كرونا را شكست مي دهيم
اقدامی ساده برای جلوگیری از ابتلا به کرونای شدید

اقدامی ساده برای جلوگیری از ابتلا به کرونای شدید

دانشمندان اعلام کردند با یک اقدام ساده می‌توان خطر ابتلا به کرونای شدید در فرد را کاهش داد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ویروس کرونا مرگبارترین همه گیری جهان را در قرن ۲۱ میلادی رقم زده است. محققان به طور گسترده در حال مطالعه بر روی این ویروس و تلاش برای کشف عواملی هستند که فرد را مستعد ابتلا به کرونای شدید می‌کند.

متخصصان تاکید دارند افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده و به طور همزمان به چند بیماری مختلف مبتلا هستند به طور طبیعی در برابر کووید ۱۹ آسیب پذیری بیشتری دارند و مستعد ابتلا به کرونای شدید هستند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا اعلام کرده است چاقی یکی از مواردی است که می‌تواند فرد را در برابر کرونا آسیب پذیر کند. تحقیقات نشان داده است افرادی که از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند ۳ برابر دیگران احتمال دارد پس از ابتلا به کووید ۱۹ به دلیل وخامت شرایطشان در بیمارستان بستری شوند.

دانشمندان می‌گویند خبر مسرت بخش برای افراد چاق این است که کاهش وزن در آن‌ها نه تنها باعث کاهش خطر ابتلا به کرونای شدید می‌شود، بلکه خطر بیماری‌های خطرناکی همچون بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را نیز در آن‌ها کاهش می‌دهد. از همین رو، متخصصان تاکید دارند افراد برای کاهش خطر ابتلا به کرونای شدید باید سبک زندگی خود را تغییر دهند.

متاسفانه با صنعتی شدن جوامع، سبک زندگی افراد به سمت کم تحرکی (کاهش مصرف انرژی) و در عین حال مصرف غذا‌های پر کالری (دریافت انرژی زیاد) حرکت کرده و همین امر منجر به چاقی گسترده در جامعه شده است. با تغییر سبک زندگی می‌توان به راحتی علاوه بر کاهش خطر ابتلا به بیماری ها، از اندامی زیبا و متناسب برخوردار بود.

مهم‌ترین و اساسی‌ترین مورد درباره سبک زندگی و تلاش برای کاهش وزن، موادی است که فرد در رژیم غذایی خود قرار می‌دهد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کاهش وزن حذف شکر و کربوهیدرات‌های زود هضم (مانند برنج سفید، آرد سفید و ...) از رژیم غذایی است. بهتر است به جای این مواد، پروتئین کافی را جایگزین آن کنید.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است مصرف رژیم غذایی سرشار از شکر با ابتلا به افسردگی در افراد ارتباط مستقیم دارد. دانشمندان می‌گویند شکر برای سلامت دهان و دندان مضر است. همچنین مصرف زیاد این ماده غذایی می‌تواند منجر به بیماری کبد چرب، مقاومت بدن به انسولین، ابتلا به سرطان، افزایش چاقی، اعتیاد ذهنی و بیماری‌های قلبی و عروقی در انسان‌ها شود. می‌توانید به جای شکر از عسل، استویا و یا شیره طبیعی میوه‌ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

همچنین افزایش تحرک فرد از دیگر راهکار‌های موثر برای کاهش وزن و در نهایت کاهش خطر ابتلا به کرونای شدید است.

متخصصان سه توصیه ذیل را برای کاهش وزن توصیه می کنند: 

۱- توجه به هرم غذایی

دانشمندان علوم تغذیه برای آنکه مردم درک صحیح و شفافی از آنچه به صورت روزانه مصرف می‌کنند داشته باشند یک هرم غذایی طراحی کرده‌اند. متاسفانه دلیل اصلی چاقی در میان مردم، عدم توجه به هرم غذایی است. این هرم مشخص می‌کند که یک فرد به چه نسبت باید در سبد غذایی خود از محصولات مختلف استفاده کند.

