كرونا را شكست مي دهيم
اقدامی ساده برای جلوگیری از ابتلا به کرونای شدید

اقدامی ساده برای جلوگیری از ابتلا به کرونای شدید

دانشمندان اعلام کردند با یک اقدام ساده می‌توان خطر ابتلا به کرونای شدید در فرد را کاهش داد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ویروس کرونا مرگبارترین همه گیری جهان را در قرن ۲۱ میلادی رقم زده است. محققان به طور گسترده در حال مطالعه بر روی این ویروس و تلاش برای کشف عواملی هستند که فرد را مستعد ابتلا به کرونای شدید می‌کند.

متخصصان تاکید دارند افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده و به طور همزمان به چند بیماری مختلف مبتلا هستند به طور طبیعی در برابر کووید ۱۹ آسیب پذیری بیشتری دارند و مستعد ابتلا به کرونای شدید هستند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا اعلام کرده است چاقی یکی از مواردی است که می‌تواند فرد را در برابر کرونا آسیب پذیر کند. تحقیقات نشان داده است افرادی که از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند ۳ برابر دیگران احتمال دارد پس از ابتلا به کووید ۱۹ به دلیل وخامت شرایطشان در بیمارستان بستری شوند.

دانشمندان می‌گویند خبر مسرت بخش برای افراد چاق این است که کاهش وزن در آن‌ها نه تنها باعث کاهش خطر ابتلا به کرونای شدید می‌شود، بلکه خطر بیماری‌های خطرناکی همچون بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان را نیز در آن‌ها کاهش می‌دهد. از همین رو، متخصصان تاکید دارند افراد برای کاهش خطر ابتلا به کرونای شدید باید سبک زندگی خود را تغییر دهند.

متاسفانه با صنعتی شدن جوامع، سبک زندگی افراد به سمت کم تحرکی (کاهش مصرف انرژی) و در عین حال مصرف غذا‌های پر کالری (دریافت انرژی زیاد) حرکت کرده و همین امر منجر به چاقی گسترده در جامعه شده است. با تغییر سبک زندگی می‌توان به راحتی علاوه بر کاهش خطر ابتلا به بیماری ها، از اندامی زیبا و متناسب برخوردار بود.

مهم‌ترین و اساسی‌ترین مورد درباره سبک زندگی و تلاش برای کاهش وزن، موادی است که فرد در رژیم غذایی خود قرار می‌دهد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کاهش وزن حذف شکر و کربوهیدرات‌های زود هضم (مانند برنج سفید، آرد سفید و ...) از رژیم غذایی است. بهتر است به جای این مواد، پروتئین کافی را جایگزین آن کنید.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است مصرف رژیم غذایی سرشار از شکر با ابتلا به افسردگی در افراد ارتباط مستقیم دارد. دانشمندان می‌گویند شکر برای سلامت دهان و دندان مضر است. همچنین مصرف زیاد این ماده غذایی می‌تواند منجر به بیماری کبد چرب، مقاومت بدن به انسولین، ابتلا به سرطان، افزایش چاقی، اعتیاد ذهنی و بیماری‌های قلبی و عروقی در انسان‌ها شود. می‌توانید به جای شکر از عسل، استویا و یا شیره طبیعی میوه‌ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

همچنین افزایش تحرک فرد از دیگر راهکار‌های موثر برای کاهش وزن و در نهایت کاهش خطر ابتلا به کرونای شدید است.

متخصصان سه توصیه ذیل را برای کاهش وزن توصیه می کنند: 

۱- توجه به هرم غذایی

دانشمندان علوم تغذیه برای آنکه مردم درک صحیح و شفافی از آنچه به صورت روزانه مصرف می‌کنند داشته باشند یک هرم غذایی طراحی کرده‌اند. متاسفانه دلیل اصلی چاقی در میان مردم، عدم توجه به هرم غذایی است. این هرم مشخص می‌کند که یک فرد به چه نسبت باید در سبد غذایی خود از محصولات مختلف استفاده کند.

