كرونا را شكست مي دهيم
اهمیت سلامت روان در همه گیری کرونا

اهمیت سلامت روان در همه گیری کرونا

رئیس سازمان نظام روانشناسی گفت: با همه گیری کرونا نه تنها باید به حفظ سلامت جسمی اهمیت داد بلکه باید مراقب سلامت روان هم بود.


محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در سال ۱۳۸۲ با مصوبه مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان، تاسیس شد و از آن سال تا کنون، این سازمان شاهد تحولات و پیشرفت‌های زیادی در بعد کمی و کیفی بوده است.

حاتمی افزود: اولین تغییرات صورت گرفته در این سالها این بوده که رشته‌های روانشناسی و مشاوره، سامان دهی شد؛ به طوریکه تاکنون ۳۰۰ هزار دانشجوی رشته روانشناسی و مشاوره داریم.

او ادامه داد: از نظر کیفی هم سازمان نظام روانشناسی، استاندارد‌هایی را تعریف کرده تا افرادی که قصد دارند فعالیت روانشناسی و مشاوره داشته باشند، ابتدا باید از سازمان پروانه دریافت کنند، سازمان با وسواس خاصی افرادی که قصد انجام فعالیت‌های حرفه‌ای دارند را رصد و ارزیابی می‌کند و سپس به آن‌ها پروانه می‌دهد. تا کنون ۶ هزار نفر موفق به اخذ پروانه روانشناسی و مشاوره در سراسر کشور شده اند و حدود ۳۵ هزار نفر نیز عضو سازمان هستند و در نوبت دریافت پروانه منتظرهستند تا به زودی فعالیت خود را آغاز کنند.

او افزود: علاوه بر این تغییرات، نگاه مردم نیز در طی این سال‌ها به روانشناسی و مشاوره تغییر کرد. تا قبل از این هرگاه اسم روانشناس یا مشاور مطرح می‌شد، افراد فکر می‌کردند، باید حتما یک مشکل حاد و جدی داشته باشد تا به روانشناس مراجعه کنند، ولی در حال حاضر روانشناسی جزیی از زندگی مردم شده است و هدفش ارتقای سلامت روان و پیشگیری از اختلالات روانی و جسمانی است.

حاتمی تصریح کرد: آموزش مهارت‌های زندگی مثل مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های کنترل خشم و ... نیز جزو وظایف این رشته هاست. در حال حاضر در ۱۶ کمیسیون برای صدور پروانه مشغول فعالیت هستند، هدف اولیه این است که از ابتلا افراد به اختلال و مشکل روانی پیشگیری شود. در همین راستا از طریق مدارس، انجمن‌های اولیا مربیان و آموزش‌های عمومی، مردم را نسبت به مسائلی که قبلا کمتر به آن می‌پرداختند، آگاه می‌کنیم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بیان کرد: از دیگری تغییراتی که در این سال‌ها شاهد آن بوده ایم، تغییر دید رسانه‌ها نسبت به روانشناسی و مشاوره است.

حاتمی افزود: در دیدار حضوری که با مقام معظم رهبری داشتیم، ایشان تاکید کردند که مردم برای رفع مشکلات و مسائل خودشان به روانشناس و مشاور مراجعه کنند؛ همچنین به ما هم توصیه کردند که مشاوران و روانشناسان شما هم باید ویژگی‌هایی داشته باشند تا بتوانند به مشکلات و مسائل مردم توجه کنند و بهترین راهکار‌ها را ادامه دهند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مطرح کرد: مسئله سلامت روان به ویژه در دوران کرونا دغدغه اصلی ماست، زیرا کرونا مردم را تحت فشار شرایط ایجاد شده ناشی از پاندمی ویروس، قرنطینه و ... قرار داده و بیم این می‌رود که اختلالات روانی در مردم افزایش  و نرخ آسیب‌های اجتماعی روانی در مردم افزایش پیدا کند؛ به همین دلیل ما برنامه ریزی‌های مدونی در راستای این موضوع خواهیم داشت.

(0) نظر
برچسب ها :
کرونای آفریقایی از همه جهش‌ها خطرناکتر است/ افراد بالای ۸۰ سال جامانده از واکسیناسیون چه کنند؟

کرونای آفریقایی از همه جهش‌ها خطرناکتر است/ افراد بالای ۸۰ سال جامانده از واکسیناسیون چه کنند؟

وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت:امیدواریم تا آخر هفته عمده افراد گروه سنی بالای ۸۰ سال در کشور واکسینه خواهند شد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی سخنگوی وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در خصوص روند اجرای واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال در کشور اظهار کرد: واکسیناسیون این گروه سنی از افراد در هر استانی متفاوت است در اکثر استان‌ها بیش از ۵۰ درصد و در برخی دیگر از استان‌ها ۶۰ درصد افراد بالای ۸۰ سال واکسینه شده اند که امیدواریم تا آخر هفته عمده افراد گروه سنی بالای ۸۰ سال در کشور واکسینه خواهند شد.

