كرونا را شكست مي دهيم
چرا درمان کووید-۱۹ دشوار است؟

چرا درمان کووید-۱۹ دشوار است؟

یک بررسی جامع از شواهد موجود درباره ماهیت ویروس کرونا به خوبی توضیح داده است که چرا درمان این بیماری تا این اندازه دشوار است.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، یک بررسی جامع در مورد آنچه ما در مورد کووید-۱۹ می‌دانیم و نحوه عملکرد آن نشان می‌دهد ویروس دارای یک نمایه عفونی منحصر به فرد است که توضیح می‌دهد چرا درمان آن بسیار سخت است و چرا برخی از افراد به اصطلاح «کووید طولانی» را تجربه کرده و چندین ماه پس از عفونت، با عوارض جدی سلامتی مواجه هستند.

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که ویروس هر دو دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را آلوده می‌کند بر خلاف زیر گونه ویروس کرونا که به طور معمول در دستگاه تنفسی فوقانی مستقر می‌شود و علائمی شبیه سرماخوردگی ایجاد می‌کند، یا ویروس‌های بیماری زای بالا مانند آن‌هایی که باعث سارس می‌شوند، در دستگاه تنفسی تحتانی مستقر می‌شوند.

علاوه بر این تاثیرات مکرر چند اندام، لخته شدن خون و پاسخ التهابی ایمنی غیرمعمول که معمولا با ویروس‌های مشابه دیگر مرتبط نیست، به این معنی است که کووید-۱۹ مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد چالش برانگیز را ایجاد کرده است؛ در حالی که نمونه‌های حیوانی و آزمایشی نشان می‌دهد پاسخ التهاب ایمنی بیش از حد تهاجمی یک عامل اصلی است، اما به نظر می‌رسد همه چیز در انسان متفاوت عمل می‌کند؛ اگرچه التهاب یک فاکتور است، اما این یک بی‌نظمی در پاسخ ایمنی است که باعث می‌شود بدن ما روش نادرست خود را در مبارزه با ویروس کنترل کند؛ این ممکن است توضیح دهد که چرا بعضی از افراد «کووید طولانی» را تجربه می‌کنند و پس از عفونت آسیب شدید ریه می‌بینند.

ظهور سندرم حاد تنفسی که باعث کووید-۱۹ می‌شود، منجر به یک بحران سلامتی شده است که از زمان بیماری همه گیر آنفلوآنزای اسپانیا در سال ۱۹۱۸ تاکنون مشاهده نشده است.

به گفته محققان علیرغم تمرکز بین‌المللی بر روی ویروس هنوز انسان در درک پیچیدگی‌های آن عاجز است. بر اساس شواهد فزاینده، کووید-۱۹ باید به عنوان موجودی جدید با نمایه عفونی قبلا ناشناخته درک شود. این ویروس دارای ویژگی‌های خاص خود و پاتوفیزیولوژی متمایز است که باید هنگام درمان لحاظ شود؛ این بدان معنا نیست که ما باید بهترین روش‌های درمانی موجود را که مبتنی بر دانش ما از انواع مختلف ویروس کروناست، کنار بگذاریم، اما یک مجموعه بی‌طرفانه و تدریجی از اجزای اصلی کووید-۱۹ برای گروه‌های مختلف بیماران بر اساس جنس، سن، قومیت و بیماری‌های زمینه‌ای همان چیزی است که برای اصلاح دستورالعمل‌های درمانی موجود لازم است و متعاقبا بهترین مراقبت را برای بیماران کرونایی فراهم می‌کند.

(0) نظر
برچسب ها :
نوبت واکسیناسیون هیچ کسی سوخت نمی‌شود/ نکاتی که سالمندان باید بعد از واکسن زدن رعایت کنند
رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت:

نوبت واکسیناسیون هیچ کسی سوخت نمی‌شود/ نکاتی که سالمندان باید بعد از واکسن زدن رعایت کنند

تبریزی گفت:سامانه واکسیناسیون برای افراد بالای ۸۰ سال آغاز شده است و باید دانست که نوبت واکسیناسیون هیچ کسی سوخت نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، جعفر صادق تبریزی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت اظهار کرد: سامانه واکسیناسیون کرونا در ایران به نشانی https://salamat.gov.ir فعال شد و افراد بالای ۸۰ سال که تاکنون واکسن دریافت نکرده اند یا تماسی با آن‌ها گرفته نشده است، می‌توانند وارد سامانه شوند و کد ملی و شماره تلفن را برای پیامک ثبت کنند و زمان دقیق واکسیناسیون به این گروه‌ها اعلام می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ادامه داد: وقتی به حد معقولی از واکسیناسیون بالای ۸۰ سال برسیم، واکسیناسیون گروه‌های سنی بالای ۶۰ سال انجام می‌شود.

