كرونا را شكست مي دهيم
١۴٠ مدافع سلامت تاکنون شهید شناخته شده اند
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت:

١۴٠ مدافع سلامت تاکنون شهید شناخته شده اند

تقوی نژاد گفت: پرونده ٢۶٠ شهدای مدافع سلامت تاکنون در کمیته ملی مطرح شده و پرونده ١۴٠ شهید مدافع سلامت تاکنون تایید شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سید کامل تقوی‌نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت امشب ۲۶ بهمن ماه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی آخرین وضعیت شیوع کرونا و راهکار‌های مقابله با آن پرداخت.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه کمتر بیمارستانی در سراسر کشور داریم که دچار نقصان برای تامین اکسیژن ساز باشد گفت: اکسیژن در بهبود بیماران حرف اول را می‌زند، در این مدت منابع زیادی نداشتیم لذا منابع ما محدود بود.

او با اشاره به اینکه خیلی از کشور‌ها درصد بالایی از سود ناخالص داخلی خودشان را به کرونا اختصاص داده‌اند گفت: منابعی که اختصاص یافته منابع اندکی است و نسبت به کار‌هایی که انجام شده کم است، در بحث تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، رئیس جمهور از مقام معظم رهبری خواهش کرده اند تا در این زمینه دستور بدهند، بلافاصله این دستور صادر شده و یک میلیارد دلار به صورت ارزی از طرف صندوق توسعه ملی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه وزیر در آن اوایل نظرشان بر این بود که ۱۵ بسته را تعریف کرده اند افزود: این بسته‌ها شامل تأمین لوازم حفاظت فردی، تامین ونتیلاتور و تجهیزات دیگر بیمارستانی بود، درآمد بیمارستان‌ها تا حدود ۴۰ و گاهی ۵۰ درصد در ایام کرونا کاهش پیدا کرده، زیرا مراجعه به بیمارستان‌ها کمتر شده است و بسیاری از عمل‌های سرپایی را مردم مراجعه نکرده اند، لذا این درآمد‌ها باید از جایی تامین می‌شد، این پول را عمدتاً در جا‌هایی برداشتیم که لازم بود لذا برای پرسنل سرمایه‌گذاری کردیم و همچنین از طریق این پول امکانات تامین شد.

او ادامه داد: در طی این مدتی که منابع در اختیار ما قرار گرفته کمتر از ۷۰۰ میلیون یورو در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است، در حکم مقام معظم رهبری برای بیمه بیکاری هم صراحتی صورت گرفته است ممکن است بخشی در آنجا مصرف شده باشد.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه همکاران ما در این مدت جان خودشان را در طبق اخلاص گذاشته اند و فعالیت‌های زیادی را انجام داده اند که با معیار‌های مادی قابل اندازه گیری و ارزش گذاری نیست اظهار کرد: کار‌هایی که در این مدت از سوی همکارانم انجام شده فقط ایثارگری‌های دوران دفاع مقدس را به یاد می‌آورد و این موضوع خوشبختانه مورد تاکید چندین باره مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

او اظهار کرد: بخش عمده‌ای از بار این بیماری بر عهده همکاران پرستار بود، سعی کرده ایم در رابطه با تامین نیروی انسانی مورد نیاز اقدامات لازم را انجام دهیم، در ارتباط با جدا کردن اضافه کار از کارانه برای این همکاران قدم‌هایی را برداشته ایم، در حدود ۱۷ ماه قبل، متوسط مطالبات همکاران ما حدود ۱۶ تا ۲۰ ماه بود، در برخی از جا‌ها با کادر درمان در شهرستان صحبت کرده ام که ۲۴ ماه مطالبات عقب مانده داشته اند، در این مدت تلاش شده تا از محل‌های مختلفی که امکان داشت عقب ماندگی‌ها جبران شوند.

تقوی نژاد بیان کرد: بین وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه گر چالش‌های جدی وجود دارد لذا مطالبات معوق را از حدود ۱۳ ماه به حدود سه، چهار ماه رسانده ایم و در مسیر حل موضوع قرار گرفته‌ایم.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه حقوق همکاران ما در حال حاضر نسبت به پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۱۴۰ درصد افزایش یافته است اظهار کرد: اگر حقوق به طور متوسط چهار میلیون بوده الان پرستاری که بخواهد وارد سیستم شود با ۷، ۸ میلیون استخدام می شود، البته این موضوع به میزان کاری که انجام می‌شود نیز بستگی دارد.

۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به عنوان سختی کار تعریف کردیم

او با بیان اینکه تلاش کرده ایم تا حقوق همکارانمان را متناسب با شرایط فعلی افزایش دهیم اظهار کرد: کارانه از محل درآمدهای اختصاصی پرداخت می‌شود،۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سختی کار تعریف کرده‌ایم تا آن دسته از دانشگاه هایی که درآمدهایشان به شدت کاهش یافته ،اجازه ندهند که کارانه همکاران ما نسبت به قبل کاهش پیدا کند.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه ما گروه های مختلف کاری مانند قرارداد معین، شرکتی و خدماتی داریم که قوانین خاص خود را دارند گفت: مثلاً نیروی شرکتی از قانون کار تبعیت می کنند، ما در اینجا از اختیاراتی که وزیر بهداشت داشتند استفاده کرده ایم و در حقیقت آنها را به درصدی از حقوق همکاران ما رسانده ایم، همکاران قراردادی ما حدود ۸۰ درصد همکاران رسمی حقوق دریافت می‌کنند.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت تصریح کرد : همکاران عزیز ما امتحانشان را در دوران کرونا پس داده اند و در این امتحان قبول شده اند، الان زمان آن است تا کسانی که می توانند با ارائه مجوز کمک کنند تا این همکاران را سر و سامان بدهیم.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه حقوق همکاران ما در حال حاضر نسبت به پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۱۴۰ درصد افزایش یافته است اظهار کرد: اگر حقوق به طور متوسط چهار میلیون بوده الان پرستاری که بخواهد وارد سیستم شود با ۷، ۸ میلیون استخدام می‌شود، البته این موضوع به میزان کاری که انجام می‌شود نیز بستگی دارد.

