كرونا را شكست مي دهيم
تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا تا یک ماه آینده

تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا تا یک ماه آینده

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا از تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا تا یک ماه آینده خبر داد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مصطفوی مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا در کلاب هاوس با حضور خبرنگاران سلامت با اشاره به اینکه در کوبا واکسن روی ۴۴ هزار نفر در فاز ٣ تست می‌شود، بیان کرد: ٢٠ درصد جمعیت فاز ٢ پلاسیبو و ٨٠ درصد واکسن را دریافت می‌کنند و دوز دوم ٢٨ بعد از تزریق می‌شود؛ خوشبختانه با اضافه شدن شهر‌های جدید سرعت واکسیناسیون افزایش پیدا کرده است و تاکنون عوارض خاصی که نیاز به درمان دارویی داشته باشد در دریافت کنندگان واکسن نداشتیم.

او ادامه داد: هدف اصلی مطالعه بررسی اثربخشی واکسن و ایمنی آن است و تا تزریق دوم صورت نگرفته باشد بررسی اثربخشی واکسن ممکن نخواهد بود.

مصطفوی گفت: تولید یک میلیون دوز واکسن در یک ماه آینده صورت خواهد گرفت و در شهریور ماه تولید به ۴ میلیون دوز خواهد رسید همچنین در ٣ تا ۴ ماه آینده به سمت ارتقای زیرساخت‌های تولید خواهیم رفت؛ همچنین هدف گذاری این است از پاییز به تولید ۶ تا ٧ میلیون دوز واکسن در ماه برسیم.

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا گفت: وقتی هزینه و انرژی برای کارآزمایی واکسن در ٨ دانشگاه علوم پزشکی صورت می‌گیرد هدف این است تا داده‌ها منتشر شود و نتایج تحقیقات به صورت مقاله در اختیار محققان قرار گیرد و در رسانه‌ها منتشر شود.

مصطفوی اظهار کرد: ایمنی واکسن ٢ هفته بعد از تزریق دوز دوم و در واقع ۴۵ روز بعد تزریق اول ایمنی حاصل خواهد شد و باید این مدت بگذرد؛ بعد از این مدت بیماری در گروه واکسن زده و واکسن نما اتفاق بیفتد و بعد بررسی کنیم که واکسن تا چه میزان ایمنی ایجاد کرده است.

ایمنی واکسن کوبایی کرونا در برابر انواع جهش‌ها

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا درباره اثربخشی واکسن پاستور در برابر جهش‌های کرونا گفت: کوبا گزارشی منتشر کرده است و اشاره کرده اند که این واکسن در برابر جهش‌های شناخته شده ایمنی مناسبی دارد البته نگاه این است که هر ۶ ماه تا یکسال دوز بوستر مطابق جهش‌های جدید ساخته و تزریق شود.

مصطفوی گفت: فعلا برنامه‌ای برای تولید واکسن خوراکی یا استنشاقی نداریم و نگاهمان این است که واکسن بوستر هر ۶ ماه یا یک بار به صورت تزریقی تزریق شود.

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا بیان کرد: بر اساس مطالعات فاز ٢ واکسن در کوبا در رژیم تزریق ٢ دوز ٨٢ درصد و در رژیم ٣ دوز بیش از ٩۵ درصد ایمنی حاصل شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
اتمام واکسیناسیون بالای ۸۰ ساله‌ها؛ فردا/ زمان تزریق واکسن سالمندان بالای ۷۵ سال اعلام شد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

اتمام واکسیناسیون بالای ۸۰ ساله‌ها؛ فردا/ زمان تزریق واکسن سالمندان بالای ۷۵ سال اعلام شد

رئیسی گفت: فردا واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال را تمام خواهیم کرد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، اظهار کرد: سیر نزولی کرونا در همه استان‌ها از جمله تهران آغاز شده است. درحال حاضر در مقابله با بیماری کرونا دنیا به سمتی رفته که اولویت اول واکسن است که این امید خوب است، اما تهدید هم دارد که اگر به امید واکسن رعایت دستورالعمل‌ها را نادیده بگیریم خوب نیست.

رئیسی گفت: این اتفاق در کشور ما هم در حال اتفاق افتادن است و در برخی استان‌ها درصد رعایت دستورالعمل‌ها به زیر ۶٠ درصد رسیده است. هم اکنون بیشتر شهر‌ها نارنجی هستند و با اصناف توافق کرده‌ایم با تخلف واحدهای صنفی شدید برخورد کنند.

