كرونا را شكست مي دهيم
پاسخ به سوالات رایج درباره واکسن کرونا/ از زمان ایمنی تا ابتلا و ناقل بودن بعد از واکسیناسیون

پاسخ به سوالات رایج درباره واکسن کرونا/ از زمان ایمنی تا ابتلا و ناقل بودن بعد از واکسیناسیون

تاکنون بیش از یک میلیون و ۷۱۳ هزار نفر واکسن کرونا تزریق کرده اند و سوالات بسیاری پیرامون واکسن و تزریق آن مطرح شده است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، واکسن‌ و واکسیناسیون کرونا یکی از مباحث مهم در این روزهاست و سوالات بسیاری پیرامون واکسیناسیون کرونا مطرح شده است.

تا کنون یک میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۴۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۳۴۲ هزار و ۹۵۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به دو میلیون و ۵۶ هزار و ۵۹۸ دوز رسید.

چند روز بعد از تزریق واکسن ایمن می‌شویم؟

سیدعلیرضا ناجی عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ و رئیس مرکز تحقیقات و آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که چه زمانی دریافت کنندگان واکسن در برابر کرونا ایمن می‌شوند، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به طور کلی ٢١ روز بعد از تزریق دوز دوم بیشترین و بهترین عملکرد تمام واکسن‌ها را شاهد هستیم و ایمنی حداکثری این زمان حاصل می‌شود.

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩  گفت: تاکنون محموله‌هایی از واکسن اسپوتنیک وی روسی، آسترازنکا کره جنوبی، سینوفارم چین و بهارات هند به ایران واردات شده است، البته واردات واکسن بهارات به دلیل مخالفت مسئولان هندی به کشور با مشکل مواجه شد.

میزان ایمنی زایی واکسن های وارداتی به ایران

ناجی  درباره میزان ایمنی و اثربخشی واکسن‌های وارداتی به ایران علیه کووید ١٩گفت: واکسن بهارات نزدیک ۸۲ درصد و واکسن اسپوتنیک ٩٢ درصد ایمنی زایی دارد. در واکسن استرازنکا ایمنی زایی متغیر بوده و ایمنی زایی آن به طور متوسط بالای ٧۵ درصد است و به طور کلی این واکسن بین ۶٠ تا ٩٠ درصد ایمنی زایی دارد و بسته به دوز مصرفی و پروتکل آن میزان ایمنی زایی تغییر می‌کند و برای آنکه کفایت ایمنی زایی واکسن را بالا ببرند فاصله بین دوز اول تا دوم را افزایش داده و میزان دوز اول را کم کرده اند و می‌توان بین ۴ تا ۱۲ هفته آینده بین تزریق دوز اول تا دوم فاصله ایجاد کرد و محققان به این نتیجه رسیده اند که هرچه فاصله بیشتر باشد ایمنی واکسن آسترازنکا بیشتر است.

وی ادامه داد: درباره واکسن سینو فارم آخرین مطالعه به صورت یک گزارش آمده و نشان داده است که این واکسن حدود ۷۴ درصد ایمنی زایی دارد و حتی بحث تزریق سه دوز واکسن برای ایمنی حداکثری مطرح شده است البته این گزارش یک مقاله علمی نیست و باید دانست که بیشترین مطالعه درباره این واکسن در امارات متحده عربی بوده است اما به هر حال مجوز مصرف اضطراری علیه کرونا را سازمان جهانی بهداشت صادر کرده است.

تا چند مدت علیه کرونا ایمن هستیم؟

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ درباره مدت زمان ایمنی زایی واکسن‌ها در برابر کرونا گفت: اینکه ایمنی واکسن تا چه مدت باقی می ماند مشخص نیست اما طبق گزارشاتی که از اسپوتنیک وی داشته‌ایم انتظار داریم که حداقل ۶ ماه تا یک سال آنتی بادی محافظت کننده در برابر کرونا در بدن وجود داشته باشد و ما باید هر ساله دوز بوستر را برای ایمنی زایی هر سال تکرار کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که بعد از واکسن می‌توانند از ماسک استفاده نکرد؟ گفت: به طور کلی هدف اصلی واکسن جلوگیری از بیماری علامتدار است و اکثر واکسن ها از بروز بیماری متوسط شدید و مرگ و میر جلوگیری می کنند اما باید بدانیم کسی که واکسن می‌زند و تیتر آنتی بادی بالایی دارد ممکن است که با ویروس مواجهه داشته باشد و به بیماری مبتلا شود اما فردی که واکسن تزریق می کند بیماری را به شکل خفیف و بسیار خفیف خواهد گرفت اما به طور کلی کسانی که واکسن دریافت می‌کنند باید تا زمانی که جامعه به پوشش مناسبی از واکسیناسیون نرسیده‌ است، از ماسک استفاده کنند.

بعد از تزریق واکسن می‌توان ناقل کرونا بود؟

وی درباره اینکه افراد بعد از تزریق واکسن کرونا می‌توانند ناقل بیماری باشند؟ گفت: احتمال اینکه دریافت کنندگان واکسن حامل ویروس باشند و بتوانند بیماری را به دیگران منتقل کنند وجود دارد و باید توجه داشت که ما باید آزادسازی جامعه را بر اساس درصد پوشش واکسیناسیون انجام دهیم و هرچه درصد واکسیناسیون بیشتر شود خیالمان راحت تر می‌شود و میتوان آزادسازی را به تدریج انجام داد و به تدریج کمتر از ماسک استفاده کرد.

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ بیان کرد: به دلیل احتمال ناقل بودن افراد پس از تزریق واکسن متاکید داریم افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند در ارتباط با سایر افرادی که واکسن نزده اند نکات ایمنی مانند فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را رعایت کنند اما کسانی که واکسن زده اند در ارتباط با یکدیگر بدون محدودیت اجتماعی می‌توانند رفت و آمد کنند.

