كرونا را شكست مي دهيم
پاسخ به سوالات رایج درباره واکسن کرونا/ از زمان ایمنی تا ابتلا و ناقل بودن بعد از واکسیناسیون

پاسخ به سوالات رایج درباره واکسن کرونا/ از زمان ایمنی تا ابتلا و ناقل بودن بعد از واکسیناسیون

تاکنون بیش از یک میلیون و ۷۱۳ هزار نفر واکسن کرونا تزریق کرده اند و سوالات بسیاری پیرامون واکسن و تزریق آن مطرح شده است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، واکسن‌ و واکسیناسیون کرونا یکی از مباحث مهم در این روزهاست و سوالات بسیاری پیرامون واکسیناسیون کرونا مطرح شده است.

تا کنون یک میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۴۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۳۴۲ هزار و ۹۵۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۵۶ هزار و ۵۹۸ دوز رسید.

چند روز بعد از تزریق واکسن ایمن می‌شویم؟

سیدعلیرضا ناجی عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ و رئیس مرکز تحقیقات و آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که چه زمانی دریافت کنندگان واکسن در برابر کرونا ایمن می‌شوند، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به طور کلی ٢١ روز بعد از تزریق دوز دوم بیشترین و بهترین عملکرد تمام واکسن‌ها را شاهد هستیم و ایمنی حداکثری این زمان حاصل می‌شود.

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩  گفت: تاکنون محموله‌هایی از واکسن اسپوتنیک وی روسی، آسترازنکا کره جنوبی، سینوفارم چین و بهارات هند به ایران واردات شده است، البته واردات واکسن بهارات به دلیل مخالفت مسئولان هندی به کشور با مشکل مواجه شد.

میزان ایمنی زایی واکسن های وارداتی به ایران

ناجی  درباره میزان ایمنی و اثربخشی واکسن‌های وارداتی به ایران علیه کووید ١٩گفت: واکسن بهارات نزدیک ۸۲ درصد و واکسن اسپوتنیک ٩٢ درصد ایمنی زایی دارد. در واکسن استرازنکا ایمنی زایی متغیر بوده و ایمنی زایی آن به طور متوسط بالای ٧۵ درصد است و به طور کلی این واکسن بین ۶٠ تا ٩٠ درصد ایمنی زایی دارد و بسته به دوز مصرفی و پروتکل آن میزان ایمنی زایی تغییر می‌کند و برای آنکه کفایت ایمنی زایی واکسن را بالا ببرند فاصله بین دوز اول تا دوم را افزایش داده و میزان دوز اول را کم کرده اند و می‌توان بین ۴ تا ۱۲ هفته آینده بین تزریق دوز اول تا دوم فاصله ایجاد کرد و محققان به این نتیجه رسیده اند که هرچه فاصله بیشتر باشد ایمنی واکسن آسترازنکا بیشتر است.

وی ادامه داد: درباره واکسن سینو فارم آخرین مطالعه به صورت یک گزارش آمده و نشان داده است که این واکسن حدود ۷۴ درصد ایمنی زایی دارد و حتی بحث تزریق سه دوز واکسن برای ایمنی حداکثری مطرح شده است البته این گزارش یک مقاله علمی نیست و باید دانست که بیشترین مطالعه درباره این واکسن در امارات متحده عربی بوده است اما به هر حال مجوز مصرف اضطراری علیه کرونا را سازمان جهانی بهداشت صادر کرده است.

تا چند مدت علیه کرونا ایمن هستیم؟

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ درباره مدت زمان ایمنی زایی واکسن‌ها در برابر کرونا گفت: اینکه ایمنی واکسن تا چه مدت باقی می ماند مشخص نیست اما طبق گزارشاتی که از اسپوتنیک وی داشته‌ایم انتظار داریم که حداقل ۶ ماه تا یک سال آنتی بادی محافظت کننده در برابر کرونا در بدن وجود داشته باشد و ما باید هر ساله دوز بوستر را برای ایمنی زایی هر سال تکرار کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که بعد از واکسن می‌توانند از ماسک استفاده نکرد؟ گفت: به طور کلی هدف اصلی واکسن جلوگیری از بیماری علامتدار است و اکثر واکسن ها از بروز بیماری متوسط شدید و مرگ و میر جلوگیری می کنند اما باید بدانیم کسی که واکسن می‌زند و تیتر آنتی بادی بالایی دارد ممکن است که با ویروس مواجهه داشته باشد و به بیماری مبتلا شود اما فردی که واکسن تزریق می کند بیماری را به شکل خفیف و بسیار خفیف خواهد گرفت اما به طور کلی کسانی که واکسن دریافت می‌کنند باید تا زمانی که جامعه به پوشش مناسبی از واکسیناسیون نرسیده‌ است، از ماسک استفاده کنند.

بعد از تزریق واکسن می‌توان ناقل کرونا بود؟

وی درباره اینکه افراد بعد از تزریق واکسن کرونا می‌توانند ناقل بیماری باشند؟ گفت: احتمال اینکه دریافت کنندگان واکسن حامل ویروس باشند و بتوانند بیماری را به دیگران منتقل کنند وجود دارد و باید توجه داشت که ما باید آزادسازی جامعه را بر اساس درصد پوشش واکسیناسیون انجام دهیم و هرچه درصد واکسیناسیون بیشتر شود خیالمان راحت تر می‌شود و میتوان آزادسازی را به تدریج انجام داد و به تدریج کمتر از ماسک استفاده کرد.