ثبت نام بیش از ۵۴ هزار فرد بالای ٨٠ سال در سامانه ثبت نام واکسن

او ادامه داد: برای افراد بالای ٨٠ ساله به تعداد کافی واکسن در اختیار داریم و تاکنون ۵۴ هزار و ۵٠ هزار فرد بالای ٨٠ سال در سامانه ثبت نام کرده اند. از امروز همه دانشگاه‌ها می‌توانند افراد ارجاعی به مراکز بهداشتی خود را ببیند و در سامانه سیب قسمت جدیدی اضافه شده که تمام ارجاعی‌ها به هر مرکز مشخص است و با یک کلیک می‌توان برای همه ارجاعی‌های یک مرکز در کسری از ثانیه پیامک ارسال کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: یادمان باشد ما تا یکسال با کرونا درگیر هستیم و نباید مراکز بهداشتی را درگیر واکسیناسیون کنیم. یکی از افتخارات ما این بود که در دوران کرونا مراقبت‌های بهداشتی کم نشد و مراقب از مادران باردار حتی ١.٢ درصد بیشتر شده است.

هر چه زودتر مراکز تجمیعی واکسیناسیون راه‌اندازی شود

رئیسی تاکید کرد: باید هر چه زودتر مراکز تجمیعی واکسیناسیون در شهر‌ها راه‌اندازی شود. این مراکز می‌توانند ۳ تا ۵ مراکز جامع و پایگاه‌های سلامت را تحت پوشش قرار دهند و مراقبات سلامت با نوبت دهی می‌توانند افراد را به مراکز تجمیعی هدایت کنند. این مراکز تجمیعی مزایای بسیاری دارند، زیرا باعث تجمع نمی‌شوند. مصوبه‌ای از ستاد ملی کرونا گرفتیم تا تمام دستگاه‌ها فضاهایشان را در اختیار ما قرار دهند. البته قبل از گرفتن مصوبه داوطلبانه دستگاه‌ها حاضر بودند تا این مراکز را در اختیار ما قرار دهند. قرار است ۵ تا ۶ مرکز جامع سلامت افراد را در یک سالن منطقه به مرکز تجمیعی واکسیناسیون ارجاع دهند. چون سالن بزرگ است ۴۰ تا ۶۰ نفر را همزمان می‌توانند واکسیناسیون کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ما در هر مرکز تجمیعی می‌توانیم چهار تیم واکسیناسیون داشته باشیم که یک نفر ثبت کننده است و یک نفر تزریق واکسن را انجام می‌دهد. من درخواستم این است که این افراد در ثبت کمک کنند و تزریق را نیروهای خودمان انجام دهند یا اینکه دانشجوهای پزشکی و پرستاری سال شش و هفت می‌توانند با یک آموزش ساده واکسیناسیون را انجام دهند.

وی اظهار کرد: نکته‌ای که باعث آرامش مردم می‌شود این است که خیلی سریع افرادی را که در سایت ثبت نام کردند، مراقب سلامت سریعا برایش پیامک بفرستد تا بدانند که ثبت‌نامشان موفق بوده و به آنها نوبت داده شده است. درباره روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر البته نیازی به این کار نیست. زیرا در این مناطق ۱۰۰ درصد افراد در سامانه‌هایمان ثبت شده اند و می‌توانند با یک نوبت‌دهی ساده افراد را برای واکسیناسیون فراخوان کنند. از آنجایی که در سطح روستا کل سالمندان یک بهورز ۵۰ نفر است یا در یک گروه سنی ۵ نفر است، می توانیم در روستاها به جای اینکه سن را از ۸۰ سال به بالا اعلام کنیم که تعدادشان کم است، از ۶۵ سال به بالاها را در روستاها اعلام کنیم که تعدادشان مشخص می‌شود و می‌توانند واکسیناسیون‌شان را انجام دهند.

آغاز واکسیناسیون ۷۵ ساله ها تا پایان هفته

رییسی با تاکید بر رعایت نوبت واکسیناسیون گفت: باید بر اساس سند ملی اقدام کنیم. اینکه در برخی استان‌ها ناگهان می‌بینیم که یک گروه دیگری را که هنوز اعلام نشده، واکسن زدند، منجر به ابهام و سوال می‌شود. اصلا این اقدام را انجام ندهید و حتما هماهنگ با ما کار را پیش برید. چشم‌اندازی که برای تامین واکسن داریم، باید توجه کرد که هر یک واکسنی که تامین می‌شود، ساعت‌ها و روزها کار می‌برد. بنابراین باید قدر این واکسن‌هایی که به دستمان میرسد بدانیم؛ درست توزیع و دقیق تزریق کنیم. از این به بعد سامانه کاملا آماده است و می‌توانیم بر اساس آن پیش رویم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اکنون از ۶۴ دانشگاه و دانشکده حدود ۵۰ دانشگاه ما بسیار خوب عمل می‌کنند البته آخر هفته اگر واکسن به دستمان برسد، اعلام می‌کنیم که ۷۵ سال به بالاها را آغاز کنید که تعداد آنها حدود ۹۷۰ هزار نفر هستند، بعد از آن به سراغ ۷۰ تا ۷۵ سال رفته که بالای دو میلیون هستند. بنابراین بر اساس میزان واکسنی که به دستمان می‌رسد به شما موعد واکسیناسیون را اعلام می‌کنیم. به شدت دنبال این هستیم که گروه سالمندان‌مان که گروه پرخطر ما است، خیلی سریع واکسینه شوند.

