كرونا را شكست مي دهيم
ماموریت‌های کرونایی اورژانس ۸ برابر شده است
خالدی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

ماموریت‌های کرونایی اورژانس ۸ برابر شده است

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از ۸ برابر شدن تعداد تماس‌های مردم با این سازمان در زمینه بیماری کرونا خبر داد.

مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: با شیوع بیماری کرونا بیماران مشکوک به توسط اورژانس با دستورالعمل‌های ویژه‌ای به بیمارستان‌های خاص منتقل می‌شوند.

او بیان کرد: سازمان اورژانس بیماران کرونایی را به مراکز درمانی دارای تجهیزات خاص منتقل می‌کند. در موج چهارم شیوع کرونا شاهد افزایش چشمگیر تعداد تماس‌های مردمی با اورژانس هستیم و نسبت به هفته گذشته و اواخر اسفند تعداد تماس ها با اورژانس جهت ارائه مشاوره در حدود ۷ برابر افزایش داشته است.

خالدی گفت: تعداد ماموریت‌های اورژانس پیش بیمارستانی در زمینه بیماری کرونا حدود ۸  برابر افزایش پیدا کرده و ماموریت‌های عادی مانند بیماری‌های قلبی و مغزی تا ۴۰ درصد رشد داشته است.

او بیان کرد: توصیه می‌شود مردم هرگونه تب و خستگی را جدی گرفته و در صورت تنگی نفس به پزشک مراجعه کرده یا با اورژانس تماس بگیرند.

(0) نظر
برچسب ها :
واکسن آسترازنکا ترجیحا به افراد زیر ۵٠ سال تزریق نشود
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا :

واکسن آسترازنکا ترجیحا به افراد زیر ۵٠ سال تزریق نشود

رئیسی گفت: هیچ منع مصرفی در گروه‌های سنی مختلف برای تزریق واکسن آسترازنکا وجود ندارد، اما این واکسن ترجیحا به افراد زیر ۵٠ سال تزریق نشود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا ضمن تکذیب خبر ممنوعیت تزریق واکسن آسترازنکا به افراد زیر ۵٠ سال، بیان کرد: افراد بالای ۵٠ سال واکسن آسترازنکا دریافت خواهند کرد و هیچ منع مصرفی در گروه‌های سنی مختلف برای تزریق واکسن آسترازنکا وجود ندارد و همه افراد می‌توانند این واکسن را تزریق کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: اگر افراد زیر ۵٠ سال بودند و واکسن دیگری در دسترس بود، می‌توان واکسن دیگری به کادر بهداشت و درمان تزریق کرد چرا که در مواردی مشاهده شده است برخی از کادر بهداشت و درمان به دلیل دل نگرانی از تزریق واکسن ممانعت می‌کنند و برای حفظ حرمت مدافعان سلامت در صورت در دسترس بودن واکسن دیگر می‌توان برای افراد زیر ۵٠ سال واکسن دیگری تزریق کرد.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: اگر کادر بهداشت و درمان علاقه مند بودند تا واکسن ایرانی تزریق کنند باید صبر کنند تا طی چند ماه آینده واکسن ایرانی به مرحله تولید و تزریق عمومی برسد و تاکید می‌کنم که هیچ منع مصرفی برای تزریق واکسن آسترازنکا وجود ندارد.

(0) نظر
برچسب ها :
واکسیناسیون ملی کووید ۱۹ رایگان است

واکسیناسیون ملی کووید ۱۹ رایگان است

رییس روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: واکسیناسیون کرونا تا رسیدن به نقطه هدف یعنی ایمنی جمعی، رایگان خواهد بود.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره برخی مباحث مطرح شده مبنی بر پولی شدن تزریق واکسن کرونا در کشور اظهار کرد: واکسیناسیون کرونا در چارچوب سند ملی واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ به صورت رایگان تا رسیدن به نقطه هدف یعنی ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون انجام می‌شود.

او ادامه داد: وزارت بهداشت هرگونه سیاست موازی یا دور زدن این برنامه ملی با هر عنوان اعم از پرداخت هزینه واکسن که ناقض برنامه ملی واکسیناسیون باشد را تکذیب می‌کند.

جهانپور گفت: هر واکسن مجاز کرونا از هر جا که وارد یا تولید شود، توسط وزارت بهداشت خریداری شده و در چارچوب برنامه واکسیناسیون ملی علیه کووید ۱۹ و به صورت رایگان توزیع و تلقیح خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
راهکارهایی برای داشتن تغذیه سالم در روزهای کرونایی

راهکارهایی برای داشتن تغذیه سالم در روزهای کرونایی

یک متخصص تغذیه گفت: مراقبت‌های تغذیه ای برای کاهش احتمال ابتلا به ویروس کرونا یا کاهش عوارض ناشی از آن، در جریان ابتلا به این ویروس و دوران نقاهت ضروری است.