اوافزود: در هفته آینده با شروع واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال لکه گیری واکسیناسیون بالای ۸۰ سال نیز ادامه خواهد یافت. همچنین افرادی که قبلا به مراکز درمانی برای دریافت واکسن مراجعه کرده اند از طریق پیامک و یا تماس تلفنی واکسینه خواهند شد.

او در خصوص افراد ساکن در شهر‌های بزرگ که با مشکلات مالی و اقتصادی به بخش‌های خصوصی برای دریافت واکسن مراجعه کرده اند گفت: در هفته‌های آتی از طریق سامانه سلامت با ارائه کد ملی تاریخ تولد و شماره همراه با این دسته از افراد تماس گرفته و واکسن دریافت خواهند کرد.

حریرچی در خصوص میزان واکسن تصریح کرد: هیچ نگرانی در زمینه میزان واکسن موجود نه تنها برای گروه سنی بالای ۸۰ سال و حتی دیگر گروه‌های سنی نبوده بلکه شاهد خبر‌های بسیار خوبی را در جهت واردات واکسن در روز‌های آتی خواهیم بود و امیدواریم افراد بالای ۶۵ سال و گروه‌های سنی بین ۱۵ تا ۶۴ ساله که سابقه بیماری‌های زمینه‌ای دارند تا ۲۰ یا ۳۰ خرداد واکسینه شوند.

او در خصوص تفاوت ویروس هندی انگلیسی و افریقای بیان کرد: مردم در مورد هم این ویروس‌ها باید به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بپردازند و خود را درگیر نام ویروس نکنند، اما نگرانی ما از ویروس آفریقای نسبت به دیگر نوع جهش یافته کرونا بیشتر خواهدبود و براساس آمار و تجربه‌های بین المللی این نوع ویروس از کرونای هندی و برزیلی جهش یافته‌تر و مقاوم‌تر در برابر درمان و واکسیناسیون خواهدبود، اما تنها درخواست ما رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است.

او گفت: برخی از علائم کرونای هندی در داخل کشور مشاهده شده است. همچنین احتمال این که با ورود اتباع هندی در تاریخ ۲۲ فرودین و ۲ اردیبهشت کرونای هندی به داخل مرز‌های کشور وارد شده باشد بسیار زیاد است، اما در ساعت ۲۴ امشب مشخص خواهد شد که آیا کرونای این اتباع از نوع جهش یافته هندی است با خیر.

(0) نظر
برچسب ها :
تهران و ۵ استان دیگر همچنان نیازمند مراقبت/ ۸۰ درصد موارد در پیک چهارم، کرونای انگلیسی است
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا:

تهران و ۵ استان دیگر همچنان نیازمند مراقبت/ ۸۰ درصد موارد در پیک چهارم، کرونای انگلیسی است

رییسی گفت: استان‌های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان هنوز روند نزولی ندارند.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: امروز در جلسه مروری بر وضعیت بیماری در دنیا داشتیم و تاخت و تاز ویروس‌های جهش‌یافته کرونا از جمله ویروس هندی و آفریقای جنوبی را بررسی کردیم. 

او افزود: موج چهارم در ایران با گونه جهش یافته انگلیسی آغاز شد و تقریبا بیش از ۸۰ درصد ویروس‌های شناسایی شده در کشور ویروس جهش یافته انگلیسی بود.

روند نزولی ابتلا به کرونا در ۱۵ استان 

رییسی  ادامه داد: به دنبال اقدامات انجام شده، در ۲۵ استان کشور به یک وضعیت با ثبات رسیدیم گرچه هنوز میزان بیماری کم نیست، اما روند افزایشی متوقف شده که نشانه خوبی است. در ۱۵ استان روند نزولی آغاز شده و در ۱۰ استان تقریبا به اوج بیماری رسیدیم و انتظار داریم طی این هفته و هفته آینده از میزان ورودی به بیمارستان‌ها کاسته شده و روند نزولی را طی کنیم.

او تاکید کرد: ۶ استان هنوز روند نزولی ندارند و نیاز است مراقبت بیشتری انجام دهند؛ گرچه بر اساس شواهد این استان‌ها به قله بیماری نزدیک هستند که با رعایت مناسب شیوه نامه‌ها یک هفته پس از آن سیر افزایش یابنده بیماری متوقف خواهد شد. این شش استان شامل استان‌های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که به نظر می‌رسد طی روز‌های آینده احتمالا به اوج بیماری برسند و بعد از آن باید شاهد روند نزولی بیماری در این استان‌ها باشیم.

