كرونا را شكست مي دهيم
رونمایی از اولین محصول کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت
تا ساعاتی دیگر اتفاق می‌افتد؛

رونمایی از اولین محصول کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت

اولین محصول تولید شده‌ کارخانه‌های واکسن سازی ایران تا ساعاتی دیگر رونمایی می‌شود.


به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ‏اولین محصول فاز یک خط تولید واکسن کووایران برکت امروز با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت و محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در شهرک صنعتی دارویی برکت رونمایی می‌شود.

همچنین گفته می‌شود قرار است یک میلیون دوز واکسن تا پایان اردیبهشت ماه در کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت تولید شود.

‏به گفته حجت نیکی ملکی رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام بعد از صدور مجوز استفاده از کوو ایران برکت، واکسیناسیون عمومی با این واکسن آغاز خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
تولید ۲۰ میلیون دُز واکسن کوو برکت تا مرداد
محرز در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

تولید ۲۰ میلیون دُز واکسن کوو برکت تا مرداد

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: اگر واکسن کوو ایران برکت نتایج قابل قبولی را کسب کند، اوایل مرداد حدود ۲۰ میلیون دز واکسن کوو برکت تولید خواهد شد.


مینو محرز عضو کمیته علمی کشوری کرونا در گفت و گو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت واکسن کووایران در کشور اظهار کرد: در حال حاضر مطالعه بالینی فاز سوم واکسن کوو ایران برکت به خوبی در حال انجام است.

او افزود: بر اساس تحقیقات اولیه، میزان اثربخشی این واکسن بالای ۷۰ درصد است. من نیز درمرحله سوم آزمایش انسانی واکسن کرونا "کوو ایران برکت "، شرکت کردم.

محرز ادامه داد: در فاز سوم مطالعاتی این واکسن گروه های سنی ۱۸ تا ۵۰ سال و افراد بین ۵۱ تا ۷۵ سال شرکت کردند که خوشبختانه تا به امروز هیچ گونه عارضه خاصی نداشتند.

این عضو کمیته علمی کشوری کرونا بیان کرد: اگر واکسن کوو ایران برکت نتایج قابل قبولی را کسب کند، اوایل تابستان تولید شروع شده و در اوایل مرداد حدود ۲۰ میلیون دز واکسن کوو برکت تولید خواهد شد.

او گفت: واکسن کوو برکت مانند سینوفارم چین از تکنولوژی ویروس کشته شده است.

به گفته محرز تا واکسیناسیون عمومی مردم باید دستورالعمل های بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند و زدن ماسک بیرون از منزل را هیچ وقت فراموش نکنند.

(0) نظر
برچسب ها :
تولید واکسن اسپوتنیک داخلی تا ۲ ماه آینده
جهانپور مطرح کرد؛

تولید واکسن اسپوتنیک داخلی تا ۲ ماه آینده

سخنگوی سازمان غذا و دارو از تولید واکسن اسپوتنیک داخلی تا ۲ ماه آینده خبر داد.


به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در برنامه زنده تلویزیونی تیتر امشب اظهار کرد: تا امروز بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دُز واکسن دارای مجوز مصرف اضطراری وارد کشور شده است که افزون بر یک میلیون و ۲۵۰ هزار دُز آن در سراسر کشور تزریق شده است.

او افزود: تاکنون واکسیناسیون نیمی از افراد گروه سنی بالای ۸۰ سال انجام شده است و امیدواریم تا هفته آتی واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال و ۷۰ سال و ۶۵ سال را انجام دهیم.

جهانپور تصریح کرد: بعد از اتمام واکسیناسیون افراد بالای ۶۵ یا ۶۴ سال فاز دو تمام می‌شود و وارد مرحله فاز سوم تزریق واکسن کرونا می‌شویم که گروه‌ها و اقشار بیشتر جامعه را در بر خواهد گرفت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: ۴ شرکت کاندیدای تولید واکسن اسپوتنیک در کشور هستند که ۳ شرکت به طرف روسی معرفی شده اند و شرکت چهارم هم در حال معرفی به شرکت روس است.