خدیجه رحمانی، متخصص تغذیه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: همه گیری کرونا موجب بروز تغییراتی در شیوه زندگی تمام جوامع شده است. چاقی و اضافه وزن از جمله عوامل خطرناکی هستند که سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کنند.

رحمانی افزود: مراقبت‌های تغذیه ای برای کاهش احتمال ابتلا به ویروس کرونا یا کاهش عوارض ناشی از آن، در جریان ابتلا به این ویروس و دوران نقاهت ضروری است.

او گفت: افراد باید یک برنامه غذایی خوبی را برای خود در نظر بگیرند. بهتر است از میوه‌ و سبزی بیشتر استفاده شود زیرا ریزمغذی‌های بیشتری دارند. 

رحمانی بیان کرد: این مواد مغذی در میوه‌های رنگی بیشتر دیده می‌شود، یعنی هر میزان رنگی‌تر باشند، ارزش غذایی بیشتری خواهند داشت. در این دوران بهتر است از نان و غلات هم کمتر استفاده شود.

او تصریح کرد: میزان روغن مصرفی خود را کم کنید و تا جایی که امکان دارد حبوبات را در برنامه غذایی خود جای دهید. فراموش نشود که گروه لبنیات در هر زمانی لازم است البته از نوع کم چرب باشد. باید از هرنوع شیریجات و شکلات خودداری کرد، زیرا تنها باعث چاقی می‌شود.

این متخصص تغذیه در پایان تصریح کرد: درنظر گرفتن یک برنامه منظم برای فعالیت بدنی در منزل نیز از جمله راهکارهای الزامی است که عاملی موثر در پر کردن اوقات بیکاری بوده و به خاطر مصرف کالری در مقابله با افزایش وزن موثر است.

(0) نظر
برچسب ها :
ماجرای پولی شدن واکسیناسیون کرونا در ایران/ حاضرید واکسن بزنید به قیمت ۲۰۰ هزار تومان؟

ماجرای پولی شدن واکسیناسیون کرونا در ایران/ حاضرید واکسن بزنید به قیمت ۲۰۰ هزار تومان؟

خبر پولی شدن واکسن کرونا به قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دیروز در فضای مجازی جنجال به پا کرد.

به گزارش خبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان؛ واکسن کرونا را با این قیمت از داروخانه ها بخرید، آن هم بدون صف و نوبت. خبری که دیروز منتشر شد و به سرعت مسئله پولی شدن واکسن کرونا در فضای مجازی جنجال به پا کرد چرا که بسیاری عدالت و دسترسی و احتمال بازار سیاه واکسن را مطرح می کردند.

ماجرای پولی شدن واکسن کرونا و اطلاعیه ای جنجالی

ماجرا از آنجایی شروع شد که هلال احمر در اطلاعیه‌ای خبر از پولی شدن واکسن کرونا منتشر کرد، در این اطلاعیه آمده است: این جمعیت در روز‌های آتی واکسن کرونا وارد می‌کند، اما این واکسن‌ها رایگان نخواهد بود»؛ از این اطلاعیه اینگونه استنباط شد که واکسیناسیون کرونا در ایران برخلاف آنچه پیش‌تر گفته شده رایگان نخواهد بود.

در ادامه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبرهایی مبنی بر پولی شدن واکسن کرونا را برای کسانی که بخواهند خارج از نوبت واکسن بزنند، تایید کرد و این مسئله قوت گرفت.

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به زمزمه‌هایی پیرامون پولی شدن واکسیناسیون کرونا، مطرح می‌شود، با بیان اینکه در این خصوص دو مسئله مطرح است که باید از یکدیگر تفکیک شود، گفت: در برنامه ملی واکسیناسیون گروه‌های هدف در کشور تعیین شدند و در این برنامه واکسیناسیون چه با واکسن خارجی چه ایرانی رایگان خواهد بود.

معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برخی عجله دارند و صبر نمی‌کنند تا طبق سند ملی واکسیناسیون واکسن را دریافت کنند، افزود: این افراد برای دریافت واکسن کرونا به خارج از کشور مراجعه می‌کنند که ممکن است از آنها کلاهبرداری شود و یا اصلا واکسن تقلبی به آنها تزریق شود، بر همین اساس، ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز داده تا افراد و یا شرکت‌ها با ارز نیمایی، واکسن وارد کنند تا افرادی که نمی‌توانند طبق سند ملی واکسیناسیون، منتظر دریافت واکسن باشند از واکسن های وارد شده توسط این افراد استفاده کنند و پول آن را نیز پرداخت کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: بعید می‌دانم که مردم از این موضوع استقبال کنند و این موضوع حتما باید از سیاست‌های وزارت بهداشت جدا شود چرا که طبق سیاست‌های اعلام شده، همه مردم تا پایان سال رایگان واکسینه خواهند شد اما اگر نوبت فردی برای دریافت واکسن در سند ملی واکسیناسیون به عنوان نمونه آذرماه است، می‌تواند با پرداخت هزینه زودتر این واکسن را دریافت کند.

