كرونا را شكست مي دهيم
نتایج اولیه آزمایش بالینی واکسن کرونا موفقیت آمیز بود


یک شرکت بیوتکنولوژی در ماساچوست، بیانیه امیدوار کننده‌ای درباره واکسن کووید ۱۹ منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شرکت بیوتکنولوژی داروسازی مدرنا (Moderna) در آمریکا درباره نتیجه آزمایش واکسن کرونا، اظهار کرد: نتیجه آزمایش در ۸ داوطلب سالم نشان داد که واکسن آزمایشگاهی بی‌خطر بوده و باعث یک واکنش ایمنی قوی در بدن این افراد شده است.

شرکت مدرنا اعلام کرد که این اولین واکسنی است که در افراد آزمایش شد و پاسخ ایمنی مناسبی در برابر ویروس کووید ۱۹ نشان داد.

به گفته این شرکت، یافته‌های اولیه مربوط به ۸ نفر داوطلبی است که این واکسن را دریافت کردند و برای فهمیدن اثربخشی این واکسن، باید بر روی جمعیت‌های بیشتری آزمایشات لازم انجام شود تا درباره پاسخ آن در برابر ویروس کرونا مطمئن شویم.

فناوری جدید در تولید واکسن شرکت مدرنا 

شرکت مدرنا در این واکسن از فناوری مواد ژنتیکی از ویروسی به نام mRNA استفاده کرده که نسبتاً جدید بوده، اما هنوز هیچ واکسن تأیید شده‌ای با این فناوری، تولید نشده است.

در فناوری mRNA برای ساخت واکسن از یک چارچوب ژنتیکی استفاده می‌شود که می‌تواند در مواجهه با هر ویروس جدید سازگار شود و پادتن مناسب برای پاسخ سیستم ایمنی به ویروس را تولید کند.

واکسن کرونا

واکسن‌ها تنها امید مردم هستند

در حال حاضر واکسن‌های زیادی برای مهار ویروس کرونا در حال آزمایش هستند. ده‌ها شرکت و دانشگاه در تلاشند تا بتوانند واکسن کرونا را بسازند و آزمایش‌های بالینی در چندین شرکت تولیدکننده واکسن از جمله شرکت فایزر (Pfizer) با همکاری شرکت آلمانی بایوان تک (BioNTech) و شرکت بیوتکنولوژی چینی کن‌سینو (CanSino) و دانشگاه آکسفورد با شرکت آسترازنکا (AstraZeneca) همکاری می‌کنند.

کارشناسان بر این باورند که تولید واکسن‌های متعدد ضروری است، زیرا جهان نیاز فوری به میلیارد‌ها دوز واکسن دارد. به دلیل عجله برای تولید واکسن کرونا، نگرانی گسترده‌ای در بین دانشمندان به وجود آمده، زیرا عجله در تولید واکسن ممکن است امنیت را به خطر بیندازد و در نتیجه واکسن کارایی را لازم را نداشته باشد و یا حتی باعث آسیب به بیمار شود.

مرحله دوم آزمایش واکسن به زودی آغاز می‌شود

به گفته شرکت مدرنا مرحله دوم آزمایشات شامل ۶۰۰ داوطلب است که به زودی آغاز می‌شود. مرحله سوم این آزمایش‌ها، دو ماه دیگر بر روی هزار انسان سالم انجام خواهد شد، سازمان غذا و دارو اجازه انجام مرحله دوم این واکسن را به شرکت مدرنا داده است.

اگر نتایج آزمایشات واکسن در مراحل بعدی اثربخش باشد، این واکسن تا پایان سال جاری میلادی یا اوایل سال ۲۰۲۱ در دسترس قرار می‌گیرد.

تزریق آزمایشی این واکسن توسط موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا که توسط آنتونی فاوچی اداره می‌شود، نشان داده که این واکسن توانسته سیستم ایمنی دریافت‌کنندگان را به تولید پادتن‌های خنثی‌کننده ویروس کووید۱۹ وادار کند.

شباهت سطح آنتی‌بادی‌ داوطلبان با آنتی بادی افراد بهبود یافته

افرادی که در مرحله اول واکسینه شدند بین سنین ۱۸ تا ۵۵ سال بودند. سیستم ایمنی بدن آنها آنتی‌بادی‌هایی تولید کرد که قادر به جلوگیری از تکثیر ویروس کرونا بوده و سطح آنتی‌بادی‌های این افراد مطابق سطح آنتی‌بادی‌های بیمارانی بود که قبلا به این ویروس مبتلا شدند و بهبود یافتند.

قرار است شرکت‌کنندگان در این آزمایش در سه گروه مختلف دوزهای کم، متوسط و بالا این واکسن را دریافت کنند. دوز بالای واکسن با عوارض جانبی بیشتر ناشی از تزریق آن مرتبط دانسته شده است.

با وجود این، شرکت داروسازی مدرنا می‌گوید در خون کسانی که دوز پایین این واکسن را دریافت کرده بودند به میزان برابر با کسانی که به ویروس واقعی کرونا مبتلا شده بودند، پادتن مشاهده شده است.

مقابله با کرونا

واکسن توانایی بالقوه‌ای در جلوگیری از ویروس کرونا دارد

دکتر تال زکس، رئیس بخش پزشکی شرکت داروسازی مدرنا، گفت: ما هنوز در اوایل فاز اول آزمایش این واکسن هستیم.

او ادامه داد: ما معتقدیم که نتایج آزمایش نشان می‌دهد که این واکسن توانایی بالقوه‌ای در جلوگیری از ویروس کرونا دارد، همچنین نتایج مرحله اول به ما کمک می‌کند که دوز دقیقی برای مراحل بعدی تحقیق، تهیه کنیم.

این نتیجه فعلا فقط در ۸ داوطلب نخست این طرح تحقیقاتی مشاهده شده است و قرار است  ۴۵ نفر دیگر در فاز اول، واکسن را دریافت کنند.


(0) نظر
برچسب ها :
X