او با بیان اینکه تلاش کرده ایم تا حقوق همکارانمان را متناسب با شرایط فعلی افزایش دهیم اظهار کرد: کارانه از محل درآمد‌های اختصاصی پرداخت می‌شود،۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سختی کار تعریف کرده‌ایم تا آن دسته از دانشگاه‌هایی که درآمدهایشان به شدت کاهش یافته، اجازه ندهند که کارانه همکاران ما نسبت به قبل کاهش پیدا کند.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه ما گروه‌های مختلف کاری مانند قرارداد معین، شرکتی و خدماتی داریم که قوانین خاص خود را دارند گفت: مثلاً نیروی شرکتی از قانون کار تبعیت می‌کنند، ما در اینجا از اختیاراتی که وزیر بهداشت داشتند استفاده کردیم و در حقیقت آن‌ها را به درصدی از حقوق همکاران ما رساندیم، همکاران قراردادی ما حدود ۸۰ درصد همکاران رسمی حقوق دریافت می‌کنند.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت تصریح کرد: همکاران عزیز ما امتحانشان را در دوران کرونا پس دادند و در این امتحان قبول شدند، الان زمان آن است تا کسانی که می‌توانند مجوز بدهد کمک کنند تا این همکاران را سر و سامان بدهیم.

هر ماه تا پایان دولت حدود ۱۴۰۰ تخت به بیمارستان‌ها اضافه می‌شود

تقوی نژاد با اشاره به اینکه خوشبختانه اتفاقات بسیار مهمی برای توسعه تخت‌ها رخ داده است افزود: از تخت‌های بیمارستانی حدود ۳۰ درصد از ظرفیت‌های موجود آن‌هایی است که در این دولت انجام شده است یعنی قبل از سال ۹۲ حدود ۹۶ هزار تخت بیمارستانی داشتیم، اما در فاصله بین سال‌های ۹۲ تا ۹۸،۲۸ هزار تخت اضافه شده است، از ابتدای سال تا آذر ماه ۳۵۰۰ تخت نیز اضافه کرده ایم، بنا را بر این گذاشتیم تا هر ماه حدود ۱۴۰۰ تخت تا پایان دولت اضافه کنیم.

او افزود: در سال‌های قبل از ۹۲ هر سال به طور متوسط ۱۴۰۰ تخت ایجاد می‌شد، ما از آذر تا پایان دولت هر ماه ۱۴۰۰ تخت را اضافه خواهیم کرد، بیمارستان‌های ما از نظر فرسودگی و سایر حوادث و بلایا ارزیابی دقیقی شدند، ۹۴ درصد از بیمارستان‌های ما نیازمند توسعه و تعمیر قرار گرفتند، عمده اصلاح در این بخش از لحاظ مقاومت و چه از لحاظ هتلینگ و چه از لحاظ زیبایی انجام شده است.

تقوی نژاد بیان کرد: ۲۹۸ پروژه داریم که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، حدود ۸۷ پروژه مربوط به بیمارستان می‌شود، در تهران بیمارستانی داریم که نیازمند جدی برای بازسازی است، در حال حاضر نهضت بیمارستان سازی در کشور که پیش آمده و رخ داده و در حال فعالیت و توسعه است و اتفاقات خوبی در این مدت رقم خورده است، بزرگترین بیمارستان‌های تاریخ نظام سلامت در تهران در حال ساخت است و امیدواریم تا پایان دولت به بهره‌برداری برسند.

او درباره تعداد شهدای عرصه سلامت گفت: بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت حدود ۲۶۰ پرونده در این باره برای طرح در کمیته ملی دریافت کرد ه ایم که از این تعداد تاکنون حدود ۱۴۰ پرونده، رسیدگی و تأیید شد.

او با اشاره به اینکه هر بیمار نیازمند دریافت حدود ۵ لیتر اکسیژن در دقیقه استT اضافه کرد: توان مان در تامین اکسیژن برای بیماران در سال ۱۳۹۲، حدود ۹۶ هزار لیتر در دقیقه بود، اما اکنون این رقم به ۳۲۶ هزار لیتر در دقیقه افزایش یافته است، حدود ۶ تا ۷ سال پیش می‌توانستیم همزمان ۲۰ هزار بیمار را اکسیژن رسانی کنیم، اما اکنون توانایی رساندن اکسیژن مورد نیاز برای ۶۵ هزار بیمار را همزمان داریم.

(0) نظر
برچسب ها :
افزایش شیب بستری‌های کرونا در تهران/ نگران موج چهارم کرونا و ویروس جهش یافته هستیم
معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران:

افزایش شیب بستری‌های کرونا در تهران/  نگران موج چهارم کرونا و ویروس جهش یافته هستیم

توکلی گفت: مراجعه روزانه به بیمارستان‌های استان تهران از ۱۶۰۰ نفر به ۲۰۰۰ نفر رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، نادر توکلی، معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه سلام صبح بخیر اظهار کرد: وضعیت فعلی نسبت دو تا سه ماه گذشته از نظر تعداد بستری‌ها و تعداد مبتلایان کمتر است اما در ۱۵ روز گذشته میزان ابتلا  و بستریان کرونا نگران کننده شده است.