فعالیت ۲۶ هزار و ۹۰۰ تیم واکسیناتور در کشور

او گفت: اگر مراکز تجمعی را داشته باشیم در بارکد خوان‌ها صرفه جویی می‌شود. امروز با سردار ساجدی نیا هماهنگ کردیم و ایشان اعلام کردند که آماده هستند در کل کشور جلوی هر مرکز تجمیعی واکسیناسیون یک تیم نیروی انتظامی حاضر باشد. باید در این مراکز آمبولانس و یک تیم پزشکی حضور داشته باشند، با این کار می‌توان به سرعت واکسیناسیون را انجام داد. محاسبه کرده‌ایم که هر ۸ دقیقه می‌توان یک بار واکسن تزریق کرد و با یک برآورد ساده هر مرکز تجمیعی واکسیناسیون می‌تواند روزانه یک هزار واکسن تزریق کند و در یک شهر با ۱۰ مرکز تجمیع می‌توان ۱۰۰۰۰ واکسن تزریق کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: ما ۲۶ هزار و ۹۰۰ تیم واکسیناتور داریم و با این پتانسیل باید خودمان را برای تزریق روزانه یک میلیون واکسن آماده کنیم و در ارتباط با پرداخت حق الزحمه این افراد دستورالعملی آماده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ خواهد شد.

رئیسی ادامه داد: تاکید ما این است که مبادا تمام مراقبین سلامت از مراکز بهداشتی به مراکز تجمیع واکسیناسیون بروند، زیرا باید مراکز بهداشتی فعال باشند و اقدامات مراقبتی را انجام دهند. در طی ماه‌های آینده با توجه به اینکه حجم واکسیناسیون بالاتر خواهد رفت هر چه سریع تر مراکز تجمعی واکسیناسیون را افزایش می‌دهیم و بسیاری از دانشگاه‌ها واکسیناسیون خودرویی را راه اندازی کرده‌اند. همچنین برای افرادی که مشکل دارند و در سامانه سیب ثبت نیستند در شهری مانند کرمان در سطح شهر بنر زده بودند که هر کسی که بالای ۸۰ سال است به مرکز تجمیعی واکسیناسیون در منطقه مشخص مراجعه کنند.

پایان واکسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا؛ فردا

او در پایان گفت: سامانه سیب بسیار به ما کمک کرده است و تاکنون بیش از ۵۴ هزار نفر در آن ثبت‌ نام کرده‌اند. فردا واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال را تمام خواهیم کرد و پس از آن با ورود محموله واکسن تا پایان هفته واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال‌ آغاز می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
رونمایی از اولین محصول کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت
تا ساعاتی دیگر اتفاق می‌افتد؛

رونمایی از اولین محصول کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت

اولین محصول تولید شده‌ کارخانه‌های واکسن سازی ایران تا ساعاتی دیگر رونمایی می‌شود.


به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ‏اولین محصول فاز یک خط تولید واکسن کووایران برکت امروز با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت و محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در شهرک صنعتی دارویی برکت رونمایی می‌شود.

همچنین گفته می‌شود قرار است یک میلیون دوز واکسن تا پایان اردیبهشت ماه در کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت تولید شود.

‏به گفته حجت نیکی ملکی رئیس مرکز اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام بعد از صدور مجوز استفاده از کوو ایران برکت، واکسیناسیون عمومی با این واکسن آغاز خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
افزایش تعداد پایگاه‌های واکسیناسیون از هفته آینده
تبریزی مطرح کرد؛

افزایش تعداد پایگاه‌های واکسیناسیون از هفته آینده

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: تعداد پایگاه‌های واکسیناسیون از هفته آینده در کشور افزایش می‌یابد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، صادق تبریزی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در گفت و گوی خبری شبکه خبر اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۴۹۴ پایگاه واکسیناسیون تجمیعی با هزار و ۸۶۸ تیم واکسیناسیون به پایگاه‌های ثابت قبلی افزوده شده است.