چاقی و ۴ توصیه پزشکی برای مقابله با آن

راس این هرم مربوط به چربی و شیرینی‌هاست. متخصصان تغذیه اکیداً توصیه می‌کنند مردم باید به صورت حداقلی از چربی‌ها و شیرینی‌ها در طول روز استفاده کنند. این محصولات غذایی بسیار پرکالری و سرشار از اسید‌های چرب هستند، به همین دلیل سلامت بدن را به مخاطره می‌اندازند. از این رو باید کمترین مقدار ممکن از این محصولات را مصرف کرد.

در یک پله پایین‌تر، گروه پروتئین‌ها و لبنیات قرار دارد. پروتئین برای کارکرد طبیعی بدن ضروری است. بخصوص کودکان که در مرحله رشد قرار دارند باید مقدار مناسبی از پروتئین را به صورت روزانه دریافت کنند. کمبود پروتئین را به صورت مستقیم می‌توان در شادابی پوست، مو و ناخن مشاهده کرد. همچنین مصرف پروتئین ناکافی می‌تواند باعث افزایش اشتها و در نهایت چاقی شود. بخصوص ورزشکاران که نیازمند حفظ توده عضلانی خود هستند باید مصرف کافی از پروتئین‌ها داشته باشند. مصرف لبنیات نیز به دلیل دارا بودن کلسیم و ویتامین‌ها برای سلامت جسمی و حفظ توده استخوان (جلوگیری از پوکی استخوان) اهمیت بالایی دارد.

در رده بعدی این هرم گروه سبزیجات و میوه‌ها قرار دارد. میوه و سبزیجات به دلیل داشتن چربی کم و بخصوص به دلیل دارا بودن فیبر، بر عملکرد مناسب دستگاه گوارش تاثیر شگرفی دارند. توصیه می‌شود روزانه ۳ تا ۵ واحد میوه مصرف شود. مصرف کافی میوه (به جز موز) و سبزیجات به دلیل کالری کمی که دارند می‌توانند در کاهش وزن بدن تاثیرگذار باشند.

در پایین این هرم نیز نان، غلات و ماکارانی قرار دارد. کربوهیدرات بخش اعظم انرژی بدن را تامین می‌کند. همچنین با مصرف نان کامل که سرشار از فیبر است، کارکرد مناسب دستگاه گوارش تضمین می‌شود. همچنین فیبر موجود در نان کامل با کاهش دادن چربی خون، باعث کم شدن خطر بیماری‌های قلبی می‌شود.

انسان‌ها باید در مصرف غذای روزانه خود هرم غذایی را لحاظ و بشقاب غذایی خود را با کمترین چربی و شیرینی و بیشترین بخش غلات و نان کامل تکمیل کنند. این امر بر سلامت جسمی و جلوگیری از چاقی تاثیرگذار است. یک زن در طول روز به ۲ هزار کالری و یک مرد به ۲ هزار و ۵۰۰ کالری نیاز دارد. البته میزان فعالیت روزانه و سن در نیاز بدن به مصرف کالری تاثیرگذار است. علی‌رغم تاکید بر هرم غذایی، نباید فراموش کرد پرخوری حتی در صورتی که هرم غذایی رعایت شود نیز منجر به چاقی خواهد شد. تعادل در مصرف روزانه مواد غذایی و رعایت هرم غذایی می‌تواند به تناسب اندام منجر شود.

۲- داشتن تحرک کافی

ورزش کردن و داشتن تحرک به اندازه مراعات غذایی در داشتن اندامی مناسب و جلوگیری از چاقی اهمیت دارد. یک مرد در طول روز به ۲ هزار و ۵۰۰ کالری انرژی نیاز دارد. در صورت مصرف بیش از این مقدار، فرد باید با تحرک و ورزش آن را مصرف کند، در غیر این صورت کالری اضافی در بدن به صورت چربی ذخیره می‌شود.

