كرونا را شكست مي دهيم
۱۰ علامت پایین بودن سطح اکسیژن در مبتلایان به کرونا

۱۰ علامت پایین بودن سطح اکسیژن در مبتلایان به کرونا

آگاهی از نشانه‌های هشداردهنده سطح کم اکسیژن خون در بیماران کرونایی بسیار مهم است.


به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روزنامه الکویتیه، سطح اکسیژن موجود در SpO۲ خون، میزان اکسیژن موجود در خون است که به قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌شود، جایی که گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را از ریه‌ها جمع می‌کنند و سپس آن را به تمام قسمت‌های بدن می‌رسانند.

سطح اکسیژن در خون نشان می‌دهد که تمام سلول‌ها اکسیژن کافی دریافت می‌کنند و هیچ کمبودی وجود ندارد. سطح SpO۲ نشان دهنده کفایت اکسیژن رسانی از ریه‌ها به گلبول‌های قرمز و میزان تأمین اکسیژن در قسمت‌های بدن است، بنابراین اکسیژن کم خصوصاً در بیماران مبتلا به ویروس کرونا باعث نگرانی می‌شود.

براساس این گزارش، محدوده طبیعی سطح اکسیژن در خون ۷۵-۱۰۰ میلی متر جیوه است و دامنه پایین آن کمتر از ۷۰ میلی متر جیوه است.

اگر سطح اکسیژن در خون به کمتر از ۶۰ درصد کاهش یابد، این نشان دهنده یک موضوع بسیار مهم بوده و ممکن است به معنای کمبود اکسیداسیون خون باشد، به گونه‌ای که سلول‌ها، بافت‌ها و اعضای بدن مقدار اکسیژن مورد نیاز بدن را دریافت نمی‌کنند. در چنین حالتی فرد نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارد تا با یک درمان مناسب سطح اکسیژن خون را احیا کند.

علائم و نشانه‌هایی که کاهش سطح اکسیژن در خون را نشان می‌دهد به شرح زیر است:
۱) سردرد
۲) سرگیجه
۳) تنفس سریع
۴) تنگی نفس
۵) بی خوابی
۶) سوزن سوزن شدن
۷) فشار خون بالا یا نوسان فشار خون و بی ثباتی
۸) ضربان قلب سریع
۹) احساس اختلالات بینایی
۱۰) گیجی و از دست دادن تمرکز

پایین بودن سطح اکسیژن

کمبود سطح اکسیژن در بیماران کرونایی

برای افراد سالم و عادی، نسبت ۷۰ میلی متر جیوه بسیار خوب است و اگر درصد آن کمتر از این باشد، باید با پزشک مشورت شود، اما برای بیمار مبتلا به کرونا، سطح اکسیژن وی نباید کمتر از ۹۱ میلی متر جیوه باشد، بنابراین باید به خوبی کنترل شود.

در صورت کمبود دستگاه‌های اکسیژن، گزینه‌های زیادی مانند موقعیت مستعد برای بازیابی سطح اکسیژن در خون وجود دارد؛ این یک روش ایمن و موثر برای کنترل سطح اکسیژن در خون است.

اما اگر فردی به این درمان‌های خانگی پاسخ ندهد و سطح اکسیژن ساعت‌ها همچنان کاهش یابد، به ویژه برای افرادی که از تنگی نفس یا عوارض ریه رنج می‌برند و یا افراد مسن که ممکن است به سرعت وضعیت سلامت آن‌ها بد می‌شود، باید کمک فوری پزشکی به او انجام شود.

(0) نظر
برچسب ها :
تاثیر قابل توجه ورزش بر بهبود بیماران کرونایی

تاثیر قابل توجه ورزش بر بهبود بیماران کرونایی

بر اساس مطالعه‌ مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه لستر، ورزش تاثیر قابل توجهی بر بهبود بیماران کرونایی دارد.

 


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، بر اساس مطالعه‌ای که مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه لستر انگلستان انجام داده است بیماران مبتلا به علائم ماندگار کووید۱۹ که یک برنامه توانبخشی تحت نظارت شش هفته‌ای را پشت سر گذاشتند، پیشرفت قابل توجهی در بهبود علائم تنفسی، خستگی و شناخت نشان دادند.