او افزود: در کل کلان شهر تهران ۴۸ پایگاه واکسیناسیون تجمیعی داریم که از شنبه هفته آینده این تعداد به صد پایگاه می‌رسد. حدود ۱۰ مرکز خودرویی واکسیناسیون از روز شنبه راه اندازی می‌شوند.

تبریزی تصریح کرد: از یک میلیون و صد هزار نفر افراد بالای ۸۰ سال، ۴۲۰ هزار نفر واکسن دریافت کرده اند و برای تمام افراد باقی مانده واکسن موجود است و طبق برنامه به تمام این افراد تزریق خواهد شد، به محض ورود واکسن، تزریق افراد بالای ۷۵ سال آغاز می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ادامه داد: با تامین واکسن در دو هفته آینده واکسیناسیون افراد ۷۵ سال به بالا انجام می‌شود و در حال حاضر ما از برنامه واکسیناسیون ۸۰ سال به بالا عقب نمانده ایم و واکسن در سراسر کشور بدون هیچ مشکلی توزیع شده است.

او افزود: بر اساس آمار ۸۴۰ هزار نفر در رده سنی ۷۵تا ۸۰ سال هستند که برای واکسیناسیون این افراد یک هفته را مد نظر قرار داده ایم. در ماه مبارک رمضان برخی از افراد علاقه‌ای به تزریق واکسن ندارند و امیدواریم بعد از ماه مبارک، روند واکسیناسیون سرعت بگیرد. در مناطقی مانند سیستان و بلوچستان همکاران ما بعد از افطار برای انجام تزریق واکسن حضور دارند.

تبریزی گفت: هیچ فردی از تزریق واکسن جا نمی‌ماند و ما هنگامی که زمان تزریق را اعلام کرده ایم همه افراد در آن اولویت خاص، واکسن را دریافت خواهند کرد و مردم نگران کمبود واکسن برای گروه‌های اعلام شده نباشند.

(0) نظر
برچسب ها :
سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد/ نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد/ نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران برای متولدین سال ۱۳۲۰ و قبل از آن ( افراد بالای ۸۰ سال) که واکسن دریافت نکرده اند، راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران به نشانی https://salamat.gov.ir  آغاز به کار کرد و  متولدین سال ۱۳۲۰ و قبل از آن ( افراد بالای ۸۰ سال) که تاکنون واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند ‌یا از طریق خانه‌های بهداشت تماسی با آنها برای واکسیناسیون گرفته نشده است، می‌توانند وارد سایت شوند و ثبت نام کنند.

 افراد زیر ۸۰ سال باید منتظر فراخوان ستاد ملی مقابله با کرونا باشند تا زمان ثبت نام آنها اعلام شود. متولدین پس از سال ۱۳۲۰ در حال حاضر نمی‌توانند در سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران ثبت نام کنند.

به زودی  بر اساس اولویت بندی در سند ملی واکسیناسیون  سامانه برای ثبت نام گروه های سنی در دسترس قرار می‌گیرد.

 با توجه به اینکه ممکن است تعداد ثبت نام ها بالا باشد، ظرفیت بسیار بالایی در زیرساخت‌ها و سرورها در نظر گرفته شده است تا سامانه واکسیناسیون با مشکل مواجه نشود.

تا چند روز بعد از ثبت نام، از مرکز بهداشت منطقه زندگی با فرد تماس گرفته می‌شود یا پیامک برای فرد ارسال و زمان و محل دقیق واکسیناسیون به افراد اعلام می‌شود.

سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شد

نحوه ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن کرونا

(0) نظر
برچسب ها :
زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران

زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران

زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران مشخص شد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت بهداشت از اسفند ۹۹ تزریق واکسن کرونا به هم نوعان ایرانی را آغاز کرده و تا کنون اندکی از افراد توانسته اند این واکسن را دریافت کنند، به همین ترتیب زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران به شرح زیر اعلام شده است.

فاز اول: حدود یک و نیم میلیون نفر

در فاز اول تزریق واکسن کرونا یعنی در اسفند ۹۹ کارکنان مستقیم تغسیل متوفیان کووید ۱۹، پرسنل آزمایشگاه‌های کووید و نمونه بردار‌ها و کارکنان خط اول حوزه بهداشت واکسینه شده اند.

کارکنان خط اول حوزه درمان و پزشکی، پرسنل عملیاتی اورژانسی کشور، مرکز نگهداری سالمندان، جانبازان و معلولین و کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت روستایی از اسفند ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ واکسینه شده اند و سایر کارکنان بیمارستان‌های بستری کننده کووید ۱۹ تاپایان اردیبهشت واکسینه خواهند شد که جمعا حدود یک و نیم میلیون نفر می‌شوند.

