كرونا را شكست مي دهيم
ایران در تولید واکسن توان بالایی دارد
رئیس انیستیتو پاستور ایران:

ایران در تولید واکسن توان بالایی دارد

بیگاری گفت: در حوزه تولید واکسن، ایران ثابت کرده که از بنیه بسیار خوبی برخوردار است.


به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته ( یکشنبه، ۱۹ اردیبهشت) با حضور حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و علیرضا بیگلری رئیس انیستیتو پاستور ایران به بحث و گفتگو درباره تولید واکسن کرونا پرداخت.

فاز سوم واکسن کرونای انیستیتو پاستور ایران در حال انجام است

علیرضا بیگلری، رئیس انیستیتو پاستور ایران درباره تولید واکسن در این مجموعه اظهار کرد: انیستیتو پاستور ایران یک قرن فعالیت پُرافتخار خود را پشت سر گذاشته و نشان داده که یار دیرین مردم است. مرحله سوم کارآزمایی واکسن این مجموعه در حال انجام است که امیدواریم با اثبات کارایی در دسترس همگان قرار بگیرد.

بیگلری با اشاره به اینکه فاز اول و دوم انسانی این واکسن در کشور کوبا انجام شده است، مطرح کرد: فاز سوم در ۷ استان کشور در حال انجام است که ۲۴ هزار داوطلب این امر شدند و تاکنون روی یک سوم این تعداد مطالعه انجام شده است. امیدواریم تا یک ماه آینده این مطالعه را به پایان ببریم و با ارزیابی مثبت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو روبه رو شویم.

او با بیان اینکه انیستیتو پاستور ایران در صنعت واکسن سابقه دیرینه‌ای دارد، گفت: واکسن‌های این موسسه در بدن همه مردم وجود دارد.  برخی از کارکنان این مجموعه در همکاری و همراهی ما با کوبا به این کشور رفتند و آموزش دیده‌اند. ما برنامه مشترکی با کوبا در تولید واکسن داریم و به دنبال تولید واکسن‌های دیگری هستیم که فناوری برخی‌شان تنها در چهار و پنج کشور وجود دارد.

بیگلری با بیان اینکه ایران به لحاظ علم پزشکی یکی از کشور‌های برتر منطقه و فاصله‌اش با دنیا بسیار کم است، تصریح کرد: ما در برخی حوزه‌های خاص از متوسط کشور هم بالاتر هستیم. در حوزه تولید واکسن، ایران ثابت کرده که از بنیه بسیار خوبی برخوردار است. ایران کشوری است که بیماری آبله را با واکسن خود مهار کرد.

او تاکید کرد: در سخت‌ترین شرایط می‌توان از دل تهدید‌ها فرصت خلق کرد؛ ما در شرایط تحریمی دست به تولید واکسن زدیم.

رئیس انیستیتو پاستور ایران با بیان اینکه کرونا، پیچیده‌ترین مشکل بشر در یک صد سال اخیر است، افزود: این بیماری تمام ابعاد زندگی انسان را بهم زد و دانش بشری را در علوم زیستی و سلامت به چالش کشید. این اولین بار بود که در دنیا به این حجم از واکسن کرونا یعنی ۱۶ میلیارد دُز نیاز داشتیم.

بیگلری با بیان اینکه بیماری کرونا این پیام را داشت که هیچ عدالتی در سلامت وجود ندارد، تصریح کرد: تنها ۸۰ درصد از واکسن‌های تولید شده در ۵ یا ۶ کشور مصرف شده‌اند، این یعنی تنها دانش فنی و بومی است که می‌تواند انسان‌ها را در این شرایط، نجات دهد.

واکسن انیستیتو پاستور ایران بیش از ۸۴ درصد ایمنی ایجاد می‌کند

او با اشاره به تولید واکسن‌های مختلف در دنیا بیان کرد: ۴ روش ساخت واکسن در دنیا به کار گرفته می‌شود و هرکدام ویژگی‌های مختلف خود را دارند. برای داوری واکسن باید به دنبال ایمن بودن، اثربخشی یا کارایی و توانایی بازمهندسی در مقابل جهش‌ها باشیم. خوشبختانه واکسن‌های تولید داخل در این مدت نشان داده‌اند که بسیار کم عارضه و کارا هستند.