این مطالعه بر روی سی بیمار انجام شده است که در کلاس‌های توانبخشی ورزشی طی یک دوره شش ماهه شرکت داشتند. این برنامه شامل ورزش‌های هوازی، پیاده روی یا استفاده از تردمیل، تمرینات قدرتی بازو‌ها و پا‌ها و بحث‌های آموزشی برای پشتیبانی از مدیریت علائم مبتنی بر اطلاعات موجود در بستر بازیابی کووید۱۹ بود.

تعداد قابل توجهی از بیماران پس از انجام این تمرینات ورزشی، بهبود یافتند. درصد بهبودی آن‌ها با استفاده از شاتل افزایشی و استقامتی با اندازه گیری مسافت طی شده و توانایی ادامه فعالیت‌های ورزشی بدون استراحت سنجیده شد.

وضعیت سلامت آن‌ها پس از ترخیص از بیمارستان، از طریق پیگیری تلفنی ارزیابی شد. آن دسته از بیمارانی که علائم حاد تنفسی داشتند یا از نظر پزشکی پایدار نبودند، از مطالعه خارج شدند.

از میان شرکت کنندگان زن و مرد، ۸۷ درصد از آن‌ها به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان بستری شدند که به طور متوسط ۱۰ روز در بیمارستان بودند. ۱۴ درصد به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشته و در بخش مراقبت‌های وژه تحت درمان قرار گرفتند؛ ۴ مورد هم از قبل دارای بیماری زمینه‌ای بودند.

(0) نظر
برچسب ها :
ایران در تولید واکسن توان بالایی دارد
رئیس انیستیتو پاستور ایران:

ایران در تولید واکسن توان بالایی دارد

بیگاری گفت: در حوزه تولید واکسن، ایران ثابت کرده که از بنیه بسیار خوبی برخوردار است.


به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته ( یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت) با حضور حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و علیرضا بیگلری رئیس انیستیتو پاستور ایران به بحث و گفتگو درباره تولید واکسن کرونا پرداخت.

فاز سوم واکسن کرونای انیستیتو پاستور ایران در حال انجام است

علیرضا بیگلری، رئیس انیستیتو پاستور ایران درباره تولید واکسن در این مجموعه اظهار کرد: انیستیتو پاستور ایران یک قرن فعالیت پُرافتخار خود را پشت سر گذاشته و نشان داده که یار دیرین مردم است. مرحله سوم کارآزمایی واکسن این مجموعه در حال انجام است که امیدواریم با اثبات کارایی در دسترس همگان قرار بگیرد.

بیگلری با اشاره به اینکه فاز اول و دوم انسانی این واکسن در کشور کوبا انجام شده است، مطرح کرد: فاز سوم در ۷ استان کشور در حال انجام است که ۲۴ هزار داوطلب این امر شدند و تاکنون روی یک سوم این تعداد مطالعه انجام شده است. امیدواریم تا یک ماه آینده این مطالعه را به پایان ببریم و با ارزیابی مثبت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو روبه رو شویم.

او با بیان اینکه انیستیتو پاستور ایران در صنعت واکسن سابقه دیرینه‌ای دارد، گفت: واکسن‌های این موسسه در بدن همه مردم وجود دارد.  برخی از کارکنان این مجموعه در همکاری و همراهی ما با کوبا به این کشور رفتند و آموزش دیده‌اند. ما برنامه مشترکی با کوبا در تولید واکسن داریم و به دنبال تولید واکسن‌های دیگری هستیم که فناوری برخی‌شان تنها در چهار و پنج کشور وجود دارد.

بیگلری با بیان اینکه ایران به لحاظ علم پزشکی یکی از کشور‌های برتر منطقه و فاصله‌اش با دنیا بسیار کم است، تصریح کرد: ما در برخی حوزه‌های خاص از متوسط کشور هم بالاتر هستیم. در حوزه تولید واکسن، ایران ثابت کرده که از بنیه بسیار خوبی برخوردار است. ایران کشوری است که بیماری آبله را با واکسن خود مهار کرد.

او تاکید کرد: در سخت‌ترین شرایط می‌توان از دل تهدید‌ها فرصت خلق کرد؛ ما در شرایط تحریمی دست به تولید واکسن زدیم.

رئیس انیستیتو پاستور ایران با بیان اینکه کرونا، پیچیده‌ترین مشکل بشر در یک صد سال اخیر است، افزود: این بیماری تمام ابعاد زندگی انسان را بهم زد و دانش بشری را در علوم زیستی و سلامت به چالش کشید. این اولین بار بود که در دنیا به این حجم از واکسن کرونا یعنی ۱۶ میلیارد دُز نیاز داشتیم.