فاز دوم: حدود ۱۲ میلیون نفر

در فاز دوم واکسیناسیون کرونا حدود ۱۲ میلیون نفر واکسن را تزریق خواهند کرد.

واکسیناسیون گروه سنی بالای ۸۰ سال از اردیبهشت تا خرداد ۱۴۰۰ را شامل می‌شود. همچنین در خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۵ تا ۷۹ سال واکسینه خواهند شد که اولویت در ابتدا با سنین بالاتر است. همچنین تا پایان تیر ماه افراد ۱۶ تا ۶۴ سال که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند واکسیناسیون خواهند شد.

در تیر و مرداد ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۰ تا ۶۴ سال واکسن را دریافت می کنند.

فاز سوم: حدود ۴ میلیون نفر

گفتنی است که در فاز ۴ واکسیناسیون کرونا حدود ۴ میلیون نفر واکسن تزریق می‌کنند.

در مرداد و شهریور امسال ساکنان در زندان‌ها و مراکز تادیب، پرسنل پلیس، نظامیان و سربازان در پادگان ها، گرمخانه ها، کمپ‌های معتادین و مهاجرین، پرسنل بانک ها، حمل و نقل عمومی و آموزش واکسیناسیون می‌شوند و همین عمل در مرداد ماه برای معلمین و کارکنان مدارس انجام خواهد شد.

فاز چهارم: حدود ۴۰ میلیون نفر (با کسر جمعیت فاز دوم)

گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال در شهریور ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوند و در مهر ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۵۰ تا ۵۴ سال و ۴۵ تا ۴۹ سال در اولویت دریافت واکسن خواهند بود.

در آبان ۱۴۰۰ هم گروه‌های سنی سی و پنج تا چهل و چهار سال به ترتیب از سنین بالاتر واکسن را تزریق می‌کنند، همین عمل برای گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال در آذر امسال انجام خواهد شد.

در دی ۱۴۰۰ هم گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال واکسن را دریافت خواهند کرد.


(0) نظر
برچسب ها :
واردات چند محموله واکسن کرونا در هفته جاری / نخستین محموله‌ میلیونی واکسن ایرانی را خرداد تحویل خواهیم گرفت
رئیس سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران مطرح کرد؛

واردات چند محموله واکسن کرونا در هفته جاری / نخستین محموله‌ میلیونی واکسن ایرانی را خرداد تحویل خواهیم گرفت

شانه ساز گفت: از خرداد نخستین محموله‌های میلیونی واکسن ایرانی را تحویل خواهیم گرفت و تزریق هموطنانمان با واکسن داخلی از آن زمان شروع می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو با تکذیب فروش واکسن فایزر در بازار سیاه بیان کرد: وجود واکسن فایزر در بازار غیر قانونی هیچ گزارش رسمی نداشتیم و حتی مسئول فایزر اعلام کرده است که امکان اینکه واکسن فایزر در بازار ایران وغیرقانونی به فروش برسد وجود ندارد و اعلام کردند که غیر ممکن است واکسن در بازار ایران به فروش برسد.

فروش واکسن فایزر در بازار ایران صحت ندارد

وی ادامه داد: به هر حال ما نیز از قبل اعلام کرده بودیم و در  بررسی های میدانی هم دیدیم که این خبر صحت ندارد و همکارانمان هم که رصد می کنند، گزارش دادند که واکسن فایزر تقلبی وقاچاق در بازار سیاه ایران نیست و بیشتر این خبر یک شایعه است و خبر را به هیچ وجه از کانال های رسمی دریافت نکردیم.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره واردات توسط بخش خصوصی بیان کرد: ما از اول در چهار مرحله فراخوانی که گذاشتیم، از بخش خصوصی کمک خواستیم، اما به لحاظ اینکه دولت‌ها کاملا در فروش، عرضه و مصرف واکسن نظارت دارند، در این رابطه تاکنون توفیقی حاصل نشده و حدود ۴۹ شرکت به ما مراجعه کردند و ما به ۳۵ شرکت معرفی نامه داده ایم که بتوانند موضوع واردات واکسن را پیگیری کنند، ولی تاکنون هیچ کدام از آن‌ها عملیاتی نشده است.

شانه ساز گفت: ما هم حداقل اسناد و مدارک را خواستیم و از آنان خواهش کرده ایم فقط مدرکی را بیاورند که معرف آن باشد که واکسن از تولید کننده‌های شناخته شده رسمی و اصلی خریداری شده است اما تاکنون هیچ معرفی نامه رسمی دریافت نکرده ایم و خواهش ما این است هرکس می تواند به ما کمک کند، دستش را به گرمی می‌فشاریم.

