كرونا را شكست مي دهيم
وزیر بهداشت در واکنش به اظهارات دیروز رئیس‌جمهور: انتظار نداشته باشید برای تک‌صدایی، حرف غیرکارشناسی را بپذیرم/ مسئول تامین واکسن خارجی قرارگاه ستاد کروناست
وزیر بهداشت در واکنش به اظهارات دیروز رئیس‌جمهور:

انتظار نداشته باشید برای تک‌صدایی، حرف غیرکارشناسی را بپذیرم/ مسئول تامین واکسن خارجی قرارگاه ستاد کروناست

نمکی گفت: اگر توقع تک‌صدایی از وزیر کارشناس مملکت در برابر حرف غیرکارشناسی دارید، بدانید این اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی در شصت و چهارمین کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، گفت: در پیک قبلی بیماری کرونا با همراهی همه مردم و مسئولان مدیریت موفق کرونا در کشور آسیب‌دیده از تحریم‌ها خلق شد که این خیلی متفاوت از کشورهای برخوردار است. در آمریکا تا شش ماه قبل فقط ۱۱ میلیارد دلار برای مدیریت کرونا در حوزه سلامت خرج شده و در انگلیس ۲۲ میلیارد پوند. در حالی که ما هنوز مقدار قابل توجهی از یک میلیاردی که مقام معظم رهبری فرمودند را نگرفته ایم.

وی افزود: ما دوره‌ای را به شدت خوب اداره کردیم؛ به زیبایی و با وسواس و با پیش‌بینی‌های درست و با یک اتاق کارشناسی بسیار سنجیده. من ۱۴ ماه است که به یاد ندارم شبی را یک ساعت پیوسته خوابیده باشم و به یاد ندارم که یکی از معاونان و همکارانم یا یک رییس دانشگاه یک روز مرخصی داشته باشند یا یک روز با خانواده‌هایشان یک نهار خورده باشند. این یعنی ۱۴ ماه پیاپی کار را رصد کردن و نفس‌گیر کار کردن، اما متاسفانه برخی بی‌مهری‌هایی این عزیزان را کسل‌تر و خسته‌تر کرده است.

نمکی ادامه داد: قبل از عید راه بسیار پرسرعتی را با وجود همه سختی‌ها رفتم. ما با دست‌های بسته اما با چشم‌های باز در اقیانوس پربلا شنا کردیم و دستاوردهایمان مشخص بود. زمانی که برای ما مرگ ۱۲۰۰ در روز پیش‌بینی کرده بودند، ما به مرگ دو رقمی رسیدیم. یک ماه و نیم ویروس جهش یافته در خوزستان می‌چرخید و ما مرگ‌ها را روی ۵۰ تا ۶۰ مورد نگه داشتیم. در حالی که این ویروس اروپا را به زانو درآورد و اروپا در برابر هجمه آن احساس عجز کرد.

وزیر بهداشت گفت: اما اتفاقاتی افتاد که هیچ ربطی به این کمیته ندارد. هر کس جز قدردانی و تشکر از این کمیته چیز دیگری بگوید، بی انصافی است. این کمیته انتهای وقت گذاری است و تدوین پیشنهاد را در موقع مناسب انجام داده و من هم در جریان جزییات هستم و به همین دلیل دستبوس همه آنها هستم. اما قرارم آن نیست که با مردم در پس پرده صحبت کنم و قرارم نیست که اعتماد مردم را به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی حراج کنم.

نمکی گفت: معتقدم که نظامی موفق است که مردم قبولش داشته باشند. ۳۰ سال قبل معاون بهداشتی بودم و مرحوم رفسنجانی مرا صدا کرد و گفت فلان مدیرکل تو این حرف را زده است که از دیشب رسانه‌های بیگانه آن را مطرح می‌کنند، گفتم من نگران رسانه‌های بیگانه نیستم، آنها تا زمانی که این انقلاب و نظام بر اصولش پایبند باشد و رژیم صهیونیستی را غاصب بشناسد و به رسمیت نشناسد، این حرف‌ها هست. من از روزی می‌ترسم که مردم قبولمان نداشته باشند و از بی اعتمادی مردم به عنوان اصلی ترین حربه علیه نظام می‌ترسم و آن زمانی است که ما به مردم راست نگوییم و با مردم شفاف نباشیم.

نمکی ادامه داد: حرف دو صدایی و یک صدایی را باید لفظ دو صدا و یک صدا را ارزیابی کنیم. در زمینه حرف غیرکارشناسی از محل مورد اعتماد کارشناسی مردم، اگر انتظار تک صدایی داریم، اشتباه است. ما حافظ جان مردم هستیم. من وزیر بهداشت مردم ایران اعم از شیعه، سنی، مسیحی، زرتشتی، لامذهب و حتی زندانی محکوم به اعدام هستم،  من نمی‌توانم با سلامت مردم مصالحه کنم و اگر مردم به این برادر کوچک طبق ارزیابی ها اعتماد بیشتری پیدا کردند، دلیلش این است که من همیشه با مردمم شفاف حرف زدم.

وی گفت: ارزی که در سال ۱۳۹۹ دریافت کردم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۱۳۹۷ بود، اما آیا شما یک مورد صف مرغ را در حوزه دارو دیدید؟ اصلا کسی پرسید، وزیر فلک‌زده بهداشت، تو چطور ۴ هزار و ۷۵۰ قلم دارو را مدیریت کردی؟ چطور یک روز کارخانه‌های داروسازی مملکت به دلیل کمبود ماده اولیه تعطیل نشد؟. چطور عمل‌های این مملکت ۵ دقیقه به دلیل داروی بیهوشی لغو نشد که در تمام سایت‌های بیگانه به این مملکت بتازند؟ هیچ کس نپرسید  تو چه کردی؟.

نمکی ادامه داد: هیچکس از من نپرسید چه کردی که یک استنت برای بیمار قلبی در شرایط سخت تحریم در اتاق‌های جراحی این مملکت کم نیاید، چطور اداره کردی و هم بیمار کرونایی و هم موتور سوار تصادفی وکارگر از داربست افتاده را اداره کردی و به او نگفتی که آی سی یو ندارم؟ چطور خوزستان را مدیریت کردی که هم ضربه مغزی موتورسوارش را در بیمارستان بستری کردی و هم بیمار کرونایی را؟

نمکی افزود: کمکی که وزارت بهداشت به آرامش و امنیت جامعه کرد، مغفول مانده است ، این مظلومیت را جایی نمی‌گویند. نمی‌گویند که وزارت بهداشت یکی از بزرگترین کمک هایش القای امنیت و آرامش به جامعه بود و نگذاشت که جامعه احساس تهی بودن کند. نقش من فریاد بر کاستی‌ها نیست، بلکه نقشم ایجاد آرامش در جامعه است و باید به مردم بگویم درست است که این موج جدید ایجاد شده، اما نگران نباشید ما هستیم و آماده‌ایم.

