كرونا را شكست مي دهيم
نذر زیبای مردم در روزهای کرونایی؛ شکست کرونا با پویش نذر ماسک


روزهای سخت شیوع کرونا در حالی سپری می‌شود که برخی از مردم دوشادوش مدافعان سلامت، برای ایجاد آرامش تلاش می‌کنند.

نذر زیبای مردم در روزهای کروناییبه گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، همه‌گیری بیماریهای واگیردار در دوره‌های مختلف، تاکنون انسان‌ها را با مشکلات بسیاری روبرو کرده است.

شیوع بیماری‌هایی چون طاعون، وبا، آنفلوانزا و سایر بیماری های این چنینی و کرونا که برای مردم جوامع امروزی معضلات مختلف را رقم زده، همواره بشر را برای رفع مشکلات این قبیل امراض به تکاپو و همدلی بیشتری وادار کرده است.

در کشور ما نیز که مردم به محبت و مهربانی شهره و شناخته شده هستند، روزهای سخت و پر التهاب همه گیری کرونا فرصتی را برای همدلی و همراهی بیشتر افراد در جایگاه‌های مختلف با یکدیگر فراهم کرده است.

جدای از بخش تلخ ماجرای احتکار اقلامی چون ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده  در روزهای نخست شیوع بیماری کرونا در جامعه ما که همچون دیگر جوامع گرفتار آن بود، قسمت شیرین و به یاد ماندنی خاطرات این روزهای سخت را افرادی رقم می‌زنند که با اقدامات انسانی و پسندیده خود به حفظ بهداشت و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا کمک فراوانی خواهد بود.

نذر زیبای مردم در روزهای کرونایی

توزیع ماسک رایگان میان محرومان

عده‌ای از افراد خیر در محله‌های مختلف شهر تهران، با راه اندازی پویش های زیبایی چون نذر ماسک، این کالای پر استفاده در روزهای کرونایی را به طور رایگان در اختیار اقشار مختلف و به ویژه قشر محروم و آسیب پذیر قرار می‌دهند.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با دو نفر از خیرین فعال در اجرای طرح‌های  اهدای ماسک رایگان در شهر تهران گفتگویی انجام داده است که در ادامه به روایت آن خواهیم پرداخت.

حسین موسوی یکی از افراد فعال در اجرای طرح توزیع اقلام بهداشتی چون ماسک و مواد ضد عفونی کننده میان مردم محله‌های محروم جنوب شهر است. به گفته او جمعی از خیرین محلی و افرادی که به وضعیت معیشتی قشر آسیب پذیر واقف هستند، با همراهی یکدیگر اقلام بهداشتی و به ویژه ماسک را به کمک تعدادی از زنان سرپرست خانوار تولید و به همراه بسته‌های مواد غذایی به خانواده‌های کم بضاعت اهدا می‌کنند.

او با اشاره به کارگیری افراد جویای شغل و نیازمند درآمد بیان کرد: در تولید ماسک های اهدایی از افرادی که نیازمند شغل و درآمد هستند استفاده می‌شود و در این میان قسمت گسترده‌ای از کار به دست زنان سرپرست خانوار اجرا می‌شود و در نهایت به طور رایگان در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.

موسوی همچنین به حضور داوطلبانه نوجوانان و جوانان در امر توزیع ماسک‌های اهدایی به محرومین پرداخت و اضافه کرد: ما جوانترها که خاطرات همدلی و همراهی مردم در دوران سخت دفاع مقدس را از بزرگترها شنیده‌ایم، سعی مان بر این است تا با الگوگیری از رفتارهای پسندیده رزمندگان در تامین آرامش و آسایش مردم، تا حدودی بتوانیم میزان استرس همشهریان محروم خود را کاهش دهیم و در این میان نوجوانان نیز حضور چشمگیری دارند.

به جرات می‌توان گفت که اگر همدلی مردم با افراد ضعیف و قشر محروم نبود، میزان خسارتی که بیماری کرونا بر جامعه وارد آورده است، چند برابر بود و راز بردباری در مقابل مشکلات ناشی از شیوع بیماری همین یک دلی و یک صدایی هموطنان برای رفع معضلات فوق است.