تبریزی گفت: اکنون فقط سامانه برای متولدین قبل از ۱۳۲۰ آغاز شده است و یک هفته تا ۱۰ روز بعد فراخوان برای سایر گروه‌ها اعلام می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت بیان کرد: نوبت واکسیناسیون هیچ کسی سوخت نمی‌شود و مردم برای واکسیناسیون به مراکز بهداشتی مراجعه نکنند تا شاهد شلوغی در این مراکز نباشیم البته شلوغی و تراکم جمعیت فقط در تهران است و در سایر استان‌ها شلوغی نداشتیم و برای تهران در حال ایجاد مراکز تجمیعی واکسیناسیون هستیم و اطلاع رسانی در این زمینه صورت می‌گیرد و محل دقیق واکسیناسیون به افراد پیامک می‌شود.

تبریزی گفت:  هماهنگی‌ها با ارگان‌های مختلف مانند بسیج، هلال احمر و شهرداری صورت گرفته است تا واکسیناسیون خودرویی یا تزریق در سالن‌های  بزرگ افزایش پیدا کند.

رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت بیان کرد: از هموطنان خواهش می‌کنیم که برای نوبت واکسیناسیون صبوری کنند و مردم بدانند بعد از تزریق واکسن ایمن نشده‌‎اند و باید همچنان ماسک بزنند و بدانند ایمنی کامل ۲ هفته بعد از تزریق دوز دوم حاصل خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
آغاز ثبت‌نام جاماندگان ۸۰ ساله واکسیناسیون در سامانه سلامت/ زمان برگزاری آزمون‌های ۱۴۰۰ اعلام شد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح کرد؛

آغاز ثبت‌نام جاماندگان ۸۰ ساله واکسیناسیون در سامانه سلامت/ زمان برگزاری آزمون‌های ۱۴۰۰ اعلام شد

رییسی گفت: افراد بالای ۸۰ سال که تا کنون واکسن نزده‌‌اند و با آنها تماسی گرفته نشده است، در سامانه سلامت ثبت نام کنند.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست خبری اظهار کرد:  امروز جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور همه اعضا برگزار شد و در مورد روند کلی کشور و وضعیت دنیا، توضیحاتی داده شد.

او ادامه داد: ویروس کرونا در کشور‌هایی مثل هند و برزیل همچنان در حال تاخت و تاز است، اما خوشبختانه در کشور ما روند بیماری به صورت نزولی است و پیک و قله بیماری را پشت سر گذاشتیم و این بخاطر تلاش‌های مردم و همکاری هایشان است. امیدواریم خیلی سریع تخت‌های بیمارستان‌ها هم خالی شوند، زیرا با وجود کاهش سیر نزولی ویروس، همچنان ورودی بیمارستان‌ها زیاد است.

پایان وضعیت قرمز در اکثر نقاط کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تعداد شهر‌های قرمز به ۴۶ شهر رسیده و ۲۶۳ شهر با وضعیت نارنجی و ۱۳۹ شهر زرد داریم و روند کرونا رو به کاهش است.

رییسی افزود: روند کاهشی در ایران بسیار چشمگیر است؛ دو هفته پیش شهر‌های قرمز ما به ۳۰۱ رسیده بود اما خوشبختانه با این روند نزولی، تعداد به ۴۳ رسید.

او ادامه داد: در ۲۶ استان روند کاملی نزولی شده و در ۲۲ استان اگرچه به قله رسیده ایم، اما هنوز شاهد روند نزولی نیستیم و امیدواریم که شهر‌های قرمز از ۴۶ هم کمتر شود.

رییسی بیان کرد: در حال حاضر استان‌های خراسان شمالی، تهران، آذربایجان شرقی و هرمزگان نیاز به مراقبت بیشتری دارند و امیدواریم این استان‌ها هم از این وضعیت خارج شوند و شاهد کاهش چشمگیر ابتلا و مرگ و میر در این استان‌ها باشیم.

هر گونه سفر در ایام عید سعید فطر ممنوع است

او درباره مصوبات مطرح شده در جلسه گفت: تردد در روز‌های منتهی به عید سعید فطر از ساعت ۲ بعد از ظهر روز سه شنبه، ۲۱ اردیبهشت تا ساعت ۱۲ ظهر شنبه، ۲۵ اردیبهشت در همه شهر‌های قرمز، نارنجی و زرد منع شده است. افرادی که از این قانون سرپیچی کنند طبق روال قبل، جریمه خواهند شد. جریمه تردد در شهر‌های قرمز یک میلیون و در شهر‌های نارنجی ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

رییسی افزود: یکی از مهمترین مولفه‌ها برای شیوع ویروس جهش یافته، تردد است که این منع تردد می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

هشدار به مشاغل گروه یک و دو 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: چند هفته گذشته، در شهر‌های قرمز و نارنجی فقط مشاغل گروه یک فعال بودند اما اکنون به دلیل روند کاهشی ویروس در شهر‌های قرمز و نارنجی مشاغل گروه یک و دو می‌توانند به مدت دو هفته، فعالیت کنند.

