كرونا را شكست مي دهيم
خطر احساس شرم در مبتلایان به کووید-۱۹

خطر احساس شرم در مبتلایان به کووید-۱۹

دانشمندان دریافتند که وجود احساس شرم در بیماران مبتلا به کرونا باعث افزایش مدت زمان مبارزه با این بیماری می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از میل آنلاین، محققان دانشگاه کنت و دانشگاه لیدز بکت متوجه ارتباط بین احساس شرم پس از آلوده شدن به ویروس کرونا و نادیده گرفتن اصول فاصله اجتماعی شدند.

در این تحقیق مشخص شد افرادی که به دلیل بیماری کرونا احساس انگ می‌کنند بسیار کمتر احتمال دارد که بیماری خود را به مقامات مربوطه گزارش دهند یا حتی ممکن است در مورد آن به نزدیکان خود نیز چیزی نگویند.

جیووانی تراواگلینو، یکی از محققان این نحقیق گفت: وقتی دولت‌ها سیاست‌ها و مقرراتی را برای مقابله با ویروس کرونا تهیه می‌کنند، باید توجه داشته باشند که انگ زدن یا سرزنش مردم در این عفونت می‌تواند نتیجه معکوس دهد. 

همچنین معلوم شد که ساکنان کره جنوبی و ایتالیا با دقت از قوانین ضد اپیدمیولوژیک پیروی می‌کنند، در حالی که آمریکایی‌ها به احتمال زیاد اقدامات قرنطینه را نادیده می‌گیرند.

(0) نظر
برچسب ها :
۱۶ شهر قرمز و نارنجی شدند/ احتمال تغییر رنگ ۴ مرکز استان در روز‌های آینده

۱۶ شهر قرمز و نارنجی شدند/ احتمال تغییر رنگ ۴ مرکز استان در روز‌های آینده

بر اساس رنگ بندی جدید در ماسک، از ۹ فروردین، ۲ شهر در وضعیت قرمز و ۱۴ شهر در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، رنگ‌بندی جدید شهرستانها که از ۹ فروردین اعمال می‌شود در قسمت نقشه اپلیکیشن ماسک قرار گرفت.

روند ابتلا در بسیاری نقاط کشور از جمله بندرعباس، نیشابور، اصفهان، شیراز، جهرم، زنجان و رفسنجان صعودی است و احتمال نارنجی شدن آنها طی روزهای آتی وجود دارد.

با توجه به شیوع ویروس انگلیسی، مراقبت جدی و رعایت نکات بهداشتی ضروری است.

آبدانان (ایلام) و ازنا (لرستان) در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

شهرستانهای شبستر و میانه (آذربایجان شرقی)، نجف آباد (اصفهان)، ساوجبلاغ، فردیس و نظرآباد (البرز)، دشتستان (بوشهر)، شهریار (تهران)، بروجن (چهارمحال و بختیاری)، کرمانشاه (کرمانشاه)، دلفان و سلسله (لرستان)، ساوه و اراک (مرکزی) در وضعیت نارنجی قرار گرفتند. 

با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا ورود خودروهای غیربومی در روزهای ۸ و۹ فروردین ماه (همزمان با نیمه شعبان) به شهر قم ممنوع است.

منع تردد شبانه از ساعت ۲۲ الی ۳ بامداد در تمام شهرهای قرمز،‌ نارنجی، زرد و آبی ادامه دارد و تردد مشمول جریمه ۲۰۰ هزار تومانی خواهد بود.

کلیه­ مسافرانی که از قبل به شهرهای قرمز و نارنجی جدید سفر کرده‌اند، ظرف مدت ۷۲ ساعت فرصت خواهند داشت، به مبدا خود برگشته در غیر اینصورت جریمه خواهند شد.

در شهر‌های نارنجی گروه‌های شغلی ۳ و ۴ مشمول محدودیت می‌شوند.