واکسن کرونا به قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بدون صف و نوبت

ماجرا به اینجا ختم نمی شود و در ادامه هم مدیر کل داروی سازمان غذا  دارو خبر سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا را تایید کرد و از قیت احتمالی واکسن کرونای وارداتی به دست بخش خصوصی با ارز نیمایی را اعلام کرد و از ساز و کار جدیدی برای فروش واکسن کرونا در داروخانه ها آن هم بدون نوبت خبر داد.

حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در کفت و گویی رادیویی گفت: حدود ۴۵ شرکت درخواست واردات واکسن داشتند که در حال تکمیل مدارک خود هستند و از این بین دو شرکت مدارک نهایی خود را آماده کرده اند. ضمن اینکه سه نمایندگی آسترازنکا، بهارات و بهستان دارو در کشور اقدام به واردات کرده‌اند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در ارتباط با رایگان نبودن واکسن برای بخشی از مردم گفت: اولین طرح ما واکسیناسیون گروه های در معرض خطر است که رایگان است. شرکت هایی که بخواهند واکسن را به وزارت بهداشت بفروشند، ارز دولتی دریافت می کنند و ما واکسن را از آنها می ‌خریم و به صورت رایگان و با توجه به اولویت ها در اختیار مردم قرار می ‌دهیم اما برخی شرکت ها که خواستار واردات واکسن با ارز نیمایی هستند، اجازه دارند واکسن را به داروخانه ها بدهند و مردمی که در اولویت قرار ندارند، می توانند این واکسن ها را با قیمت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان از داروخانه ها تهیه کنند. اگرچه هنوز واکسنی با این شرایط وارد کشور نشده است.

محمدی گفت: اولین واکسن تولید ملی حدودا در خردادماه بسته به پاسخ داوطلبان فاز ۳ کارآزمایی وارد بازار می شود. واکسن های قراردادی بین ایران و دو کشور کوبا و روسیه طبق زمان‌بندی بسته به نتایج مطالعاتی که داخل کشور بر روی آنها انجام می شود حدود خرداد و تیرماه وارد بازار می شوند.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ما قطعا متعهد هستیم و واکسیناسیون بحث دیروز و امروز نیست و همه کسانی که در حوزه سلامت کار می‌کنند و حتی عزیزان سازمان جهانی بهداشت، کشورهای همسایه و... می‌دانند که ما یکی از قوی‌ترین نظام شبکه‌ها را در سطح منطقه داریم.

تکذیب ادعای پولی شدن واکسن کرونا آن هم در عرض چند ساعت

البته چند ساعت بعد سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا پس از اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی به ریاست وزیر بهداشت پشت تریبون قرار گرفت و روی آنتن زنده خبر اعلامی را تکذیب کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ما همواره واکسیناسیون روتین کشور را رایگان انجام دادیم و بحث دیروز و امروز نیست. در مورد واکسن کرونا هم آن واکسنی که در سطح شبکه توزیع شود قطعا رایگان خواهد بود و این موضوع قطعی است و به هیچ وجه بحث اینکه بخواهیم پولی از کسی بگیریم وجود ندارد. 

رییسی تاکید کرد: اگر کسی در اولویت دریافت واکسن نباشد باید صبر کند تا نوبتش شود که بتواند واکسن را دریافت کند. در همه دنیا اولویت بندی وجود دارد و کشورهای بزرگی که خودشان تولید واکسن دارند هنوز نتوانسته‌اند همه گروه‌ها را واکسن بزنند و بر اساس اولویت پیش رفته‌اند. کشوری مثل چین که خودش تولید کننده است و از نظر مالی و تحریم هم مشکل ندارد، ۹ درصد جمعیتش را واکسن زده و هنوز ۹۱ درصد جمعیت واکسن نزده‌اند. قطعا آن ۹ درصد هم بر اساس اولویت بوده‌اند و برنامه ما هم بر اساس اولویت بندی ادامه خواهد یافت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه اصحاب رسانه‌وخبرنگاران در گروه مشاغل حساس و در اولویت سوم دریافت واکسن کرونا هستند، گفت: ان‌شاءالله اگر این دور را تمام کنیم به مشاغل حساسی همچون خلبانان، اصحاب رسانه، زندانیان و ... خواهیم رسید.

