام پنجم بسیج مقابله با کرونا، انجام واکسیناسیون فاز سوم تا ۹۰ درصد در سه ماهه دوم سال است و امیدواریم که تا پایان گام پنجم، فاز اول، دوم و سوم واکسیناسیون را با کمک بسیج به پایان برسانیم که جمعیت تحت پوشش در این فازها، حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیون نفر هستند.

رعایت اصول قرنطینه، کم هزینه‌ترین و موثرترین اقدام است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: از دیگر اهداف ما در گام پنجم، تست و بیماریابی ۱۰ نفر از افراد در تماس با مبتلایان و موارد شناسایی شده است. میانگین کشور بر اساس ۸۰ درصد رهگیری و بیماریابی فعال، باید به ازای هر بیمار، حداقل ۸ نفر از اطرافیان وی، مورد تست واقع شوند. یکی از نقاط ضعف ما، عدم رعایت قرنطینه توسط بیماران شناسایی شده است. کم هزینه‌ترین و موثرترین اقدام این است که موارد شناسایی شده، اطمینان از رعایت قرنطینه آنهاست.

او تاکید کرد: در دو ماه گذشته بیش از ۴۰ هزار نفر از مبتلایان مثبت که قرنطینه بوده اند، نقض قرنطینه کرده اند و این افراد همانند یک بمب ویروسی در جامعه می‌چرخند. یکی از بزرگترین اهداف ما در گام پنجم، اطمینان حاصل کردن از رعایت قرنطینه موارد شناسایی شده با شیوه محله محور است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: در طرح شهید سلیمانی، تیم‌های مختلف از جمله در رهگیری و بیماریابی فعالیت دارند که بسیج نیز در این تیم‌ها مشارکت دارد و فعال است و بیشترین سهم در همکاری در این زمینه را بسیج داشته است. عزیزان ما در بسیج جامعه پزشکی نیز در تیم‌های مراقبت در منزل با همکاران ما مشارکت دارند.

رئیسی یادآوری کرد: وضعیت نظارت ما در تیم‌های نظارتی در طرح شهید سلیمانی شاید حدود ۷۰ درصد باشد، چون در کل کشور ۷ هزار نیروی بهداشت محیط و حرفه‌ای داریم که وظیفه نظارت را برعهده دارند و هزار و ۵۰۰ نفر بازرس اصناف به ما کمک می‌کنند، اما بازهم در این حوزه مشکلاتی داریم. در تعیین رنگ بندی و محدودیت ها، چند بحث از جمله در ترددها، مشاغل، مراکز آموزشی و نظارت بر رعایت پروتکل‌های فردی و اجتماعی مطرح است که بسیج در این زمینه می‌تواند به ما کمک بیشتری کند.

او  گفت: در طرح شهید سلیمانی، تیم‌های حمایتی نیز تشکیل شد و یکی از زیباترین اقداماتی است که انجام می‌شود. در بسیاری از کشور‌های دنیا اگر به مردم می‌گویند که در خانه بمانید، ماهانه مقداری پول برای هزینه‌های زندگی به آن‌ها پرداخت می‌کنند، اما فردی که یک مغازه کوچک دارد و بیمار شده، اگر به بیرون از منزل بیاید، نقض قرنطینه کرده و باید از این گونه افراد حمایت شود و تیم‌های حمایتی با مشارکت بسیج، این حمایت‌ها را به خوبی اضافه کرده است.

بسیج عضو اصلی تیم واکسیناسیون است

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: تیم‌های واکسیناسیون در کشور تشکیل شده که بسیج، عضو اصلی آن است. خیلی از سالمندان که با معلولیت یا بستری در خانه روبرو هستند و یا بیماران خاص، نمی‌توانند برای تزریق واکسن، به مراکز مراجعه کنند و باید در خانه به آن‌ها خدمت ارائه کنیم و آوردن آن‌ها به مراکز واکسیناسیون، با خطراتی همراه است.

سالمندان بیشترین رعایت پروتکل‌ها را در کشور دارند

رئیسی با بیان اینکه سالمندان بیشترین رعایت پروتکل‌ها را در کشور دارند، تاکید کرد: بسیاری از سالمندان، ۱۴ ماه است که از خانه خارج نشده‌اند، اما ممکن است برای تزریق واکسن از خانه خارج شوند و به کووید ۱۹ مبتلا شوند، بنابراین برای تزریق واکسن به سالمندان آسیب پذیر، برنامه ریزی کرده ایم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مجتمع‌هایی به نام مجتمع‌های تجمیعی مانند سالن‌های ورزشی، مصلی ها، حسینیه‌ها و سالن‌های بزرگ را پیش بینی کرده اند که محل واکسیناسیون ۵ تا ۶ مرکز بهداشتی، در این مجتمع‌ها و سالن‌ها با فضا و تهویه مناسب است و پیش بینی کرده ایم که بسیج نیز به ما کمک کند.

او ادامه داد: در واکسیناسیون چند بخش از جمله فراخوان، ثبت، تزریق و مراقبت از تزریق کنندگان و برنامه ریزی برای تزریق دوز دوم داریم که برنامه ریزی مفصلی انجام شده و بسیج با توجه به کمبود نیرو‌های بهداشتی و درمانی می‌تواند کمک‌های زیادی به ما داشته باشد.

رئیسی با اشاره به گستردگی مراکز بهداشتی و درمانی در سراسر کشور، افزود: سازمان‌های بین المللی، ایران را جزو بهترین کشور‌ها می‌دانند. در ایام کرونا اجازه ندادیم حتی یک خدمت مادران باردار، به تاخیر بیفتد و خدمات مادران باردار نسبت به قبل از بیماری کووید ۱۹، حدود ۱.۲ برابر افزایش یافته و روزانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در حوزه سرپایی کووید ۱۹ به مراکز بهداشتی مراجعه می‌کنند و اگر این سیستم شبکه بهداشتی کشور وجود نداشت، بیمارستان‌ها پاسخگوی حجم مراجعات نبودند. خوشبختانه هیچ خدمت بهداشتی در طول ایام کرونا، عقب نمانده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: از مهر سال جاری واکسیناسیون فاز ۴ کووید ۱۹ در کشور که واکسیناسیون عمومی است، آغاز می‌شود و تا آن زمان، حجم قابل توجهی از واکسن‌های داخلی، در اختیار ما قرار دارد و گروه هدف ما در فاز ۴ حدود ۴۰ میلیون نفر هستند و در این فاز، تمام توان بسیج، هلال احمر و وزارت بهداشت باید به کار گرفته شود.  شاید کمی دیر نسبت به کشور‌های پیشرفته دنیا واکسیناسیون را به خاطر بدعهدی‌های شرکت‌های سازنده آغاز کردیم، اما مطمئن باشید یکی از اولین کشور‌هایی خواهیم بود که واکسیناسیون را به پایان می‌رسانیم.

(0) نظر
برچسب ها :
توصیه‌های وزارت بهداشت برای مراسم شب‌های قدر در دوران کرونا

توصیه‌های وزارت بهداشت برای مراسم شب‌های قدر در دوران کرونا

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مراسم شب‌های قدر در دوران شیوع کرونا، توصیه‌هایی کرد.


به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، در خصوص مراسم شب‌های قدر در دوران شیوع کرونا توصیه کرده است: با توجه به شرایط نامناسب همه گیری کروناویروس، امسال در شب‌های قدر تا حد امکان مراسم احیا برگزار نشود و از طریق فضای مجازی و رادیو و تلویزیون مراسم احیا را در منزل خود برپا کنید و در صورت حضور در مراسم احیا، شیوه نامه‌های بهداشتی را به طور کامل رعایت و در مراسم‌هایی با تجمع زیاد افراد و در فضای بسته شرکت نکنید.

در ادامه این پیام با یادآوری اینکه در مراسمی که در فضای باز، با جمعیت محدود و به مدت کوتاه برگزار می‌شود، حاضر شوید، تاکید شده است: در زمان حضور در مراسم احیا، به هیج وجه ماسک را برندارید و فاصله خود با دیگران را حفظ کنید و تا حدامکان از خوردن و آشامیدن در حین حضور در مراسم احیا بپرهیزید.

براساس این توصیه‌ها از توزیع نذری و خیرات در داخل مراسم خودداری و نذورات را به صورت بیرون بر در اختیار شرکت کنندگان مراسم قرار دهید؛ نگهداری مواد غذایی و نوشیدنی داغ نباید در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی یا ظروف یکبار مصرف نازک و رنگ روشن باشد.

