كرونا را شكست مي دهيم
همراه با خطرناکترین شغل در روز‌های کرونایی/ نصف شب در جستجوی ماسک و دستکش


این روزها رهاسازی پسماندهایی مانند ماسک و دستکش در سطح معابر شهر منجر به شیوع هر چه بیشتر ویروس کرونا می‌شود.

چهره پاک شهر در سایه امن تلاش‌های پاکبانان/ در روز‌های کرونایی، بیشتر هوای پاکبانان را داشته باشیم

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، در پیاده روی یکی از شلوغ ‌ترین خیابان‌های پایتخت، جایی میان بالا و پایین شهر در حال قدم زدن بودم که دستکش‌های سفید و آبی رنگ و ماسک‌های روی زمین افتاده, نظر مرا به خود جلب کردند که جای پای عابران, روی چهره هر یک از آن‌ها به وضوح دیده می‌شد.

با دیدن این صحنه, به یاد روز‌هایی افتادم که کرونا به سرعت هرچه تمام‌تر مهمان ناخوانده کشور شد و اگرچه با آمدنش بسیاری از مشاغل را تعطیل و صاحبان آن‌ها را خانه نشین کرد، امّا در این میان افرادی بودند که به کار خود وفادار ماندند و با وجود افزایش حجم کاری خود در مقایسه با قبل، شب و روز برایشان فرقی نکرد و به صورت شبانه روزی, با جان و دل کار کردند تا جایی که با گذشت بیش از صد روز از ماندن این مهمان سرزده, همچنان نیز وفادارانه پای کار خود مانده اند.

چهره پاک شهر در سایه امن تلاش‌های پاکبانان/ در روز‌های کرونایی، بیشتر هوای پاکبانان را داشته باشیم

افرادی که در قاب زیبای پاکبانی، به شهر و شهروندان خود خالصانه خدمت کرده و می‌کنند و در این روز‌های کرونایی، علاوه بر جمع آوری زباله‌های شهری, کار ضد عفونی کردن معابر، کوچه‌ها و خیابان‌های شهر را نیز برعهده دارند. باری که این روزها و شب‌ها بیش از پیش به دوش می‌کِشَند و اگرچه خستگی ناپذیرند، امّا کافی است دقایقی به چشمان سرخ شده از بی خوابی و دستانی که حکایت خستگی شان حتی از زیر دستکش‌های پلاستیکی به وضوح پیداست نگاه کنی تا متوجه عمق خستگی‌های ناشی از شب زنده داری‌های آن‌ها شوی که کم لطفی و بی مِهری برخی از شهروندان خستگی تن و جانشان را دو چندان کرده است.

علی رغم جوان بودنش، بیشتر از سنش به نظر می‌رسید. می‌گفت که بعد از نماز صبح از حاشیه شهر راهی تهران می‌شود و تا پاسی از شب مشغول کار است و آن قدر دیر به خانه می‌رسد که هنگام بازگشت، آرزوی دیدن چشمان باز فرزندانش را دارد، چرا که دیدن آن‌ها خلاصه می‌شود به چشمان بسته‌ای که اتفاق تکراری هر شب اوست.

وی ادامه داد: "از روزی که کرونا اومده، نه تنها من بلکه تموم همکارام در حال مبارزه با این ویروس هستیم و چیزی که باعث دلخوری ما تو این روزها شده بی توجهی بعضی از شهرونداس که فکر سلامتی ما وُ خونواده هامون نیستن."

این پاکبان زحمتکِش از شهروندانی که به راحتی دستکش، ماسک و دستمال‌های کاغذی‌ خود را در سطح شهر رها می‌کنند ابراز ناراحتی کرد و در مورد علت آن هم گفت که کار آن‌ها باعث کرونایی شدن هرچه بیشتر چهره شهر می‌شود و در این میان، او و همکارانش هستند که مجبور می‌شوند با تمام توان خود برای پاکیزگی و قدری بهتر شدن حال شهر تلاش بیشتری کنند.

این تنها یک مورد از صد‌ها درد دل پاکبان‌های زحمتکش در این روزهای کرونایی است. همین چندی پیش بود که یکی دیگر از آن‌ها در مصاحبه‌ای گفت: قبل از کرونا، ده تا پانزده پیام نظافت معابر داشتیم، امّا کرونا حجم کار ما را دو برابر کرده است. به این دلیل که علاوه بر وظایف خود, مجبور به ضد عفونی کردن اطراف خانه‌ها و سطح شهر هم هستند.

این پاکبان در ادامه گفت‌وگو, با اشاره به دل نگرانی‌های پسرش ادامه داد که پسرش در این ایام به شدت اخبار را دنبال می‌کند و با شنیدن خبر‌های نگران کننده درخصوص زباله‌های آلوده به ویروس کرونا به طور مداوم به او می‌گوید: " بابا نرو. خطرناکه" و  او هم که چاره‌ای ندارد به پسرش می‌گوید: "هر زمانی که بزرگ‌تر شدی و سرِ کار رفتی، من دیگه نمی‌رم وُ الان مجبورم."

چهره پاک شهر در سایه امن تلاش‌های پاکبانان/ در روز‌های کرونایی، بیشتر هوای پاکبانان را داشته باشیم

در امتداد مسیر قبلی به سمت جنوب، به چهار راهی رسیدم که پاکبان دیگری با مو‌های جوگندمی اش و دست‌هایی که با دستکش‌های بلندی پوشانده شده بود و هر چند دقیقه یک بار با پهنای آن، عرق‌های روی پیشانی خود را خشک می‌کرد در حال جمع آوری کردن کیسه‌های زباله اطراف مخزن بود.