بیگلری با بیان اینکه بیماری کرونا این پیام را داشت که هیچ عدالتی در سلامت وجود ندارد، تصریح کرد: تنها ۸۰ درصد از واکسن‌های تولید شده در ۵ یا ۶ کشور مصرف شده‌اند، این یعنی تنها دانش فنی و بومی است که می‌تواند انسان‌ها را در این شرایط، نجات دهد.

واکسن انیستیتو پاستور ایران بیش از ۸۴ درصد ایمنی ایجاد می‌کند

او با اشاره به تولید واکسن‌های مختلف در دنیا بیان کرد: ۴ روش ساخت واکسن در دنیا به کار گرفته می‌شود و هرکدام ویژگی‌های مختلف خود را دارند. برای داوری واکسن باید به دنبال ایمن بودن، اثربخشی یا کارایی و توانایی بازمهندسی در مقابل جهش‌ها باشیم. خوشبختانه واکسن‌های تولید داخل در این مدت نشان داده‌اند که بسیار کم عارضه و کارا هستند.

رئیس انیستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن این مجموعه دُز یادآور دارد که تاکنون در ۲ استان نیز تست شده است، گفت: واکسن انیستیتو پاستور بیش از ۸۴ درصد ایمنی ایجاد کرده است و با دُز یادآور ایمنی آن به ۱۰۰ درصد می‌رسد. یک تزریق از دُز یادآور این واکسن به تنهایی می‌تواند در افرادی که قبلا کرونا گرفتند تا ۱۸ برابر ایمنی ایجاد کند.

بیگلری درباره زمان تولید انبوه این واکسن تصریح کرد: تا پایان خرداد، حداقل یک میلیون دُز از این واکسن را در اختیار مردم قرار می‌دهیم به شرط اینکه مجوز استفاده را وزارت بهداشت صادر کند. پس از آن هر ماه، یک میلیون دُز به تولید اضافه می‌شود و تا پایان پاییز می‌توانیم ماهانه ۶ تا ۷ میلیون دُز تولید کنیم.

کووید ۱۹ دنیا را غافلگیر کرد

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و کمیسیون بهداشت از ابتدای شیوع کرونا با مسئولان به صورت مرتب جلسه داشت، اظهار کرد: کووید ۱۹ دنیا را غافلگیر کرد و هیچ کشوری نبود که از کرونا مصون بماند. در ابتدا تصور می‌شد واکسن هم نتواند جلوی این بیماری را بگیرد اما باتوجه به مرگ و میر بالا، وضعیت اضطراری اعلام شد و واکسن‌ها بر این اساس مجوز گرفتند.

او ادامه داد: در حال حاضر ۱۹ شرکت دانش بنیان در زمینه‌های مختلف برای تولید واکسن مشغول به کار هستند. ما باید به جایی برسیم که اگر اتفاق دیگری افتاد دست به دامن دشمنان نشویم. قبل از کووید ۱۹ ما تحریم دارویی بودیم اما زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد، بدقولی‌هایی به ما شد و واکسن‌ها بسیار دیر به ما رسید.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: خوشبختانه با بررسی‌های صورت گرفته اگر اثربخشی واکسن‌های داخلی بیشتر از نوع خارجی آن‌ها نباشد، کمتر هم نیست؛ مردم ما باید به دانشمندان کشور خود اعتماد کنند. در ماه‌های آینده ما نه تنها می‌توانیم کشور خودمان را به لحاظ تزریق واکسن کرونا پوشش بدهیم بلکه می‌توانیم واکسن کشور‌های همسایه و دوستان خود را که نیاز به واکسن دارند، تامین کنیم.

شهریاری درباره واردات واکسن کرونا تصریح کرد: ما پول واکسن هم می‌دهیم اما واکسن‌ها دیر به ما تحویل داده می‌شود. با شدت مخالف واردات واکسن توسط بخش خصوصی که به صورت پولی در اختیار مردم قرار بگیرد، هستیم. دولت هم اعلام کرد که اگر بخواهد واردات انجام شود باید واکسن‌ها تحویل دولت داده شود تا به صورت رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد.

