كرونا را شكست مي دهيم
ویروس کرونا چگونه وارد مغز می‌شود؟

ویروس کرونا چگونه وارد مغز می‌شود؟

در تحقیقات اخیر دانشمندان مشخص شد که ویروس کرونا با ورود به مغز باعث ایجاد مشکلات عصبی برای افراد می‌شود.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، مطالعه‌ای توسط دانشمندان آلمانی نشان داده است که ویروس کرونا می‌تواند پس از استنشاق از طریق بینی و قرارگرفتن در مخاط آن، وارد مغز انسان شود. این اولین شواهد علمی است که نشان می‌دهد ویروس کرونا می‌تواند سلول‌های عصبی مغز را از طریق غشای مخاطی آلوده کند.

در زمان همه گیری ویروس کووید۱۹ مشخص شد که این ویروس نه تنها باعث ناراحتی تنفسی بلکه باعث مشکلات عصبی نیز می‌شود. به عنوان مثال، از هر سه نفر یک نفر علائمی مانند از دست دادن حس بویایی یا چشایی، سردرد، خستگی، سرگیجه و حالت تهوع را گزارش می‌کند.

دانشمندان آلمانی با کالبدشکافی بدن ۳۳ بیمار که به علت ابتلا به کرونا فوت کرده بودند به بررسی و مطالعه مخاط پشت بینی، بالای دهان در قسمتی که گلو به حفره بینی وصل می‌شود و نمونه‌های بافت مغز توانستند مواد ژنتیکی ویروس کرونا را در مخاط بینی یافت کنند، اما پروتئین‌های سنبله‌ای ویروس کرونا که با ورود به گیرنده‌های سلولی انسان باعث آلودگی آن‌ها می‌شود در مغز نیز یافت شده است. اینکه دقیقاً چگونه ویروس وارد مغز می‌شود هنوز مشخص نیست و به گفته کارشناسان تحقیقات بیشتری برای کشف این رمز و راز لازم است.

این مطالعه که در مجله نیچر نوروساینس منتشر شد، نشان داد که سلول‌های ایمنی در مایع مغزی پس از عفونت فعال می‌شوند. پروفسور هپنر، رهبر تیم تحقیقاتی گفت که وجود ویروس در سلول‌های عصبی مخاط بویایی توضیح خوبی در مورد علائم عصبی در بیماران مانند از دست دادن بویایی یا چشایی است.

پروفسور هپنر افزود: وجود ویروس در چنین مناطق بحرانی مغز نیز می‌تواند دلیل هذیان باشد، که برخی از بیماران گزارش کرده اند.

(0) نظر
برچسب ها :
عارضه‌ای کشنده برای مبتلایان به کرونا پس از بهبودی

عارضه‌ای کشنده برای مبتلایان به کرونا پس از بهبودی

فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته‌های مغزی گفت: اگر فردی مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شده باشد حتی بعد از بهبودی نیز احتمال بروز لخته خون در عروق او وجود دارد.

سیدحسین آقامیری فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی درگفت وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کرونا، از ابتدا ویروس ناشناخته‌ای بوده و همچنان نیز ناشناخته است و از زمان شیوع این ویروس عوارض متفاوت و غیرقابل پیش بینی‌ از آن دیده شده است.

او ادامه داد: از جمله عوارض بیماری کووید ۱۹، افزایش لخته زایی در کل بدن است که این لخته‌ها می‌توانند در ورید‌ اندام‌های تحتانی و پا‌ها، ریه‌ها و سیستم اعصاب مرکزی مغز و نخاع تشکیل شوند و سلامت فرد بیمار را تهدید کنند.

فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی افزود:  از شروع کووید ۱۹ ما متخصصان مغز و اعصاب شاهد بروز موارد جالب و زیادی از بروز لخته در عروق مغز، چه لخته‌های شریانی چه لخته‌های وریدی هستیم. در ابتدا اینطور بنظر می‌رسید که فقط در زمان بیماری حاد کووید ۱۹، احتمال بروز لخته‌ها و سکته‌های مغزی، زیاد است.اما بعد از آن مشاهده شد که غیر از لخته‌های داخل مغز، احتمال بروز خونریزی‌های مغزی هم در بیماران کرونایی زیاد است.