گویی منتظر بود که سرِ صحبت را با شهروندی باز کند و از گلایه‌های این روزهایش بگوید. به همین خاطر فرصت را غنیمت شمرد و گفت: " تا قبل از کرونا، خیلی از مردم، کیسه‌های زباله شون رو داخل مخزن مخصوص می‌ذاشتند، امّا از زمانی که کرونا اومده، مردم به خاطر ترس از این ویروس حاضر نیستن به مخزن نزدیک بشن وُ کیسه‌های زباله شون رو  تو  پیاده رو‌ها میذارن وُ ما هم مجبوریم خودمون، همه کیسه‌های زباله رو داخل مخزن بذاریم. "

جعفر بای، جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی در خصوص همکاری شهروندان با پاکبانان در این روز‌های کرونایی اظهار کرد: در این روزها، کار قشر زحمتکش پاکبانان بیشتر از قبل شده است، چرا که در چنین شرایط دشواری, علاوه بر وظایف قبلی خود به وظایف خطیری چون پاکسازی خیابان‌ها و ضد عفونی کردن معابر هم می‌پردازند. از این رو، شهروندان نباید فراموش کنند که در پسِ ریختن زباله‌ها و پسماند‌های کرونایی آن‌ها، کمر‌ها و دستانی خم می‌شوند تا به جمع آوری این زباله‌ها بپردازند.

وی تصریح کرد: پرسشی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که در این شرایط که جامعه بشری در آماج یورش کرونا قرار دارد و هر لحظه ابتلا به این بیماری وجود دارد، چرا باید با بی توجهی و آلوده کردن اجتماع، این پاکبان‌های زحمتکش را در معرض هرچه بیشتر این ویروس قرار داد؟!

این جامعه شناس گفت: همان طور که همه ما می‌دانیم، رعایت نظافت نشانه ادب و شخصیت و فرهنگ شهروندان و موضوع بسیار حائز اهمیتی در جامعه  است. از این رو، با توجه به شیوع ویروس کرونا باید شرایط زمان را درک کرد و به اصطلاح, فرزند زمان خویش بود و بهداشت را از خود شروع کرد و به جامعه توسعه داد، چرا که هر قدر دامنه رعایت بهداشت عمومی و جامعه بیشتر و گسترده‌تر شود، پاکبان‌ها بار کمتری را متحمل می‌شوند.

بای ادامه داد: ما نباید در این روز‌های پر خطر کرونایی, نگرانی‌های قشر زحمتکش پاکبان‌ها و خانواده‌های آن‌ها را بیشتر کنیم، چرا که آن‌ها بیش از هر قشر دیگری در معرض خطر هستند و در مقابل، باید با کمک کردن به آن‌ها از طریق رها نکردن پسماند‌های کرونایی و زباله‌ها, مددکار آن‌ها باشیم و این کار سختی نیست و در حقیت یک وظیفه اجتماعی است که اگر هر یک از ما به عنوان عضو کوچکی از این جامعه در این رابطه کوتاهی کنیم، مدیون تمامی لحظه‌های سخت این روزها و شب‌های پاکبان‌های زحمتکِش می‌شویم.

این روزها، با وجود اینکه اغلب مردم نهایت تلاش خود را می‌کنند که برای مبارزه با کرونا, بهداشت را به شیوه اصولی و صحیح رعایت کنند، امّا رهاسازی پسماند‌های ماسک، دستکش و دستمال‌ها در حاشیه و متن شهر، نه تنها به آلوده شدن چهره شهر بلکه به شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا در جامعه کمک می‌کند که این بی مسئولیتی برخی از شهروندان، مخاطرات بهداشتی بسیاری را برای تمامی اعضای جامعه به ویژه پاکبان‌های پرتلاش به همراه دارد.

(0) نظر
برچسب ها :
آیا کرونا به آب شرب شهر تهران رسیده است؟


در روز‌های اخیر خبر‌هایی مبنی بر احتمال آلوده بودن آب شرب به ویروس کرونا در فضای مجازی منتشر شد که صحت و سقم آن مورد بررسی قرار گرفت.

آیا کرونا به آب شرب شهر تهران رسیده است؟به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، چند ماهی است که شیوع ویروس کرونا همه جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ به نوعی که زندگی افراد شکل و شمایل دیگری گرفته و استفاده از ماسک، دستکش و مایع‌های ضدعفونی جزء اقلام ضروری  شده است.

با شیوع کرونا، فصل زندگی جدیدی برای همه افراد کلیک خورده است، فصلی که می‌توان گفت، مشکلات و استرس‌هایی برای افراد جهان به همراه دارد، حالا در کنار همه این مسائل افرادی هستند که با سودجویی، اظهاراتی را در فضای مجازی منتشر می‌کنند که سبب افزایش نگرانی‌ها می‌شود؛ اظهاراتی که انتهای آن در بیشتر مواقع به شایعه می‌رسد.

یکی از این اظهارات مربوط به احتمال آلوده بودن آب تهران به ویروس کرونا در فضای مجازی بود که سوالاتی را برای شهروندان به وجود آورد.

باشگاه خبرنگاران جوان برای کاهش نگرانی شهروندان این موضوع را پیگیری کرد، در خصوص همین موضوع محمدرضا محبوب فر عضو انجمن علمی بهداشت محیط ایران و کارشناس محیط زیست به خبرنگار ما گفت: با انتشار خبر آلودگی شبکه آب فرانسه به ویروس کرونا گمانه زنی‌ها درباره آلودگی آب و کانون‌های انتشار بیماری در جهان افزایش یافته و موج نگرانی‌ها درخصوص اینکه آیا واقعا آب به کرونا آلوده می‌شود به همراه داشته است.

این کارشناس محیط زیست بیان کرد: اما واقعیت این است، طی مدتی که ویروس کرونا در جهان شایع شده تاکنون ۳۳ مرتبه جهش و تکامل پیدا کرده است، براساس نتایج یک تحقیق در کشور هلند ویروس کرونا در شبکه فاضلاب شهری این کشور یافت شده است.