در شهر‌های قرمز گروه‌های شغلی یک، ۲، سه و چهار مشمول محدودیت می‌شوند.

همچنین به گفته سردار سید کمال هادیانفر؛ رئیس پلیس راهور، هر خودروی غیربومی که در شهرهای قرمز و نارنجی تردد داشته باشد در هر ۲۴ ساعت یک بار جریمه می‌شود.

(0) نظر
برچسب ها :
بازگشایی دانشگاه‌ها منوط به تصمیم گیری ستاد مقابله با کروناست
میرفخرالدینی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

بازگشایی دانشگاه‌ها منوط به تصمیم گیری ستاد مقابله با کروناست

معاون آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت: نظر رئیس جمهور برای بازگشایی دانشگاه‌ها منوط به تصمیم گیری ستاد ملی مقابله با کروناست.

حیدر میرفخرالدینی، معاون آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بازگشایی دانشگاه‌ها از اوایل مهر با توجه به تصمیم گیری رئیس جمهور اظهار کرد:  تاکید بر بازگشایی دانشگاه‌ها مشروط به تایید ستاد ملی کرونا دارند.

او افزود: اگر تا اول مهر شرایط کرونا بهبود یابد و ستاد ملی کرونا تایید کند امکان بازگشایی وجود خواهد داشت، در غیر اینصورت شاید چنین اتفاقی محقق نشود و در این قضیه دانشگاه فنی و حرفه‌ای تابع مصوبات ستاد ملی کروناست.

میرفخرالدینی با اشاره به اینکه اولویت اول و اصلی ما سلامتی دانشجویان و همکاران دانشگاه است، تصریح کرد: با توجه به زمانی که تا مهر باقی مانده و شرایط غیر قابل پیش بینی از نظر شیوع ویروس کرونا بنابراین شاید الان نتوانیم تصمیم قطعی را برای آن زمان بگیریم.

معاون آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت: امید است که با توجه به مصوبات ستاد ملی کرونا و در نظر گرفتن شرایط سعی خواهیم کرد بهترین تصمیم را در مهرماه به منظور بازگشایی دانشگاه‌ها و حضور فیزیکی دانشجویان بگیریم.

(0) نظر
برچسب ها :
عامل حیوانی؛ محتمل‌ترین گزینه انتقال کرونا

عامل حیوانی؛ محتمل‌ترین گزینه انتقال کرونا

انتقال ویروس کرونا از حیوان به انسان صورت گرفته و فرضیه انتشار عوامل ویروسی از آزمایشگاه ها «به‌شدّت نامحمتل» است.

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به تازگی پژوهشی درباره خاستگاه کووید-۱۹ نشان می‌دهد که در محمتل‌ترین حالت، انتقال این ویروس از حیوان به انسان صورت گرفته و فرضیه انتشار عوامل ویروسی از آزمایشگاه «به‌شدّت نامحمتل» است.

خبرنگارانی که نسخه اولیه این پژوهش را دیده‌اند می‌گویند این پژوهش که از سوی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت با همکاری چین فراهم شده بسیار مفصّل است و همزمان ناگفته‌های بسیاری دارد. کارشناسان در گزارش خود چهار فرضیه را، به‌ترتیبِ قوت احتمال و درباره چگونگی شیوع این ویروس مطرح کرده‌اند.

در این گزارش تصریح شده است که گرچه ویروس کرونای یافت شده در خفاش شباهت زیادی به ویروس شایع شده در جمعیت انسانی دارد، اما طی کردن فاصله ژنتیکی میان این دو گونه دست‌کم چندین دهه طول می‌کشد  بنابراین لزوما جانور یا جانوران دیگری، نظیر مینک (نوعی راسو) و گربه، واسطه انتقال این ویروس از خفاش به انسان بوده اند.