وزیر بهداشت گفت: ما نیامده ایم که برای صندلی‌های دیگری نشانه رویم، بلکه ما برای فدا شدن، روی مین رفتن، آبرو خرج کردن آمده ایم. ما برای پست و مقام و ارتقاء درجه نیامده‌ایم، بلکه برای دفاع از خون شهدا و نیستی و نابودی آمده ایم. ما ملت امام حسینیم، ما برای شهادت آمده ایم، برای ارتقاء درجه و سیاست نیامده ایم. ما اصلا سیاست‌باز نیستیم، بلدیم اما اهلش نیستیم.

اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت در طوفان موج چهارم نمی‌افتادیم

نمکی گفت: در این مملکت اتفاقی افتاد که اگر دقت می‌شد و اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت، ما در طوفانی به نام موج چهارم کرونای جهش یافته نمی‌افتادیم. مکتوبات زیادی را دارم که جزو اسناد طبقه بندی شده است و بنا ندارم منتشر کنم اما حرفی که می زنم حاصل این گفتمان است که شما در کمیته امنیتی اجتماعی در ایجاد این فضا هیچ نقشی جز خیر ندارید و به معاونم گفتم از این پس در کمیته امنیتی اجتماعی نزد دکتر ذوالفقاری به عنوان مخلص ترین بندگان خدا خواهی رفت.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما گفتیم که ویروسی با یک قابلیت به مراتب خشن‌تر آمده است؛ به تمام روسای دانشگاه‌ها هم گفتم که خودتان را برای یکی از سهمگین‌ترین مبارزات تاریخ اپیدمی آماده کنید. من ۳۲ سال است که این موضوعات را در دانشگاه درس می‌دهم. ۳۰ سال قبل در این مملکت اپیدمی جمع می‌کردم و سرخک، ریشه‌کنی فلج اطفال، حذف کزاز و ... را این مملکت مدیریت کردم.

نمکی اتفزود: در اپیدمی می‌گویند اگر در خوزستان پروانه‌ای پر زد، شما در خراسان جنوبی تا ۲۴ ساعت بعد منتظر طوفانش باشید. اصلا در اپیدمی زرد و قرمز و نارنجی و آبی نداریم، ممکن است از نظر تعداد موارذدطبقه‌بندی کنیم، اما مگر می‌توان به ویروس جهش یافته گفت حق ندارد از یک نقطه ویروس را به نقطه دیگری ببرد. اصلا چنین حقی ندارم. مدیریت اپیدمی یعنی ما باید دورتر را ببینیم، نه امروز را. من در اتاق فرمان کشور نشسته‌ام و وقتی به عنوان کارشناس حرفی می‌زنم به طور حتم یقین حساب و کتاب دارد.

مکتوب نوشتم یا یک برزیل بر گردنم بگذارید یا به من مهلت دهید

نمکی افزود: وقتی در ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۹ نوشتم که پروازهای خوزستان باید لغو شود، برای این است که می‌دانستم بمب ویروس به اقصی نقاط کشور می‌رود. حتی اگر بهترین تست‌های دنیا را هم داشته باشم، ۲۵ درصد از موارد به عنوان منفی کاذب از دستمان در می‌رود. یعنی حتی اگر تمام دستورالعمل‌ها در چیدمان یک پرواز رعایت شود، حداقل ۲۵ درصد موارد از دست من در می‌رود و این بدان معناست که ویروس به مشهد، بندرعباس، تهران و ...می‌فرستیم.

وی ادامه داد:   من مکتوب نوشتم دو راه دارید؛ یا یک برزیل بر گردن من بگذارید یا به من مهلت دهید. شما از محتوای این مکاتبات خبر ندارید که اگر خبر داشتید یقه جر می دادید و از من حمایت می‌کردید. ما گفتیم که به ما وقت دهید، مانند کاری که پارسال شد و دو کار انجام دهیم؛ اول اینکه با بچه‌های طرح شهید سلیمانی بتوانیم تا ۱۸ فروردین شعله‌های کوچک بیماری را در منازل محله به محله پیدا و خاموش کنیم تا به هم نپیوندند وگفتیم که ما با جمعیت سیال و غیر ساکن، نمی‌توانیم بیماری را کنترل کنی.

نمکی گفت: دوم گفتیم که سفر در هر صورت عامل انتقال بیماری کروناست و با ویروس جهش یافته گرفتار می‌شویم. نوشتم که تاب‌آوری مردم برای ما مهم است اما تاب‌آوری نظام سلامت مهم‌تر است. این بچه‌ها ۱۴ ماه است که نفس‌گیر کار می‌کنند و دیگر بریده اند. در مازندران مدافعان سلامت تازه از پیک ویروس ووهان درآمدند و به دلیل این سفرها به پیک ویروس جهش یافته انگلیسی افتادند.

ترکیه را ببندید چون ویروس غیرانگلیسی می چرخد

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر گفتم که ترکیه را ببندید، به این دلیل است که من می‌دانم آنجا ویروس غیر انگلیسی هم دارد می‌چرخد و نوشتم اگر من گفتار ویروس های جهش یافته برزیلی، آفریقای جنوبی و هندی شوم، دیگر نمی‌توانیم کار را جمع کنیم. تمام این مکتوبات هست.

وی تاکید کرد: اگر انتظار تک‌صدایی از وزیر کارشناس این مملکت را در جهت حرف غیرکارشناسی داریم، بدانید که این اتفاق نخواهد افتاد. این وزیر می‌تواند برود اما نمی‌تواند حرف غیرکارشناسی را تایید کند. ولله صندلی که رویش نشسته ام اگر خدمت به مردم نباشد، از آب بینی بزی که امیرالمومنین می‌گفت، برایم کمتر است و اگر روی این صندلی نشسته ام برای عشق خدمت به مردم نشستم.

نمکی با اشاره به حمایت های مقام معظم رهبری از وزارت بهداشت گفت: شرمسار یک مرد بزرگ هستم که هیچوقت مرا تنها نگذاشت. یکبار نشد که من گلایه و نامه‌ای بنویسم و یک دقیقه بعد جواب نگیرم. مدت‌ها پیش خدمت‌شان نوشتم این تصمیمات، قرارگاهی می‌خواهد که اجرا کند، رنجیده بودم و دل شکسسته بودم بلافاصله فرمودند که اولین جلسه را خودم می‌گذارم و بگویید نگران نباشد.