او اضافه کرد: دو شرکت ارزیابی مثبتی از زیر ساخت‌های فنی شان وجود داشته و یک شرکت وارد مدار تولید شده که ظرف چند هفته تا ۲ ماه آینده نخستین محصول اسپوتنیک تولید داخل کشور وارد کمپین واکسیناسیون عمومی علیه کووید ۱۹ خواهد شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره واردات واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی گفت: تا این لحظه بیش از ۳۵ شرکت خصوصی مجوز یا نامه‌های لازم را برای مذاکره و واردات واکسن انجام داده اند که شاید یک الی دو مورد از آن‌ها توانسته باشند تا حداقل خرداد ماه توافقاتی را با برخی شرکت‌ها یا فروشندگان عمده واکسن در دنیا داشته باشند، اما تا این لحظه وارداتی از سوی شرکت‌های بخش خصوصی نداشته ایم و سازمان غذا و دارو ۳۵ مجوز موردی را صادر کرده است.

(0) نظر
برچسب ها :
اعلام آمادگی سازمان نظام پرستاری برای تسریع در واکسیناسیون کرونا

اعلام آمادگی سازمان نظام پرستاری برای تسریع در واکسیناسیون کرونا

رئیس کل سازمان نظام پرستاری آمادگی این سازمان را برای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا برای عموم مردم کشور اعلام کرد.


به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: سازمان نظام پرستاری برای تسریع در روند واکسیناسیون کرونا، برای عموم مردم کشور، آماده است.

میرزابیگی افزود: سازمان نظام پرستاری طی نامه‌های جداگانه‌ای به ستاد ملی کرونا؛ وزارت بهداشت و نیز تولید کنندگان واکسن در کشور از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و.. آمادگی خود را برای همکاری در فرآیند واکسیناسیون عمومی کرونا برای آحاد ملت ایران اعلام کرده است.

او ادامه داد: سازمان نظام پرستاری با توجه به احساس وظیفه ذاتی خود درقبال سلامتی یکایک مردم ایران و نیز پتانسیل بالای ۶۰ هزار نفر نیرو‌های کارآمد، تحصیلکرده و ماهر از جمله کادر پرستاری فعال، دانشجویان سال‌های بالای مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و نیز پرستاران تازه بازنشسته که درعرصه‌های غیر بیمارستانی مانند دانشکده‌ها؛ مراکز مراقبت درمنزل و... حضور دارند؛ برای همکاری در روند واکسیناسیون عمومی اعلام آمادگی می‌کند.

او گفت: جامعه پرستاری کشور همان طور که از زمان شروع همه گیری کرونا در ایران، در ۱۴ ماه گذشته برای درمان، مراقبت و نجات بیماران و مبتلایان در خدمت مردم بوده و در این راه ده‌ها شهید و ده‌ها هزار مبتلا تقدیم کرده است؛ اکنون نیز برای سرعت دادن به پیشگیری وجلوگیری از پیشرفت این بیماری در جامعه با واکسیناسیون سریع، گسترده و ضربتی، در خدمت مردم عزیز است و این آمادگی را به صورت کامل دارد که هر چقدر و به هرتعداد واکسن در کشور تولید یا وارد شود، بدون اتلاف وقت و به سرعت برای انجام واکسیناسیون به گروه‌های اولویت دار مورد نظر وزارت بهداشت، وحتی تمامی مردم واجدشرایط دریافت واکسن اقدام کند.