با قراردادهای جعلی خرید واکسن بازی نمی خوریم

شانه ساز درباره پروفرم های و قراردادهای عجیب و غریب شرکت‌های خصوصی برای خرید واکسن تصریح کرد: شرکت‌های خصوصی می‌دانند که پروفرم های عجیب و غریبی را نباید برای سازمان غذا و دارو بیاورند، چون تیم کارشناسی سازمان غذا و دارو تیمی است که سالیان سال در رابطه با واردات دارو فعالیت می‌کند و باید توجه داشت که تقریباً بیشترین دارو‌های کشور توسط بخش خصوصی وارد می‌شود و بخش دولتی کمترین نقش را در این زمینه ایفا کرده است و ما از ورود بخش خصوصی در واردات واکسن استقبال می‌کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: ۱۰ سالی است که سازمان غذا و دارو به عنوان یک سیستم نظارتی قوی در واکسن توسط سازمان جهانی بهداشت به رسمیت شناخته شده است و شرکت های بخش خصوصی می دانند که  نمی توانند با مدارک و مستندات جعلی با ما بازی کنند البته سعی می‌کنیم حداکثر تسهیلات و کارسازی لازم را برای ورود بخش خصوصی فراهم کنیم.

تاکنون سه میلیون و ۲۰۰ دوز واکسن وارد کشور شده است

شانه ساز درباره آمار واردات واکسن کرونا گفت: تاکنون ۳ میلیون و ۲۰۰ دوز واکسن وارد شده است که طبق اولویت‌های اعلامی همکارانمان در معاونت بهداشتی تزریق انجام می شود و بر اساس برنامه ریزی شده واردات بعدی صورت می گیرد.

وی  ادامه داد: درخصوص تولید واکسن داخل شرایط خوبی داریم و به سرعت قدم بر می داریم و چهار شرکت فازهای مطالعات بالینی را با موفقیت دنبال می کنند و به موازات آن زیرساخت تولید آن در حال تکمیل است و از خرداد نخستین محموله‌های میلیونی واکسن ایرانی را تحویل خواهیم گرفت و تزریق هموطنانمان با واکسن داخلی از آن زمان شروع می‌شود تا به ظرفیت‌های لازم توسط تولید کنندگان برسیم ما به موازات تولید و افزایش ظرفیت، لکه گیری‌ها و خلاء را همچنان از محل واردات تامین می کنیم.

ایران سال آینده از صادرکنندگان واکسن خواهد بود

شانه ساز گفت: مطمئن هستیم که تا پایان سال تقریباً​ همه جمعیت کشورمان را واکسینه می کنیم و سال بعد نیز با زیرساخت‌های ایجادشده به قطع یقین یکی از صادرکنندگان واکسن خواهیم بود و حرف‌های بسیاری در این زمینه خواهیم داشت.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: چند محموله در هفته جاری وارد کشور خواهد شد، البته مقرر شده بود تاکنون 10 میلیون واکسن وارد کشور شود اما این عدد محقق نشد زیرا همه دنیا با مشکل تامین واکسن رو به رو هستند و به جز چند کشور تولیدکننده بقیه از زمان واکسیناسیون خود عقب هستند و واکسن ها از هند، روسیه، چین و کره جنوبی وارد کشور می شود و سبد متنوعی داریم.

(0) نظر
برچسب ها :
تولید ۲۰ میلیون دُز واکسن کوو برکت تا مرداد
محرز در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

تولید ۲۰ میلیون دُز واکسن کوو برکت تا مرداد

عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: اگر واکسن کوو ایران برکت نتایج قابل قبولی را کسب کند، اوایل مرداد حدود ۲۰ میلیون دز واکسن کوو برکت تولید خواهد شد.


مینو محرز عضو کمیته علمی کشوری کرونا در گفت و گو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت واکسن کووایران در کشور اظهار کرد: در حال حاضر مطالعه بالینی فاز سوم واکسن کوو ایران برکت به خوبی در حال انجام است.

او افزود: بر اساس تحقیقات اولیه، میزان اثربخشی این واکسن بالای ۷۰ درصد است. من نیز درمرحله سوم آزمایش انسانی واکسن کرونا "کوو ایران برکت "، شرکت کردم.

محرز ادامه داد: در فاز سوم مطالعاتی این واکسن گروه های سنی ۱۸ تا ۵۰ سال و افراد بین ۵۱ تا ۷۵ سال شرکت کردند که خوشبختانه تا به امروز هیچ گونه عارضه خاصی نداشتند.