او با بیان اینکه مقام معظم رهبری بیشترین توجه را به حوزه سلامت داشتند، گفت: رهبر انقلاب در یک سال و نیم گذشته هر زمان سخنرانی داشتند درباره مدافعان سلامت و قشر زحمتکشی که با تمام توان به میدان آمدند، صحبت کردند و به دولت توصیه کردند که به خبرگان بهداشت توجه کنند. ایشان تمام توصیه‌ها را جدی‌تر از هر فردی رعایت کردند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: ایشان یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت اختصاص دادند تا مشکلات موجود برطرف شود. قطعا با به دلیل تحریم، محدودیت‌هایی داشتیم اما نظام سلامت سعی کرد حداکثر توان خود را برای دفاع از این حوزه بگذارد.

شهریاری با بیان اینکه کمیسیون‌های مختلف مجلس به کمک وزارت بهداشت آمده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه فضا برای فعالیت دانشمندان جوان در این زمینه نیز فراهم شده است.

او با اشاره به اینکه بسیاری از مردم منتظر تولید واکسن داخل هستند، گفت: مردم نگران واکسن داخلی نباشند و امیدوارم با تولید انبوه واکسن داخلی طی ماه‌ها آینده، واکسیناسیون را سرعت بخشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
قرار گرفتن دو واکسن ایرانی در فاز نهایی مطالعه انسانی/ مراسم اربعین را با تزریق واکسن و ایجاد ایمنی جمعی برگزار می‌کنیم
جهانپور:

قرار گرفتن دو واکسن ایرانی در فاز نهایی مطالعه انسانی/ مراسم اربعین را با تزریق واکسن و ایجاد ایمنی جمعی برگزار می‌کنیم

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت از قرار گرفتن دو واکسن ایرانی در فاز نهایی مطالعه انسانی خبر داد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت در برنامه زنده تلویزیونی اظهار کرد: کشور ژاپن با اینکه از زیر ساخت‌های بالینی برخوردار است و دچار تحریم و مشکلات مالی نبوده، اما در زمینه  ویروس کرونا دچار مسائلی شده است و برآورد آمار ۲۰ درصد بوده است و موارد اعلام شده بر اساس شناسایی موارد قطعی است.

او ادامه داد: در حال حاضر دو واکسن تولید داخل در فاز مطالعاتی نهایی قرار دارند و دو واکسن در فاز اول و دوم مطالعه قرار گرفته اند و در تابستان وارد فاز نهایی خواهند شد، گفتنی است که امروزه ۱۶ واکسن پشت خط قرار دارند.

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت بیان کرد: ما برای تامین واکسن چهار راه حل داشتیم که یکی از کشور تولید کننده واکسن را بخریم یا از طریق کوواکس واکسن را تهیه کرده یا تولید مشترک با سایر کشور‌ها داشته یا خودمان واکسن را در کشور تولید کنیم.

جهانپور ادامه داد: موضوع واکسیناسیون و تولید واکسن ایرانی هرگز انتخاباتی نیست و هر لحظه که ساعت واکسن تولید داخل پس از مطالعات نهایی به دست ما برسد ما توزیع و تزریق آن را در کشور انجام خواهیم داد.

او بیان کرد: در حال حاضر روزانه ۱۰۵ هزار تزریق واکسن در کشور انجام می‌شود و ما این ظرفیت را داریم که روزانه یک میلیون تزریق واکسن کرونا در کشور انجام دهیم. در یک زمانی گان و تجهیزات حفاظتی به ما نمی‌دادند، اما وزارت بهداشت به هر نحوی این وسایل را تامین کرد.

جهانپور افزود: در فروردین و اردیبهشت سال گذشته وزارت بهداشت مکاتباتی با همتای خود از کشور‌های چین، هند، کوبا و روسیه و حتی سازمان‌های بین المللی برای تامین واکسن داشته است. بازهم تاکید می‌کنم که واکسیناسیون در ایران هیچ ربطی به انتخابات ندارد و هر زمانی که دنیا تمام واکسن مورد نیاز و تایید را به ما بدهد همان روز تزریق واکسن را در ایران انجام خواهیم داد.

نظر تخصصی در زمینه برگزاری امتحانات بر عهده وزارت آموزش و پرورش است

او در خصوص نحوه برگزاری امتحانات مدارس گفت: قطعا نظر تخصصی در زمینه برگزاری امتحانات بر عهده وزارت آموزش و پرورش است و هر نظری ستاد ملی کرونا بگیرد از طریق سخنگوی ستاد اعلام می‌شود و به طور کلی میزان ضریب ریسک در نحوه برگزاری امتحانات در نظر گرفته می‌شود.