 میرزابیگی افزود: شنیده‌ها حاکی از این است که در برخی مراکز واکسیناسیون کرونا، با اعلام حضور گروه‌های اولویت دار، گاهی ازدحام جمعیت و صف تشکیل می‌شود؛ که خود این امر مضر و پروتکل شکنی است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: سازمان نظام پرستاری با همراهی اعضای خود که همانا جامعه پرستاری است؛ این آمادگی را دارد تا در هر زمان و مکانی که ستاد ملی کرونا؛ وزارت بهداشت یا تولید کنندگان واکسن اعلام کنند، از جمله در مراکز دانشگاهی مانند محل دانشکده‌های پرستاری کلاس‌های درس که اکنون بخاطر کرونا آموزش حضوری تعطیل است؛ برای تزریق واکسن و تسریع در روند واکسیناسیون عمومی همکاری کند.

او گفت: واکسیناسیون گسترده همگانی کار سنگینی است و وزارت بهداشت می‌تواند علاوه بر بضاعت خود از توان و ظرفیت بخش‌های دیگر نیز برای انجام این کار بزرگ استفاده کند. البته سیاستگذاری، تدوین شیوه نامه‌ها، تعیین اولویت‌ها و نظارت بر اجرای واکسیناسیون بر اساس سیاست‌های مدون به عهده متولیان قانونی و وزارت بهداشت است، اما برای انجام کار و عملیات تزریق واکسن می‌تواند از ظرفیت پرستاران کشور به نمایندگی سازمان نظام پرستاری کشور به گونه‌ای استفاده کند که واکسن به محض تولید یا ورود به کشور؛ حتی یک روز و یا چند ساعت هم منتظر تزریق نماند.

او افزود: با توجه به اینکه روند خرید واکسن از خارج در حال انجام است و به زودی واکسن‌های تولید داخل از جمله واکسن برکت، رازی، فخرا و... به نتیجه می‌رسند، از مسئولان می‌خواهیم به محض تامین یا تولید واکسن در کشور، زمان طلایی را از دست ندهند. واکسن‌ها را در انبار‌ها نگهداری نکنند و به سرعت برای تزریق واکسن به مردم و افراد واجد شرایط اقدام کنند تا هم واکسن‌ها در مسیر نگهداری دچار آسیب نشوند و هم روند واکسیناسیون در کشور سرعت بگیرد و جامعه در موضوع کرونا که اکنون بحران‌های روحی روانی برای بسیاری از خانواده‌ها ایجاد کرده، مردم عزیز وصبورمان هر چه سریعتر به آرامش فکری و روانی درباب سلامت خود برسند.

میرزابیگی ادامه داد: با توجه به این دغدغه‌ها و علاقه مندی شدید جامعه پرستاری به سلامت مردم و آرامش روحی روانی جامعه ؛ این آمادگی در جامعه پرستاری به صورت کاملا عملیاتی و با برنامه‌ای منسجم وجود دارد که با ظرفیت حداقل ۶۰ هزار نفر افراد ماهر، توانمند و تازه نفس که این تعداد در عرصه‌های خارج از بیمارستان فعالند برای تسریع در روند عملیات بزرگ و گسترده واکسیناسیون عمومی به کمک نظام سلامت و وزارت بهداشت بیایند و پرستاران ایثارگر و مجاهد در این فرآیند یک بار دیگر افتخار آفرینی کنند.

رئیس سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: علاوه بر مراکزی که وزارت بهداشت در اختیار دارد، حدود ۱۹۵ دانشکده پرستاری دولتی و غیر دولتی و مکان‌های مربوط به نظام پرستاری نیز در سراسر کشور وجود دارند که می‌تواند در صورت نیاز با حضور اساتید، افراد ماهر و کارآزموده فضای مناسبی برای انجام واکسیناسیون در کشور باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
فاز دوم واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز شد

فاز دوم واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز شد

فاز دوم واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور امروز در مراسمی رسمی در تبریز با تزریق بر افراد سالمند بالای ۸۰ سال آغاز شد.