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ بیان کرد: به دلیل احتمال ناقل بودن افراد پس از تزریق واکسن متاکید داریم افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند در ارتباط با سایر افرادی که واکسن نزده اند نکات ایمنی مانند فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت کنند اما کسانی که واکسن زده اند در ارتباط با یکدیگر بدون محدودیت اجتماعی می‌توانند رفت و آمد کنند.

واکسن‌ها علیه جهش‌های کرونا مقاوم هستند؟

ناجی درباره بی اثر بودن یا کاهش اثربخشی واکسن‌ها علیه جهشهای کرونا به ویژه نوع آفریقای جنوبی گفت: با توجه به پایش ژنتیکی که در کشورهای مختلف انجام می شود ما می‌توانیم برای واردات واکسن عمل کنیم و باید توجه داشت واکسن‌های وکتوری در مقایسه با واکسن های ویروس غیر فعال کفایت ایمونولوژیک یا ایمنی زایی بالاتری دارند و نسبت به جهش های ویروس عملکرد بهتری نشان می‌دهند.

وی افزود: همانطور که شاهد هستیم واکسن فایزر و مدرنا و حتی بر اساس برخی گزارش ها واکسن اسپوتنیک در برابر جهش های کرونا عملکرد بهتری نشان می دهند، البته با توجه به کاهش عملکرد واکسن‌ها در برابر جهش‌های ویروس کرونا شرکت‌های واکسن ساز مبادرت به تولید واکسن‌هایی کردند که در برابر جهش های جدید مقاوم باشند به عنوان مثال تولید کننده واکسن مدرنا، فایزر و آسترازنکا در حال کارآزمایی بالینی و بررسی ایمنی زایی واکسن های جدید تولیدی در برابر جهش های کرونا هستند و دریافت کنندگان این واکسن ها دوز بوستر را دریافت می‌کنند و در این صورت در برابر جهش‌های کرونا مقاوم خواهد بود.

ایرانیان نگرانی اثربخشی واکسن‌ها علیه کووید ١٩ نباشند

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ درباره اینکه با توجه به نوع کرونای شایع در ایران هیچ نگرانی درباره اثربخشی واکسن‌های وارداتی نیست، بیان کرد: نکته مهم این است که کرونای انگلیسی سوش غالب و ویروس ر در حال گردش کشور است هر چند کرونای آفریقای جنوبی و هندی در ایران شناسایی شدند اما این ویروس ها در کشور شیوع پیدا نکرده اند البته باید هرچه سریعتر با تدابیر جدی میزان گردش ویروس را در کشور کاهش دهیم چراکه میزان گردش ویروس در ایران بالاست و روزانه بیش از ١۴ هزار نفر به کرونا مبتلا می‌شوند و این نشان می دهد که گردش ویروس بالاست.

وی تاکید کرد: برای آنکه تجربه شیوع کرونای انگلیسی و بروز موج چهارم کرونا در کشور با ورود کرونای آفریقای جنوبی و هندی تکرار نشود باید تدابیر سخت و جدی در نظر گرفته شود و باید دانست که واکسن هایی که به ایران وارد شدند در برابر کرونای انگلیسی که سوش غالب در کشور است اثربخشی خوبی دارند و ایمنی زایی بالایی ایجاد می کنند و از طرفی باید توجه داشت که واکسن ها از بیماری شدید و مرگ و میر جلوگیری می کنند پس با وجود همه جهش‌ها تزریق واکسن بهترین اقدام علیه کووید ١٩ و تنها راه برای پایان بیماری و شکست کروناست.

واکسنی جدید علیه کووید ١٩ در راه است

حسن رودگری متخصص ژنتیک پزشکی و مدیر پژوهشی سازمان نظام پزشکی ایران اظهار کرد: اخیر انستیتو واکسن انسانی دوک (DHVI) در آمریکا خبر داد که این مرکز پژوهشی در مرحله آزمایش حیوانی بر روی میمون‌ها و موش‌ها توانسته واکسنی را معرفی کند که بر روی همه انواع عفونت‌های ناشی از کروناویروس‌ها موثر است و از جمله بر SARS-CoV-2 که عامل بیماری کووید۱۹ است. این واکسن که واکسن جامع کروناویروس Pan-Cotonavirus Vaccine نامیده می‌شود، از طریق ذرات نانو می‌تواند آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده را در بدن بر علیه قسمتی از ویروس‌های خانواده کرونا تحریک کند که در همه آنها مشترک است و جهش‌پذیری و تغییر ندارد.

عضو محقق دانشکده پزشکی دانشگاه اَبردین انگلیس اظهار کرد: محققین از بهار ۲۰۲۰ پژوهش خود را بر روی این واکسن آغاز کرده بودند، چون می‌دانستند واکسن‌های رایج نهایتا دچار مشکل در مقابل واریانت‌های جهش یافته ویروس کرونا می‌شوند. دکتر بارتون هاینِس مدیر DHVI می‌گوید که واکسن آنها نه تنها بر علیه ویروس بیماری کووید۱۹ بلکه در مقابل همه کروناویروس‌ها و از جمله بیماری سارس و مرس محافظت خواهد داد. این ایده و کشف واکسن جدید بر مبنای مشاهدات دکتر هاینِس و دکتر کوین ساندرز بود که متوجه اثر آنتی‌بادی پلاسما یک فرد مبتلا به SARS-CoV-1 بر روی بقیه انواع کرونا ویروس شدند.