این عضو کمیته علمی کشوری کرونا بیان کرد: اگر واکسن کوو ایران برکت نتایج قابل قبولی را کسب کند، اوایل تابستان تولید شروع شده و در اوایل مرداد حدود ۲۰ میلیون دز واکسن کوو برکت تولید خواهد شد.

او گفت: واکسن کوو برکت مانند سینوفارم چین از تکنولوژی ویروس کشته شده است.

به گفته محرز تا واکسیناسیون عمومی مردم باید دستورالعمل های بهداشتی را به طور دقیق رعایت کنند و زدن ماسک بیرون از منزل را هیچ وقت فراموش نکنند.

(0) نظر
برچسب ها :
آغاز واکسیناسیون کارکنان و مدیران وزارت بهداشت/ ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در فاز ۲ واکسینه می‌شوند
رئیسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

آغاز واکسیناسیون کارکنان و مدیران وزارت بهداشت/ ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در فاز ۲ واکسینه می‌شوند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: واکسیناسیون کارکنان و مدیران وزارت بهداشت که به مراکز درمانی تردد دارند، از دوشنبه هفته قبل آغاز شده است.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، از زمان واکسیناسیون جمعیت بالای ٧۵ سال خبر داد و گفت: واکسیناسیون جمعیت بالای ٧۵ سال از ٢٠ اردیبهشت صورت می‌گیرد و  نیاز به مراجعه حضوری نیست و چنانچه افراد بالای ۸۰ سال در واکسیناسیون از قلم افتاده بود در هفته بعد فراخوان اعلام می‌کنیم که افراد جامانده به سامانه واکسیناسیون کرونا به نشانی salamat.gov.ir مراجعه و اطلاعات خود را ثبت کنند.

رئیسی با تاکید بر اینکه اصلا نیاز به مراجعه حضوری برای واکسیناسیون کرونا نیست، بیان کرد: ما از طریق پیامک به دقت اعلام می‌کنیم که چه تعداد از افراد به کدام مرکز مراجعه کنند. بنابراین از مردم خواهیم می‌کنیم برای واکسیناسیون منتظر دریافت پیامک باشند.

پایان اردیبهشت ماه؛ زمان واکسیناسیون بالای ٧۵ ساله‌ها

رئیسی به زمان واکسیناسیون بالای ٧۵ ساله‌ها اشاره کرد و گفت: به احتمال زیاد تا ۲۵ اردیبهشت برای بالای ۷۵ ساله ها پیامک نوبت واکسیناسیون ارسال می‌شود. اگر در این مدت پیامک ارسال نشد، ۲۵ تا ۲۷ اردیبهشت این گروه از افراد فرصت دارند به سامانه واکسیناسیون مراجعه و نام و کد ملی خود را وارد کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: جمعیت بالای ۸۰ سال ما حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار نفر است که برای این افراد واکسن به میزان کافی در دسترس داریم، پیش بینی ما برای واکسیناسیون ۸۵ ساله‌ها این است که بتوانیم تا پایان هفته آینده تزریق واکسن به این گروه را به اتمام برسانیم و بعد وارد لکه‌گیری می‌شویم؛ زیرا ممکن است برخی به دلایلی برای تزریق واکسن مراجعه نکنند.

چند میلیون نفر در فاز دوم واکسیناسیون واکسینه می‌شوند؟

وی ادامه داد: جمعیت فاز دوم واکسیناسیون بالای ۶٠ سال ٨ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر است افزون بر اینها بیماران زمینه‌ای در مرحله دوم واکسینه می‌شوند که جمعیت آنها ۶ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر است.

واکسیناسیون کرونا

آغاز واکسیناسیون کارکنان و مدیران وزارت بهداشت 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: واکسیناسیون کادر بهداشت و درمانی که در وزارت بهداشت فعالیت می‌کنند و کارکنان و مدیرانی که برای بازدید و نظارت به مراکز بهداشتی و درمانی تردد دارند و در خطر ابتلا به کرونا هستند، از دوشنبه هفته قبل آغاز شده است، حتی رانندگانی که همراه این گروه به مراکز درمانی تردد دارند، واکسینه می‌شوند.

رئیسی اظهار کرد: واکسیناسیون مشاغل پرخطر در فاز ٣ انجام می‌شود و از نظر ما مشاغل پرخطر مشاغلی مانند رانندگان اتوبوس هستند که با جمعیت زیاد مردم ارتباط دارند.