معاونت بهداشت با تاکید بر اینکه نذورات خود را در قالب بسته‌های حمایتی در اختیار نیازمندان قرار دهید، یادآور شده است: به منظور بهره مندی از اجر معنوی شب‌های قدر در فعالیت‌های خیرخواهانه (حمایت از نیازمندان و آزادی زندانیان) مشارکت کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
ایمنی در برابر گونه‌های مختلف کرونا تنها با یک دوز واکسن
خبری خوش برای افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند؛

ایمنی در برابر گونه‌های مختلف کرونا تنها با یک دوز واکسن

بر اساس مطالعات اخیر دانشمندان کالج سلطنتی انگلیس، یک دوز واکسن کرونا می‌تواند بهبودیافتگان را در برابر انواع ویروس کرونا محافظت کند.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، مطالعات نشان می‌دهد یک دوز واکسن باعث افزایش محافظت در برابر ویروس کرونا می‌شود، اما تنها در کسانی که قبلا به این ویروس مبتلا شده باشند. در کسانی که قبلا آلوده نشده‌اند و تاکنون فقط یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند، پاسخ ایمنی به انواع جهش یافته ویروس کرونا به مراتب کمتر است.

این یافته‌ها که در مجله ساینس منتشر شده است و به سرپرستی محققان کالج سلطنتی لندن انجام شده، نشان می‌دهد پاسخ‌های ایمنی کادر درمان در بیمارستان‌های انگلیس به اولین دوز واکسن متفاوت بوده است. آن‌ها دریافتند افرادی که قبلا عفونت خفیف یا بدون علامت داشتند، پس از دریافت یک دوز واکسن mRNA، ایمنی آن‌ها به طور قابل توجهی در برابر انواع ویروس به ویژه گونه آفریقای جنوبی آن افزایش یافته است، این در حالی است که در کسانی که قبلا به ویروس کرونا مبتلا نشده بودند، پاسخ ایمنی پس از دوز اول کمتر بود و به طور بالقوه آن‌ها در معرض خطر انواع مختلف قرار داشتند.

پروفسور رزماری بایتون، استاد ایمونولوژی و داروی تنفسی در کالج سلطنتی لندن که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد افرادی که اولین دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند و قبلا به کووید-۱۹ آلوده نشده‌اند، به طور کامل در برابر انواع نگران کننده در گردش محافظت نمی‌شوند. این مطالعه اهمیت دریافت دوز‌های دوم واکسن برای محافظت بیشتر را برجسته می‌کند.

نمونه‌های خون از نظر وجود و سطح ایمنی در برابر سویه اصلی سارس-کوو ۲ و همچنین انواع هندی و آفریقای جنوبی نگران کننده بودند. محققان همراه با آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌های Y شکل را نیز که به ویروس چسبیده و به انسداد یا خنثی کردن تهدید کمک می‌کنند، مورد بررسی و مطالعه قرار دادند. آن‌ها بر روی دو نوع گلبول سفید خون متمرکز شدند: سلول‌های B که ویروس را به یاد می‌آورند و سلول‌های T که به حافظه سلول B کمک می‌کنند که سلول‌های آلوده به ویروس کرونا را شناسایی و از بین ببرند.

آن‌ها دریافتند پس از اولین دوز واکسن، عفونت قبلی با یک سلول T تقویت شده، سلول B و پاسخ آنتی بادی خنثی کننده همراه است که می‌تواند محافظت موثری در برابر سارس-کوو ۲ و همچنین انواع جهش یافته ویروس ایجاد کند؛ با این حال در افراد فاقد عفونت قبلی به سارس-کوو ۲ یک دوز واکسن منجر به کاهش سطح آنتی بادی‌های خنثی کننده علیه ویروس و انواع مختلف آن شد و به طور بالقوه آن‌ها را در معرض عفونت قرار داد و اهمیت دوز دوم واکسن را برجسته کرد.

این تیم دو نوع نگرانی را مورد بررسی قرار داد، با این حال آن‌ها فکر می‌کنند این احتمال وجود دارد که یافته‌ها در سایر انواع در گردش مانند گونه برزیلی و هندی نیز صادق باشد.

هنوز دقیقا مشخص نیست که چه میزان محافظت توسط سلول‌های T ارائه می‌شود. نکته جالب این است جهش در انواع ویروس در اینجا منجر به ایمنی سلول T می‌شود که بسته به تفاوت ژنتیکی بین افراد می‌تواند در مقایسه با سویه اصلی کاهش یافته، تقویت شده و یا بدون تغییر باقی بماند.

پروفسور بوتون اظهار کرد: داده‌های ما نشان می‌دهد عفونت طبیعی به تنهایی ممکن است ایمنی کافی در برابر انواع مختلف را ایجاد نکند. احتمالا تقویت با یک دوز واکسن در افراد مبتلا به عفونت قبلی وجود دارد. با ادامه ظهور انواع جدید، پیگیری سریع گسترش جهانی واکسن‌ها برای کاهش انتقال ویروس و از بین بردن فرصت‌های ایجاد انواع جدید مهم است.

پروفسور دنی آلتمن، استاد ایمونولوژی کالج سلطنتی لندن نیز در این باره گفت: در زمان بهبود چشم انداز در این کشور‌ها با برنامه‌های قابل توجه واکسن، این مطالعه به ما یادآوری می‌کند که باید مراقب تهدیدات مختلف باشیم. بیشتر افراد واکسینه شده تنها یک دوز دریافت کرده‌اند در حالی که می‌دانیم این امر محافظت چشمگیری در برابر ویروس اصلی ایجاد می‌کند، اما داده‌های ما حاکی از آن است که افراد، مستعد ابتلا به انواع نگران کننده دیگر می‌شوند.

او ادامه می‌دهد: ما نشان می‌دهیم واکسن‌های فعلی از برخی از نگرانی‌ها محافظت می‌کنند با این حال افرادی که فقط اولین دوز واکسن را دریافت کرده‌اند پاسخ ایمنی خاموش‌تری نشان می‌دهند. ما باید اطمینان حاصل کنیم که برنامه واکسیناسیون جهانی به طور کامل اجرا شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
تولید میلیونی واکسن کرونا از خرداد ۱۴۰۰
رئیس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

تولید میلیونی واکسن کرونا از خرداد ۱۴۰۰

شانه ساز گفت: امیدواریم در خرداد، اولین مجموعه میلیونی واکسن تولید داخل را داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: این سازمان در سال‌های قبل از شیوع کرونا با پدیده تحریم‌های تحمیلی مشغول خدمت رسانی به مردم بود، در دوران کرونا هم وظیفه تامین اقلام بهداشتی برای مردم و کادر بهداشت و درمان را به عهده داشت.

کاهش ارزبری ٣١ درصدی دارو در سال ٩٩ 

او ادامه داد: سازمان غذا و دارو با تشکیل قرارگاه های تامین دارو و تجهیزات پزشکی در تلاش بود تا شعارهای سال انتخابی مقام معظم رهبری تحقق پیدا کند. با وجود اینکه در کاهش ارزبری در سال ٩٩ در مقایسه با سال قبل آن دستخوش تغییر شد اما کرونا معادلات ما را بهم زد و ما در تامین دارو و اقلام بهداشتی مجبور شدیم برنامه ریزی خاصی داشته باشیم، با این حال در اداره دارو در حوزه مواد اولیه در سال ۱۳۹۹ نسبت به ۱۳۹۸ در مجموع ارز نیمایی، بانکی و اشخاص شاهد دو درصد رشد ارزبری بودیم و در محصولات وارداتی ۳۱ درصد کاهش واردات را داشتیم..

شانه ساز با اشاره به کاهش ارزبری واردات دارو و تجهیزات پزشکی گفت: در سال ٩٩ در مواد اولیه دارویی و مواد تحت کنترل ٢ درصد افزایش ، در داروهای وارداتی ٣١ درصد کاهش، در مواد اولیه تجهیزات و ملزومات پزشکی ۴۵ درصد افزایش، در تجهیزات و ملزومات پزشکی وارداتی ٢٢ درصد کاهش، در ماده اولیه محصولات مکمل، داروهای طبیعی، سنتی و شیرخشک‌های متابولیک ۴٨ درصد افزایش و در مکمل داروهای طبیعی، سنتی و شیرخشک‌های متابولیک ٧۴ درصد کاهش ارزبری را شاهد بودیم و در مجموع در سال ٢٩ درصد کاهش در ارزبری محصولات داشتیم.