چاقی و ۴ توصیه پزشکی برای مقابله با آن

راس این هرم مربوط به چربی و شیرینی‌هاست. متخصصان تغذیه اکیداً توصیه می‌کنند مردم باید به صورت حداقلی از چربی‌ها و شیرینی‌ها در طول روز استفاده کنند. این محصولات غذایی بسیار پرکالری و سرشار از اسید‌های چرب هستند، به همین دلیل سلامت بدن را به مخاطره می‌اندازند. از این رو باید کمترین مقدار ممکن از این محصولات را مصرف کرد.

در یک پله پایین‌تر، گروه پروتئین‌ها و لبنیات قرار دارد. پروتئین برای کارکرد طبیعی بدن ضروری است. بخصوص کودکان که در مرحله رشد قرار دارند باید مقدار مناسبی از پروتئین را به صورت روزانه دریافت کنند. کمبود پروتئین را به صورت مستقیم می‌توان در شادابی پوست، مو و ناخن مشاهده کرد. همچنین مصرف پروتئین ناکافی می‌تواند باعث افزایش اشتها و در نهایت چاقی شود. بخصوص ورزشکاران که نیازمند حفظ توده عضلانی خود هستند باید مصرف کافی از پروتئین‌ها داشته باشند. مصرف لبنیات نیز به دلیل دارا بودن کلسیم و ویتامین‌ها برای سلامت جسمی و حفظ توده استخوان (جلوگیری از پوکی استخوان) اهمیت بالایی دارد.

در رده بعدی این هرم گروه سبزیجات و میوه‌ها قرار دارد. میوه و سبزیجات به دلیل داشتن چربی کم و بخصوص به دلیل دارا بودن فیبر، بر عملکرد مناسب دستگاه گوارش تاثیر شگرفی دارند. توصیه می‌شود روزانه ۳ تا ۵ واحد میوه مصرف شود. مصرف کافی میوه (به جز موز) و سبزیجات به دلیل کالری کمی که دارند می‌توانند در کاهش وزن بدن تاثیرگذار باشند.

در پایین این هرم نیز نان، غلات و ماکارانی قرار دارد. کربوهیدرات بخش اعظم انرژی بدن را تامین می‌کند. همچنین با مصرف نان کامل که سرشار از فیبر است، کارکرد مناسب دستگاه گوارش تضمین می‌شود. همچنین فیبر موجود در نان کامل با کاهش دادن چربی خون، باعث کم شدن خطر بیماری‌های قلبی می‌شود.

انسان‌ها باید در مصرف غذای روزانه خود هرم غذایی را لحاظ و بشقاب غذایی خود را با کمترین چربی و شیرینی و بیشترین بخش غلات و نان کامل تکمیل کنند. این امر بر سلامت جسمی و جلوگیری از چاقی تاثیرگذار است. یک زن در طول روز به ۲ هزار کالری و یک مرد به ۲ هزار و ۵۰۰ کالری نیاز دارد. البته میزان فعالیت روزانه و سن در نیاز بدن به مصرف کالری تاثیرگذار است. علی‌رغم تاکید بر هرم غذایی، نباید فراموش کرد پرخوری حتی در صورتی که هرم غذایی رعایت شود نیز منجر به چاقی خواهد شد. تعادل در مصرف روزانه مواد غذایی و رعایت هرم غذایی می‌تواند به تناسب اندام منجر شود.

۲- داشتن تحرک کافی

ورزش کردن و داشتن تحرک به اندازه مراعات غذایی در داشتن اندامی مناسب و جلوگیری از چاقی اهمیت دارد. یک مرد در طول روز به ۲ هزار و ۵۰۰ کالری انرژی نیاز دارد. در صورت مصرف بیش از این مقدار، فرد باید با تحرک و ورزش آن را مصرف کند، در غیر این صورت کالری اضافی در بدن به صورت چربی ذخیره می‌شود.

چاقی و ۴ توصیه پزشکی برای مقابله با آن

با این وجود، فرد می‌تواند در صورت داشتن تحرک کافی و ورزش مستمر، کالری اضافی را بسوزاند. برای مثال مایکل فلپس، شناگر افسانه‌ای آمریکا در المپیک، به صورت روزانه ۱۲ هزار کالری انرژی دریافت می‌کرد. این رقم تقریباً معادل ۵ برابر یک انسان معمولی است. از این رو، دانشمندان علوم تغذیه در کنار مراعات غذایی تاکید دارند افراد باید به میزان کافی تحرک روزانه داشته باشند.