تأخیر در انتشار رسمی نتیجه پژوهش فوق به این گمان دامن زده است که چینی‌ها خواسته‌اند نتیجه‌گیری آن را دستکاری کنند مبادا مسئولیت شیوع همه‌گیری به گردن این کشور بیفتد.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پژوهش اخیر را در ماه‌های ژانویه و فوریه سال جاری و عمدتاً در ووهان، مرکز انتشار ویروس کرونا در چین، انجام داده‌اند.

(0) نظر
برچسب ها :
ساخت دستگاه ضدعفونی کننده هوا با صرفه جویی ۳۰۰ میلیونی
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ساخت دستگاه ضدعفونی کننده هوا با صرفه جویی ۳۰۰ میلیونی

یک استارت‌آپ با ساخت دستگاه ضدعفونی کننده کاملا ایرانی که نسبت به رقیب خارجی خود بسیار عملکرد بهتری دارد، باعث صرفه جویی ۳۰۰ میلیون تومانی شد.

رضا محصل مدیر عامل یک استارت‌آپ در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره محصول نوآورانه خود برای مقابله با کرونا با اشاره به اینکه محصول ما دستگاه تصفیه و ضدعفونی هواست، بیان کرد: این دستگاه برای مقابله با ویروس‌هایی است که از طریق هوا منتقل می‌شوند یا به اصطلاح هوابرد هستند.

او درباره عملکرد این دستگاه گفت: این دستگاه ابتدا با مکش، هوا را به درون راکتور وارد می‌کند و سپس با استفاده از نانوفیلتر‌ها و میدان الکترومغناطیسی که درون دستگاه وجود دارد، هوا را کاملا ضدعفونی می‌کند و عوامل بیماری زا را از بین می‌برد.

مدیر عامل این استارت‌آپ ادامه داد: این دستگاه کاملا ایرانی است و تمام قطعات آن تولید شده در داخل کشور است؛ البته نمونه فرانسوی این دستگاه هم موجود است که با دبی یا خروجی ۸۵۰ متر مکعب در ساعت حدود ۳۸۰ میلیون تومان قیمت دارد، اما دستگاه ما با بازده بسیار بهتر، بسیار ارزان قیمت‌تر است و بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان قیمت دارد.

او درباره تفاوت این دستگاه با نمونه خارجی گفت: دستگاه فرانسوی که به ایران آمده و در برخی مکان‌ها به کارگرفته شده است برخلاف دستگاه ما از میدان الکرو مغناطیسی ضعیف تری بهره می‌برد و تمام عوامل بیماری زا را از بین نمی‌برد. دستگاه ضدعفونی کننده هوای ایرانی با داشتن میدان الکترومغناطیسی بسیار قویتر توانسته است تست‌های مربوط به میزان نابودی میکروب‌ها را به خوبی پشت سربگذارد و تمام مجوز‌های لازم را کسب کرده است.

این فناور توضیح داد: تا الان برای بیمارستان ها، آمفی تئاتر‌ها و ادارات درخواست داشتیم؛ البته ما این دستگاه را در اندازه کوچک‌تر با دبی ۱۲۰ مترمکعب در ساعت برای استفاده خانگی نیز تولید کرده ایم.

(0) نظر
برچسب ها :
آخرین آمار کرونا در ایران؛ رکورد جدید ابتلا به کرونا در ماه‌های اخیر

آخرین آمار کرونا در ایران؛ رکورد جدید ابتلا به کرونا در ماه‌های اخیر

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و ۹ هزار ۳۱۰ بیمار به این بیماری مبتلا شدند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران، اظهار کرد: از دیروز تا امروز نهم فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۹ هزار و ۳۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۱۵ نفر از آن‌ها بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۴۶ هزار و ۹۸۴ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۴۷۸ نفر رسید.