او افزود: اگر در این مدت این گروه‌ها از قوانین تخطی کردند، صنف متخلف در شهر‌های قرمز به مدت سه هفته و در شهر‌های نارنجی به مدت دو هفته، پلمپ خواهد شد.

جاماندگان واکسن کرونا به سایت سلامت مراجعه کنند

رییسی در مورد واکسیناسیون گفت: از ساعت ۱۴ امروز سامانه سلامت ما باز خواهد بود و افراد بالای ۸۰ سال که تا کنون واکسن نزده اند و با آن‌ها تماسی گرفته نشده، با ارائه کد ملی و شماره تلفن همراه می‌توانند ثبت نام کنند و نیاز به حضور به هیچ فضای بهداشتی برای دریافت واکسن نیست.

او ادامه داد: اگر بخواهیم هفته آینده نوبت واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها را اعلام کنیم، نوبت ۸۰ سال به بالا نمی‌سوزد و واکسن به اندازه کافی داریم و جای نگرانی نیست.

رییسی افزود: طبق مصوبه جدید امروز تمام ارگان‌های نظامی و انتظامی، وزارت آموزش پرورش، علوم، ورزش و جوانان موظف شدند تا فضا‌های مناسب و بزرگ با تهویه مناسب در اختیار ما برای واکسیناسیون قرار دهند و نیرو‌هایی در اختیار ما قرار دهند تا با نظم و با کمترین تجمع روند واکسیناسیون انجام شود.

زمان برگزاری آزمون ها در دوران کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: طبق مصوبات بر اساس توضیحات وزیر علوم و آموزش و پرورش و رای و تایید ستاد کرونا، کنکور سراسری کنکور سراسری در تاریخ ۹ تا ۱۲ تیر برگزار می‌شود.  آزمون‌های کارشناسی ارشد ۶ تا ۸ مرداد، کاردانی به کارشناسی ۲۲ مرداد، کانون وکلا دادگستری ۲۵ تیر و نظام مهندسی ۱۳ تا ۱۵ مرداد برگزار می‌شود.

او ادامه داد: آزمون پایه نهم و دوازدهم ۲۷ اردیبهشت تا ۲۴ خرداد به‌صورت حضوری، سنجش ملی پایه ششم در ۲۵ اردیبهشت، سمپاد در ۲۰ و ۲۱ خرداد و مرحله دوم المپیاد در ۲۴ تا ۲۶ اردیبهشت و مرحله بعد ۲۳ تا ۲۵ خرداد برگزار می‌شود.

رییسی افزود: سایر آزمون‌ها مانند آزمون استخدامی و آزمون که جمعیت کمی دارند، سر موعد مقرر خود برگزار می‌شوند.

(0) نظر
برچسب ها :
احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از مهر/ ٢۶ استان از پیک چهارم عبور کردند
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا؛

احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از مهر/ ٢۶ استان از پیک چهارم عبور کردند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره واکسیناسیون کادر آموزشی در تابستان گفت: برنامه داریم تا مدارس و دانشگاه‌ها از مهر ماه بازگشایی شوند.


به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، آخرین خبر‌ها از واکسیناسیون و محدودیت‌های مقابله با کرونا امشب ۱۸ اردیبهشت ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه وضعیت کشور خوش‌بختانه به گونه‌ای است که از قله عبور کرده‌ایم و رو به سرازیری هستیم گفت: معمولاً از نظر زمانی بستری‌ها با فوتی‌ها تأخیر حدود ۱۲ روزه دارند، هنوز فوتی‌ها ادامه خواهد داشت به همین دلیل این سیر نزولی شروع شده و هنوز به کف نمودار نرسیده‌ایم، درست است که تعداد شهر‌های قرمز کم شده، اما تعداد نارنجی‌ها اضافه شده است.

او با اشاره به اینکه در طی هفته‌های آینده با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌ها انشاالله این سیر نزولی ادامه دار خواهد بود افزود: امیدواریم به مرحله‌ای برسیم که تعداد ورودی بیمارستان‌ها کم شود، چند شهر کوچک هنوز به قله نرسیده اند، چند شهری را که اعلام کرده ایم میزان بستری آن‌ها نسبت به ۱۰۰ هزار جمعیت عدد بالایی دارند و هنوز در وضعیت قرمز مانده‌اند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: ۲۶ استان از قله عبور کرده اند و سیر نزولی را طی می‌کند و دو یا سه استان سیر نزولی در آن‌ها شروع شده و یکی دو مورد هم به قله رسیده است.

رئیسی بیان کرد: تجربه‌ای که در خوزستان کسب کردیم به این صورت بود که اهواز و جنوب خوزستان که درگیر بود به قله رسید و شروع سیر نزولی داشت ولی بعد از یک هفته دوباره به قله رسید لذا نباید ساده‌انگاری صورت بگیرد.