به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، فاز دوم واکسیناسیون کرونا در ایران امروز در مراسمی رسمی در تبریز با تزریق واکسن به سالمندان بالای ٨٠ سال آغاز شد و همزمان با این مراسم، واکسیناسیون این گروه از افراد در کشور انجام می‌شود.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت درباره آغاز این فاز از واکسیناسیون گفت: فاز دوم واکسیناسیون کرونا از امروز در تبریز و به طور همزمان در سراسر کشور با واکسیناسیون افراد ۸۰ سال به بالا آغاز می‌شود و این افراد گروه یک از فاز دوم واکسیناسیون هستند که آدرس و تلفن قریب به اتفاق آن‌ها را داریم؛ لذا در خصوص افرادی که به مراکز درمانی مراجعه داشته‌اند ثبت نام لازم نیست، اما افرادی که سابقه مراجعه ندارند از هفته آینده شماره تلفنی اعلام شده تا از طریق تماس با آن نسبت به ثبت نام آن‌ها اقدام شود.

معاون کل وزارت بهداشت همچنین یادآور شد: واکسیناسیون عمدتا در مراکز درمانی انجام نخواهد شد و ورزشگاه‌ها، بیمارستان‌های راه‌اندازی شده برای این امر تجهیز شده‌اند چراکه تجمع مردم فقط خطر بالا رفتن شیوع بیماری را بیشتر می‌کند.

حریرچی در پایان با اشاره به اینکه به ترتیب افراد بالای ۷۵ و ۶۵ سال از طریق سامانه اینترنتی ثبت نام خواهند شد، اظهار کرد: در این طرح نام، نام خانوادگی، شماره تلفن و کدملی افراد دریافت شده و پس از آن، زمان مراجعه به آن‌ها اطلاع داده شده و یک هفته  قبل از واکسیناسیون نیز برای آن‌ها پیام ارسال می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
پذیرش ۲۴ هزار نفر داوطلب برای فاز سوم کار آزمایی بالینی
رئیس انیستیتو پاستور مطرح کرد؛

پذیرش ۲۴ هزار نفر داوطلب برای فاز سوم کار آزمایی بالینی

بیگلری گفت: ۲۴ هزار نفر در سراسر کشور در فاز سوم کار آزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در ۸ دانشگاه پذیرش می‌شوند.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،علی رضا بیگلری رئیس انیستیتو پاستوردر برنامه گفت و گوی ویژه خبری  با اشاره به واکسن مشترک ایران و کوبا افزود: با توجه به نتایج فاز یک و دو که از واکسن مشترک ایران و کوبا دریافت کردیم نشان داد که عوارض بسیار کم و اثربخشی بسیار خوبی دارد، این واکسن توسط تیمی اجرا شده که موفق‌ترین سابقه واکسن را در کارنامه خود دارند، انستیتو پاستور ایران سابقه دیرینه‌ای با کوبا در زمینه واکسن دارد.

وی با اشاره به اینکه کوبا کشوری است که به راحتی توانست تکنولوژی واکسن را در ۴۰ سال گذشته در اختیار کشور ما قرار دهد ادامه داد:کوبا یکی از کشور‌های پیشرفته در امر تولید واکسن است که صاحب نام و بسیار معتبر است.

رئیس انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: در فاز نهایی یا فاز سوم کار آزمایی بالینی ۲۴ هزار نفر در سراسر کشور در ۸ دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، زنجان و همدان وارد مطالعه خواهند شد و هر دانشگاهی سه هزار نفر داوطلب را می‌تواند پذیرش کند.

وی افزود: هموطنان عزیز اگر شرایط لازم را داشته باشند پذیرش می‌شوند و وارد مرحله کارآزمایی بالینی خواهند شد، لذا واکسن تزریق خواهد شد و در پنج استان افراد دو دوز از واکسن را دریافت خواهند کرد و کار تمام خواهد شد و در دو استان یزد و زنجان علاوه بر دو دوز واکسن یادآور تزریق می‌شود تا مقایسه صورت بگیرد.