چاقی و ۴ توصیه پزشکی برای مقابله با آن

با این وجود، فرد می‌تواند در صورت داشتن تحرک کافی و ورزش مستمر، کالری اضافی را بسوزاند. برای مثال مایکل فلپس، شناگر افسانه‌ای آمریکا در المپیک، به صورت روزانه ۱۲ هزار کالری انرژی دریافت می‌کرد. این رقم تقریباً معادل ۵ برابر یک انسان معمولی است. از این رو، دانشمندان علوم تغذیه در کنار مراعات غذایی تاکید دارند افراد باید به میزان کافی تحرک روزانه داشته باشند.

۳- سبک زندگی

یکی از موارد تاثیرگذار در چاقی افراد، سبک زندگی است. شاید خیلی از مردم ندانند که تند غذا خوردن یکی از دلایل رایج چاقی است. در واقع فرد با تند غذا خوردن حجم بیشتری از مواد غذایی را وارد معده خود می‌کند. حجم بیشتر غذا در معده به معنای کالری بیشتر و در صورت عدم تحرک کافی به معنای ذخیره چربی در بدن است.

از همین رو، دانشمندان علوم تغذیه تاکید دارند افراد با تغییر سبک زندگی می‌توانند از اضافه وزن و چاقی خود جلوگیری کنند. آرام غذا خوردن و جویدن کافی لقمه علاوه بر آنکه باعث گوارش بهتر غذا می‌شود، به معده اجازه می‌دهد که فرمان توقف غذا خوردن را به مغز صادر کند.

از سوی دیگر، سبک زندگی در سبد غذایی افراد نیز تاثیرگذار است. برای مثال رژیم غذایی که به رژیم مدیترانه‌ای شهرت دارد، سرشار از سبزیجات، زیتون، غذا‌های دریایی و حبوبات است. این رژیم غذایی در سبک زندگی مردم ایتالیا و یونان بسیار پرطرفدار است. در مقابل سبک زندگی صنعتی در کشور‌های پیشرفته بیشتر مروج مصرف فست‌فود و غذا‌های آماده است که سرشار از کالری و چربی است.

(0) نظر
برچسب ها :
آشنایی با علائم بیماری آنفلوآنزا

🔶 آشنایی با علائم بیماری آنفلوآنزا


🔶 چه کسانی بیشتر در معرض خطرند؟


(0) نظر
برچسب ها :
صفر تا صد تست کرونا در آزمایشگاه‌ها؛ از نمونه برداری تا هزینه تشخیص کووید ۱۹

صفر تا صد تست کرونا در آزمایشگاه‌ها؛ از نمونه برداری تا هزینه تشخیص کووید ۱۹

بسیاری افراد مشکوک به کرونا هستند و نمی‌دانند برای تست تشخیص کووید ۱۹ باید به کجا مراجعه و چه میزان هزینه پرداخت کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها و در آستانه فصل سرما بسیاری از افراد گرفتار علائم سرماخوردگی و مشکوک به کرونا هستند، غربالگری و تست رایگان کرونا هم فقط برای افراد بالای ۶۰ سال، بانوان باردار و چند گروه خاص  انجام می‌شود، از این رو ممکن است افراد زیادی علامت دار یا مشکوک باشند و تست کرونا ندهند و ناگهان با حال بد به بیمارستان مراجعه کنند.

این در حالی است که فرد آلوده به کرونا اگر نکات بهداشتی را رعایت نکند تا ۴۳۰ نفر را می تواند به کرونا مبتلا کند و تشخیص به موقع و قرنطینه در افراد مشکوک به کرونا بسیار اهمیت دارد، اگر افراد مشکوک به کرونا بودند می توانند به یکی از آزمایشگاه های خصوصی تشخیص کرونا مراجعه کنند و  تست کرونا بدهند.

از طرفی برخی افراد از سر بی اطلاعی به آزمایشگاه مراجعه می کنند و یک تست خون یا سرولوژی می دهند و وقتی تست منفی می شود اذعان می کنند که به کرونا مبتلا نشده اند این در حالی است که تست مولکولی تنها راه تشخیص کرونا محسوب می شود.