او ادامه داد: در استان های جنوبی مانند بوشهر و هرمزگان سوش هندی تایید شده داریم، همچنین  در هرمزگان و  آذربایجان غربی هم نیز  داشتیم، فعلاً با هوشیاری و تجربه‌ای که دانشگاه‌ها کسب کرده‌اند خیلی خوب و به موقع اقدام شد و توانستیم بیماری را محدود کنیم ، اکثر کسانی که مبتلا بودند خارجی های مقیم ایران بودند.

احتمال جهش کرونا در ایران

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد : افرادی که تا به حال مبتلا بودند و قرنطینه شدند خوشبختانه مرگ و میری نداشتند،  در حقیقت جد  همه این ویروس ها یکی است که ووهان است، باید این احتمال را بدهیم که اگر جهش آفریقایی در ایران پیدا کردیم به این معنی نیست که الزاماً حتما از آفریقا آمده ممکن است ویروس ایرانی باشد که صورت گرفته و  ممکن است مشابه جهشی باشد که در آفریقا صورت گرفته است.

رئیسی درباره واکسیناسیون گفت: سامانه www.salamat.gov.ir برای ثبت‌نام افراد بالای ۸۰ سال که با آنها تماس گرفته نشده، باز شده و این افراد می‌توانند اطلاعات خود را وارد کرده و با آنها برای واکسیناسیون تماس گرفته می شود.

او با اشاره به اینکه هیچ نیازی برای ثبت‌نام سایر گروه‌ها وجود ندارد و قطعاً همکاران ما با آنها تماس می‌گیرند گفت: اگر هفته آینده ثبت‌نام ۷۵ ساله‌ها را آغاز کنیم این‌طور نیست که نوبت افراد ۸۰ سال به بالا از بین می رود بلکه به تعداد کافی واکسن برای آنها وجود دارد و جای هیچ نگرانی نیست به همین دلیل توصیه می‌شود به شدت از تجمع و صف کشیدن پرهیز کنند.

رئیسی بیان کرد: همه دستگاه‌های دولتی، نظامی، انتظامی و غیردولتی موظف شدند مکان‌هایی را برای واکسیناسیون اختصاص دهند تا بتوانیم در فضای باز و تهویه مناسب، این اقدام را انجام دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری آزمون‌های مدارس اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، آزمون پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود.

او افزود: یکی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا این است که همه وزارتخانه‌ها از جمله وزارت آموزش و پرورش،  وزارت علوم و وزارت ورزش و جوانان می بایست فضا هایشان را در اختیار ما قرار بدهند تا بتوانیم واکسیناسیون را انجام دهیم، زیرا در فضای بزرگ تهویه مناسب وجود دارد و تجمع ایجاد نمی‌شود و صندلی‌ها با فاصله گذاشته می‌شود و تیم‌های متعدد واکسیناسیون را می‌توانند انجام دهند.

واکسیناسیون در پارکینگ های فروشگاه های بزرگ 

رئیسی گفت: در تهران در پارکینگ های فروشگاه های بزرگ این امکان وجود دارد که کار واکسیناسیون را انجام دهیم، فردا در این مورد صحبت خواهیم کرد تا از مراکز شماره گذاری پلاک خودرو که فضای باز دارند استفاده کنیم، در یک شیفت کاری حداقل روزانه هزار واکسن را می توان تزریق کرد، همچنین از ظرفیت مدارس می توان استفاده کرد .

رئیسی از ممنوعیت سفر در تعطیلات عید فطر در سراسر کشور در همه رنگ بندی‌ها خبر داد و گفت: از روز سه‌شنبه تا روز شنبه تردد بین استان‌ها ممنوع خواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه مدارس و دانشگاه‌ها از اول مهر بازگشایی می‌شوند، افزود: معلمان و اساتید دانشگاه‌ها در مرداد واکسینه می‌شوند تا در آن شرایط خاص بتوانند در کلاس‌های درس حضور پیدا کنند، متاسفانه به دلیل بیماری کرونا آموزش دچار آسیب شده است و لذا آرزوی همه ما این است که تمام امور به صورت حضوری انجام شود و از شر این بیماری خلاص شویم.

مدارس و دانشگاه‌ها از اول مهر بازگشایی می‌شوند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، تعداد شهرهای قرمز ما دو هفته پیش ۳۰۱ شهر بود که امروز به ۴۶ شهر رسیده‌ است اظهار کرد: روند در ۲۶ استان کاملاً نزولی شده است، همواره ما نگران هستیم که اگر اتفاقی از نظر عدم رعایت شیوه نامه ها بیفتد می تواند مشکل ساز باشد.

وی ادامه داد: درست است که مشاغل سطح یک و دو اجازه فعالیت دارند اما سختگیری بیشتر می‌شود، اگر کسب و کاری در شهر قرمز تخلف کرده باشد سه هفته تعطیل می شود و اگر در شهر نارنجی باشد دو هفته تعطیل خواهد شد، برخی از اصناف شیوه نامه ها را خوب رعایت کردند که از آنها تشکر می کنیم.