آقامیری بیان کرد: در حال حاضر متوجه این موضوع شده‌ایم که اگر کسی مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شده باشد حتی بعد از بهبودی و بعد از دوران نقاهت، باز هم احتمال بروز لخته خون در عروق او وجود دارد.

او درباره علت بروز لخته خون در مبتلایان به کرونا گفت: علل مختلفی برای لخته زایی ناشی از ویروس کرونا وجود دارد، اما چیزی که در حال حاضر بیش از بقیه تئوری‌ها مورد قبول شده این است که ویروس کرونا موجب شروع و ادامه‌ یک آبشار التهابی می شود و بدن را وادار به تولید موادی می‌کند که مدیاتور‌های التهابی نام دارد. از جمله این مدیاتور‌ها می‌توان اینترلوکین‌ها و سایتوکین‌ها نام برد که مسبب بروز عوارض ناشی از کووید۱۹ مانند التهاب شدید ریه، علائم گوارشی و همچنین تشکیل لخته خون است.

فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی یادآوری کرد:  ثابت شده است مصرف آسپیرین می‌تواند در پیشگیری از ایجاد لخته خون در بیماران مبتلا به کووید۱۹ که ریسک بالای سکته دارند مؤثر باشد، اما به هیچ عنوان تأثیر صد در صد ندارد.

آقامیری درپایان گفت:  بیماری کرونا هنوز عوارض ناشناخته‌ای دارد که می‌تواند خطرناک باشد. در واقع پیشگیری از بیماری کرونا می تواند به منزله پیشگیری از بیماری‌ها و عوارض بسیار مهم دیگر از جمله سکته‌ها و خونریزی‌های مغزی باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
احتمال بروز پاندمی بدتر از کرونا در آینده
نماینده سازمان بهداشت جهانی مطرح کرد؛

احتمال بروز پاندمی بدتر از کرونا در آینده

ملیتا وینوویچ گفت: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها و دارو‌های ضد ویروس در زمان شیوع کرونا احتمال بروز یک پاندمی بدتر از کووید۱۹ را افزایش می‌دهد.

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک، ملیتا وینوویچ نماینده سازمان بهداشت جهانی (WHO) در روسیه گفت: علت احتمالی همه گیری بعدی در آینده ممکن است مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها و دارو‌های ضد ویروس در زمان شیوع کرونا باشد.

وینوویچ افزود: اگر اکنون از آنتی بیوتیک‌ها به دقت استفاده نکنیم (بدون مجوز پزشک) پس از ویروس کرونا با بیماری همه گیر بسیار بدتری روبرو خواهیم شد.

ووینوویچ تصریح کرد: علت بعدی همه گیری در آینده به دلیل مقاومت میکروارگانیسم‌ها در برابر دارو‌ها رخ خواهد داد. پزشکان روسی قبلاً درباره چنین عواقبی هشدار داده بودند.

در تاریخ ۱۶ نوامبر، سرگئی یاکوولف، دکترای علوم پزشکی هشدار داد که استفاده از آنتی بیوتیک در درمان کووید۱۹ می‌تواند عواقب خطرناکی را به همراه داشته باشد و باعث آسیب به کبد و آسیب‌های قلبی تا ایجاد آریتمی ‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
آمار کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته

آمار کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته


🔹فوتی ها : 382 نفر

🔹مبتلایان جدید : 13881 نفر


(0) نظر
برچسب ها :
چگونه به مبتلایان کرونایی روحیه بدهیم؟
چگونه به مبتلایان کرونایی روحیه بدهیم؟


(0) نظر
برچسب ها :
بمب ساعتی کرونا در تهران


بمب ساعتی کرونا در تهران


فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران :

🔹در شروع هفته گذشته بر اساس ردیابی تلفن همراه بیمارانی که کرونا مثبت بودند نشان داد که تنها ۲۰ درصد این افراد قرنطینه را رعایت می‌کنند و ۷۳ درصد نقض قرنطینه می‌کنند. 