۳- سبک زندگی

یکی از موارد تاثیرگذار در چاقی افراد، سبک زندگی است. شاید خیلی از مردم ندانند که تند غذا خوردن یکی از دلایل رایج چاقی است. در واقع فرد با تند غذا خوردن حجم بیشتری از مواد غذایی را وارد معده خود می‌کند. حجم بیشتر غذا در معده به معنای کالری بیشتر و در صورت عدم تحرک کافی به معنای ذخیره چربی در بدن است.

از همین رو، دانشمندان علوم تغذیه تاکید دارند افراد با تغییر سبک زندگی می‌توانند از اضافه وزن و چاقی خود جلوگیری کنند. آرام غذا خوردن و جویدن کافی لقمه علاوه بر آنکه باعث گوارش بهتر غذا می‌شود، به معده اجازه می‌دهد که فرمان توقف غذا خوردن را به مغز صادر کند.

از سوی دیگر، سبک زندگی در سبد غذایی افراد نیز تاثیرگذار است. برای مثال رژیم غذایی که به رژیم مدیترانه‌ای شهرت دارد، سرشار از سبزیجات، زیتون، غذا‌های دریایی و حبوبات است. این رژیم غذایی در سبک زندگی مردم ایتالیا و یونان بسیار پرطرفدار است. در مقابل سبک زندگی صنعتی در کشور‌های پیشرفته بیشتر مروج مصرف فست‌فود و غذا‌های آماده است که سرشار از کالری و چربی است.

(0) نظر
برچسب ها :
امسال با دو تهدید کرونا و آنفلوانزا رو به رو هستیم
عضو کمیته کشوری کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

امسال با دو تهدید کرونا و آنفلوانزا رو به رو هستیم

مردانی گفت: امسال با فرا رسیدن فصل پاییز با دو تهدید کرونا و آنفلوانزا که علائم آن‌ها شبیه به هم است، رو به رو هستیم.

مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونى و عضو کمیته کشوری کرونا در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: پاییز و زمستان کم‌کم فرا می‌رسند و معمولا در فصل‌های سرد، سرماخوردگی و آنفلوانزا هم زیاد می‌شوند. در حال حاضر با شیوع کرونا و شباهت علائم ابتلا به این سه بیماری باعث افزایش نگرانی‌ها شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر تخت‌های بیمارستانی توسط بیماران بدحال کرونایی پر شده و میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا افزایش پیدا کرده است. بروز آنفلوانزا در ابتدای فصل سرد سال بر اساس سنت همه ساله‌ای که وجود داشته، امکان پذیر است. امسال ما با دو تهدید کرونا و آنفلوانزا رو به رو هستیم.

مردانی با اشاره به اینکه راه‌های انتقال آنفلوانزا و کرونا نسبتا مشابه است، افزود: این دو بیماری از راه‌های تنفسی انتقال پیدا می‌کنند. برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و آنفلوانزا لازم است مردم شست‌وشوی مکرر دست‌ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از شرکت در تجمعات و سفر‌های غیرضروری را جدی بگیرند.

این متخصص بیماری‌های عفونی بیان کرد: به سالمندان بالای ۶۰ سال، افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و خانم‌های باردار توصیه می‌شود که واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند تا از این طریق شیوع آنفلوانزا در پاییز کاهش پیدا کرده و کادر درمان تمام انرژی خود را صرف کنترل ویروس کرونا کنند.

او ادامه داد: برخلاف کرونا که واکسن و داروی موثر و مشخصی ندارد برای پیشگیری از بیماری‌ آنفلوانزا هم دارو و هم واکسن تولید شده است و با مراجعه به پزشک می‌توان آن را درمان کرد. پرسنل پزشکی که خط مقدم ارائه کمک‌های درمانی‌ هستند باید حتما از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند تا در سلامت بمانند.