واکسیناسیون بیماران خاص از اواخر خرداد ماه

وی با اشاره به اینکه زمان واکسیناسیون بیماران سرطانی و خاص مشخص شده است افزود: فاز یک واکسیناسیون تمام شده و وارد فاز دوم شده ایم که شامل دو قسمت مربوط به گروه های سنی و قسمت دوم مربوط به بیماران سرطانی و بیماری‌های خاص می‌شود لذا از اواخر خرداد نوبت واکسیناسیون بیماران سرطانی، پیوندی ها دیالیزی ها و بیماران خاص شروع خواهد شد، بانک اطلاعاتی از این افراد را در اختیار داریم به طوری که در موعد مقرر به آنها پیامک خواهیم داد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: نوبت واکسیناسیون هیچ کس حتی با گذشت فاز واکسیناسیون سوخت نمی‌شود.

کمبود رمدسیویر در موج چهارم کرونا

رئیسی با اشاره به اینکه تعداد زیاد بیماران در پیک چهارم کرونا باعث کمبود رمدیسیور شد گفت: کمبود دارو در این پیک بزرگ رخ داده است لذا دنیا واقعا در بحث اکسیژن ،تخت و دارو دچار مشکل شد و ما از تولید داخلی رمدیسیور استفاده کردیم و قرار شده تا این دارو هم از خارج به کشور وارد شود ، حجم بیماران خیلی بالا بود.


وی گفت: در کشور انگلستان تخت کم آوردند و به سمت ایجاد فضاهای دیگر رفتند اما در کشور ما با شروع علائم اولیه پیک چهارم چند اقدام مهم انجام شد و موج چهارم را خیلی با سرعت کنترل کردیم.

رئیسی با اشاره به اینکه هیچ بیماری پشت درهای بیمارستان نماند افزود: با شروع علائم پیک چهارم عمل های غیر اورژانسی کنسل شد و فرصتی ایجاد شد تا تخت ها اشغال نشود، گام دوم این بود که مراکز سرپایی فوق العاده خوب درخشیدند به طوری که روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بیمار را در سطح یک ویزیت کردیم که کار ارزشمندی بود.

رسیدگی به ۴۵ هزار بیمار در پیک چهارم  کرونا

وی با اشاره به اینکه مراکز بستری موقت راه اندازی شد افزود : فرد درخواست رمدیسیور می کرد و ما در بیمارستان به او دارو می دادیم و سپس به منزل می رفت و برای مراجعه بعدی اقدام می کرد که این موضوع باعث شد تا یک تخت به ده ها بیمار اختصاص پیدا کند .

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در اوج پیک سوم ۲۳ هزار بیمار در تخت های بیمارستان بستری بودند، در پیک چهارم با توجه به قدرت سرایت بیماری ۶۰ تا ۶۵ هزار تخت را آماده کرده بودیم تا بتوانیم پاسخگوی بیماران باشیم و لذا این موضوع به ما کمک کرد تا بتوانیم به موقع اقدام کنیم.

وی با اشاره به اعلام آمادگی نیروهای مسلح افزود : راه حل دیگری اندیشیده شده که البته استفاده نشد و آن این مسئله بود که بیمارستان‌های صحرایی موقت را در درون بیمارستان‌ها بیاوریم، مهمترین دارو برای بیماران اکسیژن است، درمان سرپایی موثر بار بیمارستانی را کم می‌کند، ما به ۴۵ هزار بیمار در پیک چهارم رسیدگی کردیم که نیاز به تخت اضافه نشد.

(0) نظر
برچسب ها :
راهنمای تجویز داروی رمدسیویر برای بیماران کرونایی ابلاغ شد
معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی:

راهنمای تجویز داروی رمدسیویر برای بیماران کرونایی ابلاغ شد

معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای راهنمای تجویز داروی رمدسیویر را برای بیماران کرونایی ابلاغ کرد.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای راهنمای تجویز داروی رمدسیویر را برای بیماران کرونایی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرد.

بسمه تعالی

ریاست محترم دانشگاه / دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ...

ریاست محترم بیمارستان مسیح دانشوری

جناب آقای دکتر فریدون نوحی ریاست محترم مرکز آموزشی، تحقیقاتی، درمانی قلب شهید رجایی
موضوع: پیرو ابلاغ راهنمای تجویز داروی رمدسیویر
با سلام و احترام
پیرو بخشنامه ۴٠٠/٨١۴ مورخ ١۴٠٠/٠١/٢١ در خصوص الگوریتم و دستورالعمل برخورد با بیمار مشکوک به کرونا در شرایط بحران، به استحضار می‌رساند در مراکز درمانی اجرا کننده بخشنامه مذکور رعایت موارد ذیل الزامی می‌باشد.