نذر زیبای مردم در روزهای کرونایی

تا شکست کرونا در کنار یکدیگر ایستاده‌ایم

حامد همتیان دیگر بانی اهدای تعدادی از ماسک های رایگان به مردم شهر تهران است. جوان خوش برخورد و خوش اخلاقی که به گفته خودش تمام اقدامات خود در این راه را نذر ظهور حضرت صاحب الامر عج الله کرده است.

به گفته همتیان تنها راهی که برای کاهش فشار و استرس مردم وجود دارد، مشارکت افراد توانمند و مرفه در تامین حداقل نیازهای بهداشتی اولیه برای افراد ضعیف و محروم است تا ضمن پیشگیری از گسترش بیماری کرونا دلگرمی بزرگی برای این افراد باشد و ما تا شکست کرونا در کنار یکدیگر هستیم.

او همچنین معتقد است: در شرایط فعلی نباید دست روی دست گذاشت و توقع رفع مشکلات جامعه را داشت و همه مردم می‌توانند با مبلغ ناچیزی که به اهدای اقلام بهداشتی مثل ماسک به مردم محروم اختصاص می‌دهند، در تامین سلامت شهروندان و همچنین برداشتن باری سنگین از شانه‌های خسته کادر درمان قدم بردارند.

این جوان خیّر در ادامه یادآور شد: در دین مبین اسلام بارها بر موضوع سخاوت و بخشندگی و مهمتر از آن، مسئله دستگیری از نیازمندان و فقرا تاکید شده است و این حجم از مهربانی که در سطح جامعه با آن مواجه هستیم، بدون تردید از الگوبرداری مردم مومن ما از اهل بیت علیه السلام سرچشمه می‌گیرد.

همتیان یادآور شد: مردم تنها با اختصاص مبالغ اندک و ناچیز می‌توانند به جمع کسانی بپیوندند که در قالب خیریه و گروههای خودجوش به تهیه و توزیع ماسک رایگان میان محرومین فعالیت می‌کنند و در آسان‌تر سپری شدن این روزهای سخت سهم کوچکی داشته باشند.

                              نذر زیبای مردم در روزهای کرونایی

استفاده از ماسک مهمترین راه قطع زنجیره انتقال کرونا

بنا بر گفته‌های پزشکان در حال حاضر استفاده صحیح از ماسک، یکی از مهمترین راههای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و انتقال آن به سایرین است امادر  قشر ضعیف، امکان خرید ماسک برای دوران طولانی وجود ندارد.

همراهی و همدلی مردم و کسانی که همواره در سایر شرایط بحرانی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و مشارکت آن‌ها در پویش‌های مشابهی چون نذر ماسک و اهدای ماسک رایگان به افرادی که توان مالی در خرید و تهیه ماسک ندارند از بهترین اقداماتی است که می تواند شکل بگیرد.

(0) نظر
برچسب ها :
ژل‌های ضدعفونی کننده الکلی به پوست آسیب می‌زنند


پزشکان انگلیسی معتقدند، ژل‌های ضدعفونی‌کننده‌ دست به خاطر دارا بودن الکل، در برابر نور خورشید واکنش نشان داده و منجر به سوختگی می‌شوند.

هشدار درباره استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده الکلیبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان انگلیسی مشاهده کردند ژل ضدعفونی کننده دست که حاوی الکل است ، می‌تواند در نور شدید واکنش نشان دهد.

آن‌ها با بررسی چند بیمار که دچار تاول و سوختگی شدید شدند، دریافتند که ژل‌های ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل می‌تواند در اثر نور شدید واکنش نشان دهد.

این روز‌ها با توجه به گسترش ویروس کرونا بسیاری از افراد در محیط‌های خارج از خانه از ژل‌های ضدعفونی کننده استفاده می‌کنند که می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی برایشان داشته باشد.