واکسن‌ها علیه جهش‌های کرونا مقاوم هستند؟

ناجی درباره بی اثر بودن یا کاهش اثربخشی واکسن‌ها علیه جهشهای کرونا به ویژه نوع آفریقای جنوبی گفت: با توجه به پایش ژنتیکی که در کشورهای مختلف انجام می شود ما می‌توانیم برای واردات واکسن عمل کنیم و باید توجه داشت واکسن‌های وکتوری در مقایسه با واکسن های ویروس غیر فعال کفایت ایمونولوژیک یا ایمنی زایی بالاتری دارند و نسبت به جهش های ویروس عملکرد بهتری نشان می‌دهند.

وی افزود: همانطور که شاهد هستیم واکسن فایزر و مدرنا و حتی بر اساس برخی گزارش ها واکسن اسپوتنیک در برابر جهش های کرونا عملکرد بهتری نشان می دهند، البته با توجه به کاهش عملکرد واکسن‌ها در برابر جهش‌های ویروس کرونا شرکت‌های واکسن ساز مبادرت به تولید واکسن‌هایی کردند که در برابر جهش های جدید مقاوم باشند به عنوان مثال تولید کننده واکسن مدرنا، فایزر و آسترازنکا در حال کارآزمایی بالینی و بررسی ایمنی زایی واکسن های جدید تولیدی در برابر جهش های کرونا هستند و دریافت کنندگان این واکسن ها دوز بوستر را دریافت می‌کنند و در این صورت در برابر جهش‌های کرونا مقاوم خواهد بود.

ایرانیان نگرانی اثربخشی واکسن‌ها علیه کووید ١٩ نباشند

عضو کمیته ملی واکسن کووید ١٩ درباره اینکه با توجه به نوع کرونای شایع در ایران هیچ نگرانی درباره اثربخشی واکسن‌های وارداتی نیست، بیان کرد: نکته مهم این است که کرونای انگلیسی سوش غالب و ویروس ر در حال گردش کشور است هر چند کرونای آفریقای جنوبی و هندی در ایران شناسایی شدند اما این ویروس ها در کشور شیوع پیدا نکرده اند البته باید هرچه سریعتر با تدابیر جدی میزان گردش ویروس را در کشور کاهش دهیم چراکه میزان گردش ویروس در ایران بالاست و روزانه بیش از ١۴ هزار نفر به کرونا مبتلا می‌شوند و این نشان می دهد که گردش ویروس بالاست.

وی تاکید کرد: برای آنکه تجربه شیوع کرونای انگلیسی و بروز موج چهارم کرونا در کشور با ورود کرونای آفریقای جنوبی و هندی تکرار نشود باید تدابیر سخت و جدی در نظر گرفته شود و باید دانست که واکسن هایی که به ایران وارد شدند در برابر کرونای انگلیسی که سوش غالب در کشور است اثربخشی خوبی دارند و ایمنی زایی بالایی ایجاد می کنند و از طرفی باید توجه داشت که واکسن ها از بیماری شدید و مرگ و میر جلوگیری می کنند پس با وجود همه جهش‌ها تزریق واکسن بهترین اقدام علیه کووید ١٩ و تنها راه برای پایان بیماری و شکست کروناست.

واکسنی جدید علیه کووید ١٩ در راه است

حسن رودگری متخصص ژنتیک پزشکی و مدیر پژوهشی سازمان نظام پزشکی ایران اظهار کرد: اخیر انستیتو واکسن انسانی دوک (DHVI) در آمریکا خبر داد که این مرکز پژوهشی در مرحله آزمایش حیوانی بر روی میمون‌ها و موش‌ها توانسته واکسنی را معرفی کند که بر روی همه انواع عفونت‌های ناشی از کروناویروس‌ها موثر است و از جمله بر SARS-CoV-2 که عامل بیماری کووید۱۹ است. این واکسن که واکسن جامع کروناویروس Pan-Cotonavirus Vaccine نامیده می‌شود، از طریق ذرات نانو می‌تواند آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده را در بدن بر علیه قسمتی از ویروس‌های خانواده کرونا تحریک کند که در همه آنها مشترک است و جهش‌پذیری و تغییر ندارد.

عضو محقق دانشکده پزشکی دانشگاه اَبردین انگلیس اظهار کرد: محققین از بهار ۲۰۲۰ پژوهش خود را بر روی این واکسن آغاز کرده بودند، چون می‌دانستند واکسن‌های رایج نهایتا دچار مشکل در مقابل واریانت‌های جهش یافته ویروس کرونا می‌شوند. دکتر بارتون هاینِس مدیر DHVI می‌گوید که واکسن آنها نه تنها بر علیه ویروس بیماری کووید۱۹ بلکه در مقابل همه کروناویروس‌ها و از جمله بیماری سارس و مرس محافظت خواهد داد. این ایده و کشف واکسن جدید بر مبنای مشاهدات دکتر هاینِس و دکتر کوین ساندرز بود که متوجه اثر آنتی‌بادی پلاسما یک فرد مبتلا به SARS-CoV-1 بر روی بقیه انواع کرونا ویروس شدند.

مدیر پژوهشی سازمان نظام پزشکی ایران گفت: پاشنه آشیل و نقطه آسیب‌پذیر ویروس کرونا در قسمت Receptor Binding Domain (RBD) آن قرار دارد که در تمام انواع ویروس‌های کرونا و انواع واریانت‌های کووید۱۹ بطور ثابت و بدون تغییر موجود است، لذا ویروس را نسبت به اثر ضربدری آنتی‌بادی‌ها بشدت آسیب‌پذیر می‌سازد. بدنبال این کشف، تیم تحقیقاتی دوک ذرات نانو مشابه این قسمت ثابت در ویروس را ساخته و توانستند در بدن حیوانات نسبت به آن عکس‌العمل ایمنی ایجاد و آنتی‌بادی تولید کنند. این ذرات نانو را با مولکول‌های کوچکی نیز همراه می‌کنند که شبیه آگونیست‌های رسپتورهای ۷ و ۸ موسوم به 3M-052 بوده و قدرت ورود به سلول و تحریک‌زایی ایمنی را افزایش می‌دهند.

