كرونا را شكست مي دهيم
پاسخ به سوالات رایج درباره واکسن کرونا/ از زمان ایمنی تا ابتلا و ناقل بودن بعد از واکسیناسیون

پاسخ به سوالات رایج درباره واکسن کرونا/ از زمان ایمنی تا ابتلا و ناقل بودن بعد از واکسیناسیون

تاکنون بیش از یک میلیون و ۷۱۳ هزار نفر واکسن کرونا تزریق کرده اند و سوالات بسیاری پیرامون واکسن و تزریق آن مطرح شده است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، واکسن‌ و واکسیناسیون کرونا یکی از مباحث مهم در این روزهاست و سوالات بسیاری پیرامون واکسیناسیون کرونا مطرح شده است.

تا کنون یک میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۴۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۳۴۲ هزار و ۹۵۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۵۶ هزار و ۵۹۸ دوز رسید.

چند روز بعد از تزریق واکسن ایمن می‌شویم؟

سیدعلیرضا ناجی عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ و رئیس مرکز تحقیقات و آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که چه زمانی دریافت کنندگان واکسن در برابر کرونا ایمن می‌شوند، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به طور کلی ٢١ روز بعد از تزریق دوز دوم بیشترین و بهترین عملکرد تمام واکسن‌ها را شاهد هستیم و ایمنی حداکثری این زمان حاصل می‌شود.

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩  گفت: تاکنون محموله‌هایی از واکسن اسپوتنیک وی روسی، آسترازنکا کره جنوبی، سینوفارم چین و بهارات هند به ایران واردات شده است، البته واردات واکسن بهارات به دلیل مخالفت مسئولان هندی به کشور با مشکل مواجه شد.

میزان ایمنی زایی واکسن های وارداتی به ایران

ناجی  درباره میزان ایمنی و اثربخشی واکسن‌های وارداتی به ایران علیه کووید ١٩گفت: واکسن بهارات نزدیک ۸۲ درصد و واکسن اسپوتنیک ٩٢ درصد ایمنی زایی دارد. در واکسن استرازنکا ایمنی زایی متغیر بوده و ایمنی زایی آن به طور متوسط بالای ٧۵ درصد است و به طور کلی این واکسن بین ۶٠ تا ٩٠ درصد ایمنی زایی دارد و بسته به دوز مصرفی و پروتکل آن میزان ایمنی زایی تغییر می‌کند و برای آنکه کفایت ایمنی زایی واکسن را بالا ببرند فاصله بین دوز اول تا دوم را افزایش داده و میزان دوز اول را کم کرده اند و می‌توان بین ۴ تا ۱۲ هفته آینده بین تزریق دوز اول تا دوم فاصله ایجاد کرد و محققان به این نتیجه رسیده اند که هرچه فاصله بیشتر باشد ایمنی واکسن آسترازنکا بیشتر است.

وی ادامه داد: درباره واکسن سینو فارم آخرین مطالعه به صورت یک گزارش آمده و نشان داده است که این واکسن حدود ۷۴ درصد ایمنی زایی دارد و حتی بحث تزریق سه دوز واکسن برای ایمنی حداکثری مطرح شده است البته این گزارش یک مقاله علمی نیست و باید دانست که بیشترین مطالعه درباره این واکسن در امارات متحده عربی بوده است اما به هر حال مجوز مصرف اضطراری علیه کرونا را سازمان جهانی بهداشت صادر کرده است.

تا چند مدت علیه کرونا ایمن هستیم؟

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ درباره مدت زمان ایمنی زایی واکسن‌ها در برابر کرونا گفت: اینکه ایمنی واکسن تا چه مدت باقی می ماند مشخص نیست اما طبق گزارشاتی که از اسپوتنیک وی داشته‌ایم انتظار داریم که حداقل ۶ ماه تا یک سال آنتی بادی محافظت کننده در برابر کرونا در بدن وجود داشته باشد و ما باید هر ساله دوز بوستر را برای ایمنی زایی هر سال تکرار کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که بعد از واکسن می‌توانند از ماسک استفاده نکرد؟ گفت: به طور کلی هدف اصلی واکسن جلوگیری از بیماری علامتدار است و اکثر واکسن ها از بروز بیماری متوسط شدید و مرگ و میر جلوگیری می کنند اما باید بدانیم کسی که واکسن می‌زند و تیتر آنتی بادی بالایی دارد ممکن است که با ویروس مواجهه داشته باشد و به بیماری مبتلا شود اما فردی که واکسن تزریق می کند بیماری را به شکل خفیف و بسیار خفیف خواهد گرفت اما به طور کلی کسانی که واکسن دریافت می‌کنند باید تا زمانی که جامعه به پوشش مناسبی از واکسیناسیون نرسیده‌ است، از ماسک استفاده کنند.

بعد از تزریق واکسن می‌توان ناقل کرونا بود؟

وی درباره اینکه افراد بعد از تزریق واکسن کرونا می‌توانند ناقل بیماری باشند؟ گفت: احتمال اینکه دریافت کنندگان واکسن حامل ویروس باشند و بتوانند بیماری را به دیگران منتقل کنند وجود دارد و باید توجه داشت که ما باید آزادسازی جامعه را بر اساس درصد پوشش واکسیناسیون انجام دهیم و هرچه درصد واکسیناسیون بیشتر شود خیالمان راحت تر می‌شود و میتوان آزادسازی را به تدریج انجام داد و به تدریج کمتر از ماسک استفاده کرد.

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ بیان کرد: به دلیل احتمال ناقل بودن افراد پس از تزریق واکسن متاکید داریم افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند در ارتباط با سایر افرادی که واکسن نزده اند نکات ایمنی مانند فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت کنند اما کسانی که واکسن زده اند در ارتباط با یکدیگر بدون محدودیت اجتماعی می‌توانند رفت و آمد کنند.

واکسن‌ها علیه جهش‌های کرونا مقاوم هستند؟

ناجی درباره بی اثر بودن یا کاهش اثربخشی واکسن‌ها علیه جهشهای کرونا به ویژه نوع آفریقای جنوبی گفت: با توجه به پایش ژنتیکی که در کشورهای مختلف انجام می شود ما می‌توانیم برای واردات واکسن عمل کنیم و باید توجه داشت واکسن‌های وکتوری در مقایسه با واکسن های ویروس غیر فعال کفایت ایمونولوژیک یا ایمنی زایی بالاتری دارند و نسبت به جهش های ویروس عملکرد بهتری نشان می‌دهند.

وی افزود: همانطور که شاهد هستیم واکسن فایزر و مدرنا و حتی بر اساس برخی گزارش ها واکسن اسپوتنیک در برابر جهش های کرونا عملکرد بهتری نشان می دهند، البته با توجه به کاهش عملکرد واکسن‌ها در برابر جهش‌های ویروس کرونا شرکت‌های واکسن ساز مبادرت به تولید واکسن‌هایی کردند که در برابر جهش های جدید مقاوم باشند به عنوان مثال تولید کننده واکسن مدرنا، فایزر و آسترازنکا در حال کارآزمایی بالینی و بررسی ایمنی زایی واکسن های جدید تولیدی در برابر جهش های کرونا هستند و دریافت کنندگان این واکسن ها دوز بوستر را دریافت می‌کنند و در این صورت در برابر جهش‌های کرونا مقاوم خواهد بود.