وی افزود: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار و ۴۸۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۹۴۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: تا کنون ۱۲ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۹۶۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت استان‌های کشور از نظر شیوع بیماری کرونا

لاری گفت: در حال حاضر ۲۳ شهرستان قرمز و ۴۴ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت "از" و "به" شهر‌های با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: همچنین ۲۸۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۹۴ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

(0) نظر
برچسب ها :
هنوز نتایج سفر‌های نوروزی را مشاهده نکرده‌ایم/ در واردات واکسن هیچ اهمالی صورت نگرفته است
حریرچی:

هنوز نتایج سفر‌های نوروزی را مشاهده نکرده‌ایم/ در واردات واکسن هیچ اهمالی صورت نگرفته است

معاون وزیر بهداشت گفت: افزایش آمارهای کرونا به دلیل تردد‌های قبل عید و داخل شهر است و هنوز نتایج سفر‌های نوروزی را مشاهده نکرده ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت درباره ملاک رنگ بندی شهر‌ها گفت: اگر هر شهری ۲ بستری در ۱۰۰ هزار نفر داشته باشد، آبی، ۲ تا ۴ بستری در ۱۰۰ هزار نفر زرد، ۴ تا ۶ بستری در ۱۰۰ هزار نفر نارنجی و ۶ بستری در ۱۰۰ هزار نفر قرمز است.

حریرچی توضیح داد: ما بستری‌ها را به ازای افرادی که در شهر زندگی می‌کنند، حساب می‌کنیم و هنوز نتایج سفر‌های نوروزی را ندیده ایم. این افزایش‌ها و نتایج کنونی مربوط به افزایش تردد‌هایی است که در داخل شهر و برای خرید عید انجام شده است.

او گفت: ما ۶۷ شهر قرمز و نارنجی داریم که با ۳۲ میلیون جمعیت ۴۰ درصد از کل مردم می‌شوند. ما نتایج سفر‌های نوروزی را در اواخر این هفته در بیماران سرپایی و در یکی الی دو هفته آینده در بیماران بستری شده می‌بینیم.

معاون وزیر بهداشت درباره ارز نیمایی برای شرکت‌های خصوصی گفت: همانطور که مصوبات و رئیس جمهور تاکید کرده ورود واکسن کاملا زیر نظر وزارت بهداشت خواهد بود و واکسن مورد تایید با ضوابطی که اعلام می‌شود توسط شرکت‌های خصوصی خریداری می‌شود.

او یادآوری شد: البته در مورد واردات واکسن تلاش‌های زیادی در کشور صورت گرفت، اما کشور‌های تولید کننده از جمله چین، هند، روسیه و آلمان هنوز زیر ۱۰ درصد جمعیت خود را واکسیناسیون کردند. پس در واردات واکسن هیچ اهمالی صورت نگرفته است و به دلیل وجود مشکلاتی جهانی دسترسی به واکسن بسیار سخت شده است.

(0) نظر
برچسب ها :
از تولید تست سریع کرونا در کمتر از ۳۰ ثانیه تا دستمال‌های خشک آنتی‌باکتریال
بیش از ۷۲۵ محصول نانوی ایران‌ساخت به بازار رسید؛

از تولید تست سریع کرونا در کمتر از ۳۰ ثانیه تا دستمال‌های خشک آنتی‌باکتریال

هم‌اکنون ۷۲۵ محصول نانو در بیش از ۱۰ حوزه صنعتی مبتنی بر فناوری‌های داخلی تولید و روانه بازار می‌شود.

به گزارش حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، در مسیر پر فراز و نشیب، ایجاد زیست‌بومی برای حمایت از ایده‌های نوآورانه، فناوری‌ها و محصولات این حوزه، نقشی اثربخش در پیشرفت کشور و قرار گرفتن در مسیر توسعه و پیشرفت ایفا کرد. سال گذشته و با وجود شیوع ویروس کرونا، شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نانوفناوری به تامین نیاز‌های فناورانه کشور پرداختند و در حمایت از این روند، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گام‌های اثربخشی را برداشت.