این کارشناس محیط زیست با اشاره بر اینکه اخیرا تعدادی از پژوهشگران فاضلاب یک شبکه خاص را مورد بررسی و آزمایش قرار دادند، گفت: اخیرا نیز علائم کرونا در کانون‌های بیماری متفاوت شده است به این صورت که در ابتدا علائم بیشتر مانند ویروس آنفلوآنزا همراه با سرفه‌های خشک و مداوم بود، اما کم کم علائم به از بین رفتن احساس بویایی و چشایی و در برخی بیماران نیز علائم به صورت اسهال، استفراغ، دل درد، ناراحتی‌های کبدی، خون ریزی‌های داخلی و تیرگی پوست ظهور پیدا کرد.

او افزود: علائم جدید کرونا به این دلیل است که ویروس از طریق آب آشامیدنی آلوده و همچنین مواد غذایی و سبزیجات و میوه وارد بدن شده و مطابق با آخرین تحقیقات پزشکی از طریق دستگاه گوارش به ارگان‌های داخلی بدن از جمله کلیه و کبد می‌تواند آسیب وارد می‌کند.

محبوب فر در خصوص آلودگی شبکه آب فرانسه افزود: با آلودگی شبکه آب فرانسه به ویروس کرونا و همچنین ردگیری ویروس در شبکه فاضلاب شهری هلند، آلودگی آب‌ها به این ویروس را باید تصدیق کرد و تاکید کرد که موضوع آلودگی آب به ویروس کرونا باید جدی گرفته شود.

این کارشناس با تاکید بر اینکه آلودگی آب شرب به ویروس کرونا هنوز در ایران مشاهده و تایید نشده است، گفت: در شهر‌های شمالی و بسیاری از مناطق ساحلی ایران که دسترسی به آب‌های سطحی فراوان است و سطح آب‌های زیرزمینی بالا است، ویروس کرونا با دفع از طریق روده می‌تواند وارد فاضلاب شود و فاضلاب هم قطعا می‌تواند آب‌های زیرزمینی را آلوده کند، بنابراین نیاز است تا به این موضوع نگاه جدی تری شود.

او افزود: با توجه به اینکه منابع در دسترس آب شرب بسیاری از شهر‌ها در کشور ایران و حتی در دنیا از طریق منابع آب سطحی و زیرزمینی است ، امکان وجود ویروس کرونا در این آب‌ها جدی تر می شود و چون این ویروس در فاضلاب وجود دارد پس امکان ورود و انتقال آن به آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی نیز وجود دارد.

محبوب فر با اشاره به اینکه پیش از این سابقه ورود پساب غسالخانه‌ها به آب‌های زیرزمینی و نیز راه یافتن فاضلاب‌های سطحی به شبکه جمع آوری فاضلاب نگرانی‌هایی ایجاد کرده بود، عنوان کرد: در این خصوص مدیران دولتی کشور باید احتیاطات لازم و پیشگیرانه را به ویژه در خصوص دفن اجساد بیماران کرونایی و همچنین جمع آوری و تصفیه و دفع اصولی فاضلاب نسبت به گذشته به عمل آورند.

او در پایان تاکید کرد: بنابراین امکان آلوده شدن آب‌های شرب و غیر شرب به ویروس کرونا در کشور ایران نیز مانند سایر کشور‌های دنیا وجود دارد، اما این موضوع به این معنی نیست که آب شرب کانون‌های انتشار بیماری آلوده است بلکه باید از طریق انجام آزمایش‌های میکروبیولوژی آب و فاضلاب و همچنین انجام آزمایشات کلرسنجی در شبکه آب شرب شهری از آلوده شدن آب جلوگیری کرد و مردم نیز رعایت نکات بهداشتی را کنند.

اما با این وجود که برخی از کارشناسان محیط زیست احتمال آلوده شدن آب شرب تهران به ویروس کرونا را به شهروندان می‌دهند، محمدرضا بختیاری مدیر عامل آب و فاضلاب تهران درخصوص آلودگی آب به ویروس کرونا اظهار کرد: انتشار خبر مبنی بر آلوده بودن آب شرب تهران به ویروس کرونا بی اساس و امکان پذیر نیست.

مدیر عامل آب و فاضلاب تهران افزود: شرکت آب و فاضلاب استان تهران به طور مدام شبکه آبی پایتخت را با درصد بالایی از کلر تست می‌کند تا ویروسی وارد آب چه در کشور و چه در تهران نشود.

بختیاری با اشاره به سالم نگه داشتن کیفیت آب تا نقطه مصرف برای مشترکان در خصوص نظارت‌های انجام شده بر فرآیند تصفیه گفت: شرکت آب و فاضلاب تهران به عنوان دستگاه نظارتی میزان کلر باقی مانده استاندارد شبکه را با توجه به زمان، مکان و شرایط اعلام و تا میزان صد درصدی اطمینان سلامت و کیفیت آب را تضمین می‌کند.

بختیاری بیان کرد: شرکت آب و فاضلاب تهران به صورت روزانه پایش شده و تاکنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر آلودگی آب شرب تهران به وزارت بهداشت گزارش نشده است.

به گفته شرکت و آب و فاضلاب تهران در فرآیند تصفیه با افزودن کلر به آب‌های زیرزمینی و آب شرب تمام باکتری‌ها و ویروس‌ها از بین می‌رود و احتمال آلودگی آب به ویروس صفر است، بنابراین نیاز است تا مسئولان در خصوص سلامت آب شرب دقت و نظارت کافی را داشته باشند و پیشگیری‌های لازم را در این خصوص انجام دهند،

همچنین شهروندان باید از صحت اخبار‌های منتشر شده در فضای مجازی اطمینان حاصل کنند و به شایعات فضای مجازی اعتماد نکنند.