🔹این به منزله یک بمب ساعتی در تهران قلمداد می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرد.

(0) نظر
برچسب ها :
ماسک سه لایه ارزان شد


ماسک سه لایه ارزان شد


🔹بنابر تصمیم ستاد لجستیک مقابله با کرونا، قیمت ماسک سه لایه پزشکی استاندارد مورد تایید سازمان غذا و دارو به ۱۰۰۰ تومان کاهش یافت.

(0) نظر
برچسب ها :
ریزش مو از عوارض ابتلا به کروناست
مردانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

ریزش مو از عوارض ابتلا به کروناست

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: کهیر، جوش و ریزش مو از عوارض ابتلا به بیماری کروناست که با تغذیه مناسب درمان می‌شود.

ریزش مو از عوارض ابتلا به کروناست

مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به علائم و عوارض بیماری کرونا، اظهار کرد: در حال حاضر بیماری کرونا به طور کامل برای دانشمندان ناشناخته است و این ویروس منحوس هر لحظه با علائم و عوارض جدیدی بروز پیدا می‌کند.

او ادامه داد: امروزه زدن کهیر، جوش و حتی ریزش مو می‌تواند از عوارض ابتلای افراد به بیماری کرونا باشد که به مرور زمان بر طرف می‌شود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه افراد باید در هنگام ابتلا به بیماری کرونا از تغذیه مناسب برخوردار شوند، بیان کرد: براساس آخرین مطالعات انجام گرفته توسط دانشمندان بسیاری از عوارض کرونا مانند زدن جوش، کهیر و حتی ریزش مو با مصرف انواع ویتامین ها برطرف می شود.

مردانی تاکید کرد: در حال حاضر یکی از مسائل مهم در دوران قرنطینه پیشگیری از سوء تغذیه در بین افراد مبتلا به بیماری کرونا است، زیرا تغذیه سالم و مصرف مواد مغذی باعث می شود تا سطح ایمنی بدن افزایش یابد.

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا زدن ماسک است

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا زدن ماسک در هنگام خروج از منزل، عدم تردد غیر ضروری در سطح شهر و جلوگیری از حضور در اماکن شلوغ به ویژه مکان های مسقف است.

مردانی گفت: مردم باید با همکاری خوبشان چرخه انتقال بیماری کرونا را از بین ببرند تا این عارضه مهار و کنترل شود.

او افزود: افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و سالمندان باید بیش از سایرین از خود مراقبت کنند تا بیماری کرونا بر آن ها چیره نشده و سلامتی شان به خطر نیفتد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا  یادآوری کرد: افرادی که مشکوک به بیماری کرونا هستند باید در قرنطینه به سر ببرند و از حضور در اجتماعات خودداری کنند، زیرا این کار جلوی انتقال ویروس کرونا را می گیرد.

(0) نظر
برچسب ها :
مماشات نکنید، پیک زمستانی در پیش است/ ممنوعیت انجام تست سریع در بیمارستان‌ها
وزیر بهداشت:

مماشات نکنید، پیک زمستانی در پیش است/ ممنوعیت انجام تست سریع در بیمارستان‌ها

نمکی گفت: در این مرحله با هیچ کس در خصوص رعایت دستورالعمل‌ها مماشات نکنید، ما یک پیک زمستانی در پیش داریم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی در اجلاس مجازی از روسای دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: باید آموزش همگانی را در راستای رعایت دستورالعمل‌ها به عنوان اصلی‌ترین موارد تاثیرگذار در کاهش بیماری بدانیم. زیرا آموزش همگانی در کاهش بیماری‌ها بسیار مهم است.

او گفت: سطح آموزش و سطح سواد جامعه پایین در جامعه ما را گرفتارتر خواهد کرد. امیدواریم با تکیه بر طرح هر خانه یک پایگاه سلامت و تکمیل تعداد سفیران سلامتی بتوانیم آموزش‌های پیشگیری را با شیوه‌ها و روش‌های مختلف به خانواده‌ها منتقل کنیم.