چه کسانی برای تست کرونا به آزمایشگاه های خصوصی مراجعه کنند؟

 سیامک میراب سمیعی مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره انجام تست کرونا در آزمایشگاه‌های خصوصی  اظهار کرد: بیمارانی که پزشک انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹ را برایشان ضروری تشخیص داده و آن را تجویز کرده است می توانند برای نمونه برداری و انجام آزمایش مستقیماً به آزمایشگاه‌های خصوصی مورد تائید آزمایشگاه مرجع سلامت مراجعه کنند.

سمیعی درباره سالمندان و بیماران ناتوانی که توان خروج از منزل را برای مراجعه به آزمایشگاه تشخیص کرونا ندارند، گفت: در صورتی که قادر به مراجعه نباشند، می‌توانند از آزمایشگاه درخواست کنند تا امکان انجام نمونه برداری خارج از آزمایشگاه و ارسال آن را هماهنگ کند. آزمایشگاه باید از کارکنان نمونه بردار خود برای این منظور استفاده کند.

تست کرونا

آزمایشگاه های تشخیص کرونا مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی درباره اینکه آزمایشگاه‌ها چه شرایطی برای دریافت مجوز باید طی کنند، گفت: آزمایشگاه‌هایی که متقاضی انجام آزمایش تخصصی تشخیص مولکولی کووید-۱۹ هستند پس از ارسال درخواست خود به معاونت درمان دانشگاهی که تحت نظارت آن هستند، به وسیله ارزیابان نظارتی مدیریت امور آزمایشگاهی دانشگاه از نظر رعایت اصول تضمین کیفیت و امنیت و ایمنی زیستی ارزیابی و در صورت تائید به آزمایشگاه مرجع سلامت معرفی می شوند.

سمیعی ادامه داد: آزمایشگاه مرجع سلامت هماهنگی لازم برای تائید صلاحیت فنی آن‌ها در انجام این آزمایش را که از طریق ارسال نمونه‌های مجهول با انستیتو پاستور ایران که آزمایشگاه مرجع کشوری این ویروس است انجام خواهد داد. فقط آزمایشگاه‌هایی که در این دو ارزیابی موفق باشند مجاز به پذیرش و انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹ خواهند بود. آزمایشگاه‌های مجاز مورد ارزیابی نظارتی و مهارت آزمایی دوره‌ای قرار می گیرند و در صورت موفق نبودن، بسته به مورد، به طور موقت یا دائم از فهرست آزمایشگاه‌های مجاز حذف می شوند.

تست تشخیص کرونا

چند آزمایشگاه تشخیص کرونا در کشور داریم؟

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی با اشاره به تعداد آزمایشگاهی تشخیص کرونا که تاکنون مجوز تست کرونا گرفته اند، بیان کرد: بر اساس آمار اواخر هفته گذشته، تعداد کل آزمایشگاه‌های دولتی و غیر دولتی که تا کنون مجوز انجام آزمایش تخصصی تشخیص مولکولی کووید-۱۹ را دریافت کرده اند حدود ۲۲۰ آزمایشگاه در سراسر کشور است.

تشخیص کرونا

تست کرونا چگونه انجام می شود؟

سمیعی درباره اینکه گفته می شود نمونه برداری در برخی از آزمایشگاه‌ها کیفیت لازم را ندارد و جواب‌ها صحیح نیست،‌اظهار کرد: 
نمونه برداری یکی از مهمترین مراحل انجام آزمایش محسوب می شود و در صورتیکه این کار به درستی انجام نشود می تواند منجر به نتایج منفی کاذب شود. نمونه دستگاه تنفسی فوقانی سواپ نازفارنکس و سواپ اورو فارنکس، هر دو) که با استفاده از سواپ استریل نازک داکرون با دسته پلاستیکی یا آلومینیومی گرفته می شود، نمونه اصلی مورد نیاز برای آزمایش است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی ادامه داد: نمونه باید توسط پزشک، پرستار، کارشناس آزمایشگاه و سایر کارکنان که برای این کار آموزش دیده و تجربه کافی داشته باشند، گرفته شود. برای نمونه برداری باید از سواپ مخصوص نمونه گیری از ناحیه نازوفارنکس و اوروفارنکس استفاده شود. 

