كرونا را شكست مي دهيم
واکسیناسیون کودکان را در دوران همه‌گیری کرونا فراموش نکنید


رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: در دوران همه گیری کرونا واکسیناسیون کودکان خود را فراموش نکنید.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: تاریخ نظام سلامت کشور ما و بقیه کشور‌های دنیا به ما نشان داده از زمانی که برنامه واکسیناسیون کودکان شکل منسجم و همگانی به خود گرفته، مرگ و میر کودکان کشور کاهش پیدا کرده است.

او افزود: بیش از ۲۰ سال است در کشور ما موردی از بیماری فلج اطفال مشاهده نشده و بیش از سه سال است که انتقال محلی بیماری سرخک در کشور رخ نداده است. این‌ها در شرایطی است که ما در همسایگی کشور‌هایی قرار داریم که بعضی از آنها به شدت درگیر این بیماری‌ها هستند و حجم بالای رفت و آمد‌های مردم این کشور با کشور ما یکی از مهمترین عواملی است که ممکن است در ورود و گسترش بیماری‌های پیشگیری با واکسن در کشورمان تاثیرگذار باشد.

گویا ادامه داد: به همین دلیل طوری برنامه‌ریزی شده که نیرو‌های بهداشتی سراسر کشور و شبکه بهداشت و درمان کشور با حساسیت ویژه‌ای موضوع واکسیناسیون کودکان را دنبال می‌کنند و مراقب هستند که مبادا کودکی واکسن‌های مورد نیاز خود را دریافت نکند و خدای ناکرده شاهد بازگشت این بیماری‌ها در کشور شویم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه همه‌گیری کرونا توجه بسیار زیادی را در سطح کشور به خود جلب کرده است، گفت: همه تلاش‌ها صورت گرفته که مبادا برنامه پاسخ به کرونا تاثیر منفی بر روی سایر برنامه‌های بسیار با اهمیت بهداشتی کشور داشته باشد که شاید مهمترین آنها موضوع واکسیناسیون کودکان باشد.

گویا تصریح کرد: در برخی از مناطق کشور برنامه واکسیناسیون بعضی از کودکان به دلیل کاهش مراجعه خانواده‌ها با تأخیر مواجه شده است. هرچند نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه کشور همه تلاش خود را به کار گرفته تا چنین تاخیری رخ ندهد و واکسیناسیون کودکان به موقع انجام شود اما لازم است والدین به این موضوع توجه جدی کنند و اجازه ندهند واکسیناسیون کودکانشان به تأخیر بیفتد.

او تاکید کرد: واکسیناسیون کودکان جزو برنامه‌های کلیه مراکز بهداشتی کشور و خانه‌های بهداشت است و طوری برنامه ریزی شده که به هیچ عنوان این برنامه با وقفه روبرو نشود. به دلیل ملاحظات مربوط به همه‌گیری کرونا اگر خانواده‌ها برای واکسیناسیون فرزندان خود مراجعه نکرده‌اند، هرچه سریعتر به این مهم اقدام کنند.


(0) نظر
برچسب ها :
X