توکلی ادامه داد: به نظر می‌رسد خیزشی برای افزایش تعداد بیماران کرونایی و شروع موج چهارم کرونا در پیش داریم. بر اساس ارزیابی‌های انجام شده تعداد رو به افزایشی از بیماران مخصوصاً در بخش سرپایی داریم. مراجعه به بیمارستان‌ها در ده روزه گذشته افزایش پیدا کرده است.

او گفت: متاسفانه طی ۱۰ روز گذشته تعداد موارد بستری تجمیعی در بیمارستان‌های تهران به حدود ۲۰۰۰ نفر رسیده است در حالی که این آمار در یکی دو ماه گذشته حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ بستری در کل بیمارستان‌های استان تهران بوده است. مراجعه روزانه به بیمارستان های استان تهران از ۱۶۰۰ نفر به ۲۰۰۰ نفر رسیده است.

توکلی ادامه داد: میانگین سنی بستری شدگان در استان تهران نیز طی سه ماه اخیر کاهش یافته است؛ البته میانگین سنی جانباختگان تقریبا در همان وضعیت قبلی است.

این عضو ستاد مقابله با کرونا تهران با اشاره به اینکه انتظار داشتیم از ماه گذشته روند نزولی بیماری را داشته باشیم، افزود: اما یک سیر مشخص را طی کردیم و هم اکنون هم روند افزایشی پیدا کرده ایم. وقتی بروز بیماری افزایش پیدا کند دو هفته بعد تعداد بستری‌ها افزایش پیدا می‌کند.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران بیان کرد: امری که موجب نگرانی ما شده جهش ویروس کرونا است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

میانگین سن ابتلا به کرونا کاهش یافته است

توکلی گفت: سن ۱۵ تا ۱۷ درصد مبتلایان به کرونا به زیر ۲۵ سال کشیده شده است. شاخص تعداد ابتلا (علاوه بر موارد بستری) در شهر‌ها هم به عنوان معیار جدید اعمال محدودیت‌های کرونایی خواهد بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: از نظر نوع علائم و فاصله زمانی ابتلا، ویروس کرونای انگلیسی با گونه قبلی تفاوت چندانی ندارد به جز اینکه درگیری و ابتلا در سنین پایین‌تر و در بین جوانان بیشتر شیوع پیدا کرده است.

توکلی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و هشدار‌هایی که به بیمارستان‌ها و مسئولان بخش کرونا داده شده است، نمونه برداری از بیماران مشکوک به ویروس کرونای انگلیسی سریعتر انجام می‌شود تا ابتلا به این نوع ویروس زودتر تشخیص داده شود.

او درباره نحوه تشخیص بیمار کرونایی از بیمار گروه‌های انگلیسی توضیح داد: یک مورد بحث سفر است که در شرح حال بیمار تاثیر گذار است و دوم میزان و شدت علائم در افراد زیر ۶۰ سال است. وقتی یک جوان ۳۰ ساله با علائم خیلی شدید بیماری به بیمارستان مراجعه می‌کند یک زنگ هشدار از ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی است.

این عضو ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: آمار شدت کشندگی ویروس به میزان ۳۰ تا ۷۰ درصد را نداریم، اما شانس کشندگی ویروس کرونای انگلیسی نسبت به وضعیت ژنتیکی، سن و جنس متفاوت است؛ هنوز آمار مستندی نداریم که بگوییم میزان کشندگی در مردان بیشتر است یا زنان.

او ادامه داد: بر اساس گزارش‌های دو ماه گذشته تخمین زده شده که آماری که در شهر تهران داریم «میزان مرگ و میر به تعداد مراجعه» در بدترین وضعیت یعنی آبان ۳ درصد بوده یعنی از هر ۱۰۰ مراجعه ۳ درصد منجر به فوت  شده،   اما هم اکنون این آمار ۲ درصد است.

توکلی تاکید کرد: آمار مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی و ... از حیث مرگ و میر کرونا و میزان بستریان را هم در دست نداریم که اگر اضافه شود قطعا این میزان بیشتر می‌شود. طبق مشاهدات سطح مراقبت در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی افزایش پیدا کرده است.

مراجعه زود هنگام در درمان بیماری کرونا موثر است

این عضو ستاد کرونا ادامه داد: مراجعه زود هنگام در درمان بیماری کرونا خیلی موثر است البته بین ۲ تا ۶ هفته پس از بهبودی امکان بروز برخی عوارض مثل درگیری قبلی، نارسایی کبدی و عفونت مجدد با باکتری ها، عفونت خونی، درگیری اعصاب و فلج کل بدن وجود دارد که بعضا کشنده هستند.

او توصیه کرد: اگر بیمار کرونایی بعد از ترخیص، هر گونه علائم  تب و بد حالی مخصوصا یک هفته بعد از ترخیص را مشاهده کرد باید سریعا برای ارزیابی بالینی به بیمارستان مراجعه کند.  

توکلی ادامه داد: کماکان حدود ۸۰ درصد میزان مبتلایان مربوط به دورهمی و نشست‌های شبانه و ... است. گپ و گفت بدون ماسک، در ابتلا به ویروس موثر است؛ از این به بعد تعداد بیماران سرپایی هم احتمالا در اعمال محدودیت‌ها اثرگذار خواهد بود. کاهش محدودیت‌ها در تهران به دلیل ارزیابی بر اساس تعداد بستریان بود که منجر به عادی انگاری شرایط شد. در خیلی از بیمارستان‌ها آمار کرونایی‌ها تا دو برابر افزایش پیدا کرده است.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران با بیان اینکه نگران شب عید هستیم، تصریح کرد: به دلیل نزدیک شدن به فصل بهار و عید نوروز ما احتمالا شاهد افزایش حضور مردم در بازار‌های رسمی و غیر رسمی خواهیم بود و این موضوع هم ممکن است منجر به افزایش موارد ابتلا شود.