مدیر پژوهشی سازمان نظام پزشکی ایران گفت: پاشنه آشیل و نقطه آسیب‌پذیر ویروس کرونا در قسمت Receptor Binding Domain (RBD) آن قرار دارد که در تمام انواع ویروس‌های کرونا و انواع واریانت‌های کووید۱۹ بطور ثابت و بدون تغییر موجود است، لذا ویروس را نسبت به اثر ضربدری آنتی‌بادی‌ها بشدت آسیب‌پذیر می‌سازد. بدنبال این کشف، تیم تحقیقاتی دوک ذرات نانو مشابه این قسمت ثابت در ویروس را ساخته و توانستند در بدن حیوانات نسبت به آن عکس‌العمل ایمنی ایجاد و آنتی‌بادی تولید کنند. این ذرات نانو را با مولکول‌های کوچکی نیز همراه می‌کنند که شبیه آگونیست‌های رسپتورهای ۷ و ۸ موسوم به 3M-052 بوده و قدرت ورود به سلول و تحریک‌زایی ایمنی را افزایش می‌دهند.

اثربخشی ١٠٠ درصدی واکسن جدید علیه همه جهش‌های کرونا

عضو محقق دانشکده پزشکی دانشگاه آبردین انگلیس بیان کرد: در آزمایش حیوانی این واکسن اثربخشی ۱۰۰ درصد داشته است و هیچ ویروس کرونایی از آن در امان نبود. در طول ۲۰ سال گذشته سه اپیدمی توسط کرونا ویروس‌ها در جهان اتفاق افتاده که بدترین آنها همین پاندمی کووید۱۹ است بنابرین وجود واکسنی برعلیه همه آنها نوید بخش پیشگیری از اپیدمی‌های آینده است.

رودگری تاکید کرد: نتیجه می‌گیریم که بزودی دانش بشری نه تنها بر پاندمی کووید۱۹ بلکه بر هرگونه اپیدمی کروناویروسی می‌تواند تسلط یافته و آن‌ها را مدیریت کند البته ممکن است پس از گذراندن فازهای بعدی کارآزمایی بالینی و دریافت مجوزات رسمی این واکسن در سال ۲۰۲۲ به تولید انبوه برسد و بتوان از آن در برنامه واکسیناسیون عمومی و یا حتی در کودکی استفاده کرد اما برای حصول نتیجه قطعی باید صبر داشت.

(0) نظر
برچسب ها :
تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا تا یک ماه آینده

تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا تا یک ماه آینده

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا از تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا تا یک ماه آینده خبر داد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مصطفوی مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا در کلاب هاوس با حضور خبرنگاران سلامت با اشاره به اینکه در کوبا واکسن روی ۴۴ هزار نفر در فاز ٣ تست می‌شود، بیان کرد: ٢٠ درصد جمعیت فاز ٢ پلاسیبو و ٨٠ درصد واکسن را دریافت می‌کنند و دوز دوم ٢٨ بعد از تزریق می‌شود؛ خوشبختانه با اضافه شدن شهر‌های جدید سرعت واکسیناسیون افزایش پیدا کرده است و تاکنون عوارض خاصی که نیاز به درمان دارویی داشته باشد در دریافت کنندگان واکسن نداشتیم.

او ادامه داد: هدف اصلی مطالعه بررسی اثربخشی واکسن و ایمنی آن است و تا تزریق دوم صورت نگرفته باشد بررسی اثربخشی واکسن ممکن نخواهد بود.

مصطفوی گفت: تولید یک میلیون دوز واکسن در یک ماه آینده صورت خواهد گرفت و در شهریور ماه تولید به ۴ میلیون دوز خواهد رسید همچنین در ٣ تا ۴ ماه آینده به سمت ارتقای زیرساخت‌های تولید خواهیم رفت؛ همچنین هدف گذاری این است از پاییز به تولید ۶ تا ٧ میلیون دوز واکسن در ماه برسیم.

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا گفت: وقتی هزینه و انرژی برای کارآزمایی واکسن در ٨ دانشگاه علوم پزشکی صورت می‌گیرد هدف این است تا داده‌ها منتشر شود و نتایج تحقیقات به صورت مقاله در اختیار محققان قرار گیرد و در رسانه‌ها منتشر شود.

مصطفوی اظهار کرد: ایمنی واکسن ٢ هفته بعد از تزریق دوز دوم و در واقع ۴۵ روز بعد تزریق اول ایمنی حاصل خواهد شد و باید این مدت بگذرد؛ بعد از این مدت بیماری در گروه واکسن زده و واکسن نما اتفاق بیفتد و بعد بررسی کنیم که واکسن تا چه میزان ایمنی ایجاد کرده است.

ایمنی واکسن کوبایی کرونا در برابر انواع جهش‌ها

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا درباره اثربخشی واکسن پاستور در برابر جهش‌های کرونا گفت: کوبا گزارشی منتشر کرده است و اشاره کرده اند که این واکسن در برابر جهش‌های شناخته شده ایمنی مناسبی دارد البته نگاه این است که هر ۶ ماه تا یکسال دوز بوستر مطابق جهش‌های جدید ساخته و تزریق شود.

مصطفوی گفت: فعلا برنامه‌ای برای تولید واکسن خوراکی یا استنشاقی نداریم و نگاهمان این است که واکسن بوستر هر ۶ ماه یا یک بار به صورت تزریقی تزریق شود.