ایرانیان نگرانی اثربخشی واکسن‌ها علیه کووید ١٩ نباشند

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ درباره اینکه با توجه به نوع کرونای شایع در ایران هیچ نگرانی درباره اثربخشی واکسن‌های وارداتی نیست، بیان کرد: نکته مهم این است که کرونای انگلیسی سوش غالب و ویروس ر در حال گردش کشور است هر چند کرونای آفریقای جنوبی و هندی در ایران شناسایی شدند اما این ویروس ها در کشور شیوع پیدا نکرده اند البته باید هرچه سریعتر با تدابیر جدی میزان گردش ویروس را در کشور کاهش دهیم چراکه میزان گردش ویروس در ایران بالاست و روزانه بیش از ١۴ هزار نفر به کرونا مبتلا می‌شوند و این نشان می دهد که گردش ویروس بالاست.

وی تاکید کرد: برای آنکه تجربه شیوع کرونای انگلیسی و بروز موج چهارم کرونا در کشور با ورود کرونای آفریقای جنوبی و هندی تکرار نشود باید تدابیر سخت و جدی در نظر گرفته شود و باید دانست که واکسن هایی که به ایران وارد شدند در برابر کرونای انگلیسی که سوش غالب در کشور است اثربخشی خوبی دارند و ایمنی زایی بالایی ایجاد می کنند و از طرفی باید توجه داشت که واکسن ها از بیماری شدید و مرگ و میر جلوگیری می کنند پس با وجود همه جهش‌ها تزریق واکسن بهترین اقدام علیه کووید ١٩ و تنها راه برای پایان بیماری و شکست کروناست.

واکسنی جدید علیه کووید ١٩ در راه است

حسن رودگری متخصص ژنتیک پزشکی و مدیر پژوهشی سازمان نظام پزشکی ایران اظهار کرد: اخیر انستیتو واکسن انسانی دوک (DHVI) در آمریکا خبر داد که این مرکز پژوهشی در مرحله آزمایش حیوانی بر روی میمون‌ها و موش‌ها توانسته واکسنی را معرفی کند که بر روی همه انواع عفونت‌های ناشی از کروناویروس‌ها موثر است و از جمله بر SARS-CoV-2 که عامل بیماری کووید۱۹ است. این واکسن که واکسن جامع کروناویروس Pan-Cotonavirus Vaccine نامیده می‌شود، از طریق ذرات نانو می‌تواند آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده را در بدن بر علیه قسمتی از ویروس‌های خانواده کرونا تحریک کند که در همه آنها مشترک است و جهش‌پذیری و تغییر ندارد.

عضو محقق دانشکده پزشکی دانشگاه اَبردین انگلیس اظهار کرد: محققین از بهار ۲۰۲۰ پژوهش خود را بر روی این واکسن آغاز کرده بودند، چون می‌دانستند واکسن‌های رایج نهایتا دچار مشکل در مقابل واریانت‌های جهش یافته ویروس کرونا می‌شوند. دکتر بارتون هاینِس مدیر DHVI می‌گوید که واکسن آنها نه تنها بر علیه ویروس بیماری کووید۱۹ بلکه در مقابل همه کروناویروس‌ها و از جمله بیماری سارس و مرس محافظت خواهد داد. این ایده و کشف واکسن جدید بر مبنای مشاهدات دکتر هاینِس و دکتر کوین ساندرز بود که متوجه اثر آنتی‌بادی پلاسما یک فرد مبتلا به SARS-CoV-1 بر روی بقیه انواع کرونا ویروس شدند.

مدیر پژوهشی سازمان نظام پزشکی ایران گفت: پاشنه آشیل و نقطه آسیب‌پذیر ویروس کرونا در قسمت Receptor Binding Domain (RBD) آن قرار دارد که در تمام انواع ویروس‌های کرونا و انواع واریانت‌های کووید۱۹ بطور ثابت و بدون تغییر موجود است، لذا ویروس را نسبت به اثر ضربدری آنتی‌بادی‌ها بشدت آسیب‌پذیر می‌سازد. بدنبال این کشف، تیم تحقیقاتی دوک ذرات نانو مشابه این قسمت ثابت در ویروس را ساخته و توانستند در بدن حیوانات نسبت به آن عکس‌العمل ایمنی ایجاد و آنتی‌بادی تولید کنند. این ذرات نانو را با مولکول‌های کوچکی نیز همراه می‌کنند که شبیه آگونیست‌های رسپتورهای ۷ و ۸ موسوم به 3M-052 بوده و قدرت ورود به سلول و تحریک‌زایی ایمنی را افزایش می‌دهند.

اثربخشی ١٠٠ درصدی واکسن جدید علیه همه جهش‌های کرونا

عضو محقق دانشکده پزشکی دانشگاه آبردین انگلیس بیان کرد: در آزمایش حیوانی این واکسن اثربخشی ۱۰۰ درصد داشته است و هیچ ویروس کرونایی از آن در امان نبود. در طول ۲۰ سال گذشته سه اپیدمی توسط کرونا ویروس‌ها در جهان اتفاق افتاده که بدترین آنها همین پاندمی کووید۱۹ است بنابرین وجود واکسنی برعلیه همه آنها نوید بخش پیشگیری از اپیدمی‌های آینده است.

رودگری تاکید کرد: نتیجه می‌گیریم که بزودی دانش بشری نه تنها بر پاندمی کووید۱۹ بلکه بر هرگونه اپیدمی کروناویروسی می‌تواند تسلط یافته و آن‌ها را مدیریت کند البته ممکن است پس از گذراندن فازهای بعدی کارآزمایی بالینی و دریافت مجوزات رسمی این واکسن در سال ۲۰۲۲ به تولید انبوه برسد و بتوان از آن در برنامه واکسیناسیون عمومی و یا حتی در کودکی استفاده کرد اما برای حصول نتیجه قطعی باید صبر داشت.

(0) نظر
برچسب ها :
رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی نکرده است
فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران:

رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی نکرده است

زالی با اشاره به بستری ۱۸۲ بیمار جدید کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه در شبانه روز گذشته گفت که وضعیت رنگ‌بندی تهران تغییری نکرده است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ارتباط زنده اخبار اظهار کرد: وضعیت رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی پیدا نکرده است و با اینکه میزان بستری افت کرده، اما از نظر عملکردی، وضعیت قرمز از نظر ما همان رنگ قرمز است.

او ادامه داد: در حال حاضر ۷۳۵۰ نفر در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که از این تعداد ۱۹۰۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند؛ در شبانه روز گذشته ۱۲۰۰ بیمار جدید در بیمارستان‌های تهران بستری شده اند که ۱۸۲ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و ۱۱۰۰ بیمار با حال مساعد از مراکز درمانی در روز گذشته ترخیص شده‌اند.