 سیمران دئو، پزشک انگلیسی توضیح داد: اگر می‌خواهید مدت زمان طولانی در معرض نور مستقیم خورشید بگذرانید، استفاده از ژل‌های دستی مبتنی بر الکل می‌تواند باعث آسیب به پوست شما شود.

هنوز علت این واکنش کاملاً درک نشده اما مشخص شده است که ژل‌های الکلی همانند آفتاب شدید می‌توانند اگزما را تشدید کنند.

مبتلایان به اگزما یا تاول‌های کوچک پس از استفاده مکرر از ژل‌های الکلی ممکن است دچار خراشیدگی پوستی شوند که این می‌تواند منجر به عفونت شود و نشانه‌هایی مانند قرمز شدن موضعی و لایه لایه شدن پوست را به همراه دارد.

پزشکان برای افرادی که مشکلات پوستی دارند، بهترین راه ضدعفونی کردن را شست وشو با آب و صابون می‌دانند.

دکتر دئو افزود: در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، پوشیدن دستکش می‌تواند خطر سوختگی و ایجاد تاول را کاهش دهد، اگرچه ایده آل نیست. ممکن است بخواهید برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید، اما مهم است که به یاد داشته باشید که این دستکش‌ها می‌توانند ویروس بیشتری را نیز جمع‌آوری کنند، بنابراین سعی کنید هنگام پوشیدن آن‌ها صورت یا تلفن خود را لمس نکنید.

اگر سطوح مشترک مانند وسایل حمل و نقل عمومی را لمس می‌کنید، دستکش بپوشید و هرچه سریعتر آن‌ها را دور بیندازید.

(0) نظر
برچسب ها :
آزمایش واکسن کرونا بر روی انسان در سنگاپور


یک واکسن ضدکرونای حاوی mRNA که درون نانوذره محافظت می‌شود، قرار است در کشور سنگاپور بر روی انسان‌ها مورد آزمایش قرار گیرد.

واکسن کرونا در سنگاپور روی انسان تست می شودبه گزارش خبرنگار  حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شرکت ارکتوروس تراپیوتیکس در سنگاپور موفق به دریافت مجوز از سازمان علوم بهداشت برای ارزیابی واکسن کووید ۱۹ موسوم به LUNAR-COV ۱۹ شد. قرار است کارآزمایی فاز اول و دوم روی این واکسن انجام شود.

این شرکت با همکاری دانشگاه دوک سنگاپور برای توسعه این واکسن از فناوری STARR شرکت ارکتوروس استفاده کرده و آن را با پلتفورم دانشگاه دوک ترکیب می‌کند. قرار است این فناوری برای غربالگری سریع در بخش ایمنی و اثربخشی مورد استفاده قرار گیرد.

فناوری STARR از خودتکثیری mRNA بهره‌مند است که با فناوری LUNAR ترکیب شده ‌است، فناوری که در واقع یک نوع نانوذره برای رهایش مولکول‌های mRNA است.

در مطالعات حیوانی، این واکسن قادر به ایجاد ایمنی هومورال و سلولی در دوز‌های کم بوده است. شرکت ارکتوروس نشان داده است که این واکسن با دوز ۲ میکروگرم می‌تواند مقاومت در برابر ویروس کرونا ایجاد کند.

یافته‌های بالینی اخیر نشان داده است که آنتی‌بادی خنثی کننده ویروس در پاسخ به یک بار تزریق، تقریبا ۵۰ روز در سطح بالایی در بدن باقی می‌ماند.

گفته می‌شود که افزایش سطح آنتی‌بادی به دلیل تکثیر mRNA در واکسن است.

اوی انگ ایونگ معاون برنامه یبماری‌های عفونی در حال ظهور دانشگاه دوک می‌گوید: مطالعات بالینی روی این واکسن بسیار امیدوار کننده است. از جمله این احتمال که یک دوز از این واکسن ممکن است برای تحریک پاسخ ایمنی قوی و بادوام بدن در برابر ویروس کرونا کافی باشد.

او گفت: ما بسیار مشتاق هستیم که نخستین آزمایش بالینی روی انسان را در سنگاپور آغاز کنیم و این واکسن را در مسیر تجاری‌سازی و ورود به بازار پیش ببریم.