(0) نظر
برچسب ها :
نظر وزیر بهداشت درباره اجرای طرح ترافیک در تهران


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح ترافیک در تهران و خطر شیوع کرونا سخن گفت.

نظر وزیر بهداشت درباره اجرای طرح ترافیک در تهران

 

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح ترافیک در شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: پیشنهاد ما این بود که طرح ترافیک باید لغو شود؛ چرا که اگر قرار باشد مردم با وسایل نقلیه عمومی تردد کنند و فاصله‌گذاری اجتماعی مخدوش شود، ترجیح می دهیم مردم با وسیله نقلیه شخصی تردد کنند و موضوع آلودگی هوا که توسط دوستان مطرح می‌شود، در حال حاضر مد نظر ما نیست، بلکه اولویت ما بیماری کووید-19 است.

نمکی افزود: دوستان اعلام کردند که لغو طرح ترافیک باعث تجمع زیاد در مرکز شهر شده است و برخی از مسافران از شهرستان به تهران می آیند و بدون رعایت اصول وارد محدوده طرح می‌شوند،‌ ما معتقد هستیم اگر چنین اتفاقی هم رخ دهد می توان به گونه ای شرایط را مدیریت کرد.

وزیر بهداشت گفت: اگر لغو طرح ترافیک رعایت فاصله‌گذاری را مخدوش کند و ازدحام در وسایل حمل و نقل عمومی داشته باشیم، ما محکم می‌ایستیم تا وضعیت به شکل قبل بازگردد و طرح ترافیک لغو شود.

نمکی گفت: گزارشی را در جلسات کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت کردیم که مسافران زیادی از شهرستان‌ها وارد تهران شده و بدون رعایت طرح ترافیک وارد محدوده شده و در آن جا باعث ازدحام و مشکل در تردد تهرانی ها شده اند.

او در ادامه افزود: ما خیلی اصرار بر این موضوع نکردیم که طرح ترافیک را مثل قبل اجرا کنند، ولی اصرار بر رعایت فاصله گذاری‌های اجتماعی داریم. اگر قرار باشد شهروندان در اتوبوس ها یا مترو شلوغ سوار شوند و از ماسک استفاده نکنند، ما خواهیم ایستاد.

او ادامه داد: سلامت مردم برای ما مهمترین فاکتور است و هر جا که ببینیم، این مرزها توسط هر دستگاهی شکسته شده و به سلامت مردم لطمه وارد می‌شود، مداخله می‌کنیم و وضع را به حالت سابق برمی‌گردانیم تا فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند رعایت شود.

نمکی تاکید کرد: دوستان اظهار می کنند که مرکز شهر به دلیل ورود مسافران از سایر شهرها دچار ترافیک کاذب شده و اگر این صحت داشته باشد به نظرم با شیوه ای می توان از ورود این افراد به محدوده طرح ترافیک جلوگیری کرد و مسئولین می‌توانند به راحتی خودروهای آنها را شناسایی کنند.

او گفت: اصرار ما بر این است که فاصله گذاری اجتماعی حتما باید رعایت شود. اعتقاد داریم مردم اگر از وسایل شخصی خود استفاده کنند،‌ به مراتب میزان آلودگی و ابتلا به بیماری کرونا کمتر است. علی رغم گفته‌های دوستان تعداد اتوبوس‌ها کم هستند و مترو‌ها متراکم از مسافر هستند. موضوع فاصله گذاری اجتماعی به خصوص در ساعات پیک ترافیک رعایت نمی‌شود. باید فاصله گذاری رعایت شود اگر غیر این باشد ورود می کنیم و نظرمان را اعلام می کنیم و مردم عزیزمان را در جریان قرار می دهیم تا آنچه مناسب حال مردم است، رعایت و عملی شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ابلاغ پروتکل‌های پیشگیری از بروز کرونا به صنایع غذایی کشور


مدیرکل امور فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: پروتکل الزامات پیشگیری و مدیریت بیماری کرونا به تمام واحدهای صنعتی خوراکی و آشامیدنی ابلاغ شد.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدحسین عزیزی، مدیرکل امور فراورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای پیشگیری از بروز و شیوع کرونا ویروس در حوزه محصولات خوراکی اظهار کرد: اگرچه شواهدی درمورد انتقال ویروس کرونا از طریق مواد غذایی دیده نشده اما از زمان شیوع بیماری کرونا در کشور الزامات موردنیاز به‌منظور پیشگیری از شیوع بیماری در بین کارکنان واحد‌های تولیدکننده مواد غذایی و آشامیدنی و میزان تأثیرگذاری آن بر سلامت محصول موردبررسی قرار گرفته است.

او افزود: در اسفند ۹۸، مقررات و پروتکل‌های اجرایی وضع‌شده توسط سازمان خواروبار و کشاورزی (فائو) و سازمان جهانی بهداشت ابلاغ شد و اداره کل غذا نیز پروتکل الزامات پیشگیری و مدیریت بیماری را تهیه و به منظور اجرا، به واحد‌های تولیدکننده، مراکز نگهداری (انبارها) و مراکز پخش مرتبط به معاونت‌های غذا و دارو سراسر کشور ابلاغ کرد.

نظارت ویژه بر سلامت صنایع غذایی وارداتی

مدیرکل امور فراورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو تأکید کرد: رعایت سختگیرانه و تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌های ابلاغی توسط سازمان غذا و دارو در صنایع غذایی به طور جد دنبال می‌شود.