او گفت: در مجموع در بحث غذا و آرایشی و بهداشتی با اینکه ارزبری و تامین ارز و نیازهای ارزی مستقیما برعهده سازمان غذا و دارو نیست، در آن محدوده‌ای که قانون به ما اجازه می‌داد همین رویکرد را ادامه دادیم. با تلاش‌ها و پیگیری‌هایی که کردیم مدت صدور IRC هایی را که مجوز واردات بود توانستیم از بالای ۴۵ روز تا دو ماه به ۲۴ ساعت کاهش دهیم که به نوعی پشتیبانی و حذف موانع تولید است.

۲۱۳ درصد رشد محصولات تجهیزات پزشکی داخلی

شانه‌ساز گفت: در بازار ریالی ما به نفع تولید داخل قدم‌های خوبی را برداشتیم. در حوزه ریالی دارو و مواد تحت کنترل ۸۲ درصد بازارمان به نفع تولید داخل چرخش مثبت داشته است و محصولات وارداتی‌ ۲۶ درصد کاهش یافته است. تجهیزات و ملزومات پزشکی ۲۱۳ درصد تولید داخلی رشد داشته و واردات‌ در این حوزه تنها ۱۰ درصد رشد داشته است که البته از نظر بحث شرایط خاص کرونا این افزایش‌ها قابل توجیه است.

وی ادامه داد: در مکمل‌های تغذیه ای شاهد رشد ۵۱ درصدی شرکت‌ها و بازار تولیدات داخلی بودیم و ۹۲ درصد وارداتی کاهش پیدا کرد ودر مجموع تولید داخلی ما ۹۲ درصد رشد و واردات ۲۱ درصد کاهش داشته است.

شانه ساز افزود: در مجوز صادرات هم شاهد تغییرات به نفع تولید داخلی بودیم و به هر حال همه این اعداد و ارقام مبین تحقق شعارهای سالی بود که از سوی مقام معظم رهبری اعلام شد، در حوزه آرایشی و بهداشتی تعداد پروانه‌های تولید داخلی ما ۹.۳ رصد رشد داشته است؛  همچنین واردات ۴۷.۵ درصد کاهش داشت، افزون بر اینها در تولید محصولات غذایی ۹۶.۴ درصد  و ودر واردات  ۳.۷ درصد رشد داشته ایم و در مجموع در حوزه دارو و تجهیزات و داروهای طبیعی و مکمل و آرایشی و بهداشتی  ۷۶ درصد شاهد رشد تعدادی پروانه‌های تولید داخل و ۴۱ درصد کاهش پروانه‌های وارداتی بودیم.

تولید ۴۵ میلیون عدد ماسک در کشور

او اظهار کرد: ما در تولید اقلام مبارزه با کرونا جهش‌ داشتیم. همه شاهد بودند که ما در ۴۵ روز توانستیم از حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تولید عددی ماسک سه لایه به حدود ۴۵ میلیون عدد ماسک برسیم. در ونتیلاتور هم همین اتفاق افتاد، پیش از این حدود ۱۰۰ دستگاه ونتیلاتور تولید داشتیم که اکنون تولیدمان به  دستگاه ۱۵۰۰ رسیده است. ما تولید کیت کرونا نداشتیم اما اکنون در این زمینه خودکفا شده ایم.

شانه ساز با اشاره به تولید داروهای کرونا بیان کرد:  پس از شیوع کرونا توانستیم همه این داروها را در کمتر از سه ماه در داخل تولید کنیم و حتی مواد اولیه این داروها را هم تولید کردیم زیرا می‌دانستیم که دنیا با ما بازی خواهد کرد و برخی تلاش می‌کنند که مردم ما در سایه تحریم‌ها صدمه ببینند اما خوشبختانه با برنامه ریزی و به کمک تولیدکنندگان اجازه ندادیم این اتفاق رخ دهد و هیچ مشکلی در نتامین داروهای درمان کرونا نداریم.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: ایران توانسته است همه پلت فرم ها یا روش‌های تولید واکسن را به دست جوانان ایرانی راه اندازی کند و این اتفاقات مجموعه ای از تصمیمات و برنامه‌هایی است که در فروردین ٩٩ آغاز شد. ما از ابتدا چشم‌داشتی به واردات نداشتیم و تمام تکیه ما بر روی تولید داخل بود البته تمام تلاشمان را برای واردات هم انجام دادیم و ما با همه مشکلات برای نقل و انتقال ارز حتی در تامین واکسن‌های کوواکس با وجود بدعهدی‌ها، تلاش‌های لازم را انجام دادیم تا این واکسن‌ها وارد کشور شوند.

تولید ماهیانه بیش از ١٠ میلیون دوز واکسن در تابستان

شانه ساز گفت: امیدواریم در خرداد، اولین مجموعه میلیونی تولید داخل را داشته باشیم و در ماه های بعد، ماهانه بیش از ١٠ میلیون دوز واکسن تولید کنیم و بتوانیم تا پایان سال همه جمعیت کشور را واکسینه کنیم. باید دانست که سازمان غذا و دارو از ١٠ سال قبل مجوز تایید واکسن‌های دنیا را اخذ کرده بود.

به گفته او هر واکسنی که سازمان غذا و داروی ایران تایید می‌کند، می تواند در لیست تامین سایر کشورهای جهان قرار گیرد. در دوران کرونا در تامین تجهیزات پزشکی از ماسک تا ونتیلاتور و داروهای مختلف موفق عمل کردیم و در عرض سه ماه تمام این محصولات را تولید کردیم.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: همه کشورها از تبعیض در توزیع واکسن فریاد می‌زنند، باوجود اینکه شعارها در ابتدا این بود که هر کس که به تولید واکسن رسید، واکسن‌ها را در اختیار سایر کشورها خواهد گذاشت اما این امر محقق نشد و تولیدکنندگان، واکسن را در اختیار سایر کشورها قرار نمی‌دهند. ما علی رغم مشکلات در تامین و نقل و انتقال ارز، پول واکسن‌های کواکس را به صندوق مذکور واریز کردیم.

شانه ساز بیان کرد: واکسن کالایی است که در اختیار دولت هاست و شرکت های خصوصی خیلی نتوانستند در این زمینه فعالیت کنند و دولت‌ها اجازه ندادند که شرکت های خصوصی برای منافع خود، خرید و فروش واکسن را به دست بگیرند اما ما دست شرکت های خصوصی را نبستیم و ۴ بار فراخوان واردات واکسن از بخش خصوصی را اعلام کردیم.

او افزود: طبق مصوبه ستاد کرونا در ۱۴ فروردین (مجوز ورود واکسن به کمک بخش خصوصی)، فعالیت های بخش خصوصی جدى تر شد و ۴٩ شرکت اعلام آمادگی کردند و برای ٣۵ شرکت معرفی نامه مجوز واردات صادر شد اما تاکنون هیچ شرکتی نتوانسته است برای واردات از مسیر رسمی، موفق عمل کند.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: ما از بحث واردات و تأمین نیازها در زمان‌های کوتاه غافل نبوده ایم اما تکیه اصلی ما بر واکسن تولید داخل است.

چرا واردات واکسن هندی متوقف شد؟

او گفت: با کمپانی هندی برای واردات ۲.۵ میلیون دوز واکسن قرارداد داشتیم که برای ۵۰۰ هزار دوز هزینه پرداخت شده بود، اما دادستانی هند اجازه خروج واکسن‌ها را نداد و تنها ١٢۵ هزار دوز واکسن را دریافت کردیم.

شانه ساز درباره قیمت گذاری دارو در سال ١۴٠٠ بیان کرد: تولیدکنندگان اگر در حمایت از تولید گلایه داشتند، کمی کم لطفی کرده اند چرا که در این مقطع حمایت های سازمان غذا و دارو از تولیدکنندگان بی نظیر بوده است. ما ٨٢ درصد رشد ریالی بازار داروهای تولید داخل را داریم و سازمان غذا و دارو تمام تلاش خود را برای حمایت از تولیدکنندگان انجام داده است.

او ادامه داد: کمیسیون قیمت گذاری، ضابطه قیمت را به روز رسانی کرده است و ما تولیدکنندگان را تشویق به تولید داروهای وارداتی می‌کنیم. برخی شرکت‌های تحت لیسانس، به دلیل اینکه ارز آنها نیمایی شده است افزایش قیمت قابل توجهی داشته اند اما با این حال بیش از اینها انتظار دارند و این تولیدکنندگان باید خواسته‌های خود را تعدیل کنند.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره میزان افزایش قیمت دارو، مکمل و گلایه مردم در افزایش قیمت دارو بیان کرد: نهاده های موثری بر قیمت دارو را باید در نظر گرفت؛ ما در تولید ٣٠ تا ٣۵ درصد ارز دولتی می‌دهیم و ٧٠ تا ٧۵ درصد ارز دارو را شرکت‌ها با ارز نیمایی تامین کنند. ما باید در قیمت دارو  ظریف عمل کنیم زیرا اگر قیمت دارو برای تولیدکننده صرفه اقتصادی نداشته باشد و دارو را تولید نکند، ما باید دارو را به چند برابر قیمت وارد کنیم.