شرکای این پروژه قصد دارند تا اولین مرحله آزمون بالینی را روی ۱۰۸ بزرگسال سالم آزمایش کنند. پیگیری برای تعیین میزان ایمنی و سطح تحمل در برابر این واکسن و همچنین تعیین میزان و مدت زمان پاسخ ایمنی بدن از جمله مسائلی است که در این آزمون انجام خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
۸ سوال رایج و مهم درباره کرونا


همه گیری ویروس کرونا با سرعت گیج کننده ادامه دارد، با ادامه این روند هر روز سوالات جدیدی برای مردم پیش می‌آید.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شیوع ویروس کرونا که به سرعت به یک همه‌گیری جهانی بدل شد، پرسش‌های زیادی را در ذهن بسیاری از شهروندان کشور‌های مختلف برانگیخته است. از جمله اینکه نشانه‌های آلودگی به ویروس کرونای جدید چیست؟ چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا هستند و دستیابی به واکسنی برای ایمن شدن در برابر آن چقدر زمان می‌برد.

در این بسته به برخی سوالات شما درباره کرونا پاسخ می‌دهیم.

۱- نشانه آلودگی به ویروس کرونا چیست؟

شایع‌ترین نشانه بالینی ابتلا به ویروس کرونای جدید که در آزمایشگاه به تایید علمی رسیده، شامل این موارد است: استفراغ، اسهال، درد عضلانی، سردرد، گلو درد، مشکل تنفسی، تولید خلط، کوفتگی، سرفه خشک و تب.

۲- آیا بعضی از افراد به نسبت دیگران بیشتر در معرض ابتلا هستند؟

عموما در افراد مسن و کسانی که مشکلاتی مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری‌های تنفسی و سرطان دارند، احتمال بروز عوارض جدی بیشتر از بقیه وجود دارد.

ابتلای افراد مسن به کرونا

۳- آیا کودکان هم در معرض ابتلا به کووید ۱۹ هستند؟

این بیماری در کودکان نسبتا نادر و خفیف است. طبق آمار بیش از ۲ درصد موارد ابتلا زیر ۱۸ سال است. ازین تعداد کمتر از ۳ درصد عوارض شدید یا وخیم داشته اند.

۴- در صورتیکه با یک شخص مبتلا به کرونا برخورد داشتیم، چه باید کنیم؟

به مسئولان بهداشتی منطقه خود اطلاع دهید تا دستور‌های لازم را دریافت کنید.

۵- اگر امسال واکسن آنفلوانزا زده باشم در مقابل کووید ۱۹ مصونیت دارم؟

ویروس آنفلوانزا و کووید ۱۹ دو ویروس متفاوت هستند بنابراین واکسن آنفلوانزای فصلی در برابر کرونا مصونیت ایجاد نمی‌کند.

 واکسن آنفلوانزا

۶- تماس با حیوانات خانگی یا دیگر جانوران چقدر در ابتلا به کرونا اثر دارد؟

چندین نوع ویروس کرونا، توانایی آلوده کردن حیوانات و انتقال به دیگر گونه‌های جانوری و انسان‌ها را دارند.

۷- همه گیری چقدر طول خواهد کشید؟

متاسفانه پیش بینی بازه زمانی همه‌گیری و تبعات آن ممکن نیست. نمی‌توان با اطمینان درباره بسیاری از مسائل ویروس جدید اظهار نظر کرد. معلوم نیست مانند آنفلوانزای فصلی، با گرم شدن هوا میزان ابتلا به کرونای جدید کاهش می‌یابد یا خیر.

۸- چطور می‌توانم از مبتلا شدن پیشگیری کنم؟

این ویروس از طریق چشمان، بینی و دهان شما می‌تواند وارد بدنتان شود. مهم است که با دست‌های نشسته صورتتان را لمس نکنید. شستن دست‌ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه، استفاده از محلول، ژل یا دستمال الکل دار و رعایت فاصله حداقل یک متری با افرادی که دارای علائم کووید ۱۹ هستند، ضروری است.