استان تهران در شرایط ناپایداری است

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه روز گذشته حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ مراجعه کننده سرپایی در تهران داشتیم که نیمی از این افراد به مراکز بهداشتی و بقیه به مراکز درمانی ما مراجعه داشته اند، بیان کرد: سیستم بهداشت و درمان تحت فشار قرار گرفتند و  استان تهران در شرایط شکننده و ناپایداری است.

به گفته زالی  روند کاهش مراجعه در تهران کندتر از سایر مناطق کشور است و در حال حاضر ۱۹ مرکز برای رمدسیور تراپی و درمان سرپایی در نظر گرفته ایم.

او گفت: با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص ممنوعیت سفرها این کار با همکاری پلیس راهور انجام می شود و هیچ مجوزی برای خروج از استان تهران داده نمی شود. در تهران ۲۵ نقطه اصلی خروجی داریم که کنترل آن کار سختی خواهد بود.

زالی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی هفت استان از جمله تهران با تاخیر در حال عبور از پیک چهارم هستند، اظهار کرد: هفته آینده شاهد شتاب بیشتری در موارد ترخیص از بیمارستان ها خواهیم بود و به نظر می رسد که شاخص تهران نارنجی باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
اتمام واکسیناسیون بالای ۸۰ ساله‌ها؛ فردا/ زمان تزریق واکسن سالمندان بالای ۷۵ سال اعلام شد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

اتمام واکسیناسیون بالای ۸۰ ساله‌ها؛ فردا/ زمان تزریق واکسن سالمندان بالای ۷۵ سال اعلام شد

رئیسی گفت: فردا واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال را تمام خواهیم کرد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، اظهار کرد: سیر نزولی کرونا در همه استان‌ها از جمله تهران آغاز شده است. درحال حاضر در مقابله با بیماری کرونا دنیا به سمتی رفته که اولویت اول واکسن است که این امید خوب است، اما تهدید هم دارد که اگر به امید واکسن رعایت دستورالعمل‌ها را نادیده بگیریم خوب نیست.

رئیسی گفت: این اتفاق در کشور ما هم در حال اتفاق افتادن است و در برخی استان‌ها درصد رعایت دستورالعمل‌ها به زیر ۶٠ درصد رسیده است. هم اکنون بیشتر شهر‌ها نارنجی هستند و با اصناف توافق کرده‌ایم با تخلف واحدهای صنفی شدید برخورد کنند.

ثبت نام بیش از ۵۴ هزار فرد بالای ٨٠ سال در سامانه ثبت نام واکسن

او ادامه داد: برای افراد بالای ٨٠ ساله به تعداد کافی واکسن در اختیار داریم و تاکنون ۵۴ هزار و ۵٠ هزار فرد بالای ٨٠ سال در سامانه ثبت نام کرده اند. از امروز همه دانشگاه‌ها می‌توانند افراد ارجاعی به مراکز بهداشتی خود را ببیند و در سامانه سیب قسمت جدیدی اضافه شده که تمام ارجاعی‌ها به هر مرکز مشخص است و با یک کلیک می‌توان برای همه ارجاعی‌های یک مرکز در کسری از ثانیه پیامک ارسال کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: یادمان باشد ما تا یکسال با کرونا درگیر هستیم و نباید مراکز بهداشتی را درگیر واکسیناسیون کنیم. یکی از افتخارات ما این بود که در دوران کرونا مراقبت‌های بهداشتی کم نشد و مراقب از مادران باردار حتی ١.٢ درصد بیشتر شده است.

هر چه زودتر مراکز تجمیعی واکسیناسیون راه‌اندازی شود

رئیسی تاکید کرد: باید هر چه زودتر مراکز تجمیعی واکسیناسیون در شهر‌ها راه‌اندازی شود. این مراکز می‌توانند ۳ تا ۵ مراکز جامع و پایگاه‌های سلامت را تحت پوشش قرار دهند و مراقبات سلامت با نوبت دهی می‌توانند افراد را به مراکز تجمیعی هدایت کنند. این مراکز تجمیعی مزایای بسیاری دارند، زیرا باعث تجمع نمی‌شوند. مصوبه‌ای از ستاد ملی کرونا گرفتیم تا تمام دستگاه‌ها فضاهایشان را در اختیار ما قرار دهند. البته قبل از گرفتن مصوبه داوطلبانه دستگاه‌ها حاضر بودند تا این مراکز را در اختیار ما قرار دهند. قرار است ۵ تا ۶ مرکز جامع سلامت افراد را در یک سالن منطقه به مرکز تجمیعی واکسیناسیون ارجاع دهند. چون سالن بزرگ است ۴۰ تا ۶۰ نفر را همزمان می‌توانند واکسیناسیون کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ما در هر مرکز تجمیعی می‌توانیم چهار تیم واکسیناسیون داشته باشیم که یک نفر ثبت کننده است و یک نفر تزریق واکسن را انجام می‌دهد. من درخواستم این است که این افراد در ثبت کمک کنند و تزریق را نیروهای خودمان انجام دهند یا اینکه دانشجوهای پزشکی و پرستاری سال شش و هفت می‌توانند با یک آموزش ساده واکسیناسیون را انجام دهند.

وی اظهار کرد: نکته‌ای که باعث آرامش مردم می‌شود این است که خیلی سریع افرادی را که در سایت ثبت نام کردند، مراقب سلامت سریعا برایش پیامک بفرستد تا بدانند که ثبت‌نامشان موفق بوده و به آنها نوبت داده شده است. درباره روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر البته نیازی به این کار نیست. زیرا در این مناطق ۱۰۰ درصد افراد در سامانه‌هایمان ثبت شده اند و می‌توانند با یک نوبت‌دهی ساده افراد را برای واکسیناسیون فراخوان کنند. از آنجایی که در سطح روستا کل سالمندان یک بهورز ۵۰ نفر است یا در یک گروه سنی ۵ نفر است، می توانیم در روستاها به جای اینکه سن را از ۸۰ سال به بالا اعلام کنیم که تعدادشان کم است، از ۶۵ سال به بالاها را در روستاها اعلام کنیم که تعدادشان مشخص می‌شود و می‌توانند واکسیناسیون‌شان را انجام دهند.

آغاز واکسیناسیون ۷۵ ساله ها تا پایان هفته

رییسی با تاکید بر رعایت نوبت واکسیناسیون گفت: باید بر اساس سند ملی اقدام کنیم. اینکه در برخی استان‌ها ناگهان می‌بینیم که یک گروه دیگری را که هنوز اعلام نشده، واکسن زدند، منجر به ابهام و سوال می‌شود. اصلا این اقدام را انجام ندهید و حتما هماهنگ با ما کار را پیش برید. چشم‌اندازی که برای تامین واکسن داریم، باید توجه کرد که هر یک واکسنی که تامین می‌شود، ساعت‌ها و روزها کار می‌برد. بنابراین باید قدر این واکسن‌هایی که به دستمان میرسد بدانیم؛ درست توزیع و دقیق تزریق کنیم. از این به بعد سامانه کاملا آماده است و می‌توانیم بر اساس آن پیش رویم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اکنون از ۶۴ دانشگاه و دانشکده حدود ۵۰ دانشگاه ما بسیار خوب عمل می‌کنند البته آخر هفته اگر واکسن به دستمان برسد، اعلام می‌کنیم که ۷۵ سال به بالاها را آغاز کنید که تعداد آنها حدود ۹۷۰ هزار نفر هستند، بعد از آن به سراغ ۷۰ تا ۷۵ سال رفته که بالای دو میلیون هستند. بنابراین بر اساس میزان واکسنی که به دستمان می‌رسد به شما موعد واکسیناسیون را اعلام می‌کنیم. به شدت دنبال این هستیم که گروه سالمندان‌مان که گروه پرخطر ما است، خیلی سریع واکسینه شوند.