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا بیان کرد: بر اساس مطالعات فاز ٢ واکسن در کوبا در رژیم تزریق ٢ دوز ٨٢ درصد و در رژیم ٣ دوز بیش از ٩۵ درصد ایمنی حاصل شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا قشر خاکستری مغز را تغییر می‌دهد

ویروس کرونا قشر خاکستری مغز را تغییر می‌دهد

در تازه‌ترین بررسی‌های انجام شده در دانشگاه جورجیا، دانشمندان دریافتند که کووید-۱۹ می‌تواند حجم ماده خاکستری مغز را تحت تاثیر قرار دهد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، براساس مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه دولتی و انستیتوی فناوری جورجیا انجام شده است، بیماران کووید-۱۹ که تحت درمان با اکسیژن درمانی یا تب هستند، حجم ماده خاکستری را در شبکه پیشانی- مغزی مغز کاهش می‌دهند.

این مطالعه نشان داد که حجم ماده خاکستری کمتری در این منطقه از مغز با سطح بالاتر معلولیت در بیماران کووید-۱۹ همراه است.

ماده خاکستری برای پردازش اطلاعات در مغز حیاتی است و می‌تواند بر عملکرد و ارتباط نورون‌ها تاثیر بگذارد. این مطالعه که در مجله «نروبیولوژی استرس» در مه ۲۰۲۱ منتشر شده است، نشان می‌دهد ماده خاکستری در شبکه پیشانی می‌تواند یک منطقه اصلی برای درگیری مغز در کووید-۱۹ باشد، حتی فراتر از آسیب مربوط به تظاهرات بالینی بیماری، مانند سکته مغزی.

محققان وابسته به مرکز تحقیقات ترجمه در تصویربرداری عصبی و علوم داده (TReNDS)، اسکن توموگرافی کامپیوتری را در ۱۲۰ بیمار عصبی از جمله ۵۸ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ حاد مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آن‌ها از تحلیل مورفومتری مبتنی بر منبع استفاده کردند که قدرت آماری را برای مطالعات با اندازه نمونه متوسط افزایش می‌دهد.

کوایکوآی دوان، اولین نویسنده این مطالعه، می‌گوید: علم نشان داده است که ساختار مغز بر عملکرد آن تاثیر می‌گذارد و تصویربرداری غیر طبیعی از مغز به عنوان یکی از ویژگی‌های اصلی کووید-۱۹ پدیدار شده است. مطالعات قبلی چگونگی تاثیر مغز توسط کووید-۱۹ را با استفاده از یک روش متغیر بررسی کرده است، اما برای اولین بار است که از یک روش چند متغیره مبتنی بر داده استفاده می‌شود تا این تغییرات را به ویژگی‌های خاص کووید-۱۹ پیوند دهد.

تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که بیماران دارای سطح معلولیت بالاتر در هنگام ترخیص و شش ماه بعد حتی هنگام کنترل بیماری‌های عروق مغزی، حجم ماده خاکستری کمتری در شکنج جلوی فوقانی، داخلی و میانی دارند. حجم ماده خاکستری در این منطقه در بیماران دریافت کننده اکسیژن درمانی در مقایسه با سایر بیماران نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت. بیماران مبتلا به تب در مقایسه با بیماران بدون تب، کاهش قابل توجهی در حجم ماده خاکستری در شکنج گیجگاهی تحتانی و گیجگاهی و شکنج فیوزی فرم داشتند. نتایج نشان می‌دهد کووید-۱۹ ممکن است از طریق تب یا کمبود اکسیژن بر شبکه پیشانی- گیجگاهی تاثیر بگذارد.

وینس کالهون محقق دیگر این مطالعه می‌گوید: عوارض عصبی به طور فزاینده‌ای برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ ثبت می‌شود. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که برای تغییر پیش آگهی احتمالی کووید-۱۹ یا ارزیابی گزینه‌های درمانی بیماری می‌توان از تغییرات شبکه پیشانی- گیجگاهی به عنوان نشانگر زیستی استفاده کرد. در مرحله بعدی محققان امیدوارند که مطالعه را در اندازه نمونه بزرگتری که شامل انواع مختلفی از اسکن مغزی و جمعیت‌های مختلف بیماران کووید-۱۹ است، تکرار کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
هیچ واکسن کرونایی تا به امروز گم نشده است
جهانپور:

هیچ واکسن کرونایی تا به امروز گم نشده است

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره گم شدن واکسن های وارداتی کرونا به کشور توئیتی را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در صفحه شخصی خود در توئیتر پستی را  درباره گم شدن واکسن های وارداتی کرونا به کشور منتشر کرد.

 «تاکنون ۳ میلیون و ۱۹۵ هزار و ۸۰۰ دز واکسن کرونا وارد و تحویل وزارت بهداشت شده که در زنجیره توزیع قرار گرفته است.

 هیچ واکسن کرونایی گم نشده و نخواهد شد و اطلاعات آن مستمرا قابل رصد است، آنچه ظاهرا خارج از نظام سلامت که مدت هاست گم شده، صداقت برخی سیاسیون و حرف مستند و با حساب و کتاب است.»

تا به امروز هیچ واکسن کرونایی گم نشده است

(0) نظر
برچسب ها :
پاسخ وزارت بهداشت به ادعای گم شدن ۲۰۰هزار دُز واکسن وارداتی کرونا

پاسخ وزارت بهداشت به ادعای گم شدن ۲۰۰هزار دُز واکسن وارداتی کرونا

سخنگوی سازمان غذا و دارو به اظهارات برخی افراد از جمله برخی نمایندگان مجلس مبنی بر گم شدن ۲۰۰هزار دز واکسن وارداتی کرونا پاسخ داد.