از ۲۸۰ جهش کرونا در دنیا ۴ جهش متعلق به ایران است

عضو کمیته کشوری کرونا و آنفلوانزا مطرح کرد: عفونت‌های تنفسی دستگاه فوقان ممکن است دچار جهش‌های ژنتیکی شوند. درمورد آنفلوانزا که یک پدیده شناخته شده است؛ واکسن آن طوری طراحی می‌شود که تنها مخصوص ویروس آنفلوانزای همان سال باشد و شاید در سال بعد موثر نباشد. درمورد کرونا هم همین وضعیت وجود دارد. تاکنون ۲۸۰ نوع جهش ژنتیکی در سراسر دنیا بر روی کروموزوم ویروس کرونا شناخته شده است که حداقل چهار جهش آن مربوط به ایران بوده و توسط دانشمندان کشور بررسی شده است.

او با بیان اینکه نوع جهش‌های ژنتیکی موجود در کرونا به طریقی نبوده که ماهیت کلی ویروس را تغییر دهد، افزود: متخصصان و شرکت‌های دارویی برای ساخت واکسن کرونا از همین جهش‌ها استفاده می‌کنند. جهش‌ها تا به حال توسط خود ویروس کرونا توانسته ترمیم شود و جهشی که ماهیت کلی و اصلی ویروس را عوض کند اتفاق نیفتاده است. آخرین جهشی که در مورد ویروس کرونا اتفاق افتاد، باعث تسهیل انتقال ویروس بین افراد از سه تا نه برابر شد که البته روی تعداد مرگ و میر تاثیر زیادی نداشت، اما نمای بالینی بیماری را تغییر داد.

او در خصوص موج سوم ویروس کرونا گفت: در حالی که انتظار داشتیم شاهد موج سوم کرونا در اواسط پاییز باشیم به علت سفر‌های غیرضروری، و رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی در برخی هیأت‌ها، شرکت مردم در تجمعات و بازگشایی مدارس این اتفاق درحال رقم خوردن است.

(0) نظر
برچسب ها :
آشنایی با علائم بیماری آنفلوآنزا

🔶 آشنایی با علائم بیماری آنفلوآنزا


🔶 چه کسانی بیشتر در معرض خطرند؟


(0) نظر
برچسب ها :
از تجمع دوری کن !
از تجمع دوری کن !


(0) نظر
برچسب ها :
تزئینات خطرناک کرونایی!
تزئینات خطرناک کرونایی!


‌این روزها ماسک های استفاده شده، به بخشی از دکور و تزئینات خودروها تبدیل شده یا در گوشه و کنار خودروها گذاشته شده‎اند.
‌نگهداری ماسک‌های استفاده شده ممکن است باعث گسترش بیشتر بیماری شود.


(0) نظر
برچسب ها :
صفر تا صد تست کرونا در آزمایشگاه‌ها؛ از نمونه برداری تا هزینه تشخیص کووید ۱۹

صفر تا صد تست کرونا در آزمایشگاه‌ها؛ از نمونه برداری تا هزینه تشخیص کووید ۱۹

بسیاری افراد مشکوک به کرونا هستند و نمی‌دانند برای تست تشخیص کووید ۱۹ باید به کجا مراجعه و چه میزان هزینه پرداخت کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها و در آستانه فصل سرما بسیاری از افراد گرفتار علائم سرماخوردگی و مشکوک به کرونا هستند، غربالگری و تست رایگان کرونا هم فقط برای افراد بالای ۶۰ سال، بانوان باردار و چند گروه خاص  انجام می‌شود، از این رو ممکن است افراد زیادی علامت دار یا مشکوک باشند و تست کرونا ندهند و ناگهان با حال بد به بیمارستان مراجعه کنند.

این در حالی است که فرد آلوده به کرونا اگر نکات بهداشتی را رعایت نکند تا ۴۳۰ نفر را می تواند به کرونا مبتلا کند و تشخیص به موقع و قرنطینه در افراد مشکوک به کرونا بسیار اهمیت دارد، اگر افراد مشکوک به کرونا بودند می توانند به یکی از آزمایشگاه های خصوصی تشخیص کرونا مراجعه کنند و  تست کرونا بدهند.