فعالیت ۲۶ هزار و ۹۰۰ تیم واکسیناتور در کشور

او گفت: اگر مراکز تجمعی را داشته باشیم در بارکد خوان‌ها صرفه جویی می‌شود. امروز با سردار ساجدی نیا هماهنگ کردیم و ایشان اعلام کردند که آماده هستند در کل کشور جلوی هر مرکز تجمیعی واکسیناسیون یک تیم نیروی انتظامی حاضر باشد. باید در این مراکز آمبولانس و یک تیم پزشکی حضور داشته باشند، با این کار می‌توان به سرعت واکسیناسیون را انجام داد. محاسبه کرده‌ایم که هر ۸ دقیقه می‌توان یک بار واکسن تزریق کرد و با یک برآورد ساده هر مرکز تجمیعی واکسیناسیون می‌تواند روزانه یک هزار واکسن تزریق کند و در یک شهر با ۱۰ مرکز تجمیع می‌توان ۱۰۰۰۰ واکسن تزریق کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: ما ۲۶ هزار و ۹۰۰ تیم واکسیناتور داریم و با این پتانسیل باید خودمان را برای تزریق روزانه یک میلیون واکسن آماده کنیم و در ارتباط با پرداخت حق الزحمه این افراد دستورالعملی آماده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ خواهد شد.

رئیسی ادامه داد: تاکید ما این است که مبادا تمام مراقبین سلامت از مراکز بهداشتی به مراکز تجمیع واکسیناسیون بروند، زیرا باید مراکز بهداشتی فعال باشند و اقدامات مراقبتی را انجام دهند. در طی ماه‌های آینده با توجه به اینکه حجم واکسیناسیون بالاتر خواهد رفت هر چه سریع تر مراکز تجمعی واکسیناسیون را افزایش می‌دهیم و بسیاری از دانشگاه‌ها واکسیناسیون خودرویی را راه اندازی کرده‌اند. همچنین برای افرادی که مشکل دارند و در سامانه سیب ثبت نیستند در شهری مانند کرمان در سطح شهر بنر زده بودند که هر کسی که بالای ۸۰ سال است به مرکز تجمیعی واکسیناسیون در منطقه مشخص مراجعه کنند.

پایان واکسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا؛ فردا

او در پایان گفت: سامانه سیب بسیار به ما کمک کرده است و تاکنون بیش از ۵۴ هزار نفر در آن ثبت‌ نام کرده‌اند. فردا واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال را تمام خواهیم کرد و پس از آن با ورود محموله واکسن تا پایان هفته واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال‌ آغاز می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس آفریقای جنوبی ترسناک است/ مسافرت‌ها عامل بروز موج چهارم بود
وزیر بهداشت:

ویروس آفریقای جنوبی ترسناک است/ مسافرت‌ها عامل بروز موج چهارم بود

نمکی گفت: من از ویروس هندی به اندازه ویروس انگلیسی وحشت ندارم اما از ویروس آفریقای جنوبی هراس دارم.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت در شانزدهمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: اولین اقدام موفق ما در مقابله با ویروس انگلیسی، جلوگیری از انجام اعمال جراحی الکتیو بود.

او افزود: بحث درمان سرپایی با یک داروی آنتی وایرال، یکی دیگر از اقدامات موفق ما برای کنترل ویروس انگلیسی در کشور بود. ما در خوزستان این کار را انجام دادیم و نتایج آن کاملاً رضایت بخش بود و اگر غیر از این بود، امکان نداشت بتوانیم بیماری را در این استان مدیریت کنیم.

 نمکی ادامه داد: ١۵٠ هزار بیمار که باید طی ١٠ روز بستری می‌شدند را بستری موقت کردیم؛ این بیماران بعد از یک الی دو روز بستری، به منزل می‌رفتند و برای دریافت دارو مجدد برمی‌گشتند با این حال نیازی به بستری ١٠ روزه آن‌ها نبود.

وزیر بهداشت  گفت: در این مدت تعداد بیماران کاهش و مراقبت از بیماران ارتقا پیدا کرد. افزایش بیماران و کاهش مراقبت با میزان مرگ و میر ارتباط مستقیم دارد به همین منظور کمیته ترخیص و مراقبت در منزل شکل گرفت؛ این حرکت که هر کدام از روسای دانشگاه‌ها ابداعی به آن اضافه کردند، قابل تقدیر است.

نمکی تصریح کرد: ما از دام ویروس انگلیسی جستیم و فشار حداکثری ویروس از روی ما و نظام سلامت برداشته شد البته همچنان باید مراقب بود تا دوباره خیز جدیدی رخ ندهد؛ تردید نداریم این پیک رو به نزول خواهد گذاشت.

وزیر بهداشت با اشاره به گستره کروناهای جهش یافته در کشور گفت: در بوشهر هرمزگان یزد و آذربایجان غربی ویروس هندی و در بندرعباس ویروس آفریقای جنوبی را شناسایی کردیم و این ویروس ها هر کدام ماهیت خاص خود را دارند اما ویروس طریق نقل و انتقالش بسیار ظریف تر از آن است که فکر می کنیم. همانطور که ویروس ووهان خود را به قطع و ویروس آفریقای جنوبی خود را به بندرعباس رساند، سایر ویروس ها هم خود را خواهند رساند.

او با بیان اینکه چند موتاسیون جدید وارد کشور شده است، گفت: ویروس هندی و آفریقای جنوبی را در برخی استان‌ها و برخی از مناطق کشور مشاهده شده است.

به گفته نمکی ویروس هندی به چموشی ویروس انگلیسی نیست البته این در صورتی است که قابلیت جدید در کشور ما پیدا نکند چراکه ویروس ها به سمت ضعف یا شدت می روند و ممکن است ما رفتار متفاوتی ببینیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: من از ویروس هندی به اندازه ویروس انگلیسی وحشت ندارم اما از ویروس آفریقای جنوبی هراس دارم چرا که ویروس مقاومی است و واکسن ها روی آن کم اثر است.

او یادآوری کرد: مسافرت‌ها عامل بروز موج چهارم بوده است. با توجه به فرا رسیدن عید سعید فطر، لازم است که مراقبت‌های لازم صورت بگیرد.