به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تکذیب ادعای گم شدن چند صدهزار دُز واکسن وارداتی کرونا گفت: این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و متاسفانه به نظر می رسد این رفتار و گفتار بی پایه و اساس و ادعاهای واهی دارد در برخی افراد عادی می شود.

او افزود: موضوع گم شدن ۲۰۰ هزار یا صدهزار دُز واکسن موضوعی نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت و جای شگفتی است که فردی به عنوان نماینده ملت چنین تخلف و جرم آشکار و بزرگی را قبل از آنکه از طریق مراجع نظارتی و قضایی پیگیری کند، صرفا به یک مصاحبه اکتفا کرده و در مورد آن صحبت کند.

جهانپور ادامه داد: همه ساز و کارهایی که در مسیر واردات و توزیع واکسن اندیشیده شده از جمله رصد هوشمند با سامانه های "تی تک" و سامانه های چهارگانه بهداشتی، نه تنها مانع از نشت آشکار واکسن به بازار سیاه شده، بلکه تخلفات احتمالی را هم به حداقل ممکن کاهش داده است.

او گفت: انتظار می رود افراد اظهارنظرهای مسئولانه در این زمینه داشته باشند و قبل از پذیرش هر ادعایی، مستندات آن را طلب کنند و حداقل با کارشناسان امر مشورت کرده و بعد اظهار نظر کنند. ادعاهای بی پایه و اساس در این زمینه ثمره ای جز تشویش اذهان عمومی و مخدوش کردن نابجای چهره نظام و نظام سلامت و در نهایت بی اعتبار شدن نهادها و یا رسانه هایی که این افراد به انجا مرتبط هستند، نخواهد داشت.

مدیرکل مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: مصرانه انتظار داریم افراد در اظهار نظر پیرامون موضوع راهبردی مثل واکسن که امروز یک مساله ملی است، مسئولانه تر رفتار کنند و حداقل های اخلاق حرفه ای و رسانه ای را در این زمینه مد نظر قرار دهند.

جهانپور  گفت: تا پایان اردیبهشت حدود ۳ میلیون دز واکسن دیگر وارد کشور خواهد شد.

منبع ایسنا

(0) نظر
برچسب ها :
رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی نکرده است
فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران:

رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی نکرده است

زالی با اشاره به بستری ۱۸۲ بیمار جدید کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه در شبانه روز گذشته گفت که وضعیت رنگ‌بندی تهران تغییری نکرده است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ارتباط زنده اخبار اظهار کرد: وضعیت رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی پیدا نکرده است و با اینکه میزان بستری افت کرده، اما از نظر عملکردی، وضعیت قرمز از نظر ما همان رنگ قرمز است.

او ادامه داد: در حال حاضر ۷۳۵۰ نفر در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که از این تعداد ۱۹۰۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند؛ در شبانه روز گذشته ۱۲۰۰ بیمار جدید در بیمارستان‌های تهران بستری شده اند که ۱۸۲ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و ۱۱۰۰ بیمار با حال مساعد از مراکز درمانی در روز گذشته ترخیص شده‌اند.

استان تهران در شرایط ناپایداری است

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه روز گذشته حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ مراجعه کننده سرپایی در تهران داشتیم که نیمی از این افراد به مراکز بهداشتی و بقیه به مراکز درمانی ما مراجعه داشته اند، بیان کرد: سیستم بهداشت و درمان تحت فشار قرار گرفتند و  استان تهران در شرایط شکننده و ناپایداری است.

به گفته زالی  روند کاهش مراجعه در تهران کندتر از سایر مناطق کشور است و در حال حاضر ۱۹ مرکز برای رمدسیور تراپی و درمان سرپایی در نظر گرفته ایم.

او گفت: با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص ممنوعیت سفرها این کار با همکاری پلیس راهور انجام می شود و هیچ مجوزی برای خروج از استان تهران داده نمی شود. در تهران ۲۵ نقطه اصلی خروجی داریم که کنترل آن کار سختی خواهد بود.

زالی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی هفت استان از جمله تهران با تاخیر در حال عبور از پیک چهارم هستند، اظهار کرد: هفته آینده شاهد شتاب بیشتری در موارد ترخیص از بیمارستان ها خواهیم بود و به نظر می رسد که شاخص تهران نارنجی باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
گرفتن تست کرونا در مرز‌ها برای کنترل واریانت‌های آفریقایی و هندی کفایت نمی‌کند
یک اپیدمیولوژیست در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

گرفتن تست کرونا در مرز‌ها برای کنترل واریانت‌های آفریقایی و هندی کفایت نمی‌کند

مهری گفت: متأسفانه در روزهای کشور فقط به نتایج تست‌ها توجه می‌شود و به قرنطینه دو هفته‌ای مسافران اهمیت داده نمی‌شود.


احمد مهری اپیدمیولوژیست و کارشناس بهداشت عمومی در گفت‌وگو با خبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شناسایی ویروس‌های جهش‌یافته آفریقایی و هندی در کشور، اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در زمینه ویروس‌های جهش یافته آفریقایی و هندی بحث میزان سرایت‌پذیری و اثربخشی واکسن‌های فعلی روی آن‌هاست. هنگامی که بیماری‌زایی جهش جدید ویروس کرونا بیشتر شود به طور غیرمستقیم با پر شدن بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ما شاهد افزایش موارد مرگ‌ومیر در کشور خواهیم بود.