او گفت: ضمن پیگیری ویژه به‌منظور رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط با پیشگیری از بیماری کرونا در کشور‌های صادرکننده کالا به ایران، دستورالعملی برای اطلاع کشور‌های منطقه برای حصول اطمینان از شرایط تولید و حفظ سلامت محصول درتجارت کالا‌های غذایی و آشامیدنی تهیه شده است که از طریق وزارت امور خارجه اطلاع رسانی خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
پیشرفت بسیار خوب ایران در زمینه کنترل کووید ۱۹
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران مطرح کرد؛


هملمن گفت: در طول هفته‌ها و ماه‌های گذشته، شاهد پیشرفت بسیار خوبی از سوی ایران در زمینه کنترل بیماری کووید ۱۹ بوده ایم.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کریستف هملمن در حاشیه هفتاد و سومین مجمع جهانی سلامت که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهمترین اقدامات نظام سلامت ایران، افزایش ظرفیت آزمایشگاهی در سراسر کشور است که می‌تواند سرعت شناسایی بیماران را افزایش داده و زنجیره انتقال ویروس را قطع کند.

او افزود: ابتدای اپیدمی کرونا در ایران مانند سایر کشورها، وضعیت بخش‌های مراقبت‌های ویژه با مشکلاتی روبرو بود، اما در حال حاضر، هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد و بیماران خدمات تخصصی مورد نیاز را دریافت می‌کنند. در ایران نیز همانند سایر نقاط جهان، مشکلاتی در تامین وسایل حفاظت فردی و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با کرونا وجود داشت و در حال حاضر نیز تهیه این اقلام در بازار جهانی برای بسیاری از کشورها، دشوار است، اما مشکلات ایران در این زمینه بسیار کمتر است.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران بیان کرد: با توجه به اینکه سازمان ملل و آژانس‌های وابسته به این نهاد از جمله سازمان جهانی بهداشت، در ابتدای شیوع کرونا کمک‌هایی به ایران داشتند، اما در حال حاضر با افزایش ظرفیت تولید داخلی در زمینه لباس‌های حفاظتی، ماسک و تجهیزات پزشکی از جمله ونتیلاتور و دستگاه‌های کمک تنفسی در ایران و حتی صادرات کیت‌های تشخیصی روبرو هستیم.

کرونا تمام نشده است

هملمن یادآوری کرد: باید توجه کنیم که کرونا به هیچ عنوان تمام نشده و اقدامات فراوانی باید انجام شود و تا زمانی که واکسن یا درمان موثر برای این بیماری، ساخته و عرضه نشود به هیچ عنوان نمی‌توانیم بگوییم که این بیماری را پشت سر گذاشته ایم، تا آن زمان باید به بهداشت فردی، فاصله اجتماعی و کاهش مراودات با سایرین توجه کنیم.

امکان افزایش محدودیت‌های اجتماعی در برخی استان‌ها

او گفت: ممکن است شرایط در آینده به گونه‌ای باشد که محدودیت‌های اجتماعی در برخی مناطق افزایش یا کاهش پیدا کند و این موضوع به رفتار فردی همه ما، وابسته است. در کشور بزرگ ایران همانند سایر کشور‌های بزرگ ممکن است که تفاوت‌های جغرافیایی در توزیع بیماری کووید ۱۹ وجود داشته باشد؛ بنابراین بیماری و محدودیت‌ها ممکن است در برخی استان‌ها بیشتر باشد.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران ادامه داد: در حال حاضر در ابتدای راه برای آزمایش‌های تشخیص کرونا در مراکز سرپایی در ایران قرار داریم و ممکن است این وضعیت ادامه پیدا کند و یا لازم باشد محدودیت‌هایی که برداشته شده، در برخی استان‌ها مجددا برقرار شود. در ماه‌های آینده شاید شاهد پیک بیماری در برخی استان‌های ایران باشیم که باید با هوشیاری، وضعیت را بررسی کرده و تصمیم بگیریم.

هملمن بیان کرد: امروز هفتاد و سومین مجمع جهانی سلامت با حضور وزرای بهداشت کشور‌های عضو سازمان جهانی بهداشت به صورت مجازی و از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد. یکی از مهمترین پیام‌های صحبت مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در این نشست این بود که کووید ۱۹ فقط یک بحران برای نظام سلامت کشور‌های مختلف نیست بلکه این بیماری یک بحران برای حوزه اقتصادی و اجتماعی کشور‌ها نیز محسوب می‌شود و این آزمایشی برای ما است که بدانیم چقدر همبستگی بین کشور‌ها و ملت‌ها می‌تواند مشکلات را برطرف کند.

او افزود: وظیفه سازمان جهانی بهداشت و دفتر این سازمان در ایران این است که همبستگی برای مقابله با کرونا را تسهیل کنیم البته تجارب سایر کشور‌ها را به ایران و تجارب موفق ایران را به سایر کشور‌ها منتقل می‌کنیم و این اشتراک تجارب، باعث مدیریت بهتر کووید ۱۹ می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ارائه خدمات دندانپزشکی در مناطق قرمز بلامانع است
دبیر کمیته دندانپزشکی ستاد کرونا:


هوشمند گفت: در استان‌هایی که وضعیت قرمز دارند، ارائه خدمات دندانپزشکی اورژانسی بلامانع است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بهزاد هوشمند دبیر کمیته دندانپزشکی ستاد کرونا درباره بازگشایی هدفمند مراکز خدمات دندانپزشکی، گفت: کمیته دندانپزشکی ستاد کرونا در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ با دستور معاونت درمان وزارت بهداشت تشکیل شد.

هوشمند اظهار کرد: پس از ۴ جلسه هم‌اندیشی کمیته دندانپزشکی ستاد کرونا دستورالعمل بازگشایی مراکز ارائه‌دهنده خدمات دندانپزشکی را در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۳ ابلاغ کرد.