او افزود: برای کنترل تمام این مسائل پیشنهاد‌هایی به ستاد کرونا داده شده و ستاد کرونای استان تهران در ۲۸ بند محدودیت‌هایی را پیشنهاد داده است. هر چه قدر هم محدودیت گذاشته شود رعایت مسائل بهداشتی به مردم وابسته است.

انتقال ویروس از طریق سطوح منتفی نشده است

توکلی گفت: ساده انگاری و کاهش رعایت شیوه نامه به افزایش انتقال ویروس می‌انجامد. انتقال ویروس از طریق هوا خیلی بیشتر است، اما انتقال از طریق سطوح هم منتفی نشده است. کماکان تاکید داریم که شست و شوی دست همچنان انجام بگیرد. بخش عمده چسبندگی ویروس در ریه و حدود ۱۰ درصد آن در مخاط گوارشی است. حدود ۸، ۱۰ تا ۱۵ درصد کرونای گوارشی نیز داشتیم که خفیف‌تر است و طول دوره آن یک ماه طول می‌کشد. در خوردن مواد غذایی هم مردم باید رعایت کنند.

معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا استان تهران یادآوری کرد: واکسیناسیون در کشور با واکسن روسی شروع شده است. در یک هفته‌ای که واکسن تزریق شده خوشبختانه عارضه جدی بر روی کادر درمان ندیده ایم البته تب خفیف و کوفتگی بدن را در تعداد کمی از کادر درمان داشته ایم که طبیعی است. تا پایان امسال واکسیناسیون عمومی غیر ممکن است اما نهایتا تا پاییز ۱۴۰۰ تزریق عمومی انجام خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
قرنطینه اجباری مبتلایان به کرونای انگلیسی/ تست سریع کرونا به مطب پزشکان می‌آید
رییسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد؛

قرنطینه اجباری مبتلایان به کرونای انگلیسی/ تست سریع کرونا به مطب پزشکان می‌آید

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به زودی تست سریع کرونا در مطب پزشکان از افراد مشکوک گرفته می‌شود.

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره شیوع کرونای انگلیسی در ایران و جهان اظهار کرد: بعد از یک سال از شیوع کرونا در جهان انتظار آن را داشتیم که ویروس جهش هایی پیدا کند و تاکنون نیز شاهد جهش هایی در ویروس کرونا بودیم،  اما نکته مهم این است که جهش ویروس در کدام بخش ویروس رخ می دهد.

وی ادامه داد: جهش هایی که در ویروس کرونا در انگلیس رخ داد، باعث شد که میزان سرایت و کشندگی ویروس بالا برود، همچنین در آفریقای جنوبی و ژاپن نیز شاهد جهش ویروس کرونا بودیم.

تمهیدات وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع کرونای انگلیسی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تمهیدات وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی به صورت گسترده در کشور اظهار کرد: ما فرض را بر این می‌گذاریم که ویروس وارد کشور شده است و اکنون هم مواردی را در برخی استان‌ها مشاهده کرده‌ایم و در این زمینه اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: حفاظت از مرزها یکی از اقدامات اساسی برای پیشگیری از شیوع کرونای انگلیسی در کشور است و به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برای رصد و پیشگیری از ورود افراد آلوده توصیه های لازم را کرده‌ ایم و دستورالعمل‌های بهداشتی برای حفاظت از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی ابلاغ شده است.

شرط ورود مسافران خارجی به کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: بر این اساس فردی که به کشور وارد می شود، باید تست منفی کرونا داشته باشد همچنین اگر فرد از کشور اروپایی به ایران سفر کند در هنگام ورود به کشور در مبادی مرزی تست از او گرفته و توصیه می‌شود حتی اگر فرد تست منفی کرونا دارد؛ ۱۴ روز در منزل قرنطینه شود.

رییسی ادامه داد: اقدام بعدی که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی در کشور صورت خواهد گرفت آن است که وقتی فرد کرونا مثبت را شناسایی می کنیم، باید تمام اقدامات به طور کامل برای او انجام شود و فرقی نمی کند که فرد به ویروس کرونای قبلی یا کرونای جهش یافته مبتلاست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: شناسایی زودرس بیماران مبتلا به کرونا؛ تست همه اطرافیان و از همه مهمتر اطمینان از ایزوله فرد مبتلا به عنوان سه اقدام اصلی مدنظر قرار دارد و حتی اگر فرد به ویروس کرونای انگلیسی مبتلا باشد باید این سه اقدام به دقت انجام شود و ما در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی تاکید کردیم تا تیم‌های طرح شهید سلیمانی برای بیماریابی فعال تر شوند و تست های سریع به میزان کافی در اختیار قرار خواهد گرفت.

تست سریع کرونا در مطب پزشکان گرفته می‌شود

رییسی از تست سریع کرونا در مطب های پزشکان خبر داد: از طرفی برای شناسایی زودهنگام مبتلایان و قطع زنجیره انتقال بخش خصوصی و مطب ها هم به چرخه شناسایی بیماران مبتلا به کرونا خواهند پیوست و پزشکان در مطب‌های خصوصی هم می‌توانند بیماریابی را انجام دهند و تست های سریع کرونا در اختیار آنها قرار خواهد گرفت تا از فرد مشکوک تست گرفته و ضمن اقدام درمانی لازم از طریق پزشک با ثبت اطلاعات بیمار در سامانه الکترونیکی فرد به مراقبان سلامت متصل شود و تیم ها در ذیل طرح شهید سلیمانی از اطرافیان بیمار تست خواهند گرفت و فرد درصد و پیگیری خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: هر فرد کرونا مثبت باید در قرنطینه بماند اما ما این قید را گذاشتیم که اگر فردی به کرونای انگلیسی مبتلا شده بود، حتما باید فرد به قرنطینه اجباری که وزارت بهداشت تعیین می کند، برود و مدت بیماری خود را در آن محل خاص سپری کند زیرا در این صورت کنترل بیماری راحت تر خواهد بود.