محصول وارداتی بدون برچسب نباید در داروخانه به فروش برسد

شانه ساز بیان کرد: اگر دارویی یا مکملی وارداتی برچسب نداشت حتما تقلبی و قاچاق است. محصول وارداتی بدون برچسب نباید در داروخانه به فروش برسد و داروخانه‌ای که اعلام می‌کند داروی خارجی را سفارش بدهید یک ماهه به دستتان می‌رسانیم این رسماً قاچاق فروشی است چرا که ما مجوز واردات دارو مشابه تولید داخل را نمی‌دهیم و واردات داروی مشابه تولید داخل ممنوع است.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: نمی‌توانیم وقتی تمام نهاده‌های دارو افزایش داشته است ما به دلیل گران نشدن دارو اجازه افزایش قیمت را ندهیم. اگر اجازه افزایش قیمت را ندهیم و تولیدکننده محصولات را نتواند تولید کند با وجود تحریم‌ها باید دارو را با چند برابر قیمت و چالش‌های بسیار وارد کنیم و این کار اصلا عاقلانه نیست.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف ما اجرای قانون برچسب‌گذاری دارو و تجهیزات پزشکی است، گفت:  همه اقلام وارداتی سلامت محور  برچسب اصالت دارند و در تی‌تک ثبت می‌شوند و ما اکنون توانسته ایم در حوزه محصولات سلامت محور همه اقلام وارداتی را برچسب‌گذاری کنیم و از مردم می‌خواهم که ما را یاری کنند و مطمئن باشند که اقلام وارداتی که تهیه می‌کنند، برچسب داشته باشندو برچسب اصالت کالای وارداتی را با سامانه پیامکی یا اپلیکیشن بررسی کنند.

شانه ساز افزود: کمتر کشوری در دنیا این قابلیت را فراهم کرده است و از ۱۰ سال پیش تاکنون این برنامه را اجرایی کردیم. از سال گذشته محصولات تولید داخلی را هم برای شناسه‌گذاری آغاز کردیم.  در حوزه دارو و مواد تحت کنترل در سال ۱۳۹۹ نسبت به ۱۳۹۷ به میزان ۴۱ درصد افزایش برچسب‌گذاری را داشتیم. مردم می‌توانند به عنوان بازرسان وزارت بهداشت روی این موضوع نظارت کنند و جلوی قاچاق و تولید تقلبی را بگیرند. همه اینها ماحصل این برچسب‌ها  مبارزه با پدیده شوم قاچاق است.

وی گفت: در حوزه ملزومات دارویی ضدعفونی کننده و ژل‌ها ۳۳ درصد رشد برچسب‌گذاری داشتیم. مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی که از بخش‌های آسیب‌پذیر و چالش دار است و این اقلام در بسیاری از سالن‌های بدنسازی و فروشگاه‌هایی که مجاز به عرضه اینها نیستند به قیمت گزاف به جوانان ما عرضه می‌شوند و ما  ۸۱ درصد رشد برچسب‌گذاری در مکمل‌های تغذیه ای و ورزشی داشته‌ایم. در زمینه تجهیزات و ملزومات ۲۵۹ درصد رشد برچسب‌گذاری داشته ایم، در حوزه غذا و آشامیدنی ۶ درصد در تولید داخل و در آرایشی بهداشتی تولید داخل چهار درصد رشد برچسب‌گذاری داشته ایم.

وی گفت: ما در زمینه تامین و تدارک دارو برنامه‌ داریم که با برنامه ریزی و رصد و پایش مداوم بازار مانع از بروز هرگونه کمبودی شویم و تلاش‌ می کنیم که همکاران در حداقل زمان مجوزهای لازم را برای تولید دریافت دریافت کنند.

سهم ۸۸ درصدی تولید داخل در بازار دارویی ایران

شانه‌ساز با اشاره به بازار ریالی دارو در ایران بیان کرد: در سال ۱۳۹۷ از نظر ریالی در بازار دارو ۷۵ درصد سهم تولید و ۲۵ درصد سهم واردات بود و در سال ۱۳۹۹ سهم بازار تولید داخل به ۸۸ درصد افزایش و سهم واردات به ۱۲ درصد کاهش پیدا کرده است. از نظر عددی هم تولید داروی ما از ۹۵ درصد به بالای ۹۷ درصد افزایش و واردات از پنج درصد به سه درصد کاهش پیدا کرده است. ما نمی‌گوییم که کارمان بی نقص است، اما تلاش‌ کردیم تا در جهت شعارهای کلان نظام به عنوان سرباز خط مقدم تولید اقلام سلامت محور به بهترین نحو انجام وظیفه کنیم.

آپارتاید و نژادپرستی واکسن کرونا در دنیا

او بیان کرد: امروز نه فقط ایران، بلکه همه کشورها از خودخواهی و  به نوعی آپارتاید و نژادپرستی که در واکسن فریاد می‌زنند و علی‌رغم اینکه شعارهای روز اول این بود که هر کس به تولید واکسن رسید، به همه ملل که مورد تهاجم ویروس هستند، واکسن را تحویل خواهد، اما در عمل این اتفاق نیفتاد. ما همیشه از تحریم‌ها و رفتارهای چند گانه فریاد می‌زدیم اما امروز عکس شعارهای بشردوستانه‌ای در دنیا شاهد تبعیض هستیم.کشورهای تولیدکننده واکسن کرونا آن را در اختیار سایر کشورها قرار نمی‌دهند. می‌دانید ما برای واردات هر آنچه را لازم بود، برنامه ریزی کردیم.

وی افزود:  علی رغم همه مشکلات تامین ارز و تنگناهایی که برایمان ایجاد کرده بودند، ما بحث پیش خرید کووکس را انجام دادیم و اعداد و ارقام را واریز کردیم تا بهانه‌ای برای عدم تحویل واکسن باقی نماند. با این حال از آنچه که قرار بود تا پایان مارس یا دهم فروردین از سازوکار کووکس به ما واکسن بدهند که حدود ۴.۵ میلیون دوز با تاخیر تحویل داده می‌شد که تاکنون ۷۰۸ هزار عدد تحویل شده است.

واردات ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به کشور

شانه‌ساز در پاسخ به سوالی درباره واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی گفت: در زمینه واردات تا امروز ما حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن وارد کردیم؛ هرچند که طبق برنامه ریزی های ما باید هفت تا هشت میلیون می‌بود که یک‌چهارم آن محقق شده است. اعداد و ارقام همه کشورهای دنیا در این رنج است، مگر کشورهایی که خودشان تولید کردند و بدون توجه به اولویت‌های کشورهای دیگر ابتدا خودشان تزریق کردند.

وی ادامه داد: به هر حال واکسن یک کالایی است که کاملا در اختیار دولت‌هاست و شرکت‌ها و بخش خصوصی نتوانستند در این زمینه فعالیت جدی را داشته باشند. دولت‌ها روی این بخش دست گذاشتند و اجازه نمی‌دهند که شرکت‌ها به صرف منافع اقتصادی خودشان گردش را ایجاد کنند. با این حال ما به هیچ وجه دست بخش خصوصی‌ را نبستیم و در فراخوانی که در تیر ماه ۱۳۹۹ داشتیم و همزمان با فراخوان واکسن آنفلوآنزا، اداره کل دارو فراخوان واردات واکسن کرونا را هم اعلام کرد تا اگر کسی می‌تواند واکسن کرونا را وارد کند.

شانه‌ساز گفت: متاسفانه امروز سوداگران واکسن دست از تقلب و قاچاق در حوزه برنداشند. به طوری که سازمان جهانی بهداشت در نامه‌ای به سازمان غذاهای کشورها اعلام کرد که حدود ۲۰۰ میلیون دوز واکسن تقلبی در دنیا وجود دارد که ما باید اقدامات پیشگیرانه خودمان را هم برای واکسنی که قرار است وارد شود، انجام دهیم و مراقبت‌های لازم را داشته باشیم و تاکنون به هر حال ۳۵ معرفی نامه داده شده که هنوز هیچ کدام به اجرا نرسیده است.