لزوم قرنطینه دو هفته‌ای مسافران برای جلوگیری از شیوع ویروس‌های آفریقایی و هندی 

او ادامه داد: در حال حاضر مواردی از ویروس‌های جهش یافته آفریقایی و هندی در کشور شناسایی شده و این مطلب نشان دهنده آن است که ویروس از طریق مرز‌ها وارد کشور شده و ویروس کرونا برای ورود به کشور اجازه نمی‌گیرد. متاسفانه در زمینه ورود و خروج مسافران فقط به نتایج تست‌ها توجه می‌شود و به موضوع قرنطینه دو هفته‌ای در مرز‌ها اهمیت داده نمی‌شود.

هنوز واکسن‌ها بر واریانت‌های جهش یافته کرونا مؤثر هستند

مهری بیان کرد: در حال حاضر مطالعات محدودی درباره تاثیر واکسن‌ها بر واریانت‌های جهش یافته انجام شده است، ولی هنوز واکسن‌ها می‌توانند بر واریانت‌های جهش یافته موثر باشند. تا وقتی که واکسیناسیون در سطح گسترده‌ای در کشور انجام نشود ما شاهد حضور ویروس کرونا با جهش‌های آفریقایی و هندی و حتی ایرانی در کشور خواهیم بود.

او گفت: در حال حاضر بهترین راه مقابله با ویروس کرونا پرهیز از هرگونه تجمعات، دورهمی و مهمانی‌ها در سراسر کشور است و افراد هنگام صحبت کردن باید فاصله دو متری را رعایت کنند و شستن مرتب دست‌ها و زدن ماسک را به هیچ عنوان فراموش نکنند.

مهری افزود: پرهیز از تردد‌های غیرضروری در سطح شهر و استفاده از تهویه مناسب هوا از دیگر راه‌های کاهش احتمالی انتقال ویروس کرونا و حتی شکسته شدن چرخه انتقال است.

(0) نظر
برچسب ها :
به زودی ۲ میلیون دز واکسن سینوفارم از چین وارد می‌شود
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

به زودی ۲ میلیون دز واکسن سینوفارم از چین وارد می‌شود

پاک‌مهر گفت: تا کنون از چهار برند، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دُز واکسن وارد شده است و ۲ میلیون دز واکسن سینوفارم هم از چین وارد می‌شود.


به گزارش  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه زنده تلویزیونی «به وقت ایران» شبکه آموزش سیما در ادامه مبحث روز یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت ( تولید و توزیع واکسن کرونا) شب گذشته، ۲۱ اردیبهشت میزبان محمدحسین فلاح مهرآبادی، معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی و سیدمحمد پاک‌مهر نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بود و با آن‌ها درباره موفقیت ایران در تولید واکسن کرونا و توزیع آن میان طبقه‌بندی‌های مختلف به گفتگو نشست.

محمد پاک‌مهر، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جامعه بشریت درگیر یک بیماری ناشناخته شده است، اظهار کرد: این بیماری تهدید جدی برای سلامت بشریت است و متاسفانه هنوز هیچ منبع علمی در هیچ جای دنیا نتوانسته است ادعا کند که دارویی را برای ریشه‌کن کردن کرونا تولید کرده و جامعه بهداشت جهانی هنوز درمان قاطعی ارائه نداده است.

او ادامه داد: این روز‌ها با شیوه نامه‌های بهداشتی توانستیم بیماری را کنترل کنیم اما نتوانستیم آن را مهار کنیم. با ایجاد پیک‌های مختلف سرایت و مرگ و میر بالاتر رفته است، اما واقعیت این است که کرونا هم خسارت‌های جانی و هم خسارت‌های مالی و اقتصادی فراوان دارد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: ایمن‌سازی با واکسن در حال حاضر در راس برنامه کشورهاست. محدودیت‌ها نمی‌تواند دائمی باشد بنابراین تنها راه، واکسیناسیون است.

پاک‌مهر با اشاره به اینکه تحقیقات نشان داده کرونا واکسن پذیر است، گفت: در شرایط ضرورت باید محدودیت‌های سختگیرانه اجرا و شیوه‌نامه‌ها رعایت شود اما واکسیناسیون باید زودتر انجام بگیرد تا بتوانیم این بیماری را مهار کنیم.

او درباره نظارت مجلس روی واکسیناسیون تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی رسالت خود یعنی نظارت را در همه حوزه‌ها پیگیری می‌کند. ما از نزدیک بر مراحل تولید واکسن در ایران و همچنین واکسن‌هایی هم که وارد کشور می‌شود، نظارت داریم. همچنین مسئولان نیز سند ملی را تهیه کرده‌اند که در آن گروه‌ها به ترتیب اولویت واکسیناسیون نوشته شده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: بار‌ها به شخص وزیر بهداشت و معاونان ایشان تاکید کرده‌ایم که تخلفی در تزریق واکسن صورت نگیرد البته تخلفاتی رخ داد که با برخورد شدید وزیر روبه رو شد چراکه این نوع بی‌عدالتی‌ها مورد پذیرش در جامعه ما نیست.

پاک‌مهر با اشاره به اینکه در دنیا با کمبود واکسن مواجه هستیم،  بیان کرد: اگر به ما واکسن بدهند برنامه سریعتر پیش می‌رود و چالش‌ها مرتفع می‌شود. تاکنون از چهار برند، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دُز واکسن وارد شده است و به زودی ۲ میلیون دز واکسن سینوفارم از چین وارد می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: بهتر است استراتژی ما این باشد که در مرحله اول ۱۲ تا ۱۳ میلیون دز واکسن تهیه کنیم تا افراد فاز یک و ۲ را واکسینه کنیم چراکه بیش از ۵۰ درصد فوتی‌های ما سنین بالای ۷۵ سال و بیش از ۶۶ درصد فوتی‌های ما را بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهند و اگر این افراد را واکسینه کنیم عملا بین ۶۵ تا ۷۰ درصد فوتی‌های ناشی از پیک کرونا را کاهش می‌دهیم.