تست ١٨٧ نفر از اطرافیان فرد مبتلا به کرونای انگلیسی

رییسی از اقدامات صورت گرفته در قزوین که نخستین فوتی کرونای انگلیسی در آن منطقه ثبت شد، گفت: ١٨٧ نفر از افراد مرتبط با فرد فوت شده بر اثر ابتلا به کرونای انگلیسی در قزوین تست شدند و چند نفری که تست کرونای مثبت داشتند مورد بررسی قرار خواهند گرفت و نتیجه  توالی ژنتیکی تست کرونای آنها (NGS) امروز دوشنبه مشخص خواهد شد.

روستای فرد مبتلا به کرونای جهش یافته قرنطینه شده است

وی بیان کرد: قرنطینه روستای فرد مبتلا به کرونای انگلیسی صورت گرفته است و اقدامات درمانی اهالی این روستا در همان آبیک انجام خواهد شد تا خطر شیوع بیماری را کاهش دهیم و همکاران ما در حوزه بهداشت به این روستا سفر کردند و تست کرونا در محل از این ۱۸۷ نفر گرفته شد تا کسی از روستا خارج نشود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: باید توجه داشت که ویروس کرونای انگلیسی در منطقه گردش پیدا کرده است و باید مراقبت های بیشتر صورت گیرد و تست ۴ نفر از خانواده فرد مبتلا به کرونای انگلیسی مثبت بوده است و نتیجه تست آنها امروز دوشنبه انجام می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
مرگ ۱۰۰ فرد کرونایی به معنای فوت ۲ درصد از کل بیماران است

مرگ ۱۰۰ فرد کرونایی به معنای فوت ۲ درصد از کل بیماران است

رئیس علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مرگ ۱۰۰ فرد کرونایی نشان دهنده فوت ۲ درصد از کل بیماران است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مصطفی قانعی، رئیس علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: فاز یک واکسن شرکت شفا به اتمام رسیده است و امید است بتواند فاز دو و سه را با هم طی کند لذا شرکت و وزارت بهداشت سر موعدی که قول داده بودند، واکسن تولید شده را برای مصرف در کل کشور ارائه خواهند داد، اگر این دو فاز را با هم پیش ببریم باید یک ماه صبر کنیم تا نتیجه مشخص شود، نتایج فاز دو و سه اواخر فروردین مشخص می‌شود و بعد مجوز تولید صنعتی صادر می‌شود و اواخر بهار تولید صنعتی را در پیش خواهیم گرفت.

او با اشاره به واکسن نوترکیب انستیتو رازی که تازه وارد فاز یک شده است اظهار داشت: این واکسن زودتر از اواخر بهار نمی‌تواند تولید صنعتی داشته باشد، واکسن دیگری مربوط به شرکت میلاد وابسته به صنایع دفاع است، این واکسن هم از نوع کشته شده است که مجوز آن طی هفته‌های آینده برای ورود به فاز انسانی را اخذ خواهد کرد و پیش بینی می‌شود چهار تا پنج ماه تولید صنعتی آن طول بکشد.

قانعی با اشاره به واکسن‌های مشترک ایران بت کوبا و روسیه افزود: این واکسن وارد فاز سه خواهند شد، واکسن ام آر ان‌ای ایران در اردیبهشت و خرداد وارد فاز خواهد شد و احتمال دارد بتواند سریع‌تر مسیر خود را طی کند، تجربه دنیا در این حوزه بسیار زیاد است، واکسن نوترکیب دیگری از بقیه الله داریم و همچنین یک واکسن کشته شده دیگر را داریم که به ترتیب وارد سیر تولید خواهند شد.

رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: در مورد تستی که امروز در دسترس است باید گفت سرم کسی که واکسن تزریق شده را می‌گیرند و آن را با ویروس مواجه می‌کنند، اگر ویروس را خنثی کند، می‌توانیم بگوییم که علیه این ویروس ایمنی ایجاد خواهد کرد، در مورد واکسن تولیدی ایران این توانایی را برای مقابله داشت و به همین دلیل نوع واکسن ایرانی تاکنون توانسته بر این جهش غلبه پیدا کند.

او افزود: آنچه که چالش ایجاد کرده در مورد واکسن آسترازنکا بوده که در آفریقا با آن جهش نتوانسته هماهنگی پیدا کند ولیکن از جهت اینکه آیا همه واکسن‌های تولیدی بتوانند باید در زمان خودشان تست شوند، نکته‌ای که در مورد خرید است باید بگویم ایران تا پایان سال آینده تمام تولیداتش فقط برای مصرف داخل خواهد بود و بعید است موضوع فروش واکسن به دیگران را در دستور کار قرار دهیم.

قانعی ادامه داد: زمانی که مثلاً ۱۰۰ فوتی داریم، عبارت است از دو درصد کل بیماران می‌شود، وقتی تعداد بستری مثلاً به هزار تا می‌رسد یعنی ۱۰ تا ۱۵ درصد کل بیماران، بنابراین باید تصور کنید که حدود ۳۰ درصد هم اصلاً شکایتی ندارند، ما قبلا کیت تشخیص نداشتیم الان اگر آمار ابتلا را بالا ذکرمی کنیم به خاطر این است که تشخیص افزایش یافته است نه اینکه آمار مبتلا بالا رفته باشد و آمار فوتی پایین آمده باشد، تشخیص بیشتر انجام شده و باز هم کیت‌های تشخیص و میزان تشخیص بالا خواهد رفت، آنچه که مرگ را پایین می‌آورد تشخیص زودرس است به همین دلیل تشخیص و میزان ابتلا اگر با هم همراه باشد می‌توان به نتایج بهتری رسید.