او بیان کرد: ۲۷ اردیبهشت ۹۹ با ابلاغ معاونت درمان وزارت بهداشت، امکان بازگشایی مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی در سراسر کشور فراهم شد.

دبیر کمیته دندانپزشکی ستاد کرونا افزود: با تلاش سربازان و مدافعان نظام سلامت کشور تا حدود زیادی توانسته‌ایم بیماری کرونا را مدیریت کنیم اما هنوز موفق به مهار این ویروس نشده ایم و باید پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیریم.

هوشمند با اشاره به اینکه مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی آماده ارائه خدمات در سراسر کشور هستند، گفت: همکاران دندانپزشک باید با مراجعه به سامانه وزارت بهداشت، از نحوه بازگشایی‌ مطب‌های دندانپزشکی مطلع شوند.

او اظهار کرد: در استان‌هایی که وضعیت قرمز دارند، ارائه خدمات دندانپزشکی اورژانسی بلامانع است.

(0) نظر
برچسب ها :
محلول آب و وایتکس پس از ۲۴ ساعت قابل استفاده نیست


یک متخصص عفونی گفت: به هیچ عنوان نباید محلول آب و وایتکسی که برای گندزدایی سطوح تهیه شده بیش از ۲۴ ساعت نگهداری شود.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، باتوجه به شیوع ویروس کرونا، مصرف انواع مواد‌ شوینده برای ضدعفونی کردن سطوح در این روز‌ها بیشتر شده، اما در هنگام استفاده از برخی مواد‌ ضدعفونی کننده باید نکاتی بهداشتی را رعایت کنیم تا با اقدامات نامناسب سلامتی خود و اطرافیانمان را به خطر نیندازیم.

معصومه بیانی متخصص عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل درباره مواد ضدعفونی کننده‌های خانگی، گفت: دو ماده الکل و کلر (آب ژاول یا وایتکس) به صورت عادی خاصیت گندزدایی دارند و برای ضدعفونی کردن سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این متخصص عفونی درباره استفاده از وایتکس، اظهار کرد: بهترین روش ضدعفونی برای افراد استفاده از آ‌ب و وایتکس است، زیرا مقرون به صرفه بوده و تهیه آن آسان است.

بیانی افزود: در شرایط مختلف نسبت‌های خاصی از محلول آب و وایتکس را برای ضدعفونی کردن سطوح مورد استفاده قرار می‌دهیم.

بالاترین نسبت محلول آب وایتکس در چه زمانی باید استفاده شود؟

او درباره روش تهیه محلول آب و وایتکس، تاکید کرد: افرادی که از بیماران کرونایی مراقبت می‌کنند باید برای ضدعفونی کردن سطوح با وایتکس نسبت یک به ۱۹، یا ۴ قاشق غذاخوری وایتکس به علاوه یک لیتر آب را تهیه کنند و اطراف تخت و میزی که بیمار استفاده می‌کند را با این محلول ضدعفونی کنند.

این متخصص عفونی ادامه داد: افرادی که در شرایط عادی از محلول آب و وایتکس استفاده می‌کنند و مراقبت از بیمار کرونایی ندارند، برای تهیه محلول باید از نسبت یک به ۴۹ (یک واحد وایتکس و ۴۹ واحد آب) استفاده کنند.

محلول ضد عفونی کننده سطوح

از آب گرم برای محلول آب و وایتکس استفاده نکنید

بیانی درباره سه نکته‌ای که در استفاده از محلول آب و وایتکس باید به آن توجه شود، گفت: باز کردن در و پنجه‌ها هنگام استفاده از محلول، استفاده از آب جوشیده سرد شده برای محلول و نگه نداشتن بیش از ۲۴ ساعت محلول آب وایتکس از جمله نکاتی است که حتما باید هنگام استفاده از این محلول رعایت شود.

او افزود: محلول آب و وایتسکی که خودمان برای ضدعفونی تهیه می‌کنیم، بیشتر از ۲۴ ساعت قابلیت نگهداری در منزل را ندارد، حتما باید دور از نور آفتاب قرار داده شود و پس از ۲۴ ساعت غیر قابل استفاده است.

این متخصص عفونی ادامه داد: حتما هنگام استفاده از مواد کلردار در و پنجره اتاق باز شود و اگر تهویه‌ای وجود دارد، تهویه روشن شود؛ زیرا خود کلر باعث آسیب رسانی به ریه می‌شود و این امر نگران کننده است.

نسبت بالاتر آب و وایتکس موجب گندزدایی بیشتر نمی‌شود

بیانی تصریح کرد: ‌بسیاری از خانم‌های خانه‌دار که وسواسی هستند تصور می‌کنند اگر نسبت‌ محلول آب و وایتکس بالاتر باشد، گندزدایی بیشتری اتفاق می‌افتد، اما اینگونه نیست و فقط کلر باعث آسیب به ریه فرد می‌شود.

او ادامه داد: هنگام ضدعفونی کردن سطوح با محلول آب و وایتکس فرد حتما باید از ماسک استفاده کند. همچنین اسپری کردن این محلول حتما باید از عینک هم استفاده کرد؛ زیرا بخار کلر می‌تواند باعث آسیب جدی به ریه و مخاط بدن ‌شود.

نکاتی ضروری هنگام استفاده از محلول آب و الکل

این متخصص عفونی افزود: الکل موجود در داروخانه‌ها الکل ۹۶ درصد است در صورتی که الکلی که برای ضدعفونی نیاز داریم الکل اتانول یا اتیلیک ۷۰ درجه است.

الکل ضدعفونی کننده سطوح

بیانی ادامه داد: برای به دست آوردن اتانول ۷۰ درصد ۳ لیوان الکل به علاوه یک لیوان آب را باید مخلوط کرد. برای تهیه این محلول حتما باید از آب جوشیده سرد شده استفاده شود.