جهانپور با اشاره به توییت خانواده مرحوم انصاریان در خصوص قصور پزشکی بیان کرد: وزارت بهداشت مرجع اظهار نظر در این خصوص نبوده و سازمان‌های ذی صلاح مانند سازمان نظام پزشکی در این زمینه باید اظهار نظر کنند. همه پزشکان اطلاعات کاملی در زمینه کد‌های اخلاق پزشکی دارند. نظامات اخلاق پزشکی باید بهتر شوند و هویت افراد و اطلاعات پزشکی نباید علنی شوند.

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: همه تیم‌های مختلف اعم از شرکت‌های دانش بنیان، تزریق و توزیع و حتی واردات واکسن تلاش‌های خود را کرده اند تا با ایجاد ایمنی جمعی کافی و با تزریق واکسن بتوانیم امسال مراسم اربعین را برگزار کنیم. تیم‌های مختلفی در زمینه تامین ارز، تامین ریال، واردات واکسن و تولید آن در داخل تلاش‌های گسترده‌ای را انجام می‌دهند تا واکسن در زنجیره توزیع و تزریق قرار بگیرد.

او اضافه کرد: کشورمان حدود ۸۵ میلیون نفر جمعیت دارد که همه مردم باید واکسن را تزریق کنند. ما در حال حاضر ۴۰ درصد از واکسن های مورد نیاز داخل کشور را از خارج تهیه می کنیم.

جهانپور افزود: ما از شرکت های تولید کننده واکسن داخلی حمایت کافی را انجام می دهیم و دریافت واکسن از دنیا را نیز انجام خواهیم داد. با وخیم شدن وضعیت کرونا در هند آن ها واکسن های خود را صرف مردم داخل کشور خود کرده اند.

(0) نظر
برچسب ها :
افزایش تعداد پایگاه‌های واکسیناسیون از هفته آینده
تبریزی مطرح کرد؛

افزایش تعداد پایگاه‌های واکسیناسیون از هفته آینده

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: تعداد پایگاه‌های واکسیناسیون از هفته آینده در کشور افزایش می‌یابد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، صادق تبریزی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در گفت و گوی خبری شبکه خبر اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۴۹۴ پایگاه واکسیناسیون تجمیعی با هزار و ۸۶۸ تیم واکسیناسیون به پایگاه‌های ثابت قبلی افزوده شده است.

او افزود: در کل کلان شهر تهران ۴۸ پایگاه واکسیناسیون تجمیعی داریم که از شنبه هفته آینده این تعداد به صد پایگاه می‌رسد. حدود ۱۰ مرکز خودرویی واکسیناسیون از روز شنبه راه اندازی می‌شوند.

تبریزی تصریح کرد: از یک میلیون و صد هزار نفر افراد بالای ۸۰ سال، ۴۲۰ هزار نفر واکسن دریافت کرده اند و برای تمام افراد باقی مانده واکسن موجود است و طبق برنامه به تمام این افراد تزریق خواهد شد، به محض ورود واکسن، تزریق افراد بالای ۷۵ سال آغاز می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ادامه داد: با تامین واکسن در دو هفته آینده واکسیناسیون افراد ۷۵ سال به بالا انجام می‌شود و در حال حاضر ما از برنامه واکسیناسیون ۸۰ سال به بالا عقب نمانده ایم و واکسن در سراسر کشور بدون هیچ مشکلی توزیع شده است.

او افزود: بر اساس آمار ۸۴۰ هزار نفر در رده سنی ۷۵تا ۸۰ سال هستند که برای واکسیناسیون این افراد یک هفته را مد نظر قرار داده ایم. در ماه مبارک رمضان برخی از افراد علاقه‌ای به تزریق واکسن ندارند و امیدواریم بعد از ماه مبارک، روند واکسیناسیون سرعت بگیرد. در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان همکاران ما بعد از افطار برای انجام تزریق واکسن حضور دارند.

تبریزی گفت: هیچ فردی از تزریق واکسن جا نمی‌ماند و ما هنگامی که زمان تزریق را اعلام کرده ایم همه افراد در آن اولویت خاص، واکسن را دریافت خواهند کرد و مردم نگران کمبود واکسن برای گروه‌های اعلام شده نباشند.