کرونای انگلیسی شیوع ویروس را ۵ برابر  کرده است

رئیس بیمارستان سینا تهران گفت: کرونای انگلیسی شیوع ویروس را ۵ برابر و میزان مرگ‌ومیر را ۳ برابر کرده است، تراژدی وحشتناکی در آلمان و انگلیس به وجود آمده که ممکن است مملکت ما را هم در بر بگیرد لذا اگر مردم به اندازه کافی آگاهی پیدا نکند دچار مشکل می‌شویم.

او گفت: کرونای انگلیسی قدرت شیوع بالایی دارد و می‌تواند منجر به پیک وحشتناک شود، لذا موج چهارم بسیار خطرناک است به طوری که خطر بزرگی در کمین مردم است بنابراین با درایت، هوشیاری و همکاری مردم می‌توان موج چهارم را شکست داد، مردم را باید تشویق کنیم تا این محدودیت‌ها را تا اواسط سال آینده با جان و دل بخرند، اگر چه سخت است، ولی چاره‌ای نیست.

حدود ۴۰۰ بیمار مشکوک در بیمارستان‌های خوزستان داریم

در ادامه فرهاد ابول نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: در حال حاضر ۹ شهر استان خوزستان در وضع قرمز، ۵ شهر در وضع نارنجی و مابقی زرد هستند، تعداد مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها با ورود به موج سوم این استان بالاست و همچنین مراجعه بیماران بدحال موجب افزایش نیاز به تخت‌های ICU شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: در استان خوزستان حدود ۳۵۰ تخت ICU در اختیار بیماران کرونایی قرار داده بودیم که الآن در بعضی شهرستان‌ها با کمبود تخت مواجه هستند و مجبور شدیم برخی از بخش‌های بیمارستان‌ها را تغییر کاربری دهیم تا بتوانیم پاسخگوی نیاز مراجعه کنندگان باشیم.

او گفت: در حال حاضر ۵۰۰ بیمار بستری و حدود ۴۰۰ بیمار مشکوک در بیمارستان‌های خوزستان داریم، یک نقطه آسیب استان نقاط مرزی است و در مرز شلمچه روزانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر ورودی داریم که این‌ها باید آزمایش PCR انجام دهند و آزمایشی که در طرف مقابل مرز انجام می‌شود بیشتر آن‌ها تقلبی است.

(0) نظر
برچسب ها :
شناسایی تنها ۷ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در یک استان
جهانپور مطرح کرد؛

شناسایی تنها ۷ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در یک استان

مدیر کل مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از شناسایی تنها ۷ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در یک استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور مدیر کل مرکز روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت از افزایش مبتلایان به کرونای انگلیسی در کشور خبر داد و نوشت:« تعداد موارد قطعی شناسایی شده واریانت انگلیس کرونا تنها در استان قزوین از هفت نفر فراتر رفت.

از حضور در تجمع و دورهمی خودداری کنید، فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کنید و ماسک بزنید.»

شناسایی تنها ۷ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در قزوین

(0) نظر
برچسب ها :
هشدار؛ روند صعودی کرونا در ۷ استان کشور/خطر ورود به خیز چهارم کرونا در کمین است
لاری مطرح کرد؛

هشدار؛ روند صعودی کرونا در ۷ استان کشور/خطر ورود به خیز چهارم کرونا در کمین است

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: روند موارد بستری در استان خوزستان به شدت افزایشی و در 6 استان روند صعودی ملایم بیماری را شاهد هستیم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: روند موارد بستری در استان خوزستان به شدت افزایشی است و در استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، اصفهان، فارس و سمنان شاهد ایجاد روند ملایم صعودی در موارد بستری روزانه هستیم.

وی افزود: افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در گروه‌های سنی جوان طی هفته‌های اخیر، لزوم همزیستی هوشمندانه تمام گروه‌های سنی با بیماری را بیش از گذشته حائز اهمیت می‌کند؛ چراکه افزایش ابتلای گروه‌های سنی پایین‌تر به کرونا، هشداری برای ابتلای افراد سالمند خانواده خواهد بود.

لاری ادامه داد: خطر ورود به خیز چهارم بیماری کرونا در کشور جدی است و همه ما باید برای جلوگیری از ایجاد آن دست به دست هم دهیم.

وی افزود: امیدواریم با توجه به شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در کشورمان و قدرت سرایت بسیار بالای این ویروس موتاسیون یافته، هموطنان در تمام گروه‌های سنی، با پرهیز جدی‌تر از تردد غیرضروری، تشدید فاصله گذاری اجتماعی و خودداری از برگزاری هر گونه دورهمی و مهمانی‌های خانوادگی کمک کنند تا با همکاری یکدیگر مانع از ایجاد موج جدید بیماری در کشور باشیم.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ قربانیان کرونا از مرز ۵۹ هزار نفر فراتر رفت

آخرین آمار کرونا در ایران؛ قربانیان کرونا از مرز ۵۹ هزار نفر فراتر رفت

مجموع جانباختگان ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت و به ۵۹ هزار و ۲۸ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز (دوشنبه، ۲۷ بهمن) و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیص، ۷ هزار و ۷۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۸۴ نفر از آن‌ها بستری شدند.

او افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۲۶ هزار و ۲۳ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۲۸ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۳۰۴ هزار ۳۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. ۳ هزار و ۷۰۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری ادامه داد: تا کنون ۱۰ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۸۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع بیماری کرونا

او بیان کرد: بر اساس آخرین تحلیل ها، در حال حاضر ۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

آخرین آمار کرونا در ایران

(0) نظر
برچسب ها :
تاثیرات روانی طولانی مدت کرونا بر سلامت عقل انسان

تاثیرات روانی طولانی مدت کرونا بر سلامت عقل انسان

دانشمندان معتقدند که ویروس کرونا موارد ابتلا به زوال عقل و سایر اختلالات عصبی را برای آینده‌ای طولانی افزایش می دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از نیوزویک، در حالی که Covid-۱۹ در ماه‌های اول به عنوان ویروس تنفسی در نظر گرفته می‌شد، در حال حاضر برآورد تأثیر آن بر سایر اندام‌ها از جمله مغز افزایش یافته است.

یک مشکل فوری پزشکی

نگرانی در مورد تأثیر طولانی مدت Covid-۱۹ بر روی مغز پس از آن آغاز شد که متخصصان مغز و اعصاب گزارش‌های اولیه از ووهان چین را در ژانویه گذشته به اشتراک گذاشتند، که نشان می‌داد افراد بهبود یافته حس بویایی و چشایی خود را از دست داده اند. پس از آنکه مادری جوان که مجبور بود به دلیل ابتلا به کرونا یک ماه در قرنطینه بماند اعلام کرد "دیگر خیلی به جدا بودن از فرزندانش اهمیت نمی‌دهد، نگرانی‌ها در این خصوص به زنگ خطری تبدیل شد ".

در این مرحله، داده‌هایی از جمله از دست دادن حس بویایی، جدایی عاطفی و سایر اختلالات شناختی در بین افراد بهبود یافته از Covid-۱۹ وجود دارد که اخیراً این موارد موجب شده تا به آن به عنوان یک مشکل فوری پزشکی توجه شود.

مغز مه آلوده

برخی از بیماران از حالات روان پریشی رنج می‌برند و برخی دیگر از علائم عصبی مانند لرزش، خستگی مفرط، بوی ساختگی، سرگیجه و سردرگمی عمیق؛ این علائم با نام بیماری "مغز مه آلود" شناخته می‌شود. در یک مطالعه اولیه بر روی بیش از ۲۰۰ بیمار در ووهان، عوارض عصبی در ۳۶ ٪ از مجموع بیماران و ۴۵ ٪ از موارد ابتلای شدید شناسایی شد. مطالعه دیگری در فرانسه نیز که در مجله پزشکی "نیوانگلند" منتشر شد، گزارش داد که ۶۷ ٪ بیماران علائم عصبی دارند.

اگرچه دانستن تأثیرات طولانی مدت Covid-۱۹ بر سلامت شناختی افراد بهبودیافته خیلی زود است، اما دانشمندان اکنون بیم آن را دارند که این بیماری در دهه‌های آینده منجر به جهش زوال عقل و سایر بیماری‌های تخریب عصبی شود.

تاثیرات روانی طولانی مدت و مخرب کرونا بر سلامت مغز و عقل انسان

سندرم خستگی مزمن

همچنین تعداد فزاینده‌ای از افراد در حال بهبودی از ویروس کرونا هستند که از قبل دارای معیار‌های بالینی سندرم خستگی مزمن (CFS) بوده اند، بیماری مرموزی که آنسفالومیلیت نیز نامیده می‌شود و علائم آن علاوه بر یک خستگی مفرط و عدم تحمل تمرینات ورزشی، یک عارضه عصبی عجیب و ناتوان کننده است که نزدیک به ۲ میلیون آمریکایی را قبل از همه گیری آزار داده بود.

آوندرا نات مدیر بالینی انستیتوی اختلالات مغزی و عصبی آمریکا (NINDS) می‌گوید اگر اثرات طولانی مدت Covid-۱۹ با علائم مشابه با CFS همزمان شود، احتمالاً بین ۱۰ تا ۳۰ ٪ از بهبود یافتگان از SARS-Cove-۲ در نهایت طیف وسیعی از علائم طولانی مدت را تجربه خواهند کرد، بنابراین میلیون‌ها نفر دیگر مبتلا به CFS بار جدیدی را بر دوش سازمان مراقبت‌های بهداشتی تحمیل خواهند کرد.

مداخله بالینی در مراحل اولیه

دانشمندان علوم مغز و اعصاب همه تلاش خود را بر یافتن راه‌هایی به منظور دخالت زودهنگام در موارد ابتلا به Covid-۱۹ از طریق درمان‌هایی که آسیب طولانی مدت به مغز را کاهش می‌دهد متمرکز کرده اند، زیرا بیمارانی که ماه‌ها یا حتی سال‌ها با علائم بیماری سندرم CFS، زندگی می‌کنند، درمان آنها دشوارتر می‌شود.

والتر کوروشیتر مدیر مرکز NINDS، می‌گوید: دشواری درمان درست در مرحله‌ای است که ما بر جلوگیری از آن تاکید می‌کنیم. هرچه مداخله زودتر امکان پذیر باشد، تأثیر مثبت بالقوه مداخله بیشتر خواهد بود.

تاثیرات روانی طولانی مدت و مخرب کرونا بر سلامت مغز و عقل انسان

بر اساس گزارش نیوزویک، مدت هاست که رابطه بین شرایط عصبی مزمن و ویروس‌های عفونی دانشمندان را متحیر کرده است. پس از آنفلوانزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸، حدود یک میلیون نفر در سراسر جهان به یک سندرم تخریب عصبی مرموز معروف به انسفالیت شبیه بیماری پارکینسون و روان پریشی مبتلا شدند. الیور ساکس متخصص مغز و اعصاب، در کتابی که پایه فیلم "بیداری" در سال ۱۹۹۰ بود، این سندروم را بررسی کرد. علت این بیماری که دهه‌ها به طول انجامیده، هنوز کاملاً مشخص نشده است.