استان‌های جنوبی در معرض خطر کرونای آفریقایی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: قابل توجه استان‌های جنوبی کشور بویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان باشد که با توجه به در معرض خطر بودن در ارتباط با ویروس‌های جهش یافته بویژه ویروس آفریقای جنوبی باید بیشتر مراعات کنند.

او گفت: در حال حاضر ۱۹۸ شهر قرمز، ۱۵۷ شهر نارنجی، ۸۴ شهر زرد و ۹ شهر آبی داریم.

رئیسی ادامه داد: در مواجه با ویروس‌های جدید و جهش یافته کرونا نیازی نیست کار جدیدی انجام دهیم؛ فقط کار‌های قبلی و توصیه‌های قبلی را باید با کیفیت بالا انجام دهیم تا از بروز و انتشار ویروس جهش یافته جلوگیری کنیم؛ بنابراین راه مقابله با ویروس رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی موجود است. در سطح کشور هنوز آنچنان که باید رعایت دستورالعمل‌ها بویژه در برخی استان‌ها افزایش نیافته است و میانگین رعایت پروتکل‌ها ۶۱ درصد است که عدد پایینی است.

کنترل مرز‌های شرقی و جنوب شرقی به کمک  ناجا، ارتش و سپاه 

او با تاکید بر لزوم تشدید مراقبت‌های مرزی، گفت: امروز تصمیمی هم در این مورد گرفته شد و ناجا تفاهم نامه‌ای با ارتش و سپاه برای کنترل مرز و عدم ورود اتباع بیگانه در مرز سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی و جنوبی بستند. در هفته گذشته ۵۷۰۰ اتباع خارجی که به صورت غیر مجاز در حال ورود به کشور بودند را برگرداندند و ۶۷ درصد این افراد که به صورت غیر مجاز وارد می‌شوند از مرز‌های سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی هستند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: پیگیری هم در رابطه با عدم صدور مجوز ورود خدمه کشتی و ملوانان بنادر از طریق فرماندهی دریابانی و اداره گذرنامه انجام شده است؛ چون خیلی از خدمه مربوط به هندوستان و سایر کشور‌ها هستند که اگر از کشتی پیاده شوند ممکن است مشکل زا باشد.

پلمب ۵۲۰۰ واحد متخلف در هفته گذشته

رئیسی ادامه داد: هفته گذشته ۳۱۰ هزار بازدید و طرح تشدید بازرسی‌ها را انجام دادیم که منجر به ۵۲۰۰ پلمب شده است. در ارتباط با نظارت بر اماکنی که تهویه مناسب ندارند هنوز ۳۸ درصد مراکز مشکل دارند، ۳۷ درصد مردم هنوز ماسک نمی‌زنند، ۴۰ درصد در فاصله گذاری‌ها بویژه در حمل و نقل عمومی مشکل داریم.

رعایت دستورالعمل‌ها در مراکز ورزشی نامناسب است

به گفته او، میانگین رعایت پروتکل‌ها در مراکز ورزشی حدود ۵۰ درصد است و نامناسب است؛ باشگاه‌های ورزشی به دلیل فضای سر بسته و تهویه نامناسب می‌توانند عامل بیماری باشند. در پایانه‌های مسافربری حدود ۷۳ درصد رعایت شیوه نامه ها را داریم. بدترین نقطه از نظر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی سوپرمارکت‌ها، خواربار فروشی‌ها و نانوایی‌ها هستند.

رئیسی در رابطه با واکسیناسیون کرونا، بیان کرد: فاز یک واکسیناسیون به اتمام رسید. فاز دوم با سالمندان بالای ۸۰ سال آغاز شد و امیدوارم تا پایان این هفته این افراد واکسینه شوند و از هفته آینده ۷۵ تا ۸۰ ساله‌ها را واکسینه کنیم و پس از آن ۶۵ تا ۷۰ سال واکسینه شوند.

برای واکسیناسیون نیازی به مراجعه حضوری نیست

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین گفت: در زمینه واکسن کرونا، سامانه‌ای طراحی شده و آماده است و به اطلاع مردم خواهد رسید. برای واکسیناسیون به هیچ عنوان نیاز به مراجعه حضوری نیست و همکاران من با واجدین شرایط تماس می‌گیرند.