نمکی گفت: یکی از سهمگین‌ترین طوفان‌های اپیدمی جهان، ابتلا به ویروس سرکش انگلیسی بود که مدافعان سلامت توانستند با مدیریت نابشان از این قله‌ عبور کنند که برای خیلی‌ها کابوس بود. 

او افزود: در کشوری مانند هند و پاکستان، با اندک تکانه‌ای در نظام سلامت، دچار فروپاشی می‌شوند اما در کشوری مانند انگلیس که قدمتی بسیار قابل توجه و منابع مالی قابل اتکاء در نظام سلامت دارد، وقتی شما بیماران را خارج از بیمارستان و سرگردان در پارک و راهرو و تخت‌های فشرده در هم در بیمارستان می‌بینید، نشان می‌دهد که این ویروس مهاجم، سرکش و غیرقابل کنترل است.

وزیر بهداشت به برنامه واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که واکسن را از اردیبهشت سال گذشته رصد کردیم که به دلیل بد عهدی‌ها کار با تأخیر آغاز شد اما الان راه در حال باز شدن و واکسن ها در حال رسیدن است.

نمکی تصریح کرد: سامانه‌ای را برای واکسیناسیون تعیین کردیم، روزهای اول نارسایی و اشکالاتی بود اما اکنون مقتدرتر و سنجیده‌تر از قبل، جلو می‌رویم.

(0) نظر
برچسب ها :
پرستاران جامانده از واکسن به سایت نظام پرستاری مراجعه کنند
رئیس کل نظام پرستاری کشور:

پرستاران جامانده از واکسن به سایت نظام پرستاری مراجعه کنند

میرزابیگی گفت: هرپرستاری که واکسن کرونا نزده است، می‌تواند به سایت نظام پرستاری مراجعه کند.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور در نشست خبری به مناسبت روز جهانی پرستار اظهار کرد: قبل از انقلاب تنها یک دانشگاه پرستاری به نام فیروزگر داشتیم اما الان به ۱۹۵ دانشگاه با حضور ۶۰ هزار دانشجو از مقطع کارشناسی تا دکتری رسیده است.

او گفت:  در بحران کرونا بالغ بر ۱۰۰ هزار پرستار مبتلا به کرونا شدند و ۱۲۰ شهید پرستار داشتیم. با وجود تمام سختی‌هایی که این افراد دارند، در خدمت رسانی صحنه‌های عجیبی را ایجاد کردند که تحسین برانگیز است.

میرزابیگی ادامه داد: برای اعضای سازمان نظام پرستاری که در سیستم غیر بیمارستانی و یا خدمات هوم کر هستند، فراخوان اعلام کردیم.

او ضمن ابراز گلایه از وزارت بهداشت به دلیل نگاه دوگانه پزشکی و پرستاری، گفت: از سهمیه خوبی که به نظام پزشکی دادند چیزی به ما نرسید. پزشکان، منشی مطب و...واکسن دریافت کردند اما بعد از پیگیری های زیاد به ما هم چند روزی است که سهمیه ‌واکسن داده اند. اعلام کردیم هر پرستاری که واکسن نزده به سایت نظام پرستاری مراجعه کند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری یادآوری کرد: قرار است لیستی تکمیلی کنیم و به شکل لکه گیری واکسیناسیون افراد باقی مانده انجام شود. در شهر تهران تاکنون حدود ۵۰۰۰ نفر اعلام کردند که خواستار دریافت واکسن هستند. ما کمک می‌کنیم خود سیستم بیمارستانی که واکسن تزریق می‌کند، واکسن به این عزیزان تزریق کند. ما می‌خواهیم این عزیزان را برای آغاز واکسیناسیون عمومی در کشور آماده کنیم و باید پیش از آن خودشان واکسینه شده باشند.

میرزابیگی با بیان اینکه جامعه پرستاری آماده مشارکت در انجام واکسیناسیون است، بیان کرد: دستگاه‌های مسئول هنوز وظایف خود را در قبال پرستاران انجام نداده اند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: امیدواریم با بررسی های لازم کمک های بی وقفه ای را برای خانواده های شهدای سلامت در نظر بگیریم تا دین خود را ادا کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
کاهش ۵۰ درصدی مرگ‌های کرونایی در موج چهارم/ فوت ناشی از تزریق واکسن نداشته‌ایم
معاون درمان وزارت بهداشت:

کاهش ۵۰ درصدی مرگ‌های کرونایی در موج چهارم/ فوت ناشی از تزریق واکسن نداشته‌ایم

جان بابایی گفت: عوارض خاصی بعد از تزریق واکسن کرونا مشاهده نشده است و تا کنون فوت ناشی از تزریق این واکسن نداشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: ما سامانه‌ای در وزارت بهداشت داریم که به طور مرتب عوارض واکسیناسیون در تمام افراد دریافت کنندگان واکسن در آن ثبت می شود. عوارضی که تاکنون داشته ایم عوارض متعارف واکسیناسیون مانند درد محل تزریق، درد استخوانی و تب خفیف بوده است که اغلب پس از تزریق واکسن های ویروسی اتفاق می افتد.

جان بابایی درباره برخی اخبار مبنی بر فوت پس از تزریق واکسن گفت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت کمیته علمی داریم و تمام پرونده این افراد بررسی و پس از تحلیل گزارش می شود. باید توجه داشت که واکسیناسیون در افراد بالای ۸۰ سال شروع شده است.

او افزود: بسیاری از عزیزانی که فوت می‌کنند ممکن است بیماری زمینه ای داشته باشند. ما در سال ۴۰۰ هزار فوتی غیرکرونا داشتیم؛ به طور متعارف مهمترین علت مرگ و میر سن بالاست و ممکن است این افراد به دلیل نارسایی کلیوی، دیابت و فشارخون پیشرفته، بیمار قلبی و عروقی فوت شوند.

جان بابایی ادامه داد: پس از بررسی پرونده ها، متوجه شدیم بیشتر آمار فوت ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای بوده است. عوارض خاصی بعد از تزریق واکسن کرونا مشاهده نشده است و خوشبختانه تاکنون فوت ناشی از تزریق این واکسن نداشته‌ایم، بنابراین مردم نسبت به عوارض واکسن نگران نباشند.

معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: در دوران اوج کرونا ما خدمات‌ غیر اورژانس را کم کردیم. ظرفیت همه مراکز دولتی، تامین اجتماعی، خصوصی، خیریه و سازمان هایی مانند نیروهای مسلح، اولویت کرونا بود. با کاهش موارد کرونا از همکارانمان خواهش کردیم تا هرچه زودتر خدمات غیر اورژانس را هم ارائه دهند، اگرچه در تمام این مدت ما خدمات اورژانسی داشتیم  به طوریکه در فروردین ۱۴۰۰ در مقایسه با سال گذشته میزان حوادث جاده‌ای ۶ برابر بود و به همه آسیب دیدگان خدمات داده شد.

او درباره راه‌اندازی سامانه برای ثبت انسولین قلمی و اطلاعات بیماران گفت: سال گذشته تجربه خوبی داشتیم و توزیع داروهای بیماران هموفیلی ام اس و پیوندی را بر اساس یک حواله الکترونیکی شروع کردیم. خیلی از خطا ها و سوء استفاده ها شناسایی و از بروز آنها جلوگیری شد؛ حتی در برخی موارد شاهد کاهش ۲۰ درصد مصرف این داروها بودیم .