به دنبال شیوع SARS در سال ۲۰۰۳ و ویروس MERS در سال ۲۰۱۲، کالبد شکافی‌ها نشان داد که عوامل بیماری زا به مغز برخی از قربانیان نفوذ کرده اند. در همین حال، دکتر نات از مرکز NINDS در حال پیگیری موارد ۲۰۰ بیمار سابق ابولا در لیبریاست که همچنان از یک مجموعه مرموز از علائم عصبی مزمن رنج می‌برند و به نظر نمی‌رسد با گذشت زمان بهبود یابند.

مغز قربانیان کرونا

به نظر می‌رسد تلاش‌های اولیه برای بررسی تأثیر عجیب Covid-۱۹ بر روی مغز برخی از قربانیان به دلیل خطرات انجام کالبد شکافی در بیماران متوفی آلوده به عوامل بیماری زای کشنده که در هوا گردش می‌کنند، مختل شده است. در نه ماه اول اپیدمی، پزشکان فقط ۲۴ مطالعه انجام دادند که شامل کالبد شکافی بر روی بدن ۱۴۹ نفر بود، اما این مطالعات، همراه با تلاش‌ها اخیرا، برای ارائه برخی شواهد آغاز شده است.

تاثیرات روانی طولانی مدت و مخرب کرونا بر سلامت مغز و عقل انسان

آمادگی ویژه

کلر بریس آسیب شناس در کالج پزشکی ایکان در کوه سینا و یکی از اعضای تیمی که تاکنون مغز ۶۳ بیمار کالبد شکافی را بررسی کرده است، می‌گوید که او و همکارانش در یک اتاق مخصوص بسته و مجهز به سیستم تهویه که برای جلوگیری از نشت هوا طراحی شده است، کار می‌کنند. هر بار یک پزشک وجود دارد و آن‌ها لباس محافظ تمام بدن و محافظ صورت می‌پوشند.

عطش سلول‌ها برای اکسیژن

در آوریل سال ۲۰۲۰، بریس و همکارانش پرونده یک مرد ۷۴ ساله اسپانیایی را بررسی کردند که پس از چند بار سقوط در خانه به دلیل گیجی، به اورژانس منتقل شده بود و طی روز‌های بعد با اختلالات مختلفی روبرو شد. پس از مرگ بیمار در روز یازدهم، دکتر بریس و تیم او مغز متوفی را معاینه کردند که لکه‌های مرده سلول‌های عصبی تغییر رنگ یافته به دلیل تشنگی برای اکسیژن در آن مشاهده شده است.

آسیب ۲۵ درصد از سلول‌های مغزی بیماران

 پرایس گزارش داد که همین مارکر‌ها در حدود ۲۵ درصد از مغز ۶۲ بیمار دیگر بررسی شد که در ۱۱ بیمار دیگر شواهدی از مناطق آسیب دیده و مرگ سلول‌های مغز که حداقل دو هفته از عمر آن‌ها گذشته بود، شناسایی و برخی از مغز‌ها متورم یا تحت تأثیر رگ‌های خونی لخته شده قرار گرفته بودند.

(0) نظر
برچسب ها :
مرگ و میر ۱۵ برابری افراد در پیک چهارم کرونا صحت ندارد

مرگ و میر ۱۵ برابری افراد در پیک چهارم کرونا صحت ندارد

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: مرگ و میر ۱۵ برابری افراد کرونایی در پیک چهارم صحت ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،  رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت  در صفحه توییتر خود نوشت: «هشدار در مورد واریانت های جدید انگلیسی درست است اما آنچه به نقل از بنده در برخی رسانه ها آمده مبنی بر مرگ و میر  ۱۵ برابر در پیک چهارم صحت ندارد.

هشدار واقع بینانه بدهیم و با خلق ارقام عجیب و غریب، هراس بی‌مورد ایجاد نکنیم».

//


(0) نظر
برچسب ها :
قرار گرفتن واکسن کرونای استرازنکا_ آکسفورد در فهرست مصرف اورژانسی سازمان جهانی بهداشت

قرار گرفتن واکسن کرونای استرازنکا_ آکسفورد در فهرست مصرف اورژانسی سازمان جهانی بهداشت

واکسن کرونای استرازنکا_ آکسفورد در فهرست مصرف اورژانسی سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، واکسن کرونای استرازنکا-آکسفورد در فهرست مصرف اورژانسی WHO قرار گرفت. سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز دوشنبه واکسن کرونای استرازنکا-آکسفورد را در فهرست مصرف اورژانسی خود قرار داد.

براساس بیانیه WHO، واکسن استرازنکا-آکسفورد تولید کره‌جنوبی (اس‌کی بایوساینس) و هند (سرم انستیتو هند) هم تائید شده‌اند. پیش تر نیز گروه مشورتی WHO مصرف واکسن دو دوزی کرونای استرازنکا-آکسفورد را برای همه گروه‌های سنی بزرگسالان با فاصله تزریق ۸ تا ۱۲ هفته توصیه کرده بود.

واکسن استرازنکا-آکسفورد به دلیل قیمت پایین‌تر و شرایط توزیع آسان‌تر نسبت به سایر واکسن‌های کرونا مورد توجه زیادی به ویژه از سوی کشور‌های با درآمد کم و متوسط جهان قرار گرفته است و میلیون‌ها دوز از این واکسن نیز قرار است از طریق کووکس در جهان توزیع شود. تا پیش از این فقط واکسن کرونای فایزر-بیونتک در فهرست مصرف اورژانسی WHO قرار داشته است.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 70804
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X