 واکسن پولی نداریم

او بیان کرد: تا امروز قرار نیست که از کسی پولی بابت واکسن کرونا دریافت شود. واکسن‌هایی که وارد می‌شوند، عمدتا باید به وزارت بهداشت تحویل داده شود تا در سازوکار اولویت‌های تعیین شده از سوی همکارانمان در معاونت بهداشتی تزریق شوند.

شانه‌ساز گفت:  درخواستی از سوی برخی شرکت‌های تولیدکننده و اتاق بازرگانی وجود داشت زیرا  در شرایط مختلف قرمز و نارنجی تولید نباید متوقف شود و کارگران در محل‌های پرتجمع هستند، برخی شرکت‌ها قصد دارند هزینه واکسیناسیون پرسنل خود و همزمان واردات واکسن را دهند و پرسنل خودشان را واکسینه کنند. این پیشنهادی است که از سوی برخی تولیدکنندگان داده شده است و ما مخالفتی با آن نکردیم  البته قرار نیست که پرسنل و کارگران بابت واکسیناسیون پولی بپردازند.

شانه ساز گفت: ما همه واکسن‌هایی را که وارد می‌شود، برچسب‌گذاری کنند و برچسب با کد ملی فرد دریافت کننده واکسن مطابقت داده می‌شود. همه اینها همزمان انجام می‌شود. در زمینه واردات واکسن از سوی بخش خصوصی هم این اتفاق خواهد افتاد. غیر این این هیچ تصمیمی گرفته نشده است. بنابراین اولویت اول تحویل به وزارت بهداشت است و در قالب گروه‌هایی که مستحق دریافت واکسن هستند، به ترتیب اولویت تامین می‌شود و اگر شرکت‌هایی بخواهند برای پرسنل خودشان با اخذ نظر موافق وزارت بهداشت و ثبت در سامانه‌ها  واکسن وارد کنند، این بخش امکان‌پذیر است، اما ثبت و ضبط باید به صورت کامل انجام شود.

آخرین خبرها از واکسن‌های کرونا

شانه ساز با اشاره به موفقیت چهار شرکت‌ داخلی در تولید واکسن گفت: این شرکت ها از سازمان غذا و دارو مجوز انجام مطالعات بالینی را دریافت کرده اند و خوشبختانه از سوی رسانه‌ها اطلاع‌رسانی صورت گرفته است. دو شرکت هم در زمینه تولید مشترک و تحت لیسانس از ما مجوز دریافت گرفتند که به مراحل خوبی دارند می‌رسند. دو شرکت با اسپوتنیک و موسسه گامالیا که صاحب پروانه اسپوتنیک وی است، قرارداد تولید مشترک منعقد کرده اند که یکی از آن‌ها اکتوور و دیگری هم سیناژن است.

او ادامه داد: بحث تولید مشترک واکسن در  انستیتو پاستور ایران با طرف کوبایی صورت می‌گیرد و یک شرکت دیگر  با یک طرف استرالیایی تولید مشترک را دنبال می‌کنند. باز هم برای ما ثابت شد که باید تکیه اصلی‌مان به تولیدکنندگان داخلی‌ باشد و در این زمینه باید کمتر به خارج چشم داشته باشیم البته به هیچ وجه از واردات غافل نبودیم. ما مطمئن هستیم که ظرف چند ماه آینده در تولید به نتایج خوبی می‌رسیم.

سال آینده از صادرکنندگان واکسن کرونا خواهیم بود

شانه‌ساز گفت: باید توجه کرد که واقعا شرکت‌های واکسن‌ساز ما برای تامین اقلام مختلف‌شان برای تولید با مشکلات شدید تحریمی مواجهند و بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزاتی که می‌خواهد در زمینه تولید واکسن به کار گرفته شود و حتی مواد اولیه‌ای که برای تولید واکسن مورد نیاز است، در تور بی رحمانه تحریم‌ها با کندی پیش می‌رود و گرنه ما می‌توانستیم زمان را کوتاه‌تر کنیم، اما تولیدکنندگان ما با تحریم‌های ناجوانمردانه دست و پنجه نرم می‌کنند.

او ادامه داد: به هر حال ما در زمینه تولید مواد اولیه هم در کشور با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌های مشترکی را آغاز کردیم تا در زمینه تولید این اقلام و بسیاری از تجهیزات و دستگاه‌هایی که در تولید واکسن کمک می‌کند، از مسیر داخلی تامین کنیم. همه این بخش‌ها همزمان فعال است و امیدوارم همانطور که گفتیم در سال آینده در چنین موقعی همانطور که در همه حوزه‌های مختلف اعم از ماسک و .... علاوه بر رفع نیاز خودمان، صادرکننده شده‌ایم، این اتفاق برای واکسن هم رخ می‌دهد و مطمئن هستیم که به عنوان یکی از منابعی هستیم که می‌تواند واکسن را به مردم کشورهای دیگر برساند و جزو تامین کننده‌ها محسوب شویم.

علت تاخیر در تحویل واکسنهای وارداتی

رئیس سازمان غذا و دارو درباره تخصیص ارز برای واردات واکسن در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تاکنون طبق قرادادهایی که بستیم، باید حدود هفت و نیم تا هشت میلیون واکسن وارداتی  تحقق می‌یافت که حدود یک چهارم آن محقق شده است. به عنوان مثال ما با کمپانی هندی بهارات تفاهم‌نامه 2.5 میلیون دوز واردات را داشتیم و ارز و پول 500 هزار دوز هم داده شده بود، اما 125 هزار دوز وارد شد و دادستانی هند اجازه تحویل مابقی آن را نداد. همچنین با روسیه قرارداد دو میلیون دوزی بستیم که تاکنون عملا 700 هزار دوزش محقق شده است. البته با تلاش‌هایی که انجام می‌شود، امیدواریم هرچه زودتر این دو میلیون دوز بیاید و 60 میلیون دوز هم قرارداد جدید بسته شده و قرار است که تا پایان سال میلادی جاری تحویل داده شود و نمی‌دانیم که چقدر محقق خواهد شد. به لحاظ شرایط خاصی که در دنیا است و ظرفیت محدود تولید واکسن و نیازهای بسیار بزرگتری که امروز وجود دارد، اینکه بگوییم چقدر از این قراردادها امکان تحقق دارد، درست نیست. بر همین اساس می‌بینید که کمترین اظهارنظرها در این زمینه از سوی بنده و همکارانم در سازمان انجام شده که دلیلش تغییراتی است که اتفاق می‌افتد.

شانه‌ساز درباره عدم تمایل وزارت بهداشت به واردات واکسن از سوی بخش خصوصی و معیار انتخاب شرکت‌های خصوصی واردکننده، گفت: ما چهار بار برای واردات بخش خصوصی فراخوان دادیم و علی‌رغم همه توانمندی‌هایی که نزد بخش خصوصی وجود دارد، اینکه به ما تا تقریبا یک ماه قبل درخواست رسمی نرسیده بود، مبین این بود که دولت‌ها بر واردات و تولید و صادرات واکسن مستقیما اعمال نظر می‌کنند. از ماه گذشته که رسما از سوی ستاد ملی کرونا هم بحث واردات واکسن از سوی بخش خصوصی اعلام شد، شرکت‌ها فعال‌تر شدند و حدود 49 شرکت مراجعه کردند و بیش از 35 شرکت حداقل اسناد را ارائه دادند. باید توجه کرد واکسن بسیار بحث حیاتی است. ما دارو را به فرد بیمار می‌دهیم و به همین دلیل ریسک کمتری دارد، اما واکسن را قرار است به فرد سالمی بزنیم که بیمار نشود، بر همین اساس در طول زمان و با استانداردهای بین‌المللی که در زمینه دارو وجود دارد، لحاظ می‌شده که بحث رجیستری واکسن هفت تا 10 سال طول می‌کشیده و ما اکنون زمان را کوتاه کردیم.