(0) نظر
برچسب ها :
نگران موج های بعدی کرونا نیستیم
رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی؛

نگران موج های بعدی کرونا نیستیم

صادق نیت گفت: ما نگرانی‌های زیادی نسبت به موج‌های بعدی نداریم، زیرا به اندازه کافی اطلاعات و آمادگی‌های لازم را کسب کرده ایم.


خسرو صادق نیت رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره عملکرد و تمهیدات لازم مجتمع بیمارستانی امام خمینی در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید ما بر آن‌ها متمرکز شویم، مدیریت پیک های مختلف کرونا  است تا به خوبی مهار شوند. آخرین زمانی که با شدت ویروس کرونا رو به رو شدیم، موج چهارم بوده که توانستیم  در سال ۱۴۰۰ به خوبی با آن مقابله کرده و ورودی های بیمارستان ها را فوری کاهش دهیم.

او گفت: ورودی های بیمارستان ما حدود ۵۰ درصد، بیشتر از مراکز درمانی دیگر بود که در این بین با مدیریت مناسب به خوبی با این ویروس منحوس مقابله شد و شاهد کاهش مرگ و میر بیماران بودیم. بیمارستان ما نسبت به موج‌های قبلی کاهش چشم گیری داشته، زیرا از تکنیک‌های درمانی مناسبی استفاده کرده ایم. بحث مهم دیگر در واقع آموزش افراد و هماهنگ عمل کردن درمان بوده است.  با وجود شرایط سخت حاکم، ما  باید در زمان کوتاهی طی دو هفته ۲۲ بخش جدید را اندازی می کردیم، که خوشبختانه این اتفاق افتاد.

صادق نیت بیان کرد: هماهنگی درمان از کار‌هایی بوده که توانسته ایم از سال گذشته دربیمارستان امام خمینی تقویت کنیم. به هر حال اتفاق خوبی که افتاده است ما توانسته ایم بلافاصله بعد از دریافت واکسن  تمام پرسنل را واکسینه کرده و برنامه ریزی‌هایی که دراین چند وقت انجام شده را اجرایی کنیم.

او گفت: خوشبختانه مراجعه کنندگانی که به ویروس هندی مبتلا شده باشند را تا به الان نداشته ایم. ما نگرانی‌های زیادی نسبت به موج‌های بعدی نداریم، چرا که به اندازه کافی اطلاعات و آمادگی‌های لازم را کسب کرده ایم و تجربه خود را افزایش داده ایم.

(0) نظر
برچسب ها :
فائوچی: بدون شک آمریکا آمار قربانیان کرونا را پایین اعلام می‌کند

فائوچی: بدون شک آمریکا آمار قربانیان کرونا را پایین اعلام می‌کند

رئیس موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا اعلام کرد این کشور آمار جان باختگان کرونایی را به‌طور واقعی اعلام نمی‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، «آنتونی فائوچی» رئیس موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی اعلام کرد آمریکا آمار واقعی جان‌باختگان کرونایی را نادرست اعلام می‌کند.

این مشاور ارشد همه‌گیری در آمریکا در این باره گفت: «آمریکا آمار کرونایی‌ها را دستکاری می‌کند و مقام‌های واشنگتن در حال تغییر دادن ارقام مربوط به جان‌باختگان ناشی از ویروس کووید-۱۹ هستند.»

بنابر اعلام رسمی مقامات آمریکایی تاکنون ۵۸۱ هزار نفر در این کشور در اثر شیوع ویروس کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند، اما دانشگاه واشنگتن در تحقیقی اعلام کرده است تاکنون دست‌کم ۹۰۰ هزار نفر به‌دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

فائوچی در این باره اعلام کرد: «ما همواره آمار کرونایی‌ها را پایین‌تر اعلام کردیم و بعد این نیز به همین روال خواهد بود.»

از ماه‌های ابتدایی شیوع ویروس کرونا در اواخر سال سال ۲۰۱۹ تاکنون آمریکا بیش از ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مبتلا به کرونا اعلام کرده است. به‌تازگی منابع خبری اعلام کردند روند کند واکسیناسیون کرونا در آمریکا موجب شده تا ۲۲ ایالت این هفته نتوانند برای دریافت سهمیه خود درخواست دهند.

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید ماه گذشته با اشاره به کاهش سرعت واکسیناسیون تصریح کرد که آمریکا به‌زودی به نقطه‌ای می‌رسد که عرضه از تقاضا پیشی بگیرد و دولت بایدن برای حل این مسئله تلاش می‌کند.