اثربخشی ١٠٠ درصدی واکسن جدید علیه همه جهش‌های کرونا

عضو محقق دانشکده پزشکی دانشگاه آبردین انگلیس بیان کرد: در آزمایش حیوانی این واکسن اثربخشی ۱۰۰ درصد داشته است و هیچ ویروس کرونایی از آن در امان نبود. در طول ۲۰ سال گذشته سه اپیدمی توسط کرونا ویروس‌ها در جهان اتفاق افتاده که بدترین آنها همین پاندمی کووید۱۹ است بنابرین وجود واکسنی برعلیه همه آنها نوید بخش پیشگیری از اپیدمی‌های آینده است.

رودگری تاکید کرد: نتیجه می‌گیریم که بزودی دانش بشری نه تنها بر پاندمی کووید۱۹ بلکه بر هرگونه اپیدمی کروناویروسی می‌تواند تسلط یافته و آن‌ها را مدیریت کند البته ممکن است پس از گذراندن فازهای بعدی کارآزمایی بالینی و دریافت مجوزات رسمی این واکسن در سال ۲۰۲۲ به تولید انبوه برسد و بتوان از آن در برنامه واکسیناسیون عمومی و یا حتی در کودکی استفاده کرد اما برای حصول نتیجه قطعی باید صبر داشت.

(0) نظر
برچسب ها :
رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی نکرده است
فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران:

رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی نکرده است

زالی با اشاره به بستری ۱۸۲ بیمار جدید کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه در شبانه روز گذشته گفت که وضعیت رنگ‌بندی تهران تغییری نکرده است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ارتباط زنده اخبار اظهار کرد: وضعیت رنگ بندی تهران هنوز تغییر چندانی پیدا نکرده است و با اینکه میزان بستری افت کرده، اما از نظر عملکردی، وضعیت قرمز از نظر ما همان رنگ قرمز است.

او ادامه داد: در حال حاضر ۷۳۵۰ نفر در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که از این تعداد ۱۹۰۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند؛ در شبانه روز گذشته ۱۲۰۰ بیمار جدید در بیمارستان‌های تهران بستری شده اند که ۱۸۲ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و ۱۱۰۰ بیمار با حال مساعد از مراکز درمانی در روز گذشته ترخیص شده‌اند.

استان تهران در شرایط ناپایداری است

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه روز گذشته حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ مراجعه کننده سرپایی در تهران داشتیم که نیمی از این افراد به مراکز بهداشتی و بقیه به مراکز درمانی ما مراجعه داشته اند، بیان کرد: سیستم بهداشت و درمان تحت فشار قرار گرفتند و  استان تهران در شرایط شکننده و ناپایداری است.

به گفته زالی  روند کاهش مراجعه در تهران کندتر از سایر مناطق کشور است و در حال حاضر ۱۹ مرکز برای رمدسیور تراپی و درمان سرپایی در نظر گرفته ایم.

او گفت: با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص ممنوعیت سفرها این کار با همکاری پلیس راهور انجام می شود و هیچ مجوزی برای خروج از استان تهران داده نمی شود. در تهران ۲۵ نقطه اصلی خروجی داریم که کنترل آن کار سختی خواهد بود.

زالی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی هفت استان از جمله تهران با تاخیر در حال عبور از پیک چهارم هستند، اظهار کرد: هفته آینده شاهد شتاب بیشتری در موارد ترخیص از بیمارستان ها خواهیم بود و به نظر می رسد که شاخص تهران نارنجی باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
کاهش ۵۰ درصدی مرگ‌های کرونایی در موج چهارم/ فوت ناشی از تزریق واکسن نداشته‌ایم
معاون درمان وزارت بهداشت:

کاهش ۵۰ درصدی مرگ‌های کرونایی در موج چهارم/ فوت ناشی از تزریق واکسن نداشته‌ایم

جان بابایی گفت: عوارض خاصی بعد از تزریق واکسن کرونا مشاهده نشده است و تا کنون فوت ناشی از تزریق این واکسن نداشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: ما سامانه‌ای در وزارت بهداشت داریم که به طور مرتب عوارض واکسیناسیون در تمام افراد دریافت کنندگان واکسن در آن ثبت می شود. عوارضی که تاکنون داشته ایم عوارض متعارف واکسیناسیون مانند درد محل تزریق، درد استخوانی و تب خفیف بوده است که اغلب پس از تزریق واکسن های ویروسی اتفاق می افتد.

جان بابایی درباره برخی اخبار مبنی بر فوت پس از تزریق واکسن گفت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت کمیته علمی داریم و تمام پرونده این افراد بررسی و پس از تحلیل گزارش می شود. باید توجه داشت که واکسیناسیون در افراد بالای ۸۰ سال شروع شده است.

او افزود: بسیاری از عزیزانی که فوت می‌کنند ممکن است بیماری زمینه ای داشته باشند. ما در سال ۴۰۰ هزار فوتی غیرکرونا داشتیم؛ به طور متعارف مهمترین علت مرگ و میر سن بالاست و ممکن است این افراد به دلیل نارسایی کلیوی، دیابت و فشارخون پیشرفته، بیمار قلبی و عروقی فوت شوند.