(0) نظر
برچسب ها :
تشخیص ۹۸ علامت جدید ابتلا به ویروس کرونا/ علائم بیماری تا مدت‌ها در بدن بیمار می‌ماند


جدیدترین تحقیقات دانشمندان دانشگاه ایندیانا نشان داده است مبتلایان به کووید ۱۹ در طول بیماری ۹۸ علامت مختلف را از خود نشان داده اند.

تشخیص ۹۸ علامت جدید ابتلا به ویروس کرونا/ علائم بیماری تا مدت‌ها در بدن بیمار می‌ماندبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جدیدترین یافته‌های محققان نشان می‌دهد علائم ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند برای مدت طولانی در بدن بیماران باقی بماند. همچنین علائم این بیماری بسیار متنوع‌تر از آن چیزی است که پیش‌تر تصور می‌شد.

بر این اساس، جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد از درد مفاصل تا تب و از ریزش مو تا دو بینی، می‌تواند از علائم ابتلا به کووید ۱۹ باشد. در تحقیقات دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی ایندیانای آمریکا مبتلایان به ویروس کرونا ۹۸ علائم مختلف را در زمانی که به این بیماری مبتلا بودند از خود نشان داده اند.

ناتالی لامبرت، یکی از محققان در این رابطه گفت: یک هزار و ۵۰۰ فردی که در این آزمایش مورد مطالعه قرار گرفتند در بیمارستان بستری نشدند، اما در زمان ابتلا به کووید ۱۹ علائم بسیار شدیدی را برای مدت طولانی از خود نشان دادند.

در این تحقیق از این افراد خواسته شد که علائمی که در زمان ابتلا به ویروس کرونا داشتند، تشریح کنند. این افراد ۹۸ علامت مختلف را که در زمان ابتلا به کرونا تجربه کرده بودند، اعلام کردند. برخی از این علائم شامل مواردی همچون سرگیجه، اضطراب، سردرد، جوش، درد مفاصل، تنگی نفس، سوزش معده، اسهال و تب می‌شد آن‌ها همچنین از موارد مرتبط با کارکرد مغز مانند مشکل در حافظه، تفکر کردن، خواب و بینایی شکایت داشتند.

بیش از یک سوم مبتلایان اعلام کردند عوارضی، چون درد مداوم مانند سر درد، درد عصبی و درد مفاصل را در طول بیماری تجربه کردند.

دکتر آنتونی فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در این باره گفت: زمانی که افراد به کرونا مبتلا و بستری می‌شوند، ما شاهد آن هستیم که آن‌ها به طور کامل سلامتی خود را بدست نمی‌آورند و عوارض بیماری تا مدتی با آ‌ها خواهد بود. سوالی که مطرح می‌شود این است که چقدر طول می‌کشد افراد به شرایط عادی بازگردند؟ این سوالی است که در زمان حاضر نمی‌توان به آن پاسخ داد، زیرا تنها ۶ ماه از همه گیری این ویروس در جهان می‌گذرد و پاسخ به این سوال نیازمند تحقیقات بیشتر است.

 مقامات بهداشتی در آمریکا می‌کوشند با آگاهی بخشی به مردم درباره علائم ابتلا به ویروس کرونا، روند شیوع این ویروس در جامعه را قطع کنند. تشخیص به موقع بیماری در افراد و قرنطینه کردن بیمار می‌تواند نقش مهم و بسزایی در قطع زنجیره انتشار کووید ۱۹ داشته باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
از هر ۸ کرونایی یک نفر دچار مشکلات شنوایی می‌شود

محققان دانشگاه منچستر اعلام کردند که برخی مبتلایان به کووید ۱۹ در سیستم شنوایی خود دچار مشکل شده اند و از هر ۸ کرونایی یک نفر دچار مشکلات شنوایی می‌شود.

از هر ۸ کرونایی یک نفر دچار مشکلات شنوایی می‌شودبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جدیدترین یافته‌های محققان نشان می‌دهد مبتلایان به ویروس کرونا در کنار از دست دادن حس بویایی و چشایی، در سیستم شنوایی خود نیز دچار مشکل می‌شوند.