وی افزود: جلسه گذاشتند و فرمودند که مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می‌کند و باید اجرا کنند. نه اینکه بگویند وزیر بهداشت هم عضوی از ستاد ملی است. این حرف یعنی چه؟. اصلا ستاد ملی بدون مصادیق کارشناسی وزارت بهداشت معنا ندارد. اصلا ما بیرون می‌آییم، سایرین تصمیم بگیرند و به ما ابلاغ کنند. اینطور نمی‌توان مملکت را اداره کرد. ما در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌های این مملکت افتادیم.

پول راه اندازی تخت به ما ندادند و کمکمان نکردند

وزیر بهداشت با اشاره به مشکل تامین تخت در بیمارستان‌ها اظهار کرد: اکنون بحث تخت در بیمارستان‌ها مطرح است. دیروز یکی از اقوام خودم در کاشان ۴۸ ساعت در اورژانس ماند و برای رفتن به آی سی یو تخت نداشت. در اراک و استان‌های مختلف تخت نداریم، اما این تیم غیرتمندانه تا آخر کرونا ایستاده است تا  یک بیمار پشت درب بیمارستان‌ها نماند.

وی ادامه داد: مردم بدانند که ما و همکارانمان اگر در پیک قبلی ۲۲ هزار تخت پر شد، امروز ۸۰ هزار تخت آماده کردیم. ما در سال گذشته ۳ هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم که پول هم به ما ندادند و این گلایه را داشتم و دارم. قبل از عید نوشتم که به من کمک کنید. من ۱۳ هزار تخت آماده دارم، به من کمک کنید تا بتوانم این تخت‌ها را راه بیندازیم که اگر موج رسید، نمانیم، اما کمک نکردند. اخیرا آقای رییس جمهور دستور دادند که کمک کنند اما این به این معنا نیست که ما نشستیم. 

نمکی افزود: مردم بدانند که هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نمی‌شود. ما جان و شرف‌مان را و همه حیثیت‌مان را گرو گذاشتیم تا آبروی جمهوری اسلامی ایران را در دنیا حفظ کنیم و نخواهیم گذاشت. ما بچه‌های دفاع مقدسیم و آماده روی مین رفتن هستیم و امکان ندارد بگذاریم شهروندی در جمهوری اسلامی سوژه مطبوعات و رسانه‌های معاند بیرون شود و افتضاحی که مبنی بر خواباندن بیمار بر روی چمن‌های پارک‌ها  در کشورهای اروپایی مقتدر اقتصادی دیدید، تا وقتی من و جایگزین های من زنده هستند، اجازه نخواهند داد بیماری روی زمین بماند.

حرف کارشناسی را نشنیدند و کار را سخت کردند

وی گفت: حرف کارشناسی را نشنیدند کار را بر ما سخت کردند. بمب آلوده جابجا شد، آن هم با یک ویروس بسیار سرکش و نمی‌دانیم که آیا ویروس‌های سرکش‌تری هم در این وضعیت وارد شد یا خیر. آیا با ویروس برزیلی و آفریقای جنوبی و سوپر جهش یافته هندی هم دارم دست و پنجه نرم می‌کنم یا خیر؟. همه همکارانم را بسیج کردم که این را ارزیابی کنم.

نمکی درباره تامین واکسن کرونا گفت: برای واکسن بیش از ۳ هزار مکاتبه داریم. از اردیبهشت ماه گذشته من با وزیر بهداشت روسیه صحبت کردم، با چین مذاکره کردیم، با کوبا لابی کردیم و من می‌دانستم که واکسن با توجه به ظرفیت تولید دنیا و با توجه به اینکه سرمایه‌داران اصلی و استعمارگران اصلی روی این جریان به عنوان یک جریان سیاسی افتاده‌اند، به راحتی نمی‌گذارند که واکسن به سایر کشورها برسد.

جزییات واردات واکسن های کرونا به کشور

وی ادامه داد: اکنون ۸۵ درصد از واکسن دنیا را هفت کشور دارد مصرف می‌کند. حال ما دو راه داشتیم؛ یکی اینکه همین راه را رویم و مذاکره و لابی کنیم و دوم اینکه به تولید داخلی برگردیم. یک روز خواهید دید که چه کسی محور این حرکت شد، چه کسی برکت، پاستور و رازی را به این عرصه آورد که بیایید واکسن بسازید. حتی اگر این حقیر زیر خاک باشد، این‌ها را خواهند گفت که چه کسی این دل به دریا زدگی را در کشور شروع کرد.

وی ادامه داد: پیش از عید قرار بود ما ۴.۵ میلیون دوز واکسن دریافت کنیم. دو میلیون دوز از روسیه و ۲.۵ میلیون دوز از سایرین. روس‌ها به جای دو میلیون گفتند یک میلیون و بعد یک میلیون را هم کردند ۴۰۰ هزار دوز. خیلی هم تلاش کردیم. سفیر ما را در روسیه خدا حفظ کند که شبانه روز کار کرد. در عین حال هندی‌ها هم گفتند دو میلیون دوز به ما واکسن می‌دهند که بعد شد ۵۰۰ هزارتا و پولش را پرداختیم اما ۱۲۵ هزار دوز را ارسال کردند و ۳۷۵ هزار دوز در فرودگاه به دستور دادستان هند، بلوکه شد و گفتند حتی یک واکسن هم نباید از هند خارج شود.

مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناست

وزیر بهداشت افزود: قرار بود از کوواکس که پولش را داده بودیم برای ما سه میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن بیاید که این تعداد شد یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن، اما آنقدر تعلل که نهایتا توانستیم چند روز قبل ۷۰۰ هزار دوز دریافت کنیم. از چینی‌ها به جای دو میلیون هم ۲۰۰ هزار دوز دریافت کردیم. در نهایت توانستیم واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت هدف را با ۲۰ روز تعطیلی طبق قولی که دادیم، عملیاتی کنیم. از این به بعد هم شفافیت در عدد و رقم بیشتر می‌شود و تعداد واکسن که تزریق شده اعلام می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: اما طبق مصوبه ۵۲ ستاد ملی مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است. من این را نمی‌گویم که مسئولیت را از دوش خودم بردارم اما بدانید که مصوبه ۵۲ ستاد ملی اعلام می کند که مسئولیت تهیه واکسن خارجی با قرارگاه است و وزارت بهداشت باید فرهست بدهد. اما واقعااینطور نیست. اندر پس پرده گفت‌وگوی من و توست/چون پرده برافتد، نه تو مانی و نه من. ما اینطور نمی‌خواهیم همدیگر را بزنیم تا خدایی نکرده برادر من در وزارت کشور آسیب ببیند هر کس آسیب ببیند همه با هم و جمهوری اسلامی آسیب دیده است.