گام بلند دانش‌بنیان‌ها در توسعه فناوری نانو

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به برخی از مهم‌ترین اقدامات و دستاورد‌های کشور در توسعه این فناوری در سال ۱۳۹۹ بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان به یاری کشور آمدند و محصولات نانو برای مقابله با ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفتند. با استفاده از فناوری الکتروریسی، روزانه ۲۵۰ هزار مدیا و ماسک با استاندارد N۹۵ تولید شده است. همچنین بیش از ۲۰۰ تن مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح در روز توسط ۷ شرکت داخلی تولید شد.

او از تولید تجهیزات ضدعفونی کننده هوا با استفاده از فناوری نانو به کمک فعالان دانش‌بنیان کشورمان گفت و ادامه داد: دستگاه پلاسمای ضدعفونی‌کننده هوا (باکتری و ویروس) با استفاده از فناوری نانو نیز ساخته شده و دستگاه تست تشخیص سریع کرونا در کمتر از ۳۰ ثانیه به تأیید وزارت بهداشت و به تولید صنعتی رسیده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ساخت ماشین ‏آلات موردنیاز برای راه ‏اندازی خطوط تولید محصولات نانو را یکی از اولویت‏‌های اصلی توسعه صنعت نانو دانست و افزود: تاکنون ۲۸ نوع دستگاه تولیدی توسط شرکت ‏های فناوری نانو داخلی در ۵۰ خط تولید صنعتی مورد بهره ‏برداری قرار گرفته ‏اند.

او به رونمایی از خط تولید دستمال‌های خشک آنتی‌باکتریال با استفاده از فناوری نانو در سال گذشته اشاره کرد و گفت: همچنین علاوه بر تأمین تجهیزات صنعتی برای صنایع داخل کشور، برخی از این تجهیزات و خطوط تولید از جمله خط تولید صنعتی نانوالیاف، خط تولید پوشش‌های سخت نانو و سامانه نانو تصفیه صنعتی پساب به کشور‌های کره جنوبی، چین و مالزی صادر شده است.

افزایش صادرات محصولات نانویی ایران‌ساخت

دبیر ستاد توسعه نانوفناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از رشد دوبرابری سالانه حجم بازار محصولات ایران‌ساخت این حوزه گفت و افزود: هم‌اکنون ۷۲۵ محصول نانو در بیش از ۱۰ حوزه صنعتی مبتنی بر فناوری‌های داخلی تولید و روانه بازار می‌شود.

در سال ۱۳۹۸، رقم کلی فروش محصولات نانو ساخت ایران معادل ۴۴.۴۸۷ میلیارد ریال بوده است. طبق روند رشد سالانه فروش حجم بازار محصولات نانو برای پنجمین سال متوالی حدوداً دوبرابر شده است.

او با اشاره به گسترش برنامه‌های صادراتی محصولات نانو در سال‌های اخیر و ایجاد پایگاه‌های صادراتی نانو در کشور‌های آسیایی گفت: کشور‌های چین، هند، اندونزی، سوریه، ترکیه و عراق میزبان، تجهیزات و خدمات فناوری نانو ایران به شده‌اند.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ادامه داد: تاکنون محصولات نانو ایران‌ساخت به ۴۹ کشور از ۵ قاره جهان صادر شده است. همچنین در سال ۹۹ شاهد صادرات رادیاتور‌های ایرانی مبتنی بر فناوری نانو به عراق، آذربایجان و افغانستان بودیم. فروم تجاری و نمایشگاه مجازی ایران و اندونزی در حوزه سلامت نیز در این سال برگزار شد.

رسوخ فناوری نانو در صنایع

سرکار با اشاره به رفع نیاز‌های فناورانه صنایع کشور بر بستر شبکه تبادل فناوری نانو افزود: در این شبکه، ۶۳ کارگزار تبادل فناوری در ۱۱ استان کشور مشغول فعالیت هستند و تا شهریورماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۱۹۰ تقاضای صنعتی احصا شده که ۲۴۸ پروژه همکاری فناوران با شرکت‌های صنعتی در کشور به‌صورت موفق به اتمام رسیده است.