این در حالی است که هفته گذشته رئیس‌جمهور آمریکا پیش‌بینی کرد که شیوع کرونا در آمریکا تا تابستان در موقعیت بسیار دشوارتری قرار گیرد. جو بایدن در این باره اعلام کرد: «من بسیار سخت کار کرده‌ام تا مطمئن شوم بیش از ۶۰۰ میلیون دوز واکسن داریم.»

(0) نظر
برچسب ها :
کاهش موارد بستری به علت کرونا در کشور
سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد؛

کاهش موارد بستری به علت کرونا در کشور

لاری گفت: در هفته گذشته شاهد کاهش ۱۶.۵ درصدی موارد مثبت بستری کرونا و کاهش ۱۴ درصدی تعداد افراد فوت شده نسبت به هفته قبل بودیم.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور گفت: روند موارد بستری به علت کووید ۱۹ در اغلب استان‌های کشور نزولی است.

او بیان کرد: در هفته گذشته استان‌های ایلام، همدان، خراسان شمالی و چهار محال و بختیاری دارای بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری و استان‌های مرکزی، البرز، چهارمحال و بختیاری، اردبیل و قزوین دارای بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری بوده‌اند.

معاون وزیر بهداشت گفت: طبق آخرین بررسی‌های صورت پذیرفته میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور ۶۲.۲ درصد گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: استان‌های سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی دارای کمترین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور هستند و در استان‌های یزد، سمنان، تهران، قزوین، زنجان و اردبیل شاهد میزان بالاتر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نسبت به سایر استان‌ها هستیم.

او بیان کرد: طبق آخرین گزارشات واصله درصد استفاده از ماسک ۶۳.۳ درصد بوده و میانگین رعایت تهویه مناسب هوا در اماکن عمومی کشور ۶۴.۳ درصد گزارش شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۳۸۶ بیمار در یک روز

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۳۸۶ بیمار در یک روز

با فوت ۳۸۶ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته، تعداد جانباختگان به ۷۴ هزار و ۹۱۰ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از دیروز تا امروز (یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت) بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۴ هزار و ۱۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۴۴ نفر از آن‌ها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۶۵۴ هزار ۸۱۱ نفر رسید. متاسفانه در شبانه روز گذشته، ۳۸۶ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۷۴ هزار و ۹۱۰ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون ۲ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۷۰۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. ۵ هزار و ۵۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

عبور تعداد تست‌های تشخیصی در کشور از مرز ۱۷ میلیون آزمایش

 تا کنون ۱۷ میلیون و ۶۹ هزار و ۱۲۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

یک میلیون و ۳۷۸ هزار و ۷۴۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۷۶ هزار و ۶۶۷ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند. براین اساس مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۱۱ دُز رسید.

آخرین آمار کرونا در ایران

(0) نظر
برچسب ها :
سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد/ نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد/ نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران برای متولدین سال ۱۳۲۰ و قبل از آن ( افراد بالای ۸۰ سال) که واکسن دریافت نکرده اند، راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران به نشانی https://salamat.gov.ir  آغاز به کار کرد و  متولدین سال ۱۳۲۰ و قبل از آن ( افراد بالای ۸۰ سال) که تاکنون واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند ‌یا از طریق خانه‌های بهداشت تماسی با آنها برای واکسیناسیون گرفته نشده است، می‌توانند وارد سایت شوند و ثبت نام کنند.

 افراد زیر ۸۰ سال باید منتظر فراخوان ستاد ملی مقابله با کرونا باشند تا زمان ثبت نام آنها اعلام شود. متولدین پس از سال ۱۳۲۰ در حال حاضر نمی‌توانند در سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران ثبت نام کنند.

به زودی  بر اساس اولویت بندی در سند ملی واکسیناسیون  سامانه برای ثبت نام گروه های سنی در دسترس قرار می‌گیرد.

 با توجه به اینکه ممکن است تعداد ثبت نام ها بالا باشد، ظرفیت بسیار بالایی در زیرساخت‌ها و سرورها در نظر گرفته شده است تا سامانه واکسیناسیون با مشکل مواجه نشود.

تا چند روز بعد از ثبت نام، از مرکز بهداشت منطقه زندگی با فرد تماس گرفته می‌شود یا پیامک برای فرد ارسال و زمان و محل دقیق واکسیناسیون به افراد اعلام می‌شود.

سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد

نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82034
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X