در ادامه جهانپور سخنگوی سازمان غذا  و دارو هم دوباره روی آنتن زنده خبر پولی شدن واکسن کرونا در ایران را کذب خواند و گفت:  واکسیناسیون در چارچوب سند ملی واکسیناسیون علیه کووید۱۹ به صورت رایگان تا رسیدن به نقطه هدف یعنی ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: وزارت بهداشت هرگونه سیاست موازی یا دور زدن این برنامه را ملی تحت هر عنوان اعم از پرداخت هزینه واکسن را که ناقض برنامه ملی واکسیناسیون باشد تکذیب می‌کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: هر واکسن مجاز از هرجا وارد کشور شود توسط وزارت بهداشت خریداری و در چارچوب برنامه واکسیناسیون ملی علیه کووید۱۹ بصورت رایگان توزیع و تلقیح خواهد شد.

ماجرای پولی شدن واکسن کرونا از کجا آب می خورد؟

به نظر می رسد ماجرای واکسن پولی از آنجایی آب می خورد که رئیس جمهور پارسال درباره این مسئل سخن گفت که هیچ ایرانی بناید برای تزریق واکسن کرونا به کشورهای همسایه سفر کند زیرا برخی خبرها از سفر ایرانیان به ترکیه و دبی در قالب تور واکسن کرونا خبر می دادند البته خبر وجود این تورها تکذیب شد اما در روزهای اخیر خبرهایی از تورهای واکسن کرونا به روسیه در رسانه های جهان منتشر شده است و بر این اساس گردشگردانی از آلمان و ترکیه رد قالب تور واکسن به این کشور سفر کرده اند و بعید نیست که برخی ایرانیان متمول هم دست به اقدامات این چنین بزنند.

از طرفی رئیس جمهور در هفته قبل بر واردات واکسن کرونا آن هم از بخش خصوصی تاکید کرد، هر چند که مسئله با واکنش وزیر بهداشت مواجه شد.

روحانی درباره واردات واکسن کرونا گفت: اگر هر شرکت و موسسه‌ای برای واردات واکسن کوچک‌ترین مشکلی دارد، مستقیماً به دفتر رئیس‌جمهور نامه بنویسد و من مستقیماً مسئله را دنبال می‌کنم و می‌تواند میلیون‌ها دوز واکسن وارد کشور شود.

در پی این اظهارات رئیس جمهور، سعید نمکی درباره ورود بخش خصوصی به واردات واکسن گفت: بخش خصوصی اکنون در حال واردات داروی بیماران خاص است اما واکسن به مراتب پیچیده‌تر از دارو است. واکسن فرآورده حساس و بیولوژیک است و افراد متخصص باید آن را وارد کنند.

وزیر بهداشت انتقاد تندی به ورود بخش خصوصی غیرمرتبط به بحث واردات واکسن کرونا داشت و تاکید کرد: ماست‌فروش و سیمان‌فروش و پلاسکو فروش می‌خواهد واکسن بیاورد! من در سازمان غذا و دارو بساط دلالان را جمع کردم و باج هم به کسی نمی‌دهیم.

پس از این اظهارات نمکی، بسیاری در فضای مجازی دست به تخریب شخص وزیر بهداشت زدند و حمله توییتری سازمان یافته علیه سعید نمکی آغاز شد.

وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت در واکنش به این تخریب‌ها، با غیرمنصفانه خواندن این اقدام، در صفحه خود نودر فضای مجازی نوشت: صادر شدن چراغ سبز تخریب هماهنگ فقط برای اعتراض وزیر بهداشت به سفرهای نوروزی و پیک چهارم کروناست؟ یا پای دلالان واکسن کرونا نیز در میان است؟

برخی ها هم در فضای مجازی  تاکید بر واردات واکسن از طریق شرکت‌های خصوصی غیرمرتبط را با دلالان بخش خصوصی و انگیزه‌های انتخاباتی پیوند زدند، البته واکسن یک کالای استراتژیک است و  باید در واردات ان نهایت دقت صورت گیرد.

با همه اینها باید منتظر ماند و دید که بالاخره سرانجام واردات واکسن کرونا به دست بخش خصوصی به کجا خواهد رسید و  با توجه به تناقض های مطرح شده ممکن است دوباره مسئله پولی شدن واکسن عنوان شود و امید است با افزایش سرعت خرید واکسن و حل مشکلات روند واکسیناسیون کرونا در ایران تسریع شود و تا پایان سال واگسیناسیون جعیت هدف ایرانیان برای ایمنی جمعیت محقق شود.

(0) نظر
برچسب ها :
تمام بیمارستان‌های ارتش آماده پذیرش بیماران کرونایی شدند

تمام بیمارستان‌های ارتش آماده پذیرش بیماران کرونایی شدند

سرتیپ موذنی گفت: بیمارستان‌های ارتش در کل کشور آماده پذیرش بیماران کرونایی با هر بیمه‌ای هستند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، امیرسرتیپ بهزاد موذنی متخصص جراحی عمومی میهمان برنامه طبیب با تبریک روز ارتش و همچنین گرامیداشت شهدای ارتش در دفاع مقدس، دفاع از حرم و حوزه درمان عنوان کرد: ارتش جمهوری اسلامی در تمام بلایای طبیعی در خط مقدم بوده و در بحث کرونا نیز اولین اقدامی که انجام دادیم غربالگری همرزمان در مرز‌ها بود.