او همچنین بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ این شبکه علاوه بر ادامه فعالیت در فناوری نانو در سایر حوزه‌های فناوری‌های راهبردی نیز فعال شده است و ۲۵ پروژه موفق تبادل فناوری در این سال، مربوط به سایر حوزه‌های دانش‌بنیان است.

دبیر ستاد فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های تولید نیمه‌صنعتی نانو در سال ۹۹ افزود: نانوفب نقش مهمی در تسریع تجاری‌سازی فناوری‌های توسعه‌یافته به کاربرد‌های صنعتی ایفا می‌کند و تاکنون مراکز مختلف تولید نیمه‌صنعتی نانو از جمله مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی راه اندازی شده است.

سرکار با بیان این‌که مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی شامل ۶ پایلوت تجهیزات نیمه‌صنعتی را دربر می‌گیرد ادامه داد: در این مرکز، فب نانوداروی ضد سرطان، نانوفب باتری پیشرفته، فب الکترونیک چاپی و مرکز توسعه نانوالکترونیک راه‌اندازی شده است. نخستین فب میکرونانو در پارک فناوری پردیس با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از مهمترین رویداد‌های این حوزه در سال ۹۹ به شمار می‌رود.

ایران پیشتاز در حوزه تولید علم نانو

او با اشاره به حرکت رو به جلوی کشور در مسیر تولید علم نانو بیان کرد: در حوزه تولید علم نانو، محققان ایرانی با انتشار بیش از ۱۲ هزار مقاله در مجلات معتبر نمایه‌شده در ISI در سال ۲۰۲۰، رتبه چهارم جمهوری اسلامی ایران در دانش نانو را در دنیا تثبیت کردند. این در حالی است که در سال ۲۰۰۱ میلادی، کشور با انتشار ۱۰ مقاله دارای رتبه ۵۷ بود.

توجه ویژه به آموزش دانش‌آموزی

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، به ایجاد زمینه‌های لازم برای آموزش و ترویج این فناوری در میان دانش‌اموزان گفت و ادامه داد: با هدف شناسایی و پرورش استعدادها، تاکنون بالغ بر یک میلیون و دویست هزار دانش‌آموز در قالب برنامه‌های متنوع آموزشی ازجمله کارگاه، جشنواره، مسابقه و المپیاد، با مبانی و کاربرد‌های فناروی‌نانو آشنا شده‌اند. همچنین در سال ۹۹ یازدهمین آزمون المپیاد دانش آموزی نانو برگزار شد.

سرکار، با بیان این‌که در هر استان حداقل یک آزمایشگاه دانش‌آموزی آموزش فناوری‌نانو با تجهیزات تخصصی ایران‌ساخت راه‌اندازی شده است، گفت: در این برنامه‌ها تلاش می‌شود تا افراد مستعد و برگزیدگان این مسابقات و المپیادها، در قالب کانون برگزیدگان باشگاه نانو ساماندهی شده تا به نقش‌آفرینی در زیست‌بوم فناوری‌نانو مشغول شوند.

(0) نظر
برچسب ها :
کاهش اثر مخرب کرونا در بدن با شناسایی سمی‌ترین پروتئین آن

کاهش اثر مخرب کرونا در بدن با شناسایی سمی‌ترین پروتئین آن

دانشمندان دانشگاه مریلند موفق شدند سمی‌ترین پروتئین ویروس کرونا را شناسایی کرده و اثر مخرب این ویروس را در بدن تا حد قابل توجهی کاهش دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند (UMSOM) سمی‌ترین پروتئین‌های ساخته شده توسط سارس-کووید ۲ را که باعث ایجاد بیماری کووید-۱۹ می‌شود، شناسایی کرده و سپس از داروی سرطان مورد تایید FDA برای کم رنگ شدن اثرات مخرب پروتئین ویروسی استفاده کردند.