(0) نظر
برچسب ها :
کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ اطلاعاتی کاربردی مربوط به واکسن کرونای آسترازنکا را منتشر کرد.
از سوی کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹؛

اطلاعات کاربردی درخصوص واکسن کرونای استرازنکا منتشر شد

کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ اطلاعاتی کاربردی مربوط به واکسن کرونای آسترازنکا را منتشر کرد.

 

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، از سوی کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ اطلاعات کاربردی درخصوص واکسن کرونای استرازنکا منتشر شد، براساس این گزاره برگ، این واکسن تاکنون مجوز استفاده اضطراری را از سازمان جهانی بهداشت و ساز و کار کووکس دریافت کرده است و مزیت‌های دریافت این واکسن برای استفاده به کنترل اپیدمی، کاهش موارد بستری و مبتلایان حاد کمک خواهد کرد.

محتوای این گزاره برگ می‌تواند مورد استفاده مدیران، سیاستگذاران سلامت، ارائه دهندگان خدمات سلامت، تیم‌های واکسیناسیون و زنجیره سرد قرار بگیرد.

گزاره برگ شماره ۲۲ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید -۱۹ در فایل پیوست قابل مشاهده است.

اطلاعات کامل در خصوص واکسن آسترازنکا (AstraZeneca) را در لینک زیر مشاهده کنید:

اطلاعات کاربردی درخصوص واکسن کرونای استرازنکا

(0) نظر
برچسب ها :
جهت دریافت واکسن کرونا پیامک ارسال می‌شود
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

جهت دریافت واکسن کرونا پیامک ارسال می‌شود

رئیسی گفت: فاز دوم واکسیناسیون کرونا با تزریق واکسن به سالمندان بالای ۸۰ سال آغاز شده است و برای تزریق واکسن کرونا پیامک به افراد ارسال می‌شود.


علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آغاز فاز دوم واکسیناسیون کرونااظهار کرد: واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ ساله‌ها در فاز دوم آغاز شده است و افراد بالای ۸۰ ساله‌ در اولویت دریافت واکسن قرار گرفتند. ما  ۱۸ هزار خانه بهداشت داریم و ۹ هزار پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت داریم که بر امر واکسیناسیون نظارت می‌کنند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: به هیچ وجه نیاز به مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسیناسیون نیست و ما با توجه به اینکه کد ملی افراد را در پرونده الکترونیک  سلامت  داریم، پیامک تزریق واکسن را ارسال می‌ کنیم  و جهت دریافت واکسن فراخوان داده و محل تزریق برای فرد ارسال می‌شود.

وی افزود: در مواردی که کد ملی فرد را نداشته باشیم، سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران به نشانی salamat.gov.ir را طراحی کرده ایم، دیروز این سامانه بهره برداری شد و از شنبه در دسترس خواهد بود،  ۱۰ روز بعد فراخوان می‌دهیم تا سالمندان بالای ۸۰ سال که واکسن دریافت نکرده اند، وارد سامانه واکسیناسیون شوند و کد ملی خود را ثبت کنند تا برای تزریق فراخوان شوند. همین اقدام برای واکسیناسیون کافی است  زیرا اطلاعات آنلاین در سامانه می‌نشیند و ما بر اساس آن پیامک ها را به افراد ارسال می کنیم.

وی گفت: پیامک های ما بسیار دقیق ارسال طراحی شده است، در ابتدا پیامکی ارسال می‌شود که شما در فاز دو واکسیناسیون قرار گرفته‌اید، سپس یک هفته قبل از زمان واکسیناسیون، پیامک دیگری برای فرد ارسال می شود  تا در روز و موعد مقرر با کارت ملی به مرکز اعلام شده برای تزریق واکسن‌ مراجعه کند همچنین پیامک یادآور یک روز قبل از موعد تزریق واکسن دوباره به فرد ارسال می شود و از فرد سوال می‌کنیم که آیا می توانید فردا برای تزریق مراجعه کنید یا خیر که فرد پاسخ می دهد، باید توجه داشت که اگر واکسن‌ها باز شود و افراد مراجعه نکنند باید واکسن‌ها را دور بریزیم و به همین دلیل روند ارسال پیامک‌ها و پرسش از افراد به دقت طراحی شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
به هیچ وجه واکسن فروشی نداریم/ باید کسی که واکسن دزد را منصوب کرده، اخراج کرد
رئیسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

به هیچ وجه واکسن فروشی نداریم/ باید کسی که واکسن دزد را منصوب کرده، اخراج کرد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به هیچ وجه تغییر اولویت واکسیناسیون و واکسن فروشی نداریم و واکسن‌های وارداتی را دولت خریداری می‌کند.


علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: واکسن اسپوتنیک وی در هر ویال ۵ دوزی بوده و هر دوز نیم سی سی است و یک دوز اضافی تعبیه شده است و برخی این نیم سی سی را نیز تزریق می‌کنند و ما دستور داده ایم که این نیم سی سی معدوم شود.

وی درباره برخورد با واکسن دزدان گفت: مسئولیت فردی و اجتماعی در کشور و جامعه باید حرف اول را بزند،  دزد، دزد است می‌خواهد مدیر، مسئول یا شهردار باشد، این فرد در هر جا مسئول باشد دزدی می‌کند یا رشوه می‌دهد، به نظرمن باید آن کسی که این دزد را منصوب کرده است اخراج کرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسن پولی گفت: بخش خصوصی که واکسن را وارد می‌کند واکسن‌ها را به دولت و در واقع وزارت بهداشت می‌فروشد چرا که ما مسئول واکسیناسیون ٨٣ میلیون نفر ایرانی هستیم و اگر کسی می‌خواهد زودتر واکسن بزند می‌تواند به خارج از کشور برود و زودتر واکسن بزند.

به هیچ وجه تغییر اولویت واکسیناسیون نداریم

وی ادامه داد: به هیچ وجه تغییر اولویت واکسیناسیون نداریم و واکسن‌های وارداتی را دولت خریداری می‌کند و فقط اجازه واردات و تزریق واکسن به صنایع را می‌دهیم تا به عنوان مثال کارخانه تولید خودرو واکسن را به کارگران خود تزریق کند تا تولید با سرعت ادامه پیدا کند.

رئیسی بیان کرد: تاکید می‌کنم که واکسن پولی نخواهیم داشت و دولت واکسن‌های وارداتی را خریداری می‌کند و واکسن‌ها در ذیل سند ملی واکسیناسیون کرونا تزریق می‌شوند و تغییر اولویت با پول و واکسن فروشی نداریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: همچنان با پدیده تست تقلبی کرونا مواجه هستیم، این چالش در داخل و خارج کشور وجود دارد و برای همین ما به وزارت امور خارجه نامه زده ایم که آزمایشگاه‌های معتبر در کشور مبدا را اعلام کنند تا کسانی که قصد سفر به ایران را دارند، در این آزمایشگاه ها تست بدهند، این  چالش تست تقلبی کرونا در داخل هم وجود دارد و به محض مشاهده موضوع را به حراست وزارت بهداشت گزارش می‌دهیم و به شدت با متخلفان برخورد می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ویروس خطرناک آفریقایی، بیخ گوش هموطنان
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ویروس خطرناک آفریقایی، بیخ گوش هموطنان

مردانی گفت: تا به امروز سه مورد ابتلای هموطنان به ویروس آفریقایی در ایران گزارش شده است.


مسعود مردانی متخصص بیماری‌های عفونی و عضو علمی کمیته کشوری کرونا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد سویه جدید ویروس کرونا گفت:  ویروس آفریقایی یک سویه جهش یافته کروناست که تا کنون سه مورد مبتلا به این نوع از ویروس در ایران شناسایی شده است. 

مردانی افزود: علائم این ویروس مثل ویروس قبلی است، ولی سرایت پذیری بالاتری نسبت به ویروس‌های قبل دارد و نکته‌ای که در این ویروس قابل توجه این است که این سویه جهش یافته نسبت به بعضی از واکسن‌ها پاسخ نمی‌دهد.

او گفت: تا کنون مشخص شده که این ویروس آفریقایی، نسبت به واکسن آسترازنکا پاسخ پایینی داشته است.

مردانی ادامه داد: در مورد همه گیری این ویروس، می‌توان گفت هر گروه سنی که آنتی بادی محافظت کننده نداشته باشد، به این نوع جهش یافته مبتلا خواهند شد.

عضو علمی کمیته کشوری کرونا بیان کرد: برای جلوگیری از ابتلا به این سویه‌های جدید و خطرناک یا باید واکسن بزنیم و یا به این ویروس یک بار مبتلا شویم. همچنین باید توجه داشت که تمام گروه‌های سنی در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

او مطرح کرد: مردم نباید از اسامی و سویه‌های جدید ویروس کرونا بترسند و دچار اضطراب شوند، زیرا راه پشگیری از تمام سویه‌های این ویروس از ضعیف‌ترین تا قوی ترین، مشترک است و با کرونای قدیمی هیچ تفاوتی ندارد.