وی افزود: فعلا بر این اساس به 35 شرکت معرفی نامه داده شده، اما هنوز هیچ یک از آن‌ها عملیاتی نشده است. ما نه تنها کوتاهی در این زمینه نداشتیم، بلکه همه چیز را فراهم کردیم که بخش خصوصی بتواند اقدام کند. در زمینه ارزی هم بانک مرکزی علی رغم همه محدودیت‌ها اعلام کرده که اگر کسی بخواهد وارد کند، ما استقبال می‌کنیم. آنچه از هند وارد شد، یکی از شرکت‌های خصوصی ما بود که در همکاری با هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت جلو آمدند و خودشان هم صلاح می‌دیدند که از ظرفیت بخش دولتی استفاده شود. برای انتخاب این شرکت‌ها، شرکت‌هایی که سابقه واردات دارو و واکسن را داشتند، کار با آن‌ها برای ما راحت‌تر است. تعداد زیادی از شرکت‌هایی که سابقه هم نداشتند مراجعه کردند. برای ما هیچ تفاوتی در این زمینه نبوده است و حداقل‌هایی خواسته شده که برخی شرکت‌ها حتی آن حداقل‌ها را هم نتوانستند ارائه دهند. ما نمی‌توانیم بازارمان را باز کنیم تا یک واکسن فیک هم وارد کشور شود.

میزان کارایی واکسنهای فعلی مقابل جهش های ویروس

شانه‌ساز درباره جهش های کرونا و تاثیر واکسن بر آن، گفت: بحث جهش ویروسی موضوع تازه‌ای نیست و اکنون به دلیل کثرت آلودگی و نقل و انتقال سریع‌تر این ویروس به هر حال این جهش‌ها خودش را سریع‌تر نشان می‌دهد. برخی واکسن‌ها و تغییراتی که در تولید واکسن‌ها است، نسبت به این جهش‌ها پاسخگویی کمتر دارند و برخی روش‌ها می‌تواند در زمینه مقابله با این جهش‌ها کارایی خودش را حفظ کند. در بحث کلینیکال ترایالی که انجام می‌شود، تولیدکنندگان ما نظارت کافی رادر این زمینه دارند. در بحث کرونای انگلیسی شرکت‌های ما نتایج‌شان خوب بوده است اما به این معنی نیست که خیالمان راحت باشد و می توانیم همه جهش ها را مدیریت کنیم. برخی فکر می‌کنند که یک بار تزریق واکسن در کرونا کفایت می‌کند، اما اینطور نیست. اکنون تا زمانیکه درگیری در دنیا وجود دارد، سالیانه و حتی در مدت زمانی کوتاهتر واکسن باید استفاده شود تا بتواند جهش‌ها را مدیریت کند.

وی درباره تست‌های تشخیصی تقلبی کرونا، گفت: بحث توجه به منبع و بحث اینکه این کیت‌ها حتما باید برچسب اصالت را داشته باشند، بحث مهمی است که می توان در زمینه شناسایی تقلبات نظارت کرد.

شانه‌ساز در پاسخ به سوالی درباره اقدام هلال احمر در زمینه واردات واکسن، گفت: جمعیت هلال احمر هم مانند دیگر واردکنندگان چند منبع را هم خواستند و ما هم معرفی نامه‌ها را به آنها دادیم، پیگیری‌ها انجام شده و منتظر زحمت آنها هستیم که اگر وارد شود حتما استفاده می‌کنیم. همه واکسن‌هایی که وارد می‌شود تا الان قرار نیست که مصرف کننده پولی پرداخت کند. همه این واکسن‌ها یا مستقیما تحویل وزارت بهداشت شده و بر اساس اولویت به گروه‌های خاص تزریق می‌شود و یا در غیر این صورت با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا اگر شرکت‌ها خواستند برای پرسنل بزنند، واردات آن را مستقلا با نظر و تاییدیه سازمان غذا و دارو وارد می‌کند و همه آنها در سامانه‌ها ثبت می‌شود و خودشان پرداخت می‌کنند، نه اینکه کارگران پولی را پرداخت کنند. قرار نیست واکسن در بحث تجارت افتد.

بیش از چهار داروی گیاهی بهبود دهنده علائم کرونا

وی در پاسخ به سوالی درباره فرآورده‌های گیاهی با عنوان داروی گیاهی کرونا نیز گفت: اتفاق بسیار بسیار خوبی در این حوزه افتاد و تعداد این داروهای گیاهی بسیار بیشتر از چهارتا شده است. واقعیت این است که اتفاق خوبی که افتاد این بود که درباره داروهای گیاهی و طبیعی که در کرونا مطرح شد، برایشان مطالعات بالینی انجام شد و اینطور نبود که صرف یک فرد، تصمیم‌گیری شود. برخی مدعیان اعلام می‌کنند ما می‌دانیم این دارو موثر است و چند نفر آن را استفاده کردند و خوب شدند، اما کار سازمان غذا و دارو اینطور نیست و کار مطالعات بالینی درباره این داروها انجام شد و موفق شدند مجوزهای لازم را دریافت کنند.

شانه‌ساز در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درباره قیمت‌گذاری دارو، گفت: حمایتی که اکنون از تولید می‌شود در طول تاریخ در وزارت بهداشت بی سابقه بوده است. این مقطع حمایت‌ها بی نظیر بوده است. اینکه وارداتمان به این میزان کاهش یافته است، نشان دهنده حمایت است. در بحث قیمت گذاری ما باید به نحوی عمل کنیم که هم تولیدکننده متضرر نشود و هم از طرف دیگر به مردم و مصرف کننده و سازمان‌های بیمه‌گر اجحاف نشود. البته این حرف درستی است که تولیدکننده‌ها می‌گویند که آنهایی که می‌توانند ارز 4200 دریافت کنند، 30 تا 35 درصد قیمت‌هایشان مربوط به ارز دولتی میشود و مابقی را باید با ارز نیمایی تامین کنند. این بحث هم لحاظ شد و کمیسیون قیمت، قیمت گذاری‌ها را انجام داده است. منتها برخی دوستان انتظاراتی دارند. به خصوص برخی شرکت‌هایی که تحت لیسانس تولید می‌کنند و ارزشان نیمایی شده، قیمت‌های قابل توجهی به آنها داده شده اما باز هم این را کافی نمی‌دانند. به هر حال این داروها اغلب داروهایی است که مشابه تولید داخل دارد و قیمت‌های پایین‌تری دارند و ما نگران آنها نیستیم. این دوستان باید بخشی از انتظاراتشان را تعدیل کنند تا امکان حضور در بازار کشور و در عین حال حداقل تحمیل پرداخت از جیب برای مردم فراهم شود.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت داروهای داخلی و گرانی داروها و همچنین کمیاب بودن برخی داروهای خارجی، گفت: مولفه‌ها و نهاده‌های موثر در قیمت‌گذاری دارو به عنوان یک کالای اقتصادی را نمی‌توان نادیده گرفت. در تولید 30 تا 35 درصد قیمت‌های تمام شده مربوط به ارز دولتی است و مابقی را شرکت‌ها باید با ارز نیمایی تامین کنند. برخی اقلام مثل ویتامین‌ها کلا ارزشان نیمایی شد و این ارز نیمایی تفاوت خاص خودش را اعمال می‌کند. در زمینه قیمت‌گذاری باید ظریف حرکت کنیم. اگر بیش از اندازه سخت‌گیری کنیم و تولید برای تولیدکننده صرفه اقتصادی نداشته باشد، مجبور می‌شویم با چندین برابر قیمت اگر بتوانیم وارد کنیم.

در بحث ویتامین‌ها قیمت‌گذاری کاملا نیمایی است. در داروهای مشابه وارداتی قانونا اجازه واردات نمی‌دهیم. اگر داروخانه‌ای چنین اقدامی کند، باید به مراجع قضایی گزارش شود. تی‌تک را برای همین گذاشتیم. در سوپرمارکت‌ها گزارش داریم که بسیاری از اقلام مکملی عرضه می‌شود و کسی هم توجه نمی‌کند. مصرف‌کننده برای یک جنس بی اصالت چندین برابر پول می پردازد. باید توجه کرد که اگر جنسی برچسب نداشت، تقلبی و قاچاق است. اگر هم برچسب داشت، حتما باید توسط مصرف‌کننده استعلام شود. معمولا این اقلام نباید خارج از داروخانه عرضه شوند. بحث دارو بحث سلامت است. تقلب در دارو هم ضرر اقتصادی به کشور وارد می‌کند و هم سلامت مردم را در خطر می‌اندازد. داروهای مشابه وارداتی را نباید قانونا اجازه واردات دهیم. البته برخی اقلام استثناء است که یا تولید داخل کفاف نمی‌دهد یا بخش‌های کارشناسی صلاح بدانند که در مدت زمان محدود و به میزان محدود یک میزانی وارد شود.