پاک‌مهر با بیان اینکه ما به توانمندی نیرو‌های بهداشت و درمان شکی نداریم، گفت: در ایران ۱۹ شرکت متقاضی تولید واکسن هستند که ۱۶ پرونده تشکیل شده است و ۴ شرکت مجوز تولید گرفته‌اند. امیدواریم که تا اواخر خرداد ۳ شرکت به تولید انبوه واکسن برسد.

واکسن رازی در دسته واکسن‌های نوظهور قرار می‌گیرد

محمدحسین فلاح مهرآبادی، معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی درباره تولید واکسن در این موسسه اظهار کرد: موسسه رازی با تکیه بر دانش ۹۶ ساله در تحقیقات و تولید واکسن، سالهاست در خاورمیانه حرف اول را می‌زند. ما از اسفند ۹۸ که کرونا آمد، مطالعات را شروع کردیم. پرونده اولیه مطالعات پس از آزمایش روی حیوانات اواخر مرداد تحویل سازمان غذا و دارو داده شد و از اوایل اسفند ۹۹ وارد فاز مطالعات بالینی شدیم.

او با اشاره به اینکه واکسن موسسه رازی در دسته واکسن‌های نوظهور قرار می‌گیرد، بیان کرد: امیدواریم در مطالعات بالینی جواب‌هایی که می‌گیریم، این باشد که واکسن می‌تواند در افرادی که واکسینه می‌شوند زنجیره انتقال را به حداقل برساند. با تزریق دز اول و دوم واکسن، ایمنی مدنظر ما ایجاد می‌شود و دُز سوم صرفا برای کاهش همه‎‌گیری و تکثیر ویروس است که امیدواریم مطالعات ما هرچه سریع‌تر به مرحله نهایی برسد.

به گفته معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی، این موسسه برای اولین بار در زمینه واکسن کرونا دُز استنشاقی را تولید کرده است تا همه‌گیری به حداقل برسد.

فلاح مهرآبادی درباره تاثیر واکسن موسسه رازی مطرح کرد: در مطالعات انجام شده، عارضه حادی نداشتیم و به لحاظ اثربخشی واکسن‌های نوترکیب معمولا اثربخشی و ایمنی خوبی دارند.

او با اشاره به اینکه کشور‌ها به راحتی تکنولوژی ساخت واکسن در اختیار یکدیگر قرار نمی‌دهند، بیان کرد: تولید واکسن، کار سنگین، فرسایشی و پُراسترس است و همکاران و دانشمندان ما با حمایت مسئولان در موسسه رازی، پاستور و برکت بسیار زحمت کشیده‌اند و باعث افتخار ماست که ایران توانسته به تولید واکسن کرونا دست پیدا کند و امیدواریم کشور ما تا چند ماه آینده از واردات واکسن بی‌نیاز شود.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی درباره تامین مواد اولیه برای موسسات و شرکت‌های تولیدکننده واکسن تصریح کرد: در ابتدا شرایط سخت بود اما رفته رفته تدابیر اولیه اندیشیده شد و ارز مورد نیاز در اختیار قرار گرفت.

فلاح مهرآبادی با اشاره به اینکه با اعتماد به جوانان و دانش بومی کشور می‌توان به واکسن‌های دیگر نیز دست پیدا کند، گفت: امیدواریم ایران در آینده نه چندان دور به نسل جدید واکسن‌ها از جمله واکسن ضدسرطان دست پیدا کند.

(0) نظر
برچسب ها :
ارائه خدمات الکتیو به بیماران غیرکرونایی بلامانع است
فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران:

ارائه خدمات الکتیو به بیماران غیرکرونایی بلامانع است

زالی در ابلاغیه‌ای از بلامانع بودن ارائه خدمات تشخیصی و درمانی الکتیو به بیماران غیر کرونایی در مراکز درمانی خبر داد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران با توجه روند کاهشی بیماری کرونا در تهران در ابلاغیه ای از بلامانع بودن ارائه خدمات تشخیصی و درمانی الکتیو به بیماران غیر کرونایی در مراکز درمانی خبر داد.

متن این نامه به شرح زیر است:

 

ارائه خدمان الکتیو به بیماران غیرکرونایی بلامانع است

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در جهان؛ تعداد قربانیان به بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید

آخرین آمار کرونا در جهان؛ تعداد قربانیان به بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید

آمار مبتلایان به کرونا در جهان تاکنون به بیش از ۱۶۱ میلیون نفر و شمار قربانیان به بیش از سه میلیون و ۳۵۹ هزار نفر رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، آمار مبتلایان به کووید۱۹ ناشی از ویروس کرونا (SARS-CoV-۲) در جهان تاکنون به ۱۶۱ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۶۶۴ نفر رسیده و این ویروس مرگبار سه میلیون و ۳۵۹ هزار و ۱۵۳ نفر قربانی گرفته است.

همچنین بنابر تازه‌ترین آمار‌ها تاکنون ۱۳۹ میلیون و ۶۸۷  هزار و ۴۳ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ بهبود یافته‌اند.

روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید۱۹ که تاکنون در ۲۲۰ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته است، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

آمریکا تا کنون با بیش از ۳۳ میلیون و ۶۲۶ هزار مبتلا و بیش از ۵۹۸ هزار قربانی کرونا همچنان در صدر فهرست کشور‌های درگیر با کووید۱۹ قرار دارد.