این متخصص بیماری‌های عفونی در مورد راه های پیشگیری از ابتلا به انواع جهش های ویروس کرونا گفت: استفاده مداوم از ماسک از خانه تا خانه، شستشوی مکرر و ضدعفونی کردن دست ها، رعایت جدی و اصولی فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور و تجمع در فضا‌های بسته و فاقد تهویه و پرهیز از تردد‌های برون شهری و سفر‌های غیرضروری، از اصلی ترین راه‌های پشگیری از ابتلا به انواع مختلف جهش یافته ویروس کروناست.

مردانی افزود: ویروس هندی هم سویه جهش یافته دیگری است که برای اولین بار، دنیا شاهد دو جهش برای یک ویروس بود و  ویروس کرونا، دو جهش پیدا کرده است و همین جهش ها، شدت خطرناک بودن و سرایت پذیری آن را تا حد زیادی بالا برده است.

عضو علمی کمیته کشوری کرونا  بیان کرد: یکی از مشکلاتی که این ویروس می‌تواند در دنیا ایجاد کند این است که سریعا در جا‌های مختلف دنیا شیوع و گسترش پیدا می کند. به همین دلیل است که دروازه هند را به روی کشور‌هایی مثل آمریکا، کانادا و سایر کشور‌ها بسته اند تا از شیوع گسترده ویروس جلوگیری کنند و خیلی جدی در حال انجام مراحل پیشگیری از این سویه خطرناک هستند.

او گفت: این احتمال وجود دارد که در صورت شیوع این ویروس، کارایی واکسن‌هایی که در حال ساخت است زیر سوال برود.

مردانی بیان کرد: در حال حاضر نمی‌توان به صورت قطعی اعلام کرد که ویروس جهش یافته هندی، خطرناک‌ترین نوع جهش کروناست، زیرا هر لحظه ممکن است با جهش جدیدتر، شدیدتر و خطرناک‌تری مواجه شویم.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: در حال حاضر شدت خطرناک بودن ویروس آفریقایی و هندی در سرعت انتقال و شدت مرگ و میر آن هاست.

(0) نظر
برچسب ها :
آیا فیلترهای هوا در کاهش یا افزایش کرونا تاثیری دارند؟

آیا فیلترهای هوا در کاهش یا افزایش کرونا تاثیری دارند؟

گروهی از محققان دانشگاه بریستول انگلیس در جریان تحقیقی به این سوال که آیا فیلترهای هوا تاثیری در کاهش یا افزایش ویروس کرونا دارند، پاسخ دادند.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، یک مطالعه مهم توسط محققان دانشگاه بریستول هشدار می‌دهد شواهد مهمی در مورد اثربخشی مداخله بالقوه و مقرون به صرفه برای جلوگیری از انتقال عفونت‌های تنفسی در محیط داخلی از جمله کووید-۱۹ وجود دارد.

عفونت‌های تنفسی مانند سرفه، سرماخوردگی و آنفلوآنزا در همه گروه‌های سنی شایع است و می‌تواند ویروسی یا باکتریایی باشد. باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند از طریق صحبت کردن، سرفه یا عطسه در هوا منتقل شوند. ویروس کرونا (ویروس جهانی کووید-۱۹ ) کنونی نیز عمدتا توسط قطرات موجود در هوا پخش می‌شود و تا به امروز منجر به مرگ بیش از سه میلیون نفر در سراسر جهان شده است.

کنترل نحوه دستیابی و انتقال عفونت‌های تنفسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به ویژه در محیط‌های داخلی مانند بیمارستان‌ها، خانه‌ها، مدارس، ساختمان‌های اداری و بیمارستان‌هایی که مردم با یکدیگر در تماس نزدیک هستند. چندین تولید کننده فیلتر هوای قابل حمل ادعا کرده‌اند که محصولات آ‌ن‌ها باکتری‌ها و ویروس‌های بالقوه مضر از جمله ذرات ویروسی کووید-۱۹ را از هوای داخل پاک می‌کنند؛ با این حال غالبا هیچ شواهد دقیقی در وب سایت‌های آن‌ها برای تایید این ادعا برای بررسی مصرف کنندگان قبل از خرید ارائه نشده است.

تیمی از محققان دانشگاه بریستول انگلیس، مطالعات قبلی را بررسی کردند تا دریابند که آیا فیلتر‌های قابل حمل هوا که در محیط‌ها داخلی استفاده می‌شوند، می‌توانند از بروز عفونت‌های تنفسی بکاهند یا خیر؛ آیا شواهدی وجود دارد که استفاده از آن‌ها را در این تنظیمات برای کاهش شیوع کووید-۱۹ و سایر عفونت‌های تنفسی توصیه کند؟ این تیم همچنین بررسی کرد که آیا فیلتر‌های قابل حمل هوا در محیط‌های داخلی باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در هوا را از بین می‌برند یا خیر و در این صورت چه عواملی به طور خاص تاثیر دارند؟

محققان هیچ مطالعه‌ای در مورد تاثیر فیلتر‌های هوا قابل حمل و موجود در بازار بر بروز عفونت‌های تنفسی در هر محیط داخلی پیدا نکردند. دو مطالعه از حذف یا گرفتن باکتری‌های منتقل شده در هوا در محیط‌های داخلی (مطب و اتاق اورژانس) خبر داد که نشان می‌دهد فیلتر‌ها باکتری‌های موجود در هوا را گرفته و میزان آن‌ها در هوا را کاهش می‌دهند.