سمیعی تاکید کرد: مراکز و آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی ملزم به رعایت دستورالعمل‌های استاندارد نمونه برداری هستند و این موضوع در ارزیابی‌های نظارتی مورد توجه قرار می گیرد. بیمارانی که احساس می کنند نمونه برداری آن‌ها مطابق شرایط فوق انجام نشده است می توانند شکایت یا ابهام خود را به معاون درمان دانشگاهی که آزمایشگاه زیر نظر آن است منعکس کنند یا ازطریق شماره تلفن ۱۹۰ آن را به اطلاع دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برسانند.

نحوه تست کرونا

هزینه تست کرونا چقدر است؟

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی درباره تعرفه تست در آزمایشگاه‌های خصوصی و دولتی بیان کرد: تعرفه انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹، شامل همه خدمات مربوطه از جمله نمونه برداری، در حال حاضر حدود ۵۹۰ هزار تومان است و آزمایشگاه‌های مجاز به اخذ وجهی بیشتر از این مقدار نیستند.

سمیعی ادامه داد: این تعرفه در بخش دولتی حدود ۲۴۰ هزارتومان است که البته تجویز و انجام آزمایش تشخیص مولکولی کووید-۱۹ در بخش دولتی تابع دستورالعمل‌ها و اولویت‌های ابلاغی است و به همین علت، چون مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت است، آزمایش رایگان انجام می شود.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان  و آموزش پزشکی اظهار کرد: آزمایش تشخیص مولکولی یا PCR در حال حاضر تنها روش آزمایشگاهی برای تشخیص قطعی کووید-۱۹ است. مهمترین گام در شناسایی و برخورد با موارد تخلف، ثبت و رسیدگی به شکایات تعرفه‌ای است که به روش‌هایی که در پاسخ به سوال قبل عنوان شد ممکن خواهد بود.

باید توجه داشت که تست تشخیص کرونا برای افراد سالم و بدون علامت توصیه نمی شود و تنها هزینه به فرد تحمیل می شود و افراد مشکوک به کرونا هم با مشورت پزشک تست انجام دهند و تا زمان اعلام نتیجه تست در منزل بمانند و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین دستاوردهای تولید واکسن ایرانی کرونا


آخرین دستاوردهای تولید واکسن ایرانی کرونا


🔹دکتر رسول دیناروند: هیچکدام از واکسنهای چینی و روسی مرحله سوم که مرحله اثرگذاری است را پشت سر نگذاشته‌اند اما در شرایط اورژانسی استفاده می‌شوند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند.


🔹رئیس انستیتو پاستور ایران: تمرکز کشور برای تولید واکسن کرونا، ژنوم ویروس است که با تزریق به بدن موجب تولید آنتی ژن می‌شود و فرد را واکسینه می‌کند.


🔹رییس اتاق فکر ستاد مدیریت کرونا در تهران: این ویروس روی ۹۰ درصد مردم تأثیر چندانی ندارد و روی همه اندامها اثر می‌گذارد اما تمرکزش بر ریه هاست.

(0) نظر
برچسب ها :
آیا عطسه کردن نشانه ابتلا به کروناست؟

آیا عطسه کردن نشانه ابتلا به کروناست؟

واقعیت این است که عطسه کردن نشانه ابتلا به کووید ۱۹ نیست و در صورتی که فرد سایر علائم این بیماری را نداشته باشد، نباید نگران عطسه‌های خود باشد حتی اگر این عطسه‌ها مداوم و شدید باشد. متخصصان تاکید دارند فرد تنها در صورتی که عطسه را همراه با سایر علائم مانند تب، سرفه، و از دست دادن حس چشایی و بویایی تجربه کند باید تست کرونا بدهد.