این متخصص جراحی عمومی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر مرزبانان ارتش در شرق، شمال شرق و غرب از مرز و بوم کشور محافظت کره و ما حتی یک ماه قبل از اعلام کرونا دستورالعمل‌هایی ابلاغ کردیم که بیماری‌های حاد تنفسی در کشور در حال شیوع است، چون نوع‌های جدید آنفولانزا در حال شیوع بود و ما در ۱۰ بهمن ۹۸ اولین اطلاعیه و دستورالعمل بهداشتی که توسط همکاران ما در طب پیشگیری تدوین شده بود به تمام کشور ابلاغ کرده و در پادگان‌ها پیشگیری‌های لازم را انجام دادیم.

او با اشاره به اینکه با این اقدام و غربالگری‌هایی که انجام دادیم در این ۱۵ ماه در هیچ کدام از پادگان‌ها هیچ اپیدمی نداشتیم، بیان کرد: به ویژه اینکه این موج چهارم بیشتر جوانان را درگیر می‌کند ما برای اینکه توان رزمی‌مان کاهش پیدا نکند هم در پادگان‌ها و مراکز آموزشی و هم مرز‌ها کنترل بسیار سختگیرانه‌ای داریم و با رعایت فواصل اجتماعی، برگزاری کلاس‌ها در فضای باز و اقدامات کنترلی در خصوص استفاده از ماسک و ضدعفونی‌کننده تا الان توانستیم توان رزمی‌مان را مثل زمان قبل از کرونا حفظ کنیم.

موذنی همچنین اظهار کرد: از آغاز شیوع کرونا ۲۸ بیمارستان و درمانگاه ارتش در ۲۴ استان چه در بحث غربالگری، چه آزمایش و چه در بحث درمان و بستری پذیرای بیماران کرونایی بودند و الان علاوه بر بیمارستان ثابت ما در شیراز بنا به نیاز استانداری و همچنین اعلام نیاز ستاد ملی کرنا بیمارستان پشتیبانی را در ورزشگاه شهید دستغیب برای بار سوم مجهز کردیم که ۴۰ بیمار دارد. در قزوین نیز بیمارستان صحرایی با همکاری استانداری و دانشگاه علوم پزشکی در محوطه بیمارستان با ۶۰ تخت‌خواب در حال خدمت‌رسانی است.

او در خصوص اقدامات ارتش در خصوص راه‌اندازی نقاهتگاه در تهران نیز گفت: سال گذشته ظرف ۲۴ ساعت بنا به دستور فرماندهی کل ارتش در نمایشگاه بین‌المللی بزرگترین بیمارستان و نقاهتگاه دنیا را که دو هزار تخت‌خوابی بود راه‌اندازی کردیم که الحمدالله پارسال نیاز به بهره‌برداری نشد و امیدواریم با رعایت همشهریان امسال هم نیاز به استفاده از این نقاهتگاه‌ها نباشد.

رئیس اداره بهداشت امداد و درمان نزاجا در پایان با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های ارتش چه در بحث کرونا و چه درمان‌های عمومی همه هموطنان را با هر بیمه‌ای پذیرش خواهد کرد، یادآور شد: بعد از انتصاب امیر سرلشگر موسوی فرمانده کل ارتش که دغدغه معیشت کارکنان ارتش و همه مردم برایشان بسیار مهم بوده، در حال حاضر ۱۸ بیمارستان و درمانگاه ارتش در حال بازسازی و نوسازی است و حتی بعضی از صفر ساخته می‌شود و تمام تجهیزات در حال به روز شدن است، و کارکنان تخصصی ما با انگیزه بسیار بالا مشغول انجام وظیفه هستند و برایشان فرقی نمی‌کند که بیمار تحت کدام بیمه هستند.

(0) نظر
برچسب ها :
اگر کسی در اولویت واکسیناسیون نیست باید صبر کند/ خبرنگاران در اولویت سوم قرار دارند
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

اگر کسی در اولویت واکسیناسیون نیست باید صبر کند/ خبرنگاران در اولویت سوم قرار دارند

رئیسی گفت: پولی شدن واکسن خارج از اولویت را تکذیب می‌کنم و اگر کسی در اولویت واکسیناسیون نیست باید صبور باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی سراسر کشور، با اشاره به اینکه وضعیت فعلی کشور و افزایش شیوع کرونا بیان کرد: در اوج پیک سوم ٢٣ هزار تخت اشغال‌شده داشتیم، اما اکنون هنوز به پیک نرسیده‌ایم و بیش از ۴٠ هزار تخت اشغال‌شده داریم و شاید به ۶۰ هزار تخت هم برسد.