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: سازمان غذا و دارو در ماه‌های پایانی سال ۹۹ میزان توزیع انسولین قلمی را دو برابر ماه های ابتدایی سال انجام داد، به طوریکه میزان انسولین های قلمی توزیع شده به سه میلیون و ۶۰۰ هزار انسولین رسیده بود.

او افزود: به دانشگاه‌های پزشکی اعلام کردیم تا پایان اردیبهشت تمام اطلاعات بیماران دیابتی دریافت کننده انسولین قلمی را در سامانه بیماران نادر وارد کنند و بعد از احصای اطلاعات میزان انسولین قلمی و دریافت کنندگان آن مشخص خواهد شد و بر این اساس توزیع انسولین قلمی صورت خواهد گرفت. به این ترتیب انسولین قلمی برای بیماران دیابتی در نزدیکترین داروخانه محل زندگی فرد در دسترس خواهد بود.

جان بابایی گفت: بیماران دیابتی می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی منطقه، اطلاعات خود را ثبت کنند یا اگر این امکان نیست می توانند به مراکز بیمارستانی که درمانگاه دیابت دارند، مراجعه کنند. ما حدود ۵۵۰ مرکز دیابت بیمارستانی در سطح کشور داریم  که در آنجا اطلاعات بیماران راستی‌آزمایی و ثبت می‌شود. براین اساس نگرانی بیماران در جهت تامین انسولین قلمی به حداقل خواهد رسید.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به کاهش مرگ و میر در موج چهارم کرونا گفت: در این دوره باوجود اینکه تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستان ها برای خدمات بستری و سرپایی دو برابر موج های قبلی بود، میزان مرگ و میر نسبت به قبل کمتر شده بود و به نصف آمار گذشته رسید البته همین تعدادی که فوت کردند هم مایه تأسف است و قابل جبران نیست.

وی بیان کرد: با تلاش کادر بهداشت و درمان این شرایط ایجاد شد که میزان بالای مرگ و میری که در مقایسه با برخی کشورها انتظار داشتیم، اتفاق نیفتد زیرا در این مدت تلاش زیادی شده بود. در این مدت مهارت پرسنل در مواجه با کرونا و دسترسی به امکانات کمک تنفسی بیشتر شد. همچنین توانستیم کلینیک سرپایی در کنار بیمارستان‌ها راه‌اندازی کنیم تا بلافاصله بیماران شناسایی و درمان آنها زودتر شروع شود.

(0) نظر
برچسب ها :
گونه هندی کرونا بسیار مسری‌تر و مقاوم‌تر است
سازمان جهانی بهداشت:

گونه هندی کرونا بسیار مسری‌تر و مقاوم‌تر است

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد گونه هندی کرونا بسیار مسری‌تر و در برابر آنتی‌بادی‌ها مقاوم‌تر است.


به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از فرانس ۲۴، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد گونه کووید-۱۹ که در هند آغاز شده و در حال گسترش سرسام آور است، بسیار مسری‌تر و نگران کننده‌تر از گونه‌های دیگر است.

این سازمان گفت به نظر می‌رسد نوع B.۱.۶۱۷ کرونا که همان گونه هندی است برای اولین بار در هند در اکتبر گذشته مشاهده شده است.

ماریا ون کرکوف مدیر فنی سازمان جهانی بهداشت به خبرنگاران گفت: برخی اطلاعات در دسترس وجود دارد که نشان دهنده افزایش قابلیت انتقال B.۱.۶۱۷ است، به همین ترتیب ما این موضوع را به عنوان نوعی نگرانی در سطح جهانی طبقه بندی می‌کنیم.

او همچنین به مطالعات اولیه اشاره کرد که حاکی از کاهش خنثی سازی است، به این معنی که به نظر می‌رسد آنتی بادی‌ها در مطالعات آزمایشگاهی با نمونه کوچک تاثیر کمتری روی این گونه از ویروس دارند، این در حالی است که WHO می‌گوید هنوز برای اظهار نظر قطعی درباره اینکه این گونه نسبت به واکسن مقاوم است، زود است.

در بیانیه‌ای آمده است: براساس داده‌های فعلی، واکسن‌های کووید-۱۹ همچنان در پیشگیری از بیماری و مرگ در افراد آلوده به این نوع موثر هستند.

ون کرکوف گفت جزئیات بیشتر در مورد ویروس کرونای هندی در به روز رسانی هفتگی سازمان جهانی بهداشت روز سه شنبه ارائه می‌شود.

هند که از یکی از بدترین شیوع‌های جهان رنج می‌برد، روز دوشنبه نزدیک به ۳۷۰ هزار مورد ابتلا و بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ مرگ و میر جدید گزارش کرد. این موج ویرانگر سیستم مراقبت‌های بهداشتی هند را تحت فشار قرار داده است و به گفته کارشناسان آمار‌های رسمی موارد ابتلا و فوتی‌ها بسیار کمتر از آمار واقعی است.

مدتی است که بیم آن می‌رود B.۱.۶۱۷ که چندین زیرشاخه را با جهش‌ها و ویژگی‌های کمی متفاوت در برمی‌گیرد در گسترش هشداردهنده نقش داشته باشد.

اکنون این گونه به لیست سه نوع دیگر کووید-۱۹ اضافه شده است، نمونه‌هایی که برای اولین بار در انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی شناسایی شدند که WHO آن‌ها را «نگران کننده» خوانده است. به نظر می‌رسد این گونه خطرناک‌تر از نسخه اصلی ویروس بوده و انتقال بیشتری دارد و درصد کشندگی و مقاومت آن در برابر واکسن نیز بیشتر است.

حتی اگر کارآیی واکسن در برابر برخی از انواع کووید-۱۹ کاهش یابد، باز هم ممکن است در برابر بیماری‌های جدی و مرگ از افراد محافظت کنند.

ون کرکوف تاکید کرد در مورد نوع B.۱.۶۱۷، در حال حاضر ما چیزی نداریم که بتوانیم تشخیص یا درمان آن را تسریع بخشد. آنچه ما در حال حاضر می‌دانیم این است که واکسن‌ها کار می‌کنند و از همان روش‌های درمانی برای مقابله با فعالیت منظم ویروس استفاده می‌شود؛ بنابراین در واقع نیازی به تغییر هیچیک از این موارد نیست و مردم باید هر واکسنی را که در دسترس آن‌هاست، در صورت واجد شرایط بودن دریافت کنند.

کارشناسان تاکید می‌کنند هرچه ویروس بیشتر گسترش یابد، خطر ابتلا به شرایط ایده آل برای جهش از طریق روش‌های مهم بیشتر خواهد بود و تاکید می‌کنند که برای مهار انتقال باید هر اقدامی انجام شود.