رئیسی تاکید کرد: سامانه واکسیناسیون کرونا راه اندازی شده است اما هنوز نیاز به در دسترس قرار گرفتن آن نیست. تاکید می‌کنم که نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام و حتی مراجعه به سامانه نیست، ما تمام کد ملی افراد را از ثبت احوال دریافت کرده‌ایم، بعد از اتمام واکسیناسیون ٨٠ ساله‌ها سامانه فعال می شود و افرادی که پیامک یا تماس تزریق واکسن را دریافت نکرده‌اند به سامانه  مراجعه و نام، کد ملی و شماره تماس را اعلام می‌کنند و یکی از مراکز بهداشت نزدیک را انتخاب می‌کنند و از مرکز مذکور با افراد برای واکسیناسیون تماس گرفته می‌شود و بعد لکه گیری انجام می‌شود.

١٠ درصد  جمعیت فاز یک واکسیناسیون واکسن نزدند

وی با بیان اینکه ١٠ درصد افراد در فاز یک واکسیناسیون کرونا بودند، واکسن نزدند، گفت: این جمعیت که بیشتر آنها کادر بهداشت و درمان هستند به دلایل مختلفی واکسینه نشدند، از جمله اینکه ممکن است برخی مهاجرت کرده باشند اما اطلاعات آنها در نظام پزشکی ثبت شده است و جزو جمعیت هدف ما محسوب می‌شوند، گروهی واکسن خاصی را برای تزریق می‌خواستند و چون واکسن انتخابی نیست واکسن تزریق نکردند، گروهی تازه به کرونا مبتلا شده بودند و واکسن نزدند و عده ای هم برای تزریق واکسن اطمینان کافی نداشتند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: من در یک مصاحبه اعلام کردم که اگر فردی می‌خواهد که زودتر واکسن بزند، می‌تواند برود خارج از کشور واکسن تزریق کند و رسانه‌های معاند شیطنت کردند و تیتر زدند که سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده است که هر کس می‌خواهد واکسن بزند برود خارج بزند.

واکسن دزدی ٢ نفر از مدیران نظام سلامت

رئیسی با اشاره به تخلف واکسن دزدی در مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی و برخورد با متخلفان گفت: رییس بیمارستان مدرس تهران به دلیل تزریق واکسن کرونا به بستگان برکنار شد همچنین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان واکسن را خارج از نوبت به همسر خود تزریق کرده بود که برکنار شد.

(0) نظر
برچسب ها :
تولید واکسن اسپوتنیک داخلی تا ۲ ماه آینده
جهانپور مطرح کرد؛

تولید واکسن اسپوتنیک داخلی تا ۲ ماه آینده

سخنگوی سازمان غذا و دارو از تولید واکسن اسپوتنیک داخلی تا ۲ ماه آینده خبر داد.


به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در برنامه زنده تلویزیونی تیتر امشب اظهار کرد: تا امروز بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دُز واکسن دارای مجوز مصرف اضطراری وارد کشور شده است که افزون بر یک میلیون و ۲۵۰ هزار دُز آن در سراسر کشور تزریق شده است.

او افزود: تاکنون واکسیناسیون نیمی از افراد گروه سنی بالای ۸۰ سال انجام شده است و امیدواریم تا هفته آتی واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال و ۷۰ سال و ۶۵ سال را انجام دهیم.

جهانپور تصریح کرد: بعد از اتمام واکسیناسیون افراد بالای ۶۵ یا ۶۴ سال فاز دو تمام می‌شود و وارد مرحله فاز سوم تزریق واکسن کرونا می‌شویم که گروه‌ها و اقشار بیشتر جامعه را در بر خواهد گرفت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: ۴ شرکت کاندیدای تولید واکسن اسپوتنیک در کشور هستند که ۳ شرکت به طرف روسی معرفی شده اند و شرکت چهارم هم در حال معرفی به شرکت روس است.

او اضافه کرد: دو شرکت ارزیابی مثبتی از زیر ساخت‌های فنی شان وجود داشته و یک شرکت وارد مدار تولید شده که ظرف چند هفته تا ۲ ماه آینده نخستین محصول اسپوتنیک تولید داخل کشور وارد کمپین واکسیناسیون عمومی علیه کووید ۱۹ خواهد شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره واردات واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی گفت: تا این لحظه بیش از ۳۵ شرکت خصوصی مجوز یا نامه‌های لازم را برای مذاکره و واردات واکسن انجام داده اند که شاید یک الی دو مورد از آن‌ها توانسته باشند تا حداقل خرداد ماه توافقاتی را با برخی شرکت‌ها یا فروشندگان عمده واکسن در دنیا داشته باشند، اما تا این لحظه وارداتی از سوی شرکت‌های بخش خصوصی نداشته ایم و سازمان غذا و دارو ۳۵ مجوز موردی را صادر کرده است.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82035
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X