١-وجود گزارش درگیری ریه در سی تی اسکن و PCR مثبت در پرونده بیمار تا قبل از پایان دوره درمان
۲- انجام ویزیت روزانه توسط پزشک معالج
٣-عدم استفاده از دستورات از قبل تایپ شده پزشک
۴-سقف درمانی به روز برای این دارو
۵-ثبت در HIS بیمارستان

لازم به تاکید و یاد آوری می‌باشد مبنای پرداخت سازمان‌های بیمه گر رعایت شرایط فوق الذکر می‌باشد.
دکتر قاسم جان بابایی
معاون درمان

(0) نظر
برچسب ها :
از پیک چهارم عبور کردیم/ نگران انواع اسامی منسوب به کووید١٩ نباشید
معاون کل وزارت بهداشت:

از پیک چهارم عبور کردیم/ نگران انواع اسامی منسوب به کووید١٩ نباشید

حریرچی گفت: با اطمینان کامل از قله پیک چهارم کرونا عبور کرده‌ایم اما هنوز فشار کار روی بیمارستان‌ها وجود دارد.


به گزارش خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوانایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت با حضور در برنامه تلویزیونی تیتر امشب اظهار کرد: با اطمینان کامل از قله پیک چهارم کرونا عبور کرده ایم

او افزود: احتمال نوسان در برخی استان‌های کشور وجود دارد، اما احتمال نوسان کلی کرونا در کشور وجود ندارد.

حریرچی تصریح کرد: روند شیوع بیماری نزولی شده، اما در حال حاضر وضعیت کنونی همانند آبان ماه است و میزان ابتلا‌ها همچنان نسبت به اسفند و تابستان بالاتر است، در نتیجه هنوز فشار کرونا روی بیمارستان‌ها موجود است و رعایت اقدامات احتیاطی مانند شیوه نامه‌های بهداشتی امری لازم است.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: افراد نباید نگران اسم‌های کرونا مانند هندی، برزیلی، انگلیسی و ... باشند؛ چرا که کرونا دارای اسم‌های متفاوتی است.

حریرچی بیان کرد: در هند ۴ هزار فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونای هندی مشاهده شده و امروز ۴۱۹ هزار نفر به آن مبتلا شده اند که تمام جمعیت چند تا از مرکز استان‌های ما از رقم ذکر شده کمتر است.

او ادامه داد: بیش از اینکه خود واریانت هندی باعث افزایش مرگ و میر افراد آن کشور شده باشد سهل انگاری و عادی انگاری‌های ملت برای برگزاری برخی از مراسم مذهبی، انتخابات، جشن و مهمانی‌ها در این کشور باعث از دست رفتن جان افراد شده است.

کاهش آمار مرگ و میرهای کرونایی به زودی

معاون کل وزارت بهداشت افزود: با استفاده از تدابیری که اتخاذ شد آمار مرگ و میرها به زودی روند نزولی پیدا می کند چرا که در بستری مبتلایان کرونایی نسبت به هفته گذشته بیش از ۱۳ یا ۱۴ درصد کاهش داشته ایم.

حریرچی بیان کرد: کاهش هر کدام از پیک های کرونایی باعث ایجاد فشار زیادی بر کادر درمان، مدافعان سلامت، کارکنان سلامت، پرستاران، بهرورزان و مراقبان بهداشت می شود که فعالیت های شبانه روزی آن ها باعث پیرتر شدن چهره شان شده است.

تفاوت رنگ بندی کرونایی استان ها در پیک چهارم با سه پیک قبلی 

او گفت: در پیک های قبلی رنگ استان ها زرد بود و کمتر شاهد رنگ های قرمز بوده ایم و حتی در آبان که تراکم شهرهای قرمز بالا رفت رنگ شهرها یک دست نبود و سیستم مرکزی مانند اکسیژن ساز، سی تی اسکن و ... هر کدام به تنهایی می توانست وضعیت بد شهرها را کنترل کند. 

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: از آن جایی که تا سه هفته آینده رنگ قرمز شهرها زرد نخواهد شد بنابراین رعایت شیوه نامه های بهداشتی امری لازم  است و مردم نباید در عید فطر و تعطیلات از خانه بیرون بیایند. 

حریرچی با بیان اینکه از ۳۰۱ شهر قرمز به ۴۶ شهر قرمز کاهش یافته ایم، تاکید کرد: از لحاظ تعداد شهرهای قرمز ۸۵ درصد کاهش داشته ایم که رقم قابل توجهی است، به همین نسبت شهرهای نارنجی و زرد اضافه شده که امیدواریم این روند کماکان رو به بهبودی ادامه پیدا کند. 

معاون کل درمان وزارت بهداشت افزود: در ۳۰ فروردین در خصوص رنگ بندی شهرها ۳ رنگ قرمز رو به تیره داشته ایم، برای مثال تمام شهرهای زرد، نارنجی و آبی کمتر از ۵۰ عدد بوده است، اما در حال حاضر تعداد شهرها رو به بهبودی است. 

حریرچی تاکید کرد: به مرور شهرهای آبی در استان ها به وجود خواهد آمد، البته گفتنی است که رنگ نارنجی خوب بوده اما به معنای ۲ الی ۴ بستری در صدهزار فرد کرونایی است.