از طرفی برخی افراد از سر بی اطلاعی به آزمایشگاه مراجعه می کنند و یک تست خون یا سرولوژی می دهند و وقتی تست منفی می شود اذعان می کنند که به کرونا مبتلا نشده اند این در حالی است که تست مولکولی تنها راه تشخیص کرونا محسوب می شود.

چه کسانی برای تست کرونا به آزمایشگاه های خصوصی مراجعه کنند؟

 سیامک میراب سمیعی مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره انجام تست کرونا در آزمایشگاه‌های خصوصی  اظهار کرد: بیمارانی که پزشک انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹ را برایشان ضروری تشخیص داده و آن را تجویز کرده است می توانند برای نمونه برداری و انجام آزمایش مستقیماً به آزمایشگاه‌های خصوصی مورد تائید آزمایشگاه مرجع سلامت مراجعه کنند.

سمیعی درباره سالمندان و بیماران ناتوانی که توان خروج از منزل را برای مراجعه به آزمایشگاه تشخیص کرونا ندارند، گفت: در صورتی که قادر به مراجعه نباشند، می‌توانند از آزمایشگاه درخواست کنند تا امکان انجام نمونه برداری خارج از آزمایشگاه و ارسال آن را هماهنگ کند. آزمایشگاه باید از کارکنان نمونه بردار خود برای این منظور استفاده کند.

تست کرونا

آزمایشگاه های تشخیص کرونا مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی درباره اینکه آزمایشگاه‌ها چه شرایطی برای دریافت مجوز باید طی کنند، گفت: آزمایشگاه‌هایی که متقاضی انجام آزمایش تخصصی تشخیص مولکولی کووید-۱۹ هستند پس از ارسال درخواست خود به معاونت درمان دانشگاهی که تحت نظارت آن هستند، به وسیله ارزیابان نظارتی مدیریت امور آزمایشگاهی دانشگاه از نظر رعایت اصول تضمین کیفیت و امنیت و ایمنی زیستی ارزیابی و در صورت تائید به آزمایشگاه مرجع سلامت معرفی می شوند.

سمیعی ادامه داد: آزمایشگاه مرجع سلامت هماهنگی لازم برای تائید صلاحیت فنی آن‌ها در انجام این آزمایش را که از طریق ارسال نمونه‌های مجهول با انستیتو پاستور ایران که آزمایشگاه مرجع کشوری این ویروس است انجام خواهد داد. فقط آزمایشگاه‌هایی که در این دو ارزیابی موفق باشند مجاز به پذیرش و انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹ خواهند بود. آزمایشگاه‌های مجاز مورد ارزیابی نظارتی و مهارت آزمایی دوره‌ای قرار می گیرند و در صورت موفق نبودن، بسته به مورد، به طور موقت یا دائم از فهرست آزمایشگاه‌های مجاز حذف می شوند.

تست تشخیص کرونا

چند آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور داریم؟

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی با اشاره به تعداد آزمایشگاهی تشخیص کرونا که تاکنون مجوز تست کرونا گرفته اند، بیان کرد: بر اساس آمار اواخر هفته گذشته، تعداد کل آزمایشگاه‌های دولتی و غیر دولتی که تا کنون مجوز انجام آزمایش تخصصی تشخیص مولکولی کووید-۱۹ را دریافت کرده اند حدود ۲۲۰ آزمایشگاه در سراسر کشور است.

تشخیص کرونا

تست کرونا چگونه انجام می شود؟

سمیعی درباره اینکه گفته می شود نمونه برداری در برخی از آزمایشگاه‌ها کیفیت لازم را ندارد و جواب‌ها صحیح نیست،‌اظهار کرد: 
نمونه برداری یکی از مهمترین مراحل انجام آزمایش محسوب می شود و در صورتیکه این کار به درستی انجام نشود می تواند منجر به نتایج منفی کاذب شود. نمونه دستگاه تنفسی فوقانی سواپ نازفارنکس و سواپ اورو فارنکس، هر دو) که با استفاده از سواپ استریل نازک داکرون با دسته پلاستیکی یا آلومینیومی گرفته می شود، نمونه اصلی مورد نیاز برای آزمایش است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: نمونه باید توسط پزشک، پرستار، کارشناس آزمایشگاه و سایر کارکنان که برای این کار آموزش دیده و تجربه کافی داشته باشند، گرفته شود. برای نمونه برداری باید از سواپ مخصوص نمونه گیری از ناحیه نازوفارنکس و اوروفارنکس استفاده شود. 