جان بابایی ادامه داد: پس از بررسی پرونده ها، متوجه شدیم بیشتر آمار فوت ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای بوده است. عوارض خاصی بعد از تزریق واکسن کرونا مشاهده نشده است و خوشبختانه تاکنون فوت ناشی از تزریق این واکسن نداشته‌ایم، بنابراین مردم نسبت به عوارض واکسن نگران نباشند.

معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: در دوران اوج کرونا ما خدمات‌ غیر اورژانس را کم کردیم. ظرفیت همه مراکز دولتی، تامین اجتماعی، خصوصی، خیریه و سازمان هایی مانند نیروهای مسلح، اولویت کرونا بود. با کاهش موارد کرونا از همکارانمان خواهش کردیم تا هرچه زودتر خدمات غیر اورژانس را هم ارائه دهند، اگرچه در تمام این مدت ما خدمات اورژانسی داشتیم  به طوریکه در فروردین ۱۴۰۰ در مقایسه با سال گذشته میزان حوادث جاده‌ای ۶ برابر بود و به همه آسیب دیدگان خدمات داده شد.

او درباره راه‌اندازی سامانه برای ثبت انسولین قلمی و اطلاعات بیماران گفت: سال گذشته تجربه خوبی داشتیم و توزیع داروهای بیماران هموفیلی ام اس و پیوندی را بر اساس یک حواله الکترونیکی شروع کردیم. خیلی از خطا ها و سوء استفاده ها شناسایی و از بروز آنها جلوگیری شد؛ حتی در برخی موارد شاهد کاهش ۲۰ درصد مصرف این داروها بودیم .

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: سازمان غذا و دارو در ماه‌های پایانی سال ۹۹ میزان توزیع انسولین قلمی را دو برابر ماه های ابتدایی سال انجام داد، به طوریکه میزان انسولین های قلمی توزیع شده به سه میلیون و ۶۰۰ هزار انسولین رسیده بود.

او افزود: به دانشگاه‌های پزشکی اعلام کردیم تا پایان اردیبهشت تمام اطلاعات بیماران دیابتی دریافت کننده انسولین قلمی را در سامانه بیماران نادر وارد کنند و بعد از احصای اطلاعات میزان انسولین قلمی و دریافت کنندگان آن مشخص خواهد شد و بر این اساس توزیع انسولین قلمی صورت خواهد گرفت. به این ترتیب انسولین قلمی برای بیماران دیابتی در نزدیکترین داروخانه محل زندگی فرد در دسترس خواهد بود.

جان بابایی گفت: بیماران دیابتی می‌توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی منطقه، اطلاعات خود را ثبت کنند یا اگر این امکان نیست می توانند به مراکز بیمارستانی که درمانگاه دیابت دارند، مراجعه کنند. ما حدود ۵۵۰ مرکز دیابت بیمارستانی در سطح کشور داریم  که در آنجا اطلاعات بیماران راستی‌آزمایی و ثبت می‌شود. براین اساس نگرانی بیماران در جهت تامین انسولین قلمی به حداقل خواهد رسید.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به کاهش مرگ و میر در موج چهارم کرونا گفت: در این دوره باوجود اینکه تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستان ها برای خدمات بستری و سرپایی دو برابر موج های قبلی بود، میزان مرگ و میر نسبت به قبل کمتر شده بود و به نصف آمار گذشته رسید البته همین تعدادی که فوت کردند هم مایه تأسف است و قابل جبران نیست.

وی بیان کرد: با تلاش کادر بهداشت و درمان این شرایط ایجاد شد که میزان بالای مرگ و میری که در مقایسه با برخی کشورها انتظار داشتیم، اتفاق نیفتد زیرا در این مدت تلاش زیادی شده بود. در این مدت مهارت پرسنل در مواجه با کرونا و دسترسی به امکانات کمک تنفسی بیشتر شد. همچنین توانستیم کلینیک سرپایی در کنار بیمارستان‌ها راه‌اندازی کنیم تا بلافاصله بیماران شناسایی و درمان آنها زودتر شروع شود.

(0) نظر
برچسب ها :
کدام استان‌ها بیشترین و کمترین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را دارند؟

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را دارند؟

آخرین وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان‌های کشور توسط قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا اعلام شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، آخرین وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح استان‌های کشور توسط قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در بازه زمانی هشتم تا پانزدهم اردیبهشت ماه را اعلام شد.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در دو استان آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان بین ۳۳ تا ۴۲ درصد بوده است.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ۱۵ استان آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خوزستان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، گلستان، لرستان، همدان، مرکزی، مازندران و هرمزگان، بین ۴۳ تا ۶۱ درصد بوده است.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بازه زمانی هشتم تا پانزدهم اردیبهشت در ۸ استان اصفهان، البرز، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس، قم، کرمانشاه و کرمان بین ۶۲ تا ۶۷ درصد ثبت شده است.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ۶ استان اردبیل، تهران، زنجان، سمنان، قزوین و یزد در همین بازه زمانی بین ۶۸ تا ۷۹ درصد بوده است.

(0) نظر
برچسب ها :
دانش آموزان مبتلا یا مشکوک به کرونا جداگانه آزمون می‌دهند
مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش:

دانش آموزان مبتلا یا مشکوک به کرونا جداگانه آزمون می‌دهند

محسن بیگی با اشاره به بررسی وضعیت دانش آموزان شرکت کننده در آزمون حضوری باسامانه ماسک گفت: افراد مبتلا یا مشکوک به کرونا جدا از سایرین آزمون می‌دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش در برنامه انتهای الوند با موضوع «بررسی و تبیین چگونگی برگزاری حضوری امتحانات نهایی» اظهار کرد: سال گذشته هم امتحانات نهایی به همین روش برگزار شد.امسال هم شیوه‌نامه‌های بهداشتی همانند سال قبل مورد توجه قرار گرفته است، همچنین بازنگری در این شیوه‌نامه‌ها امروز به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

او افزود: امسال ۶ هزار و ۷۰۰ حوزه امتحانی برای دانش آموزان پایه دوازدهم در نظر گرفتیم که نسبت به سال قبل ۴ هزار حوزه افزایش داشته است تا ۶۴۰ هزار دانش‌آموز دوازدهمی در امتحانات شرکت کنند.

مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش با اشاره به شیوه‌نامه‌های بهداشتی که امسال در نظر گرفته شده است، گفت: فاصله صندلی‌ها از هم ۴ مترمربع است و از هر طرف ۲ متر با یکدیگر باید فاصله داشته باشند، تهویه هوا هم باید حتما انجام شود و حتی اگر امکان برگزاری آزمون در فضای باز وجود دارد این کار انجام بگیرد.

محسن‌بیگی تاکید کرد: خانواده‌ها و عوامل اجرایی همکاری لازم را داشته باشند تا شیوه‌نامه‌ها رعایت و از تجمع دانش آموزان در زمان رفت و آمد و حضور در سالن اجتناب شود.

تراکم در حوزه امتحانی پایه نهم ۳۰ نفره است

او درباره امتحانات پایه نهم با اشاره به اینکه این امتحانات به صورت مدرسه‌ای است، تاکید کرد: تراکم در پایگاه‌های امتحانی این پایه حدود ۳۰ دانش‌آموز است.

به گفته مدیرکل دفتر سلامت آموزش و پرورش در حوزه‌های امتحانی پایه دوازدهم هم یک مراقب سلامت در حوزه نظارت کافی را دارد، علاوه بر آن از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نظارت‌ها صورت می‌گیرد.

محسن بیگی گفت: کد ملی تمام دانش‌آموزان در اختیار وزارت بهداشت است و از طریق سامانه ماسک وضعیت آنان چک می‌شود، همچنین برای دانش‌آموزانی که کرونا دارند یا مشکوک به کرونا هستند، آزمون در شرایط قرنطینه و جداگانه انجام خواهد شد. همچنین دانش آموزان دارای بیماری زمینه‌ای هم به طور جداگانه امتحان می‌دهند.

(0) نظر
برچسب ها :
سیستم عصبی، هدف مطلوبی برای تهاجم ویروس کرونا
فرمانده ستاد عملیات بیماری کرونا در تهران مطرح کرد؛

سیستم عصبی، هدف مطلوبی برای تهاجم ویروس کرونا

زالی گفت: عوارض نورولوژیک کرونا، نقش زیادی در مرگ و میر و کاهش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به این ویروس دارد.


به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی، فرمانده ستاد عملیات بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: این روز‌ها مقالات متعددی در مورد درگیری سیستم عصبی و مغز در رابطه با کرونا مطرح است که همگی می‌تواند نقش موثری را در تشخیص و درمان بیماری ایفا کند.

زالی با اشاره به اینکه سندرم مزمن کووید ۱۹ عوارض ناشی از بیماری است که به صورت طولانی مدت در بیمار باقی می‌ماند، گفت: اگرچه علائم تنفسی فونداسیون و پایه اصلی این سندرم مزمن را تشکیل می‌دهد اما در بین علائم ذکر شده در مبتلایان به کرونا علائم سیستم عصبی و روانشناختی و روانی نیز جلب توجه می‌کند و اختلالاتی مثل PTSD، افسردگی، اضطراب و اختلالات خلقی را در کنار مسایلی نظیر فیبروز ریوی نیز می‌توان دید.

او با اشاره به انجام فرایند واکسیناسیون جهانی بیان کرد: عوارض مستقیم و غیر مستقیم ناشی از واکسیناسیون بر روی سیستم عصبی فرد نیز بحث جدیدی را ایجاد کرده است.

این استاد برجسته دانشگاه با اشاره به تفاوت رفتار ویروس کووید ۱۹ با سایر ویروس‌های هم خانواده اش گفت: سیستم عصبی همواره یک ماهیت مطلوب و جذاب برای ویروس‌ها دارد. شواهد عینی و مطالعات گذشته درخصوص در مرس، سارس، آنفلوانزا و هرپس سیمپلکس نشان داده است که سیستم اعصاب مرکزی یک هدف مطلوب برای تهاجم و فعالیت این ویروس‌ها و ایجاد تغییرات غیر مستقیم برروی سیستم اعصاب به شمار می‌روند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت تصریح کرد: یافته‌های قابل توجهی در این زمینه قبل از کووید ۱۹ در رابطه با مرس و سارس وجود داشت. مرس شبیه همین کووید ۱۹ برای تهاجم از گیرنده‌های AC ۲ استفاده می‌کرد و در مورد مرس نیز دی پپتیدیل دپیپتاز ۴ ناحیه حمله و ورود ویروس به سیستم عصبی محسوب می‌شدند.

زالی بیان کرد: نکته بسیار عجیب این است که در برخی بافت‌ها که هیچ گونه حضوری از گیرنده‌های ACE ۲ و یا دی پپتیدیل دپیپتاز ۴ وجود ندارد، کووید ۱۹ علائم قابل توجهی ایجاد می‌کند. مثلا در کبد که از نظر این گیرنده‌ها فقیر است شاهد بروز برخی سندرم‌های کشنده شامل آسیب‌های کبدی و آنسفالوپاتی ناشی از مسائل کبدی هستیم و اتفاقا بین درگیری کبدی و پروگنوز کوتاه مدت و دراز مدت بیماری کووید ۱۹ یک ارتباط مستقیم وجود دارد.

او یادآوری کرد: کرونا مثل هر ویروس دیگری می‌تواند موجب ایجاد آنسفالیت و مننژیت شود. با توجه به گزارش بیماران ژاپنی و چینی احتمال ایجاد آنسفالیت و مننِژیت با آلوده شدن مستقیم بافت‌های مغزی به ویروس کووید ۱۹ وجود دارد گرچه شیوع بسیار پایینی دارد.