بر اساس این مطالعه فیلتر‌های هوا قابل حمل بر بروز عفونت تنفسی یا این که آیا فیلتر‌ها باکتری‌ها و ویروس‌های ذرات معلق در هوا را از هوا گرفته و یا از بین می‌برند، تاثیری ندارد.

دکتر اشلی هاموند، اپیدمیولوژیست بیماری‌های عفونی در مرکز مراقبت‌های اولیه دانشگاهی دانشگاه بریستول در این باره گفت: مطالعه ما شکاف قابل توجهی را در شواهد مربوط به اثربخشی فیلتر‌های هوا قابل حمل در جلوگیری از عفونت‌های تنفسی از جمله کووید-۱۹ برجسته می‌کند. ما به شواهدی دست یافتیم که نشان می‌دهد استفاده از فیلتر‌های هوا از طریق تئوری می‌تواند با کاهش ذرات معلق در هوا در کاهش انتشار کووید-۱۹ و سایر عفونت‌های تنفسی نقش داشته باشد، اما شواهدی در مورد اینکه آیا در واقع از بروز این موارد می‌کاهد، وجود ندارد.

به گفته یکی دیگر از محققان این مطالعه، آزمایش‌های کنترل شده تصادفی برای نشان دادن اثرات فیلتر‌های هوا قابل حمل بر بروز عفونت‌ها از جمله کووید-۱۹ ضروری است. سوالات اصلی تحقیق باید در درجه اول حول این مسئله باشد که آیا استفاده از فیلتر‌های هوا قابل حمل در هر محیط داخلی می‌تواند باعث کاهش عفونت‌های تنفسی در مقایسه با محیط‌های بدون فیلتر هوا قابل حمل شود یا خیر.

(0) نظر
برچسب ها :
تا پایان سال ۱۴۰۰ مرحله نخست واکسیناسیون عمومی به پایان خواهد رسید/ اوایل خرداد واکسن‌های برکت و کوو پارس وارد فاز واکسیناسیون می‌شوند

تا پایان سال ۱۴۰۰ مرحله نخست واکسیناسیون عمومی به پایان خواهد رسید/ اوایل خرداد واکسن‌های برکت و کوو پارس وارد فاز واکسیناسیون می‌شوند

جهانپور گفت: تا اوایل خرداد واکسن‌های برکت و کوو پارس وارد فاز واکسیناسیون می‌شوند و حدود ۲ میلیون و دویست هزار دُز واکسن اسپوتنیک_وی وارد کشور شده است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت و گوی شبکه خبر با اشاره به واکسیناسیون کرونا در کشور اظهار کرد: با احتساب یکصد هزار دُز واکسنی که امروز وارد کشور شده تاکنون حدود ۲ میلیون و دویست هزار دُز واکسن اسپوتنیک وارد کشور شده است.

او ادامه داد: تا اوایل خرداد واکسن‌های داخلی «کوو ایران برکت» و «کوو پارس رازی» و واکسن تولید مشترک اسپوتنیک وی وارد فاز واکسیناسیون عمومی خواهند شد. تا پایان سال ۱۴۰۰ مرحله نخست واکسیناسیون عمومی به پایان خواهد رسید.

جهانپور گفت: وزارت بهداشت واکسن را از منابع مختلف به صورت خرید مستقیم یعنی از سبد کوواکس دریافت خواهد کرد و از امروز هر ماه بین ۲ تا ۳ برابر ماه قبل واکسن بیشتری را دریافت خواهیم کرد و در خرداد ماه امسال با یک جهش ویژه‌ای در زمینه دریافت واکسن خواهیم داشت.

او بیان کرد: با توجه به تولید واکسن‌های داخلی در ماه‌های تیر و مرداد با یک روند تصاعدی در زمینه دریافت واکسن مواجه خواهیم شد و تا آخر اسفند ماه امسال مرحله واکسیناسیون عمومی را تا رسیدن به نقطه هدف به اتمام خواهیم رساند.