(0) نظر
برچسب ها :
علامت سرفه در سه بیماری سرماخوردگی معمولی، آنفلوانزا و کووید ۱۹ چگونه است؟

علامت سرفه در سه بیماری سرماخوردگی معمولی، آنفلوانزا و کووید ۱۹ چگونه است؟

کسانی که به سرماخوردگی و آنفلوانزا مبتلا می‌شوند غالباً سرفه را همراه با علائم دیگر نشان می‌دهند. افراد مبتلا به آنفلوانزا به طور عمومی علائم دیگر مانند درد عضلانی، لرز، سردرد، خستگی، گلو درد، و آبریزش بینی را نیز به همراه سرفه تجربه می‌کنند. علائم آنفلوانزا در افراد غالباً از سرماخوردگی شدیدتر است.

در مقابل، علائم سرماخوردگی به صورت تدریجی در بیمار نمایان می‌شود و غالباً شدت کمتری نسبت به آنفلوانزا دارد. با این حال، هم سرماخوردگی و هم آنفلوانزا باعث ایجاد حس ناخوشی در فرد خواهند شد. تب، لرز، درد عضلانی و سردرد به ندرت در افرادی که به سرماخوردگی دچار شده‌اند دیده می‌شود.

چگونه سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

در سوی دیگر، وقتی از سرفه‌های مداوم در بیماران کرونایی صحبت می‌کنیم منظورمان این است که بیمار بیش از یک ساعت در طول شبانه روز در حال سرفه کردن است. همچنین تعداد دفعات و طول زمانی که فرد مبتلا به کرونا سرفه می‌کند بسیار بیشتر از آنفلوانزا و سرماخوردگی است.

اگر فردی از "بیماری مزمن انسداد ریه" رنج می‌برد و به طور طبیعی زیاد سرفه می‌کند، زمانی که به کرونا مبتلا شود شدت سرفه‌هایش افزایش می‌یابد و شرایط عمومی بسیار بدی را تجربه می‌کند. متخصصان تاکید دارند افرادی که به طور مداوم و مستمر سرفه می‌کنند حتماً باید تست کرونا بدهند. همچنین رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی از دیگران و استفاده از دستمال در زمان سرفه کردن به این افراد توصیه می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
آیا هر فردی که تب دارد به این معناست که به کرونا مبتلا شده است؟

آیا هر فردی که تب دارد به این معناست که به کرونا مبتلا شده است؟

در ابتدا باید تب بالا در فرد را تشریح کنیم. به طور کلی پزشکان به درجه حرارت ۳۷.۸ درجه سانتیگراد در بیمار تب بالا می‌گویند. وقتی فردی این درجه حرارت را دارد به این معناست که بدنش در حال مبارزه با عوامل عفونی و بیماری‌زاست. با این حال، این تب می‌تواند ناشی از بیماری‌های دیگر باشد و نمی‌توان این موضوع را تنها به ابتلا به کرونا نسبت داد.

چگونه سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

در میان ۳ بیماری شایع سرماخوردگی معمولی، آنفلوانزا و کووید ۱۹، تب تنها در حالت ابتلا به آنفلوانزا و کووید ۱۹ رخ می‌دهد و افرادی که دچار سرماخوردگی شوند غالباً دچار تب نمی‌شوند. زمانی که فرد دچار تب می‌شود باید به طور پیوسته درجه حرارت بدنش مورد سنجش قرار گیرد. در موارد حاد مراجعه به پزشک و تست کرونا توصیه می‌شود.

توصیه اکید متخصصان نیز این است که به طور کلی هر فردی که درجه حرارت بالا دارد حتماً اقدام به قرنطینه کردن خود کند و استفاده از ماسک را فراموش نکند.

(0) نظر
برچسب ها :
چگونه سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

چگونه سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

دانشمندان انگلیسی به سوالات رایج درباره چگونگی تشخیص میان سرماخوردگی، آنفلوانزا و کووید ۱۹ پاسخ می‌دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جهان در نیمکره شمالی در حال ورود به فصل پاییز است. بی تردید نام فصل پاییز با آنفلوانزا و سرماخوردگی گره خورده است و این دو بیماری از رایج‌ترین بیماری‌های این فصل به شمار می‌روند. با این حال، پاییز امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، شرایط بهداشتی کشور‌ها بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر از سال‌های گذشته خواهد بود. از آنجا که کووید ۱۹ کشنده‌تر از آنفلوانزا و سرماخوردگی است، نزدیکی علائم این بیماری‌ها به یکدیگر باعث نگرانی مردم و نیز کادر درمانی شده است.