زالی توضیح داد: آنسفالوپاتی‌هایی که ناشی از هایپوکسی است که بصورت اختلال سطح هوشیاری و تشنج و اختلالات حرکتی و سندرم‌هایی شبیه مه مغزی که در کووید ۱۹ رخ می‌دهد، ممکن است به دلیل کاهش سطح اکسیژن و اختلالات تواتر گاز‌های تنفسی در ریه منجر به بروز آنسفالوپاتی هایپوکسمیک شود که خودش می‌تواند منجر به بروز علایم سیستم عصبی در کووید ۱۹ شود.

این استاد دانشگاه نوع دیگر از درگیری سیستم عصبی در کووید ۱۹ را سندرم‌های التهابی بیان کرد که از آن‌ها به عنوان آنسفالوپاتی‌های التهابی یا اَدم میتوان یاد کرد.

او بروزسیتوکاین استورم یا طوفان سایتوکاینیرا از دیگر عوارض سیستم عصبی در کووید ۱۹ برشمرد که می‌تواند کاسکت‌های التهابی را در هر بافتی ایجاد کند.

به گفته زالی هر بافتی از بدن از جمله ریه، کبد، کلیه و سیستم اعصاب مرکز و مغز نیز می‌تواند در جریان این سیتوکاین استروم دچار سندرم التهابی از هم گسیخته شود که منجر به بروز بیماری‌های مختلف می‌شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت افزود: به دنبال واکسیناسیون و یا سندرم مزمن کووید ۱۹ ممکن است شاهد هایپرکوآگولوپاتی یا اختلالات انعقادی در بیماران باشیم که می‌تواند سبب افزایش مرگ و میر و اختلالات عروقی باشد.

او ادامه داد: مطالعات نشان داده که یکی از دلایل افزایش سکته‌های مغزی مربوط به همین موضوع باشد که در فیزیوپاتولوژی بیماری کووید ۱۹ نقش بسیار مهمی را دارد.

فرمانده ستاد عملیات بیماری کرونا در تهران با اشاره به مطالعه ۷۵۰ بیمار در بیمارستان شهدای تجریش گفت: شانس سکته در بیماران ۵ درصد بود و شانس بروز اختلال تعادل در مبتلایان ۱۲-۱۰ درصد بود.

زالی با اشاره به این که گیرنده ACE ۲موجود در مغز نقش رگولاتوری و تنظیم کنندگی را ایفا می‌کند، افزود: اگر این گیرنده‌ها توسط ویروس اشغال شوند، نقش تنظیم کنندگی گیرنده در مورد فشار خون تغییر می‌کند و ممکن است باعث افزایش فشار خون در بیماران کرونایی شود که می‌تواند موجب ایجاد هموراژی و خونریزی و سکته مغزی شود.

این استاد دانشگاه شایع‌ترین عوراض ناشی از کووید ۱۹ در سیتم اعصاب مرکزی را اختلالات بویایی و چشایی برشمرد و گفت: آناتومی گیرنده‌های حسی بویایی و مجاورت آن با بافت مغز، درگیری و اختلال سیستم بویایی را دور از انتظار نیست.

سردرد، شایع‌ترین علائم بالینی مبتلایان به کرونا

زالی شایع‌ترین علائم بالینی مبتلایان به کووید ۱۹ را سردرد بیان کرد و گفت: معمولا جنرال، تنشی یا کششی است و بعد از دو تا سه روز به حداکثر خودش می‌رسد و به مسکن نیز پاسخ نمی‌دهد. این نوع سردرد در خانم‌ها شیوع بالاتری دارد و مکانیسم‌های عروقی نیز در آن بدون تاثیر نیست.

این جراح برجسته مغز و اعصاب افزود: مسادل روانشناختی، اضطراب و افسردگی نیز می‌تواند در بروز سردرد‌های تنشی در این بیماران تاثیرگذار باشد اما آنچه بسیار اهمیت دارد، سردرد‌های مستمر و افزایشی است که ممکن است با ترومبوز و لخته خون در مغز ارتباط داشته باشد و باید پیگیری شود.

به گفته زالی یکنوع سردرد دیگر ناشی از استفاده مستمر از ماسک و شیلد در کادر بهداشت و درمان است که ممکن است با سردرد‌های ناشی از کووید۱۹ اشتباه گرفته شود. این نوع سردرد یک ساعت پس از استفاده مستمر ماسک و شیلد شروع می‌شود و بیشترین محل درد موضعی در محل تماس با ماسک و شیلد است که این سردرد یک ساعت تا ۷۰ دقیقه پس از برداشتن ماسک و شیلد رفع می‌شود.

او سرگیجه و عدم تعادل، ضعف عمومی را نیز از سایر علائم در این بیماران برشمرد و افزود: احتمال بروز انواع سندرم‌ها نظیر فیشر، والنبرگ، گلین باره در این بیماران زیاد است.

زالی در بخش دیگری از سخنان خود به مطالعه ۷۵۰ بیمار کرونایی در بیمارستان شهدا و علائم نورولوژیک آنان اشاره کرد و گفت: در این مطالعه؛ ۱۲ درصد سرگیجه و عدم تعادل، ۵ درصد استروک و سکته که غالبا جوان و زیر ۵۰ سال بودند که شدید و بدون پاسخ به درمان بود و ۲۲ درصد اختلالات بویایی و ۳۰ درصد نیز اختلالات روانشناختی مشاهده شد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای پایتخت تاکید کرد: یکی از مهمترین بحث‌های مهم در کووید ۱۹ را بروز اختلالات روانشناختی از جمله اضطراب، افسردگی و اختلالات خلقی و... است؛ البته در بیماران با سابقه یک یا دو بار ابتلا به کووید ۱۹ علائم روانشناختی بسیار افزایش داشته است.