نمکی افزود: صدا و سیما در این مدت همیشه در کنار ما بوده است. از تمامی روسا‌های دانشگاه‌های سراسر کشور خواستارم به عنوان اصلی‌ترین مدیران صحنه و طرح هر خانه یک پایگاه سامت از ظرفیت صدا و سیمای استانی خود استفاده کنند؛ به همین منظور کمیته‌ای را برای آموزش هموطنان تشکیل دهند و مسئولی را برای این کار تعیین کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: امیدواریم با ایجاد رهنمود‌های شیوه‌های آموزشی و کمکی سطح آگاهی افراد جامعه را ارتقا دهیم.

او گفت: نظارت مستمر بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی مهم‌ترین رکن اساسی پیشگیری است. در این مرحله با هیچ کس در خصوص رعایت دستورالعمل‌ها مماشات نکنید، ما یک پیک زمستانی در پیش داریم که باید بر رعایت دقیق دستورالعمل‌ها تاکید شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: بعد از پیک پاییزه منتظر پیک زمستانه هستیم به خصوص در مناطق جنوبی کشور؛ همچنین در مناطقی که قرمز، نارنجی و زرد اعلام می‌کنیم، مسئولان باید نظارت‌ها را بالا ببرند.

نمکی ادامه داد: با رایزنی‌های انجام شده با سازمان هلال احمر، مقرر شد هرگونه بازخوردی که از رعایت دستورالعمل‌ها مشاهده شد به استانداران همان استان اعلام شود.

در حاشیه شهر‌ها محل‌هایی برای خدمات سرپایی آماده شود

وزیر بهداشت گفت: باید برای افرادی مثل دست فروش‌ها که روزانه در حال تردد در سطح شهر هستند مراکزی و مکانی در حاشیه شهر‌ها برای خدمات سرپایی آن‌ها آماده شود، مراکزی از جمله کانکس، مساجد و مدارس محله می‌تواند بهترین گزینه برای خدمات سرپایی باشد، زیرا اگر در کشور توسعه خدمات سرپایی نداشته باشیم حتما بار بیمارستان‌ها با تاخیر و مشکلات بیشتری رو به رو خواهد بود.

او یادآوری کرد: برخی از مراکز جامع سلامت یا پایگاه‌های سلامت دو منظوره و با خدمات کووید و غیرکووید صورت می‌گیرد و از نظر بنده این کار درستی نیست، زیرا ممکن است در یک مسیری بیماران کووید و غیر کووید ۱۹ در کنار یکدیگر قرار گیرند. بنابراین مراکز کووید ۱۹ در تمام استان‌ها باید از مراکز غیر کووید از جمله بیمارستان‌ها و خدمات سرپایی کاملا جدا شود.

نمکی در خصوص تست‌های تشخیصی کرونا، تصریح کرد: خوشبختانه تست‌های سریع برای دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال می‌شود، اما برخی دانشگاه‌ها به اشتباه فکر می‌کنند با داشتن تست‌های سریع باید تست PCR را کنار بگذارند.

او ادامه داد: ما وقتی از ظرفیت ۱۰۰ هزار تست در روز صحبت می‌کنیم، برای تست‌های سریع و PCR همزمان را در نظر می‌گیریم؛ باید ۴۰ هزار تست PCR روزانه انجام شود و بین ۶۰ هزار تا ۸۰ هزار مورد هم تست سریع انجام دهیم.

وزیر بهداشت افزود: در بیمارستان مطلقا کسی حق ندارد از تست سریع استفاده کند و باید حتما از تست PCR استفاده شود و در پایگاه‌های سلامت و مراکز سرپایی باید از تست سریع استفاده شود و تکلیف فرد ظرف ۲۰ دقیقه مشخص شود تا تماس‌های نزدیک بیمار را شناسایی کنیم.