این تیم در جریان آزمایش‌های خود، روند سلولی‌ای را کشف کرد که تحت تاثیر ویروس قرار می‌گیرد و به این ترتیب دارو‌های کاندیدای احتمالی جدیدی را که می‌تواند برای درمان بیماران کرونایی که شرایط آن‌ها وخیم است، آزمایش شود، روشن می‌کند.

دکتر هان نویسنده ارشد این مطالعه، دانشیار پزشکی و مدیر این بخش می‌گوید: کار ما نشان می‌دهد راهی برای جلوگیری از صدمه زدن به بافت‌های بدن از طریق ویروس کرونا وجود دارد.

به گفته او رمدسیویر به عنوان موثرترین داروی ضد کووید-۱۹، فقط از تکثیر بیشتر ویروس جلوگیری می‌کند، اما قادر به محافظت از سلول‌های آلوده شده در برابر آسیب‌های ناشی از پروتئین‌های ویروسی نیست.

بر اساس یافته‌های این تیم، سارس-کووید ۲ سلول‌ها را آلوده کرده و اصطلاحا آن‌ها را می‌رباید و از هر ۲۷ ژن خود پروتئین می‌سازد. تیم دکتر هان هر یک از این ۲۷ ژن سارس-کووید ۲ را در سلول‌های انسانی معرفی و میزان سمی بودن آن‌ها را بررسی کردند. محققان دریافتند که یک پروتئین ویروسی معروف به Orf۶، سمی‌ترین عامل از بین بردن نیمی از سلول‌های انسان است. دو پروتئین دیگر (Nsp۶ و Orf۷a) نیز سمی شناخته شدند که حدود ۳۰-۴۰ درصد سلول‌های انسان را از بین می‌برند.

برای آزمایش‌های باقیمانده، محققان تنها روی سمی‌ترین پروتئین ویروسی تمرکز کردند، بنابراین آن‌ها می‌توانند دریابند که ویروس در هنگام آلودگی چه سلولی را پردازش می‌کند. تیم دکتر هان دریافتند که پروتئین Orf۶ سمی ویروس به چندین پروتئین انسانی می‌چسبد که وظیفه انتقال مواد به خارج از هسته سلول، مکانی در سلول نگهدارنده ژنوم یا دستورالعمل‌های زندگی را دارند؛ آن‌ها سپس کشف کردند که یکی از این پروتئین‌های انسانی که مورد هدف ویروس قرار می‌گیرد، توسط داروی سرطان «سلینکسور» مسدود می‌شود.

محققان آزمایش سلینکسور را بر روی سلول‌های انسانی و مگس‌های میوه‌ای که پروتئین ویروسی سمی را ایجاد کرده‌اند، بررسی کردند تا ببینند آیا این دارو می‌تواند آسیب بیماری کرونا را کاهش دهد. سلینکسور مانند بسیاری از دارو‌های سرطان، خود سمی است. با این حال این دارو پس از محاسبه اثرات سمی آن حدود ۱۲ درصد بقای سلول انسان را بهبود بخشید.

سلینکسور از مرگ زودرس حدود ۱۵ درصد مگس‌های سازنده پروتئین ویروسی سمی جلوگیری کرد. این دارو همچنین شاخه‌های موجود در ریه‌ها و مولد انرژی در سلول‌های عضلانی را بازیابی می‌کند. سلینکسور برای درمان برخی سرطان‌های خون مورد تایید FDA است.

دکتر هان می‌گوید: بیش از ۱۰۰۰ داروی مورد تایید FDA در مرحله آزمایش‌های بالینی به عنوان درمان کووید-۱۹ قرار دارند و خوشبختانه آزمایش سلینکسور داروی مورد استفاده در مطالعه ما، در حال حاضر انجام شده است. اگر این آزمایش موفقیت‌آمیز باشد، داده‌های ما مکانیسم اصلی دلیل کار این دارو را نشان داده است.