زالی ادامه داد: با توجه به ناشناخته بودن خصوصیات و بروز جهش‌ها و موتاسیون‌های جدید در کووید ۱۹، نیازمند شناخت عمیق‌تر از این بیماری با استفاده از یافته‌های تصویربرداری و کالبدشکافی هستیم تا این شناخت عمیق‌تر نسبت به بیماری و درگیری سیستم عصبی مرکزی به ما کمک کند تا عوارض ناشی از بیماری به ویژه عوارض نورولوژیک آن که متاسفانه در مرگ و میر و کاهش کیفیت زندگی بیماران تاثیرگذار است را کاهش دهیم.

(0) نظر
برچسب ها :
۱۰ علامت پایین بودن سطح اکسیژن در مبتلایان به کرونا

۱۰ علامت پایین بودن سطح اکسیژن در مبتلایان به کرونا

آگاهی از نشانه‌های هشداردهنده سطح کم اکسیژن خون در بیماران کرونایی بسیار مهم است.


به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روزنامه الکویتیه، سطح اکسیژن موجود در SpO۲ خون، میزان اکسیژن موجود در خون است که به قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌شود، جایی که گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را از ریه‌ها جمع می‌کنند و سپس آن را به تمام قسمت‌های بدن می‌رسانند.

سطح اکسیژن در خون نشان می‌دهد که تمام سلول‌ها اکسیژن کافی دریافت می‌کنند و هیچ کمبودی وجود ندارد. سطح SpO۲ نشان دهنده کفایت اکسیژن رسانی از ریه‌ها به گلبول‌های قرمز و میزان تأمین اکسیژن در قسمت‌های بدن است، بنابراین اکسیژن کم خصوصاً در بیماران مبتلا به ویروس کرونا باعث نگرانی می‌شود.

براساس این گزارش، محدوده طبیعی سطح اکسیژن در خون ۷۵-۱۰۰ میلی متر جیوه است و دامنه پایین آن کمتر از ۷۰ میلی متر جیوه است.

اگر سطح اکسیژن در خون به کمتر از ۶۰ درصد کاهش یابد، این نشان دهنده یک موضوع بسیار مهم بوده و ممکن است به معنای کمبود اکسیداسیون خون باشد، به گونه‌ای که سلول‌ها، بافت‌ها و اعضای بدن مقدار اکسیژن مورد نیاز بدن را دریافت نمی‌کنند. در چنین حالتی فرد نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارد تا با یک درمان مناسب سطح اکسیژن خون را احیا کند.

علائم و نشانه‌هایی که کاهش سطح اکسیژن در خون را نشان می‌دهد به شرح زیر است:
۱) سردرد
۲) سرگیجه
۳) تنفس سریع
۴) تنگی نفس
۵) بی خوابی
۶) سوزن سوزن شدن
۷) فشار خون بالا یا نوسان فشار خون و بی ثباتی
۸) ضربان قلب سریع
۹) احساس اختلالات بینایی
۱۰) گیجی و از دست دادن تمرکز

پایین بودن سطح اکسیژن

کمبود سطح اکسیژن در بیماران کرونایی

برای افراد سالم و عادی، نسبت ۷۰ میلی متر جیوه بسیار خوب است و اگر درصد آن کمتر از این باشد، باید با پزشک مشورت شود، اما برای بیمار مبتلا به کرونا، سطح اکسیژن وی نباید کمتر از ۹۱ میلی متر جیوه باشد، بنابراین باید به خوبی کنترل شود.

در صورت کمبود دستگاه‌های اکسیژن، گزینه‌های زیادی مانند موقعیت مستعد برای بازیابی سطح اکسیژن در خون وجود دارد؛ این یک روش ایمن و موثر برای کنترل سطح اکسیژن در خون است.

اما اگر فردی به این درمان‌های خانگی پاسخ ندهد و سطح اکسیژن ساعت‌ها همچنان کاهش یابد، به ویژه برای افرادی که از تنگی نفس یا عوارض ریه رنج می‌برند و یا افراد مسن که ممکن است به سرعت وضعیت سلامت آن‌ها بد می‌شود، باید کمک فوری پزشکی به او انجام شود.

(0) نظر
برچسب ها :
تاثیر قابل توجه ورزش بر بهبود بیماران کرونایی

تاثیر قابل توجه ورزش بر بهبود بیماران کرونایی

بر اساس مطالعه‌ مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه لستر، ورزش تاثیر قابل توجهی بر بهبود بیماران کرونایی دارد.

 


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، بر اساس مطالعه‌ای که مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه لستر انگلستان انجام داده است بیماران مبتلا به علائم ماندگار کووید۱۹ که یک برنامه توانبخشی تحت نظارت شش هفته‌ای را پشت سر گذاشتند، پیشرفت قابل توجهی در بهبود علائم تنفسی، خستگی و شناخت نشان دادند.

این مطالعه بر روی سی بیمار انجام شده است که در کلاس‌های توانبخشی ورزشی طی یک دوره شش ماهه شرکت داشتند. این برنامه شامل ورزش‌های هوازی، پیاده روی یا استفاده از تردمیل، تمرینات قدرتی بازو‌ها و پا‌ها و بحث‌های آموزشی برای پشتیبانی از مدیریت علائم مبتنی بر اطلاعات موجود در بستر بازیابی کووید۱۹ بود.

تعداد قابل توجهی از بیماران پس از انجام این تمرینات ورزشی، بهبود یافتند. درصد بهبودی آن‌ها با استفاده از شاتل افزایشی و استقامتی با اندازه گیری مسافت طی شده و توانایی ادامه فعالیت‌های ورزشی بدون استراحت سنجیده شد.