در بهاری واکسن ایرانی روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهم بود

نمکی گفت: من یک چیز را از روز اول پذیرفتم که برخی هم مسخره کردند و آن هم تولید واکسن داخلی است و تا پای جانم هم پای آن ایستادم و در بهاری که قول دادم واکسن تولید داخل را روی میز جمهوری اسلامی ایران خواهیم گذاشت.

وزیر بهداشت گفت: برای پوشش رسانه ای اخبار، عنوان کردم که آقای خدادی نماینده وزارت ارشاد در وزارت بهداشت مستقر شود اما ایشان محبتشان را از ما دریغ کردند و خواسته من این بود که یک صدایی در ستاد ملی مقابله با کرونا ان زمان که ریاست را خود به عهده داشتم داشته باشیم.

نمکی گفت: اولا جز سپاس و دست بوسی یکایک شما هیچ حرفی برای امروزم ندارم. می دانم که اعضای کمیته خیلی بیش از آنچه بنده انتظار داشتم به کار بستید اما همیشه آنطور نشد که دلتان می‌خواست.

اجازه ندهید که کسی از کرونا و مرگ مردم، برای خودش پوستین سیاست دربیاورد

وزیر بهداشت با بیان اینکه در وضعیت کنونی باید دو اقدام مهم را انجام دهیم، گفت: امروز اول اقدامی که باید انجام دهیم، پرهیز از سیاسی‌کاری است تا در فتنه های کثیف سیاست بازی درگیر نشویم و ورود به سیاسی کاری کار ما نیست و من مطلقا نمی گذارم که تیمم وارد این بازی ها شود و اجازه ندهید که کسی بخواهد از کرونا و مرگ مردم، برای خودش پوستین سیاست دربیاورد. ما اجازه این کار را نمی‌دهیم. دوم اینکه اکنون باید تمام هم و غم‌مان را بگذاریم برای اینکه بیماری پشت در بیمارستان نماند. این موجی که من ارزیابی می‌کنم، سهمگین‌تر از چیزی است که فکر کنیم.

(0) نظر
برچسب ها :
شرایط برگزاری مراسم در ماه رمضان اعلام شد

شرایط برگزاری مراسم در ماه رمضان اعلام شد

وزیر بهداشت در نامه‌ای جزییات برگزاری مراسم‌ ماه مبارک رمضان شامل نماز جماعت، شب‌های قدر و نماز عید فطر را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه ای جزییات نحوه برگزاری مراسم معنوی ماه مبارک رمضان شامل نماز جماعت، مراسم شب های قدر و نماز عید فطر را اعلام و ابلاغ کرد.

متن نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر رئیسی معاون محترم بهداشتی

باتوجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و انتظار مومنین روزه‌دار در اعلام پروتکل‌های مرتبط با مراسم این ماه پرفضیلت لازمست موارد زیر مورد نظر قرار گیرد.

واقفید همراهی دست اندرکاران ارجمند برگزاری نماز های جمعه و جماعات و مدیران هیئات مذهبی، وعاظ، ذاکران اهل بیت، هیئت امناء مساجد کشور و از همه مهمتر مردم شریف کشورمان در سال گذشته حداکثر همراهی را در کلیه امور اعمال کردند.

گرچه بعضاً توسط گروه های افراطی و خارج از دایره مدیریت این عزیزان اعمالی غیرمنطبق با شیوه‌نامه‌ها صورت گرفت و علاوه بر رنجش خاطر این عزیزان و همکاران ما که تلاش کردیم نگذاریم دوگانه دین و سلامت دامن زده شود، خوراک تبلیغاتی گروهی در خارج از کشور شد تا بتوانند ناجوانمردانه بر احساسات پاک مردم متدین بتازند.

مع‌الوصف انبوهی از مومنین در شب‌های قدر با رعایت کامل شیوه‌نامه‌ها که خود از نزدیک شاهد آن بودم علاوه بر اجرای مراسم باشکوه، محملی برای دعای خیر به توفیق همکارانمان در مدیریت بیماری نیز فراهم نمودند؛ لذا ضروریست نظرات اینجانب را در کمیته مربوطه با دوستان عزیزمان مطرح فرمائید تا مورد توجه قرارگیرد:

۱- گرچه در شهر های زرد و آبی با رعایت شیوه‌نامه‌ها برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیاء بلامانع است مع‌الوصف باتوجه به شیوع گسترده بیماری با ویروس موتاسیون یافته کمتر نقطه‌ای حائز شرایط فوق خواهد بود؛ لذا می‌طلبد تا با تدوین شیوه‌نامه‌ای برای برگزاری نماز های یومیه ماه مبارک (یک وعده آنهم بمدت نیم ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جانماز و سجاده اختصاصی در کلیه شهر ها اجازه داده شود.

بدیهی است اگر شرایط شهری بشدت اضطراری و مشمول قرنطینه عمومی و عدم رفت و آمد قرار گرفت متفاوت عمل خواهد شد.

۲- در مورد شب‌های پرفیض قدر نیز مراسم احیاء می تواند همچون سال گذشته با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در کلیه شهرها حداکثر به مدت ۲ ساعت اجرا گردد. لوازم کاملاً شخصی و ورودی و خروجی‌ها متعدد و بدون تماس باشد. تجربه و مدیریت سال گذشته عزیزان یقیناً در بهتر برگزار شدن مراسم امسال موثر خواهد بود.

۳- باتوجه به شیوع ویروس سرکش جهش یافته و قدرت سرایت و بیماریزائی بالا، اطلاع‌رسانی عمومی و ترغیب مردم عزیز به برگزاری مراسم محدودتر و با اولویت منازل و استفاده از ظرفیت ارزشمند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و فضای مجازی همچون سال گذشته نباید مغفول بماند.

۴- هرگونه مماشات با جریانات قانون گریز و شکننده پروتکل‌ها باتوجه به شرایط بسیار خطیر کنونی ابعاد گسترده زیان آوری دارد که می تواند مدیریت بیماری را غیرممکن سازد؛ لذا توجه دست‌اندرکاران محترم مدیریت مراسم مذهبی از تفاوت شرایط با سال گذشته بدلیل تحولات ویروس بیماریزا و تهیه بروشور و جزوه‌های آموزشی برای روزه‌داران عزیزی که متمایل به شرکت در این مراسم می‌باشند بسیار موثر خواهد بود.