بیگلری اظهار کرد: افرادی که به کرونا مبتلا شده اند می‌توانند یک دوز از واکسن را دریافت کنند البته باید کار مطالعاتی بر روی این موضوع صورت بگیرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران خاطرنشان کرد: افرادی که یک بار کرونا گرفته اند با دریافت یادآور واکسن مشترک ایران و کوبا احتمالا در برابر کرونا کاملا مصون خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه انستیتو پاستور برندی ۱۰۰ ساله است گفت: ما سعی می‌کنیم بهترین واکسن‌ها را انتخاب کنیم، زیرا اعتماد عمومی مردم را به همراه داریم.

بیگلری ادامه داد: واکسن‌ها نمی‌توانند جلوی اپیدمی را بگیرند بلکه کسی که واکسن دریافت می‌کند به نوع شدید بیماری دچار نمی‌شود و لذا حداقل تعداد مرگ و میر کمتر می‌شود، حتی با زدن واکسن باید رعایت نکات بهداشتی را در پیش بگیریم تا در طی زمانی که الان قابل پیش‌بینی نیست از تهدید کرونا در امان بمانیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه واکسن‌هایی را که طراحی می‌کنیم با تغییر جهش ویروس دوباره باید بازمهندسی شوند اظهار کرد: اگر متکی به خرید واکسن از کشور‌های خارجی شویم، هر سال مشکلات خواهیم داشت، خوشبختانه کشور در طول یک سال گذشته پیشرفته ۲۰،۳۰ ساله در حوزه واکسن داشته است.

وی افزود: ممکن است این بیماری جهش‌های مختلفی داشته باشد لذا باید بتوانیم واکسن‌ها را باز مهندسی کنیم، ما برتری ویژه نسبت به کشور‌هایی که فناوری واکسن را ندارند داریم.

وی افزود: اغلب دستورالعمل های شرکت‌های واکسن ساز می گوید اگر سه هفته از علائم بیماری گذشته باشد می‌توان اقدام به واکسیناسیون کرد ، دستورالعمل کشوری و سند ملی ما می گوید کسانی که بیماری را گرفتند تا ۶ ماه ایمن هستند، از نظر علمی سه هفته بعد از اینکه علائم وجود نداشت واکسیناسیون بلامانع است.

(0) نظر
برچسب ها :
نقش بی بدیل تلاشگران علوم آزمایشگاهی در بحران کرونا به چشم آمد
نمکی:

نقش بی بدیل تلاشگران علوم آزمایشگاهی در بحران کرونا به چشم آمد

وزیر بهداشت گفت: در بحران کرونا نقش بی بدیل تلاشگران علوم آزمایشگاهی بیش از هر بار به چشم آمد و ارزش های این قشر از همکارانمان بیش از پیش نمودار شد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی ضمن تبریک فرارسیدن زادروز حکیم اسماعیل جرجانی و روز علوم آزمایشگاهی، تاکید کرد که در بحران همه گیری جهانی کرونا و در مقابله سخت و صعب با این ویروس منحوس، نقش بی بدیل تلاشگران علوم آزمایشگاهی بیش از هر بار به چشم آمد و ارزش های این قشر از همکارانمان بیش از پیش نمودار شد. متن این پیام به شرح زیر است: 

سی ام فروردین ماه، زادروز حکیم اسماعیل جرجانی و پاسداشت قریب یک قرن تلاش ارزشمند و ماندگار این دانشمند بزرگ ایرانی، روز  علوم آزمایشگاهی نام گرفته است.
 
همکاران، کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی، پشتیبانان  علوم پزشکی و دیده بانان تیزبین سلامت عمومی هستند و در بحران همه گیری جهانی کرونا و در مقابله سخت و صعب با این ویروس منحوس، نقش بی بدیل تلاشگران علوم آزمایشگاهی بیش از هر بار به چشم آمد و ارزش های این قشر از همکارانمان بیش از پیش نمودار شد. 
 