او ادامه داد: در مورد واکسیناسیون با توجه به اینکه فاز اول کار در حال انجام است حدود ٧٠٠ هزار واکسن از سبد کوواکس دست ما رسیده است؛ علاوه بر آن ۴٠٠ هزار دوز واکسن هم از چین دریافت کردیم و خوشبختانه می‌توانیم با این شرایط فاز اول واکسیناسیون را به پایان ببریم.

فاز اول واکسیناسیون هفته اول اردیبهشت تمام می‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: براساس پیش‌بینی‌های انجام شده هفته اول اردیبهشت فاز اول واکسیناسیون شامل کادر بهداشت و درمان انجام می‌شود و با توزیعی که انجام شد امیدواریم بتوانیم همه اعضای کادر بهداشت و درمان حتی در بخش خصوصی به پایان برسد.

رئیسی گفت: با توجه به خبر‌های خوبی که در راه است از نیمه دوم اردیبهشت فاز دوم را آغاز می‌کنیم که شامل افراد سالمند می‌شود و گروه سنی میان ۶۵ تا ٨٠ سال را شامل می‌شود. همچنین افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بالای ١٨ سال را هم شامل می‌شود که البته برای آن حدود ١٢ میلیون دوز واکسن نیاز داریم.

همه گروه‌های هدف تا پایان ١۴٠٠ واکسینه می‌شوند

سخنگوی ستاد ملی کرونا تصریح کرد: براساس سند ملی واکسیناسیون تا پایان ١۴٠٠ می‌توانیم همه گروه‌های هدف پیس بینی شده را انجام دهیم.

رییسی درباره واردات واکسن و واکسیناسیون افراد با تور‌های خارج از کشور گفت: امیدواریم تا پایان امسال همه افراد را به طور رایگان واکسینه کنیم، اما بخش خصوصی به دو شرط اول اینکه خودش واکسن وارد کند و پولش را هم خودش بدهد، می‌تواند این کار را انجام دهد البته باید واکسن مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد.

واکسن پولی خارج از اولویت ندریم

او درباره انتشار اخباری مبنی بر اینکه زدن واکسن خارج از اولویت پولی می‌شود، گفت: چنین چیزی وجود ندارد و آن را تکذیب می‌کنم، اما اگر شرکتی بخواهد واکسن وارد کند اولا باید مورد تایید غذاودارو و قیمت آن مصوب باشد؛ هرچند که قطعاً متعهد هستیم تا واکسیناسیون حتماً رایگان خواهد بود و اگر کسی در اولویت نیست باید صبور باشند.

او ادامه داد: کشوری مانند چین تاکنون ٩ درصد جمعیت را واکسینه کرده است و این میزان هم براساس اولویت بوده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: گام پنجم طرح شهید سلیمانی فعال شده است و کار را مصمم پیش می‌بریم. همچنین می‌توانیم به زودی درمان سرپایی را توسعه دهیم که می‌تواند به کاهش بیمار کمک کند.

رئیسی گفت: تمام امکانت را در برابر موج جدید کرونا فعال خواهیم کرد و انجام واکسیناسیون یک میلیون دوز واکسن را طی یک هفته انجام می‌دهیم.

ادارات در صورت امکان بابد تعطیل کنند

او درباره اجرای طرح محدودیت هوشمند اظهار کرد: مشاغل رده دو، سه و چهار باید تعطیل باشند و اگر نقصی وجود دارد بابد آن را رفع کرد. در مورد فعالیت کارکنان اداری حرف و حدیث وجود دارد و اداراتی که می‌توانند باید تعطیل کنند.

رئیسی با اشاره به اینکه واکسیناسیون را با تاخیر انجام دادیم اما از تیر که تولید واکسن داریم کمبود واکسن نخواهیم داشت، تاکید کرد: از کشورهای دیگر عقب نخواهیم ماند؛ همچنسن خبرنگاران در اولویت سوم قرار می‌گیرند.

(0) نظر
برچسب ها :
پرستاران غیردولتی واکسن کرونا دریافت می‌کنند
رئیس کل سازمان نظام پرستاری:

پرستاران غیردولتی واکسن کرونا دریافت می‌کنند

میرزابیگی گفت: وزارت بهداشت با تامین واکسن کرونا برای پرستاران فعال در بخش‌های غیر دولتی و هوم کر موافقت کرده است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، اظهار کرد: با توجه به موافقت با سازمان‌های نظام پزشکی و پرستاری؛ وزارت بهداشت برای تامین واکسن کرونا برای پرستاران فعال در بخش‌های غیر دولتی و هوم کر (مراقبت در منزل) که اطلاعات آن‌ها دراختیار وزارت بهداشت نیست موافقت کرده است. برای ثبت نام پرستاران و کارکنان واجد شرایط صفحه‌ای در سایت سازمان نظام پرستاری طراحی شده است و متقاضیان دریافت واکسن کرونا که در این گونه مراکز شاغل هستند می‌توانند با مراجعه به این صفحه ثبت نام کنند.