هند نیز با آمار بیش از ۲۴ میلیون و ۴۶ هزار مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی کشور‌های درگیر با کووید۱۹ قرار دارد، آمار مبتلایان به کووید۱۹ در برزیل هم از ۱۵ میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان به کروناست.

پس از ایالات متحده با ۵۹۸ هزار قربانی، کشور‌های برزیل با بیش از ۴۳۰ هزار و هند با بیش از ۲۶۲ هزار جانباخته بالاترین آمار قربانیان کووید ۱۹ را در فهرست جهانی ثبت کرده‌اند. پس از آن‌ها نیز کشور‌های مکزیک، انگلیس، ایتالیا، روسیه، فرانسه، آلمان و اسپانیا به ترتیب بیشترین تعداد قربانیان بیماری کرونا را در دنیا ثبت کرده‌اند.

تعداد جانباختگان کووید۱۹ در مکزیک بیش از ۲۱۹ هزار نفر اعلام شده و در انگلیس نیز از ۱۲۷ هزار نفر عبور کرده و این کشور تاکنون بیشترین قربانیان کرونا را در اروپا داشته است. به علاوه هم‌اکنون تعداد قربانیان کرونا در ایتالیا از ۱۲۳ هزار نفر عبور کرده است و در میان کشور‌های اروپایی در رتبه دوم قرار دارد.

همچنین روسیه بیش از ۱۱۴ هزار، فرانسه بیش از ۱۰۷ هزار و آلمان نیز بیش از ۸۶ هزار فوتی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ را گزارش داده‌اند.

پس از این کشورها، اسپانیا با بیش از ۷۹ هزار، کلمبیا با بیش از ۷۹ هزار، ایران با بیش از ۷۶ هزار، لهستان با بیش از ۷۱ هزار، آرژانتین با ۶۹  هزار، پرو با بیش از ۶۵ هزار، آفریقای جنوبی با بیش از ۵۵ هزار، اندونزی با بیش از ۴۷ هزار، اوکراین با بیش از ۴۷ هزار، ترکیه با بیش از ۴۴ هزار و جمهوری چک با بیش از ۲۹ هزار جان باخته ۲۰ کشور نخست هستند که تاکنون آمار بالای مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را ثبت کرده‌اند.

آخرین آمار کرونا در جهان؛ تعداد قربانیان به بیش از ۳ میلیون و ۳۵۹ هزار نفر رسید

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ورلداُمتر (worldometers)، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمار‌ها را تاکنون داشته‌اند تا ظهر امروز (جمعه) به ترتیب به شرح زیر است:

۱. آمریکا: ۳۳ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۹۷ مبتلا، ۵۹۸ هزار و ۵۴۰ قربانی

۲. هند: ۲۴ میلیون و ۴۶ هزار و ۸۰۹ مبتلا، ۲۶۲ هزار و ۳۵۰ قربانی

۳. برزیل: ۱۵ میلیون و ۴۳۶ هزار و ۸۲۷ مبتلا، ۴۳۰ هزار و ۵۹۶ قربانی

۴. فرانسه: پنج میلیون و ۸۴۱ هزار و ۱۲۹ مبتلا، ۱۰۷ هزار و ۲۵۰ قربانی

۵. ترکیه: پنج میلیون و ۸۳ هزار و ۹۹۶ مبتلا، ۴۴ هزار و ۵۹ قربانی

۶. روسیه: چهار میلیون و ۹۱۳ هزار و ۴۳۹ مبتلا، ۱۱۴ هزار و ۷۲۳ قربانی

۷. انگلیس: چهار میلیون و ۴۴۴ هزار و ۶۳۱ مبتلا، ۱۲۷ هزار و ۶۵۱ قربانی

۸. ایتالیا: چهار میلیون و ۱۳۹ هزار و ۱۶۰ مبتلا، ۱۲۳ هزار و ۷۴۵ قربانی

۹. اسپانیا: سه میلیون و ۵۹۸ هزار و ۴۵۲ مبتلا، ۷۹ هزار و ۲۸۱ قربانی

۱۰. آلمان: سه میلیون و ۵۷۵ هزار و ۶۴۴ مبتلا، ۸۶ هزار و ۲۷۶ قربانی

براساس آمار فوق در حال حاضر در ۲۸ کشور، شمار مبتلایان از رقم یک میلیون عبور کرده‌اند و پس از ایالات متحده، هند و برزیل که سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند، کشور‌های فرانسه، ترکیه، روسیه، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، آرژانتین، کلمبیا، لهستان، ایران، مکزیک، اوکراین، پرو، اندونزی، جمهوری چک، آفریقای جنوبی، هلند، کانادا، شیلی، عراق، فیلیپین، رومانی، سوئد و بلژیک نیز بیش از یک میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.

آندورا، مونته نگرو، جمهوی چک، سن مارینو، جَبل‌الطّارِق، اسلونی، بحرین، لوکزامبورگ، سودان و آمریکا، ۱۰ کشوری هستند که رکورددار آمار مبتلایان نسبت بر یک میلیون جمعیت هستند.

همچنین مجارستان، جَبل‌الطّارِق، جمهوی چک، بوسنی و هرزگوین، سن مارینو، بلغارستان، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، اسلواکی و بلژیک ۱۰ کشوری هستند که رکورددار آمار قربانیان کووید ۱۹ نسبت بر یک میلیون جمعیت هستند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82006
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X