در آستانه زاد روز این دانشمند فرزانه و در روز علوم آزمایشگاهی، فرصت ذی قیمتی است تا به رسم ادب و ارادت به ساحت با سعادت تلاشگران و رهپویان علوم آزمایشگاهی، سر تعظیم فرود آورده و از زحمات و تلاش های موثر این عزیزان در سراسر این سرزمین، قدردانی و سپاسگزاری کنم.
(0) نظر
برچسب ها :
واکسیناسیون ملی کووید ۱۹ رایگان است

واکسیناسیون ملی کووید ۱۹ رایگان است

رییس روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: واکسیناسیون کرونا تا رسیدن به نقطه هدف یعنی ایمنی جمعی، رایگان خواهد بود.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره برخی مباحث مطرح شده مبنی بر پولی شدن تزریق واکسن کرونا در کشور اظهار کرد: واکسیناسیون کرونا در چارچوب سند ملی واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ به صورت رایگان تا رسیدن به نقطه هدف یعنی ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون انجام می‌شود.

او ادامه داد: وزارت بهداشت هرگونه سیاست موازی یا دور زدن این برنامه ملی با هر عنوان اعم از پرداخت هزینه واکسن که ناقض برنامه ملی واکسیناسیون باشد را تکذیب می‌کند.

جهانپور گفت: هر واکسن مجاز کرونا از هر جا که وارد یا تولید شود، توسط وزارت بهداشت خریداری شده و در چارچوب برنامه واکسیناسیون ملی علیه کووید ۱۹ و به صورت رایگان توزیع و تلقیح خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
تمام بیمارستان‌های ارتش آماده پذیرش بیماران کرونایی شدند

تمام بیمارستان‌های ارتش آماده پذیرش بیماران کرونایی شدند

سرتیپ موذنی گفت: بیمارستان‌های ارتش در کل کشور آماده پذیرش بیماران کرونایی با هر بیمه‌ای هستند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، امیرسرتیپ بهزاد موذنی متخصص جراحی عمومی میهمان برنامه طبیب با تبریک روز ارتش و همچنین گرامیداشت شهدای ارتش در دفاع مقدس، دفاع از حرم و حوزه درمان عنوان کرد: ارتش جمهوری اسلامی در تمام بلایای طبیعی در خط مقدم بوده و در بحث کرونا نیز اولین اقدامی که انجام دادیم غربالگری همرزمان در مرز‌ها بود.

این متخصص جراحی عمومی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر مرزبانان ارتش در شرق، شمال شرق و غرب از مرز و بوم کشور محافظت کره و ما حتی یک ماه قبل از اعلام کرونا دستورالعمل‌هایی ابلاغ کردیم که بیماری‌های حاد تنفسی در کشور در حال شیوع است، چون نوع‌های جدید آنفولانزا در حال شیوع بود و ما در ۱۰ بهمن ۹۸ اولین اطلاعیه و دستورالعمل بهداشتی که توسط همکاران ما در طب پیشگیری تدوین شده بود به تمام کشور ابلاغ کرده و در پادگان‌ها پیشگیری‌های لازم را انجام دادیم.

او با اشاره به اینکه با این اقدام و غربالگری‌هایی که انجام دادیم در این ۱۵ ماه در هیچ کدام از پادگان‌ها هیچ اپیدمی نداشتیم، بیان کرد: به ویژه اینکه این موج چهارم بیشتر جوانان را درگیر می‌کند ما برای اینکه توان رزمی‌مان کاهش پیدا نکند هم در پادگان‌ها و مراکز آموزشی و هم مرز‌ها کنترل بسیار سختگیرانه‌ای داریم و با رعایت فواصل اجتماعی، برگزاری کلاس‌ها در فضای باز و اقدامات کنترلی در خصوص استفاده از ماسک و ضدعفونی‌کننده تا الان توانستیم توان رزمی‌مان را مثل زمان قبل از کرونا حفظ کنیم.