او با اشاره به فعالیت تعداد زیادی از پرستاران باتجربه؛ پیشکسوت و فعال در مراکز هوم کر یا مراقبت در منزل افزود: این نیرو‌ها در گمنامی کامل بار بسیار زیادی را از دوش نظام سلامت بر می‌دارند. به طوری که با ایثارگری‌های این عزیزان؛ هنوز نیاز به نقاهتگاه‌ها معنا نیافته است و از طرفی با مراقبت از بیماران از گسترش بیماری و افزایش بار بیمارستان‌ها جلوگیری می‌کنند و با توجه به خطر ابتلای آنان به کرونا، لازم است حتما و به سرعت به ویژه در موج سنگین چهارم تحت پوشش واکسیناسیون کرونا قرار گیرند تا با جرأت و انگیزه بیشتر از پیش ادامه خدمت را داشته باشند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری بیان کرد: باید با واکسیناسیون پرستاران شاغل در مراکز مراقبت در منزل و بخش غیر دولتی کاری کرد که این نیرو‌ها با جرأت و رغبت بیشتری از بیماران کووید ۱۹ مراقبت کنند و لازم است این پرستاران و کارکنان مراکز یاد شده به طور کامل ایمن شده باشند.

او بیان کرد: اهمیت واکسیناسیون پرستاران مراقبت در منزل در تراز بیمارستان‌ها و حتی از جهاتی ضروری‌تر هم هست. زیرا کارکنان این مراکز به طور سازمان یافته از بسیاری از امکانات حفاظتی و لباس‌هایی که پرستاران در بیمارستان‌ها استفاده می‌کنند، برخوردار نیستند و همین امر گاهی ممکن است تبعات زیادی را ایجاد کند.

رئیس نظام پرستاری گفت: مساله دیگر افزایش رغبت فعالیت پرستاران در مراکز هوم کر و مراقبت در منزل است؛ لذا لازم است هرچه زودتر کل قانون تعرفه گذاری اجرا و خدمات مراکز هوم کر نیز هر چه زودتر تحت پوشش بیمه قرار گیرد. البته این موضوع در دستور کار دبیرخانه شورای عالی بیمه قرار گرفته است و امیدواریم هر چه زودتر با مصوبه این شورا تعرفه خدمات مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.

میرزابیگی با اشاره به لزوم اجرای هر چه سریعتر تعرفه گذاری خدمات پرستاری افزود: سازمان نظام پرستاری با بهره گیری از نظرات تعداد بسیار زیاد صاحبنظران و مراکز تحقیقاتی روشی برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری تدوین کرده که در روز‌های آینده در اختیار همه مجامع و انجمن‌های مرتبط با پرستاری قرار می‌گیرد؛ بنابراین هر کس روش عملیاتی تر، واقعی‌تر و بهتری دارد، می‌تواند وارد عمل شود و کار را پیش ببرد سازمان نظام پرستاری هم حمایت خواهد کرد، اما اگر روش سازمان نظام پرستاری را قبول دارند، دیگر، گروه‌ها و افرادی اختلاف افکنی نکنند و بهانه به دست کسانی ندهند که سال‌ها به بهانه‌های یکی نبودن نظر جامعه پرستاری؛ اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را به تاخیر انداخته اند.

او درباره میزان سهمیه واکسن برای پرستاران بخش غیردولتی گفت: با توجه به توافقات انجام شده با وزارت بهداشت، همان گونه که با سازمان نظام پزشکی هم قبل از نظام پرستاری توافق شد؛ احتمالا مشکلی در تامین واکسن پرستاران مراکز غیر دولتی و مراقبت در منزل وجود نداشته باشد و در صورتی که این مراکز، پرستاران و افراد واجد شرایط را ثبت نام کنند، واکسن مورد نیاز آن‌ها تامین می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: افراد واجد شرایط فقط شامل پرستاران و افرادی است که به عنوان نیرو‌های بهداشتی و درمانی شناخته می‌شوند و این نیرو‌ها پس از ثبت شماره ملی؛ ثبت شماره نظام پرستاری در سامانه نظام پرستاری به وزارت بهداشت برای دریافت واکسن معرفی می‌شوند.

میرزابیگی گفت: سازمان نظام پرستاری دریافت کننده، توزیع کننده و تزریق کننده واکسن نخواهد بود، بلکه پیگیری کننده؛ تسهیل گر، تسریع گر و هماهنگ کننده خواهد بود.