ون کرکوف گفت: ما همچنان انواع نگرانی‌ها را در سراسر جهان خواهیم دید و باید همه تلاش خود را انجام دهیم تا واقعا گسترش را محدود کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
کدام استان‌ها بیشترین و کمترین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را دارند؟

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را دارند؟

آخرین وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان‌های کشور توسط قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا اعلام شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، آخرین وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح استان‌های کشور توسط قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در بازه زمانی هشتم تا پانزدهم اردیبهشت ماه را اعلام شد.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در دو استان آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان بین ۳۳ تا ۴۲ درصد بوده است.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ۱۵ استان آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خوزستان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، گلستان، لرستان، همدان، مرکزی، مازندران و هرمزگان، بین ۴۳ تا ۶۱ درصد بوده است.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بازه زمانی هشتم تا پانزدهم اردیبهشت در ۸ استان اصفهان، البرز، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس، قم، کرمانشاه و کرمان بین ۶۲ تا ۶۷ درصد ثبت شده است.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ۶ استان اردبیل، تهران، زنجان، سمنان، قزوین و یزد در همین بازه زمانی بین ۶۸ تا ۷۹ درصد بوده است.

(0) نظر
برچسب ها :
دانش آموزان مبتلا یا مشکوک به کرونا جداگانه آزمون می‌دهند
مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش:

دانش آموزان مبتلا یا مشکوک به کرونا جداگانه آزمون می‌دهند

محسن بیگی با اشاره به بررسی وضعیت دانش آموزان شرکت کننده در آزمون حضوری باسامانه ماسک گفت: افراد مبتلا یا مشکوک به کرونا جدا از سایرین آزمون می‌دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش در برنامه انتهای الوند با موضوع «بررسی و تبیین چگونگی برگزاری حضوری امتحانات نهایی» اظهار کرد: سال گذشته هم امتحانات نهایی به همین روش برگزار شد.امسال هم شیوه‌نامه‌های بهداشتی همانند سال قبل مورد توجه قرار گرفته است، همچنین بازنگری در این شیوه‌نامه‌ها امروز به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

او افزود: امسال ۶ هزار و ۷۰۰ حوزه امتحانی برای دانش آموزان پایه دوازدهم در نظر گرفتیم که نسبت به سال قبل ۴ هزار حوزه افزایش داشته است تا ۶۴۰ هزار دانش‌آموز دوازدهمی در امتحانات شرکت کنند.

مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش با اشاره به شیوه‌نامه‌های بهداشتی که امسال در نظر گرفته شده است، گفت: فاصله صندلی‌ها از هم ۴ مترمربع است و از هر طرف ۲ متر با یکدیگر باید فاصله داشته باشند، تهویه هوا هم باید حتما انجام شود و حتی اگر امکان برگزاری آزمون در فضای باز وجود دارد این کار انجام بگیرد.

محسن‌بیگی تاکید کرد: خانواده‌ها و عوامل اجرایی همکاری لازم را داشته باشند تا شیوه‌نامه‌ها رعایت و از تجمع دانش آموزان در زمان رفت و آمد و حضور در سالن اجتناب شود.

تراکم در حوزه امتحانی پایه نهم ۳۰ نفره است

او درباره امتحانات پایه نهم با اشاره به اینکه این امتحانات به صورت مدرسه‌ای است، تاکید کرد: تراکم در پایگاه‌های امتحانی این پایه حدود ۳۰ دانش‌آموز است.

به گفته مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش در حوزه‌های امتحانی پایه دوازدهم هم یک مراقب سلامت در حوزه نظارت کافی را دارد، علاوه بر آن از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نظارت‌ها صورت می‌گیرد.

محسن بیگی گفت: کد ملی تمام دانش‌آموزان در اختیار وزارت بهداشت است و از طریق سامانه ماسک وضعیت آنان چک می‌شود، همچنین برای دانش‌آموزانی که کرونا دارند یا مشکوک به کرونا هستند، آزمون در شرایط قرنطینه و جداگانه انجام خواهد شد. همچنین دانش آموزان دارای بیماری زمینه‌ای هم به طور جداگانه امتحان می‌دهند.

(0) نظر
برچسب ها :
سیستم عصبی، هدف مطلوبی برای تهاجم ویروس کرونا
فرمانده ستاد عملیات بیماری کرونا در تهران مطرح کرد؛

سیستم عصبی، هدف مطلوبی برای تهاجم ویروس کرونا

زالی گفت: عوارض نورولوژیک کرونا، نقش زیادی در مرگ و میر و کاهش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به این ویروس دارد.


به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: این روز‌ها مقالات متعددی در مورد درگیری سیستم عصبی و مغز در رابطه با کرونا مطرح است که همگی می‌تواند نقش موثری را در تشخیص و درمان بیماری ایفا کند.

زالی با اشاره به اینکه سندرم مزمن کووید ۱۹ عوارض ناشی از بیماری است که به صورت طولانی مدت در بیمار باقی می‌ماند، گفت: اگرچه علائم تنفسی فونداسیون و پایه اصلی این سندرم مزمن را تشکیل می‌دهد اما در بین علائم ذکر شده در مبتلایان به کرونا علائم سیستم عصبی و روانشناختی و روانی نیز جلب توجه می‌کند و اختلالاتی مثل PTSD، افسردگی، اضطراب و اختلالات خلقی را در کنار مسایلی نظیر فیبروز ریوی نیز می‌توان دید.

او با اشاره به انجام فرایند واکسیناسیون جهانی بیان کرد: عوارض مستقیم و غیر مستقیم ناشی از واکسیناسیون بر روی سیستم عصبی فرد نیز بحث جدیدی را ایجاد کرده است.

این استاد برجسته دانشگاه با اشاره به تفاوت رفتار ویروس کووید ۱۹ با سایر ویروس‌های هم خانواده اش گفت: سیستم عصبی همواره یک ماهیت مطلوب و جذاب برای ویروس‌ها دارد. شواهد عینی و مطالعات گذشته درخصوص در مرس، سارس، آنفلوانزا و هرپس سیمپلکس نشان داده است که سیستم اعصاب مرکزی یک هدف مطلوب برای تهاجم و فعالیت این ویروس‌ها و ایجاد تغییرات غیر مستقیم برروی سیستم اعصاب به شمار می‌روند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت تصریح کرد: یافته‌های قابل توجهی در این زمینه قبل از کووید ۱۹ در رابطه با مرس و سارس وجود داشت. مرس شبیه همین کووید ۱۹ برای تهاجم از گیرنده‌های AC ۲ استفاده می‌کرد و در مورد مرس نیز دی پپتیدیل دپیپتاز ۴ ناحیه حمله و ورود ویروس به سیستم عصبی محسوب می‌شدند.

زالی بیان کرد: نکته بسیار عجیب این است که در برخی بافت‌ها که هیچ گونه حضوری از گیرنده‌های ACE ۲ و یا دی پپتیدیل دپیپتاز ۴ وجود ندارد، کووید ۱۹ علائم قابل توجهی ایجاد می‌کند. مثلا در کبد که از نظر این گیرنده‌ها فقیر است شاهد بروز برخی سندرم‌های کشنده شامل آسیب‌های کبدی و آنسفالوپاتی ناشی از مسائل کبدی هستیم و اتفاقا بین درگیری کبدی و پروگنوز کوتاه مدت و دراز مدت بیماری کووید ۱۹ یک ارتباط مستقیم وجود دارد.