افراد بالای ۸۰ سال تا ۱۵ اردیبهشت ماه واکسینه می‌شوند

در ادامه جعفر صادق تبریزی رئیس مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: برای دریافت واکسن به هیچ وجه نیاز به ثبت نام نیست.

او ادامه داد: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار فرد بالای ۸۰ سال کشور در صورت تامین واکسن، حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت ماه واکسینه می‌شوند. پس از این مرحله بصورت پیامکی و تلفنی به افراد بالای ۷۵ سال برای واکسیناسیون اطلاع رسانی خواهد شد. بیشترین حجم واکسیناسیون در مرحله چهارم است که چهل میلیون نفر از مردم را شامل می شود.

تبریزی گف: واکسیناسیون تمام جمعیت بالای ۱۸ سال تا پایان دی ماه امسال انجام می‌شود. در فاز اول واکسیناسیون پرسنل بهداشت و درمان، سرای سالمندان، جانبازان عزیز شیمیایی و جانبازان بالای ۵۰ درصد و تغسیل کنندگان فوتی‌های ناشی از کرونا واکسن را دریافت می‌کنند.

او افزود: در فاز دوم افراد بالای ۶۴ سال واکسیناسیون می شوند و در بخش دوم این مرحله افراد بین ۱۶ تا ۶۴ سال دارای بیماری زمینه‌ای واکسن را دریافت خواهند کرد و در فاز سوم نیز مشاغل خاص مانند: نیرو‌های نظامی، پلیس و زندانیان واکسینه شده و در فاز چهارم نیز عموم مردم واکسن را دریافت می‌کنند.

تبریزی افزود: بعد از واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال بعد از حدود ۱۶ اردیبهشت ماه سراغ افراد ۷۵ تا ۸۰ ساله خواهیم رفت و دعوت از افراد بالای ۸۰ ساله جهت تزریق واکسن به صورت تلفنی و پیامکی خواهد بود که در مناطق روستایی تلفنی است. گفتنی است که حدود ۲۳ درصد از جمعیت بالای ۸۰ سال کشور در مناطق روستایی ساکن هستند.

او تاکید کرد: در هر نوبت یک دوز واکسن تزریق می‌شود به طوری که دوز دوم واکسن آسترازنکا بعد از سه ماه و سایر واکسن‌ها نیز بعد از یک ماه به افراد و اولویت‌های مد نظر تزریق خواهد شد.

تبریزی گفت: ایمنی بعد از دو هفته پس از دوز دوم واکسن در افراد ایجاد خواهد شد و مردم باید نکات بهداشتی مانند زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را حتی بعد از تزریق نوبت اول واکسن رعایت کنند. دریافت همه‌ی واکسن ها دو نوبتی است و دریافت کننده‌ها حتما باید دو دُز واکسن را تزریق کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
واردات واکسن‌ روسی و هندی توسط بخش خصوصی ممنوع شد

واردات واکسن‌ روسی و هندی توسط بخش خصوصی ممنوع شد

رئیس سازمان غذا و دارو در نامه‌ای از ممنوعیت واردات واکسن‌های کرونای اسپوتنیک‌وی روسیه و بهارات بایوتک هند توسط بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در نامه‌ای از ممنوعیت واردات واکسن‌های کرونای اسپوتنیک‌وی روسیه و بهارات بایوتک هند توسط بخش خصوصی خبر داد.

متن نامه ممنوعیت واردات واکسن‌ روسی و هندی توسط بخش خصوصی به شرح زیر است:

مدیر عامل محترم کلیه شرکت های دارویی

موضوع: واردات واکسن کووید

۱۹ با سلام و احترام

حسب مذاکرات صورت گرفته و دستور موکد ریاست محترم جمهوری، با توجه به عقد قرارداد خرید انبوه واکسن کووند ۱۹ از منابع اسپوتنیک وی و بهارات هند توسط منابع دولتی و عدم امکان تأمین بیش از قرارداد منعقده توسط تولید کنندگان مذکور، بدینوسیله به اطلاع می رساند از این تاریخ هیچ گونه معرفی نامه ای بابت خرید واکسن از منابع مذکور از سوی سازمان غذا و دارو صادر نمی‌گردد.

همچنین کلیه شرکت های متقاضی واردات واکسی کووید ۱۹ از سایر منابع مورد تایید سازمان غذا و دارو ضروری است نسبت به اخذ نامه نمایندگی و با معرفی نامه با تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مبدأ و پروفرم حاوی تعداد، نام تجاری و قیمت واکسن اقدام نمایند.

محمدرضا شانه معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و داروواردات واکسن‌ روسی و هندی توسط بخش خصوصی ممنوع شد


(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 70824
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X