او گفت: روند نزولی کرونا در تهران در مقایسه با سایر شهرها با تاخیر آغاز شده است، البته هفته گذشته در تهران شاهد افزایش مبتلایان کرونایی بوده ایم و خیلی از مشکلات کرونایی موجود در مازندران و گیلان و گلستان و البرز و قم به علت مسافرت ملت از تهران به این شهرها بوده که باعث انتقال ویروس به این امکان شده است.

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی ۵۸ تا ۶۲ درصد بوده و ۳۸ تا ۴۰ درصد به آن ها توجه نمی کنند که این امر زحمات افراد رعایت کننده را نابود می کند و یک لایه ای از اجتماع مانند دانشجویان، دانش آموزان، افراد پیر، افراد بازنشسته، بانوان خانه دار و .وجود دارند که طی ۱۴ ماه گذشته از منزل خارج نشده اند که با این حساب باز هم ابتلا به کرونا در چنین افرادی به میزان قابل توجهی دیده می شود و باید گفت که همان گروهی که در حال رفت و آمد به مناطق گوناگون هستند چنین افراد بی‌گناهی را به ویروس آلوده می کنند.

حریرچی گفت: شرکت های سازنده واکسن و دانشمندان خارجی و داخلی پیشبینی های لازم برای جهش های ویروس کرونا را می کنند، برای مثال هم اکنون شرکت های سازنده اصلی واکسن یادآور و بوستر در حال طراحی واکسن هایی هستند تا واریانت های جهش یافته اصلی را پوشش دهند.

او با بیان اینکه در حال حاضر جدال و جنگ اصلی بین رعایت شیوه نامه های بهداشتی و واریانت های اصلی است، تاکید کرد: در آینده جنگ اصلی جنگ واکسن با واریانت های جدید خواهد بود، با توجه به افزایش ظرفیت تولید واکسنی که در داخل و خارج پیش بینی می کنیم تا پایان سال میلادی یعنی تا آخر دی ماه به ۱۵ میلیارد و نیم می رسد بنابراین اگر سال گذشته درباره آن صحبت می کردیم دانشمندان یا مسئولان می گفتند که امید به تولید ۲ یا ۳ میلیارد واکسن است در حالیکه اشتباه بود.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۲ حدود ۳۱.۹ میلیارد یعنی بیش از ۴ برابر ظرفیت جهان واکسن تولید شود بنابراین در آینده از نظر تولید واکسن مشکلات چندانی خصوصا در داخل نخواهیم داشت و واکسن ها حتما موارد مرگ و میر و بستری را در حدهای بسیار بالای ۸۰ الی ۹۰ درصدی کنترل می کنند.

(0) نظر
برچسب ها :
ژنی خاص که مردان را بیش از زنان مستعد ابتلا به کرونای حاد می‌کند

ژنی خاص که مردان را بیش از زنان مستعد ابتلا به کرونای حاد می‌کند

تیمی از محققان آمریکایی در مطالعه جدید خود دریافتند مردان به دلیل دارا بودن نوعی ژن خاص، بیشتر از زنان در معرض ابتلا به بیماری کرونای شدید هستند.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مدیکال اکسپرس، مدت‌هاست که مشخص شده است که کووید۱۹ برای مردان کشنده‌تر از زنان است و تحقیقات جدید خطرِ بیشتر در این باره را به ژنی مرتبط می‌داند که باعث نوعی ریزش مو در مردان می‌شود.

ابتدا تیمی از محققان آمریکایی متوجه این ارتباط شدند که مردان مبتلا به ریزش موی حساس به هورمون، معروف به آلوپسی آندروژنتیک بیشتر در معرض بستری شدن در بیمارستان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا هستند.

به گفته محققان در میان مردان بستری با کووید۱۹، ۷۹ درصد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک هستند که انتظار می‌رود در یک جمعیت هم سن مشابه باشد.

محققان گفتند آلوپسی آندروژنتیک ناشی از فعالیت ژن گیرنده آندروژن (AR) است که در بعضی از مردان می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

گورن توضیح داد آنزیمی به نام TMPRSS۲، عامل اصلی عفونت کووید۱۹، به آندروژن نیز حساس است و ممکن است تحت تاثیر ژن AR نیز باشد.

به نظر می‌رسد یک بخش کلیدی در ژن AR هم بر شدت کووید۱۹ و هم تمایل مردان به از دست دادن موهایشان به دلیل آلوپسی آندروژنتیک تاثیر بگذارد.

در مطالعه جدید گروه ایروین تجزیه و تحلیل ژنتیکی ۶۵ مرد بستری به دلیل ابتلا به کووید۱۹ را انجام داد. آن‌ها دریافتند که مردان با اختلاف ساختاری مشخص در ژن AR به احتمال زیاد به کووید۱۹ شدید مبتلا می‌شوند.