وضعیت سلامت آن‌ها پس از ترخیص از بیمارستان، از طریق پیگیری تلفنی ارزیابی شد. آن دسته از بیمارانی که علائم حاد تنفسی داشتند یا از نظر پزشکی پایدار نبودند، از مطالعه خارج شدند.

از میان شرکت کنندگان زن و مرد، ۸۷ درصد از آن‌ها به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان بستری شدند که به طور متوسط ۱۰ روز در بیمارستان بودند. ۱۴ درصد به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشته و در بخش مراقبت‌های وژه تحت درمان قرار گرفتند؛ ۴ مورد هم از قبل دارای بیماری زمینه‌ای بودند.

(0) نظر
برچسب ها :
سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد/ نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد/ نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران برای متولدین سال ۱۳۲۰ و قبل از آن ( افراد بالای ۸۰ سال) که واکسن دریافت نکرده اند، راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران به نشانی https://salamat.gov.ir  آغاز به کار کرد و  متولدین سال ۱۳۲۰ و قبل از آن ( افراد بالای ۸۰ سال) که تاکنون واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند ‌یا از طریق خانه‌های بهداشت تماسی با آنها برای واکسیناسیون گرفته نشده است، می‌توانند وارد سایت شوند و ثبت نام کنند.

 افراد زیر ۸۰ سال باید منتظر فراخوان ستاد ملی مقابله با کرونا باشند تا زمان ثبت نام آنها اعلام شود. متولدین پس از سال ۱۳۲۰ در حال حاضر نمی‌توانند در سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران ثبت نام کنند.

به زودی  بر اساس اولویت بندی در سند ملی واکسیناسیون  سامانه برای ثبت نام گروه های سنی در دسترس قرار می‌گیرد.

 با توجه به اینکه ممکن است تعداد ثبت نام ها بالا باشد، ظرفیت بسیار بالایی در زیرساخت‌ها و سرورها در نظر گرفته شده است تا سامانه واکسیناسیون با مشکل مواجه نشود.

تا چند روز بعد از ثبت نام، از مرکز بهداشت منطقه زندگی با فرد تماس گرفته می‌شود یا پیامک برای فرد ارسال و زمان و محل دقیق واکسیناسیون به افراد اعلام می‌شود.

سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد

نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

(0) نظر
برچسب ها :
چرا درمان کووید-۱۹ دشوار است؟

چرا درمان کووید-۱۹ دشوار است؟

یک بررسی جامع از شواهد موجود درباره ماهیت ویروس کرونا به خوبی توضیح داده است که چرا درمان این بیماری تا این اندازه دشوار است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، یک بررسی جامع در مورد آنچه ما در مورد کووید-۱۹ می‌دانیم و نحوه عملکرد آن نشان می‌دهد ویروس دارای یک نمایه عفونی منحصر به فرد است که توضیح می‌دهد چرا درمان آن بسیار سخت است و چرا برخی از افراد به اصطلاح «کووید طولانی» را تجربه کرده و چندین ماه پس از عفونت، با عوارض جدی سلامتی مواجه هستند.

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که ویروس هر دو دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را آلوده می‌کند بر خلاف زیر گونه ویروس کرونا که به طور معمول در دستگاه تنفسی فوقانی مستقر می‌شود و علائمی شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کند، یا ویروس‌های بیماری زای بالا مانند آن‌هایی که باعث سارس می‌شوند، در دستگاه تنفسی تحتانی مستقر می‌شوند.

علاوه بر این تاثیرات مکرر چند اندام، لخته شدن خون و پاسخ التهابی ایمنی غیرمعمول که معمولا با ویروس‌های مشابه دیگر مرتبط نیست، به این معنی است که کووید-۱۹ مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد چالش برانگیز را ایجاد کرده است؛ در حالی که نمونه‌های حیوانی و آزمایشی نشان می‌دهد پاسخ التهاب ایمنی بیش از حد تهاجمی یک عامل اصلی است، اما به نظر می‌رسد همه چیز در انسان متفاوت عمل می‌کند؛ اگرچه التهاب یک فاکتور است، اما این یک بی‌نظمی در پاسخ ایمنی است که باعث می‌شود بدن ما روش نادرست خود را در مبارزه با ویروس کنترل کند؛ این ممکن است توضیح دهد که چرا بعضی از افراد «کووید طولانی» را تجربه می‌کنند و پس از عفونت آسیب شدید ریه می‌بینند.

ظهور سندرم حاد تنفسی که باعث کووید-۱۹ می‌شود، منجر به یک بحران سلامتی شده است که از زمان بیماری همه گیر آنفلوآنزای اسپانیا در سال ۱۹۱۸ تاکنون مشاهده نشده است.

به گفته محققان علیرغم تمرکز بین‌المللی بر روی ویروس هنوز انسان در درک پیچیدگی‌های آن عاجز است. بر اساس شواهد فزاینده، کووید-۱۹ باید به عنوان موجودی جدید با نمایه عفونی قبلا ناشناخته درک شود. این ویروس دارای ویژگی‌های خاص خود و پاتوفیزیولوژی متمایز است که باید هنگام درمان لحاظ شود؛ این بدان معنا نیست که ما باید بهترین روش‌های درمانی موجود را که مبتنی بر دانش ما از انواع مختلف ویروس کروناست، کنار بگذاریم، اما یک مجموعه بی‌طرفانه و تدریجی از اجزای اصلی کووید-۱۹ برای گروه‌های مختلف بیماران بر اساس جنس، سن، قومیت و بیماری‌های زمینه‌ای همان چیزی است که برای اصلاح دستورالعمل‌های درمانی موجود لازم است و متعاقبا بهترین مراقبت را برای بیماران کرونایی فراهم می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81984
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X