وی گفت: تغییرات نرخ ارز شامل همه کالاها از جمله دارو هم هست. اگر یارانه داده شود موضوع دیگری است. البته در بودجه 1400 سهم بیمه‌ها 50 درصد افزایش یافته است که پرداخت از جیب مردم کاهش یابد. زیرا بالاخره دارو به عنوان یک داروی تولیدی اقتصادی که وجه بازرگانی‌اش گرفته نمی‌شود و هزینه‌های تمام شده دارد، نمی‌شود گفت که ارز گران می‌شود و همه نهاده‌های تولید افزایش قیمت دارد و ما اراده می‌کنیم که دارو گران نشود. اینطور نیست. بالاخره مولفه‌های اقتصادی در زمینه دارو هم حاکم است و باید واقع‌بینانه نگاه کنیم. با شعار نمی‌توان کار کرد. اگر مقداری به تولیدکننده سخت بگیریم اولا با شعارهای مقام معظم رهبری در تناقض است و بعد هم تولیدکننده‌مان از گردونه حذف خواهد شد و مجبوریم که در شرایط تحریم اقدام به واردات کنیم. ما تلاش کردیم سیاستی را در پیش بگیریم که نه سیخ بسوزد و نه کباب.

شانه‌ساز درباره وضعیت داروی بیماران خاص و میزان اعتبار تخصیص داده شده برای این بیماران در بودجه 1400، گفت: در زمینه بیماران خاص دو مشکل داشتند؛ یکی مشکل تامین دارو بود که بعضا اقلام به لحاظ ارزبری که داشت و مشکل در تبادلات مالی مشکلاتی داشت که با تلاش زیادی که شد مشکل برطرف شد. موضوع دیگر بحث داروهای جدید بود که با توجه به اینکه این داروهای جدید حتما باید هزینه-اثربخشی‌شان مورد تایید قرار می‌گرفت و مفید بودن و هزینه اثربخش بودن آن‌ها ثابت می‌شد، این بررسی‌ها در حال انجام است. سال قبل برای چند گروه مشکلاتی داشتیم که اکنون بسیار کمتر شده است. جلساتی با شرکت‌های تامین کننده داشتیم که ارزشان تامین شد و فعلا مشکل خاص و حادی در این زمینه وجود ندارد. برای یارانه امسال این گروه از داروها برای این بیماران حدود 30 تا 35 درصد افزایش داشتیم و در تلاشیم که از منابع دیگر هم برای این بخش استفاده کنیم که در تامین با مشکلی مواجه نشویم.

وی درباره تحویل واکسن تولید داخلی در خرداد ماه، گفت: ما به عنوان سازمان غذا و دارو کاملا در زمینه کیفیت نظارت می‌کنیم. بعضا سوالاتی در رقابت‌های تجاری مطرح می‌شود که یک شرکت برای تامین منافع خودش یکسری مسائل تخصصی را به افکار عمومی می‌کشاند که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد. فاز یک و دو به خوبی نتایجش اعلام می‌شود. در فاز سوم یک بحث در دنیا است که تعداد زیادی که در فاز سوم مصرف کردند، اگر نتایج خوب بود، ادامه فاز سوم را به مصرف در جمعیت بزرگتر داوطلب تعمیم می‌دهند. در زمینه همه واکسن‌ها در دنیا این اتفاق افتاده است، درباره واکسن‌های ما هم می‌تواند رخ دهد که اگر نتایج خوب و مورد تایید بود، می‌تواند در جمعیت‌های دیگر هم مورد توجه قرار گیرد.

وی درباره کمبود انسولین گفت: ارزبری و میزان وارداتمان دو برابر شده است. اگر بحث تحریم‌ها نبود، خومان همه پن انسولین را می‌توانستیم تولید کنیم و باز هم تحریم‌ها چوب لای چرخ تولید گذاشت و مقداری روند تولید داخلی به دلیل تحریم‌های بی رحمانه کُند شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
۳۷ درصد مردم همچنان از ماسک استفاده نمی‌کنند
رئیسی:

۳۷ درصد مردم همچنان از ماسک استفاده نمی‌کنند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: علیرغم تمام توصیه‌های بهداشتی متاسفانه ۳۷ درصد مردم از ماسک استفاده نمی‌کنند.


به گزارش خبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد دستورالعمل‌های بهداشتی را در چهار محور طراحی کرده‌ایم که محور اول ممنوعیت تردد پلاک های بومی و غیر بومی در در شهرهای قرمز و نارنجی است  که همچنان نقض این محدودیت وجود دارد و جریمه های بسیار زیادی در طی یک هفته اخیر انجام شده است.

رئیسی بیان کرد: علیرغم تمام توصیه های بهداشتی متاسفانه ۳۷ درصد مردم از ماسک استفاده نمی‌کنند.

او افزود: همچنین در هفته گذشته به دلیل گزارش تخلف ها نزدیک به ۳۰۰ هزار بازدید از اماکن مختلف انجام شده است. امکان ورزشی از جمله امکانی هستند که در زمینه رعایت شیوه نامه های بهداشتی بسیار ضعیف عمل کرده اند این در حالی است که در شهرهای قرمز نارنجی نباید اماکن ورزشی باز باشند اما بطور غیرقانونی در حال فعالیت هستند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد:هدف ما از رعایت شیوه نامه های بهداشتی جلوگیری از همه گیری وشیوع بیشتر ویروس کرونا در سطح کشور خواهد بود بنابراین رعایت شیوه نامه های بهداشتی باید بالای ۹۰ درصد باشد تا در کنترل اپیدمی ویروس کرونا موثر خواهد واقع شود.

 سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص اینکه آیا با واکسینه شدن از ابتلا به کرونا در امان هستیم گفت:ایمنی به دو دسته فردی و جمعی تقسیم می‌شود زمانی که در دنیا همه گیری جهانی ویروس کرونا اعلام می‌شود به این منظور است که این ویروس یک زنجیره به هم پیوسته در دنیا است که حتی یک کشور به طور کامل  واکسینه شود اگر همچنان این پاندمی در دنیا وجود داشته باشد آن کشور از لحاظ ابتلاء به کرونا نیز همچنان در امان نخواهد بود.

او گفت:علت اصلی این که افراد حتی با واکسینه شدن همچنان در معرض ابتلا به ویروس کروناخواهند بود این است که با دریافت دوز اول واکسن اول بعد از سه هفته سطح ایمنی بدن تا حدی افزایش پیدا می‌کند و زمانی که دوز دوم واکسن مجدد تزریق میشود اثربخشی اصلی واکسن مشخص خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: هیچ واکسنی در دنیا ۱۰۰ درصد اثر بخش نخواهد داشت و در بهترین حالت ممکن واکسن‌ها نیز ۹۰ درصد اثربخش هستند و از هر ۱۰۰ نفری که واکسن دریافت می‌کنند ده نفر از آن‌ها مجدداً به کرونا هرچند خفیف‌تر مبتلا می‌شوند و حتی ممکن است ناقل باشند بنابراین حتی بعد از تزریق واکسن کرونا نیز به طور کامل ایمنی حاصل نخواهد شد.

او گفت: در خصوص اینکه آیا واکسن‌های تزریق شده در برابر ویروس‌های جهش یافته موثر خواهد بود یا خیر پاسخ قطعی نیز نیست وجود ندارد و اگر فرض را بر این بگذاریم که تمام کشور واکسن شود مجددا باید تا پایان سال افراد از ماسک استفاده کرده و تا زمان واکسیناسیون همه افراد همچنان شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

رئیسی افزود: یکی از نگرانی‌های ما در خصوص کرونا انگلیسی صعودی بودن پیک چهارم این ویروس بود که حتی نسبت به پیک سوم جهش دو برابری نیز مواجه بودیم بنابراین باید به رعایت حداکثری شیوه نامه‌های بهداشتی پرداخت.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: ورودی و خروجی بیمارستان‌ها تقریبا برابر شده است و زمانی که ما با افزایش ترخیص بیماران کرونای از بیمارستان‌ها مواجه هستیم و به همان میزان ورودی ما کاهش یافته است اتفاق بسیار خوبی است و خوشبختانه ما با سیر نزولی ابتلا و بستری در ۱۵ استان کشور مواجه هستیم که ۱۰ تا از استان دیگر نیز در حال رسیدن به این سیر نزولی هستند، اما این درحالی است که ۵ استان از جمله تهران همچنان نیازمند مراقب و رعایت بهتر شیوه نامه‌ها خواهند بود.