سمیعی تاکید کرد: مراکز و آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی ملزم به رعایت دستورالعمل‌های استاندارد نمونه برداری هستند و این موضوع در ارزیابی‌های نظارتی مورد توجه قرار می گیرد. بیمارانی که احساس می کنند نمونه برداری آن‌ها مطابق شرایط فوق انجام نشده است می توانند شکایت یا ابهام خود را به معاون درمان دانشگاهی که آزمایشگاه زیر نظر آن است منعکس کنند یا ازطریق شماره تلفن ۱۹۰ آن را به اطلاع دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برسانند.

نحوه تست کرونا

هزینه تست کرونا چقدر است؟

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی درباره تعرفه تست در آزمایشگاه‌های خصوصی و دولتی بیان کرد: تعرفه انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹، شامل همه خدمات مربوطه از جمله نمونه برداری، در حال حاضر حدود ۵۹۰ هزار تومان است و آزمایشگاه‌های مجاز به اخذ وجهی بیشتر از این مقدار نیستند.

سمیعی ادامه داد: این تعرفه در بخش دولتی حدود ۲۴۰ هزارتومان است که البته تجویز و انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹ در بخش دولتی تابع دستورالعمل‌ها و اولویت‌های ابلاغی است و به همین علت، چون مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت است، آزمایش رایگان انجام می شود.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی اظهار کرد: آزمایش تشخیص مولکولی یا PCR در حال حاضر تنها روش آزمایشگاهی برای تشخیص قطعی کووید-۱۹ است. مهمترین گام در شناسایی و برخورد با موارد تخلف، ثبت و رسیدگی به شکایات تعرفه‌ای است که به روش‌هایی که در پاسخ به سوال قبل عنوان شد ممکن خواهد بود.

باید توجه داشت که تست تشخیص کرونا برای افراد سالم و بدون علامت توصیه نمی شود و تنها هزینه به فرد تحمیل می شود و افراد مشکوک به کرونا هم با مشورت پزشک تست انجام دهند و تا زمان اعلام نتیجه تست در منزل بمانند و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین دستاوردهای تولید واکسن ایرانی کرونا


آخرین دستاوردهای تولید واکسن ایرانی کرونا


🔹دکتر رسول دیناروند: هیچکدام از واکسنهای چینی و روسی مرحله سوم که مرحله اثرگذاری است را پشت سر نگذاشته‌اند اما در شرایط اورژانسی استفاده می‌شوند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.


🔹رئیس انستیتو پاستور ایران: تمرکز کشور برای تولید واکسن کرونا، ژنوم ویروس است که با تزریق به بدن موجب تولید آنتی ژن می‌شود و فرد را واکسینه می‌کند.


🔹رییس اتاق فکر ستاد مدیریت کرونا در تهران: این ویروس روی ۹۰ درصد مردم تأثیر چندانی ندارد و روی همه اندامها اثر می‌گذارد اما تمرکزش بر ریه هاست.

(0) نظر
برچسب ها :
ماسک بزن و مراقب باش!
ماسک بزن و مراقب باش!