(0) نظر
برچسب ها :
نحوه ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی در روزهای کرونایی


در روز‌های کرونایی باید برای ضدعفونی کردن و استفاده مجدد ماسک‌های خانگی برخی نکات بهداشتی را رعایت کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، باتوجه به شیوع ویروس کرونا لازم است درباره استفاده از انواع ماسک‌ها و نحوه ضدعفونی کردن آن‌ها اطلاعات داشته باشید.

کار ماسک‌های پارچه‌ای و جراحی جلوگیری از پخش و انتقال قطرات تنفسی حاوی ویروس است و به همین دلیل در همه‌گیری‌های ویروسی به عموم توصیه می‌شوند.

مهم‌ترین دلیل استفاده عمومی از ماسک جلوگیری از پخش و انتقال ویروس توسط مبتلایان یا ناقلان بی‌علامت است.

ماسک و پوشش‌های خانگی

در بعضی از کشور‌ها به دلیل کمبود ماسک جراحی و N۹۵ و ضرورت استفاده کادر درمانی از این ماسک‌ها، به عموم مردم توصیه می‌شود تا از ماسک‎های خانگی استفاده کنند، به خصوص در مکان‌های شلوغ که حفظ فاصله با دیگران ممکن نیست.

ویژگی‌های ماسک‌های خانگی

ماسک‌های خانگی پارچه باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد تا بتواند از انتشار ویروس در محیط جلوگیری کند. ویژگی‌ این ماسک‌ها عبارتند از:

بینی و دهان را تا زیر چانه و پهلوی صورت به خوبی بپوشاند و در عین حال مانع تنفس عادی نشود.

با بند و یا کش به راحتی قابل استفاده و برداشتن از روی صورت باشد بی آن که سبب آلودگی دهان، بینی و چشم شود.

چند‌لایه باشد.

بدون آسیب و تغییر شکل قابل شستن و خشک کردن باشد.

ترفندهایی برای ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی در روزهای کرونایی

ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی برای استفاده مجدد

برای ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی باید برخی نکات بهداشتی را رعایت کرد که عبارتند از:

-نیم ساعت گرم کردن ماسک در دمای ۷۰ درجه در فر، ماکروویو یا تستری که مرتب در آن غذا گرم نمی‌شود.
- شستن ماسک در ماشین لباسشویی به همراه سایر لباس‌هایی که خارج از منزل استفاده می‌شوند.
- گذاشتن ماسک در یک قاشق چایخوری محلول سفید کننده و ۴ پیمانه آب به مدت پنج دقیقه
- پنج دقیقه اتو کردن ماسک در دمای ۷۰ درجه
- ۵ دقیقه جوشاندن ماسک در آب جوش

در استفاده از ماسک باید به رعایت این دو نکته توجه داشته باشید: ۱- ماسک خود را بیش از ۱۰ بار ضدعفونی نکنید. ۲- هر روز بعد از هر بار استفاده ماسک را ضدعفونی کنید.

فواید استفاده درست از ماسک

۱) باعث کاهش محسوس پخش قطرات تنفسی حامل ویروس در فضا می‌شود.

۲) مانع ورود قطره‌‌های ریز تنفسی حامل ویروس به بینی، حلق و ریه افراد سالم می‌شود.

۳) از آلوده شدن بینی و دهان با دست جلوگیری می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس کرونا چه عوارضی در بدن ایجاد می‌کند؟


ممکن است در بدن افرادی که به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند برخی عوارض خاص بروز پیدا کند.

ویروس کرونا چه عوارضی در بدن ایجاد می‌کند؟

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کووید ۱۹ تنها یک بیماری تنفسی نیست، تحقیقات بر روی بیماران در سراسر جهان نشان می‌دهد که این ویروس مستقیم به ارگان‌های مختلف بدن حمله ‌کرده و آن‌ها را دچار آسیب می‌کند. کرونا ویروس می‌تواند باعث بروز مشکلات فراوان برای فرد از طریق کاهش عملکرد سیستم دفاعی بدن شود.

سازمان جهانی بهداشت شستشوی دست‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن را مهم‌ترین راهکار برای مقابله با ویروس کشنده کرونا می‌داند و در صورت رعایت کردن موارد بهداشتی دیگر نباید نگران ابتلا به ویروس کرونا بود.

عوارض ابتلا به ویروس کرونا در بدن

۱_ ابتلا به ویروس کرونا در برخی افراد می‌تواند با عوارضی مانند لخته شدن خون در اندازه‌های مختلف همراه باشد.

۲_ التهاب قرمز یا بنفش انگشتان پا از دیگر عوارض ابتلا به کووید ۱۹ است.

۳_ اختلال‌های گوارشی و اسهال نیز از عوارض کرونا ویروس به شمار می رود.

۳_ تضعیف سیستم دفاعی بدن

۴_ سندرم التهابی مولتی سیستم

۵_ بی نظمی در ضربان قلب و التهاب در عضلات قلب

۶_ انسفالیت یا التهاب در مغز

۷_ سندرم حاد تنفسی

۸_ ورم ملتحمه چشم که با رعایت نکات بهداشتی هرچه سریع‌تر برای درمان باید راهی بیمارستان شد.

۹_ نارسایی کلیه و عفونت در آن که نیازمند مراجعه فوری به پزشک مربوطه است.

۱۰_ درگیر کردن ریه و بروز اختلالات گوناگون در آن

۱۱_ بروز پنونومی و انباشت سلول‌های مرده در بدن از دیگر عوارض ویروس خطرناک و کشنده کرونا در بدن است.

به محض مشاهده کردن علائم ذکر شده هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه کنید.