موذنی همچنین اظهار کرد: از آغاز شیوع کرونا ۲۸ بیمارستان و درمانگاه ارتش در ۲۴ استان چه در بحث غربالگری، چه آزمایش و چه در بحث درمان و بستری پذیرای بیماران کرونایی بودند و الان علاوه بر بیمارستان ثابت ما در شیراز بنا به نیاز استانداری و همچنین اعلام نیاز ستاد ملی کرنا بیمارستان پشتیبانی را در ورزشگاه شهید دستغیب برای بار سوم مجهز کردیم که ۴۰ بیمار دارد. در قزوین نیز بیمارستان صحرایی با همکاری استانداری و دانشگاه علوم پزشکی در محوطه بیمارستان با ۶۰ تخت‌خواب در حال خدمت‌رسانی است.

او در خصوص اقدامات ارتش در خصوص راه‌اندازی نقاهتگاه در تهران نیز گفت: سال گذشته ظرف ۲۴ ساعت بنا به دستور فرماندهی کل ارتش در نمایشگاه بین‌المللی بزرگترین بیمارستان و نقاهتگاه دنیا را که دو هزار تخت‌خوابی بود راه‌اندازی کردیم که الحمدالله پارسال نیاز به بهره‌برداری نشد و امیدواریم با رعایت همشهریان امسال هم نیاز به استفاده از این نقاهتگاه‌ها نباشد.

رئیس اداره بهداشت امداد و درمان نزاجا در پایان با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های ارتش چه در بحث کرونا و چه درمان‌های عمومی همه هموطنان را با هر بیمه‌ای پذیرش خواهد کرد، یادآور شد: بعد از انتصاب امیر سرلشگر موسوی فرمانده کل ارتش که دغدغه معیشت کارکنان ارتش و همه مردم برایشان بسیار مهم بوده، در حال حاضر ۱۸ بیمارستان و درمانگاه ارتش در حال بازسازی و نوسازی است و حتی بعضی از صفر ساخته می‌شود و تمام تجهیزات در حال به روز شدن است، و کارکنان تخصصی ما با انگیزه بسیار بالا مشغول انجام وظیفه هستند و برایشان فرقی نمی‌کند که بیمار تحت کدام بیمه هستند.

(0) نظر
برچسب ها :
پرستاران غیردولتی واکسن کرونا دریافت می‌کنند
رئیس کل سازمان نظام پرستاری:

پرستاران غیردولتی واکسن کرونا دریافت می‌کنند

میرزابیگی گفت: وزارت بهداشت با تامین واکسن کرونا برای پرستاران فعال در بخش‌های غیر دولتی و هوم کر موافقت کرده است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، اظهار کرد: با توجه به موافقت با سازمان‌های نظام پزشکی و پرستاری؛ وزارت بهداشت برای تامین واکسن کرونا برای پرستاران فعال در بخش‌های غیر دولتی و هوم کر (مراقبت در منزل) که اطلاعات آن‌ها دراختیار وزارت بهداشت نیست موافقت کرده است. برای ثبت نام پرستاران و کارکنان واجد شرایط صفحه‌ای در سایت سازمان نظام پرستاری طراحی شده است و متقاضیان دریافت واکسن کرونا که در این گونه مراکز شاغل هستند می‌توانند با مراجعه به این صفحه ثبت نام کنند.

او با اشاره به فعالیت تعداد زیادی از پرستاران باتجربه؛ پیشکسوت و فعال در مراکز هوم کر یا مراقبت در منزل افزود: این نیرو‌ها در گمنامی کامل بار بسیار زیادی را از دوش نظام سلامت بر می‌دارند. به طوری که با ایثارگری‌های این عزیزان؛ هنوز نیاز به نقاهتگاه‌ها معنا نیافته است و از طرفی با مراقبت از بیماران از گسترش بیماری و افزایش بار بیمارستان‌ها جلوگیری می‌کنند و با توجه به خطر ابتلای آنان به کرونا، لازم است حتما و به سرعت به ویژه در موج سنگین چهارم تحت پوشش واکسیناسیون کرونا قرار گیرند تا با جرأت و انگیزه بیشتر از پیش ادامه خدمت را داشته باشند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری بیان کرد: باید با واکسیناسیون پرستاران شاغل در مراکز مراقبت در منزل و بخش غیر دولتی کاری کرد که این نیرو‌ها با جرأت و رغبت بیشتری از بیماران کووید ۱۹ مراقبت کنند و لازم است این پرستاران و کارکنان مراکز یاد شده به طور کامل ایمن شده باشند.