(0) نظر
برچسب ها :
تاثیر خارق‌العاده استفاده از عینک در پیشگیری از ابتلا به کرونا


دانشمندان چینی اعلام کردند استفاده از عینک به میزان قابل توجهی از خطر ابتلای افراد به کووید ۱۹ می‌کاهد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ماه‌ها پس از شیوع جهانی ویروس کرونا، دانشمندان همچنان در تلاش هستند به راه‌هایی برای کنترل و مدیریت این ویروس دست یابند. استفاده از ماسک، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و نیز شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون از توصیه‌های بهداشتی دانشمندان برای قطع زنجیره شیوع کووید ۱۹ است. با این حال، درباره استفاده از دستکش در مقابله با ویروس کرونا در میان دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد. برخی از محققان استفاده از دستکش را مفید می‌دانند و برخی دیگر می‌گویند بهتر است مردم به جای این کار، دست‌های خود را به صورت مداوم بشویند. از دیگر ابزار‌ها و تجهیزات بهداشتی برای مقابله با همه گیری کووید ۱۹ می‌توان به زدن عینک اشاره کرد. تحقیقات دانشمندان چینی ابعاد دیگری از استفاده از تجهیزات بهداشتی را نمایان می‌کند.

بر این اساس، محققان چینی اعلام کردند شواهد نشان می‌دهد افرادی که به طور مداوم از عینک استفاده می‌کنند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به کرونا در آن‌ها کاهش می‌یابد. از زمان شیوع کرونا در شهر ووهان در ماه دسامبر ۲۰۱۹ شمار بسیار کمی از بیمارانی که از عینک استفاده کرده اند به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ به بیمارستان مراجعه کرده اند.

دانشمندان در این مطالعه شرایط تمامی بیماران بستری شده در بیمارستان به دلیل کرونا را مورد بررسی قرار دادند. این تحقیقات نشان داد کسانی که بیش از ۸ ساعت در طول روز از عینک استفاده کرده اند کمتر از ۶ درصد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان را تشکیل می‌دهند. همچنین تمامی بیماران عینکی بستری شده در بیمارستان نزدیک بین بوده اند.

دانشمندان می‌گویند این موضوع نشان دهنده اهمیت استفاده از تجهیزات مربوط به صورت و بخصوص عینک است. در واقع چشم‌ها یکی از راه‌ها برای ورود هر ویروسی از جمله کرونا به بدن انسان محسوب می‌شوند، به همین دلیل هم تاکید می‌شود افراد دست‌های آلوده خود را به صورت و چشم‌های خود نزنند.

در حالی که تمامی بدن ما از یک لایه پوست مقاوم در مقابل ورود ویروس‌ها و عوامل بیماری زا تشکیل شده است، اما چشم‌ها فاقد این لایه دفاعی بوده و در عوض دارای یک غشای نازک هستند. چشم ها، مجاری تنفسی و سیستم گوارشی انسان‌ها دارای این غشای نازک هستند و ویروس‌ها می‌توانند به راحتی از طریق آن وارد بدن شوند. در واقع وظیفه این غشای نازک برخلاف پوست اجازه دادن به ورود عوامل خارجی مانند اکسیژن، غذا و در مورد چشم‌ها نور است. متاسفانه ویروس‌ها یاد گرفته اند چگونه از این موضوع سوء استفاده کنند.

با این وجود، محققان می‌گویند این تحقیقات هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و برای توصیه عمومی در استفاده از عینک باید تحقیقات بیشتری بر روی افراد انجام شود. هم اینک کادر درمانی کشور‌ها که با بیماران کرونایی سر و کار دارند علاوه بر پوشیدن روپوش مخصوص و ماسک، از عینک‌های ویژه استفاده می‌کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
وضعیت قرمز کرونایی شهر تهران؛ شیب تند آمار مبتلایان به کرونا

وضعیت قرمز کرونایی شهر تهران؛ شیب تند آمار مبتلایان به کرونا

با توجه به آمار و وضعیت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها تعداد مبتلایان رو به افزایش است و تهران شرایط خوبی را طی نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، متاسفانه شیب تند ابتلا به کرونا و افزایش مرگ و میرها نگران کننده است، اوضاع تمام مراکز درمانی و بیمارستانی خوب نیست و با شیوع پیدا کردن ویروس آنفلوآنزا  در روزهای آتی شرایط سختی  پیش رو خواهیم داشت.

 ویروس کرونا مثل یک بمب ساعتی می ماند و ممکن است هر لحظه منفجر شود و تمام زیرساخت ها را متلاشی کند.

ویروس کرونا


(0) نظر
برچسب ها :
X