۵- برگزاری مراسم عید فطر در بعضی از مناطق کشور در سال گذشته موجب شکل‌گیری موجی جدید در آن استان‌ها شد که پیشگیری از این پدیده در عید سعید فطر آتی می‌تواند ویروس جهش‌یافته ابعاد سنگین‌تری ایجاد کند؛ لذا پرداختن به امور پیشگیرانه قبل از فرارسیدن عید در استان ها و نقاطی که ممکن است آسیب‌پذیر باشد بسیار ضروریست.

امید است با همدلی و هم‌اندیشی با عزیزان در کمیته‌های تخصصی ستاد ملی تصمیمات مناسبی اتخاذ شود.

(0) نظر
برچسب ها :
وجود کرونای برزیلی و آفریقایی در تهران صحت دارد؟

وجود کرونای برزیلی و آفریقایی در تهران صحت دارد؟

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره وجود ویروس‌های کرونای برزیلی و آفریقای جنوبی در تهران توضیحاتی داد.

نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: هنوز علائمی در بیماران کرونایی تهران مبنی بر ابتلای آن‌ها به ویروس کرونای جهش یافته برزیلی با آفریقای جنوبی دیده نشده است و تا به امروز وجود این نوع ویروس‌های جهش یافته در تهران به اثبات نرسیده است.

توکلی گفت: در حال حاضر بیشتر بیماران مبتلا به کرونا از نوع جهش یافته انگلیسی هستند و تعداد کمتری از بیماران به نوع قدیمی و کلاسیک بیماری کرونا مبتلا شده اند.

او بیان کرد: از تمام شهروندان تقاضا دارم که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و در صورت داشتن علائم بیماری حتما با پزشک مشورت کرده و خود را قرنطینه کنند. رعایت فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک از انتقال و چرخش بیماری کرونا پیشگیری خواهد کرد.

(0) نظر
برچسب ها :
وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین بار/ موج سنگین بستری‌ها در هفته آینده
فرمانده ستاد مقابله کرونای کل کشور مطرح کرد؛

وضعیت قرمز کرونا در سراسر تهران برای اولین بار/ موج سنگین بستری‌ها در هفته آینده

زالی گفت: پیش بینی ما افزایش آمار بستری در هفته‌های آتی است که این موضوع بسیار نگران کننده خواهد بود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله کرونای کل کشور در جلسه ستاد کرونای تهران اظهار کرد: مسئله‌ای که در شرایط فعلی بسیار مهم است خیز چهارم ویروس کروناست؛ مهم‌ترین تفاوت خیز چهارم در مقایسه با دوم و سوم افزایش قدرت شیوع  ویروس است، نرخ شیوع ویروس در خیز چهارم ۴ برابر سه پیک قبلی است که مشکلات بسیار زیادی را برای کادر درمان به همراه دارد.

زالی بیان کرد: ما در  آخر اسفند وضعیت خوب و با ثباتی در تهران داشتیم، اما امروز در هفته سوم با رشد آمار مرگ و میر و مبتلایان مواجه شده‌ایم.

او با اشاره به آمار افراد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی گفت: یکی از پرشتاب‌ترین امواج بیماری را شاهد هستیم که فشار مضاعفی بر کادر درمان وارد کرده است. در حالی که در هفته آخر اسفند ماه شرایط به ثبات نسبی رسیده بود در هفته سوم فروردین در حوزه مراجعان و بستری بیمارستانی حدود ۲.۷ برابر افزایش را شاهدیم. دربستری‌های عادی افزایش سه برابری، بخش مراقبت‌های ویژه افزایش ۱.۷ برابری، فوتی‌های عام دو برابر و فوتی‌های قطعی ۲.۴ برابر افزایش را شاهد هستیم.

زالی گفت: نکته مهم بعدی اینکه در شرایط پیش رو برای جلوگیری از سرعت گسترش هر چه بیشتر این ویروس علاوه رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی محدودیت‌های شهری بسیار موثر خواهد بود. هفته سوم فروردین برای ما بسیار مهم و حائز اهمیت است، زیرا هفته سوم برای ما فرصتی است تا بتوانیم بیماری را تا حدی کنترل کنیم.

او بیان کرد: برای اولین بار است که کل شهر تهران در وضعیت قرمز قرار دارد  و ما این احتمال را می دهیم که وضعیت بحرانی استان خوزستان برای تمام استان‌های کشور رخ دهد.

زالی ادامه داد: شرعت شیوع و گسترش این ویروس در تهران بسیار فزاینده است تعداد مبتلایان در تهران به ۶ هزار و پانصد نفر رسیده است که ۲۵ درصد آن‌ها در icu بستری هستند همچنین پیش بینی ما افزایش آمار بستری در هفته‌های آتی است که این موضوع بسیار نگران کننده خواهد بود.

او تصریح کرد: امروز در کشور تنها ۹ شهر آبی در بخش‌های جنوبی استان سیستان و بلوچستان و بخشی از قسمت‌های مشترک این استان با خراسان جنوبی داریم  و ۲۹۵ شهر ما در وضعیت نا مطلوب و قرمز قرار دارند.

او بیان کرد: همه دستگاه‌های اجرای و اداری باید خدمات الکترونیک را جایگزین خدمات حضوری کنند. در هفته آینده قطعا موج سنگین تری از بستری ها را تجربه خواهیم کرد. 

فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا استان تهران با تاکید بر اینکه در تهران رکورد شکنی در حوزه مراجعین سرپایی اتفاق افتاده است افزود: ۱۵ هزار مراجعه سرپایی داشتیم که عدد قابل توجهی است. لذا می توانیم پیش بینی کنیم در هفته آتی افزایش بستری و فوتی ها را شاهد خواهیم بود. بر اساس گمانه زنی ها هفته آتی بسیار نگران کننده است. همه دستگاه ها و وزارتخانه ها طبق قانون مصوب ستاد ملی چهار لایه نظارتی برای آنها مشخص شده که باید با بهره گیری از همه ظرفیت های کشور برای تحقق این چهار لایه نظارتی تلاش کنیم.

زالی در خصوص طرح آماده سازی بیمارستان‌ها گفت: طرح تخصیص ظرفیت بیمارستانی را داریم و تخصیص‌ تخت های جدید به همه بیمارستان‌ها چهارشنبه اعلام خواهد شد. همچنین در ۷ بیمارستان تهران با زمان بندی‌های متفاوت تزریق رمدسیور را خواهیم داشت.

او در خصوص واکسیناسیون کارد درمان و گروه‌های حساس اظهار کرد: طبق جلسه‌ای که با دکتر رئیسی داشته ایم با یک شتاب بسیار خوبی گروه‌های حساس و کادر درمان واکسینه شدند تا شرایط بهتری را برای کنترل بیماری داشته باشیم.