نمکی در خصوص دارو‌های مورد نیاز برای درمان بیماران کووید ۱۹، گفت: قرار شد دارو‌هایی که برای درمان سرپایی نیاز است را  تامین کنیم. هر استان باید یک متولی برای پشتیبانی دارو، تجهیزات پزشکی و قرنطینه، در نظر گیرد. لوازم حفاظت فردی باید به شکل مناسب فراهم شود تا آلودگی جدید نداشته باشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
محدودیت‌های کرونایی، مانع حضور دانشجویان در خوابگاه نیست
معاون دانشجویی دانشگاه امیرکبیر:

محدودیت‌های کرونایی، مانع حضور دانشجویان در خوابگاه نیست

خرسندی گفت: در حال حاضر ۴۰۰ دانشجو ساکن خوابگاه هستند و محدودیت‌های کرونایی منعی برای این موضوع نداشته است.

سیاوش خرسندی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره روند فعالیت‌های دانشگاه با توجه به محدودیت‌های کرونایی اظهار کرد: با توجه به محدودیت‌های کرونایی، دانشگاه‌ها و مراکز دیگر از طرف استانداری تعطیل شدند.

او افزود: برای اینکه فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی در دانشگاه‌ها با مشکل مواجه نشوند هماهنگ کرده ایم تا دانشجویان و استادان در صورت لزوم پروژه‌های اجباری در آزمایشگاه‌ها حضور یابند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه در حوزه فضای مجازی ادامه دارد و مطابق برنامه ریزی‌های انجام شده از اوایل ترم در خصوص اینکه تمام فعالیت‌ها به صورت مجازی انجام شوند هیچ مشکلی نداشتیم؛ بنابراین تعطیلی دانشگاه به علت ویروس کرونا آسیب جدی به فعالیت‌های همه جانبه ما نزد.

او تصریح کرد: از اوایل تابستان برای اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها فاز‌های یک ماه و نیم تا ۴۰ روز تعریف کرده ایم. در حال حاضر در فاز چهارم قرار داریم. در ابتدای هر کدام از این فاز‌ها دانشجویانی که به خوابگاه احتیاج داشته اند در صورت لزوم بعد از بررسی‌های دانشکده، مجاز به حضور در خوابگاه‌ها با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی شده اند.

استقرار ۴۰۰ دانشجو در خوابگاه‌های دانشگاه امیرکبیر

خرسندی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰۰ دانشجو در خوابگاه‌های دانشگاه مستقر هستند، تاکید کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصمیم گرفته است که به علت سلامت جان دانشجویان خوابگاهی و پرخطر بودن رفت و آمد‌ها از نظر کرونا دانشجویان همچنان در خوابگاه‌ها حضور داشته باشند و تعطیلات دو هفته‌ای باعث خروج آنان از خوابگاه نشود، همچنین غذا‌های دانشجویی در طول این دو هفته برای دانشجویان توزیع می‌شود.

خرسندی ادامه داد: در تلاش هستیم که دانشجویان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در خوابگاه‌ها ساکن بوده و کار‌های پژوهشی خود را ادامه دهند و تعطیلی‌ها باعث آسیب جدی به این دانشجویان نشود یعنی آن‌ها منعی برای ماندن در خوابگاه ندارند. تا به امروز هیچ مورد مبتلایی به کرونا درون خوابگاه‌ها گزارش نشده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره برنامه ریزی‌های انجام شده برای آشنایی نودانشجویان با امکانات آموزشی گفت: به علت ویروس کرونا تمامی برنامه ریزی‌های دانشگاه امیرکبیر برای آشنایی نو دانشجویان با امکانات آموزشی دانشگاه کنسل شد، اما به صورت مجازی معاونان دانشکده ها، استادان، رئیس دانشگاه و ... این روند به خوبی ادامه پیدا کرد.

خرسندی درباره روند ضدعفونی کردن خوابگاه‌های دانشجویی تصریح کرد: شیوه نامه‌های بهداشتی دانشگاه امیرکبیر به خصوص در ۳ هفته اخیر تقویت شده است. در طول دوران کرونا تمامی دانشجویان به مدت ۲ بار در مراکز بهداشت غربالگری و علائم ظاهری آنان چک شده است تا در صورت لزوم به انجام تست اقدام کنند. در این خصوص تنها دو مورد از دانشجویان به انجام تست مراجعه کرده اند و هر دوی آن‌ها با جواب منفی رو به رو شده اند.


(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 70860
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X