رئیس انیستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن این مجموعه دُز یادآور دارد که تاکنون در ۲ استان نیز تست شده است، گفت: واکسن انیستیتو پاستور بیش از ۸۴ درصد ایمنی ایجاد کرده است و با دُز یادآور ایمنی آن به ۱۰۰ درصد می‌رسد. یک تزریق از دُز یادآور این واکسن به تنهایی می‌تواند در افرادی که قبلا کرونا گرفتند تا ۱۸ برابر ایمنی ایجاد کند.

بیگلری درباره زمان تولید انبوه این واکسن تصریح کرد: تا پایان خرداد، حداقل یک میلیون دُز از این واکسن را در اختیار مردم قرار می‌دهیم به شرط اینکه مجوز استفاده را وزارت بهداشت صادر کند. پس از آن هر ماه، یک میلیون دُز به تولید اضافه می‌شود و تا پایان پاییز می‌توانیم ماهانه ۶ تا ۷ میلیون دُز تولید کنیم.

کووید ۱۹ دنیا را غافلگیر کرد

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس و کمیسیون بهداشت از ابتدای شیوع کرونا با مسئولان به صورت مرتب جلسه داشت، اظهار کرد: کووید ۱۹ دنیا را غافلگیر کرد و هیچ کشوری نبود که از کرونا مصون بماند. در ابتدا تصور می‌شد واکسن هم نتواند جلوی این بیماری را بگیرد اما باتوجه به مرگ و میر بالا، وضعیت اضطراری اعلام شد و واکسن‌ها بر این اساس مجوز گرفتند.

او ادامه داد: در حال حاضر ۱۹ شرکت دانش بنیان در زمینه‌های مختلف برای تولید واکسن مشغول به کار هستند. ما باید به جایی برسیم که اگر اتفاق دیگری افتاد دست به دامن دشمنان نشویم. قبل از کووید ۱۹ ما تحریم دارویی بودیم اما زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد، بدقولی‌هایی به ما شد و واکسن‌ها بسیار دیر به ما رسید.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: خوشبختانه با بررسی‌های صورت گرفته اگر اثربخشی واکسن‌های داخلی بیشتر از نوع خارجی آن‌ها نباشد، کمتر هم نیست؛ مردم ما باید به دانشمندان کشور خود اعتماد کنند. در ماه‌های آینده ما نه تنها می‌توانیم کشور خودمان را به لحاظ تزریق واکسن کرونا پوشش بدهیم بلکه می‌توانیم واکسن کشور‌های همسایه و دوستان خود را که نیاز به واکسن دارند، تامین کنیم.

شهریاری درباره واردات واکسن کرونا تصریح کرد: ما پول واکسن هم می‌دهیم اما واکسن‌ها دیر به ما تحویل داده می‌شود. با شدت مخالف واردات واکسن توسط بخش خصوصی که به صورت پولی در اختیار مردم قرار بگیرد، هستیم. دولت هم اعلام کرد که اگر بخواهد واردات انجام شود باید واکسن‌ها تحویل دولت داده شود تا به صورت رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد.

او با بیان اینکه مقام معظم رهبری بیشترین توجه را به حوزه سلامت داشتند، گفت: رهبر انقلاب در یک سال و نیم گذشته هر زمان سخنرانی داشتند درباره مدافعان سلامت و قشر زحمتکشی که با تمام توان به میدان آمدند، صحبت کردند و به دولت توصیه کردند که به خبرگان بهداشت توجه کنند. ایشان تمام توصیه‌ها را جدی‌تر از هر فردی رعایت کردند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: ایشان یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی به وزارت بهداشت اختصاص دادند تا مشکلات موجود برطرف شود. قطعا با به دلیل تحریم، محدودیت‌هایی داشتیم اما نظام سلامت سعی کرد حداکثر توان خود را برای دفاع از این حوزه بگذارد.

شهریاری با بیان اینکه کمیسیون‌های مختلف مجلس به کمک وزارت بهداشت آمده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه فضا برای فعالیت دانشمندان جوان در این زمینه نیز فراهم شده است.

او با اشاره به اینکه بسیاری از مردم منتظر تولید واکسن داخل هستند، گفت: مردم نگران واکسن داخلی نباشند و امیدوارم با تولید انبوه واکسن داخلی طی ماه‌ها آینده، واکسیناسیون را سرعت بخشیم.


(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 70812
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X