زالی گفت: در خصوص گروه‌های پر مخاطره سعی داریم لیستی تهیه کنیم که شامل کادر درمان، رانندگان تاکسی، کارکنان مترو، افراد مرتبط با پسماند‌های آلوده است.

(0) نظر
برچسب ها :
تعداد فوتی‌های کرونا تا ۲ هفته دیگر به ۳۰۰ نفر خواهد رسید/هرفردی سرفه کرد کرونا دارد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

تعداد فوتی‌های کرونا تا ۲ هفته دیگر به ۳۰۰ نفر خواهد رسید/هرفردی سرفه کرد کرونا دارد

رئیسی گفت:اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از جلسه بیرون کنید، قطعا کروناست و نیازی به تست ندارد.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور اظهار کرد: متاسفانه تا ۲ هفته دیگر تعداد  فوتی‌ها به ۳۰۰ نفر در کشور خواهد رسید و امروزه  زمان طلایی برای درمان بیماری کرونا نداریم.

او ادامه داد:  اگر کسی سرفه کرد و گفت حساسیت فصلی دارم، آن را از جلسه بیرون کنید، قطعا کروناست و نیازی به تست ندارد.

رئیسی  عنوان کرد: میزان ابتلا و بستری‌ها ربطی به کرونای انگلیسی یا ووهان چین ندارد و این موضوع تا حد زیادی به سیستم ایمنی افراد دارد.

(0) نظر
برچسب ها :
۲۵ درصد مرگ‌های روزانه کشور بر اثر کروناست
حریرچی:

۲۵ درصد مرگ‌های روزانه کشور بر اثر کروناست

معاون کل وزارت بهداشت گفت: با مرگ روزانه ۲۵۰ نفر براثر کرونا، حدود ۲۵ درصد کل مرگ‌های کشور ناشی از این ویروس است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در پویش ملی اطلاع رسانی مقابله با کرونا، گفت: با مرگ روزانه ۲۵۰ نفر براثر کرونا، حدود ۲۵ درصد کل مرگ‌های کشور ناشی از این ویروس است، در اقناع لایه‌هایی از جامعه برای رعایت اصول بهداشتی موفق نبوده‌ایم. از سازمانهای مردمی می خواهیم در پویش ملی اطلاع‌رسانی مقابله با کرونا همکاری کنند.

وی ادامه داد: سلامت موضوعی چند وجهی و مرتبط با سایر مسائل اجتماعی است و سلامت مردم از تمام منظرها بیش از ۸۰ درصد وابسته به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است که خارج از حوزه بهداشت و درمان رخ می‌دهد؛ مثل میزان درآمد ملی آن کشور، توزیع عادلانه درآمد، اشتغال مردم، بهره مندی از مسکن و تفریح مناسب، اعتیاد، طلاق و... همگی در سلامت موثر است.

بی راهه است که فکر کنیم همه مسائل بهداشت و درمان کشور را  با مدیکالیزیشن و پزشکی می‌توان رفع کرد. هر حوزه باید کار خود را انجام دهد و ثابت شده که افزایش سرانه درآمدی هر کشوری یا افزایش سواد عمومی هر کشوری رابطه مستقیمی با افزایش طول عمر، کیفیت زندگی و عدم بیماری افراد جامعه دارد.

وی افزود: در دوره کرونا این موضوع تشدید شد، هیچ کشوری آمادگی مقابله با کرونا نداشت و انسجام مدیریتی، دسترسی به منابع، سرمایه اجتماعی و میزان اعتماد اجتماعی بین مردم و مردم با دولت تعیین کننده اصلی در موفقیت مدیریت کرونا بود؛ به طوری که اکنون مدیریت مقابله با کرونا و میزان موفقیت در آن و کاهش اثرات منفی آن به عنوان یک سنجش اصلی کارآیی حکومت و میزان توسعه اجتماعی کشورها است. 

حریرچی ادامه داد: در این بین سازمان‌هایی که توانستند در شرایطی که مردم ایران و جهان دچار مشکل شدند و سخت ترین دوران  ۱۰۰ سال اخیر خود را گذراندند ایفای نقش سازمان‌ها در این شرایط مشکل مهم است.  بعد از دو سال پیاپی رشد منفی اقتصادی، وارد بحران کرونا شدیم آنهم در شرایطی که در اوج تحریم‌ها بودیم، رشد اقتصادی منفی داشتیم، تورم، مشکلات ناشی از کاهش اشتغال و... را تجربه کردیم. به تعبیری شنای با دست و پای بسته و با چشمان بسته انجام دادیم. در این شرایط سخت که ۳ سال پی در پی شرایط اقتصادی خوبی نداشتیم در مواجهه با کرونا نقش سازمان‌ها در حمایت از مردم بسیار ضروری است و نه تنها وزارت بهداشت از پس آن بر نمی‌آید بلکه کل دولت و نظام هم بر نمی‌آید و باید مردم و سازمان‌های بزرگ و خیریه‌ها هم کمک کنند. اینکار هم نقش اجتماعی سازمان‌ها را نشان می‌دهد و هم می‌تواند وسیله‌ای برای تبلیغ آنها باشد.

حریرچی تاکید کرد: الان در اکثر ایالت‌های آمریکا ۷۰ درصد بیمارستان‌ها توسط سازمان‌ها و افرادی ایجاد شده است که غیر انتفاعی هستند و افراد از منابع خود بیمارستان تاسیس کردند و این موضوع برای دانشگاه‌ها هم برقرار است. ما در این راه از حمایت همراهان پویش ملی کرونا بهره مند بودیم و دستبوس همراهان خود هستیم و در ادامه راه هم نیاز به این همراهی داریم.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به بروز موج چهارم کرونا، اظهار کرد: وضعیت احتمالا از وضعیت فعلی هم بدتر شود و در شرایطی هستیم که وزیر بهداشت هم می‌گویند وضعیت از قرمز هم فراتر خواهد رفت و ممکن است آن پاییز و آبان سیاه را که مرگ و میر تا حدود ۵۰۰ نفر افزایش یافت را تجربه کنیم و این در حالی است که ما در قبال کوچک ترین آسیب به مردم مسئولیم و اکنون با جان انسان‌هایی سر و کار داریم که هر کدام عزیز یک خانواده هستند.