(0) نظر
برچسب ها :
شلوغی‌های آخر اسفند علت نارنجی شدن تهران/ افزایش نگران کننده شمار بیماران در بیمارستان‌ها
زالی خبر داد؛

شلوغی‌های آخر اسفند علت نارنجی شدن تهران/ افزایش نگران کننده شمار بیماران در بیمارستان‌ها

فرمانده ستاد کرونای تهران گفت: با افزایش بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها شاهد تغییر رنگ تهران از زرد به نارنجی هستیم.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا زالی فرمانده مدیریت ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ارتباط مستقیم بخش خبری اخبار شبکه پنج اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به افزایش میزان مراجعه کنندگان بخش سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بیشتر شدن تعداد تست‌های مثبت ما شاهد تغییر رنگ تهران از زرد به نارنجی هستیم و رنگ شهر‌های ملارد و بهارستان از آبی به زرد وضعیت شان تغییر کرده است.

او ادامه داد: حدود پنج هزار نفر به مراکز درمانی به صورت سرپایی مراجعه کرده اند که این موضوع نگران کننده است. این افزایش آمار مربوط به شلوغی های هفته آخر اسفند است و آثار سفر‌های نوروزی از انتهای هفته دوم فروردین ماه خودش را نشان می‌دهد.

زالی بیان کرد: تغییر رنگ در تهران سریع‌تر از سایر مناطق کشور است و اکنون ۲۷۲۸ نفر در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که ۹۰۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده اند و این به معنای این است که۳۲ درصد از بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

او افزود: در شبانه روز گذشته تعداد ۵۱۸ بیمار در بیمارستان‌های تهران بستری شدند.

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
هفته سوم اردیبهشت 1400 هفته دوم اردیبهشت 1400 هفته اول اردیبهشت 1400 هفته چهارم فروردین 1400 هفته سوم فروردین 1400 هفته دوم فروردین 1400 هفته اول فروردین 1400 هفته سوم اسفند 1399 هفته دوم اسفند 1399 هفته اول اسفند 1399 هفته چهارم بهمن 1399 هفته سوم بهمن 1399 هفته دوم بهمن 1399 هفته اول بهمن 1399 هفته چهارم دی 1399 هفته سوم دی 1399 هفته دوم دی 1399 هفته اول دی 1399 هفته چهارم آذر 1399 هفته سوم آذر 1399 هفته دوم آذر 1399 هفته اول آذر 1399 هفته چهارم آبان 1399 هفته سوم آبان 1399 هفته دوم آبان 1399 هفته اول آبان 1399 هفته چهارم مهر 1399 هفته سوم مهر 1399 هفته دوم مهر 1399 هفته اول مهر 1399 هفته چهارم شهریور 1399 هفته سوم شهریور 1399 هفته دوم شهریور 1399 هفته اول شهریور 1399 هفته چهارم مرداد 1399 هفته سوم مرداد 1399 هفته دوم مرداد 1399 هفته اول مرداد 1399 هفته چهارم تیر 1399 هفته سوم تیر 1399 هفته دوم تیر 1399 هفته سوم خرداد 1399 هفته دوم خرداد 1399 هفته اول خرداد 1399 هفته چهارم اردیبهشت 1399 هفته سوم اردیبهشت 1399 هفته دوم اردیبهشت 1399 هفته اول اردیبهشت 1399 هفته چهارم فروردین 1399 هفته سوم فروردین 1399 هفته دوم فروردین 1399 هفته اول فروردین 1399
موضوعات
اخبار کرونایی (2142) توصیه های کرونایی (1180) پرسش و پاسخ کرونایی (729) عکس و کاریکاتور کرونایی (188) اخبار خوش کرونایی (135) مدافعان سلامت (129)
صفحه ها
فیدها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 70841
تعداد نوشته ها : 2291
تعداد نظرات : 6
X