او درخصوص علت جهش ویروس‌ها تصریح کرد: جهش ویروس‌ها بعداز یک سال امری کاملا طبیعی خواهد بود درواقع زمانی که دارو‌های ضد ویروس مصرف می‌شود ویروس خود را در مقابل این دارو‌ها مقاوم کرده و درنهایت با جهش و تغییر ژنیتیکی را در ویروس خواهیم داشت. همچنین با انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر ویا نژادی به نژاد دیگر با توجه به این که سیستم ایمنی هر فردی با دیگری متفاوت خواهد بود بنابراین ویروس‌ها در مقابل هر واکنش سیستم ایمنی هر بدن مقاوم‌تر نسبت به قبل خواهد شد.

رئیسی گفت: ویروس کرونا آفریقایی متاسفانه در برابر واکسن‌ها بسیار مقاوم خواهد بود.

او بیان کرد: برخی از اماکن از جمله تولیت‌ها و برگزارکنندگان نماز جمعه رتبه‌های بسیار خوبی را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور داشتند. دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم شب‌های قدر به این صورت است که در شهر‌های زرد و آبی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی در فضا‌های بسته که تهویه مناسبی دارد با جمعیت کم امکان برگزاری مراسم احیاء خواهد بود، اما در شهر‌های قرمز و نارنجی با فاصله گذاری اجتماعی و رعایت شیوه‌نامه‌ها و محدودیت‌ها افراد اجازه برگزاری مراسم‌های شب قدر را خواهند داشت و امیدواریم مانند سال گذشته گزارش‌ها و نتایج خوبی را در خصوص رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در شب‌های قدر داشته باشیم.

رئیسی گفت: همچنین محدودیت تردد شبانه در شهر‌های قدر برداشته شده است تا رفت و آمد افراد راحت‌تر باشد و ساعت شروع کار در روز بعد با دو ساعت تاخیر خواهد بود تا افراد نهایت استفاده را از این شب‌ها ببرند، زیرا همانطور که سلامت جسمی افراد مهم است سلامت روحی و روانی افراد نیز حائز اهمیت است.

او در خصوص گام پنجم طرح شهید سلیمانی افزود: در این طرح بیماری‌یابی‌ها و رهگیری بیماران در کنترل این ویروس بسیار موثر بوده است. همچنین شروع درمان سرپایی سبب شده است تا حجم زیادی از بیماران نیازی به بستری شدن در مراکز درمانی نداشته باشند. در واقع درمان بیماران با روش‌های ضدویروسی در مراحل ابتدایی موثرتر خواهد بود و در واقع یکی از موفقیت‌های ما در پیک چهارم ویروس کرونا تمرکز بر درمان سرپایی بوده است.

(0) نظر
برچسب ها :
ورود بزرگترین محموله واکسن کرونا از چین به ایران توسط هلال‌ احمر

ورود بزرگترین محموله واکسن کرونا از چین به ایران توسط هلال‌ احمر

قوسیان مقدم از ورود بزرگترین محموله واکسن کرونا از ابتدای شیوع ویروس کووید ۱۹ تاکنون در کشور توسط جمعیت هلال احمر خبر داد.


به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدحسن قوسیان مقدم دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: بحمدالله با کمک و همکاری بخش‌های مختلف نظیر نهاد ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، بانک مرکزی، وزارت امور خارجه کشورمان و به‌ویژه سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین، در پی مذاکرات و پیگیری‌های فشرده‌ای که با نهاد‌های معتبر بین المللی صورت گرفت، محموله نخست به میزان یک میلیون دز که بزرگترین محموله وارداتی واکسن تاکنون است، وارد کشور شد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر افزود: از همه کسانی که در این راه تشریک مساعی ارزشمندی داشتند از جمله فدراسیون بین المللی جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ، صلیب سرخ چین و همچنین همکارانم در هلال احمر به‌ویژه همکاران سازمان تدارکات پزشکی و زیرمجموعه آن که تلاش شبانه روزی معمول داشتند، تشکر و قدردانی می‌کنم. امیدوارم این ارتباطات دوستانه مایه آرامش هموطنان را فراهم کند.

سخنگوی هلال احمر خاطرنشان کرد: پیگیری برای ورود محموله‌های بعدی نیز ادامه خواهد داشت تا بلکه گوشه‌ای از نگرانی‌های هموطنان کاهش یابد.

قوسیان مقدم در پایان گفت:جمعیت هلال احمر بر خود فرض می‌داند با تمام ظرفیت همچون گذشته در کنار سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها حسب وظیفه ذاتی خود در حالت‌های اضطرار، نقش پیشتازی را داشته و با خطرات و بلایا روبه‌رو شود.

(0) نظر
برچسب ها :
کرونای انگلیسی کشور را درگیر کرده است
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

کرونای انگلیسی کشور را درگیر کرده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در کشورمان بیشتر درگیر ویروس انگلیسی هستیم که هم سنین پایین‌تر را درگیر کرده و هم قدرت سرایت بسیار بالا و شدیدی دارد.


جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد ویروس جهش یافته آفریقایی اظهار کرد: چند مورد از ویروس آفریقایی در جنوب کشور شناسایی شده و ممکن است تعداد دیگری نیز در سطح کشور وجود داشته باشد و تا کنون شناسایی نشده باشد.

کوهپایه زاده گفت: به طور کلی اطلاعات زیادی در مورد این ویروس در دسترس نیست، اما این نوع جهش یافته هم مثل سایر ویروس‌های جهش یافته، با سوش‌های قبلی متفاوت است و امیدواریم که با اتفاقات مثبتی که در سطح دنیا برای مهار اپیدمی کرونا در حال رخ دادن است، این ویروس که ممکن است با قدرت انتقال و کشندگی زیادی همراه باشد، مانند سایر ویروس‌های جهش یافته مهار شود.

او ادامه داد: ما در حال حاضر در کشورمان بیشتر درگیر ویروس انگلیسی هستیم که هم سنین پایین‌تر را درگیر کرده و هم قدرت سرایت بسیار بالا و شدیدی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: با توجه به تعداد محدودی که تا کنون شناسایی شده، اطلاعات دقیق و موثقی از ویروس آفریقایی و نوع رفتارش در جامعه ما وجود ندارد و نمی‌توان اطلاعاتی را به این ویروس نسبت داد و باید منتظر روز‌های بعدی بود.

او گفت: بعضی از ویروس‌های جهش یافته در یک کشوری، با توجه به ژنتیک و نوع نژاد آن جمعیت، با یک رفتار خاصی واکنش نشان می‌دهند و گاهی همان ویروس در یک کشور دیگر یک رفتار کاملا متفاوت دارد. به طور کلی برای اظهار نظر کلی در مورد رفتار‌های این ویروس در جامعه، بسیار زود است.

کوهپایه زاده تصریح کرد: این ویروس جهش یافته در خود آفریقا هم تا کنون آمار بالایی را نشان نداده و امیدواریم که مشکلی برای ما هم پیش نیاید.

او افزود: هنوز شواهد کافی برای زیر سوال رفتن کارایی واکسن آسترازنکا توسط ویروس آفریقایی وجود ندارد و در مقالات منتشر شده نیز اطلاعات ضد و نقیض فراوانی به چشم می‌خورد و چون دلیل متقنی برای این قضیه وجود ندارد، نمیتوان قضاوتی در این مورد داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: ویروس به این دلیل جهش پیدا می‌کند که بتواند از ایمنی ایجاد شده فرار کند، طبیعی است که واکسن‌ها باید به گونه ساخته شوند که بتوانند بیشترین پوشش را در مواجهه با جهش‌های جدید داشته باشند.

کوهپایه زاده مطرح کرد: هر نوع واکسنی که تا کنون در کشور تایید و وارد شده است، باید در زمان اعلام اولویت تزریق شود و اگر واکسن را نزنیم، کار منافی با عقل صورت گرفته است.

او افزود: تا کنون شواهدی بوده که نشان داده انجام واکسیناسیون، ممکن است میزان واگیر و ابتلای به ویروس جهش یافته را کاهش ندهد، اما میزان کشندگی و مرگ و میر را  حتما کاهش می‌دهد؛ تا کنون این مسئله در مورد اکثر واکسن‌ها مشخص شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: توصیه اصلی در این شرایط، رعایت شیوه نامه های بهداشتی است که از واکسیناسیون هم مهمتر است و حتی اگر کسی واکسن هم بزند تا زمانی که ویروس در چرخش و در حال جهش یافتن است؛ نمی‌توان آن را لغو کرد.

او گفت: واکسن بیشترین ایمنی را برای افرادی دارد که تا کنون به کرونا مبتلا نشده اند و امیدواریم که با تمهیداتی که اندیشیده شده، واکسیناسیون عمومی هرچه سریعتر در کشور آغاز شود.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82002
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X