وی افزود: این موضوع نیازمند متقاعدسازی مردم است. ما در لایه‌هایی از مردم موفق بودیم ولی لایه‌هایی از مردم یا به دلیل نیاز اقتصادی یا به دلیل مشکل ایجاد باور عملکرد مناسب نتوانستیم کاری کنیم. در شرایطی که در شش ماهه دوم سال ۹۹ حدود ۲۵ درصد کشور که در حوزه مدارس و دانشگاه‌ها هستند با جمعیت ۱۶ میلیونی دانش‌آموزان و حدود ۴ میلیونی دانشجویان تعطیل فیزیکی بودند و منع رفت و آمد ساعت ۹ شب تا ۴ صبح، محدودیت سفر و... داشتیم ولی میزان کاهش تردد مردم فقط  ۴ الی ۱۰ درصد نسبت به شرایط قبل از کرونا کاهش یافته است. یعنی اگر مردم از سفر منع شدند به جای آن به کوه یا منازل هم رفتند.  اگر ۳۰ تا ۳۵ درصد بسیار خوب رعایت می‌کنند اما برخی  حتی نسبت به قبل هم بدتر رفتار می‌کنند.

حریرچی افزود: درخواست شفاف ما این است که با کمک شما همیاران عملیات اطلاع رسانی را با بیانی مردمی مفاهیم پیشگیری از کرونا را انتقال دهیم. اطلاع رسانی باید در سطح گسترده‌تر انجام شود و این کار پویش ملی اطلاع رسانی برای غلبه بر کرونا در سراسر کشور اجرا خواهد شد. از شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ملی مس ایران، سازمان منطقه آزاد قشم و کیش،  شرکت فولاد هرمزگان و... تشکر می‌کنم و از سایر شرکت‌ها هم می‌خواهم برای مسئولیت اجتماعی خود در این مسیر از ما حمایت کنند تا گام های بلندی برای اطلاع رسانی مردم انجام دهیم. با اقداماتی که در این مدت انجام دهید در پسا کرونا ارزش افزوده بیشتری کسب خواهید کرد و از تبلیغات مستقیم هم موثرتر خواهد بود.

(0) نظر
برچسب ها :
اختصاص یک سوم بیمارستان شریعتی به بیماران کرونایی
رئیس بیمارستان شریعتی تهران مطرح کرد؛

اختصاص یک سوم بیمارستان شریعتی به بیماران کرونایی

مهرپرور با ابراز نگرانی از شیوع بالای کووید ۱۹ در کشور گفت: یک سوم بیمارستان شریعتی به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، مهرپرور رئیس بیمارستان شریعتی تهران در برنامه تیتر امشب اظهار کرد: در شرایط کنونی بیشتر از همه روز‌های ۱۴ ماه گذشته از شیوع کرونا در کشور نگران هستم و الان هریک از بخش‌های این بیمارستان به نوبت در حال تعطیلی و اختصاص یافتن به بخش کرونایی هستند.

او ادامه داد: یک سوم بیمارستان شریعتی را بیماران کرونایی را تشکیل می‌دهند و هر روز تعداد آمار این بیماران افزایش پیدا می‌کند. در سال گذشته و نزدیک به ماه رمضان موج کرونا روندی کاهشی داشت و پس از اختصاص بخشی به بیماری کرونا در کم‌تر از ۱۵ ساعت آن بخش پر می‌شود. نگران بیماران بستری غیر کرونایی هستیم و عمل‌های الکتیو را تعطیل کرده ایم.

نیروی قهریه به کمک کنترل کرونا بیاید

 در ادامه ریاحی رئیس بیمارستان حضرت رسول اکرم هم گفت: هیچ وقت این حجم بیمار نداشتیم و امیدواریم با سختگیری‌های حداکثری و رعایت حداکثری این سنگین‌ترین موج را هم با آسیب‌های کمتر و سریعتر پشت سر بگذاریم همچنین او خواهان استفاده از نیروی قهریه برای اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها برای کنترل اپیدمی شد.

مهدی قلیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم با اشاره به چهار رقمی شدن میزان بستری‌ها و بستری ۲۴۰ نفر در بخش مراقبت ویژه گفت: هنوز پرواز‌های خارجی در مشهد به طور کامل متوقف نشده است، اما از مسافران خارجی و هوایی تست می‌گیریم و در صورت مثبت بودن ۲ هفته در قرنطینه نگه می‌داریم.

محمد حسین صومی رئیس علوم پزشکی تبریز هم با اشاره به افزایش آسانسوری بیماران و اشغال ۸۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌ها گفت: رفتار مردم باید تغییر کند، متاسفانه رعایت پروتکل‌ها بیش از ۷۰ درصد نیست، هر چند شواهدی هم داریم که میزان تکثیر ویروس در استان دارد کاهش می‌یابد.

(0) نظر
برچسب ها :
لاک داون کشور به تنهایی اثربخشی ندارد/ دو سوم طرح شهید سلیمانی اجرا شد
رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا:

لاک داون کشور به تنهایی اثربخشی ندارد/ دو سوم طرح شهید سلیمانی اجرا شد

سوری بااشاره به مزایا و معایب لاک داون کشور گفت که این کار به تنهایی اثربخش نیست و فقط تاثیر مقطعی دارد.

به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، حمید سوری اپیدمیولوژیست و رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا در برنامه تیتر امشب با اشاره به اینکه موفق‌ترین دوره در کنترل کرونا در سه ماه زمستان با اجرای طرح شهید سلیمانی بود، اظهار کرد: از این طریق بیش از ٨٠ درصد کاهش مرگ و بستری داشتیم و متوسط مرگ و میر این بیماری در یکسال اخیر حدود ١٠۵ نفر در روز بوده است.

او با بیان اینکه از نظر موارد ابتلا کشور در رتبه بین ١٠ تا ١٨ متغیر است، ادامه داد: آمار مرگ و میر نسبت به ابتلا مهم‌تر است چرا که شیوه بیماریابی در کشور‌های مختلف متفاوت است.

سوری با اشاره به اینکه در طرح شهید سلیمانی هیچ کس به محورهای علمی نقد نداشته است، بیان کرد: نحوه اجرا و باور به آن همچنین تعهد به انجام عامل موفقیت طرح است.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا تصریح کرد: تاکنون حدود دو سوم مبانی طرح شهید سلیمانی به اجرا در آمده است اما دلایلی مختلفی وجود دارد که چرا برخی دوست ندارند این طرح به اجرا در بیاید  یا کمرنگ به آن نگاه کردند.

او ادامه داد: در هیچ کجای دنیا وزارت بهداشت به تنهایی قادر نخواهد بود اپیدمی را کنترل کند و در کشور ما هم اوضاع هم است بنابراین لازم است در کشور همه دستگاه‌ها آرایش رزمی در مقابل این دشمن بسیار خطرناک ببیند.

سوری با اشاره به اینکه بسیاری از سازمان های ما فقط صورت مساله را پاک کردند و نقش خودشان را نادیده گرفتند، اظهار کرد: باعث تاسف است که ١۴ ماه بعد از اپیدمی ما صف مرغ داریم و برای برگزاری شدن یا نشدن آزمون قضات و فعالیت مترو هنوز تردید وجود دارد.

