كرونا را شكست مي دهيم
اغراض سیاسی و تجاری پشت انتقادات از واکسن روسی
رئیس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

اغراض سیاسی و تجاری پشت انتقادات از واکسن روسی

شانه ساز گفت: به نظر می‌رسد پشت برخی اظهارنظر‌ها درباره واکسن روسی اغراض سیاسی و تجاری است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در واکنش به شائبه‌ها به واکسن کرونای روسی اظهار کرد: به عنوان عالی‌ترین مرجع ملی ۱۰ سال پیش از سازمان بهداشت جهانی تاییدیه واکسن را دریافت کردیم؛ براین اساس هر واکسنی که سازمان غذا و داروی ایران تایید کند، مجوز مصرف در داخل و سایر کشور‌ها را دریافت خواهد کرد.

او ادامه داد: اینکه برخی‌ها ادعا می‌کنند سازمان غذا و داروی ایران توانمندی تایید واکسن را ندارد، حرف بی ربطی است. من تعجب می‌کنم برخی در حیطه‌ ای اظهارنظر می‌کنند که در حوزه کاری آن‌ها نیست. باید توجه داشت که ما در وهله اول، تولید واکسن مدنظرمان است و وزیر بهداشت در حوزه تولید و واردات واکسن به طور کامل نظارت می‌کنند.

واکسنی که در کشور مبداء مصرف ندارد، وارد نمی کنیم

شانه ساز درباره اینکه گفته می‌شود مردم روسیه واکسن کرونای اسپوتنیک را تزریق نمی‌کنند، گفت: برنامه ما به هیچ وجه این گونه نیست، واکسنی که در کشور مبدا مصرف نمی‌شود در ایران مورد مصرف قرار گیرد و من این خبر را تکذیب می‌کنم. بسیاری از کشور‌های منطقه قبل از ما واکسیناسیون را آغاز کرده اند، زیرا آنها در فاز سوم کارآزمایی بالینی برخی واکسن‌ها، مشارکت کرده‌اند.

واکسن روسی از ۱۵ کشور دنیا مجوز مصرف اضطراری گرفته است

شانه‌ساز با بیان اینکه واکسن چهار فاز مطالعات بالینی دارد، گفت:  اکنون که کرونا به صورت گسترده تلفات می‌گیرد، سازمان بهداشت و مراجع رسمی را متقاعد کرده است که فاز سوم کارآزمایی بالینی را برای تزریق بپذیرند.در شرایط حال دنیا که کرونا به صورت گسترده تلفات می‌گیرد، سازمان جهانی بهداشت و مراجع رسمی را متقاعد کردند که فاز سه مطالعه بالینی را بپذیرند.

وی افزود: واکسنی که این روزها درباره آن بحث می‌شود که یک واکسن روسی است، فاز سوم مطالعه بالینی را گذرانده است و از ۱۵ کشور مجوز مصرف اورژانس یا EUL را دریافت کرده است. همچنین علاوه بر کشور سازنده در کشورهای دیگر مانند برزیل، آرژانتین، الجزایر و حتی اتحادیه اروپا خریدار این واکسن است.

اغراض سیاسی و تجاری پشت پرده پرده اظهارات غیرکارشناسی

شانه ساز گفت: ما نمی‌خواهیم این واکسن را تبلیغ کنیم اما متاسفانه صحبت‌های غیرکارشناسی و بدون اطلاع مطرح شده است و به نظر می‌رسد پشت این اظهارنظر‌ها اغراض سیاسی و تجاری است تا نگرانی از بابت سلامت مردم.

شانه ساز گفت: ما سبدی از واکسن های مختلف مدنظر داریم و سیاست وزیر بهداشت بر اساس مصوبات کمیته کشوری کروناست و واکسن هایی وارد کشور می شوند که فاز سوم بالینی را پشت سر گذاشته باشند و اگر می توانستیم واکسن ایرانی را قبل از بهار تولید و تامین کنیم واکسن داخلی مورد استفاده قرار می گرفت اما به دلیل اینکه تا آن زمان ممکن است شماری از هموطنان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دهند تامین واکسن از انواع وارداتی مطمئن صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هدف اصلی تامین واکسن کرونا از منابع داخلی است، گفت: در این فاصله برنامه ریزی شده است تا چند میلیون دوز از کشورهای مختلف واکسن و نه فقط روسیه وارد ایران کنیم و باید توجه داشت که سازمان غذا و دارو به عنوان مرجع این موضوع که باید تاییدیه‌های لازم را صادر کند، بر اساس مستنداتی که مراجع بین المللی می‌پذیرند، بررسی و کارش را به صورت ویژه انجام می‌دهد و در درجه اول تولید داخل و پس از آن واردات واکسن از منابع مطمئن که سلامت مردم را به خطر نمی اندازد در دستور کار است.

سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت فصل الخطاب است

شانه ساز با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت درباره واکسن کرونا فصل الخطاب است، گفت: متاسفانه برخی که رشته تحصیلی شان نامرتبط با داروسازی است، اظهار نظرهایی می کنند و شاهد قضاوت های خام و دخالت هایی در امر واکسن هستیم که موجب تشویق اذهان عمومی می شود باید دانست که این گونه اظهارنظر کردن درست نیست چرا که ما پیچیده ترین داروها را تولید می کنیم و بررسی این داروها در سازمان غذا و داروست و از طرفی تایید داروها و واکسن ها در مواردی پیچیده تر از تولید آن بوده و ۱۰ سال پیش سازمان غذا و دارو ایران به عنوان مرجع تایید و مصرف واکسن از طرف سازمان جهانی بهداشت مجوز دریافت کرده است و برخی اعلام می کنند که اگر مرجع خارجی واکسنی را تایید نکرده باشد سازمان غذا و دارو نمی تواند مجوز مصرف واکسن را بدهد و من فکر می کنم اینها از روی بی اطلاعی یا غرض ورزی است یا برخی خود کم بینی دارند و به خودشان باور ندارند.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: ما در سبد واکسن کرونا، کشور خاصی را هدف‌گذاری نکردیم، ما از روسیه، چین، هند و کوبا که صاحب نظر هستند، واکسن وارد خواهیم کرد و باید دانست که روسیه اولین بار نیست که به ایران واکسن ارسال می کند و ما واکسن آنفلوانزا را چند سال و در حجم بالا از روسیه وارد کرده ایم و گزارشی از عوارض واکسن های روسی به سازمان غذا و دارو اعلام نشده است.

دستخوش  تهدید و شانتاژ رسانه ای نمی شویم

شانه ساز ادامه داد: ما به عنوان مرجع به دنبال واردات واکسن از کشور خاصی و اهداف سیاسی و تجاری نیستیم و وظیفه ما دفاع از سلامت مردم است و باید توجه داشت که برخلاف باور مردم بسیاری از کشورهای به نام و پیشرفته توان تولید و کنترل واکسن را ندارند و ما صرف نظر از اسم کشورها مستندات، شواهد علمی و کیفیت واکسن ها و داروها را بررسی می کنیم و بر این اساس مجوز می دهیم و به هیچ عنوان قرار نیست دستخوش جو، تهدید و شانتاژ رسانه ای شویم و کارشناس های آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو تخصص های لازم را دارند و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت هستند.

وی با اشاره به شاخص‌های انتخاب «اسپوتنیک V» گفت: ظرف چند هفته آینده واکسن اسپوتنیک روسیه دارد کشور می شود و سایت تولید و مصرف واکسن در کشور مبدا نه در قالب مطالعات بالینی شاخص های مدنظر برای واردات واکسن  «اسپوتنیک V» است و باید دانست که وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا اجازه آزمایش های واکسن کرونای خارجی را در ایران ندادند و باید مطالعات بالینی واکسن کرونا در کشورهای دیگر انجام شده باشد و بر این اساس تاییدیه لازم صادر می شود.

شانه درباره اینکه برخی ادعا می‌کنند سازمان غذا و دارو به دلیل فشارهای سیاسی و به دلایل دیپلماسی مجوز واردات واکسن «اسپوتنیک V» را داده است، گفت: ادعای هر کس به خودش بر می گردد و من وظیفه دارم به عنوان سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت کار خود را درست انجام دهم و بر اساس مستندات مجوزهای واردات واکسن را صادر کنم و باید توجه داشت که دنیا مجوز مصرف اضطراری را پذیرفته است تا شمار قربانیان کرونا بیشتر نشود و ما مانند کشورهای پیشرفته دنیا دارای قدرت تایید واکسن و حتی با وسواس بیشتر بررسی های لازم را انجام می دهیم و مجوزها را صادر می‌کنیم.


(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 81535
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X