او بیان کرد: اهمیت واکسیناسیون پرستاران مراقبت در منزل در تراز بیمارستان‌ها و حتی از جهاتی ضروری‌تر هم هست. زیرا کارکنان این مراکز به طور سازمان یافته از بسیاری از امکانات حفاظتی و لباس‌هایی که پرستاران در بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند، برخوردار نیستند و همین امر گاهی ممکن است تبعات زیادی را ایجاد کند.

رئیس نظام پرستاری گفت: مساله دیگر افزایش رغبت فعالیت پرستاران در مراکز هوم کر و مراقبت در منزل است؛ لذا لازم است هرچه زودتر کل قانون تعرفه گذاری اجرا و خدمات مراکز هوم کر نیز هر چه زودتر تحت پوشش بیمه قرار گیرد. البته این موضوع در دستور کار دبیرخانه شورای عالی بیمه قرار گرفته است و امیدواریم هر چه زودتر با مصوبه این شورا تعرفه خدمات مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.

میرزابیگی با اشاره به لزوم اجرای هر چه سریعتر تعرفه گذاری خدمات پرستاری افزود: سازمان نظام پرستاری با بهره گیری از نظرات تعداد بسیار زیاد صاحبنظران و مراکز تحقیقاتی روشی برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری تدوین کرده که در روز‌های آینده در اختیار همه مجامع و انجمن‌های مرتبط با پرستاری قرار می‌گیرد؛ بنابراین هر کس روش عملیاتی تر، واقعی‌تر و بهتری دارد، می‌تواند وارد عمل شود و کار را پیش ببرد سازمان نظام پرستاری هم حمایت خواهد کرد، اما اگر روش سازمان نظام پرستاری را قبول دارند، دیگر، گروه‌ها و افرادی اختلاف افکنی نکنند و بهانه به دست کسانی ندهند که سال‌ها به بهانه‌های یکی نبودن نظر جامعه پرستاری؛ اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را به تاخیر انداخته اند.

او درباره میزان سهمیه واکسن برای پرستاران بخش غیردولتی گفت: با توجه به توافقات انجام شده با وزارت بهداشت، همان گونه که با سازمان نظام پزشکی هم قبل از نظام پرستاری توافق شد؛ احتمالا مشکلی در تامین واکسن پرستاران مراکز غیر دولتی و مراقبت در منزل وجود نداشته باشد و در صورتی که این مراکز، پرستاران و افراد واجد شرایط را ثبت نام کنند، واکسن مورد نیاز آن‌ها تامین می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: افراد واجد شرایط فقط شامل پرستاران و افرادی است که به عنوان نیرو‌های بهداشتی و درمانی شناخته می‌شوند و این نیرو‌ها پس از ثبت شماره ملی؛ ثبت شماره نظام پرستاری در سامانه نظام پرستاری به وزارت بهداشت برای دریافت واکسن معرفی می‌شوند.

میرزابیگی گفت: سازمان نظام پرستاری دریافت کننده، توزیع کننده و تزریق کننده واکسن نخواهد بود، بلکه پیگیری کننده؛ تسهیل گر، تسریع گر و هماهنگ کننده خواهد بود.

او بیان کرد: دستورالعمل‌های واکسیناسیون کرونا مشخص بوده و متولی آن هم وزارت بهداشت است. پرستاران مراکز غیر دولتی برای دریافت واکسن به مراکزی که وزارت بهداشت مشخص کند، معرفی می‌شوند. تاکید می‌شود؛ سازمان نظام پرستاری برای دسترسی نیرو‌های پرستار که در بخش دولتی حضور ندارند و اطلاعات آن‌ها در وزارت بهداشت نیست، اقدام کرده و تسهیلات لازم را برای دسترسی این افراد فراهم کرده است.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81985
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X