با این وجود، دانشمندان به دنبال راهکاری برای تشخیص این ۳ بیماری از یکدیگر هستند. هر ۳ این بیماری‌ها ریشه ویروسی دارند و در برخی علائم‌ شباهت زیادی به یکدیگر دارند. در این گزارش دانشمندان انگلیسی به رایج‌ترین نگرانی‌های عمومی و سوالات مردم در این زمینه پرداخته‌اند.

دانشمندان می‌گویند به طور عمومی و رایج کسانی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند دستکم یکی از این علائم را نشان می‌دهند:
۱- تب با درجه حرارت بالا
۲- سرفه‌های مداوم و خشک
۳- از دست دادن حس بویایی و چشایی
۴- خستگی و مشکلات دستگاه گوارشی (مانند اسهال)

(0) نظر
برچسب ها :
میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

ویروس کرونا مانند دیگر اعضای خانواده ویروس‌ها، می‌تواند تا یک هفته روی اجسام زنده باقی بماند.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کرونا ویروس عمدتا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. وقتی شخصی که آلوده است، سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات حاوی ویروس را به هوا می‌فرستد.

کرونا ویروس می‌تواند ساعت‌ها و حتی روز‌ها روی سطوح مانند دستگیره‌های در و میز‌های پیشخوان زنده بماند. مدت ماندگاری این ویروس به ماده‌ای بستگی دارد که آن سطح از آن ساخته شده است.

یکی از سوالات مهم که در ذهن افراد ایجاد می‌شود این است که طول عمر ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف چقدر است؟

در اینفوگرافی زیر جزئیات ماندگاری کرونا ویروس را روی سطوح مختلف مشاهده  و از آن آگاهی پیدا می کنید:

میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

(0) نظر
برچسب ها :
کدام کارهای درمانی در ایام کرونا نیاز به مراجعه بیمارستانی دارد؟

کدام کارهای درمانی در ایام کرونا نیاز به مراجعه بیمارستانی دارد؟

در شرایط فعلی که با شیوع کرونا مواجه هستیم صرفا برای انجام برخی درمان‌ها باید به دکتر مراجعه کرد.

برای چه کارهایی حتی تو دوره کرونا هم باید بریم دکتر

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در دوران شیوع کرونا بارها و بارها تاکید شده است که افراد به دلیل آلوده بودن مراکز درمانی برای دریافت خدمات درمانی غیر اورژانسی به مراکز درمانی مراجعه نکنند. 

اما برخی از بیماری های وجود دارند که افراد مبتلا به آنها در ایام شیوع ویروس کرونا، نباید از آنها غافل شده و برای حفظ سلامت خود باید برای درمان با رعایت دستورالعمل‌ها به مراکز بهداشتی مراجعه کنند. 

مورد اول بیماری های قلبی مخصوصا در افراد دارای فشار خون بالاست  یا آن دسته از بیماران قلبی که سابقه جراحی قلب و باز کردن عروق را داشته اند. 

مورد بعد مشکلات روانی است که زندگی را مختل  کرده‌اند، مثل افسردگی حاد، فوبیا و وسواس  که حتی در ایام شیوع کرونا باید برای درمان آنها مراجعه کرد. 

مواردبعدی مشکلات ضروری ارتوپدی مثل شکستگی دست و پا و قند کنترل نشده برای بیماران دیابتی، جراحی آب سیاه چشم، خانم های که سابقه سرطان پستان در خانواده خودشان دارند و وقت چکاپ آنها رسیده است، انجام واکسیناسیون نوزادان، بیماران مبتلا به ام اس و مبتلایان به سرطان نیز از جمله افرادی هستند که باید حتی در ایام کرونا به پزشک مراجعه کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
X