او بیان کرد: دستورالعمل‌های واکسیناسیون کرونا مشخص بوده و متولی آن هم وزارت بهداشت است. پرستاران مراکز غیر دولتی برای دریافت واکسن به مراکزی که وزارت بهداشت مشخص کند، معرفی می‌شوند. تاکید می‌شود؛ سازمان نظام پرستاری برای دسترسی نیرو‌های پرستار که در بخش دولتی حضور ندارند و اطلاعات آن‌ها در وزارت بهداشت نیست، اقدام کرده و تسهیلات لازم را برای دسترسی این افراد فراهم کرده است.

(0) نظر
برچسب ها :
چه کنیم که کرونا طاقت‌مان را طاق نکند؟

چه کنیم که کرونا طاقت‌مان را طاق نکند

متخصص آموزش بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز در خصوص بهبود تاب آوری در دوران پاندمی کرونا راهکار‌هایی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از البرز،  بیش از دوسال است که شیوع ویروس کرونا بر زندگی میلیون‌ها انسان در جهان سایه افکنده و مردمان هیچ سرزمینی را بی نصیب نگذاشته است؛ متخصصان معتقدند که اپیدمی و بحران پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا پیامدهای پیچیده و چند لایه در زمینه‌های مختلف اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی همراه داشته و خواهد داشت و مشکلات و مسائل روحی و روانی را باید به عنوان یکی از مهم‌ترین تبعات آن بدانیم که ضروری است با استفاده از راهکارهای لازم نسبت به کاهش آن اقدام شود.


افسون تیزویر، متخصص آموزش بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز در خصوص راهکارهای بهبود تاب آوری در دوران پاندمی کرونا گفت: شهروندان باید با افراد مورد اعتماد و دوستان خود درد و دل کنند.

متخصص آموزش بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به این که شهروندان باید روابط معنادار برقرار کنند افزود: از معنویت و مذهب کمک بگیرند.

تیزویر گفت: توان و ظرفیت تحول جسم و روان خود را بالا برده و ورزش و تفریحات روزمره خود را پیگیر باشند.

متخصص آموزش بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز با بیان این که افراد در زمان پاندومی کرونا باید برای حفظ سلامتی خود هر روز کاری را انجام دهند که برایشان معنای خوشی داشته باشد افزود: از تجارب خود در برابر مصیبت‌های گذشته بیاموزند.

تیزویر با اشاره به افرادی که از لحاظ اجتماعی تنها می‌شوند و درد فیزیکی بیشتری دارند گفت: با مصرف داروهای کاهنده التهاب می‌توانند درد تنهایی را نیز کاهش دهند.

(0) نظر
برچسب ها :
الگوی مراجعه بیماران در روزهای اخیر تغییر کرده است
فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران:

الگوی مراجعه بیماران در روزهای اخیر تغییر کرده است

زالی گفت: الگوی مراجعه بیماران در روز‌های اخیر تغییر کرده و بیماران با علائم شدیدتری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، نشست اضطراری روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران با مسئولان بیمارستان‌های استان که به صورت وبینار با حضور معاونان درمان و جمعی از مسئولان درمانی و نظارتی، به میزبانی این دانشگاه برگزار شد.

در این نشست علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: ضرورت دارد هر چه سریعتر بیماران پذیرش و کار درمان آغاز و از جابجایی غیر ضروری بیماران خودداری شود.

او اکسیژن را از حیاتی‌ترین مؤلفه‌های درمان بیماران کرونایی برشمرد و تاکید کرد: باید برای روز‌های آتی نیز تدابیری برای تأمین اکسیژن مورد نیاز مراکز درمانی اندیشیده شود و موضوع اکسیژن درمانی، تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از تکمیل واکسیناسیون کارکنان مراکز درمانی دولتی و خصوصی در چند روز آینده خبر داد.

جلیل کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز با تقدیر از تلاش ایثارگرانه کادر بهداشت و درمان، اظهار کرد: با همدلی و همکاری همه و استفاده از تمام ظرفیت مراکز درمانی؛ نظام سلامت بتواند از این آزمون سخت نیز سربلند بیرون آید.

توجه بیشتر مراکز درمانی به دستورالعمل‌های صادر شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد کرونا نیز خواسته رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بود.

در ادامه جلسه معاونان درمان دانشگاه‌های استان تهران و تعدادی از روسای بیمارستان‌ها به بیان گزارش آخرین وضعیت مراکز درمانی پرداختند.

براساس این گزارش، برای از دست نرفتن فرصت طلایی درمان و جلوگیری از سردرگمی، از امروز بیماران کرونایی با مداخله و نظارت ستاد هدایت، باید بدون قید و شرط در همه بیمارستان‌های استان پذیرش شوند.

کمیته‌های بازرسی، کار نظارت بر پذیرش بی قید و شرط بیماران کووید ۱۹ را به دقت انجام می‌دهند و روسای بیمارستان‌ها باید با لغو تمام عمل‌های غیر ضروری؛ همه ظرفیت خالی خود را به بستری بیماران کرونایی اختصاص دهند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 70788
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X