گورن در سخنرانی خود در یک نشست مطبوعاتی گفت: انحراف ژن AR می‌تواند به عنوان نشانگر زیستی برای شناسایی بیماران مرد مبتلا به کووید-۱۹ که بیشتر در معرض خطر پذیرش ICU هستند، استفاده شود.

او همچنین معتقد است که شناسایی نشانگر زیستی متصل به گیرنده آندروژن یکی دیگر از شواهد برجسته نقش مهم آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) در شدت بیماری کووید۱۹ است.

دکتر ترزا موری آماتو رئیس طب اورژانس در لانگ آیلند یهود فارست هیلز در شهر نیویورک است و موارد شدید کووید۱۹ را مورد مطالعه قرار داده است.

او می‌گوید ارتباط معناداری بین تعداد بیشتری از گیرنده‌های آندروژن و میزان بیشتری از پذیرش ICU برای بیماران آلوده به کووید۱۹ وجود دارد.

به گفته آماتو تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا دارو‌هایی که گیرنده‌های آندروژن را مسدود می‌کنند در درمان بیماران مبتلا به کووید۱۹ مفید خواهد بود، لازم است.

از آنجا که یافته‌ها در یک جلسه پزشکی ارائه شده است، باید تا زمان انتشار در یک مجله معتبر بررسی شود.

(0) نظر
برچسب ها :
ورود ۹ میلیون دز واکسن کرونا در چند روز آینده به کشور
رئیس جمعیت هلال احمر خبر داد؛

ورود ۹ میلیون دز واکسن کرونا در چند روز آینده به کشور

همتی گفت: با همکاری وزارت بهداشت ۹ میلیون دز واکسن کرونا در چند روز آینده به کشور وارد خواهد شد.


به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حوزه تامین واکسن دستگاه‌های مختلفی وارد عمل شدند و با ورود هلال احمر در مرحله نخست یک میلیون دز واکسن وارد کشور شد که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

او در ادامه بیان کرد: طی یک ماه پیش‌ رو برابر برنامه‌ریزی صورت گرفته ۹ میلیون دز واکسن دیگر نیز وارد کشور خواهد شد.

همتی افزود: با همکاری وزارت بهداشت، جمعیت هلال احمر و بانک مرکزی این تعداد واکسن وارد کشور خواهد شد.

(0) نظر
برچسب ها :
دستور وزیر بهداشت برای واکسیناسیون دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی

دستور وزیر بهداشت برای واکسیناسیون دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی

نمکی در نامه‌ای به روسای دانشگاههای علوم پزشکی دستور واکسیناسیون دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی را صادر کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور دستور واکسیناسیون دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی را صادر کرد.

متن نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است:

سر پرست محترم دانشگاه/ دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی -

با سلام

پیرو ابلاغ برنامه واکسیناسیون کادر بهداشتی درمانی کشور مقرر شد دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی، انترنها، دانشجویان بالینی شامل رشته های پزشکی، دندانپزشکی داروسازی، پرستاری مامایی و علوم آزمایشگاهی در ترم های بالا و همچنین دستیاران و دانشجویان دکترا در فاز اول و کارشناسی ارشد در فاز دوم که در رشته هایی همچون ایمنی شناسی، ویروس شناسی، میکروب شناسی پزشکی، پاتولوژی فیزیوترایی، داروسازی بیمارستانی و با هر رشته علوم پایه ای که بنحوی با بیمار با نمونه های آزمایشگاهی در تماس است باید واکسیناسیون انجام شود.

ضروریست ظرف همین هفته با دعوت از کلیه افراد ذیربط در یکی از مراکز بهداشتی درمانی و به نوبت، بدون ایجاد تراکم برنامه ایمن سازی علیه 19-covid انجام و نتیجه به دفتر اینجانب گزارش شود

دکتر سعید نمکی
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۲۸۳ بیمار در یک شبانه روز

آخرین آمار کرونا در ایران؛ فوت ۲۸۳ بیمار در یک شبانه روز

مجموع جانباختگان ویروس کرونا افزایش یافت و به ۷۴ هزار و  ۵۲۴ نفر رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از دیروز تا امروز (شنبه، ۱۸ اردیبهشت) بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۵۷۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۲۶ نفر از آن‌ها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار ۶۷۰ نفر رسید. متاسفانه در شبانه روز گذشته، ۲۸۳ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۷۴ هزار و  ۵۲۴ نفر رسید.
 
خوشبختانه تا کنون ۲ میلیون و ۹۲ هزار و ۳۸۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. ۵ هزار و ۵۴۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
 
 تا کنون ۱۶ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۶۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
 
یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۶۲ هزار و ۶۱۱ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند. براین اساس مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۵۴۸ هزار و ۶۱۵ دُز رسید.
 
در حال حاضر ۴۶ شهر در وضعیت قرمز، ۲۶۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۳۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
آخرین آمار کرونا در ایران
(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 70839
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X