زیرساخت برای دور کاری نداریم

به گفته این اپیدمیولوژییست در مورد دورکاری هم صرفا واژه ای را از غرب قرض گرفتیم بدون آنکه مبانی و ابزارهای آن را داشته باشیم؛ عمده ترین نقشی که باید در کشور ایفا شود برای سازمان های ماموریت محور، بدیل هایی تعریف شود.

او با انتقاد از اینکه تعطیلی مشاغل باعث مشکل درآمدزایی برای برخی مشاغل مانند دستفروشان شده است، گفت: در دنیا تجارت الکترونیک رواج یافته است اما آیا دولت ناتوان تر از این شرکت هایی است که به شکل دیجیتال کار می کنند؟

سوری با اشاره لاک داون و با بیان اینکه این کار یکی از پر هزینه ترین مداخلاتی است که اثر بخشی کوتاه مدتی دارد، تاکید کرد:  زمانی که لاک داون انجام می دهید  فقط تا دو هفته بعد کاهش داریم بنابراین این کار به تنهایی موثر واقع نیست؛ دولت در این مورد وزارت بهداشت را تنها گذاشته است همانطور که در موضوع سفرهای نوروزی اختلاف نظرهایی وجود داشت.

هر ۸ دقیقه یک ایرانی بر اثر کرونا فوت می‌کند

او با بیان اینکه هر ۸ دقیقه یک ایرانی بر اثر کرونا فوت می‌کند، اظهار کرد:  مهمترین و بیشترین مسیر انتقال کرونا از انسان به انسان است، پس رعایت فاصله گذاری و شناسایی بیماران و قرنطینه آن‌ها نقش مهمی در کنترل بیماری دارد و موثرترین کار برای کنترل اپیدمی همچنان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، فاصله گذاری و دوری از تجمعات و مهمانی‌هاست. 

سوری گفت: ۵۰ درصد مبتلایان و ناقلان کرونا بدون علامت هستند و ۳۰ درصد هم علائم بسیار خفیفی دارند بنابراین یکی از اصولی‌ترین کار‌هایی که باید انجام بدهیم بیماریابی فعال و قرنطینه کردن آنهاست.

این اپیدمیولوژیست درباره ایمنی گله‌ای هم تصریح کرد: این کار غیر اخلاقی و غیرکارشناسی است ضمن آنکه دوره ایمنی افراد بعد از ابتلا و واکسیناسیون کوتاه مدت است.

به گفته او حتی واکسن هم ممکن است ایمنی ۶ ماهه ایجاد کند و عفونت‌های مجدد همچنان باقی خواهد بود، درنتیجه بهترین راه همچنان رعایت فاصله‌ها و شیوه نامه بهداشتی محسوب می‌شود.

سوری با اشاره به اینکه در شرایط کنونی موضوعی به نام سرماخوردگی نداریم و کرونا ویروس از دیرباز عامل سرما خوردگی است، گفت: افرادی که دچار علائم سرماخوردگی هستند باید خود را قرنطینه کنند، همین علامت‌های کوچک در جوانان به صورت سرماخوردگی ساده باعث شده است تا افراد سالخورده را درگیر کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۲۷۴ نفر در شبانه روز گذشته

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۲۷۴ نفر در شبانه روز گذشته

مجموع جانباختگان ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت و به ۶۴ هزار و ۷۶۴ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۲۳ هزار و ۳۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۸۸۴ نفر از آن‌ها بستری شدند.

لاری ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۹۳ هزار و ۴۵۲ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۴ هزار و ۷۶۴ نفر رسید.

او افزود: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۷۲۰ هزار و ۸۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. چهار هزار و ۴۴۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: تا کنون ۱۳ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۱۶۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع بیماری کرونا

لاری گفت: در حال حاضر ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهر‌های با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
خطر چهار رقمی شدن فوتی‌های کرونا با تعطیلی ۱۰ روزه نصف و نیمه
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار داد؛

خطر چهار رقمی شدن فوتی‌های کرونا با تعطیلی ۱۰ روزه نصف و نیمه

رییسی گفت: اگر محدودیت ها در تعطیلی ۱۰ روزه به خوبی اعمال و رعایت نشود باید منتظر مرگ های چهار رقمی باشیم

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره محدودیت‌های اعمالی در ۱۰  روز تعطیلی سراسری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ما ساز و کار لازم برای اجرای دستورات ستاد مقابله با کرونا در قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا داریم و در روز نخست تعطیلی در تهران زیر ۵۰ درصد محدودیت ها اجرایی شد و من خود به روند اعمال محدودیت ها در روز نخست معترض هستم البته در برخی استان ها محدودیت ها خوب اعمال شده است اما صبر کردیم تا اعمال محدودیت‌ها در روزهای بعدی را هم ببینیم و بعد در ستاد ملی مقابله با کرونا موضوع را بررسی و تصمیم گیری کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار داد: اگر محدودیت ها و دستورالعمل های بهداشتی در ۱۰  روز تعطیلی سراسری به خوبی اعمال و رعایت نشود باید منتظر مرگ های چهار رقمی باشیم چرا که هنوز اثر سفرها را ندیده ایم و آمارهای کنونی فوتی های کرونا ناشی از خریدهای نوروزی قبل از آغاز سال جدید است.

رییسی با بیان اینکه میزان محدودیت‌ها کم نیست، درباره فعالیت کارکنان که بحث‌های بسیاری در آن مطرح شده است، گفت: ما در طرح مدیریت هوشمند کرونا در شهر‌های قرمز تا یک سوم کارکنان و در شهر‌های نارنجی تا یک دوم باید در محل کار حاضر شوند، برخی ادارات اگر ۱۰ روز تعطیل شوند هیچ اتفاقی نمی‌افتد و باید این ادارات تعطیل شوند، همچنین اداره‌ای را که ۱۰۰ کارمند دارد و می‌توان با ۵ اپراتور آن را مدیریت کرد، باید در عمل تعطیل شود، برخی ادارات که ارباب رجوع ندارند باید تعطیل شوند یا ستاد بسیاری از وزارتخانه‌هایی که در تهران هستند،  اگر تعطیل باشند هیچ اتفاقی نمی‌افتد و این قبیل باید تعطیل شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: ما فقط مجوز فعالیت به نانوایی، سوپرمارکت، مطب پزشکان، بیمارستان‌ها و مشاغل این چنینی را داده ایم، بانک ها باید فعال باشند چرا که تولید همچنان ادامه دارد و حتی برای کاهش تراکم مردم  شاید نیاز باشد، بانک ها با توان بیشتری کار کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 70881
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X