او یادآوری کرد: کرونا مثل هر ویروس دیگری می‌تواند موجب ایجاد آنسفالیت و مننژیت شود. با توجه به گزارش بیماران ژاپنی و چینی احتمال ایجاد آنسفالیت و مننِژیت با آلوده شدن مستقیم بافت‌های مغزی به ویروس کووید ۱۹ وجود دارد گرچه شیوع بسیار پایینی دارد.

زالی توضیح داد: آنسفالوپاتی‌هایی که ناشی از هایپوکسی است که بصورت اختلال سطح هوشیاری و تشنج و اختلالات حرکتی و سندرم‌هایی شبیه مه مغزی که در کووید ۱۹ رخ می‌دهد، ممکن است به دلیل کاهش سطح اکسیژن و اختلالات تواتر گاز‌های تنفسی در ریه منجر به بروز آنسفالوپاتی هایپوکسمیک شود که خودش می‌تواند منجر به بروز علایم سیستم عصبی در کووید ۱۹ شود.

این استاد دانشگاه نوع دیگر از درگیری سیستم عصبی در کووید ۱۹ را سندرم‌های التهابی بیان کرد که از آن‌ها به عنوان آنسفالوپاتی‌های التهابی یا اَدم میتوان یاد کرد.

او بروزسیتوکاین استورم یا طوفان سایتوکاینیرا از دیگر عوارض سیستم عصبی در کووید ۱۹ برشمرد که می‌تواند کاسکت‌های التهابی را در هر بافتی ایجاد کند.

به گفته زالی هر بافتی از بدن از جمله ریه، کبد، کلیه و سیستم اعصاب مرکز و مغز نیز می‌تواند در جریان این سیتوکاین استروم دچار سندرم التهابی از هم گسیخته شود که منجر به بروز بیماری‌های مختلف می‌شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت افزود: به دنبال واکسیناسیون و یا سندرم مزمن کووید ۱۹ ممکن است شاهد هایپرکوآگولوپاتی یا اختلالات انعقادی در بیماران باشیم که می‌تواند سبب افزایش مرگ و میر و اختلالات عروقی باشد.

او ادامه داد: مطالعات نشان داده که یکی از دلایل افزایش سکته‌های مغزی مربوط به همین موضوع باشد که در فیزیوپاتولوژی بیماری کووید ۱۹ نقش بسیار مهمی را دارد.

فرمانده ستاد عملیات بیماری کرونا در تهران با اشاره به مطالعه ۷۵۰ بیمار در بیمارستان شهدای تجریش گفت: شانس سکته در بیماران ۵ درصد بود و شانس بروز اختلال تعادل در مبتلایان ۱۲-۱۰ درصد بود.

زالی با اشاره به این که گیرنده ACE ۲موجود در مغز نقش رگولاتوری و تنظیم کنندگی را ایفا می‌کند، افزود: اگر این گیرنده‌ها توسط ویروس اشغال شوند، نقش تنظیم کنندگی گیرنده در مورد فشار خون تغییر می‌کند و ممکن است باعث افزایش فشار خون در بیماران کرونایی شود که می‌تواند موجب ایجاد هموراژی و خونریزی و سکته مغزی شود.

این استاد دانشگاه شایع‌ترین عوراض ناشی از کووید ۱۹ در سیتم اعصاب مرکزی را اختلالات بویایی و چشایی برشمرد و گفت: آناتومی گیرنده‌های حسی بویایی و مجاورت آن با بافت مغز، درگیری و اختلال سیستم بویایی را دور از انتظار نیست.

سردرد، شایع‌ترین علائم بالینی مبتلایان به کرونا

زالی شایع‌ترین علائم بالینی مبتلایان به کووید ۱۹ را سردرد بیان کرد و گفت: معمولا جنرال، تنشی یا کششی است و بعد از دو تا سه روز به حداکثر خودش می‌رسد و به مسکن نیز پاسخ نمی‌دهد. این نوع سردرد در خانم‌ها شیوع بالاتری دارد و مکانیسم‌های عروقی نیز در آن بدون تاثیر نیست.

این جراح برجسته مغز و اعصاب افزود: مسادل روانشناختی، اضطراب و افسردگی نیز می‌تواند در بروز سردرد‌های تنشی در این بیماران تاثیرگذار باشد اما آنچه بسیار اهمیت دارد، سردرد‌های مستمر و افزایشی است که ممکن است با ترومبوز و لخته خون در مغز ارتباط داشته باشد و باید پیگیری شود.

به گفته زالی یکنوع سردرد دیگر ناشی از استفاده مستمر از ماسک و شیلد در کادر بهداشت و درمان است که ممکن است با سردرد‌های ناشی از کووید۱۹ اشتباه گرفته شود. این نوع سردرد یک ساعت پس از استفاده مستمر ماسک و شیلد شروع می‌شود و بیشترین محل درد موضعی در محل تماس با ماسک و شیلد است که این سردرد یک ساعت تا ۷۰ دقیقه پس از برداشتن ماسک و شیلد رفع می‌شود.

او سرگیجه و عدم تعادل، ضعف عمومی را نیز از سایر علائم در این بیماران برشمرد و افزود: احتمال بروز انواع سندرم‌ها نظیر فیشر، والنبرگ، گلین باره در این بیماران زیاد است.

زالی در بخش دیگری از سخنان خود به مطالعه ۷۵۰ بیمار کرونایی در بیمارستان شهدا و علائم نورولوژیک آنان اشاره کرد و گفت: در این مطالعه؛ ۱۲ درصد سرگیجه و عدم تعادل، ۵ درصد استروک و سکته که غالبا جوان و زیر ۵۰ سال بودند که شدید و بدون پاسخ به درمان بود و ۲۲ درصد اختلالات بویایی و ۳۰ درصد نیز اختلالات روانشناختی مشاهده شد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت تاکید کرد: یکی از مهمترین بحث‌های مهم در کووید ۱۹ را بروز اختلالات روانشناختی از جمله اضطراب، افسردگی و اختلالات خلقی و... است؛ البته در بیماران با سابقه یک یا دو بار ابتلا به کووید ۱۹ علائم روانشناختی بسیار افزایش داشته است.

زالی ادامه داد: با توجه به ناشناخته بودن خصوصیات و بروز جهش‌ها و موتاسیون‌های جدید در کووید ۱۹، نیازمند شناخت عمیق‌تر از این بیماری با استفاده از یافته‌های تصویربرداری و کالبدشکافی هستیم تا این شناخت عمیق‌تر نسبت به بیماری و درگیری سیستم عصبی مرکزی به ما کمک کند تا عوارض ناشی از بیماری به ویژه عوارض نورولوژیک آن که متاسفانه در مرگ و میر و کاهش کیفیت زندگی بیماران تاثیرگذار است را کاهش دهیم.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81969
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X