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و جلوگیری از بروز عوارض آن در بدن خود مسائل و نکات بهداشتی مانند شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون یا مایع به مدت حداقل ۲۰ ثانیه، استفاده از ماسک و دستکش، پرهیز از روبوسی و دست دادن، رعایت فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرید.

ویروس کرونا چه عوارضی در بدن ایجاد می‌کند؟

تقویت سیستم ایمنی بدن هم یکی دیگر از مواردی است که در صورت نادیده گرفتن می‌تواند باعث ابتلای شما به ویروس کرونا شود؛ بنابراین نوشیدن مایعات گرم، مصرف غذا‌های مفید و مغذی، پروتئین، حبوبات، لبنیات و ... را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

علائم اصلی ابتلا به ویروس کرونا تب، تنگی نفس و سرفه است؛ بنابراین بروز علائم دیگر باید حتما در کنار این موارد باشد تا بتوان گفت که فرد به کرونا مبتلا شده است. در غیر این صورت ممکن است نشانه‌ای از بروز بیماری‌های عفونی دیگر باشد که باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
استفاده از دستکش برای مقابله با کرونا بی‌فایده است


به گفته متخصصان بیماری‌های عفونی استفاده از دستکش نه تنها باعث مقابله در برابر کرونا نمی‌شود بلکه منجر به پخش بیشتر ویروس نیز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از سی‌تی‌وی نیوز، در حالی که بحث‌های زیادی درباره تأثیر پوشیدن ماسک در مکان‌های عمومی مطرح است، دکتر سامون چاکرابارتی (Sumon Chakrabarti) متخصص بیمار‌های عفونی، در پاسخ به اینکه آیا دستکش باعث جلوگیری از ابتلای ویروس کرونا می‌شود یا خیر، گفت: پوشیدن دستکش در مکان‌های عمومی ضروری نیست.

این متخصص بیمار‌های عفونی، گفت: زمانی که مردم دستکشی را می‌پوشند اغلب در همه‌جا از همان دستکش استفاده می‌کنند.

او تاکید کرد: با پوشیدن دستکش شما خود را بیشتر در معرض آلودگی ویروس کرونا قرار می‌دهید.

چاکرابارتی افزود: لمس کردن سطوح مختلف با یک جفت دستکش یکبار مصرف نه تنها میکروب‌های مضر را گسترش می‌دهد بلکه ویروس را از یک مکان به مکان دیگری انتقال می‌دهد.

به گفته این پزشک پوشیدن انواع دستکش‌های یکبار مصرف می‌تواند این تفکر غلط را در بین مردم به وجود آورد که تنها با استفاده از دستکش در برابر ویروس محافظت می‌شوند و باعث احساس اطمینان کاذب در آنها شده، در نتیجه دست خود را کمتر می‌شویند.

راه انتقال ویروس کرونا تنفس قطرات آلوده به ویروس است

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت عمدتاً راه انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی که از دهان یا بینی فرد آلوده آزاد می‌شود و به شخص دیگری منتقل می‌یابد، است.

بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت این عفونت زمانی شیوع پیدا می‌کند که فرد مبتلا به کووید ۱۹ سرفه یا عطسه کند و یا بازدم کند و شخص دیگری با نفس کشیدن این قطرات را وارد مجاری تنفسی خود کند.

این سازمان افزود: اگر فردی سطح آلوده به ویروس کرونا را لمس کند و سپس دست خود را به چشم‌ها و بینی و دهان خود بزند، به ویروس کرونا مبتلا خواهد شد.

پوشیدن دستکش در مکان‌های عمومی ضروری نیست

بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت پوشیدن دستکش در مکان‌های عمومی در برابر شیوع ویروس کرونا مؤثر نیست.

دکتر جف کوونگ، (Jeff Kwong) متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه تورنتو، درباره انتقال ویروس کرونا، گفت: تماس ویروس کرونا با غشای مخاطی سطح دهان، بینی و چشم‌ها باعث ایجاد عفونت شده و در نهایت فرد به این ویروس مبتلا می‌شود.

او افزود: اگر ویروس کرونا فقط روی دست‌ها باشد تا زمانی که صورت خود را لمس نکنید، به این ویروس مبتلا نخواهید شد.

شستن دست‌ها و کرونا

شستشوی مکرر دست‌ها مهمترین روش برای پیشگیری از کرونا

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره شستن دست‌ها برای مقابله با ویروس کرونا، افزود: شستن دست‌ها همواره یکی از بهترین راه‌های مقابله با ویروس کروناست.

کوونگ گفت: مردم ممکن است دستکش را به عنوان یک لایه اضافی و محافظتی در برابر ویروس کرونا بدانند، اما چه از دستکش استفاده کنید چه نکنید باید دستان خود را بشویید.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) مکرراً توصیه می‌کند که پوشیدن دستکش برای مکان‌های عمومی ضروری نیست، اما برای انجام فعالیت‌های روزانه رعایت بهداشت دست‌ها و شستن مداوم آنها ضروری است. بهترین راه برای محافظت از خود در برابر میکروب شستن مداوم دست‌ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و یا استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های دست با حداقل ۶۰ درصد الکل است.

دستکش‌ها را می‌توان ضدعفونی کرد؟

تحقیقات نشان داده است که ضدعفونی کردن هر دو دستکش لاتکس و نیتریل باعث کاهش محافظت این دستکش‌ها می‌شود. با این وجود متخصصان بیماری‌های عفونی توصیه می‌کنند ضدعفونی کننده دست برای استفاده روی پوست طراحی شده، نه برای دستکش‌های لاتکس یا نیتریل.

به منظور جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ درحین انجام همه کار‌های روزمره متخصصان توصیه می‌کنند که مرتباً دست‌های خود را بشویید و صورت خود را لمس نکنید.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 84537
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X