بر این اساس، متخصصان دانشگاه علوم پزشکی منچستر در جدیدترین تحقیقات خود بر روی بیماران مبتلا به ویروس کرونا اعلام کردند،‌تضعیف شنوایی یکی از مواردی است که در بیماران مشاهده می‌شود. همچنین شماری دیگر از بیماران اعلام کردند در گوش خود صدای زنگ ضعیفی را به طور مداوم می‌شنوند.

در این تحقیقات ۱۲۱ بیمار بالغ مورد ارزیابی قرار گرفتند. این افراد ۸ هفته پس از مرخص شدن از بیمارستان سنجش شدند که این مطالعات نشان داد از هر ۸ کرونایی یک نفر دچار مشکلات شنوایی  می‌شود یا در گوش خود صدای زنگ ضعیفی را به طور مداوم می‌شنود.

دکتر کوین مونرو، استاد دانشگاه علوم پزشکی منچستر گفت: ما از قبل می‌دانستیم که برخی بیماری‌ها مانند سرخک، اوریون و مننژیت می‌تواند سیستم شنوایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد اما این نخستین باری است که مشخص شد ویروس کرونا با آسیب رساندن به عصب‌های شنوایی که پیام‌های صوتی را به مغز می‌رساند، باعث کم شدن شنوایی افراد می‌شود.

این متخصص افزود: از نظر تئوری این امکان وجود دارد که ویروس کرونا با درگیر کردن سیستم شنوایی مانند گوش میانی  یا حلزون گوش، باعث مشکل شنوایی در افراد شود.

محققان اعلام کرده‌اند برای درک بهتر چگونگی تاثیر ویروس کرونا بر سیستم شنوایی افراد، نیازمند تحقیقات بیشتر هستند. پیش‌تر از دست دادن حس بویایی و چشایی از مهم‌ترین علائم ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده بود.

 سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است تا زمان کشف واکسن موثر برای ویروس کرونا بهتر است مردم در اماکن عمومی فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
همیشه ماسک بزنید غیر از زمان ورزش


دکتر مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا:  


فعالیت باشگاه‌های ورزشی با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا اکنون تعطیل است اما ورزشکاران به هنگام فعالیت‌های ورزشی در فضای باز نباید ماسک بزنند.


ورزشکاران باید در فضای باز فاصله فیزیکی را تا ۲ متر رعایت کرده و استفاده از ماسک ممنوع برای آنها است زیرا به هنگام انجام ورزش ماهیچه‌ها اسید لاکتیک تولید می‌کنند که این باعث احساس سوزش شده و سپس به دی اکسید کربن تبدیل و بازدم می‌شود و از طریق ماسک تنفس دوباره، دی اکسید کربن وارد بدن می شود که این امر می‌تواند باعث کاهش عملکرد شناختی و تنفس شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ژل‌های ضدعفونی کننده الکلی به پوست آسیب می‌زنند


🔹دانشمندان انگلیسی با بررسی چند بیمار که دچار تاول و سوختگی شدید شدند، دریافتند که ژل‌های ضدعفونی کننده دست الکلی می‌توانند در اثر نور شدید واکنش نشان دهند و اگزما را تشدید کنند.


🔹مبتلایان به اگزما یا تاول‌های کوچک پس از استفاده مکرر از ژل‌های الکلی، ممکن است دچار خراشیدگی پوستی شوند که این می‌تواند منجر به عفونت شود و نشانه‌هایی مانند قرمز شدن موضعی و لایه لایه شدن پوست را به همراه دارد.


🔹پزشکان برای افرادی که مشکلات پوستی دارند، بهترین راه ضدعفونی کردن را شست وشو با آب و صابون می‌دانند.


🔹در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، پوشیدن دستکش پس از استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده الکلی مناسب است.


🔹البته باید به یاد داشته باشید که این دستکش‌ها می‌توانند ویروس بیشتری را نیز جمع‌آوری کنند.


👉 yjc.ir/00VEDy


🆔 @YjcNewsChannel

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 84541
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X